Hlavní Zdraví

Fontanel u novorozence: když roste, co by mělo být, proč pulzuje, nezavírá se

Narození dítěte je zázrakem nejen ve filozofickém chápání. To je technicky zázrak. Příroda přemýšlela tímto procesem natolik, že hlava dítěte je schopna projít porodním kanálem matky, může se zmenšit, získat podlouhlý tvar a bočně se vyrovnat.

To je usnadněno přítomností mezer mezi kostmi lebky, vyplněnými deskami pojivové tkáně. Jedná se o fontanely, stav, jehož přerůstání a vyboulení tak často vadí rodičům.

Navzdory skutečnosti, že je jich šest při narození, pět z nich roste tak rychle, že mnoho rodičů nemá ani čas se dozvědět o jejich existenci. Všechny starosti obcházejí nejnápadnější fontanel - frontální nebo velký fontanel (BR).

Pokud účel malých fontanel skončil po narození, velká u dětí nadále plní funkci odpisování a zabraňuje zlomeninám a zraněním lebky při pádech a nárazech..

Když se fontanel u dítěte zavře?

Pokud je vaše dítě již rok a nepřevyšuje fontanel, není důvod k obavám. Normálně tento fyziologický proces končí za 1-1,5 roku. Pokud načasování jeho uzavření u vašeho dítěte neodpovídá normě, navštivte lékaře. Zjistí, co je důvodem: nemoc nebo rys vývoje dítěte.

Jaký by měl být fontanel??

Po narození dítěte, a také každý měsíc při návštěvě lékaře, pediatr vyhodnotí jeho stav, velikost, rychlost poklesu, hustotu okolních kostí.

Normálně je velikost fontanelu u zdravého novorozence 2,5 - 3 cm, což se odhaduje jeho prohmatáním a změřením vzdálenosti mezi protilehlými stranami kosočtverce. Předčasně narozené děti mají větší velikosti BR, asi 3,5 až 3,5 cm, zatímco velké děti narozené ve věku 41–42 týdnů mohou mít menší BR. To vše je varianta normy. Mimochodem, fontanel u měsíčního dítěte může být o něco větší než při narození. Je to kvůli intenzivnímu růstu mozku..

Jak velká by měla být BR v určitém věku, nelze s jistotou říci. Některé zdroje uvádějí následující čísla:

 • 1,8-2 cm za tři měsíce;
 • 1,8 - 1,6 cm za půl roku;
 • 1,3 - 1,4 cm za 9 měsíců;
 • 0,4 - 0,8 cm za rok.

Můžete se však na ně soustředit pouze přibližně, protože:

 • Všechny děti zpočátku mají různé velikosti (v rámci normálních limitů).
 • Velikost fontanelu nemá vliv na rychlost růstu. Velký může vytáhnout rok a malý za 1,5.

Avšak všechny fonanely během vyšetření by neměly být napjaté, ne vyduté, měly by být na úrovni lebečních kostí. Je přípustné, aby pružina mírně poklesla nebo bobtnala a také pulzovala. Čelní a parietální kosti, které jej obklopují, by měly být husté, bez změkčujících oblastí.

Co dělat, pokud se fontanel nezavře?

Pokud do věku 18 měsíců není dítě na fontanelu stále uzavřeno, musíte navštívit lékaře. To může být normou pro vaše dítě nebo to může být příznak patologického stavu..

Léčba antikonvulzivy, diuretiky, nootropiky.

Někdy obejít chirurgii.

PatologieVliv na BRDoplňková studieVaše akce
KřiviceV důsledku nedostatku vápníku zjemňují kosti, včetně kostí lebky. BR je dlouho otevřená, okraje kostí jsou na dotek měkké. Je to letargie, pocení ve snu, plešatost na šíji. Na žebrech a zápěstích se tvoří kostní výrůstky. Holeně se ohýbají (viz křivice u kojenců)
 • Vyšetření pediatrem
 • Krevní test na vápník, fosfor a alkalickou fosfatázu
 • Sulkovičův močový test
Terapie terapeutickými dávkami vitamínu D
AchondrodysplasieKostní onemocnění, které vede k narušenému růstu. Kostra je nepřiměřená, končetiny jsou krátké a hlava je masivní a široká. Long netáhne BR.
 • Konzultace genetiky
 • Rentgen lebky
 • PCR pro genové mutace.
Předepište růstový hormon somatotropin
Vrozená hypotyreózaNedostatek hormonů štítné žlázy, které také regulují růst kostí, vede k prodlouženému růstu fonanelu. Kromě toho má dítě zácpu, nosní hlas, někdy kombinovaný s pupeční kýly. Děti jsou letargické, ospalé, často velké.
 • Konzultace s pediatrem, dětským endokrinologem. Krevní test na TSH, T3 a T4.
 • Ultrazvuk štítné žlázy
Substituční léčba hormony štítné žlázy
HydrocephalusZvýšená mozkomíšní tekutina zabraňuje sbírání lebečních kostí. Spolu s BR, která stoupá nad kosti, se zvětšuje také obvod hlavy. Kromě toho může mít dítě křeče, vývojové zpoždění, poruchy sluchu a zraku.
 • Pozorování dětského neurologa
 • EEG
 • Ultrazvuk mozku
 • MRI

Fontanel v dítěti rychle přerůstá, co dělat?

Pokud má dítě malý fontanel, bude nutná konzultace s pediatrem, endokrinologem a neurologem. Mimochodem, v 1% případů může jaro zarostnout za 3 měsíce. To je neobvyklé, ale pokud jsou všechny ostatní ukazatele vývoje normální, je vše v pořádku. Ale někdy malé velikosti potlačují patologii.

PatologieVliv na BRDoplňková studieLéčba
KraniosynostózaŠvy lebky a fontanel se rychle a včas roztaví. Může dojít k deformaci lebky, čelisti a sekundárního hydrocefalu.
 • Rentgen lebky
 • MRI skenování hlavy
Chirurgické stehy
MikrocefalyAnomálie ve vývoji mozku, ve které kosti mozku lebky přestávají růst a obličej stále roste. Mozek zůstává malý a nerozvinutý. Vývojové zpoždění. Více informací.
 • Neurologické pozorování
 • Ultrazvuk mozku
 • Elektroencefalografie
 • Konzultace genetiky
Symptomatická terapie
Zvýšená funkce příštítných tělísekPorušení výměny vápníku a fosforu vede ke zvýšení vápníku v krvi. Předčasné uzavření fontanelu je spojeno s bolestí kostí, arytmií, poškozením ledvin, gastrointestinálním traktem.
 • Krevní test na vápník a fosfor
 • Hladina parahormonů v krvi
 • Ultrazvuk štítné žlázy a příštítných tělísek
 • Rentgen kostí lebky
Chirurgické ošetření

Pokud je fontanel příliš velký

Velká BR se považuje za větší než 3,5 cm, což může být u předčasných nebo nezralých dětí normou. Pro ostatní je povinné konzultovat dětského neurologa a provést ultrazvuk mozku, elektroencefalogramy k vyloučení hydrocefalu a zvýšeného intrakraniálního tlaku.

Pokud fontanel pulzuje

Mozek je velmi dobře zásoben krví a jeho cévy jsou umístěny blízko srdce, takže krev v nich proudí pod velkým tlakem a se silnými body. Toto zvlnění se přenáší do mozkomíšního moku, do obložení mozku, na desku zakrývající velký fontanel u dětí. Takže trochu zvlnění je normální.

Pokud však fontanel silně pulzuje, může to být signálem nemoci. Obvykle se vyskytují další příznaky: dehydratace, průjem, intoxikace, horečka, zvracení (viz časté regurgitace nebo zvracení u kojenců). V tomto případě je nutná diagnóza a urgentní léčba..

Pokud má dítě zapuštěný fontanel

Půstový fontanel (zapuštěný) označuje dehydrataci nebo podvýživu dítěte. Na pozadí se může objevit nedostatek tekutin:

 • teplo;
 • přehřátí se silným obalem;
 • vysoká horečka a intoxikace;
 • se silným zvracením, průjem.

Ztracená tekutina musí být vyměněna. Při přehřátí a teplotě dítěte je nutné chladit a pít. V případě střevní infekce, kdy jeden nápoj nestačí, dostane dítě invazivní terapii v nemocnici.

Co znamená vypouklý fontanel??

BR může bobtnat (stoupá nad úroveň okolních kostí lebky) na pozadí intrakraniálního tlaku, který může být u nemocí, jako je meningitida, encefalitida, intrakraniální krvácení, nádory nebo z jiného důvodu. Pokud jsou kromě vydutí pozorovány následující příznaky, měli byste okamžitě zavolat lékaře nebo ambulanci:

 • Teplo
 • Ztráta vědomí
 • Zvracení, průjem u kojenců
 • Otok po pádu nebo jiném zranění hlavy
 • Záchvaty (viz příčiny záchvatů u dítěte)
 • Strabismus
 • Pokud otok bez dalších příznaků, ale na dlouhou dobu, měli byste se také poradit s lékařem.

Jak se o něj starat?

Zejména není potřeba žádná akce. Přestože je deska pojivové tkáně, která ji zakrývá, tenká, je stejně silná. Proto při česání nebo zkoumání fontanelu lékařem se nic špatného nestane. Člověk by však neměl být příliš horlivý pro hřebenatkové pohyby. To může být pro dítě prostě nepříjemné. Také se nemůžete bát umýt vlasy nebo oříznout své dítě.

Dočasné a věkové normy, kdy fontanel u novorozenců přerůstá, vyvolává obavy

Co jsou fontanely a k čemu slouží?

Fontanely jsou malé části membránové tkáně v místě spojení kostí mozkové lebky, určené pro jejich pohyblivost. Tyto útvary jsou poskytovány přírodou, aby usnadnily průchod porodním kanálem: kosti hlavy dítěte se „lehce“ složí a jejich objem se zmenší o několik centimetrů. Nejprve se mozek aktivně rozrůstá a zvyšuje objem - během této doby zůstává část membránových oken otevřená. Než fontanel u novorozenců přeroste, jsou dokončeny intenzivní procesy růstu hlavy.

Pediatr pečlivě sleduje, kdy by tento nebo ten fontanel měl zarostnout. Pokud dojde k porušení termínů uzávěrky, existuje podezření z narušení vývoje dítěte.

V současné době, kdy mnoho zemí uzavřelo své hranice na dobu neurčitou kvůli pandemii koronavirů SARS-CoV-2, je cestování v tomto roce hodně neúspěšné. Například Španělsko nepřijme zahraniční turisty až do roku 2021. Itálie oznámila stejná opatření..

Existuje však dobrá cesta ze situace - online prohlídky měst po celém světě. Nejedná se o videa, ale o živé exkurze vedené profesionálními místními průvodci. Pokud v zemi neexistují žádná omezení pohybu, vysílají přímo z města, například z centra Prahy. Nebo z domova ve formátu webináře, pokud je chůze legálně omezena. Vy a vaše rodina můžete sedět na gauči a dívat se, pít čaj nebo víno a dokonce dělat domácí práce.

Zde můžete navštívit slavnou Sagrada Familia v Barceloně online - slavný a velmi neobvyklý chrám, Bibli v kameni a smysl života slavného španělského architekta Antonia Gaudího. "Konec světa přijde, až bude postaven," říkají.

A toto je zajímavé a poučné turné o 10 mýtech o Anglii a Britech. Navštivte starou galerii Uffizi ve Florencii. Historik umění v jednoduchém jazyce vypráví o tvorbě, významu a symbolech velkých obrazů Botticelliho, Leonarda Da Vinciho, Raphaela, Titiana a Caravaggia..

Navštivte krásnou Prahu, projděte se průvodcem po nábřeží Vltavy, prohlédněte si slavný Karlův most a naučte se mnoho tajemství Prahy. Vydejte se nyní do ulic Evropy!

Prohlídky jsou k dispozici v Rusku. Velmi zajímavé v Petrohradě, Moskvě, Bajkalu, Tule. Celý seznam živých online prohlídek s průvodcem naleznete zde..

Kolik fontanel pramenů a kdy zmizí

Pediatr ví, kolik fontanelů má novorozenec a pečlivě monitoruje načasování jejich uzavření. Tabulka ukazuje, kdy by se měly uzavřít různé fontanely.

FontanelDatum uzávěrky
klínovitýk narození
mastoidk narození
malý (zpět)narozením nebo 1-2 měsíce.
velký (přední)9-18 měsíců.

Určení, kde se fontanel nachází u novorozence, je celkem jednoduché - nejčastěji se v této oblasti vyskytuje malé zvlnění, což je zcela normální. Přečtěte si v tomto článku, jak moc se pupeční rána v novorozeneckém uzdraví, co dělat, když se pupek začne zvlhčit..

Ve videu bude doktorka Tatyana Ukhová hovořit o tom, jaké jsou fontanely a proč jsou potřeba.

Datum uzávěrky

Fontanely na lebce novorozence mají určitá data uzávěrky.

1
V postranních částech hlavy jsou umístěny klínovité a mastoidní fontanely. Mastoid je umístěn za uchem ve spodní části a sfenoid je těsně nad zygomatickým obloukem. V době narození se uzavírají: u předčasně narozených dětí se klínovitý tvar uzavírá během prvních 6 měsíců a mastoid - 6-18 měsíců.
2
Malý nebo zadní fontanel dává kosti mozkové lebky vysokou mobilitu, usnadňující průchod hlavy přes porodní kanál. Nachází se uprostřed šíje. Jeho velikost je asi 5 mm, obvykle se uzavírá během těhotenství nebo během prvních 2 měsíců života. Někdy u předčasně narozeného dítěte roste fontanel 3 měsíce po narození nebo později. Také by si měli rodiče pamatovat, že ve věku asi 3 měsíců se dítě již aktivně snaží udržet hlavu ležet na břiše.
3
Velký fontanel u novorozence (měkká koruna) je vždy přítomen, spolu s předchozím, zajišťuje pohyblivost hlavy při průchodu porodním kanálem. Nachází se před korunou hlavy. Zjištění je poměrně jednoduché vzhledem k jeho velké velikosti: po narození je průměr 2 × 3 cm, pak se postupně zmenšuje a uzavírá o rok. Maximální věk, ve kterém fontanel u dítěte roste, je -1,5 roku.

Umístění Fontanel

Toto je největší okno ve tvaru diamantu. Rozměry velkého fontanelu u novorozence jsou 20–30 mm. Ihned po narození se jeho velikost může dočasně změnit v důsledku nesrovnalostí v kostech. Díky jemné kůži můžete vidět obrysy pouze s malým zvlněním, ke kterému dochází, když jsou arteriální cévy vystaveny jeho stěně. S věkem se membránová tkáň stává těžší, velikost okna se určuje pouze s pečlivou palpací.

Rozměry dítěte se stárnou

Ihned po narození dítěte se měkká koruna postupně nahrazuje kostní tkání..

Tabulka ukazuje údaje o tom, kolik měsíců roste velký fontanel u dětí. V průběhu času se jeho velikost zmenší.

Velikosti velkého písma
Věk dítěte, měsíc.Průměrná velikost velkého písma, mm
0-126-28
1-222-25
2-323-24
3-420-21
4-516-18
5-616-18
6-716-16
7-814-16
8-914-15
9-1012-14
11-125-8

Tabulka ukazuje průměrné údaje a je povolena malá variabilita, pokud jde o uzavření. Snížení velikosti měkké koruny je určeno jednotlivými faktory, jako je stupeň úplného dítěte, míra vývoje atd. Minimální velikosti jsou pozorovány do konce 1. roku života a jsou 5-8 mm. Již je obtížné určit menší velikost okna, úplně zmačkaná tkáň zmizí za 1,5 roku.

Kromě velikosti fontanelu musí rodiče brát v úvahu i další ukazatele, například prozkoumat tabulku hmotnosti novorozence podle měsíce.

Pozdní uzavření - normální nebo příčina paniky

Pokud není velký fontanel do roku zarostlý, nespěchejte si dopředu. Měkká koruna má maximální uzavírací dobu 18 měsíců. Před vyvodením jakýchkoli závěrů je důležité navštívit lékaře.

Nejčastější příčiny zpožděného uzavření měkké koruny:

 • zpomalení vývoje plodu je jednou z nejčastějších příčin;
 • předčasný porod - u předčasně narozených dětí, pomalá formace těla, zejména v prvních měsících po narození;
 • kapka mozku nebo hydrocefalus - toto onemocnění vyvolává zvýšení intrakraniálního tlaku, což vede k divergenci kostí mozkové lebky, ke zvětšení vzdálenosti mezi nimi;
 • vrozené nebo získané abnormality - křivice, hypotyreóza, achondropalzia, Downův syndrom atd..

Aby bylo možné zjistit, proč fontanel u dítěte dlouho nevyrůstá nebo se nezvětšuje, musíte se poradit s lékařem. Bez vyšetření, laboratorního nebo instrumentálního vyšetření nelze příčinu určit.

Co dělat s rychlým přerůstáním

Pokud je fontanel u novorozence malý nebo rychle zarůstá, je nutné podstoupit vyšetření. Možné důvody:

 • Kraniosynostóza je onemocnění, při kterém se předčasně uzavírají kraniální švy. Kraniostenosis je nejčastějším důvodem, proč fontanel rychle roste. Toto onemocnění může být vrozené nebo se může objevit v důsledku křivice. Komplikacím se předchází chirurgickým zákrokem..
 • Anomálie ve vývoji mozku, které se objevují v kombinaci s porušením procesů osifikace. Meet mnohem méně často, léčba je předepsána individuálně.

Důsledky malého fontanelu u novorozence s kraniostenózou mohou být narušeny mentálním vývojem v důsledku traumatu aktivně rostoucího mozku kolem kosti střechy lebky..

Možné patologie: pro koho jít na schůzku

Vypouklý fontanel může být způsoben hydrocefalem, encefalitidou nebo infekční mozkovou lézí - meningitidou. U všech těchto onemocnění dochází ke zvýšení intrakraniálního tlaku, který se šíří do kostí a měkkých tkání.

Potopený fontanel u kojenců je mnohem méně běžný a vyskytuje se při podvýživě nebo dehydrataci. Příčinou mohou být často infekční onemocnění, doprovázená zhoršenou absorpcí živin a vody nebo abnormalitami v gastrointestinálním traktu..

Pokud fontanel spadne na dítě, znamená to pokles hladiny krevního zásobení mozku a pokles intrakraniálního tlaku.

Oba příznaky jsou alarmující signály, které vyžadují naléhavou lékařskou péči k identifikaci základního onemocnění..

Pokud zaznamenáte jakékoli abnormality ve vývoji kostí mozkové lebky a máte podezření na poškození mozku, doporučujeme se poradit s neurologem. Doktor ví, kdy fontanel u kojenců přerůstá, v závislosti na jejich vývoji a individuálních vlastnostech.

Potřebuje koruna zvláštní péči

Není nutná žádná zvláštní péče, postačuje pravidelné koupání novorozence. Musíte však dodržovat několik pravidel:

 • Netlačte na měkké a něžné oblasti hlavy dítěte;
 • vyhýbat se těsným a pevným kloboukům pro dítě (ale je třeba nosit klobouky při chůzi v chladném období s novorozencem);
 • Flip kojenci pro zlepšení krevního oběhu do hlavy;
 • vyhněte se podchlazení a SARS.

5 epizod ze seriálu "Babiččiny příběhy"

1
Velká velikost měkké koruny jsou křivice.
Křivice se projevuje systémovými poruchami pohybového aparátu a ne izolovanou lézí kostí lebky. Přečtěte si více o této patologii zde.
2
Malý fontanel - kontraindikace při jmenování vitamínu D.
Vitamin D je pro dítě velmi důležitý a nemá žádný vliv na membránovou tkáň a na procesy fyziologické osifikace v nich..

Zvláštní péče o fontanel není nutná. Dítě může být pohodlně hladeno po hlavě a česáno

3
Pozdní uzavření měkké koruny - znamení křivice nebo kapky mozku.
Toto je individuální ukazatel. Při absenci klinických projevů těchto nemocí - to je další mylná představa.
4
Rychlé uzavření zpomalí mentální vývoj.
Kosti mozkové lebky jsou spojeny pomocí stehu, které udržují pohyblivost po několik let života dítěte a poskytují potřebný objem pro růst mozku..
5
Nedotýkejte se měkké korunky. Navzdory skutečnosti, že se fontanel uzdravuje u novorozence, je membránová tkáň poměrně silná a úhledný dotek neubližuje dítěti vůbec..

V dalším videu bude Dr. Komarovsky hovořit o známých mýtech spojených s fontanelem..

zjištění

Pásové klouby kostí hlavy usnadňují vzhled dítěte ve světle a přispívají k jeho úspěšnému vývoji. Fontanely mají svá vlastní data uzávěrky, měli byste vzít v úvahu povahu průběhu těhotenství a porodu, jakož i stupeň úplného dítěte a jeho individuální vlastnosti. Při změně měkkého vrcholu musíte kontaktovat neurologa.

Fontanel u novorozenců: velikosti, normy, když přeroste

Zarostlý fontanel u novorozenců do 1-1,5 roku je ukazatelem normálního vývoje dítěte. Rychlost jeho uzavření závisí na dědičnosti, pohlaví, fyzickém zdraví a úplném termínu dítěte.

Co je fontanel a proč je to potřeba

Fontanel v dítěti je místo na hlavě, které ještě není pokryto lebečními kostmi. Říkali to tak, protože na tomto místě je cítit pulsace krevních cév (jako by pramen bil pod zemí). Tato oblast lebky dítěte je pokryta vláknitou membránou - silnou, hustou pojivovou tkání.

Celkem má dítě 6 fontanel, z nichž 4 párové postranní jsou v prvních dnech života dítěte uzavřeny.

Obrázek ukazuje, kde se fontanel nachází u novorozenců.

A - boční pohled, B - pohled shora:

 • 1 - velký fontanel, umístěný v horní části hlavy, na křižovatce čelních a parietálních kostí;
 • 2 - malý, umístěný v týlní části, na křižovatce kostní a týlní kosti;
 • 3 - klínový fontanel (2 kusy, uspořádané v párech, na jedné a druhé straně hlavy);
 • 4 - mastoid (celkem 2 kusy, umístěné ve dvojicích, na jedné a druhé straně hlavy).

Proč to potřebujeme

Fontanely dělají lebku dítěte mobilní, plastovou, pomáhají mu bezbolestně a snadno procházet porodním kanálem.

Hlavní účel fontanelu pro novorozence:

 1. Umožňují kostím lebky stahovat se, rozšiřovat se, přizpůsobovat se porodnímu kanálu v procesu vzhledu drobků ve světle. Z tohoto důvodu se děti rodí s vejcovitým, podlouhlým tvarem lebky, protože se stahují během průchodu porodním kanálem. Po několika dnech se lebka narovná a tvar hlavy zaujme normální vzhled. Díky této funkci je u dětí narozených císařským řezem hlava zpočátku normální.
 2. Podílejte se na přenosu tepla dítěte. Pokud tělesná teplota stoupá, prochází jimi aktivní termoregulace mozku, chrání to dítě před záchvaty.
 3. Pohyblivost kostí hlavy je nezbytná pro normální podmínky růstu mozku (zvýšení objemu mozku a zvýšení objemu lebky).

Jak měřit

Pediatrové zkoumají malou hlavu novorozence a zaznamenávají velikost velkého písma, dokud není úplně zarostlý. Tyto údaje jsou důležité pro pochopení zdravotního stavu a vývoje dítěte..

Jak měřit:

 1. Rhomboidní otvor mezi čelními a parietálními kostmi, uzavřený vláknitou membránou, se měří diagonálně na obou stranách (od parietální kosti k frontálnímu na jedné a druhé straně)..
 2. Výsledná čísla se sčítají a dělí na polovinu.

Na obrázku šipky označují směr měření fontanelu. Lékař nejen měří velikost fontanelu, ale také cítí okraje kostí, kontroluje měkkost, zoubkování, vysunutí nebo ochabnutí měkkých tkání v této oblasti.

1 - čelní kosti; 2 - parietální kosti; 3 - koronální šev; 4 - sagitální (dělení na pravou a levou polovinu) šev; 5 - velký fontanel; 6 - malý fontanel.

Velikosti narozeninových fontanelů

Velikost písma se obvykle pohybuje v rozmezí od 20 mm do 30 mm. Průměr je 20 mm. Tvar ruky-dotyk - diamantový.

Významné odchylky od normy jsou pozorovány u patologií vývoje dítěte nebo při narušení stravy matky během období porodu dítěte.

Jaké faktory ovlivňují velikost fontanelu:

 • nadbytek vápníku ve stravě těhotné ženy může vyvolat časnou osifikaci membránové tkáně na spojení kostí lebky;
 • nedostatek vápníku ve stravě těhotné ženy vede k křehkosti kostí dítěte, koruna takových dětí je větší a membránová tkáň je tenčí;
 • u dětí narozených císařským řezem jsou fontanely často větší a později jsou zpožděny;
 • u předčasně narozených dětí jsou fontanely tenčí, vydrží déle, než je obecně přijímaná norma.

Datum uzávěrky

Proces zarůstání u každého dítěte je individuální a do značné míry závisí na metabolismu fosforu a vápníku v těle dítěte.

Stanovené normy fontanelu novorozence podle měsíce (údaje, na které se pediatrové spoléhají):

 1. Existují pouze 4 boční fontanely: 2 mastoidy a 2 klíny. U dětí se obvykle blíží před narozením nebo v prvních dnech života. Předčasně narozené děti blízko prvního měsíce po narození.
 2. Na zadní straně hlavy je umístěn malý fontanel (zadní, klínovitý) až do velikosti 1 cm. U novorozenců se zavírá v matčině břiše nebo na konci 1-2 měsíců. U předčasně narozených dětí se malý fontanel zavírá za 2-3 měsíce života.
 3. Přední fontanel (velký) se uzavírá růstem kostí lebky. Zarůstání je postupné, o 3 měsíce jsou velikosti od 21 do 18 mm považovány za normu, ve věku 7-9 měsíců jsou velikosti od 16 do 14 mm považovány za normu. Běžná uzavírací doba je od 1 do 1,5 roku. V období od roku do dvou s pomalým zavíráním pediatr dítě pečlivě sleduje. Lékař sleduje jeho celkovou pohodu a poměr výšky, hmotnosti, obvodu hlavy.

Období přerůstání ovlivňuje řada faktorů:

 1. Předčasně narozené děti jsou fyzicky slabší, podle řady ukazatelů se s dětmi narodenými včas nedotknou. Stehy mezi lebečními ploténkami a mezikraniálními okny v nich se hojí pomaleji než u dětí s úplným termínem.
 2. Genetická predispozice.
 3. Pokud má dítě v těle nadbytek vitamínu D, vláknitá membrána zrychluje rychleji, než je průměrný čas, který lékaři považují za normální. Pokud má tělo nedostatek vitamínu D, dítě oslabilo imunitu a fyzické zdraví, doba uzavření se zpomalila.
 4. Podle statistik ovlivňuje pohlaví dítěte rychlost zavírání. U chlapců vláknitá membrána ztuhne rychleji a u dívek trochu pomaleji.

Souhrnná tabulka velikostí fontanelu u novorozenců podle měsíce od narození do roku:

Věk (měsíce)Velikost (v mm)
0-126-28
1-222-25
2-323-24
3-420-21
4-516-18
5-616-18
6-716-18
7-814-16
8-914-15
9-1012-14
11-125-8

Pokud fontanel rychle roste

Pediatrové sledují načasování přerůstání fontanelu. To pomáhá pochopit, jak správně a harmonicky se vyvíjí dítě, zda existují nějaké skryté patologie. U dětí s poškozením centrálního nervového systému je pozorováno rychlé přerůstání. V tomto případě je dítě posláno na další vyšetření a vyšetření k neurologovi.

Pokud se dítě vyvíjí normálně, každý měsíc se zvyšuje velikost obvodu hlavy, pak předčasné uzavření není nebezpečné, protože růst lebky není způsoben prameny, ale mezikraniálními stehy.

Co může ovlivnit předčasné uzavření:

 • dědičnost;
 • rychlý nárůst tělesné hmotnosti a růstu;
 • u kojených dětí je zaznamenáno rychlejší přerůstání než u kojených dětí.

Pozdní uzavření

Obvyklý termín pro uzavření fontanelu je až 2 roky. Pozdní uzavření je často spojeno s těmito chorobami:

 • Downova nemoc;
 • vrozené patologie štítné žlázy (dítě je ospalé, neaktivní, má špatnou chuť k jídlu, zácpu, zažívací potíže);
 • genetická predispozice;
 • achondrodysplasie (dítě je zakrnělé, má zkrácené končetiny);
 • hydrocefalus;
 • křivice (kvůli nedostatku vitamínu D, vápníku).

Pozdní uzavření je pozorováno u dětí s vrozenou zarděnkou (matka měla zarděnky během těhotenství).

Westfall

Potopení velkého fontanelu se vyskytuje u dětí s dehydratací v důsledku neustálého zvracení nebo průjmu (v důsledku infekcí, otravy nebo neurologických abnormalit). U dětí s diagnózou diabetu je pozorováno potopení.

Pokud si všimnete, že dítě dostává fontanel, vypijte jej a naléhavě zavolejte lékaře.

Tipy pro rodiče

Nemůžete zabalit dítě do místnosti s normální teplotou v teplých a hustých kloboucích, které se snaží chránit fontanel před šokem. Tím se naruší pouze přenos tepla jemného dětského těla. Je mnohem účinnější nezakrýt hlavu dítěte, ale zajistit prostor kolem dítěte a nenechat jej bez dozoru..

Pokud si všimnete vydutého nebo klesajícího fontanelu, okamžitě se poraďte s lékařem. Padlý fontanel často označuje dehydrataci dítěte a vydutý, velký fontanel u novorozence označuje vážné patologie.

Fontanel nevyžaduje zvláštní péči. Je pokryta hustou vláknitou tkání a nebude poškozena česáním nebo dotykem..

Není nutné provádět měření na vlastní pěst, kontrolovat stupeň uzavření fontanelu. Svěřte tento postup odborníkům. Odchylka od normy ve velikosti nebo načasování není důvodem k obavám. Lékař bere v úvahu nejen tyto ukazatele, ale také celkový stav dítěte, rychlost změny jeho výšky, hmotnosti, obvod hlavy. Pokud existuje podezření na možné odchylky, pediatr předepíše další testy, pošle ho neurologovi k vyšetření.

Fontanel u novorozenců

Péče o novorozence je odpovědnou záležitostí. Mladé matky mají s tím mnoho strachů: jak ublížit a zlomit něco pro dítě. Když se na jeho hlavě objeví měkké skvrny, které jsou pokryty pouze tenkou kůží, obavy se zesilují. Je děsivé dotknout se dítěte. Okamžitě vyvstává otázka: kdy se fontanel u dítěte zaroste a jak s ním zacházet, aby nedošlo k poškození jemné hlavy?

Fontanel u novorozence

Význam a funkce fontanelu

Na rozdíl od lebky dospělého má novorozené dítě na hlavě charakteristický rys - neosifikované části lebky. Kraniální kosti nejsou úplně v kontaktu, mají mezery zvané fontanely. Přirozenou funkcí těchto stránek je „pomáhat“: při narození dítěte, při průchodu porodním kanálem, mají kraniální kosti schopnost jít za sebou. To poněkud snižuje velikost hlavy dítěte a zabraňuje vážným zraněním u ženy, která rodí. Proto děti při narození nemají úplně správný tvar hlavy. Po narození se hlava zvětšuje, nabírá obvyklý tvar, švy se postupně roztaví, fontanely se napnou. Vzhledem k přítomnosti takového přirozeného „tlumiče nárazů“ - fontanelu, jsou údery hlavy změkčeny. Fontanel také u novorozenců vykonává funkci přenosu tepla těla jako celku a zejména mozku. Díky přítomnosti neuzavřeného fontanelu je mozek diagnostikovat mozek ultrazvukem. Díky uzavřené kosti není tato studie možná..

Umístění, vzhled a množství

Kraniální kosti jsou propojeny pohyblivými stehy, v kloubech, které tvoří fontanely. V těchto oblastech je mozek uzavřen pojivovou tkání a kůží. Nejvíce „hlavní“ fontanel se nachází na Temechce, tj. Na koruně, na křižovatce dvou čelních a dvou parietálních kostí lebky. Má tvar, který lze nazvat kosočtvercem. Velikost je přibližně 3 cm.

Kromě tohoto „hlavního“ fontanelu má dítě na lebce při narození ještě několik takových stránek. Kolik míst je tam? Je jich šest: dva nepárové a dva párové. Týlní fontanel je také nepárový. Je tvořena spojením dvou parietálních a jedné týlní kosti, zatímco má tvar trojúhelníku o velikosti 5 mm. Spárované fontanely jsou umístěny po stranách hlavy: je klínovitého tvaru, nachází se v časové oblasti, a mastoid, který se nachází za uchem.

Nejzákladnější otázkou je, kdy jsou fontanely novorozenců zarostlé? Těchto pět míst je uzavřeno první měsíc po narození nebo se uzdraví v děloze. Charakteristickým znakem růstu a vývoje dítěte je postupné uzavření fontanel (ve většině případů se míní pouze parietální)..

Umístění fontanel na lebce dítěte

Co určuje jeho velikost u novorozence

Stav fontanel u kojenců při narození je do značné míry určován stravou těhotné matky. Pro pevnost kostí je velmi důležitá hladina vápníku a fosforu v těle. Proto jsou těhotným ženám předepsány multivitaminy nebo samostatně přípravky na bázi vápníku a fosforu a také doporučují jíst více potravin obsahujících tyto prvky..

Při normální hladině vitamínů budou fontanely malé a rychle zarostou. Stav fontanel se obvykle posuzuje ne bezprostředně po narození, ale po 2-3 týdnech, kdy kosti lebky „padnou na místo“, narovná se po porodu. Přebytečný vápník může vést k předčasné osifikaci měkkých oblastí a při narození může dojít ke zranění.

Velikost fontanel závisí také na tom, v jakém týdnu porod začalo. Pokud byly předčasné a dítě se narodilo před 38 týdny, jsou fontanely a intervaly mezi kostmi lebky často větší než u mimorozchodců. U předčasně narozených dětí existují standardy pro jejich uzavření.

Měření holčičky doma

Velikost normy

Nejindikativnější jsou velikosti velkého fontanelu kosočtvercového tvaru. Měření jeho velikosti se provádí mezi středy protilehlých stran. Průměr pro novorozence je v rozmezí 26-28 mm. Po narození se kosti mohou mírně rozšířit a zvětší se fontanel. Po několika týdnech začne proces obrácení, měkká oblast poroste. Extrémní maximální hodnota, při které velikost odpovídá normě, je 32 mm. Překročení této velikosti mluví o velké maličkosti.

Důležité! Velký fontanel u novorozence neznamená přítomnost křivice. Pravděpodobněji se vyznačuje obecným změkčováním kostí a měkkostí okrajů kosti ve fontanelu. Kromě toho existují další příznaky křivice: přítomnost změn ve složení krve, zvýšená nervová excitabilita, snížený svalový tonus, kyselá vůně potu a růst hrbolů na kostech lebky.

Odchylky od normy: důvody a doporučení

Odchylky lze pozorovat u předčasně narozených dětí, s nedostatkem vápníku v těle matky během těhotenství nebo naopak s jejím nadbytkem. Jiné abnormality, které se mohou objevit:

 • vrozený nebo získaný hydrocefalus;
 • mikrocefaly - úplné uzavření postranního a zadního fontanelu při narození a velmi malá velikost velké plochy;
 • příznak zvýšeného intrakraniálního tlaku a hromadění tekutin v hlavě - projevuje se rychlým nárůstem velikosti fontanel po narození;
 • poškození nervového systému - fontanely a stehy mezi lebečními kostmi se velmi rychle uzavírají;
 • organické poškození mozku - charakterizované snížením velikosti fontanelu s malým zvětšením obvodu hlavy.

Tyto příznaky vyžadují důkladné vyšetření neurologem a další vyšetření, protože pro konečnou diagnózu jsou zapotřebí další údaje.

Důležité! Mylná představa je, že s malým fontanelem není třeba brát vitamín D, a to ani se zjevnými příznaky křivice. V přítomnosti objektivních údajů, které naznačují přítomnost takového vážného onemocnění u dítěte, se jedná o předepsané léky obsahující vápník a roztok vitamínu D. Takové ošetření ve správném množství nezrychluje růst fonanelu.

Hlava dítěte s hydrocefalem

Podmínky uzavření fontanel u dětí

Je obtížné jednoznačně odpovědět na otázku, jak starý fontanel roste u dítěte. Načasování uzavření parietálního fontanelu je individuální. V podstatě k významné fúzi lebečních kostí dochází asi rok.

Standardy podle času

Existují určité normy pro průměrnou velikost stran velkých fontanelů, které se s přibývajícím věkem dítěte mění..

Ukazatele normální velikosti fontanelu podle věku dítěte

Věkové měsícePrůměrné rozměry stran velkého písma, mm
0-127-29
1-222-25
2-323-24
3-420-21
4-516-18
5-616-18
6-716-16
7-814-16
8-914-15
9-1012-14
11-125-8

Situace se považuje za normální, když se fontanel u novorozence léčí v období od 1 do 1,5 roku. Předpokládá se, že načasování a rychlost uzavření fontanelu je způsobeno genetickou predispozicí, kterou se žádný lék nemůže změnit. V období do 3 měsíců by se měla malá oblast uzdravit a párové postranní strany by již měly být uzavřeny.

Důležité! U předčasně narozených dětí se fontanel může přetáhnout později - na 2-2,5 let. Všechna vývojová zpoždění jsou vyřešena do 3 let věku, pokud jsou dodržena všechna doporučení ošetřujících lékařů.

Předčasné uzavření

Existuje názor, že předčasné uzavření malé dívky u novorozence způsobí nedostatečný vývoj mozku. Obrazně řečeno, mozek nebude mít kam růst a dítě vyroste podřadně. To je nebezpečná mylná představa, protože růst lebky není způsoben fontanely, ale kvůli přítomnosti stehu mezi kostmi lebky. Při normálním vývoji dítěte a měsíčním zvýšení obvodu hlavy není předčasné uzavření patologií a nepředstavuje žádné nebezpečí.

Kromě dědičnosti ovlivňují načasování přerůstání následující faktory:

 • obecná míra růstu dítěte - pokud dítě rychle přispívá k růstu a hmotnosti, pak dočasně roste;
 • způsob krmení dítěte - u kojených dětí jsou podmínky přerůstání před umělým.

Uzavření malé holčičky ve věku méně než 3 měsíce naznačuje porušení obsahu vitamínu D a zvýšeného obsahu vápníku v těle dítěte. Nejčastěji je to způsobeno porušením režimu vitamínových a minerálních komplexů během těhotenství.

Kojení podporuje včasný růst fontanel

Péče o Fontanel

Pro tuto citlivou část hlavy není nutná žádná zvláštní nebo zvláštní péče. Můžete se jí dotknout rukama. Hlavní věc není tlačit do této oblasti. Při česání vlasů netlačte štětcem, postupujte opatrně. Pokud se na fontanelu objeví žlutá nebo hnědá kůra, neprovádějte jejich okamžité čištění hřebíky nebo jinými ostrými předměty. Stačí aplikovat dětský olej na hlavu, vhodná je i jakákoli zelenina. Po 30 minutách vyčešte dětský hřeben se zaoblenými plastovými hřebíčky. Je zcela bezpečné vyříznout dítě, jehož fontanel ještě není uzavřen. Nic se mu nestane.

Normální stav zarostlého fontanelu je shoda jeho úrovně s kostmi lebky. Zároveň, když křičí a pláče, může se trochu vyklenut. Rovněž je povoleno malé zvlnění, které je způsobeno blízkým průchodem mozkové tepny. Může to vypadat trochu zastrašující, ale je to normální možnost. Odtud pochází název této části lebky. V jiných zemích se také nazývá „kašna“.

Pokud je dítě v klidu, fontanel klesá nebo vyboulí, musíte kontaktovat neurologa. To může být známkou zvýšeného intrakraniálního tlaku. Stahování fontanelu může být způsobeno těžkou dehydratací po zvracení nebo průjmu. Tato podmínka je kritická a vyžaduje přijetí naléhavých opatření: okamžité odvolání pro pohotovostní péči a rychlé obnovení vodní rovnováhy dítěte. Pro ústní hydrataci je nutné nejlépe rozmrazit.

Pediatrové doporučují střídavě položit dítě na jednu, pak na druhou stranu. To je nezbytné pro jednotnou tvorbu lebky a prevenci „spékání“ měkkých oblastí. Pokud je dítě neustále na jedné straně, zatížení koruny bude nerovnoměrné a může vést k vnitřní patologii.

Vypouklý zadní fontanel

Pokud uplynul termín pro přerůstání fontanelu

Protože načasování zarůstání je do značné míry určeno genetickou dědičností, je možné, že pozdní uzavření je charakteristickým rysem rodiny na straně mého otce nebo matky. Nicméně otázka, kdy přesně novinka vyroste u novorozence, a proč to trvá dlouho, je pro rodiče velmi vzrušující. Vzrušení je zvláště výrazné, pokud jsou děti porovnány s dětmi známých a přátel blízkých věku. Ve skutečnosti jsou velikosti a podmínky zarůstání u dětí individuální, stejně jako výška, hmotnost a barva očí.

Pravděpodobné odchylky

O pomalém hojení můžete mluvit, pokud ve věku 1,5 roku není malá korunka novorozence stále zavřená a její velikost je 10-12 mm. K dispozici jsou však další rušivé příznaky. Je nekompetentní posuzovat nemoc pouze jedním znamením. Pravděpodobné příčiny spojené s různými chorobami a doprovázené průvodními patologiemi jsou následující:

 • Křivice je dlouhá doba hojení měkké oblasti na pozadí narušeného spánku, úzkosti, nadměrného pocení pokožky hlavy a postupné změny tvaru lebky. Důsledky křivice jsou nesprávná tvorba končetin, malocluze, zahuštění žeber, potopená hrudník, deformace pánevních kostí. Pokud máte podezření na nemoc, musíte podstoupit komplexní vyšetření neurologem.
 • Hydrocephalus - pomalé hojení, doprovázené nadměrným hromaděním tekutin v mozku. Důsledky jsou velmi smutné: zpožděný vývoj řeči, letargie, problém s vyjádřením emocí;
 • Zakrslost - patologie kostí vyjádřená zakrnělým růstem v důsledku genetické dědičnosti.

Vnější příznaky křivice

Podle Dr. Komarovského je předčasné uzavření (až 3 měsíce) nebo neuzavření po 1,5 roce důvodem pro návštěvu neurologa a vyšetření na možné patologie. Podle statistik se do roku 2010 malá věc přeroste u 25% dětí, ve věku 2 let - u 95%.

Odchylky od velikosti a načasování nejsou důvodem k podezření na závažné onemocnění dítěte pouze na základě tohoto faktoru. Při stanovení diagnózy je nutné shromáždit maximum informací týkajících se vývoje, pohody a růstu dítěte. Rodiče musí sledovat a zaznamenávat změny jeho stavu, pokud máte nějaké dotazy nebo podezření, poraďte se s lékařem.

Když fontanel u novorozenců přeroste a jak si nechat ujít známky nebezpečných chorob?

Všichni rodiče si všimli na hlavě svých novorozeneckých drobků část neosifikované pulzující oblasti - fontanel. Mnozí se dokonce snaží nedotýkat se tohoto místa, protože se bojí ublížit dítěti. Ale lékař musí cítit fontanel během rutinního vyšetření. Nakonec slouží jako jeden z indikátorů zdravotního stavu a vývoje dítěte.

S věkem, fontanel kosti. Když fontanel u novorozenců přeroste, záleží to na mnoha faktorech - to jsou individuální vlastnosti dítěte a zhoršený vývoj a zdraví drobků. Proto stav fonanelu vyžaduje zvláštní pozornost.

Co je fontanel, jeho funkce

Fontanel je měkká, neosifikovaná oblast lebky, skládající se z husté membrány, která spojuje určité kosti lebky dítěte. Tyto oblasti umožňují lebce transformovat se, aby se usnadnil proces porodu. Kraniální trezor se navíc díky fontanelám přizpůsobuje intenzivně rostoucímu mozku novorozence.

Po narození má dítě šest fontanel:

  • Fontanel spojující dvě parietální kosti a týlní kost lebky

Říká se tomu zadní nebo týlní. Je velmi malý, pouze 0,6 mm;

  • Přední, který spojuje 2 přední a 2 parietální kosti

Při narození je jeho velikost asi 30 mm;

 • Boční fontanely dvou typů: klínovité a mastoidní

Klínový tvar je umístěn blíže k chrámům, mastoid - k zadní části hlavy;

Za hlavní se považuje největší fontanel - přední strana. Zůstane otevřený nejdéle. Další fontanel, který lze cítit, je zadní, i když je mnohem menší než ten velký. Přerůstá však 1-2 měsíce po narození. Zbývající fontanely mají velmi malé praskliny, jsou téměř neviditelné a během několika měsíců rostou a kosti, tvořící lebeční švy.


Fontanely mají navíc další funkce:

  1. Fontanel hraje významnou roli v termoregulaci dítěte

Novorozenci spíše špatně udržují požadovanou tělesnou teplotu díky nezralosti termoregulačních mechanismů. Fontanel napomáhá přenosu tepla během přehřátí a chrání mozek dítěte a těla jako celku.

  1. Pružnost tkáně fontanelu pomáhá chránit dítě před zraněním na podzim

Je to druh tlumiče mezi kostmi lebky. Právě v dětství a raném dětství má dítě nejhorší kontrolu nad svým tělem, a proto před častými pády a hrboly příroda chránila hlavu malého člověka.

  1. Podle stavu fontanelu jsou u dítěte určovány některé nemoci

Pokud tedy fontanel bobtná, může to být známkou intrakraniálního tlaku.

 1. Prostřednictvím otevřeného fontanelu lze provést ultrazvukové vyšetření mozku (neurosonografie)

Po přerůstání měkké oblasti to bude nemožné, protože lebkový box slouží jako akustická bariéra.

Kde je

V horní části hlavy, téměř u koruny, je velký fontanel. Spojuje dvě přední a dvě parietální části lebky. Spiknutí má tvar diamantu. Velikost fontanelu se může lišit. Jak hlava roste, klesá. Takže z počáteční velikosti asi 3 x 3 cm se postupně zmenšuje na 5 mm a přerůstá.

Když to přeroste

Velký fontanel by se měl zvětšit blíže k 12-18 měsícům. Záleží však na množství vápníku v těle dítěte. Pokud je to dost, pak fontanel může táhnout až na rok. Malé odchylky podmínek přerůstání od normy nejsou kritické. Pokud neexistují jiné známky patologie, nemohou naznačovat porušení v těle.

Podmínky přerůstání fontanelu mohou ovlivnit následující faktory:

Takové děti obvykle zaostávají za svými vrstevníky ve vývoji. Fontanel se proto může léčit pomaleji. Obvykle do 3 let zbývá nevyřízená položka.

  • Pokud dítě roste rychle s dobrou výživou, může se fontanel uzavřít rychleji

S dostatkem sacharidů nebo bílkovin ve stravě může růst zpomalit.

 • Způsob krmení dítěte

U kojených dětí roste fontanel rychleji, protože mateřské mléko je tělem nejvíce absorbováno.

Odchylka od normy však může být způsobena dědičnými chorobami nebo nedostatkem vápníku a vitamínu D3.

Normy a odchylky. Kdy se bát

Kolik měsíců bude fontanel růst, záleží na individuálních charakteristikách těla a souvisejících faktorech.


Odchylka od normálního stavu fontanelu může být často důkazem nemocí. Je třeba věnovat pozornost dalším průvodním příznakům..

  • Konvexní fontanel naznačuje možné zvýšení intrakraniálního tlaku

Jaké mohou být příznaky nemocí, jako je hydrocefalus (kapka mozku), meningitida, encefalitida. Pokud je nadýmání fontanelu doprovázeno křečemi a vysokou horečkou, potom dítě potřebuje naléhavou lékařskou péči;

  • Potopený fontanel může být známkou podvýživy a dehydratace.

Pokud je potopený fontanel doprovázen horečkou, průjmem, zvracením, což ukazuje na přítomnost infekce a dehydratace, je nutné zavolat sanitku a hospitalizovat dítě;

  • Velikost fontanelu přesahující normu může být jedním ze známek Downova syndromu;
  • Dlouhodobě přerůstající fontanel může naznačovat křivici

Křivka se vyskytuje kvůli nedostatku vápníku a vitamínu D. V těle však musíte diagnostikovat toto onemocnění, ale určitě se musíte podívat nejen na fontanel, ale na další charakteristické příznaky;

 • Pomalu zarostlý fontanel může být známkou narušení endokrinní soustavy;
 • Pokud je naopak fontanel příliš zarostlý, pak může naznačovat vývoj nemoci mikrocefaly nebo kraniosynostózy (kraniostenosis)..

Proto je v případě odchylek od normy lepší konzultovat lékaře. Pomůže určit, zda existují další příznaky choroby nebo zda je tento stav pro toto dítě normální..

Péče o Fontanel

Rodiče se často bojí dokonce dotýkat místa fontanelu. Ale nedělej si starosti. Pojivová tkáň je dostatečně pevná, aby vydržela dotek a různé hygienické postupy. Samozřejmě musíte být opatrní, ale můžete si nebojácně umýt vlasy, česat je a provádět jiné procedury péče..

Kromě toho lékař s pravidelným vyšetřením vždy cítí fontanel a všimne si odchylek.

Mýty o fontanelech

Často jsou rodiče z nevědomosti příliš znepokojeni fontanely. Existují takové mýty:

 1. Pokud je fontanel poměrně velký a roste špatně, pak má dítě křivici.

To však není nutné. Kromě rychlosti přerůstání fontanelu mají křivice další příznaky: poruchy spánku, nadměrné pocení, slza, ochablé svaly a další. Diagnóza by proto měla být stanovena lékařem. Trvání růstu fonanelu závisí na dalších faktorech.

 1. Nemůžete se dotknout fontanelu, můžete poškodit mozek

To není pravda. Mozek je chráněn silnou membránou pojivové tkáně. Je schopna odolat jak dotykovým, tak dětským aktivitám..

 1. Pokud fontanel rychle narůstá, pak nemůžete brát vápník a vitamín D3, a to ani s křivicí

Rodiče by měli vědět, že křivice jsou velmi závažné nemoci. Neléčte sami. Pokud lékař předepsal lék, je nutné ho vzít. U všech ostatních otázek je lepší konzultovat dodatečně;

 1. Všechny partnerské děti by měly mít stejnou velikost fontanelu

To není pravda. Existují určité normy, ale každé dítě má svou vlastní charakteristiku růstu a vývoje. Velikost fontanelu a rychlost růstu se proto mohou lišit u dětí stejného věku.

 1. Když je fontanel předčasně uzavřen, mozek přestane růst a dítě bude mentálně postiženo

To není pravda. Vývoj mozku nesouvisí s načasováním uzavření fontanelu. Lebka není monolitická struktura. Kosti lebky jsou spojeny elastickými stehy, které se s růstem prodlužují. Krabice lebek roste na 20 let.

Takže odchylky od normy ve velikosti fontanelu mohou být jak individuálním rysem, tak příznakem nemoci. Proto byste měli být na těchto stránkách opatrní..

Články O Neplodnosti