Hlavní Analýzy

Bolest prsu během kojení: příčiny a léčba

Před narozením byl mezi matkou a dítětem vytvořen úzký vztah. Během krmení je tento vztah posílen. Žena však může být upozorněna a naštvaná neočekávaným okamžikem: výskyt bolesti na hrudi během kojení. Okamžitě vyvstává otázka: proč? A co je třeba udělat pro odstranění bolesti?

Začátek kojení

Kojení se přirozeně děje bez nepříjemných, zejména bolestivých pocitů na hrudi. Proto je důležité včas zjistit příčinu bolesti. Existují případy, že bolest indikuje výskyt vážného onemocnění, kvůli kterému matka bude muset přestat krmit. I když v běžných případech bolest na hrudi během kojení v důsledku nevhodného způsobu aplikace a nesprávné péče. V prvních týdnech po porodu je důležité zvládnout správnou techniku ​​aplikace dítěte na hrudník a pravidla péče o něj. Dodržování těchto jednoduchých pravidel zabrání velkým nežádoucím komplikacím..

Proč kojení bolí a další příznaky?

Krmení podle doporučení nepřináší nepohodlí ženy. Pokud je bolest v prsou během laktace závažným důvodem, věnujte jí pozornost. Určete zdroj bolesti, v případě potřeby se poraďte s odborníkem.

Existuje mnoho důvodů, proč bolest prsu během kojení. Syndrom bolesti žlázy může být doprovázen některými dalšími příznaky. Mohou být použity k posouzení závažnosti problému. Je třeba věnovat velkou pozornost:

 • plaketa se zdáním drozdu;
 • výskyt trhlin;
 • zvýšení teploty;
 • vylučovaná tekutina z bradavky (s mastitidou);

Během HB může být velmi nemocná pouze jedna prsa, což naznačuje výskyt přetížení v žláze (lakostáza).

Problémy s bradavkami

Při kojení existuje několik faktorů, které způsobují bolest v bradavkách:

 1. Fyzická abnormalita bradavek. Tento problém způsobuje bolest. Plochá bradavka - pro dítě je obtížné uchopit, takže nesprávné sání vede k bolesti. Pokud dochází k výrůstkům, záhyby - narušují také bezbolestné krmení.
 2. Při zánětu bradavek nejsou trhliny pozorovány, ale žena cítí bolest. Důvodem je nesprávné připoutání.
 3. Zánět potrubí je spojen se stagnací mléka. Syndrom bělení bradavek (vasospasmus) se vyskytuje v důsledku poklesu teploty, který způsobuje vazospasmus. Tyto příčiny způsobují bolest při kojení ženy.

Nesprávná přilnavost bradavky

Kojení je doprovázeno bolestí na hrudi s nevhodnou technikou aplikace. Pokud dítě zachytí pouze část dvorce bradavky nebo pouze bradavka je v ústech, není to správné. Nesprávná přilnavost způsobuje mikrotrhliny a infekce. Může být doprovázeno:

 • bolest
 • klouzání hrudníku při sání;
 • při sání by měla být natažená rty dítěte prodloužena.

Nesprávné připoutání způsobuje nepříjemnosti nejen matce, ale také cítí nepohodlí.

Trhliny bradavek

Pokud kojení začíná při kojení, je třeba věnovat pozornost stavu bradavek. Vzhled mikrotrhlin se stává bránou k infekci. Existuje několik důvodů pro jejich vzhled:

 • nesprávné připevnění a nesprávná poloha dítěte;
 • nesprávná hygiena prsu (použití slipových vložek, které způsobují „okusování“ bradavek, neustále praní mýdlem, syntetické, těsné spodní prádlo);
 • ostré neopatrné odstranění bradavky z ústní dutiny dítěte;
 • nesprávné použití odsávací pumpy.

Pokud se v žláze objeví ostrá bolest, je nutné zjistit příčinu. Včasná identifikace a odstranění příčin je prevence závažných onemocnění. Pro odstranění trhlin existuje řada gelů, mastí. Pro těžké léze se používají silikonové polštářky. Rozšířené používání lidových prostředků.

Splachovací mléko

Během a mezi krmením jsou pozorovány návaly horka. Často během laktace hrudník začíná bolet, roste bolest, ale netrvá dlouho. Takové bolesti jsou přirozené, neměly by vyvolávat obavy a nejsou nebezpečné. Pokud dítě nezvládne přijaté množství mléka, je nutné mléko vyjádřit, aby se zabránilo stagnaci. Dokud žláza nevstoupí do obvyklého režimu, je nutné provést dekantaci.

Drozd

Thrush - je vážným viníkem bolesti na hrudi během kojení. Nosit syntetické spodní prádlo, občasná výměna polštářků vytváří teplé a vlhké prostředí, které je ideální pro šíření infekce. Když se objeví drozd, krmení je zpožděno. Máma by měla podstoupit ošetření. Teprve poté se obnoví krmení. Je třeba vynaložit veškeré úsilí na udržení laktace..

Je možné rozeznat drozd bělavým povlakem na bradavce, objevuje se také v ústech dítěte. Při procesu krmení nebo vyjadřování je cítit bolest. Dítě se také stane náladovým, cítí nepohodlí při sání.

Mastitida

Bolest na hrudi a teplota se objevila během kojení, tyto příznaky jsou také doprovázeny určitými sekrecemi - existoval vážný důvod, proč použít radu kvalifikovaného lékaře. Takové příznaky naznačují výskyt mastitidy. V takových situacích může teplota stoupnout na asi 39 ° C. Obvykle doprovázeny dalšími příznaky: kašel, rýma. Velmi podobné SARS. Ale při zkoušení žlázy, kondenzace, je cítit bolest.

Důležité! V případě hnisavé mastitidy musí být krmení zastaveno. Léčba se provádí pomocí specialisty. Po zotavení se maminka vrací k přirozenému krmení.

Laktostáza

Pokud hrudník během kojení bolí a současně dojde ke zvýšení teploty prsu, je to důležitý důvod věnovat pozornost stavu prsu. Známky ukazují stagnující procesy v žlázách. Odtok selhal a při absenci výboje existuje důvod k závěru: laktostáza vznikla. S laktostázou dochází k ucpávání mléčných kanálů. Žláza se při dotyku stala hustou, horkou a bolestivou. Když je stav zanedbán, je pozorováno zvýšení celkové tělesné teploty..

U lakostázy není nutné zastavit krmení. Naopak to je časté připoutání, které situaci zachrání. Kanály nejlépe uvolňuje dítě, a ne prsní pumpy. Teplo může být aplikováno k úlevě od bolesti..

Důležité! Horké přílohy jsou kontraindikovány. Doporučená teplota komprese ne více než 40 о.

Vasospasmus

Výskyt bolesti po procesu krmení někdy ukazuje na vazospasmus. Bolest v tomto případě je ostrá, pulzující povahy. Je doprovázeno blanšírováním tkání po odstranění bradavky z úst dítěte. Stal se pevným, citlivým na dotek. Tento jev je charakteristický v prvních několika týdnech krmení. Časté faktory výskytu:

 • porušení techniky připoutání;
 • sušení bradavek;
 • teplotní rozdíl mezi ústy dítěte a prostředím.

Co jiného může způsobit bolest na hrudi

Při kojení bolí hrudník, nebo spíše bradavka: možná je to zcela přirozený důvod - přizpůsobení bradavky. Trvá prvních několik týdnů krmení, až se zjemní jemná pokožka..

Příčinou bolestivých pocitů mohou být rysy fyziologického vývoje dítěte, například uzda je krátká nebo abnormality ústní dutiny. Při neustálém používání bradavek nebo dudlíků si novorozenec zvykne nesprávně sát.

Jak se vypořádat s bolestí

Kojící matka si klade otázku, co dělat, když jí při kojení bolí hrudník. Odborníci důrazně doporučují identifikovat faktory, které způsobují bolest. Při správném kojení by neměly žlázy bolet.

Správné připojení

Pokud se jedná o běžné porušení pravidel aplikační techniky, musíte:

 1. Stanovte správnou laktaci. Normalizuje se v období od dvou do tří měsíců. Mateřská žláza se musí přizpůsobit stálé práci s nezbytným objemem produkce přirozené potravy as odpovídající zátěží v souvislosti s růstem dítěte..
 2. Zajistěte správnou techniku ​​pro aplikaci dítěte na hrudník.
 3. Dítě musí zachytit celou dvorku bradavky, rty by měly být nataženy, nikoli očištěny.
 4. Doporučuje se aplikovat dítě okamžitě na požádání, pomáhá regulovat produkci mléka, snižuje pravděpodobnost stagnace.

Lactostáza je také důsledkem nesprávného připoutání. Specialisté GV doporučují dodržovat určitá pravidla. Nepříjemné pocity zmizí za pár dní.

 1. K masírování žlázy lehkými masážními pohyby, hladil.
 2. Správně aplikujte dítě a vyvarujte se sevření vývodky, aby mohla kvalitativně vyprázdnit potrubí.
 3. Pokud je více mléka, než dítě potřebuje, dekantujte. Brzy si na výrobu požadovaného množství zvykne železo.
 4. Využijte časté aplikace.

Co nelze udělat

K úlevě od bolesti se nedoporučuje:

 1. Po krmení vyprázdněte až do konce žlázy.
 2. Užívejte léky, které ovlivňují laktaci.
 3. Snižte příjem tekutin.
 4. Teplé žlázy.
 5. Krmte dítě lahví.

Důležité! Je-li zjištěna závažná příčina bolesti, je přísně zakázáno používat samoléčebné metody. Problémy jako mastitida nebo drozd jsou řešeny výhradně pod dohledem odborníka..

Péče o prsa a prevence bolesti

Tomuto problému je snazší zabránit, než hledat způsoby, jak jej vyřešit později. Nejprve musíte dodržovat pravidla péče o prsa:

 1. Použití vzduchových lázní. Po krmení neskrývejte prsa okamžitě. Měl by uschnout. Doporučuje se mazat bradavku zbytky mléka, takové činnosti se stanou prevencí prasklin.
 2. Podle potřeby namažte bradavky po krmení výživným krémem.
 3. Pro kojící matky používejte výhradně speciální spodní prádlo z přírodních tkanin. Spodní prádlo by mělo být volné a nemělo by dotahovat hrudník.
 4. Nečistěte mléčné žlázy pomocí mýdlových produktů více než jednou denně. Jinak kůže na bradavkách vyschne, což způsobí praskliny. Jednoduše si umyjte hrudník několikrát denně teplou vodou.
 5. Pokud je to možné, zlikvidujte polštářky na hrudi, které vedou k „hnilobě“ hrudníku. Používejte pouze ve výjimečných případech..
 6. Výsledný zánět namažte speciálním nástrojem..
 7. Aby nedošlo k poranění bradavky, je pečlivě odstraněna z úst dítěte.

Krmení je pro matku úžasným a nezapomenutelným časem a pro dítě je velmi důležité. Aby toto období nebylo zastíněno nepříjemnými incidenty, je nutné dodržovat doporučení odborníků na hepatitidu B. V případě bolesti problém neprodleně vyřešte a nenechte jej jít.

Začněte kojit: nejčastější problémy

Jak se vypořádat s bolestí a prasklinami?

Tatyana Oboskalova porodnice-gynekologka, MD

Za těhotenstvím a porodem je obtížná zkouška pro všechny systémy a orgány ženy. Nyní je tělo naladěno na nový proces - kojení. Porodník-gynekolog se zkušenostmi s zodpovídáním otázek vznikajících u žen v porodu.

 • Hrudník bobtná a velmi bolí. Jak snížit bolest?
 • Musím používat odsávačky? Jak často?
 • Na bradavkách se tvořily praskliny, zatímco to krmení bolí. Co dělat?

Netřeba dodávat, že ve většině případů je to pro mladou matku obtížné. Dítě je štěstí, ale realita přináší své vlastní opravy radostným zážitkům. Život v poslušnosti potřebám malého stvoření je obtížný. Obzvláště když nepříjemná bolest zaklíná do hromady starostí.

V prvních dnech po narození může prsa nabobtnat a bolet - je to kvůli vzhledu mléka. Je-li hrudník tvrdý a bolavý, je to obvykle způsobeno tím, že mléčná žláza produkovala příliš mnoho mléka a došlo ke stagnaci. K těmto problémům s prsou může dojít jak bezprostředně po porodu, tak během prvních měsíců kojení. Nejlepší lék v tomto případě bude sám dítě, které rozpouští prsa lépe než jakékoli mateřské pumpy. Čím častěji dáte dítě na hrudník, tím méně bolestivý otok nastane. Postupem času se horké záblesky mléka začínají shodovat s potřebou kojení dítěte. Stává se také, že se dítě snaží sát mléko, ale neuspěje, stává se neklidným a začne plakat. V tomto případě musíte jemně masírovat prsa a vyjádřit mléko samo - rukama nebo pomocí odsávačky. Moderní odborníci na kojení se však domnívají, že příčinou různých problémů s mléčnými žlázami je nesprávné připojení dítěte k prsu.

Připomeňme, že správné sevření bradavky je, když se bradavka dotkne patra. V tomto případě by prsa měla „vypadat“ s bradavkou ne v ústech dítěte, ale v patrech, což umožní dítěti zespodu zachytit mnohem větší část hrudníku než shora. Ústa dítěte by měla být široce otevřená a jazyk by měl ležet na dolní dásni a volně vyčnívat z úst. Lamela bradavky je téměř vše v ústech dítěte, zatímco brada dítěte se dotkne jeho hrudi.

Zvláštním případem je krátká uzda, která může způsobovat bolestivé sevření bradavky kvůli jeho silnému stlačení dásní dítěte. V tomto případě má smysl konzultovat s pediatrem optimální přístup k umístění dítěte na hrudník.

Na mléčné žlázy nemusíte používat zahřívací obklady, listy zelí a lopuchu. Teplý obklad jen zvýší nával mléka a nebude mít žádný vliv na zelí a lopuchu.

V případě lakostázy (tzv. Stagnace mléka v hrudníku) musíte na zákrok několikrát opakovat ledový měchýř. Ženy a zejména jejich matky věří, že tímto způsobem můžete „zmrazit“ prsa, ale není tomu tak.

Studená zúží lumen krevních cév, které živí lalůčky mléčné žlázy, což povede ke snížení produkce mléka. Kromě toho se ve stagnující mléčné žláze vytvářejí příznivé podmínky pro vývoj mikrobů, které mohou způsobit zánět mléčné žlázy - mastitidu. Vždy se používá k omezení zánětlivého procesu v jakémkoli orgánu. Proto se nebojte používat led v rozumné míře..

Pokud se stále musíte uchýlit k nějaké metodě vyprazdňování prsu, měla by být upřednostněna kvalitní prsní pumpa, která je navržena tak, aby simulovala zachycení dvorce a bradavky, jak to dělá dítě..

Pokud není k dispozici prsní pumpa a vy vyjadřujete prsa, musíte to udělat s naprosto čistými rukama v čisté misce, prsty přitlačovat ne na dvorku nebo bradavku, ale na oblast v blízkosti dvorce, protože zde se mléko hromadí ve zvláštních nádržkách - mezerách - a odtud odtud vede přes kanály. vstoupí do bradavky. Některé ženy jsou tak horlivé, že otírají otěry na kůži mléčných žláz, což je velmi nežádoucí, protože otěr na kůži je způsob, jak infekce proniká hluboko do prsu..

Dalším poměrně častým problémem jsou praskliny bradavek. Správné připevnění k hrudi je prevence a tento nepříjemný problém. Příčinou trhlin může být negramotná péče o mléčné žlázy, včetně jejich „dezinfekce“ látek obsahujících alkohol. Dalším důvodem - nedostatek vitamínů v těle mladé matky, který je nezbytný pro udržení pružnosti pokožky, její odolnost vůči infekcím a také pro rychlé hojení mikrotraumat - mluvíme o vitaminech A, B, C, D a E. Trhliny se však mohou objevit i v případě správné připevnění k hrudníku a správná péče Ale s velmi citlivou a citlivou pokožkou bradavky se to zpravidla děje v počátečním období kojení (později se kůže zdrsní a trhliny zmizí).

Gely a masti obsahující vitamín B lze použít k léčbě prasklin bradavek po každém krmení. Zvlhčovače obsahující čistý lanolin pomohou obnovit pružnost pokožky bradavky. Trhlina se však za jeden den nezhojí a dítě musí být nakrmeno, takže můžete použít speciální vycpávky na bradavkách, které zcela opakují jejich tvar, jsou vyrobeny z elastického a hygienického materiálu, umožňují dítěti provádět plné sací pohyby, aniž by matce způsobovaly další trauma. Taková zařízení pomáhají vyhnout se nepřiměřenému odmítnutí kojení žen..

Pro hygienu mléčných žláz je vhodnější používat kojící matky speciální gely a prozatím odstranit mýdlo, v každém případě se ujistit, že se nedostane na něžné bradavky. Vzduchové lázně, lehká masáž, to znamená, že opatření, která byla použita v prenatálním období k trénování bradavek, jsou nyní vhodná, ale již brání tvorbě trhlin. Podprsenky by měly být zakoupeny speciálně pro kojící ženy, protože jsou vyrobeny z hygienických materiálů, které umožňují pokožce „dýchat“, mají široké popruhy a objemné šálky, které nevylučují krevní cévy a tkáň žlázy. Je vhodné vyměnit podprsenku denně, jinak můžete nakazit sebe i dítě.

Při další návštěvě pediatra se ho zeptejte na otázku týkající se stavu vaší hrudi. Určitě vám bude poskytnuta včasná pomoc a budete se moci vypořádat s bolestivým stavem..

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Bolest prsu během kojení: proč, jak pomoci a co dělat pro prevenci

Vzhled prvorozených v životě každé matky je jedním z nejpamátnějších a nejšťastnějších okamžiků, ale zároveň odpovědným a často problematickým. Mnoho matek se z nějakého důvodu nepovažuje za připravené na takovou událost a paniku. Nejistota však často zmizí již při propuštění z nemocnice, když se zdá, že neexistoval žádný jiný život. Opravdu stojí za to přežít, pokud má kojící žena bolesti na hrudi po a během stráží. Stává se, že způsobující bolest se může dotknout nejen dítěte, ale také vyvíjejícího se onemocnění prsu; v každém případě stojí za to být vyšetřen odborníkem, aby se zjistili příčiny a možná léčba.

Příčiny bolesti při kojení

Při odpovědi na otázku: „Proč bolí hrudník před, po a při kojení?“ Zkušení odborníci identifikují řadu důvodů, které mohou způsobit bolest u většiny žen s kojením. Mezi hlavní patří:

 • pokud dítě správně nebere prsa matky;
 • projev drozdů na bradavkách;
 • otěry nebo popraskané bradavky;
 • laktostáza;
 • mléčná žláza je postižena mastitidou atd..

Ve skutečnosti existuje mnohem více situací, kdy bolesti na hrudi; v nejtěžších případech se může objevit několik příčin současně nebo jedna v důsledku druhé. To je důvod, proč musíte při prvních bolestivých pocitech jít k mamologovi, aby vás varoval před vývojem nemoci a vyloučil všechna možná rizika pro zdraví kojící matky..

Fyziologická bolest v mléčné žláze: příznaky

Kromě negativních faktorů ovlivňujících zdraví žen existuje několik bodů, kdy je bolest v mléčné žláze považována za fyziologickou a pro některé kategorie žen se stává normou. Nejprve to jsou nepříjemné pocity během kritických dnů, obvykle se objevují do jednoho týdne před menstruací a trvají jen několik dní. Pokud bolest v těchto dnech zesílí, má pravidelnou povahu a brání obvyklému způsobu života, pak s největší pravděpodobností se jedná o příznaky patologické bolesti, při které byste měli nejdřív jít do nemocnice. Druhým typem fyziologické bolesti na hrudi je období těhotenství, zejména načasování, kdy ženské tělo podstoupí významné změny. V tomto případě může silná bolest také naznačovat negativní důsledky pro zdraví, obvykle pro tento jev jsou vhodnější termíny - pálení nebo brnění..

Spěch mléka

Nezkušené matky někdy spojují bolest na hrudi během kojení s přívalem mléka. Pravidlem je však zpravidla mírné brnění při krmení dítěte. Je třeba si dělat starosti, pokud dítě není pohodlné - může kašel, jako by se dusil, nebo dusil mateřským mlékem. Pokud je dýchání dítěte rovnoměrné, uslyšíte sladké plácnutí, mléko zůstává jen trochu na rtech dítěte, pak je krmení správné, bez zbytečných záblesků. Pokud ano, jakmile matka pocítí další spěch a dítě se stane neklidným, můžete dítě krátce vyjmout z prsu, aplikovat plenu, aby se mléko pohnulo a pokračovat v krmení znovu.

Nesprávná přilnavost na hrudi

Hrudník často bolí s gua kvůli nesprávnému zachycení hrudní dvorce dítětem. Nesprávné použití dítěte může vyvolat nejen ostrou bolest v době sání, ale také některé potíže a nepříjemnosti jak pro matku, tak pro dítě:

 • dítě nemá dost konzumovaného mléka, kvůli kterému může mít hlad a častěji bude žádat o jídlo;
 • Na ženských prsou se objevují modřiny, odřeniny a často i praskliny;
 • příliš malé přestávky mezi krmením (pokud má dítě hlad nebo v případě, kdy matka kvůli silné bolesti odstraní dítě z prsu), bolest v matce zesílí a u novorozence aktivuje koliku;
 • nepravidelná produkce mléka vede k otoku prsu a poté je možné, že se objeví mastitida.

Učí, jak krmit děti během těhotenství, ve škole budoucích rodičů, a vždy doporučují krmení dítěte na vyžádání bez čekání na záchvaty hněvu. Máma během krmení by také měla vyloučit všechny negativní zkušenosti a zaměřit se pouze na jednotu s dítětem. Nejprve je třeba zaujmout pohodlnou polohu pro obě, potom dát dítě na hrudník tak, aby jeho dvorce byla zcela zachycena ústy, aby bradavka nevyskočila z úst, která by měla být pevně přitlačena k hrudi matky. Bez ohledu na to, jak komplikovaný se tento proces může zdát, vše přichází se zkušenostmi a po několika aplikacích upraví Mommy celý systém krmení.

Produkce oxytocinu v Guineji

Při správném krmení dítě rychle přibírá na váze, samotný proces, namísto bolestivých pocitů, již začíná dávat potěšení kojící matce a ženské tělo aktivně produkuje hormon zvaný oxytocin, který pomáhá snižovat dělohu, což znamená rychlé zotavení těla po porodu. K produkci oxytocinu dochází v době krmení a je vodičem mateřského mléka, je-li to normální, je mléko vylučováno rovnoměrně as minimální bolestí, čehož se obvykle dosahuje pravidelnou aplikací dítěte na prsa. Jinak je nedostatek oxytocinu odstraněn léky, jsou předepsány injekce stejného léku. Tomuto vývoji událostí můžete zabránit sami - vždy v příjemném místě, s pozitivním přístupem, dobře se najíte a hodně spíte, abyste se necítili unavení.

Krmení hodin

Moderní matky mají dvojí přístup ke způsobu krmení každou hodinu a lékaři stále častěji doporučují krmení dětí na vyžádání. Předpokládá se, že krmení po hodině přináší více minusů než plusy, a to nejen pro vývoj dítěte, ale také pro zdraví matky. Podstata této metody spočívá v tom, že dítě je krmeno v určitých hodinách, dodržují intervaly mezi krmením ve 3 hodinách, noční krmení je vyloučeno a každá aplikace trvá až 30 minut. Výsledkem je, že noci jsou někdy neklidné, proto je pro dítě obtížné zvykat si, že nejedí 6 hodin. Máma krmí dítě nejprve jedním prsem, potom druhým, což často vede k narušení produkce mléka, protože čím častěji se dítě aplikuje, tím více mléka je. A tak, když se krmí po hodině, mléko stagnuje a téměř žádná žena se neobejde bez vyjádření, ve zvláště obtížné situaci se může objevit hrudka v hrudníku nebo se může vyvinout laktostáza.

Hyperlaktace

Před porodem téměř každá maminka diskutuje o výhodách krmení svého dítěte, přemýšlí o tom, zda bude krmit své dítě a jak dlouho. Málokdo ale přemýšlí o přesné opačné situaci, kdy je příliš mnoho mléka, a máma musí přemýšlet o tom, jak snížit objem. Koneckonců to dává dítěti jen nepříjemnosti: při krmení dítěte se může dusit, mléko proudí příliš rychle a v silných pramnech. Hyperlaktace dává kojící matce neméně nepohodlí, protože přebytečné mléko má tendenci se objevovat na prádlo a oblečení v nejnepříjemnějším okamžiku, hrudník hojně nalévá a způsobuje bolest. Pokud je proces hyperlaktace trvalý a nezastaví se po prvním měsíci krmení, různé metody, které omezují mléko, nepomáhají, pak se matce doporučuje zkontrolovat endokrinní systém, možná některé hormony byly zlomeny kvůli užívání léků.

Patologická bolest při kojení

V moderní praxi se také stává, že proces krmení je vynikající, dítě jedí, přibírá na váze, ale v určitém okamžiku začíná mladá matka pociťovat bolest při krmení. Bolest může být buď stálá nebo ostrá nebo tažná, v tomto případě je vhodné podstoupit vyšetření, aby se vyloučila možná onemocnění, a okamžitě předepsat léčbu, protože zpravidla takové příznaky vedou k rozvoji patologie. Důkladné vyšetření je nutné, pokud:

 • s kojením dochází ke zvýšení tělesné teploty;
 • velmi často chladí nebo láme celé tělo;
 • mléko se vylučuje spolu s částicemi krve;
 • mění se barva mléčných žláz;
 • bolest se projevuje pouze v místě zhutnění na hrudi;
 • jedno prsa se velmi liší od jiného.

Všechny tyto vlastnosti patologické bolesti jsou prvním „zvonkem“ pro lékařský zásah..

Laktostáza

Zjednodušeně řečeno, laktostáza je zánětlivý proces v hrudníku se stagnací mléka, k čemuž nejčastěji dochází, pokud dítě bere prsa správně a úplně ho nevyprázdní. Zbytky mléka stagnují, způsobují pocit pálení, bolestivé pocity, někdy do té míry, že kojící matka nemůže zvednout ruce od ostré bolesti. Složitost onemocnění spočívá v tom, že se šíří dostatečně rychle, způsobuje horečku a ztěžuje krmení. Proto, když se objeví první příznaky, doporučuje se pokusit co nejvíce exprimovat mléko, aby se zmírnil stav, není neobvyklé pro tyto účely použít obklady na oblast mléčných žláz nebo masáže. Ale ve všem, co potřebujete znát, mohou oteplovací obklady s větší pravděpodobností poškodit i nadměrnou masáž prsou.

Mastitida

Složitějším projevem patologie během kojení je mastitida. Diagnózu lze zpravidla provádět pouze při pohledu na hrudník, ale ultrazvuk se často předepisuje. S rozvojem komplikací ve formě abscesu nebo sepse může nemoc vést k úmrtí. Mastitida je často diagnostikována s pokročilou laktostázou, první příznaky jsou stejné, ale bolest se zesiluje, hrudník se výrazně zvyšuje a při dotyku se cítí horký. Vyjádření mastitidy je stejně bolestivé jako krmení, mléko může obsahovat hnis s krví. Mastitida, která se otevřela u kojící matky, je léčena hlavně antibiotiky, obtížné případy jsou dokonce operovány. Nemůžete zahájit proces, nemoc rychle nabývá na síle a vede k nevratným důsledkům.

Trhliny bradavek

Odborníci tvrdí, že tento údaj představuje 15% z celkového počtu kojících žen, které mají potíže s krmením svých dětí. Matky prvorozených často spadají do této kategorie, jejichž zkušenost nestačí k řádnému připoutání k hrudi. V důsledku toho se objevují trhliny v bradavkách a otěrech, u některých matek zmizí po prvním měsíci, ale u někoho se naopak stává problémem pro pokračující kojení. Tvorba trhlin přispívá k:

 • nesprávné sevření bradavky dítětem během krmení;
 • příliš citlivá a jemná kůže matky;
 • nedostatek pravidelné péče o prsa;
 • ostré nebo nesprávné odstavení z mléčných žláz;
 • nedostatek určitých vitamínů v mateřské stravě nebo jejich nedostatek;
 • nesprávné vyjádření mateřského mléka.

Pokud se vytvoří trhliny, musí být přijata okamžitá opatření, aby se zabránilo vniknutí infekce do postižené oblasti. Někdo používá ke krmení silikonové polštářky, někdo musí pečlivě sledovat hygienické postupy a některé, při silných bolestech, dokonce přestat krmit.

Kandidóza

Každá druhá žena je obeznámena s projevem drozdu, ale existují případy, kdy kandidóza přechází do mléčných žláz, v případě infekce odřením a mikrotrhlinami, které se při kojení vytvářejí na bradavkách. Každá matka se může nakazit houbovým infekčním onemocněním, protože drozd se ne vždy projevuje při poškození prsu, ale také se oslabenou imunitou nebo v souvislosti s fyziologií. Předpokládá se, že je nereálné léčit drozd během těhotenství během tohoto období, můžete pouze utopit příznaky, a později, s laktací, se vrací nebo je přenášen na dítě. Příznaky kandidózy na prsu jsou následující:

 • na bradavkách se objevují vyrážky nebo plak bílé barvy;
 • bradavky mohou bobtnat;
 • objevuje se svědění nebo mravenčení zanícených oblastí;
 • máma zažívá bolest při sání dítěte;
 • produkce mléka a mnoho dalších je narušeno.

Cystický zánět

Kromě dalších nepříjemných onemocnění prsu s HB je rozšířen i cystický zánět. Zánět cysty prsu se projevuje jako nezávislé onemocnění a průběh procesu vede ke vzniku rakoviny, i když je cysta považována za benigní nádor. Zánětlivý proces se vyvíjí v důsledku nadbytku estrogenu v ženském těle, což způsobuje, že se cysta „probudí“ a přejde do aktivního stadia. Druhou nejdůležitější příčinou vzniku cysty může být endokrinologie, jakož i komplikace z dříve přenesené chřipky a jiných chorob nebo v důsledku zranění v oblasti hrudníku. Při kojení a v běžném životě je novotvar snadno pozorovatelný dotykem, ai když se tato pečeť objevila pouze kojící matce, stojí za to ji vyšetřit u savce. Pouze lékař provede správnou diagnózu a bude schopen předepsat léčbu.

Rakovina prsu

Jednou z nejobtížnějších forem onemocnění prsu při krmení dítěte je rakovina, maligní léze postihuje všechny buňky. Důvodů může být několik, ale ty hlavní se nazývají:

 • věková omezení - nemoc je zpravidla diagnostikována u žen starších 30 let;
 • genetika - ti, u nichž je větší pravděpodobnost, že v rodině mají nádory, mají případy rakoviny;
 • patologie ženských orgánů.

V počátečním stádiu mohou být příznaky rakoviny stejné jako u jakéhokoli onemocnění mléčných žláz - bolest, výtok a vnější změny v prsu. Pro jakékoli podezření byste proto měli podstoupit vyšetření u savce nebo gynekologa. Detekce rakoviny prsu je zastavena a zcela věnována léčbě, zotavení nezávisí pouze na stádiu nemoci, hlavní věcí je pozitivní přístup, podpora rodiny a víra v nejlepší.

Jak se zbavit bolesti kojení

Během kojení je možné zmírnit fyzickou kondici bolesti a tento proces není vždy pracný. Nejprve potřebuje kojící matka:

 • dosáhnout harmonie s dítětem a naučit ho správně brát hrudník;
 • zkuste často dát dítě k hrudi;
 • při nalití prsou zlejte část mléka;
 • odpočinek a spánek také pomůže zmírnit bolest na hrudi;
 • s laktoázou lze průchodnost mléčných kanálků usnadnit teplou sprchou nebo masáží.

Co nelze udělat s bolestí na hrudi

V žádném případě by nemělo:

 • používat léky bez lékařského předpisu;
 • přestaňte krmit v případě bolesti;
 • vyzvednout špatné spodní prádlo;
 • vyjádřit „do poslední kapky“;
 • vyloučit tekutinu ze stravy;
 • naneste na mléko mléko nebo zahřejte mléčné žlázy.

Prevence

Během krmení lze zabránit mnoha negativním a bolestivým pocitům na hrudi. Nedoporučuje se úplně vylučovat mateřské mléko a používat pro hygienu mýdlo a alkalické výrobky. Měli byste dodržovat pravidla krmení dítěte, dodržovat tepelný režim, nosit speciální spodní prádlo a včas vyměňovat hygienické vložky s přebytkem mléka. S pomocí těchto základních pravidel chování si můžete užívat kojení bez přemýšlení o nemocech..

V případě bolesti na hrudi během kojení je hlavní věcí pochopit příčinu v čase, identifikovat první příznaky nemoci kvůli tomu, co je, a naučit se s nimi zacházet, aby bylo možné zahájit léčbu v obtížných situacích v čase a nepoškozovat dítě dalším krmením. Při sebemenším podezření se neusilujte o samoléčení, ale jděte na konzultaci s odborníky, nepropadejte panice předem a vždy doufejte v to nejlepší.

Kojící matka má bolesti prsu a horečku - příčiny a léčbu

Existuje řada důvodů, proč může kojící matka zažít bolest na hrudi. Stává se tak, že i po krmení dítěte má kojící matka bolest v prsou a teplotu. Obvykle lze příčinu vyřešit dostatečně rychle, pokud získáte správnou pomoc..

Co dělat, když rakovina prsu u kojící matky

Zde je návod, jak řešit některé z nejčastějších příčin bolesti na hrudi při kojení..

Zlomení prsou

Zlomení prsu je stav, kdy z nějakého důvodu jsou prsa nadměrně plná. Mohou být cítit těžké, napjaté a bolestivé. Toto bylo kdysi považováno za normální součást nástupu kojení, ale dnes tomu tak není. V prvních dnech krmení může být zátěž způsobena skutečností, že mléko vstupuje do prsu a novorozenec nespotřebuje tolik, kolik potřebuje..

Novorozenci je třeba krmit málo a často. Dodávání mléka podle potřeb dítěte může trvat několik dní. Pokud dítě není dobře připevněno k hrudníku, může být pro něj obtížné vzít mléko, když je hruď hrubá. Vsuvka se může mírně roztáhnout a zploštit a možná bolestivě..

Novorozenci je třeba krmit málo a často

Pokud z tohoto důvodu mléčná žláza při kojení bolí, stojí za to vyhledat pomoc odborníků, která by dítěti pomohla účinněji se připojit k prsu. Dítě obvykle ví, kdy potřebuje jídlo, jak dlouho as jakými prsy. Rané příznaky (signály), že dítě je připraveno ke krmení, mohou zahrnovat:

 • rychlé pohyby očí;
 • zasunutí prstů do úst;
 • otočením na stranu otevřenými ústy, jako by hledal hrudník;
 • úzkost.

Plač je poslední známkou toho, že dítě potřebuje krmení. Krmení před jeho pláčem často vede k mnohem uvolněnější stravě..

Chcete-li zmírnit nepohodlí, můžete kromě kojení zkusit ručně odebrat malé množství mateřského mléka..

Tyto tipy mohou také pomoci:

 1. Používejte dobře padnoucí podprsenku, která neomezuje vaše prsa.
 2. Po nakrmení nebo dekantaci naneste na hrudník chlazené listy zelí, abyste zmírnili bolest a otoky.
 3. Pro zmírnění bolesti užívejte paracetamol nebo ibuprofen v doporučené dávce. Jsou bezpečné pro kojení..

Příliš mnoho mateřského mléka

Ženy někdy produkují příliš mnoho mateřského mléka a jejich děti se s ním snaží vyrovnat..

Pro porodní asistentku, lékaře nebo kojícího specialistu je nejlepší sledovat krmivo a zjistit, proč k tomu dochází. Mohou také navrhnout způsoby, jak snížit produkci mléka..

Blokované kanály mateřského mléka

Prsní žlázy v hrudi jsou rozděleny do segmentů, jako v oranžové. Úzké zkumavky zvané potrubí přenášejí mléko z každého segmentu do bradavky.

Pokud se jeden ze segmentů během krmení nespojí správně (pravděpodobně proto, že dítě není správně připojeno), může to vést k zablokování kanálu. Cítíte malou hrudku v hrudi, a proto kojení při kojení bolí.

Prsní žlázy v hrudníku jsou rozděleny do segmentů, jako v oranžové.

Stojí za to nosit takové oděvy nebo podprsenky, aby mléko volně teklo z každé části hrudníku..

Mezi další věci, které mohou pomoci, patří:

 • časté krmení postižených prsou;
 • teplá sprcha stimulující tok;
 • Jemně masírujte těsnění směrem k bradavce, zatímco dítě jedí.

Je důležité co nejrychleji jednat s blokovaným kanálem, protože pokud jej opustíte, může to vést k mastitidě..

Infekce prsu při kojení

Drozd

Bolest na hrudi a bradavkách během kojení se někdy může objevit v důsledku drozdů (infekce candida). U kojenců se také může rozvinout drozd v ústech..

K infekcím dochází někdy, když jsou bradavky rozpraskané nebo poškozené. To znamená, že houba Candida, která způsobuje drozd, může vstoupit do bradavky nebo hrudníku..

K infekci může dojít také poté, co matka nebo dítě užilo antibiotika. Mohou snížit množství prospěšných bakterií v těle a umožnit květu Candida..

Kojenci se mohou v ústech vyvinout drozd

Příznaky drozdu u žen během kojení:

 • po krmení bolí mléčná žláza bolí;
 • bolest je docela vážná a trvá až hodinu po každém krmení.

Pokud matka nebo dítě má drozd, musí být léčeny současně, aby se mezi nimi infekce nepřenášela. Může být také distribuován dalším členům rodiny..

Mastitida

Mastitida je onemocnění, které způsobuje bolestivost a zanícení prsní tkáně. To je nejčastější u kojících matek, obvykle během prvních 3 měsíců.

Pokud je mastitida způsobena kojením, lékaři ji mohou nazvat laktitární nebo poporodní mastitidou..

Mastitida se obvykle vyskytuje pouze u jednoho prsu a její příznaky se rychle rozvíjejí. Příznaky mastitidy mohou zahrnovat:

 • červená, oteklá oblast na hrudi, která se může při dotyku cítit horká a bolestivá;
 • kojící matka bolí mléčnou žlázu bez zhutnění;
 • ztuhlé oblasti hrudníku;
 • pálivá bolest v hrudníku, která může být spojitá nebo se může objevit pouze při kojení;
 • bradavka může být bílá nebo obsahovat pruhy krve.

Mastitida je onemocnění, které způsobuje bolestivost a zanícení prsní tkáně.

Pokud žena může mít mastitidu, co nejdříve kontaktujte svého lékaře. Může to vést k bolestivému sběru hnisu (absces prsu), který může být nutné chirurgicky odstranit.

Při kojení je mastitida často způsobena hromaděním mléka v prsu. Tomu se říká mléčná stáza. Stagnace na hrudi může nastat z několika důvodů, včetně následujících:

 • dítě se během krmení nepřipevňuje správně k prsu;
 • dítě má problémy s sáním;
 • vzácné nebo nedostatečné krmení.

V některých případech může být tato stagnace mléka infikována také bakteriemi. Toto onemocnění se nazývá infekční mastitida..

U kojící matky bolí prsní žláza - bez těsnění

Léčba nemusí být nutná, pokud jsou příznaky mírné a na hrudi nejsou hrudky. Mnoho žen se uklidňuje, protože vědí, že cyklická bolest na hrudi není příznakem rakoviny nebo vážného onemocnění prsu. Tento problém může odeznít do 3 až 6 měsíců.

Pokud je bolest závažnější nebo může vypuknout horší než obvykle, možnosti léčby zahrnují následující:

 1. Podepřete hrudník. Když cítíte bolest, noste dobře udržovanou podprsenku. Lepší je vyhnout se podprsenkám se šle. Při cvičení noste sportovní podprsenku. Polstrovaná podprsenka v noci vám pomůže pohodlněji spát.
 2. Léky proti bolesti a protizánětlivé léky proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen. Vezměte pravidelně dny, kdy je bolest na hrudi.
 3. Lokální nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAID), jako je topický diklofenak nebo ibuprofen.
 4. Antikoncepční pilulka nebo hormonální substituční terapie (HRT) může komplikovat bolest na hrudi. Jiné léky mohou také zhoršit cyklickou bolest na hrudi, jako jsou některá antidepresiva a některé léky na krevní tlak..
 5. Léky blokující hormony. Léky, jako jsou injekce danazolu, tamoxifenu a goserelinu, mohou ve většině případů zmírnit bolest. Tyto léky působí snižováním nebo blokováním účinků ženských hormonů, jako je estrogen..

Bolest prsu při krmení: příčiny a metody úlevy od bolesti

Kojící ženy mají často bolesti na hrudi s HS, děsí a způsobují nepohodlí. Normálně by laktační proces neměl být doprovázen bolestivými pocity, a pokud k němu dojde, stačí upravit techniku ​​krmení..

Pokud prsa i nadále po poranění ublíží, vezměte si ji zodpovědně, protože podobný příznak může naznačovat vývoj patologií mléčných žláz.

Příčiny laktační bolesti

Jakékoli onemocnění ženy se snadno přenáší na novorozence mlékem, takže byste měli okamžitě zjistit příčinu bolesti.

Vývoj bolesti na hrudi a patologických stavů mléčných žláz přispívá k traumatu kůže, snížení obranyschopnosti těla a dokonce i emočního stavu ženy (apatie, deprese)..

Protože krmení je přirozený proces, nemělo by být doprovázeno silnou bolestí. Ale pokud kojící matka má bolesti na hrudi v prvních dnech a týdnech po porodu - to je normální. Hrudník a bradavky pro ně proto reagují na neobvyklý proces..

V průběhu času se kůže na bradavkách zdrsní a bolest se odstraní.

Kojení může bolet z:

 • zvýšená produkce mateřského mléka;
 • stálé proplachování mléka;
 • obtížný odtok mléka;
 • ploché nebo obrácené bradavky, pokud novorozenec není schopen bradavku normálně zachytit;
 • nesprávné použití dítěte na hrudník;
 • vzhled trhlin, oděr, kuří oka na bradavkách;
 • poporodní restrukturalizace těla;
 • drozd, projevující se spálením a výskytem bílého povlaku na bradavkách;
 • laktostáza - přetížení žláz (hrudník může bolet ze strany);
 • ostré odmítnutí krmení;
 • vasospasmus - kontrakce krevních cév, ve kterých se bradavky mohou zbarvit na bílou nebo modrou;
 • mastitida - zánět mléčných žláz v důsledku bakteriální expozice.

Zejména je nutné pečlivě sledovat stav bradavek, protože i ty nejmenší trhliny jsou vstupní branou k infekcím. To může způsobit vážné následky: výskyt hnisu, zánět.

Příznaky naznačující patologii

Je nutné pečlivě sledovat nejen prsa, ale i celkový zdravotní stav. Koneckonců, pokud po krmení bradavek a hrudníku bolí, pak to lze považovat za normální, ale pokud je situace doprovázena zvýšením teploty, pak musíte navštívit lékaře.

Bolest na hrudi při krmení je patologická, pokud je doprovázena:

 1. Zvýšení ukazatelů teploty. To může ukazovat na laktostázu, přítomnost přetížení. Pamatujte, že mírné zvýšení hodnot v prvních dnech po narození je normou. Velmi vysoká teplota naznačuje zánětlivé procesy v hrudi, šíření infekce. Je důležité odlišit hypertermii spojenou s kojením od hypertermie způsobené jinými chorobami.
 2. Zčervenání. To může být způsobeno mastitidou, laktostázou, poškozením. V tomto případě jedna hrudník obvykle bolí a popálí. Podmínka je velmi nebezpečná, protože je doprovázena rozšířením infekce.
 3. Svědění a pálení. Ukazuje na drozd, mastitidu. Poškozenou plochu nepoškrábejte. Poraďte se s lékařem a on předepíše mast, která eliminuje nepříjemné příznaky.
 4. Otok mléčné žlázy, tvorba uzlů, kužely.

Také by nemělo docházet k podezřelému propouštění z bradavek. Vývoj hnisavého zánětlivého procesu vede ke vzniku mastitidy.

Jak odstranit bolest?

Pokud je hrudník oteklý a bolavý, musíte správně nastavit laktační proces. Je lepší konzultovat kojícího specialistu před porodem a zvládnout techniku ​​krmení..

Mateřské žlázy se přizpůsobí novým podmínkám do 3 měsíců po narození, takže toto období je pro ženy nejdůležitější a nejobtížnější.

K normalizaci procesu krmení potřebujete:

 1. Krmte novorozence na vyžádání (tak často, jak je to možné). Objem vyrobeného mléka bude tedy přirozeně regulován a vyhnete se stagnaci.
 2. Před aplikací dítěte jemně masírujte mléčné žlázy.
 3. Před každým novým krmením změňte polohu novorozence. To umožní, aby dítě vyprázdnilo všechny prsní laloky..
 4. Vyjádřete pravidelně odsávačku pro nadměrnou produkci mléka.

Po krmení naneste na hruď obklady za studena, můžete použít studený list zelí nebo obyčejný mokrý ručník.

Laktostáza je způsobena hrubou manuální dekantací, kompresí mléčných žláz, prodlouženým přerušením krmení. Může se objevit pocit plnosti hrudníku. Chcete-li se tohoto stavu zbavit, často aplikujte drobky na bolestivé prsy, masírujte je, použijte odsávačku.

Pokud je příčinou bolesti na hrudi mastitida, doprovázená hnisavým výtokem z bradavek, musíte se poradit s mamologem. Lékař předepíše ultrazvukové vyšetření a vezme antibakteriální léky.

Dalším závažným faktorem způsobujícím bolest je kandidóza (drozd). Teplé a vlhké prostředí na bradavkách vyvolává množení plísňové infekce.

Pokud máte známky mastitidy nebo drozdu, pak dočasně odmítněte krmit a užívat léky.

Praskání

Trhliny jsou běžným důsledkem HS. Chcete-li zabránit infekci, musíte s nimi bojovat.

Nejmenší trhliny se dotáhnou samostatně. Aby se tento proces urychlil, uspořádejte si často vzduchové koupele a po krmení nechte na bradavkách několik kapek mléka - má hojivou aktivitu.

Je důležité správně aplikovat strouhanku, aby se při sání zachytila ​​bradavka spolu s dvorcem. Pokud je laktační proces velmi bolestivý a doprovázený krvácením, získejte silikonové polštářky na bradavkách v lékárně. Tyto podložky se také používají pro ploché a zasunuté bradavky..

Dále se doporučuje mazat trhliny léčivými krémy: Bepanten, Lansin, Purelan.

Zakázané účinky na bolest na hrudi

Během laktační bolesti nemůžete:

 1. Nezávisle rozhodujte o příjmu antibakteriálních léků, hormonů a dalších farmakologických přípravků. Specialista by měl předepsat léčbu.
 2. Náhle zastavte laktaci. Odmítnutí kojení může vyvolat zhoršení situace, například s lakostázou.
 3. Pokračujte v krmení dítěte hnisavým výbojem z bradavek.
 4. Naneste teplé obklady na mléčné žlázy. V přítomnosti infekce bude teplo urychlovat šíření bakterií.

Aby se předešlo komplikacím, je lepší se včas poradit s lékařem.

Preventivní opatření

Aby se předešlo výskytu bolesti během krmení, doporučuje se:

 1. Častěji dejte dítě na hrudník. To vám umožní zorganizovat jednotnou produkci mléka a zabránit stagnaci..
 2. Neodtrhávejte dítě z hrudníku. Počkejte, až se sací reflex zastaví. V případě potřeby dokončete proces krmení, vložte svůj čistý prst do úst dítěte a opatrně vytáhněte bradavku.
 3. Noste podprsenku na míru a vyberte si modely vyrobené z přírodních materiálů.
 4. Naučte se a osvojte si správnou techniku ​​pro vyjádření a použití dítěte. Při správném zachycení bradavky je hluboko v ústech. Takže dítě nebude schopno poranit hrudník.
 5. Dodržujte hygienu mléčných žláz. Nemusí se umývat velmi často, čímž se odstraní ochranné mazivo a vyschne nejtenčí pokožka. Je zakázáno otírat bradavky ručníkem - poškozuje pokožku. V případě potřeby namažte bradavky speciálními produkty..
 6. Nedovolte dítěti během krmení usnout a použijte bradavku jako figurínu.

Je to zvláště důležité pro hrudník - zajišťuje přístup vzduchu. Tak často chodí po domě s holými ňadry.

Závěr

Bolest v mléčných žlázách s HS je častým jevem, který obává mnoho žen. Obvykle, aby se překonala bolest, stačí se naučit, jak správně dát dítě do hrudníku a nakrmit ho na vyžádání.

Pokud potíže přetrvávají a situace je doprovázena dalšími nepříjemnými příznaky, vyhledejte lékaře.

Články O Neplodnosti