Hlavní Bolest

Coccyx po porodu: příčiny a léčba

Pro každou ženu přináší porod nejen radost z dlouho očekávaného setkání s dítětem, ale také bolestivé období rehabilitace. I když všechno šlo hladce, po chvilce se v ocasní kosti může objevit bolest. Jaký je důvod a jak se vypořádat s nepohodlím? Coccyx po porodu vážně bolí, co mám dělat? Odpovědi na tyto otázky najdete v tomto článku..

Za jakých okolností se bolest objevuje?

Během porodu má žena ve svém těle fyziologické změny. Během prodlužování pánvových kostí může být zasažena ocasní kost. Bolest v této oblasti se nazývá coccyalgia..

Žena po porodu může cítit bolest v ocasu:

Při dlouhém sezení se stává akutní, pokud se žena v porodu rozhodne postavit.

Když ležíte na zádech, může být v kostrči cítit bolest.

Během porodu může dojít k zlomení ocasní kosti, bolest pak bude akutní a nepřetržitě. Může také dát do tříselné oblasti. Pro ženu je obtížné starat se o své dítě, neustále se cítí nepohodlně. Po porodu může pociťovat bolest v kostrči..

Jak se cítí bolest?

Senzory v oblasti procesu mohou mít odlišné vlastnosti. Žena se může cítit:

Spalování v kostrči.

Obvykle jsou pocity silnější, když se žena v práci ohýbá, také když sedí na jednom místě po delší dobu. Bolest v kostrči u žen se může objevit pár měsíců po narození. Vyskytuje se v důsledku nemocí, jako je cystitida, hemoroidy, endometritida, a také díky ukládání solí, které se objevují, když tělo není při sezení ve správné poloze. Kostra tedy neubližuje vždy procesu porodu. Přesnou příčinu můžete určit podle svého lékaře.

Proč bolí ocas po porodu bolí?

Protože tento proces brání volnému průchodu dítěte přes porodní kanál, příroda se postarala o cestu ven z této situace. Během těhotenství ocasní kost zjemňuje a krátce před radostnou událostí se odklání zpět a dává dítěti cestu. Z tohoto důvodu se žena může v této oblasti cítit nepohodlně, dokonce i během těhotenství. Jak se tělo zotavuje, bolest v ocasu po porodu klesá a úplně zmizí. Ale pokud se tak nestane, měli byste se neprodleně poradit s lékařem.

Hlavní příčiny bolesti v kostrči u žen:

Nervový nerv v bederní oblasti a křížové kosti. Tento důvod je nejčastější..

Nadměrně silná odchylka ocasu během porodu. To se může stát, pokud je ovoce velmi velké. Obecně platí, že kostrčník v porodu není schopen zvyšovat cesty a tlačit dítě.

Jako důsledky po poranění perineální. Může se objevit krvácení v kostrči, které způsobuje bolest.

V důsledku poranění vazů během porodu, které sousedí s dodatkem.

Po dislokaci nebo zlomenině kostrče. Může se to stát, pokud by porod byl obtížný.

Zaseknutý sedací nerv.

Nedostatek vápníku v těle.

Zánět kloubů, osteochondróza.

Nemoci genitourinárního systému a pánevních orgánů.

Formace chrupavky a soli.

Dítě je velmi velké.

Dítě má velkou hlavu.

Pánevní kosti ženy jsou úzké, takže porod může být komplikovaný.

Nesprávná prezentace dítěte.

Rychlá práce.

I při normálním porodu může dojít k mírnému otoku a bolestivosti kostrče. Je považován za častý výskyt a není léčen, pokud není patologický..

Jak se zbavit bolesti ocasních kostí?

Coccyalgia v podstatě zmizí sama o sobě. Po 2 týdnech se postupně začíná ztrácet. K úplnému vymizení bolesti v kostní kostce po porodu dochází u každé ženy různými způsoby. Jedna žena v práci může cítit úlevu za pár týdnů, druhá za pár měsíců a někdy i více. Obvykle není vyžadována žádná léčba, s výjimkou velmi akutní bolesti. Pak se může obrátit na gynekologa, který po vyšetření odkáže na úzkého specialistu.

Lékaři mohou používat tyto metody k léčbě bolesti v kostrči u žen:

Fyzioterapie - ultrazvuk, parafín, terapeutická cvičení.

Lokální nebo celková anestézie.

Masáž Coccyx.

Lékař může předepsat odpočinek postele a použití ortopedických polštářů pro stoličky..

Akupunktura, hirudoterapie a jiná nekonvenční léčba.

Obecná doporučení pro zmírnění bolesti

Ke snížení nepohodlí a snížení zánětu potřebujete:

Méně sezení.

Nelži na záda.

Používejte poporodní ortéza.

Nespávejte na měkkých površích, ale k sezení použijte ortopedický polštář.

Nezvedejte těžké.

Sedět co nejméně a ležet více.

Pokud je to možné, navštivte bazén.

Jak zacházet s bolestí zadních kostí doma

 • Koupel se odvarem pelargónie, který pomůže zmírnit bolest. K tomu si vezměte 2 lžíce trávy a nalijte je do litru vroucí vody. Poté přiveďte k varu a vařte 5-10 minut na nízkém ohni. Nechte pelargónie napučet po dobu půl hodiny, pak se napněte a přidejte do lázně.
 • Udělejte obklady od odvarů pelargónie. K tomu navlhčete kus gázy nebo tkáně odvarem trávy a aplikujte na postiženou oblast. Pak ji musíte přikrýt polyethylenem a zabalit do teplé přikrývky nebo šály. Komprimovat denně v noci nebo během dne během odpočinku. Bolest postupně zmizí. Stejným způsobem můžete použít obklad z tinktury valeriánské byliny.
 • Tření jedlovým olejem pomůže anestetizovat a odstranit zánět. Chcete-li to provést, vtřete produkt do kostrče 3krát denně.
 • Do jódové mřížky místo úzkosti.
 • Namočte bolavé místo mastí z jedné části octa a ze dvou částí medu. Může být používán střídavě s jedlovým olejem.
 • Jako anestetikum používejte mast troxevasinu.

Pokud byly domácí léčivé přípravky neúčinné, bolest nezmizí, pak musíte naléhavě navštívit lékaře. Může stanovit radiografii, aby určil příčiny a další léčbu..

Jak se zbavit bolesti ocasních kostí cvičením?

Pokud žena nemá žádná omezení fyzické aktivity, může být provedeno cvičení s cvičením. Pomůže to však jen tehdy, pokud se bolest skutečně projeví v důsledku procesu porodu, a nikoli kvůli nemocem nebo zraněním.

Cvičení k úlevě od bolesti v kostrči:

Žena leží na zádech se zahnutými nohama a pak je přitahuje k hrudi. Dále provádí míchání a chov nohou 10-15krát.

Žena leží na zádech se zahnutými nohama, upíná míč mezi nohy a začne ho mačkat koleny po dobu 5-10 sekund, opakovat 6-8krát.

Pacient je v náchylné poloze. Míč je sevřený, jako v předchozím cvičení, ale nohy jsou rovné. Žena to valí pomocí vnitřní strany dolní končetiny po dobu 5-10 sekund, opakuje 8-10krát.

V počáteční poloze pacient přivádí chodidla k hýždím. Pomalu zvedá pánev, aby v ní cítila napětí a tlak ve svalech zad.

Žena leží na břiše, pak pomalu zvedá ruce a nohy tak vysoko, jak je to možné, 2-4krát. Mezi opakováním trvá přestávka 5-7 sekund.

Pacient vykonává poslední cvičení při stání. Postupně se ohýbá a otáčí tělem různými směry.

Po cvičení je vhodné provést terapeutickou masáž. Ke zlepšení zdraví ženy při porodu by měla být prováděna cvičení. Pokud bolest přetrvává, měla by být provedena lékařská prohlídka, která pomůže zjistit příčinu nepohodlí..

Kdy navštívit lékaře?

Ne vždy musí bolest v ocasní kosti vydržet. Může to být příznak různých patologických stavů, které se mohou objevit nebo zhoršit v období po porodu..

Vyhledejte lékaře, pokud:

Těžká bolest nezmizí po 14 dnech.

Dává hýžďovým svalům.

Bolest v sedacího nervu.

V ochablém kloubu jsou výrony.

Takže: bolest v ocasu po porodu může být běžným fyziologickým jevem a příznakem patologie. Proto neodkládejte návštěvu lékaře, pokud neodezní po dvou týdnech od narození. Můžete použít cvičební terapii a tradiční medicínu. Ale před léčbou bolesti ocasních kostí doma se musíte ujistit, že příčina úzkosti nesouvisí s nemocemi.

Po porodu mají ženy kostrčník a dolní část zad: proč bolí sedět a co dělat?

Příčiny

Bolest Coccyxu po porodu se vyskytuje z následujících důvodů:

 • v důsledku dodacího procesu - opomenutí perineu, nepřirozená odchylka kostní kosti zpět, když se dítě pohybovalo podél porodního kanálu, trauma k perineu, prasknutí vazů, dislokace kostrče;
 • v důsledku exacerbace pokročilých stavů - vertebrální kýla (proč může být dána kostrči), svírání sedacího nervu, zánět močového ústrojí, nemoci konečníku.

Ocasní kost bolí po porodu a v případě nedostatku hořčíku a vápníku v těle, které byly vynaloženy na vytvoření kostního systému dítěte.

Bolest může být ostrá, bolavá, s charakteristickým pocitem pálení a může nastat, pokud žena sedí po dlouhou dobu, ostře vstává, během pohybu střeva a v poloze na zádech..

Charakteristika bolesti

Coccyalgia se projevuje různými způsoby. Ženy, které mají po porodu bolest v ocasu, si všimnou jiné povahy bolesti:

 • Pálení v pánevní oblasti;
 • Ostré, ostré bolesti s dlouhým sezením a ostrým vzestupem;
 • Nagging bolest;
 • Intenzivní
 • Lingering.

Bolest zesiluje, když žena zaujme nepříjemné držení těla. Například se ostře naklonila k dítěti. K zesílení dochází nejčastěji po dlouhodobém sezení. Při nepříjemném vstávání ze židle nebo pohovky může bolest prudce proniknout.

Ocas může narušit nejen po porodu, ale také během těhotenství. Toto je jedna z nejčastějších stížností nastávajících matek..

Pokud bolí kostní kost před porodem, může to být buď normální fyziologický proces, nebo vážný důvod, proč se poradit s lékařem.

Bolest může nastat na pozadí velkého plodu a přípravy na porodu. V jiných případech je to pravděpodobně patologie. To zahrnuje hrozbu potratu, zánětlivé procesy genitourinárních orgánů, abnormální vývoj konečníku.

Kterého lékaře bych měl kontaktovat kvůli bolesti v kostní kosti po porodu?

Příčiny bolesti v ocasu po porodu je mnoho a každá z nich zahrnuje pomoc specialisty. Žena se může obrátit na:

 • gynekologovi;
 • chirurgovi;
 • traumatolog;
 • neurochirurg.

Vyšetření je nutné zahájit u gynekologa, který v případě potřeby dá doporučení jiným lékařům, předepíše další studie a zjistí, proč bolí ocasní kost.

Jak zacházet se zády bez pilulek

Při prvním zjištění problému: „dolní část zad silně bolí, co mám dělat?“, Ruka okamžitě sáhne po záchranných pilulkách

Ale během laktace mohou zachránit matku, mohou ublížit dítěti, i když masti by se měly používat opatrně. S výjimkou pilulek mají ženy stále tyto typy péče

Můžete se vypořádat s bolestmi zad a obnovit páteř pomocí terapeutické masáže

Masti. Autoritativní zdroje (příručky T. Hale a E-LACTANCIA, Americká akademie pediatrie) umožňují mačkám Ibuprofen a Phineis používat v této obtížné době pro matky.

Stůl. Jaké masti pro bolesti zad lze během laktace použít

TitulVýrobceCena
"Ibuprofen" - mast 25%
(Nurofen, Ibuprom, Ibufen)
Rusko25 g - od 90 rub.
Finace GelFinsko75 g - od 480 rub.

Masáž (hnětení měkkých tkání). Pomáhá, pokud je bolest zad způsobena křečovými záněty svalů. Když jsou křeče odstraněny, otoky zmizí, krevní oběh a svalový tonus, obnoví se pohyblivost kloubů. Aplikátor Kuzněcovová je dobrou alternativou, když není dostatek času a peněz na návštěvu maséra.

Je důležité pochopit: pro rychlé zotavení těla po porodu je masáž nezbytná.

Ruční terapie. U radikulitidy a neuralgie bude zapotřebí kvalifikovaná pomoc: musí být uvolněny nervy sevřené. Bolesti zad, vracení nohou a ocasní kosti, neustálá bolest mezi lopatkami - příležitost k konzultaci s chiropraktikem. Pomůže upravit klouby a umístit kosti na místo tak, aby nechaly nervové kořeny samy..

Možnosti oficiálního lékařství. Po porodu žena prakticky nemá čas využít její služby. Nejužitečnější věcí, která může být provedena v časově omezených podmínkách, je MRI sken následovaný konzultací s neurologem. MRI je nákladná, ale bezpečná procedura pro kojící matku. Poskytuje úplné informace o stavu zády pacienta a konzultace neurologa vysvětlí, jak se s ním zacházet a jaké manipulace jsou v této situaci kontraindikovány. Abychom vám ještě více neublížili, musíte na tento postup najít čas a peníze.

A budete muset být léčeni sami a hlavními metodami rehabilitační terapie jsou prevence bolesti a tělesná výchova.

Léčba

Léčba závisí především na původu bolesti a na povaze průběhu nemoci. Zásady léčby, pokud bolí kostní kost po porodu, jsou stanoveny po stanovení etiologie choroby, možné rizikové faktory.

Léky

Při předepisování léků se vybírají především prostředky, které jsou při kojení bezpečné - všechny léky z mateřského mléka se mohou dostat do těla dítěte a poškodit jeho zdraví. Mezi povolené lze identifikovat:

 • Troxevasinová mast, která se používá s maximální opatrností - pomůže zmírnit otoky, záněty a bolesti;
 • homeopatický přípravek Traumel-C se používá pro obklady na silnou bolest v kostrči;
 • heparinová mast - antimikrobiální a dekongesční prostředek, který lze použít pod lékařským dohledem.

Rovněž není zakázáno použití terapeutických náplastí, které mohou být přilepeny k kostrči a nemohou být odstraněny po dlouhou dobu - jeho léčivé složení bude mít prodloužený terapeutický účinek..

Fyzioterapie

Coccyalgia (coccyx bolest, včetně poporodní bolesti) je úspěšně léčena fyzioterapií, která má ve svém arzenálu mnoho technik. Mezi nimi:

 • Elektroforéza - pomocí zařízení, které produkuje konstantní elektrické impulsy, se dosáhne terapeutického účinku. V některých případech je elektroda vložena přímo do konečníku pro intenzivnější účinek na místo zánětu.
 • Ultrafonoforéza - postup zahrnuje zavedení léků ultrazvukovou expozicí. Díky této léčbě jsou tkáně nasycené kyslíkem, aktivují metabolismus buněk, zahřívají se, což vede k úlevě od příznaků, odstranění bolesti.
 • Terapeutické bahno, které má tepelný (kompresní) účinek nebo specifický chemický účinek jako dráždivé nervové receptory.
 • Aplikace s parafinem pro zahřívání a ozokeritem pro stimulaci krevního oběhu.

Fyzioterapeutické postupy se používají jako součást komplexní terapie ke zmírnění bolesti a zmírnění zánětu.

Masáž

Terapeutická masáž dává dobrý výsledek - při použití relaxačních gelů a mastí uvolňuje křeče z perineum a ochlupení ochlupení, což snižuje bolest. Měl by být prováděn pouze odborníkem poté, co je diagnostikována žena a je stanovena etiologie coccygeal bolesti.

Cvičení

Terapeutická cvičení bez kontraindikací mohou výrazně zlepšit stav, zmírnit bolest a posílit svaly dolní části páteře. V závislosti na závažnosti stavu by měla být cvičení prováděna:

 • stojící, ležící a sedící - s mírnou formou;
 • ležící a stojící - s průměrem;
 • ležící na boku nebo zádech se zvednutými nohami a na všech čtyřech - v závažných případech onemocnění.

Mezi efektivní cvičení lze uvést například:

 • Loď - ležící na břiše musíte zvednout ruce a nohy natažené a mírně od sebe na stranu a pokusit se je několik sekund odtrhnout z podlahy současně. Postupně lze tento čas prodloužit.
 • Hlaveň - nohy ohnuté na kolenou by měly být ovinuty kolem paží a taženy co nejblíže k bradě. V této poloze několikrát najeďte na záda s dobrou amplitudou.
 • Kočka - stojící na všech čtyřech, musíte se ohnout zády v oblouku a držte je na několik sekund, pak se ohněte a dobře se protáhněte.

Gymnastika poskytne výsledky pouze v případě systematických cvičení. Přečtěte si více o zátěžové terapii páteře →

Lidové metody

Pokud je ocas velmi bolestivý, zejména při sezení, mohou lidové metody pomoci:

 • teplé koupele - používající infuze bylin, například pelargónie;
 • terapeutické obklady infuzí valeriánu nebo stejného pelargónie;
 • mletí, jehož složení je jedle nebo vyrobené z medu a octu (2: 1).

Přes jednoduché komponenty musí být použití těchto receptů dohodnuto s lékařem.

Fyzická aktivita s coccyalgia

Během léčby nemocí páteře, včetně poranění kostrče, by měla být provedena řada cvičení, která uvolní dolní části zad a kosti pánve:

 1. Lehněte si na záda, ohněte nohy od sebe a položte ruce na vnitřní stranu kolen. Pak by měla být kolena spojena a pokuste se zabránit spojení rukama. Opakujte 8-12 krát, po každé přestávce 10-15 sekund.
 2. Lehněte si na záda, stiskněte fotbal nebo volejbal mezi ohnutými koleny, stiskněte míč po dobu 5-7 sekund, držte žaludek rukama, aby nevyčníval. Opakujte 6-8krát, po každé přestávce 10-15 sekund.
 3. Znovu si lehněte na záda, narovnejte si nohy, přitlačte míč mezi nohy a stiskněte ho 5-7 sekund. Proveďte 6-8krát s přestávkami 10-15 sekund, jako v předchozích cvičeních.
 4. Lehněte si na záda, ohněte si kolena, mírně je roztáhněte do stran a zvedněte pánev, namáhejte si hýždě. V této poloze držte 3-5 sekund. Stejně jako v předchozích cvičeních opakujte 6-8 krát s přestávkami po dobu 10-15 sekund.

Cvičení je nutné provádět klidným tempem, bez spěchu. Měli by se opakovat každý den dvakrát - ráno a večer. Před použitím se poraďte s lékařem..

Prvních několikrát se cvičení nejlépe provádí pod dohledem odborníka, aby se naučili, jak je správně provádět. V opačném případě se může bolest zadních kostí zhoršit..

Dozvědět se více: Bolest v levé hypochondrii vpředu po jídle

Skutečnou příčinu bolesti v dolní části páteře lze prokázat pouze několika konkrétními studiemi. K odlišení nemoci od jiných nemocí podobných symptomům se používají následující diagnostické metody:

 • Lékařské vyšetření s palpací. Při zkoušení může mít žena s problémy s kostrčí silnou bolest..
 • Ultrazvuk břicha.
 • Rentgenový snímek kostrče, pokud je to nutné, celé páteře.
 • Povinné laboratorní testy krve a moči, výsevní výkaly, analýza výkalů pro okultní krev, gynekologický nátěr.
 • Vyšetření análního kanálu.


Zkouška může vyžadovat pomoc odborníků, jako je gynekolog a proktolog.

Úlevu od bolesti v páteřní kosti lze urychlit pomocí speciálních cvičení. Jejich implementace je možná pouze v případě, že poškození ocasní kosti není kritické a žena sama nemá žádná fyzická omezení.

Součástí komplexu cvičení jsou následující metody:

 1. V poloze na zádech přitáhněte nohy k hrudníku a proveďte míchání-chov 10-15krát.
 2. Ležící na zádech, nohy zavřené, míč mezi nohama. Pomocí kolen stlačíme míč se zpožděním 6-10 sekund. Opakujte 10-15 krát.
 3. Ležící na břiše provádíme zvedání nohou až 2-4krát. Každé následné zvýšení se provádí s rozdílem 5 až 7 sekund.
 4. Ve stoje se naklápíme dozadu a dopředu a ze strany na stranu..

Po fyzické námaze je nutná léčebná masáž.

Obecná doporučení a prevence

Pro rychlé zotavení po porodu a zmírnění bolesti v kostrči se doporučuje:

 • provádět terapeutická cvičení;
 • vyhýbejte se zvedání závaží a vážnému fyzickému namáhání;
 • používat ortopedickou matraci pro spánek;
 • Nezůstávejte dlouho v jedné póze;
 • neprovádějte náhlé pohyby, neskákejte na tvrdý povrch.

Při krmení dítěte je nutné zvolit pohodlnou polohu, ve které by zatížení kostrče bylo minimální.

Chcete-li tomuto stavu zabránit, musíte během těhotenství do svého jídelníčku zahrnout potraviny bohaté na vápník a hořčík, více se pohybovat, vyhýbat se úrazům a denně provádět řadu cvičení posilujících páteř.

Při narození dítěte zažívá ženské tělo vážnou zátěž. Musíte být připraveni na skutečnost, že úplné zotavení bude nějakou dobu trvat. S kompetentním přístupem bude bolest spojená s následkem porodu ustupovat a žena bude schopna plně prožívat radost z mateřství, nezatížená fyzickým utrpením..

Autor: Natalia Kuznetsova, doktorka, speciální pro Vertebrolog.pro

Pomoc doma

Pokud kostrče po porodu bolí, můžete nepříjemné pocity odstranit doma. K tomu je důležité dodržovat následující jednoduchá doporučení:

 1. Povinné nošení poporodní bandáže;
 2. Pokud musíte dlouho sedět, použijte ortopedický polštář;
 3. Omezení zdvihu;
 4. Lekce plavání;
 5. Následující den po porodu je přípustné provést studenou kompresi, aby se ulevilo otokům z coccygeal zóny;
 6. Chcete-li se vyhnout zácpě, posílejte stravu jídlem bohatým na vlákninu;
 7. Snižte příjem tekutin
 8. Pokud kostra často bolí při sezení, stojí za to dočasně omezit tuto polohu těla;
 9. Použití vitamínového a minerálního komplexu předepsaného odborníkem.

Pokud lékař potvrdil, že neexistují žádné závažné patologie, můžete si pomoci doma.

Abychom eliminovali bolest v kostrči po porodu, odborníci doporučují:

 • Nezvedejte těžké předměty;
 • provádět regenerační cvičení (zahrnující gymnastický míč);
 • vyhněte se dlouhému sezení na měkkých površích;
 • odpočívat více (pomáhá předcházet zesílení syndromu bolesti);
 • první den po narození dítěte používat chladné vody pro rychlé odstranění otoků;
 • zahrnout do nabídky produkty obsahující vápník, například bylinky, tvaroh, kefír a jiné mléko;
 • praktikovat cvičení Kegel k posílení svalů perineu (svaly pánevního dna se stahují a uvolňují se)
 • masáž v oblasti zájmu;
 • po konzultaci s lékařem použijte lila tinkturu (musíte gázu navlhčit léčivou kompozicí, trochu ji zmáčknout a připojit k problémové oblasti, zabalit ji fólií na 2 hodiny);
 • spotřebovávají co nejvíce vody, aby se zabránilo možné zácpě, přispívají ke zvýšení zbytečné zátěže;
 • zakoupit předplatné fondu, provádět terapeutická cvičení;
 • používat obvaz (prodávaný v mnoha lékárnách);
 • sedněte s lehkým ohybem dopředu na válcovaný ručník nebo speciální polštáře.

Lékaři také doporučují vykoupat se s pelargonií. Na 1 čajovou lžičku trávy se vezme 1 šálek vroucí vody. Roztok musí být udržován na nízkém ohni po dobu 10 minut a nechat jej vařit asi půl hodiny.

Poté se vývar filtruje a nalije do lázně. Geranium tinktura může být také použita pro obklady na bolestivé oblasti. Chcete-li to provést, navlhčit gázu s velkým množstvím to, dát na problémové oblasti a zabalte je polyethylenem, izolace kapesníkem nebo froté hadříkem. Musíte to udělat každý den, dokud není úplné zotavení.

K léčbě bolestivé oblasti se používá lék připravený z octa a medu (poměr 1: 2). Složky se míchají, dokud se do pokožky nedostane homogenní směs, doporučuje se také jodová síť a troxevasinová mast..

Co dělat?

Pokud má osoba zlomeninu v kostrči, nemůže chodit bez pomoci. Součástí první pomoci jsou také následující doporučení:

 1. Po poranění je žena položena na povrch střední tvrdosti. Pod ocasní kost je umístěn polštář nebo měkký polštář.
 2. Při mírné bolestivosti je vhodné umístit ženu na břicho.
 3. Je důležité zajistit, aby oblast coccygeal byla zcela nehybná..
 4. V případě nesnesitelné bolesti si můžete vzít anestetikum ve formě Analgin, Ketanov atd..
 5. Aby otoky zmizely, je do kokcytové zóny uložen chlad (led zabalený do ručníku, sklenice z ledničky atd.). Pomůže také zmírnit bolestivost..
 6. Přeprava a přenos pacienta se zlomenou kostrou je povolen do strany. Nejlepší možností je nedotýkat se osoby a čekat na sanitku.

Sanitka převede ženu do auta a odjede do traumatického centra, kde začne podrobné vyšetření.

První věc, kterou lékař udělá, je vyšetřit pacienta. Palpuje oblast patologie, může provádět rektální vyšetření. Poté dá pokyn instrumentální diagnostice. To zahrnuje:

 • Rentgenové vyšetření (jsou provedeny dvě projekce);
 • MRI a CT (magnetická rezonance a počítačová tomografie) - provádí se při podezření na poškození nervů a měkkých tkání.

Obvykle se zastavíme u rentgenového snímkování kostrče. Výsledný obrázek je dostačující pro jasnou diagnózu..

Pokud je lom potvrzen, pneumatika se vloží na toto místo. Tato konstrukce není odstraněna po dobu 14-20 dní v závislosti na závažnosti zlomeniny. Analgetika jsou povinná (pomůžou k anestézii), která budou mít formu čípků, tablet nebo injekcí. Vzhledem k tomu, že bude obtížné a bolestivé jít na záchod, lékař předepíše projímadlo. Pacient by měl ležet v posteli a brát vše, co doktor říká. Užitečné budou také protizánětlivé masti, jako je Indovazin.

Zvláštní pozornost je věnována příjmu vitamínů, mikro a makro prvků. Měli by jít do jídla a ve formě přísad (tableta). Ve stravě jsou povinné ryby, tvaroh, vláknina. Měl by být konzumován v malých porcích, 5-6krát denně. Odmítněte alkohol, sladkosti, kávu, tuky a jídlo, které se zapíná.

Pokud zahájíte léčbu okamžitě, zranění se uzdraví ne více než měsíc. Tělo se zcela zotaví za 3-4 měsíce. V nemocnici bude muset ležet asi 14 dní.

Aby všechno šlo podle plánu, po zlomenině ocasní kosti by se člověk měl omezit na pohyby, vzdát se fyzické aktivity, méně sedět a ležet na zádech. V důsledku těchto omezení roste tření orgánů normálně společně. Během léčby mohou být pravidelně vydávány klystýry. To je nezbytné, aby výkaly během pohybu střev neovlivňovaly obnovení obratlů.

Je-li zlomenina vytěsněna nebo dochází-li k dlouhodobé koccyalgii, doporučuje se chirurgický zákrok. Úkolem chirurga je odstranit všechny fragmenty nebo odstranit část kostrče, která přináší nepohodlí.

Bolest Coccyx po porodu při sezení a na jiném místě: co dělat a proč k tomu dochází

Proč bolí ocas po porodu bolí?

Protože tento proces brání volnému průchodu dítěte přes porodní kanál, příroda se postarala o cestu ven z této situace. Během těhotenství ocasní kost zjemňuje a krátce před radostnou událostí se odklání zpět a dává dítěti cestu. Z tohoto důvodu se žena může v této oblasti cítit nepohodlně, dokonce i během těhotenství.
Hlavní příčiny bolesti v kostrči u žen:

 • Nervový nerv v bederní oblasti a křížové kosti. Tento důvod je nejčastější..
 • Nadměrně silná odchylka ocasu během porodu. To se může stát, pokud je ovoce velmi velké. Obecně platí, že kostrčník v porodu není schopen zvyšovat cesty a tlačit dítě.
 • Jako důsledky po poranění perineální. Může se objevit krvácení v kostrči, které způsobuje bolest.
 • V důsledku poranění vazů během porodu, které sousedí s dodatkem.
 • Po dislokaci nebo zlomenině kostrče. Může se to stát, pokud by porod byl obtížný.
 • Zaseknutý sedací nerv.
 • Nedostatek vápníku v těle.
 • Oživení starých zranění ocasní kosti.
 • Zánět kloubů, osteochondróza.
 • Nemoci genitourinárního systému a pánevních orgánů.
 • Formace chrupavky a soli.
 • Dítě je velmi velké.
 • Dítě má velkou hlavu.
 • Pánevní kosti ženy jsou úzké, takže porod může být komplikovaný.
 • Nesprávná prezentace dítěte.
 • Rychlá práce.
 • Intenzivní pokusy.

I při normálním porodu může dojít k mírnému otoku a bolestivosti kostrče. Je považován za častý výskyt a není léčen, pokud není patologický..

Žena má často po porodu kostrčník. Podle gynekologů jsou taková nepříjemná onemocnění na ocasní kosti po porodu považována za samozřejmost. Taková bolest by však měla po nějaké době zmizet..

Pokud se žena během mateřské dovolené cítí nepříjemně na svém ocasu po dobu 2-3 měsíců nebo déle, pak určitě musí najít příčinu a odstranit ji.

Postupem času se takové onemocnění stává jen silnějším a léčba takového onemocnění a odstraňování všech příznaků bolesti je stále obtížnější..

Proč bolí kost ocas po porodu? Bolest po porodu na ocasní kosti se vytváří z následujících důvodů:

 • díky svíranému nervu v křížové kosti a kostrči kosti. Tímto způsobem dochází k bolesti na kostrči kosti po průchodu porodem.
 • Se silnou odchylkou kostní kosti zpět, když dítě procházelo porodním kanálem děložní kanály (obvykle velké dítě). Obecně platí, že ocasní kost se během porodu vždy spojí. To je nezbytné pro zahuštění porodního kanálu děložních kanálů a podle toho pro snadný vzhled dítěte.
 • Vzhledem k poporodnímu prolapsu perineu, který také vede k bolestem kostí. Podobná příčina bolesti ocasních kostí postihuje ženy po těžkém porodu.
 • S porodním traumatem k perineu. Krevní krvácení se tedy vyskytuje v kostrči, křížové kosti a poté dochází k bolesti a tvoří se modřiny.
 • Kvůli poškození vazů, které jsou v blízkosti kostní kosti. Toto je vzácné při porodu, ale stává se to.
 • S porodní zlomeninou (dislokací) poškozeného ocasu. Velmi zřídka se to stane, s velmi těžkým narozením.

Během porodu se v ženském těle vyskytují různé fyziologické změny.

Když se pánevní kosti pohybují od sebe, někdy je postižena kostní kostí. Po porodu je tedy ocas velmi bolestivý.

Mladý pacient cítí bolest v ocasu v takových situacích:

 • s prodlouženou polohou v sedě. Když sedí na ocasu, bolest se stává ostřejší;
 • když ostře vstanete, bolí také kostrčník;
 • když leží na posteli, na zádech - na páteři po porodu;
 • když jdu na toaletu "velkým způsobem". Během porodu se ocasní kost někdy zlomí a nepříjemná onemocnění se stanou ostřejší. Trvají nepřetržitě. Podobné bolesti dávají třísla.

Proto je pro mladou matku obtížné starat se o své dítě, protože neustále cítí bolestivé příznaky.

Pokud nepříjemná onemocnění na kostrči nejsou spojena s jeho traumatem, pak bolesti v kostrči po porodu obvykle bolestí, méně často pálí nebo jsou ostré. V tomto případě pacient trpí nepohodlí v perineu. To se stává častěji, když sedíte, zůstanete na 1 pozici nebo naklápíte.

Po traumatu na kostrči kosti cítí nemocná bolest silná, která se šíří do hýždí a nohou.

Cviky

Diagnostika

Při provádění diagnózy po porodu a v případě poškození ocasní kosti provádí gynekolog správnou diagnózu pro mladou matku a vybírá konkrétní léčebný plán. Lékař tedy provádí následující diagnostiku:

 • použití instrumentální manipulace. Zde gynekolog kontroluje povahu poškození kostní kosti - kombinované či nikoli. Pokud dojde k kombinování traumatu z coccygeal zpět, pak je mladá matka zraněna i během mateřské dovolené v pubických kostech a dalších formacích..
 • Historie. Zde gynekolog analyzuje rysy porodu (například vakuovou extrakci), kontroluje, zda existují predispozice ke specifickým faktorům, a také zjistí od mladé matky během mateřské dovolené, jaké období bolí ocasní kost.
 • Palpace. Gynekolog provádí tento postup pomocí konečníku. V tomto případě gynekolog někdy odhalí pohyblivost nebo uslyší specifický zvuk přemístění kostních fragmentů, který se podobá sněhové krupici.
 • Rentgen. Během rentgenového vyšetření gynekolog zkoumá stav ženské pánve a ocasu po porodu a také kontroluje zlomeniny, praskliny. S takovou studií je však obtížné odhalit malá zranění - jsou určena pomocí MRI;
 • MRI je sama o sobě účinnou diagnostickou metodou. Během MRI odhalí gynekolog i ta nejmenší zranění a hodnotí tkáň ve vrstvách.

Gynekologové často způsobují poškození ženského ocasu závažnou povahou porodu..

U pacientů během mateřské dovolené se často vyskytuje poporodní bolest na ocasní kosti, otoky a výrony.

Gynekologové tomu často nevěnují pozornost a píší ženu a dětský domov.

Po krátké době mladá matka prochází bolestmi v kostní kosti, pokud byl výtěžek malý.

Proto pacient, který porodil, trpí při chůzi akutní bolestí. Kromě toho jsou hýždě dána nepříjemná onemocnění a připomíná to jeden z pocitů zánětu různých sedacích nervů.

Pacient, který porodil, by měl vyhledat lékařskou pomoc u gynekologa, pokud:

 • trpí nepříjemnými pocity v kostrči déle než 14 dnů;
 • nepříjemná akutní onemocnění hýždí;
 • pubická symfýza (stydký kloub) je natažená;
 • nepříjemná onemocnění se šíří směrem k různým sedacím nervům.

Obvykle gynekologové léčí kostrčník během manuální speciální terapie, léčení pilulky proti různým zánětům, jakož i různých analgetik.

Vybrané léky by neměly mít žádné vedlejší účinky. V obtížných situacích operují chirurgové se ženou.

Co dělat, když je bolest v ocasu?

Aby zmírnili nepříjemná onemocnění na kostrči kosti ihned po porodu, předepisují gynekologové ženu, aby podstoupila relaxační a podpůrné fyzioterapeutické cvičení..

Nemocná žena během mateřské dovolené tedy provádí různá cvičení s gymnastickým míčem.

V případě nepříjemných onemocnění coccygeal pacient, který porodil, dodržuje následující lékařská doporučení:

 • zpočátku nesedí na měkkých pohovkách nebo lůžkových površích a nezvedá žádné závaží;
 • leží víc než sedí;
 • pro prevenci používá zahřívací obklady. Poté pacient zahřeje nemocnou kostrči vařeným vejcem nebo na ni nanese horkou sůl, která je zabalena do ručníku;
 • nosí speciální obvaz.

V závislosti na povaze vzniku nepříjemných onemocnění gynekolog předepisuje pacientovi následující ošetření:

 • fyzioterapie;
 • masáž;
 • průchod vitamínovou terapií;
 • při svírání různých sedacích nervů je mladá matka předepsána odpočinek v posteli, přičemž užívá léky proti různým poporodním zánětům a různým analgetikům;
 • manuální terapie;
 • akupunktura.

Pokud gynekolog našel na kostrční kosti praskliny nebo zlomeniny, pak v akutním stádiu předepíše konzervativní léčbu, při níž pacient, který porodil, leží na posteli po dobu nejméně 7 dnů.

Pokud gynekolog diagnostikoval dislokaci nebo zlomeninu s přemístěním konkrétní kosti, chirurg ji upraví přes konečník během manuálního lékařského vyšetření. Poté pacient leží 10 dní na posteli.

Pokud gynekolog diagnostikoval neunion, stejně jako výše uvedená konzervativní léčba nepřinesla požadované konkrétní výsledky a bolest kostí nebyla odstraněna, gynekolog-chirurg provede chirurgickou operaci.

Rovněž musí být vyléčena všechna doprovodná onemocnění, která byla zjištěna gynekologem během vyšetření pacienta. Například neurolog předepisuje léčbu různými léky, aby zmírnil stres..

Během těhotenství nemohou ženy užívat psychotropní ani jiné léky. Proto odstraňují nepříjemná onemocnění tímto způsobem: sedí na speciálním gumovém kruhu.

Výrazně snižuje zatížení kostry.

Používají ho všichni lidé, kteří mají takové onemocnění..

Je-li ocasní kost velmi bolestivá, pacient, který porodil, zmírní bolest použitím ibuprofenu a naproxenu. Pacient také vyrábí mikrolytry a vkládá svíčky.

Ve složitějších situacích injekční gynekologové aplikují novokain do postižené oblasti.

Cvičení

Pokud po porodu neexistují žádné vážné patologie a zranění, podstoupí nemocná žena terapeutický cvičební komplex. V podobné situaci provádí následující cvičení:

 • leží na zádech, ohýbá obě nohy a přitahuje je k hrudi. Potom si vezme a roztáhne nohy. Počet takových cvičení: 11-15krát.
 • V poloze na zádech stiskne míč mezi nohama, potom ho stiskne po dobu 6-10 sekund a uvolní se. Počet cvičení: 7-8 krát.
 • Dále narovná ohnuté nohy a koule se valí podél vnitřní oblasti levé nebo pravé spodní nohy po dobu 6-10 sekund. Počet cvičení: 9-10 krát.
 • Ohýbá nohy a staví podpatky na hýždě. Opatrně pomalu zvedá pánev, aniž by namáhal páteřní svaly. Tímto způsobem jsou napjaty pouze svaly hýždí, záda, abs.
 • Převrátí se na žaludek a okamžitě zvedne nohy a paže vysoko. Cvičení provádí 3-4 krát. Mezi opakováním se pozastaví na 6-7 sekund.
 • Tímto způsobem se zvyšuje a dokončuje cvičební terapie - naklápění nebo otáčení ze strany na stranu.

Možné komplikace

Anokopchikový bolestový syndrom je obtížné etiologicky léčit, protože je obtížné stanovit hlavní příčinu porušení. Poslední trimestr těhotenství a proces porodu vyvolávají výskyt poruch, stejně jako výrony, které jsou fixovány na kostrči kosti, která je doprovázena bolestí v této oblasti..

S tímto syndromem neexistují žádné komplikace ve formě smrti nebo smrtelných nemocí. Tento stav však výrazně ovlivňuje pohodu a kvalitu života. Lidské tělo je integrální systém a trauma do kostrční kosti způsobí porušení celého muskuloskeletálního systému.

Bolest koců po porodu je běžným problémem u žen. Nezanedbávejte tento příznak, abyste se v budoucnu vyhnuli problémům s pohybovým aparátem. Pokud syndrom bolesti trvá příliš dlouho a bolest se nezmenšuje, neléčí se, musíte vyhledat odbornou pomoc včas pro odborníky..

Jak zacházet s bolestí zadních kostí doma

 • Koupel se odvarem pelargónie, který pomůže zmírnit bolest. K tomu si vezměte 2 lžíce trávy a nalijte je do litru vroucí vody. Poté přiveďte k varu a vařte 5-10 minut na nízkém ohni. Nechte pelargónie napučet po dobu půl hodiny, pak se napněte a přidejte do lázně.
 • Udělejte obklady od odvarů pelargónie. K tomu navlhčete kus gázy nebo tkáně odvarem trávy a aplikujte na postiženou oblast. Pak ji musíte přikrýt polyethylenem a zabalit do teplé přikrývky nebo šály. Komprimovat denně v noci nebo během dne během odpočinku. Bolest postupně zmizí. Stejným způsobem můžete použít obklad z tinktury valeriánské byliny.
 • Tření jedlovým olejem pomůže anestetizovat a odstranit zánět. Chcete-li to provést, vtřete produkt do kostrče 3krát denně.
 • Do jódové mřížky místo úzkosti.
 • Namočte bolavé místo mastí z jedné části octa a ze dvou částí medu. Může být používán střídavě s jedlovým olejem.
 • Jako anestetikum používejte mast troxevasinu.

Pokud byly domácí léčivé přípravky neúčinné, bolest nezmizí, pak musíte naléhavě navštívit lékaře. Může stanovit radiografii, aby určil příčiny a další léčbu..

Problémy se stolicí

Problémy se stolicí jsou také možné v období po porodu. Při přítomnosti stehu na perineu, první vyprazdňování po porodu vždy vyvolává strach, že se stehy mohou „rozšířit“. Tento strach je neopodstatněný, protože švy se nikdy neodchylují. Během defekace můžete držet oblast perineálního stehu ubrouskem, který sníží napínání tkání, defekace bude méně bolestivá. Stolice se obvykle vyskytuje 2. až 3. den po narození. Chcete-li tento proces usnadnit, přidejte do své stravy sušené meruňky, švestky a pití minerální vody. Pokud ve 4. den není žádná stolice, můžete použít projímací svíčku.

Metody tradiční medicíny

Netradiční metody léčby kokcytalgie jsou poměrně rozšířené. Před použitím byste však měli konzultovat kontraindikace s odborníkem. Jako hlavní metody pro zmírnění bolesti se doporučuje:

 • Koupel s odvarem pelargónie. 2 polévkové lžíce suché trávy nalijte vroucí vodu, vařte 5-10 minut a poté nechte vyluhovat půl hodiny. Před vykoupáním musí být infuze filtrována a přidána do vody.
 • Z této infuze lze také vyrobit obklady. Namočte předem připravenou gázu do teplé tekutiny a aplikujte na problémovou oblast. Je velmi důležité zajistit tepelný účinek: gáza je pokryta plastovým sáčkem nebo přilepenou fólií nahoře a zabalte problémovou oblast teplým šátkem. Tento postup musí být proveden každou noc před spaním..
 • Jódová mřížka v okamžicích bolesti.
 • Troxevasinová mast jako anestetikum.

Příznaky a typy bolesti

Bolest Coccyxu po porodu by měla zmizet do 3 týdnů. Ženy jsou zmatené, proč se to někdy obtěžuje na dlouhou dobu. Odkládají návštěvu u lékaře, což zhoršuje jejich stav, protože prodloužení nemoci způsobuje nenapravitelné poškození zdraví. Zvýšená bolest je známkou traumatu páteře nebo pánevních kostí. Jaké příznaky by měly ženu varovat?

Známky poraněné ocasní kosti:

 • nepohodlí nastává, když je střevo prázdné;
 • bolestivost po pohlavním styku;
 • necitlivost hýždí, ocasní kosti, boků;
 • silná bolest v perineu;
 • brnění v dolní části zad;
 • bolest při chůzi.

Kosti mohou také bolet po císařském řezu, protože pánevní kosti těhotné ženy se před porodem liší, bez ohledu na způsob porodu. To je fyziologický rys ženského těla, ve kterém dochází k deformaci orgánů, což znamená, že bolest je také možná..

Povaha bolesti

Ženy v porodu popisují své pocity s bolestí v kostrči jako akutní křeče nebo tupou bolest při dlouhodobé expozici. Berou na vědomí, že pocity se často šíří po celém těle. Příznakem sevření nervu je výskyt bolesti na stehně, noze nebo hýždě. Tato bolest je charakterizována jako akutní, střelba. Pro ženu v tomto stavu je těžké se ohnout nebo narovnat.

Pokud bolí ocas po porodu bolí, je možná fraktura, která ztěžuje pohyb. Je bolestivé chodit, sedět. Taková bolest je charakterizována jako bolest. Při změně polohy se syndrom bolesti zesiluje.

Diagnostika

Traumatolog, neurolog, může určit příčinu bolesti v kostrči..

Chcete-li zvolit terapeutickou taktiku, když bolí kostní kost po porodu, je nutné provést diagnózu, která zahrnuje:

 • laboratorní testy - krevní a močové testy;
 • rentgen
 • MRI nebo CT;
 • Ultrazvuk vnitřních orgánů.

Včasné kontaktování lékařů a provedení úplné diagnózy těla pomůže snáze se s nemocí vyrovnat a také se vyhnout jejím komplikacím. Pokud bolí ocas po porodu bolí, pouze lékař může stanovit přesnou diagnózu a předepsat odpovídající léčbu..

Po vizuální kontrole mohou být vyžadovány další metody výzkumu:

 1. Ultrazvuk vnitřních orgánů.
 2. Roentgenografie.
 3. Laboratorní testy.
 4. V některých případech je vyžadováno zobrazování magnetickou rezonancí (MRI) nebo počítačová tomografie (CT)..

Tradiční ošetření

Léčba závisí na příčině bolesti. Při zlomenině je důležité sledovat klid v posteli a omezovat fyzickou aktivitu. S dislokací je ocasní kost upravena konečníkem. Sevřené nervy jsou léčeny manuální terapií a akupunkturou. Pokud se kosti v důsledku ošetření nespojily, bude vyžadována operace k odstranění ocasní kosti.

Pokud v důsledku vyšetření pacienta nebyla zjištěna žádná vážná zranění, můžete zkusit kostní kost vyléčit doma tak, aby přestávala bolet..

Doporučení pro domácí ošetření:

 • cvičení na násypce;
 • použití ortopedické matrace;
 • odmítnutí zvednout těžká břemena;
 • fyzioterapie;
 • pravidelný odpočinek;
 • odmítnutí používat měkká sedadla.

Pro zmírnění stavu pacienta může lékař předepsat obklady vyrobené na základě tinktury šeříku nebo feferonky. Komprimace se aplikuje na poškozenou oblast po dobu 2 hodin, zabalená do fólie.

Opuch, vytvořený okamžitě po dodání, je odstraněn pomocí ledových vod. V období po porodu by ženská strava měla obsahovat potraviny s dostatečným obsahem hořčíku a vápníku, obohacené o vlákninu. K normalizaci stolice ženy při porodu je nutné použít dostatečné množství tekutiny, čímž se sníží zatížení spodní páteře.

Koupel s květy pelargónie. K tomu je třeba připravit odvar: nalijte 4 lžičky. 4 šálky vroucí vody. Výsledný roztok se podrobí varu na nízkém ohřevu po dobu 10 minut, poté se naplní po dobu 30 minut a po namáhání se nalije do koupelny. Koupel cibule slupky má podobný účinek..

S pomocí tohoto vývaru se vyrábějí denní obklady. Komprese z tinktury valeriánu pomůže zmírnit bolest.

Jedlový olej pomůže zmírnit silnou bolest, otoky a záněty. Tře se do postižené oblasti třikrát denně. Další účinný recept - ocet s medem.

Zánět můžete snížit vytvořením síťky jódu nebo nanesením troxevasinové masti na postiženou oblast.

Cvičení

Při absenci závažných patologií se doporučuje fyzioterapie.

Hlavní cvičení, která se doporučují pro obnovení kostní kosti:

 1. Ležící na zádech a ohýbání nohou, stisknout míč s koleny po dobu 5-10 sekund. Ruce by měly být na břiše a nohy by měly být stlačeny k podlaze. Provádí se 6-8 přiblížení, střídání cvičení s odpočinkem. Udělejte to samé s narovnanými nohama, mačkání nohou nohama.
 2. Válcování míče na vnitřní straně nohy s rovnými nohama. Cvičení se provádí 8-10krát, minimální doba je 5-10 sekund.
 3. Ohýbají nohy a umisťují nohy blízko hýždí, zvedají pánev a dávají pozor, aby si nezatěžovali záda. Během cvičení se hýždě dotáhněte, stiskněte.
 4. Ležící na břiše, zvedněte nohy a paže tak vysoko, jak je to možné. Cvičení se provádí 3-4krát, po kterém je nutné několik sekund odpočívat.
 5. Provádění zatáček a naklápění skříně v různých směrech ve stoje.

Při každém cvičení byste měli začít s minimálním časem (5 sekund) a postupně jej zvyšovat. Po řadě cvičení je žádoucí masáž.

Terapie kokcytalie u žen po porodu zahrnuje celou řadu opatření:

 • Použití protizánětlivých a analgetických léků;
 • Elektroterapie;
 • Použití parafínových lázní;
 • Ultrazvuková terapie;
 • Masáž dolní části páteře;
 • Ve vážných případech může být rozhodnuto o chirurgickém zákroku;
 • Manuální terapie a další typy alternativní medicíny: akupunktura, léčba pijavice.

Při výběru léků bere lékař v úvahu kojení. Všechny léky s kocycygií by měly být kombinovány s kojením.

Metody manuální terapie pomohou eliminovat bolest v kostrči, používají se také léky proti bolesti, protizánětlivé léky. Používají se také fyzioterapeutické postupy. Jsou ošetřovány elektroforézou, parafínovými lázněmi a ultrazvukem. Pokud se bolest zhoršuje, provádí lokální anestézii, předepisují se masážní procedury s terapeutickými cviky. Žena může ležet na posteli, sedět na ortopedickém polštáři. Někdy se používá hirudoterapie, akupunktura.

Pokud konzervativní metody nepřinesly výsledky, použije se chirurgický zákrok.

Zacházíme s nimi doma

Co dělat, aby se zastavila bolest v kosterní zóně v domě? Pokud diagnóza potvrdí, že nebyly nalezeny žádné závažné patologické změny, pak je nepříjemný stav zmírněn pomocí různých opatření:

 • Proveďte gymnastiku na míči.
 • Cílem komplexu LFK je restaurování.
 • Nezdvihejte těžké předměty.
 • Nemůžete sedět na měkkém polštáři, můžete sedět na válcovaném ručníku a trochu se naklonit dopředu.
 • Měli byste spát na ortopedické matraci, její tuhost by měla být střední.
 • Potřebujeme více odpočinku.
 • Během prvních dnů poté, co žena porodila, naneste krémy na led, odstraní otoky.
 • Musíte jíst potraviny bohaté na vlákninu a vápník.
 • Pijte hodně vody, abyste zabránili zácpě, která zvýší zátěž na kostrční kosti..


Pokud bolí páteř, musíte kontaktovat odborníka

Před použitím tradičních metod léčby byste se měli poradit s lékařem. Naneste tinkturu, jejímž základem je feferonka nebo lila. Gázový obvaz je zvlhčen tinkturou, trochu vytlačen a aplikován na poraněné místo. Toto místo musíte zabalit fólií po dobu 2 hodin.

Geranium se vaří a lázeň se odebere z takového odvaru. Je nutné nalijte více než 4 lžičky 1 litr vroucí vody a nechte 10 minut vařit. Polévka se naplní po dobu 30 minut a nalije se do lázně. Odvar z Geranium se také používá pro obklady na poškozené oblasti. Zvlhčují gázovou tkáň a aplikují ji na kostrční zónu, zabalí ji fólií a poté ji zakryjí ručníkem nebo vlněnou šálkou. Komprese se aplikuje každý den, dokud bolest nezmizí.

Aplikujte komprimaci valeriánské infuze. Bavlněný tampon se navlhčí a aplikuje na bolestivou oblast. Zabalte kapesník nebo přikrývku. Pokud třikrát denně potřete esenciální olej z poškozené oblasti, bolest bude odstraněna. Je nutné zředit stolní ocet medem, poměr je pozorován 1: 2. Dobře promíchejte a vtřete do bolavé skvrny. K odstranění zánětlivého procesu se někdy používá jodová síť.

Použití masti troxevasinu pomůže odstranit nepohodlí..

Prevence

Pro rychlé zotavení po porodu a zmírnění bolesti v kostrči se doporučuje:

 • provádět terapeutická cvičení;
 • vyhýbejte se zvedání závaží a vážnému fyzickému namáhání;
 • používat ortopedickou matraci pro spánek;
 • Nezůstávejte dlouho v jedné póze;
 • neprovádějte náhlé pohyby, neskákejte na tvrdý povrch.

Při krmení dítěte je nutné zvolit pohodlnou polohu, ve které by zatížení kostrče bylo minimální.

Chcete-li tomuto stavu zabránit, musíte během těhotenství do svého jídelníčku zahrnout potraviny bohaté na vápník a hořčík, více se pohybovat, vyhýbat se úrazům a denně provádět řadu cvičení posilujících páteř.

Při narození dítěte zažívá ženské tělo vážnou zátěž. Musíte být připraveni na skutečnost, že úplné zotavení bude nějakou dobu trvat. S kompetentním přístupem bude bolest spojená s následkem porodu ustupovat a žena bude schopna plně prožívat radost z mateřství, nezatížená fyzickým utrpením..

Porod je pro ženské tělo obrovským stresem. Po narození je zaznamenána slabost a zotavení zabere dost času. Abyste snížili nepohodlí a zmírnili bolest, musíte dodržovat několik pravidel:

 • trávit většinu času vleže;
 • omezit fyzickou aktivitu;
 • provádět cvičení Kegel v jakékoli poloze těla: stojící, sedící, chůze;
 • pít dostatek tekutiny;
 • zahrnují potraviny s vysokým obsahem vápníku.

Alexandra je pravidelným odborníkem na portálu PupsFull. Píše články o těhotenství, rodičovství a školení, péči o děti a zdraví dětí.

Tělo ženy po těhotenství a porodu je příliš slabé a je ve stresu. Plné zotavení trvá dlouho.

Pro zlepšení stavu a snížení pocitu bolesti a nepohodlí byste měli:

 • omezit fyzickou aktivitu;
 • pomocí cvičení Kegel posiluje svaly pánevního dna;
 • pokud možno se vyhnout sedu;
 • dělat obecné posilovací cvičení;
 • pít hodně tekutin;
 • konzumují potraviny s vysokým obsahem vápníku.
Články O Neplodnosti