Hlavní Bolest

Pokud bolí dolní část zad v průběhu těhotenství Důvody

Zdravím mé drahé čtenáře na mém blogu. A mám podezření, že čtete tuto poznámku, pak jste těhotná a setkáváte se s tímto běžným problémem - bolest, bolesti zad a dolní části zad.

Vím to z první ruky, že za mnou už jsou dvě narození a v obou případech mě bolí dolní část zad. Pamatuji si, že bylo bolestivé sedět čekat, až se na tebe obrátí za lékařem, nebo stát ve frontě, a nakonec už ve třetím trimestru bylo dokonce bolestivé lhát.

Bolest v dolní části zad během těhotenství má v zásadě (pokud je vyloučeno onemocnění), fyziologický základ přirozených přestaveb v těle nastávající matky, která nese své dítě.

Fyziologické příčiny bolesti zad u těhotných žen

Nejprve chci poznamenat, že ne každý má takové problémy se zády. Pokud je váš index tělesné hmotnosti v pořádku, jste zapojeni do tělesné výchovy, máte trénovaný svalový korzet, není nadváha, pak se nemusíte cítit příliš nepohodlí v zádech, když nesete plod.

Co způsobuje bolení dolní části zad:

 1. Rostoucí plod dává zátěž a posouvá těžiště zad
 2. Svalový tón je snížen v důsledku hormonálních změn
 3. Sedavý životní styl
 4. Nedostatek vitamínů
 5. Nadměrné, nesprávné zatížení.

Projev některého z výše uvedených faktorů, pravděpodobně v různých dobách těhotenství. Náprava takových podmínek je možná a nezbytná. Cvičení, relaxace, obvaz, jemná masáž a další jednoduché metody vám pomohou.

V raných fázích

S bolestí zad v raných stádiích je normální, že tělo začíná restrukturalizovat oblast kyčle, aby se dítě snadno narodilo. Jsou-li bolesti, jsou mírné a změna polohy těla pomáhá zbavit se nepohodlí.

Progesteron je také ovlivněn, jeho účinkem je tento hormon navržen tak, aby postupně změkčil vazy a svaly pro další práci. A děloha v tomto okamžiku roste a postupně začíná vyvíjet tlak na pánevní orgány, což je důvod, proč jsou pociťovány prasknutí a mírná bolest.

Ve druhém trimestru

Blíží se 14. týden bolestivé nepohodlí u těhotných žen v bederní oblasti díky změně umístění vnitřních orgánů. Zátěž muskuloskeletálního systému se výrazně zvyšuje.

Ale to je pochopitelné. Pokud byla děloha 7 cm před početí, pak ve druhém trimestru je dolní část dělohy již 28 cm od ochlupení. Děloha je v procesu růstu a začíná vyvíjet tlak na střeva, močový měchýř a podle toho i na kosti pánve..

Zvýší se břicho, čím dál tím víc vyčnívá a těžiště se podle toho posune. V tomto případě se vytvoří kyfóza (vychýlení v dolní části zad).

Tělesná hmotnost má nyní nerovnoměrné rozložení, a pokud jste na nohou dlouhou dobu, když sedíte po dlouhou dobu v práci v jedné poloze, pokud spíte v nepříjemné poloze, cítíte silné napětí v dolní části zad, doprovázené bolestí.

Ve třetím trimestru

Nejintenzivnější nepohodlí pociťujeme v pozdním těhotenství. Třetí trimestr je charakterizován velkým množstvím fetální hmoty v posledních třech měsících fetálního vývoje.

V této době dítě začíná tvořit podkožní tuk, existuje predispozice k nárůstu tělesné hmotnosti a matka sama. Pamatuji si, že když jsem byl druhý těhotný syn, podařilo se mi získat dalších 24 kilogramů. Ruská koupel mi pak pomohla zbavit se dalších kilo a strie na kůži.

Navíc je přidán nárůst objemu cirkulující krve v těle, a to je vícenásobné zvýšení pracovního zatížení ledvin, odtud pochází otok.

Zvětšená děloha stlačuje střeva a narušuje peristaltiku, což způsobuje pomalejší odstraňování odpadu. V souhrnu všech faktorů je přidán hmotnostní přírůstek a vše toto další hromadné lisování na páteř.

Pokud za těchto podmínek měla nastávající matka před patologií takové patologie páteře, jako je přítomnost skoliózy, kyfózy, lordózy, komplikace se výrazně zhoršují..

Kromě toho účinek hormonů ovlivňujících restrukturalizaci těla, které přizpůsobují pánev k porodu, vede ke změkčení vazů, čímž se dynamičtější kloubní křížové klouby, to vše zvyšuje tlak a vede k bolesti.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat patologickým symptomům

Těhotná žena by měla velmi citlivě naslouchat všem procesům, které probíhají s jejím tělem. Existují zvony, které naznačují, že je třeba dávat pozor na nově se objevující příznaky.

V jakých situacích je nutná lékařská konzultace:

 • Pokud se ve 3. trimestru objeví bolest zad. Je možné, že děloha je v tónu, což vede ke zhoršení průtoku krve v placentě, je možná hypoxie plodu (dítě má nedostatek živin a kyslíku).
 • Projev pankreatitidy (zánět slinivky břišní). Existuje porucha trávení a projevy symptomů toxikózy. Výskyt bolesti zad opasku. Mají lokalizaci v horní části břicha, během útoku, přičemž směrem k páteři.
 • V přítomnosti osteochondrózy, meziobratlové kýly. Ve fázi exacerbace těchto patologických projevů se projevuje konstantní napětí. A to může vést ke zvýšení tónu dělohy a následně k předčasnému porodu. Vyžaduje konzultaci nejen s gynekologem, ale také s terapeutem a chirurgem. Existují doporučení pro léčebné metody pro těhotné ženy, jako je cvičení, které může výrazně zmírnit bolest bez rizika pro plod.
 • S onemocněním ledvin (pyelonefritida, glomerulonefritida). Taková onemocnění mají tendenci narušovat nejprve operaci jedné ledviny, proto k lokalizaci bolesti dochází nejprve na jedné straně, vlevo nebo vpravo. Při pozorování na prenatální klinice a včasném provedení testů se tento problém snadno zjistí a použije se jmenování lékaře k léčbě..

Kdy ihned zavolat sanitku:

 1. Bolest v dolní části zad a břicha v rané fázi (až 12 týdnů). Pokud cítíte přítomnost slabosti, rychlý srdeční rytmus, závratě. Možná je ohroženo narušení placenty a počátek potratu.
 2. 2. trimestr. Pokud existuje bolest v pletence, která dává kostrči, kyčlí a pubis. Pokud se bolest neklidí po odpočinku v klidu po dobu 30 minut. Nebo získání bolesti rytmického stádia (majícího stejné trvání v pravidelných intervalech). V tomto případě je možné projevit se hypertonie nebo předčasný porod..

Akce pro bolesti zad

Poraďte se s lékařem o jakýchkoli rušivých a vznikajících problémech souvisejících s bolestmi dolní části zad během těhotenství. Samozřejmě byste neměli okamžitě začít konzultovat s drobnými nepříjemnostmi v zádech..

Ale pokud nepohodlí zhoršuje kvalitu života, ovlivňuje spánek, relaxace nepomáhá, speciální cvičení, poraďte se s lékařem.

Lékař rychle zjistí příčinu předepsáním testů, ultrazvukem nebo vás přivede k odbornému lékaři, který vám diagnostikuje. Nejdůležitější věcí není samoléčení.

V tomto případě existuje velké riziko poškození sebe a vašeho dítěte. Předpokládejme, že samovolné zahřívání může přispět k ještě většímu vzestupu zánětu. Nesprávné cvičení povede ke zhoršení kýly.

Léčba léčiv pomocí mastí, tablet může představovat nebezpečí pro zdraví dítěte. Všechny manipulace až po rozhovoru s lékařem.

Obecná doporučení pro posílení páteře

V ideálním případě by samozřejmě bylo hezké, kdybychom na začátku páteře posílili. To usnadní porod a očekávání dítěte bude snadné a příjemné..

Jen si na chvíli představte, že vaše dítě v bříšku váží ve věku 5 měsíců z plodové vody od 10 do 15 kg. I pro ženy je těžké zvednout takovou zátěž rukama.

A žena sama přidává na váze a ve věku 7 měsíců se zatížení kloubů, nohou a dolní části zad zvyšuje faktorem. A dokonce i změna chůze v této době se mi zdá pro všechny těhotné ženy, začneme se pohybovat jako „kachny“.

Je to jen to, že samotné tělo je při chůzi nuceno zaujmout takovou pózu, aby rozdělilo zátěž, a vytvořilo pohodlné podmínky pro růst a vývoj dítěte v bříšku, ale pro matku samotnou je to nesprávná distribuce.

Kolik tolik malých, nepříjemných pocitů teprve přijde, ale na vše je zapomenuté v první vteřině tohoto zázraku, v prvním úsměvu dítěte a musíte se připravit na to, aby se vaše dítě vzalo do náruče, aniž byste křičeli bolestí..

Jednoduchá pravidla pro prevenci bolesti zad

 • Samozřejmě sledujeme naši váhu, nepotřebujeme nic navíc
 • Používáme boty s podpatky, které nejsou větší než 2-3 cm
 • Když musíte stát na dlouhou dobu, můžete střídavě nastavit nohu střídavě, aby se postavila na malou vyvýšeninu (ve formě obrubníku nebo schodiště)
 • Vzadu je vždy přímé držení těla. Toho lze dosáhnout při tažení hýždí a narovnání ramen a poté je snížit na pohodlnou úroveň.
 • Lehněte si k odpočinku, položte měkký váleček nebo polštář pod vychýlení páteře. Doporučuje se spát na vaší straně, střídavě vlevo a vpravo
 • Teplá sprcha a zpětná masáž každý den
 • Nosit obvaz ve druhém trimestru (sníží tlak na páteř a pomůže vyhnout se strie)

Tělové masážní prvky

Opatrně, ležící na boku, od 4. měsíce můžete zahájit masáž: žádné náhlé pohyby - pouze lehké hladké a měkké rytmické tření.

Tento postup by měl být užitečný a příjemný. Můžete to udělat sami, jen denně, aniž byste se dotkli páteře samotné

 1. Palcem udělejte lehké tlačení, klouzavé pohyby kolem páteře
 2. Udělejte kliky do vaček a zadní stranou metakarpophalangálních kloubů se pohybujeme podél dolní části zad s vratnými pohyby
 3. A nyní se protahovací svaly pohybu se 4 prsty do stran páteře lehkým tlakem, děláme 5 minut
 4. A nakonec jsme teplou rukou pohladili dolní část zad

Myslím, že tyto světelné prvky samomasáže se uvolní a budou se cítit lépe pro nastávající matku. Celková dodací doba 20-30 minut.

Během těhotenství se platí za záda

Tyto jednoduché prvky cvičení doplní masáž a pomohou vám mít při nošení dítěte vždy dobré zdraví.

 1. Stojíme v póze „kočičky“. Na všech čtyřech, vdechovaný vzduch, sklopte záda dolů, zatímco děláte výchylku v dolní části zad, hlavu v neutrální poloze. Vydechněte, vraťte se do výchozí polohy: hlava je spuštěna, záda se ohýbá vzhůru, zatímco je žaludek zasunutý.
 2. Houpání. Stojíme čelem ke zdi ve vzdálenosti asi 1 m, roztáhneme nohy o šířku 60 cm. Položíme ruce na zeď, mírně se nakloníme dopředu a třepeme si boky ze strany na stranu po dobu 1 minuty..
 3. Squat. Cvičení pomůže pohybovat odděleně od boků a pánve, když nastane čas pro porod. Opíráme se zády o zeď a pomalu si dřepeme v příjemném stavu pro sebe a mírně zvedáme paty z podlahy. Důležité: neodtrháváme záda ze zdi. V této poloze držte minutu, hluboké dýchání, pánev je uvolněná. Můžete se zvednout zpět pomocí nějaké podpory, například ve formě židle..
 4. "Křídla motýla". Sedí na podlaze na podlaze, spojuje chodidla a zároveň prodlužuje kolena. V této poloze se tříslový sval a vnitřní stehna postupně protahují a natahují se v příjemném stavu. V ideálním případě musíte být schopni se kolen dotknout podlahy. Měl by v této póze chvíli trvat.

Fyzická aktivita v různých trimestrech

První 3 měsíce - měli byste věnovat pozornost relaxačním technikám a dechovým cvičením, nejjemnějším zátěžím.

Od 3 do 6 měsíců - provádějte cvičení, která posilují svaly pánevního dna a břišní svaly.

Od 6 do 9 měsíců - provádějte cvičení, která odstraňují žilní přetížení.

Ale obecně platí, že vše, co budete dělat, pokud jde o fyzickou aktivitu, by mělo být vše tak mírné.

Ukazuje nejlépe zmírnit stav bolesti zad, plavání. Když je tělo ponořeno do vody, přestává být cítit hmotnost vlastního těla a současně se pohybují všechny svalové skupiny, což je velmi prospěšné pro tělo budoucí matky.

Příznivě působí také kardiovaskulární systém a dýchací systém. Ochranná funkce těla se zvyšuje, a po nich všechny adaptivní systémy, tělo se uvolní, napětí zmizí.

Závěr

Nejlepší čas a samozřejmě velmi významný pro ženu je období porodu dítěte. Vše čeká na zázrak narození dítěte a na všechny drobné problémy spojené s restrukturalizací jejího těla na potřeby dítěte se zapomíná hned po narození syna nebo dcery.

Na tomto konci jsem svůj článek. Nastávající maminky přeji rychlé šťastné mateřství. Přihlaste se k odběru mého blogu a buďte první, kdo bude informován o nových poznámkách.

Proč bolest v zádech během těhotenství

Přestože je těhotenství pro většinu žen šťastným životním obdobím, někdy je zastíněno nepříjemnými pocity v dolní části zad. Bolest v bederní oblasti není vždy fyziologická, někdy signalizuje přítomnost závažných patologií. Proto by jim měla být věnována pozornost. Nezapomeňte se poradit s lékařem, pokud je v dolní části zad bolest.

Proč bolest v zádech během těhotenství

Bolesti zad v průběhu těhotenství z různých důvodů.

Jak plod roste, váha ženy se zvyšuje a těžiště jejího těla je porušeno kvůli zvětšení velikosti břicha. Pro udržení rovnováhy je žena nucena pohybovat se svými rameny a ohýbat se během pohybu. V důsledku toho se páteř ohýbá a svaly jsou v neustálém napětí. Tato pozice těla se vždy stává provokujícím faktorem výskytu bederní bolesti..

Vrozené zakřivení páteře nebo špatně vyvinuté svaly mohou také způsobit bolest dolní části zad. Kromě toho způsobuje těžkou bolestivost při přenášení dětské osteochondrózy bederní kosti.

Bolest v zádech během těhotenství v důsledku vývoje patologií vnitřních orgánů, která je zpravidla spojena s oslabením imunity. Nemoci orgánů pohlavního ústrojí a močových cest jsou nejčastěji fixovány. Pokud během bolesti dochází k dalšímu zvýšení tělesné teploty, otoku a celkovému zhoršení, je doporučeno okamžitě vyhledat lékaře..

Povaha bolesti dolní části zad v různých trimestrech

V různých fázích těhotenství se může bolest v bederní oblasti projevovat různými způsoby. Určitě byste měli věnovat pozornost tomuto faktoru. Je důležité vzít v úvahu, že akutní bolesti jsou vždy nebezpečné. Často označují skryté patologie, které obecně těhotenství ohrožují..

V časném těhotenství

V časných stádiích dolní části zad dochází k bolesti na pozadí hormonálních změn. V tomto okamžiku se vazy a klouby natáhnou a tělo připraví na budoucí narození. Hlavní příčinou bolesti v dolní části zad v prvním trimestru je aktivní produkce hormonů (progesteron, relaxin).

Na pozadí hormonálních změn se do velké míry zvyšuje tělesná hmotnost. Ale zpravidla u mnoha žen nejsou svaly na to připraveny, takže dochází k jejich protahování. Kresba, mírná bolest v zádech až 10 týdnů je považována za normu. Pokud se však dodatečně objeví hnědý vaginální výtok a intenzita bolesti se zvyšuje, může to být příznak potratu.

V prvním trimestru se často vyskytují problémy s ledvinami. Vyvolávací faktor se často stává podchlazení nebo infekce. Na tomto pozadí se v ledvinách může vyskytnout pyelonefritida nebo jiné zánětlivé procesy. Typicky nejsou tato onemocnění obtížně diagnostikovatelná kvůli výrazným dalším symptomům, jako je zvýšení tělesné teploty, potíže s močením a změna barvy moči.

V časném období se může v pankreatu vyvíjet zánětlivý proces. Na tomto pozadí vyvstávají bolestivé bolesti, které se pravidelně zhoršují ataky, během nichž se vyskytují švy. Bolesti jsou lokalizovány v levé hypochondrii, ale mohou dát spodní části zad nebo opasek celé tělo v pase. Kromě toho se vyskytuje zažívací potíže, nevolnost a zvracení, celkový stav se výrazně zhoršuje.

Bolest je považována za nebezpečnou v prvních týdnech po početí. Často jsou příznakem mimoděložního těhotenství. V tomto případě se bolest vyskytuje na jedné straně a dává konečníku. Kromě toho brzy dojde k vypuštění krevních nečistot. Pokud k lékaři nechodíte včas, bolest se stává nesnesitelnou a vede ke ztrátě vědomí.

Bolest dolní části zad během časného těhotenství může naznačovat následující stavy:

 • riziko potratu.
 • zmrazené těhotenství.

Někdy bolest v dolní části zad je důkazem úspěšného početí. To je pozorováno v prvních dnech po zpoždění menstruace, má nízkou intenzitu a trvá krátkou dobu, pak zmizí beze stopy.

Ve druhém a třetím trimestru

Ve druhém trimestru se zatížení těla zvyšuje v důsledku růstu plodu. Bolest v dolní části zad do 20 týdnů se proto považuje za normální, pokud mají nízkou intenzitu. Bolest v dolní části zad se zpravidla objevuje po dlouhé době ve stoje nebo se zvýšenou fyzickou aktivitou.

Pokud v tomto období bolí dolní část zad, je naléhavě doporučeno vyhledat lékaře.

Příčiny bolesti v dolní části zad ve druhém trimestru mohou být nebezpečné patologie:

 • Onemocnění páteře (osteochondróza, skolióza, meziobratlová kýla).
 • Pyelonefritida, která je doprovázena otoky a horečkou. Nemoc významně zhoršuje stav ženy a může způsobit potrat.
 • Urolitiáza. Restrukturalizace probíhající v těle těhotné ženy může vyvolat pohyb kamenů podél močovodů, což způsobuje silnou bolest. V moči se objevují krevní nečistoty; potíže s močením.

Bolest dolní části zad během těhotenství ve druhém trimestru je často vážnou hrozbou, pokud je spojena s těžkou relaxací svalů a kloubů pod vlivem produkovaných hormonů..

Během třetího trimestru dolní část zad obvykle bolí, když leží dítě, protože se zvyšuje zatížení těla jako celku. V této době vznikají různé typy bolesti, ale mohou být nejen fyziologické. Vážné patologie je mohou vyvolat. Nejčastěji se jedná o pyelonefritidu a myositidu..

Kromě toho je bolest v posledním trimestru způsobena výcvikovými souboji. Tyto příznaky jsou fyziologické a jsou spojeny s přípravou těla na porod. Obvykle bolestivé křeče se začnou objevovat po 38 týdnech. Nepředstavují hrozbu pro ženu a plod, jsou-li pozorovány s určitou periodicitou. Pokud se však intervaly mezi záchvaty zkrátí, může to být známkou nástupu předčasného porodu.

Před narozením

Bolest v dolní části zad před porodem, objevující se asi 15 dní před plánovaným porodem, je považována za normu.

Je zpravidla způsobeno následujícími fyziologickými mechanismy, které se vyskytují v těle těsně před porodem:

 • Změny tvaru pánevního dna na konci těhotenství, kdy dochází ke konečnému rozporu v kloubních kloubech pánve. Tento proces je spojen s přirozenou přípravou porodního kanálu, proto se v tomto období bolest v dolní části zad zesiluje.
 • Změna těžiště v důsledku skutečnosti, že v posledních dnech dochází k významnému nárůstu plodu. V tomto případě se hlava dítěte přibližuje ke spodní části pánve a připravuje se na narození. To vede k posunu těžiště a ke zvýšení zátěže na spodní části zad, takže bolesti se na konci těhotenství začnou obtěžovat častěji..

Tréninkové zápasy. Před porodem se stávají intenzivnější a častější..

Když je bolest hrozivým příznakem

Akutní bolest v dolní části zad během těhotenství v kterémkoli trimestru je vždy hrozivým příznakem. Pokud se objeví takové znamení, co nejdříve vyhledejte lékaře. Současně existují situace, kdy těhotenství lze zachovat pouze s neodkladnou lékařskou péčí.

Volejte sanitku v následujících situacích:

 • když se objeví vagina;
 • když dolní část zad neustále bolí a intenzita bolesti po odpočinku neklesá;
 • když bolest vyzařuje na nohy.

Skutečnost, že bolest v dolní části zad při porodu dítěte je odchylkou od normy, naznačuje zvýšení tělesné teploty nebo další těžkou bolestivost v břiše. Ve druhém trimestru by měla vzniknout úzkost s útokem bolesti pletence vyzařující dolů. Tyto příznaky jsou charakteristické pro hypertonicitu dělohy, její předčasnou kontrakci, která může vyvolat potrat.

Těhotná žena by měla být pod dohledem lékařů, pokud hrozí potrat. V dnešní době existují poměrně účinné metody pro udržení těhotenství i v těch nejzávažnějších případech..

Jak snížit bolest

Samozřejmě, že když bolí dolní část zad v průběhu těhotenství, nelze užívat žádné léky proti bolesti. V opačném případě můžete poškodit nenarozené dítě a vyvolat vývoj nitroděložních abnormalit.

Aby nedošlo k poškození dítěte, je nutné minimalizovat riziko těžké bolesti.

Postupujte podle následujících doporučení:

 • Vyhněte se dlouhodobému postavení. Zvláště se nedoporučuje stát po dlouhou dobu. Pokud musíte někde dlouho čekat, je lepší začít chodit tam a zpět.
 • Nesedejte dlouho v jedné póze. Měli byste se pravidelně vstávat, provádět doporučená cvičení a chodit.
 • Používejte pohodlné boty na podpatku.
 • Spát na ortopedické matraci.
 • Vyjměte těžký náklad.
 • Na konci těhotenství se doporučuje nosit prenatální obvaz, který vám umožní rovnoměrné rozložení zátěže. Měli byste si však vybrat takové příslušenství s ohledem na doporučení lékaře.

Kromě toho by měla být strava vyvážená a měla by obsahovat co nejvíce potravin obohacených vápníkem. Menu by mělo obsahovat mléko, tvaroh, maso, zeleninu každý den..

Během porodu dítěte musíte rozhodně ovládat svoji váhu. Jeho zvýšení povede ke zvýšenému zatížení muskuloskeletálního systému. Dnes odborníci doporučují plavání během těhotenství, pokud neexistují kontraindikace. Skvělým způsobem, jak uvolnit svaly, je vodní aerobik. Užitečné jsou také speciální gymnastická cvičení..

Pokud záda bolí níže s exacerbací osteochondrózy, pak je hlavní léčba klid v posteli. Po dohodě s lékařem lze provádět lokální terapii pomocí gelů s oteplovacím účinkem. Je také dovoleno zahřát se. Někdy může být předepsána masáž, ale může ji provést pouze specialista..

Diagnostika a léčba bolesti u těhotných žen

Pokud nelze během vyšetření a při anamnéze zjistit příčinu bolesti zad v průběhu těhotenství, musí být provedeno úplné vyšetření.

Je důležité si uvědomit, že pro diagnostiku během porodu dítěte nelze použít radiografii. Pokud existuje podezření, že příčinou bolesti v dolní části zad jsou patologie trávicího traktu, je povolena gastroduodenosskopie. Nejinformatičtější jsou však ultrazvuk, magnetická rezonance a počítačová tomografie. Jedná se o naprosto bezpečné metody instrumentální diagnostiky, takže by se neměly bát, protože nemohou ublížit dítěti.

Léčba je předepsána v každém jednotlivém případě individuálně po diagnóze. Obzvláště nebezpečné jsou patologie ledvin. V tomto případě se terapie provádí v nemocnici, pod přísným dohledem lékaře. Nemůžete odmítnout léčbu, protože mohou nastat závažné komplikace, které ohrožují život matky a dítěte.

Léčba nemocí páteře je zaměřena na snížení fyzické aktivity. Jsou zobrazeny speciální korzety a obvazy, jakož i fyzioterapeutická cvičení. Je nutné co nejvíce odpočívat a při exacerbaci se musí držet na lůžku.

Urolitiáza v akutním stadiu je léčena speciální dietou. V tomto případě je ve výjimečných případech povoleno používat antispasmodika. U pankreatitidy je nutná okamžitá hospitalizace. Pro stabilizaci stavu je předepsána přísná strava. Pokud hrozí potrat, musíte naléhavě jít do nemocnice, kde budou přijata opatření k udržení těhotenství.

Prevence

Pro prevenci bolesti dolní části zad během těhotenství je nutné vést aktivní životní styl. Měli byste být často na čerstvém vzduchu a dělat speciální gymnastiku, bez kontraindikací - plavat v bazénu.

Hodně pozornosti je třeba věnovat dobrému odpočinku v noci. Chcete-li to provést, musíte spát na pohodlné ortopedické matraci a ujistěte se, že větrání místnosti před spaním. V tomto případě vyberte nejvhodnější polohu. V případě potřeby lze polštáře umístit pod nohy nebo pod žaludek, aby se dosáhlo úplné relaxace těla..

Během těhotenství je důležité neustále sledovat držení těla. Zád by měla být co možná nejrovnoměrnější, abyste si při chůzi udrželi rovnováhu. Doporučujeme dávat pozor na náhlé pohyby. Nemůžete zvedat závaží a jakékoli otočení těla by mělo být hladké.

Užitečné jsou kurzy jógy. Pravidelná speciální cvičení zvyšují pružnost těla a pomáhají připravit se na porod. Navíc díky nim bude možné správně rozložit zátěž na páteř, a tím minimalizovat riziko bolesti dolní části zad.

Proč záda bolí během těhotenství

Během těhotenství se ženské tělo neustále mění a připravuje na péči o další rodící se život. Někdy se stane, že změny, které nastanou, mají nepříjemné následky. Častou otázkou, která se obává ženy, proč jí v těhotenství bolí záda? Je to norma?

V každém případě je bolest normálním fyziologickým stavem v takovém období. Zvláště často se vyskytuje bolest v oblasti lopatek, může být bolavá, ostrá nebo matná.

Hlavní příčiny bolesti ramene.

 1. Přibývání na váze. Když se hmotnost rychle zvyšuje, může mít žena bolesti mezi lopatkami a podél páteře.
 2. Hormon relaxin, který je produkován během těhotenství, uvolňuje bederní svaly. Z tohoto pohledu je horní část zad napjatá, v blízkosti lopatek začíná silná bolest.
 3. Skolióza. Když má žena zakřivení páteře, stává se během těhotenství znatelnější. Pokud těhotná žena nesleduje její držení těla, objeví se při pohybu, ohýbání a otáčení hlavy bolest zad.
 4. Připnutý levý nebo pravý kořen hrudního nervu může způsobit bolest v lopatkách.
 5. Osteochondróza (snížená elasticita páteře) hrudní, krční oblasti může také způsobit bolest v lopatkách.
 6. Pálení žáhy po jídle.
 7. Intercostal neuralgia. Při nervovém stresu, podchlazení se toto onemocnění zhoršuje.
 8. Bolest v lopatkách může nastat v důsledku onemocnění vnitřních orgánů - srdeční choroby, otevřený žaludeční vřed, zánět žlučníku.
 9. Poranění zad také vede k bolesti ramen.

Nepohodlí dolní části zad

Jen zřídka se stává, že žena po celých devět měsíců nikdy neměla bolesti zad. Jak se žaludek zvětšuje, zvyšuje se zátěž na zádech, páteři a dolní části zad. Existuje mnoho důvodů, proč je dolní část zad během těhotenství bolí. To může být normální proces, kdy se kosti postupně přizpůsobují nadcházejícímu porodu nebo kvůli existujícím patologiím..

Důvod přírůstku hmotnosti

V každém případě pouze hlavní odborník je schopen určit hlavní příčiny bolesti. Důvody jsou často - infekční, nachlazení, onemocnění ledvin, vliv hormonů, díky nimž se vazy uvolňují. Když se váha zvýší, držení těla se změní, to dá zádům další zatížení.

Všechny tyto faktory obvykle ovlivňují bolest v zádech v časném těhotenství. Tělo se tak přizpůsobí další zátěži. Dítě roste, jeho váha roste a on začne vyvíjet tlak na všechny blízké orgány. Také zjistěte, proč kosti nohou bolí během těhotenství a správné léčbě krvácejících dásní během těhotenství..

Z těchto důvodů mají těhotné ženy často bolesti zad nebo „střílejí“ celé své záda. Bolest v zádech se může objevit během těhotenství a zesílit před samotným narozením, ve třetím trimestru, kdy doba již dosahuje třicet devět týdnů.

Nezbytná preventivní opatření

Bolest zad je nepříjemným jevem zejména v těhotenství. Ale protože bolest je způsobena hlavně přírodními příčinami, dříve či později se bude cítit.

Přesto lze bolest zmírnit jednoduchými cviky, které jsou bezpečné pro těhotnou ženu..

 1. Ovládejte polohu svého těla. Musíte sledovat, jak stojíte, nemusíte se hugovat, vaše držení těla pomůže vyhnout se problémům se spodní částí zad. Když lžete, stojte, zkuste každých 10 minut změnit polohu. Vložte si pod záda malý polštář a je lepší postavit se, chodit - díky tomu se svaly neklesají, a proto se záda nebude příliš zatěžovat a bolet. Pokud stále ještě musíte stát delší dobu častěji, změňte střed otáčení, přesouvejte se z jedné nohy na druhou, je lepší rovnoměrně rozložit hmotnost těhotné ženy.
 2. Není třeba ostře vstávat a obecně se snažit neudělat ostré pohyby, na začátku si sedněte pomalu a už, pak se úplně postavte. Nepřekračujte si nohy, sedněte si méně u počítače.
 3. Těžké věci. Během těhotenství nemůžete nosit závažnost, protože to může způsobit další bolesti zad a také způsobit potrat nebo předčasný porod..
 4. Tělesné cvičení. Pokuste se udělat jednoduchá cvičení a zahřejte se od prvních dnů (pokud lékař nezakázal žádnou zátěž). To pomůže vašemu tělu přizpůsobit se dalšímu zatížení. Chůze více na čerstvém vzduchu, plavání, kondice pro těhotné ženy, jóga a pak se můžete vyhnout problémům s bolestmi zad.
 5. Správná volba oblečení. Pohodlné oblečení během těhotenství je nutné nejen proto, aby nedošlo k utažení žaludku a rostoucího plodu. Oděv je schopen uvolnit stres zezadu. Nejprve vždy (a nejen během těhotenství) zvolte boty podle velikosti. Noha by měla stát pevně, nikoli protiskluzová. Pokud je pata široká a malá, popruhy by neměly tisknout. Za druhé, podprsenka by měla mít široké a pohodlné popruhy, aby ramena a hrudník nepřetěžovaly, pak vás lopatky a krční límec nebudou obtěžovat. Během těhotenství noste obvaz, pomáhá udržet držení těla a bolest při chůzi nenastane. Oblečení by mělo být volné, neomezujte pohyb..

Nebezpečí v dolní části zad

Způsoby, jak problém vyřešit

V každém případě, s těžkou bolestí zad, musíte kontaktovat specialistu, protože bude obtížné určit příčinu bolesti sami. Aby se komplikace nezačaly, je nutné včasné ošetření.

Je rovněž nutné konzultovat lékaře, pokud:

 • kromě bolesti zad zvyšuje tělesná teplota;
 • často bolestivé nebo závratě;
 • zvracení, objevuje se nevolnost;
 • objeví se vůně.

Při bolestech zad může lékař nařídit těhotné ženě podstoupit takové procedury, jako je ultrazvukové vyšetření, provést moč a krevní test a po provedení vyšetření přijme nezbytná opatření.

 1. Nejprve bude lékař vyloučit nejnebezpečnější příčiny bolesti, v případě potřeby předepíše léčbu. Při léčbě pyelonefritidy jsou předepisována antibiotika, která jsou bezpečná pro těhotné ženy.
 2. Pokud je bolest způsobena zátěží svalů a vazů, lékař předepíše speciální cviky k uvolnění napětí a posílení svalového tonusu.
 3. Při těžké osteochondróze, anestetika, protizánětlivých látkách je předepsán masážní kurz.
 4. U urolitiázy je předepsána speciální strava.
 5. Stále předepsané procedury jako bylinná medicína, akupunktura, reflexologie, homeopatie, aromaterapie a mnoho dalších netradičních metod léčby. Mají mnoho kontraindikací, takže je musíte používat pouze se souhlasem gynekologa.

Masti pro vnější použití.

TitulPopisNáklady
DiclofenacGel má protizánětlivé, antireumatické, analgetické vlastnosti. Svaly a klouby podstupují bolest.116 rublů
DolobeneLék je zaměřen na prevenci bolesti, dostává se do ohniska zánětu a potlačuje aktivitu, která způsobuje bolest.235 rublů
NurofenGel má analgetický, protizánětlivý účinek.110 rublů
Hluboké náboženstvíGél je zaměřen na odstraňování zánětlivých procesů. Mentol ve složení zmírňuje bolest. Skvělé pro zmírnění bolesti zad.427 rublů

Těhotné ženy mohou užívat všechny léky pouze po konzultaci s odborníkem.

Masáž během těhotenství

O tom, zda lze těhotnou ženu masírovat, když má dítě, rozhoduje pouze gynekolog, který ji pozoruje. Nemůžete jít za masérem sami.

Masáž během těhotenství

Hlavní důvody, proč nemůžete masírovat:

 • arteriální tlak;
 • zvýšení teploty;
 • infekční choroby;
 • chronická onemocnění;
 • kožní choroby;
 • křečové žíly.

Při absenci těchto faktorů může lékař předepsat léčebnou masáž. Ve druhém a třetím trimestru těhotenství můžete jít na masáž. Masírujte záda, krk, ramenní opasek, paže a nohy - to pomáhá zmírnit napětí a bolest. Zlepší se krevní oběh, vnitřní orgány začnou lépe fungovat.

Masáž by měla být prováděna pouze profesionálem, aby se zabránilo tělům na těle, které mohou způsobit předčasný porod (paty, prsty atd.). Proto je lepší neprovádět masáže v prvním trimestru. Zjistěte, proč během těhotenství neexistují období a je možné mít během těhotenství sex.

O autorovi: Olga Borovikova

Těhotná bolest zad: jak si můžete pomoci

Těhotenství je ve vědeckém oboru skutečně úžasným jevem. V domácí sféře však pro ženu není nic žádoucího a příjemnějšího než dlouho očekávané těhotenství. Ale často v touze nebo dokonce ve chvílích radosti a potěšení mnoho nastávajících matek zapomíná, že vývoj nového života v jejím těle není tak benevolentní a bezbolestný, jak sní. Těhotenství způsobené poruchami hormonálního pozadí, přemístěním orgánů, přemístěním a deformací kostry naznačuje pro budoucí matku mnoho problémů spojených s fyzickým i duševním zdravím.

Každá matka má tyto problémy svým vlastním způsobem: někdo jim ani nevěnuje pozornost a někdo v závěrečných fázích je ponechán v nemocnici a čeká na porod. Tak či onak, některé „příznaky“ těhotenství jsou všudypřítomné a mohou ženě způsobit velké nepohodlí. A jedním z těchto „symptomů“ je bolest zad..

Nejčastěji má těhotná žena bederní páteř. A tato bolest postihuje více než dvě třetiny žen během těhotenství, to znamená, že u většiny nastávajících matek páteř nevydrží zátěž.

Přesné příčiny bolesti u každé ženy jsou jiné. Může to být hormon, stres a nervový problém, těžká zátěž. Důvody však lze stále zobecňovat..

Hormonální změny v prvním trimestru

V prvním trimestru může být bolest způsobena hormonálními změnami. Například v prvním trimestru se hladina hormonu progesteronu v těle rychle zvyšuje. Vysoká hladina tohoto hormonu pomáhá uvolňovat svaly a vazy kolem pánve - to vše pro budoucí narození. Ale vysoká hladina progesteronu může také ovlivnit stabilitu a zarovnání kloubů a způsobit bolesti.

Bolest může způsobit i další hormon, relaxin. Rovněž připravuje tělo k porodu a způsobuje uvolnění vazů pánevních kostí. Kromě jiného pomáhá implantovat vajíčko do stěny dělohy a také zabraňuje kontrakcím v časných stadiích těhotenství. Relaxin však také ovlivňuje vazy, které stabilizují páteř, což může způsobit nestabilitu, posunutí držení těla a bolest dolní části zad.

Stres jako příčina bolesti zad

Dalším důvodem bolesti zad v prvním trimestru je stres..

Bez ohledu na to, jak těhotenství „vybírají“, přestavba těla, přestavba psychiky ženy, je to vždy stres. Stres lze pozorovat také u těch, kteří nemohli otěhotnět po dlouhou dobu..

Stres je nebezpečný z mnoha důvodů. Pojďme analyzovat jeden - zvýšená hladina kortizolu, stresového hormonu. Vysoká hladina této látky je spojena s mnoha vážnými důsledky, včetně změn nervového systému, vylučovacího systému a nadledvin. Zvýšená hladina kortizolu je patrná z následujících příznaků: zvýšená chuť k jídlu, apatie, ospalost, přírůstek na váze, zhoršená pozornost, depresivní nálada - všimli jste si toho u těhotných žen? Kortizol může také způsobit pomalé hojení ran a bolesti kloubů. Proto s depresí mohou mít těhotné ženy (a nejen ty) bolesti zad.

Nízké bolesti zad během těhotenství

V následných trimestrech je bolest dolní části zad vysvětlena závažnými změnami ve struktuře ženského těla.

 • Prvním důvodem je posun těžiště. Vzhledem k nárůstu hmotnosti dítěte se mnoho žen začne opírat a posouvat těžiště. Opření dozadu vytváří další tlak na svaly zad, což může vést k bolesti dolní části zad a ztuhlosti svalů..
 • Druhým důvodem je nárůst tělesné hmotnosti. V každém případě je výrazný nárůst kilogramů spojen s další zátěží páteře - je to stále naše podpora celého organismu a čím těžší je tělo, tím vyšší je tlak na obratle..

Byly odvozeny hodnoty maximálního přírůstku na hmotnosti během těhotenství. Pokud byla hmotnost matky před těhotenstvím nižší než obvykle, může během těhotenství získat až 18 kilogramů. Maminka vážila normálně - až 15 kilogramů. Nadváha, ale ne obezita - 11. Obezita - 9.

A to navzdory skutečnosti, že hmotnost plodů také vstupuje do těchto hodnot, to znamená, že skutečně získané kilogramy by měly být o 3-4 kilogramy méně: až 14, 11, 7, 5.

 • Třetím důvodem je svalová nesrovnalost (diastáza).

V zásadě je tento jev pozorován v břiše: plod má málo prostoru, v důsledku toho je vazivová tkáň mezi svaly rekta abdominis natažena, čímž se objevuje „těhotná bříško“. Právě divergence svalů vede po porodu k prohýbání žaludku nebo k protažení břicha, například při cvičení: prostě část střeva již není svaly omezována a je viditelná pod kůží..

Vynechejte však strašlivé podrobnosti poporodní činnosti. Během těhotenství diastáza oslabuje podporu zad, v důsledku toho se páteř začne bolet.

 • Dalším důvodem je ischias. To je podráždění sedacího nervu. Během těhotenství může dojít k ischias, pokud rostoucí děloha a plod vyvíjí tlak na sedací nerv, což způsobuje zánět, podráždění a bolest. Kromě toho možný piriformis křeč hluboko v hýždích může dráždit nerv a způsobit nemoc..

U ischias je bolest pozorována nejen v zádech, ale také v hýždích s nohama. Stejně jako špatná kontrola močového měchýře, necitlivost v nohou, pocit pálení v dolních končetinách.

Jak oslabit nebo zbavit bolesti zad?

 • Za prvé, kvůli bolesti byste se měli poradit s lékařem, zejména pokud jste měli před porodem poranění páteře - v tomto případě mohou být důvody mnohem závažnější. A lékař předepíše fyzikální terapii i lék.
 • Za druhé, před těhotenstvím a během něj je třeba posílit svaly zad. Pomáhá zde dobré protahování - protahování, posilování svalů, při současném zvyšování jejich pohyblivosti.
 • Také spát na straně s polštářem mezi nohama a pod žaludkem pomůže zmírnit bolest, stlačí, speciální pásy pro těhotné ženy poskytnout další podporu pro břicho a záda, masáže. Stejně jako nošení plochých bot, udržování zdravé váhy, vyhýbání se dlouhodobému stání, vyhýbání se zvedání těžkých věcí a spaní na břiše.

V každém případě si pamatujte: na začátku těhotenství začněte jednat podle rady z druhého odstavce. Pokud bolest začne a dlouho nezmizí - jděte k lékaři, pomůže vám.

Bolesti zad v průběhu těhotenství: příčiny a léčba

Pokud žena pochybuje o tom, že změna pohody má fyziologický charakter nebo že bederní bolest je ostrá a intenzivní, musí se zdát porodníkovi-gynekologovi, který sleduje její těhotenství..

Příčiny

Bolest zad v těhotenství je pozorována u poloviny žen. Nepříjemné pocity jsou obvykle spojeny se zvýšením zátěže páteře a napínáním břišních svalů. Nejčastěji se taková bolest objevuje blíže ke konci trimestru II a není možné ji před porodem zmírnit. Může se také vyskytnout bolest zad v časném těhotenství. V každém trimestru čelí nastávající matky tomuto příznaku z různých důvodů..

V raných fázích

Bolest zad v těhotenství v časných stádiích je nejčastěji způsobena fyziologickými důvody:

 1. Již během prvních týdnů porodu se ženské tělo postupně připravuje na skutečnost, že plod se bude neustále zvyšovat. Bederní páteř prochází změnami, protože velmi brzo se na to bude brát celá zátěž.
 2. Po 1,5 měsíci od okamžiku oplodnění ovlivní změny sakrální úsek. Postupem času se stává pružnějším, takže žena nepociťuje těžké nepohodlí z tlaku hmoty dítěte na páteř. V této fázi se bolest obvykle objevuje periodicky a nemá výrazný vliv na celkový zdravotní stav těhotné.
 3. Bedra je zvláště napjatá, jak roste děloha a mění její polohu..
 4. Ke konci prvního trimestru je bederní bolest spojena s dynamickým růstem plodu. V této fázi žena stále nemá čas zvyknout si na závažnost břicha, takže při chůzi pro pohodlí se páteř velmi ohýbá.
 5. Ve 12. týdnu se vazy začnou intenzivně protahovat pod tlakem dítěte. Žena může zažít těžké nepohodlí, ale častěji není důvod k obavám, protože všechno se děje ve fyziologickém rámci.

U některých žen je dolní část zad natažena brzy v těhotenství krátce po oplodnění. Po početí embryo putuje z vejcovodů do dělohy za 4-5 dní. Pak se implantuje do endometria (sliznice). Při zavádění embrya do děložní sliznice je jeho obal částečně zničen, což způsobuje tažnou bolest. Po úspěšné implantaci vajíčka nepříjemný pocit zmizí sám o sobě. Spolu s nevolností a malými skvrnami můžete považovat bolest dolní části zad za známku těhotenství.

V pozdních termínech

Bolest zad během těhotenství ve druhém trimestru z následujících důvodů:

 • posunutí těžiště;
 • přibývání na váze;
 • účinek hormonového relaxinu na vazy a tkáně;
 • hormonální změny;
 • zvýšení zátěže na určité svalové skupiny;
 • exacerbace chronických onemocnění (muskuloskeletální systém, genitourinární systém);
 • patologie, k nimž došlo ještě před narozením dítěte (degenerativní onemocnění hřebene).


Ve třetím trimestru bolí záda během těhotenství nejčastěji kvůli tomu, že žena dynamicky přibírá na váze. Spolu s tím se zvyšuje zatížení páteře, deformace bederní páteře zesilují. Hormony připravují pánev na porod a změkčují vazivové vazy. Spojení pánevních kostí s páteří se stává pohyblivým, což způsobuje, že se bolest zad v dolní části zad ještě zhorší během těhotenství ve třetím trimestru..

Pokud žena přitáhne spodní část zad v období 37–40 týdnů, může to být také z těchto důvodů:

 1. Před porodem se hlava dítěte snižuje a tlačí na křížovou kalu, což způsobuje bederní bolest.
 2. Odpojení placenty. Pokud se spolu s bederní bolestí vyvíjí krvavý výboj a má také děložní tón, nemůžete odložit návštěvu u lékaře. Je lepší okamžitě jít na oddělení patologie těhotenství. Příliš brzké oddělení placenty od děložní stěny je pro matku i dítě spojeno s vážnými důsledky.
 3. Konstrukce Braxton Hicks. Před nadcházejícím narozením tělo trénuje pomocí falešných kontrakcí. Nemají jasný rytmus, mohou dát bederní.
 4. Začátek procesu porodu. Pokud spolu s bederními křečemi listy sliznice, úniky plodové vody a dolní části břicha v pravidelných intervalech bolí, je pravděpodobně nejpravděpodobnější proces dodání. Lze očekávat od 38 týdnů.

Před narozením není bolest v dolní části zad neobvyklá, nejčastěji má fyziologické vysvětlení, ale může také naznačovat závažná chronická onemocnění, která se zhoršila s nástupem těhotenství.

Doprovodné symptomy úzkosti a povaha bolesti

Ne vždy bolest dolní části zad po početí je neškodná. Pokud v prvním trimestru bolí záda během těhotenství a žena také zaznamená slabost, tachykardii, narušení prostorové orientace, musí být naléhavě svolána sanitka. Podobné příznaky mohou naznačovat nástup spontánního potratu..

Ve druhém trimestru by měla být žena chráněna bolestí opasku, která vyzařuje do kostrče, pubis nebo femuru. Pokud po půlhodinovém pobytu v poloze na zádech nepřecházejí ani se nestávají rytmickými, musíte také zavolat lékaře. Tyto příznaky mohou být způsobeny skutečností, že proces dodání byl zahájen předem.

Pokud je v průběhu těhotenství jednostranná bolest v dolní části zad - vpravo nebo vlevo - naznačuje to zánětlivý proces ledvin. V tomto případě je často ovlivněn tubulární systém ledvin nebo glomerulů a symptomatologie obvykle začíná na jedné straně, záda na pravé nebo levé straně bolí. Žena se musí stěžovat nefrologovi. Pokud lékař tyto patologie vyloučil, existuje několik dalších možných příčin bolesti:

 1. Vytáhne dolní část zad během těhotenství z pravé nebo levé strany s komplexem dystrofických poruch v kloubní chrupavce. Těhotné ženy si stěžují, že nejčastěji ráno po nočním odpočinku, jejich záda silně bolí.
 2. Těžká akutní i tupá bederní bolest napravo nebo vlevo naznačuje exacerbaci radiculitidy. Bolest vyzařuje do hýždě, stehna a také na vnější povrch nohy. Posilujte při chůzi, při pokusech o změnu polohy těla, stejně jako při záchvatu kašle.
 3. Bolesti zad během těhotenství mohou naznačovat lumbalgii. Vyskytuje se na pozadí přepracování nebo dlouhodobého pobytu v chladu, stejně jako při infekčních procesech. Těhotná žena zaujme nucenou polohu. Je pro ni velmi těžké se pohybovat.
 4. Bolest v pravé nebo levé dolní části zad může také naznačovat myositidu (zánět bederních svalů). Když se cítí svalová vlákna kondenzovaná a žena charakterizuje bolest jako prodlouženou, bolavou, tlumenou. Nejčastěji se taková patologie vyvíjí, pokud je žena nadýmaná nebo je velmi chladná.
 5. Pankreatitida Zánět slinivky břišní může žena zaměnit s toxikózou. Toto onemocnění se vyznačuje výrazným narušením trávicích procesů. Bolest v zádech těhotných žen spojená s pankreatitidou je podobná opasku. Je cítit více v horní části břicha, ale také dává na levé straně dolní části zad.
 6. Osteochondrosis, ischias, meziobratlová kýla. Při různých degenerativně-destruktivních procesech pohybového aparátu se může projevit bolest. Často s takovými patologiemi bolí levá strana dolní části zad.

Těžká bolest v zádech během těhotenství může být spojena s vertebrální kýly. Taková závažná patologie je charakterizována myalgií, ztuhlostí pohybů, zhoršeným držením těla, pocitem znecitlivění a „husími hrbolky“ v dolních končetinách..

Těhotná žena má také bolesti zad se syfyzitidou. Toto je onemocnění spojené s rozpory v ochlupení. Těhotná žena zažívá silnou ochlupení a zaznamenává otoky tkání..

Na kterého lékaře bych se měl (a) v případě, že během těhotenství bolí dolní část zad?

Pokud se bolest v dolní části zad projeví v časném těhotenství nebo se začne obtěžovat časem ve druhém / třetím trimestru, nemůžete odložit návštěvu gynekologa. Lékař, který ženu vede, ji odkáže na konzultaci s příbuznými odborníky (nefrolog, neurolog, gastroenterolog), pokud k tomu existují důvody.

Diagnostika

Pokud bolí dolní část zad během těhotenství v prvním trimestru, bude v některých případech odborník potřebovat rutinní vyšetření, aby určil příčinu této symptomatologie. Pokud však lékař má podezření na patologický zdroj nepohodlí, bude těhotné ženě doporučeno:

 • projít obecným testem na krev a moč;
 • získat ultrazvukové vyšetření.

Rentgenové výzkumné metody jsou v jejím případě kontraindikovány.

Léčba

Během těhotenství by měla být bolest zad léčena pod lékařským dohledem. Těhotná žena by si neměla vybrat žádné léky pro sebe. Nejčastěji se ženám při porodu doporučují různé způsoby eliminace bolesti, vyjma užívání léků.

Pokud těhotná žena má bolesti zad, pak tato doporučení pomohou zmírnit stav:

 1. Pro uvolnění napjatých svalů je indikována jemná masáž zad. Žena to dokáže sama. Měla by ležet na boku a oběma rukama masírovat dolní část zad podél páteře. Je však lepší, když certifikovaná odbornice provádí masáže těhotných.
 2. Pokud táhnete záda, můžete zkusit teplou (ne horkou) sprchu nebo koupel. Do lázně se přidávají také soli a éterické oleje pro lepší relaxaci svalů dolní části zad..
 3. Pokud nosíte speciální obvaz pro těhotné ženy, záda se zastaví. Pomáhá udržovat břicho a snižuje stres na svaly zad. Je vhodné nosit obvaz podle pokynů gynekologa od 5 do 6 měsíců těhotenství.
 4. Pokud máte bolesti zad, musíte použít speciální ortopedické polštáře ve formě velké podkovy. Takový produkt poskytuje podporu těla na obou stranách. Dokonce i na zádech se spánek stává mnohem příjemnějším.
 5. Pravidelně provádějte cvičení terapeutických cvičení pro nastávající matky. Pomáhají posilovat svaly, zvyšují jejich odolnost vůči fyzické aktivitě. Pokud gynekolog doporučuje ženě určitý komplex pohybové terapie, měla by jeho doporučení jasně dodržovat. Neporušujte posloupnost cvičení a počet přístupů.
 6. Po celý den je důležité věnovat pozornost správnému držení těla. Právě její poruchy u těhotných žen často vyvolávají lumbosakrální bolest. Žena by se měla ovládat a pokusit se ohýbat příliš dozadu. Pokud tráví hodně času sezením, pak k tomu musíte použít speciální ortopedické židle a pod záda si dát polštář..

Pokud těhotná žena má bolesti zad a nejsou kontraindikace, měla by navštívit bazén. Během plavání se uvolňují zadní svaly, zvyšuje se vzdálenost mezi obratlovými těly. Plavání také zlepšuje dýchání, zlepšuje krevní oběh a podporuje metabolické procesy..

Prevence

Pokud má žena v prvním trimestru bolest v dolní části zad, která však není spojena s vážnými onemocněními, měla by znovu zvážit svůj životní styl z preventivních důvodů:

 1. Pokud má žena sedavou práci, měla by se postarat o pohodlnou židli nebo židli. Každou hodinu se doporučuje vstávat a zahřívat se. Žena, sedící u stolu, by měla držet záda rovně, ne se sklonit. Jinak se lordóza nebo kyfóza zhorší a během porodu dítěte je to úplně nevhodné.
 2. Těhotné ženy, které tráví hodně času na nohou, by si měly často odpočinout. Musíte si odpočinout ležet nebo napůl sedět. V tomto případě by měly být dolní končetiny mírně zvednuté a pod záda by měl být umístěn polštář. Tato technika uvolní bederní páteř.
 3. Budoucí matky by měly spát hlavně na své straně pomocí speciálního polštáře. Žena s dítětem by měla chodit pouze v pohodlných nízkých podpatcích bot se správnou botou.
 4. Cvičení během porodu by mělo být mírné. Žena by neměla pořizovat žádné sportovní záznamy. Jeho úkol: posílit tělo, zvýšit jeho vytrvalost, ale bez nadměrného zatížení. Pokud nastávající matka má bolest v zádech, měla by být minimalizována cvičení zahrnující vertikální zatížení páteře.

Všechny příčiny bederní bolesti u nastávajících matek jsou rozděleny do 2 velkých skupin. První skupina zahrnuje všechny možné fyziologické stavy spojené s porodem dítěte. Druhá skupina zahrnuje nemoci, které se objevují před těhotenstvím, nebo ty, které byly v latentním stavu a byly vyprovokovány během těhotenství.

V každém případě, pokud je bolest v dolní části zad na začátku těhotenství nebo později, takový příznak nelze ignorovat. Aby těhotenství pokračovalo bezpečně, musí se žena poradit s porodníkem-gynekologem a dodržovat všechna lékařská doporučení.

Autor: Miroslava Gromová, doktorka,
speciálně pro Vertebrolog.pro

Užitečné video o tom, jak se během těhotenství zbavit bolesti zad

Seznam zdrojů:

 1. Gynekologie. Rychlý návod. Ed. G.M. Savelyeva, G.T. Sukhikh, I.B. Manukhina. Rok vydání: 2013.
 2. Porodnictví. Národní vedení. Ed. Acad. RAMS E.K. Aylamazyan, prof. V.E. Radzinsky, Acad. RAMS V.I. Kulakov, Acad. RAMS G.M. Savelyeva. Rok vydání: 2014.
 3. Neurologie. Příručka praktického lékaře. Ed. D. R. Shtulman, O.S. Levin. Rok vydání: 2016.
 4. Průběh a řízení těhotenství v trimestrech. Ed. JE. Sidorova, I.O. Makarov. Rok vydání: 2009.
 5. Potrat. Ed. V.M. Sidelnikova, G.T. Suchý. Rok vydání: 2010
Články O Neplodnosti