Hlavní Zdraví

Po kolika dnech začne hrudník po početí poranit

Pokud dojde ke zpoždění menstruace, bolesti na hrudi, ospalosti, slabosti, snížené chuti k jídlu, možná je žena těhotná. Změna hormonálního pozadí způsobuje nepohodlí obecnému stavu, mléčné žlázy jsou zvláště citlivé na tento jev.

Kdy čekat na první známky

Ženy se starají o to, když prsa začnou po početí poranit.

Bez ohledu na to, jak bych chtěl vědět o těhotenství okamžitě, ale v prvních dnech po oplodnění nebudou žádné známky. Důvodem je skutečnost, že zaprvé je vejce stále příliš malé. A za druhé, existuje autonomně, protože v prvních 5-10 dnech po početí ještě nenapadl endometrium. Dokud nebude navázáno spojení s oběhovým systémem matky, plod nemůže ovlivnit pohodu těhotné ženy..

Kolik dní po početí se začnou objevovat první známky těhotenství? Charakteristické příznaky se objevují krátce před a po zpoždění. Pokud žena otěhotní, začne nálady, objeví se podrážděnost a úzkost. Menší bolesti v dolním břiše jsou možné. Při početí se přitahují do přírody a vyskytují se přibližně dva dny před zahájením navrhované menstruace.

Ospalost a nevolnost jsou nejvýznamnějšími příznaky těhotenství. Pokud první dva příznaky mohou charakterizovat počátek premenstruačního období, je toxikóza charakteristická pouze pro těhotné ženy. Také žena v ranných stádiích často spí.

Mnoho žen se zajímá o to, kolik dní po početí se otoky zvětší. Ve většině případů žena ihned po početí necítí žádné změny. Symptomy se začnou projevovat týden po početí nebo později, blíže k době, kdy by mělo dojít k menstruaci. Nemůžete přesně říci, kdy hrudník začne bolet během těhotenství. Ženské tělo je individuální, u některých se první signalizace zvonků začne objevovat již pátý den po ovulaci. Pro ostatní se objeví až po pěti týdnech..

Savčí žlázy a PMS

Pokud přišla doba nebo po zpoždění je test negativní, hrudník je oteklý a nezraněný v důsledku těhotenství. S největší pravděpodobností si žena vyvinula mastalgii, to je to, co nazývají bolestí v mléčné žláze, což se cítí v premenstruačním období a při menstruaci.

V medicíně se nazývá cyklický. Syndrom bolesti se obvykle začíná rozvíjet týden před nástupem menstruace a trvá několik dní. V 60% případů jde o povahu bolesti, která ženám vadí. Cyklická mastalgie je přirozený jev a nevyžaduje lékaře.

Co se stane s mléčnými žlázami v časném těhotenství

Prsní žlázy jsou citlivým orgánem, který ostře reaguje na změny dělohy. Hrudník se začíná mírně zvětšovat, bolí bradavky. Jak zjistit: Bolest na hrudi je těhotenství nebo PMS?

Příčinou změn ženského prsu jsou hormony.

Po implantaci embrya (tj. Asi týden po oplodnění) do těla ženy se začnou objevovat změny, na které prsa také reaguje. K senzacím dochází několik dní před zpožděním. Glandulární tkáň se zvětšuje a vyvíjí tlak na cévy a nervové zakončení, které je doprovázeno bolestí. Bolest se zvyšuje s progesteronem.

V první fázi je bolest lokalizována hlavně v oblasti bradavek. V tomto okamžiku je pozorována změna barvy. Bradavky začnou ztmavovat. Tato skutečnost také jasně naznačuje nástup těhotenství. Pokud žena ve premenstruačním období ještě nikdy neměla bolest na hrudi, ale v určitém okamžiku jsou bolesti před menstruací, zvyšuje se pravděpodobnost, že jste těhotná.

I když ženská hruď začne bolet před každou menstruací, její těhotenství se během těhotenství poněkud liší. Měli byste pozorně poslouchat své pocity, abyste pochopili, zda se objevily nějaké nové příznaky..

Druhý a třetí trimestr

Takto vypadají strie na hrudi.

V průběhu času se na hrudi mohou objevit strie ve formě namodralých a červených pruhů, protože mléčná žláza se zvětšila. U těhotné ženy se změní barva dvorce, bradavky ztmavnou. Může se objevit žilní retikulum. Citlivost se výrazně zvyšuje, mléčné žlázy začnou bolestivě reagovat na dotek oblečení. Otok je doprovázen svěděním, protože kůže se na některých místech natahuje.

Povaha a intenzita bolesti pro každý konkrétní případ je individuální, záleží na těle a citlivosti ženy. V prsou budoucí matky se začíná cítit těžkost a pocit plnosti, paži nebo podpažím může být bolest. Bolest je bolestivá, je možné brnění.

Busta po celou dobu těhotenství neustále roste, v průměru roste o 1 - 2 velikosti. Během tohoto procesu se na pokožce objeví strie..

Během těhotenství se nedoporučuje mazat kůži v oblasti hrudníku krémy a užívat jakékoli léky. To je přirozený proces, měli byste si na něj zvyknout. Po 18 týdnech po početí se stav ženy zlepší. Do této doby bude tvorba placenty ukončena, takže bolest v oblasti hrudníku se sníží.

Proč těhotné ženy trpí nepohodlím

Příčiny bolesti během těhotenství jsou jiné povahy. Hlavním faktorem je změna hormonálního pozadí. Hladina hCG (lidského chorionického gonadotropinu) stoupá v těle těhotné ženy.

Tento typ hormonu stimuluje žlázové buňky v ženském prsu, během těhotenství se jejich počet zvyšuje. V tomto případě spojovací tkáně zůstávají na stejné úrovni, takže přerostlé tkáně vyvíjejí tlak na nervové zakončení a krevní cévy, narušuje se krevní oběh, což způsobuje bolest a těžkost.

Další příčinou bolesti je tvorba nových laloků. Tato skutečnost také ovlivňuje stav prsu. Prsa obsahuje až 20 laloků. Připomínají shluky hroznů. Tyto laloky jsou spojeny s bradavkami pomocí trubek, skrz které se mléko začne rodit po narození dítěte. Když nastane těhotenství, rostou žlázové tkáně a laloky, proto dochází k bolesti.

Jak překonat bolest

Bolest na hrudi je normou, ale stav může být značně zmírněn dodržováním pravidel. Kůže musí dýchat, takže se musíte pravidelně sprchovat. Spodní prádlo musí být vyrobeno z přírodních materiálů..

Existují speciální podprsenky pro těhotné ženy. Takové podprsenky mají široké popruhy, které drží poháry, netírají pokožku, nevyčnívají žádné kosti, švy ani zdobící prvky. Nosí se během dne, v noci by měl hrudník odpočívat a dýchat, takže je lepší nosit podprsenku na noc.

Pokud jsou bradavky bolestivé, pomáhá masáž prsu. Masážní pohyb by neměl být příliš intenzivní. K tomuto postupu můžete použít dětský olej. Po masáži se budete muset osprchovat.

Nemoci prsu

Ve většině případů, pokud je prsa během těhotenství nemocná, je to přirozený proces. Ale někdy bolestivé jablečné víno signalizuje vážné zdravotní problémy. Když bolí hrudník a test je negativní, důvod těchto pocitů je jiné povahy.

Pokud je zdroj bolesti umístěn ve středu hrudníku, může to znamenat srdeční onemocnění.

Příčinou bolesti mohou být hormonální léky užívané ženou, tento účinek mohou také způsobit antidepresiva. V některých případech se patologické procesy, které se vyskytují v hrudníku, stávají příčinou bolesti. Pokud vaše doba byla zpožděna, ale těhotenství nenastalo, musíte navštívit mamologa. Specialista předepíše diagnózu a určí příčinu onemocnění.

Bolest, která není spojena s premenstruačním syndromem, se nazývá necyklická nebo spíše necyklická mastalgie. Může ovlivnit obě prsa. Příčiny nemoci jsou velmi odlišné, jedná se o porušení anatomie mléčné žlázy a rozvinutou cystu nebo fibriom.

Zdrojem bolesti mohou být nervy nebo klouby a nepohodlí se začíná cítit v hrudi. Necyklická mastalgie může vyvolat nerovnováhu mastných kyselin v mléčné žláze, v tomto případě se zvyšuje citlivost na hormony v buňkách.

Kdy běžet k lékaři

Nejnebezpečnějším onemocněním je rakovina prsu. Pokud se takové onemocnění začalo, nemusí být žena obtěžována bolestí. Je nutné pravidelně vyšetřovat hrudník. I malá hrudka v hrudi by měla být příležitostí k okamžité návštěvě savce nebo gynekologa.

Každá bolest, která se vyvíjí v hrudi, by měla ženu upozornit. Nemyslete si, že jeho příčinou je pouze PMS nebo těhotenství. Musíte jít přímo k specialistovi, který se zabývá ženskými nemocemi. To musí být provedeno tak, aby nevynechal vážné onemocnění.

V každém případě by každá žena měla pravidelně, nejméně jednou ročně, podstoupit preventivní prohlídku prsu a navštívit mamologa.

Kompetentně: konzultace s porodníkem-gynekologem

Na otázky odpovídá porodnice-gynekologka Elena Artemyeva.

- Je mi 18, mám zpoždění pět dnů. Žaludek se táhl už týden, bradavky jsou oteklé a bolestivé, chuť k jídlu se zvyšuje a apatie. Stydké pysky jsou velmi svědivé. Třikrát jsem provedl těhotenský test, je negativní. Co by to mohlo být?

- S největší pravděpodobností máte hormonální selhání kvůli sexuálně přenosné infekci. Z tohoto důvodu zpožděná menstruace a bolest. Je nutné složit testy na pohlavně přenosné choroby.

- Moje hrudník hodně bolí, zpoždění je dva dny a test je negativní.

- Darujte krev na HCG, tato analýza je více informativní než domácí testy. Pokud není těhotenství, navštivte ultrazvuk a gynekologa. Lékař zkontroluje stav vaječníků a endometria. Léčba - podle výsledků.

- Stále mám zpožděnou menstruaci a moje hrudník před menstruací je velmi bolestivá. Tvář je pokryta akné. U mamologa nenašli nic nebezpečného, ​​doktor řekl, že je to kvůli selhání cyklu.

- Nezapomeňte jít na gynekologa, provést ultrazvukové vyšetření, provést testy. Obvykle požadované testy na FSH, LH, prolaktin, TSH. Poraďte se o použití antikoncepčních pilulek, které pomohou vytvořit cyklus.

Bolest prsu v časném těhotenství

Bolest na hrudi je jedním z běžných příznaků, které provázejí ženu během těhotenství. Nepříjemné pocity vznikají ještě před zpožděním menstruace a přetrvávají až do porodu. Bolest na hrudi v časných stádiích těhotenství může být variantou normy nebo může znamenat patologii mléčných žláz. Přesnou příčinu tohoto stavu lze zjistit po vyšetření odborníky - gynekologem a savcem.

Bolest na hrudi jako normální možnost

Pohodlí a mírné brnění v hrudníku se vyskytuje po dobu 3–5 týdnů a přetrvává po celý první trimestr. Některé ženy zažívají nepohodlí před porodem.

Příčiny fyziologické bolesti na hrudi:

 • zvýšený průtok krve do tkání;
 • zvýšení podílu glandulární tkáně ve struktuře orgánu;
 • otok tkáně v důsledku růstu progesteronu;
 • zvýšení počtu kanálů mléčných žláz;
 • podráždění nervových zakončení zvětšením žlázy;
 • expanze safénových žil v mléčné žláze;
 • suchá kůže na hrudi.

Prsní žlázy se přestavují, aby se zajistilo plné laktace po 9 měsících. Na pozadí těchto změn dochází k nepohodlí na hrudi.

 • zvětšení prsou;
 • zvětšení prsou v důsledku otoku;
 • zapíchnutí prsu;
 • citlivost prsou;
 • vzhled cévní sítě na kůži (rozšířené žíly);
 • zvětšené bradavky;
 • ztmavnutí a zvýšení areolů;
 • svědění kůže spojené s růstem prsu;
 • sekreci Montgomeryho žlázy - malé hlízy roztroušené po dvorci;
 • vzhled strií na kůži na hrudi;
 • kolostrum - nažloutlá tekutina z bradavek.

Výskyt těchto příznaků spolu s bolestí v mléčných žlázách s vysokým stupněm pravděpodobnosti naznačuje nástup těhotenství. Těmito příznaky se žena může dozvědět o početí dítěte ještě před zpožděním menstruace.

Závažnost bolesti v časném těhotenství se může lišit. Některé ženy pociťují na hrudi jen určitou tíživost, mírné mravenčení a mírné nepohodlí. Jiní si povšimli, že hrudník začal bolet a bobtnat. Bolest vždy táhne, prošívá, ale není ostrá. Silná bolest během těhotenství by neměla být. Všechny pocity jsou tolerantní, fyziologické a nevyžadují léky proti bolesti..

Je důležité vědět, že náhlé vymizení bolesti a jiné charakteristické změny v mléčných žlázách naznačují hormonální změny a naznačují regresivní těhotenství..

Bolest na hrudi v časném těhotenství může být způsobena nesprávným výběrem spodního prádla. Pevná podprsenka, zejména s kostmi, tlačí na měkké tkáně a vede ke vzniku těžkého nepohodlí. Po výměně prádla nepohodlí zmizí.

Patologické příčiny bolesti na hrudi

Podmínky vedoucí k bolesti na hrudi:

 • Cysta prsu. Nezhoubný novotvar naplněný tekutinou se často tvoří před těhotenstvím. Nezasahuje do koncepce dítěte, ale během těhotenství vytváří určité nepohodlí. Bolest je často šitá, střílí, jednostranná a nesouvisí s pozicí těla. S růstem cysty se nepříjemné pocity zesílí.
 • Mastopatie Kreslení a šití bolesti na hrudi jsou charakteristickým příznakem mastopatie. Nepříjemné pocity se objevují ještě před těhotenstvím, obvykle lokalizované v horních kvadrantech. Při narození plodu bolest často ustupuje a vrací se až po narození dítěte a po ukončení laktace..
 • Nádor mléčných žláz. Nádory stlačující sousední tkáně, cévy a nervy vedou k bolesti na hrudi. Bolest je obvykle jednostranná, šití, řezání. Při palpaci je často možné cítit tvorbu objemu v hrudníku.
 • Mastitida. Zánět mléčných žláz může být jednostranný a oboustranný. Bolest je silná, praskne, doprovázená hnisavým výbojem z bradavky a zvýšením tělesné teploty. V oblasti zánětlivého procesu dochází k zarudnutí a otoku kůže. Častější u žen, které pokračují v kojení během skutečného těhotenství..
 • Poranění hrudníku. Vyznačuje se výskytem bolesti na jedné nebo dvou stranách, zarudnutím kůže, tvorbou hematomů. Nepříjemné pocity se objevují okamžitě po zranění nebo o několik hodin později s tvorbou zánětlivého ohniska.

Přesná diagnóza se provádí po vyšetření pacienta. Během ultrazvuku je možné identifikovat patologii mléčných žláz. Pokud je podezření na cystu nebo nádor, je propíchnut nádor a je provedena tkáňová biopsie. Histologický závěr vám umožní zjistit typ nádoru a určit taktiku léčby.

Nemoci jiných orgánů vedoucí k bolesti na hrudi:

 • Osteochondrosis. Poškození páteře vede z jedné nebo ze dvou stran ke vzniku šicích a řezných bolestí v hrudníku. Povaha bolesti se mění s fyzickou námahou a změnou polohy těla. Vyšetření neodhalí patologii mléčných žláz. Zobrazena konzultace neurologů.
 • Intercostal neuralgia. To je doprovázeno výskytem akutní, řezné, švy bolesti na hrudi, často na jedné straně. Bolest se objevuje náhle nebo postupně, zintenzivňuje se inspirací a během pohybu. Prochází spontánně nebo po použití léků proti bolesti. Diagnostikováno po vyšetření neurologem.
 • Nemoci dýchacího systému. S porážkou pohrudnice je zaznamenána jednostranná nebo oboustranná bolest na hrudi, která často napodobuje patologii mléčných žláz. Konzultace s terapeutem je zobrazena.

Co dělat, když vás bolí hrudník?

Pokud je bolest na hrudi způsobena fyziologickými příčinami a není spojena se závažnými onemocněními, je třeba nejprve vyměnit spodní prádlo. Správně vybraná podprsenka zmírňuje bolest a zmírňuje stav nastávající matky.

 • Od prvních dnů opožděné menstruace používejte pohodlnou podprsenku. Vybrané spodní prádlo by mělo podporovat zvětšené prsa, ale nemělo by na něj vyvíjet tlak. Vhodná je podprsenka na širokých pásech s hustou nosnou lištou pod poháry.
 • Je lepší dát přednost prádlu vyrobenému speciálně pro těhotné ženy. Podporuje prsa, zabraňuje vzniku strií a snižuje bolest související s fyziologickými hormonálními změnami. Toto spodní prádlo můžete nosit celý den..
 • Stojí za to koupit podprsenku s malou zásobou objemu. V průběhu těhotenství se mléčné žlázy v průměru zvyšují o 1-2 velikosti. K maximálnímu růstu prsu dochází v prvním trimestru.
 • Nenoste podprsenku s kosticemi. Husté prvky stlačují žlázovou tkáň, vedou k bolesti a ztěžují laktaci po porodu.
 • Na vybrané podprsence by neměly být drsné švy a ozdobné prvky, které stlačují mléčné žlázy.
 • Přednost se dává lněnému šití z přírodních měkkých tkání. Nenoste podprsenku ze syntetických vláken.
 • Při neustálém nepohodlí musíte podprsenku nosit nejen během dne, ale také v noci. Tím se zabrání kontaktu jemné kůže prsu s podestýlkou ​​a zmírní se bolest..
 • Při zvýrazňování mleziva musíte použít speciální vložky do podprsenky a při vyplňování je měnit.

Jiné metody pomohou vyrovnat se s nepříjemnými pocity na hrudi:

 • Studená a horká sprcha. Voda by neměla být příliš horká nebo studená. Střídání teplých a chladných trysek zlepšuje pružnost pokožky, uvolňuje svalové napětí, odstraňuje otoky tkání a zabraňuje striím.
 • Péče o prsa Po sprše je třeba jemně poklepat pokožku ručníkem, aniž byste ji otřeli nebo ovlivnili bradavky. Naneste zvlhčovač nebo natahovací masáž s kruhovými pohyby. Suchost a těsnost pokožky zvyšuje nepohodlí na hrudi.
 • Jóga a gymnastika pro těhotné ženy. Důraz je kladen na cvičení pro horní polovinu trupu a paží. Pravidelná fyzická aktivita posiluje svaly zad a hrudníku, zmírňuje nepohodlí a zmírňuje stav ženy.
 • Plavání. Být ve vodě odstraňuje stres ze zad a eliminuje bolest. Po procedurách s vodou nepokrývejte pokožku hrudníku a použijte zvlhčovač.

Pokud se bolest na hrudi objeví v časném těhotenství, měli byste se poradit s lékařem. Je důležité zajistit, aby stížnosti byly spojeny s fyziologickými hormonálními změnami a nikoli s patologickými procesy v tkáních orgánu. Při detekci nemocí mléčných žláz, páteře nebo jiných orgánů je nutná konzultace s odborníkem.

Prsa během těhotenství. Co očekávat a jak reagovat

Ženy si často ještě před testem všimnou některých změn v jejich těle. Jedním z prvních „zvonků a píšťalek“ je během těhotenství prsa, která bobtná, bolí nebo se stává příliš citlivou. Někdo to obviňuje z premenstruačního syndromu, zatímco život nenarozeného dítěte se ve skutečnosti začíná rozvíjet..

Rychlá hormonální restrukturalizace se rychle cítí, a proto i na začátku těhotenství prochází ženská prsa první změny. Je důležité pochopit, který stav je považován za normální a který by se měl obávat..

Jak se mění prsa během těhotenství

Prsa těhotné ženy je obvykle zvětšená a bolestivá. Je zaznamenána přecitlivělost. Barva halos a bradavek se liší. Často, protože prsa bobtná, se objeví cévní síť.

U mimoděložního těhotenství jsou zaznamenány stejné změny na prsou jako u konvenčního těhotenství. Více o příznacích mimoděložního těhotenství →

Vzhledem k tomu, že mléčné žlázy se zvětšují, objevují se strie (striae). Rychlý růst je zaznamenán v prvním trimestru, a pak - blíž k porodu. Hrudník se může zvětšit o několik velikostí. Pokud kůže není dostatečně pružná, nelze se vyhnout strie..

Ale v naší době to není problém - existuje mnoho bezpečných krémů a olejů, které lze použít.

Norma

Každá osoba je individuální. Proto byste si neměli myslet, že prsa během těhotenství „se chová“ stejně pro všechny. Období, kdy začnou změny, se také liší pro každého. U některých nastávajících matek vypadají mléčné žlázy po 11 týdnech jako u jiných pouze během laktace.

Nastávající matky přemýšlejí, jestli jedno prsu může během těhotenství ublížit. Lékaři tvrdí, že takový jev není důvodem k obavám.

Hlavní změny

Zvětšení. Intenzivní růst mléčných žláz - to se děje u každého, protože tělo se připravuje na mateřství, krmení. Již v prvním měsíci si ženy jasně všimnou, jak prsa během těhotenství bobtná.

Pokud dojde k rychlému růstu i v období těhotenství, pak se po porodu nic nezmění ani nevýznamně. Nebojte se, pokud se prsa během těhotenství nezvýší - někdy se proces začíná až v šestém až sedmém měsíci.

Estrogeny stimulují růst mléčných kanálků a žlázová tkáň roste díky progesteronu. Pojivová tkáň také roste a po krmení se přemění na tuk.

Přecitlivělost. Ženy si uvědomují, že mají nepohodlí. Někdo je jen přecitlivělost a většina říká, že v průběhu těhotenství bolí hrudník. Nalévá a stává se napjatá. To vždy znamená aktivní přípravu na kojení a je to první známka zajímavé situace. Někdy takové pocity vznikají ještě před zpožděním menstruace. Více o příznacích těhotenství před zpožděním →

Výměna bradavek. Mezi první příznaky těhotenství patří nejen zvýšení velikosti. Bradavky se liší barvou a tvarem. Stávají se většími a kolem nich se objevují pupínky. Oblast poblíž bradavky a sama se ztmavne. Krevní cévy se začnou objevovat. Po porodu tyto projevy zmizí.

Izolace molozeva. Vzhled silné, lepivé hmoty žluté barvy z prsou těhotných žen je nezbytnou fází před výskytem mléka. Molozev obsahuje ještě více vitamínů a protilátek než mléko. Toto je první jídlo, ze kterého dítě dostane nejzdravější látky..

Strie. I když je prsa malá, neznamená to, že strie nebude zaručena. Může se zvětšit o několik velikostí, což nutně bude vyžadovat strie. Nejde o objem prsu, ale o elasticitu kůže. Pokud je přítomen dostatek kolagenu, je riziko strií malé.

Někteří si všimnou, že prsa po těhotenství jsou pokryta tmavě fialovými pruhy - to je důsledek poškození krevních cév. Při správné péči se můžete vyhnout výskytu jasných strie a rychle vrátit prsa jejich normálnímu vzhledu. Je důležité začít ještě dříve, než žena cítí, že její kůže svírá.

Co je považováno za nebezpečný signál?

Typicky ženy začínají panikařit, když se v průběhu času prsa během těhotenství nezvyšuje, zůstává měkká na dotek. To neznamená vždy, že stojí za to zvýšit poplach, ale nastávající matka musí poslouchat své tělo a další nebezpečné příznaky.

Při registraci, nejlépe v 9. týdnu, musíte poslouchat své pocity a informovat o nich lékaře.

Důvody k obavám:

 • výskyt bolesti v podbřišku;
 • vzhled krve z pochvy;
 • asymetrické zvětšení prsou, přítomnost dutin nebo otok;
 • prudké zvýšení teploty;
 • obecná nevolnost.

Pokud se objeví jeden nebo více z těchto příznaků, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Pokud vaše hrudník klesl a vrátil se na původní velikost, musíte pečlivě zvážit své tělo. Stává se, že mléčná žláza poklesla po 8 týdnech těhotenství - uprostřed přípravy těla na laktaci.

V případě, že prsa během těhotenství neublíží, může gynekolog položit otázku zmeškaného těhotenství nebo hrozby ukončení těhotenství. Stává se, že hrudník "hoří". Možná se jedná o projev mastopatie - zánět hrudníku, při kterém dochází k fibrotickým změnám a výtoku. Pokud se alespoň jedna - levá nebo pravá - hrudník zahřeje, musíte navštívit gynekologa.

Jak dlouho začnou změny a jak dlouho vydrží

Nastávající matky se zajímají nejen o to, jaké druhy prsou se během těhotenství stávají, ale také o to, jak dlouho se přestane měnit. Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Tělo ženy může reagovat na uvolňování hormonů různými způsoby. Někteří si všimli, že prsa bolí během těhotenství po celou dobu. A to je varianta normy.

Jiné ženy říkají, že prsa se neprojevila v prvních týdnech těhotenství a po celou dobu těhotenství. To však neznamená, že tělo nefunguje správně.

Je normální, že se žena necítí, když jí v průběhu těhotenství bolí hrudník? Možná měla zpočátku více prostoru pro růst žlázové tkáně. Růst se tak nestal tak výrazným. Ženy si často uvědomují, že k nejnepříjemnějším pocitům dochází v raných stádiích a do 14. týdne zmizí všechny příznaky. Tkáně se přizpůsobují skokům v hormonálních hladinách a usnadňují to.

Odborníci poznamenávají, že ve většině případů již 10 týdnů přichází doba, kdy došlo k významné části změn na hrudi. To neznamená, že proces je dokončen, pouze postupně klesá. Nebojte se, pokud prsa během těhotenství přestala bolet asi 12 týdnů. S největší pravděpodobností nastal čas, kdy tělo dokončilo první fázi přípravy na narození dítěte.

Je důležité, aby si nastávající matka pamatovala svou osobnost a neposlouchala těhotné ani porodila své přátele. Nesrovnávejte a nehledejte „poplachy“ sami. Je špatné ptát se přátel, když prsa přestane bolet během těhotenství, protože nebude jediná odpověď. Někdo už má první známky přípravy mléčných žláz na krmení do 5. týdne..

Nastávající matky mohou přestat trápit citlivost prsou po 7 týdnech nebo mnohem později - to vše jsou normální možnosti. Pokud vás však trápí podezření, je lepší poradit se s lékařem a nezoufat.

Autor: Irina Levchenko, doktorka,
speciálně pro Mama66.ru

Bolest prsu u těhotných žen. Jak si můžete pomoci? Když prsa začne bolet během těhotenství

Antipyretika pro děti předepisuje pediatr. Existují však nouzové situace s horečkou, kdy je třeba dítěti okamžitě podat lék. Poté rodiče přebírají odpovědnost a užívají antipyretika. Co je povoleno dávat dětem? Jak můžete snížit teplotu u starších dětí? Které léky jsou nejbezpečnější?

Různé projevy mohou signalizovat těhotenství, ale velké množství z nich se začne objevovat až po několika týdnech. Jedním z příznaků těhotenství je bolest v hrudi. Tento proces je doprovázen zvýšením jeho objemu, otokem bradavek. Tento příznak je pozorován individuálně v různých stádiích těhotenství..

Mnoho žen si stěžuje na silné během těhotenství, je to zcela přirozený proces způsobený hormonálními změnami. Prsa se připravuje na kojení, a proto se tyto příznaky objevují.

Když hrudník začne bolet a jak oslabit tento pocit bez poškození těla?

S jakou bolestí je spojena?

Hrudník je symbolem ženskosti a krásy, navíc je to velmi jemný orgán, který reaguje na různé změny v těle. Během těhotenství je citlivost prsu obzvláště vysoká a 80% žen v poloze pozoruje bolest jiné povahy..

Bolest může nastat v různých časech, ve většině případů je to pozdní prenatální období, kdy je prsa již připravena. Velmi často se však takové příznaky objevují několik dní po početí. Neměli byste považovat tento stav za patologii, jedná se o zcela přirozený proces způsobený řadou takových faktorů:

 • Hormonální změny. Po početí začíná aktivní produkce progesteronu. V důsledku toho se krevní cévy a hrudní kanály rozšiřují. To může způsobit šití nebo snížení bolesti. V některých případech může mít žena již druhý měsíc sliznici z bradavek.
 • Růst prsní tkáně. Prsa se připravuje na mléko, proto se mění ve struktuře, tvaru a velikosti. Tento proces je rychlý. Buňky vnější koule nesledují růst tukové tkáně, objevují se strie a bolestivý charakter.
 • Body Options. Pokud má žena skromnou formu, bude bolest na hrudi během těhotenství výraznější. Ženy v těle mají dostatečné množství žlázové a tukové tkáně, takže se jejich prsa moc nemění, ale pro štíhlé je tento proces velmi rychlý a s dramatickými změnami.
 • Stres. Nervový systém pracuje ve velmi nepředvídatelném režimu, se zatížením reaguje na bolestivé skvrny. Bolest na hrudi je velmi často reakcí na silný emoční nebo duševní šok..

Bolest je individuální. Některé ženy si stěžují, že se zintenzivňuje v závislosti na pohybech, například, pokud jste celý den na nohou, pak se večer budete cítit slabost a plnost v hrudi. Také nepohodlí a bolest lze zaznamenat s nesprávnou polohou ve snu.

Když se objeví bolest na hrudi?

Bolest nenastane bezprostředně po početí, proces oplodnění může pokračovat, ale změny již budou patrné. Kůže se nejprve stává jemnou, hedvábnou, tenčí. Pak se objeví pocit nepohodlí. První bolest se může objevit dva týdny po početí.

Neexistuje žádné standardní datum pro tento proces, ve většině případů je tento příznak pozorován po 5-6 týdnech těhotenství. Vše záleží na některých faktorech:

 • Věk ženy;
 • Počet narozených;
 • Jednotlivé rysy hormonálního pozadí;
 • Přítomnost chronického vaskulárního onemocnění;
 • Chronické patologie endokrinního systému.

Proces rychlých změn v mléčných žlázách končí kolem 12. týdne. Právě v této době bolest zmizí. Dále, vývoj žláz pokračuje postupně, aniž by způsoboval silné příznaky..

Bolest se může vrátit po 36 týdnech. Toto je poslední období těhotenství, kdy se začíná tvořit. Vsuvky se zvětšují, je možný výboj. V posledních týdnech „situace“ bolest není tak ostrá, je více tahající v přírodě a žena cítí těžkost.

Jak by měla prsa bolet během těhotenství?

Bolest v mléčných žlázách může signalizovat nejen početí. Může to být příznak závažné patologie, jako je nádor, srdeční stav..

Příznaky během těhotenství mají jasné příznaky:

 • První projevy se braly v bradavkách;
 • Zvyšuje se citlivost, pocity se objevují i ​​při lehkém dotyku;
 • Pocit těžkosti;
 • Bolestí bradavky;
 • Při hmatu by nemělo být pozorováno žádné zhutnění;
 • Vzhled strií, kůže je tenká, svědivá a loupaná.

Pokud něco narušuje stav mléčných žláz, je lepší konzultovat lékaře a podstoupit specializované vyšetření, aby se vyloučily možné patologické procesy.

Jak si můžete pomoci?

Samozřejmě je nemožné se úplně zbavit procesu změn na prsou během těhotenství. Existuje však několik tipů, jak tento proces zpříjemnit a snížit bolest:

 • Pravidelně se můžete sprchovat několikrát denně. V prvních třech měsících je lepší používat teplou vodu, po 12 týdnech je vhodná kontrastní sprcha.
 • Pro těhotné ženy musíte použít speciální zvlhčovače. Obyčejné mýdlo může způsobit podráždění kůže a suchost..
 • V žádném případě byste neměli masírovat hrudník silnými pohyby, jen to zlepší vaše pocity.
 • Pro normalizaci stavu svalů je nutné dělat cvičení a speciální cvičení pro ženy v pozici. Jak ukazuje praxe, trénované tělo je méně náchylné ke změnám.
 • Chcete-li napnout pokožku a odstranit strie, můžete použít speciální krém, je velmi důležité, že je hypoalergenní.
 • Zvláštní pozornost věnujte oblečení. Je lepší, když se jednalo o přírodní textilie. Podprsenka by neměla stlačit hrudník, ale podepřít ji. Je také velmi důležité zvolit pohodlné oblečení na spaní..

Každá žena si sama vybírá metody. Někteří používají lidové prostředky. Mytí se považuje za populární u roztoku heřmánku. Má antiseptický a relaxační účinek. Roztok by neměl být koncentrovaný a mírně teplý. Dělat takový postup je lepší než jít do postele.

Bolest v mléčné žláze během těhotenství by neměla vyděsit nastávající matky. Tělo se tak připravuje na krmení nenarozeného dítěte. Pokud jsou pocity intenzivní a stále se zvyšují i ​​po 12 týdnech, měli byste se poradit s lékařem.

Každý ví, že zdravá žena by neměla mít bolesti na hrudi. Možná jen trochu - během menstruace. I v této situaci však moderní lékaři doporučují pečlivě poslouchat pocity a určitě podstoupit vyšetření u savce a endokrinologa. Bolest na hrudi během těhotenství budoucích matek je proto vnímána jako něco hrozného. Ale zatímco čekáme na dítě, není důvod se bát. Nadměrná bdělost však také nebolí.

Když je bolest na hrudi během těhotenství normální?

Jen pár hodin po početí začíná v těle ženy zvláštní „restrukturalizace“. Nejprve se změní hormonální pozadí. V důsledku těchto změn se může objevit nevolnost, výtok z vagíny nebo dříve neobvyklé výkyvy nálad. To vše jsou časné známky těhotenství..

Navíc u mnoha žen začnou nosní kruhy ještě před zpožděním ztmavnout a hrudník sám se stává citlivějším a dokonce začíná bolet. To se děje pod vlivem hormonů. To je s jejich pomocí, že prsa nastávající matky se připravuje na rozhodující dobu - krmení dítěte.

Žena může také pozorovat další změny spojené s prsou:

 • Mírný otok mléčných žláz - zvětšení prsou;
 • Zveřejnění mléčných kanálků - mírné vylučování mleziva;
 • Zvýšený krevní oběh - žilní síť se stává viditelnou přes kůži.

K takovým změnám však nedochází vždy v prvním trimestru. Pokud však po nějaké době po nechráněném pohlavním styku bolí hrudník, může to být příznak těhotenství. Obzvláště často k tomu dochází u žen čekajících na své prvorozené. Nemusíte se bát bolesti. Nejčastěji nepohodlí zmizí do konce 12 týdnů.

Ve vzácných případech však může bolest přetrvávat po celou dobu těhotenství. V této situaci se musíte ujistit, že přináší minimální nepříjemnosti. Jak to udělat, promluvíme si později a nyní se zamyslíme nad tím, kdy během těhotenství stále bolí prsa a to není důvod k obavám..

Bezpečná bolest na hrudi v druhé polovině těhotenství

Od pátého měsíce se v těle ženy zvyšuje hladina estrogenového hormonu. Tento produkt endokrinních žláz připravuje matčino tělo pro budoucí narození. Jedním z jeho „vedlejších účinků“ je však zvětšení prsou a bolest na hrudi během těhotenství..

Nejčastěji je takový syndrom bolesti slabý. V tomto případě je bolest pravděpodobnější tahání nebo bolest. Často se objevuje v důsledku reakce na podchlazení nebo mírný tlak. Ale někdy hrudník bolí téměř neustále a bradavky se stávají tak citlivými, že bolestivě reagují i ​​na lehký kontakt s oblečením.

Pokud současně začala výroba mleziva, pak si ženy v oblasti bradavky také všimnou brnění, pálení nebo svědění. Není to strach. Stačí si koupit podprsenku pro kojící matky a včas vyměnit speciální vycpávky. Měli byste také pečlivě sledovat hygienu prsu a bradavky umýt při nejmenším znečištění. Někdy stačí vyměnit podprsenku, aby nedošlo k poškození hrudníku během těhotenství.

Když je bolest na hrudi důvodem k obavám?

Normálně bývá nejčastěji bolest na hrudi během těhotenství. Ale někdy to může znamenat vážné patologie. Například, pokud je bolestový syndrom jasně patrný pod prsem, může to znamenat, že žena má během těhotenství latentní edém. Bolest pod hrudníkem nebo ve středu hrudníku může také naznačovat srdeční stav..

Budoucí matka by měla být na pozoru i v případě, že její hrudník během těhotenství velmi bolí. Akutní bolest v mléčných žlázách může naznačovat vážné onemocnění. Například, ona upozorní, že žena vyvine lakostázu nebo mastitidu. V obou případech je nutné navštívit porodníka a vyléčit nemoc před porodem.

Laktostáza je stagnace mateřského mléka v potrubí. Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje po porodu. Pokud se však mateřské mléko začne formovat příliš brzy, můžete se s tímto problémem setkat během těhotenství. Rozpoznání stagnace mateřského mléka není obtížné:

 • Hrudník je bolestivý;
 • V mléčných žlázách se vytvářejí hrudky, které se při prohlídce snadno uchopí;
 • V místě těsnění se může objevit zarudnutí kůže;
 • Vyprázdnění hrudních cest způsobuje nepohodlí nebo je doprovázeno akutní bolestí.

Lactostáza se vyvíjí takto:

 1. Pokud je kanál nebo segment hrudníku sevřen oděvem nebo není zcela vyprázdněn, vytvoří se v něm mléčná trubice;
 2. Uzávěr mléka ucpává vývod potrubí a mléko zůstává v hrudním segmentu;
 3. Dlouhá stagnace mléka vyvolává výskyt mastitidy.

Mastitida je zánět mléčné žlázy. Nemoc může být infekční a neinfekční, ale v každém případě nebezpečná. Neinfekční mastitida je způsobena prodlouženou laktostázou a infekční varianta vývoje onemocnění se objevuje v důsledku nedostatečné hygieny bradavek.

Mléčné tajemství je prospěšné prostředí pro četné bakterie. Pokud kolostrum a zbytky mléka nejsou z bradavek včas odstraněny, pak bakterie po krátké době stoupají podél potrubí a způsobují zánět mléčné žlázy. To je málo příjemné. Toto onemocnění probíhá v akutní formě a je doprovázeno příznaky, jako jsou:

 • zhutnění, zdrsnění a zvětšení mléčné žlázy;
 • akutní bolest na hrudi, zhoršená nejmenším dotykem;
 • zarudnutí prsu;
 • celkové zvýšení tělesné teploty a zvýšení teploty kůže v místech zarudnutí.

Při absenci správné léčby (zejména pokud jde o infekční mastitidu) se v prsu tvoří absces. Abychom to eliminovali, musíte se často uchýlit k chirurgickému zákroku. Pokud se absces nezpracovává, nejprve se v mléce objeví nečistoty hnisu a poté vstoupí do ženské krve, která je plná vývoje sepse. Proto, s akutní bolestí na hrudi, musíte navštívit lékaře co nejdříve.

Jak snížit bolest na hrudi během těhotenství?

Abychom se zbavili syndromu bolesti, je nutné zjistit, proč bolí hrudník během těhotenství. Pokud je příčinou onemocnění, musíte ji naléhavě léčit. Pokud však jde o fyziologickou reakci těla na změnu hormonálního pozadí, můžete použít následující tipy:

 1. Noste pohodlnou podprsenku. A dávejte přednost produktu z přírodní tkaniny na širokých pásech, vždy bez kamenů a syntetických vložek. Vyměňte si podprsenku, jak se vaše prsa zvětšují, nemačkejte hruď a mléčné kanály.
 2. Od prvních dnů čekání na potomstvo masírujte svá prsa froté rukavicí. Pomůže vám to vyhnout se striím během těhotenství a způsobí mírné zdrsnění bradavek, což pozitivně ovlivní následné krmení dítěte. Po hygienických procedurách můžete také mírně natáhnout bradavky a kroužit, pokud to nezpůsobí nepohodlí.
 3. Od druhé poloviny těhotenství se ujistěte, že se zapojíte do kalení mléčných žláz. K tomu vám pomohou vzduchové koupele a omývání mírně chladnou vodou..
 4. Z důvodu citlivosti bradavek se pokuste v noci neodstraňovat podprsenku..
 5. Po kolostra použijte hygienické sterilní vycpávky. Prodávají se v lékárnách..
 6. K umývání prsou nepoužívejte sprchové gely ani běžné mýdlo. Kupte si dětské mýdlo nebo šampon pro tyto účely se značkou „hypoalergenní“.
 7. Provádějte denně celou řadu cvičení na hrudi. To vám umožní nejen vyhnout se bolesti v mléčných žlázách, ale také zachovat jejich tvar.

souhrn

Nakonec bych vás chtěl znovu varovat. Mnoho těhotných žen odmítá nosit podprsenku kvůli nepříjemným pocitům v oblasti mléčných žláz a bradavek. Nedělej to! Správně vybraná podprsenka zvedá hrudník a pomáhá zlepšit krevní oběh. Navíc toto spodní prádlo nedovolí mléčným žlázám, aby se v těhotenství prohýbaly.

Pokud odmítnete nosit podprsenku, je pravděpodobné, že dojde k narušení krevního oběhu v hrudníku a zablokování mléčných kanálků. A to, jak již víte, je plné laktostázy a následné mastitidy. Takže nemusíte riskovat, starejte se o svá prsa!

Dívky! Pojďme znovu.

Díky tomu se k nám odborníci pustí a odpoví na naše otázky!
Níže můžete také položit svou otázku. Lidé jako vy nebo odborníci odpoví..
Děkuju ;-)
Všechny zdravé děti!
Ps. To platí i pro chlapce! Je tu prostě více dívek ;-)

Máte rádi věci? Podpora - repost! Snažíme se o vás ;-)

Otok prsu a zvýšená citlivost u většiny dívek jsou spojeny s rychlou menstruací. Ale pro některé z nich je to první známka „zajímavé situace“. Navíc, pokud máte také malé zpoždění, pak je čas koupit test nebo jít darovat krev na HCG.

Jednoduše vypadající část ženského těla je ve své vnitřní struktuře velmi složitá. Mléčné žlázy jsou důležitým prvkem reprodukčního systému, který je pověřen výrobou mléka pro krmení dítěte. Tento proces je řízen hormony, a to jsou oni, kdo nastavil kurz pro všechny události..

Složky mléčné žlázy:

 • Stroma - pojivová tkáň odpovědná za rozdělení prsu na laloky a laloky;
 • Parenchyma - žlázová tkáň s kanálky, ve kterých se tvoří kolostrum, a poté se produkuje mléko;
 • Tuková tkáň, do které jsou ponořeny první dvě struktury. Je také potřeba je chránit..

Tvar a objem ženského ňadra závisí na jejich poměru, který, jak každý ví, je velmi odlišný, a to ani během těhotenství..

Po oplození na každou ženu čeká globální změna. Některé z nich jsou pro oko neviditelné, jiné jsou patrné pouze pro dívku a jiné si ostatní mohou všimnout.

Zvětšení prsou se týká posledních dvou. Její počáteční růst samozřejmě není nijak zvlášť nápadný, ale v době posledního trimestru se vše radikálně mění.

Vzhledem k tomu, že pod vlivem hormonů od samého začátku probíhají v mléčných žlázách různé procesy při produkci mléka, rostou kanály s parenchymem, což znamená, že objem prsu se zvětšuje.

V ten den, kdy se u tebe prsa ve zvláštní situaci zvětší, nikdo nemůže hádat. V každém případě však ke změnám dochází od okamžiku početí, protože od té doby se ženské tělo začíná postupně přestavovat a připravovat na krmení budoucích drobků..

"Stává se to vždy," mohou se dívky zeptat, pro koho se všechno ukázalo trochu jinak. Vlastně je to velmi individuální. Někdo má nárůst o tři až čtyři velikosti, zatímco jiné mají pouze jednu nebo dvě, ale schopnost plně kojit z toho se nezmenší. Měli byste také vědět, že během prvního těhotenství se prsa chová zcela neobvykle a během dalšího se nic moc nezmění..

Díky těmto změnám se pokožka na hrudi přirozeně protahuje, což je důvod, proč mnoho mladých žen má potom strie. Abyste tomu zabránili, zvlhčujte ji speciálními krémy prodávanými v lékárně po celých devět měsíců. Udělejte to dvakrát denně po kontrastní sprše, která udržuje její tón.

Když mléčné žlázy začnou bolet během těhotenství

Kromě první úpravy si některé dámy na svém místě všimnou nepříjemnějšího příznaku, které během těhotenství trpí bolestí na hrudi. Navíc tato bolest není spojena s dotekem, nejčastěji se projevuje samostatně a narušuje normální život. Pohodlí lze cítit jak ve dne, tak v noci. V prvním případě zasahuje do každodenních úkolů a ve druhém spánku. Obzvláště citlivé jsou bradavky a okolní halo..

Bolest na hrudi se objevuje u žen v různých stádiích porodu dítěte. Intenzita bolesti bude také individuální. Někteří říkají na fórech, že bolest se objevila okamžitě po oplodnění, jiní říkají, že v prvních týdnech těhotenství někdo neměl takový znak vůbec.

Jak bolest prsu během těhotenství? Pravděpodobně téměř všichni z vás jsou obeznámeni s pocitem oteklých mléčných žláz, které praskají před menstruací, ale obvykle po několika dnech všechno zmizí. Ale u budoucích matek je všechno jiné, mají tento příznak docela dlouho. Kromě prasknutí mohou cítit charakteristické brnění nebo dokonce ozařování tahového pocitu na podpaží nebo rukou.

To je také určeno dědičnou cestou, takže se můžete zeptat své matky na její těhotenství, protože s největší pravděpodobností zažijete to samé, co kdysi trpěla v očekávání.

Vypouštění prsou

Během prvního těhotenství mladých matek se všechno ukázalo jako nové. Neobjevené pocity je mohou překvapit a dokonce vyděsit. Zde je například dalším neobvyklým příznakem výtok z hrudníku. Někdo ve starosti začíná hledat informace na fórech, jiní okamžitě zavolat svého lékaře. Ale skutečnost, že s největší pravděpodobností jde o normu, můžeme zajistit.

Kvůli různým procesům, které se vyskytují uvnitř těla, může kolostrum během těhotenství z mléčných žláz během dvacátých týdnů vytékat. To neznamená, že porodíte brzy, nebojte se o předčasný porod. Jen tak se ochota prsu setkat
dítě.

Kolostrum je lepkavá a hustá tekutina, která je světle nebo žluté barvy. Je velmi užitečný a bohatý na vitamíny. Prvních pár dní po narození není mléko dosud zcela formováno a právě malá část kolostra může nasycení novorozence a také položit základy jeho imunity..

U některých žen může být vypouštění z bradavek velmi hojné, takže byste měli být připraveni na skutečnost, že do spodního prádla musíte vložit nějaké podšívky, abyste později na oděvech nezaznamenali žádnou kontaminaci..

Mimochodem, zvýšená sekrece může být vyvolána pohlavním stykem nebo těhotenstvím v dusném a horkém stavu.

Musíte si uvědomit, že i když dojde k vypouštění z mléčných žláz, v tomto ohledu nelze přijmout žádná opatření. Je zakázáno vůbec se dotýkat hrudníku, tím spíše nesterilními rukama, nemluvě o napodobení čerpání nebo jiných masážních akcí.


Osobní hygienu je nutné provádět nejméně dvakrát denně. Prsa by se měla umýt teplou vodou nebo slabě naředěným manganistanem draselným. Je lepší začít hned teď používat tuhé ručníky, aby si bradavky na takové podráždění zvykly a začaly být hrubé. Jinak, pokud se to stane poprvé, když se dotknete dětských dásní, budete trpět silnou bolestí.

Průsvitný světelný výboj je považován za přijatelnou a přirozenou normu, ale kdy je pravděpodobná patologie? Žena by se měla bát, pokud si kromě nich vyvine silnou bolestivou senzaci v bederní oblasti nebo dolním břiše a z genitálního traktu se také objeví krev. Tento stav je považován za kritický a vyžaduje lékařskou péči..

Také přítomnost výboje z bradavek šedého, hnědého, krvavého nebo nazelenalého odstínu není dobrým signálem, zejména pokud jsou vidět pouze na jednom prsu. V takovém případě byste neměli čekat na zhoršení stavu, měli byste okamžitě navštívit mamologa nebo gynekologa.

Nastávající matka si zpravidla všimne nových pocitů prsu ještě předtím, než se dozví o novém stavu. Citlivost prsou je jedním z prvních příznaků těhotenství v důsledku kardinálních změn v těle po početí. Prsa se zvětšuje, bobtná, zvyšuje se jeho citlivost a obvyklá barva bradavek ztmavne.

Je něžnost prsu považována za normální během těhotenství, jaké jsou příčiny a jak snížit bolest ?

Když začne břicho těhotné ženy bolet?

Existují samozřejmě výjimky, ale během těhotenství prsa začínají bolet téměř u všech nastávajících matek, takže byste neměli panikařit.

Úroveň pocitů přímo závisí na těle: v některých to bolí neustále, a dokonce se svědí i svědění, v jiných se objevuje žilní síť, v jiných se hrudník stává tak těžkým, že je nemožné ani spát na žaludku.

Co říká medicína?

 • Bolest na hrudi se může objevit krátce po početí. Fyziologicky je to snadno vysvětlitelné a nepovažuje se to za patologii..
 • Zmizení takové bolesti obvykle nastává na začátku 2. trimestru, kdy je dokončen proces přípravy mléčných žláz na krmení..
 • Někdy může hrudník bolet před nástupem porodu. Patologie, tato možnost se také nebere v úvahu a je vysvětlena pouze individuální charakteristikou těla matky. Ačkoli podmínka není normou (konzultace s lékařem neublíží).
 • Z častých projevů takových bolestí je možné zaznamenat bolestivé pocity na hrudi, svědění, pálení bradavek, zvýšenou citlivost prsu ráno.

Proč se těhotná žena cítí bolavě?

Samozřejmě, vzhledem k nízkému povědomí o takových podmínkách, je matka znepokojena a vystrašena bolestivými pocity. Zejména pokud je dítě první a se všemi „kouzly“ těhotenství, matka ještě není známá.

Nebude tedy chybné zjistit o příčinách výskytu takových bolestí:

 • Silné hormonální změny během těhotenství mají nejpřímější účinek na mléčné žlázy. Poprvé rodí matky, jsou to špatně vyvinuté mléčné lalůčky s počátky žlázové tkáně (odpovědné za produkci mateřského mléka). Zbývajícím (hlavním) objemem prsu jsou svaly, kůže, pojivová tkáň a podkožní tuk.
 • Se vzestupem hladin prolaktinu a progesteronu charakteristických pro těhotenství je stimulováno dozrávání buněk žlázových tkání v mléčných žlázách: zvyšuje se objem, stává se podobným hroznovému kartáčku, kde mléčné větve jsou „větvemi“, podél nichž mléko produkované tkání.
 • Růst mléčných lalůček vede k protažení pojivové tkáně a kůže, což se stává důvodem pro pocit plnosti a bolestivého tlaku na hrudník. Pocity se zhoršují dotykem a (zejména) náhodnými mrtvicemi a jsou výraznější přesně během počátečního těhotenství..
 • Důsledkem zvýšení hladin prolaktinu je zvýšení citlivosti kůže samotné bradavky a její báze.
 • V procesu laktace se také zvyšuje oxytocin (hormon, který ho reguluje) - to také přispívá ke vzniku bolesti.
 • V krvi také zvyšuje hladinu gonadotropinu, který má přímý účinek na mléčné žlázy nastávající matky.

Uvolněte utrpení pomocí následujících pokynů:

 • Pravidelně provádíme lehkou masáž prsou (od druhé poloviny těhotenství při této masáži buďte opatrní, aby nedošlo k předčasnému porodu). Například, tření prsu namočené ve studené vodě, tvrdý froté ručník (3-5 minut). Nebo kontrastní sprcha.
 • Ztužíme prsa a častěji pro ni zajišťujeme vodní / vzduchové lázně pro prevenci laktační mastitidy.
 • Nevzdávejte se radosti z ranních cvičení. Přirozeně si vybíráme speciální cvičení pro nastávající matky. Pomohou zůstat v dobré kondici a snížit úroveň bolesti..
 • Vybereme správné a kvalitní spodní prádlo pro těhotné ženy (již od 1 týdne). Žádné kosti, extra švy, nadměrné oříznutí. Materiál je výhradně přírodní (bavlna), velikost je tak, že podprsenka není stísněná a současně dokonale podepírá hrudník, pásy jsou široké. V noci můžete spát přímo v něm a odlétat na několik ranních hodin k normalizaci krevního oběhu.
 • Pravidelně myjeme naše prsa teplou vodou a opouštějí oblíbené hygienické výrobky (zasychají pokožku).
 • Pravidelně konzultujeme s gynekologem a savcem.
 • Jsme naladěni pouze na pozitivní emoce.

Denní rituál péče o prsu pomůže nejen zmírnit bolest, ale také vhodně připraví kojení na krmení a sníží také riziko vzniku mastopatie..

Články O Neplodnosti