Hlavní Výživa

Bolest žaludku během těhotenství

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Bolest žaludku během těhotenství je známá každé druhé ženě, která čeká dítě.

Nepříjemné pocity trápily nastávající matku, a to jak v prvním trimestru, tak později. Nejčastěji gynekologové vysvětlují bolest rostoucí děloží, která postupně vytlačuje vnitřní orgány, ale nezapomeňte, že u 44% žen těhotenství vyvolává exacerbaci chronických gastrointestinálních nemocí.

Proč žaludek bolí během těhotenství?

Bolest v žaludku během těhotenství může být způsobena různými příčinami a může mít různý stupeň nebezpečí..

Nejběžnějším faktorem, který vyvolává žaludeční bolest, je neustále rostoucí děloha, která postupně vytlačuje vnitřní orgány, aniž by se samozřejmě vyhýbala gastrointestinálnímu traktu. Zvýšení dělohy může také ovlivnit normální průchod potravy do jícnu (reflux).

Bolest žaludku může být navíc způsobena:

 • Stres.
 • Přejídání společné většině těhotných žen.
 • Dlouhé intervaly mezi jídly (nebo tzv. Hladovými bolestmi).
 • Trávení a nedostatečná sekrece žaludeční šťávy (hypokyselinové stavy).
 • Pálení žáhy.
 • Zácpa a jiné problémy se stolicí.
 • Toxikóza a dokonce i sebemenší napětí břišních svalů.

Přes šťastné měsíce v ženském životě je její tělo zdůrazněno; během tohoto období je oslaben, což znamená - nejzranitelnější. Proto se bakteriální, virové a plísňové infekce snadno „drží“.

V průběhu těhotenství se navíc zhoršují chronická gastrointestinální onemocnění, jako je gastritida (podle statistik trpí 70% žen), žaludeční a dvanáctníkové vředy, zvýšená kyselost; problémy s játry, slinivkou a žlučníkem.

Nezapomeňte, že během těhotenství většina trpí alergií (i když ji nastávající matka nebyla dříve vystavena) na některé potravinářské výrobky - to je další důvod bolesti.

Příčiny bolesti žaludku během těhotenství

 1. Různé typy gastritidy:
  • Bakteriální.
  • Stresující.
  • Erozivní.
  • Houby, virové.
  • Atrofický.
 2. Žaludeční vřed.
 3. Žaludeční polypy.
 4. Nesprávná výživa vedoucí k:
  1. Dyspeptické jevy.
  2. Zácpa.
 5. Napětí břišní svaly.
 6. Přepracování.
 7. Infekce.
 8. Zranění při úrazech.

Bolest žaludku během těhotenství může být způsobena virovou nebo bakteriální infekcí. Poté doprovodné příznaky, kromě bolesti - křeče, zvracení, nevolnost, průjem. Tato symptomatologie může přetrvávat od jednoho dne do 72 hodin. Otrava jídlem se může projevit jako bolest břicha a průjem, nevolnost a zvracení. Bolest žaludku může také nastat v důsledku bolesti v krku nebo zápal plic..

Stává se, že bolest v žaludku během těhotenství je doprovázena konstantním napětím a bolestí v dolním břiše. Tyto příznaky se mohou objevit v důsledku vývoje apendicitidy. Pak potřebujete konzultaci s chirurgem.

Příčiny bolesti v žaludku ozařovací povahy, tj. Nesouvisející se samotným žaludkem, u těhotných žen mohou být onemocnění gastrointestinálního traktu - žlučník, játra, slinivka, onemocnění bakteriální nebo virové etiologie močového systému: močová trubice, ledviny, močovod.

Příčinou bolesti žaludku může být nesnášenlivost laktózy (tj. Nesnášenlivost mléčných výrobků). Když takové těhotné ženy pijí mléko, začnou pociťovat bolest v žaludku. Tyto bolesti jsou doprovázeny různými typy potravinových alergií. Mohou nastat při jídle nebo bezprostředně po jídle..

Co zvyšuje bolest břicha během těhotenství?

Bolest může být zhoršena, když se onemocnění stává chronickým..

Je třeba vědět, že ve 44% případů u těhotných žen se žaludeční bolestí může dojít k remisi dvanáctníkového vředu nebo žaludku. Důvodem je velké množství progesteronu, který se v těle těhotné ženy aktivně produkuje. Přispívá k produkci velkého množství hlenu, který posiluje žaludek, a tím snižuje a zabraňuje výskytu bolesti v žaludku.

Příznaky bolesti žaludku během těhotenství

Bolest v žaludku během těhotenství, která se křeče v přírodě, se může objevit s neurózou, gastritidou a jinými nemocemi neurologické povahy. Nejčastěji taková bolest začíná náhle a brzy zmizí..

Často je bolest v žaludku zaměňována s bolestí ve střevech. Žaludeční bolest je hmatná nad pupkem nebo v levém hypochondriu, střeva se vyznačují nepříjemnými pocity v oblasti pod pupkem.

Pokud je bolest v žaludku během těhotenství velmi silná a řezná, pak to nijak nesouvisí s fyziologickými změnami, které se vyskytují během těhotenství. Mělo by být obezřetné, pokud dojde k bolesti spolu s těmito průvodními příznaky:

 • Trvalé křeče.
 • Zvracení.
 • Průjem.
 • Krev ve výkalech.
 • Obecný pokles pohody: letargie, únava, deprese.

Jak intenzivní je bolest během těhotenství??

Jeho intenzita se může lišit - od mírné po velmi silnou. Pokud je bolest v žaludku chronická, může být bolestivá, ale není závažná (peptický vřed, rakovina žaludku, duodenitida). Žena proto nemusí tuto bolest dlouho věnovat, dokud bolestivé pocity nezačnou zesílit. Je však vhodné se okamžitě poradit s lékařem, protože důsledky jsou nepředvídatelné.

Samozřejmě nelze určit silou bolesti, kterou nemoc způsobila. Je pravda, že každá žena má své vlastní vnímání bolesti - práh bolesti může být vysoký nebo nízký. Záleží na tom, zda žena bude mít silnou bolest nebo plíce, které může nějakou dobu tolerovat. Je třeba poznamenat, že při exacerbaci peptického vředu nemusí být cítit bolest..

Pokud žaludek bolí na začátku těhotenství

Bolest v žaludku během časného těhotenství zarostlá neuvěřitelným množstvím mýtů, většinou nepodložených.

Největší mylnou představou je hrozba potratu nebo mimoděložního těhotenství. Ve skutečnosti takové nebezpečí existuje, ale nemá nic společného s bolestí nad pupkem.

Bolest žaludku na začátku těhotenství je nejčastěji spojena s reakcí těla na stres. Během tohoto období (první trimestr) je žena nejvíce podrážděná, což ovlivňuje stav žaludeční sliznice. Kromě toho je tělo navíc zatíženo hormonálním nárůstem a fyziologickými změnami..

V raných fázích těhotenství trpí většina žen toxikózou, takže odmítají jíst. Je to přísně zakázáno, protože nedostatek vitamínů a minerálů, které jsou obsaženy ve výrobcích, může nepříznivě ovlivnit gastrointestinální trakt.

Nezapomeňte, že na začátku těhotenství se zhoršují chronická gastrointestinální onemocnění (zejména gastritida a vředy). Proto je nezbytné důkladné vyšetření a pozorování gynekologa a gastroenterologa.

Pokud to bolí v žaludku v pozdním těhotenství

Pozdní bolesti žaludku během těhotenství z různých důvodů.

Pokud žaludek bolí po 27 týdnech těhotenství, jsou to ve většině případů fyziologické důvody. Faktem je, že rostoucí děloha vytlačuje všechny vnitřní orgány nahoru; plíce a žaludek trpí tímto procesem nejvíce. Kromě toho se v pozdějších fázích těhotenství snižuje tón svěrače, což komplikuje průchod potravy. Také přejídání může být příčinou bolesti v žaludku po 27 týdnech těhotenství.

Pokud je bolest žaludku doprovázena nevolností, zvracením, průjmem a slabostí, jedná se o známku otravy jídlem. V takovém případě byste se měli okamžitě poradit s lékařem, který vám předepíše nejbezpečnější léčbu, a pokud je to nutné, nechte ženu pod dozorem na infekčním oddělení.

Když žaludek bolí po 39 týdnech těhotenství, měli byste okamžitě vyhledat pomoc gynekologa. Faktem je, že v posledních stádiích těhotenství (37–40 týdnů) se záchvaty bolesti v žaludku a doprovodné příznaky (pálení žáhy a zažívací potíže) vyskytují mnohem méně často, protože hlava dítěte klesá a děloha vyvíjí na žaludek menší tlak..

Infekce může způsobit bolest žaludku během těhotenství po 39 týdnech; docela často bolest v této fázi těhotenství naznačuje předčasné narození.

Povaha bolesti žaludku při porodu dítěte

S bolestí žaludku během těhotenství mohou často nastat komplikace. To může naznačovat, že žena může mít další průvodní nemoci. Například pálivá bolest s gastritidou může být doprovázena vředem nebo soláriem. Těhotné ženy, které trpí chronickou gastritidou, často trpí těžkostí v břiše a pocitem plnosti. Tento pocit může také nastat při poškození pyloru. Tyto příznaky se mohou objevit také u cholecystitidy, kolitidy, pankreatitidy nebo u jiných onemocnění gastrointestinálního traktu.

Pokud má žena silnou bolest v žaludku, může být příčinou gastritida v kombinaci s kolitidou a pankreatitidou. Tito pacienti mohou mít tupou bolest, která dlouho nezmizí. Ale s žaludečním vředem nebo duodenálním vředem může být bolest křečovitá, ostrá, silná, paroxysmální. Ale bolest, kterou ženy charakterizují jako dýku, se děje s perforovaným vředem.

Je velmi důležité vědět, jaké jsou příznaky bolesti žaludku během těhotenství. Záleží na tom, jaká bude příčina bolesti žaludku. To je velmi důležité pro diagnostiku. Chcete-li zjistit příčinu bolesti žaludku, musíte zvážit vztah bolesti k jídlu. Při chronické gastritidě se po jídle objevují bolesti velmi krátkou dobu - téměř okamžitě. Zejména po kyselých a mastných potravinách. Pokud má žena vřed, může se bolest vyskytnout okamžitě po jídle, ale ne více než po dobu 1,5 hodiny. Pokud má žena pylorický vřed, může se bolest objevit kolem 1,5 hodiny po jídle.

Pokud se vřed již rozšířil v dvanáctníku, bolest se objeví později než hodinu a půl po jídle. Pokud má jídlo velmi vysoké procento kyselosti, například mléčné výrobky (nikoli však kyselé mléko), vařené maso, pak bolest žaludku u těhotných žen nastane později, více než 2 hodiny po jídle.

Pokud těhotná žena bere rostlinné potraviny s hrubou vlákninou, zeleninové marinády, černý chléb, konzervované potraviny, bolest může být brzy.

Pokud je přítomna duodenitida, dvanáctníkový vřed, může se před nutkáním k jídlu objevit bolest. Takoví pacienti obvykle jedí v noci, bolest zmizí po požití mléčných tekutých kaší nebo měkkých, dobře mletých potravin. Například různé bramborové kaše, mleté ​​maso - ryby a maso. Pokud užíváte sodu, bolest v žaludku těhotné ženy také nebude tak intenzivní.

Bolest v gastrointestinálním traktu může také zesílit po těžkém přetížení (fyzické) nebo duševním stresu. Když se u ženy vyvine duodenitida nebo vřed, bolest je spojena přesně s fyzickým přetížením a emočním stresem..

Bolest v těhotenství v raných stádiích: příčiny, diagnostika, možné odchylky, léčba

Bolest v břiše a dolní části zad často způsobuje paniku těhotné ženy. Podle statistik je v prvním trimestru riziko potratu a rozvoje dalších patologických chorob obzvláště vysoké. Mezitím lékaři poznamenávají, že bolest v časném těhotenství mohou být způsobeny fyziologickými faktory, které nepředstavují žádné nebezpečí pro matku a plod. O tom, jak lze vyvolat nepohodlí, jak se s nimi vypořádat a kdy konzultovat s lékařem, budeme tento článek diskutovat.

Bolí žaludek v raných fázích těhotenství? Norma nebo patologie?

Od početí dítěte s budoucí matkou dochází k mnoha zdánlivě neviditelným změnám. V důsledku toho může dojít k nepohodlí v dolní části břicha nebo v dolní části zad, více o tom je dobře popsáno v článku https://www.syl.ru/article/329277/bolit-poyasnitsa-na-rannem-sroke-beremennosti-prichinyi-i -lechenie. Ale ne vždy to signalizuje nebezpečí. Je otázkou, zda žaludek v prvních týdnech těhotenství bolí, nejčastěji žena spěchá na předporodní kliniku spolu s pozitivním výsledkem testu. Pouze lékař může určit, co způsobuje stávající nepohodlí a jak je odstranit..

Bolest během těhotenství je rozdělena na porodnické a ne-porodnické. V prvním případě mohou být způsobeny fyziologickými vlastnostmi těla nebo různými patologiemi. Mezi ně patří mimoděložní těhotenství, předčasné oddělení placenty, spontánní potrat. Neporodnická bolest je spojena s poruchou orgánů, které nesouvisejí s reprodukčním systémem. Fyziologická bolest nízké intenzity lze nazvat variantou normy. Nejsou nebezpeční pro ženu a plod. Mezitím jsou situace, kdy těhotná žena může potřebovat pohotovostní lékařskou péči..

Kdy navštívit lékaře?

Okamžitá pomoc odborníka může být nezbytná, pokud v časných stádiích těhotenství bolí žaludek nebo bolest je spojena s následujícími příznaky:

 • bolest je akutní, roste v přírodě a nezmizí po zaujetí ležení;
 • bolestový syndrom je doprovázen kontrakcemi různých intenzit;
 • je zde nauzea, zvracení, poruchy fungování gastrointestinálního traktu, ztráta chuti k jídlu;
 • objevily se skvrny z genitálního traktu;
 • bolest se zvětšuje s palpací.

Výše uvedené příznaky nelze přičíst fyziologické normě. Označují patologické procesy probíhající uvnitř těla..

Fyziologické důvody

Pocity bolesti způsobené následujícími faktory nejsou pro matku a plod nebezpečné:

 1. Implantace plodu. Bolest v dolním břiše může nastat několik dní před začátkem údajné menstruace, dokonce před zpožděním. Nejpravděpodobnější příčinou nepohodlí je zavedení oplodněného vajíčka do tkáně dělohy..
 2. Podvrtnutí dělohy. V tomto případě je bolest pozorována blíže ke konci prvního trimestru. Do této doby se děloha zvětšuje a mírně mění své umístění (stoupá).
 3. Zvýšené hladiny progesteronu v těle. Bez tohoto hormonu není možné normálně nést plod, protože právě on dělá pružné vazy a klouby. K bolesti dochází v důsledku hormonálních změn v těle.
 4. Ranní nevolnost. Toxikóza (zejména zvracení) je jedním z běžných důvodů, proč spodní břicho bolí v časném těhotenství..
 5. Zácpa. Těhotenství ovlivňuje nejen lidský reprodukční systém, ale i trávicí systém. V důsledku toho nadýmání a potíže s defekací.

Patologická povaha bolesti v prvních týdnech těhotenství

Bohužel ne všechny ženy nesoucí dítě dokážou zabránit nepříjemným pocitům v břiše, které se vyskytují v raných stádiích. Pokud se objeví bolest, je důležité včas posoudit možná rizika následujících patologií:

 1. Hypertonicita dělohy. Tento stav je nejčastější příčinou bolesti břicha v časném těhotenství. S hypertonicitou se děloha stává „kamenitou“, je zdeformována a narušuje správné umístění embrya v děloze. To zase může vést k potratu. Hypertonicita dělohy vyžaduje léčení a neustálé sledování lékařem.
 2. Anembryony. Tento problém čelí asi patnáct žen ze sta. S anembryem se dítě stane životaschopným v prvních týdnech těhotenství. Žena může kromě bolesti cítit i nevolnost, nevolnost, zvracení, ale příznaky jako toxikóza, otok mléčných žláz zmizí.
 3. Mimoděložní těhotenství. Při předčasné diagnóze může mít tento stav negativní důsledky pro ženské tělo a zpochybnit další pokusy otěhotnět.

Mimoděložní těhotenství: nebezpečné příznaky

Pokud dojde k implantaci oplodněného vajíčka do jedné z vejcovodů, bude mít ženský syndrom bolesti následující charakteristické rysy:

 • bolesti křeče, jednostranné, jsou konstantní nebo periodické;
 • bolest dává levé rameno (s prasknutím trubice a krvácení);
 • silné krvácení nebo špinění (v závislosti na tom, zda se trubka praskla nebo jen zlomila);
 • silná prošívací bolest pronikající do břišní dutiny.

Na samém začátku těhotenství může být bolest tažná. Tento stav může trvat několik dní až měsíců. Mimoděložní těhotenství však vždy končí smrtí vajíčka, prasknutím vejcovodu a chirurgickým zákrokem.

Non-těhotné příčiny bolesti břicha

Během porodu dítěte se zvyšuje zatížení všech orgánů a systémů těla. Současně dochází k poklesu imunity, což může vyvolat zhoršení chronických onemocnění:

 1. Pyelonefritida. Při zánětu ledvin se žena cítí tažením bolesti v dolním břiše, vyzařující k dolní části zad. Toto onemocnění je často doprovázeno horečkou, ale někdy je asymptomatické. Pyelonefritida může být detekována pomocí obecného testu moči..
 2. Cholecystitida. U této choroby je bolest pozorována na pravé straně břicha. Zároveň je těhotná žena zvracena zvracením.
 3. Cystitida. Zánětlivé onemocnění močového měchýře je pro dítě nebezpečné, protože škodlivé mikroorganismy přes reprodukční trakt mohou proniknout přímo do plodu a narušit jeho vývoj. Cystitida je při močení doprovázena častým močením a bolestí.
 4. Gastritida. U tohoto onemocnění, které je charakteristické pro druhý trimestr, ale často se vyskytuje v časných stádiích těhotenství, je bolest v horním břiše pociťována bolestí v důsledku mačkání žaludku rostoucím dělohy..
 5. Apendicitida. Bolest nastává, když je zanícený orgán. V této situaci je nutná lékařská pomoc a chirurgický zákrok..

Patologická diagnostika

Pokud se v počátečních stádiích těhotenství objeví bolest jakékoli povahy a intenzity, měla by se žena poradit s gynekologem o konzultaci, vyšetření a léčbě (pokud je to nutné). Pro přesnou diagnózu bude poslána na:

 • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů - pomůže identifikovat mimoděložní těhotenství, novotvary a další děložní patologie;
 • pro vyšetření krve a moči - odhalí patologické procesy mimo reprodukční systém.

Nezakrývejte informace svého lékaře o předchozích potratech, potratech, mimoděložních těhotenstvích a nemocech. Tím se vyhnete komplikacím a zvolíte účinnější terapii..

Léčba bolesti břicha během těhotenství

Pokud se po vyšetření a ultrazvuku ukáže, že nepříjemné pocity jsou fyziologické povahy, může lékař doporučit ženě další relaxaci, procházky na čerstvém vzduchu, dobrou výživu. Léčba drogy v tomto případě není nutná. Pokud příčina bolesti spočívá v patologických procesech v těle, ve zhoršení chronických onemocnění, bude těhotné ženě předepsána nezbytná léčba:

 • s hypertonicitou dělohy - antispasmodická léčiva;
 • v případě mimoděložního těhotenství chirurgický zásah následovaný hormonální terapií;
 • při zánětlivých a infekčních onemocněních - léky, které neovlivňují normální nitroděložní vývoj plodu.

Bolesti zad a jejich příčiny

S nástupem těhotenství v ženském těle začíná významná restrukturalizace všech systémů. Z tohoto důvodu je v počátečních stádiích možný výskyt lehké bolesti nejen v dolní části břicha, ale také v dolní části zad. Nejčastěji tento druh nepohodlí významně neovlivňuje stav budoucí matky.

Pokud bolí dolní část zad v časném těhotenství, doporučuje se ženě:

 • chodit více na čerstvý vzduch;
 • relaxujte při nejbližším pohodlí;
 • držte se zdravé výživy, abyste předešli problémům se střevem.

Je-li bolest zad silná, doprovázená závratěmi a malátností, je to vážný důvod, proč se poradit s lékařem. Podobné příznaky mohou znamenat nebezpečné onemocnění močových cest..

Prevence bolesti během těhotenství

Následující tipy vám pomohou zmírnit stav ženy s nepohodlím v dolní části břicha a dolní části zad:

 • Nepři přejídat se;
 • trávit nejméně čtyři hodiny denně na čerstvém vzduchu;
 • zahrnout do stravy potraviny, které snižují zátěž trávicího systému, jater a ledvin;
 • neužívejte léky, doplňky stravy ani vitamíny bez lékařského předpisu.

Stojí za zmínku, že všechna výše uvedená doporučení lze použít, pouze pokud je identifikována příčina bolesti v časných stádiích těhotenství a jsou vyloučeny všechny druhy patologií a chronických chorob.

Tahání břicha na začátku těhotenství: jak rozpoznat hrozbu?

Kreslení bolesti v podbřišku je běžným jevem, který často doprovází nastávající matku. Nelze ignorovat tažné bolesti, zvláště v prvním trimestru, je lepší vyhledat pomoc odborníka. Existují však situace, kdy by bolest neměla být problémem. Takže v jakých případech je tahání bolesti jasným znakem hrozby? Tento článek pochopíme.

Proč kreslí bolesti v raných fázích

Praxe ukazuje, že různé známky mohou naznačovat počátek početí. To se týká takových jevů, jako je otok hrudníku, toxikóza, zvracení, závratě, bolesti hlavy, zvýšená citlivost na pachy a dokonce i bolest v dolním břiše. Často se stává, že v raných fázích dolního břicha se táhne jako před menstruací. Mnoho matek však naznačuje, že brzy začne menstruace a tomuto příznaku nevěnují pozornost..

U mnoha žen prochází nepohodlí v podbřišku téměř nepostřehnutelně, takže nepropadá panice a nevede známý životní styl. Stává se také, že bolesti jsou velmi intenzivní a je prostě nemožné si toho nevšimnout. Pokud dívka již provedla těhotenský test, takový nepříjemný příznak ji nutí přemýšlet, zda je všechno v pořádku s dítětem.

Povaha bolesti v podbřišku je individuální pro každou ženu. Pro některé jsou tažné bolesti tak zanedbatelné, že se necítí příliš nepohodlně a nevidí žádný důvod k obavám. V jiných případech žaludek v raných fázích těhotenství bolí a táhne docela zřetelně, což nás nutí přemýšlet o přítomnosti problémů s přenášením dítěte.

V každém případě odborníci uznávají takové pocity v počátečním období jako normu, což je vysvětleno změnami v hormonálním pozadí. Tělo těhotné ženy je nakonfigurováno tak, aby porodilo dítě, takže restrukturalizace zachycuje všechny systémy.

Při tažení bolesti nejsou nebezpečné během těhotenství?

Kreslení bolesti na začátku těhotenství je fyziologické a patologické. Fyziologické bolesti nejsou hrozbou pro těhotenství. S takovými bolestmi se spodní břicho táhne dočasně a ne neustále (pokud si odpočinete, bolest se zastaví); bolest se táhne v přírodě, neexistují žádné ostré a stísněné bolesti. Kromě pocitu tažení není pozorování; po užití no-shpa nebo použití svíček s papaverinem intenzita bolesti prochází; bolest může být snadno tolerována, nedochází ke zvýšení bolesti; nedochází k prudkému poklesu krevního tlaku; Nebylo pozorováno žádné zvýšení srdeční frekvence ani zvracení.

Mezi bezpečné příčiny bolesti se rozlišují:

 • V důsledku kontrakce a růstu děložních svalů. Ligamenty a svaly se přizpůsobují zajímavé poloze, tedy pocitu těžkosti a tažení bolestí. Určitá cvičení, držení těla a relaxace pomohou problém vyřešit..
 • Bolest, která se objevuje po početí, může být jedním z prvních příznaků těhotenství. Ještě před zpožděním se objevují pocity podobné bolestem doprovázející menstruaci;
 • Kreslení bolesti může také nastat v důsledku spěchu krve do dělohy, a jak krevní oběh v ní začíná zvyšovat.
 • Střevní porucha. Hormon progesteron pomáhá uvolňovat nejen svaly dělohy, ale také zbytek orgánů hladkého svalstva, včetně střev, jídlo nemá čas trávit v čase, což způsobuje stagnaci, což vede k tažení bolesti a nadýmání, kolice, nadýmání, zácpa atd..

Pokud však i tyto bolesti způsobené tažením způsobují obavy a vzrušení, můžete se obrátit na odborníka!

Nebezpečné bolesti při kreslení během těhotenství

Patologická bolest, při neexistenci včasné lékařské péče, často ohrožuje těhotenství. Dále zvažte známky nebezpečné tažné bolesti:

 • Bolesti v dolní části břicha jsou doprovázeny bolestí v dolní části zad;
 • Spolu s bolestí se objevují křeče v břiše a nepohodlí. Kreslení bolest může být doprovázeno špinění (to je jasný příznak potratu, který začal);
 • Existuje slabost, všeobecná malátnost, závratě;
 • Táhne dolní část břicha, v konečníku je bolest a tlak nebo potíže s močením.

Někdy se neustále vyskytují bolesti způsobené tažením a hypertonicitou dělohy. V žádném případě je nemůžete ignorovat, protože mohou také způsobit potrat, aby k tomu nedošlo, je důležité, abyste okamžitě kontaktovali lékaře. S největší pravděpodobností bude následovat hospitalizace a průběh zachování terapie.

V žádném případě neodmítněte hospitalizaci! Koneckonců, lékař by měl pravidelně sledovat vás, stav dítěte!

Příčiny patologické bolesti v raných stádiích

Často se stává, že v časných stadiích těhotenství dochází k bolesti na pravé nebo levé straně, je dána spodní části zad a šíří se do celé oblasti břicha. Pokud je zároveň nepohodlí docela soudržné a během několika minut nezmizí, měla by být budoucí matka opatrná. Obzvláště nebezpečné jsou podmínky, za nichž bolest neustále roste. I když se bolest zastavila, ale pak se nepohodlí vrátilo, měli byste okamžitě jít do nemocnice. Každá minuta zpoždění může mít nepříznivý vliv na zdraví matky a na život dítěte.

Odpojení vajíčka od děložní stěny

Jedná se o poměrně častý jev, který se vyskytuje v různých stádiích těhotenství. V tomto případě se fetální vajíčko, ve kterém je embryo lokalizováno, odchýlí od stěny genitálního orgánu. Díky včasné léčbě do nemocnice je možné zachránit život plodu. Současně však může nastat podmínka, během níž bude po celou dobu trvání hrozby potratu a předčasného porodu přetrvávat. Žena může potřebovat hospitalizaci a stálý lékařský dohled..

Nemoci genitourinárního systému

Sexuálně přenosné infekce a další infekční patologie jsou dalším důvodem, který může v časných stádiích vyvolat bolest v dolním břiše. Pro vyloučení této podmínky se doporučuje naplánovat těhotenství včasnou registraci budoucí matky. Pokud je infekce detekována včas, existuje větší šance na její úspěšnou léčbu a prevenci nebezpečných následků pro ženy a děti.

Nevyvíjí se těhotenství

Podle lékařských statistik je brzké blednutí plodu poměrně častým jevem, který může způsobovat nepohodlí a tahání pocitů v podbřišku. V tomto případě plod v určitém čase zastaví jeho vývoj. Důvody nevyvíjejícího se těhotenství jsou velmi rozmanité. Mohou to být chromozomální patologie, přenesené virové a bakteriální infekce, špatné návyky rodičů a mnoho dalšího.

Cysta ovariálního corpus luteum

V průběhu těhotenství se v ženském těle může vytvořit cysta corpus luteum. Tento dočasný orgán se tvoří místo prasklého folikulu. Je dočasně zodpovědný za syntézu hormonu progesteronu, dokud se nevytvoří placenta. Někdy, s netypickým vývojem tohoto dočasného orgánu, může žena zažít nepříjemné tahové pocity. Tato podmínka zpravidla nepředstavuje ohrožení života plodu. Jakmile se vytvoří placenta, musí se tyto nepohodlí zastavit..

Cystitida

Pokud má těhotná žena nižší bolesti a bolesti břicha, křeče a časté močení, může to znamenat stav, jako je zánět močového měchýře. Toto onemocnění se vyskytuje u dívek na pozadí poškození močového systému různými patogenními mikroorganismy v důsledku strukturálních rysů ženského genitourinárního systému. Při porodu dítěte je oslabena imunita nastávající matky, proto je cystitida během tohoto období poměrně častým jevem. Je nutné léčit tuto patologii pod přísným lékařským dohledem, který pomůže nepoškodit mámu a dítě.

Spontánní potrat

Nesmíme zapomenout, že v některých případech může bolest naznačovat počátek spontánního potratu. Lékaři rozlišují tři typy spontánního potratu:

 • Ohrožující potrat - tento proces ještě nezačal, existuje však vysoké riziko. Žena cítí tíže v podbřišku, v oblasti dolní části zad a křížové kosti, objevují se lehké tažné bolesti.
 • Začal se potrat - při kterém se bolest zesiluje, žaludek bolí nesnesitelně a krvavý výboj se k nim připojí. Při potratu se tyto příznaky ještě zesilují..

V těchto dvou fázích je proces reverzibilní, pokud žena včas obdrží kvalifikovanou pomoc. Pokud však došlo k úplnému potratu, lékaři již nejsou bezmocní, protože plod je zcela nebo částečně vyloučen z děložní dutiny. Bolest v této situaci je velmi silná a může také způsobit vážné krvácení. Pak břicho náhle přestane bolet, ale to není důvod k relaxaci. Ve většině případů se lékař rozhodne léčit děložní dutinu, aby zabránil rozvoji zánětlivého procesu nebo infekce.

Mimoděložní těhotenství

Také v rané fázi porodu dítěte se objevuje bolest v důsledku toho, že v některých případech je embryo fixováno na nesprávném místě (v děložní trubici) - tento jev se nazývá mimoděložní těhotenství. Protože v této situaci je ovlivněna pouze jedna z trubek, zatáhne se do ní - doprava nebo doleva. Mimoděložní těhotenství je vážná a nebezpečná patologie, plná komplikací a opětovného výskytu, která způsobuje ztrátu plodnosti a dokonce i ohrožení života ženy..

První příznaky mimoděložního těhotenství se shodují s těhotenstvím dělohy: opožděná menstruace, výskyt obecné slabosti, ospalost a zvětšení mléčných žláz. Patologická implantace se nejprve neprokazuje. U ženy se také může vyskytnout toxikóza, nevolnost, zvracení a závratě. Později se může objevit krvavý výboj..

Přerušené tubální těhotenství je doprovázeno příznaky: prudká bolest v dolním břiše, vyzařující na konečník, nohy a dolní část zad; po nástupu bolesti je zaznamenáno krvácení nebo hnědé skvrny z pohlavních orgánů; je zaznamenán pokles krevního tlaku; slabost; Tepová frekvence ztráta vědomí. Je obtížné diagnostikovat mimoděložní těhotenství v raných stádiích, ale je důležité určit přítomnost mimoděložního těhotenství, provést chirurgický zákrok a odstranit krvácení..

Moderní diagnostické metody umožňují pomocí ultrazvukového vybavení a testů stanovit hladinu progesteronu k prokázání přítomnosti mimoděložního těhotenství. Veškeré lékařské úsilí je zaměřeno na ochranu vejcovodu.

Aby se předešlo vážným následkům mimoděložního těhotenství, je třeba při prvním podezření na těhotenství pozorovat lékaře.

Kreslení bolesti během těhotenství nesouvisející s těhotenstvím

Někdy důvody vysvětlující, proč je spodní břicho přitahováno během normálního těhotenství, nesouvisí s gynekologií, ale zároveň vyžadují méně opatrnou pozornost, protože jsou také nebezpečné pro zdraví matky a dítěte. Zvažte hlavní:

 • Problémy s trávicím traktem - během těhotenství, časté zácpy, chronické dysbiózy, plynatosti, uvolněných stolic a dalších střevních poruch. S těmito stížnostmi musíte navštívit lékaře, který vám pomůže nejen upravit stravu, ale v případě potřeby také vybrat bezpečné léky k normalizaci trávení.
 • Zánět apendicitidy nebo akutní pankreatitidy. Může se vyskytnout zvracení a nevolnost. Pokud lékař tuto diagnózu potvrdí, těhotná žena podstoupí operaci, aniž by došlo k poškození zdraví matky a dítěte..
 • Poruchy v genitourinárním systému - onemocnění ledvin, močový měchýř. Možná výskyt bolestivých a rychlých močení způsobených cystitidou. Zánět močového měchýře může způsobit intrauterinní infekci plodu a předčasný nástup porodu. Abyste se těmto problémům vyhnuli, musíte kontaktovat urologa. Přečtěte si více o cystitidě během těhotenství v článku..
 • Infekční a zánětlivé procesy ve vaječnících, močové trubici, vagíně a děloze.

Pokud existuje podezření na přítomnost jedné nebo více těchto patologií, nastávající matka by měla vyhledat pomoc odborníků, samoléčení v tomto případě může pouze zhoršit stav

Jak eliminovat tahovou bolest během těhotenství

 • V nouzových případech můžete se souhlasem lékaře vzít No-shpa a lehnout si na 30 minut.
 • V případě výskytu kamenitých pocitů v břiše je možné (se souhlasem lékaře!) Vložit rektální čípky „Papaverine“. Tento lék vám umožní uvolnit svaly, když je tón a křeče, při správném dávkování je Papaverine neškodný pro plod..
 • Sledujte správnou výživu. Při nesprávném příjmu potravy na konci těhotenství často táhne levou nebo pravou stranu břicha. Důvodem je nadýmání kvůli nadměrné výživě..
 • Strávit co nejvíce času na čerstvém vzduchu, aniž byste se museli hodně hýbat.
 • Není třeba příliš namáhat. Práce je třeba střídat s odpočinkem. Také nedělejte práci, která vyžaduje dlouhodobé zvedání rukou, protože to se může objevit na stavu těhotné.
 • Pokud se objeví bolest, měli byste si lehnout, odpočívat a zvedat nohy na polštáři.
 • Pokud bolesti stále nezmizely, objevily se, pak zavolejte sanitku nebo navštivte svého lékaře.
na obsah ↑

Když se neobejdete bez lékařské pomoci

Jakékoli nepohodlí nastávající matka způsobuje její obavy a úzkost, a přesto, jak víte, v této situaci je nesmírně nežádoucí bát se. Proto se při výskytu bolestí v dolní části břicha v časném těhotenství stojí za návštěvu gynekologa, který identifikuje příčinu tohoto stavu. Existují však příznaky, kdy by žena měla okamžitě konzultovat lékaře:

 • vznikající bolesti v podbřišku nejsou tlumené a matné, nýbrž ostré a zesilující, po přechodu do vodorovné polohy neprocházejí;
 • objevily se křeče bolesti jakékoli intenzity;
 • existuje dlouhodobá nevolnost a zvracení, zažívací potíže a nedostatek chuti k jídlu;
 • vzhled jakéhokoli krvavého výboje;
 • po požití no-shpa nebo po použití svíček s papaverinem pocity nemění intenzitu nebo nepřecházejí vůbec;
 • krevní tlak prudce poklesl, srdeční frekvence se zvýšila a objevila se nutkání zvracet;
 • táhne dolní část břicha, bolest v konečníku nebo potíže s močením;
 • bolest je cítit v určité oblasti vpravo nebo vlevo. Abychom rozptýlili obavy a úzkosti, je v tomto případě lepší udělat ultrazvuk;
 • bolesti v dolní části břicha nejsou tlumené a matné, ale ostré a zesilující, neprojdou po zaujetí vodorovné polohy;

Gynekologové radí těhotným ženám, aby vyhledali radu při sebemenším onemocnění, i když se alarm ukáže jako falešný. V případě patologie včasná opatření často pomáhají udržovat těhotenství..

Co dělat, pokud váš žaludek bolí během těhotenství

Jednoduchý kontrolní seznam pomůže nepropadat maličkosti.

Kontrolní seznam pro pacientky, které mají břicho během těhotenství

Známky, že je vše v pořádku Bolest žaludku v těhotenství: bolest není příliš silná, zmizí, když uvolníte nebo změníte polohu nebo po odchodu na záchod. Algoritmus bude proto následující:

 1. Zaujměte pohodlnou polohu.
 2. Udělejte si pauzu a zkuste se uvolnit. Dopřejte si půl hodiny, během které budete mít práci s hledáním pohodlné polohy..
 3. Přemýšlejte o tom, co by mohlo způsobit bolest: pamatujte, co jste jedli a kdy jste naposledy šli na záchod.
 4. Zkontrolujte podezření na vaginální výtok.

Kdy zavolat sanitku

 1. S jakýmkoli krvácením z pochvy na pozadí bolesti břicha.
 2. Pokud cítíte pravidelné kontrakce nebo záchvaty bolesti.
 3. Pokud bolest zesílí a nezmizí po 30-60 minutách, zatímco jste odpočívali.

Kdy jít k lékaři

 1. Pro jakýkoli neobvyklý vaginální výtok.
 2. Pokud pociťujete bolest při močení.
 3. Pokud cítíte bolest zad.

Proč mě bolí břicho během těhotenství?

Za prvé, žaludek může bolet z nejčastějších důvodů, které nesouvisejí s těhotenstvím: snědli jste něco špatného, ​​jedli příliš mnoho, nebo jste chytili mírnou infekci, nebo máte jen dyspepsii (poruchy trávení). Možná máte neléčená gynekologická onemocnění - to jsou všechna onemocnění, která se objevila před těhotenstvím a bez ohledu na to.

Za druhé, během těhotenství se zvyšuje riziko zácpy, která může také bolet žaludek. Musíte tedy pečlivě sledovat stravu a jíst více vlákniny (tj. Čerstvého ovoce a zeleniny), aby byla stolice pravidelná. Pokud dieta nepomůže, měly by se používat projímadla, která jsou povolena těhotným ženám. Například, laktulózový sirup nebo pravidelné čípky glycerinu.

Zatřetí existují konkrétní příčiny bolesti, které jsou přesně spojeny s novou situací. A lze je rozdělit do dvou velkých skupin: bez rizika a nebezpečné.

Když bolesti břicha nejsou nebezpečné

Těhotenství mění v těle ženy mnoho procesů. Změny jsou soustředěny v břiše a někdy reagují bolestí.

Bolest růstu

Když roste velikost plodu, děloha se protáhne Břišní bolest během těhotenství: Je to bolest plynu nebo něco jiného?, což samo o sobě může být nepříjemné. Ale spolu s dělohu jsou vazy, které ji podporují, napnuty. Někdo má štěstí, že nic takového necítí po celých devět měsíců, a někdo musí neustále hledat pohodlné místo v druhé polovině těhotenství, když se plod zvětší..

Pohybující se orgány

Děloha roste, zabírá břišní dutinu a zbytek orgánů se musí pohybovat Baby Belly Aches: 13 Příčiny bolesti břicha v těhotenství. Tento pohyb může také způsobit bolest a nepohodlí v různých částech břicha..

Tréninkové zápasy

Vypadají blíž k porodu ve třetím trimestru. U nich se děložní hrdlo neotevře a těhotenství není ohroženo bolestmi břicha během těhotenství. Od skutečných bojů se liší sílou (trénink je celkem měkký) a pravidelností. Skutečné boje zesilují a neustále rostou a výcvik přichází a odchází, když chtějí.

Když je bolest břicha během těhotenství nejnebezpečnější

Nebezpečné případy jsou ty, které ohrožují plod nebo těhotnou ženu. Ale zpravidla ohrožují oba.

Mimoděložní těhotenství

Když test ukáže dva proužky, ultrazvuk ještě nebyl proveden a žaludek najednou a nesnesitelně bolí, musíte být v nemocnici co nejdříve. Ostré bolesti na začátku těhotenství mohou být ukazatelem mimoděložního těhotenství.

Normálně je vajíčko oplodněno, když je ve vejcovodu. Již v oplodněné podobě „plave“ na dělohu a je připevněna ke své stěně. Někdy se tento proces pokazí a oplodněná buňka se připojí přímo ke zdi vejcovodu. Trubice však nemůže nahradit dělohu: je to banální nemůže vědět, jak se protáhnout.

A když je embryo příliš velké pro zkumavku, zlomí se a způsobí vnitřní krvácení. Toto je nebezpečný stav, který vyžaduje okamžitý provoz. V tomto případě je velmi obtížné udržet vejcovod neporušený, možná ho budete muset odstranit.

Proto se nevzdávejte ultrazvuku v raných fázích.

Tento postup pomáhá určit, zda je vajíčko správně lokalizováno, a pokud je zjištěno mimoděložní těhotenství, operace je méně traumatická, přičemž si zachovává funkci vejcovodu.

Potrat

Potrat je spontánní potrat. Může to mít mnoho důvodů, počínaje nezvratností plodu a končící nevysvětlitelnými případy. Tak či onak, pouze lékař může předepsat léčbu, takže s hlavními příznaky potratu - bolest a krvácení - musíte naléhavě zavolat sanitku.

Potrat se může objevit v kterémkoli trimestru. Teprve po 24. týdnu se to již nazývá předčasné narození. A čím blíže k porodu, zejména po 34. týdnu, tím vyšší je šance, že vše úspěšně skončí Předčasná práce a porod pro matku i plod.

Zlomení placenty

Placenta je dočasný orgán, který spojuje plod s děloží. To je přes placentu, že plod dostane vše potřebné pro růst. Placenta normálně dobře přiléhá k děloze a oddělí se až po porodu. K částečnému nebo úplnému oddělení placenty však někdy dochází dříve.

Tento stav způsobuje silnou bolest a může být nebezpečný pro plod i matku. Baby Belly Aches: 13 Příčiny bolesti břicha v těhotenství. Jednou záchranou je zavolat sanitku, pokud bolest břicha neodezní po odpočinku a změně polohy. Krvácení během oddělení je vnitřní a snadno chybí. Proto neváhejte vyhledat lékaře během těhotenství.

Apendicitida

U těhotných žen zřídka, ale příloha je zanícena - asi v jednom z tisíce případů, apendicitida v těhotenství: jak to zvládnout a zda porodit. Možná je na vině pohyb vnitřních orgánů.

Nebezpečí spočívá v obtížné diagnostice zaníceného dodatku. Například, pokud děloha „tlačila“ proces cecum zpět. Zánět slepého střeva zpravidla nepředstavuje hrozbu pro těhotenství. Operace a celková anestézie samozřejmě nejsou pro plod zvlášť užitečné, ale neznamenají, že s jejím dalším vývojem bude něco špatného..

Proč bolí břicho v raném těhotenství??

Bolest žaludku během těhotenství není příliš častým jevem, ale stále není neobvyklý. Jsou pochopitelné, pokud žena měla před těhotenstvím gastritidu. Pokud si však nastávající matka stěžuje na bolesti žaludku poprvé, lékaři se snaží léčit bez drog a odkládat zjištění přesných příčin malátnosti v poporodním období.

Toxikóza

Tento jev zažívá většina žen brzy po početí, kdy dochází ke změně hormonální rovnováhy..

Příčiny

Bolesti žaludku se projeví zvýšením hladiny progesteronu, která je nezbytná k zajištění pohodlných podmínek pro připojení embrya ke stěně dělohy a následnému vývoji..

Změna hormonálního pozadí ovlivňuje fungování celého organismu a trávicí trakt není výjimkou.

Známky

Toxikóza se projevuje u těhotných žen:

Nepříjemný pocit v epigastriu je způsoben křečí žaludečních stěn při zvracení.

Kromě rozrušení žaludku se u žen mění i chuťové preference, ospalost a nesnášenlivost některých vůní.

Léčba

Terapie závisí na závažnosti příznaků. Pokud je zvracení mírné, není nutná léčba. Těhotným ženám se doporučuje jíst a pít více tekutin..

Drotaverinum je povoleno pít během těhotenství, kdy bolest způsobí vážné nepohodlí a ovlivní kvalitu života.

Díky velkému zvracení je Cerucal předepsán k odstranění zvracení. Pokud dojde k dehydrataci, provádí se hospitalizace v nemocnici, kde jsou pro úlevu zvracení a prevenci dehydratace léčeny léky schválenými pro těhotné ženy..

Na koho se obrátit

Výskyt toxikózy by měl být oznámen porodníkovi-gynekologovi. Pokud zvracení nastane v krátkých intervalech nebo se objeví známky dehydratace, je třeba zavolat sanitku.

Gastritida

Bolest v žaludku během časného těhotenství je způsobena chronickou gastritidou. Bohužel je u těhotných žen často diagnostikována patologie doprovázená zánětlivým procesem na sliznici orgánů a symptomy se zhoršují v souvislosti s procesy přípravy na přenášení dítěte do těla.

Příčiny

Může vyvolat nástup nemoci:

 • Helicobacter pylori;
 • špatná výživa (návštěva rychlého občerstvení, konzumace suchého jídla);
 • nadměrné kořeněná jídla ve stravě;
 • kouření;
 • alkohol.

Vývoj chronické gastritidy je často komplikací akutního procesu na žaludeční sliznici.

Symptomatologie

Během těhotenství se objeví vývoj exacerbace gastritidy:

 • pálení žáhy;
 • říhání;
 • epigastrická bolest;
 • nadýmání;
 • vzhled pocitu těžkosti v epigastrické oblasti.

Charakteristickým rysem exacerbace chronické gastritidy je to, že začíná bolet téměř okamžitě po jídle. Mírná, bolestivá nebo tlačící bolest.

Terapie

Těhotenství je pečlivě vybráno. Chcete-li zlepšit práci žaludku jmenovat:

Pro zmírnění bolesti žaludku se doporučuje pít No-Shpu a odstranit pálení žáhy - Maalox nebo Almagel.

Pro odstranění pocitu tíže v žaludku v časném těhotenství a odstranění nevolnosti se doporučuje ženě pít bylinné čaje z meduňky a máty.

Kdo bude léčit

Pro zhoršení chronické gastritidy byste měli kontaktovat gastroenterologa nebo terapeuta.

Co dělat, když se objeví nepříjemný pocit

Nejprve musíte zjistit hlavní důvod svého vzhledu a poté provést ošetření. Chcete-li to provést, poraďte se s gastroenterologem nebo terapeutem.

Kromě rozhovoru s pacientem lékař předepisuje následující typy studií:

Nálezy pomáhají stanovit základní příčinu bolesti. Na základě identifikované patologie je předepsán průběh léčby. Léková terapie se provádí pomocí jemných léků, které nejsou schopny překonat placentární bariéru a poškodit vývoj plodu. V každém případě je lékař při výběru léků založen na individuálních charakteristikách pacienta.

Přijatelné druhy drog:

 • Bylinné přípravky na bázi výtažků máty máty, kořene angeliky, meduňky, lékořice.
 • Lék, jehož aktivní složkou je hydrochlorid drotaverinu. Tento lék pomáhá eliminovat spastické bolesti.
 • Antacida ke snížení kyselosti.
 • Probiotika pro normalizaci trávení. Tento léčivý přípravek obsahuje prospěšné laktobacily.

Při pravidelné zácpě lze použít mikroklystry. Látky ve svém složení nepronikají placentární bariérou a jsou vylučovány střevními pohyby..

Ke zmírnění nepříjemných příznaků je možné použít minerální vodu léčivou stolní. V jakém množství se má pít a na jak dlouho určí lékař v závislosti na závažnosti a typu patologie.

Peptický vřed

Pokud je v anamnéze duodenální nebo žaludeční vřed, pak na začátku těhotenství se bolest žaludku vyskytuje téměř u každého, kdo trpí touto nemocí.

Provokativní faktory

Změna hormonálního pozadí vyvolává:

 • snížená peristaltika žaludku;
 • mírné snížení imunitní obrany.

Tyto změny v časných stádiích těhotenství vedou k tomu, že se potravní hrudka pohybuje pomaleji podél trávicího traktu, jídlo přetrvává déle v žaludeční dutině. To spolu se snížením obranyschopnosti těla vede ke skutečnosti, že žaludeční šťáva, jejímž základem je agresivní kyselina chlorovodíková, začíná aktivně ovlivňovat tvorbu vředů..

Příznaky

S exacerbací peptického vředového onemocnění v časných stádiích dochází k mírným bolestem v tahu nebo bolesti. V závislosti na lokalizaci tvorby vředů to bude bolet:

 • okamžitě po jídle, pokud je problém v žaludku;
 • 1,5 - 2 hodiny po jídle nebo při dlouhodobé abstinenci od jídla (hladové bolesti), když je vřed lokalizován v dvanáctníku.

Výskyt akutní bolesti v epigastrickém časném těhotenství naznačuje, že se onemocnění zhoršilo a je nutná okamžitá léčba.

Nebezpečným příznakem během těhotenství je výskyt netolerovatelné „dýkové“ bolesti, která se objevuje ve formě krátkých, ale častých záchvatů - podobná symptomatologie naznačuje, že je možná ulcerace.

Léčba

Včasná terapie je vybrána s opatrností. Na rozdíl od pozdního období těhotenství, kdy je plod již vytvořen, v počátečních stadiích těhotenství může účinek léků nepříznivě ovlivnit pokládání embryí systémů a orgánů..

V raných stádiích je Drotaverin předepisován ke snížení bolesti a ke zlepšení trávicího traktu se používá Gastrofarm.

Pro ochranu vředů před agresivními účinky kyseliny chlorovodíkové se doporučuje pít Gastal nebo Maalox.

Kromě užívání léků by léčba bolesti v žaludku během těhotenství měla být doprovázena výběrem šetrné stravy, která sníží zátěž trávicího traktu, ale zároveň bude obsahovat všechny potřebné látky, které žena potřebuje v časném těhotenství.

Kdo pomůže

Pokud jsou vředy v dvanáctníku nebo žaludku v anamnéze, pomůže terapeut nebo gastroenterolog. V případě akutní paroxysmální bolesti v žaludku v rané fázi je indikována pohotovostní hospitalizace v gastroenterologickém nebo chirurgickém oddělení.

Prevence

Každý zná pravidlo: prevence nemoci je snazší než léčba. Ve vztahu k těhotným ženám však pravidlo vždy nefunguje. Je téměř nemožné předat bolestivé pocity v žaludku. Zbývá snížit frekvenci výskytu, závažnost pocitů a zlepšit celkovou pohodu žen. Dodržování následujících doporučení výrazně zlepší vaši pohodu:

 • Ihned po jídle nemůžete jít spát půl hodiny;
 • zmenšení mezery mezi jídly (velké přestávky by neměly být povoleny);
 • i s toxikózou musíte jíst alespoň jednou lehké jídlo (banány, sušenky);
 • norma opilé tekutiny během dne zůstává pro těhotné ženy, pokud není stanoveno omezení specialistou;
 • pouze zdravá výživa, kromě smažené, uzené, slané, mastné;
 • stresující situace jsou pro matku a dítě škodlivé, pokuste se jim vyhnout;
 • zaregistrujte se včas a včas složte měsíční zkoušku.

Pokud máte nemocný žaludek, bodnutí, nevolnost, nedovolte, aby situace proběhla sama, spěchejte k pozorujícímu specialistovi. Dávejte pozor na sebe před těhotenstvím, udržujte v něm zdravý obraz. Dodržování doporučení vám pomůže užít si každou minutu zajímavé situace a zůstat v dobrém stavu i po narození dítěte..

Apendicitida

Dalším důvodem, proč žaludek bolí na začátku těhotenství, je zánět slepého střeva.

Příčiny

Spolehlivé důvody vyvolávající apendikulární útok - nebyly identifikovány. Je však prokázáno, že progesteron, uvolňující hladké svaly stěn dělohy, zabraňuje potratům v raných stádiích, podobně ovlivňuje i jiné orgány. Snížení motility střeva způsobené snížením tónu hladkého svalstva zvyšuje riziko apendicitidy v časném těhotenství.

Známky

Nástup útoku je doprovázen:

 • epigastrická bolest;
 • nevolnost a 1-2krát zvracení;
 • jeden průjem.

U těhotných žen se bolest v žaludku postupně snižuje a na pravé straně se objevuje bolestivost. Jak se útok vyvíjí, bolest v oblasti iliac na pravé straně roste a žena zaujme nucené postavení, ležící na pravé straně, s koleny zvednutými na břicho. Žaludek přestane bolet nebo bolest je mírná.

Léčba

Navzdory skutečnosti, že chirurgický zásah je nežádoucí během časného těhotenství, neexistuje žádná konzervativní terapie pro apendicitidu. Chirurgové odstraní zanícený apendikulární proces.

Na koho se obrátit

Pokud je na břiše těhotná žena vpravo, měla by se chirurgovi objevit chirurg, aniž by čekala na další vývoj útoku.

Příznaky

Chronická kolitida má mírné projevy, což však absolutně neznamená, že nastávající matka si nemusí všimnout její nemoci. Příznaky jsou přítomny a jsou docela nepříjemné.

Nejviditelnějším příznakem kolitidy v chronickém stadiu těhotných žen je přítomnost bolesti ve střevech a problémy se stolicí. Výkaly s takovým onemocněním mají obvykle charakteristický zápach plodu, jsou kapalné v konzistenci, někdy s hlenem.

Pocity bolesti jsou hmatatelné, bolest je soustředěna za břišní

zeď umístěná podél tlustého střeva.

Příznaky kolitidy jsou také ztráta chuti k jídlu, dunění v břiše a nadýmání.

Diagnóza chronické kolitidy u těhotných žen

Diagnóza onemocnění umožňuje anamnézu a vyšetření pacienta, během kterého lékař prohmatává břicho pacienta, zaznamenává jeho bolest, nadýmá.

Kromě toho se vyšetřují stolice, krev se odebírá pro analýzu (biochemická a klinická).

Angína

Bolest v krku, které se vyskytuje při angině pectoris, může způsobit bolest v žaludku.

Příčiny

Angina se vyskytuje, když bakteriální (méně často - houbová nebo virová) patogenní mikroflóra vstupuje do mandlí.

Provokujícím faktorem je snížení imunity vůči hormonálním změnám v časném těhotenství.

Symptomatologie

Charakteristickým znakem bolesti žaludku s anginou pectoris je to, že se v horním zažívacím traktu objevuje nepříjemný pocit.

Kromě bolestivého nepohodlí v epigastrické oblasti se objevuje i žena:

 • potíže s polykáním;
 • bolest krku:
 • slabost;
 • bolest hlavy;
 • suchost sliznice orofaryngu;
 • bolesti těla;
 • horečka.

Příznaky angíny se rychle zvyšují a stav těhotné ženy se během dne zhoršuje.

Terapie

Většina antibakteriálních látek je během raného těhotenství zakázána, proto se antibiotika vybírají opatrně.

Kromě antibiotické terapie je nastávající matka předepsána:

 • hojný teplý nápoj;
 • ošetření mandlí s Lugolovým roztokem;
 • opláchněte (doporučuje se připravit se solným roztokem nebo použít protizánětlivé odrůdy bylin: šalvěje nebo heřmánku).

Farmaceutické pastilky změkčující hrdlo jsou nežádoucí v časném těhotenství kvůli přidání antibakteriálních látek. Pro snížení nepohodlí v krku těhotné ženy se doporučuje rozpustit bonbóny z máty - změkčující účinek bonbónů je zajištěn zvýšenou slinováním.

Kdo se uzdravuje

ORL nebo terapeut se podílí na výběru léků na angínu.

Různé projevy těhotných žen spojené se žaludkem

 1. Posun trávicího traktu v důsledku postupného růstu dělohy (o tom, jak dítě během tohoto období roste a vyvíjí se, si přečtěte článek: Vývoj dítěte v děloze >>>). To nejen vyvolává bolesti žaludku, ale může také ovlivnit normální průchod potravy jícnem (reflux). To není důvod k panice, vy s velkou pravděpodobností nemusíte mít takový projev;
 2. Gastritida je poměrně častou příčinou bolesti žaludku u těhotných žen. Může existovat množství projevů gastritidy:
 • akutní;
 • bakteriální;
 • fungální;
 • erozivní;
 • antacidum;
 • atrofický;
 • stresující;
 • chronický.

Při prvních příznacích exacerbace je lepší informovat o tom lékaře.

 1. Remise žaludečního vředu nebo dvanáctníku vředů. U 44% chronických pacientů se to může stát. Tento jev by měl potěšit, a tady je proč. Vzhledem k velkému množství progesteronu aktivně produkovaného v těle těhotné ženy se vylučuje velké množství hlenu. Posiluje žaludek, což znamená, že bolest v žaludku klesá;
 2. Toxikóza. V prvním trimestru těhotenství, kolem 6. týdne, se objevují hlavní příznaky: časná toxikóza ve formě ranní nevolnosti a zvracení. U některých žen je výraznější, u jiných méně výrazné. A když uplyne 28–32 týdnů těhotenství, je možné setkání s pozdní toxikózou, pálením žáhy a říhání. Přečtěte si více o toxikóze v článku Nevolnost během těhotenství >>>;
 3. Akutní chirurgická patologie - zánět slepého střeva, střevní obstrukce, pankreatitida u těhotných žen je obtížné diagnostikovat, zejména v pozdějších stádiích. Povaha a intenzita bolesti bude záviset na nemoci. S akutním břichem, malátností a slabostí se nevyskytují žádné chutě k jídlu a dyspeptické poruchy (zvracení, nevolnost, průjem) a zvýšení teploty. potřeba navštívit lékaře;
 4. Těžkost v žaludku. Tento problém u těhotných žen často začíná od samého počátku porodu dítěte. Znáš pocit polykání míče? Žaludek se otáčí a bolí, i když jste se nepožívali a nezneužívali těžké jídlo. Důvodem je změna intenzity produkce enzymů, žaludeční šťávy a její kyselosti. Čichové (ah, tyto strašidelné pachy.) A chuťové pupeny jsou aktivovány. Většina nastávajících matek si stěžuje na nepohodlí v žaludku. Všechno je tedy přirozené a není tak tragické.

Spontánní potrat

Žaludeční bolest v raných stádiích může být prvním příznakem potratu. Výskyt bolesti v epigastriu je způsoben ozářením bolestivosti, ke které dochází při hypertonicitě dělohy..

Příčiny

V časných stádiích těhotenství dochází k implantaci fetálního vajíčka do stěny pohlavních orgánů. Zatímco chorion není dostatečně formován, existuje riziko oddělení embrya od děložní stěny a jeho spontánního odstranění. Může způsobit potrat:

 • stres
 • vzpírání;
 • brát laxativa, která zvyšují peristaltiku;
 • modřiny dolního břicha;
 • přepracování.

Možná vývoj spontánního potratu bez zjevného důvodu.

Příznaky

Je charakteristické, že bolest v žaludku v raných stádiích způsobená potratem je zanedbatelná a postupně se k ní přidává křečovitá bolest v podbřišku..

Kromě kontrakcí má žena nejprve špinění a potom začne krvácení dělohy.

Pomoc

Pokud máte podezření na spontánní potrat, musí být žena hospitalizována. Na oddělení se lékaři individuálně rozhodnou, zda zachovat těhotenství nebo vyčistit dutinu dělohy (pokud je plodové vajíčko roztrženo z děložní stěny).

Při udržení těhotenství je ženě injekčně podána léky, které snižují tón dělohy. Dodatečně předepsaná vitaminová terapie.

Kdo pomůže

Výskyt krvavého výtoku z vagíny a křečovité bolesti břicha během časného těhotenství vyžaduje okamžitou hospitalizaci v gynekologickém oddělení.

Kolitida žaludku během těhotenství: diferenciace podmínek pro lokalizaci nepohodlí

Obvykle je pobřišnice ženy v pozici rozdělena do 4 čtverců - pravá horní a dolní část, jakož i horní a dolní levá část. V souvislosti s tím je při kontaktu s lékařem nutné mluvit nejen o povaze bolesti, ale také o jejím umístění..

Proč píchne levá strana břicha během těhotenství

Kolika a bolest na levé straně pobřišnice nejsou vždy přímo způsobeny změnami ve fungování orgánů reprodukčního systému a mohou být spojeny s těhotenstvím pouze nepřímo. Tyto podmínky zahrnují:

 • Přítomnost problémů se slezinou. Od druhého trimestru se výrazně zvyšuje zatížení oběhového systému těhotné ženy. V důsledku toho je slezina přesycena krví a mírně zvětšena. Pokud má žena vaskulární problémy, mohou takové změny nepříznivě ovlivnit činnost tohoto těla.
 • Tlak zvětšené dělohy na levém močovodu může vést ke zhoršení odtoku moči, což se projevuje švy bolestí na levé straně. Zánětlivý proces v levé ledvině navíc signalizuje bolesti vlevo.
 • Patologické procesy ve střevě.
 • S přiblížením třetího trimestru dno dělohy stoupá stále více a tlačí na bránici, což vede k brnění na levé straně.

Mezi patologiemi gynekologického profilu může být levá strana bodnuta v následujících případech:

 • Těhotenství mimo dělohu. Jeho vývoj v levé trubici často způsobuje ostré švy bolesti na levé straně.
 • Přítomnost onemocnění levého vaječníku, jakož i adheze nebo cysty na levé straně.

Proč píchne pravou stranu břicha během těhotenství

Příčiny šicích bolestí v pravé části pobřišnice lze také rozdělit na porodnické a ne-porodnické. Mezi první patří:

 • Akutní appendicitida.
 • Pankreatické zánětlivé procesy.
 • Patologické procesy v žlučovodech, žlučníku, zhoršené vlivem zvýšeného zatížení. V tomto případě si žena také může všimnout, že během těhotenství bodne do břicha na pravou stranu.
 • Poruchy pravé ledviny, cystitida (pokud jsou švy spojovány s rychlým a často bolestivým močením).

Další možné příčiny bolesti žaludku

Podívejme se, proč se bolest žaludku stále vyskytuje v časných stadiích těhotenství:

 • Dopřejte si chuťové preference. Po těhotenství se mění chuťové preference ženy a nastávající matka začne používat neobvyklé kombinace chutí (dort s sleděmi, zmrzlina s okurkami atd.). Není nutné úplně opustit požadované produkty (to negativně ovlivní emoční pozadí těhotné ženy), ale opatření je třeba dodržovat. Použití nekompatibilních složek potravin bude mít za následek nepohodlí v žaludku v raných stádiích.
 • Přejídání. Dalším důvodem, proč žaludek bolí během těhotenství. Snížená kontraktilní funkce orgánu vyvolává stagnaci potravní hrudky, doprovázenou objevením se procesu rozkladu nebo kvašení.
 • Alergie na jídlo. Během těhotenství se někdy objevují alergické reakce u těch přípravků, které byly dříve dobře tolerovány. Lze předpokládat, že bolest vznikla alergií, pokud je zjištěn vztah mezi konzumací určitého produktu a výskytem bolestí žaludku, nevolností a / nebo průjmem.

Jak vidíte, v časných stádiích se z různých důvodů vyskytuje bolest žaludku. Nezanedbávejte projevy bolesti - mohou naznačovat vývoj patologie.

Alternativní léčba

Co mohu dělat doma, pokud mě během těhotenství bolí žaludek? V lékárně si můžete zakoupit speciální žaludeční sbírku pro léčbu gastritidy, která je schválena pro použití během těhotenství dítěte. Infuze nebo odvary připravené v souladu s uvedeným dávkováním by měly být podávány v půl sklenici 30 minut před jídlem.

Co jiného může léčit žaludek, pokud během těhotenství onemocní? Můžete použít následující nástroje:

 • Pokud je žena nevolná a v žaludku je cítit těžkost, je dovoleno používat odvar z mátového nebo citronového balzámu. Jsou to přírodní antispasmodika a přispívají k relaxaci hladkých svalů..
 • U gastritidy s nízkou kyselostí se používá barva heřmánku, květy měsíčku, brusinky, listy jahod a rybízu. Fíky, čerstvá zelná šťáva, brusinky, infuze na bázi chmele, třezalka tečkovaná, skořice marshová.
 • S máty peprné s vysokou / vysokou kyselostí, belladonna, horský popel, kentaura může pomoci. Terapeutický účinek má čerstvě vymačkaná mrkev a bramborová šťáva. Musí se střídat a vypít půl sklenice před každým jídlem.
 • Pokud žena není alergická na med, musíte před jídlem jíst ½ lžičky - asi za 30 minut. Stejný poměr lze smíchat v půl sklenici vody a také vypít před jídlem..
 • Před jídlem musíte kombinovat stejné dávky šťávy z aloe a medu a pít 1 čajovou lžičku.


Během těhotenství můžete použít lidové metody k investování do bolesti v žaludku, ale nejprve se musíte poradit se svým gynekologem
Léčivá minerální voda pomáhá. Pro uklidnění bolesti můžete připravit infuze heřmánku, máty nebo řebříčku. Musíte vařit lžičku produktu ve vroucí vodě (200 ml), nechat jej vařit, filtrovat a pít.

Se zvýšenou kyselostí pomáhá tinktura z kořene lékořice. Sklenici vroucí vody vezme 100 g nasekaného kořene. Infuze by měla být umožněna infuze. Poté přidejte stejný objem studené převařené vody a vypijte 3 polévkové lžíce třikrát denně.

S nízkou kyselostí mohou těhotné ženy užívat infuzi na bázi chaga. Suchá houba musí být ponořena do vody a ponechána dalších 5 hodin. Poté změkčte houbu teplou vodou (poměr 1: 5) a nechte ji další 2 dny. Zfiltrujte lék a vypijte ho třikrát denně. Vstupní rychlost - 100 ml nápoje.

Na základě citronového balzámu a valeriánu můžete vařit odvar. Nástroj nejen zmírňuje bolest, ale také zlepšuje celkovou pohodu. Pro obnovení fungování žaludku a gastrointestinálního traktu obecně se doporučuje, aby těhotná žena vypila produkty kyseliny mléčné. Přinesou však výhody pouze se sníženou kyselostí žaludeční šťávy.

Pokud se u těhotné ženy vyvinula průjem na pozadí bolesti žaludku, pak rýžová kaše nebo želé pomůže stabilizovat stav.

Co dělat, když během těhotenství dojde k bolesti žaludku

Pokud se během časného těhotenství objeví bolest žaludku, měli byste se uklidnit a vyhodnotit příznaky, které se objevily:

 • Charakteristika bolesti. Menší bolesti jsou častěji příznakem hormonálních změn během těhotenství nebo naznačují exacerbaci žaludečních patologií - doporučuje se navštívit gastroenterologa. A s velkou bolestí je nutná lékařská péče.
 • Doprovodné příznaky. Dyspeptické poruchy během těhotenství budou indikovat toxické projevy, onemocnění žaludku nebo alergické projevy. Pokud dojde k velkému zvracení nebo častému průjmu, měla by být těhotná žena odvezena do zdravotnického zařízení, aby se zabránilo dehydrataci.
 • Čisté prádlo. Pokud se během těhotenství objeví bolest žaludku, doporučuje se ženě zkontrolovat čistotu kalhotek. Přítomnost špinění naznačuje riziko spontánního potratu.
 • Spojení s vnějšími příčinami. Po jídle během těhotenství to začíná bolet, když přejídáte nebo zhoršujete onemocnění žaludku, a pokud onemocníte po zvedání těžkosti nebo stresu, bude to žaludeční nevolnost nebo potrat.

Lékaři varují budoucí matky: pokud je těhotná, objeví se bolest žaludku z různých důvodů. Většina projevů bolesti je relativně bezpečná a nenarušuje průběh těhotenství, ale je nutné sledovat váš stav - pomůže to včas identifikovat vznikající patologie.

Jaké jsou příznaky pankreatitidy u ženy, které musíte nejprve věnovat pozornost?

Pankreatický zánět je často diagnostikován u lidí, kteří zneužívají mastná jídla a alkohol. První příznaky pankreatitidy u ženy se mohou objevit, když nosí dítě. Patologie útočí na člověka bez ohledu na jeho věk.

Proč se vyvíjí patologie?

Hlavní příčinou zánětu slinivky břišní je vývoj patologií dvanáctníku 12, žlučníku. U mnoha žen se objevují nesnesitelné příznaky na pozadí infekční choroby.

Gastroenterologové také identifikují následující příčiny vývoje této choroby:

 1. Alergické reakce.
 2. Poranění slinivky břišní.
 3. Komplikace po operaci.
 4. Postup diabetu.
 5. Častý stres.
 6. Ateroskleróza.
 7. Genetická predispozice.
 8. Vývoj hypertenze.

Důvody mohou být spojeny s příjmem sulfonamidů, tetracyklin, Lasix, thiazidová diuretika, metronidazol.

Je to všechno o stravě

Lékařské statistiky tvrdí, že ve 42% případů je příčinou vzniku nebezpečné patologie zneužívání alkoholu. Negativní roli hraje slabost mnoha žen na mastná, kořenitá a sladká jídla. Dalším provokujícím faktorem je nesoulad se stravou. Mnoho spravedlivého sexu s dítětem se v noci přejídá.

U některých žen se příznaky zánětu slinivky břišní objevují v důsledku hladovění. Dodržování oslabující stravy neslučitelné s lékařem vede k metabolickým poruchám. Tělo nedostává potřebné množství užitečných prvků.

Další provokující faktory

Pankreatitida se často vyvíjí v důsledku zneužívání nikotinu. Tabákové výrobky také negativně ovlivňují žaludek a játra. Během těhotenství je zánět slinivky břišní vyvolán tlakem zvětšené dělohy na cévy. Totéž se děje v počátečním období po porodu. Výsledkem je nedostatečný přísun krve do těla..

Jaké jsou příznaky?

Pankreatitida se vyvíjí postupně. Postupuje uprostřed řady opakujících se bolestivých útoků. Patologie se považuje za opakovanou, pokud uplynulo méně než 6 měsíců od poslední aktivity zánětu slinivky břišní. V tomto případě je u pacienta diagnostikována chronická pankreatitida..

Akutní projev

U žen je akutní pankreatitida velmi obtížná. Hlavním příznakem je bolestivý syndrom bolesti. Obvykle je lokalizován v levém hypochondriu. Někdy se šíří do středu epigastrické oblasti.

Tento příznak je nesnesitelný, pálí v přírodě. Když se žena snaží převrátit na záda, zesiluje se. Pokud člověk stanoví „v póze embrya“, syndrom bolesti je snížen.

Asi 70-90 minut. později má žena příznaky jako:

 • nevolnost, přeměna na nevolné zvracení;
 • průjem;
 • nadýmání;
 • „Vzduchové“ klepání;
 • bělavý povlak na jazyku;
 • zvýšení teploty až o 39 stupňů;
 • snížená produkce moči;
 • blanšírování kůže;
 • silná slabost;
 • Tepová frekvence.

Dalším specifickým příznakem je lepkavý studený pot. Pankreatický zánět se snižuje. Šok se někdy vyvíjí.

Projev chronické formy

U chronické pankreatitidy se hlavní symptom, bolest, stává méně výrazným. Převezme to hloupého charakteru. Pravidelně se objevují bolestivé pocity. Tento příznak zánětu slinivky břišní se obvykle vyskytuje na pozadí dietních chyb. Bolest může chybět, pokud velká část orgánu podstoupí nekrotické změny.

Psychoemocionální stav ženy se mění. Častými společníky pankreatitidy jsou podezření, úzkost, podrážděnost. Při neexistenci včasné léčby se objevují známky duševních abnormalit..

U chronické pankreatitidy jsou charakteristické následující příznaky:

 • ostré hubnutí;
 • snížená chuť k jídlu;
 • vzhled malých angiomas na těle;
 • slabost;
 • časté závratě;
 • suché vlasy;
 • vzhled ran v rozích úst;
 • suchá kůže;
 • vývoj anémie.

Objevují se příznaky dyspeptických poruch. V žaludku se tvoří těžkost. Žena cítí nepříjemnou pachuť v ústech. Je ustaraná, ale pravidelné zvracení nepřináší úlevu. Dalším specifickým příznakem chronické pankreatitidy je střídání průjmu a zácpy.

Trávení je spojeno s nedostatkem vápníku. Z tohoto důvodu krvácení dásní. Na pozadí nedostatečné asimilace vitamínů v těle se vidění prudce zhoršuje. V nejzávažnějších případech se objevují příznaky cukrovky.

Jak se projevuje exacerbace

S exacerbací zánětu slinivky břišní se objevují méně živé příznaky. Hlavní příznak pankreatitidy, bolest, je mnohem slabší. Zóna jeho lokalizace se mění. Tento příznak se vyskytuje v:

 • dolní část hrudníku;
 • uprostřed břišní stěny;
 • horní břišní stěna;
 • dolní části zad.

Při exacerbaci pankreatitidy může dojít k poškození zad. Ozařování do jiných zón není pozorováno. Syndrom bolesti, lokalizovaný v dolní části zad, má opaskový charakter.

Vlastnosti alkoholické pankreatitidy

Hlavním příznakem alkoholické pankreatitidy je bolest na pravé straně. Žena může zvracet žluč. Objeví se zácpa. Metabolismus je narušen. Je pozorována postupná smrt slinivky břišní.

Na tomto pozadí je serotonin uvolňován mrtvými buňkami. Omezuje krevní cévy. Tento proces je spojen s exacerbací zánětu..

Během těhotenství

Když žena nese plod, vyvinou se bezbolestné formy akutní pankreatitidy. Objevují se známky poškození centrálního nervového systému. Zánět slinivky břišní je spojen se zmatením, různými neurologickými abnormalitami.

Příznaky pankreatitidy u žen později zahrnují nadýmání, průjem, nevolnost a zvracení..

U pankreatického edému není zánět výrazný. Tento záchvat je charakterizován extrémně závažným průběhem na pozadí vývoje hemoragické pankreatické nekrózy..

U většiny žen je záchvat pankreatitidy doprovázen bolestmi pletence. Objevují se v horní části břicha nebo na levé straně hypochondrium. Jejich charakter při zánětu slinivky břišní se liší od křečí po trvalé. Někdy se pankreatitida projevuje natolik, že u ženy dojde k šoku.

Jak mohu pomoci

Zánět slinivky břišní obvykle vyžaduje okamžitou hospitalizaci. Léčba se provádí pod přísným dohledem lékaře. To platí zejména o nastávajících matkách, které vstoupily na gastroenterologické oddělení s útokem na akutní pankreatitidu.

Při závažném poškození slinivky břišní se lékař uchýlí k chirurgické léčbě. Část orgánu je odstraněna, stejně jako žlučník.

Léky

Při zánětu slinivky břišní je předepsána konzervativní léčba. Pacient je předepsán:

Léčba těmito léky pomáhá opravit poškozené pankreatické tkáně. Práce těla je normalizována. Pokud je žlučník poškozen, léčba zahrnuje užívání choleretik.

Doma se můžete pokusit zastavit příznaky pankreatitidy pomocí bylinných doplňků. Odstraňují zánět, přispívají ke zlepšení regenerace pankreatické tkáně..

Pokud se při záchvatu pankreatitidy objevila nesnesitelná bolest, pak léčba zahrnuje užívání chlorizolu, atropinu, no-shpa.

Při těžkém poškození slinivky břišní je pro ženy předepsán inzulín. Toto ošetření pomáhá normalizovat hladinu cukru v krvi..

Dietní doporučení

Prvních 72 hodin po útoku na pankreatitidu by žena neměla jíst. Povolena je pouze alkalická nesycená minerální voda. Když se stav pacienta stabilizuje, kombinuje se léčba zánětu slinivky břišní s dietou.

U pankreatitidy jsou vyloučena mastná, kořenitá a slaná jídla. Nemůžete jíst sladkosti, pít kávu, silný černý čaj. Je přísně zakázáno pít alkohol a kávu. Měl by být opuštěn i od „neškodného“ chleba kvas.

Jídlo by mělo být teplé, důkladně otřeno. Je vhodné vařit jídlo pro pár. Pečení v troubě je možné pouze při remisi pankreatitidy.

Zelenina a ovoce lze jíst, ale musí se nejdříve vařit. Zvláštní důraz by měl být kladen na řídké polévky, cereálie. Velkým přínosem pro tělo pacienta s pankreatitidou je rostlinné pyré.

Vliv nemoci na těhotenství

Přítomnost pankreatitidy v historii není kontraindikací porodu a porodu dítěte. Patologie neovlivňuje fetoplacentální průtok krve. Ale nastávající matka musí být v lékárně. Navštivte lékaře co nejdříve. U pankreatitidy je důležité pečlivě dodržovat všechny lékařské předpisy.

Pokud se objeví první příznaky nemoci, musíte naléhavě jít do nemocnice. Léčba je předepsána po komplexním vyšetření a objasnění příčiny pankreatitidy..

V 86% všech případů má konzervativní léčba pozitivní výsledek. Pokud je pankreatitida komplikována abscesem, lékař se uchýlí k operaci.

V prvním trimestru existuje riziko spontánního potratu. To je pozorováno u 20% případů diagnostikované pankreatitidy. V 15% případů je diagnostikováno předčasné řešení zátěže. Ve 3. trimestru se může vyvíjet DIC. Prognóza je nepříznivá.

Pankreatitida je často spojena s dlouhodobou toxikózou. Zdravotní stav nastávající matky se výrazně zhoršuje. Pokud je nemoc velmi obtížná, rozhodne lékař o potratu.

Články O Neplodnosti