Hlavní Bolest

Fontanel u novorozenců

Péče o novorozence je odpovědnou záležitostí. Mladé matky mají s tím mnoho strachů: jak ublížit a zlomit něco pro dítě. Když se na jeho hlavě objeví měkké skvrny, které jsou pokryty pouze tenkou kůží, obavy se zesilují. Je děsivé dotknout se dítěte. Okamžitě vyvstává otázka: kdy se fontanel u dítěte zaroste a jak s ním zacházet, aby nedošlo k poškození jemné hlavy?

Fontanel u novorozence

Význam a funkce fontanelu

Na rozdíl od lebky dospělého má novorozené dítě na hlavě charakteristický rys - neosifikované části lebky. Kraniální kosti nejsou úplně v kontaktu, mají mezery zvané fontanely. Přirozenou funkcí těchto stránek je „pomáhat“: při narození dítěte, při průchodu porodním kanálem, mají kraniální kosti schopnost jít za sebou. To poněkud snižuje velikost hlavy dítěte a zabraňuje vážným zraněním u ženy, která rodí. Proto děti při narození nemají úplně správný tvar hlavy. Po narození se hlava zvětšuje, nabírá obvyklý tvar, švy se postupně roztaví, fontanely se napnou. Vzhledem k přítomnosti takového přirozeného „tlumiče nárazů“ - fontanelu, jsou údery hlavy změkčeny. Fontanel také u novorozenců vykonává funkci přenosu tepla těla jako celku a zejména mozku. Díky přítomnosti neuzavřeného fontanelu je mozek diagnostikovat mozek ultrazvukem. Díky uzavřené kosti není tato studie možná..

Umístění, vzhled a množství

Kraniální kosti jsou propojeny pohyblivými stehy, v kloubech, které tvoří fontanely. V těchto oblastech je mozek uzavřen pojivovou tkání a kůží. Nejvíce „hlavní“ fontanel se nachází na Temechce, tj. Na koruně, na křižovatce dvou čelních a dvou parietálních kostí lebky. Má tvar, který lze nazvat kosočtvercem. Velikost je přibližně 3 cm.

Kromě tohoto „hlavního“ fontanelu má dítě na lebce při narození ještě několik takových stránek. Kolik míst je tam? Je jich šest: dva nepárové a dva párové. Týlní fontanel je také nepárový. Je tvořena spojením dvou parietálních a jedné týlní kosti, zatímco má tvar trojúhelníku o velikosti 5 mm. Spárované fontanely jsou umístěny po stranách hlavy: je klínovitého tvaru, nachází se v časové oblasti, a mastoid, který se nachází za uchem.

Nejzákladnější otázkou je, kdy jsou fontanely novorozenců zarostlé? Těchto pět míst je uzavřeno první měsíc po narození nebo se uzdraví v děloze. Charakteristickým znakem růstu a vývoje dítěte je postupné uzavření fontanel (ve většině případů se míní pouze parietální)..

Umístění fontanel na lebce dítěte

Co určuje jeho velikost u novorozence

Stav fontanel u kojenců při narození je do značné míry určován stravou těhotné matky. Pro pevnost kostí je velmi důležitá hladina vápníku a fosforu v těle. Proto jsou těhotným ženám předepsány multivitaminy nebo samostatně přípravky na bázi vápníku a fosforu a také doporučují jíst více potravin obsahujících tyto prvky..

Při normální hladině vitamínů budou fontanely malé a rychle zarostou. Stav fontanel se obvykle posuzuje ne bezprostředně po narození, ale po 2-3 týdnech, kdy kosti lebky „padnou na místo“, narovná se po porodu. Přebytečný vápník může vést k předčasné osifikaci měkkých oblastí a při narození může dojít ke zranění.

Velikost fontanel závisí také na tom, v jakém týdnu porod začalo. Pokud byly předčasné a dítě se narodilo před 38 týdny, jsou fontanely a intervaly mezi kostmi lebky často větší než u mimorozchodců. U předčasně narozených dětí existují standardy pro jejich uzavření.

Měření holčičky doma

Velikost normy

Nejindikativnější jsou velikosti velkého fontanelu kosočtvercového tvaru. Měření jeho velikosti se provádí mezi středy protilehlých stran. Průměr pro novorozence je v rozmezí 26-28 mm. Po narození se kosti mohou mírně rozšířit a zvětší se fontanel. Po několika týdnech začne proces obrácení, měkká oblast poroste. Extrémní maximální hodnota, při které velikost odpovídá normě, je 32 mm. Překročení této velikosti mluví o velké maličkosti.

Důležité! Velký fontanel u novorozence neznamená přítomnost křivice. Pravděpodobněji se vyznačuje obecným změkčováním kostí a měkkostí okrajů kosti ve fontanelu. Kromě toho existují další příznaky křivice: přítomnost změn ve složení krve, zvýšená nervová excitabilita, snížený svalový tonus, kyselá vůně potu a růst hrbolů na kostech lebky.

Odchylky od normy: důvody a doporučení

Odchylky lze pozorovat u předčasně narozených dětí, s nedostatkem vápníku v těle matky během těhotenství nebo naopak s jejím nadbytkem. Jiné abnormality, které se mohou objevit:

 • vrozený nebo získaný hydrocefalus;
 • mikrocefaly - úplné uzavření postranního a zadního fontanelu při narození a velmi malá velikost velké plochy;
 • příznak zvýšeného intrakraniálního tlaku a hromadění tekutin v hlavě - projevuje se rychlým nárůstem velikosti fontanel po narození;
 • poškození nervového systému - fontanely a stehy mezi lebečními kostmi se velmi rychle uzavírají;
 • organické poškození mozku - charakterizované snížením velikosti fontanelu s malým zvětšením obvodu hlavy.

Tyto příznaky vyžadují důkladné vyšetření neurologem a další vyšetření, protože pro konečnou diagnózu jsou zapotřebí další údaje.

Důležité! Mylná představa je, že s malým fontanelem není třeba brát vitamín D, a to ani se zjevnými příznaky křivice. V přítomnosti objektivních údajů, které naznačují přítomnost takového vážného onemocnění u dítěte, se jedná o předepsané léky obsahující vápník a roztok vitamínu D. Takové ošetření ve správném množství nezrychluje růst fonanelu.

Hlava dítěte s hydrocefalem

Podmínky uzavření fontanel u dětí

Je obtížné jednoznačně odpovědět na otázku, jak starý fontanel roste u dítěte. Načasování uzavření parietálního fontanelu je individuální. V podstatě k významné fúzi lebečních kostí dochází asi rok.

Standardy podle času

Existují určité normy pro průměrnou velikost stran velkých fontanelů, které se s přibývajícím věkem dítěte mění..

Ukazatele normální velikosti fontanelu podle věku dítěte

Věkové měsícePrůměrné rozměry stran velkého písma, mm
0-127-29
1-222-25
2-323-24
3-420-21
4-516-18
5-616-18
6-716-16
7-814-16
8-914-15
9-1012-14
11-125-8

Situace se považuje za normální, když se fontanel u novorozence léčí v období od 1 do 1,5 roku. Předpokládá se, že načasování a rychlost uzavření fontanelu je způsobeno genetickou predispozicí, kterou se žádný lék nemůže změnit. V období do 3 měsíců by se měla malá oblast uzdravit a párové postranní strany by již měly být uzavřeny.

Důležité! U předčasně narozených dětí se fontanel může přetáhnout později - na 2-2,5 let. Všechna vývojová zpoždění jsou vyřešena do 3 let věku, pokud jsou dodržena všechna doporučení ošetřujících lékařů.

Předčasné uzavření

Existuje názor, že předčasné uzavření malé dívky u novorozence způsobí nedostatečný vývoj mozku. Obrazně řečeno, mozek nebude mít kam růst a dítě vyroste podřadně. To je nebezpečná mylná představa, protože růst lebky není způsoben fontanely, ale kvůli přítomnosti stehu mezi kostmi lebky. Při normálním vývoji dítěte a měsíčním zvýšení obvodu hlavy není předčasné uzavření patologií a nepředstavuje žádné nebezpečí.

Kromě dědičnosti ovlivňují načasování přerůstání následující faktory:

 • obecná míra růstu dítěte - pokud dítě rychle přispívá k růstu a hmotnosti, pak dočasně roste;
 • způsob krmení dítěte - u kojených dětí jsou podmínky přerůstání před umělým.

Uzavření malé holčičky ve věku méně než 3 měsíce naznačuje porušení obsahu vitamínu D a zvýšeného obsahu vápníku v těle dítěte. Nejčastěji je to způsobeno porušením režimu vitamínových a minerálních komplexů během těhotenství.

Kojení podporuje včasný růst fontanel

Péče o Fontanel

Pro tuto citlivou část hlavy není nutná žádná zvláštní nebo zvláštní péče. Můžete se jí dotknout rukama. Hlavní věc není tlačit do této oblasti. Při česání vlasů netlačte štětcem, postupujte opatrně. Pokud se na fontanelu objeví žlutá nebo hnědá kůra, neprovádějte jejich okamžité čištění hřebíky nebo jinými ostrými předměty. Stačí aplikovat dětský olej na hlavu, vhodná je i jakákoli zelenina. Po 30 minutách vyčešte dětský hřeben se zaoblenými plastovými hřebíčky. Je zcela bezpečné vyříznout dítě, jehož fontanel ještě není uzavřen. Nic se mu nestane.

Normální stav zarostlého fontanelu je shoda jeho úrovně s kostmi lebky. Zároveň, když křičí a pláče, může se trochu vyklenut. Rovněž je povoleno malé zvlnění, které je způsobeno blízkým průchodem mozkové tepny. Může to vypadat trochu zastrašující, ale je to normální možnost. Odtud pochází název této části lebky. V jiných zemích se také nazývá „kašna“.

Pokud je dítě v klidu, fontanel klesá nebo vyboulí, musíte kontaktovat neurologa. To může být známkou zvýšeného intrakraniálního tlaku. Stahování fontanelu může být způsobeno těžkou dehydratací po zvracení nebo průjmu. Tato podmínka je kritická a vyžaduje přijetí naléhavých opatření: okamžité odvolání pro pohotovostní péči a rychlé obnovení vodní rovnováhy dítěte. Pro ústní hydrataci je nutné nejlépe rozmrazit.

Pediatrové doporučují střídavě položit dítě na jednu, pak na druhou stranu. To je nezbytné pro jednotnou tvorbu lebky a prevenci „spékání“ měkkých oblastí. Pokud je dítě neustále na jedné straně, zatížení koruny bude nerovnoměrné a může vést k vnitřní patologii.

Vypouklý zadní fontanel

Pokud uplynul termín pro přerůstání fontanelu

Protože načasování zarůstání je do značné míry určeno genetickou dědičností, je možné, že pozdní uzavření je charakteristickým rysem rodiny na straně mého otce nebo matky. Nicméně otázka, kdy přesně novinka vyroste u novorozence, a proč to trvá dlouho, je pro rodiče velmi vzrušující. Vzrušení je zvláště výrazné, pokud jsou děti porovnány s dětmi známých a přátel blízkých věku. Ve skutečnosti jsou velikosti a podmínky zarůstání u dětí individuální, stejně jako výška, hmotnost a barva očí.

Pravděpodobné odchylky

O pomalém hojení můžete mluvit, pokud ve věku 1,5 roku není malá korunka novorozence stále zavřená a její velikost je 10-12 mm. K dispozici jsou však další rušivé příznaky. Je nekompetentní posuzovat nemoc pouze jedním znamením. Pravděpodobné příčiny spojené s různými chorobami a doprovázené průvodními patologiemi jsou následující:

 • Křivice je dlouhá doba hojení měkké oblasti na pozadí narušeného spánku, úzkosti, nadměrného pocení pokožky hlavy a postupné změny tvaru lebky. Důsledky křivice jsou nesprávná tvorba končetin, malocluze, zahuštění žeber, potopená hrudník, deformace pánevních kostí. Pokud máte podezření na nemoc, musíte podstoupit komplexní vyšetření neurologem.
 • Hydrocephalus - pomalé hojení, doprovázené nadměrným hromaděním tekutin v mozku. Důsledky jsou velmi smutné: zpožděný vývoj řeči, letargie, problém s vyjádřením emocí;
 • Zakrslost - patologie kostí vyjádřená zakrnělým růstem v důsledku genetické dědičnosti.

Vnější příznaky křivice

Podle Dr. Komarovského je předčasné uzavření (až 3 měsíce) nebo neuzavření po 1,5 roce důvodem pro návštěvu neurologa a vyšetření na možné patologie. Podle statistik se do roku 2010 malá věc přeroste u 25% dětí, ve věku 2 let - u 95%.

Odchylky od velikosti a načasování nejsou důvodem k podezření na závažné onemocnění dítěte pouze na základě tohoto faktoru. Při stanovení diagnózy je nutné shromáždit maximum informací týkajících se vývoje, pohody a růstu dítěte. Rodiče musí sledovat a zaznamenávat změny jeho stavu, pokud máte nějaké dotazy nebo podezření, poraďte se s lékařem.

Fontanely u dětí: norma a patologie

Při narození dítěte si rodiče na hlavě najdou zvláštní místo - na křižovatce kostí z pojivové tkáně se vytvoří speciální kosočtverec, který se nazývá velký fontanel. Na zadní straně hlavy má dítě také malý fontanel a předčasně narozené děti mají také lateran fontanel. Proč děti potřebují stejné fonty? Tato otázka se často objevuje mezi rodiči, mají zájem zjistit, jaké funkce tyto fontanely vykonávají a kdy by se měli normálně zavírat? Právě na tyto otázky a mnoho dalších odpovíme..

Jaké jsou normální velikosti fontanelu?
Abychom lépe porozuměli velikosti fontanel a dynamice jejich uzavření, lékaři podmíněně rozdělili celé období v prvním roce života do pěti hlavních intervalů - první z nich trvá celé období novorozence, první měsíc od narození. Pak každé období trvá tři měsíce - až tři měsíce, pak až šest měsíců, pak až devět měsíců a nakonec až rok.

V prvním období, kdy se dítě nazývá také novorozenec, jsou boční fontanely již uzavřeny (u dětí na plný úvazek) nebo rychle uzavřeny přibližně za dva až tři týdny. během tohoto období můžete cítit malý fontanel na zadní straně hlavy ve tvaru trojúhelníku, může být otevřen po celou dobu novorozence, ale postupně se zmenšuje a uzavírá kolem jednoho měsíce. Velký fontanel v tomto období má tvar kosočtverce s pravidelnými a relativně rovnoměrnými okraji a rozměry tohoto fontanelu se měří mezi okraji kostí (a nikoli rohy), které nejsilněji vyčnívají do středu kosočtverce. V současné době odpovídá velikost fontanelu 2 - 3 cm x 2 - 3 cm, i když v opačném směru mohou existovat malé odchylky, nejvýše 2 - 3 mm.

Vlastnosti fontanel.
Je třeba si uvědomit, že v době narození může být fontanel kvůli konfiguraci (určité stlačení hlavy) mírně menší a po několika dnech, kdy má hlava normální tvar, se může zvětšit. To není známkou žádných patologií a není třeba o tom panikařit. Ale také to nestojí za to úplně ignorovat velikost fontanel - zvětšení fontanel a změna jejich tvaru mohou být výsledkem předčasnosti (čím silnější je, tím větší fontanely), porušením osifikace v oblasti lebky, jakož i projevem tak závažné nemoci jako vrozeného hydrocefalu ( kapka mozku). Pokud dojde k úplnému uzavření laterálního a malého fontanelu v době narození, stejně jako se velikost velkého fontanelu značně sníží - může to být známkou nebezpečné vrozené patologie - mikrocefaly (nedostatečný vývoj lebky a mozku).

Je třeba si pamatovat pravidla pro uzavírání fontanel, aby bylo možné je dodržovat. U zdravých novorozenců narozených na plný úvazek se velikost fontanel může mírně zvýšit pouze během novorozeneckého období, v prvních dnech, a pak by se velikost fontanel měla postupně snižovat. V prvním měsíci života je důležité posoudit míru změny velikosti fontanelu. Pokud dojde k rychlému progresivnímu rozšiřování velikosti všech fontanel, a zejména pokud se švy liší, okamžitě kontaktujte neurologa, může to být příznak hydrocefalu se zvýšením tlaku intrakraniální tekutiny. Neméně nebezpečné je rychlé uzavření fontanel a přerůstání stehu - to může být známkou poškození nervového systému.

Změna fontanel s věkem.
V období do tří měsíců dojde k povinnému uzavření malého fontanelu, postranní by měly být uzavřeny vůbec a velikost velkého fontanelu by se měla mírně snížit na asi 2,2 až 2,5 cm. Pokud se u dětí rozvine rané organické léze v nervovém systému, dojde ke snížení růstu obvodu hlavy. Také zhutnění kostí lebky, uzavření lebečních stehů, velikost velkého fontanelu jsou značně sníženy. S vývojem hydrocefalu však dochází k opačnému obrazu - rozšiřování šicích materiálů a prudký nárůst fontanelu.

V období od tří měsíců do šesti měsíců se velikost velkého fontanelu zmenšuje na 1,9-2,2 cm. Je důležité sledovat velikost růstu obvodu hlavy a pokles dynamiky fontanelu. Někdy může prudký pokles velikosti hlavy a fontanelu naznačovat vývoj některých dědičných chorob nebo sekundární mikrocefálie. To vyžaduje účast neurologa.

V období od šesti měsíců do devíti měsíců života by se měl fontanel postupně snižovat a dosahovat velikostí 1,4-1,7 cm za devět měsíců, nebezpečné jsou jak prudké zmenšení velikosti fontanelu, tak jeho velká velikost. To může naznačovat onemocnění samotného nervového systému a endokrinních poruch..
Po devíti měsících se velký fontanel postupně uzavírá a zmenšuje se.

Kdy by měl být velký fontanel uzavřen?
V průměru k úplnému uzavření velkého fontanelu dochází asi za 12-16 měsíců života, ale vše záleží na individuálních charakteristikách dítěte a je docela přijatelné uzavřít fontanel do věku 20-24 měsíců. Někdy existují případy dřívějšího uzavření velkého fontanelu do věku šesti měsíců nebo dokonce dříve. Tato situace však vyžaduje aktivní pozorování neurologem, protože v důsledku předčasného uzavření fontanelu může být narušen růst kraniálních kostí, což povede k mikrocefálii. Tato patologie může být překážkou pro normální růst lebky a podle toho i pro vývoj mozku, protože prostě nemá kam růst.
Existují případy a zpoždění při uzavírání fontanelu - když se uzavírá po roce a půl. Poté mohou lékaři navrhnout, aby se u dítěte vyvinuly křivky, v takových případech je nezbytné pozorování pediatrem a aktivní léčba dítěte.

Ultrazvuk mozku.
Dnes je možné zkontrolovat strukturu a fungování mozku dítěte od narození. Za tímto účelem se děti podrobují neurosonografické proceduře. Použitím speciálního ultrazvukového senzoru prostřednictvím velkého fontu je skenování mozku prováděno v reálném čase a jeho struktura a vnitřní struktury jsou znovu vytvořeny na monitoru. To umožňuje lékaři podrobně se podívat na všechny části mozku a zjistit, zda existují patologické změny, vývojové abnormality a krvácení. Lékař zkoumá komory mozku a mozkové hmoty, hodnotí jejich vývoj a celkovou strukturu. To je zvláště důležité pro děti do šesti měsíců, protože v budoucnu se fontanel začne zmenšovat a ztěžuje diagnostiku.

Příznaky úzkosti.
Úroveň fontanelu by měla odpovídat úrovni kostí samotné lebky, neměla by proudit dovnitř a neměla by bobtnat. Předpokládejte mírnou pulsaci fontanelu, když se jej v rytmu dotýká srdečním rytmem dítěte. Důvodem je to, že mozkové tepny jdou blízko a rezonují podél mozkové tekutiny obklopující mozek. Pokud dítě křičí nebo pláče, může se fontanel mírně napnout a může se mírně vyboulit.

Nebezpečné může být silné vyboulení fontanelu nebo jeho stažení. Při nadměrném napětí fontanelu obvykle mluví o zvýšení intrakraniálního tlaku. Obvykle se to projevuje neustálým vyklenutím fontanelu v klidném stavu, jeho silnou pulzací nebo nepřítomností pulzace, s takovými příznaky je třeba kontaktovat neurologa.

K potopení fontanelu obvykle dochází v důsledku těžké dehydratace dítěte, včetně poklesu intracerebrální tekutiny. K tomu obvykle dochází při silném průjmu a zvracení. Tento stav je pro dítě nebezpečný, vyžaduje sanitku a opatření k obnovení vodní rovnováhy. Pro orální rehydrataci je nutné dítě pájet převařenou vodou nebo speciálními roztoky. V těžkých případech jsou dětem dokonce předepsány kapátka s roztoky.

Fontanel u novorozence

Fontanely jsou neosifikované oblasti mezi kostmi lebky. V době narození má dítě 6 fontanelů:

 • přední (velký) - má kosočtvercový tvar, jeho velikost je od 0,6 do 3,6 cm (v průměru 2,1)
 • zpět (malý) - jeho rozměry jsou asi 0,5 cm
 • spárované laterální: sfenoidní a mastoidní

Velikost fontanel je způsobena velkým počtem faktorů: gestační věk, dědičná predispozice, metabolický stav, přítomnost nemocí a další složky.

K čemu jsou fontanely??

Zajišťují pohyb kostí lebky a změnu tvaru hlavy pro bezpečný průchod porodním kanálem.

Matky, které rodí přirozeným způsobem, si pamatují, jaký zvláštní tvar hlavy mělo dítě po narození a jak se to stalo normální po 3-5 dnech.

Příroda je koncipována tak, aby kosti lebky během porodu nepoškozovaly mozek a dítě se při narození nezaseklo do porodního kanálu.

A co růst lebky?

To může být překvapivé, ale není to mozek, který roste za kostmi lebky, ale lebka, která se zvětšuje v důsledku aktivního růstu mozku. Tento proces je zvláště aktivní v prvních dvou letech života dítěte..

V tomto případě nedochází k růstu lebky v důsledku nárůstu fontanel, ale v důsledku růstu každé jednotlivé kosti a prodlužování stehů (hranice kloubu kostí). Pokud se šev mezi čelními kostmi v průměru uzavře za 2 roky, zůstávají zbývající stehy otevřené až do věku 18 až 20 let až do konce růstu mozku..

Všechno je individuální a rychlost zavírání fontanel závisí na vlastnostech dítěte. Norma je uzavření velkého fontanelu za 3 měsíce. Tuto skutečnost je nutno porovnat s měsíčními nárůsty na obvodu hlavy..

Normální ukazatele uzavření fontanel:

 • velký - od 3 do 24 měsíců (průměr 13,8)
 • malý - až 2 měsíce
 • postranní v termínu děti při narození jsou většinou uzavřené.
 • Příjem vitamínu D a mateřská strava nemají žádný vliv na rychlost uzavření fontanelu
 • rychlost zavírání velkého písma je důsledkem individuálních charakteristik dítěte
 • pokud se fontanely brzy uzavírají, musíte sledovat měsíční nárůst po obvodu hlavy
 • předčasné uzavření fontanel se zpomalením tempa růstu obvodu hlavy vyžaduje pečlivé vyšetření pediatrem, aby se vyloučila mikrocefálie

Fontanely jsou důležitým ukazatelem míry růstu mozku. Proto doba jejich uzavření vyžaduje monitorování pediatrem.

Fontanel u novorozenců

Jedním z vnějších ukazatelů normálního vývoje dítěte u pediatrů, neurologů a dalších dětských specialistů je fontanel u novorozených dětí. Je to malá měkká pulzující oblast na hlavě dítěte, pod níž je mozková tkáň poměrně blízko. Povrch fontanelu je pokryt hustým filmem s malou chmýří.

Fontanel novorozeného dítěte

 • Fontanel novorozence velmi usnadňuje proces porodu, jak pro dítě, tak pro matku. Při průchodu porodním kanálem jsou kosti lebky stlačeny, a proto hlava novorozence po narození vypadá protáhle. Poté se obnoví tvar hlavy;
 • Přítomnost fontanelu poskytuje optimální prostorové podmínky pro normální růst mozku tempem, které je stanoveno přírodou;
 • Fontanel se podílí na procesech regulace přenosu tepla dítěte a životního prostředí. Pokud tělesná teplota dítěte přesáhne 38 stupňů, mozková tkáň se přirozeně ochladí skrze fontanel;
 • Díky možnosti stlačení může fontanel sloužit jako tlumič nárazů v případě náhodného pádu dítěte.
Velké a malé fontanely

Kde je

Zjištění, kde je fontanel umístěn u novorozence, je docela jednoduché.

Přímo uprostřed koruny hlavy se nachází velký fontanel ve tvaru kosočtverce o rozměrech 2 x 2 centimetry, nebo, jak se říká, obvykle - na vrcholu hlavy.

V zadní části hlavy je umístěn malý fontanel. Jeho velikost je asi půl centimetru.

Když to přeroste

Velký fontanel přerůstá asi o rok staré dítě, někdy dochází k mírným odchylkám od tohoto parametru až asi rok a půl. Pokud však dítě splňuje věkové standardy v jiných parametrech, není důvod k obavám.

Malý fontanel u dětí narozených včas je již uzavřen. Stává se však, že byl objeven po porodu. Jeho uzavření by se mělo očekávat za dva až tři měsíce.

Rychlost a doba zavírání fontanel závisí hlavně na tom, kolik těla dítěte je vybaveno vápníkem. Pokud nedošlo k odchylkám v mateřské stravě, byl pozorován optimální multivitaminový režim, pak se obvykle vyskytuje přerůst fontanelu.

Vývojové abnormality

Znát data, kdy fontanel přeroste, stejně jako velikost, můžete vidět jakékoli odchylky, vyhnout se a zabránit vzniku mnoha nebezpečných nemocí u novorozenců. Mezi nimi je několik:

 1. Křivice. Toto onemocnění je téměř nejčastější příčinou pozdního uzavření fontanelu. Zpravidla k tomu dochází u předčasně narozených dětí, zřídka na slunci, s nedostatkem vápníku a vitamínu D. Přečtěte si článek o křivicích >>>;
 2. Hypotyreóza Snížení počtu hormonů štítné žlázy může také způsobit zpomalení procesu přerůstání fontanelu;
 3. Downův syndrom. Příliš velká velikost fontanelu naznačuje přítomnost této choroby spolu s dalšími charakteristickými znaky;
 4. Zvýšení fontanelu dříve, než je tento termín, může znamenat nadbytek vápníku, stejně jako známky nemocí, jako je kraniostenosis, mikrocefalie;
 5. Odsazený fontanel je také vážným příznakem. Tento jev naznačuje akutní dehydrataci..

Což znamená, že fontanel je příliš velký nebo pomalý (pozdní zavírání) fontanel

Důkladné vyšetření dítěte odborníky, podrobný popis rodičů stavu dítěte bude klíčem k včasnému odhalení odchylek a přispěje ke správnému určení preventivního ošetření..

Příčiny předčasného uzavření fontanelu

Fontanel příliš malý nebo uzavření fontanelu příliš rychle

Vypouklý fontanel?

Nejčastěji je vydutý fontanel pozorován na pozadí nemocí, které jsou doprovázeny zvýšením intrakraniálního tlaku: meningitida, encefalitida, nádory, intrakraniální krvácení, zvýšení intrakraniálního tlaku z jiného důvodu.

Pokud je vypouklý fontanel kombinován s jedním nebo více z následujících příznaků, měli byste co nejdříve zavolat lékaře:

 • Vysoká teplota;
 • Otok fontanelu vznikl po poranění hlavy, když dítě spadlo;
 • Zvracení
 • Ospalost nebo nadměrná podrážděnost dítěte;
 • Strabismus;
 • Křeče nebo epileptické záchvaty;
 • Ztráta vědomí;
 • Fontanel otok na dlouhou dobu bez dalších příznaků.

Potopený fontanel?

Nejčastěji dochází k potopení fontanelu v důsledku dehydratace dítěte na pozadí teploty, průjmu, opakovaného zvracení. Pokud je nalezen potopený fontanel, dítěti by mělo být dáno hodně vody a kontaktovat lékaře, aby léčil onemocnění, které způsobilo dehydrataci..

Strach z poškození

Mnozí se velmi bojí nějakého poškození fontanelu. Pamatovat! - to je téměř nemožné. Navzdory zjevné měkkosti fontanelu je velmi odolný a nemůžete jej poškodit obvyklými manipulacemi (mytí, koupání, česání atd.).

Video:

Chcete být první, kdo si přečte naše materiály? Přihlaste se k odběru našeho telegramového kanálu, stránky Facebook nebo skupiny VKontakte.

Jsme v Yandex.Zen - připojte se!

Malý fontanel u novorozence - norma nebo odchylka?

S narozením prvorozených mají nezkušení rodiče mnoho otázek. Ženy v porodu, které poprvé viděly dítě, často věnují pozornost malému fontanelu umístěnému na jeho hlavě. Tato publikace popisuje, jaká je norma, ve kterých případech malý fontanel signalizuje nemoc, a bude také poskytovat rady mladým rodičům..

Účel fontanelu: co to znamená

Po narození je na hlavě dítěte jasně vidět malá měkká oblast - to je fontanel, který je skryt pod membránou. V průběhu růstu dítěte se stane kostnatým a blízkým.

Malý fontanel, který je také malou korunou, u novorozence zajišťuje elasticitu lebky při porodu, umožňuje dítěti bezpečně projít porodním kanálem. Díky této pružnosti má hlava dítěte po porodu protáhlý a zploštělý tvar, který může vyděsit ženu při práci.

Jedná se o dočasný jev a během jednoho roku bude mít hlava obvyklou podobu.

Fontanel je navržen tak, aby reguloval metabolismus tepla v mozku, zmírňoval bolesti hlavy a předcházel křečím. Když se tělesná teplota dítěte zvyšuje, díky malé dívce dochází k nezbytnému ochlazení mozku a jeho membrán.

Normální lékařské ukazatele

Po narození má každá osoba na hlavě 6 vláken, 4 z nich však rychle táhnou a zbývající 2 jsou jasně viditelné. Jak dítě roste, budou odloženy..

Ve věku jednoho měsíce je velikost techky v průměru asi 30 mm, ale zároveň se temechko považuje za normu v rozmezí 25–35 mm. Po 2 měsících by se měl fontanel uzavřít asi o 5 mm a půl roku měl mít průměr asi 17 mm.

V procesu růstu dítěte se fontanel snižuje a téměř úplně roste o 12 měsíců. Při preventivním vyšetření dítěte specialista nejen měří jeho výšku, hmotnost, hlavu a hruď, ale také zkoumá, cítí fontanel.

Rychlost uzavření korunky závisí na individuálních charakteristikách a také na tom, kolik vitamínu D a vápníku vstupuje do těla dítěte. Dr. Komarovsky zdůrazňuje, že období přerůstání trvá od 3 měsíců do 2 let.

Při nedostatku těchto prvků je malá hlava pomalu utažena, zatímco s dostatečným množstvím vitamínů je malá hlava uzavřena včas.

Kosti lebky se vyvíjejí v důsledku zvětšení centrální oblasti a rozšíření okrajů v oblasti stehu. Poté, co koruna roste společně, lebka přestává růst a v hlavě se vytváří zvýšený tlak.

Co znamená malá velikost malé věci?

Velikost fontanelu je jedním z vizuálních ukazatelů zdravotního stavu dítěte. V situacích, kdy je to méně než přípustná norma, to může hlásit některé nemoci, ale pouze odborník může stanovit přesnou diagnózu nebo ji vyvrátit po řadě vyšetření. Charakteristickým rysem takových nemocí může být malý nebo rychle narůstající fontanel:

 1. Kraniosynostóza je onemocnění kostního systému dítěte, které není běžné. Vyskytuje se, když malá korunka roste spolu brzy, a to vyvolává zvýšení tlaku uvnitř mozku, deformitu hlavy a zhoršené sluchu nebo vidění. Toto onemocnění může být buď vrozené nebo získané..
 2. Rickets zpomaluje proces uzavírání fontanelu. Ve většině případů je tato funkce zděděna. Pokud rodiče také pomalu roztavili kosti, může mít dítě stejnou funkci. Křivka se často vyskytuje u předčasně narozených dětí, stejně jako u dětí, které nedostávají vitamín D v požadovaném množství. Krabička lebky dítěte po přerůstání membrány stále roste. Pokud se fontanel rychle uzavře a dítě se neobtěžuje, je zdravý. 400 mu mu stačí vitamín D za 24 hodin.
 3. Abnormální intrakraniální vývoj. S mikrocefalou dítě ve vývoji zaostává, jeho mozek je méně, než se očekávalo. Vrozená rubeola nebo infekce virem herpesu mohou tuto nemoc vyvolat. U leukomalacie dochází ke změkčení mozkové tkáně, ke kterému dochází v důsledku vrozených nemocí, jako je syfilis.
 4. Neúspěch v procesu metabolismu fosforu a vápníku a obecného metabolismu.
 5. Nemoci nervového systému.

Dr. Komarovsky, známý v pediatrii, říká, že existuje mnoho vrozených patologií, které vznikají v důsledku zhoršeného metabolismu a absorpce vápníku. Tyto poruchy vedou ke křečím, křehkým kostem, rychlému zatvrdnutí fontanelu, k fyzické a duševní neshodě.

Pokud existuje podezření na křivici, je nutné dát dítěti 10 000 IU denně po dobu 7 dní a po uplynutí této doby se vraťte k obvyklé dávce. Kromě toho společnost Komarovsky doporučuje dítěti podávat glukonát vápenatý a trávit na slunci co nejméně času.

Pravděpodobné důsledky

Každý měsíc, počínaje narozením dítěte, musí být předveden pediatrovi a jiným odborníkům. Preventivní vyšetření vám umožní rychle zjistit porušení a zahájit nezbytné ošetření. Předčasné kontaktování specialisty může vést k takovým nežádoucím následkům:

 • zničení lebky;
 • rozvoj strabismu;
 • slepota;
 • zaostávání v psychomotorickém vývoji;
 • mentální nerovnováha;
 • problémy se sluchem.

K léčbě bude nutná chirurgie a čím dříve bude stanovena správná diagnóza, tím vyšší je pravděpodobnost vyléčení dítěte. Proto je nesmírně důležité sledovat stav a velikost fontanelu, a pokud je abnormální, okamžitě kontaktujte odborníka.

Doporučení rodičům

Pokud má dítě malý fontanel, ale specialista neprováděl žádnou diagnózu, pediatrové doporučují sledovat dítě a jeho celkový stav. Alarm je dítě pláče během spánku, probouzí se hlasitým výkřikem - možná ho trápí bolesti hlavy kvůli vysokému krevnímu tlaku.

Dávejte pozor na své dítě, když hraje a potulujte se. Hlava dítěte musí být chráněna před hrboly, kapkami a podchlazením, protože malý fontanel není plně schopen plnit své funkce.

Děti, které jsou krmeny, musí dávat méně mléka a vybrat si přizpůsobenou směs, která bude obsahovat méně vitamínu D. Po šesti měsících byste měli zavést doplňková jídla ve formě polévek, bramborové kaše a masa.

Chraňte své dítě před průvanem a poškozením doma: při nízké teplotě je vhodné nosit čepici dítěte.

Závěr

Nezkušení rodiče jsou velmi svědomití a bolestní, že jejich prvorození neodpovídají lékařským ukazatelům. Nedělejte si starosti, protože všechny děti jsou individuální. Pokud máte pochybnosti o typu a velikosti fontanelu, kontaktujte odborníka. Pokud je dítě diagnostikováno, nebojte se. Lékař vybere vhodnou léčbu, kterou bude třeba dodržovat. Čím dříve bude patologie detekována, tím rychlejší a snazší bude dítě vyléčit.

Zanechte komentáře a recenze k článku, přihlaste se k odběru našeho blogu, sdílejte užitečné informace se svými přáteli na internetu.

Fontanel u novorozenců: když to přeroste - norma. Kde je formulář umístěn? Což znamená malé, velké, pokud pulzní

Každé narozené dítě má fontanel. Pediatrové hodnotí správný vývoj drobků pro různé ukazatele, včetně stavu měkké koruny. Tento stav lebky dítěte vyvolává mnoho otázek mezi mladými rodiči, takže je nutné odpovídat na otázky týkající se stupně zranitelnosti měkkých oblastí na hlavě, jakož i jejich správné velikosti a načasování přerůstání dítěte..

Fontanely novorozence a jejich umístění

Fontanely jsou místa, kde se kostní tkáň na lebce spojuje. Až do narození dítěte má na hlavě 6 takových měkkých oblastí - 2 nepárové a 2 párové. Jsou pokryty tkaninou z tkanin..

Uspořádání fontanel u novorozenců

Největší a nejnebezpečnější je umístěn na temeni hlavy dítěte, v místě přibližování se k frontálním a parietálním kostem - nazývá se přední fontanel. Jeho tvar připomíná kosočtverec, který má rozměry v době dodání 3x3 cm (obvykle každá strana může mít délku 2,5 až 3,5 cm).

Další fontanel je umístěn na zadní straně hlavy, týlní kost a 2 parietální sbíhají se tam - má název malý nebo zadní fontanel. Jeho konfigurace je trojúhelníková, každá strana až 0,5 cm dlouhá. Často se uzavírá podle doby narození, jinak v prvních několika měsících.

Fontanely novorozence (spárované) jsou umístěny po stranách lebky. Jeden z nich se nazývá klínovitý. Nachází se poblíž chrámu, kde se parietální, temporální, frontální a sfenoidní kosti sbíhají na obou stranách hlavy. Druhé spárované měkké mastoidní místo se nachází za ušním boltcem, kde jsou spojeny temporální, týlní a parietální kosti.

Funkce Soft Toe

Fontanel u novorozenců vykonává následující funkce:

 1. Umožňuje zmenšení kostní tkáně na lebce dítěte při pohybu podél porodního kanálu, a tím usnadňuje průchod hlavy během porodu. To usnadňuje proces vzhledu pro dítě a jeho matku. Díky stlačení vypadá hlava v první periodě protáhle, ale její tvar se stává přirozeným.
 2. Parietální fontanel plní funkci tlumiče nárazů proti náhodným úderům hlavy dítěte a v prvních 2 letech se to stává docela často.
 3. Se zvyšující se teplotou funguje jako termostat. Přenos tepla mezi kojencem a okolním prostředím je zřetelnější po zvýšení teploty z +38 ° C.
 4. Poskytuje nejlepší podmínky pro zvětšení mozku dítěte se zvětšením jeho hlavy. I když se fontanel uzavře, kraniální stehy zůstávají otevřené až do věku 19 let.
 5. Vzhledem k neosifikované části koruny mají lékaři v případě potřeby příležitost diagnostikovat mozek pomocí ultrazvuku.

Jaké jsou funkce fontanelu u novorozence:

Datum uzávěrky a na čem závisí

Lékaři nazývají dobu uzavření měkké koruny - asi 2 roky života dítěte. Včasný je nárůst fonanelu s kostní tkání za 1 rok. Boční měkké oblasti, stejně jako zadní, jsou napnuty krátce po narození dítěte. S ohledem na to, pokud mluvíme o jednom fontanelu, míní se to parietální neosifikovaná oblast.

Statistiky říkají, že asi 40% dětí má fontanel uzavření do jednoho roku.

V 1% případů je pozorována osifikace korunky hlavy o 3 měsíce au zbývajících dětí - do 2 let. Tato data nevyžadují nic a jsou běžná. Rodiče se toho nemusí příliš obávat, ale musíte být ostražití.

Pokud dětský lékař systematicky vyhodnocuje zdraví dítěte, pravděpodobně si všimne vývojových postižení, pokud existují. Každá z nemocí má kromě období růstu fonanelu také řadu dalších příznaků.

Datum uzavření je ovlivněno těmito faktory:

 1. Předčasnost. Vývoj takových dětí se liší od těch, které se narodily včas, ve směru zpoždění. To platí také pro pozdější uzavření měkké korunky na lebce dítěte. Ale až do 3 let předčasné děti dohoní své vrstevníky a rozdíl ve vývoji mezi nimi zmizí.
 2. Volba způsobu krmení. Pokud je dítě kojeno, pak je pravděpodobnější, že má dříve zpřísnění fontanelu než umělý vrstevník. Je to proto, že stravitelnost lidského mléka je lepší než jakákoli přizpůsobená směs..
 3. Tempo růstu. Když dítě jí dobře a aktivně přibírá na váze, fontanel se uzdraví dříve. Pokud však strouhanka obsahuje hodně bílkovin a sacharidů ve stravě, povede to k pozdějšímu vymizení měkké oblasti na koruně..
 4. Množství slunečního vitamínu (D3) v těle dítěte. Pokud má jeho dítě dostatečné množství, dojde k intenzivnímu přerůstání neosifikovaného místa, protože zlepšuje vstřebávání vápníku. V případě nedostatku této látky to bude zdlouhavý proces.
 5. Dědičné nemoci.

Abyste si byli jisti snížením možných rizik, musíte věnovat pozornost svému dítěti a včas se podrobit plánovaným vyšetřením obecného zdravotního stavu ve zdravotnickém zařízení. Lékaři říkají, že pokud drobky mají jiné vývojové parametry, jsou normální, pak není důvod k obavám.

Musím si dělat starosti, pokud fontanel neroste včas nebo je příliš velký

Fontanel u novorozenců později přeroste s těmito chorobami:

 1. Křivice. Toto onemocnění je detekováno častěji než jiné patologie s dlouhou otevřenou měkkou korunou. Jedná se o porušení metabolismu minerálů a tvorby kostí. Stává se to hlavně u předčasně narozených dětí, které jsou drženy uvnitř a zřídka na slunci. Takové děti mají nedostatek vitamínu D3 a v důsledku toho vápníku. Příznaky tohoto onemocnění se projevují změnou tkání kolem fontanelu - ohebné kosti jsou k němu připojeny podél okrajů. Má také mnoho projevů souvisejících s pohybovým aparátem, vnitřními orgány a nervovým systémem. Diagnóza se provádí pomocí laboratorních testů a rentgenového záření. Terapie krivice spočívá v užívání vitamínu D3 a masáží, UV, léčebných lázní a speciálních cvičení.
 2. Hypotyreóza Díky této patologii štítná žláza v těle dítěte nevytváří potřebné hormony v dostatečném množství. To platí také pro důvody, které zpomalují přerůstání nesesifikované oblasti. Hormony štítné žlázy štítné žlázy mají velký význam pro růst a tvorbu lidské kostry. Kromě příznaků spojených s pozdějším růstem koruny jsou pozorovány také: zácpa, letargický stav dítěte, tupá chuť k jídlu, otok. Při vyšetřování pacienta lékař stanoví směr analýzy, která stanoví koncentraci hormonů ve štítné žláze, jakož i hypotalamu v krvi. Pomozte takovým pacientům s náhradní terapií.
 3. Downův syndrom. Toto onemocnění je charakterizováno velkou oblastí fontanelu a dalšími specifickými příznaky. Podstatou této patologie je zpoždění ve vývoji dítěte. Existuje dostatek vnějších příznaků, které určují, že se jedná o přesně tuto patologii: záhyb na dlaních, Mongoloidní část očí, zploštělá tvář a zkrácená délka krku a končetin. Objasněte diagnózu pomocí genetického výzkumu. Patologii u dítěte lze zjistit i v prenatálním období. Udělejte to ultrazvukem, kordocentezí, amniocentézou. Děti s Downovým syndromem jsou zvláštní kategorií lidí, kteří vyžadují zvýšenou péči rodičů a lékařů.
 4. Hydrocephalus (druhé jméno je "dropy of the head"). S tímto onemocněním je v mozku zvýšené množství mozkomíšního moku. Patologie se vyskytuje v důsledku řady neurologických onemocnění. Tento stav se projevuje bolestmi hlavy, nevolností, tlakem na oční bulvy, mentálními poruchami a zrakovým postižením. K tomu dochází zvýšeným intrakraniálním tlakem. Diagnóza onemocnění pomocí neurosonografie, mozkové MRI, radiografie. Toto onemocnění postihuje všechny hmotnostní kategorie. Je vrozená nebo získaná. V jiném případě dochází k hydrocefalu spolu s atrofickými procesy, příčinou onemocnění jsou různé záněty, poranění hlavy, krvácení. Chcete-li se zbavit hydrocefalu, lékaři to dělají: uzdravte hlavní patologie a snižte účinek tohoto onemocnění předepisováním diuretik pro pacienta. V případě hydrocefalu vrozeného původu je někdy nutné provést chirurgický zákrok, pomocí kterého se opraví anomálie mozkomíšního systému a odstraní se útvary, které interferují s mozkomíšním mokem, a mozkomíšní tekutina se opět vypouští..
 5. Chondrodysplasie Toto onemocnění je vrozené povahy, ve kterém je narušen růst a správný vývoj kostry dítěte. Kvůli chondrodysplasii se fontanel nejčastěji uzavírá pomaleji než u zdravých dětí. Mezi další příznaky patří zkrácené končetiny, široké čelo a hlava jako celek. Pokud během patologie dochází k osifikaci chrupavky, je to docela nebezpečné, proto musí rodiče na začátku tohoto jevu navštívit chirurga. Předčasné ošetření může vést k postižení a neustálé péči o cizince po zbytek jejich života.

Systematické vyšetření dítěte během vyšetření odborníky a popis rodičů pohody jejich dětí umožní zabránit vzniku nebezpečných patologií v raném dětství.

Při absenci výše uvedených chorob závisí rychlost uzavření fontanelu na výživě ženy během těhotenství a poté, co se stala matkou. To se týká naplnění těla takovými prospěšnými látkami, jako je vápník, fosfor, železo, všechny potřebné vitamíny.

Předčasné uzavření fontanelu nebo jeho velikosti je menší, než je obvyklé

Fontanel v novorozence nutí mladé rodiče, aby se na to více zaměřili. Zřídka, ale někdy měkká, neosifikovaná část hlavy se uzavírá do věku 4 měsíců nebo má šířku a délku znatelně menší než standardní velikost. Fontanel ztvrdne, ale zároveň není ve stejné rovině se zbytkem kostní tkáně, ale nižší.

Tuto situaci musí analyzovat odborník.

Příčinou tohoto jevu může být velké množství vápníku ve stravě matek. Také časné přerůstání je někdy příznakem závažného onemocnění - kraniostenózy. Toto onemocnění je charakterizováno velmi časným zavřením fontanel a švů mezi kostmi lebky, což má v důsledku toho negativní vliv na růst a vývoj lebky..

Příčiny tohoto jevu jsou v současné době prokázány, ale je známo, že se nejedná o dědičnou patologii. Odborníci připouštějí, že existuje přítomnost genetických mutací a vliv nemocí, které ovlivňují nitroděložní vývoj dítěte - SARS, zarděnky, herpesová infekce.

Kraniostenosis se kromě přerůstání fontanelu a zakřivení lebečních kostí vyznačuje následujícími příznaky:

 • ovlivňuje strukturu obličeje, zejména oběžné dráhy;
 • přítomnost výstupků podél švů;
 • nepohodlí v hlavě;
 • zvracení
 • částečná ztráta paměti;
 • nespavost;
 • vývojová inhibice.

Existují takové formy nemoci:

 1. Scafocephaly. Podstatou patologie je fúze sagitálního švu.
 2. Mikrocefaly. Všechny švy rostou a hlava dítěte je zdeformovaná..
 3. Brachyphacelia. Čelní část s časem.
 4. Trigonofacelia. Čelo se táhne dopředu díky fúzi metopického švu.

Léčba všech typů kraniostenózy, s výjimkou kompenzované, se provádí chirurgickým zákrokem.

Účelem operace je odstranit zvýšený tlak v lebce. Taková léčba zmírní závažné příznaky a důsledky, jako je ztráta zraku a mentální retardace. Operace je nutná ke zvětšení velikosti lebky, aby se mozek mohl volně vyvíjet.

Při stanovení diagnózy je nemožné mít na paměti pouze velikost a načasování růstu měkké koruny. Nejčastěji mohou být tyto parametry geneticky naprogramovány..

Jiný lékař by se měl zeptat, zda existují problémy se zaspáním, pokud plivá. Rovněž vyhodnotí vývoj dítěte a v případě potřeby předepíše nezbytné studie, aby se ujistil, že neexistují žádné závažné patologie. Pokud jsou všechny výše uvedené parametry normální, jedná se o rys vývoje dítěte.

Fontanel v novorozených pulzuje

Stav membránové oblasti fontanelu je normální - jedná se o opakování konfigurace kraniální struktury (pokud dítě leží) nebo trochu ve zapuštěné poloze (ve vertikální poloze). Při nízkém tlaku můžete ve fontanelu cítit arteriální puls. Kmitání je jasně vidět na místě, které ještě nebylo osifikováno.

Fontanel u novorozenců pulzuje velmi jasně a rytmicky na palpaci. Povaha fluktuací se během prvních měsíců života dítěte mění. Zpočátku jsou rány dobře vyjádřeny, ale postupně, jak rostou, stávají se slabšími a když je místo osifikováno, nejsou vůbec slyšet.

Parietální oblast může u rodičů vyvolat strach v důsledku pulzace. Zpočátku je velmi aktivní a její rychlost je vyšší než rychlost dospělosti. U novorozeného dítěte je tento parametr 140 - 170 tepů za minutu, a pokud je již měsíc starý - od 130 do 160.

Patologie se mohou objevit jako:

 • přerušované, nerovnoměrné tahy;
 • nadměrný pocit zvlnění;
 • slabý výraz.

V každém případě to může varovat rodiče a je to důvod k vyšetření pediatrem, který dá doporučení kardiologovi.

Vypouklý fontanel

Někdy jsou obavy příbuzných způsobeny vyčnívajícím stavem měkké koruny.

Pokud kromě toho existují průvodní příznaky nemoci dítěte, musíte okamžitě zavolat sanitku:

 • teplo;
 • před vyklenutím hlavy byla zranění hlavy;
 • nevolnost a zvracení;
 • podrážděnost nebo stav spánku;
 • strabismus;
 • epilepsie nebo přítomnost záchvatů;
 • mdloby.

Tyto příznaky mohou způsobit taková onemocnění:

 1. Meningitida. Toto onemocnění se objevuje v důsledku požití infekce virového, bakteriálního nebo houbového původu. Pro stanovení diagnózy lékaři doporučují obecné a biochemické krevní testy, počítačové a magnetické rezonance, polymerázovou řetězovou reakci, výzkum míchy. Léčba se provádí v komplexu, který zahrnuje odpočinek na lůžku a léčbu léky. V závislosti na původu onemocnění se používají antibiotika nebo antivirová nebo antimykotika. Je povinné detoxikovat tělo.
 2. Encefalitida. Podstatou onemocnění je přítomnost zánětlivého procesu v mozku. Stejně jako předchozí onemocnění může být encefalitida virového a bakteriálního původu. Diagnostikujte patologii po absolvování testů, jako jsou MRI a CT, krevní testy, lumbální vpich. Léčte nemoc symptomaticky a poté v souladu s povahou encefalitidy.
 3. Vnitřní tlak. S tím se objeví rozmazané vidění nebo nepohodlí v hlavě. Edém mozku vede k tak smutnému následku. U novorozenců je to často způsobeno zraněním. Kojenci jsou vyšetřeni na intrakraniální tlak pomocí echoencefaloskopie a ultrazvuku. Poté, pokud existuje potvrzení diagnózy, je stanovena příčina onemocnění. Léčba může být prováděna jak operační, tak i medikací. Pacient musí bezpodmínečně dodržovat dietu. Výhody s intrakraniálním tlakem a ruční terapií.
 4. Nádory. Existuje mnoho typů nádorů. Některé z nich jsou benigní, jiné jsou rakovinné buňky. Nádory se mohou vyvíjet na mozkové tkáni a kolem ní. A v prvním a v jiném případě mají vliv na toto tělo. Nádory jsou detekovány výše uvedenými příznaky a pomocí neurologických vyšetření, MRI a biopsií. Nejčastěji je chirurgická léčba prováděna jako léčba. Léčba závisí na umístění patologie, jejím typu a velikosti. Důležitý je také zdravotní stav pacienta. Následující možnosti léčby mohou zahrnovat ozařování a chemoterapii.

Pokud měkká koruna vyčnívá, když dítě křičí nebo kmene, je to normální.

Potopený fontanel

Fontanel může být nejen konvexní, ale naopak - propadlý. Nejčastěji k tomu dochází v důsledku nedostatku tekutin v těle dítěte. Tento jev je někdy pozorován v důsledku opakovaného zvracení, průjmu, horečky. Při dehydrataci by mělo být dítěti nabídnuto dostatečné množství nápoje a poté jít k lékaři k vyšetření.

Jak se starat o fontanel

Po narození dítěte si mnoho rodičů myslí, že jejich měkká skvrna v parietální části lebky je velmi zranitelná, protože mozek je velmi blízko. Ale dospělí zapomínají na extrémní sílu této části hlavy.

Celá mozek v koruně se skládá z membránové pojivové tkáně a malé vrstvy tuku, stejně jako kůže. Není tedy třeba se bát o péči o pokožku hlavy, včetně fontanelu, jako o ostatní části těla..

Postarejte se o parietální fontanel takto:

 1. Při koupání dítěte si klidně umývají vlasy.
 2. Osušte tělo dítěte beze strachu.
 3. Učešte vlasy, včetně místa fontanelu.
 4. Zbavte se parietálních crustů hřebenem, udělejte to po koupeli a změkčování.

Je třeba mít na paměti, že zdravotní stav dítěte by měl posuzovat pouze odborník s dostatečnými zkušenostmi a množstvím znalostí. Zeptá se rodičů na otázky týkající se chování dítěte a chybějící údaje obdrží po vyšetření.

Takto je stanovena diagnóza jako celek a švy a fontanely samotné u novorozenců nejsou nikdy posuzovány samostatně. Ale pokud mají rodiče obavy z něčeho, měli by jít za pediatrem a sledovat své dítě..

Design článku: Svetlana Ovsyanikova

Video o fontanelu u novorozenců

Fontanelles u novorozenců: jak a kdy uzavřít:

Články O Neplodnosti