Hlavní Testy

Bolest zad během těhotenství

Během období porodu dítěte může žena pociťovat nepohodlí a bolest v zádech jak v časném, tak v pozdním těhotenství. Důvodem je skutečnost, že ženské tělo se začíná znovu vyvíjet v důsledku vývoje plodu.

Zaprvé to ovlivňuje stav imunitního systému, po kterém začíná posun těžiště a změny hladiny hormonů v krvi. Všechny tyto ukazatele přímo souvisejí s bolestmi zad během těhotenství. Zvýšená zátěž ovlivňuje pohybový aparát těhotné ženy, zejména páteře. Za takových podmínek se mohou objevit nejslabší místa v těle. To je obvykle dolní část zad a dolní část břicha..

Příčiny

Období těhotenství ovlivňuje kyčelní kloub a páteř. Po dlouho očekávané chvíli se uvolňují určité hormony, které ovlivňují tón svalové tkáně. Díky tomuto jevu se femorálně-sakrální klouby začnou uvolňovat a připravovat se na nadcházející narození. Výsledkem je narušení rovnováhy a žena se musí přizpůsobit výčnělku břicha.

Chcete-li přesně pochopit, proč bolí záda v raných stádiích a co dělat, abyste se zbavili nepříjemných pocitů, musíte znát hlavní důvody jejich vzhledu. Mezi hlavní faktory patří následující faktory:

 • Přítomnost nemocí pohybového aparátu. Dívka může trpět chronickými onemocněními páteře před počátkem těhotenství, proto v budoucnu mohou patologie způsobovat těžkou bolest v zádech během těhotenství.
 • Degenerativní onemocnění kostní tkáně. Nejčastějším onemocněním je osteochondróza, která se vyznačuje poškozením meziobratlových plotének v různých částech páteře. Postupné ničení chrupavky způsobuje u těhotných žen silnou bolest zad.
 • Rachiocampsis. Páteř se může ohýbat na pravou nebo levou stranu, dopředu nebo dozadu, díky čemuž se rozlišuje několik typů patologie. Ve většině případů se onemocnění vyskytuje v dospívání. Na straně nebo za zády se vytvoří mírný ohyb, který způsobuje bolest v zádech v časných fázích těhotenství. Pokud se s ní nebude zacházet, v budoucnu může dojít k narušení vnitřních orgánů nebo k postižení.
 • Dlouhý pobyt v nepříjemné poloze. Tento jev je pozorován během spánku, když je přijata nepohodlná poloha pro spaní nebo matrace není vhodná pro normální spánek. Abyste se těmto situacím vyhnuli, musíte si vybrat správné lůžkoviny v ortopedickém obchodě.
 • Slabé svaly v bederní oblasti. Je to tato svalová skupina, která je zodpovědná za zatáčky, naklápění dopředu a dozadu. Proto se s nedostatečně vyvinutými svaly mohou často objevit pocity těžkosti a nepohodlí.

V prvním trimestru je tělo nejzranitelnější kvůli strukturálním a hormonálním změnám na pozadí vývoje plodu. Bolest může také nastat po těhotenství. Je to způsobeno porodním porodem, který ovlivňuje svaly a klouby kyčle a páteře.

Jaká onemocnění mohou způsobit bolesti zad?

Kromě hlavních příčin nepohodlí se rozlišuje několik nemocí, v souvislosti s nimiž může žena pociťovat nepříjemné a bolestivé pocity.

Pankreatitida

Před oplodněním může mít dívka problémy se slinivkou břišní, které se během těhotenství zhoršují. Zánět slinivky břišní je extrémně vzácný, ale může to být právě faktor, který způsobuje vážné nepohodlí. Pokud těhotná žena vede špatný životní styl a často zneužívá alkohol, mastná a těžká jídla, pak to vše ovlivňuje činnost této žlázy.

Patologie může být také ovlivněna genetickou predispozicí a depresivními stavy. Nekontrolovaný stres ovlivňuje celý gastrointestinální trakt, takže pankreatitida je často doprovázena plynatostí a vysokou kyselostí..

Pyelonefritida

Zánět ledvin, jehož hlavními příznaky jsou bolest doleva nebo doprava v dolní části zad. Pohybem kamene v močovodu může žena cítit tažení těžkých bolestí v dolní části zad, které nelze překonat. Trvání bolesti může trvat dlouhou dobu, proto se doporučuje neprodleně vyhledat lékaře. Kromě bolesti se během močení objevuje zákal moči a bolestivost.

Bolest v pozdním těhotenství

Pocity bolesti se během těhotenství ve třetím semestru zvláště zhoršují. Pohodlí a tlak se vyskytují téměř u každé těhotné ženy. Důvodem může být velký tlak na páteř a oslabení břišních svalů. Těžká bolest může padnout na vaše nohy. V tomto případě se dívka bude cítit nepohodlí při chůzi, nepohodlné umístění nebo dlouhé postavení.

V důsledku výrazné svalové relaxace může dojít k bolesti v oblasti kyčelního kloubu a sakrococcygeal. K odstranění nepříjemných příznaků a zmírnění bolesti musí nastávající matka dodržovat speciální stravu, která bude bohatá na mléčné a kyselé mléčné výrobky, maso a rybí výrobky, fazole, sóju a zeleninu.

V těchto potravinách převažují prospěšné stopové prvky, zejména vápník, který je nezbytný pro normální vývoj plodu a pro udržení muskuloskeletálního systému matky. Pokud není možné udržovat správnou výživu, ve které převládá vápník, lékaři doporučují speciální léky. Složení těchto léků nepoškodí těhotnou ženu, ale aktivně vyplňuje nedostatek vápníku v těle.

Mezi tyto léky patří:

 • Glukonát vápenatý. Nejjednodušší lék, který se vztahuje na jednotlivé léky. Kompozice obsahuje pouze vápník, takže biologická dostupnost léčiva je výrazně nižší než u moderních vápenatých přípravků.
 • Calcemin. Složení tohoto nástroje zahrnuje několik typů vápníku, vitamínu D3, Zinek, měď a další stopové prvky. Vitamin D3 pomáhá tělu vstřebávat vápník a zlepšuje kvalitu kostí. Měď se podílí na syntéze kolagenu, který žena potřebuje.
 • Vápník D3 Nycomed. Složení léčiva zahrnuje vápník a cholekalciferol (vitamin D3), které regulují metabolismus vápníku a fosforu, mineralizují kosti a podílejí se na přenosu nervových impulzů. To vše příznivě ovlivňuje tělo matky a plod.

Spolu s užíváním léků musíte omezit fyzickou aktivitu a vzpírání, abyste nezpůsobili vážnější komplikace. Je také nutné vyvarovat se ostrých ohybů a pohybů, které mohou vyvolat svalové napětí. V pozdějších fázích si musí žena pamatovat, že pokud se v průběhu těhotenství bolí záda, je nejlepší poradit se s lékařem a nerozhodnout o léčebných metodách na vlastní pěst, protože to může poškodit zdraví dítěte.

Léčba

Když lékař přesně určí diagnózu, bude se jednat o léčbu patologie. V případě jakýchkoli indikací se nejprve předepisují cvičení a léky proti bolesti. V závislosti na diagnóze si specialista vybere individuální léčebný postup.

S kýly meziobratlových plotének a jinými neurologickými chorobami to mohou být gymnastické procedury, které pomalu protahují svaly zad a zvyšují jejich pružnost. Během cvičení se zlepšuje saturace tkání kyslíkem, což způsobuje normální metabolismus. Všechny postupy musí být prováděny pod vedením zdravotnického pracovníka, aby nedošlo k dalšímu poškození těla.

Ortopedické výrobky pomáhají snižovat zátěž nohou, nohou a dalších částí těla. Pro těhotné ženy je ideální podpora oblouku a měkké obvazy. Speciální vložky pomáhají rovnoměrně rozložit zátěž a snížit tak bolest. Korzety a obvazy podporují břicho nastávající matky, aby snížily zátěž na zádech.

Léková terapie je použití přípravků s obsahem vápníku a léků proti bolesti: tablet, tobolek nebo mastí. Než začnete užívat drogy, musíte se poradit s lékařem, protože většina léků je kontraindikována u těhotných žen. Mezi přijatelné látky snižující bolest k eliminaci bolesti a zánětu se používají následující látky:

 • Traumeel;
 • Fastum gel;
 • Diclofenac;
 • Maminka mast.

Na které lékaře se mám obrátit

Pokud vaše záda špatně bolí během těhotenství ve druhém trimestru a později, je nejlepší se poradit s vysoce kvalifikovaným odborníkem. Může to být porodník-gynekolog, obratlovec, neurolog nebo gastroenterolog, v závislosti na příčině příznaku. Gastroenterolog se specializuje na léčbu onemocnění trávicího ústrojí. Proto, s patologií s pankreasem, musí žena nejprve kontaktovat tohoto specialistu.

Lékař vám předepíše ultrazvukové vyšetření, vyšetření krve a moči. Léčba bude prováděna pod stálým dohledem ošetřujícího lékaře, aby nedošlo k následným komplikacím. Pro zajištění normálního fungování orgánů je předepsána speciální strava a užívání drog. V případě zánětu a dysfunkce genitourinárního systému se žena musí poradit s porodníkem-gynekologem nebo obyčejným gynekologem, který určí, proč bolí záda během těhotenství a jak je spojena s pohlavními orgány.

Pro stanovení diagnózy předepíše odborník ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) a obecné testy moči a krve. Poté lékař vybere antibakteriální léčiva na základě údajů o pacientovi. Vertebrolog a neurolog studují degenerativní patologie páteře a neurologických onemocnění, jako je radiculitida a herniované disky. K přesné identifikaci místa zánětlivého procesu lékař předepíše MRI (magnetická rezonance).

Prevence

Během těhotenství lze zabránit bolesti zad. Dostatek pozornosti na zdraví žen. Za tímto účelem se doporučuje:

 • Vyberte si ortopedické boty s malým vzestupem, abyste se při chůzi necítili těžce.
 • Používejte měkké korzety nebo obvazy. Pomůže to posílit vaše zádové svaly a udržovat známé těžiště. Pro ženu bude snazší se otočit a naklonit se.
 • Neprovádějte náhlé pohyby a ohyby, během kterých můžete stahovat svaly zad.
 • Při sezení nedržte tělo rovně, ale opřete se o zadní část židle. Pomůže to snížit stres na zadních svalech..
 • Vyberte si ortopedickou matraci a pohodlnou polohu, ve které bude žena pohodlně spát.
 • Jezte potraviny bohaté na vápník a další stopové prvky..

Potraviny s vysokým obsahem vápníku brání zánětlivým a degenerativním onemocněním páteře.

Bolest zad během těhotenství

Od chvíle, kdy se sperma a vejce setkají, je v ženském těle spuštěn mechanismus zaměřený na provádění obrovských změn! Vnitřní orgány a systémy, vzhled a emoční stav nastávající matky se pod vlivem těchto procesů rychle mění. A ačkoli se žaludek během tohoto období stává středem pozornosti, je to právě on, kdo je často zodpovědný za výskyt mnoha bolestivých pocitů v různých částech těla, včetně bolesti zad a zad. Tak co se tam stane, že žena má tak divokou bolest zad?! Pojďme to zjistit.

Příčiny bolesti zad během těhotenství

 1. Přetížení svalů a hormonální změny. Pod vlivem hormonového relaxinu se fixované pánevní klouby a meziobratlové vazy začínají uvolňovat a rozšiřovat. Tělo se tedy připravuje na nadcházející narození. Tyto procesy bohužel způsobují bolest v pánvi a zádech. Naštěstí však obvykle uplynou do 20. týdne. Navíc v důsledku růstu plodu se břišní svaly také protahují a oslabují. Proto svaly zad začínají pracovat pro dva, což také způsobuje bolest zad.
 2. Nerovnováha. Se zvyšujícím se termínem se těžiště těla těhotné ženy posouvá dopředu, což způsobuje napětí páteřních svalů, které se na tuto polohu nepoužívají..
 3. Nesprávné držení těla. Aby se vyrovnala změna těžiště, začne žena nedobrovolně vyčnívat její žaludek dopředu, přičemž jí bere ramena zpět. V této poloze se musí páteř silně ohýbat. Celkově to způsobuje bolest zad.
 4. Rozšíření dělohy. Čím blíže k porodu, tím větší je děloha. Začne vyvíjet tlak na nervové zakončení a krevní cévy obklopující páteř, což je obzvláště cítit v pozdních stádiích v poloze na zádech..

Bolest zad se zpravidla objevuje ve druhém trimestru těhotenství, tj. Od pátého měsíce. Ačkoli se někteří z nich mohou přihlašovat mnohem dříve. Především to platí pro ženy, které jsou nuceny sedět na stejném místě po celý pracovní den. Taková bolest je většinou tupá, bolavá a horší, když se snaží vstát.

Krátce před porodem se bolest může zvýšit v důsledku tlaku hlavy dítěte na spodní část páteře. Kromě toho tělo začíná před porodem provádět „bolestivá cvičení“, což se některé ženy cítí velmi akutně, zatímco jiné si toho ani nevšimnou. Prenatální bolesti jsou velmi charakteristické: břišní stěna se najednou přetáhne za vaši vůli a na dotek je znatelně těžší než obvykle. Tento jev se vyskytuje zvláště často, když vyvíjíte fyzické úsilí, máte orgasmus nebo truchlíte a rozzlobíte se, ale někdy bez zjevného důvodu. Pokud se váš žaludek znovu zjemní, nemáte důvod se obávat. Bolest zad v pozdním těhotenství naznačuje kritický stav, když je děložní hrdlo zkráceno a děložní hltan se začne otevírat.

Chcete-li zmírnit nebo zklidnit bolest zad, musíte dodržovat určitá doporučení. Zřídka bolesti zad vyžadují lékařské ošetření. Pokud je to nutné, váš gynekolog vám o tom řekne..

Možné příčiny bolesti zad a opatření k úlevě

Těhotenství je velkou zátěží pro ženské tělo. Koneckonců, orgány během této doby pracují „pro dva“ a páteř musí odolat další zátěži, která se každým dnem zvyšuje. 85% žen má v průběhu těhotenství bolesti zad. Povaha výskytu těchto bolestí je odlišná, příčinu může zjistit pouze lékař. Ve většině případů se však nepříjemné pocity v zádech objevují kvůli nárůstu hmotnosti a posunu těžiště. Pokud vyšetření neodhalilo patologii, která způsobuje bolest zad, existuje mnoho bezpečných způsobů, jak zmírnit bolest v zádech během těhotenství..

Proč záda bolí během těhotenství

Bolesti zad během těhotenství se objevují v pozdním i časném stádiu. Tato skutečnost je vysvětlena odlišnou etiologií syndromu bolesti, a proto jsou v různých dobách nepříjemné pocity různorodé povahy a lokalizace..

Příčiny bolesti během těhotenství jsou rozděleny do 2 skupin:

 • Produkce hormonů progesteron, relaxin.
  Záda se začínají bolet kvůli produkci speciálního hormonu, který poskytuje flexibilitu kloubům a vazům pánevně-sakrální páteře. Ačkoli tento proces vyvolává bolest v dolní části zad, podobně jako menstruační, fyziologický porod je bez něj nemožný. Bolest z tohoto důvodu se objevuje v 6 a 38 týdnech těhotenství.
 • Zvýšení tělesné hmotnosti, posun ve fyziologickém těžišti vyvolává další zatížení páteře. Zvětšená děloha sevře nervové zakončení nebo vyvíjí tlak na vnitřní orgány. Komplex těchto faktorů vyvolává bolest v různých částech páteře.
 • Tréninkové zápasy. V pozdním těhotenství dochází k falešným kontrakcím, které připravují dělohu na proces porodu. Způsobují intenzivní, vzrušení v dolní části zad.
 • Slabý břišní svalový tón.
 • Sciatica - sevřený sedací nerv.

Během těhotenství imunitní systém oslabuje, takže patologie vyvolávají bolesti zad.

 • meziobratlová kýla;
 • osteochondróza;
 • problémy s ledvinami
 • poruchy slinivky břišní;
 • zánětlivé procesy ve svalové tkáni zad;
 • Ohrožených potratů.

Pokud má žena na svém místě bolest v zádech nebo v břiše, musíte nejprve kontaktovat gynekologa. Etiologie bolesti zad během těhotenství je stanovena obecnými testy krve a moči. Pokud podle výsledků analýz nevykazují žádné známky zánětlivého procesu a kromě bolestivého syndromu v páteři nemá pacient žádné další potíže, jedná se o fyziologickou bolest.

Kromě bolesti zad jsou přítomny další příznaky, výsledky testů ukazují vývoj zánětlivého procesu - to je jasný obraz patologické bolesti. V takovém případě musíte podstoupit další vyšetření k určení diagnózy. Pokud je zjištěno patologické onemocnění, je těhotná žena pozorována současně s úzkoprofilovým lékařem a gynekologem na prenatální klinice.

Patologické bolesti zad během těhotenství

Rostoucí zátěž páteře a vnitřních orgánů může vyvolat zhoršení stávajících chronických onemocnění nebo jejich výskyt v těhotenství.

Bolesti zad během těhotenství se vyskytují z následujících důvodů:

 • pyelonefritida je závažné zánětlivé onemocnění ledvin. Bolí to dolní část zad a těsně nad dolní část zad. Intenzivní bolest tažné přírody;
 • renální kolika - tato patologie, která se vyznačuje průchodem písku a drobných kamenů močovým traktem. Symptomy bolesti v bederní oblasti ve formě záchvatů, kontrakcí. Pokud se takové příznaky objeví, je nutné naléhavě zavolat sanitku;
 • osteochondróza, meziobratlová kýla jsou degenerativní procesy v páteři, jejichž komplikací je kýla meziobratlové ploténky. Syndrom bolesti se vyskytuje v postižené oblasti páteře během cvičení, dává dolním končetinám a hýždím;
 • hrozba ukončení těhotenství - vyskytuje se v kterékoli fázi těhotenství. V dolním břiše jsou také pociťovány ostré, intenzivní bolesti zad, silné křeče. Bolest je doprovázena vaginálním krvácením. Nezávislá opatření v tomto případě nemohou být přijata, musíte naléhavě zavolat sanitku a hospitalizovat těhotnou ženu;
 • pankreatitida je porucha pankreatu. Bolesti zad.

Fyziologická bolest v zádech během těhotenství

Nejčastěji žena pociťuje nepohodlí v zádech, počínaje 2. trimestrem těhotenství. Může to být patologická bolest spojená s exacerbací nemocí. Ale většinou nepříjemné pocity v zádech jsou důsledkem přirozených změn v těle.

Obvykle jsou tyto bolesti rozděleny do 3 typů:

 1. Bolesti zad - tento druh bolesti se vyskytuje v bederní oblasti a v celé páteři. Mohou být dány hýždím a dolním končetinám. Pocity se zesilují fyzickou aktivitou a večer.
 2. Bolest v zádech pod dolní částí zad - bolest zesiluje fyzickou námahou, změna polohy, může dát zadní straně stehna. K podobnému syndromu bolesti často dochází v důsledku sevření sedacího nervu, v tomto případě se také přidá bolest v nohou..
 3. Bolest v oblasti lopatek - spojená se zvýšením celkové tělesné hmotnosti, zvýšenou potřebou vápníku, změnou hormonálních hladin. Bolestivé pocity mohou být pomalé a doprovázet celý druhý a třetí trimestr těhotenství a mohou nastat ve formě akutních záchvatů. Bolest spojená se změnou hormonálního pozadí je pociťována ve formě nepohodlí v oblasti lopatek a je zhoršována inhalací a výdechem, které někdy dává srdci, po klidu neprochází. Nepříjemné pocity v oblasti lopatek, vyplývající z přepracování, po masáži, nočním spánku, odpočinku.

V prvním trimestru se fyziologická bolest zad zřídka obává ženy. Pokud se vyskytnou, pak nejčastěji bolestí v bederní oblasti spojené s hormonálními změnami.

Fyziologická bolest zad v druhém trimestru těhotenství:

 • pravá strana od zad bolí - nastává v důsledku napínání svalů dělohy;
 • bolest v dolní části zad je výsledkem rostoucí zátěže páteře v důsledku růstu plodu;
 • bolest v dolní části zad a nepohodlí v různých částech páteře - příčinou takových příznaků je přemístění těžiště;
  tíže v dolní části zad, švy v břiše, vpravo nebo vlevo - vznikají díky intenzivnímu růstu dělohy.

Fyziologická bolest zad v 3. trimestru těhotenství:

 • bolest v zádech a dolních zádech - je výsledkem stresu na klouby, svaly zad a vazy;
 • ostrá periodická bolest v zádech a dolních zádech, zasahující do kostrče - nastává v důsledku změkčení vazů, kloubů a posunu těžiště. Pokud jsou tyto bolesti doprovázeny špinením, je třeba neprodleně informovat lékaře;
 • bolesti zad v 38 týdnech těhotenství - spojené s produkcí hormonového relaxinu. Tento proces uvolňuje vazy, šlachy a svalovou tkáň. Stydké ochlupení změkčuje, takže se tělo těhotné ženy připravuje na nadcházející porod;
 • těžkost v dolní části zad za 37 týdnů - během této doby padá plodová hlava na pánevní prsten, posunuje se těžiště a na svaly dolní části zad se nachází velká zátěž;
 • bolesti zad ve 40. týdnu - příčina školení, falešné kontrakce, příprava dělohy k porodu.

Pokud se špinění spojí s fyziologickými bolestmi, je nutné naléhavě zavolat sanitku, protože to může být hrozba selhání těhotenství.

Jak zmírnit bolesti zad během těhotenství

Pokud se v 1. trimestru těhotenství vyskytne fyziologická bolest zad, léky se užívají pouze se souhlasem lékaře. Je to způsobeno tím, že během tohoto období dochází k tvorbě životně důležitých orgánů nenarozeného dítěte a léky proti bolesti mohou mít na tento proces negativní účinek. K pozdějšímu datu může lékař povolit užívání určitých léků, ale v každém případě se pokuste zbavit bolesti pomocí nedrogových metod..

Způsoby, jak zmírnit bolest v zádech během těhotenství:

Masáž

Masáž se provádí lehkými hladkými pohyby. Tento postup zlepší krevní oběh a zmírní svalové křeče. Je zakázáno masírovat jamky Venuše, může to způsobit kontrakce.

Teplé lázně

Jsou to teplé, nikoli horké koupele, které dobře uvolňují svaly zad a zmírňují bolest. Do vody můžete přidat několik kapek levandulového oleje nebo ylang-ylang, ale ne více než 3 kapky.

Anténní bandáž

Ortopedičtí chirurgové doporučují nosit obvaz těhotným ženám při prvních známkách břicha, aniž by čekali na bolesti zad. Obvaz odstraňuje zátěž ze zadních svalů, podporuje rostoucí bříško a rozděluje těžiště.

Gymnastika

Účinným způsobem, jak odstranit nepříjemné pocity v zádech a udržet celkový tón těla, je gymnastika pro těhotné ženy. Speciální cvičení k uvolnění svalových křečí, posílení svalového korzetu pomohou uvolnit svaly a uvolnit napětí. Je lepší navštěvovat speciální školení pro těhotné ženy a provádět cvičení pod dohledem školitele.

Plavání v bazénu

Voda podporuje tělesnou hmotnost a každá těhotná žena se může znovu cítit štíhlá. Pokud vás bolí záda, voda se uvolní a zmírní stres. Plavání posiluje a napíná svaly zad bez zatížení páteře.

Aplikátory Lyapko

Pro zmírnění bolesti zad během těhotenství pomohou postupy s aplikátorem Lyapko. Bedra lze válcovat univerzálním válečkem, aplikaci na hrudník a bederní bednu lze provést pomocí aplikátorů heřmánku, Chance.

Léky proti bolesti

Ve vzácných případech, s nesnesitelnou bolestí spojenou s těhotenstvím, může lékař předepsat léky proti bolesti. Může to být oteplovací nebo protizánětlivá mast. Pokud nelze syndrom bolesti zastavit pomocí mastí, předepisují se léky ve formě tablet.

Prevence bolesti zad u těhotných žen

Bolest zad během těhotenství je téměř nevyhnutelná. Koneckonců se na páteř položí další zatížení, které se každým dnem zvyšuje. Proto je lepší nečekat na výskyt nepříjemných pocitů, ale začít s jejich prevencí již v raných fázích těhotenství.

Opatření k prevenci bolesti zad během těhotenství:

 • Boty by se měly nosit na nízkém, stabilním podpatku, ideálně Thomas. Vysoké podpatky vytvářejí další napětí.
 • Musíte se naučit sedět. Při sezení pod zády se umístí podpěra ve formě polštáře nebo válečku a nohy jsou o něco vyšší než spodní část zad. V této poloze bude zatížení páteře optimální.
 • Spát na ortopedické nebo tvrdé matraci v postranní póze.
 • Sledujte hmotnost během těhotenství. V souladu se zvýšením velikosti plodu existují normy pro zvyšování tělesné hmotnosti u těhotných žen. Nadváha je zátěž na páteř, záda a svaly nohou.
 • Odstranění vzpírání a únavné fyzické aktivity.
 • Nastávající matky musí vždy sledovat jejich držení těla, protože záda negativně ovlivňuje celou páteř.
 • Během nočního spánku a denního odpočinku vložte mezi nohy polštář. Pomáhá to uvolnit napětí páteře a jeho plnou relaxaci.
 • Vyvážená, zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály, zejména vápník.

Očekávat dítě je pro každou ženu nezapomenutelné období. Bohužel, bolest zad je častým těhotenským společníkem, takže i ve fázi plánování musíte posílit korzet svalů zad a jíst dostatek potravin obsahujících vápník..

Těhotná bolest zad

Od druhého a třetího trimestru těhotenství se mnoho žen často obává nepohodlí v zádech a dolní části zad. Bolest zpočátku bolestí a blíže k porodu se stává intenzivnější a častější. Pohodlí v zádech se může objevit iu žen, které před těhotenstvím neměly problémy..

Vzhled bolesti u různých žen se objevuje v různých bodech těhotenství. Ale zpravidla záda bolí od 20-21 týdnů těhotenství. Bolest se však může objevit mnohem dříve, v tomto případě to vše záleží na tom, jaký je životní styl ženy..

Zranění zad je mnohem závažnější na konci těhotenství, což je asi 34, 35, 36 a 37 týdnů těhotenství. Důvodem v tomto případě není jen nadváha, ale také skutečnost, že dítě začíná vyvíjet tlak na dolní část zad. Kolem tentokrát začne tělo s jistým druhem „přípravy“, v důsledku čehož se některé ženy cítí docela intenzivní a silná bolest, i když jiné je nemusí cítit vůbec. V tomto případě můžete vidět, že se břišní stěna někdy sama napíná a stává se znatelně těžkou. To je jasně vidět, když se žena musí fyzicky vykonávat, nebo když se zlobí, ale to se děje bez udání důvodu.

Chcete-li pochopit, proč vaše záda bolí během těhotenství, musíte pochopit příčiny bolesti.

 • Pohyb těžiště v důsledku přibývání na váze.
 • Poruchy páteře před těhotenstvím.
 • Během těhotenství nosí boty na vysokém podpatku.
 • Oslabení vazového aparátu během těhotenství.
 • Hormonální změny v těle těhotné ženy.
 • Infekční a nachlazení.
 • Zvýšený tón dělohy a hrozba potratu.
 • Braxton Hicks pozdní boje.
 • Stres.
 • Špatná fyzická zdatnost, slabé svaly zad.
 • Nedostatek vápníku v těle.

Pohyb těžiště u těhotné ženy je hlavní příčinou bolesti zad

Všechny ženy zvyšují váhu během těhotenství. Po celé těhotenství žena získá až 16-20 kg. V souladu s tím se zvyšuje zatížení nohou a páteře a během těhotenství se objevuje bolest zad.

Plod roste každý týden a přibírá na váze, děloha se také začíná zvyšovat. V tomto případě se svaly pobřišnice natáhnou a oslabí, začne se zvyšovat zatížení zadních svalů a posouvá se těžiště. Pro udržení rovnováhy musí žena zatěžovat svaly zad. Těhotná žena mění polohu těla. Žena nedobrovolně nakloní ramena dozadu, ohne si krk a strčí si břicho dopředu, aby udržovala rovnováhu a nepadla.

V průběhu těhotenství se děloha stále zvětšuje a stává se příčinou nepohodlí těhotné ženy. Zvětšená děloha může komprimovat bránici, krevní cévy a nervová zakončení, což způsobuje bolest zad. To se může projevit zejména v pozdějších stádiích a často v poloze na zádech..

Hormonální změny v těle, které způsobují bolest zad

Hormonální změny mohou přispět k bolesti. Tělo a všechny jeho systémy se intenzivně připravují na porod a porod dítěte. Hormonální systém ženy hraje jednu z hlavních rolí při obnově těla budoucí matky. Působením hormonu relaxin, který vylučuje placentu, se pánevní klouby a meziobratlové vazy rozšiřují. Pohyblivost pánevních kloubů je nezbytná pro to, aby dítě během porodu procházelo porodním kanálem. Zároveň však uvolněné vazy a klouby způsobují bolest v dolní části zad a zad.

Již při porodu se zvyšuje produkce estrogenu v těle ženy a hladina progesteronu klesá. Zvýšení estrogenu stimuluje produkci hormonů, které budou zodpovědné za kontrakce dělohy během porodu..

Děloha bude intenzivně „trénovat“ před porodem. U žen se budou stále častěji objevovat falešné kontrakce, které nejen způsobí bolest v břiše. Tónované svaly mohou vyvolat záchvaty bolesti zad. Hormonální systém ženy někdy nezvládá své funkce. Výsledkem je nerovnováha v produkci hormonů. Tón dělohy se může zvýšit, což vede k ostrým bolestem v podbřišku a zádech. Spolu s špinením z pochvy mohou tyto příznaky naznačovat hrozbu potratu. V takových případech je naléhavě nutné zavolat sanitku, netolerovat a nemedikovat.

Bolest v pozdním těhotenství (38,39 a 40 týdnů)

U mnoha žen je v zásadě pozorována bolest v dolní části zad. Nejčastěji je výskyt bolesti způsoben vysokým zatížením páteře a skutečností, že břišní svaly oslabují v důsledku přetížení. Jinými slovy, v tomto případě bolí záda od 27. týdne těhotenství do narození. Současně se může vzdát v noze, zesílit po dlouhé procházce, fyzické aktivitě nebo jen prodlouženém postavení. Mohou se také objevit bolesti v ochlupení kostí a sakroilií, způsobené přirozeným změkčováním vazů..

Vypořádat se s takovou bolestí je docela možné, pokud se budete řídit několika jednoduchými pravidly. V první řadě tomu pomohou potraviny bohaté na vápník (mléčné výrobky, ryby, ořechy, zelenina, maso). Pokud je bolest pravidelně narušována, pak má smysl začít s doplňováním vápníku. Je také nutné omezit pohyby, které mohou zvýšit zátěž na zádech. Chcete-li například něco vyzvednout z podlahy, nemusíte se ohýbat, ale dřepět. V tomto případě se svaly končetin a ramen, a nikoli zad, napnou..

Je mnohem horší, když příčinou bolesti jsou různé neurologické choroby, jako je radiculitida, herniovaný disk atd. V tomto případě mohou problémy začít již ve 14-15 týdnech těhotenství, zatímco záda bolí docela špatně. Taková onemocnění však mohou ovlivnit pozdní těhotenství. V tomto případě se předpokládá ustavení postele, použití měkkého korzetu nebo obvazu, někdy se používají léky proti bolesti, ale to je spíše výjimka.

Jiné příčiny bolesti

Výše uvedené důvody jsou nejčastější, takže když se říká, že záda je během těhotenství velmi bolestivá, pak o nich téměř vždy mluvíme. Stále však existuje řada problémů, které mohou vést ke vzniku takové bolesti.

Pankreatitida

Toto onemocnění je zánět slinivky břišní. Naštěstí je taková nemoc poměrně vzácná, ale to je to, že záda bolí i na začátku těhotenství. Vývoj této choroby je usnadněn porušením odtoku žluči, konzumací alkoholu, špatnou stravou (dostatek mastných a masitých potravin), stresem a dědičnou predispozicí. Pankreatitida v akutní fázi se cítí s akutní bolestí v dolní části zad a břicha (horní část), zatímco bolest je podobná pletence. Často dochází k narušení stolice, zvracení, snížení krevního tlaku. V této situaci musíte naléhavě jít do nemocnice.

Diagnóza tohoto onemocnění vyžaduje řadu laboratorních testů moči a krve, je nutné podstoupit ultrazvuk, zobrazení magnetickou rezonancí atd. Léčba se musí nejčastěji provádět v nemocnici. V tomto případě je předepsána přísná strava, řada léků, které by měly normalizovat pankreas, léky proti bolesti a protizánětlivé léky. Pokud se situace nezlepší, pak se někdy musíte uchýlit k operaci.

Pyelonefritida

Jedná se o onemocnění ledvin, u kterého se projevuje bolest tažné a bolestivé povahy. V tomto případě, během těhotenství, záda bolí v bederní oblasti vlevo nebo vpravo. Ještě horší je, když musíte čelit ledvinové kolice, která je spojena s pohybem kamene do močovodu z ledvinové pánve. S kolikou během těhotenství bolí dolní část zad, nepracuje tak, že najde polohu, ve které bude bolest oslabovat. Také bolest se může šířit směrem k močové trubici nebo slabině. Dalším znatelným příznakem je to, že moč je docela zakalená, někdy si můžete všimnout příměsi krve. Může také dojít ke zvýšení teploty..

Pro stanovení diagnózy lékař pošle pacienta na ultrazvukové vyšetření, je také nutné provést laboratorní testy moči a krevní testy. Při léčbě pyelonefritidy se předepisují především antibakteriální léčiva, která se vybírají jednotlivě, přičemž je nutně brána v úvahu citlivost mikroorganismů, která způsobila nástup zánětlivého procesu. Léčba se v některých případech provádí ambulantně, ale je vhodnější ji léčit v nemocnici. U ledvinových kolik se používají ke zmírnění bolesti antispasmodika a léky proti bolesti a je také zabráněno určitému zánětu..

Proč záda bolí během těhotenství a jak se dá léčit

Období porodu dítěte způsobuje řadu změn v ženském těle a je doprovázeno výskytem různých druhů pocitů. Často může dojít ke změně chuti k jídlu, může dojít k nevolnosti nebo ke změně nálady. Zvláštní opatrnosti je třeba věnovat příznaku, když v průběhu těhotenství bolí záda. Může se vyskytnout nejen z fyziologických důvodů, ale také může naznačovat nástup závažných patologií.

Proč bolí záda těhotné ženy

Situace, kdy v průběhu těhotenství bolí záda, nejsou normou. Nepříjemné pocity mohou nastat v důsledku přírodních příčin a patologických procesů. V žádném případě by však tento příznak neměl být ignorován, protože dlouhodobá bolest vede k narušení psychoemocionálního stavu, způsobuje poruchy spánku a může způsobit depresi.

Mezi přirozené příčiny bolesti páteře patří:

 • postupné zvyšování velikosti dělohy u těhotné ženy způsobuje tlak na okolní tkáně;
 • v těžišti je posun;
 • vývoj plodu je doprovázen zvýšením tělesné hmotnosti těhotné ženy.

Bolest se může projevovat různými způsoby. Ze své podstaty lze předpokládat vývoj konkrétní patologie.

Ostré řezné bolesti

Akutní bolest zad během těhotenství může nastat v důsledku vývoje patologických procesů. Musí být rozlišeno na nemoci, jako je pankreatitida a radikulitida. V druhém případě může být bolest zadku nebo stehna. Zesiluje se při chůzi a při pokusu o změnu polohy.

U pankreatitidy je bolestivý syndrom akutní a má zoster. Porušení zákona o defekaci, nevolnosti a zvracení se snížením krevního tlaku jsou další příznaky této patologie.

Kreslení bolesti v dolní části zad

Povaha takové bolesti nejčastěji naznačuje přítomnost myositidy. Vzniká v důsledku dlouhodobého pobytu v ponoru nebo v případě podchlazení. Při pohmatu je ve svalové tkáni cítit bolestivé zhutnění..

U pyelonefritidy jsou také pozorovány nepříjemné pocity ve formě tažných bolestí. V tomto případě je bolest rozptýlená (šíří se přes dolní část zad) a pro ženu je těžké najít pozici, ve které by se bolestivý syndrom snížil. V některých případech dochází k náhlému zvýšení teplotního indexu těla. Pro účely diferenciální diagnostiky se provádějí laboratorní testy moči, ve kterých se objevují čerstvé červené krvinky a bílkoviny.

Vystřelující bolest

Bolesti zad v bederní oblasti naznačují vývoj lumbalgie (ischias). Dávají dolní končetiny na zadní straně stehna. Současně žena zaujímá nucenou polohlou polohu (pro ni je obtížné narovnat ji zpět). Tento příznak může být součástí klinického obrazu s osteochondrózou a meziobratlovou kýlou. Kromě toho je zaznamenána ztuhlost pohybů a pocit necitlivosti v končetinách.

V raných fázích

Některé ženy si uvědomují, že po oplodnění mají pocit, že „táhnou“ spodní části zad. To je způsobeno zavedením embrya do sliznicového epitelu dělohy, protože to narušuje jeho integritu. Spolu s tímto příznakem můžete pociťovat nevolnost a mírné střídavé výboje. Odborníci považují tento příznakový komplex za známku těhotenství.

Také v raných fázích bolesti zad může během těhotenství dojít z následujících důvodů:

 • Restrukturalizace ženského těla způsobuje řadu změn v páteři. Je to proto, že veškerá zátěž projde.
 • Po 1,5 měsíci od okamžiku těhotenství dochází ke změnám v sakrální sekci. Stává se elastickým, což přispívá k rovnoměrnému rozložení tlaku při neustálém zvyšování hmotnosti dítěte.
 • Žena ještě nemá čas zvyknout si na závažnost břicha. V tomto případě se kvůli chůzi při chůzi ohýbá zády, a v důsledku toho dochází k pravidelným tažným bolestem.
 • Od 12. týdne začíná roztahování vaku-vazového aparátu pánevních kostí. Tento proces způsobuje silný pocit nepohodlí, ale zpravidla nepředstavuje ohrožení zdraví ženy.

V pozdních termínech

Během 3. trimestru těhotenství žena přibírá na váze, což zvyšuje zatížení páteřních a pánevních kostí. Pod vlivem hormonů vazy a svaly pánevního dna zjemňují a stávají se elastickými. Spojení pánve s páteří získává pohyblivost, která způsobuje bolest v bederní oblasti.

Následující faktory mohou vyvolat bolest v zádech během těhotenství (37–40 týdnů):

 • Před porodem se hlava plodu sníží a v důsledku toho se zvyšuje tlak na sakrální oblast.
 • Odpojení placenty. Spolu s bederní bolestí se objevuje krvavý výboj. To je alarmující příznak, který může ohrozit zdraví matky a nenarozeného dítěte..
 • Konstrukce Braxton Hicks. Je to druh tréninku těla před nadcházejícím narozením. Považují se za nepravdivé, protože nejsou rytmické, ale zároveň prožívají v bederní oblasti nepohodlí..
 • Od 38 týdnů je možný počátek porodu. V tomto případě jsou bederní křeče doprovázeny vypouštěním plodové vody. Břišní bolest se vyskytuje v pravidelných intervalech s charakteristickým projevem bolesti v podbřišku.

Jak často jsou bolesti

Bolest v bederní oblasti v prvním trimestru těhotenství má obvykle krátké trvání. Má střední intenzitu. Ve fyziologickém průběhu těhotenství může žena pociťovat mírný pocit mravenčení nebo pocit zúžení. V některých případech se syndrom bolesti zhoršuje od 3 do 5 měsíců a od dvacátého týdne se projevuje nepříjemný pocit.

V posledních týdnech před porodem se lokální bolest v bederní oblasti může zesílit i při menších pohybech. To vede k narušení nočního spánku, zvýšené nervové vzrušivosti, což může způsobit narušení psychoemotivního stavu..

Diagnostika

Mírná nebo střední závažnost bolesti zad během těhotenství je nejčastěji pozorována, když se vyskytuje s fyziologickými změnami v ženském těle. V tomto případě pro kvalifikovaného specialistu pro diagnostiku postačuje jednoduché vyšetření a sběr údajů o anamnéze.

Situace je jiná, pokud bolestivé pocity jsou nesnesitelné, což vede k narušení fyzického a psychoemotivního stavu..

V takových situacích jsou předepsány následující typy diagnostických postupů:

 • Laboratorní studie moči vám umožní určit přítomnost červených krvinek (bílkovin) a bílkovin. Tato analýza eliminuje onemocnění ledvin..
 • Obecný krevní test stanoví závažnost zánětlivého procesu v těle. Vzorec leukocytů se posune doleva a zvyšuje se sedimentace erytrocytů.
 • Ultrazvukové vyšetření je velmi poučné. V případě potřeby CT nebo MRI.
 • V některých situacích je mozkomíšní mok nebo plodová voda vyšetřována punkcí.

Přes vysoký obsah informací v rentgenových studiích se nepoužívají v období porodu dítěte kvůli negativnímu dopadu na vyvíjející se plod..

Když potřebujete naléhavě navštívit lékaře

S lokalizací bolesti v bederní páteři během porodu byste se měli poradit s gynekologem. V případě potřeby jmenuje konzultaci s příbuznými odborníky (neurolog, gastroenterolog nebo nefrolog).

Bolest může být hrozivá, která po krátkém odpočinku neodezní, se sklonem ke zvýšení intenzity. Kreslení a bolavé bolesti mohou znamenat zvýšení kontraktility dělohy. V raných stádiích se stávají sebevražednými spontánními potraty a v posledním trimestru těhotenství může jejich vzhled znamenat nástup předčasného porodu.

Pokud je bolestivý syndrom akutní v důsledku vývoje patologických procesů v orgánech břišní dutiny a pánve, může včasná návštěva u lékaře snížit riziko komplikací, které by mohly negativně ovlivnit zdraví matky a plodu..

Jak léčit bolesti zad

Složitost terapie, kdy se v průběhu těhotenství bolí záda, spočívá v tom, že většina léků spadá pod úplný zákaz.

Léky

V některých případech se po dohodě s lékařem předepisují tyto léky:

 • Paracetamol. Vzhledem ke svému složení není toxická pro těhotnou ženu a je rychle vylučována.
 • Nesteroidní léky. Ibuprofen nebo indometacin lze předepsat pouze ve 2. trimestru těhotenství. V posledních fázích může negativní účinek narušit funkčnost ledvin nenarozeného dítěte.
 • Masti a tření. Ketoprofen, Traumeel a Diclofenac mohou být použity pouze v raných stádiích. Menovazin se používá jako drcení.
 • No-spa nebo Drotaverinum se používají k úlevě od spastické bolesti pro lékařské účely.

Konstrukce terapeutické terapie zahrnuje použití alternativních způsobů léčby, které nebudou mít negativní dopad na plod. Relevantní bude použití terapeutických masáží, komplex gymnastických cvičení a dodržování norem správné výživy..

Masáž

Použití terapeutické masáže umožňuje zmírnit nepříjemné pocity ve spodní části zad a zvýšit průtok krve do svalů a vazů. Díky tomu dochází ke stabilizaci nervového systému. Doporučená četnost relací by měla být 2krát týdně.

V tomto případě jsou dodržována následující pravidla masáže:

 • ostré pohyby jsou vyloučeny, použití vibračních technik není povoleno;
 • vylučuje účinky na břicho;
 • masáž je povolena pouze od 4 měsíců těhotenství;
 • Nedoporučuje se používat éterické oleje;
 • všechny masážní pohyby by měly být střídány hladením, které se provádí podle lymfatického proudu;
 • postup se doporučuje provádět v pohodlné poloze pro ženu.

Fyzická cvičení

Dávkovaná fyzická aktivita posiluje svalnatý korzet zad. K tomu je třeba zvolit několik gymnastických cvičení, jejichž výsledkem bude relaxace a zvýšená pružnost svalů a vazů..

Pro nastávající matky budou zvláště užitečná následující cvičení:

 • Protahování se provádí ze výchozí polohy, ležící na zádech. Alternativně se dolní končetiny zvednou a drží ruce za stehno. Při zvedání nohou natáhněte nohu co nejvíce směrem ke stropu. Toto cvičení se provádí třikrát se zpožděním 30 sekund.
 • Poloviční most. Z výchozí pozice, ležící na zádech, ohýbat kolena a stahovat břišní svaly, zvedat záda a pánev vzhůru a přitom držet polohu po dobu 5 sekund.
 • V počáteční poloze na všech čtyřech ohněte záda nahoru a přitom zvedejte hlavu.
 • Cvičení jsou prováděna analogicky jako u předchozího s tím rozdílem, že se záda ohýbá dolů.

Gymnastický komplex využívající tato cvičení musí být prováděn denně jako ranní cvičení s počtem opakování 10krát.

Plavání

Návštěva bazénu se doporučuje začít po 12 týdnech těhotenství. To je způsobeno skutečností, že sliznice, která je ochrannou bariérou proti průniku bakteriálních patogenů, dosud nebyla zcela vytvořena. V tomto případě se zvyšuje riziko infekce plodu.

Systematická cvičení v bazénu mají na tělo následující pozitivní účinky:

 • díky mírnému zatížení se posiluje svalový tonus;
 • svaly a vazy páteře jsou nezatížené;
 • zvyšuje imunitní stav těla;
 • snižuje se nervová podrážděnost.

Obzvláště populární byly třídy ve vodním aerobiku. Komplex obsahuje cvičení, která zvyšují pružnost svalově-vazivového aparátu a zlepšují dýchací systém.

Správná výživa

Dodržování norem správné výživy nedovolí ženě během těhotenství získat další libry, protože v tomto případě se zvyšuje zatížení vazového aparátu a svalů páteře. To zvyšuje pravděpodobnost bolesti v bederní páteři..

Obzvláště užitečné potraviny obsahující vápník (tvaroh, mléko, nízkotučné sýry, mořské plody).

Pokud z nějakého důvodu není možné zajistit tělu příjem vápníku, doporučuje se použít následující léky:

 • Glukonát vápenatý;
 • Calcemin;
 • Vápník D3 Nycomed.

Co nelze udělat s bolestí zad u těhotných žen

Pokud pociťujete bolest v bederní oblasti při porodu dítěte, nemedikujte se a nepoužívejte lidové léčení. V první řadě by měla žena vědět, že užívání jakéhokoli léku je povoleno po konzultaci s lékařem.

Kromě toho by měla být dodržována následující pravidla:

 • bez jmenování neprovádějte masáže;
 • pro relaxaci neužívejte horkou koupel;
 • Nedělejte těžkou fyzickou práci;
 • jako anestezii nepoužívejte masti s oteplovacím účinkem;
 • nepoužívejte vyhřívací podložku.

Prevence

Pokud se v prvním trimestru těhotenství vyskytují bederní bolesti, které nejsou spojeny s vývojem závažných patologií, doporučuje se nejprve ženě, aby přehodnotila svůj životní styl.

Je třeba dodržovat následující pravidla a doporučení:

 • pro každodenní nošení zvolte boty s mírným vzestupem;
 • použití obvazu pomůže posílit svalový korzet a udržet těžiště;
 • při provádění domácích úkolů se vyhýbejte náhlým pohybům a zatáčkám těla (snižuje se pravděpodobnost napínání zadních svalů);
 • pozorovat polohu během sedavé práce;
 • pro noční odpočinek zvolte ortopedickou matraci;
 • jíst potraviny bohaté na vitamíny, vlákninu a zdravé mikro a makro prvky.

Bolest zad v těhotenství je zaznamenána u téměř poloviny žen. Tento příznak by však neměl být ignorován, protože se jedná o klinický příznak mnoha nemocí. Proto včasná návštěva u lékaře zabrání rozvoji komplikovaných patologických procesů.

Články O Neplodnosti