Hlavní Neplodnost

Je možné jíst brokolici pro kojící matku: názor lékařů

Datum zveřejnění: 11.03.2020 Zobrazeno: 61

Po porodu matka přísně omezuje stravu, aby se předešla zdravotním problémům dítěte. Doporučuje se koordinovat výživu kojící ženy s ošetřujícím lékařem, aby se předešlo možným komplikacím u novorozence. Měli byste zjistit, zda je možné jíst brokolici během kojení, v jaké formě a od jakého měsíce.

Vitamínové a minerální složení brokolice

Brokolice je druh zelí a obsahuje nikotinovou, askorbovou kyselinu, alfa-tokoferol, karotenoidy a retinol. Složení také obsahuje stopové prvky - síru, zinek, draslík a selen. Brokolice má snížené množství purinů, takže ji mohou jíst lidé trpící dny a urolitiázou.

Zelenina obsahuje dostatečné množství hořčíku a vlákniny, což zabraňuje zácpě a normalizuje trávení.

Neprověřené vlastnosti

Existují důkazy, které nemají důkazy o takových prospěšných vlastnostech brokolice:

 1. Imunomodulační účinek, ochrana těla před virovými chorobami a šíření patogenní mikroflóry.
 2. Prevence obezity, protože produkt má nízkokalorický obsah.
 3. Zlepšení vzhledu pokožky a vlasů.
 4. Je dobré jíst žaludeční vředy, protože brokolice zlepšuje fungování žaludku..
 5. Prevence křečových žil, posílení cévní stěny.
 6. Snížení hladiny glukózy v krvi.
 7. Zlepšení reologie krve.
 8. Normalizuje kardiovaskulární systém.
 9. Urychluje vylučování toxinů z těla.
 10. Normalizuje neuropsychický stav, odstraňuje únavu a špatnou náladu.
 11. Snižuje riziko onkologie.

Brokolice je samozřejmě zdravý produkt, stejně jako mnoho zeleniny, ale nemá magické vlastnosti. Produkt může být konzumován s mírou v každém věku.

Brokolice v prvním měsíci laktace

Mnoho pediatrů doporučuje selektivní přístup k výživě během kojení, aby nedocházelo ke kolikům u dětí, přestože mechanismus jejich výskytu nebyl plně prokázán a studován [1]. Je důležité pochopit, že v prvních 3 měsících života u dítěte, bez ohledu na závažnost stravy matky, nadýmání bude v každém případě.

Problémy se žaludkem a střevy u kojenců jsou spojovány s „nedokonalostí“ trávicí soustavy těla dítěte. V průběhu času bude dítě snáze snášet kojení..

Mateřská strava se upravuje tak, aby se v prvních měsících života zabránilo vzniku potravinových alergií. Brokolice je zařazena do seznamu přijatelných produktů pro období kojení, takže ji lze přidávat postupně.

Jak jíst brokolici s HB

Brokolice je zdravé jídlo nejen pro kojící matku, ale také pro dospělé a děti. Existuje důkaz, že tento produkt má pozitivní účinek na zažívací trakt. V brokolici je hodně vlákniny, která zabraňuje zácpě a normalizuje funkci střev [2].

Zeleninu lze použít v polévkách, jíst vařené, smažené nebo pečené.

Doporučuje se jíst 1-2 polévkové lžíce polévky a pozorovat reakci dítěte během dne po kojení. Existuje riziko, že bezpečný potravinový produkt může vyvolat alergickou reakci. Pokud se vyskytnou negativní důsledky, brokolice by měla být odložena na další měsíc. Další pokusy se opakují.

Na základě informací poskytnutých ve vědeckých studiích neexistuje žádný významný rozdíl ve způsobu zpracování potravinářských výrobků před použitím. Rovněž neexistují žádné potvrzené údaje, že rozmanitost stravy kojící matky může nepříznivě ovlivnit činnost gastrointestinálního traktu kojence. Proto je během laktace u matky povolena různorodá strava, včetně přidání brokolice v případě, že to nezpůsobí zhoršení pohody u dítěte [3]..

Jak vařit brokolici

Před vařením je důležité vybrat ten správný produkt..

 • Musíte si vybrat zeleninu se zeleným květenství a listy.
 • Žloutnutí není povoleno.
 • Čerstvé zelí má měkké a odolné stonky. Jsou-li pevné, produkt je přezrálý.

Nejlepší možností je sklizeň vlastní plodiny ze zahrady..

Vzhledem k tomu, že tento druh zelí je rychle se kazícím produktem, musí být uvařen ihned po zakoupení. Brokolice se uchovává v lednici několik dní. Zelenina je zabalena do mokrého papírového ručníku. Je nepřijatelné uzavřít zelí v nádobách, jinak se hniloba bez cirkulace vzduchu.

Před vařením je syrová zelenina důkladně omyta tekoucí vodou.

Nejjednodušší možností vaření je hodit zeleninu do vroucí a slaně osolené vody po dobu 5 minut. Nedoporučuje se vařit déle, jinak produkt ztratí vitamíny kvůli dlouhodobému tepelnému zpracování.

Druhou možností je vhození do polévky 5 minut před vařením. Taková složka dodá hlavnímu koření kořenitou chuť. Hotové jídlo se doporučuje ihned jíst. Maximální doba skladování polévky nebo vařené zeleniny v lednici je v těsně uzavřených nádobách až tři dny.

Chcete-li zlepšit chuť, můžete přidat zelí do jiné zeleniny. Brokolice jde dobře se zakysanou smetanou, rostlinným olejem a libovým masem.

Závěr

Brokolice odkazuje na povolené produkty během kojení. Aby nedošlo k komplikacím u dítěte, je třeba do stravy zavést postupně a pečlivě zelí.

Může kojící matka jíst květák a brokolici?

Květák, když je povoleno kojení. Mnoho pediatrů si je jistých: květák je velmi užitečný produkt a může být zahrnut do stravy kojící matky. Zelenina je bohatá na vitamín C. Zvláštností je, že zřídka způsobuje alergie, ale matka musí znát vlastnosti svého těla. Brokolice normalizuje metabolismus; produkt nemůže způsobit zažívací potíže. Lékaři říkají: mořské řasy nezpůsobují koliku u žen a kojenců. Obecně se přípravek doporučuje pro kojící matky: je to jedna z nejužitečnějších a nejbezpečnějších..

Co je užitečné brokolice?

Zvažte prospěšné vlastnosti tohoto produktu. Za prvé, je snadno strávitelný. Za druhé, má mnoho vitamínů, užitečné mikroelementy, které dobře vyživují buňky. Při mírném používání brokolice můžete obnovit sílu. Tento produkt lze nazvat nosičem záznamů pro řadu užitečných látek: kombinuje vitamíny A, B a C. Spolu s kyselinou listovou čistí tělo a krevní cévy. Lze brokolici dát kojícím matkám? Určitě ano. Mírné používání přípravku obnovuje střevní mikroflóru, zavádí všechny metabolické procesy. Málokdo ví, že mořské řasy pomáhají posilovat kosti. Lékaři jsou si jistí: může být konzumována pro prevenci rakoviny.

Použití květáku s GV spočívá v tom, že zabraňuje gastritidě a vředům a je velmi nežádoucí, aby kojící matka onemocněla! Obecně produkt posiluje imunitní systém, chrání tělo před viry, všemi druhy bakterií. Brokolice dává sílu - to je prokázaný fakt. Patří do kategorie „nízkokalorické potraviny“. 100 gramů obsahuje pouze 30 kcal. Zelenina obsažená ve zdravé stravě.

Jak používat produkt?

Nezapomeňte na pravidla používání jiných produktů. Nová zelenina ve stravě musí být zadána opatrně. Je důležité se přejídat. Při kojení lze brokolici konzumovat jako součást polévek, je to užitečné ve vařené formě. Je však třeba si uvědomit, že takové polévky je možné konzumovat měsíc po porodu. Kojící matka má ukázané vařené a dušené zelí, ale je zakázáno používat koření, nedoporučuje se přidávat hodně soli. Smažte zelí, zejména v prvních měsících kojení. Poté, co vyzkoušíte zelné nádobí, musíte sledovat, jak se dítě cítí (možnou možností je negativní reakce těla). Nezapomeňte: kojení by mělo být pro dítě prospěšné!

Pokud se zjistí příznaky alergie, brokolice by měla být odstraněna. Nadměrná spotřeba vede k nadýmání. Používejte v množství 130 gramů denně. Před vařením musí být zelenina důkladně omyta. Kojící ženy jsou zobrazeny vařené, pečené zelí. Podle potřeby přidejte zakysanou smetanu. Brokolice se přidává do polévek, masových vývarů. Výrobek se hodí k bramborám. Můžete vařit dušené dušené maso, přidat omeletu k brokolici.

Pro kojící matku můžete jíst maso (nemělo by být tučné): jsou zobrazeny kuře, hovězí maso, krůta. Čerstvé zelí ve srovnání s dušeným masem je povoleno 3 měsíce po dodání. Je důležité si uvědomit, že čerstvé zelí není tělem tak dobře absorbováno. Poškození je možné, protože matka a dítě mohou mít metabolické problémy. Tepelné zpracování zeleniny z nich dělá měkčí, lehčí a přitom si zachovává své prospěšné vlastnosti. Brokolice obsahuje velké množství mikroelementů: chrání tělo před nádory, zlepšují fungování orgánů a systémů, pomáhají při léčbě žaludečních vředů.

Nyní víme, odpověď na otázku: "Je možné použít květák s kojením?" Čerstvé a dušené brokolice posiluje imunitní systém. Jednoduché bílé zelí, které nebylo podrobeno tepelnému ošetření, je škodlivé pro zdraví dítěte. Vede to ke zvýšené tvorbě plynu a spolu s tím se u dítěte může objevit kolika (stejné problémy se mohou vyskytnout iu kojící matky).

Bílé zelí je třeba konzumovat v omezeném množství a mělo by začít 6 měsíců po těhotenství. Jakékoli zelí musí být podrobeno tepelnému ošetření: je lepší ho použít ve vařené nebo pečené formě. Listy lze aplikovat na hrudník: takové obklady vás ochrání před otoky a záněty. Kysané zelí je přísně zakázáno. K vaření tohoto jídla používají kuchaři všechny druhy koření, kyselin a jsou škodlivé pro zdraví dítěte.

Kysané zelí lze jíst na konci laktace. Mořské řasy jsou mořské řasy s velkým množstvím jódu, železa a fosforu. Mořský kale umožňuje upravit štítnou žlázu, pomáhá zlepšit metabolismus. Kromě těchto vlastností stimuluje duševní činnost. Přesto se přípravek nedoporučuje kojit, protože může způsobit alergie..

Je možné zavést brokolici do výživy při kojení

Mateřské mléko je pro zdravé dítě nejzdravějším jídlem. Aby nedošlo k poškození křehkého těla dítěte, musí kojící matka správně sestavit svůj jídelníček. Je důležité vybrat velmi užitečné a bezpečné produkty. Budeme hovořit o nuancích konzumace jedné z nejvíce „vitamínových“ zeleniny během tohoto období - brokolice..

Můžu jíst brokolici s HB

Bezpečná jídla pro kojení zahrnují brokolici. Jíst jídla z této zeleniny, ženy nemohou mít strach o zdraví dítěte.

Struktura

Toto zelí obsahuje mnoho užitečných vitamínů a minerálů. Kromě toho je zelenina považována za dietní, protože má nízký obsah kalorií (34 kcal na 100 g).

Všechny údaje jsou založeny na 100 g.

BZHU:

 • tuky - 0,37;
 • proteiny - 2,82;
 • uhlohydráty - 6,64;
 • voda - 89,3;
 • popel - 0,87.

Vitamíny:

 • Vitamin A - 31 mcg;
 • alfa-karoten - 25 mcg;
 • beta-karoten - 361 mcg;
 • Vitamin E - 0,8 mg;
 • Vitamin C - 89,2 mg;
 • Vitamin K - 101,6 mcg;
 • Vitamin B4 - 18,7 mg;
 • Vitamin B9 - 63 mcg.

Vitamín C se nachází mnohem více v brokolici než v jakémkoli citrusovém ovoci. Denní požadavek na kyselinu askorbovou u dospělého je splněn spotřebou pouhých 100 g brokolice.

Minerály:

 • draslík - 316 mg;
 • sodík - 33 mg;
 • fosfor - 66 mg;
 • hořčík - 21 mg;
 • vápník - 47 mg;
 • selen - 2,5 mcg.

Příznivé vlastnosti

Pravidelná konzumace zelí dělá zdravější osobu. Mezi užitečné vlastnosti zeleniny patří pomoc v takových procesech:

 • odstranění přebytečných solí z těla;
 • příznivý účinek na činnost srdce a nervového systému;
 • podpora zdravého růstu nehtů a vlasů;
 • snížené riziko mrtvice a srdečních záchvatů;
 • zabránění hromadění cholesterolu v těle;
 • normalizace hladin inzulínu;
 • normalizace žaludku.

Kontraindikace

Nejezte syrové brokolice pro ty, kteří mají zvýšenou kyselost žaludku. Je také lepší obejít se bez této zeleniny lidem, kteří mají zakázané jídlo s hrubou vlákninou.

Někdy jsou vzácné případy individuální nesnášenlivosti zelí, v takovém případě je vyloučeno ze stravy.

Výhody a poškození matky

Použití brokolice pomáhá při posilování imunitního systému a zlepšování zdravotního stavu kojící ženy. V prvních těžkých měsících života s dítětem bude nejvhodnější zelená zelenina, protože pomáhá vyrovnat se se stresem.

Tryptofan obsažený v brokolici se podílí na produkci serotoninu, který se nazývá „hormon štěstí“.

K rychlému návratu ženy k její bývalé postavě navíc přispívá nízkokalorické zelí (35 kcal na 100 g) ve vařené nebo dušené formě. Neměli byste však vyzkoušet surovou brokolici, abyste se nedostali k problémům se žaludkem. Nedoporučuje se používat ani smažené zelí, jinak se škodlivé karcinogeny uvolněné při zahřívání oleje dostanou do jídla.

Důležité. Po císařském řezu v prvních týdnech nemůže jíst brokolici. Všechny orgány střevního traktu po operaci jsou v uvolněném stavu. Použití zelí povede k hromadění plynů a zpomalí proces pohybu potravin.

Kromě toho by ženy neměly při kojení vyzkoušet brokolici, protože tekutina obsahuje látky škodlivé pro dítě - guanin a adenin..

Pro dítě

Přestože je brokolice považována za bezpečný produkt, někdy může její použití na začátku krmení způsobit nadýmání a nadýmání u šestiměsíčního dítěte. V tomto případě je zelí vyloučeno z potravy a po měsíci se k němu vrací..

Pravidla pro použití s ​​kojením

Při kojení se téměř všechno, co matka jí, v upravené formě dostane do mléka. Aby nedošlo k poškození dítěte, je lepší zdržet se konzumace zelí v prvním měsíci. V opačném případě může u dítěte vést ke zvýšené nadýmání a kolice.

Jak a kdy vstoupit do stravy

Brokolici můžete zahrnout do domácí nabídky pro ženu měsíc po narození dítěte. Doporučuje se jíst vařenou zeleninu, dušenou nebo v troubě. Nejezte syrové zelí, abyste nevyprovokovali výskyt koliky u dítěte.

Jaká je denní doba a v jakém množství

V prvním měsíci se doporučuje kojícím ženám začít s několika polévkovými lžičkami brokolice. Je důležité sledovat stav dítěte po celý den.

Pokud nedochází k nepříznivým reakcím a mateřské mléko je stále dobře vstřebáváno, můžete zvýšit množství zelí na 100 g za den, ale nic víc, abyste nevyvolávali rozrušení žaludku u dítěte. Když dítě dosáhne dvou měsíců věku, matka může jíst dvě stě gramů porce.

S čím kombinovat

Zelí lze konzumovat se zakysanou smetanou, rostlinným olejem nebo jinou zeleninou. Přidejte ji také k rybám nebo masu, připravte polévku z brokolice, saláty a kastrol.

Je možné dát dětské zelí

WHO doporučuje zavést brokolici pro kojence pro kojence od sedmi měsíců a pro kojence s umělým krmením - od pěti. Nový produkt je nabízen dětem ve formě bramborové kaše připravené samostatně nebo zakoupené v obchodě. Půl lžičky stačí na start.

Po setkání s novou zeleninou sledujte reakci dítěte na doplňková jídla. Pokud nedojde ke změnám, zdvojnásobte podávání a do konce týdne uveďte na 50 g. Pokud má dítě koliku nebo oteklý žaludek, zelí se na chvíli odstraní z potravy.

Pravidla pro výběr brokolice

Hlava zelí by měla být čerstvá, s jasně zelenými květenstvími, bez plísní, žlutých listů a černých teček. Kvalitní zelenina je na dotek pevná a v okamžiku přerušení by měla být slyšet chřipka.

Případy s kvetoucími květy nebo napůl otevřenými pupeny se nedoporučují. To jsou známky přezrálého zelí, které začalo ztrácet své prospěšné vlastnosti..

Recepty s brokolicí pro kojící matky

Po zakoupení je lepší ihned vařit zelí nebo rozdělit na květenství a zmrazit. Doporučuje se uchovávat vařené jídlo v chladničce maximálně dva dny. Kojící ženy by se měly rozhodnout pro dušená, pečená a vařená jídla.

Brokolice krémová polévka

Tato polévka se doporučuje nejen pro kojící matky, ale také pro děti do jednoho roku. Chuť jídla může být diverzifikována přidáním krutonů, smetany, jiné zeleniny nebo koření.

Produkty:

 • brokolice - 150 g;
 • mrkev - 1 ks.;
 • rýže - 1 lžíce. l.;
 • cibule - 40 g;
 • voda - 0,5 l;
 • sůl podle chuti.

Omyjte a oloupejte zeleninu. Nakrájejte cibuli na kroužky, nasekejte mrkev na jemném struhadle a hodte do horkého vývaru.

Pak přidejte rýži a sůl. Vařte 15 minut při střední síle, dokud se vaří rýže. Brokolici rozdělte na květenství a přidejte na pánev. Vařte dalších deset minut a poté namíchejte hotovou polévku v mixéru.

Trouba Brokolice Omelet

Brokolice omeleta diverzifikuje obvyklou snídani. Vařit můžete v troubě i na pánvi pod víkem. Zvažte první možnost.

Produkty:

 • vejce - 2 ks.;
 • brokolice - 4-5 květenství;
 • zakysaná smetana - 2 lžíce. l.;
 • mouka - 2 lžičky;
 • sůl podle chuti.

Vařit zelí květenství ve slané vodě. Vejce, zakysanou smetanou a sůl smíchejte pomocí mixéru. Přidejte mouku a míchejte, dokud se hrudky nezmizí. Namažte pekáč olejem, položte zelí na dno a nalijte tekutou hmotu. Vařte 20 minut při 190 ° C..

Odkaz. Při vaření brokolice rychle ztrácí užitečné vlastnosti. Proto okamžitě začněte vařit umytou zeleninu. Zelí vařte ve vroucí vodě maximálně 7 minut.

Brokolice kuřecí rolka

Mísa má neobvyklou chuť díky úspěšné kombinaci brokolice a sýra. V režimu „Pečení“ můžete péct nejen v troubě, ale také v pomalém sporáku.

Produkty:

 • kuřecí řízek - 300 g;
 • tvaroh - 150 g;
 • brokolice - 150 g;
 • tvrdý sýr - 100 g;
 • cibule - 50 g;
 • vejce - 2 ks.

Kuřecí maso nasekejte pomocí mixéru nebo mlýnku na maso. Poté smíchejte s vejci, tvarohem, cibulkou a solí. Část výsledné hmoty vložte do promazané formy a vytvořte prohlubeň.

Rozdělte zelí na květenství, nakrájejte a dejte na mleté ​​kuře. Posypte strouhaným sýrem a zakryjte náplň zbývající hmotou, čímž vytvoříte tvar rolky nebo zrazy.

Miska se vaří po dobu půl hodiny při teplotě 220 ° C.

Závěr

Brokolice je prospěšnější než poškození těla. Proto kojící matky mohou a měly by tuto zeleninu zavést do stravy. Zároveň si uvědomte, že v prvním měsíci po porodu nezneužívejte brokolici, abyste nepoškodili špatné trávení dítěte.

Vaření Brokolice: 6 jednoduchých receptů pro kojení

Každá kojící mladá matka, starající se o zdraví novorozence, se zajímá o kvalitu své vlastní stravy. Tělo dítěte je stále tak nedokonalé a výživa matky může ovlivnit pohodu dítěte, způsobovat zvýšenou tvorbu plynů, alergické projevy a zažívací potíže. Současně odborníci na výživu upozorňují na to, že kojící matka není nutná přísná strava, která podléhá zdraví a dobrému vývoji dítěte..

Kromě toho existují seznamy bezpečných potravin doporučovaných pro kojící ženy. Brokolice je považována za bezpečný a zdravý produkt. Nízká alergeničnost zeleniny umožňuje její zavádění i u kojenců jako obeznámenost s potravou pro dospělé, když jsou jiné výrobky pro dětskou stravu stále nepřijatelné..

Je možné jíst brokolici při kojení

Brokolice pro kojení se doporučuje používat. Zelenina obsahuje mnoho užitečných látek, které jsou nezbytné jak pro matku, tak pro dítě. Brokolice nebo chřest pro kojící matky jsou vitamin C, A a B a kyselina listová. Kromě toho jsou zelené květenství považovány za hypoalergenní a snadno stravitelné, a proto nepoškodí malé nezralé tělo. Zelí příznivě ovlivňuje následující procesy v těle:

 • posiluje imunitní systém;
 • zlepšuje trávicí trakt;
 • snižuje hladinu cukru v krvi;
 • čistí tělo;
 • považován za dietní produkt.

Kojící matka přidá zeleninu postupně od malého květenství. Například po ranním jídle brokolice bude reakce dítěte na nově zavedený produkt jasná večer. Dále můžete postupně zvyšovat množství produktu ve stravě za předpokladu, že dítě nemělo negativní reakce na zelené květenství..

Zelí z větší části nezpůsobuje nepohodlí ve strouhankách, pokud jde o zvýšenou tvorbu plynu. Přestože odborníci na výživu považují tuto zeleninu za produkty, které mohou způsobit koliku, květenství připravené bez nadbytku tuku není schopno poškodit trávicí trakt dětí..

Pravidla vaření brokolice

Je lepší použít produkt ve formě vývaru a polévek, v případě potřeby přidat květák. Tento druh vaření se nejlépe vstřebává. Stojí za to vzdát se smažené zelí na chvíli, protože ztratí některé ze svých prospěšných vlastností. Nejvhodnější možnosti přípravy brokolice na kojení:

 • vařený;
 • vařený;
 • dušený
 • dušená;
 • pečený.

A samozřejmě se doporučuje přidat co nejméně koření..

Důležitou roli hraje skutečnost kvality získaných květenství. V období sklizně je lepší zvolit čerstvé zelí. Pevné, voňavé, bez černých a žlutých skvrn a odumřelých listů - hlavní kritéria pro výběr čerstvých květenství.

Při příjezdu domů, čerstvé brokolice umyté, roztříděné do květenství. Přebytečný produkt se nejlépe zmrazí. Tím se zachovají prospěšné vlastnosti zeleniny.

Brokolice je klasifikována jako nízkoalergenní produkt, avšak hnojiva použitá při její kultivaci mohou negativně ovlivnit stav kojenců náchylných k alergiím. Aby se snížil podíl nebezpečných látek v zelenině, doporučuje se před pečením použít namáčecí postup.

Čisté a omyté brokolice je vhodné ihned vařit. Zbývající květenství se nejlépe zmrazí. Můžete vařit zeleninu pro pár v pomalém sporáku, vzduchovém grilu, troubě. V tomto případě jsou z koření vybírány pouze přírodní byliny a v omezeném množství. Slouží zelí s máslem, protože novorozenec může mít alergie nebo koliku na zakysanou smetanu nebo majonézu. Zmrazené zelí se také umyje a poté se nalije do pánev nebo pánev s vodou, přidáme a dušíme. V případě potřeby se přidá další zelenina. Míra připravenosti květenství závisí na preferencích ženy - trochu tvrdé a křupavé nebo měkké a šťavnaté.

6 zdravých receptů na brokolici s gw

Existuje velké množství receptů s brokolicí. Avšak v prvním měsíci - dva po narození, není možnost kulinářských specialit. Ano, a dieta pro kojení neumožňuje použití mnoha produktů.

Jemná zelená polévka

 • brambory - 2 - 3 ks.;
 • brokolice - 300 g;
 • špenát - 100 g;
 • mrkev - 1 ks.;
 • cibule a česnek - podle chuti;
 • vývar - 0,5 l;
 • sůl, kopr, petržel;
 • máslo - 20 g.

Tato polévka z pyré se připravuje poměrně rychle a snadno. Navíc je to vynikající volba pro doplnění těla vitamíny a vlákninou..

 1. Umyté a loupané brambory se nakrájejí na velké kostičky.
 2. Poté se promytá brokolice rozloží, rozřeže se špenátem a přidá se do nádoby.
 3. Umyté a nasekané mrkve se tam posílají. Nalijte studenou vodu, přidejte a vařte do měkka.
 4. Přidání cibule a česneku či ne, záleží na přání kojící matky. Důvodem je skutečnost, že při používání těchto produktů získává mléko ostrou chuť a vůni, což nemusí být podle chuti dítěte.
 5. Poté, co se zelenina uvaří, se rozdrtí mixérem nebo rozdrcením. Před podáváním přidejte máslo, můžete posypat čerstvými bylinkami petrželkou nebo koprem.

Kuřecí řízek kastrol

Recept na toto jídlo lze snadno upravit v závislosti na preferenci kojící matky, věku dítěte.

 • kuřecí řízek - 300 g;
 • brokolice květenství - 500 g;
 • vejce - 2 ks.;
 • kefír - 100 g;
 • sůl;
 • sýr - 50 g
 • zeleň;
 • stolní olej.
 1. Bílé kuřecí maso nakrájejte na talíře, vložte do tukové pánve nebo plechu na pečení.
 2. Opláchněte zelí, rozdělte na střední květenství a položte na maso.
 3. Beat vejce, kefír a sůl se šlehačkou v samostatné misce a nalijte kuře a zelí. Můžete třít sýr na vrcholu.
 4. Pečte v troubě asi půl hodiny.
 5. Před podáváním posypte bylinkami.

Barevný salát

Tady pro kojící matku je místo, kam se „projít“, protože produkty, které tvoří salát, se mohou měnit. Všechny ingredience závisí na tom, jak na ně dítě reaguje a jak je starý. Pro přípravu salátu nabízíme následující sadu produktů:

 • vařené květenství brokolice a květáku - 100 g;
 • mrkev - 1 ks.;
 • borůvky - 100 g;
 • tvrdý sýr - 20 g;
 • neslazený jogurt s nízkým obsahem tuku.

Vařte oba druhy zelí a mrkve do měkka, nakrájejte, přidejte borůvky a strouhaný sýr, ochucte jogurtem.

Brokolice kotlety

 • brokolice - 300 g;
 • slepičí vejce - 1 ks.;
 • ovesných otrub - 50 g;
 • pór - 30 g;
 • citronová šťáva - 10 ml;
 • krupice - 20 g;
 • rostlinný olej;
 • sůl, koření.
 1. Myjeme zelí, dělíme květenství, vaříme pár. Jakmile je měkké, přeneste ho do mísy a rozmíchejte mixérem. Poté přidejte zbývající přísady a výslednou hmotu důkladně promíchejte.
 2. Pór je nakrájen na tenké proužky a přidán k mletému masu..
 3. Krupice nebo strouhanka se nalije do talíře, může být mouka. Formujte kotlety, rolujte na všech stranách v dechu.
 4. Pánev namažeme malým množstvím oleje, vyložíme placičky, přikryjeme víkem a dusíme. V případě potřeby si můžete dát troubu nebo péct v pomalém sporáku, vzduchovém grilu.

Zeleninová polévka

 • brambory - 100 g;
 • mrkev - 1 ks.;
 • luk -1 ks.;
 • brokolice - 100 g;
 • květák - 100 g;
 • chřest fazole - 100 g;
 • masový vývar - 1 l.
 1. Důkladně opláchneme všechny ingredience, rozdrcíme, nalijeme vroucí vodu a vaříme do měkka..
 2. V případě potřeby maso nejprve vařte s bobkovým listem a černým hráškem. Jakmile je maso hotové, vyjme se a nechá se vychladnout..
 3. Veškerá zelenina se umístí do vroucího vývaru, přidá se a vaří do měkka..
 4. Jakmile se maso ochladí, je nakrájeno a znovu odesláno do polévky ve formě plátků.
 5. Přidejte do polévky zelení. Pokud dítě nereaguje, můžete přidat pepř a rajče.

Brokolice Omelet

 • kuřecí vejce - 5 ks.;
 • brokolice - 250 g;
 • mléko - 50 ml;
 • střední mrkev;
 • malá cibule;
 • olej, koření, sůl.
 1. Nakrájejte cibuli jemně.
 2. Oloupejte a nastrouhejte mrkev.
 3. Rozdělené zelí, ne malá květenství.
 4. Smažte cibuli a mrkev.
 5. Přidejte zelí a smažte, dokud se nevaří..
 6. V samostatném obalu porazit vejce s mlékem. Sůl.
 7. Nalijte výslednou směs zeleniny.
 8. Zakryjte a vařte, dokud se nevaří.
 9. Top s nastrouhaným sýrem, rajče.
 10. Podávejte jídlo horké.

Při vaření jídel na gv byste neměli sedět na přísné stravě a omezovat se na všechno. Můžete jíst mnoho potravin, ale v malém množství, sledujte reakci dítěte. Kojení není důvodem k vyčerpání se stravou. Nastal čas na lahodná a zdravá jídla ve stylu zdravého životního stylu a PP.

Kojení brokolice

Většina pediatrů upřednostňuje kojení během prvního roku života dítěte. Současně potřebuje kojící matka pestrou a zdravou stravu. Kvalitativní složení mateřského mléka nakonec závisí na výživě ženy. A pokud potřebné látky přijdou k dítěti, příznivě to ovlivní jeho růst a vývoj. Brokolice je jednou z potravin, jejichž hodnota je obtížné zpochybnit..

Složení brokolice a její vliv na tělo

Brokolice nebo chřest - jednoletá rostlina rodiny zelí, nejbližší příbuzný květáku. Odborníci na výživu připisují tuto zeleninu do kategorie nejzdravějších potravin. Můžete jej použít jako nezávislé jídlo, například jako svačinu, jako přílohu nebo jako polévku.

Prostřednictvím brokolice může kojící matka obohatit mateřské mléko o vitamíny a minerály.

Tabulka: Brokolice Nutriční fakta

LátkyObsah 100 g% denní sazby
Veverky2,8 g3,41%
Tuky0,4 g0,62%
Sacharidy6,6 g5,16%
Trávicí vlákno2,6 g13%
Voda89,3 g3,49%

Energetická hodnota zelí je pouze 34 kcal na 100 g. Navíc je to téměř 90% vody. Vysoký obsah vlákniny je pozitivním faktorem pro střevní funkci a prevenci zácpy.

U kojící matky by průměrný celkový příjem kalorií měl být přibližně 1600 kcal za den.

Tabulka: obsah esenciálních vitamínů, makro a mikroprvků v brokolici a jejich vliv na organismus

Vitamíny, cenné prvkyObsah 100 g% denní sazbyPříznivý účinek na tělo
Vitamin A386 mcg42,9%
 • Podporuje normální funkci zraku a reprodukční systém;
 • poskytuje proces lidského růstu a správné tvorby kostí;
 • reguluje imunitní systém a chrání tělo před volnými radikály.
Vitamin B10,071 mg4,7%
 • Hraje důležitou roli v metabolismu;
 • zlepšuje funkci mozku;
 • normalizuje chuť k jídlu.
Vitamin B20,117 mg6,5%
 • Nezbytné pro zdravou pokožku a nehty, růst vlasů;
 • udržuje normální sliznice úst a střev.
Vitamin B50,573 mg11,5%
 • Účastní se metabolismu bílkovin, tuků, uhlohydrátů, kontroluje cholesterol;
 • potřebné pro nadledvinky;
 • podporuje pokožku a sliznice v dobrém stavu.
Vitamin B60,175 mg8,8%
 • Zajišťuje odpovídající fungování nervového systému gastrointestinálního traktu;
 • reguluje metabolické procesy, pomáhá vyrovnat se se stresovými situacemi.
Vitamin B963 mcg15,8%
 • Poskytuje správný růst a dělení buněk v těle;
 • podporuje kostní dřeň a střeva;
 • aktivně inhibuje rozvoj kardiovaskulárních chorob.
Vitamín C89,2 mg99,1%
 • Reguluje proces srážení krve, posiluje stěny malých krevních cév;
 • pomáhá tělu potlačovat zánětlivé procesy;
 • předchází alergiím;
 • urychluje vstřebávání železa.
Vitamin E0,78 mg5,2%
 • Zlepšuje stav pokožky;
 • posiluje stěny krevních cév;
 • zlepšuje nervový systém.
Vitamin K101,6 mcg84,7%
 • Poskytuje proces srážení krve;
 • účastní se normalizace hladin glukózy v těle;
 • chrání před toxiny.
Vitamin PP1,1071 mg5,5%
 • Normalizuje činnost nervového systému;
 • snižuje množství „špatného“ cholesterolu;
 • zabraňuje zánětlivým procesům v gastrointestinálním traktu.
Draslík316 mg12,6%
 • Je nezbytné pro správné fungování kardiovaskulárního systému;
 • udržuje rovnováhu voda-sůl v těle;
 • zabraňuje tvorbě otoků;
 • upravuje nervový systém.
Vápník47 mg4,7%
 • Má antialergické a protizánětlivé účinky;
 • podporuje kosti a zuby v dobrém stavu;
 • účastní se normalizace koagulace krve.
Hořčík21 mg5,3%
 • Reguluje tón krevních cév;
 • koordinuje srdeční frekvenci;
 • zabraňuje syndromu chronické únavy a migréně.
Fosfor66 mg8,3%
 • Nezbytné pro udržení zdravých zubů a kostí;
 • reguluje rovnováhu kyselina-báze a práci některých vitamínů.
Žehlička0,73 mg4,1%
 • Hraje důležitou roli při tvorbě hemoglobinu;
 • podílí se na syntéze hormonů štítné žlázy.
Mangan0,21 mg10,5%
 • Zajišťuje správné fungování nervového systému;
 • pozitivní vliv na imunitu a funkce tvorby krve.
Měď49 mcg4,9%
 • Podílí se na syntéze červených krvinek a hemoglobinu;
 • má protizánětlivý účinek;
 • poskytuje funkci inzulínu.
Selen2,5 mcg4,5%
 • Chrání tělo před toxickými látkami;
 • zvyšuje odolnost těla vůči infekcím.

Video: výhody brokolice

Je možné, aby kojící matka snědla brokolici?

Je nejen možné, aby žena konzumovala brokolici s přirozeným krmením, ale dokonce se doporučuje. Látky v něm obohatí mateřské mléko a pomohou dítěti získat prvky a vitaminy nezbytné pro růst a vývoj. Bohužel se u brokolice, stejně jako u jakéhokoli jiného produktu, může objevit alergická reakce. Je to způsobeno buď individuální nesnášenlivostí k bílkovinám (nebo jiným složkám), nebo přítomností hnojiv používaných při pěstování zelí..

Se vší užitečností brokolice u dítěte se může vyskytnout individuální nesnášenlivost tohoto produktu

Brokolice kazí poměrně rychle, takže bezohlední výrobci ji ošetřují dusičnany pro delší skladování a ochranu před škůdci. Velké množství těchto látek může způsobit otravu, jejíž příznaky jsou nevolnost, uvolněná stolice, bolest břicha a někdy i horečka. Proto si po přečtení příslušné dokumentace musíte zakoupit zeleninu v důvěryhodných obchodech nebo na trzích..

U dítěte se alergická reakce na brokolici projevuje zarudnutím kůže, vyrážkami, poruchami stolice, úzkostí. Toto zelí může také způsobit zvýšenou tvorbu plynu. Poté, co máma konzumuje zeleninu, má dítě šanci na střevní koliku. Brokolice je kontraindikována u žen při exacerbaci žaludečních chorob a nesnášenlivosti přípravku.

Jak a kdy spravovat zelí s HS

Je třeba si uvědomit, že reakce dítěte na nový produkt je nepředvídatelná a že se musí začít používat zelí s malým kouskem. Po prvním testu zeleniny si udělejte přestávku na několik dní a sledujte dítě. Pokud se během tří dnů nezmění stav dítěte, můžete mírně zvýšit množství produktu. Několik porcí (100-200 g) brokolice týdně stačí k tomu, aby tělo získalo potřebné živiny.

Nedoporučuje se vyzkoušet nový produkt, pokud má dítě příznaky jakéhokoli onemocnění, alergických projevů nebo střevních poruch. Je lepší seznámit dítě s neobvyklým jídlem na pozadí úplné pohody.

V prvním měsíci života dítěte může matka také postupně přidávat brokolici do své stravy v malém množství, je-li jí používání tohoto zelí známé. Po zavedení jakéhokoli nového produktu musíte dítě pečlivě sledovat.

Recepty s brokolicí pro kojící matku

Aby brokolice neztratila své prospěšné vlastnosti, musí být řádně uvařena

Musíte se pokusit zachovat vitamíny a živiny v procesu vaření. Některé mohou být bohužel během zpracování produktu zničeny nebo ztraceny. Zde je několik dobrých věcí, které byste měli vědět při vaření zeleniny:

 1. Vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K) jsou během tepelného zpracování dobře konzervovány.
 2. Ve vodě rozpustné vitaminy B jsou stabilní, když se zahřívají v kyselém prostředí, a v zásaditých a neutrálních jsou ničeny o 20-30%, částečně jdou do vývaru.
 3. Vitamin PP dobře snáší vysoké teploty.
 4. Vitamín C je méně odolný vůči tepelnému zpracování a jeho zachování přispívá kyselé prostředí. Při vaření částečně přechází do vývaru. Vitamin C se ničí v důsledku oxidace atmosférickým kyslíkem. Proto se nedoporučuje:
  • vařte zeleninu s otevřeným víkem;
  • dát jídlo do studené vody;
  • vystavte jídlo dlouhodobému tepelnému zpracování a uložte jej v horkém stavu;
  • zvětšit kontaktní povrch produktu kyslíkem (jemně nasekat, otřít).
 5. Při vaření zeleniny ve velkém množství vody dochází ke ztrátám (až 60%) minerálů (draslík, sodík, fosfor, železo, měď, zinek atd.), Protože se mění na vývar.
 6. Pokud je zahřívání dlouhé (například dušené) a vaření trvá několik fází (blanšírování, tření, smažení, vaření), dochází k největší ztrátě vitamínů a minerálů. Jídlo je nutné vařit v menším množství vody a zeleninu je lepší moc nemlet.

Při kojení se nedoporučuje opékat zelí ani dlouho vařit nebo vařit. Je vhodné vařit přesně, dokud není zelenina měkká. Za tímto účelem můžete zkontrolovat brokolici nožem (jako brambory). Mezi tepelným zpracováním a jídlem by nemělo být mnoho času, protože některé vitamíny mohou být ztraceny i při skladování hotového jídla.

Video: Jak si vybrat brokolici

Dušená brokolice

 1. Rozdělte brokolici na květenství.
 2. Opláchněte zelí. Nechte vodu odtékat.
 3. Umístěte produkt do dvojitého kotle na 10-15 minut (do měkkosti).
 4. Zkontrolujte připravenost nožem.

Dušená brokolice si zachovává všechny své nejlepší vlastnosti

Omeletu v troubě

 • brokolice;
 • vejce - 2-3 ks;
 • mléko - 200 ml;
 • máslo (plátek);
 • sůl podle chuti.
 1. Sortiment brokolice pro květenství, opláchněte.
 2. Zelí namočte do vroucí (solené) vody a vařte 2-3 minuty. Poté úplně vypusťte vodu..
 3. Předehřejte troubu na 200 ° C.
 4. Namažte omeletu na másle.
 5. Dejte tvar brokolice.
 6. Beat vejce s mlékem a nalijte zelí s touto směsí.
 7. Vložte do trouby a pečte asi 20 minut. Sledujte připravenost.

Brokolici omeletu lze snadno vyrobit

Brokolice a kuřecí kastrol

 • kuřecí řízek 300 g;
 • brokolice 500 g;
 • beztukový kefír 250 ml;
 • vejce 1 ks;
 • tvrdý sýr 100 g;
 • greeny volitelné;
 • zelené cibule 1-2 peří;
 • sůl a pepř na dochucení;
 • kousek másla.
 1. Připravte produkty. Opláchněte brokolici, kuřecí řízek, zelení.
 2. Roštový sýr.
 3. Nakrájejte kuře na tenké proužky, sůl a pepř.
 4. Promažte pekáč s máslem a rovnoměrně vložte filet.
 5. Rozložte brokolici na květenství, blanku (zalijeme vroucí vodou), naložte na kuře.
 6. Kefír, vejce, sůl, tlukot v hluboké míse. Do této směsi nalijeme brokolici kuře.
 7. Posypte sýrem nahoře.
 8. Pečeme 30 minut v troubě při 180 °.
 9. Před podáváním posypte bylinkami.

Kastrol z jejich brokolice a kuře - vydatné jídlo

Zeleninová polévka

 • kuřecí vývar;
 • brokolice;
 • květák;
 • mrkev;
 • Růžičková kapusta;
 • sůl a koření podle chuti.
 1. Oloupejte, umyjte a kostky mrkve.
 2. Rozeberte brokolici a květák na květenství a opláchněte. Pokud klíčky z Bruselu nezmrzají, omyjte je také pod tekoucí vodou..
 3. Ve vroucím kuřecím vývaru vynechejte veškerou zeleninu.
 4. Ochutnejte sezónu, bylinky.
 5. Vařte při nízké varu asi 10-15 minut, dokud se nevaří.
 6. Před podáváním můžete přidat jakékoli zelené.

Před vařením zmrazenou zeleninu nerozmrazujte, ale ihned ji spusťte do vroucího vývaru.

Brokolice zeleninová polévka - zdravý oběd pro kojící matku

Krémová polévka

 • 500 gr brokolice;
 • 700 ml vody;
 • 100 ml krému 10%;
 • 1 malá loupaná cibule;
 • některé koření (směs sušené zeleniny) a sůl podle chuti;
 • 1 špetka sodovky.
 1. Rozložte brokolici na květenství, stonky nakrájejte na kostky.
 2. Vařit vodu. Sůl, přidej špetku sody.
 3. Vložte stonky do vroucí vody a vařte je 6-7 minut. Poté k nim připojte květenství a vše vařte, dokud nebude nabídka 5–10 minut.
 4. Smetanu vařte zvlášť se špetkou soli, směsí sušené zeleniny a cibule.
 5. Hotové brokolice rozemeleme mixérem (měl by být malý vývar).
 6. Pour smetana filtrována přes síto.
 7. Zahřejte všechny 2 minuty. Krémová polévka je připravena, můžete sloužit ke stolu, zdobená zelení.

Brokolice krémová polévka - chutné a dietní jídlo

Hodnota brokolice je nepopiratelná. Ale ani s tak dobrým produktem by matka neměla zapomenout na ostražitost, protože dítě může na zeleninu neočekávaně reagovat. Pokud dítě přijalo inovaci dobře, není úkolem rodičů při procesu vaření ztratit užitečné látky. A pak brokolice pomůže mámě a dítěti získat potřebné vitamíny a minerály.

Může být brokolice kojící matkou??

Datum zveřejnění: 11.03.2020 Zobrazení: 35

Po porodu matka přísně omezuje stravu, aby se předešla zdravotním problémům dítěte. Doporučuje se koordinovat výživu kojící ženy s ošetřujícím lékařem, aby se předešlo možným komplikacím u novorozence. Měli byste zjistit, zda je možné jíst brokolici během kojení, v jaké formě a od jakého měsíce.

Pravidla pro použití s ​​kojením

Při kojení se téměř všechno, co matka jí, v upravené formě dostane do mléka. Aby nedošlo k poškození dítěte, je lepší zdržet se konzumace zelí v prvním měsíci. V opačném případě může u dítěte vést ke zvýšené nadýmání a kolice.

Jak a kdy vstoupit do stravy

Brokolici můžete zahrnout do domácí nabídky pro ženu měsíc po narození dítěte. Doporučuje se jíst vařenou zeleninu, dušenou nebo v troubě. Nejezte syrové zelí, abyste nevyprovokovali výskyt koliky u dítěte.

Jaká je denní doba a v jakém množství

V prvním měsíci se doporučuje kojícím ženám začít s několika polévkovými lžičkami brokolice. Je důležité sledovat stav dítěte po celý den.

Pokud nedochází k nepříznivým reakcím a mateřské mléko je stále dobře vstřebáváno, můžete zvýšit množství zelí na 100 g za den, ale nic víc, abyste nevyvolávali rozrušení žaludku u dítěte. Když dítě dosáhne dvou měsíců věku, matka může jíst dvě stě gramů porce.

S čím kombinovat

Zelí lze konzumovat se zakysanou smetanou, rostlinným olejem nebo jinou zeleninou. Přidejte ji také k rybám nebo masu, připravte polévku z brokolice, saláty a kastrol.

Kolik brokolice může kojící maminka

Pediatrové, odborníci na výživu a poradci kojení se dlouho dohadovali o tom, jak jíst kojící matku. Někteří vyžadují přísnou stravu: krok doprava, krok zleva - poprava. Jiní věří, že můžete jíst téměř všechno, ale kousek po kousku a sledovat reakci dítěte. Pokud měla dřívější matka myslet jen na své dítě, teď mohla být trochu sobecká. A při sestavování menu přemýšlejte o svých vlastních touhách a pohodě.

K obnovení síly potřebuje užitečné látky a stopové prvky. Najdete je v zelenině. Kojení brokolice je jedním z těch potravin, které jsou dobré pro matku i dítě..

Je možné, aby kojící matka snědla brokolici a jiné druhy zelí: pravidla pro přípravu produktu kojení

Výživa kojící matky a její vliv na tělo dětí vyvolává nekonečnou debatu mezi rodiči a lékaři. Rusští pediatrové doporučují během kojení určité potraviny ze stravy vyloučit, protože mohou u novorozenců vyvolat alergické reakce nebo způsobit koliku. Zahraniční odborníci mají jiný pohled a po porodu umožňují pacientům jíst jakýkoli druh jídla, ale řídí se zásadami zdravého stravování.

Jakýkoli druh zelí používaný během kojení může vést k alergickým reakcím nebo způsobit zažívací potíže. Důležitými ukazateli budou individuální charakteristiky těla a způsob vaření.

Ačkoli všechny druhy zelí obsahují velké množství vitamínů, mají také určitý vliv na činnost trávicího traktu dítěte, proto nezpůsobují jednoznačnou důvěru mezi odborníky na kojení (doporučujeme si přečíst: jakou zeleninu lze během kojení jíst v prvním měsíci?)

Brokolice může být kojena

Mateřské mléko nenahrazuje žádný produkt na světě. Ale pro toto menu by maminka měla být
perfektní. Pro začátek je nejlepší vyzkoušet osvědčené produkty. Brokolice dárky
zeleninová rostlina, lépe známá jako chřestové zelí. Geneticky
znakům předchází květák. Vypadá to jako tlustý stonek s listy,
horní část obsahuje skupiny zelených pupenů s neotevřenými květy,
shromáždili se v načechrané hlavě. Brokolice se konzumuje společně se stopkou a díky jedinečné
jeho složení může být velmi brzy zavedeno do výživy kojící matky. V nádherném zelí
obsahuje hodně kyseliny listové, vitamíny A a B a C je mnohem více než v
citrus.

Jak vařit kojící brokolici

Příprava brokolice na kojící matku je poměrně jednoduchá, je důležité dodržovat pouze několik doporučení:

 1. Je lepší vařit zelí ihned po zakoupení. Maximální doba skladování v lednici je 2 dny (to neplatí pro zmrazené zelí). V tomto případě by se brokolice měla zabalit do vlhkého ručníku nebo pergamenu. Ale použití plastového sáčku není dobrý nápad. Produkt potřebuje cirkulaci vzduchu;
 2. Před přípravou květenství opláchněte teplou vodou, abyste se zbavili nečistot a bakterií;
 3. Brokolici musíte vařit ne déle než 5 minut, jinak produkt nebude mít užitečné stopové prvky;
 4. Během kojení by žena měla jíst pouze čerstvá jídla, takže můžete připravené brokolice skladovat maximálně 2 dny v lednici;

Nabízíme recepty brokolice, které se dobře hodí do nabídky kojící matky.

vaječná omeleta

Budou zapotřebí následující složky:

 • 5-6 brokolice květenství;
 • 2 velká vejce nebo 4 křepelky;
 • 30 g nízkotučná zakysaná smetana;
 • 10 g mouky.

Zelí vařte ve slané vodě (3-4 minuty). Hněteme v mixéru, smícháme s vejci, přidáme zakysanou smetanu. Připravte si pekáč a předem jej namažte rostlinným olejem.

Pečte omeletu v troubě asi 20 minut při teplotě 180 stupňů.

Lehká polévka

Vezměte následující součásti:

 • 300 g brokolice;
 • 1 litr masového vývaru;
 • 3-4 kousky brambor;
 • 1 cibulová hlava.

Plněná brokolice s cibulkou. Výslednou směs vložte do masového vývaru, přidejte brambory, vařte 5-7 minut.

Můžete také připravovat saláty na základě brokolice, použijte ji jako přílohu.

Výhody brokolice pro tělo nejsou pochybnosti. Proto je možné je používat nejen při HB, ale také je nutné. Ale stojí za to to dodržovat některá pravidla: buďte opatrní v prvním měsíci po porodu, zahřívejte zeleninu, nezneužívejte produkt.

Jaký je nejlepší způsob vaření zelí chřestu

Díky tendenci rychle se zhoršovat a ztrácet své prospěšné vlastnosti se zelenina vaří ihned po zakoupení. Doporučuje se skladovat maximálně 2-3 dny - v chladničce s požadovanou úrovní vlhkosti. Obalům a kontejnerům se nejlépe vyhnete, protože nedovolí cirkulaci vzduchu..

Před uvařením musíte umýt zelí. Můžete vařit po dobu 5-7 minut ve vroucí vodě - to zachová maximální léčivé vlastnosti. Pokud se připravuje polévka, přidá se zelenina 5 minut před vařením. Hotové jídlo musíte jíst s teplem. Skladování v uzavřených nádobách v chladničce je povoleno maximálně 3 dny.

Brokolice se ideálně kombinuje s jinými druhy rostlinných produktů, slunečnicovým olejem a zakysanou smetanou. Je vhodný do salátů, předkrmů, polévek, samostatných jídel, příloh pro ryby a maso.

Zelí chřestu nelze vařit v mikrovlnné troubě, protože ztrácí velké množství stopových prvků a nepřináší správné výhody.

Krémová polévka

 • 0,9 kg květenství;
 • 1,2 l vývaru;
 • 1 cibule;
 • 3 stroužky česneku;
 • rast. olej pro pasivaci;
 • sůl na špičce nože.

Sauté jemně nakrájenou cibuli na pánvi. Nakrájejte květenství a přidejte česnek do cibule. Vařte přísady na mírném ohni několik minut, přidejte trochu soli. Představte vývar, vařte. Vyjměte ze sporáku, míchejte s mixérem, dokud nebude hladký. Bude důležité přidat trochu krému. Hotové jídlo chutná lépe s krekry nebo sýrem.

Zeleninový salát

 • 650 g květenství;
 • 2 střední mrkev;
 • 3 brambory;
 • 3 okurky;
 • celer
 • petržel;
 • kopr;
 • lněný olej.

Připravte si okurky k použití a nakrájejte, jak chcete. Vařte květenství s jedním bobkovým listem. Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme a nasekáme na malé kostky. Vařte mrkev, oloupejte a nastrouhejte na hrubém struhadle. Celer a bylinky jemně nasekejte nožem. Vše smíchejte, sůl, připravte lněný olej na oblékání. Lze nahradit zakysanou smetanou nebo bešamelem.

Rýžová polévka se zeleninou

 • 350 g květenství;
 • 1,5 l zeleninového vývaru;
 • 1-2 mrkve;
 • 1,5 šálku rýže;
 • 1 cibule;
 • slunečnicový olej nebo z oliv;
 • špetka soli.

Nakupte zeleninu od kontrolovaného výrobce. Připravte je na vaření. K tomu nasekejte cibuli a na pár minut dusíme v oleji. Mrkev, oloupat a nastrouhat na hrubém struhadle. Přeneste zeleninu na pánev a nalijte vývar. Rýži a nalít do vývaru. Sůl a vše vařte asi 35 minut. Nakrájejte květenství na kousky, přidejte k hlavnímu složení a vařte asi 5 minut.

Sýr Farfalle

 • 270 g farfalle;
 • 340 g květenství;
 • 70 g sýra;
 • olivový nebo slunečnicový olej;
 • pepř a sůl.

Omyjte zelí a rozeberte rozkvět. Vařte ve vroucí, slaně osolené vodě. Po vaření vypusťte vodu. Nastrouhejte sýr na jemném struhadle. Vařte farfalle bez víčka při mírném varu po dobu 10 minut, vypusťte tekutinu a naplňte olejem. Smíchejte všechny složky sýru farfalle.

Hearty kuřecí prsa salát

 • kuřecí prso;
 • několik zelí květenství;
 • 240 g tvrdého sýra;
 • 1 stroužek česneku vymačkaný česnekem;
 • sůl;
 • 60 g kysané smetany nebo 2 plné polévkové lžíce.

Vařte a ochlazujte prsa, nakrájejte na malé kousky. Zelí vařte asi 5 minut ve slané vroucí vodě, rozdělte na květenství a části. Kombinujte kuře a zelí, přidejte česnek a sýr. Sůl, přidejte zakysanou smetanu jako obvaz a dobře promíchejte.

Pečená omeleta

 • 6 květenství;
 • 3 vejce;
 • 3 lžičky celozrnná mouka;
 • nízkotučné zakysané smetany;
 • sůl a rez. máslo.

Vařit květenství ve slané vodě po dobu nejvýše pěti minut. Smíchejte zakysanou smetanu, sůl, mouku a vejce bez zanechání hrudek. Chcete-li to provést, porazit mixér. Namažte formu a položte na spodní část květenství, nalijte směs a pečte asi dvacet minut při teplotě 190-200 g..

Různé pokrmy s brokolicí zlepší stravu kojící ženy a učiní ji velmi užitečnou. Neměli bychom však zapomínat na postupnost a pravidla při zavádění nového produktu do stravy. Novorozené dítě se teprve začíná přizpůsobovat světu a jeho reakce na otázky výživy je obtížné předvídat.

Vitamínové a minerální složení brokolice

Brokolice je druh zelí a obsahuje nikotinovou, askorbovou kyselinu, alfa-tokoferol, karotenoidy a retinol. Složení také obsahuje stopové prvky - síru, zinek, draslík a selen. Brokolice má snížené množství purinů, takže ji mohou jíst lidé trpící dny a urolitiázou.

Zelenina obsahuje dostatečné množství hořčíku a vlákniny, což zabraňuje zácpě a normalizuje trávení.

Neprověřené vlastnosti

Existují důkazy, které nemají důkazy o takových prospěšných vlastnostech brokolice:

 1. Imunomodulační účinek, ochrana těla před virovými chorobami a šíření patogenní mikroflóry.
 2. Prevence obezity, protože produkt má nízkokalorický obsah.
 3. Zlepšení vzhledu pokožky a vlasů.
 4. Je dobré jíst žaludeční vředy, protože brokolice zlepšuje fungování žaludku..
 5. Prevence křečových žil, posílení cévní stěny.
 6. Snížení hladiny glukózy v krvi.
 7. Zlepšení reologie krve.
 8. Normalizuje kardiovaskulární systém.
 9. Urychluje vylučování toxinů z těla.
 10. Normalizuje neuropsychický stav, odstraňuje únavu a špatnou náladu.
 11. Snižuje riziko onkologie.

Brokolice je samozřejmě zdravý produkt, stejně jako mnoho zeleniny, ale nemá magické vlastnosti. Produkt může být konzumován s mírou v každém věku.

Brokolice v prvním měsíci laktace

Mnoho pediatrů doporučuje selektivní přístup k výživě během kojení, aby nedocházelo ke kolikům u dětí, přestože mechanismus jejich výskytu nebyl plně prokázán a studován [1]. Je důležité pochopit, že v prvních 3 měsících života u dítěte, bez ohledu na závažnost stravy matky, nadýmání bude v každém případě.

Problémy se žaludkem a střevy u kojenců jsou spojovány s „nedokonalostí“ trávicí soustavy těla dítěte. V průběhu času bude dítě snáze snášet kojení..

Mateřská strava se upravuje tak, aby se v prvních měsících života zabránilo vzniku potravinových alergií. Brokolice je zařazena do seznamu přijatelných produktů pro období kojení, takže ji lze přidávat postupně.

Jak jíst brokolici s HB

Brokolice je zdravé jídlo nejen pro kojící matku, ale také pro dospělé a děti. Existuje důkaz, že tento produkt má pozitivní účinek na zažívací trakt. V brokolici je hodně vlákniny, která zabraňuje zácpě a normalizuje funkci střev [2].

Zeleninu lze použít v polévkách, jíst vařené, smažené nebo pečené.

Doporučuje se jíst 1-2 polévkové lžíce polévky a pozorovat reakci dítěte během dne po kojení. Existuje riziko, že bezpečný potravinový produkt může vyvolat alergickou reakci. Pokud se vyskytnou negativní důsledky, brokolice by měla být odložena na další měsíc. Další pokusy se opakují.

Na základě informací poskytnutých ve vědeckých studiích neexistuje žádný významný rozdíl ve způsobu zpracování potravinářských výrobků před použitím. Rovněž neexistují žádné potvrzené údaje, že rozmanitost stravy kojící matky může nepříznivě ovlivnit činnost gastrointestinálního traktu kojence. Proto je během laktace u matky povolena různorodá strava, včetně přidání brokolice v případě, že to nezpůsobí zhoršení pohody u dítěte [3]..

Jak vařit brokolici

Před vařením je důležité vybrat ten správný produkt..

 • Musíte si vybrat zeleninu se zeleným květenství a listy.
 • Žloutnutí není povoleno.
 • Čerstvé zelí má měkké a odolné stonky. Jsou-li pevné, produkt je přezrálý.

Nejlepší možností je sklizeň vlastní plodiny ze zahrady..

Vzhledem k tomu, že tento druh zelí je rychle se kazícím produktem, musí být uvařen ihned po zakoupení. Brokolice se uchovává v lednici několik dní. Zelenina je zabalena do mokrého papírového ručníku. Je nepřijatelné uzavřít zelí v nádobách, jinak se hniloba bez cirkulace vzduchu.

Před vařením je syrová zelenina důkladně omyta tekoucí vodou.

Nejjednodušší možností vaření je hodit zeleninu do vroucí a slaně osolené vody po dobu 5 minut. Nedoporučuje se vařit déle, jinak produkt ztratí vitamíny kvůli dlouhodobému tepelnému zpracování.

Druhou možností je vhození do polévky 5 minut před vařením. Taková složka dodá hlavnímu koření kořenitou chuť. Hotové jídlo se doporučuje ihned jíst. Maximální doba skladování polévky nebo vařené zeleniny v lednici je v těsně uzavřených nádobách až tři dny.

Chcete-li zlepšit chuť, můžete přidat zelí do jiné zeleniny. Brokolice jde dobře se zakysanou smetanou, rostlinným olejem a libovým masem.

Negativní vliv brokolice

Chřest málokdy vede k alergiím. Ale někdy může dítě projevit zvýšenou nadýmání a rozrušení stolice. Důvodem je nedostatek požadovaného množství enzymů a nezralost trávicího traktu dítěte. Jak tělo dítěte roste, příznaky zmizí. Tyto nedostatky jsou způsobeny nečestností výrobců, kteří ji přehánějí hnojivy a jinými stimulanty pro rychlý růst rostliny a zbavení škůdců.

Vysoký obsah hrubých vláken zvyšuje tvorbu plynu a změny ve struktuře stolice. Vitamin K negativně ovlivňuje koagulaci krve. Pokud matka trpí žaludečními chorobami, může brokolice vyvolat exacerbaci.

U kojenců se může vyskytnout vrozená přecitlivělost na kyselinu askorbovou, na kterou je produkt bohatý. V tomto případě se alergie projeví nervozitou, svěděním a zarudnutím kůže, vyrážkou a vyrážkami. Oční víčka mohou bobtnat, otok sliznic rtů a nosu, střevní kolika.

Pokud máte popsané příznaky, měli byste přestat produkt užívat a poradit se s pediatrem.

Do stravy kojící matky zavádíme zelí

Zelí během kojení bude kontraindikováno, pokud má dítě alergickou reakci na tento produkt. Samozřejmě nemluvíme o zelenině, která se začíná zhoršovat - jejich použití je přísně nepřijatelné.

Alergie na zeleninu zelí je detekována poměrně zřídka, ale tato možnost by neměla být opomíjena. Zadejte jakýkoli druh zelené zeleniny by měl být postupně, v malých dávkách a sledovat reakci dětského těla. Řekne, jak dítě nový produkt vnímalo. Zácpa nebo průjem, kožní vyrážky jsou příznaky potravinové nesnášenlivosti nebo alergií. Po takových příznacích byste měli odložit seznámení s novým výrobkem alespoň o šest měsíců..

Při zavádění zelí do stravy během kojení vezměte v úvahu následující důležité body:

 1. Termíny. Vyhněte se konzumaci zeleniny v prvním měsíci života dítěte. Věk období po 3 měsících je vhodnější doba, protože trávicí systém se již prakticky vytvořil.
 2. Množství. Při prvním jídle malý kousek misky - salát nebo polévka by neměla obsahovat více než 50 g tohoto produktu. O dva dny později, při absenci negativních reakcí, můžete postupně zvýšit objem a zvýšit jej na 200 až 250 g za den. Jak často mohu jíst zelí? Ne více než třikrát týdně.
 3. Metoda vaření. Surový produkt je nejbohatší na zdravé vitamíny a minerály. Je možné v této podobě jíst kojící matku? Ne. Vždy je lepší hrát bezpečně a zahřívat zeleninu, čímž se snižuje pravděpodobnost negativních reakcí dítěte. Některé z prospěšných vlastností zmizí, ale zdraví drobků bude pod kontrolou. Doporučují se následující způsoby vaření: vaření, dušení nebo zpracování párou. Zelí bude skvělou přílohou a vypadá také skvěle u dušených.

Květák

Konec počátečního adaptačního období - 3 nebo 4 týdny po propuštění z nemocnice, bude vhodný čas na přípravu květáku polévky. V tomto druhu zelí je velmi málo vlákniny, což znamená, že se výborně absorbuje. Na vařenou zeleninu pečenou v troubě na vás čeká neobvykle chutná jídla, ale je lepší se vyhnout smažení - při kojení to není nejlepší způsob vaření.

O něco později můžete začít zavádění dalších druhů zeleniny této rodiny. Při vaření nezapomeňte na zásady zdravého stravování. Vařené nebo dušené zelí udržuje živiny na maximum a zároveň je tělem snadno vnímáno.

bílé zelí

Nadýmání z bílého zelí je častější jev než z jiných druhů zeleniny. K přípravě salátů doporučujeme použít pekingské (čínské) zelí. Čerstvé zelí však bude během kojení výborným společníkem:

 • listy, ubité dříve, než se objeví šťáva, budou vynikajícím obkladem se zvýšením mateřského mléka v žlázách a zmírněním bolesti;
 • pomohou také zmírnit zánět špatně vyprázdněných mléčných žláz..

Brokolice

Brokolice je spolu s dalšími druhy zelí nealergenním produktem, takže je možné, že vyrážka a jiné kožní projevy budou minimální. Projev takových reakcí bude výsledkem individuální nesnášenlivosti těla. Brokolice neovlivňuje produkci plynu tolik jako bílé zelí, růžičková kapusta a pekingské zelí. Pediatrové často navrhují zavedení „kudrnaté“ zeleniny jako první z doplňkových potravin. Mnoho výrobců dává přednost kombinaci tohoto typu zelí a jiných masných a zeleninových produktů v konzervách. Kromě tradičních receptů lze brokolici podávat společně s cereáliemi nebo jako náplň palačinek (doporučujeme si přečíst: lze palačinky kojit?).

Brokolice je nejméně alergenní zelenina v rodině zelí, je nepravděpodobné, že by poškodila drobky. Brokolice pyré se zavádí později ve formě doplňkových potravin pro dítě, takže produkt bude užitečný i pro kojící matku

kysané zelí

To, co by se kategoricky nemělo jíst během kojení, je zelí. Proces kvašení vyžaduje hodně soli a kyseliny, což je velmi škodlivé pro tělo kojící matky. Pro sklizeň zelí se často používají koření, což se také nedoporučuje pro horkou vodu. Lékaři důrazně doporučují oddálit pochoutky s tímto pokrmem až do konce období kojení.

Kojené řasy

Přes svůj název zůstávají řasy řasy. Je velmi užitečné, aby matky s dětmi s nedostatkem fosforu nebo železa zahrnovaly tento produkt do své stravy. Bezpochyby, mořské řasy budou pro samou kojící matku výborným vitamínem.

Důležitým faktorem vyžadujícím pozornost při zavádění jakéhokoli druhu zelí do stravy kojící ženy je reakce těla dítěte na nový produkt. Obavy ze konzumního zelí jsou zbytečné, ale měli byste je jíst s mírou. Srdce mé matky někdy naznačuje, že důvodem koliky dítěte je zelí - s největší pravděpodobností by měl být naslouchán. Máma je jediná osoba, která opravdu ví a cítí, co její dítě potřebuje.

Brokolice Souffle

 • pro zkoušku: mouka - 150 g a máslo - 50 g;
 • pro suflé: brokolice - 500 g, smetana - 100 g, sýr - 50 g, vejce - 2 ks, mouka - 1 polévková lžíce, sůl a bazalka dle chuti.

Mouku mouku namažte máslem, dokud nezískáte masu připomínající drobky chleba. Přidejte 4 lžíce. vodu a hněteme těsto. Vložte ji do chladničky na 30-40 minut. Vaříme naše suflé: vaříme brokolici 15 minut ve slané vodě a poté ji otřete. Mouku sušte do smetany, ochlaďte, poté zřeďte smetanou a vařte, dokud nezhoustne. Výsledná omáčka se smíchá s brokolicí a přidá se žloutky. Pokračujeme v práci s těstem: rozvineme se, vystřihneme kruhy a vložíme do naolejovaných plechovek (pevně stiskněte). Pečte 20 minut při 200 stupních. Rozetřete suflé do vařených koláčků, na okrajích rozložte brokolici, posypte sýrem a pečte pár minut v troubě.

Soufflé je jedním z nejbezpečnějších způsobů vaření potravin během horké vody. Z receptury můžete vyloučit těsto a vařit brokolici v keramických formách

Řízky zelí

 • čerstvé zelí - 800 gr.;
 • mrkev - 5-6;
 • vejce - 3;
 • žárovky - 2;
 • rostlinný olej - 3 lžíce;
 • pepř, sůl, bylinky podle chuti.

Zelí umyjte, nakrájejte na 4 díly a ponořte do vroucí slané vody. Pak jsme sklopili v cedníku, vyklouzli a prošli mlýnkem na maso. Poté musíte nakrájet cibuli, nastrouhejte mrkev. Smíchejte všechny ingredience, přidejte sůl a pepř, vejce. Vytváříme kotlety a pečeme v troubě po dobu 20 minut.

Pečený květák

 • květák - 700 g;
 • zeleninový vývar - 250 ml;
 • strouhaný sýr - 120 g.

Do zahřátého zeleninového vývaru přidejte květenství zelí a vařte na nízkém ohni po dobu 12–15 minut. Poté vyjměte a přeneste do pekáče, nalijte malé množství vývaru. Posypte strouhaným sýrem a pečte 15 až 20 minut při 200 stupňů.

Opatření v prvním měsíci

Brokolici lze kojící matce podat i v prvním měsíci laktace. Ale existují určitá omezení. Brokolice je druh zelí, které nejen u novorozence, ale také u ženy ve velkém množství může způsobit problémy s gastrointestinálním traktem.

Brokolici můžete začít jíst týden po porodu, ale jen trochu. Lékaři nejprve doporučují vařit zeleninu a jíst vývary nebo polévky, kde bude drť trochu. V této formě je zelí mnohem lépe tráveno, aniž by u dětí způsobovalo plyn.

Špatní jsou ti, kteří věří, že v prvním měsíci po narození je zakázána jakákoli zelenina. V současné době většina matek trpí zácpou. Problémy s trávením u matky způsobují u dítěte plyn. A založit židli není možné bez přírodních vláken, tj. Zeleniny a ovoce. Zácpa způsobuje mnohem více škody než představované nebezpečí přírodního projímadla - zelí.

A přesto v prvním měsíci brokolice jíme kousek po kousku a postupně ji představujeme: nejprve vývar, pak pár polévkových lžic šťouchané zeleniny, další den se porce zvýší. S dobrou tolerancí dáváme denní normu na 100 gramů. Ve druhém měsíci můžete udělat víc.

Kojení Brokolice

Zelí chřestu se doporučuje postupně zavádět do stravy, když je dítě nejméně 1 měsíc staré. V počátečním stádiu je nutné vařit zeleninovou polévku - takže nový produkt bude snazší strávit. Musíte začít 1-2 polévkovými lžícemi a poté pečlivě sledovat reakci dítěte po dobu 2 dnů. Pokud se objeví alergie, mělo by se zavedení brokolice odložit o jeden měsíc. Poté, co trávicí systém dítěte zesílí, zkuste to zopakovat.

Při kojení může být chřest konzumován ve vařené nebo dušené formě. Ve své syrové formě může vést k narušení gastrointestinálního systému a velmi zřídka k otravě.

Je dovoleno vařit, dusit a péct zeleninu. První jídlo by mělo být v denní normě 50 gramů, frekvence za týden - ne více než 3krát. Přejídání může způsobit nadýmání. Postupně musí být porce zvýšena na 200 - 250 g.

Pravidla pro použití brokolice kojení

Brokolici je možné zavést do stravy kojící matky po 1-2 měsících laktace. Lékaři nejprve doporučují konzumovat polévku nebo vývar, protože zelí se v této formě snadno vstřebává. Recepty na tato kojící jídla najdete v článku „Kojící polévka“.

Poprvé vyzkoušejte jednu nebo dvě polévkové lžíce brokolice a sledujte, jak dítě reaguje 24 hodin. Nezapomeňte, že i nejbezpečnější produkt může narušovat trávení dětí nebo způsobovat alergie na potraviny. Pokud dítě vykazuje negativní reakci, odložte zavedení zeleniny o měsíc. Pak to můžete zkusit znovu.

Pokud se pohodlí dítěte nezměnilo, může být během kojení do stravy zavedena brokolice. Mějte na paměti, že zelí by se mělo vařit pouze, protože takové jídlo se snáze a rychleji stráví. Syrové zelí nejen narušuje trávení kojenců a matek, ale také někdy způsobuje otravu.

Snižte smažené brokolice, protože je to velmi mastné a nezdravé jídlo pro váš žaludek. Vhodným pokrmem pro kojící matku by byla polévka, dušené maso, vařené nebo pečené zelí.

Nejprve můžete jíst nejvýše 50 gramů zeleniny denně. Pamatujte, že přejídání a přebytek potravin vede k nadýmání dítěte. Postupně zvyšujte dávku na 200-250 gramů denně. Brokolici lze jíst až třikrát týdně.

Při nákupu vyberte brokolici se zelenými listy a květenství. Stonky by měly být měkké a tenké. Jsou-li tvrdé, je zelí přezrálé. Květenství by mělo být kompaktní a pevně uzavřené. Neužívejte zažloutlé hlavy se žlutými květy. Nejlepší volba, pokud se jedná o zelí z vlastní zahrady.

Vydatný salát

 • Kuřecí prsa - 1 kus;
 • Brokolice - 1 kus;
 • Strouhaný tvrdý sýr - 250 gramů;
 • Vylisovaný česnek - 1 hřebíček;
 • Sůl podle chuti;
 • Zakysaná smetana pro oblékání.

Vařte a sejte prsa, nakrájejte na malé kousky. Vaříme brokolici nasolenou vroucí vodou po dobu pěti minut. Rozkvětte květenství na tři až čtyři části. Kombinujte zelí a kuře, přidejte sýr a česnek. Sůl, přidejte zakysanou smetanu a znovu promíchejte.

Zeleninový salát

 • Brokolice - 500 gramů;
 • Mrkev - 2 kusy;
 • Hlízy bramborové;
 • Okurka - 2 kusy;
 • Celer - 2 hrozny;
 • Petržel nebo kopr;
 • Sůl podle chuti;
 • Pro dresingy - zakysaná smetana nebo olivový olej.

Brambory uvaříme v uniformách, oloupeme a nakrájíme na malé kostky. Květenství také svařovat a rozdělit každý na tři až čtyři části. Vařenou mrkev otřete na struhadle, nakrájejte celer a zelení. Oloupejte okurky a nakrájejte. Smíchejte ingredience, sůl, sezónu a důkladně promíchejte.

Jemná krémová polévka

 • Brokolice - 1 kg;
 • Kuřecí vývar - 1 litr;
 • Cibule - 1 hlava;
 • Česnek - 3 stroužky;
 • Rostlinný olej - 1 lžíce. lžíce;
 • Sůl podle chuti.

Lehce smažte nakrájenou cibuli a česnek v rostlinném oleji. Broušené brokolice nakrájíme na cibuli a česnek. Osolte a vařte zeleninu na nízkém žáru. Do zeleniny přidejte vývar horkého kuřecího masa a směs vařte. Vyjměte polévku z horka a míchejte v mixéru, dokud nebude hladká. V případě potřeby můžete do polévky přidat netučný krém a důkladně promíchat.

Polévka se zeleninou a rýží

 • Brokolice - 300 gramů;
 • Kuřecí nebo zeleninový vývar - 1 litr;
 • Mrkev - 1 kus;
 • Rýže - 2 sklenice;
 • Cibule - 1 hlava;
 • Rostlinný olej - 2 lžíce. lžíce;
 • Sůl podle chuti.

Umyjte mrkev, oloupejte a otřete hrubým struháním. Cibuli jemně nasekejte a zeleninu nakrájejte na zeleninový olej po dobu 1,5–2 minut. Přeneste zeleninu na pánev a nalijte vývar. Opláchněte a přidejte do vývaru. Solte polévku a vařte 20 minut. Rozložte brokolici na květenství, lze rozřezat na kousky. Přidejte do polévky a vařte dalších 5-7 minut.

Omeletu v troubě

 • Brokolice - 4 květenství;
 • Kuřecí vejce - 2 kusy;
 • Mouka - 2 lžičky;
 • Zakysaná smetana - 2 lžíce. lžíce;
 • Sůl podle chuti a rostlinný olej pro mazání.

Brokolici předvařte ve slané vodě po dobu pěti minut. Vejce, kyselá smetana a sůl důkladně promíchejte. Lze srazit mixérem nebo mixérem. Přidejte mouku a znovu promíchejte tak, aby nebyly žádné hrudky. Pečicí misku namažte máslem, položte na spodní část květenství a zelí nalijte připravenou hmotou. Pečte omeletu 15-20 minut při teplotě 190 stupňů.

Existují také různé recepty s pečenou brokolicí. V tomto případě můžete použít strouhaný tvrdý sýr, rajčata, dýně a cukety, česnek a bylinky. Nezapomeňte však, že při kojení můžete používat pouze osvědčené produkty, které u dítěte nezpůsobují negativní reakci! Brokolici pečte 15 - 20 minut po vaření.

Můžu jíst brokolici s HB

Bezpečná jídla pro kojení zahrnují brokolici. Jíst jídla z této zeleniny, ženy nemohou mít strach o zdraví dítěte.

Struktura

Toto zelí obsahuje mnoho užitečných vitamínů a minerálů. Kromě toho je zelenina považována za dietní, protože má nízký obsah kalorií (34 kcal na 100 g).

Všechny údaje jsou založeny na 100 g.

BZHU:

 • tuky - 0,37;
 • proteiny - 2,82;
 • uhlohydráty - 6,64;
 • voda - 89,3;
 • popel - 0,87.

Vitamíny:

 • Vitamin A - 31 mcg;
 • alfa-karoten - 25 mcg;
 • beta-karoten - 361 mcg;
 • Vitamin E - 0,8 mg;
 • Vitamin C - 89,2 mg;
 • Vitamin K - 101,6 mcg;
 • Vitamin B4 - 18,7 mg;
 • Vitamin B9 - 63 mcg.

Vitamín C se nachází mnohem více v brokolici než v jakémkoli citrusovém ovoci. Denní požadavek na kyselinu askorbovou u dospělého je splněn spotřebou pouhých 100 g brokolice.

Minerály:

 • draslík - 316 mg;
 • sodík - 33 mg;
 • fosfor - 66 mg;
 • hořčík - 21 mg;
 • vápník - 47 mg;
 • selen - 2,5 mcg.

Kontraindikace

Nejezte syrové brokolice pro ty, kteří mají zvýšenou kyselost žaludku. Je také lepší obejít se bez této zeleniny lidem, kteří mají zakázané jídlo s hrubou vlákninou.

Někdy jsou vzácné případy individuální nesnášenlivosti zelí, v takovém případě je vyloučeno ze stravy.

Je možné zavést brokolici do výživy při kojení

Mateřské mléko je pro zdravé dítě nejzdravějším jídlem. Aby nedošlo k poškození křehkého těla dítěte, musí kojící matka správně sestavit svůj jídelníček. Je důležité vybrat velmi užitečné a bezpečné produkty. Budeme hovořit o nuancích konzumace jedné z nejvíce „vitamínových“ zeleniny během tohoto období - brokolice..

Tabulka ukazatelů nutriční hodnoty ve 100 g produktu

Složky a kalorieGProcentní denní hodnota,%
Sacharidy6.62
Veverky2,83
Tuky0,40,5
Trávicí vlákno2.613
Voda89.33
Obsah kalorií, kcal341,5

Jak vybrat produkt

Kvalita potravin je pro mladé matky nejdůležitější otázkou. Pokud jde o chřest, lze jej zakoupit ve dvou formách - čerstvé a zmrazené.

První možnost by měla mít atraktivní odstín, všechny její části by měly mít nasycený zelený odstín, je povoleno světle fialové. Věnujte pozornost tomu, že stonek je silný a šťavnatý. Pokud zelenina vypadá pomalu a již začala žloutnout, je lepší se zdržet nákupu, protože je buď zatuchlá nebo přezrálá.

Při výběru zmrazeného typu zelí dávejte přednost známému nebo známému výrobci. Přítomnost lepivých kusů a ledu v obalu je důsledkem nesprávného skladování nebo opětovného zmrazení.

Spotřebitelé se domnívají, že zmrazený produkt obsahuje méně vitamínů než ten, který byl oškubán. Pokud jde o brokolici, není tomu tak. Pokud dodržujete pravidla kompetentního zmrazování a skladování, v chřestu z mrazničky je mnohem více léčivých vlastností. Ve skutečnosti se během přepravy ztratí zdraví produktu.

Výhoda

Tyto jasně zelené květenství jsou typem zelí. Zelenina je bohatá na živiny a stopové prvky:

 • Vitaminy skupiny A, C, K;
 • Kyselina listová;
 • Protein;
 • Karoten;
 • Vápník.

Při brokolici denně můžete nejen posílit imunitní systém, ale také výrazně zlepšit své zdraví. Jeho užitečné vlastnosti:

 1. Zlepšuje stav zubů a kostí;
 2. Zabraňuje rozvoji rakoviny;
 3. Odstraňuje toxiny z těla;
 4. Snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi;
 5. Posiluje kardiovaskulární sval.

Odborníci doporučují u této zeleniny uchopit stres. Je prokázáno, že toto zelí obsahuje tryptofan (antioxidant), který se podílí na produkci serotoninu „hormonu štěstí“..

Každá kojící matka po porodu chce rychleji zhubnout, proto počítá počet kalorií v jídle. Kalorické zelí ve vařené nebo dušené formě je nízké. Můžete jíst zeleninu denně, aniž byste se museli bát získat další libry.

Výživná hodnota brokolice (čerstvé) je 34 Kcal na 100 g. Z toho:

 • Sacharidy - 5,2 g;
 • Tuky - 0,4 g;
 • Proteiny - 5 g.

Takové minimální ukazatele pomohou ženě rychle se vrátit do svých dřívějších podob..

Výhody brokolice pro kojení a recepty se zelím pro kojící matky

Brokolice a květák patří k nejbezpečnějším potravinám pro kojení. Zelenina může být zavedena do stravy kojící matky po 4-5 týdnech po narození dítěte. Takové zelí obsahuje velké množství kyseliny listové, vitamínu A a skupiny B. A co se týče obsahu kyseliny askorbové, překonává citrusové plody.

Tento hypoalergenní přípravek, který se snadno vstřebává do stále křehkého těla dítěte, nenarušuje střeva a zřídka způsobuje alergie. Brokolice během kojení je proto nejen možné, ale také nutné.

Pravidla pro výběr brokolice

Hlava zelí by měla být čerstvá, s jasně zelenými květenstvími, bez plísní, žlutých listů a černých teček. Kvalitní zelenina je na dotek pevná a v okamžiku přerušení by měla být slyšet chřipka.

Případy s kvetoucími květy nebo napůl otevřenými pupeny se nedoporučují. To jsou známky přezrálého zelí, které začalo ztrácet své prospěšné vlastnosti..

Lze brokolici dát kojícím matkám?

S laktací vstupuje do mléka všechno, co jste snědli, v mírně upravené a upravené formě. Proto musíte jíst pouze ta jídla, která budou pro matku užitečná a nepoškodí dítě.

Lékaři doporučují maminky brokolice pro HB. Na rozdíl od jiných druhů zelí (Peking, bílá, růžičková kapusta), tato zelenina nezpůsobuje nadýmání a zvýšenou tvorbu plynu nejen u žen, ale i u kojenců.

Lze ji připsat hypoalergenním přípravkům. Tato zelenina je první, která se používá jako potrava pro kojence. Rizika, že u dítěte způsobí stopy zarudnutí tváří nebo vyrážky na těle, jsou minimalizována..

Ve stravě kojící matky mohou být brokolice přítomny alespoň každý den. Zelenina má příznivý účinek na gastrointestinální trakt, pomáhá ženě vyrovnat se se zácpou, která je běžná po porodu.

Můžete jíst brokolici vařenou, pečenou nebo dušenou. Miska by měla být dobře a správně vařena. Nevařte to příliš dlouho, aby se vitaminy nerozpadaly. Není třeba přidávat hodně tuku (lžíce kysané smetany, když bude dusit, bude dost).

Je třeba přistupovat k samotné volbě zeleniny se vší odpovědností:

 • Produkt by neměl obsahovat hnilobu nebo plísně;
 • Barva květenství je jasně zelená;
 • Hlava zelí je na dotek silná;
 • Prolomení malých květenství, měli byste slyšet charakteristickou krizi.

Zmrazené zelí je světle zelené barvy. Barevný odstín označuje nízkou kvalitu. Pokud je v něm hodně ledu, je narušena technologie zmrazení a skladování. Nekupujte ji.

Dodržováním těchto pravidel si můžete být jisti, že kupujete čerstvý produkt, který můžete dát kojící matce.

Mýty a obavy z negativních účinků zelí na dítě

Zelenina z rodiny zelí, pro pěstování kterých nebyly použity chemické a škodlivé hnojiva, potěší spotřebitele řadou zdravých látek. Například v bílém zelí je hodně vitamínu C a kyseliny listové, v brokolici - bílkovina a vitamín A. Květák nebo růžičková kapusta jsou jako dieta perfektní.

Dotyčná zelenina někdy způsobuje zvýšenou tvorbu plynů v žaludku a nadýmání u lidí - záleží to na vlastnostech žaludku a střev, může dojít ke zvýšené citlivosti nebo nějaké nemoci. Matky často odmítají zahrnout zelí do své stravy, protože se obávají, že u dítěte vyvolají koliku. Taková úzkost je založena na osobní zkušenosti a kojící matky se bojí, že jejich děti budou mít stejné příznaky..

Jak a kdy spravovat brokolici s HB

Alergické vlastnosti brokolice nejsou vyjádřeny, ale nezapomínejme, že se jedná o poddruh zelí, proto je třeba v prvním měsíci tvorby laktace zacházet opatrně.

Brokolici je nutné do stravy zavádět postupně, nezapomínáme však, že i hypoalergenní produkt může u dítěte vyvolat negativní reakci. Poprvé zkuste jíst 1-2 polévkové lžíce polévky připravené na základě této zeleniny. Sledujte stav dítěte po dobu 24 hodin. Pokud nedojde k žádným změnám, můžete to zkusit znovu a zvýšit množství brokolice na 100 gramů. Velké množství tohoto produktu může u dětí způsobit střevní potíže. A po 2 měsících je docela možné jíst plnou porci - 200-300 gramů denně.

Kojící matka smí jíst brokolici až po tepelném zpracování. Produkt je v tomto případě snáze a rychleji strávitelný. Ve své syrové formě může zelenina způsobit kolickou a břišní bolest..

Pokud se rozhodnete vyzkoušet zelí s HS, musíte dodržovat následující jednoduchá pravidla:

 1. Čerstvý produkt nelze konzumovat. V tomto případě bakterie a nečistoty pravděpodobně vstoupí do těla;
 2. Sledujte reakci dítěte. Pokud má na těle koliku nebo vyrážku, vyjměte brokolici ze stravy nejméně na měsíc;
 3. 200 g brokolice denně bude stačit k tomu, aby ženě poskytly všechny prospěšné ingredience. Přebytek tohoto produktu je plný problémů s gastrointestinálním traktem;
 4. Pokud žena měla císařský řez, zelí během kojení je v prvních týdnech kontraindikováno. Na konci prvního měsíce můžete začít jíst šťouchanou brokolici;
 5. Je lepší vyjmout smažený produkt ze stravy, protože jde o nezdravé jídlo pro žaludek..

Cenné brokolice ingredience

Kojení nejprve poskytuje základní potřeby rychle se rozvíjejícího dětského těla. Z tohoto důvodu by menu maminky mělo mít rovnováhu, být rozmanité a plné. Složení ingrediencí zelí chřestu je nasyceno mnoha užitečnými prvky, takže tato zelenina je považována za nejužitečnější ve stravě všech lidí.

Mikro a makro prvky, bohaté složení vitamínů, které jsou přítomny v brokolici, vyživují mateřské mléko se vším potřebným. Odborníci doporučují konzumovat alespoň 200 g produktu v jednom jídle. Toto relativně malé množství obsahuje následující množství základních vitamínů z denního příjmu:

 • K - 170%;
 • C - 150%;
 • A - 60%;
 • draslík a faul. kyseliny - každá po 25%.

Kromě těchto skupin prvků obsahuje zelenina také minerály ve vážných množstvích.

Aby trávicí systém nefungoval správně, mělo by být v každodenním používání hodně vlákniny. Jejich přítomnost v těle zvyšuje růst buněk mikroflóry v gastrointestinálním traktu. Hrubá vlákna jsou potřebná k prevenci běžných chorob a také k eliminaci toxinů a cholesterolu..

Zelí chřestu je také aktivním dodavatelem fytosterolu do těla. Látka zabraňuje vstřebávání cholesterolu ve střevě, zabraňuje vzniku negativních novotvarů.

Další cennou složkou je organická sloučenina rostlinného původu s názvem "sulforaphane". Má protirakovinné vlastnosti, antibakteriální a protizánětlivý účinek..

Brokolice obsahuje mnoho beta-karotenu, který má příznivý účinek na zrak, aktivně regeneruje buňky a pomáhá udržovat normální imunitní systém..

Je možné dát dětské zelí

WHO doporučuje zavést brokolici pro kojence pro kojence od sedmi měsíců a pro kojence s umělým krmením - od pěti. Nový produkt je nabízen dětem ve formě bramborové kaše připravené samostatně nebo zakoupené v obchodě. Půl lžičky stačí na start.

Po setkání s novou zeleninou sledujte reakci dítěte na doplňková jídla. Pokud nedojde ke změnám, zdvojnásobte podávání a do konce týdne uveďte na 50 g. Pokud má dítě koliku nebo oteklý žaludek, zelí se na chvíli odstraní z potravy.

Příznivé vlastnosti

 • Posiluje imunitní systém a chrání tělo před množením škodlivých bakterií, infekčních a nachlazení;
 • Dietní produkt zabraňuje vzniku nadváhy a zabraňuje obezitě. Na 100 gramů brokolice je pouze 30 kcal!;
 • Zlepšuje stav pokožky a vlasů;
 • Zlepšuje střevní funkci, účinně bojuje s vředy;
 • Chrání a posiluje stěny krevních cév;
 • Zabraňuje cukrovce a snižuje hladinu cukru v krvi;
 • Pozitivní účinek na činnost srdce, svalů a nervových buněk;
 • Zlepšuje složení krve;
 • Čistí tělo a odstraňuje toxiny, ionty, eliminuje odumřelé buňky;
 • Zlepšuje náladu a pomáhá při nervovém napětí, únavě a depresi;
 • Prevence rakoviny.

Výhody a poškození matky

Použití brokolice pomáhá při posilování imunitního systému a zlepšování zdravotního stavu kojící ženy. V prvních těžkých měsících života s dítětem bude nejvhodnější zelená zelenina, protože pomáhá vyrovnat se se stresem.

Tryptofan obsažený v brokolici se podílí na produkci serotoninu, který se nazývá „hormon štěstí“.

K rychlému návratu ženy k její bývalé postavě navíc přispívá nízkokalorické zelí (35 kcal na 100 g) ve vařené nebo dušené formě. Neměli byste však vyzkoušet surovou brokolici, abyste se nedostali k problémům se žaludkem. Nedoporučuje se používat ani smažené zelí, jinak se škodlivé karcinogeny uvolněné při zahřívání oleje dostanou do jídla.

Důležité. Po císařském řezu v prvních týdnech nemůže jíst brokolici. Všechny orgány střevního traktu po operaci jsou v uvolněném stavu. Použití zelí povede k hromadění plynů a zpomalí proces pohybu potravin.

Kromě toho by ženy neměly při kojení vyzkoušet brokolici, protože tekutina obsahuje látky škodlivé pro dítě - guanin a adenin..

Pro dítě

Přestože je brokolice považována za bezpečný produkt, někdy může její použití na začátku krmení způsobit nadýmání a nadýmání u šestiměsíčního dítěte. V tomto případě je zelí vyloučeno z potravy a po měsíci se k němu vrací..

Závěr

Brokolice odkazuje na povolené produkty během kojení. Aby nedošlo k komplikacím u dítěte, je třeba do stravy zavést postupně a pečlivě zelí.

Články O Neplodnosti