Hlavní Neplodnost

Cervicometry během těhotenství

Těhotenství je složitý proces, který přináší řadu změn ve stavu ženského těla. Ložisko samotného dítěte je nemožné, pokud děloha nefunguje správně. K provádění produktivního sledování těhotenství předepisují odborníci určité výzkumné postupy, včetně cervikometrie.

Vliv cervikometrického vyšetření na dítě a těhotnou ženu

Cervikometrie je proces měření délky krčku dělohy ultrazvukem. Cervix plní úlohu držení plodu, ale někdy se stane, že se může začít uvolňovat a zkracovat před datem splatnosti, což je důsledek svalového tonu dělohy a zvyšuje pravděpodobnost potratu. Včasné patologické nálezy detekované ultrazvukem a správnou terapií pomohou zachovat těhotenství a informují dítě před datem splatnosti. Jmenování cervikometrického vyšetření přispívá k včasnému odhalení patologií a zachování těhotenství

Cervikometrie se provádí v období od 12. do 22. týdne těhotenství. Pokud byla žena diagnostikována s vícenásobným těhotenstvím nebo v minulosti došlo k předčasné porodní činnosti, je manipulace prováděna do 15. týdne. Z bezpečnostních důvodů se doporučuje ve dvacátém týdnu..

Výsledky tohoto vyšetření budou záviset na řadě faktorů ovlivňujících délku děložního hrdla a stav vnitřních orgánů těhotné ženy (termín těhotenství, přítomnost předchozích těhotenství). Cervikální ultrazvuk sám o sobě není schopen ublížit dítěti v děloze a pro budoucí matku je absolutně bezbolestný.

Můj přítel, který již podstoupil cervikometrii, poznamenal, že se provádí bez nepohodlí. Výsledky budou připraveny dostatečně rychle, což je také její velké plus, protože těhotná žena nebude muset být dlouho trápena pochybnostmi a strachem. Díky rychlé detekci patologie bude možné včas přijmout veškerá nezbytná opatření a zabránit nežádoucím následkům pro plod a budoucí matku..

Video: specialisté na cervikometrické vyšetření

Řada indikací a kontraindikací k vyšetření

Cervikometrické vyšetření během těhotenství se doporučuje, pokud:

 • žena nese několik dětí najednou;
 • nastávající matka před početím podstoupila operaci v oblasti genitálií;
 • s diagnózou krátkého krčku dělohy;
 • žena v pozici má isthmicko-cervikální nedostatečnost;
 • těhotná žena již měla předčasný porod (až do 34. týdne) nebo potrat (mezi 13. a 27. týdnem);
 • existují-li jiné důvody se domnívat, že těhotná žena se nepodaří informovat dítě před datem splatnosti.

Isthmicko-cervikální nedostatečnost je podřízenost cervikální obstrukční funkce. Cervix nemůže normálně držet fetální vajíčko v děložní dutině, takže se snižuje, otevírá se krk a těhotenství je ukončeno. Zákeřnost této komplikace spočívá v tom, že často může postupovat téměř, aniž by se projevila. Léčba isthicic-cervikální nedostatečnosti spočívá v sešívání děložního čípku, který je produkován ve druhém trimestru těhotenství (v 16–20 týdnech).

Nina Abzalová, porodnice-gynekologka

https://www.9months.ru/beremennostbase/5566/kriticheskie-periody-beremennosti-snizhaem-riski

Cervikometrie je důležitá studie, zejména pokud má žena poprvé dítě. Díky němu se ukáže, zda délka děložního krku splňuje normu, zda existuje otvor. Neexistují žádné kontraindikace pro cervikometrické vyšetření.

Pokud existují bolesti, které dříve neexistovaly, je nutné vyloučit patologické procesy ohrožující těhotenství. Bolest v dolním břiše, pocit tónu nebo kontrakce dělohy, vaginální výtok vyžadují objasnění stavu těhotenského reprodukčního systému a nejjednodušší a nejdostupnější studií je cervikometrie.

Chubkin Ivan Viktorovich, gynekolog, porodník, ultrazvuk

https://m.chubkin.ru/vopros-otvet.php

Vlastnosti postupu

Toto vyšetření lze provést dvěma způsoby: transabdominální (prováděné břichem s plným močovým měchýřem) a transvaginální (zahrnuje vaginální zavedení ultrazvukové sondy s prázdným močovým měchýřem). Cervikální ultrazvuk je transabdominální a transvaginální

Díky senzoru nasměrovanému na přední vaginální fornix je na obrazovce zobrazen obraz děložního krku, po kterém je jeho délka změřena specialistou. Mluvíme o uzavřené části, počínaje vnější a končící vnitřní hltanou..

Výsledky měření se často liší, protože ve většině žen jsou postiženy kontraktilními pohyby dělohy, proto je nutné provádět měření několikrát. Ze získaných ukazatelů je nejmenší.

Transabdominální ultrazvuk je spíše vizuální než měřicí. Poskytuje významný rozdíl ve výsledcích měření (více než pět milimetrů) s ukazateli získanými transvaginální metodou, která je považována za nejpřesnější.

Během děložního hrdla specialista určí délku krčku dělohy, přítomnost a umístění stehů, fetální membrány v děložním hrdle a také zjistí, zda došlo k rozšíření.

Pokud jsou zjištěny abnormality, lékař provádějící těhotenství je okamžitě informován o údajích z cervikometrického vyšetření.

Jsem přesvědčen, že je lepší podstoupit cervikometrii na klinice, která má moderní vybavení. Je dobré, pokud manipulaci provádí odborník s mnohaletou praxí. Před provedením cervikometrie si prostudujte recenze o instituci a lékaři. Přátelská atmosféra na klinice pomůže nastávající matce vyrovnat se s vzrušením.

Četnost postupu

Zkouška se provádí jednou během druhého trimestru. Je-li diagnostikována patologie děložního čípku, je děložní hrdlo prováděno opakovaně: 2–4krát měsíčně od druhého trimestru do konce 24. týdne těhotenství (aby byla situace pod kontrolou a včas byly získány potřebné informace). Pokud existuje hrozba potratu, děložní ultrazvuk se provádí jednou týdně. Cervikometrické vyšetření na hrozící potrat se provádí jednou týdně.

Příprava průzkumu

Nejsou zapotřebí žádné speciální přípravky. Vyšetření se provádí s prázdným močovým měchýřem a nepřítomností plynu ve střevech. Na několik dní musí žena opustit jídlo, které zvyšuje tvorbu plynu (luštěniny, chléb, mléčné výrobky, zelí, ředkvičky, cibule).

Normy o velikosti děložního hrdla během těhotenství

V průběhu těhotenství jsou pozorovány změny délky a tvaru děložního krku. Studiem těchto ukazatelů doktoři určují přibližnou dobu, kdy žena začne pracovat, což pomáhá dozvědět se o hrozbě těhotenského selhání v čase.

Indikátory, které jsou v normálním rozmezí, označují bezpečný průběh porodu dítěte a neexistenci hrozeb přerušení.

Normální ukazatele délky děložního hrdla během těhotenství jsou:

 • 4–4,5 cm od čtvrtého do pátého měsíce;
 • 3,5-4 cm od šesté do sedmé;
 • 3–3,5 cm od osmé do deváté.

Až do šestiměsíčního období je přítomnost expanze a zkrácení děložního krku příčinou rostoucí hrozby těhotenského selhání. Statistiky jsou následující:

 • každá pátá žena při porodu, u které se dítě narodilo předčasně, měla ukazatel délky děložního kanálu menší než 2,5 cm;
 • každé čtvrté - méně než 2 cm;
 • každou sekundu - méně než 1,5 cm.

Při těžkém zkrácení krku je u každé třetí těhotné ženy pozorován nástup pracovní aktivity během týdne.

Pokud cervikometrické vyšetření odhalí během jediného těhotenství odchylku v indikátoru délky až 2,5-3 cm, nastávající matka je předepsána týdenní ultrazvuková vyšetření. Pokud je ukazatel menší než 2,5 cm, je u pacienta diagnostikována isthmic-cervikální nedostatečnost (ICI). Tento stav je spojen s rizikem potratu. Většinou se to děje od čtvrtého do devátého měsíce.

ITSN se stane:

 • funkční povaha (způsobená nerovnováhou v pojivové tkáni a svalových vláknech krku dělohy, jakož i poruchami souvisejícími s hormonální regulací děložních kontrakcí);
 • organická povaha (vyvolaná poraněním krku při narození: získaná kuretáží během potratu nebo způsobená excizí nebo kauterizací prováděnou pro lékařské účely).

Během studie odborníci věnují neméně velkou pozornost formě vnitřní dělohy. Normálně by měl připomínat písmeno „T“. Pokud se vyskytne problém předčasného zrání, stane se hltan podobný písmenům „V“ nebo „U“. Normálně by měl být vnitřní hltan ve tvaru písmene „T“

Existují tři hlavní způsoby, jak zabránit těhotenství selhání kvůli délce nebo tvaru děložního čípku:

 1. Provádění krční cerclage. Mluvíme o šití děložního děložního čípku, což snižuje pravděpodobnost selhání těhotenství až o 8,5 měsíce o 25%. Tento postup je určen pro pacienty, kteří již měli smutnou zkušenost s předčasným porodem. Provádí se ve třetím měsíci a při délce krku menší než 2,5 cm. U nastávajících matek, které nemají zkušenost s předčasným porodem, je tato manipulace předepsána, pokud je ukazatel menší než 1,5 cm.
 2. Předepisování intravaginálních léků progesteronu. Denní dávka je 200 mg. Taková terapie od pětiměsíčního těhotenství do 8,5 měsíce snižuje riziko předčasného zmírnění zátěže u pacientů se zkušeností s předčasným narozením o 25%. U nastávajících matek, které takové zkušenosti nemají, snižuje tato léčba riziko potratu o 45%.
 3. Použití vaginálního pesaru. Jde o pružný silikonový kroužek, který podporuje krk.

V poslední době se případy častěji objevují, když se každému druhému pacientovi nabízí pesar. Jeho instalace se však doporučuje pouze tehdy, je-li děložní čípek kratší než 25 mm a je zcela zbytečný u pacientů, jejichž děložní čípek je delší než 30 mm. Nastavení pesaru s dvojitým je neúčinné v případě isthmicko-církevní nedostatečnosti.

Natalya Sergeevna Potapová, reprodukční lékařka, porodnice-gynekologka Centra reprodukce pro reprodukci

https://letidor.ru/zdorove/akusherskiy-pessariy-zachem-ego-stavyat-vo-vremya-beremennosti.htm

Po aplikaci cerclage nebo pesaru není třeba podstoupit cervikometrické vyšetření.

Fotogalerie: opatření k předcházení selhání těhotenství v případě odchylek detekovaných ultrazvukem děložního čípku

Video: porodníci podle standardů délky děložního krku

Recenze

Dnes požadovali ultrazvukové vyšetření k měření krku. Všechny předchozí časy byly normální - pak 33 mm, pak 43 dní. Dnes to lékařka dělala zdarma na starém zařízení během dne. Rychle se na mě podívala, řekla, že krk je 23 mm a naléhavě dal pesar, že dítě zaostává téměř týden. Nechtěla ani odpovídat na moje otázky, prostě řekla, aby šla na oddělení a nic se neptala. Byl jsem hrozně naštvaný, už přisluhující, připravený na to, že je všechno špatné. Řešení přišlo rychle: v horní části nemocnice je placené oddělení. Ultrazvuk byl okamžitě proveden na modernějším přístroji a jiným lékařem, s rozdílem půl hodiny od předchozí studie. Výsledek mě ohromil: doktor zamýšlel krk 42 mm! Ukázal mi na monitoru a vše vysvětlil. Prezentace je! A termín se shoduje s námi! Nemohl jsem omezit své emoce a byl jsem velmi překvapen! Nenalezl ani náznaky cervikometrie a nechápal, proč jsem přišel.

Svetlana

https://www.baby.ru/community/view/126550/forum/post/381012287/

18. týden jsem dělal cervikometrii. Měřili jsme délku krku, ať už je vnitřní hltan uzavřený, podívali jsme se, podívali se na stav dítěte. Trvalo to asi 15 minut. Na mé klinice je to povinné, pokud ano.

Inna

https://www.babyblog.ru/community/post/sterility/1765699

Cervikometrii jsem provedl současně břišně i vaginálně, rozdíl byl jen 1 mm. To znamená, že to bylo břicho 35 mm, vaginálně 36 mm, takže jsem pro sebe neviděl smysl dělat to pokaždé vaginálně. Nikdy jsem neměl skok, i když různí specialisté dělali děložní čípek. Vždy 35–37 mm.

Natalie

https://www.babyblog.ru/community/post/living/3204639

Cervikometrie je jednoduchá a bezbolestná, ale velmi důležitá studie, která pomáhá diagnostikovat komplikace v důsledku délky a tvaru děložního čípku v čase a také sledovat průběh těhotenství. Jeho včasné chování pomůže úspěšně vydržet a mít dítě.

Proč je cervikometrie nezbytná během těhotenství?

Během porodu dítěte musí být žena pod pečlivou pozorností svého porodníka-gynekologa a v každém trimestru těhotenství musí pravidelně absolvovat určitou řadu studií. Jedním z nich je cervikometrie. Toto slovo nejprve děsí nastávající matky, ale v tom není nic hrozného. Cervikometrie je důležité vyšetření, které umožňuje včasnou detekci isthmicko-cervikální nedostatečnosti (ICI), což vede k potratu v prvních měsících těhotenství nebo k předčasnému porodu v pozdější fázi těhotenství..

Co je to cervikometrie

Cervikometrie je důležitý diagnostický postup, který vám umožní vyhodnotit stav děložního hrdla u těhotné ženy: jeho délka, šířka vnějšího i vnitřního hltanu, průchodnost děložního hrdla. Jedná se o ultrazvukové vyšetření prováděné pomocí transvaginální (méně běžně transabdominální) sondy..

Obvykle se provádí jednou během druhého screeningu od 18. do 22. týdne těhotenství. Pokud má žena zatíženou porodnickou anamnézu (například jednou měla předčasný porod nebo potrat z důvodu ischemicko-cervikální nedostatečnosti), hrozí ukončení těhotenství nebo existuje riziko předčasného porodu, může specialista předepsat studii na dřívější nebo pozdější porod načasování.

Pokud stav děložního čípku neodpovídá gestačnímu věku, může být cervikometrie prováděna opakovaně pro vyhodnocení a kontrolu její velikosti v dynamice..

Cervikometrie se nejčastěji provádí transvaginální sondou.

Kdo potřebuje výzkum

Zpravidla je cervikometrie předepsána během druhého trimestru těhotenství. Stává se však také, že lékař může předepsat studii a při absolvování prvního screeningu. Pokud existuje hrozba potratu, pak se děložní hrdlo sleduje každý jeden až dva týdny.

Pravidelné vyšetření děložního čípku je indikováno pro:

 • vícenásobné těhotenství;
 • nedostatek progesteronu;
 • hypertonicita dělohy;
 • krvácení z dělohy;
 • přítomnost isthmicko-cervikální nedostatečnosti;
 • zkrácení délky děložního hrdla;
 • spontánní potraty ve druhém trimestru nebo předčasný porod, které dokončily minulé těhotenství;
 • přítomnost chirurgických zákroků na děloze a jejím děložním hrdle v minulosti;
 • deformace děložního čípku způsobená ukončením těhotenství lékem, zraněními při předchozím porodu;
 • anomálie ve vývoji vnějších a vnitřních pohlavních orgánů atd..

Zkrácení děložního čípku - přímá indikace pro dynamické děložní hrdlo

Kontraindikace studie

Mnoho těhotných žen se obává o bezpečnost tohoto postupu. Stejně jako u každé ultrazvukové studie je cervikometrie charakterizována minimálním dopadem na tělo nastávající matky a jejího dítěte. Tato metoda vyšetřování děložního čípku je absolutně bezpečná, bezbolestná a nemá žádné kontraindikace.

Co ukazuje cervikometrie

Je známo, že děložní hrdlo udržuje dítě v děloze během těhotenství. Na konci 35–36. Týdne se postupně začíná zrát: zkracuje se, zjemňuje a cervikální kanál se postupně rozšiřuje. To je normální. U některých žen mohou tyto procesy začít dříve v těhotenství. Aby se předešlo předčasnému porodu nebo spontánnímu potratu, lékař doporučuje nastávající matce pravidelně podstoupit děložní čípek, který vám umožní sledovat dynamiku funkčního stavu děložního čípku:

 • velikosti
 • hustota;
 • průchodnost děložního hrdla;
 • velikosti vnějšího a vnitřního hltanu.

V případě odchylek od normy lékař přijme veškerá nezbytná opatření k udržení těhotenství.

Jak již bylo zmíněno, cervikometrie umožňuje včasnou detekci isthmicko-cervikální nedostatečnosti (ICI). S touto odchylkou od normy je děložní hrdlo významně zkráceno, což zvyšuje riziko ztráty dítěte nebo předčasného porodu. Kromě toho, když je děložní hrdlo zkráceno, zmenší se a rozšíří se podélná velikost děložního hrdla, což snižuje produkci děložního hlenu, který slouží jako ochrana proti proniknutí infekce do děložní dutiny..

S ICI se produkce hlenu v děložním čípku snižuje, což chrání plod před vlivy prostředí

Příprava na děložní čípek

Cervikometrie je neinvazivní a jednoduchá metoda pro hodnocení stavu děložního čípku. Proto nevyžaduje žádné speciální školení.

Každá těhotná žena by však měla vědět, že před transvaginálním ultrazvukem je nutné jít na záchod, aby se močový měchýř a střeva zbavila nahromaděného obsahu. Za této podmínky bude lepší vizualizace orgánu, což umožní lékaři získat přesnější výsledky..

Jaká je studie

Dříve byla cervikometrie prováděna výhradně transabdominální metodou (přední stěnou břicha), což nepřineslo příliš přesné výsledky. Předpokladem této metody je navíc močový měchýř, což je velký problém pro těhotné ženy, zejména v pozdějších stádiích. Kromě toho přeplněný orgán tlačí na všechny části dělohy a blokuje vnější a vnitřní hltanu. V dnešní době je transabdominální vyšetření děložního čípku velmi vzácné. Během studie se v zásadě používá transvaginální ultrazvuková sonda, která umožňuje co nejpřesnější vizualizaci a vyhodnocení stavu děložního čípku.

Metoda transvaginálního výzkumu je co nejpřesnější.

Cervikometrie se provádí v poloze ženy ležící na zádech s ohnutými nohami a přivedenými k tělu. Do vagíny je pečlivě vložen transvaginální senzor, který se snaží zabránit tlaku na děložní čípek. V tomto případě by nastávající matka neměla mít žádné nepohodlí. Doba zkoušky obvykle nepřesahuje tři minuty. Během této doby se specialistovi podaří opravit všechny potřebné parametry.

Rozdělení výsledků

Pro každý gestační věk existují normy pro velikost děložního čípku:

 • v raných stádiích těhotenství až do 23. týdne by délka krku měla být alespoň 40 mm (průměrné hodnoty od 40 do 45 mm);
 • ve druhém trimestru, počínaje 24. až 30. týdnem, může být mírně zkrácena a pohybuje se v rozmezí 35 až 40 mm;
 • od 30. týdne těhotenství do 36. roku se délka může ještě zkrátit a činit 30–35 mm;
 • počínaje 36. týdnem začíná proces zrání děložního čípku a jeho podélné rozměry se mohou ještě zmenšit.

Délka krčku menší než 25 mm by měla být důvodem hospitalizace ženy. Tyto velikosti naznačují vysoké riziko předčasného porodu nebo spontánního potratu..

Kromě měření délky se provádí hodnocení vnitřního hltanu krku. Významnou diagnostickou hodnotou je jeho forma:

 • T-tvar je variantou normy a je vizualizován s uzavřeným hltanem;
 • U-tvar je detekován, když začíná zrání děložního čípku;
 • Ve tvaru V a U se pozoruje ještě větší zrání orgánu;
 • Tvar X nebo tvar přesýpacích hodin je pozorován s prolapsem fetálních membrán.

Až do 36. týdne těhotenství by mělo být děložní hrdlo nezralé.

Normálně, před 36. týdnem těhotenství, by měl mít vnitřní hltan děložního hrdla tvar T

Zralost děložního čípku a jeho stupeň se hodnotí v bodech, které jsou shrnuty na konci studie:

 • ne více než 3 body - krk je nezralý;
 • 4-6 bodů - tělo začalo zrát;
 • 7-10 bodů - plná zralost krku.

Tabulka pro hodnocení krční splatnosti

Symptom0 bodů1 bod2 body
Struktura děložního čípkuHustýMěkký vnitřní hltan je charakterizován přítomností zhutněné oblastiMěkký
Délka děložního čípkuVíce než 25 mm20–25 mmMéně než 15 mm
Průchodnost děložního hrdlaUzavřený hltanMírné otevření hltanu o 1 cm nebo méněMírné otevření hltanu o 2 cm nebo více
Cervikální umístění / odchylkaZadníVpředuUprostřed

Důvody pro odchylku od normy

Hlavní důvody pro odchylku stavu děložního čípku od normy jsou:

 • isthmicko-cervikální nedostatečnost (ICI);
 • nedostatek progesteronu v nastávající matce;
 • zranění děložního čípku;
 • stres;
 • infekční a zánětlivé procesy v reprodukčních orgánech;
 • anomálie ve struktuře reprodukčních orgánů a další.

Včasná identifikace příčin odchylek od normy a jejich odstranění pomůže informovat dítě před datem splatnosti.

Doporučení odborníků

Aby se předešlo předčasnému zrání děložního čípku a v důsledku toho potratu a předčasnému porodu, odborníci doporučují ohrožené ženy:

 • pravidelně navštěvujte svého porodníka-gynekologa, aby včas odhalil abnormality;
 • dodržovat všechna doporučení lékařů;
 • vyvarujte se nervového napětí, stresu;
 • nemají supercool;
 • vyhýbejte se velkému davu lidí, zejména v období chřipky a nachlazení;
 • pobyt na čerstvém vzduchu častěji;
 • dodržovat stravu, odpočinek, spánek, práci;
 • pravidelně užívejte léky předepsané lékařem;
 • vyhýbejte se zvedání předmětů těžších než tři kilogramy.

Recenze o děložním čípku během těhotenství

Po 16 týdnech provedli první cervikometrii, našli krátký krk, jen 26 mm. Naléhavě hospitalizován a šit. Poté byla cervikometrie každé dva týdny až do samého narození.

MilaM

https://www.baby.ru/community/view/73449/forum/post/502016056/?page=2#comments

První těhotenství. Všechno nové. A spoustu testů. Byla mi také přidělena cervikometrie. Slovo je děsivé, ale ve skutečnosti není nic strašného. Jsem si jistý, že to udělalo mnoho žen. Konvenční ultrazvuk. Ale nejen venku, ale uvnitř pomocí dlouhé věci. Zjistil jsem, že všechny ukazatele jsou normální. Předčasné narození mě neohrožuje. Jmenováno v 16. týdnu.

oooph1990

https://womaninc.ru/forum/threads/cervikometrija-pri-beremennosti-chto-ehto.2369/

Od 16 týdnů jsem monitoroval děložní čípek vaginálně každé 2 týdny, výsledky se lišily u různých odborníků, ale na jednom zařízení byly: délka 33–36 mm, vnitřní a vnější uzavřené, žádné známky ICI ultrazvukem. Poslední cervikometrie byla přesně 25 týdnů, výsledek: děložní čípek byl 36 mm, cervikální kanál byl rozšířen na 2 mm, vnitřní hltan byl uzavřen, neexistují žádná data pro ICI. Můj lékař říká, že rozšíření děložního hrdla až na 4 mm je normální, ale doporučuje dodržovat klid v posteli, kdykoli je to možné, protože dříve nebyla prodloužení popsána.

Egania

https://forums.rusmedserv.com/showthread.php?t=409355

Mnoho nastávajících matek se bojí dělat děložní čípek, protože věří, že studie může ublížit jí a dítěti. Toto je velmi chybný názor. Je lepší podstoupit test několikrát, než vynechat patologii..

Cervikometrie (měření délky děložního čípku) - přehled

Analýza, která pomůže udržet těhotenství s příznaky ICI. pokud to provedete! Cena chyby je životnost.

Dobrý den všem!

Doufám, že tento přehled pomůže mladým nebo zkušeným matkám, protože se týká nejen fyzického zdraví, ale také ovlivňuje psychologickou stránku.

Já, se zvláštnostmi mého zdraví, jsem musel čelit cervikometrickému zákroku dvakrát (ve smyslu 2 těhotenství). Faktem je, že taková analýza je předepsána pro ženy, které mají buď krátký děložní čípek nebo isthmicko-cervikální nedostatečnost, nebo existuje podezření na přítomnost takových diagnóz..

Této diagnóze jsem čelil poprvé v životě, když jsem v roce 2012 čekal druhé dítě.

Cervikometrický postup je určen pro těhotné ženy a provádí se ve druhém trimestru těhotenství pomocí ultrazvukového přístroje. Tento postup zahrnuje měření délky děložního čípku, který by normálně měl být pro těhotnou ženu nejméně 4,5–5 cm, a děloha by měla být uzavřena..

Cena otázky závisí na konkrétních klinikách. V mém městě je konzultace přibližně v rozmezí 600–800 rublů. Ale několikrát jsem udělal postup opakování zdarma, podle povinné zdravotní pojistky

Délka děložního čípku se nutně měří u žen, které mají rizikové faktory, jako například:

 • ženy těhotné s dvojčaty nebo trojčaty;
 • nastávající matky, které uměle kompenzují nedostatek progesteronu;
 • pacienti s ICI;
 • ženy s anamnézou potratů nebo předčasných těhotenství;
 • pacienti, kteří podstoupili operaci děložního čípku;
 • ženy s vrozenými nebo získanými deformitami děložního hrdla.

Řeknu vám něco o pozadí, ale nechám to v citaci, protože toto je moje osobní minulost, což pro některé může být působivé

2012 - jsem těhotná se dvěma dětmi, nejstarší dcera má 4 roky. Moje těhotenství nebylo špatné, ale vždycky byl pocit těžkosti, můj žaludek byl velmi nízký, zdálo se, že se dítě chystá vypadnout. A to navzdory skutečnosti, že žaludek byl malý a načasování bylo malé (24-27 týdnů).

Plánované ultrazvukové vyšetření po dobu 24 týdnů ukázalo, že veškerý vývoj je normální, jak u dítěte, tak u placenty.

Navzdory skutečnosti, že se mi žaludek táhl a umístění plodu bylo velmi nízké, lékař mi nepředepsal děložní čípek. A i když si pak každý uvědomil své chyby, bylo už velmi pozdě.

Jak jsem zmínil výše - když je děloha ve zdravém stavu - její krk by měl být uzavřen a jeho délka by měla být alespoň 4,5 cm.

V té době jsem měl tehdy krk jen 2 cm a můj hltan byl otevřený, což způsobovalo předčasný porod (tyto informace jsem později zjistil v nemocnici).

Bohužel pak, před 7 lety, pro mě to všechno skončilo velmi tragicky - krk se otevřel na 28 týdnů, voda odtékala pryč, naléhavě mě vyhodili.

Dítě se narodilo předčasně, takže byl poslán na intenzivní péči. Poté, co se ho novorozenci a pediatrové pokusili rehabilitovat déle než měsíc, jeho srdce to stále nedokázalo vydržet a dítě zemřelo.

To je samozřejmě ta nejstrašnější část mého příběhu a je pro mě stále psychicky těžké žít s ním..

Příští těhotenství, 3 v řadě, kleslo již v roce 2017.

Byl jsem také veden lékařem, jako předchozí těhotenství, takže už znala mé rysy a celý proces řídila od samého začátku. Byl jsem poslán na nemocenskou dovolenou při sebemenší stížnosti a chránil mě před stresem a únavou. Moje testy byly vyšetřeny pod lupou a kontrolovány jak hlavou gynekologie, tak hlavou. porodnice, ve které jsem měl porodit.

Prognóza byla zhruba stejná jako v předchozím období, již při prvním ultrazvuku mi bylo řečeno, že vajíčko plodu je velmi nízké:

To v zásadě neznamená, že na vás tyto důsledky čekají

Když děložní čípek?

Pokud vím, všechny případy jsou individuální a závisí na pacientovi, ale výsledky lze vidět již za 18 - 20 týdnů.

Můj gynekolog začal sledovat údaje o délce a dynamice děložního čípku od 20 týdnů.

Příprava na postup

Není nutná žádná zvláštní příprava. Hlavní věcí je včas jít na záchod a vyprázdnit močový měchýř.

V závislosti na klinice návštěvy budete možná potřebovat ručník jako ložní prádlo pod zády.

Jak se tato analýza provádí??

Cervikometrie se provádí na ultrazvuku transvaginálně pomocí ultrazvukového převodníku..

Vyrábí se transvaginálně zavedením převodníku do vaginy pacienta.

Postup je následující:

 • Přijímáme pohodlnou polohu na gauči, nohy rozvedené a ohnuté na kolenou.
 • Lékař připraví senzor, nasadí na něj trysku a zakryje ji speciálním gelem.
 • Senzor je pečlivě zasunut do ženské vagíny, aby nezpůsobil umělé zvětšení délky děložního čípku.
 • Analýzy se zaznamenávají podle potřebných parametrů.

První cervikometrie mi byla předepsána na plánovaný ultrazvuk po 20 týdnech. Výsledky ukázaly, že délka děložního hrdla 3,3 cm je VŽDY velmi malá.

Ke sledování dynamiky další analýzy bylo přiděleno 21 týdnů (ve skutečnosti po 6 dnech). Cervikometrie vykázala výsledek 2,8 cm.

Ultrazvukové vyšetření bylo naplánováno na stejné, ale porodnické období, již 22 týdnů (po 4 dnech).

Výsledky kontroly ukázaly 2,5 cm (22 týdnů), což ukazuje na špatnou prognózu.

Pro srovnání budu používat NORMS délky děložního čípku, abyste pochopili stupeň odchylky:

 • 16 - 20 týdnů: 4,5 - 5 cm;
 • 25 - 28 týdnů: 3,5 - 4 cm;
 • 32 - 36 týdnů: 3 - 3,5 cm.

To je, s touto situací a dalším odhalením, očekávaná nepříznivá prognóza, takže moje situace vyžadovala urgentní hospitalizaci.

Výsledky a co s nimi dělat

Všechny odborné zprávy jsou nejprve zaslány vašemu ošetřujícímu gynekologovi a on vyplní vhodné formuláře pro lékaře z nemocnice.

Vlastně jsme to udělali - lékař mi okamžitě napsal žádost o zachování v porodnici, vyplnil všechny potřebné karty a striktně nařídil, abych nešel příliš dlouho a nebyl namáhán.

Po mém strašném zážitku jsem samozřejmě věděl, že to pro mě tragicky skončí, takže za půl hodiny jsem sbalil věci a šel zachránit.

Pro ty, kdo jsou zvědaví - jak můj příběh skončil:

V této situaci lze udržet těhotenství, protože na krčku děložního čípku se nazývá pesar. K tomuto tématu jsem napsal podrobnou recenzi, kterou si můžete přečíst zde.

Moje těhotenství bylo zachováno, moje dítě je nyní naživu a dobře a šťastně spí ve své posteli.

Budu shrnout

Cervikometrie je velmi užitečná a poměrně přesná analýza, která v určitých situacích pomůže zachránit život dítěte a zdraví matky. Pokud je cervikometrie ignorována, můžete přeskočit vývoj jakýchkoli patologických stavů dělohy

Již dlouho se prokázalo, že cervikometrie neškodí plodu, takže pokud existuje potřeba, radím vám běžet ke specialistovi, aby nedošlo ke špatným následkům!

Děkuji za pozornost!

* Neočekávám soucit! Žiji se svými problémy a nebuďte škoda! Recenze byla napsána s cílem zachránit ty, kteří pochybují o proveditelnosti tohoto postupu, a pomoci těm, kteří se bojí špatných předpovědí - nebojte se dívky! Postarejte se o své zdraví a své dítě!

Níže nechám zpětnou vazbu na jiné kosmetické procedury, které by pro vás mohly být užitečné

Co je cervikometrie a jak se to dělá během těhotenství?

Lékaři pečlivě sledují proces nošení dítěte. Za tímto účelem přiřazují budoucí matce budoucí komplex různých studií. Jedním z těchto vyšetření prováděných během těhotenství je cervikometrie.

Co to je?

Cervikometrie odborníci znamenají metodu ultrazvukového vyšetření děložního čípku. Pomocí této metody mohou lékaři vyhodnotit délku i další parametry tohoto orgánu. Pomocí ultrazvuku můžete také vyhodnotit velikost vnějšího a vnitřního hltanu děložního čípku.

Vyšetření se provádí pomocí transvaginálního senzoru. Díky této metodě je pro odborníka mnohem snazší vyhodnotit potřebné parametry. Tento diagnostický postup je zpravidla bezbolestný a těhotná žena jej snáší..

Tato metoda je rozšířená. Je založen na odrazu ultrazvukových vln z různých biologických struktur těla. Tato studie je široce používána v různých zemích. Je důležité si uvědomit, že může být provedeno nejen v nemocnici, ale také na běžné klinice.

K identifikaci různých patologií jsou často nutné jiné výzkumné metody. Jedním z nich je Doppler. Tato metoda pomocného výzkumu umožňuje vyhodnotit průtok krve v hlavních krevních cévách dělohy.

Použití tohoto vyšetření je nezbytné k identifikaci patologií krevního zásobení reprodukčních orgánů v nejranějších stádiích jejich tvorby. Dopplerografie umožňuje jednoduše určit srdeční frekvenci plodu.

Pokud lékař odhalí jakékoli významné změny v diagnostickém postupu, bude v tomto případě vyžadována kompilace souboru doporučení. To je nezbytné, aby těhotná žena mohla rodit a porodit zdravé dítě.

Indikace pro

Tato výzkumná metoda se provádí podle určitých zdravotních stavů. O potřebě jeho jmenování rozhoduje gynekolog, který během těhotenství pozoruje ženu. V některých případech může specialista jmenovat budoucí matku, aby podstoupila cervikometrii i několikrát.

Tato studie je ukázána ženám, které mají několik dětí najednou. V tomto případě je zapotřebí důkladnější lékařské sledování stavu děložního hrdla a šířky jeho kanálu..

Pokud těhotná žena nedávno podstoupila nějaké chirurgické operace na pohlavních orgánech, pak v tomto případě bude také potřebovat děložní hrdlo. Je obzvláště důležité provést toto vyšetření u žen, které podstoupily operaci nebo podstoupily laserové ošetření děložního hrdla několik měsíců před početí.

Pokud má budoucí matka isthmicko-cervikální nedostatečnost, bude v tomto případě muset tuto výzkumnou metodu také provést. V této situaci je riziko spontánního potratu v první polovině těhotenství velmi vysoké. Aby se zabránilo tomuto nebezpečnému stavu, je nutné stanovit hlavní studované parametry.

Příliš krátká délka děložního hrdla dělohy je další klinickou indikací pro tuto výzkumnou metodu. Tato podmínka je zpravidla individuální vlastností a vyskytuje se u žen od narození. Různé patologie, stejně jako chirurgické operace prováděné na tomto orgánu, však mohou vést ke zkrácení děložního čípku.

V některých případech je možné provést vyšetření a vynechání děložního čípku. V této situaci je potřeba porodníka-gynekologa nezbytná. Tato patologie zpravidla vyžaduje velmi pečlivé sledování zdravotního stavu reprodukčních orgánů budoucí matky lékaři..

Pokud žena pociťuje bolest v břiše nebo pokud je její děložní hypertonicita neustále určována, může být nutné tuto studii také provést. V tomto případě je velmi důležité, aby lékař vyloučil nebezpečné patologie, které se mohou stát hrozbou předčasného porodu.

Jaký je postup?

Výzkum lze provádět různými metodami. Nejčastěji se používá transvaginální senzor. Mnoho nastávajících matek upřednostňuje podstoupit transabdominální vyšetření. Je však třeba si uvědomit, že volba nezbytné diagnostické metody zůstává na ošetřujícím lékaři.

Zkouška by měla být svěřena zkušenému a kvalifikovanému specialistovi. To je obzvláště důležité, pokud má budoucí matka nějaké patologie reprodukčních orgánů. V tomto případě je spolehlivost výsledků velmi důležitá..

Studie se provádí v konvenční ultrazvukové místnosti. Trvání diagnostického postupu se může lišit. To do značné míry závisí na zkušenostech odborníka, který studii provádí. Zkouška obvykle trvá 20-30 minut.

Lékař zkoumá orgány pomocí transvaginálního nebo transabdominálního senzoru a vidí výsledek na zvláštním monitoru. Rozlišení moderních zařízení umožňuje poměrně snadno identifikovat různé patologie.

Není nutný zvláštní výcvik na zkoušku. Pokud je studie prováděna na prenatální klinice, pak by v tomto případě měla nastávající matka s sebou vzít ručník. Bude vyžadováno, aby byl před zkouškou položen na gauč.

Pokud se studie provádí pomocí transvaginálního senzoru, nemusíte močový měchýř předem naplnit. Před zákrokem by nastávající matka měla jít na záchod a močit. To jí pomůže snáze přenést studii..

Mnoho žen se obává, že během studie může lékař zavést infekci transvaginálním senzorem. Okamžitě stojí za to říci, že to není vyloučeno. Všechny lékařské nástroje a přístroje jsou pečlivě zpracovávány pomocí speciálních dezinfekčních prostředků..

V tomto případě je riziko infekce budoucí matky a plodu zanedbatelné. Před každou diagnostickou procedurou se na ultrazvukové sondě vždy nosí individuální kondom.

Normy sledovaných ukazatelů

Odhadované parametry se mohou lišit. Existuje mnoho důvodů. Během prvního těhotenství jsou tedy obvykle všechny odhadované ukazatele mnohem méně. Pokud žena porodila několikrát, nebo měla předchozí těhotenství s dvojčaty, pak se v tomto případě liší i normy sledovaných parametrů.

Při provádění studie je také velmi důležité si pamatovat, jaký týden se provádí. Ukazatele průzkumu v 16-17 týdnech se budou lišit od ukazatelů v 20-22 týdnech.

Délka děložního čípku

Norma tohoto odhadovaného parametru je indikátor rovný 30 mm. Pokud je v době 17 týdnů těhotenství délka děložního čípku u těhotné ženy 25-29 mm, pak byste v tomto případě neměli panikařit. V této situaci je velmi důležité provádět dynamické sledování dalšího průběhu těhotenství.

Často se stává, že u miniaturních žen je děložní čípek krátký.

Také malé velikosti pohlavních orgánů mohou být také u nastávajících matek, které mají před těhotenstvím malý index tělesné hmotnosti.

Příliš rozšířený cervikální kanál již ve 24-25 týdnech těhotenství je poměrně nebezpečný stav. Podle statistik, pokud těhotná žena má děložní čípek menší než 25 mm, pak je riziko předčasného porodu 15-18%.

Při délce krku menší než 20 mm činí toto číslo již 25-28%. A pouze 50% těhotných žen bude schopno vydržet dítě před datem splatnosti, pokud je jejich děložní čípek kratší než 15 mm.

Pokud na pozadí zkrácené dělohy má nastávající matka bolest v dolním břiše, může být tento stav nebezpečný. Pravděpodobnost spontánního potratu se mnohokrát zvyšuje. V takové situaci je nutný lékařský zásah..

V tomto případě může lékař před 20. týdnem těhotenství steh krčku spojit. Zůstávají několik měsíců. V některých případech jsou stehy z krku odstraněny pouze při 37-38 týdnech těhotenství. Pokud se patologie projeví po 20 týdnech, lékař nainstaluje speciální lékařský prsten. Říká se tomu porodnický pesar..

Rovněž nastávající matka dostane určitá doporučení pro nápravu svého denního režimu. V tomto případě je omezena jakákoli intenzivní fyzická aktivita a vzpírání. Možná budete také muset nosit speciální obvaz..

Tvar vnitřního hltanu

Tento klinický parametr lze také určit během cervikometrie. Normálně se vnitřní hltan podobá písmenu „T“. V tomto stavu je děložní čípek zcela uzavřen.

Pokud zraje příliš brzy, změní se forma. Stává se podobným písmenům „Y“, potom „V“ a později „U“. Je také velmi nepříznivé, pokud tvar vnitřního hltanu připomíná přesýpací hodiny.

Důvodem je skutečnost, že močový měchýř začíná klesat.

Jak dlouho je?

Tuto výzkumnou metodu lze provádět v různých obdobích těhotenství. Zkouška se zpravidla provádí ve 12-22 týdnech.

Pokud je riziko předčasného porodu nebo spontánního potratu příliš vysoké, pak v tomto případě může být studie provedena mnohem dříve - ve 14–15 týdnech. V budoucnu lze kontrolu stavu metody opakovat. V tomto případě je cervikometrie prováděna již 20–21 týdnů.

Kolikrát mohu udělat?

V případě potřeby lze tento typ vyšetření provést dynamicky. Pokud těhotná žena v patnáctém až sedmém týdnu těhotenství odhalila nějakou patologii, provede se druhé vyšetření „pro kontrolu“. Obvykle se provádí za 2-3 týdny.

Ženy s ischemicko-cervikální nedostatečností mohou tuto studii také častěji užívat..

Pokud je žena v nemocnici „na konzervaci“ kvůli vysokému riziku předčasného porodu, provádí se cervikometrie podle přísných lékařských indikací.

Je tato studie škodlivá pro těhotnou ženu a její dítě??

Budoucí matky by se neměly této metody výzkumu bát. Tato metoda se prakticky neliší od obvyklého ultrazvuku. Při ultrazvukovém vyšetření je samozřejmě plod ovlivněn vlnami o určité frekvenci. Avšak nevýznamné trvání studie zajišťuje, že nedojde k poškození dítěte.

V současné době se pro provádění studie používají speciální režimy „M“ a „B“. Umožňují lékaři získat spoustu potřebných informací, ale zároveň nezpůsobí dítěti žádné poškození.

Pokud je vyšetření provedeno transvaginálním způsobem, pak může mít žena z pochvy krvavý výtok. Nepropadejte panice.

Tento příznak je zcela přechodný a během několika dnů by se měl projevit samostatně..

Aby se takové propuštění zastavilo, nastávající matka by měla mít po zkoušce více odpočinku po dobu 1-2 dnů. V této době je také nutné vyloučit intenzivní fyzickou aktivitu. Pokud tento příznak nezmizí do týdne, je v takovém případě nutné se poradit s lékařem.

Co je to cervikometrie, viz následující video.

Články O Neplodnosti