Hlavní Analýzy

Je možné, aby kojící matka snědla brokolici a jiné druhy zelí: pravidla pro přípravu produktu kojení

Výživa kojící matky a její vliv na tělo dětí vyvolává nekonečnou debatu mezi rodiči a lékaři. Rusští pediatrové doporučují během kojení určité potraviny ze stravy vyloučit, protože mohou u novorozenců vyvolat alergické reakce nebo způsobit koliku. Zahraniční odborníci mají jiný pohled a po porodu umožňují pacientům jíst jakýkoli druh jídla, ale řídí se zásadami zdravého stravování.

Jakýkoli druh zelí používaný během kojení může vést k alergickým reakcím nebo způsobit zažívací potíže. Důležitými ukazateli budou individuální charakteristiky těla a způsob vaření.

Ačkoli všechny druhy zelí obsahují velké množství vitamínů, mají také určitý vliv na činnost trávicího traktu dítěte, proto nezpůsobují jednoznačnou důvěru mezi odborníky na kojení (doporučujeme si přečíst: jakou zeleninu lze během kojení jíst v prvním měsíci?)

Mýty a obavy z negativních účinků zelí na dítě

Zelenina z rodiny zelí, pro pěstování kterých nebyly použity chemické a škodlivé hnojiva, potěší spotřebitele řadou zdravých látek. Například v bílém zelí je hodně vitamínu C a kyseliny listové, v brokolici - bílkovina a vitamín A. Květák nebo růžičková kapusta jsou jako dieta perfektní.

Dotyčná zelenina někdy způsobuje zvýšenou tvorbu plynů v žaludku a nadýmání u lidí - záleží to na vlastnostech žaludku a střev, může dojít ke zvýšené citlivosti nebo nějaké nemoci. Matky často odmítají zahrnout zelí do své stravy, protože se obávají, že u dítěte vyvolají koliku. Taková úzkost je založena na osobní zkušenosti a kojící matky se bojí, že jejich děti budou mít stejné příznaky..

Do stravy kojící matky zavádíme zelí

Zelí během kojení bude kontraindikováno, pokud má dítě alergickou reakci na tento produkt. Samozřejmě nemluvíme o zelenině, která se začíná zhoršovat - jejich použití je přísně nepřijatelné.

Alergie na zeleninu zelí je detekována poměrně zřídka, ale tato možnost by neměla být opomíjena. Zadejte jakýkoli druh zelené zeleniny by měl být postupně, v malých dávkách a sledovat reakci dětského těla. Řekne, jak dítě nový produkt vnímalo. Zácpa nebo průjem, kožní vyrážky jsou příznaky potravinové nesnášenlivosti nebo alergií. Po takových příznacích byste měli odložit seznámení s novým výrobkem alespoň o šest měsíců..

Při zavádění zelí do stravy během kojení vezměte v úvahu následující důležité body:

 1. Termíny. Vyhněte se konzumaci zeleniny v prvním měsíci života dítěte. Věk období po 3 měsících je vhodnější doba, protože trávicí systém se již prakticky vytvořil.
 2. Množství. Při prvním jídle malý kousek misky - salát nebo polévka by neměla obsahovat více než 50 g tohoto produktu. O dva dny později, při absenci negativních reakcí, můžete postupně zvýšit objem a zvýšit jej na 200 až 250 g za den. Jak často mohu jíst zelí? Ne více než třikrát týdně.
 3. Metoda vaření. Surový produkt je nejbohatší na zdravé vitamíny a minerály. Je možné v této podobě jíst kojící matku? Ne. Vždy je lepší hrát bezpečně a zahřívat zeleninu, čímž se snižuje pravděpodobnost negativních reakcí dítěte. Některé z prospěšných vlastností zmizí, ale zdraví drobků bude pod kontrolou. Doporučují se následující způsoby vaření: vaření, dušení nebo zpracování párou. Zelí bude skvělou přílohou a vypadá také skvěle u dušených.

Druhy zelí

Květák

Konec počátečního adaptačního období - 3 nebo 4 týdny po propuštění z nemocnice, bude vhodný čas na přípravu květáku polévky. V tomto druhu zelí je velmi málo vlákniny, což znamená, že se výborně absorbuje. Na vařenou zeleninu pečenou v troubě na vás čeká neobvykle chutná jídla, ale je lepší se vyhnout smažení - při kojení to není nejlepší způsob vaření.

O něco později můžete začít zavádění dalších druhů zeleniny této rodiny. Při vaření nezapomeňte na zásady zdravého stravování. Vařené nebo dušené zelí udržuje živiny na maximum a zároveň je tělem snadno vnímáno.

bílé zelí

Nadýmání z bílého zelí je častější jev než z jiných druhů zeleniny. K přípravě salátů doporučujeme použít pekingské (čínské) zelí. Čerstvé zelí však bude během kojení výborným společníkem:

 • listy, ubité dříve, než se objeví šťáva, budou vynikajícím obkladem se zvýšením mateřského mléka v žlázách a zmírněním bolesti;
 • pomohou také zmírnit zánět špatně vyprázdněných mléčných žláz..

Brokolice

Brokolice je spolu s dalšími druhy zelí nealergenním produktem, takže je možné, že vyrážka a jiné kožní projevy budou minimální. Projev takových reakcí bude výsledkem individuální nesnášenlivosti těla. Brokolice neovlivňuje produkci plynu tolik jako bílé zelí, růžičková kapusta a pekingské zelí. Pediatrové často navrhují zavedení „kudrnaté“ zeleniny jako první z doplňkových potravin. Mnoho výrobců dává přednost kombinaci tohoto typu zelí a jiných masných a zeleninových produktů v konzervách. Kromě tradičních receptů lze brokolici podávat společně s cereáliemi nebo jako náplň palačinek (doporučujeme si přečíst: lze palačinky kojit?).

Brokolice je nejméně alergenní zelenina v rodině zelí, je nepravděpodobné, že by poškodila drobky. Brokolice pyré se zavádí později ve formě doplňkových potravin pro dítě, takže produkt bude užitečný i pro kojící matku

kysané zelí

To, co by se kategoricky nemělo jíst během kojení, je zelí. Proces kvašení vyžaduje hodně soli a kyseliny, což je velmi škodlivé pro tělo kojící matky. Pro sklizeň zelí se často používají koření, což se také nedoporučuje pro horkou vodu. Lékaři důrazně doporučují oddálit pochoutky s tímto pokrmem až do konce období kojení.

Kojené řasy

Přes svůj název zůstávají řasy řasy. Je velmi užitečné, aby matky s dětmi s nedostatkem fosforu nebo železa zahrnovaly tento produkt do své stravy. Bezpochyby, mořské řasy budou pro samou kojící matku výborným vitamínem.

Důležitým faktorem vyžadujícím pozornost při zavádění jakéhokoli druhu zelí do stravy kojící ženy je reakce těla dítěte na nový produkt. Obavy ze konzumního zelí jsou zbytečné, ale měli byste je jíst s mírou. Srdce mé matky někdy naznačuje, že důvodem koliky dítěte je zelí - s největší pravděpodobností by měl být naslouchán. Máma je jediná osoba, která opravdu ví a cítí, co její dítě potřebuje.

Užitečné recepty

Brokolice Souffle

 • pro zkoušku: mouka - 150 g a máslo - 50 g;
 • pro suflé: brokolice - 500 g, smetana - 100 g, sýr - 50 g, vejce - 2 ks, mouka - 1 polévková lžíce, sůl a bazalka dle chuti.

Mouku mouku namažte máslem, dokud nezískáte masu připomínající drobky chleba. Přidejte 4 lžíce. vodu a hněteme těsto. Vložte ji do chladničky na 30-40 minut. Vaříme naše suflé: vaříme brokolici 15 minut ve slané vodě a poté ji otřete. Mouku sušte do smetany, ochlaďte, poté zřeďte smetanou a vařte, dokud nezhoustne. Výsledná omáčka se smíchá s brokolicí a přidá se žloutky. Pokračujeme v práci s těstem: rozvineme se, vystřihneme kruhy a vložíme do naolejovaných plechovek (pevně stiskněte). Pečte 20 minut při 200 stupních. Rozetřete suflé do vařených koláčků, na okrajích rozložte brokolici, posypte sýrem a pečte pár minut v troubě.

Soufflé je jedním z nejbezpečnějších způsobů vaření potravin během horké vody. Z receptury můžete vyloučit těsto a vařit brokolici v keramických formách

Řízky zelí

 • čerstvé zelí - 800 gr.;
 • mrkev - 5-6;
 • vejce - 3;
 • žárovky - 2;
 • rostlinný olej - 3 lžíce;
 • pepř, sůl, bylinky podle chuti.

Zelí umyjte, nakrájejte na 4 díly a ponořte do vroucí slané vody. Pak jsme sklopili v cedníku, vyklouzli a prošli mlýnkem na maso. Poté musíte nakrájet cibuli, nastrouhejte mrkev. Smíchejte všechny ingredience, přidejte sůl a pepř, vejce. Vytváříme kotlety a pečeme v troubě po dobu 20 minut.

Pečený květák

 • květák - 700 g;
 • zeleninový vývar - 250 ml;
 • strouhaný sýr - 120 g.

Do zahřátého zeleninového vývaru přidejte květenství zelí a vařte na nízkém ohni po dobu 12–15 minut. Poté vyjměte a přeneste do pekáče, nalijte malé množství vývaru. Posypte strouhaným sýrem a pečte 15 až 20 minut při 200 stupňů.

Pravidla kojení brokolice

Narození dítěte přináší nejen radost, ale také mnoho omezení. Nyní musí matka dodržovat určitou stravu, aby při kojení poskytla dítěti pouze užitečné látky. Zvláštní pozornost je věnována zelí. Bílé zelí může způsobit nepohodlí a nadýmání. Při jeho používání musíte dodržovat pravidla. Naštěstí neexistují žádná přísná omezení pro brokolici a květák..

Každá matka by si měla pamatovat, že všechno, co jí, se přímo dostane do mléka, které potom dítě jí. Pokud je tělo matky již na určité prvky zvyklé, tělo dítěte je stále slabé. Může mít zvýšenou reakci na určité potraviny, které se projeví v kožních vyrážkách..

Měli byste si být také vědomi alergií na konkrétní potraviny. Pokud je matka nebo otec alergický, může mít dítě na některé produkty alergické reakce. Při jídle, které patří do alergenní skupiny, byste měli být opatrní..

Na webových stránkách zheleza.com budeme samostatně diskutovat o brokolici a jiných druzích zelí, abychom pochopili, jaké potraviny mohou být při kojení konzumovány a co by se mělo na chvíli zlikvidovat..

Brokolice

Pokud má kojící matka obavy, měla by zmizet s ohledem na brokolici. Tento produkt je užitečný pro matky i kojence. Brokolice nezpůsobuje plyny a nadýmání. Podobné účinky mohou nastat pouze při individuální nesnášenlivosti.

Brokolice je sklad vitamínů, minerálů a aminokyselin. Je užitečný pro rozvoj nervového systému i pro posílení kostí. Fosfor a vápník, které se nacházejí v brokolici, pomáhají snižovat riziko křivice. Dalšími cennými látkami jsou indol-3-karbinol a sulforafan, které zabraňují tvorbě maligních nádorů. Brokolice je také užitečná v přítomnosti nádorů..

Brokolice by se měla začít používat nejdříve 2. měsíc po narození dítěte. Je lepší začít s malým množstvím tohoto produktu, aby bylo možné sledovat reakci těla dítěte. Může se konzumovat v polévkách nebo salátech. Pokud tělo dítěte reaguje klidně, pak se brokolice může jíst ve velkém množství..

Brokolice je zakázána pro různé střevní choroby u dítěte. Pokud trpí některými poruchami nebo se objevuje po krmení mlékem, které obsahuje prvky brokolice, měl by být tento produkt vyloučen.

 1. Vitaminy PP.
 2. Methionin.
 3. Fitin a cholín, které odstraňují kovové soli z těla.
 4. Karoten.
 5. Hořčík, který zlepšuje kyselost žaludku a střevní funkce. Pomáhá vypořádat se s poruchami střev a zácpou.
 6. Vitaminy A, C, E, draslík, síra, zinek, selen, beta-karoten.
 7. Purin, který pomáhá při odstraňování ledvinových kamenů nebo dny.
 8. Kyselina askorbová, jejíž množství převyšuje množství citrusů.

Brokolice se používá při prevenci onkologie, onemocnění reprodukčního systému, ledvin, jater, plic, střev. Produkt zvyšuje ochranné funkce těla, snižuje hladinu kombinovaných radikálů, odstraňuje toxiny.

Pravidla pro používání brokolice v GV

Přes skutečnost, že lékaři poukazují na prospěšné vlastnosti brokolice, je stále nutné dodržovat určitá pravidla použití. Tento produkt bude užitečný pro kojící matku. Kojení (HB) u dítěte však může způsobit určité poruchy.

Je lepší vědět, kdy přidat brokolici do stravy, v jakém množství a jak vařit.

Brokolice by měla být konzumována nejdříve 1 měsíc po narození dítěte. Je lepší počkat 2–3 měsíce po narození a teprve poté produkt používat. Důvodem je skutečnost, že v prvních měsících trávicího traktu u dítěte dochází k normálu. Aby nedošlo k narušení procesu, je lepší vyloučit produkty, které mohou způsobit tvorbu plynu.

Množství brokolice v první den podání by nemělo přesáhnout 50 g. To vám umožní podívat se na reakci dítěte na zavedení nového produktu. Pokud se vše povedlo dobře, můžete dávku zvýšit na 250 g.

Každý ví, že čerstvá zelenina je nejzdravější. Při kojení je však nutné produkty napařit nebo vařit ve vodě. Brokolici lze během kojení vařit nebo dusit. Můžete vařit dušenou brokolici, která se rychle provádí v mikrovlnné troubě. Zelí by se mělo dobře umýt, osolit, vložit do nádobí, přidat vodu a přikrýt. Po 5 minutách při maximální teplotě bude jídlo připraveno.

Při výběru brokolice by mělo být upřednostněno čerstvé květenství. Žluté brokolice jsou zralé. Je to chutné a zdravé, když přijímá tmavě zelený odstín. Je lepší ignorovat zmrazenou zeleninu, protože obsahuje méně vitamínů a nemusí být správně skladována. Brokolice samy o sobě by měly být uloženy v přilnavé fólii.

Brokolici uvařte ihned po zakoupení. Neuchovávejte déle než 3 dny v lednici, protože produkt rychle ztrácí své užitečné vlastnosti. Vařená brokolice by měla být až 5-7 minut, což umožňuje produktu udržet si prospěšné vlastnosti. Měl by být také konzumován ihned po vaření. Zbývající zelí lze skladovat nejdéle 3 dny v uzavřené nádobě. Vynikající brokolice s rostlinným olejem a zakysanou smetanou.

Hlavní důraz je kladen na dítě. Během kojení jsou smažená jídla zcela zakázána. Maminka tak může jíst čerstvá a vařená jídla a nechávat mastné pro ostatní členy rodiny.

Měli byste sledovat reakci dítěte na zavedení nového produktu. V případě negativní reakce by měla být brokolice zlikvidována. Pozitivní reakcí můžete zvýšit její množství.

Kojené řasy

Měl by být také projednán účinek jiných druhů zelí. Mnoho lidí má rád mořské řasy, které jsou známé vysokým obsahem jódu. Nejen tento prvek se však nachází v mořských řasách, ale také další vitamíny, minerály, stopové prvky a aminokyseliny. Při kojení, kolik mohu konzumovat?

Stejně jako jakýkoli jiný druh zelí by i do moře měl být vstupován opatrně a v malém množství. Nejprve musíte jíst malé množství mořských řas a poté do 24 hodin po kojení se podívat na reakci dítěte. V případě negativní reakce těla dítěte by měl být tento produkt během kojení vyloučen z mateřské stravy..

Při nákupu mořských řas byste měli pečlivě prostudovat složení. Tento produkt se často prodává jako konzervační prostředek. V tomto případě to bude škodlivé pro dítě.

Je lepší koupit čerstvé mořské řasy, které zahrnují (kromě samotného zelí) koření a rostlinný olej. Tam je také sušené mořské řasy. Může být použit jako koření na nádobí nebo na výrobu tinktur..

Mořský kel by měl být také přidán do stravy po 3 měsících po narození dítěte. Množství poprvé by nemělo přesáhnout 30-50 g. Při normální reakci těla dítěte může být dávka zvýšena na 150 g. Neměli byste používat více, protože to může vést k nadbytku jódu, což není užitečné.

Mořský kel by neměl být konzumován:

 • Pro onemocnění gastrointestinálního traktu, vředy a gastritidu.
 • S přebytkem jodu.
 • Pro onemocnění žlučníku nebo jater.
 • S hemoroidy.
 • S dermatitidou.
 • S tuberkulózou.

Tyto patologie mohou být jak u matky, tak u dítěte. Pokud ji někdo má, je třeba vyloučit mořské řasy..

Jíst květák a Pekingské zelí

Jiné druhy zelí, které se také často používají ve stravě, jsou květák a Peking. Co říkají lékaři o použití těchto druhů zelí kojící matkou?

Květák lze konzumovat bez problémů. Neobsahuje hrubou vlákninu, která dráždí gastrointestinální sliznici. Naopak obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, které pomáhají odstraňovat problémy s játry, žlučníkem a normalizovat stolici.

Dušený květák může maminka konzumovat, aniž by to vyvolalo obavy. U dítěte nevyvolává koliku. Můžete přidat zakysanou smetanu, koření, trochu soli. Vařený květák může být použit matkou po 5 měsících po narození dítěte.

Pekingské zelí je něžné, proto ho může kojící žena konzumovat v malém množství denně. Obsahuje vitamín PP, jehož nedostatek může vést k nervovému napětí a tento produkt také posiluje imunitní systém, který je užitečný nejen pro dítě, ale také pro matku.

Tato zelenina je dietní, takže si žena nemůže dělat starosti s počtem kalorií. Je lepší použít ho v dušeném masu. Pekingské zelí je špatně kombinováno s mlékem, protože dráždí zažívací trakt a vede ke kolice. Je lepší jíst čínské zelí v malém množství, jakož i zelí.

Pro kojící matku je lepší pít zelí v malém množství, přestože je to užitečné, protože obsahuje hodně vitamínu C. Pokud má dítě koliku, měli byste ji odmítnout. Pamatujte, že přidání hodně soli a koření negativně ovlivňuje tělo dítěte..

Každá matka by se měla starat o své zdraví nejen během těhotenství, ale také během kojení. Všechno, co jí matka, přímo vstupuje do těla dítěte. A protože v období krmení je dítě odděleným organismem od matky, může docházet k individuální nesnášenlivosti jednotlivých produktů. Sečteno a podtrženo - matka by měla opustit produkt, který je pro ni chutný, ale u dítěte způsobuje nepříjemné příznaky.

Zelí je zdravé ovoce plné vitamínů, minerálů a kyselin. Na jedné straně se doporučuje použít. Na druhé straně to způsobuje nepohodlí v nerozvinutém gastrointestinálním traktu. Vzhled koliky nebo narušení stolice by měl nutit matku, aby přestala brát tento produkt po dobu kojení..

Zelí obvykle nezpůsobuje alergie, ale existují výjimky. Abyste nezpůsobili nebezpečné příznaky, měli byste být pozorní k tělu dítěte a sledovat, jak se cítí po jídle mlékem, které obsahuje nové produkty. To by mělo být provedeno s jakýmkoli jídlem, které se postupně zavádí do stravy kojící matky..

Výhody brokolice pro kojení a recepty se zelím pro kojení

Složení brokolice a její prospěšné vlastnosti

Po narození potřebuje dítě zdravou stravu, lásku a vývoj. A kojení může poskytnout základní potřeby rostoucího dětského těla, zejména v prvních měsících života dítěte. Aby mohla kojící žena dát svému dítěti potřebné látky, měla by být její nabídka plná a pestrá. Zelí z chřestu má díky svému složení mnoho prospěšných vlastností a je považováno za jednu z nejcennějších zeleniny v každodenním stravování lidí. Vitamíny, makro a mikroelementy obsažené v brokolici obohacují mateřské mléko a mají příznivý účinek na matčino tělo.


Odborníci na výživu řadí zelí z brokolice mezi nejužitečnější potraviny

Tabulka: nutriční hodnota na 100 g produktu

SLOŽENÍ A KALORICITAOBSAH LÁTEK V 100 g% Denní sazby pro kojící matku
Veverky2,8 g3%
Tuky0,4 g0,5%
Sacharidy6,6 g2%
Trávicí vlákno2,6 g13%
Voda89,3 g3%
Kalorie34 kcal1,5%

Tabulka: hlavní vitamíny a minerály a jejich přínosy pro dítě a matku

NUTRIENTYOBSAH LÁTEK V 100 g% Denní sazby pro kojící matkuVÝHODY PRO MATKY A DĚTI
Vitamin A retinol386 mcgtřicet%
 • poskytuje růstový proces;
 • nezbytné pro tvorbu kostí;
 • podporuje normální funkci zraku;
 • reguluje aktivitu imunitního a reprodukčního systému;
 • chrání tělo před volnými radikály.
Vitamin B1, thiamin0,07 mg4%
 • zabraňuje stárnutí buněk těla;
 • podporuje nervový systém a trávení;
 • potřebný pro kardiovaskulární systém;
 • obsažené v enzymech;
 • normalizuje chuť k jídlu.
Vitamin B2, riboflavin0,12 mg6%
 • podílí se na syntéze enzymů;
 • zapojený do dýchání;
 • podporuje trávicí a nervový systém;
 • chrání pokožku a sliznice;
 • pomáhá vizuálním analyzátorům přizpůsobit se temnotě a vnímání světla.
Vitamin B5, kyselina pantothenová0,57 mg8%
 • reguluje činnost kardiovaskulárního, nervového a trávicího systému;
 • potlačuje alergické reakce;
 • podílí se na tvorbě hemoglobinu, protilátek a hormonů nadledvin;
 • pomáhá snižovat zásoby tělesného tuku;
 • podporuje syntézu růstových hormonů a genitálií.
Vitamin B6, Pyridoxin0,18 mg7%
 • účastní se metabolismu;
 • pomáhá tělu vyrovnat se se stresovými situacemi;
 • podporuje činnost nervového a trávicího systému;
 • nezbytné pro syntézu červených krvinek a enzymů.
Vitamin B9, kyselina listová63 mcg13%
 • poskytuje zažívací systém;
 • podporuje správný růst a dělení buněk v těle;
 • Pomáhá kostní dřeni vykonávat její funkce;
 • účastní se syntézy nukleových kyselin a bílkovin;
 • nezbytné pro tvorbu krve;
 • předchází onemocněním kardiovaskulárního systému.
Vitamin C, kyselina askorbová89,2 mg74%
 • podporuje pružnost pokožky;
 • nezbytné pro koagulaci krve;
 • potlačuje alergické a zánětlivé reakce;
 • reguluje propustnost stěn malých krevních cév;
 • potřeboval absorbovat železo.
Vitamin E alfa-tokoferol0,78 mg4%
 • má antioxidační vlastnosti;
 • zlepšuje stav kožních buněk;
 • upravuje fungování reprodukčního systému;
 • chrání buněčné membrány;
 • zajišťuje správné fungování nervového a kardiovaskulárního systému.
Vitamin K, fylochinon101,6 mcg85%
 • reguluje koagulaci krve, udržuje hladinu protrombinu v krvi;
 • řídí hladinu glukózy v těle;
 • chrání tělo před toxiny.
Vitamin PP, kyselina nikotinová1,107 mg5%
 • účastní se syntézy aminokyselin;
 • podporuje činnost nervového a trávicího systému;
 • účastní se redoxních reakcí;
 • zajišťuje správný růst tkání a zdraví kůže.
Draslík, K316 mg13%
 • normalizuje kontrakci srdečního svalu;
 • je hlavní intracelulární ion;
 • podílí se na udržování rovnováhy vody, kyselin a elektrolytů;
 • nezbytné k prevenci otoků;
 • reguluje krevní tlak;
 • podporuje přenos nervových impulzů.
Vápník Ca47 mg3,5%
 • zabraňuje vzniku alergických a zánětlivých reakcí;
 • nezbytné pro tvorbu kostí a zubů;
 • poskytuje proces srážení krve.
Hořčík, Mg21 mg5%
 • potřebný pro činnost kardiovaskulárního a imunitního systému;
 • podílí se na tvorbě kostních buněk;
 • zajišťuje fungování centrálního nervového systému;
 • pomáhá vstřebávat vápník a draslík.
Phosphorus, Ph66 mg7%
 • Podílí se na práci nervového systému;
 • účastní se dělení buněk;
 • udržuje rovnováhu kyselina-báze;
 • zásadní pro kosti a zuby.
Železo, Fe0,73 mg4%
 • účastní se dýchacího procesu;
 • část hemoglobinu, hormony štítné žlázy.
Mangan, Mn0,21 mg8%
 • potřebný pro tvorbu kostí a pojivové tkáně;
 • podporuje proces tvorby krve;
 • přispívá k prevenci diabetu;
 • podporuje činnost vitamínů;
 • zásadní pro nervový systém a imunitu.
Měď, Cu49 mcg4%
 • Podílí se na syntéze červených krvinek a hemoglobinu;
 • pomáhá potlačovat zánětlivé reakce;
 • pomáhá normalizovat hladinu glukózy v krvi.
Selen, Se2,5 mcg4%
 • zabraňuje účinkům toxinů na organismus;
 • pomáhá při fungování imunitního systému.

Výhoda

Tyto jasně zelené květenství jsou typem zelí. Zelenina je bohatá na živiny a stopové prvky:

 • Vitaminy skupiny A, C, K;
 • Kyselina listová;
 • Protein;
 • Karoten;
 • Vápník.


Při brokolici denně můžete nejen posílit imunitní systém, ale také výrazně zlepšit své zdraví. Jeho užitečné vlastnosti:

 1. Zlepšuje stav zubů a kostí;
 2. Zabraňuje rozvoji rakoviny;
 3. Odstraňuje toxiny z těla;
 4. Snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi;
 5. Posiluje kardiovaskulární sval.

Odborníci doporučují u této zeleniny uchopit stres. Je prokázáno, že toto zelí obsahuje tryptofan (antioxidant), který se podílí na produkci serotoninu „hormonu štěstí“..

Každá kojící matka po porodu chce rychleji zhubnout, proto počítá počet kalorií v jídle. Kalorické zelí ve vařené nebo dušené formě je nízké. Můžete jíst zeleninu denně, aniž byste se museli bát získat další libry.

Výživná hodnota brokolice (čerstvé) je 34 Kcal na 100 g. Z toho:

 • Sacharidy - 5,2 g;
 • Tuky - 0,4 g;
 • Proteiny - 5 g.

Takové minimální ukazatele pomohou ženě rychle se vrátit do svých dřívějších podob..

Brokolice může být kojena

Brokolice je jednou z těch potravin, které mnoho pediatrů a poradců kojení doporučuje kojícím matkám, aby je zahrnuly do jejich stravy. Doporučená velikost porce je až 200 g na jedno jídlo, takže při použití této zeleniny může žena získat spoustu užitečných látek. Například 200 g chřestu zelí obsahuje požadované denní dávky:

 • 170% vitaminu K;
 • 150% kyselina askorbová;
 • 60% vitaminu A;
 • více než 25% kyseliny listové a draslíku;
 • ve významných množstvích jsou také přítomny další vitaminy a minerály.


Tím, že konzumuje až 200 gramů brokolice denně, pomáhá kojící žena obohatit mateřské mléko o cenné látky.
Zelenina obsahuje poměrně hodně hrubé vlákniny. Jsou nezbytné pro normální fungování trávicího systému a jejich vstup do těla má příznivý vliv na růst prospěšné mikroflóry ve střevě. Vláknina pomáhá odstraňovat toxické látky a nějaký cholesterol. A samozřejmě je třeba zabránit zácpě.

Brokolice obsahuje beta-karoten. 6 μg této látky odpovídá 1 μg vitamínu A. Beta-karoten má antioxidační vlastnosti, pozitivně ovlivňuje funkce zrakového orgánu, podporuje aktivní regeneraci buněk, podporuje zdravou a mladistvou pokožku a pomáhá imunitnímu systému.

Sulforaphane (organická sloučenina rostlinného původu) přítomná v chřestu je považována za velmi cennou látku. Na jeho základě se vyrábějí léky. Sulforaphane má protirakovinový účinek a antibakteriální účinek, zabraňuje vzniku zánětlivých reakcí a pomáhá předcházet mnoha onemocněním.

Brokolice je dodavatelem fytosterolu. Snižuje množství cholesterolu v těle a brání jeho vstřebávání ve střevech. Fytosterol také zabraňuje výskytu maligních nádorů..

Jaké je nebezpečí produktu?

Bohužel v přírodě neexistují žádná ideální jídla. A tento druh zelí není výjimkou. Pokud matka snědla brokolici ve velkém množství, může mít dítě alergickou reakci. Také si musíte pamatovat na riziko vyvolání malé tvorby plynu. Proto byste měli být opatrní a začít v malých porcích..

Brokolice může u kojící matky zhoršit stávající onemocnění slinivky břišní. Zvýšená kyselost žaludku je také kontraindikací pro použití tohoto přípravku..

U kojenců s individuální nesnášenlivostí k brokolici se může objevit zvýšená tvorba plynu a nadýmání. A i když se jedná o poměrně vzácný jev, musíte o tom vědět. Tato zelenina je také zakázána pro různé střevní choroby u dítěte..

Potenciální poškození chřestu pro dítě a matku

Brokolice jen zřídka vyvolává alergické reakce. Ale někdy, když konzumuje zelí, si kojící matka všimne poruchy stolice dítěte a zvýšené tvorby plynu. Často je to kvůli nezralosti zažívacího systému dítěte a nedostatku potřebných enzymů. Jak dítě roste, tyto příznaky vymizí. Individuální nesnášenlivost na chřest může nastat v důsledku geneticky stanovené reakce na jeho protein. Také dítě má vrozenou přecitlivělost na vitamin C. Alergie na brokolici se projevuje úzkostí, svěděním a zarudnutím kůže, vyrážkami a vyrážkou z plenek. Možné otoky sliznic nosu a rtů, oteklé víčka, uvolněná stolice a střevní kolika.


Nesnášenlivost brokolice může být způsobena nezralostí zažívacího traktu u dítěte

Někteří bezohlední výrobci zpracovávají zeleninu velkým množstvím hnojiva a snaží se prodloužit trvanlivost zelí a zbavit ji škůdců. Nadbytek těchto látek však může u dítěte vyvolat alergické reakce nebo dokonce otravu. V tomto případě se nevolnost, zvracení, bolest břicha, stolice stane kapalnou, někdy se teplota zvýší. Příčinou otravy mohou být dusičnany. Jakmile jsou v matčině těle s jídlem, v malém množství pronikají do mateřského mléka a mají negativní dopad na dítě.

Pokud má dítě jakékoli příznaky nesnášenlivosti na brokolici, je nutné tento produkt přestat používat a okamžitě konzultovat pediatra.

Jaké je nebezpečí produktu?

V období přirozeného krmení je nutné zvážit možné poškození zdraví matek a dětí. Zneužívání brokolice je nebezpečné u křečových žil, migrény, viskozity krve, chronických gastrointestinálních chorob. S opatrností je to povoleno se zvýšenou kyselostí žaludeční šťávy. Syrová zelenina může způsobit nadýmání, zažívací potíže, proto se během laktace používá pouze po tepelném zpracování. Je třeba vzít v úvahu možné kontraindikace u dítěte. Brokolice je bezpečný produkt, ale ve vzácných případech je možná individuální nesnášenlivost nebo alergická reakce, která se u dítěte projevuje zvýšenou tvorbou plynů a nadýmáním..

Na poznámku! Brokolicový vývar je nebezpečný při kojení, protože při vaření se do tekutiny dostávají škodlivé látky, které mohou dítě poškodit.

Je možné zavést brokolici do stravy kojící matky v prvním měsíci

Pokud matka před narozením použila brokolici, může tuto zeleninu uvést do své stravy v prvním měsíci života dítěte. Musíte to však dělat opatrně a dodržovat určitá pravidla:

 1. Nový produkt by měla ošetřovatelka vyzkoušet, pouze pokud se její dítě cítí dobře po dobu dvou týdnů..
 2. První část zeleniny je 30 - 50 g.
 3. 2-3 dny, rodiče pozorují reakci dítěte na inovace.
 4. Při nepřítomnosti negativních příznaků se dávka postupně zvyšuje na 100-200 g na jedno jídlo.
 5. Zavádění dvou nebo více nových produktů současně se nedoporučuje..


Je třeba zavést brokolici do vaší stravy kojící matce postupně a sledovat reakci dítěte

Pokud během příštích šesti měsíců trpíte nesnášenlivostí k tomuto produktu, nemusíte do své stravy zařadit brokolici..

Druhy zelí

Květák

Konec počátečního adaptačního období - 3 nebo 4 týdny po propuštění z nemocnice, bude vhodný čas na přípravu květáku polévky. V tomto druhu zelí je velmi málo vlákniny, což znamená, že se výborně absorbuje. Na vařenou zeleninu pečenou v troubě na vás čeká neobvykle chutná jídla, ale je lepší se vyhnout smažení - při kojení to není nejlepší způsob vaření.

O něco později můžete začít zavádění dalších druhů zeleniny této rodiny. Při vaření nezapomeňte na zásady zdravého stravování. Vařené nebo dušené zelí udržuje živiny na maximum a zároveň je tělem snadno vnímáno.

bílé zelí

Nadýmání z bílého zelí je častější jev než z jiných druhů zeleniny. K přípravě salátů doporučujeme použít pekingské (čínské) zelí. Čerstvé zelí však bude během kojení výborným společníkem:

 • listy, ubité dříve, než se objeví šťáva, budou vynikajícím obkladem se zvýšením mateřského mléka v žlázách a zmírněním bolesti;
 • pomohou také zmírnit zánět špatně vyprázdněných mléčných žláz..

Brokolice

Brokolice je spolu s dalšími druhy zelí nealergenním produktem, takže je možné, že vyrážka a jiné kožní projevy budou minimální. Projev takových reakcí bude výsledkem individuální nesnášenlivosti těla. Brokolice neovlivňuje produkci plynu tolik jako bílé zelí, růžičková kapusta a pekingské zelí. Pediatrové často navrhují zavedení „kudrnaté“ zeleniny jako první z doplňkových potravin. Mnoho výrobců dává přednost kombinaci tohoto typu zelí a jiných masných a zeleninových produktů v konzervách. Kromě tradičních receptů lze brokolici podávat společně s cereáliemi nebo jako náplň palačinek (doporučujeme si přečíst: lze palačinky kojit?).

PŘEČTĚTE SI také: je možné, aby kojící matka jedla mrkev v prvním měsíci porodního pole?

kysané zelí

To, co by se kategoricky nemělo jíst během kojení, je zelí. Proces kvašení vyžaduje hodně soli a kyseliny, což je velmi škodlivé pro tělo kojící matky. Pro sklizeň zelí se často používají koření, což se také nedoporučuje pro horkou vodu. Lékaři důrazně doporučují oddálit pochoutky s tímto pokrmem až do konce období kojení.

Kojené řasy

Přes svůj název zůstávají řasy řasy. Je velmi užitečné, aby matky s dětmi s nedostatkem fosforu nebo železa zahrnovaly tento produkt do své stravy. Bezpochyby, mořské řasy budou pro samou kojící matku výborným vitamínem.

Přebytek jodu obsaženého v řase může být pro zdraví stejně škodlivý jako jeho nedostatek. Odborníci doporučují zahrnout mořské řasy do týdenní stravy ne více než třikrát v objemu 150 g.

Důležitým faktorem vyžadujícím pozornost při zavádění jakéhokoli druhu zelí do stravy kojící ženy je reakce těla dítěte na nový produkt. Obavy ze konzumního zelí jsou zbytečné, ale měli byste je jíst s mírou. Srdce mé matky někdy naznačuje, že důvodem koliky dítěte je zelí - s největší pravděpodobností by měl být naslouchán. Máma je jediná osoba, která opravdu ví a cítí, co její dítě potřebuje.

Jak vybrat produkt

Máma často vyvolává otázku kvality svých výrobků. V podstatě si můžete koupit chřest ve dvou verzích: čerstvé nebo zmrazené. Při výběru čerstvé brokolice musíte věnovat pozornost jejímu vzhledu. Květenství zelí by mělo být nasycené zelené (někdy je možný světle fialový odstín), stopka je silná a šťavnatá. Je-li zelenina pomalá a začíná žloutnout, neměla by se brát - je zastaralá nebo přezrálá.

Při nákupu zmrazené brokolice je lepší dát přednost známému výrobci. Led v balení nebo lepkavé plátky zelí jsou známkou nesprávného skladování produktu a opětného zmrazení. Brokolice z mrazničky často obsahuje více vitamínů než čerstvá verze (samozřejmě podle prováděcích standardů). Protože v důsledku přepravy a dlouhodobého skladování ztrácí čerstvá zelenina spoustu cenných látek.

Video: Žijte skvěle! Brokolice

Užitečné tipy

Při výběru zeleniny k jídlu byste měli věnovat pozornost:

 • zdravé brokolice jsou tmavě zelené barvy, přítomnost zažloutlých oblastí, kvetoucí žluté květy jsou nepřijatelné;
 • čerstvá zelenina - šťavnatá, na dotek pružná, jednotlivé větve se odtrhávají charakteristickou chutí;
 • musíte si vybrat skupinu květenství s měkkými, tenkými stonky a přezrálým zelím, které jsou drsné.

V závislosti na odrůdě mohou hlavy zelí mít fialový nebo mírně šedivý odstín.


Vysoce kvalitní chřest, vždy nasycená barva

V zimním období je lepší použít zmrazený produkt, ve kterém je uloženo až 70% živin. Zelí pěstované v zimě ve vyhřívaných sklenících obsahuje velké množství pesticidů a dusičnanů. Při výběru zmrazení je třeba věnovat pozornost barvě zeleniny (měla by být jasně zelená) a přítomnosti ledu. Velké množství ledu naznačuje, že produkt byl opakovaně rozmrazován. Porušení pravidel skladování vede ke zničení většiny vitamínů.

Důležité! Nejlepší způsob, jak konzumovat brokolici, je použít zeleninu pěstovanou v místě bydliště, pokud je to možné, udělejte to sami.

Jak vařit chřest zelí

Aby se zachovaly příznivé vlastnosti zelí, musí žena správně vařit. Není žádným tajemstvím, že mletí produktu a tepelné zpracování nemá nejlepší účinek na některé vitamíny a minerály:

 • Vitamin C netoleruje vysoké teploty, ani kontakt s kyslíkem a kovy;
 • až 30% vitamínů B je během vaření zničeno, některé z nich přecházejí do odvarů;
 • Přestože vitaminy A, D, E, K, makro a mikronutrienty rozpustné v tucích jsou odolné vůči teplu, zůstávají při delším vaření částečně i ve vývaru..

Kojící matka získá maximální užitek z brokolice tím, že jí to syrové. Ale v prvních měsících je lepší blanšírovat zelí, tj. Krátkodobé ošetření párou nebo vroucí vodou.

Pro zachování vitamínů a minerálních látek je vhodné, aby žena dodržovala následující doporučení:

 1. Není třeba jemně nasekávat brokolici. Čím větší jsou plátky, tím bezpečnější jsou příznivé vlastnosti zelí.
 2. Zeleninu je nutné snížit na již vroucí vodu.
 3. Vitamíny C a skupina B milují okyselené prostředí, takže při vaření můžete přidat trochu octa nebo citronové šťávy.
 4. Brokolice je lepší vařit nebo dusit v malém množství vody, samozřejmě, s výjimkou polévek.
 5. Musíte vařit jídlo pod víkem.
 6. Zmrazená zelenina nevyžaduje předběžné odmrazování.
 7. Tepelné zelí by nemělo být delší než 5-10 minut.

Je vhodné jíst hotové jídlo okamžitě v teplé formě. Doporučuje se skladovat jídlo ne déle než jeden den na chladném místě. V tomto případě musíte brokolici co nejrychleji ochladit a vložit do chladničky.

Jak vybrat a uložit

Při výběru zeleniny v obchodě pro stůl kojící matky dávejte přednost čerstvým výrobkům než zmrazeným. Květenství by mělo být tmavě zelené nebo fialové. Pokud změní barvu na žlutou, znamená to, že zelí je přezrálé.

Brokolice se uchovává v lednici. Pro prodloužení životnosti může být pevně uzavřena přilnavou fólií. Zelenina se také dobře hodí k mrazení doma a lze ji v mrazničce skladovat až šest měsíců.

Před zavedením produktu do stravy se v každém případě poraďte se svým pediatrem, zda v daném období může být kojící matce podána brokolice. Možná, že lékař uvidí rizikové faktory a nabídne čekat. Obecně je hlavní kontraindikací pro použití tohoto typu zelí pouze individuální nesnášenlivost.

Recepty pro kojící matky

Použití dvojitého kotle nebo pečení brokolice v troubě je nej šetrnějším způsobem vaření zelí. Pro kojící matku jsou také užitečné různé zeleninové polévky na nízkotučném vývaru. Ale smažení brokolice na pánvi je lepší, aby se jí žena vyhýbala.

Dušená brokolice

 1. Opláchněte zelí a nakrájejte na kousky.
 2. Vložte květenství do dvojitého kotle na 10-15 minut.
 3. Měkkost můžete zkontrolovat nožem.


Brokoli s dvojitým kotlem lze konzumovat také v prvním měsíci po dodání

Brokolice a kuřecí prsní zeleninová polévka

(polévku lze připravit ze zmrazené zeleniny, nemusíte je nejprve rozmrazovat)

 • kuřecí prso;
 • mrkev;
 • brokolice;
 • květák;
 • Růžičková kapusta;
 • sůl, koření podle chuti;
 • greeny (kopr, petržel).
 1. Vaříme kuřecí vývar. Řez masem.
 2. Oloupejte a umyjte zeleninu.
 3. Demontujte zelí a nakrájejte mrkev na kostky.
 4. Mrkev a růžičková kapusta namočte do vývaru a vařte asi 10 minut.
 5. Přidejte květák a brokolici.
 6. Vařte, dokud nebude zelenina měkká dalších 5-10 minut.
 7. Sůl a dochutíme polévku.
 8. Můžete přidat čerstvé bylinky.


Zeleninová polévka s brokolicí a kuřecími prsíčky obsahuje mnoho živin

Brokolice kastrol

 • brokolice 200 g;
 • krém 100 ml;
 • 1-2 vejce;
 • tvrdý sýr asi 70 g;
 • nějaké máslo;
 • mouka 1 lžíce. lžíce;
 • sůl a pepř na dochucení.
 1. Omyjte a rozeberte zelí pro květenství.
 2. Brokolici vařte 3 minuty. Vypusťte vodu.
 3. Roštový sýr.
 4. Smíchejte vejce, koření, mouku, přidejte smetanu.
 5. Do směsi přidejte polovinu sýra.
 6. Předehřejte troubu na 180 - 200 ° C.
 7. Namažte pekáč s máslem, vložte do něj brokolici.
 8. Vařenou směs nalijte zelí.
 9. Vložte misku do trouby na 10-15 minut.
 10. Poté posypte zbývajícím sýrem a vložte do trouby na asi 5-7 minut před krustováním.


Brokolice kastrol příjemně rozšiřuje nabídku kojící matky

Krémová brokolicová polévka

 • brokolice 400 g;
 • krém 100 ml;
 • muškátový oříšek 5 g;
 • máslo 1 lžíce. lžíce;
 • cibule 1 ks.;
 • sůl a černý pepř podle chuti.
 1. Omyjte a oloupejte zeleninu.
 2. Demontujte zelí pro květenství, nakrájenou cibuli.
 3. Cibuli ztmavněte na pánvi v másle, dokud nebude měkká a průhledná.
 4. Vařte 250 ml vody, cibule a brokolice.
 5. Přidejte polévku sůl a koření.
 6. Vařte asi 10 minut, dokud nebude zelí měkké.
 7. Poté vyjměte z tepla a kousky rozdrtte mixérem.
 8. Přidejte trochu muškátového oříšku, nalijte do krému.
 9. Zamíchejte vše mixérem.
 10. Připravenou polévku lze podávat s krekry a strouhaným sýrem.


Brokolice krémová polévka se smetanou - zdravý oběd pro mámu a dítě

Pravidla pro použití s ​​kojením

Při kojení se téměř všechno, co matka jí, v upravené formě dostane do mléka. Aby nedošlo k poškození dítěte, je lepší zdržet se konzumace zelí v prvním měsíci. V opačném případě může u dítěte vést ke zvýšené nadýmání a kolice.

Jak a kdy vstoupit do stravy

Brokolici můžete zahrnout do domácí nabídky pro ženu měsíc po narození dítěte. Doporučuje se jíst vařenou zeleninu, dušenou nebo v troubě. Nejezte syrové zelí, abyste nevyprovokovali výskyt koliky u dítěte.

Jaká je denní doba a v jakém množství

V prvním měsíci se doporučuje kojícím ženám začít s několika polévkovými lžičkami brokolice. Je důležité sledovat stav dítěte po celý den.

Pokud nedochází k nepříznivým reakcím a mateřské mléko je stále dobře vstřebáváno, můžete zvýšit množství zelí na 100 g za den, ale nic víc, abyste nevyvolávali rozrušení žaludku u dítěte. Když dítě dosáhne dvou měsíců věku, matka může jíst dvě stě gramů porce.

S čím kombinovat

Zelí lze konzumovat se zakysanou smetanou, rostlinným olejem nebo jinou zeleninou. Přidejte ji také k rybám nebo masu, připravte polévku z brokolice, saláty a kastrol.

Mýty a obavy z negativních účinků zelí na dítě

Zelenina z rodiny zelí, pro pěstování kterých nebyly použity chemické a škodlivé hnojiva, potěší spotřebitele řadou zdravých látek. Například v bílém zelí je hodně vitamínu C a kyseliny listové, v brokolici - bílkovina a vitamín A. Květák nebo růžičková kapusta jsou jako dieta perfektní.

Dotyčná zelenina někdy způsobuje zvýšenou tvorbu plynů v žaludku a nadýmání u lidí - záleží to na vlastnostech žaludku a střev, může dojít ke zvýšené citlivosti nebo nějaké nemoci. Matky často odmítají zahrnout zelí do své stravy, protože se obávají, že u dítěte vyvolají koliku. Taková úzkost je založena na osobní zkušenosti a kojící matky se bojí, že jejich děti budou mít stejné příznaky..

Nejpravděpodobněji bude mít dítě po jídle zelí koliku, ale praxe ukazuje, že se objevují v důsledku vstupu různých bakterií do střev a tyto bakterie pocházejí z vnějšku. Frekvence a trvání koliky nebude záviset na nabídce kojící matky.

Co vařit?

Nejrychlejší možností je vyrobit přílohu. Vařené květenství lze posypat olivovým olejem. Mají slušný vkus..

Polévka z pyré je něžná. K vaření budete potřebovat:

 • brokolice - 200 g;
 • krůtí filé - 150 g;
 • cibule - polovina;
 • nízkotučné zakysané smetany;
 • sůl;
 • voda - 1 litr.

Krůta se umývá tekoucí vodou a rozřeže se na kousky střední velikosti. Cibule je loupaná, náhodně nasekaná. Filet s cibulí se nalije 1 litrem vody, vaří se do měkka. Zelené květenství se vaří samostatně po dobu 5 minut. Vypadněte z pánve a přidejte k Turecku. Polévka se všemi ingrediencemi se vaří ještě několik minut. Nakonec sůl podle chuti. Použitím ponorného mixéru se získá polévka. Během podávání se přidává zakysaná smetana..

Existuje jednoduchý recept na salát. Musí být připraveny následující složky:

 • brokolice - 250 g;
 • tvrdý sýr - podle chuti;
 • kuřecí řízek - 200 g;
 • olivový olej - podle chuti;
 • česnek - 1 hřebíček;
 • sůl podle chuti.

Filet se promyje, naplní vodou a vaří do měkka. Po vroucí vodě stačí 20 minut. Zelenina se vaří samostatně ve slané vodě. Po připravenosti je rozdělen na malé květenství. Kuřecí prsa je nakrájena na malé kousky. Sýr se nastrouhá na hrubém struhadle. Ingredience jsou smíšené, stroužek česneku je vytlačen podle libosti. Obložený olivovým olejem posypaný sýrem.

Neocenitelné výhody brokolice jsou známé a prokázané. Je velmi důležité, aby kojící matky začlenily tento dar přírody do své stravy. Stav matky a dítěte závisí na správné výživě. Je třeba mít na paměti zdravý rozum a řídit se doporučeními odborníků. Výsledkem bude spokojené, zdravé dítě a plnohodnotná maminka.

První kurzy jsou pro mladé matky nezbytným jídlem, protože většina z nich je nízkokalorická, což pomáhá obnovit postavu po porodu..

Skvělou volbou pro první jídlo je brokolicová polévka pro kojení, která se připravuje z přírodních a zdravých ingrediencí nezbytných pro normální vývoj dítěte. Podívejme se podrobněji na užitečné vlastnosti tohoto jídla, kontraindikace jeho použití, jakož i možný recept na vaření pro kojící matky..

Brokolice je velmi zdravý druh zelí. Jeho složení obsahuje velké množství cenných látek, které pomáhají dítěti správně se vyvíjet a růst. V brokolici jsou:

 • vitaminy skupin A, C, E, K a PP;
 • síra;
 • zinek;
 • selen;
 • hořčík;
 • fosfor;
 • vápník;
 • beta karoten;
 • fytin;
 • cholin;
 • kyselina listová;
 • vlákno a další.

V současné době existuje mnoho užitečných vlastností brokolice, včetně:

 • Posílení imunity.
 • Normalizace kyselosti žaludeční šťávy.
 • Zlepšení funkcí gastrointestinálního traktu.
 • Pomáhat v boji proti zácpě, kterou ženy po porodu často zažívají.
 • Odstraňování toxinů a kovových solí z těla.
 • Prevence různých nemocí: urogenitální systém, játra, plíce, onkologická onemocnění.
 • Zlepšení činnosti mozku a nervového systému.
 • Posílení kostí, zvýšení hustoty tělesných tkání.
 • Ochrana krevních cév před poškozením a tvorbou plaku.
 • Zlepšení složení krve.
 • Aminokyseliny přítomné v brokolici zvyšují náladu a vitalitu, zvyšují sílu a energii.
 • Rychlé nasycení těla. Rostlinné bílkoviny v brokolici polévka uspokojí hlad po dlouhou dobu.
 • Použití takového zelí urychluje metabolismus a pomáhá zhubnout..
Články O Neplodnosti