Hlavní Analýzy

Příčiny a léčba bolesti zad v časném těhotenství

Většina žen má bolesti v zádech v pozdním těhotenství. Vznikají v důsledku přetížení vazů dělohy, nadměrného zatížení páteře nebo onemocnění ledvin. Všechny tyto jevy se objevují v důsledku výrazného zvětšení dělohy, což vede ke stlačování vnitřních orgánů. Vzhledem k nárůstu břicha, posunu těžiště těhotné ženy, je pro ni obtížné chodit, což způsobuje neustálé bolesti zad.

Na první pohled se zdá nepochopitelné, z jakých důvodů bolí spodní část zad na začátku těhotenství. Zdá se, že žena dosud nedokázala přibrat na váze, což by mohlo způsobit zpětné svalové napětí nebo přetížení páteře. A děloha v prvním trimestru je stále malá...

Zjistíme, proč nastávající matky mají bolesti v zádech během časného těhotenství, jak se tomuto příznaku vyhnout a co dělat, když se objeví.

Mají mnohé ženy bolesti v dolní části zad v časném těhotenství? Podle statistik se v prvních 12 týdnech objevují nepříjemné pocity u poloviny žen. Tyto bolesti jsou mírné a mají bolavý nebo tažný charakter..

Proč se bolesti objevují v raných fázích

Je důležité to vědět! Lékaři v šoku: „Existuje účinný a cenově dostupný lék na bolest kloubů.“ Přečtěte si více.

Mnoho nastávajících matek si stěžuje, že na začátku těhotenství mají bolesti, bolesti nebo tažení v dolní části zad. Příčinou tohoto jevu jsou nejčastěji přirozené změny v těle ženy. Bolest však může nastat v důsledku komprese nebo poškození vnitřních orgánů. V časných stadiích těhotenství může být dolní část zad nemocná v důsledku narušené kontraktilní funkce dělohy, onemocnění páteře nebo urogenitálního systému.

Pochopíme, z jakých důvodů nejčastěji na začátku těhotenství jsou bolesti zad.

Tabulka 1. Možné příčiny bolesti v prvním trimestru

Provokativní faktorPříčiny bolestiPopis syndromu bolestiPřidružené příznaky
Implantace embryíPřipojení oplodněného vajíčka k endometriu na vnitřním povrchu dělohyBolest v dolní části břicha různé závažnosti, vyzařující do křížové kosti a dolní části zadZ vagíny může být uvolněno malé množství jasně červené krve (tzv. Implantační krvácení)
Formace chorálůKlíčivost chorionické tkáně ve stěně dělohy, doprovázená fyziologickou bolestíŽena má nízkou bolest v dolní části zad, křížové kosti a dolní části břicha v časném těhotenství (4-5 týdnů)Těhotná žena nemá žádné další rušivé příznaky.
Zvýšený průtok krve dělohyZrychlení toku krve v děloze, zaměřené na ochranu plodu před hladověním kyslíkemBolest v dolní části zad, která se objevuje nejdříve po 6-7 týdnech těhotenstvíNedostatek dalších příznaků, které by mohly být znepokojující
Hormonální změny v těleZvýšená hladina relaxačního hormonu vedoucí k relaxaci vazů a zvýšená pohyblivost kloubů páteřeBolestivý charakter bolesti. U ženy, jako by ji tahala spodní část zad v časném těhotenstvíBolestivé pocity se mohou zesílit po dlouhých procházkách, sezení nebo spaní v nepříjemné poloze.
Zvýšený tón dělohyPatologická kontrakce děložních svalů v důsledku nedostatku progesteronuBolesti jsou spastické nebo paroxysmální. Lokalizováno od spodního břicha a v sakrální oblasti, vyzařující do bederní oblastiVzhled krvavého vaginálního výboje, který naznačuje hrozbu nebo potrat, který začal
Mimoděložní těhotenstvíImplantace embryí ve vejcovodech, což vede k protažení nebo dokonce prasknutí této vejcovodyBolest v břiše, střihu nebo křeče v křížové kosti a dolní části zad (na pravé nebo levé straně)Bolest při používání toalety. Vzhled skvrnitého skvrny z pochvy na dlouhou dobu
ZácpaKomprese tlustého střeva se zvětšenou děloží, narušující pohyb střevŽena se táhne v dolní části zad a křížové kosti v časném těhotenstvíPorušení pohybu střev, pocit neúplného pohybu střev
Gestační pyelonefritidaZánět ledvin způsobující bolestBolesti jsou velmi silné, vyzařují do podbřišku, z vnějších stydkých pysků nebo dokonce z bokůHorečka, zimnice, bolesti hlavy, celková slabost, časté bolestivé močení
Nemoci pohybového aparátuPoškození páteře nebo nadměrné napětí zadních svalůBolest v bolesti, zhoršená po sezení ve stejné poloze. Poškození páteřních kořenů nebo nervů jsou bolesti akutní a střílí v příroděOmezená pohyblivost v dolní části zad, konstantní svalové napětí. Radikulitida je charakterizována motorickými, smyslovými a autonomními poruchami

Fyziologický vývoj těhotenství

6. až 7. den těhotenství se často vyskytuje mírná bolest v dolní části zad a břiše v časných stádiích. Z genitálií ženy může vyniknout několik kapek krve, která nekoaguluje a netvoří sraženiny. Všechny tyto příznaky naznačují implantaci oplodněného vajíčka, tj. Jeho připevnění na stěnu dělohy.

Na začátku těhotenství může být dolní část zad nemocná kvůli tvorbě chorionu. Od této doby se v budoucnu vytvoří placenta, jejímž prostřednictvím obdrží plod od matky všechny potřebné živiny. Klíčivost chorionické tkáně ve stěně dělohy způsobuje, že žena pociťuje bolest ve 4-5 týdnech.

Od 6 do 7 týdnů dochází v důsledku aktivního proudění krve k děloze bolestivé bolesti břicha a zad. Tento proces je fyziologický, tedy zcela přirozený. Zrychlený průtok krve pomáhá saturovat plod správným množstvím kyslíku a živin. To zajišťuje normální průběh těhotenství a porodu zdravého dítěte.

Pokud máte bolesti v zádech během těhotenství v raných stádiích, nespěchejte na paniku. Menší bolest může být běžným jevem. Pokud je bolest velmi závažná, navštivte prohlídku u gynekologa. Prověří vás a určí příčinu nepříjemných příznaků..

Hormonální změny

V těle těhotných žen dochází k řadě hormonálních změn. Jejich tělo se přestavuje, připravuje se na vydržení a mít dítě bezpečně. U nastávajících matek se hormon relaxin aktivně syntetizuje. V prvním trimestru je produkován vaječníky. Hlavní úlohou relaxinu je změkčení tkání ochlupení stydké kosti, které brání jeho poškození během porodu.

Hormon mírně uvolňuje vazy páteře, což vede k hypermobilitě meziobratlových kloubů. Z tohoto důvodu může mít žena bolesti v dolní části zad během těhotenství v časných stádiích (na konci prvního trimestru). Bolesti jsou bolestivé v přírodě a nezpůsobují snížení výkonu. Nepředstavují žádnou hrozbu pro zdraví nastávající matky.

Fyziologická bolest v dolní části zad během časného těhotenství by měla být odlišena od patologické. Ta je intenzivní povahy a je doprovázena výskytem hnisavého nebo krvavého výboje z pochvy, horečky a dalších rušivých příznaků.

Hypertonicita dělohy

Některé ženy si stěžují, že v časném těhotenství pravidelně stahují dolní část zad. Příčinou nepříjemných pocitů může být zvýšená kontraktilní aktivita svalů dělohy. Vyvíjí se z různých důvodů a vede k potratu, spontánnímu potratu..

 • hormonální poruchy. Nedostatek progesteronu, který je produkován v corpus luteum v raných stádiích, vede k patologické kontrakci myometria. Hypertonicita je také způsobena hypo- nebo hypertyreózou - narušení funkce štítné žlázy;
 • genitální infekce. Chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza, herpes genitálií a některá další infekční onemocnění vedou k rozvoji endometritidy - zánětu vnitřní sliznice dělohy. To vyvolává uvolňování biologicky aktivních látek, které zvyšují kontraktilní aktivitu svalů;
 • děložní nemoc. Adenomatózní uzliny, fibroidy, polypy a další nádorové útvary narušují normální růst dělohy a způsobují její hypertonicitu. Zvýšená kontraktilní aktivita je výsledkem minulého kyretáže a potratů;
 • socioekonomické faktory. Vývoj patologie může být způsoben častým stresem, tvrdou fyzickou prací, podvýživou, nedostatkem spánku, kouřením nebo zneužíváním alkoholu. Zvýšená kontraktilní aktivita dělohy je často pozorována u dívek mladších 18 let a starších 35 let.

U žen s hypertonií v časném těhotenství nejen táhne dolní část zad, ale také bolesti v dolním břiše a v sakrální oblasti. Syndrom bolesti připomíná pocity, které se vyskytují během menstruace.

Výskyt krvácení z pochvy je alarmujícím příznakem. Krvácení indikuje vysoké riziko potratu nebo spontánního potratu, které již začalo.

Mimoděložní těhotenství

Pokud máte bolest v zádech na jedné straně v časných stádiích (počínaje od 3 týdnů těhotenství), objevují se vagíny - můžete mít podezření na mimoděložní těhotenství. Podle statistik se vyskytuje ve 2% případů. Patologie se nejčastěji vyskytuje na pozadí adhezí nebo ucpávání vejcovodů. K tomu vedou infekční a zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů (chlamydie), endometrióza, hormonální poruchy, nádory, předchozí operace atd..

Charakteristické příznaky tubálního těhotenství:

 • na jedné straně silné bolesti v dolním břiše, vyzařující do dolní části zad;
 • nepohodlí při pohybu stolice a močení;
 • časté krvácení z pochvy v malém množství;
 • celková slabost, apatie, podrážděnost;
 • zvýšení příloh s bimanálním vyšetřením;
 • Neshoda velikosti dělohy s těhotenstvím.

Dokonce i „zanedbané“ společné problémy lze vyléčit doma! Jen to nezapomeňte rozmazat jednou denně..

Mimoděložní těhotenství je nebezpečné, protože při absenci léčby vede k prasknutí vejcovodu. To způsobuje vnitřní krvácení a rozvoj peritonitidy. Při neexistenci včasné lékařské péče může prasknutí trubice vést k úmrtí těhotné ženy.

Pokud zjistíte příznaky mimoděložního těhotenství, okamžitě vyhledejte lékaře. Specialista vás prohlédne, potvrdí nebo zamítne diagnózu. Pak vám předepíše nezbytnou léčbu. Potvrzené mimoděložní těhotenství vyžaduje chirurgický zákrok. Plod se odstraní laparoskopicky..

Pokud jste pochopili, že jste těhotná, okamžitě jděte na jmenování gynekologa. Váš lékař vás provede a určí, zda je těhotenství normální. Poté budete zaregistrováni a vydáte směnnou kartu.

Během těhotenství budete potřebovat pravidelné prohlídky různých lékařů a absolvování určitých testů. To vše pomůže identifikovat nebezpečné komplikace a přijmout příslušná opatření..

Zažívací ústrojí

V některých případech je dolní část zad v časném těhotenství bolestivá kvůli zácpě. Ten se vyvíjí v důsledku stlačení tlustého střeva rostoucím dělohy. Správná výživa a příjem některých bylinných prostředků pomůže zbavit se problému a normalizovat stolici. Během těhotenství je nežádoucí používat syntetické projímadla.

Pokud dojde k zácpě, vyhledejte lékaře. Řekne vám, jak nejlépe jíst, jaké léky brát. Snažte se vyhnout samoléčení, protože to může poškodit vás nebo vaše dítě..

Nemoci močových cest

U těhotných žen jsou ledviny často postiženy. Nejčastěji se vyvíjí gestační pyelonefritida - akutní zánět pyelocaliceal systému. Podle statistik je nemoc detekována u 12-17% nastávajících matek. Patologie se vyskytuje ve druhém trimestru těhotenství (zejména ve 22-27 týdnech), méně často - na konci prvního.

Pokud máte horečku, bolest v dolní části zad během těhotenství je velmi bolestivá - můžete mít pyelonefritidu. Pokud se u vás vyskytnou podezřelé příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře. Včasné přijetí do nemocnice pomůže vyhnout se komplikacím..

Během těhotenství dochází v těle ženy k řadě změn, které přispívají k rozvoji pyelonefritidy. Za prvé, ledviny těhotné ženy se zvětšují. Za druhé, v důsledku postupného růstu dělohy a působení progesteronu na nastávající matku se močovod a ledvinová pánev rozšiřují. Zatřetí, na pozadí hormonálních změn u ženy se peristaltika horních močových cest zpomaluje. To způsobuje narušení urodynamiky a stagnaci moči v ledvinách. Za těchto podmínek se pyelonefritida vyvíjí se zvláštní lehkostí..

Charakteristické příznaky nemoci:

 • rychlé a bolestivé močení;
 • zvýšení tělesné teploty na 38-40 stupňů;
 • silné bolesti hlavy, zimnice a další známky intoxikace;
 • bolest dolní části zad vyzařující do tříselné oblasti, stydké pysky, vnitřní stehna;
 • bušení srdce, pokles krevního tlaku;
 • ostré bolesti při zasažení v místě promítání ledvin (příznak zasažení kontroluje lékař).

U 30% žen s gestační pyelonefritidou dochází k předčasnému porodu. Perinatální úmrtnost je 25%. To znamená, že každé čtvrté dítě zemře během porodu a krátce po narození. V časných stádiích těhotenství může nemoc vést k potratu..

Nemoci pohybového ústrojí

Pokud žena dříve měla problémy s páteří, v období porodu dítěte se její stav může zhoršit. V časných stádiích těhotenství může být dolní část zad nemocná v důsledku osteochondrózy, spondylózy, spondylitidy nebo radikulitidy. V mladém věku jsou tyto choroby vzácné..

Nepříjemné pocity ve spodní části zad jsou vysvětleny tím, že sedí v nepohodlné poloze nebo chodí na vysokých podpatcích. V tomto případě bolest nastává v důsledku napětí svalů dolní části zad (tzv. Syndrom myofasciální bolesti).

Diagnostika

Aby se zjistila spolehlivá příčina, měla by žena podstoupit vyšetření gynekologem. Po rozhovoru s pacientem bude lékař mít podezření na přítomnost konkrétní patologie. Bimanual studie mu pomůže identifikovat různé novotvary, děložní hypertonicitu nebo zvýšení jeho přívěsků během těhotenství v tubu.

Aby bylo možné odlišit fyziologickou bolest od patologické, upozorňuje lékař na:

 • přítomnost patologického výboje z pochvy;
 • druh, síla a povaha bolesti;
 • stav dělohy a přídavky během bimanualního vyšetření;
 • výskyt dalších patologických příznaků (vysoká horečka, potíže s močením a vyprázdněním, omezující pohyby páteře atd.).

V diagnostice komplikovaného těhotenství má velký význam ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) pánevních orgánů, které umožňuje posoudit stav embrya, dělohy a jejích přívěsků. K identifikaci infekčních chorob genitourinárního systému musí žena projít testem moči a stěr z mikroflóry z pochvy. V případě potřeby těhotná jmenuje další studie nebo konzultace s jinými odborníky.

Jak zmírnit fyziologické bolesti zad

Můžete se zbavit nebo zmírnit nepohodlí pomocí elementárních opatření. Pokud máte nízké záda v časném těhotenství, zkuste jednoduchá cvičení. Posilují svaly, zlepšují krevní oběh v pánevních orgánech, pomáhají při vytváření správného dýchání, aby mohly bezpečně vydržet a porodit zdravé dítě.


Bolestivé pocity lze také zmírnit pomocí fitness, aerobiku, vodní gymnastiky, jógy atd. Užitečné jsou také kurzy určené speciálně pro těhotné ženy. Musíte si vybrat nejatraktivnější program a udělat to pro zábavu.

Léčba patologické bolesti dolní části zad v časném těhotenství

Zvažte možnost, když žena začala zlomit její dolní část zad v časném těhotenství, šla k lékaři, ale byla zklamána diagnózou. Co ji a dítě čeká v budoucnu? Má šanci nést a mít zdravé dítě?

Hypertonicita dělohy může vést ke spontánním potratům, ale potratům lze při adekvátní léčbě zabránit. Nemoci ledvin, páteře, srdce a orgánů endokrinního systému také zhoršují prognózu a zhoršují průběh těhotenství. Přiměřená terapie však pomáhá vyhnout se nepříjemným následkům..

Mimoděložní těhotenství má pro dítě špatnou prognózu. Vyžaduje umělé přerušení a vždy končí smrtí plodu. Předčasné ošetření může mít pro ženu vážné následky.

Tabulka 2. Metody léčby různých nemocí u těhotných žen

Těhotná bolest zad: jak si můžete pomoci

Těhotenství je ve vědeckém oboru skutečně úžasným jevem. V domácí sféře však pro ženu není nic žádoucího a příjemnějšího než dlouho očekávané těhotenství. Ale často v touze nebo dokonce ve chvílích radosti a potěšení mnoho nastávajících matek zapomíná, že vývoj nového života v jejím těle není tak benevolentní a bezbolestný, jak sní. Těhotenství způsobené poruchami hormonálního pozadí, přemístěním orgánů, přemístěním a deformací kostry naznačuje pro budoucí matku mnoho problémů spojených s fyzickým i duševním zdravím.

Každá matka má tyto problémy svým vlastním způsobem: někdo jim ani nevěnuje pozornost a někdo v závěrečných fázích je ponechán v nemocnici a čeká na porod. Tak či onak, některé „příznaky“ těhotenství jsou všudypřítomné a mohou ženě způsobit velké nepohodlí. A jedním z těchto „symptomů“ je bolest zad..

Nejčastěji má těhotná žena bederní páteř. A tato bolest postihuje více než dvě třetiny žen během těhotenství, to znamená, že u většiny nastávajících matek páteř nevydrží zátěž.

Přesné příčiny bolesti u každé ženy jsou jiné. Může to být hormon, stres a nervový problém, těžká zátěž. Důvody však lze stále zobecňovat..

Hormonální změny v prvním trimestru

V prvním trimestru může být bolest způsobena hormonálními změnami. Například v prvním trimestru se hladina hormonu progesteronu v těle rychle zvyšuje. Vysoká hladina tohoto hormonu pomáhá uvolňovat svaly a vazy kolem pánve - to vše pro budoucí narození. Ale vysoká hladina progesteronu může také ovlivnit stabilitu a zarovnání kloubů a způsobit bolesti.

Bolest může způsobit i další hormon, relaxin. Rovněž připravuje tělo k porodu a způsobuje uvolnění vazů pánevních kostí. Kromě jiného pomáhá implantovat vajíčko do stěny dělohy a také zabraňuje kontrakcím v časných stadiích těhotenství. Relaxin však také ovlivňuje vazy, které stabilizují páteř, což může způsobit nestabilitu, posunutí držení těla a bolest dolní části zad.

Stres jako příčina bolesti zad

Dalším důvodem bolesti zad v prvním trimestru je stres..

Bez ohledu na to, jak těhotenství „vybírají“, přestavba těla, přestavba psychiky ženy, je to vždy stres. Stres lze pozorovat také u těch, kteří nemohli otěhotnět po dlouhou dobu..

Stres je nebezpečný z mnoha důvodů. Pojďme analyzovat jeden - zvýšená hladina kortizolu, stresového hormonu. Vysoká hladina této látky je spojena s mnoha vážnými důsledky, včetně změn nervového systému, vylučovacího systému a nadledvin. Zvýšená hladina kortizolu je patrná z následujících příznaků: zvýšená chuť k jídlu, apatie, ospalost, přírůstek na váze, zhoršená pozornost, depresivní nálada - všimli jste si toho u těhotných žen? Kortizol může také způsobit pomalé hojení ran a bolesti kloubů. Proto s depresí mohou mít těhotné ženy (a nejen ty) bolesti zad.

Nízké bolesti zad během těhotenství

V následných trimestrech je bolest dolní části zad vysvětlena závažnými změnami ve struktuře ženského těla.

 • Prvním důvodem je posun těžiště. Vzhledem k nárůstu hmotnosti dítěte se mnoho žen začne opírat a posouvat těžiště. Opření dozadu vytváří další tlak na svaly zad, což může vést k bolesti dolní části zad a ztuhlosti svalů..
 • Druhým důvodem je nárůst tělesné hmotnosti. V každém případě je výrazný nárůst kilogramů spojen s další zátěží páteře - je to stále naše podpora celého organismu a čím těžší je tělo, tím vyšší je tlak na obratle..

Byly odvozeny hodnoty maximálního přírůstku na hmotnosti během těhotenství. Pokud byla hmotnost matky před těhotenstvím nižší než obvykle, může během těhotenství získat až 18 kilogramů. Maminka vážila normálně - až 15 kilogramů. Nadváha, ale ne obezita - 11. Obezita - 9.

A to navzdory skutečnosti, že hmotnost plodů také vstupuje do těchto hodnot, to znamená, že skutečně získané kilogramy by měly být o 3-4 kilogramy méně: až 14, 11, 7, 5.

 • Třetím důvodem je svalová nesrovnalost (diastáza).

V zásadě je tento jev pozorován v břiše: plod má málo prostoru, v důsledku toho je vazivová tkáň mezi svaly rekta abdominis natažena, čímž se objevuje „těhotná bříško“. Právě divergence svalů vede po porodu k prohýbání žaludku nebo k protažení břicha, například při cvičení: prostě část střeva již není svaly omezována a je viditelná pod kůží..

Vynechejte však strašlivé podrobnosti poporodní činnosti. Během těhotenství diastáza oslabuje podporu zad, v důsledku toho se páteř začne bolet.

 • Dalším důvodem je ischias. To je podráždění sedacího nervu. Během těhotenství může dojít k ischias, pokud rostoucí děloha a plod vyvíjí tlak na sedací nerv, což způsobuje zánět, podráždění a bolest. Kromě toho možný piriformis křeč hluboko v hýždích může dráždit nerv a způsobit nemoc..

U ischias je bolest pozorována nejen v zádech, ale také v hýždích s nohama. Stejně jako špatná kontrola močového měchýře, necitlivost v nohou, pocit pálení v dolních končetinách.

Jak oslabit nebo zbavit bolesti zad?

 • Za prvé, kvůli bolesti byste se měli poradit s lékařem, zejména pokud jste měli před porodem poranění páteře - v tomto případě mohou být důvody mnohem závažnější. A lékař předepíše fyzikální terapii i lék.
 • Za druhé, před těhotenstvím a během něj je třeba posílit svaly zad. Pomáhá zde dobré protahování - protahování, posilování svalů, při současném zvyšování jejich pohyblivosti.
 • Také spát na straně s polštářem mezi nohama a pod žaludkem pomůže zmírnit bolest, stlačí, speciální pásy pro těhotné ženy poskytnout další podporu pro břicho a záda, masáže. Stejně jako nošení plochých bot, udržování zdravé váhy, vyhýbání se dlouhodobému stání, vyhýbání se zvedání těžkých věcí a spaní na břiše.

V každém případě si pamatujte: na začátku těhotenství začněte jednat podle rady z druhého odstavce. Pokud bolest začne a dlouho nezmizí - jděte k lékaři, pomůže vám.

Proč bolest v dolní části zad během těhotenství v prvním trimestru?

Bolest během těhotenství může být výsledkem uvolňování speciálních hormonů a jsou také způsobeny kostmi a vazy, které se připravují na zvýšení intraabdominálních objemů. Někdy však mohou být příznakem nemocí, které nesouvisejí s těhotenstvím. Kromě toho může bolest v dolní části zad v raných fázích hovořit o hrozbě potratu.

Bolest dolní části zad prvního trimestru

Ženy se často zajímají o otázku, proč bolí záda a žaludek tam ještě není. Bolest může způsobit řadu příčin, například nedávné onemocnění ledvin. Kromě toho je v 1. trimestru těhotenství aktivně produkován progesteron, který změkčuje nitrobřišní vazy. A pro páteř je obtížnější udržet si váhu, kterou vytváří děloha a rostoucí dítě.

Měli byste navštívit chirurga, který prozkoumá polohu těla a v případě potřeby poradí s cvičením.

Pokud se bolest vyskytuje pravidelně a je doprovázena horečkou, otokem a častým močením, jedná se pravděpodobně o onemocnění ledvin. Takovou nemoc je nutné léčit pouze v nemocnici a pod dohledem lékaře.

Proč je bolest v dolní části zad během těhotenství?

Když má žena v prvním trimestru bolesti zad během těhotenství, může to být příznak různých procesů, které se vyskytují v ženském těle.

Bolest může být patologická a normální, to znamená, že jejich příčinou je těhotenství. Jakákoli bolest vyskytující se v takovém čase může být rozdělena na zdraví nezávadné a na pozadí jakéhokoli onemocnění.

Fyziologická bolest se často vyskytuje po dobu 9 týdnů a naznačuje silnou produkci progesteronu, hormonu, který pomáhá udržovat těhotenství. Také příznak bolesti této povahy se často objevuje po 10 týdnech. Projevuje se jako mírná a tahající bolestivost, ale není doprovázena dalšími příznaky. Symptom fyziologické bolesti by měl zmizet před 12 týdny.

Pokud ještě před těhotenstvím měla žena osteochondrózu nebo spondylózu ovlivňující lumbální oblast, bolest přetrvává se silnou intenzitou, ale bez dalších příznaků bude pokračovat v průběhu těhotenství.

Patologická bolest indikuje různé poruchy ženského těla. Nejčastěji se jedná o příznak mimoděložního těhotenství. To znamená, že žena se cítila těhotná a tento stav trvá asi 2-3 týdny.

V tomto stavu může být z genitálního traktu pozorován výtok krve. Pokud je vejcovod poškozen, dochází k silné bolesti a všeobecný stav ženy se začne prudce zhoršovat: pokles tlaku, puls se zrychluje, kůže je bledá a zhoršuje se vědomí.

Hrozba přerušení také způsobuje bolest a může se projevit i přerušené mimoděložní těhotenství. Je doprovázeno:

 • bolest v bederní a břišní oblasti,
 • sekretů různých intenzit a sraženin různých velikostí,
 • nevolnost a zvracení.

Onemocnění ledvin, jmenovitě pyelonefritida, se začíná vyvíjet přesně v raných stádiích těhotenství, doprovázené horečkou a změnou v moči. Pokud se vyskytne silná bolest v bederní oblasti, která dává dolním končetinám, je to známka toho, že se kámen pohybuje podél močovodu. Zánět slinivky břišní často způsobuje bolest a lze jej léčit pouze v nemocnici.

Dalším důvodem, že dolní část zad může být nemocná během těhotenství v prvním trimestru, je zmrazené těhotenství. Není vždy doprovázena bolestí, nejčastěji jde o asymptomatické překvapení..

Metody pro řešení bolesti dolní části zad u těhotných žen

Pokud vaše záda bolí kvůli infekční nemoci, pak musíte léčit přesnou příčinu. Metodu léčby volí lékař a nejčastěji se používá dietní a léková terapie. Těhotné ženské tělo vyžaduje pravidelné cvičení, to znamená, že musíte chodit a pohybovat se více. Můžete se přihlásit na hodiny jógy nebo jít do bazénu.

Musíte neustále sledovat své držení těla a v každém vhodném okamžiku natáhnout páteř a ležet na tvrdém povrchu. Je důležité, aby si těhotná žena vybrala správnou postel. Použití ortopedické matrace pomáhá zmírnit stres a pomáhá správně rozložit zátěž na páteř. Dobrý odpočinek je důležitý, pomáhá udržovat stabilitu nervového systému a celkový stav žen.

Během příštího těhotenství není přípustné ignorovat bolest v dolní části zad, protože se může stát předpokladem pro vážné onemocnění..

Zpět může také onemocnět při exacerbaci radiculitidy nebo nachlazení. V tomto případě musí těhotná žena sledovat odpočinek v posteli a zbavit tělo různých fyzických aktivit.

V časných stadiích těhotenství, provázených bolestí, nelze provádět masážní procedury. Jsou nahrazeny obkladem s medem, který je zabalen do teplé šály. Za tímto účelem se med zahřívá a aplikuje na bolest v dolní části zad, na něj se položí plastový sáček a pak se zabalí teplým šátkem.

Léčba drogy

V době těhotenství je zakázáno užívat velké množství léků, zejména léků proti bolesti. K léčbě se používají hlavně léky, které obsahují velké množství vápníku a vitamínu D. Existuje několik typů mastí, které lze v prvním trimestru užívat, ale je jich jen velmi málo a může je předepsat pouze ošetřující lékař..

Cvičení

Pro zmírnění bolesti je třeba provést některá cvičení určená speciálně pro těhotné ženy:

 1. Měli byste ležet na zádech, nohy spočívat na židli a ležet v této poloze několik minut, a musíte dýchat žaludkem.
 2. V poloze na zádech běží kolo.
 3. Ležící na zádech, na podlaze, vdechují, jako by se chtěli vtahovat do křížové kosti a v této poloze zadržovat dech po dobu 15 sekund, pak vydechnout a musíte se uvolnit.

Těhotné ženy mohou také vykonávat „kočičí“ cvičení, ale mělo by se to provádět bez zbytečného stresu, s maximální lehkostí a svobodou.

Lidové léky

K léčbě bolesti v bederní bedně těhotných žen můžete použít tradiční medicínu. Při této léčbě by však bolest měla ustupovat a tón dělohy by neměl chybět.

Pro obklad se používá strouhaný křen, který je smíchán se zakysanou smetanou. Směs se nanáší na postiženou oblast, potáhne se ubrouskem a obalí se teplým šátkem nebo šátkem..

Listy lopuchu by měly být vysušeny a opláchnuty vroucí vodou, poté připojeny k postižené oblasti a pokryty šátkem..

Česnek je drcený a smíchaný s citronovou šťávou, hmota by neměla být příliš silná. Ubrousek je v něm navlhčen a aplikován jako studený obklad na záda po dobu 20 minut.

Bílé kadidlo se mísí s mýdlem na prádlo, které bylo předtím nastrouháno na hrubém struhadle a se dvěma žloutky, které se šlehaly do pěnivého stavu. Všechno je smíšené, naneseno na vlněnou látku, která je pak omotána kolem beder.

Výsledkem je, že při použití těchto prostředků můžete zbavit bolesti a vychutnat si „zajímavou pozici“ bez zbytečného nepohodlí.

První trimestr těhotenství bolí dolní části zad

80% nastávajících matek zažívá bolesti zad v prvním trimestru těhotenství. Normálně bolest nepřináší vážné nepohodlí, dolní část zad je mírně bolestivá. Po krátkém odpočinku nepříjemné pocity ustoupí nebo alespoň zmírní.

Nepohodlí dolní části zad: žádný důvod k obavám

Tělo prochází změnami v prvních 12 týdnech po oplodnění, které nemohou ovlivnit celkový stav ženy.

Nejprve jsou zaznamenány hormonální změny. V ženském těle je progesteron produkován kůrou nadledvin, corpus luteum vaječníku, jeho koncentrace v krvi se mění v rámci 57 jednotek (což závisí na fázi cyklu). U těhotných žen se koncentrace hormonu zvyšuje 8-10krát. Hladina progesteronu dosahuje 450-468 jednotek. Nepohodlí v tak rané době je způsobeno snížením tónu dělohy a vazivového aparátu podporujícího orgán.

Příčinou bolesti dolní části zad v prvním trimestru je také změna charakteristik křížové kosti a pánevních kostí. Tělo ženy se připravuje na porodu, kosti, které byly před početím nepohyblivé, jsou mírně posunuty. Kosti tak navíc zatěžují svaly a vazy.

Je čas na lékaře

Tělo by mělo poslouchat těhotná žena. V některých případech může být bolest menší, ale patologická, což naznačuje zánětlivé procesy nebo zhoršení chronických onemocnění. Navíc v období těhotenství imunita ženy oslabuje.

Pokud bolí dolní část zad v prvním trimestru těhotenství, jsou pozorovány další příznaky, je nutná konzultace s porodníkem-gynekologem a dalšími specializovanými odborníky.

V takových případech je nezbytné konzultovat lékaře:

 • Pyelonefritida je zánět ledvin. Patologie je diagnostikována u těhotných žen poměrně často. Mezi místní příznaky pyelonefritidy patří bolestivá tupá bolest různé intenzity. Klinický obraz je doplněn celkovou slabostí, horečkou (do 400 ° C), nedostatkem chuti k jídlu, nevolností, méně často zvracením.
 • Cholecystitida je zánět žlučníku, který je doprovázen špatným odtokem žluči a dokonce i jeho úplným zastavením. Někdy se bolest šíří do hypochondrium, zad, lopatek. U těhotných žen s cholecystitidou získává moč tmavou barvu, zakaluje se.
 • Exacerbace osteochondrózy nebo skoliózy. Těhotná osteochondróza lumbosakrální oblasti a skolióza bederní oblasti jsou bolestivě tolerována. Neléčené patologie muskuloskeletálního systému přinesou větší nepohodlí s růstem plodu.
 • Potrat způsobený hormonální nerovnováhou, genetickými poruchami, nesprávným životním stylem.
 • Bubble smyk. Během těhotenství plodové vajíčko roste, ale uvnitř není žádné embryo nebo jsou jeho části, tkáně.

Uvnitř vajíčka se objevují bubliny, které aktivně rostou, a proto se takové „těhotenství“ stane viditelným již v raných stádiích. Bolest během driftu močového měchýře je vyvolána rychlým růstem vajíčka plodu, tlakem na regionální tkáně, orgány, vazy.

Proč bolest v zádech během těhotenství

Proč bolest v dolní části zad během těhotenství v prvním trimestru

V raných fázích může záda bolet, ale ne moc a ne neustále. Normálním jevem je situace, kdy žena, která pociťuje mírné nepohodlí, změní polohu těla a bolest zmizí.

Důvodem tohoto jevu je produkce hormonu progesteronu, který ovlivňuje svalovou a pojivovou tkáň a způsobuje nepohodlí v důsledku:

 • neobvyklé rozložení zátěže na tělo;
 • pánevní nesoulad;
 • postupné zvětšení dělohy;
 • systematicky zvyšující se tlak na pánevní orgány.

V důsledku toho je cítit mírné nepohodlí, které rychle prochází a neobtěžuje ženu. To je norma a není důvodem panických a neplánovaných návštěv u lékaře..

Bolest zad v těhotenství ve druhém trimestru: příčiny

Na začátku druhého trimestru je zátěž na pohybový aparát již poměrně velká a vnitřní orgány ženy jsou viditelně přemístěny. To může způsobit nepohodlí a bolesti zad. Kromě:

 • děloha již tlačí dostatečně tvrdě nejen na vnitřní orgány, ale také na pánevní kosti;
 • kvůli nárůstu v břiše se posune obecné těžiště, kvůli kterému se tělo snaží „přestavět“;
 • nepohodlí začíná dlouhým pobytem v jedné poloze nebo monotónní prací;
 • je-li žena zvyklá spočívat na zádech, je velká vena cava periodicky vymačkávána, což má také následky ve formě bolesti dolní části zad.

Za normálních okolností může mít žena nepohodlí nebo tolerovatelnou bolest, ale pokud se tyto pocity stanou nesnesitelnými, je nutné se poradit s lékařem a předepsat léčbu.

Proč bolí dolní část zad ve třetím trimestru

Ve třetím trimestru bolí záda nejčastěji a existují pro to vysvětlení:

 • Dítě začíná rychle růst, hromadí tuk, a proto se žena rychle zvyšuje. Muskuloskeletální systém s takovou zátěží těžko zvládne.
 • Žena hromadí podkožní tuk, což také ovlivňuje přírůstek na váze..
 • Množství krve v těle prudce stoupá, což nejen vytváří další zatížení kostí a svalů, ale také vede ke změnám ve fungování vnitřních orgánů. To může způsobit bolesti zad..
 • Děloha silně tlačí na střeva, díky čemuž dochází ke zpomalení trávení a odpadní produkty jsou stále méně vylučovány a vytvářejí tak další zátěž pro tělo.
 • Tělo se postupně připravuje na nadcházející porod, díky kterému jsou kosti měkčí a pohyblivější, což může zhoršovat nepohodlí a bolest v dolní části zad.

Pokud se bolest v pozdějších fázích stane nesnesitelnou, může lékař předepsat bezpečné léky proti bolesti. Ne vždy během těhotenství, dolní část zad začíná bolet. Pokud žena vede zdravý životní styl, ovládá tělesnou hmotnost a pravidelně se věnuje tělesné výchově, nemusí se cítit nepohodlně v zádech. Pokud žena nikdy nevedla sportovní životní styl, může se v polovině těhotenství v průměru objevit bolest.

Časté důvody

V kterékoli fázi těhotenství může být dolní část zad nemocná kvůli špatnému životnímu stylu, zejména jsou vyvolávajícími faktory:

 • nedostatek fyzické aktivity;
 • nedostatek procházek na čerstvém vzduchu;
 • nekontrolované přejídání;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • neustálý stres a nervové napětí.

V každém případě můžete tento stav napravit pomocí terapeutických masáží, fyzických cvičení, terapeutických cvičení, nošení obvazu a dalších metod doporučených lékařem.

Znepokojující známky

Někdy nepohodlí a bolest v dolní části zad není jen výsledkem změn v těle během těhotenství. Zejména je nutné naléhavě navštívit nemocnici v následujících případech:

 • Pokud jsou dolní část zad a břicho „bolestivé“ současně, zejména na začátku těhotenství, může to být známkou předčasného potratu. Je nutné zavolat sanitku.
 • Pokud dolní část zad bolí a způsobuje bolest na kostrči a pubisu po dlouhou dobu, musíte navštívit lékaře, protože se jedná o příznaky hypertonicity, což může vést k potratu.
 • Pokud bolest vyzařuje do horního břicha a podél páteře, mohla být vyvolána pankreatitidou. Naléhavá potřeba jít do nemocnice - samoléčení je přísně zakázáno.
 • Pokud jde o bolest, která sahá až do celého zad, má smysl kontrolovat choroby kosterního systému. Během těhotenství mohou vést k předčasnému porodu, což je nebezpečné pro ženu a dítě.
 • Pokud je bolest v bederní oblasti dána doprava nebo doleva, pravděpodobně nastala porucha funkce ledvin. Dá se snadno vyléčit, ale pouze s včasným přijetím do nemocnice a diagnostikou.

Abyste se vyhnuli komplikacím s takovými příznaky, musíte navštívit lékaře - je lepší být v bezpečí než bojovat s patologiemi v pokročilém stádiu.

Co dělat a jak léčit bolest dolní části zad

Pokud se v bederní oblasti cítíte trochu nepohodlně, což vám nezpůsobuje značné potíže, nemusíte naléhavě navštívit lékaře. Důvod, proč jít do nemocnice, nastává, když bolest začíná zhoršovat kvalitu života, například kvůli tomu špatně spíte, ztratíte chuť k jídlu nebo nemůžete dělat obvyklé věci.

Po počátečním pohovoru lékař rozhodne, co dál. U některých patologií stačí prohlídka a někdy je vyžadováno úplné vyšetření těla. Každé onemocnění má své vlastní léčebné vlastnosti - například masáž může někdy pomoci, a někdy situaci zhoršuje. Nezabývejte se samoléčbou - to může vést ke zdravotním problémům jak matky, tak dítěte.

Těhotenský životní styl

Bez ohledu na příčinu, která způsobila nepohodlí v bederní oblasti, by si žena měla založit svůj životní styl. Dbejte zejména na následující body:

 • Získejte pohodlnou židli nebo pracovní židli. Pokud jste na stejné pozici po dlouhou dobu, každou půl hodinu musíte udělat trochu tréninku. Posaďte se vzpřímeně, držte záda rovně.
 • Pokud jste neustále v pohybu, dělejte přestávky každou hodinu - stačí si lehnout 10-15 minut.
 • Získejte speciální polštář na spaní pro těhotné ženy. Spát na vaší straně, zejména po prvních 3 měsících.
 • Začít sportovat. Přílišný silový trénink je v těhotenství škodlivý. Avšak sporty jako plavání, jóga, aqua aerobik mohou posílit zdraví ženy a připravit její tělo na porod.
 • Jezte správně, věnujte zvláštní pozornost jídlům s vápníkem - tento prvek je nezbytný pro správné fungování kosterního systému.

Pokud jsou jakékoli akce zbytečné, lékař vám může předepsat nošení prenatálního obvazu - to je speciální zařízení, které vám umožní přerozdělení zátěže a posunutí těžiště. Je neviditelný pod oblečením, ale oceníte jeho přínos v prvních hodinách nošení.

Bolesti zad v průběhu prvního trimestru těhotenství

Přečíst článek:

Podle moderních dat, pokud v lidském těle vzniknou bolestivé pocity, je to první poplachový signál, který naznačuje nepříznivý projev. Zkušené matky a gynekologové však vědí, že těhotenství je doprovázeno vážnými změnami v těle budoucí matky.

První trimestr důležitého období je považován za „nejodpovědnější“, protože proces vývoje se nahrazuje jeden po druhém. Je důležité vědět, že bolest v podbřišku a dolní části zad v raných stádiích má své vlastní příčiny. Naštěstí bolest není vždy důvodem k obavám z patologií. Abychom se bát a nosit dítě s radostí, stojí za to pochopit, jaké bolesti vznikají s patologií a jsou normální.

Tažení dolní části břicha a dolní části zad může být způsobeno četnými normálními procesy v těle s bolestí v dolní části zad během těhotenství:

 1. V časném stádiu těhotenství (1–2 týdny) je vejce připojeno k děložní sliznici. Někdy může být tento proces doprovázen menší a často neviditelnou bolestí ženy v dolním břiše. V této době není nastávající matka ani podezřelá z těhotenství a bere takovou bolest jako předzvěst menstruace.
 2. Po dobu 3–4 týdnů dochází k tvorbě chorionu, tkáně, ze které potom vzniká placenta. V této fázi jsou klky připojeny k děloze, objevují se krevní cévy a krevní zásobení embryí. Toto období může být doprovázeno bolestí v dolní a dolní části zad.
 3. Po dalších 2 týdnech se významně změní lumen cév, které živí embryo. Průměr žil a tepen je hustší a hustší. Svalová vrstva úplně zmizí. V této fázi se vytváří její přirozená biologická obrana. Proud krve do dělohy a vnějších orgánů se zvyšuje, protože průtok krve v tomto orgánu je stejný jako tok životně důležitých složek těla: mozek, ledviny, srdce. Takový spěch může být doprovázen mírnou popíjející bolestí v dolní části břicha a zad..
 4. Po 7-8 týdnech dochází k biosyntéze relaxinu, která se vyvíjí nejen uvnitř vaječníků, ale také ve chorionu. To je další důvod, proč může narušit dolní část zad v raných fázích..
 5. Po 9 až 10 týdnech se svalová vlákna významně zvětší. Hmotnost dělohy a její velikost během tohoto období se několikrát zvyšují. Během tohoto období je vazivový aparát natažený a důležité vazy. Takové anatomické změny postupně kondenzují, stávají se hustými a spolehlivými. Během tohoto období se v ocasní kosti projevuje bolest.
 6. Po 11 a 12 týdnech končí první trimestr těhotenství. Všechny orgánové systémy jsou plně a správně vytvořeny. Někdy se děloha během tohoto období co nejvíce zmenší, ale neměli byste si dělat starosti. Taková snížení, pokud nepřesáhnou 8krát denně, nejsou nebezpečná. Tón se často objevuje přesně v období aktivity, zřídka během spánku a odpočinku. K odtoku krve v tomto období dochází spontánně, děloha je postupně snižována, protože v ní nejsou žádné křečové žíly.

Bolestivé pocity také významně ovlivňují ženský močový systém. zatížení ledvin se zvyšuje, začnou intenzivně fungovat, takže bolest v zádech se stává nejcharakterističtější. Nezapomeňte na časté a spontánní nutkání na záchod.

Navzdory mnoha normálním bolestivým pocitům nezapomeňte, že to může s patologií bolet.

Takové projevy během těhotenství vyžadují zvýšenou pozornost:

 1. Pokud dojde k intenzivní bolesti, může to znamenat možnost potratu. Pokud opatření k udržení těhotenství nebudou přijata včas, může tento proces výrazně pokročit. Pokud již samovolné potraty začaly, bolest bude pravidelná a dostatečně silná. Mnoho lidí věří, že hrozba je nemožná bez krevních sekretů, ale není tomu tak. Proto, pokud bolest začne vážně obtěžovat - je lepší vyhledat pomoc lékaře.
 2. Bedra během tohoto období může být nemocná se zmrzlým těhotenstvím. Ve zárodku se vyvíjí zánětlivý proces, který přechází ke stěnám dělohy. Období je charakterizováno horečkou a silnými ostrými bolestmi charakteristickými pro apendicitidu.
 3. Silná bolest může mluvit o mimoděložním těhotenství. S touto patologií se embryo vyvíjí mimo děložní dutinu, často ve zkumavce. Často žena bolí na jedné straně. V tomto případě je naléhavá potřeba přijmout opatření, protože možnost úmrtí v případě prasknutí potrubí je maximální.
 4. Drift bublin je vzácným, ale nebezpečným jevem, při kterém se plod znovu narodí a jeho tkáně degenerují. Žena cítí bolest a toxikózu.
 5. Existující děložní myomy během těhotenství začnou rychle růst. Krvná zásoba dělohy se zvyšuje, objevuje se bolest, zejména v dolní části zad a křížové kosti.
 6. Pokud měla žena problémy s močovým systémem před těhotenstvím, je možné zhoršení nemocí na maximum. Pyelonefritida, urolitiáza se vyvíjejí a zhoršují častěji než ostatní. Je to způsobeno zvýšením kyselosti moči a krve. Tento vývoj je doprovázen bolestí a otoky dolní části zad a změnou v moči..

V průběhu toho lze vyvodit následující závěry: bolestivost v prvním stadiu těhotenství může být normální, projevující se vývojem embrya a patologickým. V prvním trimestru by se žena měla starat o sebe a o embryo, protože se plod vyvíjí a potřebuje podporu. V případě bolestivého pocitu byste se měli poradit s lékařem, který diagnostikuje a pochopí, co přesně se děje s tělem a zda jsou takové změny normální.

Bolesti zad v průběhu prvního trimestru těhotenství

Těhotenství je období, kdy je ženské tělo kompletně rekonstruováno na potřeby malého rostoucího člověka. Je vždy doprovázeno některými znaky a nejsou vždy příjemné.

Vzhled bolesti je ale děsivý, zejména pokud je to bolest v místech kolem rostoucí dělohy, například v dolní části zad.

Taková bolest může být spojena s působením speciálních hormonů, které připravují kosti a vazy na změnu intraabdominálních objemů, ale mohou také naznačovat jiná onemocnění nesouvisející s těhotenstvím.

Také bolest dolní části zad, ke které dochází během čekání dítěte, může znamenat hrozbu předčasného ukončení těhotenství.

Možné příčiny bolesti ↑

V různých dobách může tento příznak hovořit o různých procesech probíhajících v těle ženy.

Kromě toho mohou být patologické i zcela normální díky samotnému těhotenství..

Bolest dolní části zad prvního trimestru

Běžně lze bolest dolní části zad rozdělit na stavy a stavy ohrožující život - prekurzory závažných chorob.

Fyziologická bolest

Tento příznak, který se objeví po 9 týdnech, může naznačovat aktivní tvorbu progesteronu v ženském těle - hormon, který pomáhá udržovat těhotenství.

V tomto případě se vazy mezi kostmi mírně uvolní, tělesná hmotnost se stává znatelnější. Nevolnost, zvracení, slabost, horečka a zejména jakýkoli výtok (zejména krvavá) fyziologická bolest v dolní části zad by neměla být doprovázena.

Tento příznak lze pozorovat normálně po 10 týdnech..

Nezhoršuje se, lze jej charakterizovat jako lehkou tažnou bolest. Neměly by existovat žádné další příznaky..

Fyziologická bolest spojená s nadprodukcí progesteronu by měla zmizet po 12 týdnech.

Pokud však před těhotenstvím žena trpěla některým z takových onemocnění, jako je osteochondrosa nebo spondylóza bederní páteře, stenóza páteřního kanálu, skolióza v bederní páteři, kýla meziobratlových plotének, bolest bude dosti intenzivní, nebude doprovázena dalšími příznaky a bude trvat celou dobu těhotenství..

Patologická bolest

Mimoděložní těhotenství

Předtím se žena mohla cítit těhotná: její chuť, vůně se změnila, objevila se mírná ranní nevolnost.

Tento stav může trvat 2-3 týdny, může trvat déle.

V tomto případě lze za příznaky tubálního potratu, tj. Přerušeného mimoděložního těhotenství, považovat výskyt bolesti v dolní části zad, obvykle jednostranný, zasahující jak do konečníku, tak do oblasti klíční kosti nebo lopatky..

Kromě toho má každá druhá žena vypouštění krve z genitálního traktu.

Samotný okamžik poškození vejcovodu se projevuje silnou bolestí a poruchami až do vzniku kolapsu s prudkým poklesem tlaku, zvýšením srdeční frekvence, vývojem bledé kůže a poškozenou ženou..

Hrozba potratu

Může se projevit úplně stejným způsobem jako přerušovaný ektopický.

Pozoruhodný:

 • dolní části zad nebo bolesti břicha,
 • výskyt krevních sekretů různých intenzit: od malého krevního oběhu po vypouštění krve ve velkých objemech nebo sraženiny více než 5 kopekových mincí;
 • může být nevolnost, jediné zvracení.

Nemoc ledvin

Taková onemocnění (hlavně pyelonefritida) se v těchto obdobích zřídka projevují..

Začnou se objevovat od 22 do 24 a dosáhnou svého vrcholu do 33 týdnů v důsledku zhoršení odtoku moči v důsledku několika mechanismů.

V prvním trimestru se však může pyelonefritida také vyvinout a způsobit bolest v dolní části zad, horečce a změně povahy moči..

Těžká bolest v dolní části zad bez horečky, vyzařující na nohu a slabiny - znamení toho, že se ureterální kámen odtáhl.

Zánět slinivky břišní

Pankreatitida se také může projevit jako bederní bolest..

V tomto případě dochází k narušení celkového stavu, nevolnosti, zvracení, často - průjmu, kdy je stolice svalnatá, „tlustá“, lesklá.

Tento stav je léčen pouze v nemocnici..

Zmrazené těhotenství

V prvním trimestru se tento stav nevyskytuje s bolestmi zad, nejčastěji jde o asymptomatické překvapení.

Ve druhém trimestru

„Hrozná“ bolest spojená se zvýšeným zatížením páteře

Vyskytuje se nejčastěji od 20. týdne.

Má následující vlastnosti:

 • není intenzivní;
 • zesílené po cvičení nebo prodlouženém postavení;
 • sleduje, když sedí v nepohodlné poloze.

Neurologické choroby

Může také způsobit bolest dolní části zad..

Patří sem patologie:

 • osteochondróza;
 • herniace disku mezi dvěma obratly;
 • bederní skolióza;
 • bederní hypo- nebo hyperlordóza;
 • spondylóza a některé další.

Pyelonefritida

Vyznačuje se nejen bolestí zad, ale také:

 • zvýšení teploty;
 • výskyt otoků na víček a nohou;
 • zvýšení krevního tlaku;
 • změna povahy močení;
 • zabarvení a průhlednost moči.

Hrozba přerušení

V tomto případě žena nejen cítí bolest v dolní části zad, ale může také cítit rostoucí tón dělohy, když si položí ruku na břicho..

Pokud je kromě těchto příznaků pozorován výboj i při nejmenším množství krve, je nutná okamžitá hospitalizace. Sanitka by měla přivést ženu do nemocnice.

Urolitiáza

Může se vyskytnout také v kterémkoli týdnu tohoto trimestru..

Vyznačuje se:

 • bolest dolní části zad - křeče a velmi intenzivní, pro ženu je těžké najít pozici, ve které by byla menší;
 • v moči se může objevit krev;
 • potíže s močením.

Bolest třetího trimestru

Také v pozdějších fázích bolesti může mít fyziologický charakter nebo být příznakem patologie.

Zvažte hlavní důvody.

Zvýšené bederní zatížení v důsledku velkého objemu těhotné dělohy

Taková bolest není doprovázena zhoršenou pohodou nebo ztrátou vědomí, zvyšuje se o 38 týdnů.

V takovém případě můžete najít tak ležící pozici, ve které žena již nebude cítit svého pacienta zpět.

Pyelonefritida

Vyvíjí se v důsledku stagnace moči ze 2 hlavních důvodů: stlačení močového traktu těhotnou děloží a inhibice peristaltiky stejných drah progesteronem.

Nejčastěji se onemocnění vyvíjí od 31. týdne. Příznaky, kromě bolesti dolní části zad, jsou popsány výše..

Zánět svalů dolní části zad (myositis)

Nemoc se může vyvinout, když je těhotná žena na chladném vzduchu nebo průvan se špatně zabalenou spodní částí zad.

V tomto případě bude bolest nestabilní, v závislosti na poloze těla, nebude doprovázena zhoršením.

S myositis můžete cítit bolavé svaly.

Onemocnění se může objevit kdykoli, dokonce 40 týdnů, i když v tomto období bude bolest pravděpodobně způsobena následující příčinou.

Tréninkové zápasy

Vyskytují se po 36 týdnech.

Vyznačuje se křečovitými kontrakcemi dělohy, které žena nemusí nutně cítit v břiše, ale také v dolní části zad.

Tyto pocity jsou nepravidelné, prošly po několika hodinách, mohou se opakovat hned následující den a mohou jít do pravidelných kontrakcí.

Křečová bolest v dolní části zad, když se intervaly mezi kontrakcemi dělohy postupně snižují, objevují se po 35 týdnech nebo dříve - známka předčasného porodu.

Do této doby je dítě téměř připravené k narození, ale možná bude potřebovat lékařskou pomoc.

Pokud jsou tyto příznaky pozorovány po 37 týdnech nebo déle, mluvíme o začátku normální porodu.

Pankreatitida

Vyznačuje se nejen bolestí zad, ale také bolestmi břicha, nevolností, zvracením, nadýmáním, průjmem.

Bolesti zad v mrtvém těhotenství

Mohou nastat pouze tehdy, když se tělo snaží vyvolat porod.

Před tím žena přestává cítit pohyby dítěte a při dlouhé existenci takového stavu - známky intoxikace.

Proč může vzniknout

bolest kostrče po pádu

? Zjistěte si z našeho článku.

Jak je diagnostikován spinální hemangiom? Odpověď najdete zde..

Jak vyléčit dnu? Přečtěte si zde.

Co může znamenat povaha a lokalizace bolesti? ↑

Na základě těchto dvou příznaků je stále obtížné uhodnout diagnózu, ale jakmile jim porozumíte, můžete zjistit, ke kterému lékaři byste měli jít a jak: zavolat sanitku, dopravit se nebo se omezit na telefonní hovor.

Silný

Bolest zad, která je popsána tímto způsobem, může být znakem:

 • Pyelonefritida: v tomto případě stoupá teplota, zhoršuje se celkový stav, barva a vůně změny moči.
 • Urolitiáza: současně je nemožné najít pózu, ve které by bylo snazší. Z pochvy nedojde, ale v moči se může objevit viditelná krev.
 • Porod: v období 39 týdnů, o něco dříve nebo později, mohou bolesti tohoto druhu hovořit o začátku porodu, včetně těch, které jsou doprovázeny patologií. V tomto případě by měla být frekvence těchto bolestí, nemusí být nutně interval zkrácen (existují koncepty nekoordinované práce, slabost práce).
 • Odchylka švu od předchozí císařské sekce. V případě vývoje takové impozantní komplikace těhotenství se objeví slabost, bolest bude cítit nejen v dolní části zad, ale v celém břiše může dojít k prudkému poklesu tlaku, krvácení z pohlavních cest, mdloby.

Taková bolest je příležitost zavolat sanitku, před kterou můžete zaujmout pouze vodorovnou polohu a vložit rektální čípek s papaverinem.

Kreslení bolesti

Tato povaha bolesti je charakteristická pro:

 • normální těhotenství, pak neexistují žádné další příznaky (to musí být potvrzeno lékařem);
 • pyelonefritida;
 • hrozby potratu - v raných fázích;
 • tréninkové souboje - po 36 týdnech;
 • začátek porodu - ve třetím trimestru.

Bolest nohou sahá až k noze

 • Pokud se taková bolest objeví po 20 týdnech, zintenzivňuje se po cvičení, včetně dlouhé chůze nebo stání, se zvyšuje po sezení v nepohodlné poloze, je to příznak zvýšené zátěže páteře a břišních svalů těhotné dělohy..
 • Neurologická onemocnění (osteochondróza, meziobratlová kýla, skolióza) také způsobí takový příznak, ale kromě toho by se neměl objevit žádný výtok nebo změny v pohody.

S touto charakteristikou tohoto příznaku je nutné vyšetření porodníka a neurologa.

Bolest v dolní části břicha a dolní části zad

Tento příznak je charakteristický pro:

 • Hicks bojuje (trénink) - v pozdějších fázích. Neexistují žádné další příznaky, zdraví netrpí;
 • hrozící ruptura švu z císařského řezu;
 • mimoděložní těhotenství - v raných stádiích;
 • hrozba spontánního potratu nebo předčasného porodu;
 • pyelonefritida. Pokud se ve všech předchozích případech objeví výboj (jsou obvykle krvavé), pak v tomto případě teplota stoupá, močení je narušeno.

U tohoto popisu příznaku je třeba zavolat sanitku.

Levá a pravá dolní část zad

Tento příznak indikuje patologii těhotenství (může to být hrozba předčasného porodu a riziko ruptury dělohy), nástup porodu, některé patologie páteře (ta se obvykle projevuje před těhotenstvím).

Bolest pankreatitidy lze popsat stejným způsobem..

Patologie močového systému je charakterizována určitou lokalizací (vpravo nebo vlevo).

Křečovitá bolest

Charakteristické pro:

 • ledvinové koliky;
 • tréninkové souboje;
 • skutečné boje;
 • hrozby předčasného porodu / potratu.

Při chůzi

Tento popis bolesti dolní části zad mluví ve prospěch neurologických onemocnění těhotné ženy:

 • Úzký páteřní kanál: bolest a křeče nejen v dolní části zad, ale také v hýždích, při chůzi se vyvíjejí. Bolest se šíří až k noze, bolí a také bolí.
 • Vliv hormonového relaxinu na provokované pánevně-sakrální klouby.

Střílení

Tímto způsobem jsou popsány neurologické bolesti:

Méně často označuje termín „střelba“ bolest v renální patologii.

V takovém případě by se také mělo objevit: zvýšený krevní tlak, otok, horečka, celková nevolnost.

Bolest v dolní části zad, nohou a pánvi

Obvykle ženy, jejichž těhotenství „překročilo“ druhou polovinu, popisují tlak těhotné dělohy na páteř a kosti.

Jedná se o relativně fyziologickou bolest, která musí po porodu projít..

Během a po spánku

„Vinou“ takové bolesti je často samotné těhotenství, ve kterém se hormonální pozadí ženy úplně mění (vzpomínka, hormony neovlivňují pouze náladu žen).

Situace se zhoršuje, pokud těhotná žena má následující onemocnění:

 • bederní osteochondróza;
 • usínání na zádech v nepříjemné poloze;
 • Ankylozující spondylitida;
 • skolióza.

Šití

Rozvíjet se díky:

 • onemocnění páteře;
 • neuralgie: v tomto případě se povaha bolesti mění s pohybem těla;
 • zřídka - s onemocněním srdce: taková bolest je doprovázena porušením rytmu srdečního rytmu a / nebo změnou krevního tlaku;
 • ledvinové koliky, u nichž se bolest šíří do slabiny, perineum, nohy, doplněné změnou močení.

Před narozením

V tomto případě jsou bolesti lokalizovány nejen v dolní části zad, ale také ovlivňují dolní část břicha.

Opakují se s určitou periodicitou, připomínající bolest během menstruace.

Může být doprovázeno brnění nebo trhání v oblasti ochlupení.

Bolest v dolní části zad a vaječníků

Protože se vaječníky během těhotenství „vypínají“, bolest v nich by měla být alarmující a měla by být důvodem pro návštěvu gynekologa.

Tyto příznaky jsou charakteristické pro:

 • zánět dělohy
 • cysty (velké cysty).
 • porušení integrity cysty;
 • kroucení nohou velké ovariální cysty.

V prvním případě se připojí k bolesti: výtok různého (až purulentního) charakteru, horečka, zdraví může být narušeno.

Hořící

Charakteristika nemocí vnitřních orgánů a nervového systému:

 • pyelonefritida;
 • duodenální vřed;
 • intercostální neuralgie;
 • osteochondróza.

Ve spodní části zad a ocasu

Obvykle se taková bolest objevuje u velkého počtu těhotných žen..

Obzvláště postiženi jsou ti, kteří v minulosti utrpěli zranění ocasní kosti..

Někdy však takové bolesti mohou nastat při zánětlivé a nádorové patologii pánevních orgánů.

Plíce

Jedná se o stejné „normální“ bolesti, jaké ženy zažívají v důsledku zvýšeného zatížení páteře a kostí v důsledku jejich nového stavu..

Ostrý

Nebezpečná charakteristika bolesti, která vyžaduje urgentní diagnostiku a adekvátní léčbu, ke které může dojít:

 • ohrožení předčasného porodu / potratu;
 • hrozba prasknutí švu po císařském řezu;
 • pyelonefritida;
 • pankreatitida;
 • akutní zánět slepého střeva, když je proces nahrazen těhotnou děložní.

Opasky

To se vyznačuje hlavně pankreatitidou - onemocněním, které by mělo být léčeno pouze v nemocnici, zejména během těhotenství.

Časté

Tato charakteristika označuje:

 • exacerbace osteochondrózy;
 • časté zjištění dělohy ve stavu zvýšeného tónu, což naznačuje hrozbu potratu.

Je tento stav nebezpečný? ↑

Jak lze vidět z výše uvedeného počtu chorob, které se mohou projevit bederní bolestí u těhotné ženy, je tento příznak nebezpečný.

Nezanedbávejte návštěvu u lékaře a přičtěte vše těhotenství.

Když by bolest v dolní části zad měla být zvláště opatrná:

 • s výskytem krvavého výboje z pochvy, i když k tomu došlo v den menstruace a nepřesahuje 1 těsnění za hodinu;
 • po odpočinku bolest nezmizí;
 • dává do ruky nebo dolní končetiny;
 • doprovázené zvýšením teploty nebo změnou obecného stavu;
 • bolest břicha je také zaznamenána.

V těchto případech je nutné zavolat sanitku..

Jak odstranit nebo zmírnit bolest? ↑

Během těhotenství je zakázáno používat velmi mnoho léků, včetně léků proti bolesti, pokud ovšem nemluvíme o život ohrožujících situacích.

Níže uvažujeme o léčbě, která má pomoci pouze v případech, kdy bolest dolní části zad je způsobena normálním vývojem samotného těhotenství.

Léčba drogy

To zahrnuje pouze:

 • Užívání léků obsahujících vápník a vitamín D: Calcium-D-Nycomed a další.
 • Masť na bolesti zad v těhotenství - pouze „Nurofen-gel“ nebo „Ibuprofen“, všechny ostatní léky v tomto období jsou zakázány.

Cvičení

Následující cvičení lze použít k úlevě od bolesti zad:

Číslo 1

Lehněte si na záda, položte nohy na židli, několik minut si lehněte, dýchejte v žaludku.

Číslo 2

"Bicycle" v náchylné poloze.

Číslo 3

Nadechněte se - pohyb, jako byste chtěli kreslit do křížové kosti, zadržte dech po dobu 10-15 sekund, uvolněte se.

Číslo 4

Cvičení „kočka“, které musí být prováděno bez stresu - snadné a zdarma.

Lidové léky

Pro léčbu nemocných dolních částí zad u těhotných žen se tyto recepty často používají (všimněte si, že by neměla být bolest ani zvýšení tonusu dělohy):

 • Strouhaná křenová směs se zakysanou smetanou, rozetřená na bolavém místě, přikrývka ubrouskem, kravata šátek.
 • Lopuch sušený a opařený vroucí vodou se aplikuje na spodní část zad, svázanou šátkem.
 • Protlačte česnek česnekovým lisem, smíchejte s citronovou šťávou a vytvořte nepříliš hustou hmotu. Bavlněná vložka je ponořena do ní, máčena tak, aby byla nasycena infuzí. Komprese je studená. Platí po dobu 20 minut.
 • 1 balíček bílého kadidla smíchaného s 1 polévkovou lžící strouhané mýdlo na praní a 2 žloutky dříve vyšlehané do pěny. Všechny přísady jsou důkladně promíchány; směs se nanáší na vlnu, která se pak ovine kolem dolní části zad.

Dolní část zad během těhotenství může být nemocná kvůli velkému počtu různých nemocí, které je třeba identifikovat a léčit..

Neriskujte nechat všechno „náhodou“ a přičíst to těhotenství, protože to může vážně ovlivnit malý organismus vyvíjející se uvnitř.

Video: Proč těhotenství způsobuje bolest zad?

Bolest v prvním trimestru těhotenství se může lišit: bolesti hlavy, břicha a zad, ale všechny z nich způsobují matkám, které se bojí, mnoho otázek a chtějí zabránit jakýmkoli možným negativním účinkům, které by mohly jakýmkoli způsobem poškodit zdraví dítěte. Pojďme společně diskutovat o všech možných možnostech bolesti během těhotenství.

Naše blaho v prvním trimestru těhotenství

Bolest v prvním trimestru těhotenství je normální. Jednoduše přemýšlíte o tom, že vaše tělo se zcela obnovuje a uvnitř se rodí nový život, ale stojí za to si uvědomit, že bolesti jsou různé a stále musíte vyhledat pomoc odborníka..

Pokud jde o bolest v dolním břiše, můžete dokonce udělat ultrazvuk malé pánve, abyste vyloučili těhotenství s blednutím nebo provedli analýzu na hCG. Podivné pocity v břiše však lze vysvětlit velmi neškodně, protože na začátku těhotenství začaly pánevní orgány měnit své postavení a dochází také k extrakci vazů.

Můžeme tedy dojít k závěru, že bolest je zcela normální a přirozená. Jakýkoli gynekolog řekne, že bolest je primárním příznakem těhotenství, jehož výsledek je zjevnější než při jakémkoli testu. V tu chvíli, kdy se vajíčko a sperma spojí a vytvoří vajíčko plodu, jsou pocity téměř nepolapitelné, ale jakmile se spojí, musejí se připevnit ke stěně dělohy, jinými slovy, importovat. Žena začíná pociťovat primární bolest, poněkud připomínající menstruační bolest. Jakmile se naše tělo přizpůsobí novému stavu a umístění, bolest by se měla zastavit.

Závažné bolesti hlavy v prvním trimestru těhotenství

Bolest hlavy u žen v době narození dítěte je velmi častým jevem. Stojí za to si pamatovat, jak jsme se já a já trochu dozvěděli, že tělo obnovuje a mění své hormonální pozadí. Následuje fenomén, jako je toxikóza, který je prostě nevyhnutelný alespoň v jednom z jeho projevů. S nástupem toxikózy je často doprovázena příznakem - nízký krevní tlak, hypotenze.

 • stres. Absolutně je těhotná žena vnímána jako něco globálního a blízko jejího srdce, dokonce i lehký šok v prvním trimestru. Zkuste se uklidnit, pravidelně cvičit meditační a dýchací techniky, pomůže vám to také relaxovat a mít příznivý vliv na psychiku dítěte;
 • hladovění. Ano, toxikóza je obtížná záležitost, ale pamatujte, že těhotenství není nemoc, a nyní jste zodpovědní nejen za sebe, ale také za malý život ve vás. Jezte často, ale postupně, i přes sílu;
 • různé druhy fyzických dráždivých látek. Patří mezi ně nepříjemné zvuky nebo osvětlení, pokuste se vytvořit pro sebe stav úplného pohodlí a klidu.
 • osprchujte se, mírně teplá sprcha;
 • rozjímání
 • komprimovat z teplého ručníku;
 • chodit na čerstvý vzduch;
 • mohu vyzkoušet jógu pro těhotné.

Jaké jsou bolesti v dolní části zad a zpět v prvním trimestru těhotenství

Bolest v zádech a dolní části zad může být také přičítána normálnímu, normálnímu procesu. Vždy pamatujte, že uvnitř vás roste malý život, zejména u kterého je první trimestr těhotenství. Během tohoto období se u dítěte vytvářejí všechny životně důležité orgány. Během této doby je možná častá zácpa a kovová chuť v ústech, což pomůže zbavit se dostatečně velkého příjmu vody.

Bolest v dolní části zad je charakteristická pro první trimestr těhotenství a je velmi jednoduché vysvětlit, pokud alespoň trochu pochopit anatomii lidské struktury. Těžiště našeho břicha se mění od skutečnosti, že v něm dítě začíná růst a vyvíjí se, jakož i změkčení vazů a zvýšení hormonálního progesteronu. Ve druhém trimestru nejčastěji bolest zad zmizí, protože se naše tělo může plně přizpůsobit. Výjimkou z normální bolesti bude případ, pokud nastávající matka, která je v poloze, utrpěla infekční onemocnění nebo onemocnění močového měchýře. V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat lékaře.

Bolest břicha během prvního trimestru těhotenství

Bolest břicha během prvního trimestru těhotenství se zpočátku podobá premenstruační bolesti. Jak jsme již řekli, je to tehdy, když je vajíčko plodu fixováno, pak je bolest možná kvůli tlaku plodu na různé svaly a žíly, ale tato bolest je stále nevyhnutelná a je zcela normální jak pro první trimestr těhotenství, tak pro pozdější období.

Bolest způsobená podvrtnutím lze snadno určit. Chcete-li to udělat, jen sedět a relaxovat, bolest by měla zmizet. Můžete si také lehnout proso na bok. Nejčastěji se bolest vyskytuje na pravé straně, protože děloha je natažena tímto směrem. Ale bolest na obou stranách je také běžná.

 • zvracení
 • krvavé problémy;
 • bolest a pálení při močení;
 • zimnice.

Pokud máte tyto příznaky, okamžitě kontaktujte svého gynekologa..

Nepříjemné pocity a bolesti na hrudi

Bolest na hrudi během těhotenství je druh přípravy a restrukturalizace ženského těla pro vývoj embrya, což je nejběžnější známkou těhotenství. Žena zpravidla začne pociťovat bolest na hrudi mnohem dříve, než zjistí, že je těhotná.

Během těhotenství je prsa korunována v průměru ve dvou velikostech, čímž se připravuje ženské tělo kojení. K úlevě od bolesti na hrudi během těhotenství používejte pohodlné podprsenky a snižte příjem solí, které v těle zachycují sůl..

Fyziologicky bolest v prvním trimestru, která nevyžaduje léčbu:

- Pravděpodobně kvůli změnám v hormonálním pozadí pozorovaném během těhotenství, mnoho žen (zejména v období 1–2 týdnů) pociťuje v ústech kovovou chuť..

Změny, které se vyskytují uvnitř ženského těla, znamenají vnější změny: dochází k otoku a bolestem v prsou, hromadění krve v pánevních orgánech způsobuje, že barva vulvy je namodralá nebo fialová a může také způsobit časté močení. Těhotná žena cítí, že začala unavovat rychleji než obvykle; může pociťovat závratě, nevolnost a zvracení (zejména ráno, ale stává se to celý den). Pach se stává velmi akutním; například některé silné nebo štiplavé pachy (tabák, smažené potraviny, alkohol) mohou způsobit nevolnost.

- Po 6 týdnech začíná mnoho těhotných žen trpět zácpou a periodickou bolestí břicha. To lze snadno opravit, pokud pijete dostatek vody (až 2 litry denně) a také zahrnuje potraviny bohaté na vlákninu a vlákninu, hodně zeleniny a ovoce ve stravě.

- V 7. týdnu je průměr dělohy asi 8 - 10 cm. Prsa stále nabobtnává, bradavky mohou změnit barvu na tmavší. Rostoucí děloha vytváří konstantní tlak na močový měchýř a vymačkává ji, což vede k bolesti v podbřišku a častému močení.

- Ve 12 týdnech může žena pociťovat mírnou bolest v dolním břiše, což je způsobeno napětí vazů, které podporují rostoucí dělohu..

V prvním trimestru těhotenství ženy obvykle trpí bolestí v dolní části zad. Tato bolest však může po dvacátém týdnu těhotenství zcela zmizet. Většina žen trpí bolestí zad v prvním trimestru v důsledku změkčení podpůrných vazů a disků a zvýšením hormonálního progesteronu. Pokud se žena během těhotenství nakazí infekčním onemocněním močového měchýře, může také způsobit bolest dolní části zad. Trvalá bolest v dolní části zad u těhotných žen je způsobena skutečností, že těžiště břicha, ve kterém dítě roste a vyvíjí se, se mění.

Bolest v prvním trimestru, vyžadující zásah porodníka-gynekologa, následovaná léčbou:

V případě, že se během prvního trimestru něco pokazí, jsou možné dva hlavní scénáře: potrat nebo mimoděložní těhotenství.

Pokud v sobě narazíte na jeden z těchto příznaků, které budou probrány níže, okamžitě zavolejte svého gynekologa, nebo ještě lépe, zavolejte sanitku.

1. Hrozba potratů.

Potrat může být způsoben různými důvody. Některé studie naznačují, že asi 60% všech potratů během prvního trimestru je spojeno s genetickými abnormalitami. Vaše vlastní tělo se tak zapojuje do „genetického inženýrství“ a zbavuje se deformovaného embrya. Více než 90% žen, které v budoucnu utrpěly jediný potrat, bezpečně porodí. Moje vlastní profesní zkušenost ukazuje, že potrat v prvním trimestru je diagnostikován přesně jako komplikace těhotenství, ale vůbec ne jako indikátor neplodnosti. Před novým pokusem otěhotnět byste měli počkat tři až šest měsíců..

Riziko potratu se zvyšuje s věkem těhotné ženy. U žen mladších 30 let je to 10%, po 45 se zvyšuje na 50%. Po dvou potratech je lepší pozastavit pokusy o otěhotnění a podstoupit diagnostické testy, abyste pochopili, co způsobuje potrat. Mezi možné příčiny potratu v této fázi patří hormonální nedostatečnost, která brání rozvoji plodu, abnormality ve struktuře dělohy, genetické poruchy a Rh konflikt. Důvody však často zůstávají neznámé a žena bezpečně nese třetí těhotenství. Po dvou potratech existuje 70% šance, že třetí těhotenství zmizí bez patologií.

Je velmi důležité, aby si ženy byly vědomy poměrně vysoké pravděpodobnosti potratu v prvním trimestru těhotenství, buďte na to připraveni a ne paniky. Potraty se opakují pouze u malého počtu žen; pokud jste měli jeden potrat, je velmi pravděpodobné, že příští těhotenství bude úspěšné.

Hlavním příznakem přerušení je krvácení. Je však důležité si uvědomit, že ne všechny krvácení naznačuje hrozbu potratu. Přestože jsou některé skvrny v raných stádiích těhotenství docela běžné, stále je nelze připsat normě. Těžké krvácení, které vyžaduje častou výměnu polštářků za hojný výtok, by mělo být neprodleně nahlášeno lékaři. Krvácení je zpravidla doprovázeno dalšími příznaky: kolikou, bolestmi v podbřišku, horečkou, slabostí a někdy zvracením. Mohou být přítomny krevní sraženiny. Můžete si také všimnout neobvyklého zápachu. Jsou možné i jiné typy krvácení: hnědý simultánní nebo kontinuální vaginální výtok nebo menší krvácení doprovázené ostrou bolestí břicha nebo ramen. A konečně, pokud se drobné krvácení nezastaví déle než tři dny, je to špatný příznak..

Těžké krvácení a kolika mezi koncem druhého a konce třetího měsíce jsou klasickými příznaky hrozby potratů. Alarmující je také ostrá bolest v dolním břiše, která není doprovázena krvácením. Krvácení může dosáhnout takové intenzity, že budete muset během několika hodin vyměnit několik polštářků a může být „tolerantní“ - jako při těžkém menstruačním krvácení. Mohou se objevit husté sekrece - tmavě červené sraženiny, které vypadají jako malé kousky syrové hovězí jater. Někdy jsou šedé nebo růžové výboje. V prvním trimestru může být hrozba potratu prokázána neustálým menším krvácením nebo nepříliš silnou bolestí břicha.

V nemocnici bude lékař schopen říci, zda je to skutečně hrozba potratu, a pokud ano, jak daleko tento proces uběhl. Provádí pečlivé vyšetření břišních orgánů, může předepsat ultrazvuk.

2. Mimoděložní těhotenství.

Mimoděložní těhotenství nastává, když plod není implantován do děložní dutiny, ale začíná se vyvíjet ve vejcovodech. Je to velmi nebezpečné. V případě prasknutí potrubí může dojít k ohrožení života. Klasickými příznaky mimoděložního těhotenství jsou silné bolesti břicha nebo boku. Bolest může začít být matná a silnější. Často je také bolest v krku a ramenou. Kromě bolesti můžete mít také menstruační krvácení, ale bolest je hlavním příznakem.

Problém mimoděložního těhotenství je v tom, že si ženy často neuvědomují, že jsou těhotné, dokud se tyto příznaky neobjeví. Takže pokud se snažíte otěhotnět nebo se prostě nechcete chránit, pokud máte nepochopitelnou bolest břicha, co nejdříve se poraďte s lékařem!

Stav těhotenství ovlivňuje nejen vzhled ženy, ale ve větší míře i její pohodu. Změny pocitů vašeho těla jsou naprosto normální, protože v těle dochází k závažné restrukturalizaci. Tyto nebo jiné pocity vás informují, pokud se něco pokazí. Doporučujeme zvážit bolest v dolní části zad v časném těhotenství a to, co mohou říct. Hlavním úlovkem je, že mnoho žen jim buď nevěnuje pozornost, nebo nepřipisuje těhotenství.

Co způsobuje bolest v zádech v časném těhotenství

Některé budoucí matky, které pociťují bolest zad, začnou léčit myositidu a nachlazení. Nejčastěji však bederní bolest v časném těhotenství z toho nepochází. Ve skutečnosti tyto pocity v prvním trimestru nejsou neobvyklé.

Faktem je, že až do té doby se klouby a stehenní klouby uvolní díky působení hormonového relaxinu. A vazy prsou jsou změkčeny. V tomto případě je mírná bolest zcela přirozená a u těhotné ženy by neměla vyvolávat obavy..

Další věcí je, že bolest se stává křečovitou, výraznou a je doprovázena narušenou koordinací. To může být důkazem rozvoje symfýzy, která vyplývá ze silného protažení svalů dělohy a může vést k vnitřnímu krvácení. Nemoc by měla být léčena v nemocnici pod dohledem lékařů.

Také bolest dolní části zad v časném těhotenství může nastat v důsledku posunu v těžiště, které je podporováno rostoucím bříškem. Aby si udržely rovnováhu, budoucí matky instinktivně roztáhly ramena a natáhly krk dopředu. Tato situace zvyšuje zatížení bederní páteře a v důsledku toho dochází k bolesti.

Situace se zhoršuje, pokud těhotná žena dříve trpěla skoliózou, osteochondrózou, svalovou atrofií a dalšími onemocněními pohybového aparátu. S pasivní zábavou může nastat bolest, která vyzařuje do dolních končetin. Tyto bolesti jsou zcela přirozené, ale mohou způsobit vážné potíže..

Pokud je bolest v dolní části zad v časných stadiích těhotenství doprovázena horečkou, otokem, tmavou močí a migrénou, pravděpodobně to signalizuje zhoršení infekčního nebo zánětlivého procesu v ledvinách, genitourinárním systému nebo žlučníku. V tomto případě se nemůžete samoléčit, ale měli byste se okamžitě poradit s lékařem a provést testy. Se spasmodickou povahou bolesti, která pokrývá nejen bederní oblast, ale také tříslovnou oblast, bude mít lékař v první řadě podezření na urolitiázu nebo renální koliku.

Největší hrozbou je bolest ve vlnách, která má tendenci zesílit kontrakce. Lze je přirovnat k velmi bolestivé menstruaci nebo bolesti při střevních infekcích. A pokud současně těhotná žena našla podezřelé hnědé nebo hnědé výboje z pochvy, je to vážná příčina poplachu. S největší pravděpodobností se jedná o signál potratu, který začal nebo se blíží.

Metody pro řešení bolesti dolní části zad u těhotných žen

Pokud bolest vznikla na pozadí infekčního onemocnění, je třeba tuto příčinu léčit. Metodu léčby by měl zvolit lékař. S největší pravděpodobností to bude strava a léky. Bolest fyziologické povahy však lze zmírnit pouze vy sami. I v těhotenství je motto „pohyb je život“ velmi důležité.

Budoucí maminka musí dělat cvičení, více se pohybovat a chodit. Pro další zatížení se můžete přihlásit do těhotné sekce jógy. Nejbezpečnější je plavání. Obecně má příznivý účinek na celé tělo. A fyzická příprava nastávající matky velmi usnadňuje proces porodu. Přečtěte si více o těhotné gymnastce →

Rovněž je nutné neustále sledovat polohu těla, při každé příležitosti natahovat páteř a ležet na tvrdém povrchu. Důležitou roli hraje postel, na které těhotná žena spí. Ortopedická matrace pomůže zmírnit nadměrné napětí a rozložit zátěž na páteř během spánku. Dobrý odpočinek je klíčem ke stabilitě nervového systému a obecnému stavu těhotné.

Pokud je bolest v dolní části zad v časném těhotenství způsobena radikulitidou, myozitidou nebo nachlazením, lze použít pomocné látky. Ve většině případů masti lékárny obsahují alkoholy, které mohou poškodit plod. Nejlepší cesta ven pro těhotnou ženu je klid a nedostatek fyzické aktivity..

Během exacerbace by neměla být použita ani masáž. Nejúčinnějším lidovým léčivem je medový obklad v kombinaci s šálem z přírodní vlny. Je nutné med ohřát, aplikovat na bederní oblast, položit polyethylen na jeho horní část a navíjet ho kapesníkem.

Závěrem lze říci, že bolest v dolní části zad během těhotenství je často způsobena obvyklou restrukturalizací těla a není škodlivá. Pro vyloučení některých rizik však stojí za to objasnit povahu tohoto stavu lékařem. Buďte zdraví - vy i vaše dítě!

Doporučujeme vám, abyste si přečetli: mazaninu v raných fázích těhotenství

Články O Neplodnosti