Hlavní Testy

Proč hrudník bolí během těhotenství a stojí za to se bát, pokud bolest přestane?

Již několik dní po početí se začnou objevovat změny v těle ženy. Současně bolestivé nepříjemné pocity v mléčných žlázách často působí jako jeden z prvních příznaků. Chcete-li zjistit, zda je to důvod k obavám, musíte pochopit, proč bolest prsu během těhotenství a zda je považována za normální.

Co se stane s mléčnými žlázami u těhotných žen??

Mateřské žlázy během těhotenství patří mezi první, které podstoupily viditelné změny. Důvodem je rychlá změna hormonálních hladin. Od prvních týdnů provádí tělo těhotné ženy postupnou přípravu na nadcházející laktační proces, který začne po narození dítěte. Současně se změny žláz každý den stávají znatelnější.

Zvětšení prsou v objemu, zapletení je spojeno se zvýšením sítě mléčných kanálků uvnitř žlázy. Postupem času se stává stále více. Kromě toho dochází ke zvýšení citlivosti: mnoho nastávajících matek si všimne, že je bolestivé dotýkat se bradavek, a občasné drobné dotyky způsobují bolest.

V jaké fázi těhotenství se mléčné žlázy zvyšují??

Zvětšení objemu prsou nastává postupně. Začátek procesu však nemá konkrétní časový rámec. V tomto ohledu je u žen v raných stádiích těhotenství běžná otázka, kdy mléčné žlázy během těhotenství bobtnají. Podle lékařů dochází k aktivnímu žlázovému růstu v prvních týdnech těhotenství.

Již ve 3–4 týdnech těhotenství jsou patrné změny a některé ženy jsou nuceny změnit velikost podprsenky. Ve většině případů je však významná změna objemu mléčné žlázy zaznamenána blíže ke konci prvního trimestru, a to o 12 týdnů. Do této doby se mamologům doporučuje koupit speciální podprsenku pro těhotné ženy: modely bez švů, vyrobené z měkké prodyšné látky. To pomáhá udržovat zdravé mléčné žlázy během těhotenství..

Jak dlouho těhotenství bolí??

Po zjištění, proč bolesti prsu během těhotenství, nastávající matky mají zájem o načasování možného výskytu bolestivých pocitů v normě. Pro lékaře je obtížné jednoznačně říci, v jakém období těhotenství bolí mléčné žlázy. U většiny žen je výskyt nepříjemných pocitů zaznamenán v prvním trimestru. Není možné přesně určit týden, kdy k tomu dojde. Každé ženské tělo je individuální a restrukturalizace uvnitř těla těhotných žen probíhá jinou rychlostí. Zásadní je řada faktorů:

 • těhotný věk;
 • počáteční stav hormonálního pozadí (problémy s endokrinním systémem byly před těhotenstvím nebo ne);
 • počet těhotných plodů (s vícenásobným těhotenstvím dochází ke změně hormonálního pozadí mnohem rychleji).

Jak bolest v prsou během těhotenství?

Po pochopení, proč bolesti prsu během těhotenství, ženy mají zájem o povahu této bolesti. Jejich nepříjemné pocity na hrudi během těhotenství popisují různými způsoby. Většina z nich však naznačuje bolestivé brnění, usrkávání a bolest v oblasti mléčných žláz. Mohou být lokalizovány v různých částech hrudníku, ale častěji se nacházejí v oblasti dvorce a bradavky. Jedná se o nejcitlivější oblast žlázy, takže žena dokonce zaznamenává i jednotlivé brnění.

Mnoho těhotných žen, přemýšlejících o možných zdravotních problémech, se často zajímá o to, jak normálně bolí hrudník během těhotenství. Lékaři při odpovídání na podobnou otázku věnují pozornost skutečnosti, že bolestivé pocity by neměly být intenzivní. Normálně je to srovnatelnější s těžkým nepohodlí než bolest. Brnění, intenzivní a neustálá bolest jsou známkou patologie a vyžadují lékařskou péči..

Proč bolest v prsou během těhotenství?

Lékaři spojují bolest na hrudi během těhotenství se změnou hormonálních hladin. Působením chorionického gonadotropinu začne žlázová tkáň postupně růst. Počet kanálů se zvyšuje a laloky žlázy se zvětšují. To vede k roztažení kůže na hrudi, což vyvolává nepříjemné, bolestivé pocity. To je pozorováno v počátečních fázích těhotenství. Jednotlivé ženy však mohou vyřešit bolestivé pocity uprostřed i na konci těhotenství. A nejsou vždy přímo spojeny s procesem těhotenství..

Proč bolest na prsou v časném těhotenství?

Pochybující o normálnosti toho, co se děje, nastávající matky se často ptají, zda prsa bolí v raných fázích těhotenství. Lékaři jsou ve spěchu, aby je ujistili: menší, mírné a nekonzistentní pocity bolesti jsou fyziologické povahy. Jejich vzhled přímo souvisí s hormonální restrukturalizací, která postihuje prsa na začátku těhotenství. Busta zvyšuje hlasitost, stává se citlivou. Kůže v oblasti dvorce a bradavek ztmavne. V tomto případě se intenzita bolesti může lišit.

Proč bolest na hrudi v polovině těhotenství?

Prolomení prsu během těhotenství v polovině období je spojeno s aktivací nově vytvořených buněk, které budou v budoucnu syntetizovat mateřské mléko. Již ve 22 týdnech těhotenství začíná její výroba. Před zjevením dítěte je však většina absorbována tělem, takže se venku nic nevypouští. Těhotné hormony, progesteron a hCG zabraňují jeho nadměrné produkci a vylučování. Během druhého trimestru si mnoho žen všimne, jak jejich bradavky ztmavnou a zvětší..

V oblasti ostrovů jsou patrné malé hlízy - Montgomeryho žlázy. Jejich hlavní funkcí je uvolňování tukové látky, která maže a zakrývá bradavky, čímž se zabraňuje jejich poranění během krmení. Vůně této látky je podobná vůni plodové vody. V tomto případě je novorozence snazší najít bradavku.

Proč bolest prsu v pozdním těhotenství?

Pozdní bolest prsu u těhotné ženy je způsobena intenzivní přípravou žláz na laktaci. Syntetizované mateřské mléko postupně začíná vystupovat z bradavek. První tekutina - kolostrum, vzdáleně připomínající mléko, se může objevit v malém množství ještě před narozením dítěte. V tomto případě ženy zažívají těžkost v hrudi, mírné brnění v bradavkách.

Může jedno prsu bolet během těhotenství?

Ženy se často potýkají se situací, kdy jeden pacient během těhotenství bolí. To způsobuje paniku, starosti, které mohou negativně ovlivnit stav nejen těhotné ženy, ale i plodu. Odborníci ve spěchu ujišťují: nepohodlí pouze v jedné žláze může být variantou normy.

Tento jev je způsoben skutečností, že u každé ženy je jedno prsu mírně odlišné od druhé. Jejich objem, tvar, stupeň citlivosti se nemusí shodovat, což je spojeno s jednotlivými charakteristikami těla. Nelze však zcela vyloučit možnost vzniku patologie, která může ovlivnit prsu v prvních týdnech těhotenství.

Proč levá hrudník bolí během těhotenství?

Situace, kdy mléčná žláza bolí během těhotenství, vyžaduje pozornost a důkladnou diagnózu. Při prvních nepříjemných bolestivých pocitech v levé části hrudníku se musíte poradit s lékařem. Faktem je, že bolest v této oblasti nemusí souviset s těhotenským procesem. Období těhotenství se často stává obdobím, kdy si žena musí pamatovat na stará chronická onemocnění těla. Vysvětlení, proč bolest na prsou během těhotenství vlevo, může být:

 1. Nemoci plic. Poškození dýchacích cest je často doprovázeno bolestivými pocity. Ve většině případů je to pleuritida, infekce dýchacích cest (včetně tuberkulózy). Akutní bolest je v tomto případě často doprovázena dušností.
 2. Srdeční choroba. Kardiovaskulární patologie jsou také schopné vyvolat bolest na hrudi vlevo. Ve většině případů je to ischemická choroba srdeční. Patologie je doprovázena narušením přívodu krve do myokardu. Paroxysmální bolest spojená s fyzickou námahou, emoční stres.

Proč správné prsu bolí během těhotenství?

U některých žen v těhotenství bolí jen správná mléčná žláza. Lékaři to spojují s jednotlivými charakteristikami. Zvláštní pozornost však věnují možným chorobám, které mohou vyvolat bolest v žláze a nejsou spojeny s těhotenstvím. Jako vysvětlení toho, proč pravé prsy bolí během těhotenství, lékaři nazývají následující možné patologie:

 • nemoc jater
 • patologie žlučníku;
 • nemoci dvanáctníku;
 • pankreatická patologie.

Během těhotenství vždy bolí prsa?

Ženy, které nezaznamenávají bolest během těhotenství, se často ptají: dělají mléčné žlázy během těhotenství vždy otoky a bolí? Pokud je růst a nárůst objemu žlázy pravidelností a je vždy pozorován, nemusí být bolestivé nepříjemné pocity. Některé ženy po celou dobu těhotenství si nepamatují čas, kdy měly bolest v mléčné žláze.

A lékaři nazývají tento jev normou. Je třeba pochopit, že každý organismus reaguje odlišně na změny v hormonálním pozadí. Kromě toho se také mění práh citlivosti na bolest: že u jedné ženy - lehké brnění, nepohodlí, u druhé se může zdát nesnesitelná bolest.

Prsa během těhotenství nebolí - je to normální?

V žádném případě byste neměli panikařit a dělat si starosti, pokud váš hrudník během těhotenství nepoškodí. Absence nepříjemných pocitů je variantou normy. Existuje jen málo žen, které během těhotenství nepociťují bolest, ale jsou. Kromě toho samotnou nepřítomnost bolesti nelze považovat za nějaký druh porušení a za její přítomnost. Avšak každý případ, kdy mléčné žlázy během těhotenství nebolí, si zaslouží lékařskou péči a vyžaduje diagnózu.

Proč prsa během těhotenství ublížila?

Aby bylo možné správně posoudit situaci a včas zjistit možné odchylky, je nutné jasně pochopit, jak dlouho je hrudník v těhotenství normální. Okamžitě je nutné říci, že neexistuje přesný časový rámec, ale většina žen si všimne vymizení bolesti na začátku nebo blíže ke středu druhého trimestru..

Náhlé, ostré, během několika dnů, zastavení bolesti na hrudi v prvním trimestru, je velmi informativní. Tato situace je často spojena se spontánním potratem, takže by mělo být zastavení bolesti příležitostí navštívit lékaře a důkladné vyšetření..

Bolest na hrudi vpravo během těhotenství

Bolest na hrudi vpravo je stav, kdy tělo pacienta vydává signály o možné přítomnosti závažných onemocnění. V žádném případě byste neměli nechat tyto pocity bez dozoru - bolest nenastane bez důvodu. Nejprve je nutné pochopit a určit povahu bolesti a jak dlouho se projevují křeče bolesti, pomůže to správně rozpoznat nemoc. Bolest na hrudi na pravé straně může nastat v důsledku modřin a zranění, s neuralgií, se silnou fyzickou námahou a podvrtnutím, srdečními problémy, infekčními chorobami, plicními chorobami. Bolest může být často doprovázena kašelem, pálením žáhy, ztrátou vědomí, vysokou horečkou.

Symptom Disease

Jakýkoli příznak je signál od těla, že je poškozen jakýkoli orgán, oddělení nebo celý systém. Abychom zjistili, proč na pravé straně těhotné ženy je bolest na hrudi, je třeba vyloučit určité nemoci. Zajistěte, aby nastávající matka podstoupila včasnou diagnózu, poraďte se s lékaři, proč byla během těhotenství na pravé straně bolest na hrudi a jak rychle a efektivně zlepšit stav těhotné ženy.

Seznam nemocí, u nichž nastávající matka má bolesti na hrudi vpravo:

 • Cholecystitida
 • Biliární dyskineze
 • Zácpa
 • Gastritida
 • Infekční střevní choroby
 • Žaludeční vřed
 • Choroby páteře
 • Angina pectoris

Budoucí matka má velmi často bolesti na hrudi na pravé straně kvůli skutečnosti, že zvětšená děloha tlačí žebra na prsa. Také ve druhém trimestru těhotenství se dítě v děloze začne pohybovat a převrátit a nastávající matka může pociťovat bolest, bolest může způsobit zácpu a zvýšenou tvorbu plynů. V důsledku hormonálních změn může mít těhotná žena anginu.

Léčba a odborníci

Léčbu bolesti na hrudi na pravé straně těhotné ženy by měl řešit pouze kvalifikovaný odborník. Pouze lékař vám může sdělit, jak zacházet s bolestí prsu na pravé straně budoucí matky, jak se zbavit komplikací bolesti na hrudi na pravé straně a zabránit tomu, aby se v budoucnu objevila u těhotné ženy. Následující lékaři mohou odpovědět na otázku, co dělat, pokud nastávající matka má bolesti na hrudi na pravé straně:

 • chirurg;
 • specialista na infekční choroby;
 • alergik;
 • terapeut;
 • gynekolog
 • gastroenterolog
 • kardiolog

Léčba bolesti na hrudi na pravé straně budoucí matky může být léky, injekce, v některých případech je možný chirurgický zákrok. Lékař vám může předepsat dietu a užívat vitamíny. Někdy lze pro těhotnou ženu doporučit odpočinek v posteli, bude užitečné vyhnout se psychoemocionálnímu stresu.

Bolest prsu během těhotenství

Od prvních dnů těhotenství se ženské prsa začínají podrobovat velkým změnám. To je jeden z prvních a nejbezpečnějších příznaků těhotenství, který pociťují téměř všechny ženy. Hladina ženských pohlavních hormonů prudce stoupá. V tomto ohledu, stejně jako pod vlivem těhotenského hormonu (chorionický gonadotropin), začíná prsa stoupat (s rostoucím množstvím mléčných žláz a tukových tkání), stává se těžším a bobtná. Vnikne do ní více krve, může se jasně objevit „žilní síť“.

Mnoho žen hlásí otoky a ztmavnutí bradavek a kolostrum z nich může dokonce vyniknout. Hrudník nebo jen bradavky jsou velmi citlivé a bolestivé. A to vše je normální, neměli byste si dělat starosti. Existuje tedy příprava prsu na budoucí krmení dítěte. Kromě toho všechny změny v prsu, které se vyskytnou během tohoto období, jsou zvláštním vývojem mléčných laloků, k nimž může dojít výhradně během těhotenství. A ženy, které takové změny přežijí, tj. Těhotné a rodící, se v budoucnu stanou méně náchylnými k rakovině prsu..

U různých žen se tyto procesy vyskytují jednotlivě, projevují se ve větší či menší míře, jednotlivě nebo všechny najednou. Někteří si všimnou brnění nebo pálení v bradavkách, u některých lidí bradavky pouze ztmavnou, u jiných se prsní přecitlivělost bez dalších příznaků. Některé ženy cítí bolest pouze při dotyku nebo lisování. Někdy je citlivost na chlad. Mnoho pocitů se podobá přístupu menstruace. A někdo nikoho nijak neobtěžuje a zdá se, že se jí nestávají patrné změny.

Pravá mléčná žláza bolí: příčiny

Ženy mají větší pravděpodobnost bolesti v pravé nebo levé prsní žláze. To vše je způsobeno tím, že ženská prsa je vyvinutější než samec. Pokud má člověk bolest na hrudi, je to pravděpodobně způsobeno fyzickým zraněním nebo onemocněním vnitřních orgánů. Pokud ženy trpí bolestí, mohou být kromě výše uvedených příčin také onemocnění prsu.

Zheleza.com doporučuje, aby každá žena dostávala každoroční diagnózu od mamologa, který dokáže detekovat nemoc v raných stádiích. Ve skutečnosti se často nemoci v prvních stádiích prakticky vůbec neprojevují a příznaky se živě objevují ve druhém rozvinutém stupni..

Kromě toho by každá žena měla znát příznaky nemocí prsu, aby pochopila, co se s ní děje a v jakých případech můžete kontaktovat savce a kdy se můžete s patologií vyrovnat sami..

Proč to pravé bolí bolí?

Ve správné mléčné žláze může z různých důvodů dojít k bolesti. Nejběžnější faktory, které je třeba zvážit, jsou:

 1. Mastodynie, která se vyskytuje na pozadí hormonálních změn v premenstruačním nebo menstruačním období. V takové situaci může mít žena jednu bolest mléčné žlázy, častěji tu správnou. Hrudník se zvětší, bolí, když se dotkne. Obvykle bolest zmizí, dříve, než dojde k další menstruaci. Není vyžadováno žádné ošetření.
 2. Mastopatie je proliferace glandulární tkáně, a proto prsa rostou rychleji, než si nervy zvyknou na novou pozici. Nervová zakončení bolí kvůli špatnému výkonu při růstu tkáně. V této situaci lékaři obvykle předepisují správnou výživu a udržují zdravý životní styl. U dívek se často vyskytuje během reprodukčního věku..
 3. Fibroma (nebo fibroadenom) je novotvar v hrudníku často z pojivové tkáně. Existuje několik důvodů, ale žena může při vyšetřování nezávisle najít formaci v hrudi. Veškeré útvary a uzly, které se vyskytují v hrudníku, by měly být léčeny lékařem..
 4. Hnisání ateromu, cysta. Pokud se v mléčné žláze vytvoří dutina, začne se naplňovat tekutinou. Pokud je to voda, pak se vytvoří cysta, pokud je tuk, pak se vyvíjí aterom. V takové situaci pak žena cítí ostrou bolest, pak ne. K odstranění dutiny potřebuji pomoc savce.
 5. Tuková nekróza. Jakýkoli sebemenší úder nebo dokonce vymačkání prsu může vést k poškození vnitřních tkání a tukové vrstvy. To vyvolává nekrózu, která bude doprovázena bolestí. Zacházet pouze s lékařem.

Je zřejmé, že ve většině případů bolest na pravé hrudi naznačuje patologii, kterou je třeba léčit savcem. Nejprve provede diagnózu a poté určí léčbu. Je lepší nevylučovat nemoci sami, zvláště pokud se to týká novotvarů a atrofických procesů..

Rakovina jako příčina bolesti v pravé mléčné žláze

Žena by měla pamatovat na následující: ty, které jsou přítomny okamžitě v obou mléčných žlázách, se stávají přirozenými a nebezpečnými bolestmi. To znamená, že pravá i levá prsa jsou bolestivá, což znamená, že to s největší pravděpodobností naznačuje přirozené procesy hormonálních změn, které se vyskytují před menstruací nebo během těhotenství. Pokud však bolí pouze jedna mléčná žláza, pak to naznačuje nějaký druh nemoci. Často zde můžeme hovořit o rakovině jako o příčině bolesti. Zde však není vše tak jednoduché. Faktem je, že v pozdějších stádiích se u rakoviny vyskytuje bolest. A v dřívějších stádiích se rakovina objevuje jako:

 1. Formace, které jsou cítit v pravé hrudi. Mohou být benigní nebo maligní, jak stanoví lékař..
 2. Akutní a bolestivá bolest v lymfatických uzlinách lokalizovaných v podpaží.
 3. Převrácená a suchá bradavka na hrudi, kde se vytvořila rakovina.
 4. Vypouštění z bradavky je bílé nebo zelené, což není spojeno s kojením.

Bolesti pravé mléčné žlázy

Již tyto příznaky by měly nutit ženu k návštěvě lékaře. Mamolog provede diagnózu, aby potvrdil nebo odmítl přítomnost rakoviny. V rané fázi žena necítí bolest v mléčné žláze, takže byste na tento příznak neměli čekat.

Nepřímé známky malignity

Výše uvedené příznaky jsou jasné známky maligního nádoru. Existují však příznaky, které jsou nepřímými ukazateli toho, že se na pravém nebo levém prsu tvoří rakovina. Oni jsou:

 1. Peeling nebo zarudnutí kůže prsu.
 2. Bolest v páteři se náhlým pohybem. V pozdějších fázích se tato bolest vyskytuje i v noci, kdy člověk obvykle leží nehybně.
 3. Otok, zvětšení a zdrsnění prsu bez zjevného důvodu.
jít nahoru

Diagnóza bolesti na pravé straně hrudníku

Pokud si žena stěžuje na bolest v pravé hrudi, pak by měl mamolog provést diagnózu. Nejprve provádí externí počáteční vyšetření, zkoumá jeho hruď, aby identifikoval jakékoli zjevné příznaky a uzly, novotvary. Pokud existuje podezření na výše uvedené choroby, jsou předepsána diagnostická opatření.

Hlavním diagnostickým vyšetřením je rentgen. Již na něm lze vidět zřejmé příznaky nemoci. Krev a výtok z bradavky lze také odebrat. Pro větší spolehlivost diagnostiky lze provést:

 • Mamografie.
 • Počítačová tomografická angiografie.
 • Ultrazvukové vyšetření.
 • Aplikace nádorových markerů.
 • Hormonální krevní test.
 • Tkáňová biopsie postižené žlázy.
 • Elektrokardiogram.
jít nahoru

Prevence bolesti v pravé mléčné žláze

Mnoho onemocnění lze snadno předcházet, pokud je pozorována prevence bolesti v pravé i levé prsní žláze. To platí jak pro ženy, tak pro muže. Opravdu, mnozí nejprve zavírají oči na své nepohodlí. Pozdější známky však jasně ukazují vývoj patologie.

Prevence bolesti na hrudi bude:

 • Palpujte hrudník pravidelně. To platí i pro muže, a to i přesto, že jejich prsa jsou méně citlivá. Externí vyšetření a palpace pomohou pozorovat novotvary.
 • Během kojení musí žena neustále střídat krmení levými a pravými prsy.
 • Noste spodní prádlo tak, aby se neprotisklo a je vyrobeno z přírodní tkaniny.
 • Vyvarujte se rázů, kapek na hrudi, modřinám a jinému mechanickému namáhání, aby se v důsledku toho netvořily těsnění nebo hematomy..
 • Dodržujte dietu a udržujte zdravý životní styl, který přispívá k normální hormonální hladině.
 • Ovládejte hmotnost. Pokud máte nadváhu, tuk se hromadí v hrudi, což může také způsobit bolest..
jít nahoru

Předpověď

Předpovědi závisí na příčinách, které vyvolávají bolest v pravé hrudi. Jsou-li bolesti přirozené, nemusí se léčit, vše projde samo. Jsou-li bolesti jednostranné, je třeba pomoci mamologa. Po diagnóze předepíše léky, v extrémních případech, chirurgickou léčbu, která pomůže při eliminaci onemocnění. Samoléčení se v žádném případě nedoporučuje, protože neexistují žádné prostředky, které by pomohly při léčbě mléčných žláz..

Proč bolest v prsou během těhotenství? Kdy bolest na hrudi zmizí? Jak zmírnit tento stav?

Často kladené otázky

Proč bolest v prsou během těhotenství?

Během těhotenství může mít žena bolesti na hrudi, které jsou nejčastěji způsobeny rostoucím plodem a změnami v jejím těle. Současně žádná žena není imunní vůči chorobám, které během těhotenství vznikají nebo se zhoršují a způsobují bolest na hrudi. Faktem je, že těhotenství je zvýšenou zátěží pro všechny orgány ženského těla. S takovým přetížením lze zjistit „slabá“ místa, která tělo snadno kompenzují mimo těhotenství. Proto je důležité rozlišovat mezi bolestmi spojenými s přirozenými změnami orgánů během těhotenství a bolestmi způsobenými zjevnou patologií..

Bolest na hrudi související s těhotenstvím

Změny během těhotenství, které přispívají k výskytu „neškodných“ bolestí na hrudi, mohou být způsobeny buď hormonálními, nebo anatomickými změnami v ženském těle. Bolest na hrudi se může objevit kdykoli během těhotenství. Bolest na hrudi nebo spíše bolest na prsou je často prvním příznakem těhotenství.

Příčiny bolesti na hrudi při normálním těhotenství mohou být:

 • Změny mléčných žláz. Hladina ženských hormonů začíná postupně stoupat od okamžiku, kdy oplodněné vajíčko vstoupí do dělohy. Ženské pohlavní hormony, jmenovitě estrogeny a progesteron, začínají ovlivňovat mléčnou žlázu, zatímco mnoho žen má bolestivé otoky mléčných žláz ještě před zpožděním menstruace. To je považováno za jeden z prvních příznaků těhotenství. Současně, blíže k 5. měsíci těhotenství, tj. Do 20. týdne, se zvětší velikost mléčných žláz v důsledku růstu žlázové tkáně, expanze a zvýšení počtu mléčných kanálků a vylučování mléka. Během tohoto období jsou možné bolestivé pocity, pocit plnosti nebo nepohodlí v důsledku otoku mléčných žláz v souvislosti se zahájenou produkcí mléka. Těžkost na hrudi také nastává v důsledku zvýšení průtoku krve do mléčné žlázy. Proud krve je také příčinou vzniku žilního vzoru na hrudi, což je považováno za normální. V pozdějších fázích může být nepohodlí spojeno s vylučováním mléka a jeho pohybem po mléčných cestách, jakož i se stagnací mléka v mléčných žlázách. Současně se pod váhou zvětšených mléčných žláz zvyšuje zatížení ramenního pletence a žeber, což může také způsobit bolest na hrudi.
 • Rozšíření dělohy. V pozdním těhotenství, po 24 týdnech, děloha, s její horní částí, dosáhne bránice (to je svalová deska mezi hrudníkem a břišní dutinou, účastnící se aktu dechu), postupně na ni začne vyvíjet tlak zdola. Zvyšující se bránice až na 4 cm způsobuje těhotná děloha určité přemístění orgánů v hrudní dutině, zejména srdce, plic a jícnu. Samotný tento stav nezpůsobuje bolest, ale může způsobit nepříjemné dýchání, bušení srdce (často pociťované jako silné údery na hrudník), pálení (pálení žáhy). V některých případech může dojít ke kompresi mezikostálních nervů..
 • Rozšíření hrudníku. Během těhotenství prochází hrudník, stejně jako ostatní části kostry, některým změnám. Hormonální pozadí těhotenství pomáhá změkčit vazy a chrupavky mezi kostmi, v důsledku toho se vzdálenost mezi kloubními povrchy zvětšuje. To se týká hlavně 8 - 10 párů žeber, které se nazývají falešná žebra, protože každé žebro se připojuje k chrupavce horního žebra a ke hrudní kosti jsou všechny spojeny společným obloukem. 11 a 12 párů žeber nejsou vůbec připojeny ke hrudní kosti, jejich konce jsou volné. To vede k určité vzdálenosti žeber od hrudní kosti, přičemž získává mírně vodorovnější polohu, což může způsobit bolest na hrudi.
 • Špatné trávení. Nějaká porucha trávení je společná pro všechny těhotné ženy. V raných stádiích je zaznamenáno časté zvracení, díky kterému může být poškozena sliznice jícnu. Navíc těhotný hormon progesteron působí na chlopně mezi žaludkem a jícnem a způsobuje jeho uvolnění. Výsledkem je, že část obsahu žaludku je vrácena zpět, což způsobuje pocit pálení žáhy nebo pálení za hrudní kost. To je také usnadněno pohyby plodu ve třetím trimestru, když děloha dosáhne bránice (její pohyby mohou být přeneseny do bránice a způsobit bolest v hrudi).

Bolest na hrudi bez těhotenství

Bolest na hrudi bez těhotenství zahrnuje všechna onemocnění, která se mohou vyvinout u těhotné ženy. Přesněji řečeno, všechna tato onemocnění se obvykle vyskytují u ženy před těhotenstvím, ale nová zajímavá situace způsobuje zhoršení těchto patologií. Při správném plánování těhotenství, tj. Důkladném vyšetření budoucích rodičů před početím, se včas diagnostikují chronické nemoci ženy, takže lékař „dokáže“ kompenzovat stav postiženého orgánu, eliminovat nebo zmírnit provokativní a rizikové faktory.

Bolest na hrudi je často spojena se srdcem, ale v hrudníku se mohou „bolet“ i jiné orgány.

Bolest na hrudi se vyskytuje s patologií nebo přetížením následujících orgánů:

 • mléčné žlázy;
 • srdce;
 • velké cévy (aorta, plicní tepna);
 • plíce;
 • průdušky;
 • membrána;
 • jícen;
 • žaludek;
 • žlučník;
 • svaly hrudníku
 • žebra a klouby hrudníku;
 • páteř.

Příčiny bolesti na hrudi během těhotenství

Patologie

Mechanismus bolesti

Bolest funkce

Přidružené příznaky

Infarkt

Srdeční infarkt je způsoben narušením krevního oběhu v srdečním svalu. Nedostatek krve způsobuje ostré kyslíkové hladovění, takže srdce začne vysílat „signály“ ve formě bolesti.

Za hrudní kosti je bolest, obvykle se vyskytuje při fyzické námaze. Bolest způsobí, že se žena přestane pohybovat. V klidu bolest zmizí.

Studený

(akutní respirační infekce, akutní respirační infekce)

Akutní infekce dýchacích cest často způsobují kašel. Dlouhodobý kašel způsobuje přetížení prsních svalů.

Bolest na hrudi během kašle, stejně jako pocit těsnosti mimo kašel.

U akutních infekcí dýchacích cest se vyskytuje rýma, horečka, bolest svalů, pocení a kašel..

Neuróza

U takzvané neurózy nebo vegetativně-vaskulární dystonie může být bolest na hrudi způsobena bušení srdce, zvýšenými kontrakcemi srdce a křečí svalu hrudníku.

Bolest je obvykle spojena s emočním přetěžováním. Těhotenství může být odvráceno od pocitu bolesti, pokud obrátíte její pozornost na něco jiného.

Pocení, bušení srdce, zvýšení nebo snížení krevního tlaku, dušnost, podrážděnost.

Intercostal neuralgia

Intercostal neuralgia je stav ve kterém nastane komprimace nervů, které jdou podél žeber. Příčinou intercostální neuralgie během těhotenství je změna polohy žeber ve spojení s rostoucí dělostí a podvrtnutím mezi kloubními povrchy žeber. Jako výsledek, nervy s ostrým pohybem mohou “se protáhnout”, působit bolest podél žeber. Další příčinou tohoto typu neuralgie je stlačení nervů v hrudních obratlících s osteochondrosou.

Ostrá bolest v oblasti hrudníku (vpravo nebo vlevo), někdy podél žeber (přední, přední), vznikající nárazovým pohybem, otáčením těla, zvedáním závaží, kašlem, kýcháním, smíchem, v době hlubokého dechu. Bolest obvykle netrvá dlouho.

Obvykle neexistují žádné další příznaky, ale u žen se zvýšenou citlivostí na bolest, závratě, nedobrovolné močení, nevolnost se mohou objevit „mouchy“ před očima.

Srdeční vady

Srdeční vady mohou způsobit bolest v oblasti srdce jako infarkt. Méně často, jako bolest, se žena cítí silným srdečním rytmem na hrudi s rychlým srdečním tepem nebo zvýšením hmoty srdečního svalu.

Povaha bolesti je obvykle stejná jako u infarktu. Bolest se vyskytuje při fyzické námaze, po odebrání velkého množství tekutiny uvnitř, po zvracení, na pozadí zvýšeného krevního tlaku.

U těžkých srdečních vad může u ženy dojít k srdečním arytmiím (nepravidelný srdeční rytmus), otokům, těžké dušnosti, blednutí nebo modré tváři.

Peripartální kardiomyopatie

Peripartální kardiomyopatie je náhlé oslabení srdečního svalu, které vede k srdečnímu selhání (snížená pumpovací funkce srdce). Přesná příčina onemocnění není známa, předpokládá se, že účinek hormonů (prolaktin, relaxin) na srdeční sval.

Bolest na hrudi se objevuje v posledních měsících těhotenství a po porodu (v prvních 5 měsících). Běžně se při cvičení vyskytuje bolest ve formě pocitu nepohodlí nebo zvýšeného srdečního rytmu..

Místo bolesti na hrudi se těhotná žena častěji obává o těžkou dušnost s nejmenší fyzickou námahou a otokem dolních končetin, jakož i o poruchy srdečního rytmu a závratě.

Hypertrofické kardiomyopatie

Tento typ patologie srdečního svalu je charakterizován prudkým a nepřiměřeným nárůstem hmotnosti srdečního svalu, zejména v blízkosti srdečních chlopní, což narušuje přívod krve do samotného srdečního svalu a do celého těla.

Bolest srdce.

Dýchavičnost, závratě, mdloby, přítomnost podobné nemoci u příbuzných, změny EKG (elektrokardiogram), poslech stetoskopu nad srdcem.

Aneurysma hrudní aorty

Aneurysma hrudní aorty se nazývá cévní expanze největší tepny vycházející ze srdce v oblasti hrudníku. S expanzí existuje riziko rozvrstvení stěny, to znamená pronikání krve mezi vrstvami stěny tepny s postupným prasknutím. Tento život ohrožující stav způsobuje silnou bolest..

Velmi silná bolest na hrudi, která se šíří dozadu, páteř. Bolest je vlnobarevná, to znamená, že se zesiluje, poté se snižuje.

Obvykle se zaznamenává prudký pokles krevního tlaku, závratě, mdloby, bušení srdce.

Refluxní ezofagitida

Refluxní ezofagitida je onemocnění způsobené absorpcí žaludečního obsahu do jícnu prostřednictvím prosakující jícnové žaludeční chlopně. Jak bylo uvedeno výše, tento ventil se během těhotenství „uvolňuje“, takže pokud žena měla před těhotenstvím refluxní ezofagitidu, obvykle se zhoršuje. To je také usnadněno změnou polohy bránice v pozdějších stádiích, protože když se změní anatomické umístění bránice, změní se také anatomie jícnu a žaludku, což přispívá k zpětnému pohybu jídla.

Pálení za hrudní kostí, ke které dochází po jídle a v noci ve vodorovné poloze. V některých případech se pálení šíří na krk, záda a paže..

Může se objevit kašel, dušnost.

Roztržení jícnu

Ruptura jícnu u těhotných žen je obvykle pozorována na pozadí silného zvracení. S nekoordinovanou aktivitou horních a dolních svěračů jícnu, to znamená, když je horní svěrač hrtanu uzavřen a žaludek se stahuje. V důsledku toho tlak uvnitř jícnu prudce stoupá a dochází k lineárním (podél) prasklinám sliznice jícnu.

Akutní bolest za hrudní kostí, která sahá až ke krku nebo žaludku, nastává po intenzivním zvracení nebo traumatu.

Zvracení krví, dušnost, praskání pod kůží (hromadění vzduchu), horečka, zimnice.

Biliární dyskineze

Dyskineze se nazývá narušení motorické funkce. Biliární dyskineze je buď tendence ke křečím žlučníku, nebo jeho laxnost. Oba stavy se projevují bolestí, zejména v přítomnosti kamenů v žlučových cestách (onemocnění žlučových kamenů) nebo zánětu žlučníku (cholecystitida)..

Bolestná tupá bolest napravo pod žebra, která přetrvává (neprobíhá hned), dává pravé lopatce, dochází po hojném množství tuku.

Nevolnost, zvracení, poruchy stolice, hořkost v ústech, nažloutnutí kůže.

Pneumotorax

Pneumotorax je stav, kdy vzduch vstupuje do pleurální dutiny (membrána kolem plic), stlačuje plíce a zabraňuje dýchání. Pneumotorax se může vyskytovat u naprosto zdravých žen (obvykle v tomto případě příčinou je trauma) nebo u žen s chronickými plicními chorobami.

Náhlá akutní bolest, která vyzařuje na rameno, se během dýchání zesiluje.

Útok udušení, přítomnost určitých rizikových faktorů (chronické onemocnění plic, trauma, vysoký růst a špatná postava pacienta).

Perikarditida

Perikarditida je zánět perikardiálního vaku. Při otírání zanícených listů srdečního vaku proti sobě dochází k bolesti.

Ostrá bolest ve středu hrudníku nebo mírně doleva, která se stává výraznější v poloze na zádech a snižuje se v poloze vsedě s tělem nakloněným dopředu.

Změní se EKG a poslouchá perikardiální hluk třením se stetoskopem.

Plicní embolie

Plicní tromboembolie je nebezpečná patologie, při které krevní sraženina (trombus) vstupuje do velké nebo malé větve plicní tepny (opouští pravou stranu srdce). Výsledkem je, že část plic, která dostávala krev z trombu, ucpaná tepna úplně „vypne“ bez přijetí krve a proces výměny plynu je v ní přerušen..

Akutní bolest na hrudi, horší při dýchání. Na rozdíl od srdečního infarktu se náhle objevuje bez ohledu na fyzickou aktivitu.

Palpitace srdce, hemoptýza, udušení, prudký pokles krevního tlaku, přítomnost rizikových faktorů (žilní onemocnění dolních končetin, krevní sraženiny v srdeční dutině), změny EKG.

Kostní chondritida

(Titzova choroba)

Rib chondritida je léze kloubů mezi horními žebry a hrudní kostí. Toto onemocnění postihuje vazy a chrupavky obvykle po poranění a způsobuje otoky a poškození těchto tkání..

Bolest v horní části hrudníku, obvykle jednostranná, ale může se šířit po celé přední straně hrudníku, krku, ramene. Bolest se může zvýšit během pohybu a emočního stresu, jakož i při dýchání a kašli. Obvykle bolest netrvá dlouho, ale může přetrvávat po dlouhou dobu, periodicky se zvyšuje a oslabuje.

Bolestivost a otok v oblasti postiženého žebra je určován dotykem, ale nedochází k zarudnutí kůže.

Fibromyalgie

Fibromyalgie je nemoc nespecifikované (pravděpodobně autoimunitní nebo neurologické) povahy, která postihuje mnoho svalů, včetně meziregální. Charakteristickým rysem této patologie je přítomnost tzv. Spouštěcích nebo spouštěcích bodů, při stisknutí můžete vyvolat bolest.

Obvykle je bolest lokalizována na dvou stranách hrudní kosti v horní části hrudníku, horší při stisknutí.

Bolest hlavy, nespavost, bolest v jiných svalech, bolest břicha, porucha stolice často doprovázejí tuto patologii.

Zlomenina žeber

Zlomenina žeber je porušením integrity kosti, zatímco se vytvářejí fragmenty kosti, je periosteum natažené nebo roztrhané, ve kterém jsou umístěny konce bolesti.

Bolest na hrudi při vdechování (bolest způsobuje, že se zhluboka nadechne a povrchově dýchá), zatímco na straně zlomeniny hrudník začíná zaostávat při dýchání.

V místě zlomeniny je patrné krvácení, otok, „krok“ (pokud existuje směs fragmentů).

Mastitida

Mastitida je zánět mléčných žláz. Obvykle se vyskytuje u žen po porodu, ale vyskytuje se také u těhotných žen s nedodržováním osobní hygieny a stagnací mléka. Zánět způsobuje silné otoky prsní tkáně, která stlačuje nervové zakončení a způsobuje bolest..

Praskající bolest, která zesiluje tlak na žlázu.

Zčervenání kůže nad mléčnou žlázou, zvýšení místní (nad žlázou) a celkové tělesné teploty, zvýšení velikosti zanícené žlázy a také vypuštění z bradavky.

Laktostáza

Laktostáza je stagnace mléka v mléčné žláze. Obvykle se vyskytuje po porodu, kdy začíná produkce mléka, ale kvůli předčasnému vyprázdnění se hromadí v mléčné žláze. Expanze potrubí způsobuje bolest.

Prasknutí bolesti, obvykle na obou stranách (na rozdíl od mastitidy, která je obvykle jednostranná).

U lakostázy neexistují žádné známky zánětu charakteristické pro mastitidu, což umožňuje rozlišit tyto dva stavy.

Mastopatie

Mastopatie se nazývá hormonálně závislé změny v prsní tkáni - její žlázové části a vývodech, s častým vytvářením hustých bolestivých uzlů a jizev. K samotné bolesti dochází v důsledku zablokování mléčných kanálků a otoku žlázové tkáně.

Roztržení bolesti v jedné nebo (častěji) obou mléčných žlázách. Obvykle pozorováno u ženy před těhotenstvím.

Obvykle v kombinaci s podrážděností, otoky. Před početí mohla žena pozorovat nepravidelná období.

Srdeční patologie jsou jedním z běžných problémů, které se během těhotenství zhoršují. Těhotná žena si nemusí být vědoma vrozených nebo získaných srdečních chorob, různých poruch v rytmu a funkci srdečního svalu, protože srdce má velký potenciál kompenzovat mnoho poruch prostřednictvím začlenění adaptačních mechanismů. Těhotenství zvyšuje stres srdce. V časných stádiích těhotenství je tato zátěž způsobena zvýšením množství krve a výskytem dalšího oběhového systému mezi děloží a plodem - děložně-placentární cirkulace. V pozdním těhotenství je zátěž srdce způsobena změnou polohy v hrudi. Jak plod roste a velikost dělohy roste, srdce získává vodorovnější polohu, jako by „lže“ na bránici. To je způsobeno tím, že zvětšená děloha, dosahující bránice, na ni začíná vyvíjet tlak zdola.

Dalším důležitým bodem exacerbace srdeční patologie během těhotenství je aktivace systému srážení krve. To je výraznější v pozdějších stadiích těhotenství, protože tělo se musí připravit na porod, tj. Na krvácení, které musí být rychle zastaveno. Míra zastavení krvácení závisí na aktivitě koagulačních faktorů a dalších indikátorech koagulogramu (krevní test na stav parametrů krevního koagulačního systému). Když je koagulační systém příliš aktivní, může sebemenší poškození uvnitř cévy, například zásobování srdečního svalu, vést k vytvoření krevní sraženiny v této cévě. A to zase vede k infarktu..

Jak prsa bolí během těhotenství?

Chcete-li rozlišit mezi bolestí na hrudi způsobenou vážnými zdravotními problémy a bolestí, která se vyskytuje téměř u všech těhotných žen z nějakého důvodu, musíte věnovat pozornost povaze bolesti na hrudi. „Podstatou“ bolesti je to, jak žena popisuje její nepohodlí. Nejdůležitějším indikátorem patologie je rostoucí bolest na hrudi, která vyžaduje použití léků proti bolesti a často neprochází ani na pozadí.

Během těhotenství může mít bolest na hrudi následující charakter:

 • pocit mravenčení;
 • ostrá bolest;
 • hořící;
 • bodová bolest;
 • otravná bolest;
 • vystřelující bolest;
 • pocit stlačení nebo těžkosti v hrudi;
 • pocit plnosti.

Aby bylo možné rozlišit mezi „nebezpečnou“ bolestí na hrudi těhotných žen a „neškodnou“, je třeba vyloučit tzv. „Červené vlajky“ - jedná se o příznaky naznačující akutní problém, který vyžaduje rychlou identifikaci a léčbu.

Mezi „červené vlajky“ pro bolest na hrudi těhotných žen patří:

 • náhlý nástup bolesti;
 • bolest na hrudi, která se šíří na obě horní končetiny (paže), záda, dolní čelist;
 • bolest na hrudi, která trvá déle než 15 minut;
 • dušnost;
 • nízký tlak;
 • bušení srdce (více než 90 úderů za minutu) nebo příliš vzácné (méně než 50 úderů za minutu);
 • hemoptysis;
 • bolest, která se vyskytuje během cvičení nebo s intenzivním emočním stresem;
 • otoky kotníků.

Pokud se bolest zesiluje tlakem, jedná se obvykle o muskuloskeletální bolest nebo bolest způsobenou zánětlivým procesem v mléčné žláze. Poškození orgánů umístěných uvnitř hrudní dutiny nezpůsobuje bolest, která se zvyšuje s tlakem. Onemocnění vnitřních „hrudních“ orgánů je indikováno bolestí, která zesiluje nebo oslabuje v určité poloze těla nebo je spojena s fyzickou aktivitou.

Někdy může mít žena nepříjemné pocity a pocit pálení za hrudní kostí pro bolest, která je cítit se pálením žáhy. Za zmínku stojí. Pokud je pocit pálení za hrudní kostí doprovázen příznaky zažívacího traktu, objevuje se na břiše, zmizí po jídle, je pravděpodobné, že se žaludeční šťáva dostane zpět do jícnu. Pokud se při fyzické námaze objeví pálení žáhy v kombinaci se srdečním rytmem, dušností a kašlem, během odpočinku zmizí, může to být příznak infarktu.

Kdy bolest na hrudi prochází během těhotenství?

Bolest na hrudi může „zmizet“ po 12 týdnech těhotenství. Nepanikařte, protože po 5 měsících se hlavní endokrinní orgán (produkující pohlavní hormony) stává placentou, nikoli vaječníky. Placenta normalizuje hormonální pozadí, takže nadměrný vliv ženských pohlavních hormonů je výrazně snížen. Současně, pokud bolest na hrudi náhle zmizí před 12 týdny, může to být známkou potratu. Pokud těhotenství „zamrzne“, to znamená, že plod přestane růst nebo jsou v děloze přítomny pouze fetální membrány, hladina hormonů prudce klesá, hormonální pozadí těhotenství se mění a bolest na hrudi zmizí. Žena si však může všimnout, že dříve oteklá prsa náhle zjemnila a vypustila. V případě výskytu takových příznaků se poraďte s lékařem.

Obvykle před narozením žena poznamenává, že nepříjemný pocit v její hrudi zmizel nebo se stal méně výrazným. Důvodem této „úlevy“ je snížení hladiny prolaktinu, hormonu, který stimuluje produkci mléka v mléčných žlázách. Před porodem dochází v mozku ke změnám, neuroendokrinní systém mění „prioritu“ zachování těhotenství na „prioritu“ nástupu porodu a mění hormonální pozadí ženy. Během tohoto období se žena obává bolesti v břiše, a nikoli na hrudi, což je také zcela normální - příprava dělohy na porod. Současně se u mnoha žen před narozením nepohodlí na hrudi zvyšuje.

Bolest prsu během těhotenství nemusí zmizet, pokud je citlivost mléčných žláz na hormony vysoká. To znamená, že i při normální hladině hormonů bude mléčná žláza reagovat stejným způsobem, jako by byla vysoká. Glandulární tkáň a kanály budou v tomto případě růst aktivněji. Pokud má těhotná žena tendenci k otokům, pak to také přispívá k zachování bolesti na hrudi, protože mléčná žláza může také bobtnat, což způsobuje pocit plnosti.

Co dělat, když bolest prsu během těhotenství?

Pokud je na hrudi bolest, musí se žena vždy poradit s lékařem, i když bolest rychle prochází (toto je mimochodem nebezpečnější známkou, než kdyby bolest přetrvávala během dne ve formě mírného nepohodlí). Žena nemůže samostatně rozlišovat mezi „nebezpečnými“ bolestmi na hrudi a „neškodnými“ bolestmi. Zvláštní pozornost by měla být věnována bolesti, která odpovídá popisu „červených vlajek“. V případě náhlé bolesti na hrudi u těhotné ženy, která je spojena se zvýšením nebo snížením krevního tlaku, těžkými bušení srdce, závratě a dokonce mdloby, je třeba zavolat sanitku..

Vyšetření těhotné ženy se stížnostmi na bolest na hrudi zahrnuje následující studie:

 • vyšetření a prohmatání mléčných žláz a hrudníku;
 • elektrokardiografie (EKG);
 • ultrazvuk (ultrazvuk) mléčných žláz, ultrazvuk srdce, velké cévy, jakož i svaly, klouby a kosti;
 • obecný krevní test, obecná analýza moči a obecná fekální analýza;
 • krevní test na srdeční markery;
 • koagulogram;
 • analýza sputa (je-li kašel).

V případě pozměněných analýz a údajů o instrumentálním výzkumu ji vedoucí porodník-gynekolog pošle k podrobnému vyšetření tak úzkým odborníkům, jako je kardiolog, pulmonolog, traumatolog, neurolog, mamolog, gastroenterolog.

Pokud existuje podezření na nádor prsu (zejména pokud se jedná o dědičnost, těhotenství starší 35 let, existují laboratorní ukazatele přítomnosti nádoru), lékař (mamolog) nabídne těhotné ženě podstoupit ultrazvuk prsu nebo studii zvanou mamografie. Na rozdíl od mamografie s ozářením (ve skutečnosti rentgenovým vyšetřením prsu) je však během těhotenství nahrazena elektroimpedanční mamografií, při které nedochází k žádné radiační expozici.

Jak zmírnit bolest na hrudi během těhotenství?

Lékaři nedoporučují používat léky proti bolesti k úlevě od bolesti na hrudi během těhotenství, protože většina z nich představuje pro plod jasné (prokázané) nebo potenciální nebezpečí. Bolest na hrudi spojená s těhotenstvím nevyžaduje léčbu. Když je hormonální pozadí stabilizováno, přechází na sebe. Jiné patologie vyžadují léčbu, ale s ohledem na délku těhotenství a závažnost patologie si mohou lékaři zvolit různé způsoby léčby.

Zmírnění bolesti na hrudi u těhotných žen se provádí následujícími metodami:

 • řádná péče o prsa;
 • výživa;
 • léčba drogami;
 • masáže a další techniky ruční léčby, jako je ruční terapie, osteopatie;
 • lidové recepty.

Správná péče o prsa

Žena by měla používat podprsenky, které nemačkají mléčné žlázy, jsou vyrobeny z přírodních tkanin, mají široké popruhy, ale bez krajky a ozdob, které mohou způsobit trauma bradavek a kůže. V noci a pokud možno během dne po dobu několika hodin by měla být podprsenka odstraněna, aby se usnadnil průtok krve. V pozdním těhotenství, kdy je kolostrum již vylučováno (první část mléka během těhotenství), by měla žena používat prsní absorpční obložení. Nezapomeňte sledovat čistotu bradavek a kůže na hrudníku, ale také to nestojí za to, abyste si to silně otřeli. Chcete-li chránit pokožku před vysušením, musíte použít zvlhčovače. Pro zlepšení krevního oběhu v mléčné žláze (pokud bobtná v důsledku otoku), můžete použít masážní techniky (měli byste se nejdříve poradit se svým lékařem).

Výživa

Pokud je příčinou bolesti na hrudi pálení žáhy způsobené refluxní ezofagitidou, měla by těhotná žena dodržovat některá doporučení. Bezprostředně po jídle nemůžete zaujmout vodorovnou polohu, protože reflux žaludečního obsahu nastává pasivně, pokud jsou jícen a žaludek umístěny na stejné úrovni. Pro snížení závažnosti pálení žáhy nejezte kořenitá, kořenitá nebo kyselá jídla. Můžete použít kefír, mléko, které normalizují kyselost žaludku. Známá soda, která se používá ke snížení kyselosti žaludku, se nepoužívá během těhotenství, protože může dramaticky změnit rovnováhu kyseliny a báze v těle (částečně může soda vstoupit do krevního oběhu). Změna této rovnováhy ovlivňuje funkci ledvin, které během těhotenství pracují ve zvýšeném režimu. Navíc u těhotných žen má svěrač jícnu tendenci být v uvolněném stavu a použití sodovky může tuto relaxaci zvýšit, protože oxid uhličitý se tvoří ze sodovky v důsledku chemických reakcí v žaludku (má tendenci uvolňovat svalová vlákna).

Pokud je bolest způsobena biliární kolikou, lékař doporučí těhotnou stravu s omezeným množstvím tuku.

Léčba drogy

Léčba léků na bolest na hrudi u těhotných žen není zaměřena na zmírnění symptomu, tj. Bolesti, ale na odstranění příčiny. Některá léčiva se používají pro akutní záchvat bolesti v dávce, kterou lékař zvolí individuálně. Většinou se používají léky ze skupiny nehormonálních protizánětlivých léků (nesteroidní protizánětlivé léky). U některých zástupců této skupiny a skupiny antispasmodik (léků, které zmírňují svalové křeče) je prokázána relativní bezpečnost používání během těhotenství. Takové léky zahrnují ne-shpa a paracetamol. Přesná dávka by měla být zvolena lékařem po posouzení přínosů a rizik užívání léku. Pokud existují jiné způsoby, jak zmírnit bolest, lékař tyto léky předepíše.

K léčbě srdeční patologie během těhotenství se obvykle používají diuretika, léky, které mají kardioprotektivní účinek (zpomalují puls, zlepšují krevní oběh a snižují potřebu kyslíku v srdečním svalu).

U častých akutních infekcí dýchacích cest a nachlazení jsou těhotným ženám předepisovány vitamínové přípravky, léky, které zvyšují imunitu.

Masáže, manuální terapie a osteopatie

Tyto metody ručního působení na svaly a vazy na hrudníku jsou účinné zejména pro intercostální neuralgii, osteochondrózu hrudní páteře, fibromyalgii, tj. Pro bolest způsobenou podrážděním nervů a svalovým křečem. Díky působení na body bolesti a obnovení správné polohy obratlů se doktorovi podaří uvolnit svalové křeče a odstranit bolest.

Se slabými svaly hrudníku a zad, s osteochondrosou může lékař doporučit, aby těhotná žena provedla fyzické cvičení. Silné svaly na zádech a hrudi drží obratle a žebra v poloze, což brání jejich přemístění a protažení nervů.

Lidové recepty

Lidová léčiva jsou účinná při zmírnění určitých příznaků, jako je pálení žáhy, bolest v neuróze, palpitace, bolest způsobená kašlem a zažívací potíže. Je důležité vědět, že většina bylin je kontraindikována během těhotenství, navzdory zjevné bezpečnosti přírodních léčivých přípravků. Zejména se vyhněte časným odvarům..

Pro bolest na hrudi můžete použít následující lidové recepty:

 • Obálky na pálení žáhy. Z lidových léčivých přípravků, které urychlují hojení žaludeční sliznice a snižují pálení žáhy, se používá rostlinný olej (při pálení žáhy lžíci), bramborová šťáva, mrkvová šťáva, ořechy a semena.
 • Uklidňující odvar. Je dovoleno používat kořen valeriána. Vezměte 10 gramů suchého kořene a nalijte 200 ml vroucí vody. Dále musíte vše držet ve vodní lázni půl hodiny, zavřít víko a nechat vychladnout. Když se vývar ochladí, musí být filtrován. Můžete vzít 1 polévkovou lžíci 4krát denně po dobu 2 týdnů. Odvar umožňuje normalizovat krevní tlak, snížit srdeční frekvenci a také zlepšuje trávení a spánek. To vše pomáhá zmírnit neurotickou bolest na hrudi..
 • Expektorantní byliny pro kašel. Aby se sputum stalo méně viskózním a snáze se odlišovalo, čímž pomáhá eliminovat kašel a související bolest na hrudi, mohou těhotné ženy používat recept, který zahrnuje marshmallow, oregano, podběl a jitrocel. Všechny tyto byliny se berou ve stejném množství a smíchají se. 1 polévková lžíce bylinné sbírky se nalije do sklenice vroucí vody a vaří se po dobu 15 minut. Jakmile se kapalina ochladí, musí být filtrována. Nápoj by měl být půl šálku 2krát denně před jídlem. Vývar může být odebrán déle než 1 týden.
 • Dekorace Cholagogue. Mohou být použity pouze v nepřítomnosti velkých kamenů, jejichž přemístění může způsobit biliární koliku, to znamená, že lékař předepíše tyto odřezky těhotné ženě pouze v případě, že bolest je způsobena dysfunkcí bez strukturálních změn ve žlučníku nebo žlučovodech. Pokud je tón žlučníku snížen a dochází ke stagnaci žluči, použijte slaměný písek. Vezměte 10 - 15 gramů trávy a nalijte sklenici studené vody (200 ml), přiveďte k varu, ochlaďte, nechte vařit po dobu 8 hodin, filtrujte. Užívejte perorálně půl šálku 2krát denně před jídlem. Tuto bylinu nelze použít se zvýšeným tlakem u těhotné ženy, ani u toxikózy a gestózy (pozdní toxikóza těhotných žen).

5 týdnů těhotenství a bolest na hrudi - to je normální?

Pátý týden těhotenství je období, kdy žena již vykazuje známky hormonálních změn v těle. Bolest na hrudi je jedním z těchto příznaků. To je zcela normální. Žlázy mléčných žláz bobtnají, bradavky se zvětšují, stávají se citlivými, pokožka ztmavne kolem bradavek a na hrudi se objeví žilní „síť“ v důsledku zvýšení průtoku krve do mléčné žlázy. Takové bolesti se projevují v obou mléčných žlázách. Další příčinou bolesti na hrudi v raných stádiích může být výron žeber a páteře. K tomu dochází působením hormonálního relaxinu, začíná se to produkovat již nyní a změkčuje vazy. Určité posunutí žeber a obratlů může způsobit nepohodlí při pohybu a zhluboka se nadechnout. Také to není důvod k obavám..

Pokud je bolest na hrudi doprovázena těžkou dušností, má naléhavý, pálivý charakter, měli byste se poradit s lékařem a zjistit, zda je vše v pořádku s orgány uvnitř hrudní dutiny..

37 týdnů těhotenství, bolest na hrudi - to je normální?

V posledním měsíci těhotenství bolest na hrudi málokdy trápí těhotnou ženu, to znamená, že prasknutí bolestí na hrudi charakteristických pro včasné těhotenství není v pozdějších fázích charakteristické. Avšak blíže k 37. týdnu těhotenství jsou mléčné žlázy již maximalizovány, visí dolů. V tomto případě roste břicho také na dýchací desku (bránice). Žena se cítí mátnout v hrudi kvůli neschopnosti plně dýchat a mléčné žlázy se stávají tak těžkými v důsledku přísunu krve, že může způsobit nějaké nepohodlí. Prasklé bolesti na hrudi, které se při stlačení zvyšují, mohou naznačovat stagnaci mléka (lakostáza) nebo zánět prsu (mastitida).

V posledních týdnech těhotenství začíná výroba hormonu oxytocinu. Pod vlivem tohoto hormonu se děloha připravuje na porod, zatímco oxytocin způsobuje kontrakci nejen dělohy, ale také svalových buněk obklopujících žlázové buňky a kanály mléčné žlázy. Díky tomuto účinku oxytocinu se mléko vylučuje z prsu. Obvykle není bolest současně, ale příval mléka do bradavek může způsobit nepohodlí na hrudi.

Když prsa začne bolet během normálního těhotenství?

Bolest na hrudi může být stížností, která doprovází ženu během jejího těhotenství. Nástup bolesti se může objevit v prvním, druhém nebo třetím trimestru těhotenství.

V prvním trimestru těhotenství, tj. Až do 12 týdnů, je bolest v mléčných žlázách způsobena zvýšením průtoku krve do žlázy a jejím otokem, určitým rozšířením kanálků a začátkem hormonální restrukturalizace žlázy. Tyto změny jsou důsledkem zvýšené hladiny ženských hormonů, zejména progesteronu..

Ve druhém trimestru těhotenství, tj. Až do 24 týdnů, je bolest způsobena postupným zvyšováním samotné žlázy v důsledku žlázové tkáně, jakož i začátkem produkce mléka. Velikost prsou se zvětšuje nejméně o 1 velikost. V tomto období je však bolest zřídka závažná, někdy není, ale existuje citlivost bradavek. Skutečnost je taková, že po 12 týdnech je hormonální pozadí víceméně normální díky zahájení placenty. Od tohoto týdne je zodpovědná za uvolňování hormonů. Produkce progesteronu ve vaječnících se zastaví, takže nepříjemné příznaky ve formě bolesti na hrudi se významně snižují nebo úplně vymizí.

Ve třetím trimestru se hladina prolaktinu, hormonu, který stimuluje produkci mléka, stává maximální (do 30. týdne). Potrubí je naplněno mlékem, které začíná vynikat. Z toho mohou na hrudi vzniknout nepříjemné pocity, pocit, že hrudník je oteklý. Blíže k porodu se prolaktin v krvi snižuje, zatímco hladina hormonu oxytocinu stoupá. Tento hormon usnadňuje rozvoj mléka v mléčných žlázách, což je důsledkem stagnace mléka a s tím spojeného nepohodlí v hrudi. Po narození začne prolaktin opět stoupat, aby žena mohla krmit své mléko.

V některých případech je možný rozvoj zánětu mléčné žlázy - mastitidy. Mastitida během těhotenství je poměrně vzácná událost, protože jejím hlavním důvodem je stagnace mléka v potrubí a infekce. Během těhotenství se produkuje malé mléko, i když mnoho žen si stěžuje na vypouštění mléka z bradavek a jsou nuceny používat absorpční obložení. I přes toto se může mastitida vyskytnout u těhotných žen starších 35 let na pozadí snížení imunity po poranění prsu.

Jak rozlišit bolest na hrudi s PMS a těhotenství?

Je docela obtížné rozlišovat mezi bolestí v premenstruačním syndromu (výkyvy nálad, citlivost v mléčných žlázách, záda, otoky a další příznaky, které se objevují týden před menstruací) a bolestí na hrudi, což je známkou těhotenství. Před opožděnou menstruací je bolest v mléčných žlázách v obou případech způsobena otokem tkáně mléčné žlázy a proliferací žlázové tkáně. U PMS neexistují žádné příznaky, jako jsou tmavé kruhy kolem bradavek (areola), zvýšená citlivost bradavek a jejich zvýšení. Všechny tyto příznaky naznačují vysokou hladinu hormonu progesteronu, tj. Přítomnost těhotenství, která není pozorována u PMS.

U premenstruačního syndromu (PMS) nehraje hlavní roli progesteron (který se naopak naopak před menstruací obvykle snižuje), ale prolaktin. Předpokládá se, že vysoká hladina prolaktinu ve druhé fázi menstruačního cyklu způsobuje mnoho příznaků tohoto onemocnění, včetně změn v mléčné žláze. V některých případech se s PMS tvoří cysty z dilatačních kanálů, které lze pociťovat jako těsnění. Toto je již začátek mastopatie - hormonální onemocnění mléčných žláz. Tento jev není typický pro těhotenství..

V takových případech je bolest v hrudi a kašel během těhotenství?

Bolest na hrudi a kašel během těhotenství je kombinací příznaků, které obvykle ukazují na patologii dýchacího nebo kardiovaskulárního systému. Kašel sám může způsobit bolest na hrudi. Dlouhodobý kašel způsobuje přetížení svalů hrudníku. Charakteristickým rysem takové bolesti je její vzhled při kašli. Jindy se může cítit nepohodlí na hrudi nebo napětí. Kašel během těhotenství se obvykle vyskytuje v přítomnosti jakéhokoli chronického onemocnění plic a průdušek. Tuberkulóza, která se během těhotenství zhoršuje, je obzvláště nebezpečná. Časté nachlazení může také způsobit kašel, ale bolest na hrudi se objeví pouze tehdy, je-li postižena průdušnice a průdušky..

V některých případech je kašel vyvolán bolestí, například s patologií srdce během cvičení se u ženy může vyvinout bolest ve středu hrudníku a kašel. Kašel se vyskytuje v důsledku náhlé změny krevního oběhu v srdci a plicích. Bolest a kašel mohou být známkou vrozených a získaných srdečních vad, které se během těhotenství zhoršují v důsledku zvýšeného stresu na těle..

Pokud se žena často obává pálení žáhy a regurgitace, může dojít ke kašli spolu s pocitem pálení na hrudi v důsledku požití potravy ze žaludku do jícnu a poté do průdušek. Charakteristicky zvýšené příznaky v poloze na zádech. Tento stav se nazývá refluxní ezofagitida, tj. Zánět jícnu způsobený vniknutím kyselého obsahu žaludku zpět do jícnu..

Proč je během těhotenství bolest pod prsou?

Vpravo pod ženskou hrudí může poškodit žebra, svaly na hrudi, močový měchýř a játra. Tato oblast se nazývá hypochondrium, protože se nachází pod pobřežním obloukem tvořeným dolními žebry. Tato žebra mají zvláštnost - jsou připojena ke hrudní kosti pomocí jediné chrupavky a navzájem jsou spojena samostatnou chrupavkou. Během těhotenství se chrupavka a vazy uvolňují, jsou měkčí, takže existuje riziko, že se tato žebra posunou. V důsledku nepříjemného pohybu, bolestivých pocitů vzniká pocit plnosti. Příčinou této bolesti je podvrtnutí.

Existuje patologie, jako je intercostální neuralgie nebo doslova „bolest nervů procházejících mezi žebra“. K tomuto stavu dochází mimo jiné kvůli určité expanzi hrudníku během těhotenství, nejčastěji se však příčina bolesti v mezikostálním prostoru nachází za, v oblasti hrudních obratlů, kde sevřené hrudní nervy potom pohybují podél okraje žebra dopředu. Projevuje se to střelbou, ostrou a silnou bolestí v mezistupním prostoru, kdy trup, hluboký dech, tj. Pohybem svalů zad a hrudníku.

Pod prsou na pravé straně může močový měchýř i játra ublížit. S bolestí způsobenou křečem žlučníku nebo stagnací žluči si těhotná žena stěžuje na bolestnou tupou bolest, která způsobuje žaludek, záda a rameno. Obvykle se taková bolest objevuje po hojném mastném jídle. Pokud kliknete na oblast bolesti, bolest při inhalaci se zesílí.

Co způsobuje bolest v levé části hrudníku během těhotenství?

Levá polovina hrudníku je primárně spojena se srdcem, ale uvědomte si, že bolest na levé straně hrudníku není spojena s vážnou patologií srdce (střed hrudníku je bodem „srdeční“ bolesti). Obvykle je bolest vlevo způsobena neurotickou poruchou, která je charakteristická pro mnoho žen a může se během těhotenství zhoršovat. Tupá bolavá bolest vlevo, kombinovaná s palpitacemi, pocení, slabost, které se vyskytují na pozadí emočního stresu, obvykle naznačují právě takovou poruchu. Pokud je bolest stanovena pod hrudníkem vlevo, pak je trávení pravděpodobně narušeno, dochází k podráždění žaludku. Bolest na levé straně může být také způsobena intercostální neuralgií (sevření nervů podél žeber), patologií sleziny a slinivky břišní.

Během těhotenství vždy bolí prsa?

Bolest na hrudi není povinným příznakem, který by se měl vyskytnout u všech těhotných žen. Mnoho žen necítí nepohodlí v mléčných žlázách. To se vysvětluje stabilním hormonálním pozadím, normální citlivostí mléčné žlázy na hormony a nízkou citlivostí na bolest. Pokud se bolest na hrudi neobjeví během těhotenství, ale prsa roste, kolostrum se vylučuje (první mléko), bradavky ztvrdnou, pak není důvod k obavám.

Proč hrudník během těhotenství náhle přestal bolet?

Obvykle je bolest v hrudníku pro těhotnou ženu v prvním trimestru těhotenství znepokojující, nepohodlí po 12 týdnech těhotenství se postupně snižuje. Po 20 týdnech začíná produkce mléka, což může v některých případech způsobit prasknutí bolesti na hrudi, pokud je prsa příliš citlivá na hormony. Blíže k porodu bolest a citlivost bradavek mléčných žláz téměř úplně zmizí, protože mléčné žlázy jsou již připraveny vylučovat mléko, v nich již proběhla veškerá nezbytná restrukturalizace. To je normální, nepřítomnost bolesti nepředstavuje pro dítě žádnou hrozbu. Jiná věc je, když bolest náhle přestala nebo citlivost bradavek v časných stádiích těhotenství zmizela. Pokud se dříve zvětšené mléčné žlázy najednou odfouknou, změknou, možná hladina hormonu progesteronu v těle prudce poklesla. Důvodem nízké hladiny hormonu může být zmrazené těhotenství, tj. Smrt plodu a destrukce vajíčka plodu při absenci známek potratu („prázdné vajíčko plodu“). V takových případech obvykle zmizí další příznaky těhotenství, jako je zvracení, nevolnost a žaludek přestane růst. Je zaznamenáno zvýšení teploty, objeví se vaginální výtok. Diagnóza je stanovena pomocí ultrazvuku (ultrazvuk) a krevního testu na hladinu hCG v krvi (lidský chorionický gonadotropin)..

Proč bolí hrudník a břicho v průběhu těhotenství?

Pokud během těhotenství, zejména v prvních měsících, začíná břicho bolet spolu s hrudníkem, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Důvodem může být hrozba potratu. Bolest na hrudi se objevuje během vyvíjejícího se těhotenství, ale přidání bolesti břicha může být signálem, že se děloha stahuje, a to je nebezpečné odmítnutím vajíčka (potrat)..

Mírné bolesti v podbřišku a citlivost na hrudi až do opožděné menstruace se považují za známky těhotenství. V době zavedení vajíčka do sliznice dělohy může žena cítit bolest v dolním břiše.

Pokud hrudník a břicho „bolí“ současně a současně, může se žena předčasně narodit nebo existuje riziko potratu.

Články O Neplodnosti