Hlavní Výživa

Výška a hmotnost dítěte: které zvýšení je správné?

Když se dítě narodí v rodině, první věcí, kterou rodiče ve spěchu sdělí všem příbuzným a přátelům, je pohlaví, výška a hmotnost dítěte. Lékaři nejprve zapíší tyto ukazatele do svého zdravotního záznamu. Jaký je význam těchto parametrů pro rodiče a lékaře? A jaká by měla být normální výška a hmotnost dítěte při narození?

Úplně první, nejdůležitější

Výška, hmotnost dítěte při narození, stejně jako obvod jeho hrudi, hlavy, jsou první a nejzákladnější parametry, které umožňují lékařům správně posoudit fyzický stav narozeného dítěte. Příliš nízká nebo příliš velká hmotnost, tělesné proporce - nejedná se pouze o čísla. Na jejich základě mohou odborníci předpokládat (a také vyloučit) mnoho různých odchylek ve zdraví narozeného člověka. Jak dítě vyrůstá, od těchto údajů pediatři sledují jeho zdraví, dávají rady rodičům ohledně denního režimu, výživy drobků, masáže, gymnastiky, potřebných schůzek.

Proto je ihned po narození dítě zváženo, změřeno a poté tyto údaje opraveny do lékařského záznamu. Dále se bude měřit celý první rok života malého člověka při jmenování pediatrem, každý měsíc se zváží a bude se sledovat dynamika změn základních proporcí jeho těla. V prvním roce skutečně děti rostou velmi aktivně a přibývají na váze. A hlavní fyzické ukazatele mohou pediatrovi říci, zda je všechno v malém těle normální, pokud existují nějaké odchylky, které stojí za pozornost, je třeba něco upravit.

Co se považuje za normální?

Pediatrickou normou pro novorozence novorozence je růst v rozmezí 45–56 cm a tělesná hmotnost 3–4 kg. Současně výška a normální hmotnost dítěte při narození závisí na různých důvodech.

 • Dědičnost. Vysokí, velcí rodiče mají nejčastěji velké děti a naopak.
 • Doba březosti. Celodenní děti by měly vážit asi 3–4 kg (gestační věk je nejméně 38 týdnů). U předčasně narozených dětí závisí výška a hmotnost na stupni předčasnosti. Například po dobu až 35 týdnů může dítě vážit o něco více než 1,5 kg a po dobu kratší než 28 týdnů - méně než 1 kg (takové děti jsou považovány za extrémně předčasné).
 • Pohlaví dítěte. Podle statistik je hmotnost novorozeného chlapce v průměru o 100–300 g vyšší než u dívek.
 • Pořadí narození v rodině. Je normální, že děti narozené v rodině druhé nebo třetí jsou větší než prvorozené..

V posledních letech navíc došlo k tendenci urychlit biologický vývoj dětí. Stále častěji se rodí do světa poměrně velkého - vážícího 5 a více kg.

Pro přehlednost je v tabulce uvedena hmotnost novorozených dětí (v kilogramech):

Hodnota indikátoruVelmi nízkýNízkýNíže
střední
StředníVyšší
střední
VysokýVysoce
vysoký
Dívky2,02.42.83.23.74.24.8
Kluci2.12.52.93.33.94.45.0

Ukazatele, které jsou v tabulce mezi „podprůměrným“ a „nadprůměrným“, lze považovat za normální. Zbytek vyžaduje více pozornosti odborníků..

Po narození v prvních několika dnech dítě ztratí malou váhu. Toto je fyziologický proces, kterého se absolutně nemusíte bát. Zdravé dítě ve věku 3–4 dnů obvykle ztrácí až 10% hmotnosti, kterou mělo při narození. Důvodem je nedostatek mléka v matce v prvních dnech, průchod meconium (výkaly novorozenců), moč, stejně jako ztráta vlhkosti (při dýchání dítěte, ve formě potu). Ale s náležitou péčí a dostatečným krmením v době propuštění z nemocnice dítě váží stejně jako při narození.

Odchylky od normy

Ne vždy se velké nebo příliš malé děti rodí podle genetického principu. Stává se, že na to mají významný dopad rizikové faktory, které vyžadují zvláštní pozornost novorozence a jeho další vývoj..

Děti s velkou tělesnou hmotností se často rodí matkám, které trpí onemocněním cukrovky nebo štítné žlázy. Kromě toho se v důsledku různých abnormalit v průběhu těhotenství může dítě narodit se známkami únavy (takové děti nemají na těle prvotní mazání, jejich kůže je suchá, může se odloupnout)..

Malé děti (méně než 3 kg) se často rodí kvůli špatným návykům matky, její podvýživě (matka se bála „krmit“ dítě), akutním nebo chronickým onemocněním (včetně infekčních), dalším patologickým stavům, při nichž je plod narušen placentou, genetická onemocnění plodu samotného. To může vést k jeho nesprávnému vývoji. Znatelný nesoulad mezi růstem a hmotností plodu během těhotenství se nazývá syndrom intrauterinního zpomalení růstu nebo podvýživa.

Rozlišujte mezi symetrickou a asymetrickou formou podvýživy. První lze nalézt během ultrazvuku, a to i v poměrně časných gestačních obdobích: všechny fetální parametry budou nižší než standardní. Druhý je detekován po 28 týdnech, zatímco rozměry těla a hlavy plodu neodpovídají z hlediska vývoje velikosti břicha..

Neignorujte směr ultrazvukového vyšetření, podrobte se plánovanému (a pokud je to nutné - neplánovanému) ultrazvuku, postupujte podle doporučení lékaře provádějícího těhotenství, pokud je nutná lékařská korekce.

Z hlediska závažnosti může být podvýživa první (zpoždění kratší než 14 dnů), druhá (zpoždění 14–28 dnů) a třetí (zpoždění více než 28 dnů). 1 stupeň obvykle nemá významný vliv na další vývoj dítěte. Ale 2 a 3 mohou způsobit patologie (v závislosti na tom, který orgán je pozadu). Nejnebezpečnější komplikací, která může vyplývat z podvýživy, je nedostatečný vývoj nervového systému (dítě může zaostávat v mentálním vývoji).

Proto je důležité sledovat fyzické parametry plodu před narozením. Problém lze často vyřešit (nebo minimalizovat jeho důsledky) stále v děloze. A pak ani hmotnost, ani výška ani zdraví novorozence nenarušují rodiče.

Velká radost: 5 nejobtížnějších novorozenců na světě

Nedávno měla dceru britská dcera Jessica Drake. Jednalo se o první narození Jessiky a docela těžké: hmotnost dívky je 4,5 kg. Bylo příliš pozdě na úlevu od bolesti a Jessica se musela porodit bez další pomoci. A to i přesto, že Lily-Grace (tzv. Dítě) se narodila pár týdnů před termínem. Ale není ani zdaleka největším novorozencem na světě.

Cosmo doporučuje

Sterilní kosmetika: 5 důvodů pro koupi obličejové pumpy

Lehké, volné a stylové letní kalhoty pro uvolněný vzhled

Syn Anny Batesové (dítě), 9,98 kg

Celkově nebylo pro dítě „do 10 kg“ dost. Jeho matka Anna Bates, která se narodila v roce 1846, byla vysoká 241 cm a chlapec, kterého porodila v lednu 1879, byl 71,12 cm. Nikdy nedostal jméno, všichni ho nazývali - Baby. Chlapec bohužel zemřel o 11 hodin později. Když Anna ztratila vodu, ztratila asi 16 litrů tekutiny.
Martin van Beuren Bates, otec dítěte, napsal: „Byl 71 cm dlouhý, vážil 9,98 kg a byl dokonalý ve všech směrech. Při narození vypadal jako obyčejné šestiměsíční dítě. “.
Sám Martin byl poměrně velký: byl vysoký 236 cm, jen o něco kratší než jeho žena. Oba pracovali v cirkusovém souboru, oženili se po dvou letech vztahu..
Pár měl 13 dětí, i když některé z nich zemřely krátce po narození.

Akbar Khasanuddin, 8,7 kg

V roce 2009 porodil čtyřicetiminutový císařský řez čtyřicetiletý Ani Hasanuddin velkého syna. Přes vysokou hladinu glukózy v matce a neuvěřitelnou velikost dítěte byla matka i syn v dobrém zdravotním stavu. Akbar již měl dva sourozence, kteří se také narodili velcí, ale stále ne. Mohamedův otec řekl, že „doufá, že budou moci dítě nakrmit, protože takový hrdina potřebuje více mléka než ostatní děti“.

Nadezhda Khalina, 7,75 kg

První věc, kterou řekla Tatyana Khalina a která dala život dívce Nadezhdě, byla: „Už se nebudu rodit!“ A to lze pochopit. Tatyanovo první dítě vážilo při narození 4,1 kg, ale každé následující bylo těžší a těžší. Nadia se stala jedenáctou (!) Dcerou Tatiany.
Rodina Khalinů žije ve městě Aleisk na území Altaj. Lékaři uvedli, že případ je jedinečný, nikdo neočekával takové „překvapení“, protože ani Tatyana, ani její manžel se neliší výškou ani váhou.

Admilton dos Santos, 7,7 kg

Admilton se narodil dvakrát těžší než průměrný novorozenec a stal se místní celebritou v Brazílii, jmenovitě nejtěžším novorozencem Brazílie. Admilton se stal pátým dítětem Francesca dos Santos a lékaři mu pomohli s narozením dítěte pomocí císařského řezu. Lékaři se obávali o zdraví matky i dítěte po narození Admiltona - Francescova cukrovka se bohužel stala příčinou jeho velikosti.
Lékaři uvedli, že velikost dítěte odpovídá velikosti šestiměsíčního dítěte.

Chesner Abels, 7,6 kg

Caitlin Abelsová, matka čtyř (tehdy) dětí, si byla jistá, že čeká dvojčata, ale na porodnici měla překvapení - porodila jednu velkou dívku. Sestry přiznaly Caitlinovi, že Chesner prolomil záznamy své nemocnice, kde se děti takových rozměrů nikdy nenarodily..
Po porodu Caitlin připustila, že se v její rodině často potkaly velké děti, ale ne tolik!

Foto: Getty Images, AFP

"Musel jsem mít potrat": Vyacheslav Malafeevova žena přišla o dítě

Výška a hmotnost novorozenců: věkové standardy

Jedním z hlavních ukazatelů pro hodnocení zdravotního stavu novorozence je výška, hmotnost, obvod hlavy a hrudníku. Standardy pro zvyšování výšky a hmotnosti novorozenců jsou stanoveny Světovou zdravotnickou organizací.

Mnoho matek se zajímá o to, jak se tyto ukazatele vývoje dítěte mění, zda výška a hmotnost novorozence odpovídají standardům.

Normy růstu a hmotnosti novorozenců

Po narození dítěte se provádějí standardní měření - výška a hmotnost.

Růst novorozeného dítěte je 45–54 cm, ale přesnější měření růstu dítěte se provádí 2-3 dny po narození. Důvodem je skutečnost, že během této doby klesá stupeň deformace kostí lebky a otok měkkých tkání hlavy..

Délka těla (výška) novorozence závisí na mnoha faktorech. Mezi hlavní patří dědičnost, pohlaví dítěte, stav děložního toku během těhotenství, kvalita výživy matky.

Existují určité vzorce růstu novorozence. Nejintenzivnější růst je tedy pozorován v prvních třech měsících života dítěte. Během tohoto období roste každý měsíc asi o tři centimetry. Poté, v období 3-6 měsíců, se dítě „natáhne“ v průměru 2,5 cm měsíčně. Od šestého do devátého měsíce dítě roste každý měsíc o 1,5–2 cm a v období 10–12 měsíců - o jeden centimetr za měsíc.

Růst malého muže se tak zvyšuje v průměru o 25 cm za rok.

Průměrná hmotnost (hmotnost) novorozence u novorozence je 2,6-4,5 kg. V posledních letech bylo pozorováno zrození narůstajícího počtu „hrdinů“. V dnešní době není neobvyklé mít dítě o hmotnosti 4,5–5 kg.

Při opakovaném porodu žena obvykle porodí dítě větší než na prvním.

První den po narození má dítě fyziologický pokles tělesné hmotnosti. Důvodem je ztráta vody, dýchání, pocení a hladovění. Navíc k největšímu úbytku na váze u dítěte dochází nejčastěji druhý nebo čtvrtý, méně často pátý den po narození. Normálně je úbytek na váze přibližně 5 až 10% porodní hmotnosti. U prvorozených a velkých dětí je úbytek hmotnosti výraznější. Chlapci také ztrácejí větší váhu. Do týdne života je hmotnost obnovena přibližně u 50% dětí, do desátého dne - u 75%, o dva týdny - u téměř všech zdravých novorozenců.

Úbytek hmotnosti je výraznější u předčasně narozených dětí (9–14%) a jejich hmotnost se snižuje po delší dobu. U těchto kojenců obvykle dochází k úbytku hmotnosti 20–22 dní po narození.

Dynamika růstu

Růst a hmotnost novorozenců se zvyšuje v závislosti na mnoha důvodech. Můžeme však zdůraznit některé obecné trendy. Během prvního měsíce života se tedy hmotnost dítěte zvyšuje každý den o 20 g. Ve druhém měsíci je toto zvýšení 30 g. Hmotnost čtyřměsíčního dítěte se tedy ve srovnání s narozením zdvojnásobí a do 12 měsíců života se ztrojnásobí..

Pediatrové používají speciální jednoduchý vzorec pro výpočet požadované tělesné hmotnosti. Takže v prvních šesti měsících života dítěte je jeho hmotnost určena vzorcem:

Tělesná hmotnost = tělesná hmotnost při narození (g) + 800 × N. Kromě toho N znamená počet měsíců života.

Ve věku 7–12 měsíců se pro výpočet normy hmotnosti používá tento vzorec:

Tělesná hmotnost = tělesná hmotnost při narození + 800 × 6 + 400 × (N - 6).

Velké děti při narození mají obvykle větší váhu než vrstevníci během prvního roku. Novorozenci, jejichž porodní hmotnost nepřesáhla 3,3 kg, by měli v prvním měsíci získat více než jejich vrstevníci a chytit je ve věku dvou měsíců.

Maminky by měly kontrolovat výšku a hmotnost svých dětí. Výše uvedené výpočty samozřejmě nejsou zcela pohodlné. Proto je lepší používat hotové tabulky růstu a hmotnosti novorozenců.

Tabulky výšky a hmotnosti novorozenců

V roce 2006 stanovila WHO nové mezinárodní standardy pro růst a tělesnou hmotnost novorozenců. Tyto standardy určují normální vývoj dítěte v raném věku a používají se k hodnocení stavu dětí na všech místech, bez ohledu na druh krmení, socioekonomický status, etnicitu.

Hmotnost novorozence

Jedním z ukazatelů zdraví a správného vývoje dítěte je chuť k jídlu a přibírání na váze. Odborníci WHO vyvinuli tabulku novorozené váhy, podle které jsou pediatri vedeni při rutinních vyšetřeních a vážení dětí..

Počáteční váha novorozence neodpovídá vždy rozvinutým standardům: dědičnost, strava těhotné ženy a řada dalších faktorů může ukazovat ukazatele směrem ke snížení nebo zvýšení hmotnosti.

Co tedy určuje hmotnost novorozence? Pojďme se podívat na tento problém..

Fyziologická ztráta hmotnosti

V prvních dnech po narození se hmotnost dítěte mírně snižuje. Není však důvod k panice, je to fyziologická norma. Důvody u zdravého dítěte jsou:
- ztráta přebytečné vlhkosti v novém stanovišti;
- rozdělení prvotních výkalů;
- sušení zbytkové pupeční šňůry;
- kojenecká regurgitace plodové vody;
- nedostatečný příjem vlhkosti novorozence.

WHO normy pro výšku a hmotnost dítěte

Průměrná norma hmotnosti novorozence se liší v závislosti na pohlaví: u chlapců je 3 400–3 500 g (s růstem 44,2–55,66 cm), u dívek 3 200–3 400 g (43,6–54,7 cm). Normální se považuje za hmotnost dítěte při narození od 2,5 do 4,5 kg.

Tabulka hmotnosti novorozeného dítěte

Hmotnost dívek

Hodnocení

indikátor

Vysoce

nízký

Nízký

Níže

střední

Střední

Vyšší

střední

Vysoký

Vysoce

vysoký

Hmotnost v kg2,02.42.83.23.74.24.8

Hmotnost chlapců

Hodnocení

indikátor

Vysoce

nízký

Nízký

Níže

střední

Střední

Vyšší

střední

Vysoký

Vysoce

vysoký

Hmotnost v kg2.12.52.93.33.94.45.0

Tabulky uvádějí, že norma pro novorozence je nižší než vyšší než průměrná. V ostatních případech je nutné pozorovat pediatra.
Není důležité, s jakou hmotností se dítě narodilo, ale jak moc hmotnost novorozence odpovídá gestačnímu věku: hmotnost 2,0 kg ve 40 týdnech a 2,0 kg ve 32 týdnech by měla být posuzována odlišně..

Váhy u novorozenců

Navzdory skutečnosti, že hmotnost dítěte je individuální, jsou přijímány ukazatele, podle kterých je porodní hmotnost 2,5–4,5 kg považována za normální. Je-li hmotnost běžného dítěte 2,5–2,8 kg, nepotřebuje zabalené a zesílené krmení, které způsobí pouze časté regurgitace, ale ne přibývání na váze.

Jak by novorozené dítě mělo přibrat na váze

Jaká by měla být hmotnostní přírůstek u novorozenců po měsících, tabulka ukazuje. Samozřejmě je nutné brát v úvahu individuální charakteristiky a nezapomenout, že dává průměrné ukazatele, které se mohou v jednotlivých případech lišit.

Měsíc

Chlapec, hmotnost v kg

Chlapec, výška v cm

Dívka, hmotnost v kg

Dívka, růst v cm

Narození3.6padesáti3.44914,4554.54.1553.525.25584.956.836.05615.559.346.7636.1561.557.3656,6563.467.9677.265.378.468.77.766,988,8570.38.168.499.2571.78.570109,65738,8571.3jedenáct1074.39.272.61210.375,59.573,8

Vzorec pro výpočet hmotnosti novorozence

Pro snazší sledování přírůstku hmotnosti dítěte můžete použít speciální vzorec:
- od měsíce do šesti měsíců: porodní hmotnost + 800 x měsíčně;
- po 6 měsících: porodní hmotnost + 800 x 6 + 400 x za měsíc. po 6 (7.8.9 atd.).
Kolísání od normy může být v rozmezí +/– 1,0 kg. Při přirozeném krmení během prvních tří měsíců je přírůstek hmotnosti u novorozenců 0,8–1,0 kg, v budoucnosti - 0,6–0,8 kg.

Kolik gramů by mělo novorozené dítě získat měsíčně?

Po narození dítě ztratí asi 250 g, to je normální. Po několika dnech začne přibývat na váze. Novorozenci přibývají na váze každý den: v prvním měsíci 20,0 g, ve druhém 25,0 g, ve třetím 30,0 g. Minimum je asi 460 g, což je 115 g týdně. Od čtyř měsíců, kdy se děti aktivují, zvyšuje se spotřeba energie, přírůstek na váze je 400-600 g; za 6–9 měsíců - 300–500 g; 9-12 měsíců - 100-300g. Do roku narození je hmotnost dítěte téměř trojnásobná.

Jaké faktory určují tělesnou hmotnost novorozence

Hmotnost dítěte ovlivňuje řada faktorů:
- dědičnost;
- vyvážená výživa těhotné ženy;
- těhotné zdraví (toxikóza, otok atd.);
- stav novorozence;
- pohlaví (u chlapců je průměrná hmotnost 3,3–3,5 kg, u dívek - 3,0–3,25 kg).

Kontrolní vážení

Kontrolní vážení se provádí před krmením novorozence a poté, aby se zjistilo, jak sledovat dynamiku změn hmotnosti během dne. Všechna data získaná na základě kontrolního vážení jsou zapsána do zvláštní tabulky. Pokud se podle jeho výsledků zjistí, že kojení nestačí, je dítě převedeno na smíšené krmení a matka přijímá opatření k posílení laktace.

Vážení dítěte

Každý měsíc jsou novorozenci váženi, proto se používají mechanické nebo přesnější elektronické dětské váhy..
Elektronické váhy lze snadno zvážit:
- postavte váhy na pevný a rovný povrch;
- zapněte zařízení, nastavte na "0";
- vložte plenu a stiskněte tlačítko „TARA“, aby nebyla zohledněna hmotnost pleny;
- dejte dítě, držte hlavu a zadek;
- je lepší zvážit polospící dítě nebo, když je pohodlný a bude tiše ležet;
- opravit hmotnost.

Elektronické váhy pro novorozence se používají k vážení dětí do 3 let; náplň do 20,0 kg s přesností 10,0 g. Fáze vážení:
- vyvážení váhy;
- na misku položte plenu tak, aby její okraje nezůstaly viset;
- položte dítě, vyvažovací paprsek musí být uzavřen;
- kolébka se otevře, posuvník nastaví hmotnost, od které se odečte hmotnost pleny a pleny.

Hlavním zařízením pro kontrolu tělesné hmotnosti novorozence jsou speciální dětské váhy, protože i několik gramů redukce hmotnosti a zvýšení hmotnosti jsou důležitým ukazatelem vývoje a zdraví dítěte. Umožňuje také sledovat přiměřenost výživy dítěte. Kojenecká nebo lékařská váha, která váží jakoukoli stravu, by měla být v rodinném domě novorozence.

Stolní váhy Sasha vám umožňují rychle a přesně zvážit děti do hmotnosti 15 kg a dnes jsou nejoblíbenějším modelem používaným pro tyto účely. Hlavní výhody těchto váh jsou:
- přesnost měření;
- stanovení rozdílu v hmotnosti před a po krmení s kontrolním vážením;
- hmotnost plenek se nezohledňuje;
- autonomní jídlo;
- snadné použití a hygienické zpracování.

Odchylky od normy: zda si dělat starosti

Vývoj dítěte je do značné míry založen na ukazatelích tělesné hmotnosti. Jaká by měla být hmotnost v určitém věku, ukazuje tabulka novorozeneckých vah, vyvinutá WHO. Výše uvedené přírůstky hmotnosti v gramech každý měsíc jsou průměrem zdravého dítěte. Významné odchylky od ukazatelů ukazují na podvýživu nebo zdravotní problémy. Překročení normy je často uvedeno v „umělém“.

Nadváha novorozenci, příčiny

Děti s nadváhou často nenaznačují nezdravou hmotnost. Pokud jsou rodiče vysoké a hodně váží, není hmotnost dítěte při narození nad 4,0 kg patologií. V ostatních případech to může mít významný dopad na zdraví dítěte. Příčiny nadváhy mohou být:
- příliš vysoká kalorická výživa matky během těhotenství;
- dědičnost;
- porušení funkcí endokrinního systému matky;
- fetální tolerance.

Nadváha za určitých podmínek může být nebezpečná pro další vývoj dítěte. Je velmi důležité správně korelovat výšku a hmotnost novorozence. Pokud je s výškou 75 cm považována hmotnost 10 kg za normální, bude mít nadváhu hmotnost 15 kg. Jeho důvody:
- nadměrný kalorický příjem kojící matky;
- krmení příliš vysokou kalorickou výživnou směsí;
- narušení metabolismu, hormonálních hladin nebo funkcí endokrinního systému;
- nadbytek tekutin v těle způsobený onemocněním ledvin.

Nedostatek tělesné hmotnosti novorozence, příčiny

Podváha novorozence je považována za závažnější problém než narození velkého dítěte. Nedostatek váhy se objevuje, když dítě v lůně nedostává životně důležité živiny, což má za následek dystrofické změny v těle a nedostatečně vyvinutých orgánech. U těchto dětí se mohou rozvinout metabolické poruchy vedoucí k adipozitě v adolescenci a diabetes a hypertenze u dospělých.

Moderní pediatrie identifikuje vnitřní a vnější příčiny úbytku hmotnosti u novorozence. Pokud k porodu došlo bez abnormalit a narodil se normálně, pak nedostatek váhy je způsoben pouze vnějšími příčinami, z nichž hlavní je nedostatek vyvážené stravy. Tento faktor je zvláště důležitý při kojení. K úbytku hmotnosti může dojít v důsledku špatného laktace, nedostatečného hustého mléka a pokud je kojící matka neustále ve stresu.

Hmotnost novorozence a postava rodičů

Medicína tvrdí, že hmotnost novorozence závisí jen málo na výšce a hmotnosti rodičů, protože v matčině lůně se všechny děti vyvíjejí podle stejných fyziologických zákonů. Lidé však pevně prokázali názor, že velcí rodiče ve váze a výšce mají velké děti a naopak. Odborníci potvrzují, že rodiče narození ve velkém mají vysokou pravděpodobnost, že budou mít dítě s hmotností 4,0 kg nebo vyšší.

Vliv výživy na přírůstek hmotnosti

Když kojíte zdravé dítě a vyváženou stravu kojící matky, zvýšení tělesné hmotnosti dítěte obvykle odpovídá jeho věku.

Pokud dítě roste na umělé nebo smíšené výživě, je proto důležité udržovat hmotnost novorozence v průběhu jeho vývoje, protože je velmi důležité dodržovat dietu a množství výživné směsi, která by měla být vypočítána přesně podle hmotnosti a věku dítěte. Pokud toto pravidlo porušíte, dítě začne přibývat na váze nebo naopak - ztratit.

Hmotnost novorozenců

Úplně první čísla, která si každá matka pamatuje na celý svůj život, je růst novorozence a jeho váha. Je obvyklé sdělovat stejné parametry příbuzným a přátelům spolu se zprávami o narození dítěte. Ti, kteří mají děti, začínají porovnávat „vlastnosti“ s těmi, které mají jejich děti při narození. A ti, kteří nemají děti, ani nechápou, zda je dobré nebo špatné, že se dítě narodilo s takovou výškou a hmotností.

Hmotnost dítěte při narození se považuje za hodnotu získanou během první hodiny po narození. V závislosti na tom, zda se jedná o dlouhodobé dítě nebo ne, lék přiděluje běžné možnosti.

Normální hmotnost u novorozenců

Děti jsou ve svém vývoji tak individuální, že se za normální považuje poměrně široký rozsah hodnot:

 • pro plné děti - od 2,5 kg do 4,5 kg;
 • u předčasně narozených dětí je spodní hranice tělesné hmotnosti 1 kg.

Zajímavý. Moderní vybavení v porodnicích vám umožňuje zajistit životně důležitou činnost pro předčasně narozené děti i s hmotností 800 g.

Jakou hmotnost a výšku by mělo mít dítě

Lékař nejvyšší kategorie, Evgeny Komarovsky, dodržuje klasifikaci přípustných změn výšky a hmotnosti přijatých Světovou zdravotnickou organizací. Žádá však, aby nevyloučil dědičnost. Pokud se rodiče obávají, že jejich dítě má váhu, která přesahuje obecně přijímané normy, pak by první věcí, kterou měli udělat, je porovnat se s průměrnými dospělými.

Genetické vlastnosti struktury skeletu a tvorba svalové a tukové tkáně dědí děti. Je-li otec vysoký, s podlouhlými kostmi končetin nebude syn takového otce nikdy pod průměrnou výškou. V souladu s tím bude hmotnost tohoto dítěte výrazně převyšovat průměrný ukazatel a bude to absolutní varianta normy.

Totéž platí pro malé děti: pokud jsou rodiče malí, malí, zdědí dítě od nich tuto funkci. V tomto případě nebude tělesná hmotnost novorozence, která přesahuje dolní hranici normálu, také považována za odchylku.

Když se rodí rodiče s průměrnou hmotností a výškou, které se narodí v plné délce, jejichž tělesná hmotnost přesahuje 4500 g, je na vině nejčastěji žena. Pokud v průběhu těhotenství vedla sedavý životní styl a snědla, nerespektovala doporučení okresního porodníka a zneužívala přejídání, není překvapivé, že se dítě narodí s nadváhou.

Hmotnostní tabulka WHO

Světová zdravotnická organizace zveřejňuje ve veřejném vlastnictví tabulku hodnot hmotnosti a výšky u novorozenců.

Průměrná porodní hmotnost a výška podle WHO

IndexPorod
prvnídruhýprvnídruhý
klucidívky
G.3533362733163506
Výška, cm53.554.152.753.3
Rozsah normy, g.3000-40002800-3800

Podle tabulky můžeme říci, kolik centimetrů a gramů dívky jsou téměř vždy menší než chlapci, a je také snadné si všimnout, že prvorození jsou při narození o něco nižší než jejich mladší bratři a sestry při narození.

Zajímavý. Během těhotenství dvojčat bude mít jedno z dětí větší váhu a výšku než druhé. Při přesně stejné výšce a hmotnosti se nenarodí ani dvojčata.

Příčiny nedostatečné tělesné hmotnosti

Z toho, jak těhotenství postupovalo, závisí nitroděložní vývoj dítěte. Pokud těhotná žena trpěla toxikózou po dlouhou dobu, nemohla plně jíst, dítě také dostalo méně živin. Podobná situace nastává u nastávajících matek, které v prvních měsících zneužívaly na váze, takže lékař mohl doporučit dietu, která ženě pomohla zastavit nadměrný nárůst objemu a zbavila dítě dalších gramů..

Pokud na recepci u porodníka překročí tloušťka kotníků standardní hodnoty, je u těhotné ženy diagnostikován otok a je jí předepsáno diuretikum a dieta, která také ovlivňuje tělesnou hmotnost plodu.

Odchylky od normy: zda si dělat starosti

Aby bylo zajištěno, že hmotnost novorozence je normální, není tabulka často potřebována. Stačí pozorovat dítě. Když je dítě aktivní, vyžaduje jídlo přibližně každé dvě až dvě a půl hodiny, nekřičí po sejmutí hrudníku, nevážte ho pokaždé, když porovnáte s údaji z tabulky norem.

Dodatečné informace. Podle statistik má 15 až 20% dětí odchylky od normy, ale neodhalily žádné vývojové abnormality.

Hmotnost novorozence při propuštění

Pár hodin po narození začnou děti zhubnout. To se děje proto, že:

 • střeva jsou vyprázdněna - původní stolička je tmavě zelené barvy;
 • močový měchýř je opakovaně vyprazdňován;
 • otok narození ustupuje.

Dodatečné informace. Třetí nebo čtvrtý den po porodu se provádí kontrolní vážení, které ukáže, jak moc dítě zhublo..

Fyziologická ztráta hmotnosti

Normální je považováno za ztrátu 5-8% tělesné hmotnosti z originálu. To znamená, že pokud dítě při narození váží 3 kg, může do doby propuštění ztratit 150 až 240 g, bude to v přijatelných hodnotách.

V případě, že dítě ztratí více gramů, by mělo být vyšetřeno, aby se zjistily příčiny patologického úbytku hmotnosti. Prvním je eliminace ztráty tekutin:

 • posoudit teplotu vzduchu v místnosti - pokud se zahřeje na více než 22 ° C, je dítě vyčerpáno teplem;
 • posoudit vlhkost v místnosti - pokud je pod 55%, dítě ztratilo velké množství své tekutiny a navlhčilo vdechovaný vzduch sliznicemi dýchacích cest;
 • nedostatek kolostra v matce;
 • zrychlený metabolismus.

Důležité! Aby se vyloučila patologická ztráta tekutin, novorozenci se topí v horkém období, pokud není možné upravit parametry vzduchu.

Hmotnostní přírůstek u novorozenců

Čtvrtý den matka porodí mléko. Proto po 4 dnech začne novorozenec přibývat na váze. Během kojení již nedostává kolostrum v malých dávkách, ale první skutečné mléko.

Průměrná míra zvýšení

Matka a její dítě by měly každý měsíc navštívit pediatra, aby vyhodnotily stav dítěte a také zjistily, jak se váha a výška dítěte změnila z ukazatelů narození..

Dítě může v průměru přidat každý měsíc tyto gramy:

 • ve věku 4 týdnů - 600 gramů;
 • o dva měsíce těžší o 800 gramů;
 • tříměsíční dítě také přidá - 800 gramů;
 • od 4 měsíců života začíná přírůstek hmotnosti trochu zpomalovat - 750 gramů;
 • při 5 měsících života je přírůstek hmotnosti asi 700 gramů;
 • 6. měsíc života přidá dalších 650 gramů.

Kromě tělesné hmotnosti je přidání centimetrů v prvních měsících intenzivnější než v následujících:

 • v prvním měsíci dítě zvětší délku těla o 3 cm;
 • dvouměsíční dítě roste o další 3 cm;
 • během třetího a čtvrtého měsíce dítě přidá délku 2,5 cm;
 • pátý a šestý měsíc zvyšují růst dítěte o 2 cm každý.

Musíte vždy vážit toho malého nahého a položit pouze plenu, protože dětské váhy jsou velmi přesné - snadno ukážou hmotnost jedné žiletky. Pokud vám funkce zařízení neumožňuje automaticky odečíst hmotnost pleny, budete ji muset udělat sami, poté, co jste dříve změřili její hmotnost bez dítěte.

Na poznámku. Pokud doma neexistují žádné speciální dětské váhy pro měření novorozence a rodinný rozpočet jim neumožňuje jejich nákup, ale existují obyčejní dospělí, je na nich dítě snadno měřitelné. Za tímto účelem je někdo, například otec, zvážen nejprve bez dítěte a poté s ním. Odečtením hodnoty jeho váhy od toho, co váhy ukázaly při vážení společně, bude táta schopen zjistit hmotnost dítěte.

Špatný přírůstek hmotnosti

Pokud je přírůstek hmotnosti za měsíc minimální, pediatr si to určitě všimne při příštím plánovaném vyšetření. Častěji se tato situace vyskytuje u dvojčat - ne všechny mateřské mléko přichází v požadovaném množství na obě prsa za pár hodin. Tato miminka musí být doplněna mléčnou výživou, pokud neexistují jiné důvody pro podváhu.

Hmotnostní přírůstek do jednoho roku

Na konci prvního roku života se průměrná hmotnost a výška novorozence zvyšuje o 7150 ga 25 cm. Jak rychle teče horská řeka, fyzický vývoj dítěte již nebude probíhat. Následující změny ve výšce budou asi 6 cm za rok.

První rok života je pro matky jedním z nejtěžších. Při správné organizaci stravování, spánku a bdělosti však budou rodiče moci dosáhnout dobrých nocí a užívat si péče o své děti. V prvním roce se dítě rychle rozrůstá, právě se narodilo malé kotě, a teď, jako velký slon, sedí na vysoké židli. Čím méně matka porovnává své dítě s čísly ze stolů, tím klidnější a šťastnější je. Zdraví dítěte není v souladu s normami, ale v jeho pohody a veselé náladě.

Norma hmotnosti novorozence

Děti se rodí s různými tělesnými hmotnostmi, a to je přirozený jev. Existují však meze přípustné odchylky nahoru nebo dolů. Zjistíme, jaká je normální porodní hmotnost dítěte a co to může ovlivnit.

Co určuje hmotnost dítěte při narození

Je obtížné předem odhadnout, s jakou hmotností se dítě narodí. Zda je velký nebo malý, může být ovlivněno mnoha faktory. Mezi nimi:

 • Genetika. Pokud by se otec a maminka narodili velcí, je velmi pravděpodobné, že jejich dítě bude stejné. Toto pravidlo platí také pro rodiče s nízkou hmotností. Věří se, že genetika matky je důležitější než otec.
 • Ženy s nízkým indexem tělesné hmotnosti rodí malé děti a mají vysokou - velkou.
 • Věk matky. Těhotenství až 20 let může vést k malé hmotnosti dítěte. Ženy po 35 letech podle statistik porodí větší děti.
 • Životní styl. Zvýšení hmotnosti plodu závisí na výživě matky a na přítomnosti špatných návyků. Nedostatečné množství vitamínů a živin, kouření, pití alkoholu může vést k narození malého dítěte.
 • Zdravotní problémy. Odchylka na menší stranu je možná u anémie, fibroidů dělohy, prevence placenty, onemocnění srdce, plic a ledvin u matky.
 • Gestační diabetes. Závislost na glukóze během těhotenství vede ke zvýšení „paliva“ pro novorozence a ke zvýšení jeho růstu.
 • Gestační věk. Předčasně narozené děti se rodí s nízkou porodní hmotností..
 • Vícečetné těhotenství. Při přenášení dvojčat nebo trojčat se zmenšuje velikost každého ovoce.
 • Podlaha. Chlapci často váží více než dívky.
 • Číslo těhotenství. Průměrná porodní hmotnost dítěte může záviset na tom, jak se objevilo u matky. Během druhého a každého následujícího těhotenství dochází ke zvýšení tělesné hmotnosti plodu. Existují však výjimky z tohoto pravidla..

V případě úzkostných poruch nebo klinické deprese existuje riziko úbytku hmotnosti i u dítěte narozeného včas.

Normy růstu a hmotnosti novorozenců (podle WHO)

Kolik by novorozené dítě mělo zvážit, závisí na jeho pohlaví. Tabulky WHO ukazují, že norma pro chlapce je 3,3 kg se zvýšením o 49,9 cm. U dívek jsou ukazatele o něco méně - 3,2 kg a 49,2 cm.

Normální hmotnost novorozence

Normální hmotnost novorozence se může lišit nahoru nebo dolů. Za přijatelné limity se považuje tělesná hmotnost od 2,5 do 4,5 kg.

Jak se váží

První věc, kterou lékaři věnují pozornost, je to, kolik novorozeně váží. Za tímto účelem jsou prováděny jednoduché akce:

 1. Dětské váhy jsou umístěny na rovném tvrdém povrchu..
 2. Na misku je umístěna plenka.
 3. Váhy jsou zapnuté. Na nich se objeví údaj „0,00“. Spotřebič by se neměl dotýkat předmětů stojících poblíž a plenka by měla viset přes okraje.
 4. Novorozenec je úhledně umístěn na misku.

Lékaři vědí, kolik normální porodní hmotnosti by mělo být pro dítě. Zohledňují se další faktory, včetně toho, zda bylo dítě předáno do konce těhotenství. Existuje rozdíl mezi dítětem narozeným ve 30. a 40. týdnu s tělesnou hmotností 2 kg. V prvním případě je to výsledek předčasného věku a ve druhém případě to může naznačovat výskyt zdravotních problémů..

Proč se porodní hmotnost liší od ultrazvuku

Můžete zjistit, zda bude normální porodní hmotnost dítěte na ultrazvukovém vyšetření. Odborníci varují, že se nejedná o přesný výsledek a chyby jsou možné ve větší či menší míře:

 • do 3500 g - 150 g;
 • 3500 - 4000 g - 200 g;
 • více než 4500 g - více než 200 g.

Chyby při určování hmotnosti ultrazvuku jsou způsobeny skutečností, že výpočty jsou prováděny pomocí speciálních vzorců. Nesprávné měření několika milimetrů může vést k chybám až 250 g.

Příčiny nadváhy novorozence

Odchylka od normy hmotnosti dítěte při narození může být ve větší míře spojena s:

 • dědičnost;
 • fetální abnormalita;
 • příliš vysoká kalorická výživa těhotné ženy;
 • narušený endokrinní systém matky.

Během prvního roku života je sledována hmotnost novorozence.

Během měsíčního vyšetření může pediatr dokonce vizuálně zaznamenat příznaky nadváhy:

 • velké množství tukové tkáně;
 • bledá kůže;
 • nízký svalový tonus;
 • krátký krk;
 • vyrážka mezi plenami.

Při přirozeném kojení je přírůstek hmotnosti zřídka nadměrný, protože je nemožné překrmovat novorozence. Pokud k tomu dojde, maminka by měla znovu zvážit její stravu a odstranit z ní nadměrné množství mouky, sladkých a mastných potravin.

Sedmiměsíční dítě s nadváhou může být spojeno s nízkou pohyblivostí, nepravidelným a častým krmením „dospělého“ jídla. Patologické příčiny mohou také vést k problémům s tělesnou hmotností dítěte do jednoho roku a starší: vrozená onemocnění, metabolické poruchy, hormonální poruchy.

Důvody hubnutí

Norma hmotnosti novorozence by se neměla kriticky odchýlit na menší straně. Nízká tělesná hmotnost může říct o nedostatečném množství živin a vitamínů získaných od matky. To může vést k dystrofickým změnám plodu..

Optimální váha se počítá na základě jejího poměru k růstu novorozence. Je také důležité sledovat další soubor tělesné hmotnosti dítěte a hodnotit ukazatel v dynamice. V některých případech se matce doporučuje zvážit novorozence jednou denně a zaznamenat všechny změny.

S genetikou je spojen mírný nedostatek kojenců. Pokud je matka malá, může porodit stejné děti.

Fyziologická ztráta hmotnosti

V poporodním oddělení se upozorňuje nejen na to, jak moc by dítě mělo při narození vážit, ale také na to, jaká byla fyziologická ztráta tělesné hmotnosti. Toto je přirozený proces, jehož příčiny jsou:

 • regurgitace plodové vody;
 • vylučování meconium;
 • ztráta přebytečné vlhkosti v suchém prostředí;
 • sušení pupeční šňůry;
 • přizpůsobení se novému prostředí;
 • přechod na jiný druh jídla.

V den propuštění z nemocnice se obnoví ztracená hmotnost dítěte. Během příštího týdne se hmotnost zvyšuje o 250 až 300 g. Po propuštění by dítě nemělo zhubnout. Pokud k tomu dojde - existuje důvod kontaktovat pediatra, aby zjistil možné příčiny.

Jak novorozenec přibírá na váze normálně

Minimální měsíční sada závisí na věku. V průměru jsou standardní ukazatele následující:

 • 0-3 měsíce - 750 g každý;
 • 3-6 měsíců - každý po 600 g;
 • 6-9 měsíců - 450 g každý;
 • 9-12 měsíců - každá po 300 g.

Ideální sledování tabulek WHO je pozorováno u malého počtu dětí. Často existují odchylky nahoru nebo dolů, nedostatek náboru za poslední měsíc.

V takových případech pediatr vypočítá, jak velká hmotnost se během celého období zvýšila, a určí, zda existuje důvod k obavám (nedostatek chuti k jídlu, snížená aktivita, časté vyplivnutí atd.).

Minimální nárůst nebo jeho absence je často spojen se zvýšením aktivity dítěte. V některých případech může být nutné přejít z kojení na umělé krmení a podstoupit další vyšetření (krevní testy, ultrazvuk).

Zajímavá skutečnost: minimální a maximální hmotnost novorozence

Váha některých dětí se výrazně liší od obecně uznávaných norem. V roce 1955 se v Itálii narodilo dítě s hmotností 10 200. Informace o chlapci jsou stále zaznamenány v Guinessově knize rekordů..

Nejmenší novorozenec je Emilia, která se narodila v roce 2016 s hmotností 244 g. Tehdy byl gestační věk 26 týdnů.

Články O Neplodnosti