Hlavní Bolest

Proč jsou bolesti v zádech pociťovány během těhotenství??

Ze všech nepříjemných příznaků nastávající matky často poznamenávají, že jejich záda bolí během těhotenství. V oblasti lumbosakrální a kostrče se objevují bolestivé pocity, protože tam procházejí všechny nervy a krevní cévy spojené s orgány malé pánve. Rostoucí děloha stlačuje nervové plexy, které mohou způsobit bolavé bolesti, tažení křečí, které po změně polohy těla nebo po dobrém odpočinku odejdou.

Pokud vás nepohodlí pronásleduje několik dní v řadě a narušuje normální život, je nutné vyloučit patologii, která nesouvisí s těhotenstvím.

Fyziologické příčiny bolesti

Během čekací doby na dítě dochází k různým změnám v těle a pohybovém aparátu, které přímo ovlivňují svalový korzet zad, jeho periferní nervový systém:

 • Celková tělesná hmotnost se zvyšuje, v důsledku čehož roste zatížení pánve a dolních končetin, což v nich způsobuje stagnující procesy. Zatížení kloubů nastávajících matek je více než dvojnásobné.
 • Těžiště se posouvá, což vede k přenosu tělesné hmotnosti, zhoršenému držení těla a vychýlení v dolní části zad.
 • Vazy pobřišnice jsou zdeformovány (uvolněné, oslabené a napnuté), což vede ke zvýšenému zatížení a napětí svalové korzety zád.
 • Vazby lumbosakrálního a kostrče jsou oslabeny, což je spojeno s produkcí hormonového relaxinu. Je to on, kdo poskytuje nesrovnalost pánevních kostí před porodem.
 • Se zvýšenou otokem, který je často pozorován u nastávajících matek, jsou nervové kmeny narušeny a vymačkány, což je důvod, proč záda bolí během těhotenství pozdě.

Porodnické bolesti se začínají objevovat od nejranějšího gestačního věku (až 30% pacientů). Hlavní část těhotných křečí v páteři a tažení bolesti v dolní části zad však obtěžuje pouze 20 týdnů. Zaprvé, nepohodlí způsobuje rychlý růst dělohy a podvrtnutí vazů. V našem těle je vše propojeno, takže děložní svaly a vazy utahují hřbetní a způsobují bolest.

Uprostřed prvního trimestru jsou hormony na proces aktivně „napojeny“. Produkce progesteronu a estrogenu se zvyšuje, což zajišťuje normální těhotenství, ale ovlivňuje celkovou pohodu. Relaxin dělá šlachy měkčí a pružnější, aby se pánevní kosti mohly správně otevřít..

Od prvních týdnů jsou také posílány všechny užitečné prvky z těla matky k vybudování vnitřních systémů dítěte. Nedostatek vápníku, fosforu a vitamínu D. Nejprve trpí kosti a svaly ženy, v důsledku čehož v průběhu raných fází bolí záda během těhotenství. Od druhého trimestru začíná plod růst aktivně - zvyšuje se tlak na křížovou a ocasní kost, což způsobuje nepříjemné pocity. Těžiště se postupně posouvá dopředu, spodní záda se ohýbá a svaly páteře zažívají nadměrné zatížení.

V pozdějších fázích může bolest dolní části zad způsobit následující příčiny:

 1. tlak hlavy plodu na pánevní kosti blíže k 38 týdnům, který může být doprovázen děložním tónem;
 2. tréninkové kontrakce několik týdnů před narozením, které mohou být dány lumbosakrální oblasti;
 3. pravé kontrakce, které jsou doprovázeny opasky kolem břicha a dolní části zad.

Patologické příčiny

Bolest může také nastat v důsledku těhotenských komplikací. Pokud dojde k krvavému výboji, kontrakcím nebo tonusu břicha na pozadí zadních křečí, mělo by být vyloučeno potrat, mimoděložní těhotenství, cystická smyk nebo předčasný porod..

Také budoucí matka může mít onemocnění vnitřních orgánů a systémů.

 • Nemoc ledvin. Pod vlivem relaxinu klesá tón močového měchýře a vylučovacích kanálů, v důsledku čehož může dojít ke stagnaci moči v močovém měchýři (cystitida) a ledvinách (pyelonefritida). Zánětlivé procesy těchto orgánů jsou často dány dolní části zad. Dále doprovázeno pálením a bolestí při močení, nečistoty v moči (bílkoviny, hnis, krev, hlen), ledvinové koliky, teplota.
 • Pankreatitida Bolest zad někdy během těhotenství může být způsobena zánětem slinivky břišní. To se stane, pokud nastávající matka nedodrží stravu a nezneužije mastných potravin, alkoholu. V tomto případě jsou křeče podobné pásům a nejčastěji se vyskytují během nebo po jídle. Někdy se nemoc objeví uprostřed stresu. Žena si navíc stěžuje na nevolnost a zvracení, horečku, poruchy stolice.
 • Neuralgie. Pokud měla těhotná žena v anamnéze problémy s pohybovým aparátem (osteochondrosis, spondylosis, kýla, porušování kostrče, radiculitida atd.), Mohou se po narození dítěte zhoršovat. Ve 2. a 3. trimestru se zpravidla mohou vyskytnout střílecí křeče spojené se sevřením nervů se zvýšeným zatížením páteře.
 • Myositis. Hypotermie těla může způsobit zánět páteřních svalů, což má za následek akutní bolest a ztuhlost pohybů. Kromě toho může bolet ramenní opasek, končetiny a krk.
 • Symphysitis. Je to důsledek divergence pubických kloubních kostí v pozdějších stádiích. Často zdědil. Příznaky nemoci - nepohodlí v dolní části zad a břicha, „kachní“ chůze.

Pokud má budoucí matka špatnou bolest v zádech, pak by tento problém neměl být tolerován a ignorován. Moderní medicína nabízí řadu léků a postupů, které lze během těhotenství použít ke zmírnění stavu.

Příčiny a léčba bolesti zad v časném těhotenství

Většina žen má bolesti v zádech v pozdním těhotenství. Vznikají v důsledku přetížení vazů dělohy, nadměrného zatížení páteře nebo onemocnění ledvin. Všechny tyto jevy se objevují v důsledku výrazného zvětšení dělohy, což vede ke stlačování vnitřních orgánů. Vzhledem k nárůstu břicha, posunu těžiště těhotné ženy, je pro ni obtížné chodit, což způsobuje neustálé bolesti zad.

Na první pohled se zdá nepochopitelné, z jakých důvodů bolí spodní část zad na začátku těhotenství. Zdá se, že žena dosud nedokázala přibrat na váze, což by mohlo způsobit zpětné svalové napětí nebo přetížení páteře. A děloha v prvním trimestru je stále malá...

Zjistíme, proč nastávající matky mají bolesti v zádech během časného těhotenství, jak se tomuto příznaku vyhnout a co dělat, když se objeví.

Mají mnohé ženy bolesti v dolní části zad v časném těhotenství? Podle statistik se v prvních 12 týdnech objevují nepříjemné pocity u poloviny žen. Tyto bolesti jsou mírné a mají bolavý nebo tažný charakter..

Proč se bolesti objevují v raných fázích

Je důležité to vědět! Lékaři v šoku: „Existuje účinný a cenově dostupný lék na bolest kloubů.“ Přečtěte si více.

Mnoho nastávajících matek si stěžuje, že na začátku těhotenství mají bolesti, bolesti nebo tažení v dolní části zad. Příčinou tohoto jevu jsou nejčastěji přirozené změny v těle ženy. Bolest však může nastat v důsledku komprese nebo poškození vnitřních orgánů. V časných stadiích těhotenství může být dolní část zad nemocná v důsledku narušené kontraktilní funkce dělohy, onemocnění páteře nebo urogenitálního systému.

Pochopíme, z jakých důvodů nejčastěji na začátku těhotenství jsou bolesti zad.

Tabulka 1. Možné příčiny bolesti v prvním trimestru

Provokativní faktorPříčiny bolestiPopis syndromu bolestiPřidružené příznaky
Implantace embryíPřipojení oplodněného vajíčka k endometriu na vnitřním povrchu dělohyBolest v dolní části břicha různé závažnosti, vyzařující do křížové kosti a dolní části zadZ vagíny může být uvolněno malé množství jasně červené krve (tzv. Implantační krvácení)
Formace chorálůKlíčivost chorionické tkáně ve stěně dělohy, doprovázená fyziologickou bolestíŽena má nízkou bolest v dolní části zad, křížové kosti a dolní části břicha v časném těhotenství (4-5 týdnů)Těhotná žena nemá žádné další rušivé příznaky.
Zvýšený průtok krve dělohyZrychlení toku krve v děloze, zaměřené na ochranu plodu před hladověním kyslíkemBolest v dolní části zad, která se objevuje nejdříve po 6-7 týdnech těhotenstvíNedostatek dalších příznaků, které by mohly být znepokojující
Hormonální změny v těleZvýšená hladina relaxačního hormonu vedoucí k relaxaci vazů a zvýšená pohyblivost kloubů páteřeBolestivý charakter bolesti. U ženy, jako by ji tahala spodní část zad v časném těhotenstvíBolestivé pocity se mohou zesílit po dlouhých procházkách, sezení nebo spaní v nepříjemné poloze.
Zvýšený tón dělohyPatologická kontrakce děložních svalů v důsledku nedostatku progesteronuBolesti jsou spastické nebo paroxysmální. Lokalizováno od spodního břicha a v sakrální oblasti, vyzařující do bederní oblastiVzhled krvavého vaginálního výboje, který naznačuje hrozbu nebo potrat, který začal
Mimoděložní těhotenstvíImplantace embryí ve vejcovodech, což vede k protažení nebo dokonce prasknutí této vejcovodyBolest v břiše, střihu nebo křeče v křížové kosti a dolní části zad (na pravé nebo levé straně)Bolest při používání toalety. Vzhled skvrnitého skvrny z pochvy na dlouhou dobu
ZácpaKomprese tlustého střeva se zvětšenou děloží, narušující pohyb střevŽena se táhne v dolní části zad a křížové kosti v časném těhotenstvíPorušení pohybu střev, pocit neúplného pohybu střev
Gestační pyelonefritidaZánět ledvin způsobující bolestBolesti jsou velmi silné, vyzařují do podbřišku, z vnějších stydkých pysků nebo dokonce z bokůHorečka, zimnice, bolesti hlavy, celková slabost, časté bolestivé močení
Nemoci pohybového aparátuPoškození páteře nebo nadměrné napětí zadních svalůBolest v bolesti, zhoršená po sezení ve stejné poloze. Poškození páteřních kořenů nebo nervů jsou bolesti akutní a střílí v příroděOmezená pohyblivost v dolní části zad, konstantní svalové napětí. Radikulitida je charakterizována motorickými, smyslovými a autonomními poruchami

Fyziologický vývoj těhotenství

6. až 7. den těhotenství se často vyskytuje mírná bolest v dolní části zad a břiše v časných stádiích. Z genitálií ženy může vyniknout několik kapek krve, která nekoaguluje a netvoří sraženiny. Všechny tyto příznaky naznačují implantaci oplodněného vajíčka, tj. Jeho připevnění na stěnu dělohy.

Na začátku těhotenství může být dolní část zad nemocná kvůli tvorbě chorionu. Od této doby se v budoucnu vytvoří placenta, jejímž prostřednictvím obdrží plod od matky všechny potřebné živiny. Klíčivost chorionické tkáně ve stěně dělohy způsobuje, že žena pociťuje bolest ve 4-5 týdnech.

Od 6 do 7 týdnů dochází v důsledku aktivního proudění krve k děloze bolestivé bolesti břicha a zad. Tento proces je fyziologický, tedy zcela přirozený. Zrychlený průtok krve pomáhá saturovat plod správným množstvím kyslíku a živin. To zajišťuje normální průběh těhotenství a porodu zdravého dítěte.

Pokud máte bolesti v zádech během těhotenství v raných stádiích, nespěchejte na paniku. Menší bolest může být běžným jevem. Pokud je bolest velmi závažná, navštivte prohlídku u gynekologa. Prověří vás a určí příčinu nepříjemných příznaků..

Hormonální změny

V těle těhotných žen dochází k řadě hormonálních změn. Jejich tělo se přestavuje, připravuje se na vydržení a mít dítě bezpečně. U nastávajících matek se hormon relaxin aktivně syntetizuje. V prvním trimestru je produkován vaječníky. Hlavní úlohou relaxinu je změkčení tkání ochlupení stydké kosti, které brání jeho poškození během porodu.

Hormon mírně uvolňuje vazy páteře, což vede k hypermobilitě meziobratlových kloubů. Z tohoto důvodu může mít žena bolesti v dolní části zad během těhotenství v časných stádiích (na konci prvního trimestru). Bolesti jsou bolestivé v přírodě a nezpůsobují snížení výkonu. Nepředstavují žádnou hrozbu pro zdraví nastávající matky.

Fyziologická bolest v dolní části zad během časného těhotenství by měla být odlišena od patologické. Ta je intenzivní povahy a je doprovázena výskytem hnisavého nebo krvavého výboje z pochvy, horečky a dalších rušivých příznaků.

Hypertonicita dělohy

Některé ženy si stěžují, že v časném těhotenství pravidelně stahují dolní část zad. Příčinou nepříjemných pocitů může být zvýšená kontraktilní aktivita svalů dělohy. Vyvíjí se z různých důvodů a vede k potratu, spontánnímu potratu..

 • hormonální poruchy. Nedostatek progesteronu, který je produkován v corpus luteum v raných stádiích, vede k patologické kontrakci myometria. Hypertonicita je také způsobena hypo- nebo hypertyreózou - narušení funkce štítné žlázy;
 • genitální infekce. Chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza, herpes genitálií a některá další infekční onemocnění vedou k rozvoji endometritidy - zánětu vnitřní sliznice dělohy. To vyvolává uvolňování biologicky aktivních látek, které zvyšují kontraktilní aktivitu svalů;
 • děložní nemoc. Adenomatózní uzliny, fibroidy, polypy a další nádorové útvary narušují normální růst dělohy a způsobují její hypertonicitu. Zvýšená kontraktilní aktivita je výsledkem minulého kyretáže a potratů;
 • socioekonomické faktory. Vývoj patologie může být způsoben častým stresem, tvrdou fyzickou prací, podvýživou, nedostatkem spánku, kouřením nebo zneužíváním alkoholu. Zvýšená kontraktilní aktivita dělohy je často pozorována u dívek mladších 18 let a starších 35 let.

U žen s hypertonií v časném těhotenství nejen táhne dolní část zad, ale také bolesti v dolním břiše a v sakrální oblasti. Syndrom bolesti připomíná pocity, které se vyskytují během menstruace.

Výskyt krvácení z pochvy je alarmujícím příznakem. Krvácení indikuje vysoké riziko potratu nebo spontánního potratu, které již začalo.

Mimoděložní těhotenství

Pokud máte bolest v zádech na jedné straně v časných stádiích (počínaje od 3 týdnů těhotenství), objevují se vagíny - můžete mít podezření na mimoděložní těhotenství. Podle statistik se vyskytuje ve 2% případů. Patologie se nejčastěji vyskytuje na pozadí adhezí nebo ucpávání vejcovodů. K tomu vedou infekční a zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů (chlamydie), endometrióza, hormonální poruchy, nádory, předchozí operace atd..

Charakteristické příznaky tubálního těhotenství:

 • na jedné straně silné bolesti v dolním břiše, vyzařující do dolní části zad;
 • nepohodlí při pohybu stolice a močení;
 • časté krvácení z pochvy v malém množství;
 • celková slabost, apatie, podrážděnost;
 • zvýšení příloh s bimanálním vyšetřením;
 • Neshoda velikosti dělohy s těhotenstvím.

Dokonce i „zanedbané“ společné problémy lze vyléčit doma! Jen to nezapomeňte rozmazat jednou denně..

Mimoděložní těhotenství je nebezpečné, protože při absenci léčby vede k prasknutí vejcovodu. To způsobuje vnitřní krvácení a rozvoj peritonitidy. Při neexistenci včasné lékařské péče může prasknutí trubice vést k úmrtí těhotné ženy.

Pokud zjistíte příznaky mimoděložního těhotenství, okamžitě vyhledejte lékaře. Specialista vás prohlédne, potvrdí nebo zamítne diagnózu. Pak vám předepíše nezbytnou léčbu. Potvrzené mimoděložní těhotenství vyžaduje chirurgický zákrok. Plod se odstraní laparoskopicky..

Pokud jste pochopili, že jste těhotná, okamžitě jděte na jmenování gynekologa. Váš lékař vás provede a určí, zda je těhotenství normální. Poté budete zaregistrováni a vydáte směnnou kartu.

Během těhotenství budete potřebovat pravidelné prohlídky různých lékařů a absolvování určitých testů. To vše pomůže identifikovat nebezpečné komplikace a přijmout příslušná opatření..

Zažívací ústrojí

V některých případech je dolní část zad v časném těhotenství bolestivá kvůli zácpě. Ten se vyvíjí v důsledku stlačení tlustého střeva rostoucím dělohy. Správná výživa a příjem některých bylinných prostředků pomůže zbavit se problému a normalizovat stolici. Během těhotenství je nežádoucí používat syntetické projímadla.

Pokud dojde k zácpě, vyhledejte lékaře. Řekne vám, jak nejlépe jíst, jaké léky brát. Snažte se vyhnout samoléčení, protože to může poškodit vás nebo vaše dítě..

Nemoci močových cest

U těhotných žen jsou ledviny často postiženy. Nejčastěji se vyvíjí gestační pyelonefritida - akutní zánět pyelocaliceal systému. Podle statistik je nemoc detekována u 12-17% nastávajících matek. Patologie se vyskytuje ve druhém trimestru těhotenství (zejména ve 22-27 týdnech), méně často - na konci prvního.

Pokud máte horečku, bolest v dolní části zad během těhotenství je velmi bolestivá - můžete mít pyelonefritidu. Pokud se u vás vyskytnou podezřelé příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře. Včasné přijetí do nemocnice pomůže vyhnout se komplikacím..

Během těhotenství dochází v těle ženy k řadě změn, které přispívají k rozvoji pyelonefritidy. Za prvé, ledviny těhotné ženy se zvětšují. Za druhé, v důsledku postupného růstu dělohy a působení progesteronu na nastávající matku se močovod a ledvinová pánev rozšiřují. Zatřetí, na pozadí hormonálních změn u ženy se peristaltika horních močových cest zpomaluje. To způsobuje narušení urodynamiky a stagnaci moči v ledvinách. Za těchto podmínek se pyelonefritida vyvíjí se zvláštní lehkostí..

Charakteristické příznaky nemoci:

 • rychlé a bolestivé močení;
 • zvýšení tělesné teploty na 38-40 stupňů;
 • silné bolesti hlavy, zimnice a další známky intoxikace;
 • bolest dolní části zad vyzařující do tříselné oblasti, stydké pysky, vnitřní stehna;
 • bušení srdce, pokles krevního tlaku;
 • ostré bolesti při zasažení v místě promítání ledvin (příznak zasažení kontroluje lékař).

U 30% žen s gestační pyelonefritidou dochází k předčasnému porodu. Perinatální úmrtnost je 25%. To znamená, že každé čtvrté dítě zemře během porodu a krátce po narození. V časných stádiích těhotenství může nemoc vést k potratu..

Nemoci pohybového ústrojí

Pokud žena dříve měla problémy s páteří, v období porodu dítěte se její stav může zhoršit. V časných stádiích těhotenství může být dolní část zad nemocná v důsledku osteochondrózy, spondylózy, spondylitidy nebo radikulitidy. V mladém věku jsou tyto choroby vzácné..

Nepříjemné pocity ve spodní části zad jsou vysvětleny tím, že sedí v nepohodlné poloze nebo chodí na vysokých podpatcích. V tomto případě bolest nastává v důsledku napětí svalů dolní části zad (tzv. Syndrom myofasciální bolesti).

Diagnostika

Aby se zjistila spolehlivá příčina, měla by žena podstoupit vyšetření gynekologem. Po rozhovoru s pacientem bude lékař mít podezření na přítomnost konkrétní patologie. Bimanual studie mu pomůže identifikovat různé novotvary, děložní hypertonicitu nebo zvýšení jeho přívěsků během těhotenství v tubu.

Aby bylo možné odlišit fyziologickou bolest od patologické, upozorňuje lékař na:

 • přítomnost patologického výboje z pochvy;
 • druh, síla a povaha bolesti;
 • stav dělohy a přídavky během bimanualního vyšetření;
 • výskyt dalších patologických příznaků (vysoká horečka, potíže s močením a vyprázdněním, omezující pohyby páteře atd.).

V diagnostice komplikovaného těhotenství má velký význam ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) pánevních orgánů, které umožňuje posoudit stav embrya, dělohy a jejích přívěsků. K identifikaci infekčních chorob genitourinárního systému musí žena projít testem moči a stěr z mikroflóry z pochvy. V případě potřeby těhotná jmenuje další studie nebo konzultace s jinými odborníky.

Jak zmírnit fyziologické bolesti zad

Můžete se zbavit nebo zmírnit nepohodlí pomocí elementárních opatření. Pokud máte nízké záda v časném těhotenství, zkuste jednoduchá cvičení. Posilují svaly, zlepšují krevní oběh v pánevních orgánech, pomáhají při vytváření správného dýchání, aby mohly bezpečně vydržet a porodit zdravé dítě.


Bolestivé pocity lze také zmírnit pomocí fitness, aerobiku, vodní gymnastiky, jógy atd. Užitečné jsou také kurzy určené speciálně pro těhotné ženy. Musíte si vybrat nejatraktivnější program a udělat to pro zábavu.

Léčba patologické bolesti dolní části zad v časném těhotenství

Zvažte možnost, když žena začala zlomit její dolní část zad v časném těhotenství, šla k lékaři, ale byla zklamána diagnózou. Co ji a dítě čeká v budoucnu? Má šanci nést a mít zdravé dítě?

Hypertonicita dělohy může vést ke spontánním potratům, ale potratům lze při adekvátní léčbě zabránit. Nemoci ledvin, páteře, srdce a orgánů endokrinního systému také zhoršují prognózu a zhoršují průběh těhotenství. Přiměřená terapie však pomáhá vyhnout se nepříjemným následkům..

Mimoděložní těhotenství má pro dítě špatnou prognózu. Vyžaduje umělé přerušení a vždy končí smrtí plodu. Předčasné ošetření může mít pro ženu vážné následky.

Tabulka 2. Metody léčby různých nemocí u těhotných žen

Proč záda bolí během těhotenství a jak se dá léčit

Období porodu dítěte způsobuje řadu změn v ženském těle a je doprovázeno výskytem různých druhů pocitů. Často může dojít ke změně chuti k jídlu, může dojít k nevolnosti nebo ke změně nálady. Zvláštní opatrnosti je třeba věnovat příznaku, když v průběhu těhotenství bolí záda. Může se vyskytnout nejen z fyziologických důvodů, ale také může naznačovat nástup závažných patologií.

Proč bolí záda těhotné ženy

Situace, kdy v průběhu těhotenství bolí záda, nejsou normou. Nepříjemné pocity mohou nastat v důsledku přírodních příčin a patologických procesů. V žádném případě by však tento příznak neměl být ignorován, protože dlouhodobá bolest vede k narušení psychoemocionálního stavu, způsobuje poruchy spánku a může způsobit depresi.

Mezi přirozené příčiny bolesti páteře patří:

 • postupné zvyšování velikosti dělohy u těhotné ženy způsobuje tlak na okolní tkáně;
 • v těžišti je posun;
 • vývoj plodu je doprovázen zvýšením tělesné hmotnosti těhotné ženy.

Bolest se může projevovat různými způsoby. Ze své podstaty lze předpokládat vývoj konkrétní patologie.

Ostré řezné bolesti

Akutní bolest zad během těhotenství může nastat v důsledku vývoje patologických procesů. Musí být rozlišeno na nemoci, jako je pankreatitida a radikulitida. V druhém případě může být bolest zadku nebo stehna. Zesiluje se při chůzi a při pokusu o změnu polohy.

U pankreatitidy je bolestivý syndrom akutní a má zoster. Porušení zákona o defekaci, nevolnosti a zvracení se snížením krevního tlaku jsou další příznaky této patologie.

Kreslení bolesti v dolní části zad

Povaha takové bolesti nejčastěji naznačuje přítomnost myositidy. Vzniká v důsledku dlouhodobého pobytu v ponoru nebo v případě podchlazení. Při pohmatu je ve svalové tkáni cítit bolestivé zhutnění..

U pyelonefritidy jsou také pozorovány nepříjemné pocity ve formě tažných bolestí. V tomto případě je bolest rozptýlená (šíří se přes dolní část zad) a pro ženu je těžké najít pozici, ve které by se bolestivý syndrom snížil. V některých případech dochází k náhlému zvýšení teplotního indexu těla. Pro účely diferenciální diagnostiky se provádějí laboratorní testy moči, ve kterých se objevují čerstvé červené krvinky a bílkoviny.

Vystřelující bolest

Bolesti zad v bederní oblasti naznačují vývoj lumbalgie (ischias). Dávají dolní končetiny na zadní straně stehna. Současně žena zaujímá nucenou polohlou polohu (pro ni je obtížné narovnat ji zpět). Tento příznak může být součástí klinického obrazu s osteochondrózou a meziobratlovou kýlou. Kromě toho je zaznamenána ztuhlost pohybů a pocit necitlivosti v končetinách.

V raných fázích

Některé ženy si uvědomují, že po oplodnění mají pocit, že „táhnou“ spodní části zad. To je způsobeno zavedením embrya do sliznicového epitelu dělohy, protože to narušuje jeho integritu. Spolu s tímto příznakem můžete pociťovat nevolnost a mírné střídavé výboje. Odborníci považují tento příznakový komplex za známku těhotenství.

Také v raných fázích bolesti zad může během těhotenství dojít z následujících důvodů:

 • Restrukturalizace ženského těla způsobuje řadu změn v páteři. Je to proto, že veškerá zátěž projde.
 • Po 1,5 měsíci od okamžiku těhotenství dochází ke změnám v sakrální sekci. Stává se elastickým, což přispívá k rovnoměrnému rozložení tlaku při neustálém zvyšování hmotnosti dítěte.
 • Žena ještě nemá čas zvyknout si na závažnost břicha. V tomto případě se kvůli chůzi při chůzi ohýbá zády, a v důsledku toho dochází k pravidelným tažným bolestem.
 • Od 12. týdne začíná roztahování vaku-vazového aparátu pánevních kostí. Tento proces způsobuje silný pocit nepohodlí, ale zpravidla nepředstavuje ohrožení zdraví ženy.

V pozdních termínech

Během 3. trimestru těhotenství žena přibírá na váze, což zvyšuje zatížení páteřních a pánevních kostí. Pod vlivem hormonů vazy a svaly pánevního dna zjemňují a stávají se elastickými. Spojení pánve s páteří získává pohyblivost, která způsobuje bolest v bederní oblasti.

Následující faktory mohou vyvolat bolest v zádech během těhotenství (37–40 týdnů):

 • Před porodem se hlava plodu sníží a v důsledku toho se zvyšuje tlak na sakrální oblast.
 • Odpojení placenty. Spolu s bederní bolestí se objevuje krvavý výboj. To je alarmující příznak, který může ohrozit zdraví matky a nenarozeného dítěte..
 • Konstrukce Braxton Hicks. Je to druh tréninku těla před nadcházejícím narozením. Považují se za nepravdivé, protože nejsou rytmické, ale zároveň prožívají v bederní oblasti nepohodlí..
 • Od 38 týdnů je možný počátek porodu. V tomto případě jsou bederní křeče doprovázeny vypouštěním plodové vody. Břišní bolest se vyskytuje v pravidelných intervalech s charakteristickým projevem bolesti v podbřišku.

Jak často jsou bolesti

Bolest v bederní oblasti v prvním trimestru těhotenství má obvykle krátké trvání. Má střední intenzitu. Ve fyziologickém průběhu těhotenství může žena pociťovat mírný pocit mravenčení nebo pocit zúžení. V některých případech se syndrom bolesti zhoršuje od 3 do 5 měsíců a od dvacátého týdne se projevuje nepříjemný pocit.

V posledních týdnech před porodem se lokální bolest v bederní oblasti může zesílit i při menších pohybech. To vede k narušení nočního spánku, zvýšené nervové vzrušivosti, což může způsobit narušení psychoemotivního stavu..

Diagnostika

Mírná nebo střední závažnost bolesti zad během těhotenství je nejčastěji pozorována, když se vyskytuje s fyziologickými změnami v ženském těle. V tomto případě pro kvalifikovaného specialistu pro diagnostiku postačuje jednoduché vyšetření a sběr údajů o anamnéze.

Situace je jiná, pokud bolestivé pocity jsou nesnesitelné, což vede k narušení fyzického a psychoemotivního stavu..

V takových situacích jsou předepsány následující typy diagnostických postupů:

 • Laboratorní studie moči vám umožní určit přítomnost červených krvinek (bílkovin) a bílkovin. Tato analýza eliminuje onemocnění ledvin..
 • Obecný krevní test stanoví závažnost zánětlivého procesu v těle. Vzorec leukocytů se posune doleva a zvyšuje se sedimentace erytrocytů.
 • Ultrazvukové vyšetření je velmi poučné. V případě potřeby CT nebo MRI.
 • V některých situacích je mozkomíšní mok nebo plodová voda vyšetřována punkcí.

Přes vysoký obsah informací v rentgenových studiích se nepoužívají v období porodu dítěte kvůli negativnímu dopadu na vyvíjející se plod..

Když potřebujete naléhavě navštívit lékaře

S lokalizací bolesti v bederní páteři během porodu byste se měli poradit s gynekologem. V případě potřeby jmenuje konzultaci s příbuznými odborníky (neurolog, gastroenterolog nebo nefrolog).

Bolest může být hrozivá, která po krátkém odpočinku neodezní, se sklonem ke zvýšení intenzity. Kreslení a bolavé bolesti mohou znamenat zvýšení kontraktility dělohy. V raných stádiích se stávají sebevražednými spontánními potraty a v posledním trimestru těhotenství může jejich vzhled znamenat nástup předčasného porodu.

Pokud je bolestivý syndrom akutní v důsledku vývoje patologických procesů v orgánech břišní dutiny a pánve, může včasná návštěva u lékaře snížit riziko komplikací, které by mohly negativně ovlivnit zdraví matky a plodu..

Jak léčit bolesti zad

Složitost terapie, kdy se v průběhu těhotenství bolí záda, spočívá v tom, že většina léků spadá pod úplný zákaz.

Léky

V některých případech se po dohodě s lékařem předepisují tyto léky:

 • Paracetamol. Vzhledem ke svému složení není toxická pro těhotnou ženu a je rychle vylučována.
 • Nesteroidní léky. Ibuprofen nebo indometacin lze předepsat pouze ve 2. trimestru těhotenství. V posledních fázích může negativní účinek narušit funkčnost ledvin nenarozeného dítěte.
 • Masti a tření. Ketoprofen, Traumeel a Diclofenac mohou být použity pouze v raných stádiích. Menovazin se používá jako drcení.
 • No-spa nebo Drotaverinum se používají k úlevě od spastické bolesti pro lékařské účely.

Konstrukce terapeutické terapie zahrnuje použití alternativních způsobů léčby, které nebudou mít negativní dopad na plod. Relevantní bude použití terapeutických masáží, komplex gymnastických cvičení a dodržování norem správné výživy..

Masáž

Použití terapeutické masáže umožňuje zmírnit nepříjemné pocity ve spodní části zad a zvýšit průtok krve do svalů a vazů. Díky tomu dochází ke stabilizaci nervového systému. Doporučená četnost relací by měla být 2krát týdně.

V tomto případě jsou dodržována následující pravidla masáže:

 • ostré pohyby jsou vyloučeny, použití vibračních technik není povoleno;
 • vylučuje účinky na břicho;
 • masáž je povolena pouze od 4 měsíců těhotenství;
 • Nedoporučuje se používat éterické oleje;
 • všechny masážní pohyby by měly být střídány hladením, které se provádí podle lymfatického proudu;
 • postup se doporučuje provádět v pohodlné poloze pro ženu.

Fyzická cvičení

Dávkovaná fyzická aktivita posiluje svalnatý korzet zad. K tomu je třeba zvolit několik gymnastických cvičení, jejichž výsledkem bude relaxace a zvýšená pružnost svalů a vazů..

Pro nastávající matky budou zvláště užitečná následující cvičení:

 • Protahování se provádí ze výchozí polohy, ležící na zádech. Alternativně se dolní končetiny zvednou a drží ruce za stehno. Při zvedání nohou natáhněte nohu co nejvíce směrem ke stropu. Toto cvičení se provádí třikrát se zpožděním 30 sekund.
 • Poloviční most. Z výchozí pozice, ležící na zádech, ohýbat kolena a stahovat břišní svaly, zvedat záda a pánev vzhůru a přitom držet polohu po dobu 5 sekund.
 • V počáteční poloze na všech čtyřech ohněte záda nahoru a přitom zvedejte hlavu.
 • Cvičení jsou prováděna analogicky jako u předchozího s tím rozdílem, že se záda ohýbá dolů.

Gymnastický komplex využívající tato cvičení musí být prováděn denně jako ranní cvičení s počtem opakování 10krát.

Plavání

Návštěva bazénu se doporučuje začít po 12 týdnech těhotenství. To je způsobeno skutečností, že sliznice, která je ochrannou bariérou proti průniku bakteriálních patogenů, dosud nebyla zcela vytvořena. V tomto případě se zvyšuje riziko infekce plodu.

Systematická cvičení v bazénu mají na tělo následující pozitivní účinky:

 • díky mírnému zatížení se posiluje svalový tonus;
 • svaly a vazy páteře jsou nezatížené;
 • zvyšuje imunitní stav těla;
 • snižuje se nervová podrážděnost.

Obzvláště populární byly třídy ve vodním aerobiku. Komplex obsahuje cvičení, která zvyšují pružnost svalově-vazivového aparátu a zlepšují dýchací systém.

Správná výživa

Dodržování norem správné výživy nedovolí ženě během těhotenství získat další libry, protože v tomto případě se zvyšuje zatížení vazového aparátu a svalů páteře. To zvyšuje pravděpodobnost bolesti v bederní páteři..

Obzvláště užitečné potraviny obsahující vápník (tvaroh, mléko, nízkotučné sýry, mořské plody).

Pokud z nějakého důvodu není možné zajistit tělu příjem vápníku, doporučuje se použít následující léky:

 • Glukonát vápenatý;
 • Calcemin;
 • Vápník D3 Nycomed.

Co nelze udělat s bolestí zad u těhotných žen

Pokud pociťujete bolest v bederní oblasti při porodu dítěte, nemedikujte se a nepoužívejte lidové léčení. V první řadě by měla žena vědět, že užívání jakéhokoli léku je povoleno po konzultaci s lékařem.

Kromě toho by měla být dodržována následující pravidla:

 • bez jmenování neprovádějte masáže;
 • pro relaxaci neužívejte horkou koupel;
 • Nedělejte těžkou fyzickou práci;
 • jako anestezii nepoužívejte masti s oteplovacím účinkem;
 • nepoužívejte vyhřívací podložku.

Prevence

Pokud se v prvním trimestru těhotenství vyskytují bederní bolesti, které nejsou spojeny s vývojem závažných patologií, doporučuje se nejprve ženě, aby přehodnotila svůj životní styl.

Je třeba dodržovat následující pravidla a doporučení:

 • pro každodenní nošení zvolte boty s mírným vzestupem;
 • použití obvazu pomůže posílit svalový korzet a udržet těžiště;
 • při provádění domácích úkolů se vyhýbejte náhlým pohybům a zatáčkám těla (snižuje se pravděpodobnost napínání zadních svalů);
 • pozorovat polohu během sedavé práce;
 • pro noční odpočinek zvolte ortopedickou matraci;
 • jíst potraviny bohaté na vitamíny, vlákninu a zdravé mikro a makro prvky.

Bolest zad v těhotenství je zaznamenána u téměř poloviny žen. Tento příznak by však neměl být ignorován, protože se jedná o klinický příznak mnoha nemocí. Proto včasná návštěva u lékaře zabrání rozvoji komplikovaných patologických procesů.

Proč záda bolí v časném těhotenství?

Bolest zad v prvním trimestru těhotenství není tak pravidelná, jako u těch, které se vyskytují ve druhém nebo třetím trimestru, jsou zcela běžné a některé těhotné ženy se s nimi setkávají. Materiál diskutuje příčiny takového nepohodlí, metody, způsoby, jak se jich zbavit, a pravděpodobné patologie, které způsobují výskyt nepříjemných pocitů.

Příčiny

Bolest zad na začátku těhotenství může mít patologické a fyziologické příčiny. Fyziologické - ty, které vznikají v důsledku významné restrukturalizace těla, jeho přípravy na uložení. Takové nepohodlí není příliš intenzivní, významně neovlivňuje život, nevyvolává každodenní činnost a nemělo by vyvolávat obavy. V tomto případě nemusíte být léčeni.

Silná bolest je způsobena patologickými příčinami, tj. Vývojem nezdravého procesu, nemocí. V tomto případě vyžaduje nepohodlí, nejčastěji, mnohem závažnější, lékařské odstranění. Je důležité to rozpoznat a včas vyléčit příčinu, protože patologie může vést k závažným následkům ložiska, zdraví pacienta.

Přímo souvisí s těhotenstvím

Během nástupu těhotenství prochází ženské tělo významnými změnami souvisejícími s přípravou na plod. V průběhu toho dochází k mnoha dříve netypickým příznakům, včetně bolesti dolní části zad.

 • 10-11 týden se vyznačuje významným zvětšením velikosti dělohy, stoupá nad její předchozí polohu, začíná vyvíjet tlak na orgány umístěné nad. Vazy, které jej fixovaly dříve v normální poloze, se za ním táhnou. Bolestivé pocity se objevují jak v břiše, tak v dolní části zad, protože vazy mají různé části přírůstku, včetně bederní oblasti;
 • Hladina progesteronu stoupá, což ovlivňuje stav sliznice v děloze. Proces takových fyziologických změn v endometriu může být doprovázen erodováním bolesti v dolní části zad (jako při menstruaci);
 • Objevují se první známky posunu těžiště břicha - mírně klesá (v počátečních stádiích to není moc, záda na to již může reagovat). V důsledku toho se zvyšuje zatížení bederní, sakrální části. Svaly přicházejí do hypertonicity, což způsobuje bolest;
 • V prvním trimestru se v těle těhotné ženy produkuje velké množství hormonu relaxin. Díky tomu jsou vazy křížové kosti, bederní, v uvolněném stavu, zvyšuje se pohyblivost kloubních kloubů. Už se nedokážou vyrovnat s obvyklým zatížením, které způsobuje nepohodlí.

Při normálním průběhu těhotenství zmizí všechny příznaky uvedené na seznamu do dvacátého týdne těhotenství, protože aktivní restrukturalizace těla končí. Příště se objeví nepříjemné pocity i při značném objemu břicha, když se zatížení na křížové síle stane tak velké, že nemůže kompenzovat tělo.

Pravděpodobnost vzniku nepříjemných pocitů během těhotenství závisí na počátečním stavu pohybového aparátu ženy. Pokud dojde k osteochondróze, pak se téměř vždy během očekávání dítěte zhorší. Totéž platí pro ischias. Současně u žen s dobrou fyzickou zdatností a silným svalovým rámem je taková bolest, zejména v raných stádiích, méně pravděpodobná.

Patologie

Pokud těhotná žena trpí některými onemocněními páteře, pohybového aparátu, s největší pravděpodobností se během porodu dítěte zhorší. Je to způsobeno nejen zvýšenou zátěží dolních částí páteře, ale také metabolickými, hormonálními změnami v těle, které ovlivňují stav disků, kloubů a obratlů. Redistribuce příchozích živin také negativně ovlivňuje stav meziobratlových plotének.

Během těhotenství je bolest dolní části zad nejčastěji způsobena exacerbacemi následujících patologií:

 1. Osteochondrosa - proces degradace meziobratlových plotének, jehož vývoj je urychlován podvýživou, metabolickými změnami, hormonálními poruchami;
 2. Kýly, výčnělky bederní páteře, jejichž výčnělek v míšním kanálu se zvětšuje se zvyšujícím se zatížením postiženého meziobratlového disku, v důsledku čehož nervy sevřely / sevřely, narušily krevní oběh;
 3. Radikulitida, sevření sedacího nervu, syndrom ohonu a další patologie spojené s kompresí nervové tkáně se zhoršují zvýšením zátěže páteře, což může mít za následek sevření nervové tkáně..

Problém ODA lze rozpoznat, protože nepohodlí se zvyšuje se změnou držení těla, určitým typem pohybu a nečinností. Ale kromě toho se vyvíjejí patologie, které nesouvisejí s muskuloskeletálním systémem. To je důvod, proč se záda v raném těhotenství může bolet:

 1. Pyelonefritida - zánětlivý proces v ledvinách, charakterizovaný noční bolestí;
 2. Symphysitis - zánět stydkého kloubu, hrozící krvácení;
 3. Zánětlivé procesy v gynekologickém poli;
 4. Infekční procesy v genitáliích, což je zvláště nebezpečné během těhotenství;
 5. Hypertonicita dělohy se tak může projevit, ohrožuje potrat, předčasný porod.

Je důležité nezačínat patologii, věnovat jí pozornost včas a konzultovat s lékařem. Přestože jsou infekční zánětlivé procesy během těhotenství extrémně nežádoucí, existují schémata pro jejich úspěšnou léčbu bez poškození plodu.

Mohu vzít léky proti bolesti?

Analgetika v jakékoli formě během těhotenství jsou zakázána. Nesteroidní protizánětlivé léky jsou velmi nežádoucí, ale mohou být předepsány přesně podle lékařského předpisu. Antispasmodics (No-shpa) a Paracetamol jsou někdy doporučovány pro nastávající matky k úlevě od bolesti, ale dávky jsou minimální a jsou počítány individuálně.

Co dělat?

Výrazné snížení nepatologické bolesti pomůže:

 1. Jóga pro těhotné ženy;
 2. Plavání;
 3. Ortopedická matrace, speciální polštář pro těhotné ženy, snižující zátěž páteře;
 4. Obvaz;
 5. Akupresura problémové oblasti (studium pod tlakem v kruhových pohybech symetrických párů bodů podél bederní oblasti);
 6. Lokální teplo vám umožní zmírnit svalové křeče - na bolestivou oblast lze na krátkou dobu aplikovat teplou topnou podložku.

S patologickými příznaky musíte vyhledat lékaře. U pyelonefritidy, infekčních zánětlivých procesů budou vybrána nejbezpečnější antibiotika a protizánětlivá léčiva. Pokud je problém v muskuloskeletálním systému, lékař předepíše magnetoterapii (7-10 procedur), která zmírňuje zánět, bolest, otoky, zlepšuje krevní oběh. Masáže, jóga, cvičení při exacerbaci jsou zakázány.

Nebezpečné příznaky

Pokud vás bolí záda v časných stádiích těhotenství, věnujte pozornost průvodním příznakům, které mohou naznačovat patologii:

 1. Vysoká intenzita bolesti;
 2. Posílení při pohybu;
 3. Posílení při močení, potíže s močením;
 4. Horečka;
 5. Bolest v podbřišku;
 6. Těsnění břišní stěny ve spodní části;
 7. Netypický vaginální výtok
 8. Krvácející.

Pokud jsou tyto příznaky nalezeny, okamžitě vyhledejte lékaře.

Prevence

Existují metody, které mohou významně snížit pravděpodobnost bolesti zad v časném těhotenství. Postupujte podle doporučení:

 1. Monitorovat držení těla v raných stádiích - i když je těžiště mírně posunuto, ale ne natolik, že skutečně významně narušuje udržování normálního držení těla;
 2. Neztrácejte na váze - to bude více zatěžovat páteř;
 3. Nezvedejte závaží;
 4. Denní cvičební terapie předepsaná lékařem, jóga pro těhotné ženy;
 5. V případě chronických onemocnění, dokonce ve fázi plánování těhotenství, musíte na to připravit páteř - posílit svalovou kostru cvičení, podstoupit preventivní masážní kurzy, fyzioterapii;
 6. V přítomnosti patologií používejte podpůrný obvaz již v raných stádiích (po konzultaci s lékařem);
 7. Vyhněte se infekcím, zánětům;
 8. Vyhněte se průvanům, podchlazení, udržujte imunitu stabilně vysokou;
 9. Jezte správně, berte vitamíny;
 10. Vyvarujte se fyzické nečinnosti, nadměrnému zatížení pohybového aparátu.

Je obtížné úplně zabránit bolesti v prvním trimestru a během těhotenství.

Závěr

Máte-li bolesti v zádech v časném těhotenství, je nejlepší se poradit s lékařem a určit terapii. Taková opatření významně zlepší pohodu, zamezí rozvoji patologických procesů, které ochrání zdraví matky, dítěte.

Proč bolest v zádech během těhotenství?

Pokud v průběhu těhotenství bolí dolní část zad, příčiny nejsou vždy spojeny s patologií. Těhotenství je přirozeným stavem ženského těla. Během tohoto období to bolí záda, protože tělo se „přestavuje“ a připravuje se na změny, ke kterým dochází.

Příčiny bolesti

Bolest zad začíná během těhotenství v různých gestačních obdobích. Předpokládá se, že v první polovině těhotenství není tělo vystaveno zvýšenému zatížení. To není pravda. Asi 30% žen přichází se stížnostmi, že jejich bolesti zad jsou v prvním trimestru. Většina žen však během těhotenství pociťuje bolest dolní části zad blíže k jejich dvacátému týdnu. Často není snadné odpovědět, proč bolí v průběhu těhotenství záda. Bolest v dolní části zad u těhotných žen je někdy důsledkem porodnických příčin a může být také nezávislou patologií. Porodnické příčiny - bolesti zad, ke kterým dochází v důsledku normálního nebo patologického průběhu těhotenství.

Porodnický

Může dolní část zad bolet během normálního těhotenství? Ano, a to je nejčastější důvod, proč těhotné ženy přitahují záda. V mnoha případech nástup těhotenství vede k tomu, že nastávající matka má bolesti zad. Příčinou bolesti je rychlé zvýšení dělohy a napětí jejích vazů. Tyto pocity jsou tak časté, že jsou považovány za další známku toho, že žena otěhotněla.

 • Hormony a metabolické procesy

Během období očekávání dítěte musí žena čelit prudké změně hormonálních hladin. Existuje zvýšená produkce estrogenu, progesteronu a dalších hormonů zodpovědných za správný průběh těhotenství. Relaxin je častou příčinou bolesti zad. Tento hormon pomáhá vazům a šlachám stát se pružnějšími, zjemňuje je. Relaxin je nezbytný k následnému usnadnění vzhledu dítěte.

Prvky nezbytné pro tvorbu plodu jsou převzaty z těla matky. Proto při nedostatečném doplňování „rezerv“ mohou ženské kosti přijímat méně než nezbytné vitamíny a minerály, zejména vápník a fosfor. V důsledku toho dochází k oslabení pánvových kostí a páteře, což může způsobit bolesti zad u těhotných žen.

 • Zvýšený tlak na pánev a páteř

Nejbezpečnějším důvodem, proč těhotné ženy mají bolesti zad, je růst plodu. Dítě roste, tlak na křížovou matku se zvyšuje, což vede k bolesti v dolní části zad. Fyziologickým důvodem, proč může být záda poškozena, je také rostoucí hmotnost, která vede ke zvýšenému tlaku na dolní část zad. Těžiště se mění, v bederní oblasti dochází k vychýlení páteře. Svaly se nadměrně zatěžují a vedou k bolesti.

Pro výskyt bolesti dolní části zad u těhotných žen někdy vede k prodlouženému postavení. Děloha tlačí na nervy a krevní cévy, které obklopují páteř. Z tohoto důvodu bolí pod dolní částí zad, počínaje třetím trimestrem. Bolest je dána nohám, cvičením se zhoršuje.

V pozdějším těhotenství se může objevit bolest dolní části zad v důsledku tlaku na hlavu na boky. To je doprovázeno výskytem hypertonicity dělohy. Potom se bolest objeví kolem 38. týdne. Pokud z tohoto důvodu bolí vaše dolní část zad během těhotenství, nebojte se. Tyto pocity jsou zcela přirozeným jevem..

Několik týdnů před porodem může nastávající matka cítit kontrakce Braxton-Hicks. Falešné kontrakce připravují tělo k následnému porodu. V tomto případě, kromě bolesti, která vyzařuje do bederní oblasti, je zde pocit „kamenité“ dělohy, je obtížné vdechnout a bolesti v dolním břiše vyvolávají bolesti. Poté tyto příznaky zmizí. A po krátké době se žaludek a záda začnou znovu bolet. Tyto pocity jsou považovány za normální, ale stále vyžadují zvláštní pozornost. Někdy není snadné rozlišit od skutečného narození. Pokud se kontrakce stanou častějšími, nemělo by se opakování v pravidelných intervalech doprovázené propouštěním z pohlavních cest zpožďovat výletem do nemocnice.

S patologiemi

Pokud je během těhotenství bolest zad doprovázena výskytem sekrecí a křečovitou bolestí v děloze, lékaři tento stav považují za hrozbu spontánního potratu nebo předčasného porodu..

Je nutné, aby se gynekolog okamžitě objevil. V některých případech táhne dolní část zad během těhotenství kvůli exacerbaci stávajících nemocí nebo když se objeví nová patologie. Těhotenství je doprovázeno přirozeným potlačením imunity. Takový mechanismus je nezbytný, aby plod nebyl mateřským organismem odmítnut jako cizí složka. Důsledkem je zranitelnost ženy v této době. Stává se, že žena nemá podezření na existující patologie, dokud neotěhotní. Během těhotenství může bolest v dolní části zad indikovat docela závažné patologie. A pokud gynekolog vyloučil porodnické příčiny malátnosti, měli byste navštívit jiné lékaře, jmenovitě neurologa, urologa nebo nefrologa a chirurga..

Ledviny a jejich nemoci jsou důvodem, proč dolní části zad bolí během těhotenství. Pod vlivem hormonů se mění tón močovodů, dochází ke stagnaci moči, což vede k rozvoji infekčních procesů. Běžnou komplikací těhotenství je pyelonefritida. Z jedné strany na zádech jsou bolestivé bolesti, časté nutkání k močení, křeče, teplota stoupá na vysoké hodnoty. Moč obvykle zakalí.

Pokud je bolest v zádech během těhotenství výrazná, je obtížné najít pozici, ve které bolest zeslabuje, je obtížný odtok moči, je zde příměs krve, případně ledvinové koliky. Takové příznaky jsou známkou naléhavé hospitalizace..

Diagnózu stanoví lékař na základě údajů z ultrazvuku a laboratorních testů moči a krve. Léčba se provádí jmenováním antibiotik, antispasmodik a léků proti bolesti a je povinná. Toto onemocnění může mít vážné následky až do selhání ledvin.

Ve vzácných případech se u těhotné ženy může objevit zánět slinivky břišní. To se stane, pokud během těhotenství nedodržíte dietu, konzumujete-li jídlo se spoustou tuku, alkoholu, je dědičný faktor nebo důsledek stresu. Pokud je bolest v dolní části zad během těhotenství herpes zoster, vyskytuje se po jídle nebo během jídla, je doprovázena horečkou, nevolností nebo zvracením, poruchou stolice, lékař diagnostikuje pankreatitidu.

Onemocnění je diagnostikováno pomocí ultrazvuku, MRI a je léčeno v lůžkovém zařízení. Léčba léků na bolesti zad v průběhu těhotenství se provádí pomocí řady protizánětlivých a analgetických léků. V případě selhání konzervativní léčby občas existuje potřeba chirurgického zákroku.

Často bolest v zádech během těhotenství kvůli exacerbaci existujících problémů s muskuloskeletálním systémem. Pokud žena před těhotenstvím trpěla osteochondrózou nebo radikulitidou, změněné zatížení povede k exacerbaci. Zdrojem problémů je nedostatečně vyvinutá svalová soustava zad nebo zakřivení páteře. Podobná diagnóza je indikována výskytem silné bolesti zad během těhotenství v trimestru II nebo později.

V případě neurologických problémů bolest střílí v přírodě, klesá v poloze „ležení“ a zvyšuje se stresem, může se objevit pocit znecitlivění.

Je samo-medikovat velmi nebezpečné. Konec konců, většina drog používaných v takových případech je během těhotenství kontraindikována. Ve výjimečných případech může lékař předepsat lék proti bolesti. Pokud vaše dolní část zad bolí během těhotenství kvůli neurologickému problému, nejjednodušším řešením je nosit obvaz. Speciální korzet poskytne podporu pro pohybový aparát, aniž by nepříznivě ovlivnil vývoj dítěte..

Být v průvanu nebo podchlazení může vést k zánětlivému procesu ve svalech dolní části zad. Potom se bolest vyznačuje akutní povahou a omezeným pohybem. Kromě zad může dojít ke zranění krku a ramenního pletence. Léčbu by měl provádět lékař, který může předepsat léky, které jsou bezpečné pro dítě.

Při nízké lokalizaci bolesti v zádech a břiše může být podezření na symfýzu. Nemoc bude indikována změnou chůze, která nabývá charakteru „kachny“. Vyskytuje se v důsledku nesrovnalostí v ochlupení kostí. Pokud je důvodem, proč je záda v průběhu těhotenství, sympatie, lékař doporučí odpočinek na lůžku a bude monitorovat dobu těhotenství.

Pokud dojde k anamnéze poranění páteře nebo vrozených rysů vývoje obratlů, může zvýšená zátěž vést k bolesti v dolní části zad během těhotenství. Obratle se mohou pohybovat vůči sobě navzájem, což bude sloužit jako impuls pro silnou bolest v dolní části zad.

Takovou bolest lze rozeznat zvýšením sedu, když se během zvedání objeví těžké předměty a když se změní poloha těla. Bolest může vyzařovat na nohy. Deformaci páteře lze vidět vizuálně. Svaly obklopující páteř ze stran jsou napnuté. Vyvíjí se zvláštní chůze „chodce na laně“. Pokud v důsledku spondylolistézy bolí dolní část zad v průběhu těhotenství, je takové onemocnění léčeno pomocí drog, fyzioterapie, fyzioterapie.

Prevence

Pokud v průběhu těhotenství bolí dolní část zad, je důležité si pamatovat jednu věc: v žádném případě byste neměli být uneseni autodiagnostikou a samoléčbou. První věc, kterou by těhotná žena měla udělat, když během těhotenství střílí v dolní části zad, je kontaktovat odborníka, který ji pozoruje. Lékař také pomůže předcházet bolesti zad v těhotenství, doporučujeme:

 • Odmítněte nosit boty na vysokém podpatku;
 • Sledujte hladký nárůst tělesné hmotnosti;
 • Veďte moderování aktivním životním stylem;
 • Netěžte, vyvarujte se nadměrného zatížení páteře;
 • Dělat speciální gymnastiku;
 • Kontrolní držení těla;
 • Pro spaní si vyberte anatomickou matraci a malý polštář;
 • Naučte se správné zvedání předmětů (měli byste ohýbat nohy na kolenou, a ne provádět ohýbání dopředu);
 • Zajistěte správnou výživu s vysokým obsahem vápníku a fosforu.

Pokud má těhotná žena špatnou bolest v zádech, není to důvod k panice. Je však nutné vyloučit možné patologické procesy a získat doporučení, jak odstranit nepříjemné pocity. Pokud vám v průběhu těhotenství bolí záda, poradí vám, co dělat, pouze lékař.

Doporučuji přečíst si další články k tomuto tématu

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lékař je manuální terapeut, ortopedický traumatolog, ozonový terapeut. Metody expozice: osteopatie, postisometrická relaxace, intraartikulární injekce, měkká ruční technika, masáž hlubokých tkání, analgetická technika, kranioterapie, akupunktura, intraartikulární podání léčiva.

Po menstruaci bolí dolní část zad a břicho

Proč bolí dolní část zad

Bolesti zad v průběhu prvního trimestru těhotenství

Články O Neplodnosti