Hlavní Neplodnost

37 týdnů těhotná

Kreslení bolesti v podbřišku může doprovázet ženu během těhotenství. Nejčastěji je nepohodlí ve 37. týdnu těhotenství normální a bezpečný jev. Tělo se začíná připravovat na nadcházející narození. Aby se vyloučila pravděpodobnost komplikací, musí nastávající matka informovat gynekologa o rušivých symptomech.

Příčiny tažení bolesti v podbřišku po 37 týdnech

Hlavním důvodem stavu, kdy se spodní břicho táhne v nižších stádiích těhotenství jako při menstruaci, je příprava těla na nadcházející porod. Děloha se zvětšuje, stahuje, v důsledku čehož se krk postupně otevírá. Bolest se může rozšířit na kostrční a bederní páteř i na ochlupení.

Jiné fyziologické příčiny břišního nepohodlí zahrnují:

 • hypertonicita dělohy;
 • výrazné zvýšení tělesné hmotnosti ženy a posun těžiště;
 • spadnutí hlavy dítěte do pánve;
 • nesrovnalost pánevních kostí;
 • děložní výron;
 • tréninkové souboje;
 • předčasný porod.

Pohodlí v této době může mít jiné příčiny, které nesouvisejí s těhotenstvím. Například zánět slepého střeva. Patologie je charakterizována akutní silnou bolestí na pravé straně břicha, zhoršenou tlakem. Ženská tělesná teplota stoupá, objevuje se nevolnost a slabost, chuť k jídlu zmizí.

Narušení střev může také způsobit bolest v břiše. Nadměrná nadýmání, nadýmání, zácpa se v pozdějších stádiích stávají častými společníky těhotenství. Nejčastěji se s těmito problémy setkávají ženy, které po celou dobu těhotenství nedodržovaly speciální výživu pro nastávající matky.

Křečové žíly pánve jsou další příčinou nepohodlí. Žena má problémy s močením, bolest v břiše a pocit „prasknutí“.

Vývoj křečových žil v pozdějších stádiích vede k narušení krevního oběhu a ke snížení hladiny kyslíku dodávaného dítěti, což může vyvolat hypoxii.

Harbingers při porodu

Po 37 týdnech už žena může mít dítě. To platí zejména o nastávajících matkách, které rodí poprvé. Následující příznaky označují blížící se narození:

 • Prolaps břicha. V pozdějších fázích těhotenství, těsně před porodem, žena snižuje žaludek. Navenek to není příliš patrné, ale nastávající matka se může cítit významná úleva. Zátěž na hrudi klesá, žena se snadněji dýchá. Čím nižší plod klesá, tím více bude bolet perineum. Syndrom bolesti se často rozšiřuje na dolní končetiny..
 • Ukončete sliznice. Korek se začíná tvořit na samém začátku těhotenství a uzavírá vstup do dělohy, aby chránil plod před možnou infekcí. Hlenová zátka může vyjít několik týdnů před narozením nebo přímo před nimi. Vypadá to jako hustý viskózní výboj, jako želé.
 • Vypouštění vody. Zaměnit tento jev s jinými procesy je prostě nemožné. Během kontrakcí nebo dříve, než začnou, může dojít k odtoku plodové vody. Vypouštění vody však neznamená vždy začátek porodu, proto by se neměly očekávat kontrakce. Pokud si žena všimla, že ji voda opustila, musíte jít do nemocnice nebo zavolat sanitku.
 • Snížená chuť k jídlu a hubnutí. Několik dní před narozením většina nastávajících matek ukazuje na snížení chuti k jídlu. Někdy může žena odmítnout jídlo na 3-4 dny. To vede ke skutečnosti, že těhotná žena může zhubnout až do 2 kg.
 • Izolace kolostra. Vzhled kapek mléčné tekutiny na prádlo nebo oblečení naznačuje přístup k porodu.
 • Bolest v zádech a dolní části zad. Kreslení bolesti lokalizované v dolní části břicha se mohou šířit do dolní části zad. Bolestivé pocity, které se podobají nepohodlí před menstruací nebo během menstruace, jsou nejčastěji příznakem, že porod začne brzy..
 • Kontrakce. To je nejzřetelnější a nejpřesnější znamení narození dítěte. Skutečné kontrakce, na rozdíl od tréninkových, nemohou být oslabeny změnou polohy těla nebo kontrastní sprchy. Vyznačují se silnou bolestí a interval mezi nimi se neustále snižuje.

Jako další příznak, označující přístup porodu, si mnoho těhotných žen všimne zvýšení energie. Veškerá únava, která se nahromadila v posledních měsících, zmizí. Žena cítí nárůst síly a energie. Má lepší náladu, je tu touha dělat každodenní práce.

Příznaky úzkosti

Když se žena v pozdním těhotenství obává nepohodlí v břiše, doporučuje se si lehnout. Pokud je nepohodlí způsobeno normálními fyziologickými procesy v těle, bolest se po nějaké době zastaví nebo se sníží její intenzita.

Pokud žaludek ztuhne a nepřestane tahat ani při ležení, je vysoká pravděpodobnost vzniku jakékoli komplikace spojené s ložiskem dítěte. Pokud se bolest zesiluje a doprovázejí alarmující příznaky, musí žena okamžitě navštívit lékaře:

 • špinění z pochvy;
 • téměř průhledný výtok kapaliny, což naznačuje předčasný výtok plodové vody;
 • zelený, žlutý, pěnivý nebo mukózní výboj;
 • zbarvení pupku nebo kůže kolem něj;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • zimnice;
 • nevolnost, zvracení, známky intoxikace.

Výše uvedené příznaky mohou být příznaky předčasného odlupování placenty, otravy jídlem nebo střevních infekcí. Pokud žena ztmavla, pupek změnil barvu na modrou, to často znamená zapletení plodu s pupeční šňůrou a narušený průtok krve.

Diagnostika

Pokud má žena bolesti břicha ve 37 týdnech těhotenství, musí podstoupit lékařské vyšetření. Před předepsáním jakékoli léčby musí lékař určit přesnou příčinu nepohodlí.

Gynekolog provádí vizuální vyšetření a výslech pacienta, během kterého stanoví povahu a intenzitu bolesti, lokalizaci a četnost výskytu. K objasnění diagnózy může lékař navíc potřebovat výsledky laboratorních a instrumentálních studií. Pro bolest v dolním břiše ve třetím trimestru těhotenství je předepsáno:

 • obecná analýza krve, moči a výkalů - umožňuje určit hladinu hemoglobinu, bílých krvinek a bílkovin, identifikovat přítomnost zánětlivého procesu nebo střevní infekce v těle;
 • ultrazvuk je nejbezpečnější diagnostická metoda, která vám umožní přesně určit stav plodu a vnitřních orgánů ženy;
 • magnetická rezonance je nejinformativnější a nejpřesnější metoda výzkumu povolená v pozdním těhotenství.

Teprve po obdržení výsledků vyšetření může lékař vyvodit závěry o tom, co způsobilo nepříjemné pocity. Na základě těchto údajů je předepsáno vhodné ošetření..

Terapie

Pokud se během komplexního vyšetření zjistí, že příčinou bolesti břicha jsou kontrakce dělohy, lékař pravděpodobně nepředepíše žádné léky. V 37. týdnu je to zcela přirozený proces, který může být předzvěstí blížícího se narození.

Pokud se dítě v tuto chvíli narodí, považuje se za plně zralé. Dítě je již schopné dýchat, brát prsa a trávit jídlo. První stolička, meconium, se již vytvořila v jeho střevech. Budoucí matka by neměla mít důvod k obavám.

Pro zvláště intenzivní bolest způsobenou kontrakcemi dělohy může lékař předepsat antispasmodika nebo léky proti bolesti založené na paracetamolu nebo ibuprofenu. Účinná látka těchto léků, pronikající placentární bariérou, nepříznivě neovlivňuje tělo dítěte.

Pro zmírnění bolesti může žena nosit prenatální obvaz. Takové zařízení umožňuje rovnoměrné rozložení zátěže na všechny klouby a vazy, podporuje zvětšené žaludeční a břišní svaly.

Pokud jakákoli patologie vede k nepohodlí v dolním břiše, bude žena předána k dalšímu ošetření specialistovi.

V některých případech může být těhotná žena hospitalizována v nemocnici s bolestí břicha. Odmítnout takové opatření nestojí za to. V případě jakýchkoli komplikací pomůže zachránit život a zdraví matky a dítěte pouze včasná kvalifikovaná pomoc zdravotnického personálu.

Obecná doporučení pro těhotné ženy

Aby nedocházelo k předčasnému porodu po 37 týdnech, je důležité, aby žena nezažila vážnou fyzickou námahu. Nastávající matka musí odpočívat častěji, zejména pokud je pocit únavy. Nebojte se žádat o pomoc blízké a delegovat na ně část svých povinností..

Výživa

V tuto chvíli se žena nemůže přejídat. Porce by měly být malé. Jezte nejméně 5-6krát denně. V případě ztráty chuti k jídlu konzumujte méně kalorické, ale výživné potraviny.

Je lepší opustit alergeny, které mohou vyvolat nežádoucí reakce těla, například čokoládu nebo citrusové plody. Doporučuje se odstranit pikantní a smažená jídla z potravy, omezit používání uzeného masa a soli.

Je důležité sledovat dodržování pitného režimu. Denně by se mělo spotřebovat nejméně 2 litry tekutiny: voda, čaj, ovocné nápoje, kompot.

Podle gynekologů lze v normálním průběhu těhotenství pokračovat v intimním životě až do narození. Podle studií pomáhá blízkost připravit děložní hrdlo k erekci. Po průchodu sliznice z intimního vztahu je však lepší odmítnout zabránit infekci plodu vaginou.

Sport

Nastávající matka je velmi důležité pravidelné cvičení. Jejich intenzita a trvání musí být dohodnuty s lékařem a vybrat soubor cvičení na základě délky těhotenství a celkového zdraví. Po 37 týdnech těhotenství můžete udělat lehkou gymnastiku, která pomůže udržet tělo v dobrém stavu..

Jóga, pilates, plavání, tiché procházky na čerstvém vzduchu budou užitečné. Povoleno provádět dechová cvičení.

Kreslení bolesti v podbřišku v posledních týdnech těhotenství nejčastěji naznačuje přístup porodu. Při absenci dalších rušivých příznaků je takový stav ženy považován za zcela normální. Nosit podpůrný obvaz a speciální spodní prádlo, řádný odpočinek a provádění jednoduchých fyzických cvičení pomůže snížit intenzitu nepohodlí v žaludku..

Články O Neplodnosti