Hlavní Analýzy

Pokud během těhotenství bolí břicho v časných nebo pozdních stádiích, oteklé nebo stísněné - to je norma nebo odchylky?

Pohodlí v žaludku doprovází během těhotenství téměř vždy. Gynekologové obvykle věří, že bolest vzniká v důsledku růstu dělohy, exacerbace chronických onemocnění. Někdy však existují podmínky, které ohrožují život pro matku a dítě, které je třeba naléhavě zastavit. Proto je důležité seznámit se s příčinami nepohodlí, moderními metodami léčby a kdy vydat poplach.

Bolest žaludku během těhotenství: normální nebo patologická

Od 1 do 12 týdnů těhotenství dochází v těle matky k řadě závažných změn.

Obvykle je bolest v břiše způsobena fyziologickými faktory, které nejsou nebezpečné pro ženu a plod.

Typické příčiny bolesti břicha u těhotné ženy, považované za normální:

 1. Nestabilní fungování žaludku a střev. V tomto případě v počátečních stádiích perinatálního období dochází k porušení zažívacího ústrojí - obtížnosti nebo nedostatečnému pohybu střev, plynatosti a nadýmání.
 2. Hormony produkované během těhotenství jsou progesteron. Tato složka změkčuje klouby a vazy, přispívá k pomalému vytváření porodního kanálu a připravuje ženské tělo pro proces porodu. Děložní vazy se stávají pružnějšími a napínavějšími, což způsobuje charakteristickou bolest.
 3. Růst a vzestup dělohy v pobřišnici. Na konci 1. trimestru - v 10 - 12 týdnech děloha mění svou velikost a stoupá z malé pánve do břišní oblasti. V této době může být bolest břicha způsobena protažením svalové tkáně orgánu a jeho zvýšením.

Tyto změny nejsou považovány za nebezpečné, jejich trvání je krátké, ale lékaři radí gynekologovi, aby je nahlásili.

Povaha fyziologických projevů bolesti v žaludku během těhotenství

Bolest v žaludku by neměla být zaměňována s bolestí ve střevech nebo jiných orgánech pobřišnice. Může mít jinou povahu a sílu, vše záleží na příčině. Intenzita nepohodlí závisí na prahu bolesti ženy. Obvykle jsou bolestivé, ostré, křeče, ale krátkodobé.

Těžkost po jídle v raných fázích

V prvním trimestru po jídle jsou možné bolestivé křeče v dolním břiše. Vznikají díky fyziologickým procesům, když plné střevo stiskne rostoucí dělohu. Pohodlí se objevuje přibližně 15-30 minut po jídle. Tento stav nevyžaduje léčbu.

Řezání po lécích

Po užití jakéhokoli léku se někdy vyskytnou nepříjemné pocity v žaludku. Podmínkou je často nevolnost, zvracení nebo rozrušení stolice. Tělo začne odmítat lék z důvodů změn v něm. Jako řešení se doporučuje léčbu zrušit a vyprázdnit žaludek, vypít sorbent, jako je aktivní uhlí nebo Polysorb.

Nadýmání a nevolnost

Břišní otoky a nevolnost se obvykle vyskytují při otravě. Tento jev je zastaven sorbováním léků, někdy se používají antispasmodika. Antiemetika se používají ke zmírnění nevolnosti..

Povaha patologické bolesti

Patologické stavy jsou doprovázeny bolestí, jejíž intenzita závisí na kořenové příčině.

 1. V případě gastritidy, komplikované pankreatitidy nebo kolitidy je zaznamenána ostrá a těžká bolest trvající dlouho. Postava je stísněná, ostrá, jako vřed. Pacient dokonce cítí dýku.
 2. Fyzické přetížení nebo psychický stres. Tyto faktory jsou příčinou bolesti intenzivní intenzity. Nepříjemné pocity zmizí samy za 1-2 dny.
 3. Při otravě jídlem trpí žena kromě bolesti také nevolností, zvracením, průjmem a slabostí v těle. Povaha bolestivých křečí je bolavá nebo akutní v závislosti na závažnosti otravy toxiny - odpadními produkty patogenních původců.

Je nutné se poradit s lékařem, protože v důsledku progrese onemocnění existuje riziko zhoršení stavu matky.

Ostré a ostré bolesti na levé straně v pozdních fázích

Ve 2. trimestru roste plod rychle. Dítě je stísněné v děloze, pohybuje se s nízkou intenzitou, ale síla zatáček se zvyšuje a někdy významně. Pro matku mohou být tyto pohyby bolestivé, zejména pokud je močový měchýř plný. Takové nepohodlí není nebezpečné, je považováno za přirozený proces..

Těžká bolest žaludku s křečemi

Uterinální retence mezi iliacními kostmi je způsobena vazivovými vazy. Během těhotenství se její hmotnost zvyšuje a vazy jsou více utaženy.

Díky tomu ženy cítí bolest. Nepohodlí je obvykle lokalizováno v dolním žaludku, tříslovných záhybech a nad pubí.

Silné bolestivé křeče mohou také nastat v důsledku ostré změny polohy těla:

 • při rychlých zatáčkách;
 • když vstává;
 • při zvedání závaží;
 • zatímco kašle a kýchá.

Matka pociťuje ostrou bolest, která rychle prochází bez přijetí terapeutických opatření. Bolesti tohoto původu se vyskytují v kterékoli fázi těhotenství, mohou zmizet do konce.

Křeče po jídle

Během těhotenství vznikají specifické hormony, které ovlivňují střeva. Jídlo je tráveno pomaleji, je možné protáhnout jeho jednotlivé části, proti kterým dochází k zácpě. Žena se zdá být matná, praskající bolestí v dolním břiše, obvykle na levé straně. Zvyšuje se také produkce plynu. Jak tráví jídlo, bolest zmizí, ale při jídle špatných potravin se může znovu objevit.

Management bolesti v těhotenství

Terapie je komplikována omezením schopnosti předepisovat léky. Předepisujte léky opatrně, s ohledem na délku těhotenství. Hlavním úkolem je odstranit příčinu. Pokud je bolest silná, jsou povoleny léky. Při mírném nepohodlí je vhodné zvládat dietní terapii, léčebná cvičení, zvýšené pití a masáže..

Jaká léčiva mohou být použita pro bolest břicha u těhotných žen?

 1. V 1. trimestru je nejnebezpečnější příjem lékárnických výrobků. Těžká bolest zbavuje No-shpa, tinkturu valeriány a mateřské. Můžete také použít Renny, Gaviscon, Trimedat. Těžké křeče jsou eliminovány pomocí papaverin hydrochloridu nebo cerucalu..
 2. Ve druhé fázi již existuje méně omezení. Obecně se doporučuje, aby cvičební terapie, procházky na čerstvém vzduchu, pití minerální vody jako Essentuki a speciální dieta. Pokud žena trpí zácpou, mohou být použity glycerinové rektální čípky..
 3. Ve 3. trimestru je vhodné použít netradiční metody. Mezi lékárenskými produkty můžete používat Smecta, Motilium a Essentiale. Jejich lidové recepty vylučují tinkturu z březových pupenů..

Kterého lékaře kontaktovat

Pokud jde o bolest břicha, měli byste se domluvit s gynekologem a gastroenterologem. Pokud mluvíme o silném útoku, volají sanitku a terapeut pošle užší specializované specialisty.

Je možné léčit doma

S bolestí žaludku můžete bojovat doma, ale pouze po konzultaci s lékařem. Následující látky jsou široce používány..

 1. Čerstvá bramborová šťáva.
 2. Lněná tinktura.
 3. Čaj s medem a medem.

Pokud je bolest doprovázena nevolností, pomáhají jablka a banány. V případě zánětlivých reakcí pijte mléko s medem.

Mohu pít pilulky ke zlepšení trávení

Nedostatek enzymů se může projevit narušením trávicí funkce, nadýmáním a těžkostí v žaludku. Lékaři mohou užívat následující enzymatické léky:

Je lepší pít tyto výrobky například s minerální vodou - Narzan. Enzymy pak budou plně fungovat.

Život ohrožující podmínky pro matku a dítě

Existují situace, kdy je třeba zavolat sanitku. Tyto zahrnují:

 • mimoděložní těhotenství - vyznačuje se prudkou bolestivostí, rozdáváním v nohou a konečníku;
 • předčasné přerušení placenty - doprovázené krvácivostí a křečovitými bolestmi, těžké a prodloužené;
 • předčasný porod - počínaje 22-37 týdny, kvůli nepohodlí v křečích dolních částí zad a břicha.

Bolest žaludku vyžaduje lékařskou pomoc. Žena nemůže vždy nezávisle určit míru nebezpečí jevu. Někdy je nepohodlí signálem vážného onemocnění, které se během těhotenství zhoršilo.

Bolest žaludku během těhotenství, co dělat: tipy bezpečné pro mámu a dítě

Proč žaludek bolí během těhotenství? Co dělat a jak léčit tento stav? Tyto problémy se týkají mnoha těhotných žen. Je tato podmínka nebezpečná a jak se chovat správně, jakmile se objeví nepříjemné příznaky, se budeme zabývat později v článku.

Jak zjistit, zda váš žaludek bolí

Bolest žaludku je obtížné určit. Navzdory skutečnosti, že každý člověk dokáže rozpoznat bojové pocity, není vždy možné samostatně správně určit místo problému.

Příznaky bolesti žaludku u těhotné ženy:

 • fyziologická bolest v žaludku, ke které dochází krátkodobým přemístěním orgánů nad pupkem, na úrovni 3 nebo 4 žeber;
 • bolest žaludku způsobená chorobami doprovázenými křečemi, zvracením, rozrušení stolice. V některých případech teplota stoupá a celkový zdravotní stav budoucí matky se zhoršuje.

Při diagnostice takových příznaků sama o sobě musí těhotná žena navštívit lékaře co nejdříve. Terapeut provádí diagnostiku v první fázi, a pokud je nemoc vážná, doporučuje se navštívit gastroenterologa.

Pokud je diagnostikováno současné zvýšení teploty, zvracení, bolesti žaludku a průjem, je třeba zavolat sanitku. Tyto příznaky jsou charakteristické pro otravu a mohou způsobit vážné komplikace v průběhu těhotenství..

Příčiny

Bolest žaludku budoucí matky je vyvolána fyziologickými příčinami a nepředstavuje nebezpečí. Někdy se však vyskytují nepříjemné příznaky na pozadí nemocí a patologií zažívacího systému a dalších orgánů.

Pokud žaludek bolí během těhotenství v časných stádiích, mohou být tyto příčiny:

 • časná toxikóza, která je doprovázena nevolností a zvracením;
 • hlad kvůli ranní nevolnosti a odmítnutí určitých potravin;
 • exacerbace chronických onemocnění, která již byla v anamnéze těhotné ženy;
 • hormonální změny v těle.

V pozdějších fázích bolí břicho během těhotenství, pokud existují následující faktory:

 • nadměrný tlak dna dělohy na žaludek;
 • pozdní toxikóza;
 • chronická onemocnění trávicího traktu.

Bolest v žaludku se může objevit na pozadí následujících onemocnění:

 • různé formy gastritidy;
 • vřed žaludku nebo střev;
 • střevní obstrukce;
 • patologie jater a slinivky břišní;
 • zánět slepého střeva.

Diagnostické metody

Pokud zjistíte nepohodlí v žaludku, musí těhotná žena navštívit lékaře.

Po externím vyšetření odborník předepíše řadu studií, které pomohou stanovit přesnou diagnózu..

Metody diagnostiky onemocnění žaludku během těhotenství:

 • gastroskopie - vyšetření žaludeční sliznice pomocí gastroskopu, který je umístěn uvnitř orgánu;
 • sonografie - ultrazvukové vyšetření žaludku, které se používá k potvrzení údajné diagnózy;
 • klinická analýza žaludeční šťávy;
 • obecný klinický krevní test;
 • klinické vyšetření moči;
 • fekální analýza.

[alert type = yellow] Na základě údajů získaných během diagnózy stanoví lékař přesnou diagnózu a vybere účinnou léčbu. [/ alert]

Léčba

Léčba bolesti žaludku během těhotenství by měla být pod dohledem lékaře..

Terapie patologie je komplexní a zahrnuje:

 • brát léky;
 • dietní jídlo;
 • používání receptů tradiční medicíny.

Co mohu vzít z bolesti žaludku

Léky na léčbu bolesti v žaludku předepisuje lékař po zjištění příčiny.

V závislosti na faktoru vyvolávajícím nepohodlí lze nastávající matce předepsat následující kategorie léků:

 • protizánětlivé;
 • léky proti bolesti;
 • trávicí trávicí enzymy;
 • přípravky, které normalizují složení střevní mikroflóry.

Co můžete pít, pokud váš žaludek bolí během těhotenství, žena by se neměla rozhodovat sama. Neléčte sami.

Účelem tradiční medicíny je také odstranění nepříjemných symptomů. Nejoblíbenější jsou:

 • bramborový vývar;
 • heřmánkový nálev;
 • lněné semínko;
 • ovesný vývar;
 • odvar z kmínu, kopřivy nebo tymiánu.

Důležitou roli při léčbě bolesti v žaludku je strava. V případě nepříjemných příznaků je třeba vyloučit následující skupiny produktů:

 • ostrý;
 • mastný;
 • uzené a konzervované;
 • smažený.

Doporučuje se snížit spotřebu soli a koření. Jídlo by mělo být zlomkové, v malých porcích..

Pravidla prevence

Pro snížení rizika vzniku bolesti žaludku se doporučuje dodržovat tyto preventivní tipy:

 • ve fázi plánování těhotenství je nutné podstoupit vyšetření zažívacího systému a léčit stávající nemoci;
 • během těhotenství se vyhýbejte konzumaci těžkých potravin, mastných a smažených potravin;
 • je důležité dodržovat režim pití;
 • jídlo by mělo být zlomkové;
 • velikosti porcí by měly být malé;
 • nemůžete se přejídat.

Doporučuje se pít medikovanou minerální vodu bez plynu denně. Minerální složení musí být nejprve projednáno se svým lékařem.

Může žaludek bolet během těhotenství? Samozřejmě ano. Důvody tohoto nepříjemného symptomu je mnoho. Chcete-li zjistit, co způsobuje tento příznak, musíte podstoupit komplexní prohlídku.

Pokud se zjistí patologie zažívacího traktu, lékař si bude moci vybrat správné ošetření, které je povoleno během těhotenství.

Žaludek bolí během těhotenství: co dělat

Mnoho žen během těhotenství pociťuje nepříjemné pocity v břiše nebo bolest. Někteří gynekologové věří, že bolest břicha v této poloze je zcela přirozená, protože děloha neustále roste a tlačí na orgány, způsobuje bolest, a není důvod k obavám, ale není tomu tak vždy, zejména pokud bolí žaludek.

Důvodů může být mnoho a na první pohled se z malých problémů mohou stát život ohrožující děti. Proto byste neměli ignorovat bolest jakékoli povahy..

Proč žaludek bolí během těhotenství?

Existuje mnoho faktorů, které přispívají k bolesti v žaludku, proto je obtížné určit jejich příčinu bez vyšetření. Bolest může být doprovázena dalšími nepříjemnými příznaky, jako je nevolnost a zvracení, a mohou mít různý stupeň nebezpečí pro matku a plod.

Lékaři mohou identifikovat několik hlavních příčin žaludečních potíží u těhotných žen. To:

 • Trávicí problémy spojené s přejídáním, otravou, poruchami trávení, poruchami pohyblivosti střeva. Žena v pozici se často cítí silnější než obvykle hlad, nebo je náchylná k míchání potravin, které je třeba jíst samostatně. V takových případech se žaludek začne vyrovnávat se zátěží a bolí. Navíc právě v důsledku trávení dochází často k nevolnosti a zvracení..
 • Stres a přepracování mohou také ovlivnit činnost žaludku a nemusí nutně jednat přímo. Když žena zažije nevolnost, nervové napětí, častý zármutek, pokles imunity a tělo přestane odolávat infekcím, včetně těch, které jsou lokalizovány v zažívacím traktu.
 • V časných stádiích může žaludek v důsledku toxikózy ublížit. To také znamená nevolnost a pálení žáhy, které obvykle časem odezní..
 • Již se vyskytují nemoci, které se během porodu dítěte často zhoršují. To je vřed nebo gastritida, příliš vysoká kyselost v žaludku.
 • Problémy s jinými orgány, jako jsou játra nebo ledviny, mohou také způsobit epigastrickou bolest..

Diagnóza a příznaky bolesti břicha během těhotenství

Když žena chodí k lékaři s bolestmi v žaludku, na začátku se zvažují příznaky, které mohou doprovázet bolest. Je to krev ve stolici, zvracení a nevolnost, křeče v břiše a průjem, celkové zhoršení pohody, malátnost. Pro řešení těchto problémů stojí za to gastroenterolog.

Pak se ukáže, jaký druh bolesti trápí pacienta - tupý nebo akutní, jak dlouho a jak často bolí žaludek. V případě potřeby a indikace se provádí ultrazvukem. Jsou předepsány všechny potřebné testy a podle jejich výsledků a obecných příznaků je stanovena příčina a je předepsána léčba. Měl by být prováděn pouze pod dohledem odborníka a podle jeho jmenování vyloučit vedlejší účinky a negativní důsledky pro matku a dítě.

Jak zacházet s bolestmi žaludku během těhotenství

Boj proti nemocem u těhotných žen může být komplikován skutečností, že v situaci, kdy je zakázáno užívat mnoho léků, a je docela problematické vybrat povolené analogy, to platí i pro bolesti žaludku. Pokud existuje taková příležitost, měly by být vybrány pouze bylinné přípravky. To však není vždy možné..

V některých případech mohou lékaři předepsat homeopatické látky, které prakticky postrádají kontraindikace a vedlejší účinky nebo měkké léky. Pokud to lékař považuje za nutné, může být předepsán lék obsahující bifidobakterie.

Normální voda by měla být nahrazena minerální vodou. Je lepší zvolit vodu s nízkým obsahem plynu, jako je Essentuki. Když se objeví průjem, můžete pít želé.

Účinná antibiotika a další léky, které mohou dítě poškodit, nejsou předepsány.

Během léčby je předepsán odpočinek na lůžku a dieta vylučující potraviny, které mohou nepříznivě ovlivnit trávicí systém, například velmi mastná nebo kořenitá jídla.

Preventivní opatření a odborné poradenství

Jak víte, než léčit nemoc je lepší se pokusit zabránit jejímu výskytu. Odborníci se domnívají, že pokud budete dodržovat několik pravidel pro prevenci bolesti v žaludku, pak v průběhu těhotenství se s nimi nesetkáte. Tato pravidla jsou velmi jednoduchá:

 • Použití pouze vysoce kvalitních potravin v malém množství současně. Je lepší jíst trochu několikrát než jednou, ale přejídejte se. Esi chce ochutnat ovoce, je lepší je odloupat. Snižte těžká jídla. Musí být rychle stravitelná a rozmanitá..
 • Nezapomeňte na dostatek tekutin. Je lepší vyloučit vysoce sycenou vodu a limonádu..
 • Pro normální pohyblivost střeva a trávení potravy v žaludku se doporučuje procházky ve vzduchu a těhotným ženám povolená fyzická cvičení.
 • Vyhněte se stresu.

Žaludek bolí během těhotenství

Během porodu dítěte může žena pociťovat bolest v žaludku. Důvody výskytu těchto bolestí jsou různé a pro zmírnění bolesti musíte znát příčinu jejího vzhledu. Příčinu bolesti určí lékař podle výsledků vyšetření a testů.

Nepříjemné pocity se objevují v raných stádiích těhotenství, signalizují hormonální změny v těle a vyskytují se také v pozdějších stádiích těhotenství. Ve druhé polovině těhotenství bolí žaludek nejčastěji z důvodu dělohy, zatlačování na všechny vnitřní orgány, což způsobuje potíže při průchodu potravy gastrointestinálním traktem.

Na konci těhotenství tato bolest odezní v důsledku poklesu dělohy v dolním břiše během přípravy těla na porod. Jiné příčiny bolesti žaludku.

Proč bolí žaludek?

Ženská bolest břicha během těhotenství může nastat z různých důvodů. V prvním trimestru dochází k bolesti v žaludku v důsledku hormonálních změn v těle, zvýšené práce vnitřních orgánů. Hlavní příčinou bolesti v žaludku ve druhém a třetím trimestru je neustále rostoucí děloha, která postupně vyplňuje břišní dutinu a tlačí na vnitřní orgány. Tlak na vnitřní orgány ztěžuje trávení a pohyb střev.

Jiné příčiny bolesti žaludku zahrnují:

 1. Stresové situace, silné pocity a deprese. Stres může vyvolat bolest žaludku u mnoha lidí, nejen u těhotných žen, takže je důležité mít dobrou náladu tak často, jak je to možné.
 2. Jíst přebytečné jídlo nebo naopak podvýživu. Přejídání nebo dlouhé přestávky mezi jídly mohou způsobit bolest. Hlad způsobuje nadměrnou kyselost v žaludku a způsobuje nepohodlí. Žvýkačka na lačný žaludek je kontraindikována, protože žaludek začne intenzivně produkovat žaludeční šťávu. Přebytečná žaludeční šťáva jistě povede k bolesti.
 3. Pálení žáhy často vede k nepohodlí v žaludku a jícnu. Nejlepší je vyhnout se jídlu, které vyvolává pálení žáhy. Mezi tyto potraviny patří citrusové plody, koření, čokoláda, sladké nápoje, pečivo.
 4. Zácpa může vést k bolesti břicha.
 5. Napětí v břišních svalech v důsledku toxikózy a zvracení.
 6. Fyzická únava.
 7. Otrava.
 8. Infekce způsobená bakteriemi nebo viry. Pokud je bolest způsobena právě tímto důvodem, bude mít těhotná žena průjem a nevolnost a bude trvat až 3 dny.
 9. Slinivka nemusí být schopna se vypořádat s množstvím práce, takže byste se měli vyhýbat konzumaci příliš mastných potravin, zejména v pozdních hodinách dne. Příznaky poruchy slinivky břišní jsou velmi podobné otravě jídlem - je nauzea, silné břišní křeče, zvracení, průjem a celková slabost. Těhotné ženy s těmito příznaky jsou často umístěny do nemocnice pro infekční choroby až do výsledku výzkumu..

Během těhotenství se mohou zhoršovat chronická onemocnění, jako je gastritida, peptický vřed, játra nebo slinivka. V průběhu těhotenství se navíc u žen může vyvinout nesnášenlivost určitých produktů, mohou se vyskytnout alergie na jídlo, což také vede k nepohodlí v zažívacím traktu..

2-3 týdny před očekávaným datem narození se bolest v žaludku a pálení záhy zastaví, protože děloha klesá v břiše a tlak na žaludek klesá.

Pokud těhotná žena pociťuje bolest, je nutné se poradit s lékařem, aby bylo možné přesně zjistit diagnózu a v případě potřeby zahájit léčbu.

Léčba

Pokud se v břiše těhotné ženy objeví bolest, je třeba zjistit příčinu okamžitě. Je nutné poradit se s gynekologem pozorujícím těhotenství, a pak, pokud je to nutné, s místním terapeutem nebo gastroenterologem. Na základě studií lékař v případě potřeby předepíše léky nebo doporučí konkrétní dietu.

Co mohu pít s bolestí v žaludku:

 1. Gastrofarm (obsahuje laktobacily, laktát a bílkoviny) nebo Iberogast (melissa, máta, lékořice a jiné byliny). Oba léky jsou zcela bezpečné..
 2. Pro zmírnění příznaků bolesti, pocitu těžkosti a křeče jsou těhotné ženy povoleny bez lázní. No-spa má řadu kontraindikací, ale těhotenství není jedním z nich. Kromě toho, No-shpu je snadné koupit v jakékoli lékárně, cena léku je dostupná.
 3. S přípravkem Cerucal snižte nevolnost a zvyšujte pohyblivost žaludku.

etnoscience

V případě, že těhotné ženě nemůžete užívat žádné léky (osobní nesnášenlivost, kontraindikace), můžete použít tradiční medicínu:

 1. Odvar lnu, heřmánku, máty peprné nebo řebříčku pomůže zmírnit bolest. Chcete-li připravit odvar, nalijte malé množství bylin (jedné nebo více) vroucí vodou a nechte 20 minut vařit. Vezměte podle potřeby. Mátový vývar by neměl být užíván se zvýšeným tónem dělohy.
 2. Při pálení žáhy pomůže tinktura kořene lékořice. K přípravě tinktury je třeba nalít 100 gramů kořene lékořice do 200 ml vroucí vody. Po dvou hodinách nalijte do tinktury dalších 200 ml vody, ale při pokojové teplotě. Lék musíte pít 2-3x denně po 3 polévkové lžíce.
 3. Výrobky z kyselého mléka pomohou obnovit normální fungování trávicího traktu a rýže a želé pomůže s průjmem.

Léky by měl předepisovat lékař, přičemž jejich užívání se nedoporučuje navzdory jejich bezpečnosti. Je nutné zajistit, aby pro jejich použití neexistovaly kontraindikace. Příjem odvarů bylin je také třeba dohodnout s dohlížejícím lékařem, protože některé bylinky mohou způsobit děložní tón.

Tón dělohy je nebezpečný, protože může způsobit předčasné narození. Byliny, které způsobují děložní tón, zahrnují dokonce kopr. Čaj máty se také nedoporučuje pro některé těhotné ženy. Malé množství bylin bude dobré, ale stále potřebujete lékařskou konzultaci.

Co dělat tak, aby žaludek nebolí

Bolest v žaludku by neměla těhotnou ženu obtěžovat. Během období těhotenství je důležité udržovat klid a dobrou náladu, takže byste se neměli soustředit na nepříjemné chvíle.

Při jakékoli bolesti by měl být pozorující lékař o tom informován, aby se vyloučilo riziko možných komplikací. Bolest je nejčastěji způsobena tlakem dělohy nebo restrukturalizací těla, takže takové přirozené příčiny by neměly vyvolávat obavy nastávající matky.

Bolest jednoho nebo druhého stupně může doprovázet těhotnou ženu po celé období. Toto je varianta normy. Je nepravděpodobné, že se úplně vyhnete nepříjemným pocitům v žaludku, ale můžete snížit riziko jejich výskytu.

5 tipů, jak udržet váš žaludek zdravý

Tip 1. Správná výživa

Je důležité dodržovat správnou výživu, eliminovat nadměrný příjem mastných potravin. Během nošení dítěte dochází k velkému zatížení těla, není nutné jej dále doplňovat. Musíte jíst několikrát denně, ale v malých porcích. Tím se sníží zátěž zažívacího traktu a zlepší se trávení..

Stravování s dlouhými přestávkami může vést k bolesti a stravování mastných potravin může způsobit poruchu slinivky břišní. I když se před těhotenstvím tělo dobře vypořádalo se zátěžemi a trávilo jakékoli množství potravy, pak během těhotenství tělo funguje jinak a nemusí se vyrovnat se stejnými úkoly.

Tip 2. Správná poloha při ležení

Po jídle nemůžete jít do vodorovné polohy. To ztěžuje trávení potravy a způsobí, že žaludeční kyselina vstoupí do jícnu (pálení žáhy). Po jídle musíte být nějakou dobu ve vzpřímené poloze. I když se cítíte unavení, musíte ještě trochu sedět, jinak dojde k pálení žáhy.

Tip 3. Pitná voda

Během těhotenství musíte pít dostatek vody až do 2,5 litru. Nejvhodnější pro lidské tělo je obyčejná pokojová teplota bez plynů. Pití minerální vody je povoleno, ale v malém množství. Je lepší vyloučit sladké nápoje sycené oxidem uhličitým v těhotenství, protože kromě škodlivých účinků na gastrointestinální trakt mohou vést ke zvýšenému tonusu dělohy..

Tip 4. Vyvarujte se stresu

Stres, úzkost a deprese způsobují poruchy žaludku, zvyšují jeho kyselost. Aby se tomu zabránilo, těhotná žena by se měla pokusit přemýšlet o pozitivních aspektech a nezaměřovat se na negativní incidenty. Vzpomeňte si na příjemné chvíle ze života, sledujte svou oblíbenou sérii nebo se vydejte na procházku se svou blízkou - hlavní věcí je zvýšit náladu a pokusit se ji napravit.

Tip 5. Zabraňte zácpě

Aby se zabránilo zácpě a způsobovalo nepohodlí v zažívacím traktu, je nutné jíst potraviny bohaté na vlákninu a mléčné výrobky. Pokud se zácpa stále objevuje, nemůžete zbytečně zatěžovat svaly břišní dutiny. Chcete-li odstranit zácpu, musíte použít tradiční klystýr nebo mikrosystery Microlax, které jsou absolutně bezpečné pro těhotné a kojící ženy. Mikrolaks klystýr lze použít k zácpě u novorozenců.

Fyzická aktivita, výživa a nálada

Ke zlepšení pohybu potravy v gastrointestinálním traktu je zapotřebí malých pohybových aktivit. Jako malé cvičení jsou venkovní procházky skvělé..

Správná výživa a zdravý životní styl prospěje každému organismu a v případě těhotné ženy prospěje dvěma organismům - matce a dítěti. Nejdůležitější věcí během těhotenství je dobrá nálada těhotné ženy, její pozitivní přístup.

Proto, pokud během porodu opravdu chcete jíst chutný, ale zcela nerentabilní (a ve velkém množství, škodlivý) produkt, ale můžete to udělat. Hlavní věcí není systematické konzumace škodlivých produktů každý den. Jedlé škodlivé potraviny příležitostně nepoškodí nastávající matku nebo její dítě.

Co je to nebezpečná bolest pro dítě

Nepříjemná bolest v žaludku těhotné ženy jí ani dítěti neublíží, takže se o to nestará. V každém případě, s jakoukoli intenzitou bolesti, je důležité informovat svého nadřízeného.

V případě potřeby lékař předepíše vyšetření a testy, na jejichž základě bude předepisovat léky. Při dodržení lékařských předpisů a doporučení se můžete velmi rychle zbavit nepohodlí v žaludku..

Závěr

Těhotná žena by měla být v dobré náladě, jíst správně a často na čerstvém vzduchu. Chůze prospěje tělu nastávající matky i jejímu dítěti. Malá fyzická aktivita na čerstvém vzduchu nasycuje tělo kyslíkem a zlepšuje náladu.

Je důležité si uvědomit, že těhotná žena je zodpovědná za sebe a za dítě, které nosí. Proto byste měli věnovat pozornost svému zdraví, navštívit lékaře včas a nepřivádět tělo k výsledkům podvýživy.

Žaludek bolí v časném těhotenství: proč to bolí, co dělat

Pokud žaludek bolí během těhotenství, může to být jak relativně bezpečný příznak, tak příznak nemoci..

Nyní pojďme na to podrobněji..

Příčiny bolesti žaludku u těhotných žen

Hlavní příčinou bolesti žaludku, ke které dochází během těhotenství, je stále rostoucí děloha. Zvyšuje se, vyvíjí tlak na zažívací trakt. To může ovlivnit průchod potravy do jícnu, což vede k nepříjemným pocitům. Existují další možné příčiny bolesti v žaludku. Někdy je problém způsoben:

 • zácpa a jiné problémy se stolicí;
 • stres
 • zažívací potíže nebo nadměrné vylučování žaludeční šťávy;
 • toxikóza;
 • napětí břišních svalů;
 • přejídání;
 • příliš mnoho času mezi jídly.

Během těhotenství zažívají ženy stres. Rozvoj a udržování dětského života ho oslabuje. Během tohoto období je tělo nastávající matky obzvláště zranitelné. Během těhotenství se často začínají projevovat infekční choroby. Chronické problémy, které se neobtěžovaly dříve, se objevily. Během čekání na dítě se tedy mnoho matek může setkat s problémy, jako například:

 • gastritida;
 • žaludeční vřed;
 • duodenální vřed;
 • problémy se žlučníkem;
 • problémy s játry
 • pankreas problémy.

Některé matky mohou být alergické na řadu potravinářských výrobků, i když se dívka dosud s takovým problémem nesetkala. Aby odborníci dokázali rozlišovat mezi bolestmi v žaludku způsobenými fyziologickými faktory, věnují zvláštní pozornost průvodním příznakům. Nepříjemné pocity v žaludku mohou být doprovázeny:

Tyto příznaky mohou být vlastní chorobám způsobeným virovými nebo bakteriálními infekcemi. Přítomnost problému může přetrvávat od jednoho dne do 72 hodin. Téměř stejné příznaky se vyskytují při otravě jídlem. Angina nebo zápal plic může také způsobit bolest žaludku..

Během těhotenství může dívka pociťovat pocit konstantního napětí v břiše nebo bolest ve spodní části. Takové známky mohou naznačovat přítomnost slepého střeva. V této situaci byste měli okamžitě kontaktovat chirurga a zjistit jeho názor.

Pokud se dívka cítí v žaludku nepohodlí, neznamená to vždy, že bolí tento orgán. Někdy může mít bolest vyzařující charakter. To znamená, že existuje problém s jiným orgánem a žaludku se dostává nepohodlí. Bolest v této oblasti může naznačovat problémy s:

 • játra;
 • orgány močového systému;
 • žlučník;
 • slinivka břišní.

Bolest žaludku může také nastat kvůli individuální nesnášenlivosti laktózy. Nepohodlnost v této situaci obvykle nastává po konzumaci mléčných výrobků..

Pokud se dívka obává nepříjemného pocitu v žaludku v časných stádiích těhotenství, měli byste okamžitě navštívit odborníka. Pouze lékař bude schopen přesně určit příčinu nástupu bolesti a předepsat příslušnou léčbu. Snažit se problém vyřešit sami nestojí za to. Užívání léků během těhotenství může vést k odchylkám ve vývoji dítěte.

Bolest v žaludku v raných stádiích

Nastávající matka v bolestech žaludku začne hledat informace o problému. V procesu hledání může dívka objevit mnoho mýtů, které mohou výrazně zvýšit úzkost nebo dokonce vyděsit ji. Takže řada zdrojů naznačuje, že nepříjemné pocity v žaludku mohou naznačovat možnou hrozbu potratu nebo mimoděložního těhotenství. Odborníci říkají, že obavy z těchto otázek mají smysl, pouze pokud je bolest pod pupkem. V jiné situaci dochází k nepohodlí z jiných důvodů..

Bolest žaludku v časných stádiích těhotenství se obvykle objevuje v důsledku reakce těla na stres. Během tohoto období se dívka stala nejvíce podrážděnou. To ovlivňuje žaludeční sliznici. Kromě toho je tělo nastávající matky pozastaveno hormonálními výbuchy a silnými fyziologickými změnami.

Dívka, která začne rodit dítě, může zažít toxikózu. Tento problém často vede k odmítnutí jídla. Může také způsobit bolest žaludku. Odborníci důrazně nedoporučují jíst špatně během těhotenství. Nedostatek vitamínů a minerálů se projevuje nejen ve formě bolesti v žaludku, ale může mít vliv i na dítě.

Na začátku těhotenství se často zhoršují chronická onemocnění gastrointestinálního traktu. Gastritida a vředy jsou zvláště běžné. Odborníci doporučují podrobit se důkladnému vyšetření nejen gynekologem, ale i gastroenterologem.

Nepohodlí po jídle

Pokud dívka čeká dítě, měla by přejít na správnou výživu. Budoucí matka bude i nadále jíst škodlivé potraviny a může čelit křečím žaludku. Konzumace těchto potravin povede k metabolickým poruchám.

Je nutné omezit spotřebu kyselých a akutních. Má dráždivý účinek na stěny žaludku. Není třeba jíst hodně sladkostí. Takové produkty provokují:

 • výskyt dysbiózy;
 • fermentační proces;
 • nadýmání.

Nedodržení pravidel může mít dívka po jídle bolest. Nedoporučuje se pít tekutinu ihned po jídle. To povede k zácpě a řadě dalších zdravotních problémů..

Mezi jídly si nemůžete vzít dlouhé přestávky a pak jíst velké množství jídla. Také to způsobí bolest..

Dívka může nezávisle upravit menu během těhotenství. Odborníci však doporučují navštívit odborníka a sestavit si s ním stravu. Lékař vám pomůže vybrat produkty, které nebudou dráždit žaludek a plně uspokojí potřeby budoucí matky a dítěte.

Denní nabídka těhotné ženy se příliš neliší od stravy, kterou lidé v normálním stavu dodržují. Dívka bude muset vyloučit pouze nezdravé jídlo a přidat vitamíny. Pro minimalizaci pravděpodobnosti bolesti je třeba zvážit následující tipy:

 1. Musíte začít sledovat obsah kalorií v potravě. Po učení těhotenství začíná mnoho dívek intenzivně jíst. Avšak plod ještě nepotřebuje tolik energie. Vše, co nebude konzumováno, bude uloženo ve formě tuku v matčině těle.
 2. Dívka může začít s pořádáním půstních dnů. Mohou však být prováděny maximálně dvakrát týdně. Během tohoto období může dívka jíst kefír, jablka a tvaroh. Před pořádáním půstních dnů je nejlepší navštívit specialistu.
 3. Ve stravě je nutné přidat kyselinu listovou. Je nezbytné, aby nenarozené dítě tvořilo tkáně a orgány. Pokud látka v těle dívky nestačí, bude čelit zvýšené únavě a podrážděnosti. Vitamin je součástí zelí, kaviáru, tvarohu, luštěnin, zelené cibule, mrkve, vaječného žloutku, řepy, hlávkového salátu a sýra.
 4. Denní menu by mělo zahrnovat potraviny, které obsahují velké množství vlákniny. Je to hlavně zelenina a ovoce. Opomíjení živočišných bílkovin však také nestojí za to. Strava by měla obsahovat ryby, maso a mléčné výrobky. Jídlo musí být vyvážené..
 5. Aby se jídlo lépe vstřebávalo a nedocházelo ke křečím, mělo by být denní menu doplněno švestkami, rýží, vejci, rybízem.

Dodržování doporučení pomůže dívce minimalizovat pravděpodobnost bolesti žaludku v počátečních fázích těhotenství.

Dieta a léčba bolesti žaludku během těhotenství

Stav žaludku přímo závisí na tom, jak dívka jí. Poté, co se dozvěděla o těhotenství, by nastávající matka měla upravit denní rutinu s ohledem na její změněný stav a vytvořit menu. Stojí za to se poradit s odborníky. Aby žaludek neubližoval, je nutné:

 • jíst alespoň 5-6krát, jíst jídlo v malých porcích a bez přejídání;
 • vypijte nejméně 2 litry čisté, neperlivé vody denně;
 • vyloučit ze stravy těžká a nezdravá jídla;
 • odmítají smažené, slané, uzené a kořeněné;
 • nejíst před spaním;
 • Nejezděte k odpočinku ihned po jídle.

Pokud existuje bolest způsobená chronickými onemocněními, lékaři předepisují zvláštní ošetření. Může být vyžadován břišní ultrazvuk a gastroskopie..

Během těhotenství je přísně zakázán jakýkoli chirurgický nebo lékařský zásah. Boj proti tomuto problému bude založen na speciální dietě. Složení denního menu by mělo zahrnovat:

 • bobule;
 • mléčné výrobky;
 • odvar z přírodních bylin;
 • čistý med;
 • minerální voda bez plynu;
 • zdravé jídlo.

Jídlo by mělo být vyvážené. Rostoucí plod potřebuje celý seznam živin. Při vývoji denní stravy musíte tuto skutečnost vzít v úvahu. Dívka může nezávisle vytvořit menu, řídit se osobními preferencemi, nebo vyhledat pomoc od specialisty. Odborník na výživu pomůže vyvinout kompetentní systém výživy s přihlédnutím k individuálním charakteristikám.

Použití lidových receptů

Aby se zbavila bolesti žaludku v počátečních fázích těhotenství, může nastávající matka uchýlit se k používání lidových receptů. K přípravě těchto léčivých přípravků se používají pouze přírodní složky. Jsou neškodní a nemají prakticky žádný dopad na nenarozené dítě. Odborníci však přesto raději konzultují s odborníkem. Každý případ je individuální a reakce těla těhotné dívky může být nepředvídatelná..

Seznam lidových receptů je rozsáhlý. Volba vhodného schématu pro přípravu přírodního léčiva závisí na individuálních preferencích nastávající matky nebo dostupnosti okolních ingrediencí, které ji tvoří.

Účinně bojovat proti problému odvarů bylin. K přípravě léku budete potřebovat:

 • oregano;
 • máta;
 • heřmánek;
 • pastinák;
 • kořen calamus;
 • řebříček;
 • lněná semínka.

Způsob přípravy léčiva není obtížný. Chcete-li se zbavit bolesti žaludku, měli byste:

 1. Nakupujte nebo sbírejte všechny ingredience sami. Tuto možnost použijte pouze v případě, že je dívka dobře obeznámena s rostlinami. Byliny si můžete koupit v lékárně. Složky lze použít pouze v sušené formě..
 2. Vezměte 10 g každé byliny.
 3. Rozemelte ingredience a poté je nalijte jednou sklenicí vroucí vody.
 4. Výsledná hmota musí trvat na půl hodiny.
 5. Poté se do léku přidá převařená voda. Jeho množství by mělo být jednu sekundu výsledné hmotnosti.

Lék se musí užívat před jídlem. Chcete-li se zbavit bolesti v žaludku, stojí za to spotřebovat 3 polévkové lžíce odvarů.

Pokud se dívka z nějakého důvodu nemůže uchýlit k pomoci předchozího receptu, má možnost použít následující schéma:

 1. K přípravě léku budete muset zakoupit melissu, houby chaga, med, valeriány.
 2. Chcete-li se zbavit bolesti žaludku v časných stádiích těhotenství, musíte vzít suchou houbu chaga. Hotová složka musí být ponořena do teplé vody. Nechte vyluhovat po dobu 5 hodin.
 3. Dokud se chřipka nepřestane připravit, musíte brát melissu s valeriánem a nalít na ně vroucí vodu. Výsledný roztok musí být podán infuzí po dobu jedné a půl hodiny.
 4. Po vypršení lhůty by měla být změkčená houba odstraněna z kapaliny, nasekaná a poté opět snížena na teplou vodu. Nápoj, jak se zbavit bolesti v žaludku, by měl být ponechán na chladném místě a nechat jej vařit 2 dny.

Řešení je připraveno. Tinktura z bylin musí být konzumována před jídlem. Lék připravený na základě houby chaga se ráno a večer vypije 100 g a pije med.

Proč žaludek bolí v časném těhotenství a co dělat?

Kromě kujné bolesti zubů je tu ještě jedna, která vás doslova šílí. Jedná se o žaludeční koliku. Co dělat, když žaludek bolí během těhotenství v raných stádiích? Dnes o tom mluvíme. Problém, říkám vám, je docela běžný a závažný. Proto si pozorně přečtěte článek, abyste pochopili, jak složité je všechno a zda je možné se s ním vypořádat..

Rysy bolesti

Těhotenství, a to mě nebaví opakovat, je úžasný čas, kdy žena zažívá nepopsatelné emoce a dostává jedinečné pocity. Ale to je teprve do té doby, kdy se maminka najednou začne cítit nepohodlí. Může to být velmi odlišné a často se projevuje bolestmi břicha..

První otázka, která vyvstává, je, kde se problém projevuje. Žaludek je volný koncept, proto je důležité pochopit, že problém se nachází v žaludku. Je třeba věnovat pozornost, pokud se bolest vyskytuje pod hrudní kostí nebo pod žebra na levé straně..

Povaha pocitů se může lišit:

Někdy je bolest matná a dlouho neodezní. Pokud pozorujete sebe a svou stravu, budete schopni pochopit, která jídla způsobují nepohodlí a proč bolí váš žaludek..

Elena Motova ve své knize „Moje nejlepší kamarádka je žaludek. Jídlo pro inteligentní lidi “říká, jak tento orgán funguje a proč jej nemůžete obtěžovat.

A to je zvláště důležité v období porodu dítěte, které potřebuje různé živiny. Hlavní výhodou výzkumu výživy je praktické pozorování..

To znamená, že všechny rady, které čerpáte z knihy, jsou zásadně odůvodněné. Publikace představuje důkazní dietetiku, která odhaluje nejčastější mýty o výživě a stavu žaludku..

Co způsobuje bolest žaludku

Pokud jste dokonce trochu obeznámeni s anatomií člověka, můžete rozlišovat mezi bolestmi v podbřišku, které jsou nejčastěji spojeny s reprodukčními orgány ženy, a těmi, které se vyskytují v žaludku. Pokud máte bolesti, stejně jako u těžkých období, měli byste se okamžitě poradit s gynekologem. Příčiny tohoto onemocnění jsou zcela odlišné od toho, co způsobuje nepohodlí v zažívacím traktu.

Ti, kteří měli na začátku dlouho očekávaného těhotenství silnou bolest žaludku, vědí, že je to nejčastěji spojeno s následujícími faktory:

 • skutečnost těhotenství, kdy děloha roste a tlačí na vnitřní orgány, včetně žaludku;
 • toxikóza;
 • střevní dysbióza, nadýmání a zácpa.

Je zřejmé, že se nejedná o úplný seznam problémů, které vyvolávají bolest. Chtěl bych také poznamenat, že panika v této věci nastává u matek, které předtím, než nesly dítě, nevěděly, co je bolest žaludku.

Ale v době těhotenství je tělo náchylné k různým infekcím a, jak víte, bolest také způsobuje. Pokud je k tomu stále přidán průjem, je důležité okamžitě vyhledat lékaře. Ve 3. trimestru to může způsobit předčasný porod..

Zdůraznění v této věci hraje daleko od poslední role, zejména pokud se jedná o druhý trimestr. Přesto je nejčastější příčinou nepohodlí podvýživa. Dieta, vyloučení některých potravin pomůže zbavit se bolesti.

Co pomůže?

První otázka po určení příčiny je, co dělat. Správně! Eliminujte ji! S některými problémy se můžete vyrovnat i sami, jiní budou vyžadovat povinnou návštěvu u lékaře. Bolest vyplývající z výsledného mimoděložního těhotenství vás samozřejmě povede k lékaři.

Toxikózu však lze překonat. A i když se projeví v 29. týdnu a je doprovázen pálením žáhy a říhání, stačí zefektivnit stravu a vypít více vody, aby problém přetrvával v minulosti.

Zvláštní pozornost by měla být věnována stavu, ve kterém se projevuje:

Tyto příznaky jsou charakteristické pro akutní chirurgické patologie, včetně apendicitidy, střevní obstrukce. Chápete, že v tomto případě se nemůžete obejít bez návštěvy lékaře. Navíc nejčastěji musíte zavolat sanitku.

Pokud je váš gestační věk 38 týdnů a chcete se dobře najíst, pak buďte připraveni na nepohodlí v zažívacím traktu. V jiných případech by se v tuto chvíli měla žena cítit dobře. Děloha se potápí a již netlačí na vnitřní orgány.

Prudká bolest, která se pravidelně objevuje v žaludku během těhotenství, může být také důsledkem protažení uzlů, které posilují dělohu. A bolest má takovou povahu s kašlem, rychlými pohyby. Co mohu poradit? opatruj se.

Dozvíte se mnoho nových a užitečných informací z knihy A. D. Paramonova „Střeva s pohodlím, žaludek bez problémů“.

Gastroenterolog v přístupné formě řekne, kdy člověk potřebuje naléhavou výzvu k lékaři a kdy lze problém vyřešit samostatně. Autor věnuje velkou pozornost jednomu z nejvíce diskutovaných problémů na fórech - dietě pro bolest v žaludku.

Jak zacházet?

Když se zeptáte lékaře, zda žaludek může hodně bolet, když se objeví první příznaky těhotenství, dostanete kladnou odpověď. Faktem je, že v této době tělo prochází vážnými změnami, takže může reagovat, včetně nepohodlí v zažívacím traktu. Není nutné zacházet s ním. Můžete sledovat stravu a počkat, až si tělo vezme nový život.

S ostrou bolestí, která se objevuje v žaludku během těhotenství, lékař definitivně předepíše komplexní vyšetření:

 • krevní test na infekci;
 • Ultrazvuk
 • gastroskopie.

Po stanovení správné diagnózy určí léčebný režim odborník. Pro těhotnou ženu bude zvláštní, s výjimkou léků, které poškozují matku i dítě.

V prvním trimestru jsou zpravidla předepsány Iberogast nebo Gastrofarm. Tyto léky jsou pro ženy zcela neškodné. První se týká přírodních produktů, druhý obsahuje laktobacily, bílkoviny a kyselinu mléčnou.

Co mohu pít, když dojde k útoku náhle? Dobrým řešením je No-shpa. Pomáhá, i když je žaludek velmi bolavý, takže není žádná síla vydržet. Ale pokuste se udržet optimální dávku.

Dnes společnost přeceňuje roli drogové léčby tohoto problému. Opravdu, pálení žáhy se objevilo - okamžitě pozastavení a s nevolností - pilulka.

Jak škodlivé jsou tyto praktiky, říká Olga Kopylová ve své knize Žaludek a střeva. Tipy a triky od předních lékařů.

Zde vysvětluje důsledky, které povede k předčasné léčbě gastritidy a vředů..

Pomoz si sám

Další otázkou, kterou se ženy často ptají, je, zda lze předcházet nepohodlí v žaludku. Samozřejmě!

A to bude vyžadovat minimální úsilí:

 1. aktivní životní styl;
 2. správná výživa;
 3. použití léčivé stolní vody bez plynu.

A i když narazíte na první známky narušení trávicího traktu, nepropadejte panice, postupujte podle tipů:

 • jíst častěji a v malých porcích;
 • pít více vody;
 • žádné slané, kyselé, smažené a uzené jídlo.

Pamatujte, že jídlo by mělo být převážně tekuté. Někteří pomáhají překonat nepohodlí plátek mandarinky nebo sklenici kefíru. Dívky, pokud máte po těhotenství stále žaludek, naznačuje to patologii.

Naléhavě k lékaři! Pokud se vám článek stal zajímavým, řekněte o něm svým přátelům na sociálních sítích. Musí se naučit rozlišovat mezi bolestmi v žaludku od ostatních. Přihlaste se k odběru blogu a buďte první, kdo bude dostávat oznámení o nových článcích. K novým tématům!

S pozdravem Tatyana Chudutová, matka tří úžasných dětí!

Články O Neplodnosti