Hlavní Výživa

Hlodající zuby na strážích

Jen málo mladých matek se může chlubit, že jejich zuby zůstaly zdravé i po porodu. Nemoci dutiny ústní začínají trápit první měsíce těhotenství. Hlavním důvodem je nedostatek vápníku, který téměř úplně opouští ženské tělo, aby vyvinulo plod a posílilo kostní systém dítěte. Je nemožné vydržet zuby - je to také nebezpečné pro arašídy.

Při přenášení dítěte a krmení se používají některé léky, které pomáhají snižovat nepohodlí. Zuby u těhotné ženy a po porodu mohou a měly by být léčeny - je to naprosto bezpečné.

Příčiny bolesti zubů

Během těhotenství a po porodu se zvyšuje citlivost zubů. Je to způsobeno hormonálními změnami, silným stresem, který žena dostane, když se objeví dítě. Žvýkačky kojící matky jsou podrážděné, zraněné a tělo je obnoveno pouze během následujících dvou měsíců po porodu. Chybí mu minerály a vitamíny, takže téměř všechny těhotné a nově mumie mají problémy se zuby.

Pokud je zub prasklý (s poraněním), projevuje se žvýkací bolest, citlivost na studené a teplé jídlo. Mladé ženy mohou pociťovat zubní období moudrosti. V jakékoli situaci s léčbou nemůžete odkládat - stav dítěte nebo dítěte se odráží v budoucnosti. Infekce může být přenášena kojením, olizováním figuríny a líbáním..

Během těhotenství

Kolaps nebo onemocnění dásní během těhotenství je běžné. Většina onemocnění dutiny ústní se objevuje v prvním trimestru a nadále se vyvíjí i po porodu. Princip práce těla se zcela mění, probíhají v něm procesy, na které se postupně přizpůsobuje. Současně se většina vitamínů a minerálů dodává nenarozenému dítěti, jejich vstřebávání orgány matky se snižuje. Hlavní příčiny nepohodlí v ústech jsou:

 • zánět trigeminálního nervu;
 • selhání imunitního systému ženy v důsledku růstu plodu;
 • nedostatek vápníku v krvi (jde o posílení kostí dítěte ve 20. až 30. týdnu);
 • těžká toxikóza, která přispívá k odstranění prospěšných stopových prvků z těla;
 • zhoršení předčasně vyléčeného kazu;
 • gingivitida a zánět v dutině ústní.

Při kojení

Bolest zubů během kojení může nastat z různých důvodů, včetně skutečnosti, že se matka bála uchýlit se k léčbě během těhotenství a onemocnění zubů nebo dásní dosáhlo pokročilého stadia. Situaci zhoršuje systematická ztráta živin, které se koncentrují v mléce, aby krmily dítě. Příčiny bolesti zubů mohou být:

 • konstantní stres;
 • ředění smaltu;
 • ztráta antiseptických vlastností slin, které chrání zuby;
 • zánět peridentálních tkání;
 • nesprávná instalace těsnění;
 • drobné poškození dásní citlivé na infekci.

Žena se primárně obává o zdraví dítěte, ale nemá smysl vytrvat z nepohodlí. Během těhotenství a po porodu během laktace jsou povoleny některé léky, které pomohou dočasně zmírnit bolest (o víkendech, o svátcích), pokud se její matka obtěžovala. Ženy často používají Analgin, ale je kontraindikováno při kojení a na svém místě. Co nejdříve musíte kontaktovat svého zubaře kvůli léčbě. Jaké léky proti bolesti mohu pít?

Jakékoli léky proti bolesti během těhotenství lze použít po konzultaci s odborníkem. Pro budoucí matku je Analgin nahrazen bezpečnějším lékem - paracetamolem, protože nemá negativní vliv na plod. Můžete pít No-shpu, Riabal, Papaverin, Ibuprofen.

Některé léky můžete použít pro kojící matku. Panadol a Nurofen je určen pro kojence, což znamená, že je povoleno ženám ho pít během kojení. Také se uchylují k použití analogů: Ibuprofen, Ivalgin, Ibuprex. Léky jsou dostupné ve formě tablet, mastí, čípků, injekcí.

Mohu Ketanov pít při kojení? Léky proti bolesti jsou povoleny, ale neměly by být zneužívány. K úlevě od bolesti použijte místní léky: lidokain a ultrakain. Pokud dásně bolí, mohou matky použít dětská anestetika:

 • Dentol Baby;
 • Camistat Baby Gel;
 • Calgel agent;
 • Roztok Chlorhexedin a Furatsilin jsou vhodné pro oplachování.

Ketanov je silný lék, který vám umožní rychle anestetizovat zub. Nelze jej užívat častěji 2krát denně a je vhodné nepoužívat déle než tři dny, jako jakékoli jiné prostředky.

Nejbezpečnější jsou přírodní látky, zejména pokud ošetření alternativními způsoby zahrnuje pouze oplach ústní dutiny (bez požití). Během těhotenství a po něm se zuby ošetřují odvarem:

 • 1 polévková lžíce nalijte do dubové kůry šálek vroucí vody, vařte 15 minut, dvakrát denně opláchněte;
 • Smíchejte 0,5 šálku vody se šťávou z půl citronu, zavlažujte ústní dutinu několikrát denně;
 • 1 lžička Sodu rozpusťte ve 200 ml vody, aplikujte 6krát denně;
 • k zubu připevněte kousek tuku (bez soli), řepu nebo cibuli;
 • k oplachování dvakrát denně použijte slabý roztok manganistanu draselného (manganistan draselný).

Léčiva proti bolesti během těhotenství a kojení zakázána

Většina léků by neměla být užívána v prvním trimestru. Léky proti bolesti jsou kontraindikovány, pokud má žena chronickou formu. Léky se projevují v endokrinním, nervovém a kardiovaskulárním systému dítěte. Seznam zakázaných léků na bolesti zubů u pacientů s hepatitidou B a těhotenstvím zahrnuje:

Zubní ošetření pro těhotné a kojící

Zubař musí být upozorněn na těhotenství uvedením období, nebo informovat o kojení. Před manipulací v ústní dutině je vhodné pro dítě exprimovat mléko. Pro úlevu od bolesti vybírá lékař léky, které nepronikají do mléka ani nepatří do malých dávek, které nejsou schopny ovlivnit dítě. Nebojte se léčby - to je důležité jak pro matku, tak pro klid a zdraví dítěte.

Většina prostředků používaných odborníky je z těla vyloučena 2-3 hodiny po injekci. Často používanými léky jsou Lidokain a Ultrakain v malých dávkách (do 2 ml) - nepronikají placentární bariérou. Užívání drog s adrenalinem je zakázáno, implantáty nejsou instalovány během těhotenství a během kojení. Anestezie se provádí až po 14-16 týdnech těhotenství. Moderní lokální anestetika jsou dobře tolerována..

Funkce extrakce zubu

Extrakce zubu ve zvláštní době ženy se provádí pouze v případě, že konzervativní metody nepřinesly výsledky a pacientská jednotka je zraněna, zanícena a je zdrojem infekce. Chirurgická intervence by měla být odložena na období po porodu, kdy lze operaci provést v celkové anestézii a antibiotiky (amotsitsilin, erytromycin, cefazolin atd.). Současně se používají prostředky, které matce umožňují přestat kojit.

Těhotná žena se nemusí bát, pokud jí dostane rentgen zubu. Vada ve vývoji plodu je možná ve 4 až 5% případů, když je ozářena 1 rad. Chcete-li získat tuto dávku, musíte projít procedurou opakovaně. Lékaři však budou trvat na vytvoření obrazu pouze ve velmi vážném stavu pacienta. Dnes existuje možnost použití elektronického radiovisiografu, ve kterém je expozice mnohonásobně nižší než v klasickém přístroji a je blízká záření. Expozice trvá několik sekund a paprsek prochází výhradně zubem a nerozšiřuje se do jiných tkání.

Doktoři často před rentgenem slyší od matek: „Kojím a obávám se, že se mléko ztratí nebo s ním vydám záření.“ Během kojení je tento postup zcela neškodný. Mnoho žen poté uvádí snížení produkce mléka, jedná se však o krátkodobý jev..

Je lepší vyřešit všechny zdravotní problémy před početí. V tuto chvíli můžete provést fisurové utěsnění, fluoridaci a péči o ústní dutinu. V souvislosti s pravděpodobností zubních chorob je vhodné provést prevenci:

 • navštívit zubního lékaře v 6-7, 16-18, 26-28 a 36-38 týdnech za účelem sledování stavu skloviny a dásní;
 • použijte pastu k posílení dásní a nástroje minerály;
 • dodržovat správnou výživu s minimem sladkého, nejíst teplé a studené jídlo;
 • čistěte si zuby dvakrát denně, po každém jídle vypláchněte ústa vodou;
 • přidejte do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vápníku.

Příčinou bolesti zubů u kojící matky může být chronický nedostatek vápníku v těle. A s tím spojené předčasné zničení tkáně zubu. Podle člena lékařské rady AKEV Yakov Yakovlev je situace typická pro mladé matky, které nevěnovaly dostatečnou pozornost správné stravě během těhotenství.

"Pokud se během těhotenství v těle vytvoří nedostatek vápníku, bude postupovat pouze během laktace," komentuje Yakovlev. - Žena by měla bez problémů užívat léky obsahující vápník a vitamín D3. Doplňky stravy nepomohou, protože obsahují minimální doporučenou dávku, aby se vyloučilo riziko nedostatku nezbytných látek. “.

Proč může zub bolet?

Během kojení se však může objevit bolest zubů při nedostatku vápníku. Pokud matka sleduje její stravu, jí dost mléčných výrobků a čerstvé zeleniny, je příčinou onemocnění pravděpodobně jiná.

Bolestivé symptomy mohou vyvolat následující faktory:

 • poškození tvrdých nebo paradentálních tkání, které stimuluje zánětlivý proces v čelisti obklopující měkké tkáně;
 • reflexní účinek na čelist s nesprávným patologickým kousnutím;
 • kaz s ničením zubních tkání a tvorbou zánětlivé dutiny;
 • komplikace zubního kazu se zánětem hlubokých vrstev zubu (pulpitida) nebo tkání obklopujících kořen (paradentóza).

V každém případě je bolest zubů během kojení patologická, to znamená, že bez léčení nezmizí. Jakákoli přijatá opatření, i když přinášejí úlevu, jsou pouze dočasná. Proto je pro kojící matku nutná urgentní návštěva u zubaře v případě bolesti v ústní dutině.

Riziko zpoždění léčby je možnost šíření zánětu do tkání čelisti, lebky a do oblasti mozku. Samoléčení a očekávání „vhodného případu“ jsou nepřijatelné, pokud bolestivý stav doprovází zvýšení teploty, šíření zaměření bolesti a zhoršení celkového stavu. V druhém případě může být ženě poskytnuta hospitalizace.

První pomoc

Je důležité znát a používat pravidla první pomoci, pokud máte bolest nebo bolavý zub během kojení večer, v noci a před návštěvou zubaře na několik hodin. V této situaci můžete použít oplachovače a léky proti bolesti, které zmírní stav.

Tablety

Nepoužívají se k ošetření zubů v případě laktace, ale k dočasnému úlevě od bolesti. Doporučené standardní léky proti bolesti, které mají minimální vliv na tělo dítěte.

Bezpečnostní tablety - paracetamol a ibuprofen, schválené pro použití u kojenců. Prostřednictvím mateřského mléka pronikají do těla dítěte v minimálním objemu, který není schopen vyvolat negativní reakce. Paracetamol je platný po dobu až šesti hodin. Ibuprofen má protizánětlivý účinek, působí až osm hodin. Léky by se měly užívat ve standardní dávce pro dospělé..

Opláchněte

Je povoleno používat místní látky, které mají antiseptický, analgetický účinek. Opláchnutí pomůže snížit plnost zubní dutiny, pokud je otevřená, nebo vyčistit gumu od nahromaděných zbytků potravin, hnis.

Opláchnutí zubů je povoleno ve stomatologii během kojení, protože drogy nejsou spolknuty, ale vyplivnuty. Váš lékař je může doporučit jako doplněk k hlavní léčbě k urychlení zotavení..

Jako první pomoc můžete použít hotová řešení nebo je vyrobit doma.

 • "Furacilin" ("Nitrofural"). K očištění ran se používá širokospektrální antiseptikum, které inhibuje růst mikrobů. Rozpusťte čtyři tablety ve sklenici teplé vody, pravidelně vypláchněte ústa každou hodinu a půl až dvě hodiny. Oplach s „furacilinem“ je zvláště účinný při zánětlivých onemocněních dásní.
 • Manganistan draselný (manganistan draselný). Připravte slabý roztok dvou krystalů manganu ve sklenici teplé vody. Pravidelně ošetřujte postiženou oblast..
 • Peroxid vodíku. Slouží jako plnohodnotná alternativa k manganistanu draselnému. Pro periodické oplachování použijte tříprocentní řešení. Nepláchněte ústa peroxidem často, protože zhoršuje stav zubní skloviny.
 • Chlorhexidin bigluconate. Moderní, bezpečné antiseptikum ve formě hotového řešení. Nemá nepříznivý vliv na zubní sklovinu, snižuje intenzitu vývoje mikrobů, bakterií.

I když oplachování přineslo úlevu v jeden večer, neodkládejte návštěvu u lékaře. Bolest zubů při krmení dítěte se stala otupělou a bez vyřešení problému se za pár dní vrátí.

Bezpečné stomatologie

Během kojení je povolen úplný seznam zubních výkonů. Jsou místní povahy, a proto nemají výrazný účinek na matčino tělo ani na dítě. Je pouze důležité upozornit lékaře, že v současné době kojíte. A specialista vybere léky kompatibilní s laktací.

Anestézie

Užívání drog pro lokální anestézii je obecně uznávaným požadavkem moderní stomatologie. Snižují psychologický stres pacienta, který netvoří komplex „strachu ze zubaře“, a eliminují fyzické nepohodlí.

Mladá matka by neměla odmítnout anestézii doporučenou lékařem, když je rozhodnuto o tom, jak zacházet s bolestmi zubů během kojení. Podle odborníků „lékařské“ manipulace způsobují dítěti mnohem větší újmu než zbytkové množství léčivé látky v mléce. Faktem je, že během léčby zubu bez anestezie se v ženském těle vytváří hormon adrenalin. Způsobuje vazospazmus, v důsledku čehož je narušena přirozená úroveň laktace. Adrenalin dlouhodobě přetrvává v krvi a mléce, způsobuje emoční stres a nervozitu dítěte.

Jako anestetika kojení se používají léky s minimálním poločasem rozpadu. Je to dvacet minut až dvě hodiny. To znamená, že v době, kdy se vrátíte domů ze stomatologické ordinace, nebude prakticky žádná stopa medicíny v krvi nebo mléce.

Bezpečné léky proti bolesti pro laktaci zubů a pro lékařské manipulace - přípravky "Lidocaine", "Ultracain".

 • "Lidokain." Plně kompatibilní s kojením, podle mezinárodní reference na léky E-LACTANCIA. Nepatrné množství se vylučuje do mateřského mléka. Během dvou hodin zůstane v mateřském těle 98,5% původně vstříknutého objemu látky. Jako lokální anestetikum má minimální absorpci. Proto je povoleno používat jej jako anestetikum ve složení dětských gelů doporučovaných pro bolestivé zoubky. Kompatibilita laktací schválena Akademií pediatrie.
 • Ultracain (Articain). Lék má chemickou strukturu podobnou lidokainu. Je kompatibilní s kojením v zubní ordinaci. Vyznačuje se téměř nulovou absorpcí v těle a krátkým poločasem.

Drogy "Lidocaine", "Ultracain" vám umožňují vyřešit problém, jak anestetizovat lékařské manipulace bez rizika pro dítě. Při absenci individuální nesnášenlivosti se stomatologické ošetření během kojení stává bezbolestným a zcela bezpečným.

Lékařské manipulace

V případě potřeby může lékař doporučit další diagnostické a léčebné taktiky. Plně slučitelné s laktačním obdobím se uznávají:

 • rentgen zubu během kojení - nemá vliv na kvalitu a produkci mléka;
 • arsen, antiseptické pasty - mají lokální účinek, nevstupují do systémového oběhu.

S výhradou doporučení lékaře pro další léčbu a četnost návštěv, terapie přináší rychlou úlevu a úplné uzdravení. V některých situacích, kdy zánětlivý proces nelze lokálně odstranit, lékař doporučuje užívat antibiotika.

Pokud antibiotická léčba řady penicilinů (přírodních a syntetických) není nutná k přerušení kojení. Mezi takové léky patří ampicilin, amoxicilin, amoxiclav a další. Antibiotika skupiny cefalosporinů (Ceftriaxon, Cefazolin, Cefepim) a makrolidy (Erythromycin, Azithromycin, Clarithromycin) se považují za relativně bezpečná. Jejich použití je přípustné během kojení..

Zubní ošetření při krmení dítěte vyžaduje individuální přístup lékaře. Ale přítomnost velkého množství moderních léků pro anestezii, antibiotická terapie eliminuje nebezpečí pro dítě a činí léčbu pohodlnou, bezbolestnou pro matku. Čím dříve je zahájeno, tím nižší je riziko komplikací a rychlejší zotavení.

Kojení zubů

Bolesti zubů při kojení novorozenců jsou poměrně častými společníky mladých matek. Tělo ženy je během těhotenství, porodu a laktace vystaveno značnému stresu, nedostatku vápníku a dalších živin, jakož i nedostatku času na preventivní vyšetření dutiny ústní u zubaře. To vše společně během laktace vede k tak nepříjemnému jevu, jako je bolest zubů.

Příčiny zubů při krmení

Zuby mohou být bolestivé z následujících důvodů:

O mechanismu kazu a jeho komplikaci pulpitidou bylo řečeno hodně a nemá smysl opakovat se. Pokud jde o onemocnění dásní, příčinou může být hromadění zbytků potravy v „kapsách“ mezi zubem a dásní.

Co dělat, když bolí zub?

Bolest zubů s kojením není nutná a jednoduše ji nelze tolerovat. Pokud se bolest vyskytla o víkendu nebo o svátcích, můžete se pokusit anestézii zubu na chvíli. Z zubů během kojení můžete užívat paracetamol nebo ibuprofen. Ale ne déle než 2-3 dny.

Jakmile tato příležitost nastane, musíte naléhavě navštívit zubního lékaře. Pouze vysoce kvalitní a kompetentní léčba vás může zachránit před nesnesitelnými pocity.

Na rozdíl od očekávání lze během kojení použít lokální anestezii ve formě ultracainu a lodocainu. Lékař by měl být upozorněn, že jste kojící matka - představí malou dávku anestetika, která bude rychle odstraněna z těla a nebude mít čas ublížit dítěti.

Zuby během kojení by neměly způsobit paniku - vaše obavy a nervy jistě ovlivní chování dítěte. Považujte svou návštěvu zubní kliniky za celkem mírumilovnou událost. A pamatujte si, že se nemůžete pokusit vyléčit si zuby oplachováním a tabletami - zubní kaz se nezmění. Vznikají však komplikace z dlouhodobého zanedbávání zubního zdraví.

Nebojte se zubařů a buďte zdraví!

Bolest zubů při kojení - jak se toho zbavit?

Domů - Zdraví - Bolest zubů během kojení - jak se toho zbavit?

Těhotenství a kojení mají velmi silný vliv na ženské tělo. Slabost, nedostatek spánku a stresové stavy se často stávají druhem původce poměrně široké škály nemocí. Jedním z nejčastějších problémů je zubní problém. Proč během kojení bolí zuby a co dělat v takové situaci?

Příčiny problému

Nejčastěji se bolest zubů během kojení vyskytuje v důsledku kazu a onemocnění dásní. Důvody jeho výskytu jsou poměrně jednoduché a pochopitelné. Zaprvé jde o banální porušení pravidel ústní hygieny. Koneckonců, často existují chvíle, kdy je matka (zejména v prvních měsících života dítěte) ponořena do péče o novorozence, takže úplně zapomíná na potřebu péče o sebe.

A bohužel, problémy se objevují téměř okamžitě. Obzvláště když si uvědomíte, že ženské tělo po těhotenství a během kojení ztrácí většinu zásob živin. Každý ví, že vápník je potřebný pro zuby. Stejný vápník je však pro dítě nesmírně důležitý. A dítě s maminkým mlékem dostane vše, co potřebujete. Zároveň však pro matku nic nezůstává - a její zuby se začínají zhoršovat.

Jak a jak se má zacházet?

Nejprve byste si měli pamatovat jednoduché pravidlo: pokud začnou problémy se zuby, nikam nepůjdou.

Syndrom bolesti můžete odstranit, ale zubní kaz nebo zánět dásní bude stejně pokračovat. Ať už to chcete nebo ne, budete muset jít u zubaře. Jinak můžete nejen ztratit zub, ale také „vydělat“ ještě vážnější problémy.

Mnoho lidí se domnívá, že onemocnění dásní lze léčit jednoduchým oplachováním. Někdy to vlastně pomůže. Ale v některých případech, pokud se zánětlivý proces vyvinul příliš, je pravděpodobnost ztráty zubu, dokonce i zdravého, vysoká. Proto byste se neměli uchýlit k lidovým léčivým přípravkům: mohou doprovázet léčbu předepsanou specialistou, ale v žádném případě ji nemohou úplně nahradit..

Pokud jde o zubní kaz, malé skvrny na povrchu zubu, které zpočátku mnoho matek nemusí jednoduše připisovat důležitosti, pokud se neléčí a nedostatek vápníku může rychle vyvinout na pulpitidu. A pak to nebude o plnění, ale o extrakci zubu.

Nebojte se zubaře - je lepší se k němu dostat v rané fázi vývoje problému. Koneckonců, pak všechno bude mnohem komplikovanější a více.

Je velmi obtížné vydržet bolest zubů. A kojící matka by to neměla dělat. Existují léky, které lze brát i s laktací k úlevě od bolesti zubů. Zejména jde o ibuprofen, paracetamol. Jakmile jsou v minimálním množství v mléce, nemohou dítě poškodit. Ale přesto byste je neměli brát déle než 3 dny v řadě.

Pokud jde o samotný léčebný proces, stomatologové upouštějí od místní anestézie pomocí schváleného lidokainu nebo ultracainu.

Pokud se obáváte, že se lék dostane do mléka, zkuste to vyjádřit co nejvíce, aby dítě mělo dostatek potravy během vaší nepřítomnosti a tělo si lék stahuje..

Co dělat, aby neexistovaly žádné problémy?

Prevence je klíčem k prevenci výskytu mnoha nemocí. Aby se předešlo problémům se zuby, musí se těhotná a potom kojící žena přísně sledovat.

Proč při kojení dochází k bolesti zubů? Protože tělo má málo minerálů a vitamínů pro udržení zdravých zubů. To znamená, obohacovat stravu rybami, mléčnými výrobky a mléčnými výrobky, ovocem, zeleninou a bylinkami. Pokud existují přísná omezení potravin (to znamená, že dítě má banální alergii), měl by se užívat komplex vitamínů a minerálů.

Závěr

Bolest zubů není jen nepohodlí, ale také slabost. Zasahuje normálně do jídla a spánku. Ale síly jsou tak nudné pro mladou matku. Proto. V žádném případě byste neměli snášet bolest, pokud k ní dojde, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Pamatujte: dítě potřebuje zdravou a šťastnou matku.

Jak se zbavit zubů při kojení

Náhlá bolest zubů může pro kojící matku způsobit mnoho problémů. Téměř všechna nejúčinnější a nejběžnější analgetika během kojení jsou zakázána a jiné metody zvládání netolerovatelné bolesti nejsou vždy účinné. Jak se vypořádat s problémem a jak anestetizovat zub bez poškození dítěte?

První pomoc při bolesti zubů

I když se během kojení objeví bolest zubů, její léčba vyžaduje návštěvu u zubaře. Není však vždy možné okamžitě se domluvit na schůzce s odborníkem. V takových případech, oplachování a bezpečné léky pomohou zbavit se bolesti..

Je vhodné používat domácí metody k odstranění bolesti zubů a uchýlit se k užívání drog po odstranění všech cizích nahromadění z kavity. Chcete-li to provést, musíte pečlivě vyčistit dutinu nemocného zubu bavlnou a alkoholem a poté umístit vatový tampón navlhčený do kapek na zmírnění bolesti (můžete použít kapky Dent). Někdy může očistit samotnou dutinu zbytků jídla výrazně zmírnit bolest, což vám umožňuje nepoužívat léky před návštěvou lékaře.

Oplachování zubů také umožňuje vyčistit patologickou oblast zbytků potravin a navíc má lokální antiseptický a analgetický účinek. Pro oplachování můžete použít následující řešení:

 • furatsilin - 3-4 tablety rozpuštěné ve sklenici teplé vody;
 • hotový roztok chlorhexidinu;
 • slabý roztok manganistanu draselného - 2-3 krystaly na sklenici teplé vody;
 • 3% peroxid vodíku.

Při silné bolesti může kojící matka užívat analgetikum. Během kojení jsou výhodné paracetamol a produkty na bázi ibuprofenu (s výhodou paracetamol). Měly by být použity ve standardní dávce, která je uvedena v návodu. Aktivní složky těchto léků pronikají do mateřského mléka v malém množství a nemohou dítě poškodit..

Použití léků během kojení bude bezpečné pouze při minimálním počtu dávek. Účinek přípravků na bázi paracetamolu trvá asi 6 hodin a přípravky ibuprofenu mají účinek trvající až 8 hodin. Pokud je to možné, pro kojící matku je lepší omezit se na jednu dávku léků proti bolesti, jinak byste neměli užívat léky déle než 2-3 dny.

Chcete-li snížit riziko škodlivých účinků léků na dítě, můžete je vzít před spaním. Potom bude možné udělat dostatečně dlouhou přestávku v krmení, po které se koncentrace léčiv v těle výrazně sníží.

Výše uvedené způsoby eliminace bolesti zubů po určitou dobu přinesou úlevu, ale v případě neexistence kvalifikované léčby se nepohodlí přesto obnoví. I když zub zcela přestal bolet, nezdržujte návštěvu u zubaře.

Léčba u zubaře

Během kojení jsou povoleny téměř všechny základní stomatologické výkony. Protože se provádějí lokálně, neovlivňují tělo matky a dítěte. Neexistuje žádný důvod odmítnout anestézii, stačí upozornit lékaře, že kojíte. Při výběru způsobu anestézie zubu vybere odborník anestezii s nejjemnějším účinkem.

Zubní ošetření bez anestézie během kojení způsobí větší poškození dítěte než analgezii. Odborníci to vysvětlují tímto způsobem: Při provádění stomatologických výkonů bez anestézie se v těle matky produkuje velké množství hormonu adrenalinu, což způsobuje vazospasmus, a tím porušuje normální úroveň laktace. Kromě toho adrenalin přechází do mateřského mléka, což způsobuje dětskou nervozitu a napětí..

Na moderních stomatologických klinikách jsou kojícím ženám nabízeny léky s minimálním trváním a eliminačním obdobím. Patří k nim lidokain a ultrakain. Anestezie se používá v malých dávkách, které nepřesahují 2 ml.

Bezpečnost lidokainu během kojení byla potvrzena Americkou akademií pediatrů. Lék zůstává v mateřském těle asi 2 hodiny od okamžiku podání a do mateřského mléka proniká pouze v malém množství. Ultracaine je svým chemickým složením blízký lidokainu a je také rychle vylučován z těla. Jedinou kontraindikací k použití těchto prostředků je individuální nesnášenlivost.

Před zahájením léčby se poraďte se svým lékařem po tom, jak dlouho koncentrace léku v těle dosáhne svého maxima. U většiny dentálních anestetik je tato doba 1-3 hodiny po aplikaci a úplná dezintegrace léčiva končí asi za 6 hodin.

Před návštěvou lékaře by matka měla krmit své dítě. Při dlouhodobé léčbě můžete předexprimovat rezervy mateřského mléka, ukládat je v lednici a krmit je dítěti v obdobích, kdy jsou anestetika stále v těle ve vysoké koncentraci.

Při kojení jsou rovněž povoleny postupy, jako jsou rentgenové paprsky, ošetření zubní dutiny arzénovými nebo antiseptickými pastami. Při závažných infekčních a zánětlivých procesech může léčba vyžadovat použití antibiotik. V takových případech lékař vybere látky kompatibilní s laktací..

Moderní léky proti bolesti a metody ošetření zubů mohou úspěšně odstranit zubní problémy bez negativních důsledků pro kojení. Není třeba snášet nepohodlí a zdržovat návštěvu u lékaře. Čím dříve je léčba zahájena, tím nižší je riziko komplikací a opakovaných záchvatů bolesti.

Zdroje:
Zatím žádné komentáře!

Nosit dítě vede k oslabení imunity a progresi i menších patologií a nemocí, jako u dutiny ústní.

Mnoho kojících matek si stěžuje, že se stav zubů po narození dítěte zhoršil, objevilo se krvácení dásní, citlivost na smalt a bolestivost.

Příčiny bolesti

V článku prozkoumáme, proč mají matky při kojení bolesti zubů a jak s nimi zacházet bez poškození dítěte.

Nově vyrobené matky mají minimum času na pravidelnou a kvalitní ústní hygienu, dobrou výživu, která by zajistila přísun dostatečného množství vápníku a fluoridu. Ano, a neexistuje způsob, jak podstoupit preventivní vyšetření u zubaře s dítětem v náručí, takže mírné nepohodlí a citlivost skloviny v průběhu měsíců zanedbávání se promění v zubní onemocnění doprovázená bolestmi zubů a dalšími nepříjemnými příznaky.

Jedním z hlavních důvodů rozvoje bolesti je ignorování lékařských doporučení.

Dalším důvodem rozvoje bolesti je zanedbávání lékařských doporučení. Mladé matky panikaří, že jakákoli chemie může ublížit dítěti během krmení, takže se snaží vymýtit patologické a zánětlivé procesy opláchnutím bylinkami, ochlazením obkladů atd..

Ano, tradiční medicínské metody mohou do jisté míry přispět k uzdravení sliznice nebo dokonce na chvíli zmírnit bolest, je to však jen maska ​​zánětlivého procesu.

Po chvíli se zotavuje s novou silou a ve vyspělejším stádiu, a pak už neexistuje žádná síla, která by vydržela nepohodlí.

Příčinou bolesti v zubu může být také zánět sousedních měkkých tkání, včetně dásní. Pokud se v oblasti, kde se napojuje na zub (periodontium), objeví dutina, dostanou se tam patogenní mikroorganismy a jídlo, což vytváří příznivé podmínky pro zánětlivé procesy. K čištění parodontu a odstranění vytvořených kapes může zubař pouze pomocí speciálních kyret.

Během těhotenství se často aktivují destruktivní procesy v zubu, počáteční fáze zubního kazu se zhoršují. Zánětlivé procesy v dentinu a buničině způsobují akutní paroxysmální bolest, kterou nelze tolerovat. To je způsobeno skutečností, že buničina proniká řadou nervových vláken a krevních cév, což způsobuje, že zub je příliš citlivý na vnější podněty..

Samoléčba na kaz a kazatelnu je nemožná - tento proces jen zhoršíte.

Jedinou možnou léčbou je odstranění nervu a vyplnění kanálků, které je nutně prováděno v lokální anestézii. Co můžeme injikovat z bolesti zubů kojící matce, budeme zvažovat níže.

Bolest v a kolem zubu může také způsobit zánět čelistní kosti způsobený modřinou, šokem, dlouhodobým zraněním nebo stavem, jako je osteomyelitida. K bolesti může přispět i nesprávný skus nebo defekty ve struktuře čelisti, stejně jako nosit protézy, rovnátka a implantáty..

Během těhotenství se aktivují destruktivní procesy v zubu a zhoršují se počáteční fáze zubního kazu

Zvýšená citlivost skloviny také přináší nepohodlí pacientovi. Akutní reakce na stimuly teploty a chuti může být spojena se ztenčováním a ničením skloviny v důsledku těhotenství, s příliš tvrdým kartáčováním zubů, stravovacími vlastnostmi.

Nedostatek včasného lékařského ošetření tedy vede ke zhoršení patologických procesů. Z komplikací by se dalo očekávat pohyblivost zubu nebo dokonce jeho ztráta, výskyt hnisavých abscesů, abscesů, cyst a píštěl v zubech, sepse a celková intoxikace těla, což je při laktaci mnohem nebezpečnější než užívání léků..

Kojící terapie

Všechny patologické procesy a nemoci vyžadují včasnou léčbu v zubní nemocnici, aby se zabránilo vážným komplikacím vnitřních orgánů a oběhového systému.

Během kojení byste neměli snášet bolesti zubů, zejména pokud neexistuje způsob, jak se k zubnímu lékaři okamžitě přihlásit. Každá žena by měla být schopna zmírnit stav doma, než půjde k lékaři.

Nejprve by měla být odstraněna možná příčina bolesti. Zuby důkladně očistěte fluoridovou pastou nebo gelem na citlivou sklovinu. Očistěte mezizubní prostor dentální nití nebo speciálním kartáčem.

V posledním kroku projděte irigátor naplněný antiseptickým roztokem. Možná, že pokud pečlivě vyčistíte porézní díru nebo gingivální kapsy patogenních původců a zbytky jídla, bolest na chvíli ustane..

Pokud jste dutinu sondovali jazykem nebo prstem, ošetřte ji antiseptiky a dejte lék na dno, dokonce i s domácími léky (propolis hrách, tampon navlhčený aloe šťávou atd.).

Dentální kapky jsou účinné pro matky a vyvolávají uklidňující účinek. Můžete také použít zubní gel s anestetickým a chladícím účinkem. Takové výrobky jsou pro dítě naprosto bezpečné, protože nejsou absorbovány do mléka..

Opláchnutí zánětem měkkých tkání a krvácejícími dásněmi pomůže opláchnout roztokem chlorofyllipt, furacilin (několik tablet na 200 ml teplé vody), mangan, peroxid (vybereme 3% roztok), sodu a sůl. Chlorhexidin, který lze také propláchnout bez možnosti popálení sliznice, poskytuje dezinfekční a antimikrobiální výsledek..

Anestezie během kojení

Odstranění příčiny nepohodlí skutečně pomáhá zmírnit bolest. Co dělat, když důvod spočívá v zubním onemocnění, které nelze určit obvyklými příznaky? Nebo způsobují bolesti vnitřní změny a patologické procesy? V tomto případě je nutné před návštěvou zubaře anestetizovat oblast, aby nedošlo k utrpení.

Výše jsme zkoumali, které lokální léky proti bolesti pro bolesti zubů pomohou s kojením. Gely, kapky a obklady nejsou absorbovány do mléka, mají však nízkou účinnost.

Například v pokročilých stádiích zubního kazu a s komplikacemi (gingivitida, pulpitida), stejně jako u řady dalších závažných zubních chorob, se bolest stává tak nesnesitelnou, že je nemožné jíst a spát, a obvyklé máchání a aplikace jsou spíše hloupé.

Existují také případy, kdy v řídce osídlených oblastech pracují zubní lékaři v určitých dnech nebo jsou návštěvy naplánovány týden předem.

V takových situacích mohou zachránit pouze silná anestetika, z nichž většina by měla být podávána orálně..

Nejoblíbenější a nejbezpečnější pro dítě je Paracetamol. Její aktivní složky jsou absorbovány do mléka pouze v 0,1% objemu, což neovlivňuje vývoj a zdraví dítěte.

Můžete také vyzkoušet Ibuprofen, který také vytváří relaxační a uklidňující účinek. Průběh léčby těmito léky by neměl přesáhnout 3 dny, zatímco dávka by měla být přesně stanovena podle pokynů.

Silnější perorální přípravky by se měly užívat pouze se souhlasem lékaře a pokud možno ve formě jedné dávky. Pokud Paracetamol nebo Ibuprofen nejsou doma, vezměte si analgetikum, ale teprve před spaním bezprostředně po krmení dítěte.

Pro dlouhou přestávku v krmení bude většina léku vylučována přirozeně. Správné ošetření v zubní ordinaci odstraní bolest z první návštěvy, takže není třeba brát pilulky každou noc.

Pokud jde o lokální anestezii, v ordinaci před zahájením zákroku se Lidocaine nebo Ultracaine používají v malých dávkách, které se absorbují do moči a rychle se vylučují z těla.

I když se tyto léky vstřebávají do mléka, jsou bezpečné pro kojence (s výjimkou případů individuální alergické reakce na složky). Zubař definitivně vysvětlí matce koncentraci látky v těle, přijatou dávku a přibližnou dobu eliminace..

Obecná doporučení před návštěvou zubaře

Podívali jsme se, jak odstranit bolesti zubů během kojení bez poškození matky a dítěte, ale zde je několik dalších tipů, jak se vyhnout stresovým situacím a chybám.

 1. Každý lék, ať už je to lokální nebo obecný účinek, má svou nejvyšší koncentraci v těle. Také maximální koncentrace složek v mateřském mléce by měla být zvažována samostatně. Zeptejte se svého zubaře, jak dlouho trvá odstranění léku z mateřského mléka. Mimochodem, většina léků pro zubní ošetření se zobrazí za 3-6 hodin.
 2. Dohodněte si schůzku s lékařem s ohledem na svůj vlastní rozvrh krmení, abyste mohli dítě nakrmit těsně před sezením.
 3. Pokud vám je předepsána dlouhodobá léčba aktivní léčbou, připravte si předem značnou zásobu mateřského mléka, která by měla být uložena v lednici na horních policích a zahřívána po částech těsně před krmením.
 4. Jak jsme již zmínili, anestetika a jiné tablety by se měly užívat po nočním kojení před dlouhým spánkem dítěte.

 • Pokud máte předepsané silné léky a antibiotika, která nejsou kompatibilní s kojením, měli byste dítě přenést do směsí.
 • Maminky by měly pochopit, že domácí ošetření tento proces dočasně pozastaví a funguje pouze v raných fázích..

  Nepřekračujte cestu u zubaře, i když v lékárně najdete roční dodávku léčivých bylin a paracetamolu. Ano, oplachování a obklady jsou pro dítě neškodné, ale poškozují matku, protože odkládají nezbytné ošetření. A anestetika ušetří jen několik hodin, zatímco infekce se šíří hlouběji a může způsobit nevratné změny.

  Jak se zbavit zubů při kojení

  Náhlá bolest zubů může pro kojící matku způsobit mnoho problémů. Téměř všechna nejúčinnější a nejběžnější analgetika během kojení jsou zakázána a jiné metody zvládání netolerovatelné bolesti nejsou vždy účinné. Jak se zbavit zubů při kojení?

  První pomoc při bolesti zubů

  I když se během kojení objeví bolest zubů, její léčba vyžaduje návštěvu u zubaře. Není však vždy možné okamžitě se domluvit na schůzce s odborníkem. V takových případech, oplachování a bezpečné léky pomohou zbavit se bolesti..

  Je vhodné používat domácí metody k odstranění bolesti zubů a uchýlit se k užívání drog po odstranění všech cizích nahromadění z kavity. Chcete-li to provést, musíte pečlivě vyčistit dutinu nemocného zubu bavlnou a alkoholem a poté umístit vatový tampón navlhčený do kapek na zmírnění bolesti (můžete použít kapky Dent). Někdy může očistit samotnou dutinu zbytků jídla výrazně zmírnit bolest, což vám umožňuje nepoužívat léky před návštěvou lékaře.

  Oplachování zubů také umožňuje vyčistit patologickou oblast zbytků potravin a navíc má lokální antiseptický a analgetický účinek. Pro oplachování můžete použít následující řešení:

  • furatsilin - 3-4 tablety rozpuštěné ve sklenici teplé vody;
  • hotový roztok chlorhexidinu;
  • slabý roztok manganistanu draselného - 2-3 krystaly na sklenici teplé vody;
  • 3% peroxid vodíku.

  Při silné bolesti může kojící matka užívat analgetikum. Během kojení jsou výhodné paracetamol a produkty na bázi ibuprofenu (s výhodou paracetamol). Měly by být použity ve standardní dávce, která je uvedena v návodu. Aktivní složky těchto léků pronikají do mateřského mléka v malém množství a nemohou dítě poškodit..

  Použití léků během kojení bude bezpečné pouze při minimálním počtu dávek. Účinek přípravků na bázi paracetamolu trvá asi 6 hodin a přípravky ibuprofenu mají účinek trvající až 8 hodin. Pokud je to možné, pro kojící matku je lepší omezit se na jednu dávku léků proti bolesti, jinak byste neměli užívat léky déle než 2-3 dny.

  Chcete-li snížit riziko škodlivých účinků léků na dítě, můžete je vzít před spaním. Potom bude možné udělat dostatečně dlouhou přestávku v krmení, po které se koncentrace léčiv v těle výrazně sníží.

  Výše uvedené způsoby eliminace bolesti zubů po určitou dobu přinesou úlevu, ale v případě neexistence kvalifikované léčby se nepohodlí přesto obnoví. I když zub zcela přestal bolet, nezdržujte návštěvu u zubaře.

  Léčba u zubaře

  Během kojení jsou povoleny téměř všechny základní stomatologické výkony. Protože se provádějí lokálně, neovlivňují tělo matky a dítěte. Neexistuje žádný důvod odmítnout anestézii, stačí upozornit lékaře, že kojíte. Při výběru způsobu anestézie zubu vybere odborník anestezii s nejjemnějším účinkem.

  Zubní ošetření bez anestézie během kojení způsobí větší poškození dítěte než analgezii. Odborníci to vysvětlují tímto způsobem: Při provádění stomatologických výkonů bez anestézie se v těle matky produkuje velké množství hormonu adrenalinu, což způsobuje vazospasmus, a tím porušuje normální úroveň laktace. Kromě toho adrenalin přechází do mateřského mléka, což způsobuje dětskou nervozitu a napětí..

  Na moderních stomatologických klinikách jsou kojícím ženám nabízeny léky s minimálním trváním a eliminačním obdobím. Patří k nim lidokain a ultrakain. Anestezie se používá v malých dávkách, které nepřesahují 2 ml.

  Bezpečnost lidokainu během kojení byla potvrzena Americkou akademií pediatrů. Lék zůstává v mateřském těle asi 2 hodiny od okamžiku podání a do mateřského mléka proniká pouze v malém množství. Ultracaine je svým chemickým složením blízký lidokainu a je také rychle vylučován z těla. Jedinou kontraindikací k použití těchto prostředků je individuální nesnášenlivost.

  Před zahájením léčby se poraďte se svým lékařem po tom, jak dlouho koncentrace léku v těle dosáhne svého maxima. U většiny dentálních anestetik je tato doba 1-3 hodiny po aplikaci a úplná dezintegrace léčiva končí asi za 6 hodin.

  Před návštěvou lékaře by matka měla krmit své dítě. Při dlouhodobé léčbě můžete předexprimovat rezervy mateřského mléka, ukládat je v lednici a krmit je dítěti v obdobích, kdy jsou anestetika stále v těle ve vysoké koncentraci.

  Při kojení jsou rovněž povoleny postupy, jako jsou rentgenové paprsky, ošetření zubní dutiny arzénovými nebo antiseptickými pastami. Při závažných infekčních a zánětlivých procesech může léčba vyžadovat použití antibiotik. V takových případech lékař vybere látky kompatibilní s laktací..

  Moderní léky proti bolesti a metody ošetření zubů mohou úspěšně odstranit zubní problémy bez negativních důsledků pro kojení. Není třeba snášet nepohodlí a zdržovat návštěvu u lékaře. Čím dříve je léčba zahájena, tím nižší je riziko komplikací a opakovaných záchvatů bolesti.

  Jak ulevit zubům při kojení

  Během těhotenství a kojení zažívá ženské tělo zvýšený stres. Současně, kojící matka často nemá dostatek času na řádnou péči o chrup, nedostává vždy dostatek vápníku spolu s jídlem a vynechává data pro další návštěvy u zubaře. To vytváří podmínky pro výskyt zubů.

  • Mezi nejčastější příčiny bolesti zubů patří zubní kaz a onemocnění dásní. Tyto problémy může vyřešit pouze zubař..
  • Kojení není kontraindikací pro zubní ošetření. Kojící matky mohou podstoupit lokální anestezii a pokračovat v kojení..
  • Bezpečné léky proti bolesti během tohoto období - paracetamol a ibuprofen v dávkách pro dospělé. Opláchnutí nenahrazuje ošetření u zubaře, může jej pouze doplnit.

  Co způsobuje bolesti zubů?

  Kojení zubů může nastat z různých důvodů, a jeho povaha může být také odlišná. Musíte okamžitě říci, že sedí doma se špatným zubem a snažíte se s tímto problémem vyrovnat improvizovanými metodami.

  Výsledkem je, že můžete ztratit zub nebo „sedět“ abscesu v obličeji, krku nebo dokonce mozku. Bolest se nejčastěji vyskytuje se zánětem tkání uvnitř dásní nebo zubu a nebudete schopni zjistit příčinu svého vzhledu sami..

  Žvýkačka může bolet, například, pokud se mezi ní a zubem vytvořila „kapsa“, ve které se hromadí jídlo a vyvíjí se zánět. Zubař v kanceláři pomocí speciálních nástrojů pečlivě čistí vše, co se nahromadilo v takové dutině, a vysvětluje, jak správně čistit zuby, aby se situace nezopakovala.

  Další běžnou příčinou bolesti zubů je zubní kaz, který zub ničí a způsobuje zánět v nejhlubší vrstvě - buničině, kde prochází nervy a krevní cévy. U pulpitidy je bolest velmi závažná a je nemožné a není nutné ji snášet. V těchto případech lékař v lokální anestezii odstraní nerv a utěsní dutinu..

  Kojení zubů a léků proti bolesti

  Tyto léky může potřebovat mladá matka, a to buď proto, aby čekala na zubní péči (například pokud zubař ve vaší vesnici nepracuje o víkendech), nebo aby zmírnila bolest po léčbě, když účinek anestézie již skončil a poškozená tkáň byla nějakou dobu vyvolat obavy.

  V žádném případě nemůžete bojovat proti bolesti zubů a snažíte se jej ulevit pomocí tablet nebo máchání. Zubní dutina z těchto opatření se nezhojí a zánět nezmizí a infekce může proniknout do okolních tkání obličeje, krku a dokonce i do lebeční dutiny.

  Není nutné se bát zubních manipulací, protože při kojení neexistují kontraindikace pro ošetření zubů. Musíte pouze upozornit lékaře, že kojíte, aby tuto okolnost bral v úvahu při výběru drog.

  Pokud máte během kojení bolesti zubů, můžete bezpečně užívat paracetamol a ibuprofen. Trvání kurzu by nemělo přesáhnout 2-3 dny a je třeba ho pít v dávkách uvedených v pokynech nebo doporučených lékařem. Riziko pro dítě můžete snížit tak, že užijete lék před spaním, protože v této době dochází k dlouhému přerušení krmení, během něhož bude významná část léku vylučována.

  Kojící anestezie

  Dobrou volbou pro léčbu zubů u kojících matek je lidokain a ultracain, tyto látky se používají k lokální anestézii, používají se v extrémně malých dávkách, rychle se vylučují z těla, takže jejich použití během kojení je zcela přijatelné.

  Lidokain v těch nízkých dávkách, ve kterých může proniknout mlékem s lokální anestézií, není pro dítě nebezpečný, pokud nemá alergie. Ještě jedna věc, kterou je třeba mít na paměti: pokud má kojící matka purulentní zaměření na čelist a je trápena bolestí, je pro dítě mnohem větší stres než zbytky lidokainu v mléce. Mimochodem, v zubatém gelu pro děti proti zubatým bolestem (například „Kalgel“) obsahuje stejný lidokain, což ukazuje na jeho bezpečnost.

  Rovněž má smysl zkontrolovat u lékaře, v jakém bodě v těle se objevuje nejvyšší koncentrace léku, jak rychle se vylučuje, atd. Je docela možné, že matka krmí dítě před návštěvou zubaře, potom bude lék odstraněn z jejího těla dalším krmením.

  Opláchnutí a bolest zubů při kojení

  S bolestmi zubů se mladé matky často pokoušejí používat výplachy. Musíte pochopit, že to není způsob, jak problém vyřešit. Lékař může tyto postupy předepsat například u onemocnění dásní, ale neměli bychom doufat, že zmírní bolest bez základního ošetření. V naprosté většině případů nemění oplachovací roztoky dítě, protože vstupují do těla své matky v minimálních dávkách, protože po oplachování se tento lék nespolkne, ale vyplivne. Mezi nejúčinnější a nejbezpečnější látky pro dítě patří roztoky furatsilinu, manganistanu draselného, ​​chlorhexidin biglukonátu, peroxidu vodíku, které mají dezinfekční protizánětlivý účinek.

  Články O Neplodnosti