Hlavní Testy

Bolest prsu během těhotenství: co dělat, když hrudník přestal bolet

Každá žena, která dosáhla porodu, zná pocit napětí v hrudi a zvýšenou citlivost bradavek, což naznačuje přístup k menstruaci. S tím není nic špatného: za pár dní se vše vrátí k normálu.

Během těhotenství se tyto příznaky jeví jasnější a jsou doprovázeny mírnou bolestí, což je považováno za normu. Pokud hrudník přestane bolet a všechny ostatní příznaky „zajímavého postavení“ nezmizí, nemůžete si dělat starosti: všechno je v pořádku s budoucím dítětem. Konzultace lékaře rozptýlí poslední pochybnosti a uklidní nastávající matku.

Mléčné žlázy mají zodpovědnou funkci krmení dítěte. Začnou se připravovat na důležitou misi od samého začátku těhotenství..

 1. 1. Žlázová tkáň. Pod vlivem hormonů podporuje těhotenství - prolaktin a progesteron, roste, počet alveol - sekreční oddělení, ve kterých se mléko produkuje, zvyšuje.
 2. 2. Bradavky. Stávají se většími, získávají zvýšenou citlivost. Jejich zbarvení se stává intenzivnějším, zvyšuje se počet hlíz na okraji dvorce (hlízy Montgomery). Je také možné malé kolostrum, nažloutlá hustá kapalina..
 3. 3. Kůže na hrudi. Roztahuje se, je tenčí a na jeho povrchu se jasně objevuje žilní vzor.
 4. 4. Tvar hrudníku. Železo se zvětšuje, stává se těžším a těžším, záhyb pod ním se prohlubuje.

Takové aktivní a rychlé změny neprojdou beze stopy: pojivové tkáně a kůže nedrží krok s rychlým růstem žlázy, proto jsou nuceny se protahovat, což způsobuje podráždění nervových zakončení a mírnou bolest, které jsou fyziologickou normou a svědčí pouze o tom, že těhotenství pokračuje bez problémů.

Čas výskytu bolesti, jejich intenzita do značné míry závisí na ženském těle: na hormonální úrovni a stavu mléčných žláz. Pro některé je charakteristická bolest, která se objevuje několik dní po početí, nepopiratelným příznakem těhotenství, zatímco jiní začínají cítit bolest blíže k porodu..

Některé nastávající matky se s tímto problémem vůbec nestarají, cítí jen napětí v bradavkách. Je to kvůli nízké citlivosti prsu nebo skutečnosti, že hormonální změny probíhají hladce, bez skoků. Tělo se dokáže přizpůsobit měnícím se podmínkám. To není patologie..

Ve druhém a následném těhotenství jsou bolesti na hrudi méně intenzivní nebo nepřítomné, protože tkáně jsou již zpočátku mírně natažené a nepotřebují tak intenzivní přípravu jako první.

Ve většině případů je pocit nepohodlí v hrudníku zcela normální jev, ale někdy to může naznačovat některé patologické procesy, které dříve zůstaly bez povšimnutí, pro které se těhotenství stalo jakýmsi katalyzátorem. Je třeba si uvědomit, že během těhotenství by se neměly nosit napínací podprsenky..

Pokud se vyskytnou závažné problémy, můžete je rozpoznat podle následujících znaků:

 1. 1. Přítomnost velmi silné bolesti, někdy doprovázené teplotou.
 2. 2. Bolest pouze v jedné hrudi.
 3. 3. Krvavé nebo hnisavé výboje z bradavky (bradavky).
 4. 4. Vzhled těsnění v tkáních hrudníku, tuberkulóz a depresí na jeho povrchu.
 5. 5. Změny ve tvaru nebo barvě, různé velikosti mléčných žláz.

V přítomnosti alespoň jednoho z těchto příznaků, které mohou naznačovat mastopatii nebo vývoj nádoru, byste měli okamžitě konzultovat radu s mamologem..

Neotřesitelný zákon, kterým se objevuje a vymizí bolest v prsou spojená s těhotenstvím. Vše záleží na těle ženy a na podmínkách, ve kterých se nachází..

Existují určitá období, ve kterých se zvyšuje pravděpodobnost vymizení bolesti:

 • Po 6 týdnech. Tělo se již částečně přizpůsobilo novým podmínkám, je možné snížit bolestivost.
 • V 9 týdnech. Do této doby tělo budoucí matky odvedlo skvělou práci a nyní se nechalo trochu odpočinout, čímž se snížila hladina progesteronu. Prsa na to může dobře reagovat zmizením pocitu nepohodlí.
 • V 10 týdnech. Do této doby, ve většině žen, prsa dosáhne své maximální velikosti a pak přestane růst: proces přípravy na krmení dítěte pokračuje, jeho tempo se zpomalilo a bolest zmizela.
 • Ve 12 týdnech. Absence bolesti znamená, že první trimestr těhotenství byl úspěšně dokončen, tělo se podařilo znovu vybudovat a je připraveno plod nést i nadále. Právě v této době se většina těhotných žen uklidňuje.
 • Ve 16-18 týdnech. Tvorba placenty se blíží ke konci, přebírá funkci podpory rostoucího plodu. Progesteron již není nutný v předchozích množstvích, jeho produkce se snižuje a hrudník ztrácí nadměrnou citlivost a bolestivost..

Zmizení bolesti na hrudi na konci třetího trimestru může naznačovat, že hormony, které dříve podporovaly a regulovaly průběh těhotenství, již nejsou produkovány, nitroděložní vývoj dítěte skončil a velmi brzy se narodí.

Popsaná období nejsou vůbec povinná: hrudník může přestat bolet v jiné době, později se bolest může obnovit a být periodická. To je ve většině případů způsobeno přírodními příčinami a není důvodem k obavám..

Dobrou známkou, která může uklidnit nastávající matku, je to, že vzhled prsu se nezměnil, a takové „příznaky“ těhotenství zůstávají jako jasná barva bradavek, jejich citlivost, jasně viditelná žilní síť. Pokud zmizení bolesti vyvolává obavy, pak nejlepší, co můžete udělat, je jít znovu k gynekologovi..

Nestojí za to poslouchat „zkušené“ přítelkyně, hledat na internetu články popisující různé patologie a zkoušet příznaky popsané v nich. Je nepravděpodobné, že nepřetržitý pobyt v dlouhodobém stavu úzkosti bude mít příznivý účinek na těhotenství a může vést k nežádoucím následkům..

Někdy jsou obavy budoucí matky plně ospravedlnitelné a náhlá bolest (zejména v prvních 12 týdnech) naznačuje, že existují určité problémy. Je důležité si uvědomit, že v přítomnosti patologie zmizení bolesti je pouze jedním z příznaků, obvykle jsou přítomny i další známky úzkosti..

Při prudkém vymizení pocitu nepohodlí v hrudi byste se měli poradit s odborníkem, abyste se vyhnuli nepříjemným důsledkům nejen pro zdraví matky, ale i pro dítě.

Jedná se o úplné zastavení vývoje plodu a jeho následné smrti. Nebezpečný stav je obvykle pozorován v prvním trimestru těhotenství, ale také později.

Kromě bezbolestnosti prsu jsou primární příznaky zmeškaného těhotenství:

 1. 1. Náhlé zastavení toxikózy (za předpokladu, že byla dříve přítomna).
 2. 2. Změny v mléčné žláze: stává se kulhavá, někdy se zmenšuje, žilní obrazec zmizí.
 3. 3. Nedostatek pohybu plodu (na konci druhého trimestru a ve třetím trimestru).

Později, když začne odmítnutí plodu, se objeví další příznaky, které jsou totožné s příznaky potratu..

Příčinou zmeškaného těhotenství může být patologie plodu, užívání během těhotenství nebo bezprostředně před početím některých léků, infekční onemocnění, hormonální selhání v těle matky, díky čemuž je plod vnímán jako cizí předmět.

Pokud je podezření na těhotenství, je ženě předepsán ultrazvuk, který určí přítomnost srdečního rytmu plodu, potvrdí nebo vyvrátí diagnózu.

Tento příznak může způsobit, že bolest zmizí v časných stádiích - 3 nebo 4 týdny a je vysvětlena nedostatečnou produkcí progesteronu. V tomto případě zmizení bolesti je doprovázeno změnou vzhledu prsu: stává se měkčí a menší a další důvody:

 • silná bolest zad;
 • pocit břicha v podbřišku;
 • špinění z pochvy;
 • celková nevolnost, někdy horečka.

Přítomnost některého z těchto příznaků vyžaduje okamžitou lékařskou péči: nastávající matka je předepsána injekce progesteronu, aby pomohla udržet těhotenství (za předpokladu, že je léčba zahájena včas).

Porážka hypofýzy a štítné žlázy, ve které se produkuje většina hormonů (kromě hlavního - progesteronu), regulují průběh těhotenství a zajišťují bezpečnost plodu. Pokud je narušena hypofýza, dojde k hormonálnímu selhání, které může vést k vymizení syndromu bolesti. K tomu dochází 6–7 týdnů těhotenství..

Příčinou hypofýzy může být poranění mozku, poškození klíční žíly, neúspěšná resekce hypofyzárního adenomu, záření, nádory, dlouhodobé užívání glukokortikoidních léků.

Kromě zmizení bolestivosti jsou možné i další příznaky podobné těm, které se vyskytují v prvních dvou případech.

Pokud neléčená hypofýza nebude vést k potratu, rozvoji závažných fetálních patologií, krvácení a obtížným porodům, pokud máte podezření na toto onemocnění, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Jediným důvodem, proč se toto onemocnění může najednou projevit, je vážné zranění hlavy nebo krku. Ve všech ostatních případech žena ví o své diagnóze před těhotenstvím, nebude to pro ni překvapení.

Abychom se chránili před zbytečnými starostmi spojenými s ukončením bolesti na hrudi, doporučujeme:

 1. 1. Dokonce i ve fázi plánování těhotenství proveďte komplexní vyšetření, které identifikuje a eliminuje možné patologie.
 2. 2. Zbavte se všech akutních a chronických onemocnění.
 3. 3. Vzdejte se alkoholu a kouření.
 4. 4. Vyhněte se stresovým situacím..
 5. 5. Pokud prodlevu prodloužíte, zaregistrujte se na prenatální klinice.
 6. 6. Přísně dodržujte harmonogram plánovaných zkoušek, včas podejte všechny potřebné testy a podrobte se zkouškám..
 7. 7. Příjem jakýchkoli léků by měl být dohodnut s lékařem pozorujícím těhotenství..
 8. 8. Při náhlém zmizení bolestivosti hrudníku, která je doprovázena dalšími známkami úzkosti, okamžitě kontaktujte antatologickou kliniku..

Pokud odborníci nedosáhli konečného rozsudku, je třeba se vyvarovat nezávislé diagnózy. Včasné vyhledání lékařské pomoci pomůže porodit zdravé dítě.

Kdy a proč prsa během těhotenství bobtná, jak dlouho po početí začínají bolat mléčné žlázy?

Existuje velké množství primárních příznaků těhotenství. Jednou z nejhmatatelnějších a nejvýraznějších je otok, bolest a zvýšená citlivost mléčných žláz. Takový příznak může někdy nezkušenou ženu varovat nebo dokonce vyděsit. Kromě toho ne vždy oteklé ňadra jsou hormonální „signál“, který naznačuje vznikající život v lůně. Někdy mohou být takové změny příznakem zdravotních problémů žen..

Proč prsa během těhotenství bobtná?

Ženské tělo je strukturováno tak, že oplodnění vajíčka okamžitě spustí procesy změny téměř ve všech jeho systémech. Příprava na těhotenství, porod a kojení začíná zvýšením koncentrace těchto hormonů v ženské krvi:

 • progesteron;
 • oxytocin;
 • lidský chorionický gonadotropin - hCG;
 • prolaktin.

Skupina těchto hormonů ovlivňuje mléčné žlázy nastávající matky od prvních hodin po početí.

Prsa se již začíná připravovat na období laktace. Během příštích 40 týdnů se zvětší dvakrát, mléčné kanály se rozšíří, zvětší se bradavky a krevní cévy. To vše je příčinou otoku prsu v časném těhotenství..

Pocity budoucí matky s otoky prsu

Každý organismus je jedinečným biomechanismem, přestože všechny orgánové systémy fungují podle stejných principů. Existuje seznam jednotlivých faktorů, díky nimž má reakce každé ženy na těhotenství individuální charakter:

 • genetická predispozice;
 • stavba těla;
 • výška a váha;
 • zdravotní stav před těhotenstvím;
 • životní styl atd.

Tyto faktory ovlivňují rychlost bolesti a tíže na hrudi, jakož i závažnost pocitů. Některé ženy necítí žádné zvláštní změny v jejich těle až do začátku intenzivního růstu břicha, jiné již ve druhém nebo třetím týdnu těhotenství začínají mít podezření na své postavení. Mnozí popisují stav mléčných žláz jako podobný tomu, který se děje před nástupem „ženských“ dnů..

Pokud shromáždíte všechny pocity popsané různými ženami, můžete vytvořit seznam:

 • pocit těžkosti;
 • pocit bolesti;
 • pocit plnosti;
 • přecitlivělost;
 • bolavé bradavky;
 • bolest podpaží;
 • pocit návalu mléka atd..

Všechny tyto pocity odpovídají těm procesům, které se vyskytují v prsou těhotné ženy. Zvláště výrazné jsou pocity těžkosti a nával mléka v posledních fázích těhotenství. V raných stádiích je charakteristická zvýšená citlivost a bolestivost.

Jak dlouho po početí dochází k otoku prsu?

Ne vždy a ne všechny ženy zažívají nepohodlí v mléčných žlázách v časném stádiu těhotenství, i když většina si všimne zvýšené citlivosti areoly a bradavky již 2-3 týdny po početí (doporučujeme přečíst: jak vypadají bradavky během těhotenství?). Mladé dívky se často ptají: kdy začne prsa vyplňovat od okamžiku početí, po kolika dnech nebo týdnech to bude bolet? Na tyto otázky bohužel neexistuje jasná odpověď, protože každé těhotenství je jedinečné a počáteční příznaky se u každého objevují svým způsobem a v různých časech..

Prsa obvykle začíná nabobtnat po implantaci fetálního vajíčka do stěny dělohy, v případě mimoděložního těhotenství, do stěny vejcovodu. Po úplném ponoření zygotu do střev epitelu střeva se uvolní velké množství hormonů do krve a začnou se objevovat první příznaky nástupu těhotenství..

Stává se to vždy?

Často se můžete setkat s opačnou otázkou: Proč hrudník neublíží, pokud došlo k těhotenství? Podle nedávných lékařských studií mléčné žlázy nejčastěji neubližují ženám se sníženou hmotností ani těm, které se aktivně podílejí na silových sportech. Někdy prsa nereaguje na těhotenství u pacientů s poruchami cyklu nebo hormonální nerovnováhou.

Přibližně polovina těhotných žen začne cítit, že jejich prsa bobtnají, když dosáhnou 6-8 měsíců těhotenství. Individuální vlastnosti těla hrají obrovskou roli, ve které se objeví příznaky a které si žena nevšimne během všech 40 týdnů. Prsa se zaplní postupně, aniž by došlo k výrazným změnám v pohody budoucí matky.

Během mimoděložního těhotenství bobtná prsa??

Mimoděložní těhotenství je stav nebezpečný pro zdraví ženy, když zygota nedosáhne děložní dutiny a je implantována do stěny vejcovodu, vaječníků nebo břišní stěny. Takový vývojový scénář není normální. Přes toto, před kritickými termíny, bude reakce těla stejná jako u normálně se vyvíjejícího těhotenství. Během biochemické analýzy bude detekován lidský chorionický gonadotropin (hCG) v krvi, zvýší se také hladina dalších hormonů, což znamená, že se může prsa také během mimoděložního těhotenství hromadit..

Může být stav bolestivý?

Citlivost prsou během těhotenství je normální, vzhledem k rychlosti, při které dochází ke změnám. Po relativně krátkou dobu musí tělo provést kompletní reorganizaci práce vnitřních orgánů, připravit se na nošení dítěte a kojení v budoucnosti. Prsa mohou bolet v prvním trimestru, kdy dojde k kardinálním změnám v hormonálním pozadí, a ve třetím, kdy začne vyčnívat kolostrum (více v článku: kdy začne kolostrum vystupovat během těhotenství?).

Přijde den, kdy žena začne po aktivaci prolaktinu cítit pálení a plnost hrudníku. Vysoká koncentrace tohoto hormonu způsobuje, že se kanály rychleji rozšiřují - odtud bolestivé pocity. Náhlé změny nemohou projít bez povšimnutí a nutně způsobí pocit nepohodlí, ale významně nepřekročí bolest v jejich intenzitě, například během ovulace nebo před nástupem menstruace..

Jak zmírnit citlivost prsou během těhotenství?

Síla bolesti v mléčných žlázách budoucí matky může mít různé stupně závažnosti v závislosti na individuální schopnosti ženy snášet bolest. Ne každý může vydržet vytrvale, takže se snaží najít způsob, jak zmírnit bolestivé příznaky. Existuje řada doporučení porodníků, která těhotné ženě pomohou zmírnit utrpení:

 • zvolit správné spodní prádlo s ohledem na změny ve velikosti prsou;
 • vyberte podprsenku z přírodních prodyšných látek;
 • péče o pokožku dekoltu pomocí speciálních krémů;
 • vezměte si kontrastní sprchu a proveďte lehkou masáž.

Výběr podprsenky hraje obrovskou roli v tom, jak žena bude cítit její mléčné žlázy. Existuje mnoho modelů tohoto šatníku položky, které jsou šity pouze pro těhotné a kojící. Jsou vyrobeny z přírodních bavlněných tkanin s mnohem nižším procentem umělých nití. Popruhy takových podprsenek jsou širší, aby podporovaly rychle rostoucí hrudník. Zpravidla se po dobu 9 měsíců ženské poprsí zvětšuje o 1,5-2 velikosti, takže si musíte koupit podprsenku několikrát a zvolit ten správný čas pro těhotenství.

Správná péče o výstřih také pomůže zmírnit nepříjemné příznaky. Krém pro těhotné a kojící má uklidňující účinek a zvlhčuje pokožku, aby se zabránilo strie. Při použití krému může žena provádět lehké, masážní, kruhové pohyby. Masážní a kontrastní sprchy pomáhají stimulovat krevní oběh, a tím usnadňují pocity v hrudníku, které je nuceno se měnit rychleji.

Kdy navštívit lékaře?

Patologické příznaky zahrnují:

 • silná bolest;
 • přítomnost hrudek, které lze cítit;
 • zarudnutí;
 • změna tvaru, často s vydutí v jednom směru;
 • hrubé, šupinaté bradavky a dvorce;
 • nepříjemně vonící výtok žluto-šedé barvy z bradavek.

Pokud si žena na svém místě všimla alespoň jednoho z těchto příznaků, je nutné se poradit s lékařem. Takový obrázek může naznačovat vývoj zánětlivých procesů, tvorbu benigních a dokonce maligních nádorů. Kromě toho jsou ohroženy ženy, u nichž byly cysty a tuleně diagnostikovány nebo ošetřeny před těhotenstvím.

Dnes je rakovina prsu jednou z příčin onemocnění, která vedou k úmrtnosti žen. Pozdní přijetí do nemocnice vede ke ztrátě drahocenného času a přechodu nemoci do agresivní fáze. Žena by měla chápat, že něžnost prsou se ne vždy vyskytuje v důsledku těhotenství, ovulace nebo premenstruačního syndromu. Někdy se takové pocity mohou objevit z jiných důvodů. Zároveň nepřítomnost bolesti nemusí být ani ukazatelem zdraví..

Proto by žena měla být vždy pozorná a odpovědná za své zdraví, podstoupit rutinní vyšetření, provést testy, udělat mamogram a ultrazvuk prsu. Ženská prsa vyžadují zvláštní pozornost během těhotenství a kojení (další podrobnosti viz: prsa během těhotenství). Lékař předepisuje ultrazvukové vyšetření pro ty, kteří mají alarmující příznaky. Zdravá matka snadno přežije těhotenství a zajistí plné kojení dítěte.

Když prsa začne bolet během těhotenství?

Stav těhotenství je vždy nový pocit, ale ne vždy příjemný. Od samého pojetí mnoha žen se začaly obtěžovat různé bolesti a nepohodlí charakteristické pro novou situaci. Pojďme tedy mluvit o bolesti na hrudi během těhotenství. Stává se to vždy každému? Kdy začnou tyto nepříjemné pocity a jak je lze zmírnit?

Proč bolest na prsou v časném těhotenství?

V mnoha případech, od prvních dnů těhotenství, dámské prsa prochází poměrně významnými změnami. Jsou považovány za jeden z nejspolehlivějších a časných příznaků těhotenství. A to se děje proto, že hladina pohlavních hormonů v krvi se velmi zvyšuje. Pod vlivem těhotenského hormonu, který se nazývá lidský chorionický gonadotropin (hCG), se velikost prsou poměrně významně zvyšuje (jak samotné mléčné žlázy, tak tuková tkáň). HCG ztěžuje hrudník, dokonce se začíná zvětšovat. Někdy je to doprovázeno výskytem žilní sítě, protože se zvyšuje průtok krve do tohoto orgánu.

U některých žen je na začátku těhotenství charakteristický otok nebo ztmavnutí bradavek. Z nich kolostrum dokonce začíná vyniknout. Kromě toho všeho jsou prsa a bradavky velmi citlivé a bolestivé. Často i dotyk hrudníku způsobuje bolest a nepohodlí..

Nemusíte se však obávat, protože se jedná o zcela normální jev, který doprovází těhotenství. Buďte trpěliví, protože tímto způsobem se prsa připravuje na budoucí krmení dítěte. Všechny výše uvedené příznaky jsou jakýmsi zlepšením mléčných žláz během období těhotenství. Mimochodem, všechny ženy, které zažily a zažily tyto příznaky, se v budoucnu stanou méně náchylnými k rakovině.

Příčiny bolesti na hrudi během těhotenství a způsoby jejich eliminace

Těhotenství je období významných změn v těle, které se odráží na hrudi. To může být doprovázeno bolestivými pocity, které přinášejí nějaké nepohodlí. Bolest na hrudi může být zmírněna sama o sobě, ale u některých příznaků musíte navštívit lékaře.

Změny v prsou u těhotných žen

Hrudník se začíná měnit téměř od okamžiku početí. Probíhající změny naznačují přípravu ženského těla na nadcházející mateřství.

Změny na hrudi jsou často prvními známkami těhotenství. Externě si můžete všimnout následujících faktorů:

 • Zvýšení hlasitosti. Někdy se hrudník zvětší o několik velikostí. Tyto změny jsou nejvýraznější v prvních 10 týdnech těhotenství, stejně jako před porodem.
 • Bradavky ztmavnou, stejně jako kůže kolem nich..
 • Zvyšuje se citlivost prsou a spolu s tím může nastat bolest..
 • Objeví se žilní síť. Krevní cévy ztmavnou kvůli zvýšenému průtoku krve v mléčných žlázách.
 • Objeví se kolostrum. Tzv. Tlustý výtok z nažloutlé hrudi. Tento jev je obvykle pozorován nejdříve 4 měsíce těhotenství.
 • Velikost bradavek a areolů se zvětší.
 • Objeví se kopce Montgomery. Toto je jméno pro malé formace na dvorci podél okraje bradavky. Jejich průměrný počet je 10-15, ale lze pozorovat až 28 takových formací..
 • Vzhled strie. Vyskytují se v důsledku otoku hrudníku. Strie je téměř nevyhnutelné s výrazným zvýšením prsu v důsledku nedostatečné pružnosti pokožky.

V časných stádiích těhotenství jsou změny v prsou často vnímány jako známka premenstruačního syndromu.

Změny na hrudi jsou individuální, proto má obrázek v každém jednotlivém případě své vlastní charakteristické znaky. Obvykle výrazné změny se zastaví o 10-14 týdnů.

Proč bolest v prsou během těhotenství?

Bolest na hrudi není povinným společníkem v těhotenství. Tělo každé ženy je individuální, stejně jako jeho citlivost na probíhající změny a práh bolesti.

Ihned po početí se hormonální pozadí mění. Jedním z projevů tohoto procesu je zvýšení citlivosti prsu až do nástupu bolesti.

Bolest na hrudi nastává, když se zvyšuje. Hlavním viníkem těchto změn je hormonální estrogen, který se během těhotenství vytváří ve zvýšeném objemu. Zvětšení prsou a bolestivost jsou druhem vedlejšího účinku takových hormonálních změn.

Závažnost bolesti se může dramaticky lišit. Některé ženy zažívají jemné nepohodlí. Nepříjemné pocity se mohou zvýšit, když kliknete na hrudník nebo jeho podchlazení. Povaha bolesti je obvykle bolestivá, tažná.

Jiné ženy zažívají bolest na hrudi během těhotenství neustále. Citlivost bradavek se zvyšuje natolik, že i mírný kontakt s oblečením může způsobit bolest..

Jaká bolest na hrudi je považována za normální?

Pouze odborník dokáže spolehlivě určit, zda je bolest na hrudi během těhotenství normou. Je vhodné se s ním znovu poradit, abychom vyloučili patologickou příčinu nepříjemných pocitů..

Pokud hrudník bolí, vznikají tahové pocity, pak je tento stav obvykle normou. Závažnost se může lišit.

Svědění může být také normou v oblasti bradavek, pocitem pálení, mravenčení. Tyto příznaky mohou doprovázet produkci mleziva. V tomto případě je zvláště důležitá osobní hygiena..

Příznaky úzkosti vyžadující lékařskou péči

Bolest na hrudi u těhotné ženy není vždy normou, která doprovází změny v těle. Žena by se měla poradit s lékařem, pokud se vyskytnou následující průvodní příznaky:

 • bolest v podbřišku;
 • vaginální výtok smíchaný s krví;
 • obecná nevolnost;
 • prudký nárůst teploty.

I když máte jeden z těchto příznaků, měli byste kontaktovat specialistu.

Člověk by se měl také obávat, když prsy rostou asymetricky. Alarmující znamení je vytvoření otoku nebo dutiny.

Dalším příznakem, který by měl vyvolávat obavy, je návrat prsou do normální velikosti. Tento příznak může znamenat hrozbu ukončení nebo zmeškané těhotenství..

Pokud se prsa cítí horká (vlevo, vpravo nebo obojí), pak existuje riziko zánětlivého procesu - mastopatie.

Další vážnou patologií mléčných žláz je lakostáza. Tento termín se chápe jako stagnace mléka v potrubí. Tento jev je charakteristický pro období po porodu, ale není vyloučen během těhotenství, kdy začala produkce mléka brzy.

Při bolestech pod hrudníkem existuje riziko latentního edému. Podobný příznak může mluvit o srdeční patologii..

Co dělat, když bolest prsu během těhotenství?

Pokud bolest v prsou během těhotenství, pak byste měli navštívit odborníka. Lékař prozkoumá stav mléčných žláz, provede hmat. Na základě takového vyšetření bude možné říci, zda jsou změny normální nebo zda je vhodné podstoupit další vyšetření, pokud existuje podezření na patologii.

Bolest prsu přináší nepříjemné pocity, snižuje kvalitu života, negativně ovlivňuje psychoemocionální stav. Existuje několik způsobů, jak pomoci zbavit se bolesti nebo snížit její projev na pohodlnější úroveň:

 • Nezapomeňte nosit podprsenku. Jeho nošení je důležité pro dobrý krevní oběh a zachování tvaru hrudníku. Pokud je narušen krevní oběh, existuje riziko zablokování mléčných kanálků. Takové poruchy vedou k laktostáze a mastitidě. Pokud se zvýší citlivost bradavek, pak se vyplatí v noci takové spodní prádlo odstranit. Tato možnost je možná za předpokladu pohodlného spodního prádla, které nenarušuje zdravý spánek..
 • Změňte podprsenku. Během těhotenství prsa roste, takže potřebujete prádlo vhodné velikosti. Protože se zvyšuje citlivost bradavek, měli byste pečlivě zvážit výběr látky - šálky krajky způsobí nepohodlí. Pokud je kolostrum zvýrazněno, vyplatí se koupit speciální podprsenku pro kojící matku, ve které můžete vyměnit podložky pro prsa. To nejen snižuje bolest, ale je také důležité pro osobní hygienu..
 • Masáž hrudníku. K tomu použijte froté rukavice. Masáž prsu je prospěšná již od prvních dnů těhotenství. To je vynikající prevence výskytu strií a vyvolává mírné zdrsnění bradavek, které poskytne pozitivní účinek během kojení. Pokud pocity nejsou příliš bolestivé, pak mohou být bradavky lehce napnuty a zkrouceny. Takové manipulace by měly být prováděny po hygienickém postupu..
 • Pro hygienu prsu používejte hypoalergenní přípravky. Během těhotenství se tělo mění, takže i běžné mýdlo a obvyklý sprchový gel mohou způsobit podráždění a vyschnout již citlivou pokožku.
 • Proveďte speciální cvičení na hrudi. Pravidelný výkon snižuje bolest a udržuje tvar a fit hrudníku..
 • Kalení. Může být provedeno od trimestru II. Chcete-li ztuhnout hrudník, můžete se uchýlit ke vzduchovým koupelím a kontrastním vlhkým ubrouskům. Vystavení příliš nízkým nebo vysokým teplotám však nesmí být povoleno. Tyto postupy jsou užitečné pro normalizaci průtoku krve, udržování tvaru prsou a dobrého stavu kůže. Temperování je vynikající prevencí mastitidy..

Jakékoli fyzické nebo teplotní účinky na hrudník by měly být mírné. Jinak můžete ublížit pouze tělu.

Bolest na hrudi během těhotenství je obvykle důkazem změn v těle. Normální bolestivé projevy je třeba odlišit od patologických příznaků různých nemocí. Při nejmenší pochybnosti byste se měli poradit s lékařem. Můžete se zbavit bolesti na hrudi nebo snížit jeho závažnost pomocí několika metod.

V jakém období těhotenství začínají bolat mléčné žlázy, objeví se pálivý pocit a táhne se do hrudi

Bolest na hrudi během těhotenství není nutnou podmínkou. V tomto ohledu je každý organismus individuální. Ale kvůli výskytu neobvyklých pocitů existuje několik důvodů, především - změna hormonálního stavu, zvýšená produkce těhotenského hormonu - progesteron. Bolest na hrudi v raných stádiích je podobná bolesti, která se objevuje před menstruací, může se lišit intenzitou a délkou kurzu. Někteří se vůbec nezměnili.

Druhy a povaha bolesti

Po oplodnění se zvyšuje citlivost prsní tkáně. Je třeba poznamenat, že ženy s nadváhou častěji pozorují bolestivé pocity. V tomto případě se objeví pocit těžkosti nebo prasknutí. To je způsobeno zvýšením přísunu krve do orgánu, který podléhá změnám pro následující laktaci.

Povaha bolesti se může lišit:

 • mravenčení
 • hořící;
 • nepohodlí s palpací bradavky.

V některých případech lze pozorovat otok a silnou bolest a také se objeví pečeť, s níž je lepší navštívit lékaře a podstoupit vyšetření. Některé typy maligních nádorů se během těhotenství začnou vyvíjet rychleji. Jedná se o takzvané nádory závislé na progesteronu, jejichž proliferace závisí na přítomnosti nebo nepřítomnosti určité chemické látky, jejíž receptory jsou přítomny v buňkách prsní tkáně..

Často bolest se cítí při změně polohy těla. Někdy dochází k reakci na chlad nebo teplo.

V závislosti na délce těhotenství se může charakter bolesti měnit:

 • V prvním trimestru dochází k adaptaci na nový hormonální stav - nízký estrogen, vysoký progesteron a přítomnost chorionického gonadotropinu - hCG, který způsobuje otok a bolest. Pokud žena dříve nepozorovala hormonální narušení, bolest může být intenzivnější.
 • Ve druhém trimestru dochází k nárůstu objemu prsou v důsledku hromadění tekutiny v alveolech. V průměru se prsa může zvětšit na 6 cm. Dýmky se rozšiřují, protože tělo se připravuje na krmení dítěte. Bolest způsobuje také expanze alveol a laloků prsu.
 • Ve třetím trimestru je prsa téměř připravena kojit, hormonální stav je stabilní, takže bolest může mírně klesat a dokonce úplně zmizet. Po 8 - 9 měsících začne kolostrum vystupovat z bradavky.

Pokud má žena abnormality v produkci pohlavních hormonů, nemusí prsa bolet.

Na kůži se mohou tvořit strie. Závisí to na struktuře kůže a množství kolagenových vláken. Rostoucí ňadra napíná pokožku, nová vlákna nemají čas se tvořit a praskliny kolagenové vrstvy tvoří modré pruhy.

Během těhotenství vždy bolí prsa

Ne všechny těhotné ženy od samého začátku pociťují bolest nebo jakékoli příznaky na hrudi, ale asi 80% je vystaveno různým stupněm změn v mléčné žláze a bolesti spojené s tímto procesem..

Ženy zaznamenávají nepřítomnost bolesti při druhém a následném těhotenství. Je to proto, že mléčné žlázy prošly všemi změnami během prvního těhotenství, takže nedochází k bolestivé reakci.

Pokud má žena prsa větší než 3 velikosti, nemusí být ani nepohodlí, protože kůže se napíná méně a uvnitř není žádný tlak..

Při mimoděložním těhotenství bolí hrudník stejným způsobem jako při normálním vývoji embrya v děložní dutině. Všechny procesy na hrudi naznačují, že se tělo připravuje na laktaci. Pokud pociťujete pálení a táhnete hrudník během těhotenství, je vhodné podstoupit ultrazvuk.

Není možné přesně určit těhotenství, které začalo pocity v hrudníku, protože se mohou vyskytovat u některých typů nemocí spojených s hormonálními poruchami štítné žlázy, vaječníků a hypofýzy. Potvrzení skutečnosti, že početí může být pouze vysoce přesným testem na hCG.

Jsou známy případy psychosomatických bolestí a zvětšení prsou, když se žena s diagnózou neplodnosti inspirovala, že byla těhotná.

Příčiny bolesti

Když je tělo ve stadiu fyziologické přeměny, musí si žena zvolit volnou podprsenku pro sebe, zejména pokud se bolesti na hrudi objevily ihned po početí. Tkanina by měla být přírodní a prodyšná. Nenoste spodní prádlo s kovovými kostmi - drtí lymfatické kanály a narušuje krevní oběh. Bolest může být zhoršena tím, že nosí těsné spodní prádlo, které neodpovídá velikosti rostoucí hrudi..

HCG těhotenský hormon, na jehož základě jsou všechny testy platné, má vliv na růst prsou - kanály, alveoly. Jedná se o velmi důležitý hormon, jeho množství se zvyšuje, dokud se nevytvoří placenta, pak to není nutné, proto hladina postupně klesá. Bolest na hrudi může záviset na množství hCG a po ukončení syntézy zmizí nebo zmizí..

Odchylky v množství hCG od normálu v počátečních stadiích těhotenství ukazují na jeho nesprávný průběh:

 • mimoděložní připojení vajíčka;
 • zmrazené těhotenství;
 • potrat nebo smrt plodu ve druhém trimestru.

Pokud proces přenášení dítěte probíhá normálně, prsa bude reagovat na přítomnost glykoproteinu hCG.

Hormon prolaktin, který je zodpovědný za produkci mléka, je také stresovým hormonem. Pokud se jeho množství zvýší a během těhotenství začne přirozeně růst, zvyšuje se riziko bolesti a jejich intenzita. Proto se ženě nedoporučuje být nervózní, když nosí dítě a krmí ji.

Pokud má žena normální cyklus s ovulací a progesteron je produkován natolik, aby se objevilo početí a plod zůstal v děloze po dobu prvních 3 až 4 měsíců, budou s největší pravděpodobností bolestivé příznaky. Pokud se produkuje málo estrogenu, nedochází k ovulaci, proto corpus luteum nefunguje ve druhé polovině cyklu a neprodukuje progesteron. V tomto případě musí žena užívat hormonální drogy. Minimální množství progesteronu nezpůsobí silnou bolest na hrudi..

Oxytocin - začíná být produkován blíže k porodu a způsobuje kontrakce dělohy. Stejný hormon stimuluje hromadění mléka v hrudníku. Kojení ihned po narození a uvolnění oxytocinu způsobují rychlé zmenšení stěn dělohy.

Pokud žena kojí dítě, ale je již těhotná, lékaři doporučují přerušit krmení, protože kontrakce dělohy mohou způsobit placentární rejekci. To je zvláště nebezpečné po dobu až 4 měsíců, pokud v minulosti existovaly problémy s početím kvůli nedostatku pohlavních hormonů.

Pokud mléčné žlázy začnou v těhotenství v ranných stadiích bolet, současně je v dolním břiše cítit nepohodlí, je nutné přenést dítě na umělé krmení a konzultovat s gynekologem léky, které se užívají k udržení těhotenství.

Když se objeví bolesti a přestat

Závisí ženská pleť a okamžik, kdy začne cítit změny na hrudi. Čím tenčí je těhotná žena, tím dříve se bolest a nepohodlí objeví - asi týden po početí. U žen s nadváhou začínají mléčné žlázy bolet asi za 2 až 4 týdny.

Ve většině případů je adaptace prsní tkáně dokončena do konce prvního trimestru. Někdy ustupuje pouze otok, ale citlivost bradavky zůstává stejná. V tomto případě to může přetrvávat až do samého narození.

Ve druhém trimestru ne každý má bolesti na hrudi. Nejčastěji bolest odezní, protože již došlo k hormonálním změnám a intenzivní produkce kolostra dosud nezačala.

Ve třetím trimestru je možné obnovit příznaky bolesti. Důvodem je příprava na porod, nadbytek prolaktinu a zvýšená syntéza kolostra. Lahve prsu se začnou znovu protahovat díky výživné tekutině, která se v nich hromadí.

U některých žen po porodu během krmení dochází k bolesti pokaždé, jakmile dítě provede první sací pohyby. Uvnitř hrudi, jako by rostla vlna bolesti, která následně ustoupila. K tomu dochází pokaždé, i když se žena živí dlouhou dobu - více než rok. To je normální jev, neohrožuje nic špatného.

Jak lze zmírnit bolest?

Při pozorování denního režimu i při udržování aktivního životního stylu se citlivost mléčných žláz snižuje již v poledne. Vrchol nepohodlí obvykle nastává v noci a ráno, kdy je rychlost průtoku krve a pohybu lymfy pomalé.

Doporučuje se provádět ranní cvičení, věnovat zvláštní pozornost horním končetinám a ramennímu pásku. Zvyšuje krevní oběh a urychluje metabolismus v prsní tkáni.

Je nutné neustále nosit podpůrné, ale nikoliv vypouštěcí prádlo. Gynekologové doporučují nosit speciální témata i v noci. To eliminuje vymačkávání kanálků a porušování odtoku lymfy.

Pokud prsa normálně reaguje na kontrastní postupy, můžete střídat každý den střídavě teplou a studenou vodou. Současně jsou průvan a nadměrná podchlazení extrémně škodlivé - mohou způsobit zánět.

Pokud tato doporučení nepomáhají zmírnit bolest, musíte se poradit s lékařem se žádostí o předepisování léků, ale lze je použít pouze v přísných dávkách. Bezpečná tkáň Magne B6 pomůže trochu uvolnit tkáně. Vezměte si to v noci pro 2 tablety.

Kdy navštívit lékaře

Existují situace, kdy by bolestivé příznaky měly upozornit ženu čekající na dítě:

 • Bolest pouze v jedné mléčné žláze. Hrudník je párový orgán a účinky hormonů jsou stejné. Jednostranné příznaky mohou být příznakem benigního nebo maligního nádoru..
 • Zmizení bolesti v prvním trimestru je hrozbou pro plod. V tomto případě se syntéza hCG zastaví, což stimuluje růst tkáně. Důvodem je nedostatek progesteronu, který způsobuje potrat. Je naléhavé začít užívat hormonální léky k udržení těhotenství.
 • Hormonální porucha způsobená problémy s štítnou žlázou nebo hypofýzou. Z tohoto důvodu dochází k narušení produkce pohlavních hormonů, které zajišťují normální průběh těhotenství.

Na začátku ohrožujících podmínek u ženy je přidána další symptomatologie - bolest břicha, vaginální výtok s krví, nevolnost nebo zvracení. Znamená to potrat, který začal - musíte zavolat sanitku, lehnout si a pokusit se uklidnit.

Se zmrazeným těhotenstvím v počátečních stádiích je dalším příznakem ukončení toxikózy, hrudník změkne a bolest zmizí. K spontánnímu odmítnutí vajíčka nedochází ve všech případech.

Trvání bolesti během těhotenství a zda je příznak nebezpečný

Pokud hrudník začne bolet během těhotenství, pak byste neměli panikařit. Je zde nepohodlí kvůli proliferaci žlázové tkáně a zvýšení kanálů - takže se tělo připravuje na laktaci. Ale někdy bolest znamená patologii, takže je nebezpečné tento symptom vůbec ignorovat. Určení, zda je bolest v mléčných žlázách normální nebo ne, pomáhá při identifikaci doprovodných poplachů..

Bolest na hrudi jako znamení těhotenství

Mléčné žlázy mohou bolet téměř okamžitě po početí (v prvních týdnech) - to ženám umožňuje podezření na těhotenství. V časných stádiích je bolest způsobena prudkým nárůstem ženských hormonů. Vyvolávají tkáňový edém, který tlačí na nervové zakončení (na začátku se nepohodlí projevuje jako brnění nebo svědění)..

Souběžně s bolestmi na hrudi, nevolností a zvracením lze pozorovat náhlé výkyvy nálad, změny v chuťových návycích (nedostatek chuti k jídlu nebo naopak jeho zvyšování, touha po jídle něco, co obvykle není touha). Takové příznaky nejsou jedinečné, mohou se například objevit před zpožděním menstruace (během ICP).

Od konce prvního trimestru se bolest na hrudi zvýší a nemusí se zastavit celý den. Důvodem nejsou jen hormonální nárůsty, ale také strukturální změny ve tkáních žláz, které se připravují na produkci mléka.

Kromě bolestivosti v prsu během těhotenství dojde k dalším změnám - poprsí se zvětší, bradavky změní jejich tvar a barvu, případně „prosvítají“ cévy kůží. V poslední době začíná kolostrum jít.

Jak dlouho trvá bolest?

Neexistují přesná data, kdy by bolesti na hrudi měly začít a jak dlouho vydrží. Je to vždy individuální. U některých žen se nepohodlí v mléčných žlázách vůbec neobjevuje (zejména během druhého těhotenství). Ve většině případů jsou však stále pozorovány následující změny:

 • V prvním měsíci není žena mučena bolestí, ale bolestí a svěděním v bradavce.
 • Do 6. týdne se senzitivita prsu zvyšuje kvůli otokům a intenzivnímu proudění krve, žena zažívá nepříjemné pocity, když si bradavky otírá oblečení.
 • V 8. týdnu se zrychluje tvorba žlázové tkáně prsu. Mléčné žlázy bobtnají a jsou těžší, bolest je intenzivní a prodlužuje se.
 • Do 13. týdne dochází k aktivní změně žlázové tkáně hrudníku, která bolestí v různých částech poprsí (silně a neustále bolí).
 • Od 14. do 16. týdne se kolostrum začne vybíjet. Před tím se obvykle zvětšuje pocit svědění uvnitř žláz.

Do 38. týdne je prsa považována za připravenou na vzhled dítěte, je schopna plně produkovat mléko. Do této doby (nebo o něco později - například do 39. týdne) má většina žen v hrudi nepříjemné pocity. Zbývá jen závažnost způsobená nalévanými žlázami, ale budoucí matka si rychle zvykne na novou váhu svého poprsí..

Samotná bolest prsu během těhotenství tedy není alarmujícím znakem. Ale měli byste být opatrní, pokud se k ní přidají následující příznaky:

 • Z bradavek pochází krev nebo hnisavý zelený výboj. K tomu může dojít, když se rány objeví a infikují. Stává se to také u nádorů..
 • Palpace hrudníku odhaluje uzlíky. Může to být cysta, galaktokol, fibroadenom, zhoubný novotvar.
 • Prsa bobtná, ale bradavka klesá a je vtažena do žlázy. To je alarm, protože ve většině případů to znamená rakovinu..
 • Vzhled fialových nebo modrých skvrn na hrudi (od modřin), které při dotyku způsobují ostrou bolest.

Ženy by měly být o sebe ohleduplné, s výskytem uvedených příznaků musíte určitě jít do nemocnice. Jakékoli otálení hrozí zhoršením patologií, které mohou stát život matky i dítěte.

Bolest během zmrazeného těhotenství

Pokud se plod přestane vyvíjet, množství progesteronu v těle ženy se výrazně sníží. To vede k mnoha změnám. Například při zamrzlém těhotenství se bolest na hrudi náhle zastaví a zdá se, že samotné žlázy vypadávají („vyfukují“) - stávají se velmi měkkými, ztrácejí tvar.

Změny prsou samy o sobě ještě nenaznačují zmrazené těhotenství. Kromě tohoto příznaku by se měly objevit další varovné příznaky:

 • Hnisavý a krevní výtok z genitálií.
 • Slabost, nevolnost, zvracení (intenzivnější než toxikóza).
 • Prudký nárůst tělesné teploty.
 • Křečové bolesti v podbřišku.

Pokud se takové příznaky objeví, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Dítě se zmrzlým těhotenstvím samozřejmě nemůže být vzkříšeno, ale rozpadající se plod musí být co nejdříve odstraněn, aby se nezačaly komplikace ohrožující život ženy..

Bolest během mimoděložního těhotenství

Stává se, že oplodněné vajíčko nemůže dosáhnout dělohy a připojit se k zkumavkám. Tomu se říká mimoděložní těhotenství. V tomto případě nemůže dojít k plnohodnotnému vývoji plodu, protože oviduct není schopen natáhnout tolik jako tkáň dělohy. Embryo jednoduše zlomí zkumavky a způsobí vnitřní krvácení.

U mimoděložního těhotenství je velmi důležité včas rozpoznat patologii, aby se pravděpodobně zabránilo komplikacím. Je však obtížné diagnostikovat, že v prvních týdnech zažívá žena stejné příznaky jako u normálního vývoje plodu. Hrudník bolí stejným způsobem - nic víc a nic méně. Patologické vyšetření může pomoci pouze důkladné vyšetření gynekologem, takže nemůžete opomenout preventivní návštěvy u lékaře.

Po potratu

Po umělém ukončení těhotenství mají všechny ženy bolesti na hrudi. Bolest může mít jinou povahu. V prvních dnech má někdo silné bolesti zad pod pravým nebo pod levým prsem. Ostatní ženy trpí svědění v bradavce.

Hrudník by měl být po potratu bolestivý, protože tělo stále produkuje hodně estrogenu a progesteronu. Normalizace hormonální hladiny po chirurgickém potratu trvá nejméně 14 dní. Po ukončení těhotenství lékem je zotavení o něco rychlejší (bolest v maximu nastává během prvních 3 až 5 dnů, pak se snižuje).

Pokud bolest v žlázách přetrvává i 2 týdny po potratu, musíte o tom informovat gynekologa nebo savce. Zvláště špatné, když bolest na hrudi je doprovázena silnými křečemi v břiše, horečkou, intenzivním krevním výtokem z pohlavních orgánů. Tento stav je nebezpečný pro život ženy a vyžaduje rychlou hospitalizaci..

Jak snížit bolest?

Pokud nemluvíme o patologiích a bolestivost je normálním důsledkem restrukturalizace těla, pak to ještě neznamená, že musí být snášeno po celou dobu těhotenství. Existují způsoby, jak snížit nepohodlí:

 • Denní masáž prsu umožní, aby se krev rozptýlila přes cévy a zabránila tvorbě tuleni a žilní sítě.
 • V době zhoršení bolesti můžete utřít hrudník kousky ledu.
 • Nenoste těsné spodní prádlo, protože bolest při kontaktu s ním zesílí..
 • Pijte hodně vody (dehydratace vede k suché pokožce), ujistěte se, že je ve stravě dostatek bílkovin, minerálů, vitamínů.

Nezávisle zvolit léky proti bolesti (zejména Aspirin) pro ženy v pozici je zakázáno. Pokud je bolest příliš závažná, měli byste o tom informovat svého lékaře. Na základě průběhu těhotenství a celkového stavu ženy si odborník vybere vhodný lék (například to může být paracetamol, mast s ketoprofenem, přírodní krémy).

Pravidla pro péči o prsa

Hlavní chybou těhotných žen není sledování jejich těla během těhotenství. Výsledkem této nečinnosti jsou ošklivé strie, ztráta tvaru poprsí (po hepatitidě B jsou žlázy sníženy a ochablé). Aby se tomu zabránilo, je od prvních dnů po početí nutné používat vnější prostředky, které zvyšují pružnost kůže na hrudi a vyživují tkáně užitečnými látkami. Tyto vlastnosti jsou vlastněny oleji Veleda a Levrana, sérem Mustela Maternity, krémy Mama Comfort, Bepantol, Biolane.

Pro ženy je důležité sledovat hygienu prsu - denně ji umývat, pro vylučování kolostra používat absorpční vložky. To chrání před podrážděním kůže a dostává se do infekčních kanálů.

Je nutné nosit speciální podprsenku s podpůrným účinkem. Jeho poháry by měly pevně zapadat do mléčných žláz, zvedat je, ale nemačkat je. Prádlo by mělo být přírodní, dobře propustné pro vzduch. Správně vybraná podprsenka chrání hrudník před zraněním, střihem, uvolňuje stres ze páteře a snižuje bolest.

Během těhotenství je důležité podstoupit pravidelné lékařské prohlídky. Některé patologie (včetně prsou) prochází s implicitními příznaky, které doma nelze detekovat. Včasná detekce abnormalit ve zdraví vám umožní zahájit léčbu co nejrychleji, a tím chránit před komplikacemi.

Články O Neplodnosti