Hlavní Zdraví

Proč bolest v zádech během časného těhotenství

Změny hormonálních hladin, tělesný stres, relaxace kloubů křížové kosti a stehen vedou k tomu, že ženy mají bolesti v zádech v časných stádiích těhotenství. Zatížení vazů páteře se zvyšuje, mění se poloha těžiště. Nepohodlí v dolní části zad je způsobeno nedostatkem vitamínů a minerálů, nepohodlnými postoji při práci a nevhodnými botami.

Povaha a lokalizace bolesti

Bolest během prvního trimestru se vyskytuje v důsledku mnoha přírodních procesů v těle těhotné ženy, které nezpůsobují špatné následky.

 1. V první fázi po početí (1-3 týdny) vajíčko opouští vaječník a fixuje se na sliznici dělohy. Žena cítí bolest v kostrči nebo na levém a pravém břiše. Tyto pocity jsou přirozené a brzy pominou..
 2. V období 3–4 týdnů se vytvoří chorion - tkáň, která následně slouží jako základ pro vytvoření placenty. V této fázi může bolest v dolní části zad.
 3. Po 5-6 týdnech se změní velikost kanálku cév, které živí embryo, žíly zhoustnou a napnou. Vytváří se přirozená obrana, jsou oslabeny svaly, zvyšuje se průtok krve. Rush způsobuje bolavou bolest v boku na levé nebo pravé straně dolní části zad.
 4. V týdnu 7–9 se syntetizuje hormon relaxin, který se objevuje ve vaječnících a chorionu. Tento proces vede k mírnému bolavému zádům v pánevní oblasti.
 5. Po devíti týdnech a s přechodem na desátou svalovou tkáň roste, děloha se několikrát zvětšuje. Fyzické změny vedou k tomu, že usrkává dolní část zad a večer a ráno se stav vrátí do normálu.
 6. V 11. - 12. týdnu přichází konec prvního trimestru, od 13. týdne začíná druhý. V posledním dvanáctém týdnu jsou zaznamenány kontrakce dělohy kvůli zvýšenému tónu, žaludek může bolet, bolest bude neustále dávat spodní části hřebene.

Ve druhém měsíci se mohou objevit nepříjemné pocity v oblasti ledvin, což je známkou zvýšení zátěže na orgán a práce ve velké zátěži. Žena často chce vyprázdnit močový měchýř, při pohybu se vyvinou ostré bolesti, takže během této doby je lepší lhát nebo sedět a nechodit.

Příčiny bolesti v časném těhotenství

Hormonální změny mohou způsobit, že dolní část zad bude tažena brzy na začátku těhotenství. Koncentrace progesteronu v těle se zvyšuje. Vysoká úroveň vede k relaxaci svalů a pánevních vazů, takže je snadné porodit, ale má negativní vliv na stabilitu kostní tkáně. Z tohoto důvodu, zadní část těla hoří, nízký v kostrči.

Těhotenství je stres pro ženské tělo, zejména u těch, kteří na ni dlouho čekali nebo používají postup IVF. Se zkušenostmi se uvolňuje hormon kortizol, který mění stav nervového a vylučovacího systému, nadledvinky. Zvýší se chuť k jídlu, pozornost se zhoršuje, žena přibírá na váze, cítí touhu po spánku, apatii. Kortizol ovlivňuje stav kloubů a obratlů, takže dolní část zad bolí během těhotenství v prvním trimestru.

Pozice těla se mění, protože těžiště se pohybuje, těhotné ženy se při chůzi odchylují. To způsobuje další zátěž na zádech, způsobuje ztuhlost svalů, vede k bolesti. Nadměrná váha také načte páteř, obratle pracují ve vylepšeném režimu.

Hodnoty maximálního přípustného přírůstku na váze v závislosti na hmotnosti před těhotenstvím:

 • hmotnost menší než standard - obvykle získejte až 18 kg;
 • tělesná hmotnost odpovídá normě - není to děsivé získat zpět o 15 kg;
 • je-li norma překročena o něco - 11 kg;
 • pro obezitu - povoleno 9 kg.

Příčinou bolesti je diastáza - divergence svalů. Tento proces oslabuje svaly korzetu a vede k bolesti zad. Zvětšující děloha tlačí na velký sedací nebo femorální nerv, což způsobuje sevření zánětem. Bolest se projevuje v hýždích a je přenášena na nohy, proto se nedoporučuje delší sezení a chůze.

Kdy dávat pozor

Bolest v dolní části zad je považována za normální během časného těhotenství, pokud se vyskytne během fyziologického vývoje embrya a není patologií. Někdy se tyto pocity stanou nepříjemnými, objevují se alarmující příznaky a žena onemocní. Musíte navštívit porodníka s gynekologem, aby provedl diagnózu na základě anamnézy, dalších testů a ultrazvuku..

Projevy vyžadující pozornost:

 • Silně bolavý záda a bolestivé spodní břicho, stejně jako před menstruací, naznačuje hrozbu potratu. Pokud se objeví hnědý výboj, měla by být zahájena léčba. Někdy hrozí přerušení bez uvolnění krve, signálem je ostrá bolest.
 • Bedra reaguje s bolestí v případě zmeškaného těhotenství. K zánětu dochází uvnitř dělohy, proces ovlivňuje stěny orgánu. Vyznačuje se zvýšením teploty, může se cítit špatně, žena se cítí špatně.
 • Těžká bolest naznačuje mimoděložní těhotenství, když je plod v jedné z trubek. V pokročilém stavu, horečka, nevolnost a zvracení způsobené intoxikací, je nutná okamžitá hospitalizace.
 • Při vzácném bublinovém driftu degeneruje fetální tkáň a pozoruje se degenerace. Těhotná žena cítí bolest v zádech, dolní části břicha, vyvíjí se toxikóza, bolí ji hlava.
 • Nepříjemné pocity se objevují v křížové kosti v případě rychlého růstu děložních fibroidů, které během období těhotenství dítěte začínají rychlým vývojem. Alarmující zvýšení krevního tlaku.

Problémy s močovým systémem mohou vést ke zhoršení pyelonefritidy, cystitidy, urolitiázy v důsledku zvýšení kyselosti. U žen jsou pozorovány otoky končetin, změna barvy moči.

Jak ulevit a zabránit bolesti

Objevení se příznaků silné a ostré bolesti je příležitost k okamžité konzultaci s lékařem, zejména pokud došlo k dřívějším poraněním páteře. Odborník zjistí příčinu odchylky a předepíše účinnou léčbu. Posílení korzetu páteře před těhotenstvím a v prvním trimestru pomůže zabránit vzniku nepříjemných symptomů. Pro zmírnění stavu je nutné provést proveditelnou cvičební terapii, slabé strie.

Aby se záda neobtěžovala, postupujte podle těchto doporučení:

 • chodit pouze v botách s nízkými podpatky;
 • měnit polohu těla každých 15 až 20 minut tak, aby nedošlo ke stagnaci krve;
 • spát na boku s podšívkou mezi nohama ve formě polštáře, aplikovat podpůrné korzety, obvazy a pásy;
 • neprovádějte práci ohýbáním v polovině, provádějte čištění koštětem a mopem s dlouhou rukojetí;
 • udělat výživnou stravu, dodržovat pravidla zdravé výživy, nezískat nadváhu;
 • provádět pravidelnou masáž;
 • aplikovat léky předepsané gynekologem a neuropatologem.

Ti, kteří se aktivně věnují sportu, by měli snížit intenzitu, aby se snížilo zatížení kostí a svalového systému. Těhotným ženám doporučujeme plavat, procházet se v klidu, vodní aerobik, cvičit na fitball - speciální zařízení ve formě velké koule pro gymnastiku a fitness.

V šatní skříni jsou vyloučeny korzety, pevné opasky, kalhoty a sukně s řezacími pásy, je lepší nosit sluneční šaty a šaty. Podprsenky se širokými rameny jsou vybrány, aby se snížilo napětí na páteři.

Výživa

Konzumované produkty ovlivňují stav pohybového aparátu. Vápník přispívá k tvorbě kostí, je zodpovědný za regeneraci tkání, proto je důležité konzumovat mléčné výrobky. V tvarohu, kefíru, zakysaná smetana obsahuje vitamín D, bez kterého se vápník neabsorbuje.

Minerály se v těle přeměňují ultrafialovým zářením, proto je důležité užívat sluneční koupele. Doporučuje se to pouze za šikmých paprsků ráno a večer..

Správná výživa neléčí nahromaděné změny v podpůrném systému, ale slouží jako vynikající prevence oddálení bolesti zad při přenášení dítěte. Vápník se nachází v rybách, ořechech, masu, zelení. Lékař předepisuje vitaminy v tabletách k doplnění minerálních rezerv.

Výživa během vývoje plodu ovlivňuje kognitivní tvorbu embrya a určuje tendenci přibývat na váze v průběhu života, vzhledu onemocnění srdce a cév a alergických reakcí těla.

 • Nejezte v žaludku pocit těžkosti a nevynechávejte snídani, oběd a večeři, nejíst ovoce a zeleninu jako svačinu;
 • k snídani vařte pohanka, ovesné vločky, kukuřičnou kaši, které obsahují stopové prvky, vitamíny a snadno stravitelné, diverzifikujte potraviny po celý den;
 • veverky k jídlu v době oběda a na večeři jsou kysaná mléka a zeleninová jídla.

Doporučení pro těhotné ženy se zažívacími problémy jsou dány odborníkem na výživu. Používání zásady zdravé výživy pomáhá zmírňovat bolesti zad.

Bandáž a opěrný pás

Ortopedické pomůcky jsou elastické pásy různých velikostí, včetně kravat, upevňovacích prvků, pelotů, které udržují břicho a zabraňují strie na pobřišnici během těhotenství.

Bandáže se nosí před dodáním. Výrobky pokrývají žaludek a snižují tlak na páteř. Děloha je umístěna nízko v pánevní oblasti a tlačí na dolní dutou venu, přes kterou se krev vrací z dolního těla. S relaxací ochablého kloubu se rozvíjí syfyzitida, což způsobuje nepohodlí. To se děje ve třetím trimestru, ale nošení vzpěry zabraňuje změnám v oblasti pánve, odstraňuje bolest v kostech, slabinách, stehnech a křížové kosti.

Polotuhý a tuhý obvaz uvolňuje klouby kyčelního kloubu a snižuje riziko opakovaného poranění při pohybu, pokud to bylo předtím. Při přenášení dítěte trpí sacro-bederní oblast, což vede k primárním problémům s páteří. Osteoporóza u těhotných žen je zřídka diagnostikována, ale křehkost kostí vede ke zlomeninám páteře, pánevních a tubulárních kostí.

Během opakovaného těhotenství je na jizvách na děložní stěně po předchozím řezu císařským řezem indikován zpevňující pás. Pohodlí dítěte netrpí použitím obvazu. Příslušenství je upevněno v poloze pro ležení, takže plod a děloha jsou ve správné poloze. Pás se odstraní po každé třetí hodině a v noci.

Fyzioterapie

Realizovatelné kurzy gymnastiky jsou vedeny odborníkem na fyzioterapeutická cvičení s dodatečným výcvikem ve sportovní medicíně, a nikoli trenérem fitness. Instruktorka má zkušenosti s prací s těhotnými ženami a správně rozděluje zátěž v různých časech s ohledem na přítomné patologie. Sada cvičení připraví ženské tělo k porodu a zmírní bolest zad při nošení dítěte.

Pravidla pro nabíjení v prvním trimestru:

 • je povoleno malé zatížení kloubů, doba obsazení je asi 30 minut;
 • třídy začínají zahříváním a zahrnují pravidelné přestávky po každé desáté minutě;
 • nedoporučená cvičení zahrnující úplné skládání těla, například dotýkat se rukou špiček prstů tak, aby nedošlo k roztažení svalů zadní femorální plochy a zad;
 • aktivní aerobik je nahrazen lehkým plaváním, cvičením na stacionárním kole a chůzí;
 • proveditelný aerobik se provádí na textilním podkladu, který zabraňuje sklouznutí nohou;
 • Nedoporučuje se nadměrně zatěžovat svaly dolní části zad a abs cvičeními, jako jsou hluboké dřepy, pumpování abs a současně zvedání obou nohou z podlahy v náchylné poloze..

Terapeutická cvičení podporují emoční stav, zlepšují spánek, posilují svaly páteřního korzetu, udržují tón na určité úrovni, urychlují dodávku kyslíku s krví do orgánů.

Masáž

Poloha pacienta přispívá k relaxaci, nezpůsobuje nepříjemnosti. Žena může ležet na boku, zádech, sedět na všech čtyřech. Opatrně se udržuje břicho pod tlakem..

 • snížení bolesti zad, nohou;
 • snížení zatížení kloubů a svalů;
 • zlepšení přísunu živin do vnitřních orgánů v důsledku zrychleného krevního oběhu;
 • zbavit se únavy a stresu.

Masáž pro těhotné ženy nemá téměř žádné kontraindikace, ale vlastnosti volby vybavení mají svá specifika. Masáž se používá samostatně pro límec, chodidla, záda nebo celé tělo, kromě břicha. Hladí, tře, hnětí měkké pohyby.

Kontraindikace pro masáž:

 • zvýšení krevního tlaku a teploty;
 • infekční choroby;
 • chronická onemocnění v akutním stadiu;
 • ložiska podráždění na kůži;
 • epilepsie, toxikóza, křečové žíly, astma.

Sada technik se provádí ručně. V oblasti krku, zad, lze použít hardwarový efekt. Používejte masážní oleje, kadidlo, mast, pokud je žena vnímá normálně. Vylučují se teplotní efekty ve formě parního efektu nebo kryomasáže.

Léky

Účinek mnoha léků na plod nebyl dosud zkoumán. pokusy jsou klasifikovány jako nelidské. Informace byly získány z přímého výzkumu v důsledku náhodného příjmu léčiv.

Léky působí nejen na plod, ale také vedou ke změnám v těle ženy, což nepřímo ovlivňuje průběh těhotenství. Pro bolest dolní části zad se léky proti bolesti používají ke zmírnění pohody a zmírnění zánětu..

Lze to považovat za pozitivní účinek:

 • paracetamol, ibuprofen k úlevě od bolesti a tepla; Nurofen je od třetího trimestru zakázán;
 • proti virům pít Viferon, Arbidol, Anaferon;
 • pálení žáhy zmírňují Almagel a Fosfalugel;
 • drotaverin se používá jako antispasmodikum;
 • s průjmem, toxikózou a otravou se používají Smecta, Enterosgel, Neosmectide.

Nekontrolované užívání drog může způsobit smrt embrya, abnormální růst a vývojové zpoždění. Léky by proto měl předepisovat pouze lékař, samoléčení není povoleno.

Těhotné bolesti zad - příčiny a jak se zbavit

Dolní část zad bolí během těhotenství kvůli zvýšenému stresu na páteři, ale mohou být přítomny závažnější patologické poruchy, jak je uvedeno níže.

Co dělat?

Před použitím určitých metod k odstranění bolesti v dolní části zad, těhotná žena musí konzultovat gynekologa, provést komplexní vyšetření, které vylučuje přítomnost závažných patologií.

Z fyziologických důvodů as cílem zabránit výskytu bolesti v dolní části zad jsou doporučeny speciální metody, které budou probrány později.

Nosit obvaz nebo korzet

Obvaz je určen ke snížení stresu na páteři, posílení svalové soustavy břicha, takže bolest se neprojevuje.

Korzet je pás vyrobený z elastického lékařského materiálu, který fixuje břicho a dolní část zad. Doporučuje se nosit od druhého trimestru.

Gymnastika

Během těhotenství je nutná fyzická aktivita, ale extrémně mírná. Díky gymnastice je bederní korzet posílen, napětí je eliminováno a syndrom bolesti je snížen. Jak je tohoto účinku dosaženo? Faktem je, že zvýšený stres způsobený těhotenstvím protahuje nebo posiluje svalový systém a cvičení urychluje krevní oběh a rozvíjí svalové skupiny.

K tomu můžete udělat jógu, plavání, jogging, fitness a speciální gymnastiku. Doma však můžete používat jednoduchá, bezpečná a účinná cvičení:

 1. Sjezdovky. Výchozí pozice - ležící na zádech s ohnutými koleny. Předpoklad - chodidla jsou ve volném stavu. Dále musíte hluboce vdechnout a vydechnout. Když vydechujete, napněte břišní svaly a lehce zatáhněte břicho a snažte se spodní částí zad dotknout povrchu podlahy. V tomto případě je nutné zvednout hýždě. Cvičte pomalu.
 2. Nastupte na všechny čtyři, položte si ruce a kolena. Nakloňte pánevní oblast doleva a zvedněte pravé končetiny. Tyto paže a nohy by měly být na stejné rovnoběžce. Zamkněte 15-20 sekund, zaujměte výchozí polohu. Opakujte manipulaci s druhou stranou.
 3. Zakřivení zad na všech čtyřech. Nadechněte se - ohněte záda, vraťte hlavu zpět. Vydechněte - dejte hřbetu zaoblený tvar, spusťte hlavu tak, aby se brada dotýkala hrudníku. Počet opakování - 5krát.
 4. Embryo Pose. Vezměte si na kolena, sedněte si na nohy pomocí zadek. Pomalu spusťte tělo dopředu tak, aby čelo bylo na podlaze. Uvolněte se v této poloze a fixujte po dobu 3 minut. Dávejte pozor na ruce - měly by ležet podél těla uvolněně.
 5. Eliptický trojúhelník. Postavte se nohama k sobě. Natáhněte horní končetiny podél těla. Vydechněte a současně vykročte na stranu ve vzdálenosti 50 - 100 cm. Nyní zvedněte ruce nahoru / do strany tak, aby byly rovnoběžné s podlahovou linií. Zkuste napnout horní končetiny do stran, což povede k rozšíření lopatek.

Poté stiskněte levou patu na podlaze, zvedněte špičku a otočte končetinu doleva o 90 stupňů. Pravou nohu otočte doleva, ale neroztrhávejte ponožku z podlahy, jinak ztratíte rovnováhu. Snižte levou ruku dolů na dolní nohu. Zvedněte pravou ruku nahoru. Zmrazte a vezměte 3 inhalace a výdechy, pomalu se vraťte do výchozí polohy. Cvičení je poměrně obtížné provádět v raných stádiích, takže získejte podporu milovaného.

Před provedením komplexu se poraďte s lékařem, protože existuje řada kontraindikací - riziko potratu, krvácení, polyhydramnióza, těžká toxikóza. Také nemůžete dělat cvičení s vícenásobným těhotenstvím, exacerbací chronických patologií, anémií, infekcí a vysokým krevním tlakem.

Organizace lůžka

U těhotných žen dolní část zad často bolí po probuzení ze spánku. V tomto případě je důležité přemýšlet o výměně matrace. Nejlepší je koupit si ortopedický model, který se hodí po dodání..

Existují pravidla, jak žena potřebuje spát, aby nedošlo k syndromům bolesti. Především nemůžete spát na břiše nebo na zádech, měla by být upřednostňována boční poloha trupu, aby nevznikalo zatížení vnitřních orgánů. Vždy držte pohodlné držení těla, aby vaše tělo bylo zcela uvolněné..

Dodržování

Těhotná žena se musí plně uvolnit - spát nejen v noci, ale i ve dne. Pokud se cítíte unavení, což je standard, ujistěte se, že si lehněte na postel a lehněte si, relaxujte, alespoň 15-30 minut.

Je známo, že dobrý odpočinek je zaznamenán od 21:00 do půlnoci, takže musíte jít spát ve 20:30. Po probuzení je nutné dělat cvičení, která nejen oživí, ale také připraví páteř na další akce.

Plavání a přístup k bazénu

Voda má léčivé a léčivé vlastnosti, proto se plavání doporučuje pro mnoho nemocí (zejména pro problémy se páteří). Vodní prvek přispívá k relaxaci a tréninku svalového systému bederní oblasti, k odstranění únavy a napětí. Ve vodě můžete provádět speciální cvičení, takže z nich zvyšuje účinnost.

Během těhotenství je nežádoucí navštívit otevřené nádrže s velkou koncentrací lidí, protože se zvyšuje riziko infekce, což je zcela nepřijatelné. Proto dávejte přednost bazénu, který prochází dezinfekční fází..

Výživa

Plod, který je v lůně, spotřebovává zvýšené množství minerálů, vitamínů a stopových prvků. To platí zejména pro látky, které jsou nezbytné pro kosterní, kloubní a svalovou soustavu. Co je užitečné a nutné:

 • mléko, kefír, jogurt, zakysaná smetana, tvaroh;
 • tvrdý a zpracovaný sýr;
 • Ryby a mořské plody;
 • sója a fazole;
 • listový salát, všechny zelené;
 • vařené maso;
 • čerstvé ovoce, bobule a zelenina.

Pokud není možné tyto potraviny konzumovat v požadovaném množství (v důsledku toxikózy, alergií atd.), Můžete užívat speciální léky:

 • Glukonát vápenatý - doporučený lék pro těhotné ženy.
 • Vápník nycomed D3 - současně obsahuje vitamín D a vápník.
 • Kalcemin - skládá se z různých minerálů, vitamínu D3.

Další metody a doporučení

Během těhotenství můžete použít jiné metody k odstranění bolesti v dolní části zad, ale po předběžné konzultaci s gynekologem. Co se doporučuje:

 • Nezvedejte závaží nad 3 kg.
 • Neprovádějte náhlé pohyby.
 • Nepijte sami analgetika proti bolesti - je lepší poradit se s odborníkem.
 • Boty ortopedické.
 • Odstraňte těsné spodní prádlo.
 • Zkuste se posadit rovně a opřít se o zadní stranu židle / židle.
 • Pokud neexistují kontraindikace, použijte metodu studená-horká. Chcete-li to provést, musíte použít studené obklady na dolní části zad po dobu 3-4 dnů, pak současně horké. V prvním případě je nutné připravit led, který se umístí do husté tkáně a umístí se na bolavé místo. Ve druhé - je použita topná podložka.
 • Navštivte balneoterapeutickou místnost. Léčba bolesti je založena na působení minerálních vod, které navíc obohacují tělo užitečnými látkami.
 • Metoda lepení se podobá obvazu, ale liší se v tom, že speciální elastické pásy jsou aplikovány na spodní část zad.
 • Akupunktura Akupunktura - expozice jehly.
 • Proveďte masáž zad ve specializované místnosti.
 • Manuální terapie a osteopatie. Jedná se o různé masážní techniky..

Příčiny a metody léčby určujeme v závislosti na jejich povaze?

K překonání bolesti zad je důležité znát její příčinu, která může být provedena na základě povahy bolesti.

Ostrá bolest

Bolest akutní a ostré povahy se vyskytuje výhradně v důsledku patologických poruch v těle těhotné ženy. To může být:

 • Pyelonefritida v akutní formě. Bolest je doprovázena horečkou, svalovou slabostí a zarudnutím močové tekutiny. Bod bolesti převládá z jedné strany, dává spodní části zad.
 • Urolitiáza - v moči a zvracení je krev.
 • Švy na děloze se po císařském řezu liší. To nastane, když těhotenství nastalo s krátkým intervalem po předchozí porodu. Bolest se vyznačuje zvýšenou ostrostí a lokalizací nejen v bederní páteři, ale také v břiše.
 • Před porodem se objeví akutní bolest..
 • Jiné příčiny - infekce těla, hlístové infekce, onemocnění gastrointestinálního traktu, mimoděložní těhotenství atd..

Co dělat v tomto případě? Okamžitě vyhledejte lékaře, který předepíše odpovídající metody léčby v souladu s příčinou výskytu.

Syndromy vytahování bolesti

Ve 2. a 3. trimestru se častěji objevují bederní bolesti na kresbě. To je způsobeno zvýšeným stresem na páteři..

Můžete se zbavit bolesti jednoduchým způsobem - oblékněte se na obvaz, masírujte, absolvujte fyzioterapii.

Střelecká postava

Bolesti zad v dolní části zad indikují neurologické patologie - ischias, kýla, osteochondróza, svraštěné nervy, radikulitida bederní.

Terapie je předepsána v závislosti na typu onemocnění. Je přísně zakázáno samostatně rozhodovat o výběru metody pro úlevu od bolesti.

Metody léčby bolesti založené na trimestru

Období těhotenství také výrazně ovlivňuje povahu a intenzitu bolesti v dolní části zad. V souladu s tím se v různých časech používají různé způsoby řešení problému..

V raných fázích

Když nastane těhotenství, aktivuje se relaxin a progesteron (hormony), díky čemuž se vazy změkčují a kyčelní kosti se liší. To přispívá k výskytu bolesti v bederní oblasti a je považováno za normu. Tento proces je nezbytný pro usnadnění procesu porodu dítěte..

Pokud jde o druhý trimestr, důvodem je zvětšení dělohy, což vyvíjí tlak na genitourinární orgány a střeva. To negativně ovlivňuje dolní část zad. Během této doby může být zátěž na zádech nerovnoměrně rozložena, což způsobuje nepříjemné pocity. Dalším důvodem je vychýlení páteře na pozadí růstu plodu a břicha..

Pro zmírnění stavu se doporučuje těhotné ženě masírovat, nosit obvaz, jíst správně a dodržovat základní doporučení. Z léčiv je přípustné užívat No-shpa, Duphaston, Utrozhestan.

Pokud jsou přítomny další příznaky, může to znamenat patologické příčiny. Proto v každém případě jděte do nemocnice.

V pozdních termínech

Poslední měsíce těhotenství se vždy vyznačují bolestí v dolní části zad. To je způsobeno nejsilnějším zatížením páteře a dalších vnitřních systémů. Je obzvláště důležité, aby byl narušen krevní oběh, došlo k vymačkání nervových vláken. V tomto případě je příčinou rychlý nárůst tělesné hmotnosti plodu..

Dalším faktorem je změna v hormonální rovnováze, vůči níž se pánevní kosti nadále odchylují, což způsobuje nepohodlí. Kromě toho se děloha připravuje na porod, což také vede k bederní bolesti..

Jak můžete zastavit syndrom bolesti:

 • dělat vodní aerobik;
 • udělat masáž;
 • nosit korzet;
 • relaxovat více v pohodlné poloze;
 • chodit častěji venku.

Nošení obvazu není vždy povoleno, protože to může být škodlivé. To se stane, když je plod v nesprávné poloze. Je nutné vzít v úvahu skutečnost, že budoucí dítě se neustále otáčí, takže je zakázáno stahovat korzet. A jak to napravit, musíte se zeptat lékaře.

Kdy navštívit lékaře?

Ošetřující specialista by měl vždy hovořit o bolesti dolní části zad, ale je obzvláště důležité kontaktovat v případech, kdy se společně s bolestí objevují další příznaky (krev z pochvy, zvracení, vysoká tělesná teplota, nepohodlí v podbřišku, krevní sraženiny ve stolici, moč atd.) d.).

Jednoduše řečeno, pokud něco jiného kromě bederní bolesti vadí, může to znamenat patologie. Zvláštní pozornost věnujte povaze projevujícího se znaku - ostrost, ostrost, lumbago.

Bedra během těhotenství by měla mít syndrom mírné bolesti, který může být odstraněn bez použití lékové terapie. Chcete-li bolest zastavit, ujistěte se, že vedete zdravý a mírně aktivní životní styl, dobře najděte, nenechte si ujít předepsaný ultrazvuk a včasně věnujte pozornost projevům bolesti.

Proč záda bolí během těhotenství a jak se dá léčit

Období porodu dítěte způsobuje řadu změn v ženském těle a je doprovázeno výskytem různých druhů pocitů. Často může dojít ke změně chuti k jídlu, může dojít k nevolnosti nebo ke změně nálady. Zvláštní opatrnosti je třeba věnovat příznaku, když v průběhu těhotenství bolí záda. Může se vyskytnout nejen z fyziologických důvodů, ale také může naznačovat nástup závažných patologií.

Proč bolí záda těhotné ženy

Situace, kdy v průběhu těhotenství bolí záda, nejsou normou. Nepříjemné pocity mohou nastat v důsledku přírodních příčin a patologických procesů. V žádném případě by však tento příznak neměl být ignorován, protože dlouhodobá bolest vede k narušení psychoemocionálního stavu, způsobuje poruchy spánku a může způsobit depresi.

Mezi přirozené příčiny bolesti páteře patří:

 • postupné zvyšování velikosti dělohy u těhotné ženy způsobuje tlak na okolní tkáně;
 • v těžišti je posun;
 • vývoj plodu je doprovázen zvýšením tělesné hmotnosti těhotné ženy.

Bolest se může projevovat různými způsoby. Ze své podstaty lze předpokládat vývoj konkrétní patologie.

Ostré řezné bolesti

Akutní bolest zad během těhotenství může nastat v důsledku vývoje patologických procesů. Musí být rozlišeno na nemoci, jako je pankreatitida a radikulitida. V druhém případě může být bolest zadku nebo stehna. Zesiluje se při chůzi a při pokusu o změnu polohy.

U pankreatitidy je bolestivý syndrom akutní a má zoster. Porušení zákona o defekaci, nevolnosti a zvracení se snížením krevního tlaku jsou další příznaky této patologie.

Kreslení bolesti v dolní části zad

Povaha takové bolesti nejčastěji naznačuje přítomnost myositidy. Vzniká v důsledku dlouhodobého pobytu v ponoru nebo v případě podchlazení. Při pohmatu je ve svalové tkáni cítit bolestivé zhutnění..

U pyelonefritidy jsou také pozorovány nepříjemné pocity ve formě tažných bolestí. V tomto případě je bolest rozptýlená (šíří se přes dolní část zad) a pro ženu je těžké najít pozici, ve které by se bolestivý syndrom snížil. V některých případech dochází k náhlému zvýšení teplotního indexu těla. Pro účely diferenciální diagnostiky se provádějí laboratorní testy moči, ve kterých se objevují čerstvé červené krvinky a bílkoviny.

Vystřelující bolest

Bolesti zad v bederní oblasti naznačují vývoj lumbalgie (ischias). Dávají dolní končetiny na zadní straně stehna. Současně žena zaujímá nucenou polohlou polohu (pro ni je obtížné narovnat ji zpět). Tento příznak může být součástí klinického obrazu s osteochondrózou a meziobratlovou kýlou. Kromě toho je zaznamenána ztuhlost pohybů a pocit necitlivosti v končetinách.

V raných fázích

Některé ženy si uvědomují, že po oplodnění mají pocit, že „táhnou“ spodní části zad. To je způsobeno zavedením embrya do sliznicového epitelu dělohy, protože to narušuje jeho integritu. Spolu s tímto příznakem můžete pociťovat nevolnost a mírné střídavé výboje. Odborníci považují tento příznakový komplex za známku těhotenství.

Také v raných fázích bolesti zad může během těhotenství dojít z následujících důvodů:

 • Restrukturalizace ženského těla způsobuje řadu změn v páteři. Je to proto, že veškerá zátěž projde.
 • Po 1,5 měsíci od okamžiku těhotenství dochází ke změnám v sakrální sekci. Stává se elastickým, což přispívá k rovnoměrnému rozložení tlaku při neustálém zvyšování hmotnosti dítěte.
 • Žena ještě nemá čas zvyknout si na závažnost břicha. V tomto případě se kvůli chůzi při chůzi ohýbá zády, a v důsledku toho dochází k pravidelným tažným bolestem.
 • Od 12. týdne začíná roztahování vaku-vazového aparátu pánevních kostí. Tento proces způsobuje silný pocit nepohodlí, ale zpravidla nepředstavuje ohrožení zdraví ženy.

V pozdních termínech

Během 3. trimestru těhotenství žena přibírá na váze, což zvyšuje zatížení páteřních a pánevních kostí. Pod vlivem hormonů vazy a svaly pánevního dna zjemňují a stávají se elastickými. Spojení pánve s páteří získává pohyblivost, která způsobuje bolest v bederní oblasti.

Následující faktory mohou vyvolat bolest v zádech během těhotenství (37–40 týdnů):

 • Před porodem se hlava plodu sníží a v důsledku toho se zvyšuje tlak na sakrální oblast.
 • Odpojení placenty. Spolu s bederní bolestí se objevuje krvavý výboj. To je alarmující příznak, který může ohrozit zdraví matky a nenarozeného dítěte..
 • Konstrukce Braxton Hicks. Je to druh tréninku těla před nadcházejícím narozením. Považují se za nepravdivé, protože nejsou rytmické, ale zároveň prožívají v bederní oblasti nepohodlí..
 • Od 38 týdnů je možný počátek porodu. V tomto případě jsou bederní křeče doprovázeny vypouštěním plodové vody. Břišní bolest se vyskytuje v pravidelných intervalech s charakteristickým projevem bolesti v podbřišku.

Jak často jsou bolesti

Bolest v bederní oblasti v prvním trimestru těhotenství má obvykle krátké trvání. Má střední intenzitu. Ve fyziologickém průběhu těhotenství může žena pociťovat mírný pocit mravenčení nebo pocit zúžení. V některých případech se syndrom bolesti zhoršuje od 3 do 5 měsíců a od dvacátého týdne se projevuje nepříjemný pocit.

V posledních týdnech před porodem se lokální bolest v bederní oblasti může zesílit i při menších pohybech. To vede k narušení nočního spánku, zvýšené nervové vzrušivosti, což může způsobit narušení psychoemotivního stavu..

Diagnostika

Mírná nebo střední závažnost bolesti zad během těhotenství je nejčastěji pozorována, když se vyskytuje s fyziologickými změnami v ženském těle. V tomto případě pro kvalifikovaného specialistu pro diagnostiku postačuje jednoduché vyšetření a sběr údajů o anamnéze.

Situace je jiná, pokud bolestivé pocity jsou nesnesitelné, což vede k narušení fyzického a psychoemotivního stavu..

V takových situacích jsou předepsány následující typy diagnostických postupů:

 • Laboratorní studie moči vám umožní určit přítomnost červených krvinek (bílkovin) a bílkovin. Tato analýza eliminuje onemocnění ledvin..
 • Obecný krevní test stanoví závažnost zánětlivého procesu v těle. Vzorec leukocytů se posune doleva a zvyšuje se sedimentace erytrocytů.
 • Ultrazvukové vyšetření je velmi poučné. V případě potřeby CT nebo MRI.
 • V některých situacích je mozkomíšní mok nebo plodová voda vyšetřována punkcí.

Přes vysoký obsah informací v rentgenových studiích se nepoužívají v období porodu dítěte kvůli negativnímu dopadu na vyvíjející se plod..

Když potřebujete naléhavě navštívit lékaře

S lokalizací bolesti v bederní páteři během porodu byste se měli poradit s gynekologem. V případě potřeby jmenuje konzultaci s příbuznými odborníky (neurolog, gastroenterolog nebo nefrolog).

Bolest může být hrozivá, která po krátkém odpočinku neodezní, se sklonem ke zvýšení intenzity. Kreslení a bolavé bolesti mohou znamenat zvýšení kontraktility dělohy. V raných stádiích se stávají sebevražednými spontánními potraty a v posledním trimestru těhotenství může jejich vzhled znamenat nástup předčasného porodu.

Pokud je bolestivý syndrom akutní v důsledku vývoje patologických procesů v orgánech břišní dutiny a pánve, může včasná návštěva u lékaře snížit riziko komplikací, které by mohly negativně ovlivnit zdraví matky a plodu..

Jak léčit bolesti zad

Složitost terapie, kdy se v průběhu těhotenství bolí záda, spočívá v tom, že většina léků spadá pod úplný zákaz.

Léky

V některých případech se po dohodě s lékařem předepisují tyto léky:

 • Paracetamol. Vzhledem ke svému složení není toxická pro těhotnou ženu a je rychle vylučována.
 • Nesteroidní léky. Ibuprofen nebo indometacin lze předepsat pouze ve 2. trimestru těhotenství. V posledních fázích může negativní účinek narušit funkčnost ledvin nenarozeného dítěte.
 • Masti a tření. Ketoprofen, Traumeel a Diclofenac mohou být použity pouze v raných stádiích. Menovazin se používá jako drcení.
 • No-spa nebo Drotaverinum se používají k úlevě od spastické bolesti pro lékařské účely.

Konstrukce terapeutické terapie zahrnuje použití alternativních způsobů léčby, které nebudou mít negativní dopad na plod. Relevantní bude použití terapeutických masáží, komplex gymnastických cvičení a dodržování norem správné výživy..

Masáž

Použití terapeutické masáže umožňuje zmírnit nepříjemné pocity ve spodní části zad a zvýšit průtok krve do svalů a vazů. Díky tomu dochází ke stabilizaci nervového systému. Doporučená četnost relací by měla být 2krát týdně.

V tomto případě jsou dodržována následující pravidla masáže:

 • ostré pohyby jsou vyloučeny, použití vibračních technik není povoleno;
 • vylučuje účinky na břicho;
 • masáž je povolena pouze od 4 měsíců těhotenství;
 • Nedoporučuje se používat éterické oleje;
 • všechny masážní pohyby by měly být střídány hladením, které se provádí podle lymfatického proudu;
 • postup se doporučuje provádět v pohodlné poloze pro ženu.

Fyzická cvičení

Dávkovaná fyzická aktivita posiluje svalnatý korzet zad. K tomu je třeba zvolit několik gymnastických cvičení, jejichž výsledkem bude relaxace a zvýšená pružnost svalů a vazů..

Pro nastávající matky budou zvláště užitečná následující cvičení:

 • Protahování se provádí ze výchozí polohy, ležící na zádech. Alternativně se dolní končetiny zvednou a drží ruce za stehno. Při zvedání nohou natáhněte nohu co nejvíce směrem ke stropu. Toto cvičení se provádí třikrát se zpožděním 30 sekund.
 • Poloviční most. Z výchozí pozice, ležící na zádech, ohýbat kolena a stahovat břišní svaly, zvedat záda a pánev vzhůru a přitom držet polohu po dobu 5 sekund.
 • V počáteční poloze na všech čtyřech ohněte záda nahoru a přitom zvedejte hlavu.
 • Cvičení jsou prováděna analogicky jako u předchozího s tím rozdílem, že se záda ohýbá dolů.

Gymnastický komplex využívající tato cvičení musí být prováděn denně jako ranní cvičení s počtem opakování 10krát.

Plavání

Návštěva bazénu se doporučuje začít po 12 týdnech těhotenství. To je způsobeno skutečností, že sliznice, která je ochrannou bariérou proti průniku bakteriálních patogenů, dosud nebyla zcela vytvořena. V tomto případě se zvyšuje riziko infekce plodu.

Systematická cvičení v bazénu mají na tělo následující pozitivní účinky:

 • díky mírnému zatížení se posiluje svalový tonus;
 • svaly a vazy páteře jsou nezatížené;
 • zvyšuje imunitní stav těla;
 • snižuje se nervová podrážděnost.

Obzvláště populární byly třídy ve vodním aerobiku. Komplex obsahuje cvičení, která zvyšují pružnost svalově-vazivového aparátu a zlepšují dýchací systém.

Správná výživa

Dodržování norem správné výživy nedovolí ženě během těhotenství získat další libry, protože v tomto případě se zvyšuje zatížení vazového aparátu a svalů páteře. To zvyšuje pravděpodobnost bolesti v bederní páteři..

Obzvláště užitečné potraviny obsahující vápník (tvaroh, mléko, nízkotučné sýry, mořské plody).

Pokud z nějakého důvodu není možné zajistit tělu příjem vápníku, doporučuje se použít následující léky:

 • Glukonát vápenatý;
 • Calcemin;
 • Vápník D3 Nycomed.

Co nelze udělat s bolestí zad u těhotných žen

Pokud pociťujete bolest v bederní oblasti při porodu dítěte, nemedikujte se a nepoužívejte lidové léčení. V první řadě by měla žena vědět, že užívání jakéhokoli léku je povoleno po konzultaci s lékařem.

Kromě toho by měla být dodržována následující pravidla:

 • bez jmenování neprovádějte masáže;
 • pro relaxaci neužívejte horkou koupel;
 • Nedělejte těžkou fyzickou práci;
 • jako anestezii nepoužívejte masti s oteplovacím účinkem;
 • nepoužívejte vyhřívací podložku.

Prevence

Pokud se v prvním trimestru těhotenství vyskytují bederní bolesti, které nejsou spojeny s vývojem závažných patologií, doporučuje se nejprve ženě, aby přehodnotila svůj životní styl.

Je třeba dodržovat následující pravidla a doporučení:

 • pro každodenní nošení zvolte boty s mírným vzestupem;
 • použití obvazu pomůže posílit svalový korzet a udržet těžiště;
 • při provádění domácích úkolů se vyhýbejte náhlým pohybům a zatáčkám těla (snižuje se pravděpodobnost napínání zadních svalů);
 • pozorovat polohu během sedavé práce;
 • pro noční odpočinek zvolte ortopedickou matraci;
 • jíst potraviny bohaté na vitamíny, vlákninu a zdravé mikro a makro prvky.

Bolest zad v těhotenství je zaznamenána u téměř poloviny žen. Tento příznak by však neměl být ignorován, protože se jedná o klinický příznak mnoha nemocí. Proto včasná návštěva u lékaře zabrání rozvoji komplikovaných patologických procesů.

Proč bolest v zádech během těhotenství?

Pokud v průběhu těhotenství bolí dolní část zad, příčiny nejsou vždy spojeny s patologií. Těhotenství je přirozeným stavem ženského těla. Během tohoto období to bolí záda, protože tělo se „přestavuje“ a připravuje se na změny, ke kterým dochází.

Příčiny bolesti

Bolest zad začíná během těhotenství v různých gestačních obdobích. Předpokládá se, že v první polovině těhotenství není tělo vystaveno zvýšenému zatížení. To není pravda. Asi 30% žen přichází se stížnostmi, že jejich bolesti zad jsou v prvním trimestru. Většina žen však během těhotenství pociťuje bolest dolní části zad blíže k jejich dvacátému týdnu. Často není snadné odpovědět, proč bolí v průběhu těhotenství záda. Bolest v dolní části zad u těhotných žen je někdy důsledkem porodnických příčin a může být také nezávislou patologií. Porodnické příčiny - bolesti zad, ke kterým dochází v důsledku normálního nebo patologického průběhu těhotenství.

Porodnický

Může dolní část zad bolet během normálního těhotenství? Ano, a to je nejčastější důvod, proč těhotné ženy přitahují záda. V mnoha případech nástup těhotenství vede k tomu, že nastávající matka má bolesti zad. Příčinou bolesti je rychlé zvýšení dělohy a napětí jejích vazů. Tyto pocity jsou tak časté, že jsou považovány za další známku toho, že žena otěhotněla.

 • Hormony a metabolické procesy

Během období očekávání dítěte musí žena čelit prudké změně hormonálních hladin. Existuje zvýšená produkce estrogenu, progesteronu a dalších hormonů zodpovědných za správný průběh těhotenství. Relaxin je častou příčinou bolesti zad. Tento hormon pomáhá vazům a šlachám stát se pružnějšími, zjemňuje je. Relaxin je nezbytný k následnému usnadnění vzhledu dítěte.

Prvky nezbytné pro tvorbu plodu jsou převzaty z těla matky. Proto při nedostatečném doplňování „rezerv“ mohou ženské kosti přijímat méně než nezbytné vitamíny a minerály, zejména vápník a fosfor. V důsledku toho dochází k oslabení pánvových kostí a páteře, což může způsobit bolesti zad u těhotných žen.

 • Zvýšený tlak na pánev a páteř

Nejbezpečnějším důvodem, proč těhotné ženy mají bolesti zad, je růst plodu. Dítě roste, tlak na křížovou matku se zvyšuje, což vede k bolesti v dolní části zad. Fyziologickým důvodem, proč může být záda poškozena, je také rostoucí hmotnost, která vede ke zvýšenému tlaku na dolní část zad. Těžiště se mění, v bederní oblasti dochází k vychýlení páteře. Svaly se nadměrně zatěžují a vedou k bolesti.

Pro výskyt bolesti dolní části zad u těhotných žen někdy vede k prodlouženému postavení. Děloha tlačí na nervy a krevní cévy, které obklopují páteř. Z tohoto důvodu bolí pod dolní částí zad, počínaje třetím trimestrem. Bolest je dána nohám, cvičením se zhoršuje.

V pozdějším těhotenství se může objevit bolest dolní části zad v důsledku tlaku na hlavu na boky. To je doprovázeno výskytem hypertonicity dělohy. Potom se bolest objeví kolem 38. týdne. Pokud z tohoto důvodu bolí vaše dolní část zad během těhotenství, nebojte se. Tyto pocity jsou zcela přirozeným jevem..

Několik týdnů před porodem může nastávající matka cítit kontrakce Braxton-Hicks. Falešné kontrakce připravují tělo k následnému porodu. V tomto případě, kromě bolesti, která vyzařuje do bederní oblasti, je zde pocit „kamenité“ dělohy, je obtížné vdechnout a bolesti v dolním břiše vyvolávají bolesti. Poté tyto příznaky zmizí. A po krátké době se žaludek a záda začnou znovu bolet. Tyto pocity jsou považovány za normální, ale stále vyžadují zvláštní pozornost. Někdy není snadné rozlišit od skutečného narození. Pokud se kontrakce stanou častějšími, nemělo by se opakování v pravidelných intervalech doprovázené propouštěním z pohlavních cest zpožďovat výletem do nemocnice.

S patologiemi

Pokud je během těhotenství bolest zad doprovázena výskytem sekrecí a křečovitou bolestí v děloze, lékaři tento stav považují za hrozbu spontánního potratu nebo předčasného porodu..

Je nutné, aby se gynekolog okamžitě objevil. V některých případech táhne dolní část zad během těhotenství kvůli exacerbaci stávajících nemocí nebo když se objeví nová patologie. Těhotenství je doprovázeno přirozeným potlačením imunity. Takový mechanismus je nezbytný, aby plod nebyl mateřským organismem odmítnut jako cizí složka. Důsledkem je zranitelnost ženy v této době. Stává se, že žena nemá podezření na existující patologie, dokud neotěhotní. Během těhotenství může bolest v dolní části zad indikovat docela závažné patologie. A pokud gynekolog vyloučil porodnické příčiny malátnosti, měli byste navštívit jiné lékaře, jmenovitě neurologa, urologa nebo nefrologa a chirurga..

Ledviny a jejich nemoci jsou důvodem, proč dolní části zad bolí během těhotenství. Pod vlivem hormonů se mění tón močovodů, dochází ke stagnaci moči, což vede k rozvoji infekčních procesů. Běžnou komplikací těhotenství je pyelonefritida. Z jedné strany na zádech jsou bolestivé bolesti, časté nutkání k močení, křeče, teplota stoupá na vysoké hodnoty. Moč obvykle zakalí.

Pokud je bolest v zádech během těhotenství výrazná, je obtížné najít pozici, ve které bolest zeslabuje, je obtížný odtok moči, je zde příměs krve, případně ledvinové koliky. Takové příznaky jsou známkou naléhavé hospitalizace..

Diagnózu stanoví lékař na základě údajů z ultrazvuku a laboratorních testů moči a krve. Léčba se provádí jmenováním antibiotik, antispasmodik a léků proti bolesti a je povinná. Toto onemocnění může mít vážné následky až do selhání ledvin.

Ve vzácných případech se u těhotné ženy může objevit zánět slinivky břišní. To se stane, pokud během těhotenství nedodržíte dietu, konzumujete-li jídlo se spoustou tuku, alkoholu, je dědičný faktor nebo důsledek stresu. Pokud je bolest v dolní části zad během těhotenství herpes zoster, vyskytuje se po jídle nebo během jídla, je doprovázena horečkou, nevolností nebo zvracením, poruchou stolice, lékař diagnostikuje pankreatitidu.

Onemocnění je diagnostikováno pomocí ultrazvuku, MRI a je léčeno v lůžkovém zařízení. Léčba léků na bolesti zad v průběhu těhotenství se provádí pomocí řady protizánětlivých a analgetických léků. V případě selhání konzervativní léčby občas existuje potřeba chirurgického zákroku.

Často bolest v zádech během těhotenství kvůli exacerbaci existujících problémů s muskuloskeletálním systémem. Pokud žena před těhotenstvím trpěla osteochondrózou nebo radikulitidou, změněné zatížení povede k exacerbaci. Zdrojem problémů je nedostatečně vyvinutá svalová soustava zad nebo zakřivení páteře. Podobná diagnóza je indikována výskytem silné bolesti zad během těhotenství v trimestru II nebo později.

V případě neurologických problémů bolest střílí v přírodě, klesá v poloze „ležení“ a zvyšuje se stresem, může se objevit pocit znecitlivění.

Je samo-medikovat velmi nebezpečné. Konec konců, většina drog používaných v takových případech je během těhotenství kontraindikována. Ve výjimečných případech může lékař předepsat lék proti bolesti. Pokud vaše dolní část zad bolí během těhotenství kvůli neurologickému problému, nejjednodušším řešením je nosit obvaz. Speciální korzet poskytne podporu pro pohybový aparát, aniž by nepříznivě ovlivnil vývoj dítěte..

Být v průvanu nebo podchlazení může vést k zánětlivému procesu ve svalech dolní části zad. Potom se bolest vyznačuje akutní povahou a omezeným pohybem. Kromě zad může dojít ke zranění krku a ramenního pletence. Léčbu by měl provádět lékař, který může předepsat léky, které jsou bezpečné pro dítě.

Při nízké lokalizaci bolesti v zádech a břiše může být podezření na symfýzu. Nemoc bude indikována změnou chůze, která nabývá charakteru „kachny“. Vyskytuje se v důsledku nesrovnalostí v ochlupení kostí. Pokud je důvodem, proč je záda v průběhu těhotenství, sympatie, lékař doporučí odpočinek na lůžku a bude monitorovat dobu těhotenství.

Pokud dojde k anamnéze poranění páteře nebo vrozených rysů vývoje obratlů, může zvýšená zátěž vést k bolesti v dolní části zad během těhotenství. Obratle se mohou pohybovat vůči sobě navzájem, což bude sloužit jako impuls pro silnou bolest v dolní části zad.

Takovou bolest lze rozeznat zvýšením sedu, když se během zvedání objeví těžké předměty a když se změní poloha těla. Bolest může vyzařovat na nohy. Deformaci páteře lze vidět vizuálně. Svaly obklopující páteř ze stran jsou napnuté. Vyvíjí se zvláštní chůze „chodce na laně“. Pokud v důsledku spondylolistézy bolí dolní část zad v průběhu těhotenství, je takové onemocnění léčeno pomocí drog, fyzioterapie, fyzioterapie.

Prevence

Pokud v průběhu těhotenství bolí dolní část zad, je důležité si pamatovat jednu věc: v žádném případě byste neměli být uneseni autodiagnostikou a samoléčbou. První věc, kterou by těhotná žena měla udělat, když během těhotenství střílí v dolní části zad, je kontaktovat odborníka, který ji pozoruje. Lékař také pomůže předcházet bolesti zad v těhotenství, doporučujeme:

 • Odmítněte nosit boty na vysokém podpatku;
 • Sledujte hladký nárůst tělesné hmotnosti;
 • Veďte moderování aktivním životním stylem;
 • Netěžte, vyvarujte se nadměrného zatížení páteře;
 • Dělat speciální gymnastiku;
 • Kontrolní držení těla;
 • Pro spaní si vyberte anatomickou matraci a malý polštář;
 • Naučte se správné zvedání předmětů (měli byste ohýbat nohy na kolenou, a ne provádět ohýbání dopředu);
 • Zajistěte správnou výživu s vysokým obsahem vápníku a fosforu.

Pokud má těhotná žena špatnou bolest v zádech, není to důvod k panice. Je však nutné vyloučit možné patologické procesy a získat doporučení, jak odstranit nepříjemné pocity. Pokud vám v průběhu těhotenství bolí záda, poradí vám, co dělat, pouze lékař.

Doporučuji přečíst si další články k tomuto tématu

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lékař je manuální terapeut, ortopedický traumatolog, ozonový terapeut. Metody expozice: osteopatie, postisometrická relaxace, intraartikulární injekce, měkká ruční technika, masáž hlubokých tkání, analgetická technika, kranioterapie, akupunktura, intraartikulární podání léčiva.

Po menstruaci bolí dolní část zad a břicho

Proč bolí dolní část zad

Bolesti zad v průběhu prvního trimestru těhotenství

Články O Neplodnosti