Hlavní Bolest

Bolest žaludku během těhotenství: když musíte být nervózní

Stav ženy během těhotenství se mění nepředvídatelným způsobem. Dívky v pozici mohou zažít mnoho neobvyklých pocitů a často dost těhotných žen má nižší břicho. Neboj se a panika, jen zhoršuje stav budoucí matky a dítěte.

Je třeba si uvědomit, že ve většině případů má tento stav fyziologický charakter a není nebezpečný. Ale někdy může taková bolest varovat před vývojem patologických stavů v průběhu těhotenství, takže mladá matka by měla znát všechny jemnosti tohoto nepříjemného pocitu. A je velmi důležité neskrývat tento stav před těhotnou specialistkou, protože může mluvit o velmi závažných porušeních a dokonce naznačovat možnost ztráty dítěte.

Zaprvé existují různé typy bolesti a zadruhé je důležitý týden těhotenství, kdy se dívka s tímto pocitem setkala. To je to, co lékař vyhodnocuje při konzultaci v případech takových stížností.

Když je bolest dolního břicha bezpečným příznakem

Protože od samého začátku početí dítěte v těle ženy existuje mnoho nenápadných změn na první pohled, může nastat bolest, která by neměla být považována za patologii.

Tělo tedy jednoduše signalizuje neobvyklý stav.

Neškodné příčiny bolesti mohou být následující:

 1. V počátečních stádiích může být tento pocit známkou toho, že se do tkáně dělohy zavedlo oplodněné vajíčko. Tento proces se nazývá implantace vajíčka a během několika dnů bolest zmizí..
 2. Nestabilní fungování trávicího systému, ke kterému dochází v důsledku těhotenství. V tomto případě dívka často zažívá pocit nadýmání v břiše a potíže s defekací (zácpa). Změní se také konzistence a barva židle. Tyto příznaky také zmizí bez léčby poté, co si tělo zvykne na přítomnost embrya..
 3. Na konci prvního trimestru se děloha zvětšuje a mění své umístění. To vyvolává bolest. Tento stav může způsobit protažení svalové tkáně..
 4. Zvýšená produkce hormonu progesteronu, která pomáhá při tvorbě porodního kanálu během těhotenství, může také vyvolat bolest v břiše, protože to dělá vazy a klouby pružnějšími. Působení hormonu se rozšiřuje do dělohy, což způsobuje charakteristickou bolest.
 5. V pozdějším stádiu těhotenství, někde ve třetím trimestru, může být příčinou tohoto jevu úder dítěte do nohou nebo paží. Když dítě vyrostlo, jeho pohyby mohou způsobit bolest, pokud ostře stiskne jakýkoli vnitřní orgán. To se stává obzvláště často, když má matka plný močový měchýř.

Pouze odborník po zkoušce a vyšetření může potvrdit, že důvod je neškodný. Žena by neměla čekat a doufat, že všechno projde samo. Při prvním náznaku porušení můžete potichu vyvolat řadu komplikací, které jsou pro zdraví matek a dětí nebezpečné. Proto je lepší neprodleně informovat lékaře o nepříjemných pocitech, než ignorovat problémy a uvést situaci do kritického stavu.

Bolest břicha během těhotenství jako signál pro vývoj patologických stavů

Nosit dítě je dlouhý a obtížný proces pro každou ženskou postavu. A, bohužel, ne každý prochází bez bolesti a různých odchylek. Pokud má těhotná žena nižší bolest břicha, musíte okamžitě posoudit možnost výskytu takových poruch, jako jsou:

 1. Hypertonicita dělohy je nejčastější příčinou. Tento stav je docela nebezpečný, vyžaduje sledování lékařem a ošetření. Děloha se stává nepružnou, což komplikuje normální umístění dítěte do dělohy a může vést k potratu. V tomto případě je bolest břicha doprovázena tažnou bolestí v bederní oblasti..
 2. Zmrazené těhotenství, když dítě ztratí životaschopnost v děloze. V tomto případě často dochází ke zvýšení tělesné teploty, nevolnosti a zvracení a příznaky, které doprovázejí těhotenství, vymizí.
 3. Mimoděložní těhotenství je také doprovázeno bolestí v podbřišku. To znamená, že se embryo nevyvíjí v děloze a ve zkumavkách. Pokud včas nekonzultujete s lékařem, může to vést k prasknutí dýmek, což má docela závažné důsledky pro ženské tělo a může výrazně komplikovat další pokusy otěhotnět..

Tyto podmínky jsou často doprovázeny rozmazáním různých barev a konzistencí, což je jisté znamení, že musíte okamžitě kontaktovat specialistu. Tyto podmínky mohou vést k nevratným důsledkům, takže neváhejte, problém musíte okamžitě odstranit pod přísným dohledem lékařů.

Exacerbace chronických onemocnění

U ženy v prvních fázích těhotenství je imunita snížena, takže tělo embryo neodmítá. To může způsobit zhoršení chronických onemocnění. K tomuto jevu může také dojít v důsledku zvýšené zátěže na všechny orgány a systémy, protože během tohoto období se žena musí vypořádat se životními funkcemi dvou organismů..

V tomto případě může být intenzita a druh bolesti velmi různorodý. I přes to, že tyto podmínky přímo neovlivňují schopnost dívky porodit dítě, mohou nepřímo způsobit vývojové narušení dítěte nebo prudké zhoršení stavu matky a její neschopnost plně vést období těhotenství a porodu..

Mezi nemoci, které mohou během těhotenství způsobit bolest břicha, patří:

 1. Cholecystitida je onemocnění žlučníku, které je doprovázeno ostrými bolestmi na pravé straně břicha. Rovněž prudce stoupá tělesná teplota dívky a objevuje se zvracení. Kromě toho se může objevit hořkost v ústech..
 2. Gastritida se také může zhoršovat během těhotenství, protože mačkání žaludku, když začíná nový život v děloze, může ztěžovat odstraňování žaludeční šťávy, což vyvolává relaps nemoci. V tomto případě se ve většině situací bolest šíří v horní části břicha a jen občas se přenáší na spodní část.
 3. Pyelonefritida, zánět ledvin, se často objevuje v důsledku skutečnosti, že je obtížné odstranit metabolické produkty z orgánů. Tento stav je charakterizován bolestí bolesti, jako při menstruaci, která je dána spodní části zad. Zánět může projít bez zvýšení teploty, ale provedení jednoduchých testů okamžitě ukáže přítomnost této patologie.
 4. Cystitida je onemocnění močového měchýře, nebezpečné šíření infekce reprodukčním traktem, které může vést škodlivé mikroorganismy přímo k dítěti. Toto onemocnění je doprovázeno bolestivým a častým močením. Mohou být také pozorovány krevní nečistoty v moči..
 5. Akutní apendicitida. Situace nastává, když je tělo zaníceno a je nutná lékařská pomoc, často chirurgický zákrok. U ženy je takové onemocnění doprovázeno dlouhodobým záchvatem bolesti, který mění intenzitu, zatímco teplota stoupá a začíná zvracení.

Všechny tyto nemoci jsou považovány za závažné a nebezpečné pro matku i dítě. Potřebují seriózní pozornou terapii, která se provádí hlavně v nemocnici. Lékaři musí často používat dostatečně silné léky, aby si udrželi schopnost ženy rodit dítě. Ale nestojí za to doufat, že se můžete z těchto nemocí zotavit sami.

Bez pozornosti lékaře se onemocnění budou vyvíjet a vyvolávat nové odchylky.

Při porodu dítěte je důležité správné fungování každého orgánu, proto je nutné sledovat celkový zdravotní stav. Při přípravě na těhotenství je třeba ženu kvalitativně vyšetřit a pokud možno vyřešit zdravotní problémy.

Tipy ke zmírnění stavu

Tyto tipy lze použít pouze po konzultaci s lékařem a po jasném pochopení, že neexistují žádné patologie a chronická onemocnění, protože pokud existuje, lékař předepíše určité ošetření a poskytne konkrétní doporučení týkající se výživy a životního stylu. V některých případech je například nutné minimalizovat pohyby během celého těhotenství a dodržovat přísnou stravu, aby nedošlo k vyvolání exacerbací nemocí.

Pokud se však bolest břicha objevila v důsledku nezávadných fyziologických příčin, je třeba si pamatovat několik důležitých doporučení:

 1. Nepři přejídejte se.
 2. Musí strávit alespoň 4 hodiny denně na ulici.
 3. Je důležité nezapomenout na měřené procházky ráno a večer..
 4. Musíte jíst lehká jídla, která snižují zátěž trávicího systému, ledvin a jater.
 5. Neužívejte žádné léky, dokonce ani vitamínové komplexy, bez lékařského předpisu.

To vše pomůže posílit tělo a dá mu zdroje, aby se vypořádalo s tak obtížným úkolem, jako je porod dítěte. Pokud bolest není založena na patologických faktorech, pak to propadne během několika týdnů.

Po porodu může žena na tyto nepříjemné pocity úplně zapomenout. Hlavní věc je pečlivě sledovat vaše zdraví a změny v těle. Vyplatí se poslouchat své tělo a on sám vám řekne, jaká jsou v něm porušení. Moderní gynekologie a porodnictví mají zase velký arzenál nástrojů, aby těhotenství bylo co nejpohodlnější a bezbolestné..

Jak žaludek roste během těhotenství. Bolest břicha: kde?

Těhotné břicho v prvním, druhém a třetím trimestru

Všechny nastávající matky vědí, že se jejich tělo během těhotenství významně změní - prsa se zvětší, žaludek poroste a samozřejmě se přidají další libry. Většina žen věnuje pozornost žaludku. Například na začátku těhotenství se mnoho matek obává, že jejich žaludek neroste dostatečně rychle. Jak by měl růst a jak se změní jeho podoba během porodu dítěte?

Ihned musíme říci, že to, jak břicho vypadá a roste v průběhu těhotenství, závisí na mnoha důvodech: postavě ženy, struktuře pánve, stavu svalů, růstu dělohy a dítěte a množství plodové vody. Proto pro některé žaludek roste rychleji, pro někoho pomaleji, pro některé matky je velký, pro jiné to může být téměř neviditelné. Ale stále existují některé obecné vzorce růstu a velikosti břicha během těhotenství.

Růst břicha

První trimestr. Zpravidla se v časných stádiích těhotenství břicho nez zvětšuje nebo se zvětšuje jen nepatrně. Důvodem je skutečnost, že děloha je stále velmi malá a zabírá málo místa v pánvi. Tak například do konce 4. týdne těhotenství dosáhne děloha pouze velikosti slepičích vajec, do 8. týdne roste na velikost husí, ale co je nejdůležitější - v této době stále nedosahuje stydké kosti (umístěné pod břichem). To je důvod, proč v počátečních stádiích není vidět žádné zvýšení břicha. A teprve po 12. týdnu (konec 1. trimestru těhotenství) začíná dno dělohy stoupat nad ňadra.

Druhý trimestr. V této době dítě rychle získává výšku a hmotnost, děloha také rychle roste. Proto ve věku 12–16 týdnů bude pozorná matka vidět, že žaludek již byl znatelný. Je pravda, že ostatní budou věnovat pozornost nové pozici ženy kolem 20. týdne, zejména pokud bude nosit přiléhavé oblečení.

Třetí trimestr. Na začátku 3. trimestru již těhotenství není pochyb. Břicho je jasně viditelné, i když žena nosí volné oblečení.

Co říká velikost a tvar těhotného břicha?

Od přibližně druhého trimestru těhotenství během každého vyšetření porodník-gynekolog určuje výšku děložního pozadí a měří obvod břicha u pupku. Proč to dělá? Faktem je, že je to nejjednodušší způsob, jak kontrolovat růst a vývoj budoucího dítěte.

Jeden ze vzorců pro přibližný odhad hmotnosti plodu podle výšky děložního fundusu (VDM): hmotnost dítěte (g) = VDM (cm) x obvod břicha (cm) ± 150-200 g.

Mimochodem, dříve ve tvaru břicha se často snažil určit pohlaví dítěte. Věřilo se, že kulaté břicho předstírá dívku a podlouhlý, podlouhlý, „ostrý“ - chlapec. Tyto předpovědi se však ne vždy naplnily, protože tvar a velikost břicha nezávisí vůbec na pohlaví dítěte..

 1. U velkých, vysokých žen může být žaludek malý a málo patrný až do dlouhého období těhotenství a pro tenké, miniaturní ženy (zejména s úzkou pánví nebo velkými velikostmi dítěte) se žaludek jeví jako velmi velký.
 2. Významný vliv na tvar břicha má stav svalového tónu přední břišní stěny a dělohy. Během prvního těhotenství a dobrého svalového tónu může břicho vypadat „napjatější“ než během následujících těhotenství. Kromě toho při opakovaném těhotenství v důsledku sníženého svalového tónu přední břišní stěny dítě nezastává konečné postavení až do posledního měsíce těhotenství. Z tohoto důvodu lze tvar břicha také „napnout“.
 3. Pokud žena očekává dvojčata, její břicho bude větší než v případě těhotenství v singletonu.
 4. A často může být břicho velké jednoduše proto, že se žena přestává omezovat ve výživě, jí „pro dva“.
 5. Pokud dítě roste rychle nebo je velké, břicho matky může růst rychleji a být větší.
 6. Děti se nacházejí v děloze různými způsoby. U některých typů prezentace bude žaludek méně patrný, u jiných začne růst dříve a bude vypadat větší.

Proč mě bolí břicho během těhotenství?

Břicho budoucí matky se mění nejen navenek. Od 20. týdne těhotenství matka začíná cítit pohyby dítěte. Zpočátku vypadají jako mírné chvění, s časem se pohyby zintenzivňují, protože na konci těhotenství se zvyšuje hmotnost a velikost dítěte, a nyní to není v děloze tak prostorné jako dříve. Počet pohybů se postupně snižuje, ale jejich síla roste..

Míchání drobků, zejména intenzivní, může způsobit nepříjemný pocit ženy, zejména v pravé nebo levé hypochondrii. To se vysvětluje skutečností, že při prezentaci hlavy (dítě je položeno hlavou dolů do dělohy) se nohy dítěte promítají do oblasti vnitřních orgánů matky: játra, žaludek, střeva a slezina. Tyto pocity a dokonce i bolesti jsou přirozené a nevyžadují léčbu..

A někdy se v bočním břiše objevují bolestivé pocity. Vznikají v důsledku skutečnosti, že během těhotenství jsou vazy, které podporují dělohu a vaječníky, nataženy.

Kromě toho dochází ke změnám ve vejcovodech (ztluštějí se, v nich se zvyšuje krevní oběh), ve vaječnících (zvětšují se trochu ve velikosti, v nich se zastavují cyklické procesy a mění se poloha vaječníků v důsledku zvětšení velikosti dělohy)..

Mírná bolest v dolním břiše se může objevit několikrát během dne, ale zpravidla rychle zmizí, pokud žena zaujímá vhodné místo pro ni. Někdy se objevuje periodické nepohodlí v dolních postranních břichech se zácpou, což je běžné také u těhotných žen. Během těhotenství jsou produkovány hormony, které uvolňují dělohu, mají podobný účinek na střeva: peristaltika je narušena, v důsledku toho dochází k zácpě.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Bolest žaludku je známkou těhotenství

Téměř všechny ženy zaznamenávají bolesti v břiše v raných stádiích. Asi týden po početí se oplodněné vajíčko dostane do dělohy a začne se „naplňovat“. Proces připojení embrya ke stěně dělohy může způsobit spastickou bolest a může být doprovázen charakteristickým výtokem. Všechny tyto jevy patří k prvním příznakům těhotenství a jsou považovány za zcela normální. Kromě toho se děloha začíná růst a přizpůsobuje se vzhledu dítěte, což způsobuje křeče. Svaly, které jej podporují, jsou také napnuté, což také vyvolává bolest na obou stranách břicha. V případě křečí dělohy odpočívejte několik minut nebo zkuste změnit polohu těla na pohodlnější, kdy bolest ustupuje. A s intenzivním a ostrým zesílením okamžitě vyhledejte lékaře.

Nezapomeňte, že imunita v tomto okamžiku může prudce oslabit. Charakterizováno pro období těhotenství a zvýšené tvorby plynů a zácpy - jako první příznaky. A v důsledku toho může také bolet žaludek. Jezte sušené meruňky a švestky a nezapomeňte o tomto symptomu informovat svého gynekologa..

Stává se také, že žena nemá žádné bolesti v břiše. Často však intuitivně cítí, že „tam něco je“. Obecně lze říci, že bolest břicha během těhotenství může mít jinou povahu: popíjení, mravenčení, křeče, silná a dlouhotrvající, téměř nepostřehnutelná, bolestivá, nepříjemná. Zesiluje se při sportu, různých druzích pohybů a orgasmu - to vše může způsobit střevní křeče ve stadiu časného těhotenství.

Bolest břicha v časném těhotenství připomíná premenstruační syndrom. Ostré těžké bolesti v dolní části břicha a dolní části zad však mohou být příčinou nefunkčního těhotenství, například hrozbou jejího ukončení. Pokud jste si tedy jisti, že se to stalo, měli byste co nejdříve navštívit gynekologa a konzultovat s ním všechno.

Proč žaludek bolí během těhotenství a jak zmírňuje bolest

Bolest břicha během těhotenství - norma a patologie

V ženském životě je těhotenství samozřejmě velmi zodpovědné období. Proto je velmi důležité vždy poslouchat svůj stav, abyste v případě potřeby včas vyhledali lékařskou pomoc. Poměrně často během těhotenství existují bolesti, které způsobují nepohodlí, ale ne vždy naznačují žádné patologie a hrozby.

Je třeba si uvědomit, že během těhotenství se velmi často vyskytuje bolest břicha kvůli zažívacím potížím, takže je třeba sledovat stravu. Na pozadí hormonálních změn může být proces trávení narušen. Mezi další příznaky může patřit pálení žáhy a ztráta chuti k jídlu..

Kromě toho se vyskytuje tažná bolest v souvislosti s růstem dělohy. Orgán vyvíjí tlak na okolní tkáně, které způsobují výrony a svaly. Během pohybu se takové nepohodlí může prohloubit, ale nepředstavuje hrozbu pro těhotenství. Bolest může nastat v důsledku pohybů plodu..

Bolest břicha během těhotenství v počáteční fázi je ve většině případů považována za normu. Ale někdy bolest signalizuje nebezpečí.

Nebezpečné příčiny bolesti břicha u těhotné ženy

Příčiny bolesti břicha během těhotenství se mohou velmi lišit, ale následující příznaky jsou nebezpečné:

 • Křečovité bolesti krvavým výtokem, které ukazují na placentární narušení a spontánní potrat, který začal. Patologii lze vyvolat zvýšenou fyzickou aktivitou, traumatem břicha nebo hypertenzí. V takovém případě můžete dítě zachránit pouze s neodkladnou lékařskou péčí..
 • Kreslení konstantní bolesti se sklonem k zesílení. Jsou hrozbou potratu..

Proč v časných stadiích těhotenství bolí spodní břicho

Příčiny bolesti v počáteční fázi těhotenství lze rozdělit do následujících typů:

 • Porodnictví, které přímo souvisí s těhotenstvím.
 • Neporodnické, které jsou způsobeny patologiemi jiných orgánů.

První bolest břicha během těhotenství se může objevit týden po oplodnění. Syndrom bolesti obvykle není silný a je často spojen s premenstruačním syndromem. Nejčastější příčinou mírné bolesti v podbřišku v počátečním stádiu těhotenství je hormonální restrukturalizace. Jinými slovy, bolest je spojena se zvýšením progesteronu v krvi..

Bolest žaludku může být způsobena mimoděložním těhotenstvím. K tomu dochází, když se vajíčko plodu připevní ve vejcovodech, nikoli v děloze. Proces růstu vajíček je doprovázen tažnými bolestmi. Pokud mimoděložní těhotenství není včas detekováno, následuje prasknutí vejcovodu. Patologie vyžaduje operaci.

Pokud má žena ovariální cystu, může také vyvolat bolest, i když obvykle nepředstavuje hrozbu pro těhotenství. V tomto případě to bolí na jednom místě a bolest se zesiluje po dlouhých procházkách, zvedání závaží nebo sportu.

Protože imunita ženy během těhotenství je oslabena, mohou nastat exacerbace chronických onemocnění a na pozadí různých infekcí se mohou vyvíjet zánětlivé procesy. Nejčastěji se bolesti břicha během časného těhotenství vyskytují v dolní části břicha s cystitidou. Dalším příznakem cystitidy je časté bolestivé močení. Snížení imunity může také vést k exacerbaci pyelonefritidy. S touto patologií vyzařuje bolest v bederní oblasti dolní část břicha.

Kreslení bolesti v podbřišku ve druhém a třetím trimestru těhotenství

Kreslení bolesti ve druhém a třetím trimestru jsou často považovány za normu. Jsou spojeny s protahováním muskulo-vazového aparátu, který podporuje dělohu v normálním umístění. Navíc se zvýšením dělohy se zvyšuje zatížení střev a dalších orgánů trávicího systému. To může způsobit narušení trávicího procesu, zácpu, nadýmání, nadýmání, což vyvolává bolest v podbřišku. Také bolest žaludku se může objevit na pozadí fyzického a nervového přetížení.

Nebezpečným stavem je hypertonicita dělohy, ke které může dojít v druhé polovině těhotenství. Tato podmínka je nebezpečná z důvodu rizika potratu nebo předčasného porodu. Při vyšetření není možné detekovat bolest při tahu, a proto, když se žena stěžuje na nepohodlí, je předepsán ultrazvuk.

Co dělat, když těhotná žena má bolesti žaludku

Velmi často vyvstává otázka, co dělat v případě bolesti břicha během těhotenství. Nejprve si uvědomte, že při silných bolestech musíte naléhavě vyhledat lékaře. Pouze včasná pomoc zachrání dítě. Ve všech ostatních případech se musíte pokusit zjistit příčinu bolesti.

V případě otravy, přejídání nebo toxikózy

Pokud během těhotenství dojde k otravě, je třeba zavolat sanitku. Před příjezdem lékaře byste měli vzít sorbent (aktivní uhlí, Smecta, Enterosgel atd.) A pokusit se vypít co nejvíce vody..

Předehřívání během těhotenství je nepřijatelné. Může nejen vyvolat nepříjemné příznaky, včetně bolesti břicha, ale může také vést ke zvýšení celkové hmotnosti plodu, což zrození zkomplikuje. Proto by se neměla vyvstávat otázka, co dělat při přejídání.

Při toxikóze se doporučuje jíst často, ale ve velmi malých porcích. Kromě toho byste měli minimalizovat fyzickou aktivitu, ale často chodíte na čerstvý vzduch. Chcete-li očistit tělo toxinů, zkuste pít co nejvíce čisté vody..

Bolest břicha s nadýmáním

Zvýšená nadýmání během těhotenství může způsobit bolest v podbřišku. Kromě toho, s nadýmáním se krevní tlak může zvyšovat, dochází k rychlému tepu a dušnosti. To jsou docela nepříjemné příznaky, které mohou výrazně zhoršit pohodu ženy..

Ke snížení nadýmání by měla být strava normalizována kvalitativně i kvantitativně. Během těhotenství by menu mělo obsahovat potraviny obsahující vlákninu. Předehřívání, jak již bylo uvedeno, by mělo být vyloučeno. Dobrým způsobem, jak normalizovat trávicí systém, je cvičení. Takový komplex by měl vytvořit lékař v souladu s individuálními charakteristikami ženy. Díky gymnastice bude možné zlepšit pohyblivost střeva a zbavit se zácpy.

Tréninkové zápasy

Tréninkové zápasy probíhají v posledním trimestru. Připravují tělo k porodu a nenesou hrozbu potratu. Normálně nejsou doprovázeny bolestí, i když se v přírodě křečí. Vzhledem k individuálním charakteristikám těla si některé ženy nemusí všimnout falešných kontrakcí. Může to být způsobeno tím, že napínání svalů břicha je v posledním měsíci těhotenství znepokojivější. Ke stabilizaci stavu během tréninků by si měly lehnout a pokusit se uvolnit svaly. Pokud napětí přetrvává, doporučuje se teplá sprcha..

Co absolutně nelze udělat těhotným

Po potvrzení těhotenství byste měli nejprve opustit špatné návyky, normalizovat životní styl a začít sledovat stravu. Kouření, užívání drog a alkoholu by mělo být zcela vyloučeno. Škodlivé návyky zpožďují vývoj plodu a vedou ke vzniku vrozených anomálií u dítěte.

Všechna zpracovaná jídla a konzervanty by měla být z nabídky vyloučena. Uzené maso by mělo být ve stravě minimalizováno a snížena spotřeba čaje a kávy. Kromě toho během těhotenství nemůžete navštívit solárium, osprchovat se a rentgenovat. Nežádoucí létají v letadle.

Prevence je klíčem ke zdraví matky a dítěte

Hlavní prevencí rozvoje mnoha patologií je správný životní styl. Během těhotenství je třeba mít na paměti odpovědnost za život a vývoj nové osoby.

To znamená, že potřebujete:

 • Minimalizujte fyzickou aktivitu a vyhněte se únavě a přepracování.
 • Sledujte možné komplikace chronických onemocnění.
 • Pravidelně navštěvujte gynekologa a proveďte všechny potřebné testy, dodržujte lékařský předpis.
 • Jezte správně.
 • Rychle léčte nachlazení.

Bolest v těhotenství v raných stádiích: příčiny, diagnostika, možné odchylky, léčba

Bolest v břiše a dolní části zad často způsobuje paniku těhotné ženy. Podle statistik je v prvním trimestru riziko potratu a rozvoje dalších patologických chorob obzvláště vysoké. Mezitím lékaři poznamenávají, že bolest v časném těhotenství mohou být způsobeny fyziologickými faktory, které nepředstavují žádné nebezpečí pro matku a plod. O tom, jak lze vyvolat nepohodlí, jak se s nimi vypořádat a kdy konzultovat s lékařem, budeme tento článek diskutovat.

Bolí žaludek v raných fázích těhotenství? Norma nebo patologie?

Od početí dítěte s budoucí matkou dochází k mnoha zdánlivě neviditelným změnám. V důsledku toho může dojít k nepohodlí v dolní části břicha nebo v dolní části zad, více o tom je dobře popsáno v článku https://www.syl.ru/article/329277/bolit-poyasnitsa-na-rannem-sroke-beremennosti-prichinyi-i -lechenie. Ale ne vždy to signalizuje nebezpečí. Je otázkou, zda žaludek v prvních týdnech těhotenství bolí, nejčastěji žena spěchá na předporodní kliniku spolu s pozitivním výsledkem testu. Pouze lékař může určit, co způsobuje stávající nepohodlí a jak je odstranit..

Bolest během těhotenství je rozdělena na porodnické a ne-porodnické. V prvním případě mohou být způsobeny fyziologickými vlastnostmi těla nebo různými patologiemi. Mezi ně patří mimoděložní těhotenství, předčasné oddělení placenty, spontánní potrat. Neporodnická bolest je spojena s poruchou orgánů, které nesouvisejí s reprodukčním systémem. Fyziologická bolest nízké intenzity lze nazvat variantou normy. Nejsou nebezpeční pro ženu a plod. Mezitím jsou situace, kdy těhotná žena může potřebovat pohotovostní lékařskou péči..

Kdy navštívit lékaře?

Okamžitá pomoc odborníka může být nezbytná, pokud v časných stádiích těhotenství bolí žaludek nebo bolest je spojena s následujícími příznaky:

 • bolest je akutní, roste v přírodě a nezmizí po zaujetí ležení;
 • bolestový syndrom je doprovázen kontrakcemi různých intenzit;
 • je zde nauzea, zvracení, poruchy fungování gastrointestinálního traktu, ztráta chuti k jídlu;
 • objevily se skvrny z genitálního traktu;
 • bolest se zvětšuje s palpací.

Výše uvedené příznaky nelze přičíst fyziologické normě. Označují patologické procesy probíhající uvnitř těla..

Fyziologické důvody

Pocity bolesti způsobené následujícími faktory nejsou pro matku a plod nebezpečné:

 1. Implantace plodu. Bolest v dolním břiše může nastat několik dní před začátkem údajné menstruace, dokonce před zpožděním. Nejpravděpodobnější příčinou nepohodlí je zavedení oplodněného vajíčka do tkáně dělohy..
 2. Podvrtnutí dělohy. V tomto případě je bolest pozorována blíže ke konci prvního trimestru. Do této doby se děloha zvětšuje a mírně mění své umístění (stoupá).
 3. Zvýšené hladiny progesteronu v těle. Bez tohoto hormonu není možné normálně nést plod, protože právě on dělá pružné vazy a klouby. K bolesti dochází v důsledku hormonálních změn v těle.
 4. Ranní nevolnost. Toxikóza (zejména zvracení) je jedním z běžných důvodů, proč spodní břicho bolí v časném těhotenství..
 5. Zácpa. Těhotenství ovlivňuje nejen lidský reprodukční systém, ale i trávicí systém. V důsledku toho nadýmání a potíže s defekací.

Patologická povaha bolesti v prvních týdnech těhotenství

Bohužel ne všechny ženy nesoucí dítě dokážou zabránit nepříjemným pocitům v břiše, které se vyskytují v raných stádiích. Pokud se objeví bolest, je důležité včas posoudit možná rizika následujících patologií:

 1. Hypertonicita dělohy. Tento stav je nejčastější příčinou bolesti břicha v časném těhotenství. S hypertonicitou se děloha stává „kamenitou“, je zdeformována a narušuje správné umístění embrya v děloze. To zase může vést k potratu. Hypertonicita dělohy vyžaduje léčení a neustálé sledování lékařem.
 2. Anembryony. Tento problém čelí asi patnáct žen ze sta. S anembryem se dítě stane životaschopným v prvních týdnech těhotenství. Žena může kromě bolesti cítit i nevolnost, nevolnost, zvracení, ale příznaky jako toxikóza, otok mléčných žláz zmizí.
 3. Mimoděložní těhotenství. Při předčasné diagnóze může mít tento stav negativní důsledky pro ženské tělo a zpochybnit další pokusy otěhotnět.

Mimoděložní těhotenství: nebezpečné příznaky

Pokud dojde k implantaci oplodněného vajíčka do jedné z vejcovodů, bude mít ženský syndrom bolesti následující charakteristické rysy:

 • bolesti křeče, jednostranné, jsou konstantní nebo periodické;
 • bolest dává levé rameno (s prasknutím trubice a krvácení);
 • silné krvácení nebo špinění (v závislosti na tom, zda se trubka praskla nebo jen zlomila);
 • silná prošívací bolest pronikající do břišní dutiny.

Na samém začátku těhotenství může být bolest tažná. Tento stav může trvat několik dní až měsíců. Mimoděložní těhotenství však vždy končí smrtí vajíčka, prasknutím vejcovodu a chirurgickým zákrokem.

Non-těhotné příčiny bolesti břicha

Během porodu dítěte se zvyšuje zatížení všech orgánů a systémů těla. Současně dochází k poklesu imunity, což může vyvolat zhoršení chronických onemocnění:

 1. Pyelonefritida. Při zánětu ledvin se žena cítí tažením bolesti v dolním břiše, vyzařující k dolní části zad. Toto onemocnění je často doprovázeno horečkou, ale někdy je asymptomatické. Pyelonefritida může být detekována pomocí obecného testu moči..
 2. Cholecystitida. U této choroby je bolest pozorována na pravé straně břicha. Zároveň je těhotná žena zvracena zvracením.
 3. Cystitida. Zánětlivé onemocnění močového měchýře je pro dítě nebezpečné, protože škodlivé mikroorganismy přes reprodukční trakt mohou proniknout přímo do plodu a narušit jeho vývoj. Cystitida je při močení doprovázena častým močením a bolestí.
 4. Gastritida. U tohoto onemocnění, které je charakteristické pro druhý trimestr, ale často se vyskytuje v časných stádiích těhotenství, je bolest v horním břiše pociťována bolestí v důsledku mačkání žaludku rostoucím dělohy..
 5. Apendicitida. Bolest nastává, když je zanícený orgán. V této situaci je nutná lékařská pomoc a chirurgický zákrok..

Patologická diagnostika

Pokud se v počátečních stádiích těhotenství objeví bolest jakékoli povahy a intenzity, měla by se žena poradit s gynekologem o konzultaci, vyšetření a léčbě (pokud je to nutné). Pro přesnou diagnózu bude poslána na:

 • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů - pomůže identifikovat mimoděložní těhotenství, novotvary a další děložní patologie;
 • pro vyšetření krve a moči - odhalí patologické procesy mimo reprodukční systém.

Nezakrývejte informace svého lékaře o předchozích potratech, potratech, mimoděložních těhotenstvích a nemocech. Tím se vyhnete komplikacím a zvolíte účinnější terapii..

Léčba bolesti břicha během těhotenství

Pokud se po vyšetření a ultrazvuku ukáže, že nepříjemné pocity jsou fyziologické povahy, může lékař doporučit ženě další relaxaci, procházky na čerstvém vzduchu, dobrou výživu. Léčba drogy v tomto případě není nutná. Pokud příčina bolesti spočívá v patologických procesech v těle, ve zhoršení chronických onemocnění, bude těhotné ženě předepsána nezbytná léčba:

 • s hypertonicitou dělohy - antispasmodická léčiva;
 • v případě mimoděložního těhotenství chirurgický zásah následovaný hormonální terapií;
 • při zánětlivých a infekčních onemocněních - léky, které neovlivňují normální nitroděložní vývoj plodu.

Bolesti zad a jejich příčiny

S nástupem těhotenství v ženském těle začíná významná restrukturalizace všech systémů. Z tohoto důvodu je v počátečních stádiích možný výskyt lehké bolesti nejen v dolní části břicha, ale také v dolní části zad. Nejčastěji tento druh nepohodlí významně neovlivňuje stav budoucí matky.

Pokud bolí dolní část zad v časném těhotenství, doporučuje se ženě:

 • chodit více na čerstvý vzduch;
 • relaxujte při nejbližším pohodlí;
 • držte se zdravé výživy, abyste předešli problémům se střevem.

Je-li bolest zad silná, doprovázená závratěmi a malátností, je to vážný důvod, proč se poradit s lékařem. Podobné příznaky mohou znamenat nebezpečné onemocnění močových cest..

Prevence bolesti během těhotenství

Následující tipy vám pomohou zmírnit stav ženy s nepohodlím v dolní části břicha a dolní části zad:

 • Nepři přejídat se;
 • trávit nejméně čtyři hodiny denně na čerstvém vzduchu;
 • zahrnout do stravy potraviny, které snižují zátěž trávicího systému, jater a ledvin;
 • neužívejte léky, doplňky stravy ani vitamíny bez lékařského předpisu.

Stojí za zmínku, že všechna výše uvedená doporučení lze použít, pouze pokud je identifikována příčina bolesti v časných stádiích těhotenství a jsou vyloučeny všechny druhy patologií a chronických chorob.

Proč mě bolí břicho během těhotenství?

Po celou dobu si těhotná žena může často všimnout, že tam něco něco bolí, pak je to píchnutí. Ve většině případů byste se neměli bát, protože se jedná o fyziologický proces. Proč mě bolí břicho během těhotenství? Více o tom v článku..

Co je to

Bolest břicha během těhotenství je běžným jevem, který ukazuje jak normální vývoj plodu, tak patologický stav.

Liší se druhem, stupněm intenzity a příčinami.

Porodnický

To jsou nepříjemné pocity, které vznikají přímo v procesu porodu plodu. Jejich trvání, intenzita a umístění jsou různé.

 1. V ováriích je pocit těžkosti.
 2. V prvních týdnech dochází v oblasti třísel k menstruačnímu nepohodlí.
 3. S mimoděložním vývojem plodu, který se také vyznačuje bolestivými a prošívanými projevy ve vaječníku.
 4. Když je placenta odpojena.

Neporodnické

To jsou nepříjemné známky, které se netýkají těhotenství. Mezi hlavní příčiny těchto podmínek patří následující procesy..

 1. Porušení zažívacího systému. Nepříjemný příznak je současně doprovázen silným nadýmáním, záchvaty nevolnosti a zvracení, neustálým pálením žáhy, zácpou a dalšími gastrointestinálními problémy. Chcete-li to napravit, je nutné vyrovnat stravu, vést zdravý životní styl;
 2. Rychlý růst děložních svalů často způsobuje charakteristický pocit. Navíc, kvůli velké děloze u ženy, jsou všechny orgány přemístěny, což může také způsobit nepříjemné pocity;
 3. Patologie zánětlivé povahy vnitřních orgánů. Například zánět může ovlivnit žlučník, jinými slovy se vyvíjí cholecystitida..

Příčiny

Jak může žaludek bolet během těhotenství v různých časech.

V prvním trimestru

Pár dní po oplodnění se ženy cítí trochu nepohodlně v podobě mírného mravenčení. Ale kupodivu tomu nikdo nevěnuje pozornost, protože dívka ani neví o početí.

Kromě toho za 5 až 7 týdnů mohou nepříjemné pocity doprovázet hrozbu spontánního přerušení, mrtvé nebo mimoděložní patologie.

Ve druhém trimestru

Pokud jde o druhý trimestr, v této době se příznak objevuje z jiných důvodů:

 1. Ve 4. měsíci se děloha začíná rychle zvyšovat, ale nevyvíjí tlak na sousední orgány. I v tomto případě může růst dělohy způsobit bolest v slabinách.
 2. Nepříjemné pocity mohou nastat v důsledku častého nervového nebo fyzického stresu..
 3. Ve druhém trimestru často dochází k porušení zažívacího traktu, což může také ovlivnit náhlý nástup nepříjemného příznaku..
 4. Akutní ostrý záchvat, který je doprovázen horečkou a závratě, může naznačovat zánět slepého střeva.

Ve třetím trimestru

Lékaři říkají, že tyto příznaky v pozdních stádiích jsou většinou spojeny s rostoucí zátěží na těle..

 1. Dítě vytlačuje trávicí systém, díky čemuž dochází k pomalému trávení přiváděného jídla.
 2. Křečovité projevy naznačují výskyt kontrakcí, ale zároveň předčasný porod a abrazi placenty.
 3. Dva týdny před porodem má každá druhá dívka falešné kontrakce, které jsou často považovány za nástup porodu.

Hlavní věcí je nebát se a zůstat v klidu.

Co by mohlo být nebezpečné

Existuje mnoho situací, kdy žaludek bolí během těhotenství, takže jen časté.

 1. Hrozba spontánního potratu je až 22 týdnů. V počáteční fázi se děloha začne táhnout. Obvykle se najednou objeví nepříjemný symptom a žena okamžitě začne panikařit. Takové pocity jsou podobné premenstruačním pocitům. Intenzita a povaha útoků se mohou lišit: stávají se křeče s určitou frekvencí.
 2. Zvýšený tón. V polovině případů tato patologie naznačuje nedobrovolnou kontrakci děložních svalů, tento stav není třeba léčit. Protože to jde samo o sobě. V některých případech však může lékař jako bezpečnostní síť doporučit, aby si žena lehla kvůli zachování.
 3. Předčasné oddělení placenty. Tento stav je charakteristický pro pozdní období. Malá část odloučení způsobuje nepříjemnou tažnou bolest, skromný krvavý vaginální výtok. Pokud je místo odloučení velké, silné a ostré křeče, dochází k silnému krvácení.
 4. V posledních týdnech má většina žen kontrakce. Útoky jsou ostré, intenzivní.

Během těhotenství nemusíte ignorovat ani krátkodobou bolest, v případě jakéhokoli onemocnění byste se měli obrátit na prenatální kliniku.

Kdy a na koho se obrátit

Co dělat, když váš žaludek bolí během těhotenství? Nejprve navštivte lékaře.

Během těhotenství zažívá každá žena v různých časech nepříjemný pocit v podbřišku. Chcete-li tento stav vyloučit, musíte okamžitě kontaktovat gynekologa.

Bude-li to nutné, bude odkazovat na úzké odborníky.

Diagnostika

V raných stadiích těhotenství je povolen ultrazvuk plodu a pánevních orgánů. Také v prvním trimestru se sbírá lékařská anamnéza pacienta, předepisuje se gynekologické vyšetření na křesle, obecné vyšetření krve a moči.

Ve druhém trimestru se provádí rozsáhlé vyšetření k diagnostice onemocnění. Výsledky budou stačit k identifikaci patologie. Je možné provádět počítačovou diagnostiku a ve vážných situacích rentgenovou studii.

Pokud má pacient podezření na vzácné patologie, je pro úzce zaměřené studie předepsán biomateriální plot..

Léčebné metody

Pokud jste během těhotenství zaznamenali silnou bolest břicha, neměli byste užívat léky bez lékařského předpisu. Nakonec, pokud žaludek bolí během těhotenství, může to znamenat vážné problémy.

Název patologieLéčebná metodaPodstata léčby
EctopicLaparoskopieCelá operace se provádí pod vlivem celkové anestézie, takže se pacient nemá čeho bát. Lékař zavádí do břišní dutiny speciální nástroje pod přísným dohledem ultrazvukového vyšetření. Pak začne odstraňovat vajíčko plodu z vejcovodů
ZmrazeníVakuové odsávání nebo mechanické čištěníTrvání operace je 30 minut. Aspirace se provádí pod vlivem celkové anestézie. Po operaci může pacient za pár hodin jít domů
Zlomení placentyDrogová terapieDroga je Utrozhestan nebo Duphaston. To jsou hormonální drogy. V závislosti na rozsahu oddělení je předepsána jiná dávka. V závažné formě jsou předepsány 2 tablety Dufastonu nebo 2 svíčky Utrozhestanu. Jedno ráno a jeden večer
Předčasné narozeníAnestezie a sedacePředepisují se anestetika: nos-pa, ketorol, analgin
Tokolytická terapiePodstatou léčby je snížení stahů dělohy
AntibiotikaPředepisuje se pro preventivní účely, protože častou příčinou předčasného porodu je přítomnost infekce v těle matky

Jak je vidět z tabulky, důvody výskytu bolesti během gestačního období mohou být různé problémy.

Prevence

Pro prevenci patologií během těhotenství je třeba dodržovat následující opatření.

 1. Dodržujte správnou stravu, jejíž podstatou je její fragmentace. Jezte pětkrát až šestkrát denně v malých porcích..
 2. Jezte více čerstvého ovoce a zeleniny, nezapomeňte je před jídlem umýt;
 3. Také konzumujte fermentované mléčné výrobky denně.
 4. Vyloučte kořenitá, mastná, uzená a smažená jídla.
 5. Pití velkého množství tekutiny však stojí za zvážení, že silné pití je u žen trpících edémem kontraindikováno..

Hlavní věc je usmívat se a být v dobré náladě tak často, jak je to možné. Stres a nervózní zážitky vždy negativně ovlivňují naše tělo a celkový stav..

Těhotná žena má bolesti žaludku. Příčiny bolesti břicha

Snad jedním z nejvíce znepokojujících příznaků, které způsobí, že se téměř každá nastávající matka obává, je bolest břicha. A ačkoli příčina jejich výskytu zdaleka není vždy vážná, je nemožné ignorovat takový signál organismu..

Kdy a proč bolí břicho? Existuje nějaký důvod k obavám nebo nemůžete panikařit? Jak zmírnit stav?

Příčiny bolesti břicha u těhotné ženy. Fotografie - Lory Photo Bank

Bezpečná bolest břicha u těhotné ženy

V některých případech není bolest břicha tak špatná, jak by se mohla zdát..

Důvod 1: Trávení

Jednou z nejčastějších příčin bolesti břicha jsou zažívací potíže, které jsou známé nejchudším matkám..

 • Mírná bolest, tahání, lokalizovaná po stranách?

Pravděpodobně je důvodem, že obsah střeva je příliš pomalý. Zápcha se vyskytuje u mnoha těhotných žen. Je to kvůli změně hormonálního pozadí..

 • Bolesti jsou tupé, praskající, pod pupkem (častěji vlevo)?

K takové bolesti dochází při zvýšené tvorbě plynu a opět u vzácných stolic..

 • Nezapomeňte do denní nabídky zahrnout zeleninu a ovoce (čerstvé, vařené nebo pečené), mléčné výrobky a otruby. Sledujte také svůj pitný režim..
 • Jezte po částech, trochu, 4-5krát denně.
 • Používejte měkká přírodní projímadla (sušené meruňky, švestky, kiwi, banány, jablka).
 • Vyloučte ze stravy potraviny, které způsobují zvýšenou tvorbu plynu (bílé a růžičkové klíčky, luštěniny).
 • Omezte mastná, sladká a rafinovaná jídla..
 • Nezapomeňte na fyzickou aktivitu (samozřejmě se souhlasem lékaře a bez fanatismu).

Důvod 2: podvrtnutí

Ostrá a zároveň krátká bolest v slabinách a nad pubis je důsledkem napětí vazů, které drží rostoucí a těžší dělohu. Nepříjemné pocity, ale jen.

Obvykle k tomuto druhu bolesti dochází s ostrou změnou polohy nebo dokonce kašlem a kýcháním. Pokuste se vstát a hladce se otočit a ne zvedat závaží. Při kašlání a kýchání držte břicho rukama. V tomto případě vás záchvaty takové bolesti otravují mnohem méně.

Důvod 3: příprava kloubů při porodu

Bolest v oblasti ochlupení, ke které dochází při chůzi nebo sezení na tvrdém povrchu v druhé polovině těhotenství, hlásí, že se tělo připravuje na porod. Produkuje hormon relaxin, který působí na chrupavku, vazy a klouby pánevních kostí. V důsledku toho se některé sloučeniny liší, aby se usnadnil proces narození dítěte..

Správně zvolený obvaz a cvičení na fitball významně zlepší stav budoucí matky.

Důvod 4: pohyby dítěte

V pozdějších fázích mohou náhlé pohyby dítěte také způsobit bolest. Jsou zvláště patrné s plným močovým měchýřem.

Změňte si pózu, uvolněte se, pohladte si žaludek a promluvte si s dítětem.

Jaké bolesti břicha u těhotné ženy jsou nebezpečné

Ale ne vždy jsou příčiny výsledné bolesti tak neškodné. V některých případech je lepší hrát bezpečně a co nejdříve vyhledat lékaře..

Nebezpečí 1: hrozba potratu

Špatným příznakem je tažení bolestí, které se podobají menstruačním bolestem, které jsou lokalizovány ve středu dolního břicha, někdy se uvolňují v sakrální oblasti. V některých případech mohou být doprovázeny výtokem ze sliznice a / nebo zvýšenou nutkáním k močení. Ne vždy, ale často tak tělo varuje před možným potratem.

Pokud je to možné, rychlejší v posteli. Lehněte si, uvolněte se, pokuste se nemyslet na špatné, přečtěte si svou oblíbenou knihu nebo se podívejte na dobrý klidný film. Je však lepší riskovat a zavolat sanitku. V tomto případě je mnohem pravděpodobnější, že vše skončí dobře..

Pokud se bolesti stanou křeče a objeví se špinění, neváhejte ani minutu: embryo je ve vážném nebezpečí.

Nebezpečí 2: hrozba předčasného porodu

Bolesti, které se objevují v pozdějších stádiích, ve kterých nastávající matka cítí významné napětí dělohy, jsou také nebezpečné. Existují časté případy, kdy varují před hrozbou předčasného porodu.

Okamžitě navštivte lékaře. V tomto případě je předpověď docela příznivá.

Nebezpečí 3: cervikální nedostatečnost

Kreslení (ne křeče!) Bolesti v podbřišku, které nejsou doprovázeny sekrecemi, mohou naznačovat vyvíjející se isthmic-cervikální nedostatečnost (ICI). V tomto případě v důsledku slabosti vnitřního hltanu děložního čípku dochází k jeho postupnému předčasnému otevírání, které je plné možné infekce amniotické tekutiny nebo dokonce předčasného porodu.

Nezapomeňte sdělit lékaři o všem. Hormonální terapie a porodnické pesar nebo šití (s ICI v raných stádiích, až do 24 týdnů těhotenství) se ukázaly jako velmi účinné prostředky, které pomáhají při přípravě dítěte.

Nebezpečí 4: přerušení placenty

Bolest v břiše může varovat před počátkem placentálního narušení. Pokud je to důvod, bolí to přesně tam, kde došlo k oddělení. V tomto případě je často také zaznamenáno špinění..

Při včasné diagnóze je prognóza obvykle příznivá. Pro léčení placentárního narušení se předepisují tocolytická a antispasmodická léčiva, železo atd. Pokud dojde v pozdějších fázích k oddělení, obvykle se uchylují k císařskému řezu.

Nebezpečí 5: cystitida

Další důvod je známý mnoha nastávajícím matkám. Zánět močového měchýře (cystitida) je častější u těhotných žen. Kromě toho mluvíme o infekční (způsobené bakteriemi) cystitidě a o té, která se objevuje v důsledku změn v hormonálním pozadí nebo imunosuprese (inhibice imunity).

Bez ohledu na příčinu se v dolním břiše objevují tlakové bolesti a obvykle se zesilují, když je močový měchýř plný. Dalším příznakem je zvýšené nutkání k močení. To je případ, kdy lidé často chodí na záchod, ale jen velmi málo, i když se zdá, že již neexistuje žádná síla, která by vydržela. Charakteristická je také ostrá řezná bolest během močení. Menší krvácení na konci močení a horečka jsou možné..

V žádném případě netolerujte a nedoufejte, že všechno projde samo. Nejen příznaky jsou bolestivé a otravné, takže při absenci řádného ošetření jsou plné infekce ledvin. A lékař vám předepíše léky, které nepoškodí dítě.

Byla vyvinuta strava k úlevě od cystitidy. Jezte dušené maso, vařené a pečené pokrmy a úplně zlikvidujte kořeněná, smažená a mastná jídla (i když zodpovědné budoucí matky již tyto tipy sledují během těhotenství). Užitečné jsou ovocné nápoje z brusinek a brusinek..

Nebezpečí 6: zánět slepého střeva

Následující důvod, naštěstí, není příliš častý. Ale jen v případě, budeme mluvit o tom. Pokud se náhlá prudká bolest postupně promění v bolest a prohlásí se na pravé straně dolního břicha (na delší období - vyšší), můžeme hovořit o akutní apendicitidě. Další výstražné zvonky - nevolnost, zvracení, horečka. Upozornění: pokud je příčinou zánět slepého střeva, bolest zesiluje, když nastávající matka leží na pravé straně. To je způsobeno skutečností, že těžká děloha tlačí na zanícený dodatek.

Okamžitě zavolat sanitku a souhlasit s operací. Toto poškodí dítě mnohem méně, než je možné peritonitida..

Jak vidíte, existuje mnoho příčin bolesti v různých časech. Proto je v každém případě lepší konzultovat lékaře. A v našem článku se dozvíte, jak přesněji popsat povahu bolesti a další příznaky, které odborníkovi pomohou přesněji a rychleji pochopit, co se s vámi děje..

Články O Neplodnosti