Hlavní Testy

Teplota v časném těhotenství

Teplota během těhotenství se může zvýšit jak z vnitřních, tak z vnějších. Během těhotenství by žena měla léčit její pohodu se zvláštní pozorností. Nyní je zodpovědná nejen za svůj zdravotní stav, ale také za život svého nenarozeného dítěte. Dříve se mírný nárůst teploty nebral tak vážně a zvládal doma, pak to v novém stavu není přípustné. Příčiny hypertermie mohou být jak vnitřní procesy (patologické nebo fyziologické), tak vnější faktory. Snížení hodnot teploty u nastávajících matek je méně časté.

Přirozené zvýšení tělesné teploty

V druhé polovině menstruačního cyklu pracuje v těle ženy dočasně sekreční žláza. Vzniká po uvolnění vajíčka a nachází se na vaječníku. Tato formace se nazývá corpus luteum. Tím, že produkují progesteron, připravují gonády ženské tělo na těhotenství. Se zvýšením tohoto hormonu se svalová tkáň uvolňuje a dochází k přirozenému zvýšení tělesné teploty. Nejsou žádné známky nemoci. Ženy si ve druhé fázi cyklu často nevšimnou zvýšení teploty, protože nemají důvod ji měřit.

S nástupem těhotenství začíná nastávající matka pečlivě sledovat své zdraví. Při náhodném měření teploty žena odhalí nadhodnocenou hodnotu. Tento stav děsí a činí nervy matek, což není pro novou situaci příliš dobré..

Odborníci jednomyslně ujišťují, že teplota 37 v počátečních stádiích je přirozený proces, který nepředstavuje vážné ohrožení plodu. Toto tvrzení však není ve všech případech pravdivé..

Po implantaci fetálního vajíčka do děložní sliznice prochází ženské tělo kardinálními změnami. Během tohoto období dochází ke zvýšení citlivosti s ohledem na všechny faktory prostředí, takže nastávající matka je velmi citlivá na kolísání teploty, změny okolních podmínek i další podmínky. K termoregulaci těhotného těla a metabolickým procesům v jejím těle dojde nyní jinak. Na začátku těhotenství jsou všechny systémy upraveny do nového stavu, proto nemohou pracovat v předchozím ladícím režimu. Změny mohou způsobit cokoli - od interních psychologických zážitků po povětrnostní podmínky. V jakékoli fázi těhotenství se nedoporučuje zůstat dlouho pod spalujícím sluncem nebo být zima, měli byste se pečlivě léčit sami a svou novou pozici.

Patologická hypertermie

S narozením nového života v mateřském lůně dochází ke snížení odporu těla. Jak ukazuje lékařská praxe, každá druhá nastávající matka čelí v prvních týdnech příznakům nachlazení. U většiny zástupců slabšího pohlaví dochází k zotavení během týdne bez negativních důsledků. Pokud tělesná teplota přesáhne 37,4, měli byste určitě vyhledat lékařskou pomoc. Příčinou hypertermie mohou být různé stavy, doprovázené jednotlivými klinickými projevy:

  • akutní virová infekce nebo nachlazení, výtok z krku, kašel, malátnost;
  • bakteriální infekce dýchacích cest - kašel, bolest v krku, bolesti hlavy, ospalost;
  • střevní infekce - naštvaná stolice, nevolnost, nedostatek chuti k jídlu, ztráta hmotnosti;
  • infekce močových cest - nepohodlí při močení, bolest břicha, časté močení, výtok sliznice z močové trubice.

Méně často mají nastávající matky nárůst tělesné teploty, pokud jsou postiženy parazitárními chorobami: toxoplasmóza, helminthiasis. Některé z nich představují pro tuto situaci vážné nebezpečí. Hypertermie je také známa u hepatitidy, anémie z nedostatku železa, patologií štítné žlázy a endokrinního aparátu jako celku. Onkologická onemocnění, která během těhotenství mohou vstoupit do fáze aktivního růstu, mohou být důvodem ke zvýšení odečtu na teploměru.

Aby byla zajištěna jejich vlastní bezpečnost, musí žena zjistit příčinu horečky. Toho lze dosáhnout pouze komplexním vyšetřením..

Nebezpečí horečky během těhotenství

Pokud v počátečních stadiích těhotenství mohou hodnoty teploměru normálně dosáhnout 37,4 stupňů, pak druhý trimestr již takové příznaky doprovází. Po 14–16 týdnech těhotenství se termoregulace ženského těla zlepšuje. V této době aktivita žlázy dočasné sekrece mizí a placenta nabývá své funkce. Proto i mírné zvýšení teploty by mělo upozornit ženu a její rodinné příslušníky.

Když teplota stoupne na 38, vytváří tělo nepříznivé podmínky pro pobyt embrya. Inhibice metabolických procesů vede ke skutečnosti, že plod nedostává dostatek kyslíku.

Výsledkem je hypoxie, při které trpí nejen mozek nenarozeného dítěte, ale také všechny orgány. Tento stav přetrvává po dlouhou dobu a má pro dítě nezvratné důsledky.

S intoxikací těla existuje riziko oddělení placenty a vnitřního krvácení a vyvrcholení tohoto stavu může být fatální. Prodloužená hypertermie může vyvolat potrat nebo předčasný porod. Jsou-li ve třetím trimestru zaznamenány údaje o vysokém teploměru, mohou o stimulaci rozhodnout lékaři, když zbývá několik dní před očekávaným datem narození. Toto jmenování provádí komise, je-li plod plnohodnotný a zcela připravený na život mimo matčino lůno a další pobyt v matčině těle pro něj představuje hrozbu.

Co dělat, když teplota stoupne?

Když teploměr ukazuje 37 stupňů, není třeba podnikat žádné kroky. Pokud nemáte příznaky nemoci, musíte se uklidnit a pokračovat ve známém životním stylu, ale neustále sledujte svoji pohodu. Pokud teplota nepřesáhne 37,4, není důvod k panice. Pokud zařízení detekuje značku 37,5 a vyšší, je nutné začít podnikat kroky zaměřené na její snížení.

Existuje několik způsobů, jak bezpečně a efektivně snížit teplotu těhotenství. Pro větší účinek je můžete použít v kombinaci.

  • Rubdown. Tradiční prostředky - ocet, alkohol a vodka - nemohou nastávající matky používat. Toxické látky jsou absorbovány do suché kůže a rychle vstupují do krevního řečiště. Takový postup může způsobit intoxikaci a poškodit embryo, zejména v prvních týdnech vývoje. K otření je proto nutné použít čistou vodu, jejíž teplota bude o několik stupňů nižší než teploměr.
  • Pijte hodně. Pro snížení tělesné teploty potřebuje tělo tekutinu. Odpařováním vlhkosti z pokožky je termoregulace normalizována. Pokud v těle není dostatek vlhkosti, nemá co vypařovat. V důsledku toho se intoxikace zvyšuje a hodnoty teploměru stoupají. Chcete-li vyloučit hypertermii, musíte pít vodu. Nápoje s velkým množstvím vitamínu C mají na organismus dobrý účinek: různé ovocné nápoje z bobuloviny, lipový čaj. U bylinných odvarů musí být nastávající matka opatrná a nesmí je brát bez lékařského předpisu.
  • Léky. Nedoporučuje se užívat léky na jakoukoli dobu těhotenství samostatně. V kritické situaci, kdy je okamžitá lékařská pomoc nemožná a teplota přesáhla 38, však můžete užívat paracetamol nebo jakýkoli analog na jeho základě. Jedna dávka pro nastávající matku by neměla překročit 500 mg. Ve druhém trimestru je povolena jedna dávka ibuprofenu nebo jakéhokoli strukturního analogu, ale ne více než 200 mg najednou.

Pokud k hypertermii došlo večer nebo v noci, je lepší zavolat sanitku. Tým přijme nezbytná opatření ke snížení teploty a v případě potřeby doručí nastávající matku do oddělení nejbližší nemocnice.

Nízká tělesná teplota

Snížení teploty lze pozorovat také na začátku a na konci těhotenství. Pokud jsou na začátku těhotenství hodnoty teploměru pod 35,5, je to alarm. Normálně by tato podmínka neměla být. Příčinou poklesu může být nedostatečné množství progesteronu. V tomto případě bude nastávající matka potřebovat hormonální korekci, která pomůže udržet těhotenství.

U některých autoimunitních onemocnění je možné patologické snížení teploty. Žena musí při registraci k léčbě těhotenství informovat lékaře o všech existujících nemocech. Pokud to gynekolog považuje za nutné, dá jednotlivá doporučení pro udržení dobrého zdraví.

Tělesná teplota může v časných stádiích klesat se závažnou toxikózou. Podle statistik čelí každá třetí žena nevolnosti a rannímu zvracení. Při nadměrné síle takových projevů má žena riziko dehydratace. Náhlý pokles teploty je tedy druh signálu, který vyžaduje pomoc tělu.

Mírný pokles teploty může být individuálním rysem organismu budoucí matky. V tomto případě není nutná žádná akce..

Jaká by měla být teplota v časném těhotenství? Horečka v raných fázích těhotenství - co dělat?

Teplota v časných stádiích těhotenství se může mírně lišit od normy, to však neznamená vždy přítomnost patologie. Faktem je, že během tohoto období dochází k restrukturalizaci ženského těla, v důsledku čehož dochází k zpomalení přenosu tepla.

Časná teplota

Od prvních dnů těhotenství se tělo budoucí matky aktivně obnovuje. Nejprve se jedná o hormonální pozadí, které je odpovědné za přenos tepla v těle. Zároveň se žena cítí unavená a příliš ospalá. Vzhledem k této anomálii v prvních týdnech těhotenství je teplota 37 normální.

Lékařské studie ukazují, že po početí má žena prudký nárůst progesteronu, který je považován za jeden z nejdůležitějších hormonů v těle. Během tohoto období je hlavní věc, že ​​souběžně se zvýšením teploty se symptomy nemoci neobjeví. V takovém případě musíte naléhavě navštívit lékaře k vyšetření, protože i nejmenší infekce může nepříznivě ovlivnit plod..

Teplota v časných stádiích těhotenství by neměla přesáhnout značku 37,2 stupňů. Nezapomeňte, že nadměrné vystavení slunci může také vést ke zvýšení výkonu. V každém případě, pokud se teplota mírně odchyluje od normy a neexistují žádné známky nemoci, doporučuje se zůstat na čerstvém vzduchu více..

Pokud teploměr vykazuje 37,5 a vyšší, pak to již znamená přítomnost infekce v těle. Nebude zbytečné chodit k terapeutovi a absolvovat nezbytné testy. Infekce, ať už je to cokoli, ohrožuje potrat kdykoli.

Kdy snížit teplotu

Až do ukazatele 37,5 stupňů je použití léků přísně kontraindikováno. Je nemožné snížit takovou teplotu během těhotenství, i když maminka má nachlazení. V tomto případě samotné tělo bojuje s infekcí. Podle lékařů může jakýkoli zásah významně snížit imunitní obranu a umožnit vývoji nemoci mimořádnou rychlostí..

Teplota v časných stádiích těhotenství je zmatená, pouze pokud je překročena známka 37,5 stupně. Zde byste se však neměli okamžitě uchýlit k lékům. V prvním trimestru se doporučuje omezit se na takové lidové metody, jako je tření a čaj s citronem. Některé matky začnou jíst maliny celý den lžičkami, ale v této fázi těhotenství je jakýkoli nejsilnější alergen jakýkoli bobule.

Pokud teplota dosáhne 38,5, můžete ji snížit, ale předtím je lepší zavolat lékaře. Silná horečka je obrovské riziko pro dítě vyvíjející se uvnitř matky, ale antibiotika lze použít pouze v posledním případě.

Vědci také prokázali, že pravidelné procházky na čerstvém vzduchu lépe než jakýkoli lék normalizují tělesnou teplotu. V prvních měsících by nastávající matky měly být v klidu a jíst správně.

Nízká teplota

Pokud jsou ukazatele teploměru mírně nižší než obvykle, měli byste si dát pozor. Tato teplota v prvních týdnech těhotenství může být způsobena vyčerpáním těla v důsledku těžké toxikózy. Na druhé straně je tento jev někdy spojen s problémy endokrinního systému. Léčba by v tomto případě měla být stanovena pouze terapeutem, protože lidová léčba zde není bezmocná. Pokud se teplota příliš dlouho nezvýší nad 36,3, je čas konzultovat endokrinologa.

Ve vzácných případech indikátory pod normálním stavem indikují nachlazení, když je imunitní systém tak slabý, že se nedokáže vyrovnat s virem a tělo není schopno řídit přenos tepla. Nízké teploty mohou být také důsledkem neúmyslného hladovění v důsledku toxikózy. První pár by proto měl obnovit chuť k jídlu.

Nízké teploty vždy vedou k slabosti a závratě. V takových případech se doporučuje chodit častěji venku..

Bazální tělesná teplota

Je možné s velkou pravděpodobností posoudit nemoci a patologie v těle, jakož i jeho reprodukční stav. Mnoho lékařů doporučuje nastávajícím matkám, aby pravidelně měřily bazální teplotu ještě před početí, aby následně sledovaly dynamiku její změny. U některých žen je trvale zvyšována na základě charakteristik těla..

Jak víte, metoda bazálního měření ukazuje vnitřní teplotu těla. Často se liší o desetiny stupně od obvyklého. Měření se provádí v konečníku, je však důležité dodržovat několik pravidel:

- postup by měl být horizontální;
- doba trvání se pohybuje až 7 minut;
- optimální denní doba je ráno.

Zvýšená bazální teplota

Odchylka od normy je vždy zaznamenána s nástupem ovulace a trvá až několik dní. Tyto změny jsou spojeny se zvýšením hladiny progesteronu v těle. Takže bazální teplota během cyklu je stanovena na přibližně 37, když v jiných dnech nepřesahuje 36,7. Pokud odchylka trvá dlouhou dobu, je pravděpodobnost těhotenství vysoká.

Bazální teplota v počátečních stádiích ve většině případů dosahuje 37,2. Tyto změny se nemusíte bát, ale stojí za to se domluvit s lékařem. Horečka může samozřejmě také naznačovat zánětlivý proces v těle, takže je důležité věnovat pozornost dalším příznakům.

Dynamika bazální teploty

Normou jsou indikátory od 37 do 37,3 stupňů. Ve vzácných případech může teplota v časném těhotenství dosáhnout 38. Překročení této značky je signálem zánětlivého procesu nebo nachlazení. Pokud má máma takovou dynamiku, měli byste okamžitě podstoupit kompletní lékařskou prohlídku. V počátečním stádiu onemocnění je důležité určit jeho příčiny a poté pokračovat v léčbě.

Nezapomeňte, že bazální teplota se může zvýšit i po menším stresu nebo pohlavním styku. Proto je nejlepší ji měřit ráno v klidu. Sexuální hormony mohou být také příčinou zvýšených hodnot..

Jaké je nebezpečí vysoké teploty

Navzdory skutečnosti, že ukazatele až do 37,2 jsou normou, po celou dobu by měla být matka pod dohledem odborníků. Teplota na začátku těhotenství se může lišit v průběhu 37 let, ale na konci prvního trimestru by měla klesnout na 36,8. Skutečnost je taková, že zvýšené ukazatele teploměru mohou naznačovat mimoděložní i zmrazené těhotenství. To může být diagnostikováno ultrazvukem.

Teplota z nemoci

Těhotným ženám hrozí, že chytí i nejmenší virus. Zvýšená teplota v prvním trimestru může signalizovat chřipku, pneumonii, pyelonefritidu a další nemoci. Hlavními skrytými příznaky takové nemoci jsou mírná horečka a silná slabost. Těhotné ženy je často při restrukturalizaci těla zaměňují s obvyklou únavou..

Pokud však teplota překročí značku 38 stupňů a objeví se známky akutních virových infekcí dýchacích cest, je nutné zahájit léčbu. Jinak jsou možné nevratné následky během vývoje embryí, jako je mentální retardace, mikrocefálie, defekty centrálního nervového systému, svalová hypotenze atd..

Co dělat při vysoké teplotě

Nejprve musíte navštívit lékaře. Kromě lékařského ošetření se doporučuje postupovat podle jednoduchých tipů pro prevenci nemocí:

1. V žádném případě by neměl být supercool.

2. Je důležité místnost pravidelně ventilovat.

3. Vyloučeny jsou kontakty s cizími lidmi, protože během nemoci je tělo obzvláště zranitelné, existuje riziko, že chytí více viru.

4. Nos a ústa pravidelně vypláchněte.

5. Je důležité pokračovat ve sledování správné výživy..

Teplota v časném těhotenství (37-37,5-38)

Teploty pozdní a časné těhotenství: léčba, příčiny, prevence

Teplota v časném těhotenství může být poněkud zvýšená, což ve většině případů není patologie. Skutečnost je taková, že různé změny v těle ženy, a zejména hormonální (tvorba hormonálního progesteronu), způsobují zpomalení přenosu tepla a v důsledku toho zvýšení teplotních hodnot. Pokud je teplota během těhotenství 37 v prvních týdnech po početí 37, nemělo by to být matoucí, pokud neexistují jiné příznaky nemoci. Podívejme se blíže na algoritmus akcí pro zvýšení tělesné teploty, příčiny a metody léčby / zmírnění.

Horečka nízké kvality. Co dělat?

Tato teplota je až 38 stupňů. Hodnoty se zdají být malé, ale tento stav je docela obtížné tolerovat. Vyvolává pocit únavy, slabosti. Ale to není nejhorší. Taková teplota, zejména pokud je pevně držena, může být prvním příznakem nějakého pomalého, ale možná velmi nebezpečného zánětlivého procesu. Teplotu v těhotenství 37,5 lze tedy pozorovat při ektopické lokalizaci fetálního vajíčka - což je pro ženu velmi nebezpečný jev. O možných důvodech si můžete přečíst později v tomto článku..

Co dělat? Doporučujeme nejprve navštívit gynekologa, pokud jste u něj již zaregistrováni. Pokud nejsou detekovány žádné gynekologické patologie, budete s největší pravděpodobností posláni praktickému lékaři, který vás nasměruje k vyšetření krve a moči. Pokud zánětlivý proces skutečně existuje, teplota během těhotenství přetrvává, léčba bude předepsána po diagnostice.

Příčiny a důsledky

Podívejme se na patologické důvody. Jaká onemocnění mohou být téměř asymptomatická? Tato pyelonefritida, tuberkulóza, herpes, cytomegalovirus a další choroby jsou pro plod velmi nebezpečné.

U žen plánujících dítě je mnohem méně často pozorována teplota během časného těhotenství způsobená virovými a infekčními chorobami - to jsou ti, kteří před počátkem podstoupili úplné vyšetření a v případě potřeby i léčebný průběh.

Jakákoli infekce může být pro plod velmi nebezpečná. Důsledky závisí do větší míry na gestačním věku. Pokud je onemocnění závažné během prvních 1 až 3 týdnů po početí, pak s největší pravděpodobností dojde k potratu nebo k zastavení vývoje plodu. V tomto případě bude princip fungovat: „Vše nebo nic.“ Pokud infekce ovlivní plod během vytváření hlavních orgánů a systémů (tj. V prvním trimestru), pak je téměř zaručeno, že to povede k nějaké vrozené patologii. V obtížných situacích lékaři doporučují ukončení těhotenství. Pokud ne, pak je taková budoucí matka zvláště pečlivě sledována, musí podstoupit všechny nezbytné screeningové studie, jejichž výsledky velmi pravděpodobně ukážou, zda je dítě zdravé nebo ne..

Méně nebezpečná infekce po 12-14 týdnech, kdy je placenta plně vytvořena. Pokud teplota během těhotenství v počátečních stadiích a příčiny, které ji způsobily v prvním trimestru, často vedou k úmrtí plodu, pak od druhého trimestru dítěte chrání již vytvořená placenta. Jen si ale nemyslete, že placenta zachrání všechny případy neštěstí. Ne. Ale mírně zmírní negativní vnější vliv..

Asi od 30. týdne se teploty v těhotenství 38 a ještě nižší opět stávají docela nebezpečnými. Matky zpravidla již v takových obdobích nemoci nevedou k vývojovým patologickým stavům, ale vysoké teploty mohou způsobit předčasné oddělení placenty (velmi nebezpečný stav pro ženy) nebo vést k předčasnému porodu. A samotné místo dítěte již dítě nechrání, protože (místo dítěte) má tu zvláštnost, že se opotřebuje, „zestárne“ a s každým týdnem plní horší a horší ochranné funkce po dlouhou dobu těhotenství.

Jak snížit teplotu

Ať už byl důvod tepla jakýkoli - musí být odstraněn, jak jsme psali výše - to může vyvolat narušení placenty. Všechny metody lze rozdělit na lékařské a nelékařské. Nezapomeňte, že pokud je teplota během těhotenství 37-37,5, nemusíte ji snižovat. Tělo tedy bojuje proti původci nemoci a nemusí do něj zasahovat (tělo).

Pokud je teploměr již více než 38-38,5 stupňů, je na čase zahájit léčbu. Samozřejmě v místnosti, kde se nacházíte, by nemělo být dusno. Používejte lehké oblečení a svlékněte si vlněné oblečení. Pijte hodně teplé vody, ať už je to čaj nebo kompot. Nemůžete se otřít octem a vodkou - to je velmi nebezpečné. V extrémních případech, pokud taková opatření nezpůsobí nepohodlí, můžete se svléknout a otřít vodou při pokojové teplotě. Neměli byste si na čelo chladit hadr, to vyvolá ještě větší chvění, což znamená, že se také zvýší teplota.

Těhotenství teploty 38 a více mohou být sníženy s léky, ale ne všechny. Nejbezpečnější a nejúčinnější je paracetamol. Hlavní věcí je dodržování správného dávkování..

Prevence

Jak jste již z tohoto článku pochopili, je velmi škodlivé pro budoucí matky onemocnět, a proto stojí za to předcházet. První věcí, kterou musíme udělat, je posílení našeho imunitního systému. Správná výživa s množstvím čerstvé zeleniny a ovoce - to samozřejmě není nutné, další příjem komplexních vitamínů v tabletách není nutný. Je velmi dobré, pokud jste již tvrdli před těhotenstvím a dobře snášeli změny teploty.

V „nebezpečném“ období, kdy je velmi vysoká pravděpodobnost nakažení chřipkou nebo ARI, je vhodné jíst každý večer malou hlavu česneku - vynikající metoda pro prevenci nachlazení. Nasekané hlavy česneku můžete také rozšířit po místnosti - nebude nepříjemný zápach, ale tato užitečná zelenina uvolní těkavé produkty do vzduchu - látky, které bojují s patogenními bakteriemi. Pro imunitu je velmi dobré pít balzám z citronu. Tato rostlina je bohatá na vitamin C - kyselinu askorbovou. V zásadě se stejná kyselina askorbová nachází v citrusových plodech. Ale jsou příliš alergenní, buďte opatrní. Pití tablet kyseliny askorbové, zejména v kombinaci s glukózou, je nutné pouze na doporučení lékaře. Dalším jasným důkazem nedostatku kyseliny askorbové v těle je touha jíst něco kyselého. Pokud vitamín C nestačí, teplota během těhotenství vyžaduje dlouhou léčbu, nemoc se nemusí dlouhodobě ustupovat kvůli snížené imunitě.

Druhé pravidlo není o nic méně významné - být méně na přeplněných místech. Pokud je možné požádat své příbuzné, aby vám ráno na recepci vzali lékařský kupón, udělejte to. Velmi dobře chápete, že kolem registru se hromadí mnoho pacientů, což mimochodem vám neumožňuje vzít si lístek bez čekání v řadě. Pokud je to možné, navštivte těhotenskou kliniku pouze ve dnech těhotenství. Tyto dny jsou přidělovány speciálně pro nastávající matky, aby byly chráněny před respiračními chorobami. Pokud máte pocit, že během těhotenství v ranných stádiích stoupá teplota - je lepší si lehnout doma a nechodit venku, vezměte si v práci den volna. Pokud jde o oblečení - samostatná konverzace. Přehřátí je také škodlivé a nebezpečné, stejně jako zamrznutí. Šaty na počasí.

Doslov

Chcete-li se vyhnout horečce během těhotenství v raných a pozdních fázích a obvyklé "nachlazení", není snadné. A většina nastávajících matek je nese klidně a porodí zdravé děti. Existují však statistiky o nepříznivých případech, kdy se po nemoci matky narodily nemocné děti. Proto se stále snažte onemocnět během porodu dítěte.

Teplota předčasného těhotenství

Pro ženu, která se nedávno dozvěděla, že se brzy stane matkou, není nic důležitějšího, než poskytnout nejvýhodnější podmínky pro další bezpečné nošení dítěte. Když se nastávající matka dozví, že je v pozici a je již zodpovědná za nový život, který se v ní vyvíjí, snaží se udělat vše pro to, aby tento nový život zachránila před negativním vlivem faktorů životního prostředí..

Jakákoli těhotná žena slyšela, že v období těhotenství se musí dítě všemi prostředky vyhnout všem nemocem: jakékoli nemoci, jako je užívání léků k jejich odstranění, mohou vyvolat velmi, velmi nežádoucí důsledky pro normální vývoj dítěte a průběh těhotenství. Proto mnoho těhotných žen od raného období pečlivě sleduje ukazatele tělesné teploty, protože vědí, že tendence k jeho zvyšování naznačuje průběh zánětlivého procesu v těle.

Lékaři však toto tvrzení vyvracejí: pokud by zvýšená tělesná teplota v normálním stavu měla být opravdu důvodem k obavám, lze za normálně považovat za normálně teplotu v časném těhotenství, která kolísá kolem 37 stupňů a mírně vyšší. A v první řadě se jedná o základní teplotu, harmonogram, který mnoho lékařů doporučuje těhotným ženám sledovat průběh těhotenství.

Ve skutečnosti by bazální teplota (měřená v konečníku, ale přijatelné jsou orální a vaginální metody) měla být dokonce zvýšena v časném těhotenství. To je částečně způsobeno přizpůsobením těla matky novému životu, který se v něm vyvíjí. Ale zpočátku - zvýšenou hladinou hormonu progesteronu v těle. Progesteron je považován za jeden z hlavních hormonů těhotenství - nejprve je produkován tělem matky a poté placentou vytvořenou u dítěte. Pro normální průběh těhotenství hraje progesteron velmi významnou roli, ale také ovlivňuje procesy termoregulace. Tato vlastnost také vysvětluje, že teplota v časných stádiích těhotenství stoupá v průměru o jeden stupeň. Jeho přípustné hodnoty jsou až 37,5 stupňů: silný pokles teploty ukazuje na hrozbu potratu a nárůst označuje zánětlivý proces, který se vyskytuje v těle matky. To platí také pro tělesnou teplotu obecně, z čehož vyplývá, že horečka v časných stádiích těhotenství bez jakýchkoli dalších příznaků (například nevolnost, kašel nebo rýma, bolest kloubů, zimnice) nedává důvod k obavám..

Pokud však úzkost a úzkost způsobená horečkou neodezní - a jak víte, znepokojení během těhotenství je nesmírně nežádoucí - můžete vždy vyhledat radu těhotného lékaře. Horečka může být v zásadě jedním ze známek mimoděložního těhotenství, které lze vyloučit až po gynekologickém vyšetření. Pokud nebyly v tomto ohledu identifikovány žádné patologie, mohou být provedeny testy krve a moči ve směru terapeuta, aby se úplně vyloučila pravděpodobnost infekce v těle.

Ale pokud to teplota v časných stádiích těhotenství stoupne nad 36,6 až 38 stupňů, měli byste okamžitě vyhledat pomoc odborníka. Vysoká teplota způsobená i nachlazením, pokud se tak stane v časných stádiích těhotenství, je pro dítě jasným nebezpečím. Zvýšená teplota může ovlivnit vývoj nervového systému, tvorbu jednotlivých částí plodu, vyvolat svalovou hypotenzi a způsobit placentární abnormality, a tím určit předčasnou porodu. Kromě toho, pokud nemoc a doprovodná vysoká horečka v časných stádiích těhotenství přetrvávají dostatečně dlouho, pak v mnoha případech končí spontánním potratem nebo zastavením vývoje vajíčka..

Teplota v časném těhotenství, dosahující 38 stupňů, může být důkazem jak akutních respiračních virových infekcí, tak potenciálně infekčních onemocnění matky, která jsou pro dítě potenciálně nebezpečná. V každém případě by měl být příčinou horečky kvalifikovaný lékař. A teprve po provedení konečné diagnózy lze v případě potřeby předepsat odpovídající léčbu. V každém případě není možné snížit teplotu bez předchozí konzultace a samoléčení - je to také nebezpečné pro plod a jeho vývoj, jakož i pro teplotu, která trvá dlouho. Jakmile bude zaznamenáno její zvýšení, okamžitě a naléhavě by měla vyhledat lékařskou pomoc.

Prasátko důležitosti!

TEPLOTA TEPLOTY BĚHEM PREGNANCY

Zveřejnil Natallove 19. prosince 2013

4 845 zobrazení

Těhotenství je období, kdy v ženském těle dochází k řadě změn. Zejména mohou nastat kolísání teploty, například mírné zvýšení nebo snížení teploty během těhotenství. Tyto fluktuace mohou být variantou normy a mohou vyžadovat zásah lékaře..

Zvýšení teploty, zejména v časných stádiích těhotenství, lze považovat za normální stav v následujících případech:

  • zvýšení teploty na 37,0-37,4 ° C v prvním trimestru těhotenství je normální, protože je spojeno s produkcí hormonálního progesteronu ve velkém množství těhotným tělem. Pokud zároveň žena nemá jiné příznaky a nachlazení (kašel, rýma), pak se není čeho bát. K úplnému uklidnění můžete provádět testy krve a moči. Pamatujte, že zbytečné vzrušení je pro vás zcela zbytečné;
  • zvýšení teploty může způsobit banální přehřátí. K tomu často dochází během letní sezóny, kdy teplota vzduchu klesne z měřítka. Nebo pokud není v místnosti dostatek čerstvého vzduchu. Chcete-li se této situaci vyhnout, musíte místnost větrát častěji;
  • v časném těhotenství stoupá bazální teplota na 37 stupňů, což je opět spojeno s produkcí progesteronu. Zvýšená teplota zůstává až do začátku 4-5 měsíců. Snížení bazální teploty v tomto období naznačuje nebezpečí potratu.

Zjistili jsme, jaká teplota u těhotných žen je považována za normální a za jakých podmínek se může teplota na začátku těhotenství mírně zvýšit. Nyní zvažte možnosti nedostatečného zvýšení teploty a zjistěte, jak to může ohrozit vás a vaše dítě.

Příčiny a důsledky patologické horečky během těhotenství

Jedním z důvodů může být mimoděložní lokalizace vajíčka plodu. Jedná se o velmi nebezpečný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc a rozhodné kroky..

Dalším důvodem mírného zvýšení teploty na úroveň 37,0-37,8 ° C může být pomalý zánětlivý proces v těle. Nachlazení a horečka během těhotenství vyžadují léčbu předepsanou lékařem po provedení testů a stanovení diagnózy.

Je obzvláště nebezpečné, pokud teplota doprovází nemoci, jako je pyelonefritida, herpes, tuberkulóza, cytomegalovirus a jiná onemocnění nebezpečná pro plod. Jakékoli z těchto chorob, které se objevily a jsou závažné v časných stádiích těhotenství, často vedou ke spontánnímu potratu nebo k zastavení vývoje vajíčka. Pokud infekce ovlivní plod během vývoje důležitých tělesných systémů, je téměř zaručeno, že to povede k vrozené patologii. Těhotné ženy mají během těhotenství zvláštní kontrolu. V závažných případech lékaři doporučují ukončení těhotenství..

Méně nebezpečné jsou infekce, které se objevují po 12-14 týdnech těhotenství, kdy je placenta již plně formována. Zvýšení teploty a související faktory již pro dítě nejsou tak nebezpečné. Po 30. týdnu však horečka opět představuje hrozbu. Teploty nad 38 stupňů Celsia mohou vést k předčasnému oddělení placenty ak předčasnému porodu. Kromě toho je placenta v této fázi těhotenství již poněkud opotřebovaná a není schopna kvalitativně chránit dítě.

Aby se předešlo nepříjemným okamžikům spojeným s horečkou, je nutné provádět preventivní údržbu - jíst správně, brát vitamíny, vyhnout se přeplněným místům, oblékat se podle počasí.

Teplota během těhotenství

Teplota během těhotenství bez jakýchkoli dalších příznaků může být projevem hormonálních změn, které jsou zvláště aktivní v prvních týdnech po početí. Je-li tělesná teplota těhotných žen 37,0, která není doprovázena kašlem, rýmou, průjem nebo zvracením, není to důvod k okamžité lékařské pomoci. Je třeba sledovat zvýšení teploty, ale pokud je konstantní, je lepší se poradit s odborníkem.

Jaké je riziko těhotenství?

Zvýšení teploty u těhotné ženy může být prvním klinickým projevem jakéhokoli infekčního nebo zánětlivého onemocnění, které, pokud se neléčí, může poškodit ženu a plod a vést k ukončení těhotenství. Teplota těhotenství 37,5 může být prvním klinickým příznakem komplikací, jako je mimoděložní těhotenství nebo přerušené těhotenství. Při této teplotě může doprovázet vzácné špinění z genitálního traktu a tažení bolesti ve tříselné oblasti různé intenzity. Teplota a kašel během těhotenství mohou být projevem SARS, což v raných stádiích může vést k tvorbě vad plodu, které jsou neslučitelné s životem, a v důsledku nedobrovolného ukončení těhotenství..

Co ohrožuje teplotu během těhotenství s otravou?

Zvláště nebezpečnou podmínkou pro jakékoli těhotenství je otrava jídlem. Teplota a zvracení během těhotenství jsou časným příznakem otravy jídlem a teplota a průjem během těhotenství jsou pozdějším příznakem. Kromě těchto příznaků existují: bolest a nepohodlí v břiše, zvýšená tvorba plynu ve střevech, celková slabost a zimnice. Zvracení a průjem v kombinaci s horečkou jsou velmi nebezpečné, protože jsou doprovázeny velkými ztrátami tekutin a elektrolytů. Pokud včas nekonzultujete s lékařem, může tento stav vést k dehydrataci a srážení krve, což je plné trombózy v křečových žilách dolních končetin. V případě otravy jídlem je indikována hospitalizace..

Teplota pozdní těhotenství

Teplota v pozdním těhotenství je nejčastěji způsobena virovou infekcí, protože imunita je oslabena během těhotenství. V pozdějších stádiích mohou být také příčinou horečky nemoci, jako je pyelonefritida a otrava jídlem. Teplota ve druhém trimestru těhotenství způsobená akutními respiračními virovými infekcemi je nebezpečná, protože virus může procházet hemoplacentární bariérou a pronikat do plodu, což způsobuje vývoj defektů v netvořených orgánech. Zvýšená teplota během těhotenství 3. trimestru není tak děsivá jako v prvním a druhém, protože všechny orgány jsou již vytvořeny, ale virus může negativně ovlivnit průtok krve v placentě a vést k vývoji hypoxie u plodu a předčasnému porodu..

Teplota v těhotné ženě - co dělat?

Teplota na 37,2 ° C není nutné snižovat. Příjem antipyretik by měl začít, jakmile teplota stoupne nad 38 ° C. Přednost se dává přípravkům paracetamolu, které by se neměly užívat častěji 4krát denně. Je přísně zakázáno snižovat teplotu aspirinem, protože může vyvolat krvácení jak u matky, tak u plodu..

Po zvážení všech možných důvodů zvýšení teploty můžeme vyvodit následující závěry. Pokud teplota v prvním měsíci těhotenství nepřesáhne 37,2 ° C, není doprovázena dalšími klinickými příznaky a nepřináší ženě nepohodlí, nelze tuto teplotu snížit. Důvodem pro návštěvu lékaře je zvýšení teploty nad 37,2 ° C.

Snížená tělesná teplota během těhotenství

Nízká tělesná teplota během těhotenství může být v první řadě příznakem toxikózy nebo může být způsobena snížením imunity. Oba tyto stavy jsou charakteristické pro první měsíce těhotenství. Přípustné mírné zhoršení pohody a pokles teploty ne nižší než 36 ° C.

Pokud si však všimnete, že během těhotenství máte teplotu 35 nebo nízká teplota a špatné zdraví se drží několik dní, měli byste se určitě poradit s lékařem. To může být příznak endokrinních chorob a bude vyžadovat další vyšetření a případně léčbu..

Nízká teplota během těhotenství

Během těhotenství, zejména v prvních měsících, může naopak dojít k horečce. To je způsobeno tím, že tělo produkuje hormon progesteron, který je zodpovědný za vývoj těhotenství. Jedním z vedlejších účinků je právě zvýšení teploty. Pokud čísla na teploměru nejsou vyšší než 37,5 ° C, lze takový subfebrilní stav považovat za variantu normy. Zvláště pokud nejsou pozorovány žádné další známky nachlazení.

V každém případě, bez ohledu na to, zda během těhotenství dochází ke zvýšené nebo snížené teplotě, byste měli informovat svého lékaře o své úzkosti. Současně, pokud se cítíte dobře, nemusíte neustále sledovat teplotu těla. Užívejte si těhotenství a nemyslete na malé věci..

Příčiny zvýšení a snížení t ° během těhotenství

Příznivá tělesná teplota

Pro zdravého člověka se normální tělesná teplota pohybuje v rozmezí 36,0 až 36,9 ° C. Hodnoty teploměru mezi 37,0 a 37,9 stupňů se nazývají subfebril, od 38,0 do 38,9 stupňů - febril, od 39,0 do 40,9 stupňů - pyretický, více než 41,0 - hyperpyretický.

Uvedená klasifikace platí pouze pro měření prováděná v axilární oblasti. Teplota v ústech je vyšší asi o 0,3 stupně, v konečníku - o 0,5 stupně. Zohledněte také chybu měření teploměru.

Příznivá tělesná teplota během těhotenství

Teplota v těhotenství může být mírně zvýšena ve srovnání s hodnotami obyčejné osoby. Tento jev je spojen s působením hormonu progesteronu. Po ovulaci od druhé poloviny menstruačního cyklu se u žen objeví ve vaječníku corpus luteum. Toto tělo produkuje progesteron - hormon, který podporuje těhotenství.

Jednou z funkcí progesteronu je udržování vysoké bazální teploty (měřené v konečníku) až do 37,4-37,5 stupňů. Tyto hodnoty jsou nezbytné pro procesy implantace a buněčného dělení vajíčka. Pokud žena otěhotní, několik dní po ovulaci umírá corpus luteum a teplota se vrací k normálním hodnotám.

Pokud došlo k početí, korpusové luteum neumírá, ale nadále syntetizuje progesteron. Proto je bazální teplota v prvních dnech těhotenství o několik desetin stupně často vyšší, než je obvyklé. U některých žen však může zůstat pod 37,0-37,1. Tyto hodnoty jsou typické pro nastávající matky, u nichž je normální tělesná teplota v podpaží nižší než 36,6 stupně.


Souhrnně výše, teplota v časném těhotenství, měřená v podpaží, může ležet v širokém rozmezí od 36,0 do 37,2 stupňů. Když je teploměr v ústní dutině, horní hodnoty dosáhnou 37,4 stupňů. Bazální teplota na začátku těhotenství může dosáhnout 37,5 stupně.

Korpus luteum však funguje pouze do začátku druhého trimestru těhotenství. Normální tělesná teplota u těhotných žen po 14 týdnech těhotenství by neměla přesáhnout 36,9 stupňů, měřeno v podpaží.

Nízká teplota během těhotenství

Nízká tělesná teplota během těhotenství - teplota nižší než 36,0 stupňů, měřeno v podpaží. Tyto ukazatele jsou někdy výsledkem nesprávného použití teploměru. V jiných případech je nízká teplota v časných stádiích těhotenství důsledkem těchto onemocnění:

Hypotyreóza

Její hormony ovlivňují všechny procesy probíhající v lidském těle, včetně přenosu tepla. Se sníženým množstvím tyroxinu je pozorován pokles metabolismu, slabost, únava a otok. U lidí s hypofunkcí štítné žlázy může dojít k zimnici bez horečky..

Nedostatek živin

Člověk přijímá energii a teplo tím, že jí jídlo. V prvních týdnech těhotenství ženy často trpí toxikózou, díky níž se většina jídla neabsorbuje a tělo zažívá hladovění..

Pokles imunity

Během těhotenství tělo nastávající matky syntetizuje méně protilátek, které se mohou projevit jako pokles tělesné teploty.

Zvýšené zatížení

Stres a fyzická únava mohou vyvolat poruchy ve středu termoregulace umístěné v mozku.

Nízká tělesná teplota během druhého a třetího trimestru těhotenství je často výsledkem anémie. K poklesu hemoglobinu dochází v důsledku rostoucí potřeby železa a vitamínů B3 a B12, které nejsou dodávány v dostatečném množství s jídlem. V důsledku poklesu počtu červených krvinek dochází ke snížení metabolismu a produkce tepla.

Dalším důvodem poklesu tělesné teploty uprostřed nebo na konci gestačního období je gestační diabetes. Toto onemocnění vede ke zhoršení metabolismu glukózy, což vede k patologiím termoregulace.

Nízká tělesná teplota nemá přímý vliv na plod. Uvedené choroby a stavy však mohou vyvolat podvýživu nenarozeného dítěte, jeho zpoždění v růstu a vývoji.

Při diagnostice tělesné teploty pod 36,0 stupňů po dobu delší než dva po sobě následující dny by měla žena okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Lékař předepíše další testy a instrumentální metody výzkumu, které pomohou při stanovení diagnózy a výběru léčby.

Vysoká tělesná teplota během těhotenství

Horečka během těhotenství je téměř vždy jedním z příznaků infekčních a zánětlivých onemocnění. Tato reakce je ochranná, protože mnoho patogenních mikroorganismů nemůže žít a množit se s vysokým přenosem tepla. Zvýšení tělesné teploty nastává v důsledku aktivace centra umístěného v medulla oblongata.

Poměrně často jsou infekce doprovázeny dalšími stížnostmi. Nejběžnější z nich jsou příznaky obecné intoxikace: závratě, slabost, nevolnost atd. V závislosti na lézi se další stížnosti specifické pro určité nemoci spojují s běžnými stížnostmi: bolest břicha, kašel, krev v moči atd..

Jakýkoli mikroorganismus je pro plod podmíněně nebezpečný. Bakterie a viry mohou způsobit následující negativní reakce:

Vrozené vady

Dokonce i původci nachlazení mohou způsobit malformace plodu. Čím dříve došlo k infekci, tím závažnější důsledky pro nenarozené dítě. V 1. trimestru těhotenství existuje riziko takových závažných abnormalit, jako je absence srdce nebo ledvin, nedostatečný vývoj mozku a zvýšení počtu končetin. Poměrně často vedou k úmrtí plodu. V pozdějším těhotenství mikroorganismy způsobují méně závažné malformace slučitelné se životem. Nejnebezpečnějšími činiteli jsou původci infekcí TORCH - toxoplazmóza, zarděnka, cytomegalovirus, herpes.

Snížený přísun krve do placenty

V důsledku vývoje kyslíkového hladovění plodu, zpoždění jeho růstu a vývoje se vytváří patologie centrálního nervového systému.

Zlomení placenty

Tato patologie se projevuje krvácením z pochvy a tažením bolesti v dolním břiše. Bez lékařské péče končí placentární narušení smrtí plodu.

Zvýšený tón dělohy

Některé bakterie a viry syntetizují protilátky, které ovlivňují hladké svaly lidských vnitřních orgánů. Z tohoto důvodu se děloha začne spontánně stahovat, což vede k potratu nebo předčasnému porodu.

Obecná intoxikace

Těžký průběh nemocí ovlivňuje celé tělo nastávající matky. Při infekcích může trpět kardiovaskulární, močový, trávicí a dýchací systém, což povede ke snížení výživy plodu.

Vysokoteplotní ošetření

V žádném případě byste neměli být samostatně léčeni na infekční onemocnění během těhotenství. Lékař musí provést přesnou diagnózu, posoudit potřebu léčby a vybrat léky. Mnoho léků je kontraindikováno v období porodu dítěte, takže jejich nezávislý výběr může vést k nepředvídatelným následkům.

Ve většině případů byste neměli snižovat horečku nízké úrovně, protože pomáhá matčině těle bojovat s infekcí. Hodnoty na teploměru nad 38,0 stupňů vyžadují téměř vždy zásah.

Léčba bez léčby

Mezi nefarmakologické metody léčby horečky patří mezi nejznámější čaj s různými aditivy. Med, máta, citron, meduňka, malina a další produkty mají antiseptické vlastnosti, posilují imunitu, dodávají tělu vitamíny.

Nastávající matka by také měla používat co nejvíce čisté studené vody. Způsobuje pocení, které snižuje tělesnou teplotu. Užitečné ubrousky se studenou vodou, ochlazující pokožku ženy.

Léčba akutních respiračních virových infekcí u těhotných žen:

Léčba drogy

Léčba drogy je během těhotenství velmi omezená. Nejbezpečnější léky jsou Paracetamol, který během studií nezpůsobil vrozené malformace plodu. Tyto léky by však neměly být užívány déle než 3–5 dní v řadě, protože přispívají k poškození ledvin a jater..

Bez účinku Paracetamolu může lékař předepsat závažnější léky. Nurofen je moderní lék, který nejen snižuje tělesnou teplotu, ale také zmírňuje bolest a zánět. Tento lék je však zakázán od 30 do 40 týdnů těhotenství. Nurofen ovlivňuje hladké svaly dělohy a pokud je užíván ve 3. trimestru, může vyvolat patologii porodu.

Přípravky celecoxibu jsou jedním z nejúčinnějších léků na horečku. Léky však nelze použít ve třetím trimestru těhotenství. V dřívějších termínech je jejich příjem možný pouze tehdy, pokud existují závažné náznaky.

Přípravky kyseliny acetylsalicylové jsou přísně zakázány v časném těhotenství, protože zvyšují pravděpodobnost vývojových abnormalit u nenarozeného dítěte. Také léky této skupiny nemohou být použity ve třetím trimestru těhotenství kvůli jejich účinku na porodu a kardiovaskulární systém plodu. Léky mohou být použity od 14 do 28 týdnů, i když v tuto chvíli není jejich podávání vhodné, protože existují účinnější a bezpečnější analogy.

Prevence nemoci

Aby se zabránilo infekci nastávající matky, měla by se zvýšit imunita. K tomu je doporučeno věnovat se lehkým sportům - proveditelné gymnastice, plavání, badminton atd. Těhotná žena by také měla hodně chodit na čerstvý vzduch, vyhýbat se silné fyzické námaze a stresu.

Chcete-li posílit imunitu nastávající matky, měli byste zodpovědně naplánovat svou stravu. Měl by obsahovat dostatečné množství bílkovin, vitamínů a minerálů. Několikrát týdně by těhotná žena měla jíst libové maso, ryby, čerstvou zeleninu, ovoce a bobule. Budoucí matka může v případě potřeby brát vitamínové komplexy.

Těhotná žena by také měla snížit pravděpodobnost infekce. Za tímto účelem se doporučuje větrání místnosti, ve které se nachází, aby nedošlo ke kontaktu s nemocnými lidmi, aby se vřele oblékaly, aby neseděly pod průvanem, ventilátorem a klimatizací. Pokud je to možné, měla by se vyhýbat veřejným místům, zejména v období podzim-zima..

Žena čekající na narození dítěte se doporučuje pečlivě dodržovat hygienická pravidla. Po příjezdu by nastávající matka měla důkladně umýt ruce a mýt obličej. Je vhodné vypláchnout ústní dutinu antibakteriálním oplachováním. Během těhotenství se nedotýkejte zvířat, která mohou být nositeli infekcí..

Články O Neplodnosti