Hlavní Analýzy

Proč bolesti žaludku v časném těhotenství

První trimestr těhotenství je doprovázen významnými změnami v těle, objevují se nové pocity a může se objevit bolest břicha. Abychom pochopili, proč bolí břicho v časném těhotenství, je třeba vyhodnotit povahu a umístění bolesti. V některých případech je stav ženy fyziologický, v jiných může bolest signalizovat patologii těhotenství a riziko potratu..

Jaké jsou příznaky obav??

V prvním trimestru těhotenství mohou mít ženy bolesti břicha. Co tento příznak říká a kdy musíte jít k lékaři?

V důsledku svalové námahy se může objevit nepohodlí a bolest v podbřišku. Děloha má schopnost stahovat se, tónovat, může také způsobovat bolest a nepohodlí.

Nežádoucí bolestivé pocity způsobené restrukturalizací těla se mohou projevit jako:

 • kreslení bolestí, které nezpůsobují vážné nepohodlí;
 • opakující se mírné křeče.

Když potřebujete naléhavě konzultovat lékaře s bolestí?

Těžká bolest břicha může být příznakem následujících nebezpečných stavů:

 • Potrat nebo spontánní potrat. Může docházet k odtoku vody, k těžkému krvácení s inkluzemi jako při menstruaci. Pocity bolesti zesilují, bolest může pokračovat po celý den. Příčiny potratu mohou být fyzická aktivita, špatné návyky, dědičná predispozice k potratu, historie potratů atd..
 • Mimoděložní těhotenství. Při této patologii nedochází k implantaci vajíček v děloze, ale ve vejcovodech. Pokud je gestační věk jeden týden a žaludek bolí, zatímco bolest je akutní, může to znamenat připevnění vajíčka mimo dělohu. Pokud pozitivní těhotenský test odhalí hnědé skvrny na spodním prádle, závratě, slabost a nevolnost, stejně jako bolest v podbřišku, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Mohou to být příznaky mimoděložního těhotenství. Příčinou malátnosti je to, že vajíčko se během růstu deformuje vejcovodem. Pokud necháte tento stav bez lékařské péče, může to vést k prasknutí potrubí. Pokud dojde k prasknutí potrubí, je nutná okamžitá hospitalizace..
 • Zmrazené těhotenství. V tomto stavu není bolest břicha ostrá. Žena cítí v děloze těžkost, může se objevit vaginální výtok špatně vonící. Žlázy mléčné žlázy bobtnají, ale měknou. To může znamenat zmrazené těhotenství a smrt embrya. Podmínka vyžaduje chirurgický zákrok a čištění..

Pokud dolní část břicha bolí v časných stádiích těhotenství, ale tyto pocity nezpůsobují vážné nepohodlí, můžete o nich rutinně informovat lékaře při jmenování. Pokud jsou bolesti akutní, dochází k špinění - musíte se co nejdříve dostat k gynekologovi.

S jakoukoli lokalizací bolesti může příčinu určit pouze lékař. Pro přesnější diagnostiku mohou být předepsána další vyšetření k určení příčiny bolesti a vyloučení mimoděložního nebo opomenutého těhotenství..

Video: Žaludeční bolest během těhotenství Těhotenství | Těhotné tipy

Pozornost! Tento článek je pouze informativní a za žádných okolností není vědeckým materiálem nebo lékařskou radou a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Pro diagnózu, diagnostiku a léčbu kontaktujte kvalifikovaného lékaře!

Proč během těhotenství bolest žaludku v raných stádiích, diagnostické metody

První nepřítomnost těhotenství doprovází často nepříjemné pocity a křeče. Jedná se o přirozený proces nebo signál o hrozbě, kterou nastávající matka sama o sobě neurčí. Jakékoli neobvyklé podmínky, které se liší od normy, by měly být příležitost obrátit se na konzultaci. Nejedná se vždy o příznaky nebezpečných jevů, ale pokud je příčinou patologie, čím dříve začne léčba, tím úspěšnější bude výsledek..

Fyziologické důvody

Pokud váš žaludek bolí během těhotenství v raných stádiích, není to důvod k panice a fantazírování o strašných následcích. Pod vlivem hormonů se psychika ženy stává méně stabilní, ale není to důvod k upadnutí do hysterie, protože emoční pozadí matky ovlivňuje tvorbu embrya..

Výskyt charakteristických křečí v dolním břiše může naznačovat výskyt přirozených procesů:

 • asi týden po početí amniotické vajíčko prochází vejcovody, směřující k děloze, v dutině, ve které je úspěšně fixováno, kromě tažných pocitů v dolním břiše a dolních zádech se mohou objevit rozmazané hnědé výtoky, častěji jsou neviditelné endometriální cévy, při implantaci jsou zranitelné od velikosti hrášku;
 • rychlé zvýšení hormonu progesteronu v těhotenství vede k podvrtnutí, změnám procesů na buněčné úrovni, ženskému tělu se přizpůsobuje novému stavu, což vysvětluje vzniklé nepohodlí;
 • změna stravovacích návyků někdy vede k nadýmání a plynatosti, jakmile je ustavena vyvážená strava, lze tento problém v každém případě v prvním trimestru zapomenout.

Pokud se bolest v podbřišku pravidelně opakuje nebo trvá déle než 2 dny, je nutná lékařská konzultace a následná prohlídka.

Zmrazené těhotenství

To se děje docela nečekaně a nelze zabránit patologii. Nejčastější příčinou zástavy embryí jsou genetické abnormality. Přispívají také infekce nebo chronická onemocnění těla matky. Diagnóza s několika studiemi. Je provedena analýza hCG, pokud hladina hormonů nesplňuje termín, to znamená, že plod zemřel. Ultrazvuk se také provádí, nepřítomnost srdečního rytmu pouze potvrzuje smutnou diagnózu. Žena potřebuje okamžité poškrábání zbývajících částic.

Příznaky zmeškaného těhotenství:

 • kresba bolesti v dolní části břicha, může být dána v dolní části zad, nemusí to být nutně ostré, existuje konstantní, nepřecházející nepříjemný stav;
 • pokud byl zaveden graf bazální teploty, pak se s touto patologií jeho indikátory vrátí k číslům před početím - 36 ° -36,8 °;
 • pokud se objevily známky toxikózy a objevila se také senzitivita prsu, náhle zmizí, tělo se vrátí k obvyklým funkcím;
 • vzhled krve nebo hnědého výboje.

Mimoděložní těhotenství

To je také nebezpečná patologie, ve které nelze embryo zachránit. Po početí by mělo být amniotické vajíčko včas fixováno v děložní dutině. Někdy zůstává ve vejcovodech, děložním čípku nebo vaječníku a začíná tam růst. Postupným zvyšováním velikosti se vyvíjí tlak na stěny, což způsobuje nepohodlí v břiše. Pokud mimoděložní těhotenství není detekováno, může dojít k prasknutí zkumavky. V době lékové terapie je možné zachovat reprodukční funkci ženy.

Kromě bolesti, lokalizované v jedné zóně, bolesti, existují také neméně rušivé příznaky:

 • pravidelné špinění, mohou se objevovat neustále od okamžiku početí až po odhalení problému;
 • skoky v krevním tlaku, slabost, nevolnost, často ženy mohou být zaměňovány s přirozenými fyziologickými procesy restrukturalizace těla.

Existují různé diagnostické metody - ultrazvuk, vpich, analýzy. Včasná detekce patologie umožní lékařský potrat.

Hrozba přerušení

Nejnebezpečnější období těhotenství je od početí do 14 týdnů. V této době dochází k významnému počtu spontánních potratů. Oddělení amniotického vajíčka může vyvolat různé faktory, a to jak obvyklé přepracování, tak genetické poruchy vývoje embryí.

Nebezpečí potratu lze identifikovat pomocí následujících znaků:

 • brnění v podbřišku se postupem času zvyšuje a stává se nesnesitelným, neměli byste užívat antispasmodika, musíte naléhavě vyhledat lékařskou pomoc;
 • Při velkém výboji z bledě růžové do světlé šarlatové barvy se může objem také lišit.

Ne vždy bolestivé pocity jsou doprovázeny sekrecemi, tyto příznaky se mohou objevit nezávisle na sobě. I když je vše hotové, je nutné podstoupit zkoušku, zmizení znaků neznamená, že hrozba potratu prošla.

Patologie corpus luteum

Speciální orgán, který se tvoří k ochraně a udržení životaschopnosti embrya. Mezi jeho funkce patří zajištění dostatečného množství progesteronu. Je to tento hormon, který vám umožňuje snížit imunitní vlastnosti ženského těla, udržovat těhotenství. Korpus luteum je charakteristický pouze pro první trimestr, po kterém bude placenta nahrazena.

Pokud bolí dolní část břicha, může to být příznakem odchylek ve vývoji tohoto orgánu. Rozměry se odchylují od normy, charakteristická je také akumulace tekutin. Nepříjemné pocity jsou obvykle lokalizovány na jednom místě, zřídka jsou silné nebo trvalé. Nejedná se o nebezpečnou patologii, ale pokud dojde k narušení režimu, může u těhotné ženy dojít ke krvácení, což je nebezpečné oddělením placenty..

Obvykle se neprovádí žádná léčba, existují pouze tipy, jak uspořádat režim pro budoucí matku. Ve vzácných případech, kdy je narušena integrita cysty nebo je deformována, jde o chirurgický zákrok.

Hlavní doporučení pro detekci cysty corpus luteum:

 1. omezení jakékoli fyzické aktivity;
 2. shoda s odpočinkem.

Nemoci v těhotenství

Ženy se často trápí otázkou - může žaludek bolet v raném stádiu těhotenství? Tyto příznaky nemusí nutně souviset s abnormalitami nebo fyziologickými změnami způsobenými hormony. Příčinou je někdy chronické onemocnění nebo dočasná porucha těla matky:

 • ledvinové kameny a infekce žlučníku vyžadují povinnou léčbu;
 • první zažívací poruchy - pálení žáhy, plynatost, které se často objevují již v prvním trimestru, by měly projít samostatně do začátku 16. týdne;
 • infekce vylučovacího systému jsou velmi nebezpečné pro vývoj a zachování životaschopnosti embrya;
 • pohlavní styk stimuluje stahy dělohy a může vést k nepohodlí.

Proto je tak důležité naplánovat koncepci, sledovat zdravotní ukazatele, aby bylo možné identifikovat nemoci, které se objevily včas. Bolest břicha v prvním trimestru vyžaduje lékařskou pomoc. Zvláště pokud k tomuto příznaku nejsou přidány žádné méně rušivé příznaky. Včasná diagnóza umožní stanovit přesnou diagnózu a koordinovat další plán řízení těhotenství.

Bolest žaludku v časném těhotenství

I když z nějakého důvodu skryjete své těhotenství, po nějaké době vám jedna z částí vašeho těla dá ostatním, jak se říká, „s giblety“. Je to o žaludku.

Na začátku těhotenství, při pohledu na její stále ploché bříško, je žena překvapená: „a jak se moje kůže opravdu protahuje?“ Ale neměli byste si dělat starosti, protože příroda se ujistila, že kůže na břiše se natáhla a v případě potřeby se přitáhla k sobě. Ženy, které porodily, jsou dobře známé s konceptem strií na břiše, existuje však mnoho takových poporodní žaludky, že nikdy nemůžete říci, že byly těhotné. To vše závisí na vlastnostech kůže, genetické predispozici, velikosti břicha a konečně na tom, zda žena pečovala o své tělo, byla v zajímavém postavení. Ale to je téma samostatného článku. Dnes si povíme o tom, jaký by měl být žaludek v raných stádiích..

Nejprve by žaludek neměl v žádném případě bolet! Pokud se žena cítí nepříjemně, tahem a dokonce i silnými ostrými bolestmi, je to příležitost poradit se s gynekologem. Nenechávejte tuto podmínku na „možná to projde“. Je pravděpodobné, že lékař neuvidí nic vážného a vysvětlí to fyziologickými změnami vyskytujícími se v těle. Například pod vlivem hormonů vazy změknou a změní se relativní poloha vnitřních orgánů břišní dutiny. Ale pamatujte, že bolest může také naznačovat problémy. Například o mimoděložním těhotenství nebo hrozbě zhroucení.

Další: pokud žena trpěla bolestivou menstruací, je možné, že se v prvním trimestru bude cítit nepohodlí v podbřišku.

Proč žaludek bolí během těhotenství a jak zmírňuje bolest

Bolest břicha během těhotenství - norma a patologie

V ženském životě je těhotenství samozřejmě velmi zodpovědné období. Proto je velmi důležité vždy poslouchat svůj stav, abyste v případě potřeby včas vyhledali lékařskou pomoc. Poměrně často během těhotenství existují bolesti, které způsobují nepohodlí, ale ne vždy naznačují žádné patologie a hrozby.

Je třeba si uvědomit, že během těhotenství se velmi často vyskytuje bolest břicha kvůli zažívacím potížím, takže je třeba sledovat stravu. Na pozadí hormonálních změn může být proces trávení narušen. Mezi další příznaky může patřit pálení žáhy a ztráta chuti k jídlu..

Kromě toho se vyskytuje tažná bolest v souvislosti s růstem dělohy. Orgán vyvíjí tlak na okolní tkáně, které způsobují výrony a svaly. Během pohybu se takové nepohodlí může prohloubit, ale nepředstavuje hrozbu pro těhotenství. Bolest může nastat v důsledku pohybů plodu..

Bolest břicha během těhotenství v počáteční fázi je ve většině případů považována za normu. Ale někdy bolest signalizuje nebezpečí.

Nebezpečné příčiny bolesti břicha u těhotné ženy

Příčiny bolesti břicha během těhotenství se mohou velmi lišit, ale následující příznaky jsou nebezpečné:

 • Křečovité bolesti krvavým výtokem, které ukazují na placentární narušení a spontánní potrat, který začal. Patologii lze vyvolat zvýšenou fyzickou aktivitou, traumatem břicha nebo hypertenzí. V takovém případě můžete dítě zachránit pouze s neodkladnou lékařskou péčí..
 • Kreslení konstantní bolesti se sklonem k zesílení. Jsou hrozbou potratu..

Proč v časných stadiích těhotenství bolí spodní břicho

Příčiny bolesti v počáteční fázi těhotenství lze rozdělit do následujících typů:

 • Porodnictví, které přímo souvisí s těhotenstvím.
 • Neporodnické, které jsou způsobeny patologiemi jiných orgánů.

První bolest břicha během těhotenství se může objevit týden po oplodnění. Syndrom bolesti obvykle není silný a je často spojen s premenstruačním syndromem. Nejčastější příčinou mírné bolesti v podbřišku v počátečním stádiu těhotenství je hormonální restrukturalizace. Jinými slovy, bolest je spojena se zvýšením progesteronu v krvi..

Bolest žaludku může být způsobena mimoděložním těhotenstvím. K tomu dochází, když se vajíčko plodu připevní ve vejcovodech, nikoli v děloze. Proces růstu vajíček je doprovázen tažnými bolestmi. Pokud mimoděložní těhotenství není včas detekováno, následuje prasknutí vejcovodu. Patologie vyžaduje operaci.

Pokud má žena ovariální cystu, může také vyvolat bolest, i když obvykle nepředstavuje hrozbu pro těhotenství. V tomto případě to bolí na jednom místě a bolest se zesiluje po dlouhých procházkách, zvedání závaží nebo sportu.

Protože imunita ženy během těhotenství je oslabena, mohou nastat exacerbace chronických onemocnění a na pozadí různých infekcí se mohou vyvíjet zánětlivé procesy. Nejčastěji se bolesti břicha během časného těhotenství vyskytují v dolní části břicha s cystitidou. Dalším příznakem cystitidy je časté bolestivé močení. Snížení imunity může také vést k exacerbaci pyelonefritidy. S touto patologií vyzařuje bolest v bederní oblasti dolní část břicha.

Kreslení bolesti v podbřišku ve druhém a třetím trimestru těhotenství

Kreslení bolesti ve druhém a třetím trimestru jsou často považovány za normu. Jsou spojeny s protahováním muskulo-vazového aparátu, který podporuje dělohu v normálním umístění. Navíc se zvýšením dělohy se zvyšuje zatížení střev a dalších orgánů trávicího systému. To může způsobit narušení trávicího procesu, zácpu, nadýmání, nadýmání, což vyvolává bolest v podbřišku. Také bolest žaludku se může objevit na pozadí fyzického a nervového přetížení.

Nebezpečným stavem je hypertonicita dělohy, ke které může dojít v druhé polovině těhotenství. Tato podmínka je nebezpečná z důvodu rizika potratu nebo předčasného porodu. Při vyšetření není možné detekovat bolest při tahu, a proto, když se žena stěžuje na nepohodlí, je předepsán ultrazvuk.

Co dělat, když těhotná žena má bolesti žaludku

Velmi často vyvstává otázka, co dělat v případě bolesti břicha během těhotenství. Nejprve si uvědomte, že při silných bolestech musíte naléhavě vyhledat lékaře. Pouze včasná pomoc zachrání dítě. Ve všech ostatních případech se musíte pokusit zjistit příčinu bolesti.

V případě otravy, přejídání nebo toxikózy

Pokud během těhotenství dojde k otravě, je třeba zavolat sanitku. Před příjezdem lékaře byste měli vzít sorbent (aktivní uhlí, Smecta, Enterosgel atd.) A pokusit se vypít co nejvíce vody..

Předehřívání během těhotenství je nepřijatelné. Může nejen vyvolat nepříjemné příznaky, včetně bolesti břicha, ale může také vést ke zvýšení celkové hmotnosti plodu, což zrození zkomplikuje. Proto by se neměla vyvstávat otázka, co dělat při přejídání.

Při toxikóze se doporučuje jíst často, ale ve velmi malých porcích. Kromě toho byste měli minimalizovat fyzickou aktivitu, ale často chodíte na čerstvý vzduch. Chcete-li očistit tělo toxinů, zkuste pít co nejvíce čisté vody..

Bolest břicha s nadýmáním

Zvýšená nadýmání během těhotenství může způsobit bolest v podbřišku. Kromě toho, s nadýmáním se krevní tlak může zvyšovat, dochází k rychlému tepu a dušnosti. To jsou docela nepříjemné příznaky, které mohou výrazně zhoršit pohodu ženy..

Ke snížení nadýmání by měla být strava normalizována kvalitativně i kvantitativně. Během těhotenství by menu mělo obsahovat potraviny obsahující vlákninu. Předehřívání, jak již bylo uvedeno, by mělo být vyloučeno. Dobrým způsobem, jak normalizovat trávicí systém, je cvičení. Takový komplex by měl vytvořit lékař v souladu s individuálními charakteristikami ženy. Díky gymnastice bude možné zlepšit pohyblivost střeva a zbavit se zácpy.

Tréninkové zápasy

Tréninkové zápasy probíhají v posledním trimestru. Připravují tělo k porodu a nenesou hrozbu potratu. Normálně nejsou doprovázeny bolestí, i když se v přírodě křečí. Vzhledem k individuálním charakteristikám těla si některé ženy nemusí všimnout falešných kontrakcí. Může to být způsobeno tím, že napínání svalů břicha je v posledním měsíci těhotenství znepokojivější. Ke stabilizaci stavu během tréninků by si měly lehnout a pokusit se uvolnit svaly. Pokud napětí přetrvává, doporučuje se teplá sprcha..

Co absolutně nelze udělat těhotným

Po potvrzení těhotenství byste měli nejprve opustit špatné návyky, normalizovat životní styl a začít sledovat stravu. Kouření, užívání drog a alkoholu by mělo být zcela vyloučeno. Škodlivé návyky zpožďují vývoj plodu a vedou ke vzniku vrozených anomálií u dítěte.

Všechna zpracovaná jídla a konzervanty by měla být z nabídky vyloučena. Uzené maso by mělo být ve stravě minimalizováno a snížena spotřeba čaje a kávy. Kromě toho během těhotenství nemůžete navštívit solárium, osprchovat se a rentgenovat. Nežádoucí létají v letadle.

Prevence je klíčem ke zdraví matky a dítěte

Hlavní prevencí rozvoje mnoha patologií je správný životní styl. Během těhotenství je třeba mít na paměti odpovědnost za život a vývoj nové osoby.

To znamená, že potřebujete:

 • Minimalizujte fyzickou aktivitu a vyhněte se únavě a přepracování.
 • Sledujte možné komplikace chronických onemocnění.
 • Pravidelně navštěvujte gynekologa a proveďte všechny potřebné testy, dodržujte lékařský předpis.
 • Jezte správně.
 • Rychle léčte nachlazení.

Bolest žaludku během těhotenství: když musíte být nervózní

Stav ženy během těhotenství se mění nepředvídatelným způsobem. Dívky v pozici mohou zažít mnoho neobvyklých pocitů a často dost těhotných žen má nižší břicho. Neboj se a panika, jen zhoršuje stav budoucí matky a dítěte.

Je třeba si uvědomit, že ve většině případů má tento stav fyziologický charakter a není nebezpečný. Ale někdy může taková bolest varovat před vývojem patologických stavů v průběhu těhotenství, takže mladá matka by měla znát všechny jemnosti tohoto nepříjemného pocitu. A je velmi důležité neskrývat tento stav před těhotnou specialistkou, protože může mluvit o velmi závažných porušeních a dokonce naznačovat možnost ztráty dítěte.

Zaprvé existují různé typy bolesti a zadruhé je důležitý týden těhotenství, kdy se dívka s tímto pocitem setkala. To je to, co lékař vyhodnocuje při konzultaci v případech takových stížností.

Když je bolest dolního břicha bezpečným příznakem

Protože od samého začátku početí dítěte v těle ženy existuje mnoho nenápadných změn na první pohled, může nastat bolest, která by neměla být považována za patologii.

Tělo tedy jednoduše signalizuje neobvyklý stav.

Neškodné příčiny bolesti mohou být následující:

 1. V počátečních stádiích může být tento pocit známkou toho, že se do tkáně dělohy zavedlo oplodněné vajíčko. Tento proces se nazývá implantace vajíčka a během několika dnů bolest zmizí..
 2. Nestabilní fungování trávicího systému, ke kterému dochází v důsledku těhotenství. V tomto případě dívka často zažívá pocit nadýmání v břiše a potíže s defekací (zácpa). Změní se také konzistence a barva židle. Tyto příznaky také zmizí bez léčby poté, co si tělo zvykne na přítomnost embrya..
 3. Na konci prvního trimestru se děloha zvětšuje a mění své umístění. To vyvolává bolest. Tento stav může způsobit protažení svalové tkáně..
 4. Zvýšená produkce hormonu progesteronu, která pomáhá při tvorbě porodního kanálu během těhotenství, může také vyvolat bolest v břiše, protože to dělá vazy a klouby pružnějšími. Působení hormonu se rozšiřuje do dělohy, což způsobuje charakteristickou bolest.
 5. V pozdějším stádiu těhotenství, někde ve třetím trimestru, může být příčinou tohoto jevu úder dítěte do nohou nebo paží. Když dítě vyrostlo, jeho pohyby mohou způsobit bolest, pokud ostře stiskne jakýkoli vnitřní orgán. To se stává obzvláště často, když má matka plný močový měchýř.

Pouze odborník po zkoušce a vyšetření může potvrdit, že důvod je neškodný. Žena by neměla čekat a doufat, že všechno projde samo. Při prvním náznaku porušení můžete potichu vyvolat řadu komplikací, které jsou pro zdraví matek a dětí nebezpečné. Proto je lepší neprodleně informovat lékaře o nepříjemných pocitech, než ignorovat problémy a uvést situaci do kritického stavu.

Bolest břicha během těhotenství jako signál pro vývoj patologických stavů

Nosit dítě je dlouhý a obtížný proces pro každou ženskou postavu. A, bohužel, ne každý prochází bez bolesti a různých odchylek. Pokud má těhotná žena nižší bolest břicha, musíte okamžitě posoudit možnost výskytu takových poruch, jako jsou:

 1. Hypertonicita dělohy je nejčastější příčinou. Tento stav je docela nebezpečný, vyžaduje sledování lékařem a ošetření. Děloha se stává nepružnou, což komplikuje normální umístění dítěte do dělohy a může vést k potratu. V tomto případě je bolest břicha doprovázena tažnou bolestí v bederní oblasti..
 2. Zmrazené těhotenství, když dítě ztratí životaschopnost v děloze. V tomto případě často dochází ke zvýšení tělesné teploty, nevolnosti a zvracení a příznaky, které doprovázejí těhotenství, vymizí.
 3. Mimoděložní těhotenství je také doprovázeno bolestí v podbřišku. To znamená, že se embryo nevyvíjí v děloze a ve zkumavkách. Pokud včas nekonzultujete s lékařem, může to vést k prasknutí dýmek, což má docela závažné důsledky pro ženské tělo a může výrazně komplikovat další pokusy otěhotnět..

Tyto podmínky jsou často doprovázeny rozmazáním různých barev a konzistencí, což je jisté znamení, že musíte okamžitě kontaktovat specialistu. Tyto podmínky mohou vést k nevratným důsledkům, takže neváhejte, problém musíte okamžitě odstranit pod přísným dohledem lékařů.

Exacerbace chronických onemocnění

U ženy v prvních fázích těhotenství je imunita snížena, takže tělo embryo neodmítá. To může způsobit zhoršení chronických onemocnění. K tomuto jevu může také dojít v důsledku zvýšené zátěže na všechny orgány a systémy, protože během tohoto období se žena musí vypořádat se životními funkcemi dvou organismů..

V tomto případě může být intenzita a druh bolesti velmi různorodý. I přes to, že tyto podmínky přímo neovlivňují schopnost dívky porodit dítě, mohou nepřímo způsobit vývojové narušení dítěte nebo prudké zhoršení stavu matky a její neschopnost plně vést období těhotenství a porodu..

Mezi nemoci, které mohou během těhotenství způsobit bolest břicha, patří:

 1. Cholecystitida je onemocnění žlučníku, které je doprovázeno ostrými bolestmi na pravé straně břicha. Rovněž prudce stoupá tělesná teplota dívky a objevuje se zvracení. Kromě toho se může objevit hořkost v ústech..
 2. Gastritida se také může zhoršovat během těhotenství, protože mačkání žaludku, když začíná nový život v děloze, může ztěžovat odstraňování žaludeční šťávy, což vyvolává relaps nemoci. V tomto případě se ve většině situací bolest šíří v horní části břicha a jen občas se přenáší na spodní část.
 3. Pyelonefritida, zánět ledvin, se často objevuje v důsledku skutečnosti, že je obtížné odstranit metabolické produkty z orgánů. Tento stav je charakterizován bolestí bolesti, jako při menstruaci, která je dána spodní části zad. Zánět může projít bez zvýšení teploty, ale provedení jednoduchých testů okamžitě ukáže přítomnost této patologie.
 4. Cystitida je onemocnění močového měchýře, nebezpečné šíření infekce reprodukčním traktem, které může vést škodlivé mikroorganismy přímo k dítěti. Toto onemocnění je doprovázeno bolestivým a častým močením. Mohou být také pozorovány krevní nečistoty v moči..
 5. Akutní apendicitida. Situace nastává, když je tělo zaníceno a je nutná lékařská pomoc, často chirurgický zákrok. U ženy je takové onemocnění doprovázeno dlouhodobým záchvatem bolesti, který mění intenzitu, zatímco teplota stoupá a začíná zvracení.

Všechny tyto nemoci jsou považovány za závažné a nebezpečné pro matku i dítě. Potřebují seriózní pozornou terapii, která se provádí hlavně v nemocnici. Lékaři musí často používat dostatečně silné léky, aby si udrželi schopnost ženy rodit dítě. Ale nestojí za to doufat, že se můžete z těchto nemocí zotavit sami.

Bez pozornosti lékaře se onemocnění budou vyvíjet a vyvolávat nové odchylky.

Při porodu dítěte je důležité správné fungování každého orgánu, proto je nutné sledovat celkový zdravotní stav. Při přípravě na těhotenství je třeba ženu kvalitativně vyšetřit a pokud možno vyřešit zdravotní problémy.

Tipy ke zmírnění stavu

Tyto tipy lze použít pouze po konzultaci s lékařem a po jasném pochopení, že neexistují žádné patologie a chronická onemocnění, protože pokud existuje, lékař předepíše určité ošetření a poskytne konkrétní doporučení týkající se výživy a životního stylu. V některých případech je například nutné minimalizovat pohyby během celého těhotenství a dodržovat přísnou stravu, aby nedošlo k vyvolání exacerbací nemocí.

Pokud se však bolest břicha objevila v důsledku nezávadných fyziologických příčin, je třeba si pamatovat několik důležitých doporučení:

 1. Nepři přejídejte se.
 2. Musí strávit alespoň 4 hodiny denně na ulici.
 3. Je důležité nezapomenout na měřené procházky ráno a večer..
 4. Musíte jíst lehká jídla, která snižují zátěž trávicího systému, ledvin a jater.
 5. Neužívejte žádné léky, dokonce ani vitamínové komplexy, bez lékařského předpisu.

To vše pomůže posílit tělo a dá mu zdroje, aby se vypořádalo s tak obtížným úkolem, jako je porod dítěte. Pokud bolest není založena na patologických faktorech, pak to propadne během několika týdnů.

Po porodu může žena na tyto nepříjemné pocity úplně zapomenout. Hlavní věc je pečlivě sledovat vaše zdraví a změny v těle. Vyplatí se poslouchat své tělo a on sám vám řekne, jaká jsou v něm porušení. Moderní gynekologie a porodnictví mají zase velký arzenál nástrojů, aby těhotenství bylo co nejpohodlnější a bezbolestné..

Bolest břicha během časného těhotenství: příčiny, léčba

Během těhotenství v časných stádiích žaludku periodicky bolí žaludek. Nelze ignorovat tento stav, protože to může být způsobeno závažnými faktory, mezi nimiž jsou patologie jiné povahy. Aby se předešlo zdravotním problémům, je nutné určit příčinu bolesti. Samoléčení během těhotenství je obzvláště nebezpečné, takže musíte vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc.

Bolest břicha během těhotenství může být prvním příznakem vážného onemocnění. Při ignorování nepohodlí se žena vystavuje nebezpečí, protože příčiny, které ji způsobily, se mohou stát hrozbou pro zdraví matky a nenarozeného dítěte..

Povaha takové bolesti v počátečních stadiích těhotenství může být fyziologická nebo patologická. Při vyšetřování a shromažďování anamnézy by měl gynekolog určit povahu nepohodlí.

V raných fázích těhotenství prochází ženské tělo přirozenými fyziologickými změnami, které mohou způsobit bolest v břiše od prvních dnů zpoždění:

 • Fetální vajíčko, pronikající do vnitřní sliznice dělohy, vede na tomto místě k mikrodamážím endometria a krevních cév. Tento proces způsobuje mírnou bolest, srovnatelnou s těmi, které zažívají některé ženy během menstruace. Drobné špinění se může objevit paralelně..
 • Pojivová tkáň pod vlivem hormonů změkčuje. Se zvýšením dělohy se vazy, které jej drží v požadované poloze, natáhnou, což způsobuje nepříjemné pocity.
 • Rostoucí děloha ovlivňuje relativní polohu břišních orgánů, což vede k bolesti. Žaludek "bolí", pocity nejsou příliš intenzivní.
 • Přirozený (nezvýšený) děložní tón na začátku těhotenství někdy způsobuje tažení bolesti v podbřišku.

Fyziologické pocity se nejčastěji projevují špatně, mohou být doprovázeny průhledným nebo mléčným výtokem bez zápachu, který je stejně narušen jak ve dne, tak v noci..

Bolest této povahy neohrožuje matku a nenarozené dítě..

Patologická bolest břicha v prvním trimestru je pocit, který je způsoben vývojem jakéhokoli onemocnění. Hovoříme o hrozbě potratů a poruch spojených s reprodukčním zdravím žen nebo o odchylkách v práci jiných orgánů a systémů těla.

Pokud váš žaludek bolí během těhotenství v časných stádiích z těchto důvodů, je třeba přijmout neodkladná opatření.

Mezi příčiny bolesti související s gynekologií a porodnictvím se rozlišují:

 • Odpojení vajíčka. Vyskytuje se až dvanáct týdnů a často vyvolá potrat. Současně se břicho „táhne“, bolest se vrací zpět k dolní části zad. Žena může zjistit, že krev rozmazává, barva výboje je hnědá,.
 • Hypertonicita dělohy. Projevuje se tahem, někdy - křečovitá bolest, možný výskyt krvavého výboje.
 • Cysta corpus luteum. K produkci hormonu progesteronu se v ženském těle vytváří zvláštní žláza, která se v případě těhotenství snižuje. Pokud dojde k oplodnění, zůstává luteum v těle aktivní. Když se v ní vytvoří cysty - dutiny s tekutinou - žena cítí bolest vpravo nebo vlevo, podle toho, ve kterém vaječníku je. Nejčastěji taková patologie probíhá bez propouštění a nepředstavuje velké nebezpečí.
 • Embryo (plod) zmrazení. Charakterizovány příznaky, jako je silná bolest, krvácení.
 • Mimoděložní těhotenství. Vyskytuje se, když fetální vajíčko neproniklo do děložní dutiny, ale do vejcovodu. Projevuje se to ostrými bolestmi vysoké intenzity, krvácením, náhlým pocením a slabostí.

Bolest u žen v břiše v prvním trimestru není vždy spojena s těhotenstvím. Mezi důvody, které se netýkají těhotenství, se rozlišují:

 • Trávicí choroby. Pokud měla žena před nástupem těhotenství chronická onemocnění, mohla by se u plodů zhoršovat.
 • Patologie ledvin. Se zvětšováním velikosti dělohy a v důsledku hormonálních změn se může objevit cystitida a pyelonefritida. Bolest je lokalizována v ochlupení, vrátí se k dolní části zad.
 • Apendicitida. Vyznačuje se akutní šicí bolestí na pravé straně, horečkou, nevolností, zvracením.

Vyhledání okamžité lékařské pomoci v časném těhotenství vyžaduje silnou a pokračující bolest břicha spojenou s krvácením, horečkou, nevolností a zvracením..

Terapie, která by byla běžná pro různé typy bolesti v časném těhotenství, neexistuje. Léčba je založena na příčinách nepohodlí..

Účinkem předepsaných léků je zmírnění příznaků a zastavení vývoje nemocí.

Pokud lékař diagnostikoval, že bolest je fyziologické povahy a nepředstavuje nebezpečí pro matku a plod, dává následující doporučení:

 • použití Drotaverinu (No-Shpa) pro úlevu od křečí;
 • snížená fyzická aktivita;
 • dodržování stravy;
 • minimalizaci stresu a úzkosti;
 • vyloučení z přepracování.

Pokud jsou identifikovány patologické stavy porodnictví, rozhodne lékař o ambulantní nebo lůžkové léčbě:

 • Hypertonicita dělohy. Předepište antispasmodika (tablety Drotaverin, No-Shpa, rektální čípky Papaverine), hormonální léky, sedativa (valeriána, mateřská voda). Doporučuje se psycho-emocionální a fyzický odpočinek..
 • Cysta corpus luteum. Patologie nevyžaduje léčbu, ale vyžaduje monitorování a pozorování.
 • Nemoci močových cest. Protože embryo není chráněno placentární bariérou v časných stádiích těhotenství, ale orgány budoucího organismu již ležely, je užívání léčiv, zejména antibakteriálních, nesmírně nežádoucí a někdy nemožné. Soulad s pitným režimem se doporučuje se zvýšením objemu tekutiny (voda, čaje, brusinková šťáva), bylinné ošetření je povoleno. O použití penicilinových antibiotik v případě závažné formy onemocnění rozhoduje lékař.
 • Nemoci trávicího ústrojí. Léčba této skupiny nemocí v časném těhotenství je omezená z důvodu možného rizika pro vývoj plodu. Hlavními doporučeními jsou racionální výživa, normalizace životního stylu, používání některých bylinných přípravků povolených během tohoto období. Podávání léků v případě jejich jmenování by mělo být prováděno pod dohledem gastroenterologa a gynekologa..

Když se objeví příznaky "akutního břicha", lékař rozhodne o konzervativní léčbě a možném chirurgickém zákroku..

Bolest břicha, která se obává ženy v raných fázích těhotenství, není vždy nebezpečná, ale nelze ji ignorovat.

Pokud jsou pocity intenzivní, mají bodavý, řezný charakter a jsou kombinovány s příznaky, jako jsou špinění, horečka, zvracení - musíte okamžitě navštívit lékaře..

Bolest v těhotenství v raných stádiích: příčiny, diagnostika, možné odchylky, léčba

Bolest v břiše a dolní části zad často způsobuje paniku těhotné ženy. Podle statistik je v prvním trimestru riziko potratu a rozvoje dalších patologických chorob obzvláště vysoké. Mezitím lékaři poznamenávají, že bolest v časném těhotenství mohou být způsobeny fyziologickými faktory, které nepředstavují žádné nebezpečí pro matku a plod. O tom, jak lze vyvolat nepohodlí, jak se s nimi vypořádat a kdy konzultovat s lékařem, budeme tento článek diskutovat.

Bolí žaludek v raných fázích těhotenství? Norma nebo patologie?

Od početí dítěte s budoucí matkou dochází k mnoha zdánlivě neviditelným změnám. V důsledku toho může dojít k nepohodlí v dolní části břicha nebo v dolní části zad, více o tom je dobře popsáno v článku https://www.syl.ru/article/329277/bolit-poyasnitsa-na-rannem-sroke-beremennosti-prichinyi-i -lechenie. Ale ne vždy to signalizuje nebezpečí. Je otázkou, zda žaludek v prvních týdnech těhotenství bolí, nejčastěji žena spěchá na předporodní kliniku spolu s pozitivním výsledkem testu. Pouze lékař může určit, co způsobuje stávající nepohodlí a jak je odstranit..

Bolest během těhotenství je rozdělena na porodnické a ne-porodnické. V prvním případě mohou být způsobeny fyziologickými vlastnostmi těla nebo různými patologiemi. Mezi ně patří mimoděložní těhotenství, předčasné oddělení placenty, spontánní potrat. Neporodnická bolest je spojena s poruchou orgánů, které nesouvisejí s reprodukčním systémem. Fyziologická bolest nízké intenzity lze nazvat variantou normy. Nejsou nebezpeční pro ženu a plod. Mezitím jsou situace, kdy těhotná žena může potřebovat pohotovostní lékařskou péči..

Kdy navštívit lékaře?

Okamžitá pomoc odborníka může být nezbytná, pokud v časných stádiích těhotenství bolí žaludek nebo bolest je spojena s následujícími příznaky:

 • bolest je akutní, roste v přírodě a nezmizí po zaujetí ležení;
 • bolestový syndrom je doprovázen kontrakcemi různých intenzit;
 • je zde nauzea, zvracení, poruchy fungování gastrointestinálního traktu, ztráta chuti k jídlu;
 • objevily se skvrny z genitálního traktu;
 • bolest se zvětšuje s palpací.

Výše uvedené příznaky nelze přičíst fyziologické normě. Označují patologické procesy probíhající uvnitř těla..

Fyziologické důvody

Pocity bolesti způsobené následujícími faktory nejsou pro matku a plod nebezpečné:

 1. Implantace plodu. Bolest v dolním břiše může nastat několik dní před začátkem údajné menstruace, dokonce před zpožděním. Nejpravděpodobnější příčinou nepohodlí je zavedení oplodněného vajíčka do tkáně dělohy..
 2. Podvrtnutí dělohy. V tomto případě je bolest pozorována blíže ke konci prvního trimestru. Do této doby se děloha zvětšuje a mírně mění své umístění (stoupá).
 3. Zvýšené hladiny progesteronu v těle. Bez tohoto hormonu není možné normálně nést plod, protože právě on dělá pružné vazy a klouby. K bolesti dochází v důsledku hormonálních změn v těle.
 4. Ranní nevolnost. Toxikóza (zejména zvracení) je jedním z běžných důvodů, proč spodní břicho bolí v časném těhotenství..
 5. Zácpa. Těhotenství ovlivňuje nejen lidský reprodukční systém, ale i trávicí systém. V důsledku toho nadýmání a potíže s defekací.

Patologická povaha bolesti v prvních týdnech těhotenství

Bohužel ne všechny ženy nesoucí dítě dokážou zabránit nepříjemným pocitům v břiše, které se vyskytují v raných stádiích. Pokud se objeví bolest, je důležité včas posoudit možná rizika následujících patologií:

 1. Hypertonicita dělohy. Tento stav je nejčastější příčinou bolesti břicha v časném těhotenství. S hypertonicitou se děloha stává „kamenitou“, je zdeformována a narušuje správné umístění embrya v děloze. To zase může vést k potratu. Hypertonicita dělohy vyžaduje léčení a neustálé sledování lékařem.
 2. Anembryony. Tento problém čelí asi patnáct žen ze sta. S anembryem se dítě stane životaschopným v prvních týdnech těhotenství. Žena může kromě bolesti cítit i nevolnost, nevolnost, zvracení, ale příznaky jako toxikóza, otok mléčných žláz zmizí.
 3. Mimoděložní těhotenství. Při předčasné diagnóze může mít tento stav negativní důsledky pro ženské tělo a zpochybnit další pokusy otěhotnět.

Mimoděložní těhotenství: nebezpečné příznaky

Pokud dojde k implantaci oplodněného vajíčka do jedné z vejcovodů, bude mít ženský syndrom bolesti následující charakteristické rysy:

 • bolesti křeče, jednostranné, jsou konstantní nebo periodické;
 • bolest dává levé rameno (s prasknutím trubice a krvácení);
 • silné krvácení nebo špinění (v závislosti na tom, zda se trubka praskla nebo jen zlomila);
 • silná prošívací bolest pronikající do břišní dutiny.

Na samém začátku těhotenství může být bolest tažná. Tento stav může trvat několik dní až měsíců. Mimoděložní těhotenství však vždy končí smrtí vajíčka, prasknutím vejcovodu a chirurgickým zákrokem.

Non-těhotné příčiny bolesti břicha

Během porodu dítěte se zvyšuje zatížení všech orgánů a systémů těla. Současně dochází k poklesu imunity, což může vyvolat zhoršení chronických onemocnění:

 1. Pyelonefritida. Při zánětu ledvin se žena cítí tažením bolesti v dolním břiše, vyzařující k dolní části zad. Toto onemocnění je často doprovázeno horečkou, ale někdy je asymptomatické. Pyelonefritida může být detekována pomocí obecného testu moči..
 2. Cholecystitida. U této choroby je bolest pozorována na pravé straně břicha. Zároveň je těhotná žena zvracena zvracením.
 3. Cystitida. Zánětlivé onemocnění močového měchýře je pro dítě nebezpečné, protože škodlivé mikroorganismy přes reprodukční trakt mohou proniknout přímo do plodu a narušit jeho vývoj. Cystitida je při močení doprovázena častým močením a bolestí.
 4. Gastritida. U tohoto onemocnění, které je charakteristické pro druhý trimestr, ale často se vyskytuje v časných stádiích těhotenství, je bolest v horním břiše pociťována bolestí v důsledku mačkání žaludku rostoucím dělohy..
 5. Apendicitida. Bolest nastává, když je zanícený orgán. V této situaci je nutná lékařská pomoc a chirurgický zákrok..

Patologická diagnostika

Pokud se v počátečních stádiích těhotenství objeví bolest jakékoli povahy a intenzity, měla by se žena poradit s gynekologem o konzultaci, vyšetření a léčbě (pokud je to nutné). Pro přesnou diagnózu bude poslána na:

 • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů - pomůže identifikovat mimoděložní těhotenství, novotvary a další děložní patologie;
 • pro vyšetření krve a moči - odhalí patologické procesy mimo reprodukční systém.

Nezakrývejte informace svého lékaře o předchozích potratech, potratech, mimoděložních těhotenstvích a nemocech. Tím se vyhnete komplikacím a zvolíte účinnější terapii..

Léčba bolesti břicha během těhotenství

Pokud se po vyšetření a ultrazvuku ukáže, že nepříjemné pocity jsou fyziologické povahy, může lékař doporučit ženě další relaxaci, procházky na čerstvém vzduchu, dobrou výživu. Léčba drogy v tomto případě není nutná. Pokud příčina bolesti spočívá v patologických procesech v těle, ve zhoršení chronických onemocnění, bude těhotné ženě předepsána nezbytná léčba:

 • s hypertonicitou dělohy - antispasmodická léčiva;
 • v případě mimoděložního těhotenství chirurgický zásah následovaný hormonální terapií;
 • při zánětlivých a infekčních onemocněních - léky, které neovlivňují normální nitroděložní vývoj plodu.

Bolesti zad a jejich příčiny

S nástupem těhotenství v ženském těle začíná významná restrukturalizace všech systémů. Z tohoto důvodu je v počátečních stádiích možný výskyt lehké bolesti nejen v dolní části břicha, ale také v dolní části zad. Nejčastěji tento druh nepohodlí významně neovlivňuje stav budoucí matky.

Pokud bolí dolní část zad v časném těhotenství, doporučuje se ženě:

 • chodit více na čerstvý vzduch;
 • relaxujte při nejbližším pohodlí;
 • držte se zdravé výživy, abyste předešli problémům se střevem.

Je-li bolest zad silná, doprovázená závratěmi a malátností, je to vážný důvod, proč se poradit s lékařem. Podobné příznaky mohou znamenat nebezpečné onemocnění močových cest..

Prevence bolesti během těhotenství

Následující tipy vám pomohou zmírnit stav ženy s nepohodlím v dolní části břicha a dolní části zad:

 • Nepři přejídat se;
 • trávit nejméně čtyři hodiny denně na čerstvém vzduchu;
 • zahrnout do stravy potraviny, které snižují zátěž trávicího systému, jater a ledvin;
 • neužívejte léky, doplňky stravy ani vitamíny bez lékařského předpisu.

Stojí za zmínku, že všechna výše uvedená doporučení lze použít, pouze pokud je identifikována příčina bolesti v časných stádiích těhotenství a jsou vyloučeny všechny druhy patologií a chronických chorob.

Nižší bolest břicha v časném těhotenství

Možné příčiny bolesti břicha v časném těhotenství

Bolest v dolním břiše v časném těhotenství může být neškodnou „normou“ a příznakem vážného onemocnění nebo gynekologické patologie. Zvažte tedy nejčastější příčiny tohoto příznaku..

Těhotenství

Ano, právě ona, nebo spíše hormonální změny v těle, jsou hlavními příčinami bolesti v podbřišku. Tyto křeče nepotřebují léčbu a nejsou příliš bolestivé pro předepisování léků. S rostoucím gestačním věkem obvykle periodická bolest zmizí.

Kromě toho může nastat bolest v důsledku banálního otoku, který u těhotných žen není vzácný. V takovém případě můžeme pouze doporučit vaši stravu odstraněním potravin, které z ní vyvolávají nadýmání. Například dušené zelí, sycené nápoje atd..

Potrat nebo zmeškané těhotenství

Je docela jiné, jestli se vyskytnou také špinění, nevolnost, zvracení a stoupá teplota. K tomu může dojít spontánním potratem. Několik hodin / dní před tím může žena přestat cítit známky těhotenství. Například toxikóza může prudce zmizet, mléčné žlázy opět měknou, analýza hCG ukazuje výsledky za danou dobu pod normou. Ultrazvuk odhalil absenci srdečního rytmu v embryu. To znamená, že takové bolesti v podbřišku během časného těhotenství a další příznaky naznačují zastavení vývoje embryí, jeho smrt. V prvních týdnech není tato situace neobvyklá a vyskytuje se nejčastěji v důsledku akutní infekce nebo chromozomálních abnormalit embrya. Ve většině případů je zmrazený plod spolu se všemi membránami po určité době sám vyloučen z dělohy, ale v Rusku a zemích SNS je v takových případech obvyklé okamžitě vyléčit dutinu dělohy kyretáží jako prostředek prevence zánětu..

Další věc je, pokud je embryo stále naživu, ale bolí v dolním břiše v časném těhotenství a je špinění. V takových případech je žena naléhavě hospitalizována. Pokud je cervikální kanál zcela otevřen, oddělení vajíčka je v oblasti velké, nelze se potratu vyhnout.

Mimoděložní těhotenství

První známkou toho se obvykle stává bolest v podbřišku, někdy se objevují skvrny od vagíny. Vzniká však pouze ze strany vejcovodu nebo vaječníku, kde bylo vajíčko plodu implantováno. Navíc hCG vykazuje nízký výsledek, ultrazvuk nevykazuje známky fetálního vajíčka v děloze. K krvavému výboji obvykle dochází v okamžiku prasknutí orgánu, kde se embryo vyvinulo. Současný vývoj embryí v děloze a mimo dělohu je velmi vzácný. Přibližně 1 případ na 30 000 těhotenství.

Léčba mimoděložního těhotenství je obvykle chirurgická (odstranění vejcovodu s vajíčkem nebo odstranění pouze vajíčka). Ale v některých případech (nízká hladina hCG, malé vajíčko), to může být lék (s pomocí léku methotrexátu). Lék je velmi toxický, může způsobit průlomové krvácení. Je nemožné otěhotnět do 3 měsíců po léčbě.

Gynekologická onemocnění a patologie močových cest

Cysta corpus luteum - ve skutečnosti to není ani patologie, ale velké corpus luteum (až 6 centimetrů). Léčba je nutná pouze v individuálních případech (zkroucení nohou cysty nebo její roztržení). Obvykle se cysta spontánně vymizí během prvního trimestru těhotenství.

Nastávající matky mají často problémy s močovým systémem, zvláště často ve druhé polovině těhotenství, kdy děloha komprimuje orgány kolem ní, plus účinky hormonu progesteronu na receptory močových cest, což je důvodem, proč se vyskytují problémy. Například cystitida je zánět sliznice močového měchýře.

Nezaměňujte však skutečnou cystitidu s fyziologickým zvýšením močení nastávajících matek. U cystitidy se nejen bolesti vyskytují ve spodní části břicha a v dolní části zad, ale také se objevuje pocit prázdného močového měchýře, když je ve skutečnosti prázdný, močení je bolestivé. Cystitida je léčena antibiotiky schválenými pro použití těhotnými ženami. Ale je lepší nepít bylinky, protože mnoho z nich je kontraindikováno pro nastávající matky. Nechte urologovi předepsat léčbu.

Prevence cystitidy může sloužit jako dodržování intimní hygieny (správné mytí + použití bezpečných, hypoalergenních látek), včasné ošetření kandidózy, kolpitidy a dalších nemocí reprodukčního systému. Kromě toho se musíte naučit, jak se oblékat podle počasí, nepřepařovat.

Ještě nebezpečnější příčinou bolesti v podbřišku v časných stadiích těhotenství a později je pyelonefritida. Dalšími příznaky jsou nepříjemné pocity ve spodní části zad, rychlé močení, otoky na obličeji a těle, a to i ráno. Nastávající matky s tímto onemocněním jsou považovány za zvýšené riziko potratu, gestózy. Diagnóza je stanovena na základě klinického obrazu a výsledku analýzy moči, kde je stanoven zvýšený počet bílých krvinek. Příčinou pyelonefritidy (zánětlivé onemocnění ledvin) je také bakteriální infekce. Léčba se provádí antibiotiky, vůči nimž je v nemocničním zařízení citlivost (stanovená analýzou). Kromě toho se doporučuje, aby více času leželo na straně naproti nemocné ledvině, pilo se více, aby se rychle odstranily infekční patogeny..

Chirurgická patologie

Patří k nim například apendicitida - zánět slepého střeva. Obvykle se bolest vyskytuje v dolním břiše na pravé straně, ale může se šířit do celého pobřišnice. Léčba je pouze naléhavou operací, provádí se pomocí bezpečné anestezie, s řízením fetální srdeční činnosti, nej šetrnějším způsobem.

Další možnou příčinou je cholecystitida (zánět žlučníku). Hlavním příznakem zde samozřejmě není tolik bolesti v podbřišku kvůli silné tvorbě plynu (to je jeden z hlavních příznaků), ale tupá nebo ostrá (v případě akutní cholecystitidy) bolest v pravé hypochondrii, nevolnost, zvracení. Tyto příznaky se mohou podobat otravě. Léčba je nejprve konzervativní, chirurgická - pouze ve vážných případech. Žena je předepsána speciální jemná strava, která vylučuje mastná jídla, čokoládu, kávu, čaj, konzervované potraviny a další obsahující velké množství uhlohydrátů. Doporučené obiloviny, drůbež a ryby (nízkotučné odrůdy), nízkotučný tvaroh. Lékař může také doporučit přísné pití určité minerální vody za hodinu..

A dalším možným důvodem, proč jsou bolesti v dolní části břicha v časných stádiích těhotenství, je střevní obstrukce. Hrozná patologie, která vyžaduje urgentní chirurgický zásah, tj. Chirurgický zákrok. Kromě bolesti břicha se žena často cítí nevolně, objevuje se zvracení a není zde žádná stolice..

Jen se nesnažte diagnostikovat sami sebe. Důvěryhodní lékaři!

Články O Neplodnosti