Hlavní Analýzy

Bolest dolní části zad během těhotenství: příčiny výskytu v různých obdobích, léčebné metody, prevence

Nejčastěji dolní část zad během těhotenství bolí z přírodních důvodů. Jedná se o neustále se zvyšující dělohu, změny hormonálního pozadí, nedostatek stopových prvků a vitamínů v těle. Ostré, řezné a pronikavé bolesti však ukazují na rozvíjející se patologii. V takových případech byste se měli okamžitě poradit s lékařem o vyšetření a v případě potřeby o léčbě.

Možná příčina bolesti dolní části zad během těhotenství

Je důležité to vědět! Lékaři v šoku: „Existuje účinný a cenově dostupný lék na bolest kloubů.“ Přečtěte si více.

Během těhotenství se zvyšuje hmotnost a velikost dělohy a rozšiřuje se oběhový systém. Ke stabilizaci polohy těla při chůzi jsou svaly zad, napnuté břišní svaly, napnuté. To se stává příčinou tahání, bolavé bolesti, tlačení bolesti v dolní části zad. Následující faktory mohou vyvolat bolest v dolní části zad ve 2. a 3. trimestru těhotenství:

 • komprese pánevních orgánů děloží, porušení citlivých nervových zakončení umístěných poblíž;
 • produkci hormonového relaxinu, který zvyšuje elasticitu vazů, svalů, šlach pro přípravu porodního kanálu;
 • Braxton-Hicksovy „falešné kontrakce“, které se čas od času objevují a nejsou komplikovány žádnými dalšími příznaky;
 • rozvoj syfyzopatie - patologická změna ve tkáních veřejné ochlupení, která zmizí beze stopy několik měsíců po narození.

Přirozené příčiny bolesti dolní části zad během těhotenství jsou indikovány jejich mírnou nebo střední závažností. Můžete se jich rychle zbavit - jen krátký odpočinek. Pokud se však bolest vyskytuje neustále, zhoršuje se nejen fyzický, ale i psychoemocionální stav ženy, je nutná lékařská péče..

Co může naznačovat povahu a lokalizaci bolesti

Akutní nebo chronická patologie vyskytující se v těle je signalizována výraznou bolestí dolní části zad. Mohou pálit, propichovat, pulzovat nebo tahat, vyzařovat do jiných částí těla. Během porodu dítěte se často zhoršují chronické patologie muskuloskeletálního systému i vnitřních orgánů. Změny v hormonálním pozadí mohou také vyvolat vývoj nových nemocí vyžadujících léčbu.

Ostré řezné bolesti

Taková bolest je přirozená, ale pouze tehdy, je-li to známka bezprostředního porodu. Ve všech ostatních případech se co nejdříve poraďte s lékařem. Akutní řezná bolest zpravidla naznačuje vývoj akutního zánětu, který je charakteristický pro mnoho patologií.

Patologie projevující se akutní bolestí zadVlastnosti
Akutní pyelonefritidaNespecifické bakteriální infekční onemocnění ledvin. Pokud se neléčí, vede patologie k selhání ledvin, abscesu ledvin, sepse a bakteriálnímu šoku.
UrolitiázaUrologické onemocnění, které se vyskytuje proti tvorbě ledvinových kamenů a močového měchýře. Akutní bolest je hlavním příznakem ledvinové koliky, výtoku velkého počtu zubů, nebezpečná ruptura močovodů

Porušení močových orgánů, kromě silné bederní bolesti, se může projevit snížením objemu moči, horečkou, zimnicí.

Kreslení bolesti v dolní části zad, rozšíření na nohu

Typickým příznakem lumbální nebo lumbosakrální osteochondrózy je stisknutí, tažení bolesti v dolní části zad, která se šíří na nohu. Vznikají jeho exacerbací, komprimací růstů kostí (osteofytů) nervových zakončení. Tyto bolesti jsou také charakteristické pro komplikace osteochondrózy:

Jsou typické pro radiculitidu bez exacerbace - poškození kořenů míchy, způsobující motoriku, autonomní poruchy. Pokud se bolest šíří v jedné noze, pak to může znamenat jednostranné svírání nervového kořene nebo chronický průběh pyelonefritidy, glomerulonefritidy, hemoragické cystitidy.

Bolesti zad a žaludku

Kořeny páteře umístěné v bederní oblasti inervují nejen páteřní struktury, ale také vnitřní orgány. Proto se při poškození žlučníku, jater a gastrointestinálního traktu může bolest z nich šířit do dolní části zad.

Nepříjemnost, která se projevuje současně v dolní části zad a břiše, často svědčí o přítomnosti takových patologií v těle:

 • pankreatitida - progresivní zánětlivá a destruktivní léze slinivky břišní;
 • cholecystitida - zánětlivá léze žlučníku;
 • glomerulonefritida - imunitní zánětlivé onemocnění ledvin.

Bolest v dolním břiše je specifickým příznakem zánětlivých patologií pánevních orgánů. Doprovázejí průběh fibroidů, cystitidy, colpitis, cervicitidy, adnexitidy, záněty slepých střev, maligní a benigní nádory.

Střelba bolesti

K těmto bolestivým pocitům obvykle dochází při exacerbaci osteochondrózy, radikulitidy, spondylarthrosy. Jsou způsobeny zánětem páteřních kořenů nebo jejich porušením vytěsněním meziobratlových plotének, osteofytů. Akutní, střelecká bolest v dolní části zad („bolesti zad“, lumbago) se často objevuje v důsledku přepracování a svalového napětí v důsledku náhlých pohybů, zvýšené fyzické námahy, podchlazení.

Diagnostické metody

Rentgen je nejvíce informativní o bederní bolesti, ale během těhotenství je zakázán. Diagnóza se proto provádí na základě externího vyšetření, stížností ženy, historických dat. Lékař provádí řadu testů, aby vyhodnotil funkční aktivitu svalů, zachování reflexů a pohyblivost bederní páteře. Výsledky obecných klinických studií mohou naznačovat zánět:

 • leukocytový posun doleva;
 • zvýšená rychlost sedimentace erytrocytů.

Prenatální screening, ultrazvuk břišní dutiny, pánevní orgány jsou prováděny, výtěr z vagíny je odebrán pro stanovení složení biocenózy. V případě akutní potřeby jsou pacientům předepsány CT nebo MRI, vpich amniotické tekutiny a (nebo) mozkomíšního moku.

Co dělat, když bolest v průběhu těhotenství bolí dolní část zad

Před početí bylo možné analgetikem zmírnit bolest. V období porodu dítěte je mnoho farmakologických přípravků pod přísným zákazem. Proto, pokud není patologie detekována, je přírodní bolest odstraněna pomocí relaxačních, masážních a fyzioterapeutických cvičení. V ojedinělých případech mohou být ženám předepsány protizánětlivé a oteplovací masti, které se třít v dolní části zad.

Dokonce i „zanedbané“ společné problémy lze vyléčit doma! Jen to nezapomeňte rozmazat jednou denně..

Použití stabilizačního obvazu a korzetu

Obvazy pro těhotné ženy mohou zmírnit bolest nebo se jich úplně zbavit. Použití takových zařízení přispívá k optimálnímu rozložení zátěže na obratlové struktury. Svaly přestávají zbytečně napínat, protahovat se a mikrotraumy. Zlepšení držení těla, chůze - žena se zbaví sklonu, vezme jí ramena zpět, při chůzi správně postaví nohy.

Moderní obvazy na podporu žaludku jsou vyrobeny z hypoalergenních materiálů, které jsou dobře prodyšné a absorbují vlhkost. Jejich nošení ve dne je užitečné nejen pro matku, ale i pro dítě. Usnadnění porodu vícenásobného těhotenství je zajištěno správné umístění plodu v děloze.

Provádím každodenní gymnastiku

Denní cvičení a gymnastika jsou nejúčinnějším způsobem, jak se zbavit bolesti zad.

Cvičící lékař dělá individuální soubor cvičení, s přihlédnutím k trimestru těhotenství, fyzické zdatnosti ženy a jejím páteřním patologiím. Při pravidelném tréninku se posilují svaly dolní části zad, hýždě, stehna a břišní svaly. První třídy se konají pod vedením lékaře fyzikální terapie a ukazují pacientům, jak správně dávkovat vznikající dávky.

Použití správné matrace pro spaní

Se silnou bederní bolestí, která se objevila v prvním trimestru těhotenství, gynekologové doporučují spát na polotuhé ortopedické matraci. Toto zařízení stabilizuje páteř během denního nebo nočního odpočinku. Spánek na polotuhé matraci pomáhá zabránit exacerbaci osteochondrózy, spondylartrózy nebo zabránit jejich rozvoji. Optimální poloha těla pro spaní je na pravé straně. Je vhodné použít speciální polštář pro těhotné ženy, který odstraní zátěž zezadu.

Dodržování každodenní rutiny

Do 3. trimestru těhotenství se bolest dolní části zad stává výraznější, vyskytuje se častěji. Je nutné vyloučit zvýšené zatížení páteře, odmítat chodit na velké vzdálenosti. Lékaři radí ženám, aby neustále naslouchaly pocitům, které se objevují. Pokud se objeví i mírná bolestivost, musíte si odpočinout nebo si lehnout na židli. Měkká křesla a pohovky je třeba na chvíli opustit, protože když sedí na nich, spodní část zad zaujímá nefyziologickou polohu..

Návštěva bazénu

Plavání, vodní aerobik nejsou v období porodu neméně užitečné než fyzioterapeutická cvičení. Ve vodním prostředí lze provádět i technicky složitá cvičení, která jsou na zemi přísně zakázána. Plavání s prsa, plazit se je povoleno, ale pouze při absenci osteochondrózy, spondylarthrosis. Během těhotenství je obzvláště žádán výrazný ústup, který pomáhá posilovat svaly, odstraňovat svalové křeče, zlepšuje držení těla.

Jsou takové bolesti nebezpečné?

Od prvních týdnů porodu dítěte je ženské tělo vystaveno zvýšenému stresu. Bolest zad se často objevuje v prvním trimestru těhotenství. Produkce estrogenu se zvyšuje, hladina progesteronů, hormonů, které regulují tvorbu vazebných tkání obratlovců, neustále kolísá. Všechny tyto procesy jsou zcela přirozené, proto nehrozí zdraví žen. Ale pokud je bolest silná, zhoršuje psycho-emoční stav ženy, pak jí může být předepsána bezpečná sedativa.

Co byste neměli dělat

Je přísně zakázáno eliminovat bolest dolních částí zad farmakologickými přípravky, které nebyly předepsány lékařem. Nemůžete použít žádné lidové léky, zejména pro orální podání. Před identifikací příčiny bolesti se nepoužívají studené obklady, které mohou vyvolat svalové křeče. Jakékoli postupy zahřívání jsou rovněž zakázány - nanášení vyhřívacích polštářků, koupelí, nanášení mastí na pokožku s lokálně dráždivým účinkem.

Prevence a prognóza odborníků

Pokud vyšetření neodhalí žádné patologie páteře nebo vnitřních orgánů, bolest v zádech zmizí brzy po narození dítěte. Při diagnostice jakéhokoli onemocnění je nutná jeho léčba. Může být zahájena okamžitě nebo odložena během těhotenství..

Prevence bolestivosti dolní části zad spočívá v nošení podpůrných korzetů, každodenní fyzikální terapii, konzumaci dostatku čerstvé zeleniny, ovoce a mléčných výrobků.

Podobné články

Jak zapomenout na bolest kloubů?

 • Bolest kloubů omezuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte se nepohodlí, křupavosti a systematické bolesti...
 • Možná jste vyzkoušeli spoustu drog, krémů a mastí...
 • Ale soudě podle toho, že tyto řádky čtete, vám moc nepomohli...

Ale ortoped Valentin Dikul tvrdí, že skutečně existuje účinný lék na bolest kloubů! Číst dál >>>

Pokud bolí dolní část zad v průběhu těhotenství Důvody

Zdravím mé drahé čtenáře na mém blogu. A mám podezření, že čtete tuto poznámku, pak jste těhotná a setkáváte se s tímto běžným problémem - bolest, bolesti zad a dolní části zad.

Vím to z první ruky, že za mnou už jsou dvě narození a v obou případech mě bolí dolní část zad. Pamatuji si, že bylo bolestivé sedět čekat, až se na tebe obrátí za lékařem, nebo stát ve frontě, a nakonec už ve třetím trimestru bylo dokonce bolestivé lhát.

Bolest v dolní části zad během těhotenství má v zásadě (pokud je vyloučeno onemocnění), fyziologický základ přirozených přestaveb v těle nastávající matky, která nese své dítě.

Fyziologické příčiny bolesti zad u těhotných žen

Nejprve chci poznamenat, že ne každý má takové problémy se zády. Pokud je váš index tělesné hmotnosti v pořádku, jste zapojeni do tělesné výchovy, máte trénovaný svalový korzet, není nadváha, pak se nemusíte cítit příliš nepohodlí v zádech, když nesete plod.

Co způsobuje bolení dolní části zad:

 1. Rostoucí plod dává zátěž a posouvá těžiště zad
 2. Svalový tón je snížen v důsledku hormonálních změn
 3. Sedavý životní styl
 4. Nedostatek vitamínů
 5. Nadměrné, nesprávné zatížení.

Projev některého z výše uvedených faktorů, pravděpodobně v různých dobách těhotenství. Náprava takových podmínek je možná a nezbytná. Cvičení, relaxace, obvaz, jemná masáž a další jednoduché metody vám pomohou.

V raných fázích

S bolestí zad v raných stádiích je normální, že tělo začíná restrukturalizovat oblast kyčle, aby se dítě snadno narodilo. Jsou-li bolesti, jsou mírné a změna polohy těla pomáhá zbavit se nepohodlí.

Progesteron je také ovlivněn, jeho účinkem je tento hormon navržen tak, aby postupně změkčil vazy a svaly pro další práci. A děloha v tomto okamžiku roste a postupně začíná vyvíjet tlak na pánevní orgány, což je důvod, proč jsou pociťovány prasknutí a mírná bolest.

Ve druhém trimestru

Blíží se 14. týden bolestivé nepohodlí u těhotných žen v bederní oblasti díky změně umístění vnitřních orgánů. Zátěž muskuloskeletálního systému se výrazně zvyšuje.

Ale to je pochopitelné. Pokud byla děloha 7 cm před početí, pak ve druhém trimestru je dolní část dělohy již 28 cm od ochlupení. Děloha je v procesu růstu a začíná vyvíjet tlak na střeva, močový měchýř a podle toho i na kosti pánve..

Zvýší se břicho, čím dál tím víc vyčnívá a těžiště se podle toho posune. V tomto případě se vytvoří kyfóza (vychýlení v dolní části zad).

Tělesná hmotnost má nyní nerovnoměrné rozložení, a pokud jste na nohou dlouhou dobu, když sedíte po dlouhou dobu v práci v jedné poloze, pokud spíte v nepříjemné poloze, cítíte silné napětí v dolní části zad, doprovázené bolestí.

Ve třetím trimestru

Nejintenzivnější nepohodlí pociťujeme v pozdním těhotenství. Třetí trimestr je charakterizován velkým množstvím fetální hmoty v posledních třech měsících fetálního vývoje.

V této době dítě začíná tvořit podkožní tuk, existuje predispozice k nárůstu tělesné hmotnosti a matka sama. Pamatuji si, že když jsem byl druhý těhotný syn, podařilo se mi získat dalších 24 kilogramů. Ruská koupel mi pak pomohla zbavit se dalších kilo a strie na kůži.

Navíc je přidán nárůst objemu cirkulující krve v těle, a to je vícenásobné zvýšení pracovního zatížení ledvin, odtud pochází otok.

Zvětšená děloha stlačuje střeva a narušuje peristaltiku, což způsobuje pomalejší odstraňování odpadu. V souhrnu všech faktorů je přidán hmotnostní přírůstek a vše toto další hromadné lisování na páteř.

Pokud za těchto podmínek měla nastávající matka před patologií takové patologie páteře, jako je přítomnost skoliózy, kyfózy, lordózy, komplikace se výrazně zhoršují..

Kromě toho účinek hormonů ovlivňujících restrukturalizaci těla, které přizpůsobují pánev k porodu, vede ke změkčení vazů, čímž se dynamičtější kloubní křížové klouby, to vše zvyšuje tlak a vede k bolesti.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat patologickým symptomům

Těhotná žena by měla velmi citlivě naslouchat všem procesům, které probíhají s jejím tělem. Existují zvony, které naznačují, že je třeba dávat pozor na nově se objevující příznaky.

V jakých situacích je nutná lékařská konzultace:

 • Pokud se ve 3. trimestru objeví bolest zad. Je možné, že děloha je v tónu, což vede ke zhoršení průtoku krve v placentě, je možná hypoxie plodu (dítě má nedostatek živin a kyslíku).
 • Projev pankreatitidy (zánět slinivky břišní). Existuje porucha trávení a projevy symptomů toxikózy. Výskyt bolesti zad opasku. Mají lokalizaci v horní části břicha, během útoku, přičemž směrem k páteři.
 • V přítomnosti osteochondrózy, meziobratlové kýly. Ve fázi exacerbace těchto patologických projevů se projevuje konstantní napětí. A to může vést ke zvýšení tónu dělohy a následně k předčasnému porodu. Vyžaduje konzultaci nejen s gynekologem, ale také s terapeutem a chirurgem. Existují doporučení pro léčebné metody pro těhotné ženy, jako je cvičení, které může výrazně zmírnit bolest bez rizika pro plod.
 • S onemocněním ledvin (pyelonefritida, glomerulonefritida). Taková onemocnění mají tendenci narušovat nejprve operaci jedné ledviny, proto k lokalizaci bolesti dochází nejprve na jedné straně, vlevo nebo vpravo. Při pozorování na prenatální klinice a včasném provedení testů se tento problém snadno zjistí a použije se jmenování lékaře k léčbě..

Kdy ihned zavolat sanitku:

 1. Bolest v dolní části zad a břicha v rané fázi (až 12 týdnů). Pokud cítíte přítomnost slabosti, rychlý srdeční rytmus, závratě. Možná je ohroženo narušení placenty a počátek potratu.
 2. 2. trimestr. Pokud existuje bolest v pletence, která dává kostrči, kyčlí a pubis. Pokud se bolest neklidí po odpočinku v klidu po dobu 30 minut. Nebo získání bolesti rytmického stádia (majícího stejné trvání v pravidelných intervalech). V tomto případě je možné projevit se hypertonie nebo předčasný porod..

Akce pro bolesti zad

Poraďte se s lékařem o jakýchkoli rušivých a vznikajících problémech souvisejících s bolestmi dolní části zad během těhotenství. Samozřejmě byste neměli okamžitě začít konzultovat s drobnými nepříjemnostmi v zádech..

Ale pokud nepohodlí zhoršuje kvalitu života, ovlivňuje spánek, relaxace nepomáhá, speciální cvičení, poraďte se s lékařem.

Lékař rychle zjistí příčinu předepsáním testů, ultrazvukem nebo vás přivede k odbornému lékaři, který vám diagnostikuje. Nejdůležitější věcí není samoléčení.

V tomto případě existuje velké riziko poškození sebe a vašeho dítěte. Předpokládejme, že samovolné zahřívání může přispět k ještě většímu vzestupu zánětu. Nesprávné cvičení povede ke zhoršení kýly.

Léčba léčiv pomocí mastí, tablet může představovat nebezpečí pro zdraví dítěte. Všechny manipulace až po rozhovoru s lékařem.

Obecná doporučení pro posílení páteře

V ideálním případě by samozřejmě bylo hezké, kdybychom na začátku páteře posílili. To usnadní porod a očekávání dítěte bude snadné a příjemné..

Jen si na chvíli představte, že vaše dítě v bříšku váží ve věku 5 měsíců z plodové vody od 10 do 15 kg. I pro ženy je těžké zvednout takovou zátěž rukama.

A žena sama přidává na váze a ve věku 7 měsíců se zatížení kloubů, nohou a dolní části zad zvyšuje faktorem. A dokonce i změna chůze v této době se mi zdá pro všechny těhotné ženy, začneme se pohybovat jako „kachny“.

Je to jen to, že samotné tělo je při chůzi nuceno zaujmout takovou pózu, aby rozdělilo zátěž, a vytvořilo pohodlné podmínky pro růst a vývoj dítěte v bříšku, ale pro matku samotnou je to nesprávná distribuce.

Kolik tolik malých, nepříjemných pocitů teprve přijde, ale na vše je zapomenuté v první vteřině tohoto zázraku, v prvním úsměvu dítěte a musíte se připravit na to, aby se vaše dítě vzalo do náruče, aniž byste křičeli bolestí..

Jednoduchá pravidla pro prevenci bolesti zad

 • Samozřejmě sledujeme naši váhu, nepotřebujeme nic navíc
 • Používáme boty s podpatky, které nejsou větší než 2-3 cm
 • Když musíte stát na dlouhou dobu, můžete střídavě nastavit nohu střídavě, aby se postavila na malou vyvýšeninu (ve formě obrubníku nebo schodiště)
 • Vzadu je vždy přímé držení těla. Toho lze dosáhnout při tažení hýždí a narovnání ramen a poté je snížit na pohodlnou úroveň.
 • Lehněte si k odpočinku, položte měkký váleček nebo polštář pod vychýlení páteře. Doporučuje se spát na vaší straně, střídavě vlevo a vpravo
 • Teplá sprcha a zpětná masáž každý den
 • Nosit obvaz ve druhém trimestru (sníží tlak na páteř a pomůže vyhnout se strie)

Tělové masážní prvky

Opatrně, ležící na boku, od 4. měsíce můžete zahájit masáž: žádné náhlé pohyby - pouze lehké hladké a měkké rytmické tření.

Tento postup by měl být užitečný a příjemný. Můžete to udělat sami, jen denně, aniž byste se dotkli páteře samotné

 1. Palcem udělejte lehké tlačení, klouzavé pohyby kolem páteře
 2. Udělejte kliky do vaček a zadní stranou metakarpophalangálních kloubů se pohybujeme podél dolní části zad s vratnými pohyby
 3. A nyní se protahovací svaly pohybu se 4 prsty do stran páteře lehkým tlakem, děláme 5 minut
 4. A nakonec jsme teplou rukou pohladili dolní část zad

Myslím, že tyto světelné prvky samomasáže se uvolní a budou se cítit lépe pro nastávající matku. Celková dodací doba 20-30 minut.

Během těhotenství se platí za záda

Tyto jednoduché prvky cvičení doplní masáž a pomohou vám mít při nošení dítěte vždy dobré zdraví.

 1. Stojíme v póze „kočičky“. Na všech čtyřech, vdechovaný vzduch, sklopte záda dolů, zatímco děláte výchylku v dolní části zad, hlavu v neutrální poloze. Vydechněte, vraťte se do výchozí polohy: hlava je spuštěna, záda se ohýbá vzhůru, zatímco je žaludek zasunutý.
 2. Houpání. Stojíme čelem ke zdi ve vzdálenosti asi 1 m, roztáhneme nohy o šířku 60 cm. Položíme ruce na zeď, mírně se nakloníme dopředu a třepeme si boky ze strany na stranu po dobu 1 minuty..
 3. Squat. Cvičení pomůže pohybovat odděleně od boků a pánve, když nastane čas pro porod. Opíráme se zády o zeď a pomalu si dřepeme v příjemném stavu pro sebe a mírně zvedáme paty z podlahy. Důležité: neodtrháváme záda ze zdi. V této poloze držte minutu, hluboké dýchání, pánev je uvolněná. Můžete se zvednout zpět pomocí nějaké podpory, například ve formě židle..
 4. "Křídla motýla". Sedí na podlaze na podlaze, spojuje chodidla a zároveň prodlužuje kolena. V této poloze se tříslový sval a vnitřní stehna postupně protahují a natahují se v příjemném stavu. V ideálním případě musíte být schopni se kolen dotknout podlahy. Měl by v této póze chvíli trvat.

Fyzická aktivita v různých trimestrech

První 3 měsíce - měli byste věnovat pozornost relaxačním technikám a dechovým cvičením, nejjemnějším zátěžím.

Od 3 do 6 měsíců - provádějte cvičení, která posilují svaly pánevního dna a břišní svaly.

Od 6 do 9 měsíců - provádějte cvičení, která odstraňují žilní přetížení.

Ale obecně platí, že vše, co budete dělat, pokud jde o fyzickou aktivitu, by mělo být vše tak mírné.

Ukazuje nejlépe zmírnit stav bolesti zad, plavání. Když je tělo ponořeno do vody, přestává být cítit hmotnost vlastního těla a současně se pohybují všechny svalové skupiny, což je velmi prospěšné pro tělo budoucí matky.

Příznivě působí také kardiovaskulární systém a dýchací systém. Ochranná funkce těla se zvyšuje, a po nich všechny adaptivní systémy, tělo se uvolní, napětí zmizí.

Závěr

Nejlepší čas a samozřejmě velmi významný pro ženu je období porodu dítěte. Vše čeká na zázrak narození dítěte a na všechny drobné problémy spojené s restrukturalizací jejího těla na potřeby dítěte se zapomíná hned po narození syna nebo dcery.

Na tomto konci jsem svůj článek. Nastávající maminky přeji rychlé šťastné mateřství. Přihlaste se k odběru mého blogu a buďte první, kdo bude informován o nových poznámkách.

Proč bolest v zádech během těhotenství?

Pokud v průběhu těhotenství bolí dolní část zad, příčiny nejsou vždy spojeny s patologií. Těhotenství je přirozeným stavem ženského těla. Během tohoto období to bolí záda, protože tělo se „přestavuje“ a připravuje se na změny, ke kterým dochází.

Příčiny bolesti

Bolest zad začíná během těhotenství v různých gestačních obdobích. Předpokládá se, že v první polovině těhotenství není tělo vystaveno zvýšenému zatížení. To není pravda. Asi 30% žen přichází se stížnostmi, že jejich bolesti zad jsou v prvním trimestru. Většina žen však během těhotenství pociťuje bolest dolní části zad blíže k jejich dvacátému týdnu. Často není snadné odpovědět, proč bolí v průběhu těhotenství záda. Bolest v dolní části zad u těhotných žen je někdy důsledkem porodnických příčin a může být také nezávislou patologií. Porodnické příčiny - bolesti zad, ke kterým dochází v důsledku normálního nebo patologického průběhu těhotenství.

Porodnický

Může dolní část zad bolet během normálního těhotenství? Ano, a to je nejčastější důvod, proč těhotné ženy přitahují záda. V mnoha případech nástup těhotenství vede k tomu, že nastávající matka má bolesti zad. Příčinou bolesti je rychlé zvýšení dělohy a napětí jejích vazů. Tyto pocity jsou tak časté, že jsou považovány za další známku toho, že žena otěhotněla.

 • Hormony a metabolické procesy

Během období očekávání dítěte musí žena čelit prudké změně hormonálních hladin. Existuje zvýšená produkce estrogenu, progesteronu a dalších hormonů zodpovědných za správný průběh těhotenství. Relaxin je častou příčinou bolesti zad. Tento hormon pomáhá vazům a šlachám stát se pružnějšími, zjemňuje je. Relaxin je nezbytný k následnému usnadnění vzhledu dítěte.

Prvky nezbytné pro tvorbu plodu jsou převzaty z těla matky. Proto při nedostatečném doplňování „rezerv“ mohou ženské kosti přijímat méně než nezbytné vitamíny a minerály, zejména vápník a fosfor. V důsledku toho dochází k oslabení pánvových kostí a páteře, což může způsobit bolesti zad u těhotných žen.

 • Zvýšený tlak na pánev a páteř

Nejbezpečnějším důvodem, proč těhotné ženy mají bolesti zad, je růst plodu. Dítě roste, tlak na křížovou matku se zvyšuje, což vede k bolesti v dolní části zad. Fyziologickým důvodem, proč může být záda poškozena, je také rostoucí hmotnost, která vede ke zvýšenému tlaku na dolní část zad. Těžiště se mění, v bederní oblasti dochází k vychýlení páteře. Svaly se nadměrně zatěžují a vedou k bolesti.

Pro výskyt bolesti dolní části zad u těhotných žen někdy vede k prodlouženému postavení. Děloha tlačí na nervy a krevní cévy, které obklopují páteř. Z tohoto důvodu bolí pod dolní částí zad, počínaje třetím trimestrem. Bolest je dána nohám, cvičením se zhoršuje.

V pozdějším těhotenství se může objevit bolest dolní části zad v důsledku tlaku na hlavu na boky. To je doprovázeno výskytem hypertonicity dělohy. Potom se bolest objeví kolem 38. týdne. Pokud z tohoto důvodu bolí vaše dolní část zad během těhotenství, nebojte se. Tyto pocity jsou zcela přirozeným jevem..

Několik týdnů před porodem může nastávající matka cítit kontrakce Braxton-Hicks. Falešné kontrakce připravují tělo k následnému porodu. V tomto případě, kromě bolesti, která vyzařuje do bederní oblasti, je zde pocit „kamenité“ dělohy, je obtížné vdechnout a bolesti v dolním břiše vyvolávají bolesti. Poté tyto příznaky zmizí. A po krátké době se žaludek a záda začnou znovu bolet. Tyto pocity jsou považovány za normální, ale stále vyžadují zvláštní pozornost. Někdy není snadné rozlišit od skutečného narození. Pokud se kontrakce stanou častějšími, nemělo by se opakování v pravidelných intervalech doprovázené propouštěním z pohlavních cest zpožďovat výletem do nemocnice.

S patologiemi

Pokud je během těhotenství bolest zad doprovázena výskytem sekrecí a křečovitou bolestí v děloze, lékaři tento stav považují za hrozbu spontánního potratu nebo předčasného porodu..

Je nutné, aby se gynekolog okamžitě objevil. V některých případech táhne dolní část zad během těhotenství kvůli exacerbaci stávajících nemocí nebo když se objeví nová patologie. Těhotenství je doprovázeno přirozeným potlačením imunity. Takový mechanismus je nezbytný, aby plod nebyl mateřským organismem odmítnut jako cizí složka. Důsledkem je zranitelnost ženy v této době. Stává se, že žena nemá podezření na existující patologie, dokud neotěhotní. Během těhotenství může bolest v dolní části zad indikovat docela závažné patologie. A pokud gynekolog vyloučil porodnické příčiny malátnosti, měli byste navštívit jiné lékaře, jmenovitě neurologa, urologa nebo nefrologa a chirurga..

Ledviny a jejich nemoci jsou důvodem, proč dolní části zad bolí během těhotenství. Pod vlivem hormonů se mění tón močovodů, dochází ke stagnaci moči, což vede k rozvoji infekčních procesů. Běžnou komplikací těhotenství je pyelonefritida. Z jedné strany na zádech jsou bolestivé bolesti, časté nutkání k močení, křeče, teplota stoupá na vysoké hodnoty. Moč obvykle zakalí.

Pokud je bolest v zádech během těhotenství výrazná, je obtížné najít pozici, ve které bolest zeslabuje, je obtížný odtok moči, je zde příměs krve, případně ledvinové koliky. Takové příznaky jsou známkou naléhavé hospitalizace..

Diagnózu stanoví lékař na základě údajů z ultrazvuku a laboratorních testů moči a krve. Léčba se provádí jmenováním antibiotik, antispasmodik a léků proti bolesti a je povinná. Toto onemocnění může mít vážné následky až do selhání ledvin.

Ve vzácných případech se u těhotné ženy může objevit zánět slinivky břišní. To se stane, pokud během těhotenství nedodržíte dietu, konzumujete-li jídlo se spoustou tuku, alkoholu, je dědičný faktor nebo důsledek stresu. Pokud je bolest v dolní části zad během těhotenství herpes zoster, vyskytuje se po jídle nebo během jídla, je doprovázena horečkou, nevolností nebo zvracením, poruchou stolice, lékař diagnostikuje pankreatitidu.

Onemocnění je diagnostikováno pomocí ultrazvuku, MRI a je léčeno v lůžkovém zařízení. Léčba léků na bolesti zad v průběhu těhotenství se provádí pomocí řady protizánětlivých a analgetických léků. V případě selhání konzervativní léčby občas existuje potřeba chirurgického zákroku.

Často bolest v zádech během těhotenství kvůli exacerbaci existujících problémů s muskuloskeletálním systémem. Pokud žena před těhotenstvím trpěla osteochondrózou nebo radikulitidou, změněné zatížení povede k exacerbaci. Zdrojem problémů je nedostatečně vyvinutá svalová soustava zad nebo zakřivení páteře. Podobná diagnóza je indikována výskytem silné bolesti zad během těhotenství v trimestru II nebo později.

V případě neurologických problémů bolest střílí v přírodě, klesá v poloze „ležení“ a zvyšuje se stresem, může se objevit pocit znecitlivění.

Je samo-medikovat velmi nebezpečné. Konec konců, většina drog používaných v takových případech je během těhotenství kontraindikována. Ve výjimečných případech může lékař předepsat lék proti bolesti. Pokud vaše dolní část zad bolí během těhotenství kvůli neurologickému problému, nejjednodušším řešením je nosit obvaz. Speciální korzet poskytne podporu pro pohybový aparát, aniž by nepříznivě ovlivnil vývoj dítěte..

Být v průvanu nebo podchlazení může vést k zánětlivému procesu ve svalech dolní části zad. Potom se bolest vyznačuje akutní povahou a omezeným pohybem. Kromě zad může dojít ke zranění krku a ramenního pletence. Léčbu by měl provádět lékař, který může předepsat léky, které jsou bezpečné pro dítě.

Při nízké lokalizaci bolesti v zádech a břiše může být podezření na symfýzu. Nemoc bude indikována změnou chůze, která nabývá charakteru „kachny“. Vyskytuje se v důsledku nesrovnalostí v ochlupení kostí. Pokud je důvodem, proč je záda v průběhu těhotenství, sympatie, lékař doporučí odpočinek na lůžku a bude monitorovat dobu těhotenství.

Pokud dojde k anamnéze poranění páteře nebo vrozených rysů vývoje obratlů, může zvýšená zátěž vést k bolesti v dolní části zad během těhotenství. Obratle se mohou pohybovat vůči sobě navzájem, což bude sloužit jako impuls pro silnou bolest v dolní části zad.

Takovou bolest lze rozeznat zvýšením sedu, když se během zvedání objeví těžké předměty a když se změní poloha těla. Bolest může vyzařovat na nohy. Deformaci páteře lze vidět vizuálně. Svaly obklopující páteř ze stran jsou napnuté. Vyvíjí se zvláštní chůze „chodce na laně“. Pokud v důsledku spondylolistézy bolí dolní část zad v průběhu těhotenství, je takové onemocnění léčeno pomocí drog, fyzioterapie, fyzioterapie.

Prevence

Pokud v průběhu těhotenství bolí dolní část zad, je důležité si pamatovat jednu věc: v žádném případě byste neměli být uneseni autodiagnostikou a samoléčbou. První věc, kterou by těhotná žena měla udělat, když během těhotenství střílí v dolní části zad, je kontaktovat odborníka, který ji pozoruje. Lékař také pomůže předcházet bolesti zad v těhotenství, doporučujeme:

 • Odmítněte nosit boty na vysokém podpatku;
 • Sledujte hladký nárůst tělesné hmotnosti;
 • Veďte moderování aktivním životním stylem;
 • Netěžte, vyvarujte se nadměrného zatížení páteře;
 • Dělat speciální gymnastiku;
 • Kontrolní držení těla;
 • Pro spaní si vyberte anatomickou matraci a malý polštář;
 • Naučte se správné zvedání předmětů (měli byste ohýbat nohy na kolenou, a ne provádět ohýbání dopředu);
 • Zajistěte správnou výživu s vysokým obsahem vápníku a fosforu.

Pokud má těhotná žena špatnou bolest v zádech, není to důvod k panice. Je však nutné vyloučit možné patologické procesy a získat doporučení, jak odstranit nepříjemné pocity. Pokud vám v průběhu těhotenství bolí záda, poradí vám, co dělat, pouze lékař.

Doporučuji přečíst si další články k tomuto tématu

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lékař je manuální terapeut, ortopedický traumatolog, ozonový terapeut. Metody expozice: osteopatie, postisometrická relaxace, intraartikulární injekce, měkká ruční technika, masáž hlubokých tkání, analgetická technika, kranioterapie, akupunktura, intraartikulární podání léčiva.

Po menstruaci bolí dolní část zad a břicho

Proč bolí dolní část zad

Bolesti zad v průběhu prvního trimestru těhotenství

Proč těhotné ženy mají bolesti zad a jak ji léčit

Asi 90% těhotných žen má větší nebo menší bolesti v zádech. Bederní bolest se může objevit v jakémkoli gestačním věku a vyžaduje objasnění příčiny, která je způsobila, a přijetí nezbytných opatření. Bolest dolní části zad je nejčastěji problémem pro těhotné ženy, které vedou sedavý životní styl, trpí nadváhou nebo trpí onemocněním, ke kterému dochází před početím..

Fyziologické příčiny bolesti

Povaha bederní bolesti je odlišná, může být bolestivá, tažná nebo křečovitá, střílí, stříhá atd. Příčiny bederní bolesti lze podmíněně rozdělit na fyziologické a patologické, ale výskyt syndromu bolesti v každém případě vyžaduje lékařskou péči.

Mezi fyziologické faktory, které způsobují bederní bolest, patří:

 • Změna těžiště. Během těhotenství se hmotnost ženy zvyšuje o 10 - 16 kg, což v důsledku toho zvyšuje zatížení páteře a dolních končetin a způsobuje bolest v dolní části zad. Rostoucí děloha se napíná a ztrácí také tón břišních svalů, což zvyšuje zátěž svalů zad a způsobuje posun těžiště těhotné ženy. Pro udržení rovnováhy si žena namáhá svaly na zádech, vezme jí ramena zpět, nakloní krk a vystrčí břicho dopředu. Výše uvedené ještě více zvyšuje napětí svalů dolní části zad a vyvolává syndrom bolesti.
 • Rostoucí plod. Rostoucí plod způsobuje růst dělohy, což vede ke stlačení bránice, krevních cév a nervových zakončení poblíž páteře, což způsobuje nepohodlí a bolest v dolní části zad. Tento stav je nejtypičtější pro pozdní těhotenství, a to zejména tehdy, když těhotná žena leží na zádech.
 • Hormonální změny. Od okamžiku implantace plodu se v těle nastávající matky začnou intenzivně vytvářet hormony progesteron (odpovědné za udržování těhotenství) a relaxin (způsobující změkčení vazů v kloubech kostní pánve a páteře). Produkce relaxinu připravuje ženské tělo pro plod, aby během porodu procházelo kostí pánve, aniž by jej poškodilo. Změkčení vazů a chrupavek se zvětšenou dělohu dále zvyšuje zatížení kostí pánve a páteře, což způsobuje bederní bolest.
 • Tréninkové zápasy. Nazývají se také boje Braxton Hicks. Objevují se blíže ke konci těhotenství a vyznačují se nepravidelnými a nezvyšujícími se křečemi v podbřišku a bolestmi v bederní oblasti. Tréninkové kontrakce připravují mateřské tělo k porodu, nejsou považovány za patologii, ale mohou těhotenství způsobit nepohodlí.
 • Nesprávně vybrané boty. Nosit těsné, nevhodné velikosti (příliš malé nebo naopak velké) boty, a zejména preference pro boty s vysokými a tenkými podpatky, dále zvyšují svalové napětí v zádech, zhoršují posun těžiště, což zvyšuje menší bolest v dolní části zad nebo způsobuje jejich vzhled bez bolesti.
 • Snížení předchůdce plodu. Charakteristika pro pozdní těhotenství. Hlava nebo pánevní konec se snižuje a je tlačen ke vchodu do malé pánve, rozdrtí nervové zakončení a vyvolává bolest v dolní části zad.

Co dělat s fyziologickou bolestí

Dodržování jednoduchých pravidel pomůže zastavit nebo alespoň zmírnit bolesti zad:

 • Anténní bandáž. Měl by se nosit od druhé poloviny těhotenství. Je důležité zvolit správnou velikost obvazu a jeho použití podpoří rostoucí žaludek, sníží zatížení páteře a upraví rovnováhu. Nosit obvaz je zvláště užitečné pro nastávající matky, které hodně pracují nebo chodí.
 • Obuv. Správně vybrané boty hrají důležitou roli v těhotenství, zejména ve druhém a třetím trimestru. Je vhodné si vybrat boty z přírodních materiálů, na malých (do 5 cm) a širokých podpatcích, volné, ale nespadající z vašich nohou, se širokými a pevnými popruhy. S patologií páteře a kloubů je efektivní nošení ortopedických vložek.
 • Pracovní činnost. Pokud je práce těhotné ženy spojena s dlouhodobým sezením, například u počítače nebo stolu, měla by se přestávka konat každých 15 minut, vstávat, chodit, provádět jednoduchá fyzická cvičení. Například zvedněte ruce, nadechněte se, pomalu vydechněte, sklopte ruce. Při delším stání během provozu je nutné pravidelně přenášet hmotnost z jedné nohy na druhou.
 • Procházky. Dlouhé procházky na čerstvém vzduchu přispívají k produkci vitamínu D v těle (i za oblačného počasí), což je nezbytné pro normální metabolismus vápníku (vápník posiluje kosterní systém a zuby).
 • Omezte fyzickou aktivitu během záchvatu bolesti. Pokud je to možné, lehněte si a relaxujte po dobu 15 - 20 minut.
 • Masáž. Lehké hladení dolní části zad a nohou sníží bolest. Pro masáž chodidel je povoleno používat masážní podložky, míče.
 • Spát. Pro těhotnou ženu je důležitý spánek. K úlevě od bolesti zad se doporučuje spát na boku se dvěma extra polštáři. Jeden je sevřen nohama, druhý je umístěn pod žaludek. Pokud je to možné, je vhodné zakoupit speciální ortopedický polštář.
 • Cvičte stres. Každému nastávajícímu matce, zejména těm, které pociťují bolest v dolní části zad, se doporučuje provádět každodenní speciální cvičení pro těhotné ženy. Je třeba se vyhnout ostrým ohybům a zatáčkám (je možné sevření hřbetního kořene), odmítat zvedat závaží. Pokud potřebujete něco zvednout z podlahy, měli byste si dřepnout, vzít předmět a postavit se narovnaným zadem.
 • Výživa Těhotná žena musí jíst racionálně, jídlo by mělo obsahovat všechny živiny, vitamíny a minerály. Obzvláště důležité je používání mléčných výrobků, ořechů, bylin, ryb (jako zdroje vápníku)..
 • Teplá sprcha / vana. Teplá sprcha nebo teplá koupel pomůže zmírnit bederní bolest. Pro úplnou relaxaci doporučujeme do vody přidat éterické oleje, soli nebo odvar uklidňující byliny..

Patologické příčiny bolesti

Patologické faktory, které způsobují bederní bolest u těhotných žen, zahrnují:

 • Hrozba potratu. Může se vyskytnout v každém gestačním věku. Výskyt tažení nebo bolavé bolesti v dolní části zad a břicha do 22 týdnů naznačuje hrozbu potratu. Progresivní hrozba přerušení je doprovázena krvavým nebo hnědým výtokem z genitálního traktu, bolest je nahrazena spastickou. V pozdějších stádiích může dojít k hrozbě předčasného porodu, který je také doprovázen tažnými bolestmi v dolní části zad, zvýšeným tónem dělohy, zvýšenými sekrecemi sliznic (výtok sliznice).
 • Pyelonefritida. Exacerbace chronické pyelonefritidy před těhotenstvím nebo nástup nemoci během těhotenství je doprovázen bolestí nebo tažením dolní části zad. Žena se kromě bolesti obává i horečky, poruch močení (bolest při vyprazdňování močového měchýře, časté močení), příznaků intoxikace (slabost, letargie, ztráta chuti k jídlu)..
 • Urolická kolika. To nastane, když jsou ledvinové kameny. Doprovázené jednostrannými nebo oboustrannými ostrými, spastickými bolestmi dolní části zad, dysurickými jevy.
 • Neurologická patologie. U meziobratlové kýly jsou obratle porušeny na meziobratlové ploténce, u lumbosakrální radikulitidy - dochází k porušení hřbetních kořenů. Bolesti jsou ostré, střílí v přírodě, dávají do nohy, doprovázené problémy s pohybem (ohýbání, chůze).
 • Myositis. Lokální zánět bederních svalů je doprovázen akutní bolestí, možná střelecké povahy, zhoršenou nakloněním a zatáčkami. Je také zaznamenáno zvýšení tělesné teploty, hyperémie kůže dolní části zad. Myositida kvůli podchlazení.
 • Symphysitis. Zánětlivý proces v ochlupení kloubu je způsoben pohyblivostí a drobivostí chrupavky v ochlupení kloubu a doprovodným zánětem svalů a kostí pánve. Vyznačuje se silnou bolestí v hrudi a dolní části zad, problémy s pohybem (trapné a ohromující chůze), bolestí při hmatu dolní části zad a protahováním nohou..
 • Pankreatitida Zánět slinivky břišní je způsoben poruchou odtoku žluči, chybami ve stravě (stravování mastných, kořenitých, smažených potravin), stresem a zatížením dědičností. Nemoc je charakterizována bolestí opasku v dolní části zad, rozrušenou stolicí, nevolností a zvracením, horečkou.

Léčba patologické bolesti

Terapie bederní bolesti během těhotenství v důsledku patologie je určována příčinou, která je způsobila:

 • Pyelonefritida. Toto onemocnění vyžaduje hospitalizaci a jmenování protizánětlivých léků, uroantiseptik a antibiotik s ohledem na citlivost přidělené mikroflóry. Pacientovi je zobrazen klid na lůžku, těžké pití, šetrná strava. Bolest je zastavena jmenováním antispasmodiků a analgetik. Při těžké intoxikaci se provádí infuzní terapie.
 • Hrozba přerušení. Všechny těhotné ženy s podezřením na hrozící potrat nebo předčasný porod jsou naléhavě hospitalizovány. Pro zmírnění hypertonicity dělohy se předepisují antispasmodika a tocolytika. V některých případech je indikováno užívání hormonálních léků s obsahem progesteronu (utrozhestan, duphaston). Předepsán je také přísný odpočinek na lůžku a sedativa rostlinného původu (mateřská, valeriánská)..
 • Útok ledvinové koliky. Léčba je netrpělivá, bolest je zastavena jmenováním antispasmodik a analgetik, v obtížných případech u omamných látek. Zachování šetrné stravy s rozvojem zánětlivého procesu uroantiseptik a antibiotik.
 • Sciatica, meziobratlová kýla. Ambulantní léčba. Těhotné ženě je předepsán přísný odpočinek v posteli, na sobě korzet nebo obvaz. Při intenzivní bolesti jsou předepisovány léky proti bolesti. Po zastavení bolesti se na bederní oblasti projeví teplo, fyzioterapeutická cvičení.
 • Myozitida svalů bederní. Léčba se provádí ambulantně. Lokálně předepsané oteplovací masti pro bederní region, přičemž se bere v úvahu kontraindikace pro jejich použití během těhotenství. Léčbu monitoruje lékař nebo neurolog.
 • Symphysitis. Léčba je ústavní. Těhotným ženám jsou předepsány přípravky na bázi vápníku a hořčíku, vitamíny, obvaz a sada speciálních cviků, které posilují svaly pánve, boků a dolní části zad. Potraviny s vysokým obsahem vápníku a hořčíku.
 • Pankreatitida Léčba je ústavní. Předepisuje se přísná šetrná strava (omezení kořenitých a slaných, vyloučení mastných a smažených potravin, odmítnutí masných výrobků). Bolest je zastavena jmenováním léků proti bolesti. Předepsány jsou také protizánětlivé a enzymatické látky. Při absenci pozitivní dynamiky je indikováno předčasné porod (až 36 týdnů) nebo lékařský potrat (až 12 týdnů).

Prevence

Aby se předešlo výskytu bederní bolesti během těhotenství, pomůže dodržování následujících doporučení:

 • Udržování aktivního životního stylu. Dlouhé procházky, každodenní cvičení pro těhotné ženy, sport (plavání, jóga).
 • Omezení vzpírání (ne více než 3 kg).
 • Dodržování vyvážené stravy. Měla by být přítomna jídla bohatá na vápník, hořčík a vitamíny..
 • Používejte vhodnou obuv. Vyloučte příliš těsné nebo volné boty a vysoké podpatky.
 • Vyloučení náhlých pohybů (skoky, ohyby a zatáčky).
 • Udržování správného držení těla (narovnání, záda).

Video: Bolesti zad v průběhu těhotenství. Nízké bolesti zad během těhotenství

Pozornost! Tento článek je pouze informativní a za žádných okolností není vědeckým materiálem nebo lékařskou radou a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Pro diagnózu, diagnostiku a léčbu kontaktujte kvalifikovaného lékaře!

Těžká bolest v zádech během těhotenství - co dělat, když těhotná žena má bolesti zad?

Čas čtení: 10 minut

Tento záznam byl zkontrolován gynekologem, endokrinologem, mamologem, ultrazvukovou specialistkou Sikirinou Olga Iosifovnou.

I nejšťastnější a nejočekávanější těhotenství může být zastíněno bolestmi zad. Někdy - bezprostředně v raných stádiích, jindy - blíž k porodu a pro někoho vůbec - celé období. Je třeba poznamenat, že téměř všechny matky si stěžují na takovou bolest (74% podle statistik), včetně těch, které jsou zcela zdravé a nemají žádné problémy s páteří.

Jaký je důvod a jak si můžete pomoci?

Obsah článku:

Povaha a hlavní příčiny bolesti zad během těhotenství v raných a pozdních stádiích

Bohužel nelze s jistotou říci, proč bolí záda. Důvodů může být mnoho - nejprimitivnější (dlouhodobé, spodní záda) a naznačující vážné zdravotní problémy.

Je důležité pochopit povahu bolesti a nenechat si ujít okamžik, kdy potřebujete navštívit lékaře.

 • "Zatáhne do spodní části zad." Děloha začíná svůj aktivní růst kolem 16. týdne těhotenství. V důsledku nárůstu dochází ke stlačení nervových zakončení, jakož i krevních cév obklopujících páteř, v důsledku čehož se tato tahová bolest vyskytuje na samém spodku zad.
 • Nepravidelně a neintenzivně „bolí“ v dolní části zad. Bolest tohoto druhu, ustupující po klidném odpočinku v náchylné poloze, se obvykle objevuje po 20. týdnu. Důvod je jednoduchý - přemístění těžiště ve zvětšené bříšce. Záda v bederní oblasti se musí stále více ohýbat a výsledkem je, že zátěž je na páteři nerovnoměrně rozložena. Lumbální podíl bere lví podíl na zatížení.
 • Dlouhá a častá (konstantní) bolest lokalizovaná v křížové kosti. Mohou se vyskytnout dokonce i v noci, čímž nastávající matka přivede k nespavosti a zbytek prostě nedá žádnou úlevu. Pod vlivem produkovaného hormonového relaxinu se ochlupení ochabne a klouby kostí / pánve se zjemní - tělo se připravuje na rychlé zrození. To znamená, že pánve se „rozcházejí“, což ve správný čas volně uvolňuje drobky do světla. Bezprostředně před narozením tento hormon „pomáhá“ při otevírání hltanu děložního čípku.
 • Bolest, která začíná po 37. týdnu s určitou frekvencí. Neznepokojujte se - jedná se o „tréninkové“ kontrakce, které jsou často pozorovány krátce před porodem. Kromě toho ve třetím trimestru je také tlak hlavy dítěte na páteř matky.
 • Zhoršení bolesti, pokud již byly s páteří nějaké problémy. Například s modřinami, zraněními nebo s chronickými onemocněními pohybového aparátu. Bolest a ploché nohy se také budou cítit, pokud nastávající matka bude i nadále běhat na vysokých podpatcích nebo v jiných botách, které nejsou určeny k nošení během těhotenství..
 • Ústřel. Podobné, často jednostranné a náhle bolesti „elektrického šoku“ se mohou objevit u osteochondrózy, herniovaných meziobratlových plotének a radiculitidy, se skoliózou a jinými nemocemi. Může být doprovázena necitlivost nohou nebo pocit mravenčení. Bolest ustupuje, když zadržíte dech nebo se přestanete pohybovat a tělo se naklání dopředu.
 • Jednostranná bolest zad. V tomto případě se mohou vyskytnout problémy s ledvinami (souběžné / příznaky - kolika, zakalená moč, silná bolest při močení) nebo sevření nervu / kořene míchy. 1. diagnóza se kontroluje pomocí ultrazvuku a analýz, druhá s MRI.
 • Bolest v dolní části zad s krvavým výbojem a tažnými pocity v dolní části břicha. Tyto příznaky (cca - v 1. trimestru) vyžadují naléhavou lékařskou péči a nejčastěji hovoří o hrozbě potratu. Pokud jde o 3. trimestr, takové příznaky obvykle naznačují otevření děložního hltanu.
 • Bolest zad může také nastat v případě děložního tónu. Přirozeně musíte kontaktovat gynekologa a podstoupit ultrazvuk.

Komentář gynekologa-endokrinologa, savce, ultrazvukového specialisty Sikiriny Olgy Iosifovny:

Okamžitě identifikuji 2 hlavní příčiny bolesti zad - nyní rozsáhlou spinální osteochondrózu v krční a bederní oblasti (důsledek dlouhodobého sezení před monitorem počítače) a onemocnění ledvin, což je pro těhotné ženy nesmírně důležité.

A bolest v lumbosakrální páteři, která je považována za příznak potratu, je relevantní pouze pro ženy, jejichž děloha je odmítnuta zadně. Ve velké většině bolí břicho.

Nezapomeňte, že pokud si kromě bolesti zad všimnete následujících příznaků, je nutná konzultace s lékařem.

 • Bolest připomínající práci.
 • Bolest při močení.
 • Blátivá barva moči nebo její pěna.
 • Pocit zvýšeného tonusu dělohy (cca - bříško „je nafouknuto a ztvrdne jako koule“, v žaludku je silné napětí).
 • Krvavé problémy.
 • Mírné / významné zvýšení teploty.

Co dělat v případě, že vám bolí záda - jak zmírnit bolesti zad?

U dlouhodobé a silné bolesti s dalšími příznaky byste se měli bezpodmínečně poradit se svým gynekologem.

Pokud se budoucí matka bojí o povahu bolesti - člověk by neměl čekat na zlepšení, samoléčení, včasná návštěva u lékaře ji zachrání a budoucí dítě před nebezpečím.

Při nepřítomnosti alarmujících příznaků lze bolest odstranit také samostatně pomocí následujících prostředků, pravidel a metod:

 • Polštář pro těhotné ženy. Pokud je bolest způsobena obvyklými fyziologickými změnami, které jsou charakteristické pro nastávající matky, pomůže takový polštář normalizovat spánek, podpořit matku bříško a částečně uvolnit záda, přičemž se uvolní její napětí. Máma si může vybrat jakýkoli tvar polštáře, je-li to nutné - ve formě bumerangu, pouze válečku, tvaru U, ve tvaru písmene „C“, „G“, „U“ atd. Poznámka: polštář ve tvaru „C“ po dodání použití jako dočasná ohrádka a válec je vynikajícím nástrojem pro odstranění únavy nohou.
 • Bandáž pro budoucí matku. Může se hodit po 20. týdnu. Schůzka - podpora břicha a odstranění zátěže z páteře. Pravda, nošení na déle než 4 hodiny se nedoporučuje a samozřejmě v něm nemůžete spát.
 • Plavecký bazén, jóga, vodní aerobik atd. Obecně jsou takové obecné posilovací postupy pro nastávající matku velmi užitečné. Zejména bazén. Při absenci kontraindikací neztrácejte čas - pomozte svému tělu v tak těžké době.
 • Lehká masáž. Nespěchejte k prvnímu „manuálnímu technikovi“, který se objeví. Nezapomeňte, že masáž během tohoto období, pokud „specialista“ není řádně kvalifikován, může výrazně poškodit matku i její dítě. Lehká masáž od profesionála s příslušnými zkušenostmi je však vítána. Pomůže uvolnit zádové svaly a zmírnit celkový stav..
 • Pose, držení těla. Určitě byste měli věnovat pozornost tomu, jak a kde většinu času sedíte. Nepřetěžujte páteř. Křeslo (křeslo) by mělo být pohodlné s optimální výškou pro opěradlo a opěrka nohou nepoškodí nohy (mimochodem, později bude užitečné pro krmení dítěte). Nedoporučuje se ani chodit pěšky. Také změňte svou polohu častěji a nezapomeňte si udělat přestávku na lehké cvičení nebo chůze.
 • Fitball. Použijte míč k uvolnění zadních svalů pomocí „nestabilní podpory“. Měli byste si sednout na míč s nohama mírně od sebe (vyberte si pohodlnou pózu!). potom otočte kryt 5-6krát doleva / doprava. Dalším užitečným cvikem je převrácení ze sedu do pozice na zádech. S tím je páteř napnutá, vychýlení zad, relaxace zadních svalů. Cvičení by samozřejmě mělo být prováděno pouze s pomocí a kontrolou manžela.
 • Žádné břemeno! Zeptejte se svého manžela / manželky a příbuzných, pokud potřebujete něco vychovávat, pohybovat se, předávat. V případě, že jste museli něco zvednout sami, položte se na jedno koleno s rovným hřbetem, aniž byste se sklonili, a zvedněte věc kvůli síle nohou, a ne již přetíženému zádům.
 • Dávejte si pozor na jídlo. Nedostatek vápníku (jeho „vyluhování“ během těhotenství) a minerálů, jak víte, se může projevit také v bolesti. Nyní je více než kdy jindy zapotřebí vyvážená a správná strava..
 • Vyberte si správnou obuv. Odložte jehly, vysoké podpatky a těsné byty baletu na chvíli. Nyní potřebujete boty s malou patou a (velmi doporučeno!) S ortopedickými vložkami, které snižují zátěž páteře a chrání záda před rozvojem osteochondrózy atd..
 • Ortopedická matrace. Je také velmi užitečné obnovit sílu během noci a během denního odpočinku. Nenahrazujte peníze za takovou matraci, výrazně to zjednoduší váš život. Zvedněte ortopedický polštář.
 • Fyzická cvičení. Diskutujte se svým lékařem o tom, jaká cvičení pomohou zmírnit stres ze zad a posílit váš celkový stav. Jedním z nejoblíbenějších cviků v tomto období je „koťátko“ se záhybem zad v poloze „na všech čtyřech“. Pravidelným prováděním tohoto cvičení usnadníte sobě i procesu porodu..
 • Teplá vana a kontrastní sprcha ve spodní části zad. Nepřehánějte to kontrastní sprchou a voda z koupele by měla být velmi teplá.

Léčba bolesti zad u těhotných žen - co může lékař předepsat?

Nejprve, pokud máte podezření na vývoj nemoci (a ne s bolestí charakteristickou pro těhotenství), poraďte se s gynekologem a neurologem, ortopedem a chirurgem a také s nefrologem..

Podle výsledků vyšetření je léčba předepsána

 • Pro bolest způsobenou křečemi ledvin lze předepsat ne-shpu. Je známo, že většina léků s funkcí eliminace křeče a bolesti je během těhotenství zakázána. Lékař předepisuje léčbu na základě celkového obrazu choroby a samozřejmě možného poškození plodu.
 • Za bederní bolestí se špinením může být hrozba potratu. V tomto případě se obvykle uvádí hospitalizace, úplný odpočinek a odpočinek na lůžku. Z drog je zpravidla předepsána Magnesia, Duphaston nebo Utrozhestan a další prostředky ke snížení tónu dělohy a udržení těhotenství.
 • Pro bolest související s poruchami pohybového ústrojí může být Menovazinum předepsána. Například ve formě masti nebo roztoku. Tento lék je považován za velmi účinný v případě sevření bederního nervu. Poznámka: oteplovací masti během těhotenství jsou zakázány! Mohou vést k potratu..

Chcete-li zabránit bolesti zad během těhotenství - metody prevence bolesti

Chcete-li snížit riziko bolesti a chránit své tělo před přetížením, musíte se o ženu starat v tak obtížném období a samozřejmě dodržovat určitá pravidla:

 • Je běžné, že rostoucí děloha stlačuje močovod, v důsledku čehož se vytváří stagnace moči, a pak existuje riziko rozvoje pyeloectasie a v důsledku toho i pyelonefritidy. Proto se doporučuje, aby po 20. týdnu, dvakrát denně, stála na všech čtyřech, aby se zlepšil odtok moči.
 • Od 3-4 měsíců si udělejte zvyk lhát (se speciálním polštářem pod bříško) a ohnutými koleny na levé straně. To je ve fetální poloze. Co se týče pozice hvězdy (vzadu) - zapomeň na to až do narození. V extrémních případech - sklopná a na tvrdém povrchu.
 • Neskákejte z postele. Vstaňte a přejeďte. Při zvedání cokoli z podlahy nejprve ohněte kolena. Nemůžete zvednout věci z podlahy pouhým naklonením se dopředu.
 • Odstraňte všechny faktory, které vyvolávají bolesti zad a zvyšují zátěž páteře: nezvedejte závaží, nespávejte v pohodlné posteli, nosit správné boty, jíst správné potraviny, sedět na židlích se zády atd..
 • Pro těhotné ženy používejte prenatální obvaz a speciální polštáře.
 • Pokud budete pokračovat v práci, vezměte si látkový váleček (pod spodní částí zad) a malou stoličku pod nohama.
 • Sledujte, jak vaše ledviny pracují. Pokud máte podezření na problém v genitourinárním systému, poraďte se s lékařem.
 • Uvolněte se častěji, např. S ​​vyhozením nohou - například na polštáři.

A - utéct od negativního! Zbavte se všech negativ, které jsou ve vašem životě. Nastávající matka by měla být šťastná každý den.

Čím pozitivnější jste, tím snáze je těhotenství..

Články O Neplodnosti