Hlavní Testy

Bolest v prvním týdnu těhotenství může žaludek po početí bolet?

Může žaludek bolet v prvním týdnu těhotenství?

Ano, možná jsou potíže s bolestmi břicha velmi časté..

Abychom pochopili, proč bolí břicho během prvních týdnů těhotenství, budete se k problému muset přistoupit poněkud z dálky.

Uprostřed menstruačního cyklu dozrává dominantní folikul ve vaječníku, zlomí se a vejce se uvolní. Někdy u ženy dozrávají dva dominantní folikuly současně a dochází k dvojité ovulaci, pak se rodí dvojčata.

Roztržení folikulu je doprovázeno odtokem malého množství krve do břišní dutiny, zatímco dominantní vajíčko získá svobodu, je zachyceno vlákny vejcovodu a posláno do dělohy. Hnojení by mělo nastat ihned po prasknutí folikulu, pro úspěšné početí je pouze 48 hodin.

Krev nalévaná na peritonea během ovulace způsobuje bolest, tyto bolesti uprostřed cyklu mohou být bez početí, gynekologové je nazývají ovulační. Jsou variantou normy a projdou sami. Ženy s nimi na vědomí, že mají bolesti žaludku na pravé nebo levé straně, často spojují bolest s početí. Tato ovariální bolest po dobu 1 týdne těhotenství není nutná, ale možná. Neměla by se velmi bát.

Proč vaječníky bolí v prvních týdnech těhotenství, zjistili jsme, ale pocity v břiše v prvních dnech od početí mohou být spojeny nejen s ovulací.

Pokud těhotenství skutečně přišlo, bolesti po otěhotnění v břiše mohou být způsobeny přívalem krve do dělohy, zvětšuje se velikost a zaokrouhlí nahoru a stává se velmi hustým od velmi hustého. Jeho tvar se mění. Před početí je děloha ve tvaru hrušky, v přítomnosti těhotenství se stává kulatou. Tento proud krve může způsobit pocity, které ženy charakterizují jako impulsy v břiše..

První týden těhotenství je charakterizován vážnými změnami v genitálních orgánech, což je doprovázeno napětím vazů, které fixují dělohu v pánvi. Poté se tělo přizpůsobí, bolest břicha během prvních týdnů těhotenství s jeho progresí klesá. Bolest z napětí vazů prochází zpravidla v poloze na zádech a více se bojí s ostrými pohyby.

Konečně, po početí, žaludek může bolet kvůli přítomnosti gynekologických a pohlavně přenosných chorob. Pokud dojde k infekci během nechráněného pohlavního styku, například kapavky, dojde k bolesti a výboji, která nemá nic společného s početím a je důsledkem zánětu pohlavních orgánů..

Jsou možné chirurgické příčiny bolesti břicha a může to být nebezpečné (například akutní apendicitida)..

- První známky těhotenství, může bolet žaludek? Ano, možná to není patologie.

- Ve většině případů nepředstavuje bolest v prvních týdnech těhotenství nebezpečí pro matku a dítě a je fyziologická.

- Po početí může břicho bolet nejen kvůli těhotenství, ale také kvůli jiným, včetně velmi závažných onemocnění, takže bolest břicha je příležitostí konzultovat s lékařem.

Bolest žaludku během těhotenství: když musíte být nervózní

Stav ženy během těhotenství se mění nepředvídatelným způsobem. Dívky v pozici mohou zažít mnoho neobvyklých pocitů a často dost těhotných žen má nižší břicho. Neboj se a panika, jen zhoršuje stav budoucí matky a dítěte.

Je třeba si uvědomit, že ve většině případů má tento stav fyziologický charakter a není nebezpečný. Ale někdy může taková bolest varovat před vývojem patologických stavů v průběhu těhotenství, takže mladá matka by měla znát všechny jemnosti tohoto nepříjemného pocitu. A je velmi důležité neskrývat tento stav před těhotnou specialistkou, protože může mluvit o velmi závažných porušeních a dokonce naznačovat možnost ztráty dítěte.

Zaprvé existují různé typy bolesti a zadruhé je důležitý týden těhotenství, kdy se dívka s tímto pocitem setkala. To je to, co lékař vyhodnocuje při konzultaci v případech takových stížností.

Když je bolest dolního břicha bezpečným příznakem

Protože od samého začátku početí dítěte v těle ženy existuje mnoho nenápadných změn na první pohled, může nastat bolest, která by neměla být považována za patologii.

Tělo tedy jednoduše signalizuje neobvyklý stav.

Neškodné příčiny bolesti mohou být následující:

 1. V počátečních stádiích může být tento pocit známkou toho, že se do tkáně dělohy zavedlo oplodněné vajíčko. Tento proces se nazývá implantace vajíčka a během několika dnů bolest zmizí..
 2. Nestabilní fungování trávicího systému, ke kterému dochází v důsledku těhotenství. V tomto případě dívka často zažívá pocit nadýmání v břiše a potíže s defekací (zácpa). Změní se také konzistence a barva židle. Tyto příznaky také zmizí bez léčby poté, co si tělo zvykne na přítomnost embrya..
 3. Na konci prvního trimestru se děloha zvětšuje a mění své umístění. To vyvolává bolest. Tento stav může způsobit protažení svalové tkáně..
 4. Zvýšená produkce hormonu progesteronu, která pomáhá při tvorbě porodního kanálu během těhotenství, může také vyvolat bolest v břiše, protože to dělá vazy a klouby pružnějšími. Působení hormonu se rozšiřuje do dělohy, což způsobuje charakteristickou bolest.
 5. V pozdějším stádiu těhotenství, někde ve třetím trimestru, může být příčinou tohoto jevu úder dítěte do nohou nebo paží. Když dítě vyrostlo, jeho pohyby mohou způsobit bolest, pokud ostře stiskne jakýkoli vnitřní orgán. To se stává obzvláště často, když má matka plný močový měchýř.

Pouze odborník po zkoušce a vyšetření může potvrdit, že důvod je neškodný. Žena by neměla čekat a doufat, že všechno projde samo. Při prvním náznaku porušení můžete potichu vyvolat řadu komplikací, které jsou pro zdraví matek a dětí nebezpečné. Proto je lepší neprodleně informovat lékaře o nepříjemných pocitech, než ignorovat problémy a uvést situaci do kritického stavu.

Bolest břicha během těhotenství jako signál pro vývoj patologických stavů

Nosit dítě je dlouhý a obtížný proces pro každou ženskou postavu. A, bohužel, ne každý prochází bez bolesti a různých odchylek. Pokud má těhotná žena nižší bolest břicha, musíte okamžitě posoudit možnost výskytu takových poruch, jako jsou:

 1. Hypertonicita dělohy je nejčastější příčinou. Tento stav je docela nebezpečný, vyžaduje sledování lékařem a ošetření. Děloha se stává nepružnou, což komplikuje normální umístění dítěte do dělohy a může vést k potratu. V tomto případě je bolest břicha doprovázena tažnou bolestí v bederní oblasti..
 2. Zmrazené těhotenství, když dítě ztratí životaschopnost v děloze. V tomto případě často dochází ke zvýšení tělesné teploty, nevolnosti a zvracení a příznaky, které doprovázejí těhotenství, vymizí.
 3. Mimoděložní těhotenství je také doprovázeno bolestí v podbřišku. To znamená, že se embryo nevyvíjí v děloze a ve zkumavkách. Pokud včas nekonzultujete s lékařem, může to vést k prasknutí dýmek, což má docela závažné důsledky pro ženské tělo a může výrazně komplikovat další pokusy otěhotnět..

Tyto podmínky jsou často doprovázeny rozmazáním různých barev a konzistencí, což je jisté znamení, že musíte okamžitě kontaktovat specialistu. Tyto podmínky mohou vést k nevratným důsledkům, takže neváhejte, problém musíte okamžitě odstranit pod přísným dohledem lékařů.

Exacerbace chronických onemocnění

U ženy v prvních fázích těhotenství je imunita snížena, takže tělo embryo neodmítá. To může způsobit zhoršení chronických onemocnění. K tomuto jevu může také dojít v důsledku zvýšené zátěže na všechny orgány a systémy, protože během tohoto období se žena musí vypořádat se životními funkcemi dvou organismů..

V tomto případě může být intenzita a druh bolesti velmi různorodý. I přes to, že tyto podmínky přímo neovlivňují schopnost dívky porodit dítě, mohou nepřímo způsobit vývojové narušení dítěte nebo prudké zhoršení stavu matky a její neschopnost plně vést období těhotenství a porodu..

Mezi nemoci, které mohou během těhotenství způsobit bolest břicha, patří:

 1. Cholecystitida je onemocnění žlučníku, které je doprovázeno ostrými bolestmi na pravé straně břicha. Rovněž prudce stoupá tělesná teplota dívky a objevuje se zvracení. Kromě toho se může objevit hořkost v ústech..
 2. Gastritida se také může zhoršovat během těhotenství, protože mačkání žaludku, když začíná nový život v děloze, může ztěžovat odstraňování žaludeční šťávy, což vyvolává relaps nemoci. V tomto případě se ve většině situací bolest šíří v horní části břicha a jen občas se přenáší na spodní část.
 3. Pyelonefritida, zánět ledvin, se často objevuje v důsledku skutečnosti, že je obtížné odstranit metabolické produkty z orgánů. Tento stav je charakterizován bolestí bolesti, jako při menstruaci, která je dána spodní části zad. Zánět může projít bez zvýšení teploty, ale provedení jednoduchých testů okamžitě ukáže přítomnost této patologie.
 4. Cystitida je onemocnění močového měchýře, nebezpečné šíření infekce reprodukčním traktem, které může vést škodlivé mikroorganismy přímo k dítěti. Toto onemocnění je doprovázeno bolestivým a častým močením. Mohou být také pozorovány krevní nečistoty v moči..
 5. Akutní apendicitida. Situace nastává, když je tělo zaníceno a je nutná lékařská pomoc, často chirurgický zákrok. U ženy je takové onemocnění doprovázeno dlouhodobým záchvatem bolesti, který mění intenzitu, zatímco teplota stoupá a začíná zvracení.

Všechny tyto nemoci jsou považovány za závažné a nebezpečné pro matku i dítě. Potřebují seriózní pozornou terapii, která se provádí hlavně v nemocnici. Lékaři musí často používat dostatečně silné léky, aby si udrželi schopnost ženy rodit dítě. Ale nestojí za to doufat, že se můžete z těchto nemocí zotavit sami.

Bez pozornosti lékaře se onemocnění budou vyvíjet a vyvolávat nové odchylky.

Při porodu dítěte je důležité správné fungování každého orgánu, proto je nutné sledovat celkový zdravotní stav. Při přípravě na těhotenství je třeba ženu kvalitativně vyšetřit a pokud možno vyřešit zdravotní problémy.

Tipy ke zmírnění stavu

Tyto tipy lze použít pouze po konzultaci s lékařem a po jasném pochopení, že neexistují žádné patologie a chronická onemocnění, protože pokud existuje, lékař předepíše určité ošetření a poskytne konkrétní doporučení týkající se výživy a životního stylu. V některých případech je například nutné minimalizovat pohyby během celého těhotenství a dodržovat přísnou stravu, aby nedošlo k vyvolání exacerbací nemocí.

Pokud se však bolest břicha objevila v důsledku nezávadných fyziologických příčin, je třeba si pamatovat několik důležitých doporučení:

 1. Nepři přejídejte se.
 2. Musí strávit alespoň 4 hodiny denně na ulici.
 3. Je důležité nezapomenout na měřené procházky ráno a večer..
 4. Musíte jíst lehká jídla, která snižují zátěž trávicího systému, ledvin a jater.
 5. Neužívejte žádné léky, dokonce ani vitamínové komplexy, bez lékařského předpisu.

To vše pomůže posílit tělo a dá mu zdroje, aby se vypořádalo s tak obtížným úkolem, jako je porod dítěte. Pokud bolest není založena na patologických faktorech, pak to propadne během několika týdnů.

Po porodu může žena na tyto nepříjemné pocity úplně zapomenout. Hlavní věc je pečlivě sledovat vaše zdraví a změny v těle. Vyplatí se poslouchat své tělo a on sám vám řekne, jaká jsou v něm porušení. Moderní gynekologie a porodnictví mají zase velký arzenál nástrojů, aby těhotenství bylo co nejpohodlnější a bezbolestné..

Příznaky těhotenství: tahání za spodní břicho

Existuje mnoho příznaků, příznaků, rad a tipů, které mohou naznačovat, že žena pravděpodobně otěhotní. Mohou se vyskytovat jednotlivě nebo okamžitě několika způsoby. A pokud máte podezření nebo nevylučujete, že by mohlo dojít k početí, určitě poznáte některé signály vydané vaším tělem. Nelze je však považovat za „diagnózu“, protože mnoho časných příznaků těhotenství je velmi podobné příznakům premenstruačního syndromu u žen..

Samozřejmě, pokud je další menstruace zpožděna a současně pozorujete hned několik časných příznaků těhotenství, je pravděpodobnost jejího nástupu velmi vysoká. Často však začneme dělat předpoklady před zpožděním menstruace. A pokud máte důvod očekávat těhotenství, budete s největší pravděpodobností pociťovat první známky těhotenství: tahem za břicho.

To lze skutečně pozorovat od raného data..

Proč táhne spodní část břicha na začátku těhotenství?

Představme si, že vejce splnilo požadované spermie a společně vytvořily zygotu. Nyní zygota postupuje vejcovody, aby dosáhla dělohy a získala oporu na zdi pro další růst a vývoj. Cesta k budoucímu bydlení v průměru trvá 6-12 dní (tato období se mohou u různých žen lišit). K hnojení nejčastěji dochází v období ovulace, které připadá přibližně na 10–12. Den cyklu (možnosti jsou zde také možné). Ukazuje se tedy, že oplodněné vajíčko dosáhne dělohy na konci cyklu, kdy několik dní zbývá do dalšího očekávaného měsíce. A ve většině případů žena pociťuje tažnou bolest v podbřišku - buď kvůli blížící se menstruaci, nebo kvůli „hřejivosti“ vajíčka. Toto je zkrácený přibližný ideální scénář pro současné události..

Aby se „zakořenilo“ v děložní dutině, připravuje si vejce místo pro sebe: druh šrotu epiteliálních buněk se stává hnízdem pro výsadbu. Tento proces se nazývá implantace a může být doprovázen některými známkami, které již nyní, dokonce ještě před nástupem menstruace, řeknou ženě o tom, co se stalo. Mluvíme hlavně o tahání bolesti v podbřišku: vaše děloha zažívá invazi „cizího těla“ a narušení integrity epitelu. Je pravděpodobné, že při upevňování vajíčka ke stěně dělohy může dojít k drobnému špinění, které žena často mylně vnímá jako předčasný nástup menstruace..

Několik dní před začátkem následujícího cyklu, kdy již došlo k početí, může žena cítit tažnou bolest v dolním břiše, která je často doprovázena drobnými skvrnami (krémová, růžová, načervenalá nebo hnědá). Pokud nemá podezření, že otěhotněla, bude s největší pravděpodobností tento jev vnímat jako premenstruační syndrom. Kromě toho je mnoho dalších příznaků těhotenství ve velmi raných stádiích podobné pocitům před menstruací: bolestivost a zvýšená citlivost bradavek, podrážděnost, nevolnost, odmítnutí určitých pachů, změny chuti k jídlu a změny nálady.

Proto je velmi obtížné rozpoznat těhotenství před zpožděním. Bolest v břiše u ženy může mít navíc mnoho dalších příčin: stres, užívání hormonálních léků, infekce, zánět, trauma, následek pohlavního styku nebo gynekologického vyšetření a další.

Tažná bolest v podbřišku však může být známkou nejen těhotenství, ale také hrozby jeho ukončení. Oplodněné vajíčko je cizí tělo v ženském těle, které se děloha snaží zbavit a začíná se stahovat. Příroda vytvořila přirozený mechanismus pro zachování těhotenství v raných stádiích - imunitní funkce ženského těla jsou poněkud sníženy, což dává budoucímu plodu šanci získat oporu a přežít. Vítězství však nezůstává vždy s vejcem, kterému může bránit řada nepříznivých faktorů. Pokud je vyloučena v nejbližším možném termínu, nemusí žena ani vědět, že došlo k potratu - právě začíná další menstruaci.

Pokud je těhotenství již několik týdnů a víte o jeho existenci nebo pravděpodobnosti, že je velmi vysoká, a tažné bolesti v dolním břiše jsou výrazné křeče v přírodě, dávají do bederní oblasti nebo jsou doprovázeny krvácením, pak musíte naléhavě jít do nemocnice, abyste si udrželi těhotenství.

První dny těhotenství: pokud bolí váš žaludek

Těhotenství
Je stav, který je doprovázen významnými změnami v
celé tělo. Od prvních dnů práce všech orgánů a
systémy a především genitálie. To vše je doprovázeno
určité pocity, včetně bolestí, které jsou zvažovány
normální. Ale bolest může být známkou potíží.

Bolest břicha v prvních dnech po početí

V prvních 7–10 dnech po oplodnění vajíčka se embryo pohybuje
vejcovod k děloze, zatímco děloha se připravuje
její implementace. Pod vlivem pohlavních hormonů děloha rychle roste
v objemu zvýšením počtu a objemu svalových vláken -
střední vrstva dělohy. Současně bobtnat a mírně protáhnout
vazy, na kterých je děloha zavěšena v pánvi.

Všechny tyto fyziologické změny jsou doprovázeny určitými
pocity, jejichž stupeň závisí na citlivosti ženy. Více
citlivé ženy mohou cítit výrazné tažení bolesti níže
břicho. Méně citlivé ženy obvykle necítí bolest vůbec..

Měli byste vědět, že v prvním týdnu po početí oplodnění
vajíčko (plod) není nijak spojeno s tělem matky. On jí
vlastní potravinové rezervy a pohybuje se směrem k děloze. Přerušení
těhotenství v tomto období nemůže být.

Bolest břicha jeden týden po početí

Týden po početí se plod dostane do vejcovodu a vstoupí
děložní dutiny a proniká do její stěny. Proces implantace embrya v
děložní stěna může být doprovázena nějakou krátkodobou bolestí a
mírné (několik kapek) krvácení. Tyto bolesti a krvácení
nazývá se implantace.

Kolik bolesti žena během tohoto období cítí, závisí na ní
citlivost, ale jsou zřídka významné, nejvíce
ženy necítí nic v době implantace. Ale pokud žena
Pokud je tento okamžik zachycen, mělo by být známo, že po zavedení embrya do
Bolest děložní stěny může být známkou potíží.

Bolest břicha jako hrozba potratu

Břišní bolesti po proniknutí embryí do stěny dělohy mohou být
způsobené zvýšeným stahem svalů dělohy, což se snaží
zbavit se plodu. Normálně jsou tyto kontrakce ženy potlačeny
pohlavní hormon progesteron - poskytuje nejaktivnější
podpora těhotenství v prvních 12-16 týdnech.

Pokud vaječníky ženy neprodukují dostatek progesteronu, pak
hrozí ukončení těhotenství. Kontrakce svalů dělohy
doprovázené křečovitými bolestmi v podbřišku - takové bolesti by měly
upozornit ženu a přimět ho, aby navštívil lékaře. Pokud je bolest velmi
silný, měli byste zavolat sanitku.

Aby se předešlo potratu, předepisují to gynekologové
případy, léky jsou analogy progesteronu. Obvykle to
utrozhestan nebo duphaston, který žena vezme úplně první a někdy
a druhý trimestr těhotenství. Po tomto období zrající placenta
obvykle plně pokrývá potřeby těla těhotné ženy
hormony.

Břišní bolest po implantaci embrya není nebezpečná

Křečové bolesti břicha je třeba odlišit od bolestí břišní bolesti,
spojené s růstem dělohy, otokem m a napínáním tkání, jakož i
děložní šlacha a pánevní tkáň.

Takové bolesti nejsou nebezpečné (ne všechny ženy je mají) a žena by měla
Naučte se je prostě ignorovat. Nemusíte je ani odstraňovat -
brát v tomto období jakékoli léky (zejména léky proti bolesti)
těhotenství může negativně ovlivnit stav dítěte. Ale pro
zajistit, aby hrozba ukončení těhotenství
Ne, musíte kontaktovat porodníka-gynekologa na prenatální klinice. Po
inspekce a (v případě potřeby) ultrazvukové vyšetření, vše
pochybnosti zmizí, a to bude pro ženu významnou úlevou.

Bolest břicha nesouvisí s těhotenstvím

Někdy se to stane. Například silná bolest v dolním břiše a na pravé straně
objevují se s akutní apendicitidou. Při akutní cholecystitidě, pankreatitidě
nebo obstrukce a bolest střev může být tak závažná, že
je těžké pochopit, odkud pocházejí. Počínaje 5–8 týdny těhotenství
příčinou silné bolesti může být mimoděložní těhotenství, které
často doprovázeno těžkým vnitřním krvácením.

Proto s výskytem silné bolesti, a to i na samém začátku těhotenství
musíte zavolat sanitku: lékař vám pomůže zjistit, co se stalo
příčina bolesti a to, zda žena potřebuje chirurgickou péči.

Žaludek táhne v prvním týdnu těhotenství: příčiny a léčba

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Počátek těhotenství je často doprovázen různými pocity novými pro ženu a mnoho z těchto pocitů může významně narušit nastávající matku. Například, stojí za to se obávat, když si v prvním týdnu těhotenství trochu zatáhnete žaludek? Je všechno v pořádku, nebo je naléhavé běžet k lékaři?

Na internetu najdete spoustu informací, že tahání bolesti je jedním ze známek hrozby spontánního potratu nebo jednoduše řečeno potratu. Toto tvrzení nemá smysl. Kvalifikovaný lékař však nevyděsí ženu s takovými předpovědi, ale provede nezbytné studie, aby přesně zjistil příčinu nepohodlí.

ICD-10 kód

Epidemiologie

V prvním týdnu těhotenství neexistují žádné zvláštní statistiky tažných pocitů v dolním břiše. Doporučuje se však, aby alespoň jedna z 50 žen mohla pociťovat menší nepohodlí v raných stádiích, u jedné ze 150 žen může být bolest spojená s mimoděložním těhotenstvím..

Příčiny tažení bolesti břicha v prvním týdnu těhotenství

Lékař by měl určit příčiny tažení v dolním břiše, protože je téměř nemožné to udělat sami. Je velmi důležité udržovat těhotenství v raných stádiích a předcházet jakémukoli porušení souvisejícímu se začátkem tohoto období.

Kreslení v podbřišku může být způsobeno fyziologickými a patologickými příčinami.

Fyziologické důvody zahrnují následující:

 • přirozené napětí svalů dělohy, připomínající toto během menstruace;
 • zvýšený průtok krve v děloze, doprovázený zvýšením mléčných žláz a nestabilitou nálady.

Všechny výše uvedené důvody jsou přirozené a jsou považovány za variantu normy. Existují však i jiné patologické důvody, které je třeba odlišit od fyziologických a včas na ně reagovat..

Patologické příčiny tažných pocitů v podbřišku:

Někdy tahové pocity v dolní části břicha nemusí souviset s gynekologií. Například takové příznaky často doprovázejí dyspepsii, střevní křeče, které se mohou stát příznaky toxikózy raného těhotenství..

Rizikové faktory

Rizikové faktory, které mohou přispět k výskytu pocitů tažení v podbřišku v prvním týdnu těhotenství, mohou být:

 • vícenásobné těhotenství;
 • diabetes;
 • polycystický vaječník;
 • infekční onemocnění v oblasti pánve;
 • poranění břicha;
 • nemoci reprodukčního systému;
 • nerovnováhy v pohlavních hormonech;
 • abnormality příloh;
 • přítomnost endometriózy, adheze;
 • kouření a pití.

Patogeneze

Patogeneze tažných pocitů v dolní části břicha v časných stádiích těhotenství nebyla plně studována: bylo vysloveno pouze několik teorií. Nejznámější z nich je obecně přijímaná možnost, podle níž napínání tkání a zvýšený krevní oběh v pánevních orgánech stimulují receptory bolesti. Pokud současně s těmito příznaky nebo na jejich pozadí existuje patologie reprodukčního systému, pak bolest v dolním břiše již má jinou etiologii.

Příznaky tažení bolesti břicha v prvním týdnu těhotenství

Pokud považujeme tahové pocity v dolní části břicha za variantu normy, pak obvykle neexistují jiné příznaky. Tyto pocity jsou obvykle zanedbatelné, přechodné, nestabilní a nejsou příliš bolestivé. Mnoho lékařů souhlasí s tím, že prvními známkami těhotenství jsou právě takové tažné pocity a také slabost (nebo naopak zvýšení energie), změny nálady, zvětšení prsou.

Pokud se břicho táhne neustále, je na jedné straně silná bolest nebo na celém břiše, je pozorován patologický vaginální výtok (bledý, růžový, hnědý, krvavý), stoupá teplota nebo jsou přítomny další bolestivé příznaky, což je velmi závažný důvod pro naléhavou léčbu k lékaři, až po zavolání sanitky.

Komplikace a důsledky

Pokud se žaludek táhne v prvním týdnu těhotenství, pak je to ve většině případů fyziologický normální jev. Neměli bychom však zapomenout na další pravděpodobné negativní důsledky tažení bolesti:

 • Ohrožených potratů;
 • mimoděložní těhotenství;
 • zmrazené těhotenství.

První týden těhotenství není zpravidla rozhodující, protože komplikace nesprávného průběhu těhotenství jsou odhaleny o něco později. Mnoho lékařů vám však doporučuje vyhledat lékařskou pomoc pro jakékoli první negativní příznaky: často je to dřívější návštěva u lékaře, která pomáhá zabránit mnoha nepříznivým účinkům.

Diagnostika bolesti břicha v prvním týdnu těhotenství

Ženy v časném těhotenství, které si stěžují na tahové pocity v podbřišku, jsou předepsány následující diagnostické testy:

 • Testy:
 1. provedení obecného krevního testu (počet bílých krvinek, hemoglobin, hematokrit);
 2. ESR hodnocení;
 3. obecné testy moči;
 4. hCG krevní test.
 • Instrumentální diagnostika:
 1. Pelvický ultrazvuk (břišní, vaginální);
 2. barevná Dopplerova mapovací technika pro diagnostiku mimoděložního těhotenství a sledování stavu vaječníků a zkumavek (používá se v případech, kdy jiné typy výzkumu nejsou tak informativní: například s obezitou).

Pro stanovení diagnózy stačí někdy bimanální vyšetření. Například při mimoděložním těhotenství ve vaječníku je bolest detekována na straně léze, ke které dochází také při přemístění děložního čípku..

Diferenciální diagnostika

Pokud je žaludek vytažen v prvním týdnu těhotenství, pak se provede diferenciální diagnostika, především s mimoděložním těhotenstvím a rizikem spontánního potratu (potrat)..

Na koho se obrátit?

Léčba bolesti břicha v prvním týdnu těhotenství

Předtím, než se poradíte s lékařem, nedoporučuje se užívat jakýkoli lék na tažení v podbřišku. V extrémních případech je dovoleno brát drogy jako No-shpa (Drotaverinum) nebo čípky s papaverinem.

Dávkování a způsoby užívání léku

Vezměte 20-40 mg 1-3krát denně.

Palpitace, horečka, závratě.

Pokud lék neměl po dvojnásobné dávce požadovaný účinek, poraďte se s lékařem.

Aplikujte rektálně, 20-40 mg až 3krát denně.

Nevolnost, zácpa, zvýšené pocení, snížený tlak.

Nepoužívejte lék bez lékařského předpisu více než dvakrát.

Neužívejte léky, které ovlivňují střevní motilitu, protože mohou vést ke svalovým kontrakcím dělohy.

Pokud výše uvedené léky nevedly k úlevě, je lepší experimenty zastavit a vyhledat lékaře.

Pokud lékař nenajde gynekologické problémy u těhotné ženy, může předepsat preventivní léky, které zabrání děložnímu tónu a podpoří normální průběh těhotenství. Mezi takové léky patří například Magne-B6 (Magnicum), Hofitol atd..

Dávkování a způsoby užívání léku

Užívejte 3-6 tablet denně.

Průjem, nadýmání.

Trvání léčby lékem určuje lékař.

Užívejte 1 tobolku 3krát denně, před jídlem.

Lék se nepoužívá pro onemocnění žlučových kamenů.

Vitamíny

Za účelem udržení a normálního těhotenství se v počátečních stadiích doporučuje užívat komplexní vitamíny, které obsahují především kyselinu listovou, vitamíny E, B a kyselinu askorbovou. V lékárnách si můžete koupit speciální multivitaminové přípravky určené speciálně pro těhotenství: v těchto přípravcích jsou obsaženy všechny vitaminy a minerály nezbytné pro tělo.

 • Elevit pronatal je neobvykle populární droga, která je užitečná i v případě hrozby potratu, protože obsahuje hořčík a kyselinu listovou. Elevit zabraňuje zvýšenému tónu dělohy a zlepšuje průtok krve v pánevních orgánech. Vezměte 1 tabletu léku denně..
 • Vitrum prenatal nebo Vitrum prenatal forte jsou komplexní produkty s vysokým obsahem vitamínů B, železa a dalších užitečných látek. Vitrum Prenatal Forte obsahuje mimo jiné také jód. Standardní užívání drogy je 1 tableta denně..
 • Abeceda „Mom's Health“ je komplexní přípravek s vysokým obsahem vitamínů B. Doporučuje se používat 1 tabletu třikrát denně.

Fyzioterapeutická léčba

V některých případech, pokud je žaludek tažen v prvním týdnu těhotenství, může lékař předepsat fyzioterapeutické procedury, které nejsou nebezpečné:

 • hydroterapie;
 • balneoterapie;
 • helioterapie;
 • elektroforéza;
 • akupunktura;
 • elektrická relaxace;
 • lehká jemná masáž.

Uvedené fyzioterapeutické možnosti ovlivňování těla jsou považovány za nejbezpečnější a nejoblíbenější pro udržení těhotenství.

Fyzioterapie může být kontraindikována u:

 • v onkologii;
 • s psychoemocionálními poruchami u ženy;
 • s krví z genitálního traktu.

Fyzioterapeutické sezení se provádí až po jmenování lékaře a pouze pod jeho dohledem.

Alternativní léčba

Pokud je žaludek tažen v prvním týdnu těhotenství, lze ke zmírnění stavu ženy použít lidové metody.

Odstraňuje bolest a uvolňuje aromaterapii svalů. Můžete stříkat aromatické oleje uvnitř, používat aroma lampy nebo speciální aroma medailony. Při pocitech tažení v podbřišku bude zvláště užitečné následující:

 • jasmínový olej;
 • lotosový olej;
 • růžový olej;
 • vanilková příchuť;
 • olej z meduňka, valeriánu, pelargónie.

Je také užitečné jíst denně hrst lískových ořechů nebo mandlí, a to od raných fází a během těhotenství..

Pokud se vyskytují tažné pocity, musíte se uklidnit a uvolnit co nejvíce. V této chvíli je vhodné si sednout, nebo ještě lépe si lehnout. Neboj se. Musíte dýchat rovnoměrně a ovládat hloubku každého nádechu a výdechu. Můžete si vzít lahvičku s alkoholovou tinkturou z valeriány nebo mateřské sladkosti a léčivé aroma několikrát vdechnout. Pamatujte: nálada a pohodu budoucí matky přímo ovlivňuje průběh těhotenství.

Bylinné ošetření

Někdy zmírňují tažné pocity v dolním břiše, což pomáhá čerstvě uvařenému čaju z meduňky, který by se měl vypít 2-3krát denně. Melissa olej může také pomoci, pokud vtřel do chrámu oblasti přes noc..

Někteří bylinkáři doporučují výrobu šťávy z jitrocelu: k tomu se čerstvé listy rostliny rozemele v mixéru nebo mlýnku na maso a vymačkanou šťávu prosypeme. Vezměte 1 polévkovou lžíci. l čtvrt hodiny před jídlem, třikrát denně.

Kromě toho se z 20 g bobulí šípkové růže, 20 g listů balzamu citronu, 20 g ovesných zrn, 10 g kentaury a 10 g borůvek připravuje bobulovo-bylinkový vývar. Jedna polévková lžíce směsi se nalije do 250 ml vody, vaří se 1 minutu, trvá 1 hodinu pod víkem a filtruje se. Pijte 1/3 šálku třikrát denně před jídlem.

Použití bylinných receptů je možné pouze poté, co lékař určí fyziologickou příčinu tažných pocitů v podbřišku. Je-li zjištěna patologie, je nutné striktně dodržovat předpisy lékaře, a nikoli samoléčit.

Homeopatie

Homeopatie je jedním z účinných a bezpečných způsobů léčby konkrétní nemoci, a to i během těhotenství. Hlavním mechanismem působení homeopatických léků je vytvoření podmínek v těle tak, aby se samostatně vypořádalo s problémem nebo nemocí.

Samozřejmě, než začnete užívat jakýkoli lék, musíte se poradit se svým gynekologem. Samoléčení je nepřijatelné jak během těhotenství, tak v jakémkoli jiném fyziologickém období života.

Pro seznámení uvádíme příklad řady homeopatických léčivých přípravků, které mohou těhotné ženy použít v případě, že si v prvním týdnu těhotenství vytáhnou žaludek..

 • Při silných pocitech tažení v dolní části břicha a na zádech platí:
  • Aesculus
  • Kali carbonicum
 • Při bolestech způsobených tahem a hrozbě potratu:
  • Rulík
 • S bolestí spojenou s časnou toxikózou:
 • Causticum
 • S pocitem tažení, doprovázeným nevolností a zvracením:
  • Ipecacuanha
  • Album Arsenicum

Dávky těchto léků jsou předepisovány individuálně, přičemž se berou v úvahu všechny rysy ženského těla. Z nežádoucích účinků homeopatických léků je alergie zřídka možná: uvedené léky jsou obecně tělem dobře přijímány..

Chirurgické ošetření

Někdy, pokud se žaludek táhne během těhotenství, může být příčinou cysta. V takové situaci se lékař může rozhodnout provést operaci k jeho odstranění.

Chirurgie během těhotenství se provádí laparoskopickou metodou - tedy šetrnou a nejméně bolestivou chirurgickou metodou.

Je ideální provést takovou operaci ve druhém trimestru, když jsou již vytvořeny orgány dítěte a děloha je relativně malá. Laparoskopie je však možná prakticky kdykoli.

Chirurgická praxe ukazuje, že s kompetentním předoperačním plánováním a správnou taktikou lékaře lze laparoskopickou operaci bezpečně provádět během těhotenství bez rizika pro nastávající matku a její dítě.

Prevence

Ženy, které již zažily tažné pocity v podbřišku, aby se vyhnuly nepohodlnosti dalším nastávajícím matkám, mohou poskytnout takové rady:

 • alespoň během prvního trimestru je třeba se vyvarovat jakékoli intenzivní činnosti: nejezděte autem na špatné silnici, nejezděte na kole, neběhejte a neskákejte atd.;
 • zkuste lhát více, relaxovat;
 • brát tablety kyseliny listové, před těhotenstvím i během něj;
 • neužívejte žádné léky, které nebyly předepsány lékařem;
 • oblékejte se podle počasí, vyhněte se nachlazení, podchlazení, pokuste se nenavštívit přeplněná místa, kde můžete získat chřipku nebo SARS;
 • vyhnout se zbytečné úzkosti, stresu, strachu;
 • Obuv v pohodlné botě, zabraňte pádům a zranění.

Pamatujte: těhotná žena je zodpovědná nejen za své zdraví, ale také za zdraví nenarozeného dítěte.

Předpověď

Pokud se žaludek táhne v prvním týdnu těhotenství, pak je samozřejmě lepší poradit se s lékařem, a to i přesto, že toto období je stále velmi, velmi krátké. Žena může být zpravidla „konzervována“ až od pátého týdne těhotenství. Pokud však dítě čeká dlouho, měli byste se o něj starat již od prvních dnů, kdy se žena dozví o své „zajímavé situaci“. Jakýkoli kvalifikovaný gynekolog nikdy neodmítne pomoci budoucí matce, zhodnotit její stav a šance na otěhotnění a porodit zdravé dítě.

Bolest v dolní části břicha ženy v časném těhotenství: proč se vyskytuje a co dělat?

Těhotenství může ženě přinést nepříjemnosti, pokud jde o pohodu a nepohodlí. Ve strachu o dítě se nastávající matka začíná akutně bát, což situaci jen zhoršuje. Je nutné předem pochopit všechna rizika a být připraven na přítomnost problémů, pak nervové obavy nebudou zasahovat do práce, a lékař pomůže vyřešit problém.

Fyziologické příčiny bolesti břicha v časném těhotenství

Fyziologické bolesti jsou považovány za variantu normy, protože jsou vyvolávány přirozenými změnami v těle. Nepříjemné pocity nevyvolávají velké obavy, které žena obvykle toleruje.

Nepohodlí pociťujeme týden po početí. K tomu dochází v době implantace oplodněného vajíčka do děložní dutiny. Po připojení vajíčka ke spodnímu prádlu si můžete všimnout několika kapek krve. Toto je implantační krvácení v důsledku poškození krevních cév nebo děložní sliznice. Bolest způsobená implantací je často zaměňována s premenstruační. Žena nemusí vědět, že je těhotná, a čekat na nástup nového cyklu.

Jiné typy fyziologické bolesti v podbřišku, které se vyskytují v prvním trimestru:

 • Změny dělohy. Od začátku těhotenství, krev spěchá do pohlavních orgánů, začíná se postupně zvyšovat. V důsledku protažení a změkčení vazů je děloha mírně posunuta vzhledem k jiným orgánům.
 • Hormonální přizpůsobení. Často vyvolává plynatost, zvýšenou tvorbu plynu. Změna stravovacích návyků může mít za následek zácpu nebo rozrušení střev. V důsledku toho může žena cítit periodické bolesti a řinčení v žaludku. Situaci napraví mírná fyzická aktivita a dietní korekce..
 • Bolest ve dnech, kdy by menstruace měla jít. To je pozorováno bez propuštění u žen, které zažily bolest během menstruace (viz také: Proč ženy zažívají bolest během těhotenství, jako je menstruace?). Jejich zmírnění pomůže změnit polohu těla a řádný odpočinek.

V prvním trimestru těhotenství se nebojte, pokud jsou bolesti takové povahy:

 1. Kresba, vzácná, ne intenzivní. Může se vyskytovat vpravo nebo vlevo, pokrýt celé břicho. Toto je důkaz vyvrtnutí, které drží genitální orgán.
 2. Ostré křeče, které jsou přerušované. To je výsledek hormonální úpravy..
 3. Slabá bolest v intenzitě způsobená implantací vajíčka. Tam, kde jsou pozorovány, je pevná. Podobně břicho bolí jednou na začátku těhotenství. 2-3 dny poté, co přestal obtěžovat, můžete provést těhotenský test.

Nebezpečné vlnění

• Pokud bolest pulzuje a vyzařuje do dolní části zad, začnou se pravděpodobně vyskytovat pracovní bolesti. Pokud není termín dodání brzy, pak je to velmi, velmi nebezpečné. V tomto případě je většina svalů břicha a zad napjata, existuje neodolatelná touha jít na záchod velkým způsobem. Jakmile se svaly uvolní a pulzující bolest ustoupí, ale jakmile se napnou, znovu se objeví. Pokud je gestační věk méně než třicet šest týdnů, naléhavě zavolejte lékaře. Pokud bude úspěšný, bude to falešný boj.

• Pokud bolest pulzuje v dolním břiše vpravo, jedná se o sevřenou břišní aortu (dodává krev do dělohy, a pokud nefunguje správně, způsobuje nedostatek kyslíku u plodu) Tlak může také prudce stoupat nebo klesat, může začít nevolnost a dokonce i zvracení, závratě a ztmavnutí očí. V tomto případě musíte relaxovat, změnit polohu těla během spánku a všechno samo zmizí. Aby se zabránilo sevření břišní aorty, je zakázáno spát na zádech, provádět ostré šikmé pohyby. Je naléhavě nutné poradit se s lékařem, pokud se výše uvedeným doporučením bolest pulzující bolesti neodtrhla a v některých případech také zesílila. • Zvlnění může být také způsobeno hypoxií - když je kyslík dodáván dítěti v omezeném množství.

Těhotenství je velmi důležitý, obtížný a rozhodující okamžik, a jakmile se objeví nepříjemné, bolestivé a pulzující pocity, je nutně nutná konzultace s gynekologem..

Zdraví nenarozeného dítěte by mělo být na prvním místě, proto je lepší hrát na něj bezpečně, aby nedošlo k nežádoucím následkům. S konvenčním ultrazvukovým vyšetřením můžete snadno zkontrolovat stav plodu.

Patologické příčiny

Stává se, že bolest v dolním břiše v časném těhotenství může představovat hrozbu pro embryo. Při pozorování pronikavých, kudrnatých bolestí a krevního výtoku je třeba zavolat sanitku.

PŘEČTĚTE SI také: proč se spodní břicho brní v časném těhotenství?

Porodnické patologie, které na krátkou dobu vyvolávají bolest v dolním břiše:

 • Zmrazené těhotenství. Embryo se může zastavit z různých důvodů: genetické abnormality, chronická onemocnění, infekce v těle matky. V tomto případě lékař opraví nepřítomnost srdečního rytmu ultrazvukem, snížení koncentrace hCG v krvi. U ženy se toxikóza náhle zastaví. V břiše se mohou vyskytovat tažné bolesti. Aby se zabránilo zánětlivým procesům, provádí se diagnostická kyretáž, na jejímž základě se stanoví příčina smrti embrya..
 • Mimoděložní implantace vajíčka. Současně lze v raných stádiích pozorovat silné křeče v břiše, které jsou důsledkem expanze vejcovodu, kde je embryo fixováno a roste. Index hCG v krevním testu je mnohem nižší než normální, navíc, během ultrazvuku v děloze nebylo pozorováno fetální vajíčko. Chirurgická léčba by měla být prováděna co nejdříve, aby se zabránilo prasknutí zkumavky a komplikacím (peritonitida). Je důležité identifikovat a odstranit příčinu ektopické implantace, provést kompetentní léčbu, aby se zabránilo opakování patologie.
 • Potrubí. Jedná se o spontánní potrat mimoděložního těhotenství s vyloučením vajíčka plodu do děložní dutiny nebo pobřišnice. V tomto případě je pozorována jeho smrt nebo připoutání k jednomu z peritoneálních orgánů. Žena je obtěžována bolestí v podbřišku, špinění a bušení srdce. Bolesti jsou křeče v přírodě. Při každém útoku dochází k zákalu vědomí, je možný šok z bolesti. Je nutná neodkladná chirurgická pomoc.
 • Cysta corpus luteum. Funkce této dočasné žlázy s vnitřní sekrecí jsou produkce progesteronu v prvních měsících těhotenství (v 16 týdnech tuto roli hraje placenta). Cysta se může zvětšit na neobvyklou velikost (6 cm) a není třeba ji léčit, případně ustoupí sama. Může však dojít k prasknutí nebo zkroucení nohou, které způsobí bolest a vyžaduje lékařskou péči.
 • Spontánní potrat. V raných stádiích je možné uvolnění vajíčka. V důsledku toho je pozorován krvavý výboj se sraženinami, křeče a bolest v pobřišnici. Trvá několik dní, což vás vyzve, abyste hledali pomoc od porodníka.

ZAJÍMAVOST: jaké pocity se mohou objevit v břiše během časného těhotenství?

Bolest v podbřišku spojená s podvrtnutím a břišními svaly

Rostoucí děloha zvyšuje zátěž vazů, které ji podporují v pánvi. Kromě toho dochází v důsledku zvětšení velikosti dělohy k přemístění pánevních orgánů.

Břišní svaly také zažívají zvýšený stres během těhotenství, natahují se a mírně se odchylují.

Bolest spojená s tímto je menší, bolavá, ale může být také šití. Pokud je těhotné břicho velké (velký plod nebo vícečetné těhotenství), může se vyvinout pupeční kýla nebo bílá linie břicha.

V pozdním těhotenství dochází k mírné divergenci pánevních kostí, která se také projevuje mírnou bolestí v dolním břiše..

Non-gynekologické důvody

Bolest způsobená negynekologickými příčinami může být tažná, ostrá, pronikavá, ostrá. Bolí to na pravé a levé straně, spodní části zad, spodní části břicha, v oblasti genitálií (viz také: proč levá strana bolí během těhotenství?). Samotná bolest není doprovázena špinením. Možné zvýšení teploty, tlaku, mdloby. Vážná úzkost a důvod k vyhledání lékařské pomoci by měly způsobit záchvaty ostré bolesti.

PŘEČTĚTE SI také: proč pravá strana bolí při chůzi během těhotenství?

Dolní břicho u těhotných žen bolí z následujících důvodů:

 • Cystitida. Doprovázeny nepříjemnými bolestmi při tažení, zvýšeným močením. Proces vylučování moči je doprovázen bolestí, zatímco objem moči je malý.
 • Pyelonefritida. Kromě bolesti je patologie doprovázena otokem obličeje a těla. Těhotenství je v tomto případě klasifikováno jako riziková skupina. Nastávající matka je léčena v nemocnici a odebrána ke zvláštní kontrole. Ukazuje speciální dietu a pitný režim.
 • Střevní obstrukce. Je doprovázeno nepohodlí, úplným nedostatkem stolice, nevolností, neklidem. Příznaky intoxikace jsou možné. Žena často vyžaduje nejen lékařské ošetření, ale také chirurgickou péči.
 • Zánět přílohy. Během těhotenství se to zřídka stává. Klinickým obrazem je bolest v boku a hypochondrium na pravé straně i v pupku. Může to být nevolnost, zvracení, slabost, horečka. Diagnózu potvrďte ultrazvukem a proveďte testy. Včasná operace vyžaduje odstranění mimoděložního těhotenství.
 • Cholecystitida. Pro tuto patologii je charakteristická bolest a pocit těžkosti v oblasti pravé hypochondrium. Bolest může být ostrá, šití, tahání. Zároveň je možné nadýmání, nepříjemné říhání a mírné zvýšení teploty.
 • Pankreatitida Při zánětu slinivky břišní dochází k narušení odtoku žluči, což způsobuje bolest pletence, nepohodlí v hypochondrii vlevo a vpravo. Paralelně jsou možné poruchy stolice, bledost kůže a pokles tlaku. Ženy, které již měly břicho před těhotenstvím, mohou hádat, že chronická pankreatitida opět způsobuje nepříjemné pocity..
 • Chronická forma gastritidy. Jeho exacerbace nastávají na pozadí hormonálních změn.
 • Nadýmání (více v článku: příčiny nadýmání během těhotenství). Snad se střevní poruchou a infekcí, jejíž prevence je osobní hygiena a dobře zvolená strava.

ZAJÍMAVOST: jaké je nebezpečí cystitidy v časném těhotenství?

Proč se objevují švy bolesti

Bolest v břiše může také nastat při řádně probíhajícím těhotenství, protože zvětšující se děloha tlačí na sousední orgány, vazy, které ji podporují, se natahují a progesteron uvolňuje střevní svaly, což vede k atonii a zhoršené trávicí funkci. Mírná krátkodobá bolest v tahu nebo brnění v dolním břiše se nepovažuje za symptom patologie..

Můžete jej odstranit vypitím antispasmodik (Drotaverin, No-spa), horkou koupelí nebo masáží dolní části zad. Po celou dobu těhotenství může doprovázet švy způsobené růstem dělohy. Na konci prvního trimestru je velikost dělohy dostatečně velká, aby ovlivnila polohu ostatních orgánů. A do 38. týdne těhotenství je dno dělohy umístěno u desátého žebra a xiphoidního procesu, což vede k přemístění všech orgánů v břišní dutině.

Játra se pohybují trochu do strany a nahoru, takže žena může mít odtok žluči, což vyvolává zvýšení tlaku v žláze a výskyt periodických kolik. Vazy, které podporují dělohu, jsou roztaženy, a to způsobuje bolest v podbřišku, která se výrazněji projevuje ohýbáním, fyzickou aktivitou.

V období od 15 do 21 týdnů těhotenství je dosaženo velké zátěže vazu, protože děloha je již poměrně velká a dosud se nesnížila na pánevní kosti. Pro normální průchod dítěte porodním kanálem existuje divergence ochlupení, které také způsobuje bolest. Hormony, které jsou nezbytné pro uvolnění svalů dělohy, také ovlivňují funkci střeva..

V důsledku zhoršeného trávení se procesy fermentace a rozkladu zintenzivňují, zvyšuje se tvorba plynu, což může také vést ke vzniku bolesti při šití. Absence střevních pohybů během 2 - 3 dnů může způsobit svalové křeče, švy a bolesti v břiše a nevolnost. V důsledku podráždění nervových plexů tlustého střeva dochází ke spastickým kontrakcím stěny tlustého střeva a močového měchýře, což je bolestivé falešné nutkání vyprázdnit střeva nebo močový měchýř.

V 6–7 týdnech těhotenství je embryo implantováno do děložní stěny. Tento proces může způsobit šití nebo bolest v dolním břiše..

Kolika způsobená fyziologickými procesy se objevuje ostře a rychle prochází. Nejčastěji se cítí, když je žena na dlouhou dobu v jedné poloze. Pokud dítě během pohybu zasáhne vnitřní orgány, dojde k silné bolesti při šití. Taková bolest nezvyšuje, ale postupně klesá.

Ostrá bolest břicha ve 38–39 týdnech těhotenství může být začátkem porodu, zatímco kontrakce se ne vždy shodují s výtokem ze sliznice nebo vody. Počátek porodu lze odlišit od patologie zvýšením bolesti a snížením intervalu mezi záchvaty.

Onemocnění jater a žlučových cest

Protože v období porodu dítěte zažívá tělo ženy nejintenzivnější zátěž a všechny jeho systémy procházejí řadou změn, během těhotenství se zvyšuje pravděpodobnost rozvoje určitých patologií. Navíc snížení imunity vede k exacerbaci chronických onemocnění..

Progesteron uvolňuje kanálky žlučníku, což od prvního trimestru těhotenství vede k nedostatečnému vyprázdnění a stagnaci žluči. Porušení eliminace žluči vede k rozvoji dyskineze, akutní nebo chronické cholecystitidy, které se projevují bolestí v pravé hypochondrii, vyzařováním do pravé lopatky, ramen a klíční kosti, nevolností, zvracením, říháním, hořkou chutí v ústech.

Během těhotenství se zvyšuje riziko tvorby kamenů v játrech, ledvinách a žlučníku, protože je narušen metabolismus ve vodě. Litogenita žluče se zvyšuje vlivem estrogenů, jejichž koncentrace se během těhotenství postupně zvyšuje, protože hormony inhibují syntézu kyseliny chenodeoxycholové, což pomáhá rozpouštět cholesterol.

Příčiny onemocnění žlučových kamenů také zahrnují použití velkého množství sladké a mastné, nadváhy, zhoršené motility žlučových cest, přemístění žlučníku, změnu stravy.


Gallstoneova choroba u těhotných žen může být asymptomatická

Pokud byla onemocnění žlučových kamenů diagnostikována před těhotenstvím, pak ve 45% případů během těhotenství se onemocnění projevuje klinicky. V mírné formě se projevuje těžkostí v pravé hypochondrii, hořkostí v ústech, pálením žáhy, sklonem k zácpě nebo průjmům a ženy jej často považují za časnou toxikózu. V některých případech se onemocnění může projevit periodickou žloutenkou kůže a skléry, krátkodobým ztmavnutím moči a zesvětlením stolice..

88% těhotných žen, které se projevily touto chorobou, má biliární kolické záchvaty, které se vyznačují silnou bolestí v epigastriu nebo pravou hypochondrií vyzařující na pravou stranu těla, nevolností, která nezbavuje zvracení žlučí, pálení žáhy, hořké říhání, nadýmání a praskání v břiše. Kolika může vyvolat aktivní míchání dítěte, narušení stravy, fyzickou aktivitu, stres, infekční onemocnění.

Zánět přílohy

Nejběžnější chirurgickou patologií u těhotných žen je zánět slepého střeva. Patologie se navíc vyskytuje častěji u těhotných žen než u těhotných žen a je detekována již v pozdních destruktivních stadiích. Až 19–32% případů apendicitidy se vyskytuje v prvním trimestru, 44–66% ve druhém trimestru a 15–16% ve třetím trimestru těhotenství.

Zánět slepého střeva je způsoben aktivací mikroflóry, která žije ve střevním lumenu. Během těhotenství existují další faktory, které přispívají k rozvoji patologie:

Proč bolí břicho a dolní část zad během těhotenství??

 • přemístění cecum a dodatku. Velké střevo je přemístěno děložou nahoru a ven, což může vést k inflexi procesu, jeho natahování, zhoršenému přísunu krve a vyprázdnění a atypické umístění zabraňuje tvorbě adhezí, proto neexistuje žádné ochranné omezení zánětu;
 • pomalý pohyb střev. Při zácpě stagnuje obsah přílohy a zvyšuje se patogenita flóry střeva;
 • snížení koncentrace kyseliny chlorovodíkové. Pokud žena před těhotenstvím trpěla hypokyselinou gastritidou, pak se v období porodu dítě toto onemocnění zhoršuje a žaludeční šťáva nesplňuje ochrannou funkci, která vede k růstu patogenní mikroflóry;
 • narušení imunitního systému. Při přenášení dítěte dochází k relativní fyziologické imunodeficienci, která je nezbytná k ochraně plodu před odmítnutím. Část protilátky navíc zajišťuje humorální imunitu dítěte.

Těhotné ženy později hledají lékařskou pomoc, protože symptomy katarální apendicitidy lze připsat toxikóze. V prvním trimestru klinika zahrnuje řeznou nebo prošívací bolest na pravé straně v iliakální oblasti, která dává dolní části břicha nebo dolní části zad, nevolnost, zvracení, průjem, plynatost, horečku, svalové napětí.

Ve druhém a třetím trimestru je slepý stoh posunut, bolí na atypickém místě, obvykle na pravé straně blíže ke žebrům, a zvětšené břicho ztěžuje detekci napjatých svalů pobřišnice. Zánět slepého střeva se rychle vyvíjí: zánět hlenu se objevuje za 6–24 hodin a zánět gangrenózní za 24–72 hodin.


Apendicitida během těhotenství je rychlejší, protože orgán je atypický a poškozený

Střevní obstrukce

Další patologií vyžadující chirurgický zákrok a projevenou sešíváním a řezáním bolesti vlevo nebo vpravo je střevní obstrukce nebo ileus. Nemoc se vyvíjí v důsledku mechanického stlačení střeva, díky kterému se zastaví nebo je narušen pohyb stolice, hromadí se plyny. Existuje ileus v důsledku zvýšeného tlaku dělohy na střevo a stagnace stolice.

Patologie se často vyvíjí ve druhém nebo třetím trimestru. Charakteristickým příznakem formující obstrukce je šití nebo prasknutí v břiše, které se náhle objevuje a probíhá paroxysmálně (opakuje se v pravidelných intervalech). Nemoc je také indikována nepřítomností střevních pohybů, zadržováním plynu, asymetrií břicha, fekálním zvracením, nevolností.

Nemoc se rychle vyvíjí a pacient by měl být lékařsky ošetřen během několika hodin po objevení se kliniky.

Ulcerózní kolitida

Chronický zánět tlustého střeva se nazývá ulcerativní kolitida. Nemoc se může vyvinout na pozadí autoimunitních poruch, genetické predispozice, infekčních procesů. Příznaky ulcerativní patologie jsou:

 • šití prodloužené bolesti v dolním břiše, zhoršování pár hodin po jídle;
 • porušení stolice. Dochází k zácpě a následuje průjem. Výkaly jsou kašovité, hnis a krev v něm viditelné.
 • bolestivé falešné nutkání k defekaci;
 • syndrom intoxikace (bolest hlavy, slabost, bolest svalů, letargie, snížená výkonnost);
 • horečka na febrilní hodnoty;
 • nedostatek chuti k jídlu.

Sešívací bolest v břiše může také nastat v důsledku gynekologických patologických stavů, například mimoděložní těhotenství, potrat, isthmicko-cervikální nedostatečnost. Závažnost onemocnění je indikována špinením z genitálií, horečkou, zvýšenou intenzitou bolesti během pohybu střev nebo močení, bledostí, prudkým poklesem krevního tlaku. Ve 38. týdnu těhotenství dochází k častějším kontrakčním kontrakcím, k jejich bolestivosti.

Diagnostické metody

Nouzová lékařská péče je nutná pro nastávající matku v následujících situacích:

 • ostrá, intenzivní povaha bolesti, kterou nelze odstranit antispasmodiky;
 • křečovité nepohodlí různé intenzity;
 • těžkost v oblasti třísel (nepřímo naznačuje, že se embryo nevyvíjí);
 • krvavé šarlatové nebo hnědé vaginální výboje;
 • silná bolest v břiše, která se neuvolňuje, když se změní poloha těla a zvyšuje se s tlakem na problémovou oblast.

Při kontaktu s porodníkem se provádí vyšetření a řada diagnostických opatření, která vám umožní zjistit přesnou příčinu stížností. Je zobrazen ultrazvuk pánevních orgánů a pobřišnice, analýza moči, krevní testy, koprogram. Je nutný nátěr na mikroflóře vagíny a močové trubice. Diagnostika akutních intraperitoneálních procesů, střevní obstrukce.

Pokud těhotenství pokračuje klidně a nic neohrožuje život budoucí matky, je poslána k nefrologovi, gastroenterologovi a dalším odborníkům. Po vyšetření a pohovoru s pacientem lékaři předepíší komplexní vyšetření, aby zjistili problém a provedli diagnózu. Například s cystitidou se provádí močový test podle Nechiporenka, provádí se biochemická analýza žilní krve pro renální komplex.

Pokud již existuje anamnéza chronických onemocnění, může žena okamžitě kontaktovat registrovaného lékaře, u kterého je členem. Vyšetření profilu pomůže pochopit, zda je vše v pořádku v těle budoucí matky.

Jak zacházet?

Pokud je břišní nepohodlí způsobeno fyziologickými příčinami, nevyžaduje léčbu. Doporučená racionální výživa (na principu: často, ale postupně), dobrý odpočinek, jóga, vodní aerobik pro těhotné ženy, relaxační masáž. Jsou-li identifikovány závažné patologie vyžadující chirurgický zákrok, provádí se chirurgická léčba a léková terapie odpovídající dané situaci. Lékaři se pokoušejí odložit operaci po porodu nebo uchýlit se k minimálně invazivním metodám, jako je laparoskopie.

Pokud je bolest způsobena hrozbou potratu, je žena poslána do nemocnice, kde je poskytnuta včasná pomoc, monitorují vývoj dítěte. Obecné zásady léčby jsou následující: výběr bezpečných a účinných léků, sledování krevního tlaku nastávající matky, sledování stavu jejího dítěte.

Jakákoli bolest břicha během těhotenství je příležitost poslouchat vaše tělo a podniknout včasná opatření k ochraně dítěte. Příčiny malátnosti mohou pochopit pouze lékaři, jejichž doporučení by se měla bezpodmínečně řídit.

Články O Neplodnosti