Hlavní Zdraví

Pokud přestanete kouřit brzy v těhotenství, jaké bude nebezpečí nikotinu pro plod a zda může být minimalizováno: důsledky kouření

Většina dětí narozených ženám, které kouří, se rodí předčasně. Jejich váha je výrazně nižší než u dětí narozených matkám bez špatných návyků. Kuřáci děti se vyvíjejí občas pomaleji, zažívají hladovění kyslíkem v průběhu těhotenství.

Jak kouření ovlivňuje plod

Kouření je škodlivé pro každou ženu, zejména pokud je těhotenství potvrzeno.

Správným rozhodnutím je vzdát se závislosti na nikotinu. Mělo by být zřejmé, že nenarozené dítě často trpí tímto negativním zvykem.

Závislost na nikotinu během těhotenství: hlavní rizika pro plod a matku

Kouřící dívka má v těle řadu poruch:

 • nesprávný krevní oběh;
 • zúžení krevních cév;
 • změny v činnosti srdce, dýchacích orgánů atd..

Totéž se stane s plodem. Chybí jí kyslík a další živiny nezbytné pro vývoj.

V první řadě trpí kouřením matky následující orgány dítěte vyvíjející se v lůně:

Děti narozené kuřáckým matkám mají sníženou tělesnou hmotnost a vrozené vady, jako je kůň noha nebo rozštěp rtu.

Látky obsažené v cigaretách nepříznivě ovlivňují tělo matky, stává se náchylnou k infekcím, které jsou provokatéry předčasného porodu a různými patologiemi plodu.

Je nebezpečné přestat kouřit v různých termínech

Dnes existují dva názory, zda je nebezpečné přestat kouřit během těhotenství nebo ne. Někteří odborníci se domnívají, že je nutné kouření postupně přestat, zatímco jiní se zavázali náhle se zbavit závislosti na nikotinu. V prvním případě nebezpečí spočívá v tom, že dívka, která věděla o svém zajímavém postavení, stále vdechuje jedovaté výpary. Za druhé, nedostatek nikotinu v krvi vyvolává ženu k nervovému zhroucení. To i další může způsobit potrat.

Žena by měla přestat kouřit včas, aby neměla negativní dopad na její dítě.

Mohu skončit v prvním trimestru

Během plánování těhotenství by dáma v zásadě neměla mít špatné návyky. Pokud mají stále své místo, žena stále netuší podezření, které se stalo, a nadále kouří. V žádném případě byste neměli myslet na potraty.

Během tohoto období se nestalo nic nenapravitelného. Jakmile žena zjistí o své situaci vše, co potřebuje, je okamžitě se vzdát cigaret. Když dojde k implantaci zygoty do endometria dělohy, stane se plod a tělo matky jedním. Po tomto období se všechny změny, které se vyskytnou u matky, ať už tak či onak, týkají dítěte.

Jak ukončit ve druhém trimestru

Kouření je nejvíce návykové. Pokud jste to nemohli odmítnout na začátku těhotenství, měli byste být připraveni na to, že dítě bude mít nějaký druh narušení. Je to kvůli velkému riziku, že je nutné podniknout veškerá opatření k odstranění závislosti na nikotinu. Je důležité mít na paměti riziko potratových komplikací a těhotenství. Lékaři říkají, že vzdání se cigaret by mělo být postupně a pokud možno pod dohledem odborníka, vyvine vhodnou metodu, jak se zbavit závislosti.

Jak nekuřit ve třetím trimestru a během laktace

Závislost na nikotinu by měla být co nejdříve odstraněna. V přítomnosti závislosti - hlavní věcí je naučit se sebeovládání a nesahat po krabici cigaret v době obtíží, špatné nálady nebo problémů, které se objevují, a nezáleží na tom, jak dlouho se to stane.

Ideálně se vzdejte cigaret až do 12. týdne. Není snadné pro ženu, která kouří asi deset cigaret denně, aby se vzdala nikotinu, a proto, pokud myšlenka přestat kouřit vznikla pouze ve třetím trimestru, je lepší postupovat postupně.

Aby nedošlo ke kouření ve třetím trimestru těhotenství, musíte si uvědomit, že to poškozuje nenarozené dítě. Neriskujte zdraví drobků za pár potahů.

Pokud jde o otázku laktace, je třeba poznamenat, že kouření ovlivňuje kvalitu mléka a jeho objem. V důsledku kouření tělo dítěte nepřijme vitaminy potřebné pro vývoj látek, budou absorbovány nikotinem.

Pokud nikotin vstupuje do těla dítěte denně, mohou nastat následující účinky:

 • ztráta chuti k jídlu;
 • poruchy spánku;
 • pomalý vývoj;
 • střevní potíže;
 • alergie;
 • predispozice k maligním nádorům.

Vliv nikotinu na plod a placentu

První týdny těhotenství jsou pokládka všech hlavních orgánů dítěte. Proto je důležité, aby nenarozené dítě dostalo všechny potřebné živiny, zejména kyslík v plné výši. Nikotin je jed, který během těhotenství negativně ovlivňuje tělo matky i dítě dítěte. Navíc, pokud ženské tělo „chrání“ imunitní systém, plod chrání placentu. Míra obtížnosti a zdravotních problémů přímo závisí na počtu cigaret kouřených ženou. Hrozba narušení placenty je nebezpečná, její pravděpodobnost se zvyšuje o 25%, pokud žena kouří 10 cigaret denně. Je-li dlouhodobým kuřákem, pravděpodobnost stoupne na 65%.

Jak cigarety ovlivňují výživu plodu

To, jak dítě jí, závisí na průtoku krve. Kouření blokuje tok kyslíku a omezuje krevní cévy. V důsledku toho dochází k hladovění kyslíkem, což je spojeno s vážnými důsledky pro nenarozené dítě. Dítě nemá dostatek živin, které potřebuje, aby se správně a plně vyvíjelo.

Pokud kouříte slabé cigarety

Lehké cigarety se neliší od silných cigaret. Rozdíl je pouze v množství. Pokud kouříte dvě lehké cigarety, je to téměř stejné jako kouření jedné silné cigarety. Jakýkoli příjem nikotinu v těle poškozuje budoucí matku a dítě, a proto nezáleží na tom, které cigarety žena kouří.

Porodné komplikace

Kuřácká matka zvyšuje riziko potratu v průměru o 30%. Komplikace při porodu po kouření během těhotenství je narození dítěte s podváhou. Nejhorším důsledkem kouření je narození mrtvého dítěte.

Je bezpečné přestat kouřit okamžitě

Odborníci jsou přesvědčeni, že díky okamžitému ukončení špatného zvyku žena zvyšuje šanci na zdravé potomstvo. Lékaři trvají na tom, jak se zbavit závislosti, pokud se žena rozhodne přestat kouřit déle než 4 měsíce.

Kouření způsobuje nemoci

Závislost na tabáku negativně ovlivňuje matku. Za zmínku stojí nezdravá barva pleti, chraplavý hlas, špatné zuby. Existují mnohem závažnější nemoci, například:

 • osteochondróza;
 • nespavost;
 • křečové žíly;
 • poruchy oběhu;
 • osteoporóza;
 • poruchy práce srdce;
 • nespavost atd..

Mnoho kuřáků ospravedlňuje svůj zvyk tím, že říká, že vzdání se cigaret způsobí stres a tím i poškození dítěte. Ano, je to částečně pravda. Nezapomeňte však, že poškození způsobené nikotinem je mnohem závažnější než stres způsobený selháním. Je chybou se domnívat, že drahé cigarety jsou vysoce kvalitní, a proto méně škodlivé. Není nutné si myslet, že pokud se sníží počet kouřených cigaret nebo se sníží síla, bude pro dítě snazší dýchat.

V případě, že dívka plánuje mít dítě, nebo vidí na testu dva pruhy, první věcí, kterou by měla udělat, je přestat kouřit. Od prvních dnů musí matka chránit své budoucí dítě a dělat vše pro to, aby ho chránila před škodlivými účinky toxického kouře.

Jak přestat kouřit během těhotenství

Těhotná žena by neměla kouřit, protože na ní závisí život a zdraví jejího nenarozeného dítěte. Nikotin i v malých dávkách negativně ovlivňuje tvorbu jeho kostry, vnitřních orgánů, systémů. Nedostatek kyslíku v lůně nevyhnutelně povede ke skutečnosti, že v budoucnu bude dítě trpět vážnými nemocemi a abnormalitami ve fyzickém i duševním vývoji. Nastávající matka se proto musí této závislosti co nejdříve zbavit a doporučení a společné metody jí v tom pomohou..

Jak zvyk ovlivňuje vývoj plodu

V prvním trimestru těhotenství se u dítěte vytvoří všechny životně důležité orgány. Ke zpomalení tohoto přirozeného procesu může dávka nikotinu, která se dostala k plodu od kouřící matky. Oxid uhelnatý, karcinogeny, pryskyřice, těžké kovy, benzen a radioaktivní látky pronikají placentou a nepříznivě ovlivňují nenarozené dítě. Je vysoce pravděpodobné, že se může narodit s fyzickými vadami na nohou, pažích, čelisti a dalších částech těla.

U matky závislé na nikotinu se plod nemůže normálně vyvíjet, protože mu chybí životně důležitý kyslík. Dýchací, oběhové, zažívací, nervové systémy začínají selhávat. To vede ke skutečnosti, že mikroelementy, vitamíny a další užitečné látky nevstoupí do rostoucího těla ve správném množství. Chronická intoxikace plodu ve druhém trimestru těhotenství podkopává ochranné funkce těla a narušuje tvorbu imunity.

Ve třetím trimestru se ženské tělo připravuje na porodu, ale pokud bude i nadále kouřit, může dojít k narušení placenty a dítě se narodí předčasně. Bude to fyzicky málo rozvinuté: malé nejen co do hmotnosti, ale také na výšku.

Jaké by mohly být důsledky

V důsledku nedostatku kyslíku se u dítěte může rozvinout hypoxie. Kyslíkové hladovění vede k narušenému duševnímu vývoji. Příznaky takové odchylky se navíc nemusí objevit okamžitě, ale až po několika letech. V důsledku nitroděložní hypoxie bude dítě následně trpět astmatem, častou bronchitidou a jinými plicními chorobami..

Jedovaté látky obsažené v cigaretách nepříznivě ovlivňují všechny orgány a systémy dítěte. To vede k následujícím nemocem:

 • autismus;
 • Downův syndrom;
 • diabetes;
 • leukémie;
 • epilepsie;
 • srdeční vady;
 • Dětská mozková obrna;
 • Plicní Hypertenze.

Kromě toho lze při narození u dětí pozorovat zjevné fyzické vady: „rozštěp“ nebo „vlčí“ rty, nedostatečně vyvinutá čelist, nedostatek prstů na koncích, deformace lebky, zakřivení nohou a další deformace. Často mají problémy se sluchem, zrakem a čichem. Novorozenci nespí dobře, neustále pláčou, špatně jedí, jsou nervózní.

Kouřící žena má zvýšené riziko porodu předčasně narozeného nebo mrtvého dítěte. Předčasný porod se závažnými následky a komplikacemi není vyloučen. Dítě s malou hmotností po narození se zpravidla dostane do jednotky intenzivní péče v nemocnici a lékaři musí bojovat o svůj život po dlouhou dobu.

Děti narozené kouřící matce často onemocní, mají velmi slabou imunitu. Některé nemoci se mohou objevit poprvé pouze v období dospívání. Jejich pozornost je rozptýlená, nemohou se soustředit, začnou mluvit pozdě, studují špatně ve škole a jsou často podrážděni a nervózní.

Vysoká pravděpodobnost náhlé kojenecké smrti. K tomu může dojít 3-5 měsíců po narození. Tento jev nebyl vědci studován až do konce, ale z nějakého důvodu děti žen, které kouří během těhotenství, většinou umírají.

Proč nemůžete přestat náhle kouřit během těhotenství

Nevzdávejte se náhle kouření, je lepší postupovat postupně. Jinak může těhotná žena pociťovat abstinenční příznaky, které po narození ovlivní vývoj dítěte a jeho zdraví. Při ostrém odmítnutí cigaret se tělo nemůže rychle přizpůsobit, nastává stresující stav. Vnitřní orgány, které náhle neobdrží obvyklou dávku nikotinu, přestanou normálně fungovat. Srdce, plíce, játra a zažívací trakt jsou zvláště postiženy. Tělo naruší produkci správného množství dopaminu, což má za následek depresivní stav a prudkou změnu chování.

Příznaky z vysazení mohou být doprovázeny následujícími příznaky:

 • Nadměrné pocení;
 • podrážděnost;
 • třes rukou;
 • rozptýlená pozornost;
 • zimnice;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • otok obličeje;
 • cardiopalmus;
 • zácpa nebo průjem;
 • skoky v krevním tlaku;
 • těžký kašel se sputem.

U těhotné ženy, která přestane kouřit, se její imunita snižuje, ona i nenarozené dítě podléhají různým nemocem. Na pozadí stresového stavu těla dochází k časté bronchitidě, akutním infekcím dýchacích cest, akutním virovým infekcím dýchacích cest, zhoršujícím se stávajícím chronickým onemocněním a trpí nespavostí. Těhotná žena by neměla dovolit rozvoj abstinenčních příznaků, aby nepoškodila dítě a sebe, proto se doporučuje, aby se cigarety nevzdávaly okamžitě.

Ostré ukončení kouření může dokonce způsobit potrat nebo smrt plodu v lůně..

Tipy pro odvykání kouření během těhotenství

Lékaři se bez výjimky domnívají, že tento špatný zvyk poškozuje matku a její nenarozené dítě. Je nutné se toho zbavit ještě před početím. Pokud těhotná žena nadále kouří, je riziko porodu nezdravého dítěte velmi vysoké. Ukončení závislosti je nutné postupně, aby organismy nezažívaly silný stres.

Na prenatální klinice by měla být sledována žena v poloze a informovat lékaře o její závislosti na nikotinu. Po absolvování všech analýz a vyšetření můžete přesně posoudit celkový stav dítěte i budoucí matku při porodu. Pokud se matka sama nemůže zbavit kouření, bude nutné navštívit psychologa nebo psychoterapeuta, ve zvláště závažných případech mohou být postoupena narkologovi. V případě potřeby lékař předepíše léky.

Těhotná žena musí nejprve myslet na své dítě a starat se o své zdraví. Přestat kouřit je snazší, pokud se vyhnete stresu, negativním myšlenkám, chodíte více, dost spíte, děláte to, co máte rádi a sportujete. Do stravy byste měli zahrnout potraviny, které snižují chuť na nikotin: celer, zázvor, černý rybíz, petržel a brokolice.

Máma by se měla vypořádat s kouřením závislostí pouze pod dohledem lékaře. Pomůže předcházet možným nežádoucím účinkům těla, předcházet komplikacím a udržovat zdraví dítěte.

Některé ženy, které kouří během těhotenství, mají averzi k cigaretám, takže se snadno zbaví zvyku. Ale to se vždy nestane. Někdy je třeba vyvinout úsilí, abyste se toho zbavili. Existuje několik způsobů, jak je možné přestat kouřit, a to:

 • Cvičení snižuje nutkání kouřit cigaretu a zlepšuje zdraví. Je však důležité si uvědomit, že komplex cvičení by měl být vybrán speciálně pro ženy v dané pozici.
 • Denně si přečtěte speciální literaturu o účincích nikotinu na plod, podívejte se na video. Pokud si těhotná žena uvědomí a chápe, že svým jednáním ničí své vlastní dítě, je nepravděpodobné, že bude chtít pokračovat v kouření.
 • Použijte metodu - „tři týdny“. Psychologové prokázali, že jakýkoli zvyk člověka se vyvíjí po 21 dnech. V prvním týdnu musíte snížit počet uzených cigaret na polovinu. Dále je lepší kouřit každý druhý den. V posledních sedmi dnech je povoleno kouřit 1-2krát, pouze se silným hladováním nikotinu. Po třech týdnech touha po cigaretách úplně zmizí.
 • Můžete dělat jógu, plavání, meditaci, své oblíbené koníčky. Vzrušující, zajímavé a užitečné činnosti odvádějí pozornost od špatných návyků..
 • Vyjměte cigaretové obaly, zapalovače a popelníky z dohledu. Pokud chcete kouřit - je lepší jíst chutné ovoce, zeleninu nebo bobule.
 • Chodte více, dýchejte čerstvý vzduch, obdivujte přírodu a absorbujte pozitivní emoce.
 • Se silnou touhou kouřit si představte, co dítě cítí a jak reaguje na tabákový kouř.

Můžete se zbavit závislosti na nikotinu pomocí akupresury nebo akupunktury. Před provedením postupů by těhotná žena měla vždy konzultovat lékaře.

Co dělat, když nemáte dost síly na to, abyste opustili špatný zvyk

Skutečná matka bude především myslet na své dítě, a ne na sebe a její rozmary. Přestat kouřit je docela možné, stačí shromáždit veškerou vůli a implementovat ji pro dítě. Nemá na výběr, jeho život a zdraví závisí pouze na ní.

Pokud je odvykání kouření velmi obtížné, můžete použít pomocné prostředky: žvýkačky, omítky, bonbóny, spreje, elektronické cigarety. Obsahují minimální dávku nikotinu. Můžete si je koupit bez lékařského předpisu, ale měli byste přísně dodržovat návod k použití, aby nedošlo k žádným komplikacím a vážným důsledkům pro dítě. Pokud se u vás vyskytnou alergické reakce, neurologické poruchy, zažívací potíže, poruchy dýchacího systému nebo srdce, měli byste okamžitě navštívit lékaře.

Drogy, jako je Tabex nebo Citizine, se prodávají na přepážce proti závislosti na nikotinu v lékárnách bez lékařského předpisu. Ale bohužel během těhotenství jsou tyto léky zakázány.

Přestat kouřit je snazší, pokud existuje morální podpora od příbuzných, milujících lidí, kamarádek nebo přátel. Musíte jim jen říct o svých úmyslech a požádat o pomoc. Pozitivní přístup, smysl pro zodpovědnost za život dítěte a víra v sebe samy pomohou vyrovnat se s touto závislostí.

Každá žena v pozici se může zbavit kouření. Je nutné pouze psychicky naladit, ukázat vůli a přemýšlet o tom, jak porodit zdravé dítě. Odstranit závislost na nikotinu by mělo být postupně a pod dohledem lékaře, aby nedošlo ke komplikacím. Bude to mnohem snazší, pokud použijete osvědčené metody a doporučení lékařů. Čím dříve nastávající matka odmítne cigarety, tím je pravděpodobnější, že vydrží zdravé dítě.

Kouření během těhotenství: pravda a mýty

Mýty o kouření během těhotenství

Kvůli špatnému zvyku ve společnosti existuje mnoho mýtů spojených s kouřením a jeho „bezpečností“.

Mýtus 1.
Těhotné ženy by neměly přestat kouřit náhle, protože vzdávání se cigaret je stres pro tělo, nebezpečné pro dítě v děloze.
Pravda:
Každá dávka jedu přicházející s jinou cigaretou je pro plod ještě větší stres, což může vést k nevratným důsledkům..

Mýtus 2.
Nekuřácký první trimestr.
Pravda:
Expozice tabákovému kouři je nejnebezpečnější v prvních měsících, kdy jsou položeny nejdůležitější orgány.

Mýtus 3.
Těhotné ženy mohou kouřit elektronické cigarety.
Pravda:
Nikotin obsažený v zásobní vložce stále vstupuje do krevního řečiště, i když v menším množství, takže e-cigarety jsou stejně škodlivé pro ženy v této pozici jako obvykle.

Mýtus 4.
Pokud kouříte lehké cigarety nebo snížíte počet cigaret denně, nebude téměř nic na škodu.
Pravda:
Škodlivý účinek se v tomto případě sníží, ale ne o mnoho: kuřák, kterému je jeho dávka nikotinu omezena, se ho pokusí „dostat“ hlubšími potoky, což zvýší množství kouře zachyceného v plicích..

Mýtus 5.
Pokud přítel kouří a porodí silné dítě, pak se vám nic nestane.
Pravda:
Možná, že známost byla jen velmi šťastná, ale s vysokou mírou pravděpodobnosti bylo zdraví jejího dítěte narušeno nitroděložním účinkem nikotinu a dalších jedů, a ačkoli tento účinek ještě není znatelný, dříve nebo později se problémy projeví.

Důsledky kouření pro matku a dítě

Kouření poškozuje nenarozené dítě několika způsoby.

Za prvé, tabákový kouř obsahuje mnoho toxických látek: nikotin, oxid uhelnatý, kyanovodík, pryskyřice, řadu karcinogenů, včetně diazobenzopyrinu. Každý z nich otráví plod a dostane se k němu matkou krví.

Za druhé, při kouření v těle je výrazně sníženo množství vitamínů B, vitamínu C a kyseliny listové. Jejich nedostatek může vyvolat rozvoj defektů v centrální nervové soustavě a vést k řadě dalších komplikací až po spontánní potraty..

Otrava působí na plod nejen přímo. Pod jejich vlivem jsou zúženy cévy placenty, díky kterým dítě nedostává kyslík a živiny v požadovaném objemu, což vede k zpoždění v růstu a vývoji..

Dlouhodobé studie odhalily řadu smutných vzorců spojených s kouřením během těhotenství:

• Kuřáci častěji porodí malé děti (do 2,5 kg). Každý třetí lehký novorozenec pochází z kuřácké matky. Dokonce i pro ty, kteří kouřili jen zřídka a zřídka, se děti rodí o 150 až 350 gramů lehčí, stejně jako výškové, s menším obvodem hlavy a hrudníku.

• Výrazně zvyšuje pravděpodobnost potratu, předčasného porodu a smrti novorozence. Balení cigaret denně zvyšuje toto riziko o 35%. Kombinace dvou špatných návyků: kouření a pití, jej znásobuje 4,5krát. Alespoň každé desáté předčasné narození začíná kouření.

• Matky kouření mají o 25–65% vyšší šanci na předčasné přerušení placenty, o 25–90% šanci (v závislosti na počtu cigaret) placenta previa.

• Kuřáci mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít děti s chromozomálními abnormalitami, protože jedy působí na plod a na genovou úroveň.

• U „kouření“ těhotných žen 3-4krát častěji diagnostikovaných se zpožděním ve vývoji plodu.

• U dětí je o 30% vyšší pravděpodobnost vzniku obezity nebo diabetu do 16 let, pokud jejich matka kouří během těhotenství.

• Důsledky kouření těhotné ženy ovlivňují dítě po dobu nejméně 6 let. Studie WHO ukázaly, že tyto děti později začínají číst, zaostávají v mentálním a fyzickém vývoji ve srovnání s vrstevníky a horší intelektuální a psychologické testy..

Potomci kouření rodičů mají několikrát větší pravděpodobnost, že začnou kouřit, než ti, jejichž matka kouřila vůbec nebo přestala kouřit při přepravě dítěte..

Důrazně se doporučuje, aby se nastávající matka nejenže zcela vzdala cigaret, ale aby požádala kuřáky ze svého okolí, aby je nepoužívali v její přítomnosti - kouř vdechovaný během kouření z druhé ruky může také ovlivnit její pozici ne nejlepším způsobem.

Pokud se vám výše uvedená data nezdají děsivá, domnívejte se, že mluví pouze o újmě způsobené kouřením, zatímco jen velmi málo žen se může pochlubit vynikajícím zdravotním stavem a ideálními podmínkami pro porod. Všechny faktory (zdraví, minulá onemocnění, celková fyzická a morální příprava, podmínky prostředí, špatné návyky) se sčítají a ovlivňují vývoj plodu. A pokud se snažíte porodit živé a zdravé dítě, proč ohrožujete svůj život sami?

Jak přestat kouřit během těhotenství bez poškození zdraví?

Pokud nekouříte - nezačínejte. Ať už je v reklamě cokoli, cigareta v rukou nikoho nenatřídí, navíc to tělo pomalu, ale jistě otráví, což v něm vyvolává nevratné účinky. Nikotin je obzvláště škodlivý pro plod během těhotenství. Někdy se žena dozví o smrtelnosti cigaret pro své dítě a přemýšlí: jak se zbavit tohoto nechutného zvyku?

Vliv kouření na zdraví matek a plodů

Zdálo by se, komu, bez ohledu na to, jak budoucí matka, především chrání sebe a dítě vyvíjející se v jejím těle. Statistiky jsou však neúprosné: v Rusku kouří 50% žen během těhotenství. Jedna cigareta obsahuje více než 4 500 škodlivých látek.

Přiznejme si fakta:

 • Pravděpodobnost potratu u kuřácké ženy je 22-41%, u kuřáků pouze 7,4%. Procento předčasného porodu je také vyšší (14%). Častěji je nutné uchýlit se k císařskému řezu (2–3krát), protože pod vlivem škodlivých látek, které pravidelně vstupují do těla, se placenta váže na spodní stěnu dělohy a blokuje přirozený odchod plodu..
 • Riziko mimoděložního těhotenství u těžkých kuřáků se zvyšuje dvakrát, je pětkrát vyšší pravděpodobnost, že trpí chronickou kolpitidou a kardiovaskulárními patologiemi. Vnímání barev se zhoršuje, sluch se zhoršuje v důsledku ztluštění ušního bubínku, schopnost vnímat chuť produktů je oslabena.
 • Absorpce nikotinu během kojení rychle opotřebuje ženské tělo a stárne ho. Množství mléka výrazně klesá a chuť se stává nepříjemnou. s hořkostí. Proto se rodiče často musí uchýlit k umělým směsím.
 • Riziko ireverzibilních změn a zánětů v sítnici, které mohou vést k částečné nebo úplné slepotě, se několikrát zvyšuje. Vzhledem ke zvýšení hladiny testosteronu je subkutánní tuk distribuován podle mužského typu, hlas se zdrsňuje, kůže ztenčuje a vyschne, zuby se ničí, dochází k osteoporóze a nespavosti a narušuje se periferní krevní oběh. A to není nejúplnější kytice nemocí.

Důsledky pro dítě vypadají ještě více žalostně:

 • Kouření způsobuje hladovění kyslíku u plodu, což zase vede ke zpoždění ve vývoji dýchacího a nervového systému. Jak dítě roste, častěji než vrstevníci, vyskytují se choroby, jako je bronchitida, pneumonie, astma, krevní sraženiny v mozku.
 • Toxické látky obsažené v cigaretách inhibují produkci spermií u chlapců. Ten má neobvyklou podobu, je letargický, pohybuje se málo. K destrukci chromozomu Y dochází, navíc dochází k kryptorchidismu nemoci. U dívek umírají embryonální vejce, což v budoucnu ovlivní možnost mít děti.
 • Po zrání je u dívky pravděpodobnější rakovina prsu a u chlapce je častěji rakovina jater.
 • Více než 30% dětí se narodilo s tělesným postižením: rozštěp patra, rozštěp rtu, šilhání, tříslová kýla.
 • Vysoké riziko duševních abnormalit: Downova nemoc, mentální retardace.
 • Třetina dospívajících dětí začíná trpět obezitou a cukrovkou.
 • Během školy vystupují děti matek kuřáků od spolužáků: znatelně zaostávají ve škole, mají potíže s vypracováním domácích úkolů (zejména přesných věd), jsou neklidní a dobře si nepamatují nové informace. Zvyšuje se riziko sebevražedných tendencí, častější je tendence k asociálnímu chování, drogové závislosti, alkoholismu a zneužívání návykových látek.

Nebezpečí však spočívá nejen v aktivním, ale také v pasivním kouření. I pravidelný pobyt v kouřové místnosti může mít negativní dopad na vývoj plodu:

 • Stále narození
 • Anomálie ve struktuře vnitřních orgánů
 • Předčasné narození
 • Vývojová zpoždění
 • Nedostatek tělesné hmotnosti
 • Slabost dýchacího a nervového systému
 • Leukémie
 • Rakovina plic
 • Patologie ledvin
 • Cukrovka

Je možné se nezbavit závislosti?

Kouřit nebo nekouřit - nastávající matka se rozhodne sama. Poškození z tohoto zvyku bylo dlouho prokázáno a jedině sobectví může ženu přimět k tomu, aby se řídila svými vlastními touhami a tvrdila, že se s nimi nedokáže vyrovnat. Zeptejte se sami sebe - jste připraveni na narození nemocného, ​​oslabeného dítěte, které přijalo všechny problémy kvůli vaší neochotě poslouchat zdravý rozum? Stojí za to odtrhnout tvého syna nebo dcery balíček cigaret a kouřových prstenů, malebně odletět ke stropu? Myslím, že už znáte odpověď.

Kdy a jak nejlépe pro budoucí matku přestat kouřit?

Kouření tabáku, stejně jako inhalace tabákového kouře (pasivní kouření), je škodlivé pro každou osobu, i pro nejzdravější. A pro nastávající matky je plná dvojitých důsledků, protože ovlivňuje nejen tělo těhotné ženy, ale také vývoj jejího nenarozeného dítěte. Čím více cigaret žena kouří před těhotenstvím nebo v jeho průběhu, tím větší je riziko porodu dítěte s vrozenými patologiemi. Je velmi potěšující, že mnoho žen na taková varování správně reaguje a rozhodlo se takové závislosti co nejdříve zbavit. Ale jak správně přestat kouřit během těhotenství? Ukazuje se, že to není tak obtížné, hlavní věcí je správná motivace a touha. A existuje spousta způsobů, jak svůj úkol usnadnit.

Vliv kouření na zdraví matek a plodů

Ale pro začátek je to stále o motivaci. Proč budoucí matky musí přestat kouřit, a co nejdříve?

Až 13 týdnů

Během tohoto období dochází ke tvorbě všech systémů vnitřních orgánů plodu. Později budou jen růst a systematicky získávat hmotu. Škodlivé látky vdechované těhotnou ženou tabákovým kouřem mohou v tomto scénáři způsobit poruchy funkce, která je následně plná novorozenců a různých deformací.

Jakýkoli účinek na matčino tělo může způsobit zmrazení plodu. To platí také pro kouření. Podle statistik se riziko potratu zdvojnásobí, pokud nastávající matka kouří.

Od 14 do 40 týdnů

Do 14. týdne začíná placenta plně plnit svoji ochrannou funkci. Dodává také živiny, vitamíny, stopové prvky a kyslík plodu..

Když nastávající matka kouří, je placenta vyčerpaná (v jazyce lékařů se tento jev nazývá placentární stárnutí) a nemůže dítě chránit před škodlivými účinky tabákového kouře. Nedokáže plně poskytnout kyslíku kyslík, který způsobuje hypoxii plodu (hladovění kyslíkem), jak akutní, tak chronickou. Výsledkem je, že dítě v matčině lůně zaostává ve vývoji nebo se přestane úplně vyvíjet. U dětí narozených kuřáckým matkám je často diagnostikována „nitroděložní růstová retardace“..

S každou kouřenou cigaretou se zvyšuje pravděpodobnost vývojového zpoždění. To platí pro každou cigaretu - jak lehkou, tak silnou..

Efekty

 • Pokud žena během těhotenství kouří, může to způsobit předčasný porod a dítě se narodí předčasně..
 • I když se dítě narodí právě včas, je pravděpodobné, že bude mít podváhu.
 • Nikotin stahuje krevní cévy. V tomto stavu plod nedostává potřebnou výživu a často trpí nedostatkem kyslíku.
 • Pokud je nastávající matka náchylná k krevním sraženinám, kouření je pro ni zvláště nebezpečné.
 • Když žena kouří více než 20 cigaret denně, pravděpodobnost narození mrtvých se zvyšuje o 20-30%. Problém zpravidla spočívá nejen v kouření samotném, ale také ve společenském postavení. Riziko se zvyšuje v době, kdy je kouření kombinováno s pravidelným pitím alkoholu a přítomností infekcí, včetně genitálií.
 • Většina matek je toho názoru, že kouření nemělo žádný vliv na nitroděložní vývoj, pokud se dítě narodilo zdravě. Tento pohled je však chybný. Děti kuřáckých žen mají problémy s kardiovaskulárním systémem - takové děti v prvním roce života mohou zemřít na zástavu srdce. Zvláště pokud nastávající matka kouřila ve druhém nebo třetím trimestru.
 • Během prvního a druhého trimestru se zvyšuje riziko vývoje vrozených vrodených abnormalit a malformací plodu, jako je rozštěp rtu, rozštěp patra, tříslová kýla, šilhání a trizomie, nejčastěji známý jako Downův syndrom. U těchto dětí je pravděpodobnější, že trpí bronchitidou, zápalem plic a jinými onemocněními dýchacího systému než ostatní.
 • Pokud žena během těhotenství kouří a nadále to dělá během kojení, její dítě se s největší pravděpodobností vzdá prsou, protože bude méně mléka a bude mít hořkou chuť. Nevyhnutelně se musíme uchýlit k umělým směsím.
 • Důsledky zahrnují mentální retardaci. Děti kouření matek mají potíže se čtením, jejich logika může být špatně rozvinutá.

Je možné se nezbavit závislosti?

Mnozí, zejména těžcí kuřáci, se samozřejmě zajímají o to, zda se jejich závislosti nemohou zcela vzdát, ale jednoduše ji minimalizují, protože se jim zdá, že bez cigarety nemohou žít den. A všechny emoce, včetně negativních, které jsou nevyhnutelné v procesu, jak se zbavit touhy po kouření, se dítě také cítí.

Někteří odborníci se skutečně domnívají, že ostré zastavení kouření nepříznivě ovlivňuje zdraví matky a dítěte. Ačkoli v mnoha situacích je postupné odvykání kouření mnohem obtížnější než okamžité odvykání.

Pokud snížíte počet kouřených cigaret, sníží se riziko vrozených abnormalit, ale bude to stále vyšší ve srovnání s těmi ženami, které vůbec nekouří.

Video: znalecký posudek k problému

Jak přestat kouřit během těhotenství?

Pokud jste neměli čas přestat kouřit a koncepce již proběhla, nezoufejte. Musíte to udělat během prvního trimestru a čím dříve, tím lépe. Níže je pět hlavních způsobů, jak se můžete vzdát tohoto špatného zvyku.

Okamžité selhání

Podstatou této metody je, že se musíte cigarety okamžitě vzdát. Prvními dvěma až třemi týdny bude období adaptace, během kterého bude špatné zdraví přetrvávat.

Pokud je nastávající matka těžkým kuřákem, bude její duševní stav nejprve nestabilní: časté změny nálady, deprese, apatie, nízká koncentrace pozornosti.

Nedělejte si však starosti, neúspěch nepoškodí vás ani nenarozené dítě. Škodlivé látky přestanou okamžitě vstoupit do těla, což je pouze plus. A stres lze vždy minimalizovat rozptylováním se zajímavými činnostmi, mluvením s lidmi, chůzí atd..

Účinnost této metodiky je však zanedbatelná - pouze 5% těch, kteří se rozhodli použít ji navždy, kouří. Aby bylo možné přestat kouřit tímto způsobem, je zapotřebí obrovská vůle..

Vypadněte

Je zásadně odlišný od předchozího. Denně musíte postupně snižovat počet kouřených cigaret.

Tato metoda je relativně bezpečná, pouze pokud přísně dodržujete plán a velmi brzy přestanete kouřit. To musí být provedeno před koncem prvního trimestru těhotenství, jinak může dojít k nenapravitelnému poškození zdraví dítěte.

Pravděpodobnost úplného ukončení je stejná jako v předchozím případě. Tato metoda je nejvhodnější pro ty, kteří kouří balíček nebo více denně. V průběhu její aplikace bude emoční pozadí probuzení matky stabilní. Nejtěžší je ale poslední.

Když je počet cigaret snížen na dvě nebo tři, neměli bychom naivní předpokládat, že tato dávka je pro plod bezpečná. A musí být opuštěné.

E-Sigs

Při popisu metody postupného odvykání kouření nelze ignorovat elektronické cigarety. Podle statistik pomohly zbavit se závislosti na tabáku 70% lidí, kteří chtěli přestat kouřit s pomocí.

Elektronické cigaretové zařízení

Pokyny k jejich použití však jasně a jasně uvádějí, že těhotné ženy nekouří elektronické cigarety. I přes to, že pára, kterou dýcháte z elektronické cigarety, neobsahuje škodlivé pryskyřice a že v ní nemusí být nikotin, princip fungování těchto zařízení nevylučuje karcinogeny a jiné chemikálie škodlivé pro zdraví nenarozeného dítěte..

Proto, navzdory veškeré účinnosti a zjevné bezpečnosti elektronických cigaret, by je neměly nastávající matky považovat za metodu odvykání kouření během těhotenství..

Použití náhrad

V lékárnách najdete spoustu tzv. „Náhražek“ - sádry, žvýkačky, inhalátory. Stále neexistují přesné informace o tom, jak tyto náhražky ovlivňují plod. Je však lepší použít tuto metodu než kouřit v těhotenství. O použití těchto náhrad se ujistěte se svým lékařem..

Nikotinový inhalátor v akci

Za bezpečné se považuje použití žvýkačky a inhalátorů. Použití lepidel však není takové.

Podle statistik použití nikotinových náhražek pomáhá zbavit se závislosti v 50% případů, protože touha po kouření prochází téměř okamžitě. Zde je však třeba mít na paměti, že jakékoli chemikálie, včetně těch, které jsou obsaženy ve náhradkách, mohou nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte..

Je však lepší nepoužívat nikotinovou náplast pro těhotné ženy, protože vylučuje nikotin do ženského těla

Užívání drogy Bupropion (Zyban)

Zpočátku byl tento lék používán jako antidepresivum. Ale brzy vědci upozornili na skutečnost, že je schopen rychle potlačit touhu po kouření.

Přestože je tento lék relativně bezpečný, při předávkování jsou možné záchvaty a záchvaty. Jsou však známy i další vedlejší účinky: poruchy spánku, sucho v ústech, zvracení, nevolnost. Kategoricky ji nelze použít s rizikem potratu přetrvávajícího během těhotenství a během kojení.

Nastávající matka by se měla před použitím jakýchkoli drog poradit s lékařem.

Než začnete tento lék užívat, z důvodu výskytu nežádoucích účinků se poraďte s lékařem

Netradiční metoda

Při odvykání kouření se lidé často uchylují k metodám, jako je akupunktura a hypnóza. Názor na tyto techniky mezi odborníky je velmi kontroverzní, protože nedostali široké uznání. Nedávno se však objevily programy na odvykání kouření, které zahrnují akupunkturu jako povinný postup.

Velkou nevýhodou těchto metod jsou jejich vysoké náklady. Navíc nikdo neposkytuje 100% záruku, že přestanete kouřit. A jejich účinek na plod je stále velmi málo zkoumán..

Proto, když se rozhodnete použít jednu z nekonvenčních metod k ukončení kouření, zvažte výhody a nevýhody a nezapomeňte se poradit se svým porodníkem-gynekologem, který provádí těhotenství.

Přestat kouřit pro ženu, která čeká na narození požadovaného a již se svým srdcem milovaným dítětem, bude snazší, protože jasně ví, k čemu je. Připojte se k tomuto procesu a manžel. Pokud kouří, společně dosáhnete lepších výsledků než sám, a dáte svému dítěti budoucnost, která je čistá a jasná a není zahalena potahy tabákového kouře. Zůstaňte zdravý a nezapomeňte, že těhotné ženy by se také měly vyhnout kouření z druhé ruky..

Kouření během těhotenství: názor lékařů

Těhotenství je skvělá doba pro každou ženu, ale určitě se setká s řadou zákazů. Nejprve to platí pro kouření a pití alkoholu. Přesto se některé nastávající matky dovolují sobě i druhému a věří, že takové návyky nepřinesou mnoho škody. Je kouření povoleno během těhotenství? Budeme se touto otázkou zabývat..

Kouření během těhotenství: důsledky

Bohužel těhotná žena s cigaretou je běžným jevem. Důvody se nazývají rozdílné: někdo nemohl skončit, někdo to nepovažoval za škodlivé a někdo mu povolil lékař. Nastávající matka s cigaretou v ruce však vypadá odporně.

Kouření je škodlivé. Každý kuřák o tom ví. Ale podlehnout této závislosti nebo ne, je věcí každého, protože jde o zdraví konkrétní osoby. S těhotenstvím je všechno trochu jiné, protože moje matka jedy nejen sebe, ale také dítě, které je v jejím lůně.

Správnou cestou je samozřejmě zapojit se do špatného zvyku dlouho před početí, v extrémních případech, během několika měsíců. To není vždy možné, proto by nastávající matka měla přestat kouřit okamžitě po potvrzení zajímavé situace: minimalizuje se tím riziko vzniku malformací plodu.

Kouření je nejnebezpečnější v prvním trimestru těhotenství, když se dítě právě formuje: může dojít k potratu, plod zemře nebo se objeví jiné patologie. Během druhého a třetího trimestru dítěte chrání placenta, ale to neznamená, že kouření během těhotenství mu neublíží. Proto se nevzdávejte závislosti po celých 9 měsíců.

Dítě ženy, která kouří během těhotenství, se může vyvinout:

V důsledku cigaretového kouře je plod narušen krevním oběhem a vyvíjí se hladovění kyslíkem. To je spojeno s vážnými důsledky, zejména s hypoxií během porodu, což často vede k narušenému duševnímu vývoji.

Nikotin ovlivňuje krvinky: zdravé buňky jsou nahrazovány pacienty nebo se nemohou plně rozvinout. V důsledku toho může malé dítě získat rakovinu krve..

 • Duševní vývojová porucha.

Je prokázáno, že kouření vede k různým druhům neurologických problémů.

 • Poškozený duševní vývoj.

Děti kouřící matky často trpí zpožděním ve vývoji řeči, neschopností soustředit se, nemohou jasně vyjadřovat myšlenky, zaostávají za vrstevníky.

 • Nemoci dýchacích cest.

Děti, jejichž matky zneužívaly nikotin během těhotenství, často trpí astmatem, bronchitidou a pneumonií..

Také v důsledku kouření existuje riziko odmítnutí nebo prasknutí placenty, předčasného porodu, krvácení během porodu, nedostatku živin u dítěte a dalších problémů..

Je tedy zřejmé, že kouření matky je v každém případě škodlivé pro ni i pro dítě. I když se dítě narodí zdravě, následky špatného zvyku se mohou objevit později.

Lékaři berou na vědomí, že děti, jejichž matky kouřily během těhotenství, se rodí s pocitem nikotinového stažení, protože jsou zvyklé dostávat určitou dávku každý den. Jen si představte, že malý člověk trpí, aniž by měl čas opravdu vidět tento svět...

Někteří lékaři dovolují svým pacientům kouřit, citujíc skutečnost, že ostré odmítnutí nikotinu poškodí plod více než mírné kouření. Mnozí však považují tento názor za chybný, protože vývoj dítěte v nikotinovém prostředí nelze v žádném případě nazvat užitečným..

Závěr je zřejmý: kouření během těhotenství je nepřijatelné. Proto se ujistěte, že tento zvyk nenarušuje normální vývoj dítěte..

Kouření během těhotenství: jak přestat

Takže jste se dozvěděli, že jste těhotná, ale i nadále kouříte. To je známé mnoha ženám. Někteří si jsou jisti, že jakmile se dozví o těhotenství, touha otrávit nikotinem okamžitě přejde, ale vždy se tak nestane. V důsledku toho těhotná žena i nadále kouří, zatímco trpí výčitkami a objevuje mnoho důvodů, aby se nevázala se špatným zvykem.

Fotografie: Dmitry Kucher

Někdy se stává, že nastávající matka přechází na elektronické cigarety nebo vodní dýmky. To samozřejmě nelze nazvat úplným ukončením kouření a užitečnější možností, protože jakékoli zdroje kouře jsou považovány za škodlivé. Přestože elektronická cigareta s tekutinou bez nikotinu je lepší než běžná cigareta. Je však lepší se těmto metodám vyhnout: není známo, jak ovlivní dítě.

Ale přesto, jak přestat kouřit těhotnou ženu? Existuje několik možností:

 • Psychologický dopad.

Pokud nemáte silnou touhu po nikotinu, můžete se pokusit psychologicky se přizpůsobit. Představte si, jak se dítě při každém nadýchnutí udusí, jaké trauma mu způsobíte.

Přečtěte si o nebezpečí kouření pro dítě, podívejte se na video - možná touha otrávit dítě zmizí samo o sobě. Můžete také doporučit, aby těhotné ženy četly speciální knihy, které motivují k odvykání od kouření..

Další skutečný způsob - zkuste kontaktovat psychologa. Možná si bude moci vybrat ten správný způsob, jak vám přestat kouřit..

 • Dejte si tři týdny.

Pokud je těžké přestat kouřit náhle, dejte si na dokončení tohoto procesu tři týdny. V prvním týdnu snižte počet cigaret kouřených na polovinu. Ve druhém týdnu kouřte každý druhý den nebo zcela nekuřte cigaretu: vezměte si jen pár potahů. Ve třetím týdnu se nechte kouřit pouze během stresu nebo když cítíte známky hladovění nikotinu.

Většina dívek poznamenává, že tato metoda funguje, protože za tři týdny se tělo přestavuje a touha po nikotinu klesá, a pak úplně zmizí.

 • Používejte cigaretové náhražky.

Někteří doporučují těhotným ženám nahradit cigarety nikotinovými skvrnami nebo žvýkací gumou. Tato metoda funguje také, je však třeba vzít v úvahu všechna rizika a poradit se s lékařem..

 • Změňte rituály.

Zkuste jít na místa, kde nemůžete kouřit, dělat jógu nebo plavat, naplánovat si den, aby neměl čas kouřit. Nenechávejte obvyklé rituály spojené s cigaretou (například při ranní kávě), nechodte na místa, kde jste obvykle kouřili.

 • Používejte nekonvenční metody.

Říká se, že odvykání kouření pomáhá s akupunkturou, ájurvédskou praxí, akupresurou. Pokud chcete vyzkoušet tyto metody, nezapomeňte se poradit s lékařem, protože ne všechny jsou během těhotenství povoleny..

Je důležité, aby rozhodnutí přestat kouřit bylo pevné a konečné. Získejte podporu svého manžela a rodiny, shromážděte svou vůli v pěst a rozloučte se závislostí. Není zdraví dítěte dražší než balení cigaret??

Kouření, jehož poškození je nepopiratelné, je vždy špatné, ale během těhotenství zcela nepřijatelné. Proto vám doporučujeme, abyste se starali o zdraví dítěte předem, a pokud to nebude fungovat, co nejdříve ho spojte s nikotinem..

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k popsaným metodám bez předchozí konzultace s lékařem.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Jak přestat kouřit během těhotenství

V posledních letech jsou ženy více závislé na kouření než muži. Zástupci slabšího pohlaví se dostávají na vrchol žebříčku kariéry a často se vyrovnávají s povinnostmi mužů a podnikají mnohem lépe než opačné pohlaví. Současně však krásná polovina nezapomíná na své přímé povinnosti a manévrování mezi dětmi, domácnostem a vytvářením pohodlí ve vlastním domě.

Často to vede k neuróze. Aby se mírně snížila úroveň denního stresu, žena začne kouřit. Zdá se jí, že tento konkrétní způsob relaxace je nejúčinnější. Špatný zvyk je tak návykový, že ani počátek těhotenství pro některé se nestává důvodem pro zbavení se závislosti. Jak přestat kouřit těhotnou a nepoškozovat vaše vlastní zdraví?

Co kouříme?

Většina kuřáků bohužel věří, že je nemožné zbavit se špatného zvyku. Odborníci ve skutečnosti říkají, že neexistuje žádná závislost jako taková! Většina cigaret kouřených kuřákem neobsahuje tabák! Naplňuje je jen malá část tabákových odpadů a papíru, jehož odstín připomíná lepenku. Západní země se podobně zbavují tabákových odpadů a přitom dosahují zisku.

Rozdrcené zbytky tabákové komponenty jsou zpracovány a stlačeny do kruhů. Poté jsou výrobky dováženy do naší země, kde místní výrobci dávají hrnky do dalšího zpracování a doplňují složení různými chemikáliemi. Na obalu jsou zpravidla označeny jedním slovem - pryskyřice. Chemické komponenty se opravdu podobají pryskyřici. Obvykle jsou umístěny v sudech..

Papírový základ cigaret a blank materiálu jsou impregnovány touto konzistencí. To je důvod, proč odborníci říkají, že neexistuje závislost! Cigarety obsahují takové minimální procento tabáku, že prostě není schopno vyvolat závislost. Obtížnost se vzdát zvyku je jen v tom, že se již stal součástí rituálu. Při práci jsem byl nervózní, vyšel ven, kouřil a zdá se, že stres ustal.

Proč je důležité vzdát se zvyku?

Nejnebezpečnější je nikotinový účinek na dítě v děloze. Být v rané fázi, ve fázi vytváření důležitých orgánů a systémů, je dítě obklopeno otravou nikotinem, aniž by se dobrovolně stalo pasivním kuřákem..

V důsledku kouření je při přepravě dítěte poškozeno nenarozené dítě:

 • Pravděpodobnost rozvoje dětské leukémie se zvyšuje. Nikotin škodí vznikající kostní dřeni. Zároveň nemusí dozrát velké množství buněk a zdravé buňky budou nahrazeny pacienty. Aby se zachránil život novorozence, je často předepsána operace transplantace kostní dřeně..
 • Pravděpodobnost prasknutí placenty se zvyšuje. Díky kouření během těhotenství se v placentě vyvíjí patologie. Často to vede k mezeře, v níž může dítě zachránit pouze včasná lékařská péče.
 • Výskyt poruch oběhu v placentě. Nikotin, který je systematicky přijímán, vyvolává křeče krevních cév v děloze. Při vdechování vzduchu během kouření dívka absorbuje oxid uhelnatý, který zase reaguje s hemoglobinem. V důsledku tohoto chemického procesu začíná dítě zažívat hladovění kyslíkem..
 • Pocit akutního nedostatku výživy. Jak dokonalý bude vývoj dítěte, záleží na průtoku krve. Zúžení krevních cév v děloze vede k fetální hypoxii. To způsobuje nedostatek živin, které jsou tak nezbytné pro plný vývoj. Každá z cigaret způsobuje nedostatek stopových prvků v těle dítěte. Děti se často rodí s nízkou tělesnou hmotností..
 • Zvýšená šance na předčasný porod kvůli zneužívání nikotinu.

Zvyšuje se také riziko porodu s vrozenými malformacemi. Toxické sloučeniny vstupující do placenty vedou k defektu nosohltanu, strabismu a srdečním defektům. Kromě toho se mohou vytvořit defekty vzhledu, jako je rozštěp rtu a rozštěp patra. Zvýšená pravděpodobnost mentálních anomálií. Děti kouřících rodičů často ve škole zaostávají, jejich řeč je narušena.

Problémy se soustřeďují a vyjadřují vlastní myšlenky. Vývojová anomálie je nejvýraznější v prvních 6–8 letech života dítěte. Vysoká pravděpodobnost vzniku hyperkinetického syndromu. Za charakteristický znak hyperkinézy se považují nedobrovolné pohyby, které způsobují kontrakci svalů trupu a obličeje. Ohnisko nemoci je poškození mozku dítěte. Zvýšené riziko úmrtnosti.

Děti narozené kuřáckým matkám často pláčou a spát je docela obtížné. Děti, které zažily v lůně silný hlad po nikotinu, zpravidla hlasitě po narození začnou dusit a zčervenat. V extrémně závažných případech musí lékaři požádat mladé matky, aby kouřily cigaretu poblíž novorozence. Každá těhotná žena by se měla vzdát špatného zvyku, který přináší tolik trápení jejího dítěte.

Nemůžete přestat kouřit ostře!

Přestaňte kouřit během těhotenství - je to pro těhotnou ženu realistické? Pokud byla historie kouření před těhotenstvím dlouhá a počet kouřených cigaret denně přesáhl 5–6, opouštělo špatný zvyk s extrémní opatrností. Těhotenství přináší velké napětí pro tělo a všechny druhy změn, které se vyskytují v tomto již tak obtížném období, by měly být postupné.

Odborníci doporučují zbavit se špatného zvyku do 21 dnů:

 • Během prvních 6-7 dnů byste měli snížit počet doutníků kouřených za den a přejít na lehké cigarety.
 • Ve druhém týdnu jsme snížili počet kouřených cigaret na minimum. Postupně přestáváme dokumentovat doutník až do konce. Chcete-li porazit hlad nikotinu, jen pár nadýchnutí.
 • V posledním třetím týdnu děláme obláčky extrémně zřídka (ne více než dvakrát denně) pouze v případě rychlého srdečního rytmu nebo těžkých závratí. V období od 18 do 21 dnů jsme se cigaret zcela zbavili.

Jakmile dívka zjistí, že otěhotněla, musí opustit špatný zvyk.

Náhlé těhotenství

Při neplánovaném těhotenství nejsou mladí rodiče na to připraveni. Po zjištění zajímavé situace po dobu 3–4 týdnů se ukázalo, že plod již byl nasycen nikotinem. Ale ve 4. týdnu takové životně důležité orgány, jako například:

 • játra;
 • ledviny
 • gastrointestinální trakt;
 • mozek;
 • páteř.

Při registraci v nemocnici je velmi důležité upozornit gynekologa, že moje matka kouří (kouří). V takovém případě by měl lékař předepsat komplexy vitamínů s vysokým obsahem vitamínu C a železa. Stejně důležité je znovu zvážit stravu a přestat používat colu, černý čaj, čokoládu a kávu. Místo toho přidejte do nabídky velké množství čerstvé zeleniny a ovoce, mléčných výrobků a výrobků z kyselého mléka.

Několikrát denně byste měli chodit půl hodiny na čerstvý vzduch a v žádném případě by neměli být v místnostech naplněných kouřem. Dodržování těchto doporučení může snížit škodlivé poškození těla špatným zvykem..

Změny životního stylu platí pro otce

Je mnohem snazší zbavit se špatného zvyku společně s vaší druhou polovinou. Přestat kouřit je nesmírně důležité nejen pro nastávající matku, ale také pro otce, protože kouření cigaret jedním z rodičů způsobí nenapravitelné poškození zdraví dítěte. Nikotin, který neustále vstupuje do těla člověka, zanechává otisk kvality spermatu a jeho množství. Počatý plod od kouření otce může mít problémy s vývojem orgánů a systémů. Přestat kouřit během těhotenství je zásadní pro zdravé dítě!

Vzhledem k tomu, že nikotin zcela opouští až po 90–100 dnech, by cigarety měly být po tuto dobu opuštěny. Budoucí tati, kteří se nechtějí popírat potěšení z kouření doutníků, by si měli pamatovat, že jejich zvyk může u dítěte způsobit následující onemocnění:

 • astma
 • zápal plic;
 • bronchitida;
 • porušení kyslíkové saturace oběhového systému;
 • zúžení krevních cév.

Měl bych pil pilulky?

Existuje řada léků, které mohou pomoci se závislostí. Je však třeba si uvědomit, že všechny tablety negativně ovlivňují zdraví dívky a jejího nenarozeného dítěte. Léky mohou působit jako psychotropní léky nebo jako náhrada nikotinu. Těhotné ženy by v žádném případě neměly užívat léky jako Tabex, Champix, Nicoretta, Brizanthin, nikotinové náplasti a žvýkačky. Tyto fondy vyvolávají dojem předávkování.

Na krátkou dobu kuřák zapomíná na cigarety, ale není možné se úplně zbavit špatného zvyku pomocí tablet. Kromě toho jsou léky vybaveny obrovským množstvím vedlejších účinků. Psychotropní drogy jsou také nebezpečné pro zdraví a nemohou být použity během období těhotenství. Vzhledem k nedostatečnému vlivu jednotlivých léčivých přípravků nemá smysl takové tablety používat.

Navíc jejich příjem může mít řadu následků, jmenovitě:

 • Deprese
 • ztráta vědomí;
 • halucinace;
 • sebevražedné myšlenky.

Aby nedocházelo k poškození vlastního těla a těla vyvíjejícího se plodu, je vhodné zcela vyloučit užívání drog zaměřených na boj proti kouření. Pouze vůle a velká touha pomůže navždy zbavit špatného zvyku, protože závislost na nikotinu existuje pouze na psychologické úrovni.

Přestat kouřit, být v zajímavém postavení, je nutné nejen pro zdraví budoucího dítěte, ale také pro sebe! Nezastavujte náhle zlozvyky a po dni abstinence kouřte dvojnásobnou porci cigaret. Jakékoli zhroucení po ukončení kouření způsobí mnohem větší újmu tělu malého muže, než se postupně zbaví závislosti.

Tipy, jak přestat kouřit

Těhotenství by mělo být pobídkou, jak se zbavit špatných návyků co nejdříve. Je velmi důležité si skutečně uvědomit, že závislost na nikotinu existuje pouze na psychologické úrovni. Proto je její porážka mnohem snazší, než se zdá na první pohled.

Odborníci vydali řadu doporučení, jak pomoci vyrovnat se se špatným zvykem:

 • V žádném případě byste se neměli chovat jako oběť a vnímat zbavení cigaret jako porušení práv, odmítnutí. Oběť není dobrým argumentem pro zahájení zdravého životního stylu. Kuřák by si měl být vědom toho, že je to v první řadě tak, aby se narodilo zdravé dítě bez jakýchkoli odchylek ve vývoji..
 • Nejsme připojeni k žádným datům, abychom zahájili postupné zastavení kouření.
 • Ve chvílích, kdy opravdu chcete kouřit cigaretu, si představujeme obrázek, jak dítě sedí v kouři z nikotinu vstupujícího do těla, protože jeho dýchání je přerušované. Každá matka chce pro své dítě to nejlepší a téměř nikdo pro něj nebude úmyslně dělat špatné věci.
 • Hledáme nový koníček. Vhodná je pouze činnost, která je schopna upoutat pozornost a přesunout pozornost od kouření na aktivitu, o kterou máte zájem.

A co je nejdůležitější, od samého okamžiku, kdy se žena dozví o těhotenství, se neodkládejte, abyste se zítra zbavili špatného zvyku. Již nyní můžete snížit počet cigaret kouřených za den.

Články O Neplodnosti