Hlavní Neplodnost

Jaký týden a jaký den těhotenství bolí vaše hrudník??

Mléčné žlázy jsou první, kdo reagoval na jakékoli změny v hormonálním pozadí, takže mnoho žen ještě před zpožděním určuje, zda došlo k početí.

Nadměrný otok mléčných žláz, zvýšená citlivost, ztmavnutí bradavek - tyto příznaky je třeba nejprve řešit.

Bolest na hrudi po početí

Ženské tělo je individuální, takže načasování a intenzita projevu takového příznaku, jako je bolest a otok mléčných žláz, nelze vyřadit pod jeden snímek.

 • Některé ženy zaznamenávají změny stavu hrudníku den po početí, jiné o 8-10 týdnů, v jiných se prsa zvyšuje a bolí pouze před porodem.
 • Podle statistik se citlivost prsou objevuje po 5-7 týdnech. Těhotnou ženu může doprovázet všech 9 měsíců nebo zmizet do konce prvního trimestru. Na začátku třetího trimestru je hrudník velmi plný, z bradavek se uvolňuje tekutina - kolostrum.
 • Podle osobních pozorování těhotných žen se předpokládá, že tělesná hmotnost také ovlivňuje přítomnost bolesti. U žen s nadváhou bolí hrudník jak při premenstruačním syndromu, tak během těhotenství. Stojí za to ztratit malou váhu, protože bolestivost mléčných žláz zmizí.

Je snadnější určit druhé těhotenství v rané fázi stavem prsu než první.

Otok prsu a změna jejich citlivosti začínají několik dní po početí. Ráno je bolest pociťována častěji a intenzivněji a večer častěji.

Na konci třetího trimestru a se silnou bolestí v prvním trimestru lékaři doporučují spát v podprsence v noci. Tím se zabrání strie a ochabnutí prsou..

Bolest, malé uzliny, přecitlivělost, výtok z bradavek během těhotenství jsou normou a neměly by v nastávající matce způsobit žádné pocity. Hlavní věcí je pravidelná péče o vaše prsa - osprchujte se dvakrát denně a aplikujte zvlhčovač.

Co se stane s prsy během těhotenství??

V prvním trimestru žen se častěji obávají následující příznaky:

 • hrudník se otáčí a bolí;
 • zvyšuje se citlivost;
 • pociťuje se těžkost v mléčných žlázách;
 • bradavky a areoly tmavnou a zvětšují;
 • kůže se stává tenčí a objeví se žilní síťka.

Váha jednoho ženského prsu před těhotenstvím je asi 400 gramů (2 velikosti). Pod vlivem hormonů se mléčná žláza zvyšuje a zvětšuje každý den a hmotnost prsu se zvyšuje nejméně dvakrát. To vede k nadměrnému zatížení tenké kůže na hrudi a dekoltu, takže se často objevují strie, pálení, svědění, bolest, citlivost a brnění..

Nové pocity v prsu se u některých matek objevují 10. až 15. den těhotenství a přetrvávají až do narození, u jiných zcela nebo částečně chybí, u jiných vznikají po narození a doprovázejí matky po celou dobu kojení..

Ve druhém trimestru těhotenství je prsa méně bolestivá a citlivá, ale po 25 týdnech se nepříjemné pocity opět obnovují, protože mléčné žlázy se připravují na produkci mléka. Plátky mléka jsou zvětšeny, nosní oblast a bradavka jsou prodlouženy, takže je pro dítě snazší uchopit prsa.

Jak prsa bolí v časném těhotenství?

Ženy popisují změnu v pocitech na hrudi různými způsoby. Nejčastěji se označuje jako pálení, mravenčení, svědění a tažení bolesti.

 • K pálení dochází díky přípravě prsu na nadcházející laktaci. Žlázové laloky se zvyšují, začíná se vytvářet tajemství a vylučuje se, to vše přispívá k pálení v mléčných žlázách.
 • Brnění je častěji pociťováno v oblasti bradavky a paralosální oblasti. Toto je považováno za normu, pokud se brnění cítí hluboko v hrudi, je vhodné se poradit s lékařem a vyloučit přítomnost nádoru nebo nebezpečných pečetí..
 • Svědění hrudníku se objevuje v důsledku silného roztažení kůže, které nemá čas se přizpůsobit rychle rostoucí velikosti mléčné žlázy. Toto ovlivňuje také zlepšený krevní oběh v této zóně, který se objevuje v důsledku proliferace žlázové tkáně..
 • Kreslení bolesti se objevují v prvním trimestru, během hormonální úpravy. Bolest je často cítit nejen v mléčné žláze, ale také v axilární oblasti a dává jí ruku. Pokud je hrudník velmi bolavý, je lepší poradit se s gynekologem a absolvovat nezbytné testy.

Bolest ve třetím trimestru

Bezprostředně před porodem se mléčné žlázy připravují na kojení. Pod vlivem hormonů vzniká kolostrum, proto se výtok z bradavek častěji objevuje přesně na konci třetího trimestru (zejména u primiparů). Během druhého těhotenství dochází ke změnám v prsou dříve a nejsou tak výrazné.

Expanze mléčných kanálků a zvětšení velikosti žlázových lalůček vyvolává vážné svědění kůže, vzhled žilní sítě. Během tohoto období je nejvíce zapotřebí péče a hydratace prsu, protože množství a hloubka strií závisí na pružnosti pokožky..

Nedostatečná péče způsobí slzy tenké kůže a způsobí vznik velkého počtu strií. Potom je lze eliminovat pouze pomocí operace. Proto je lepší tomuto problému zabránit a od prvního trimestru sledovat stav mléčných žláz a kůže dekoltové zóny..

Jak snížit citlivost prsou?

Pokud hrudník bolí neustále, je lepší poradit se s gynekologem a vyloučit jakékoli patologie.

Jednoduché akce vám umožní mírně snížit bolest doma:

 • Spodní prádlo by mělo být dimenzováno, jemně podpírat prsu v její přirozené formě a nemačkat. Během těhotenství byste měli opustit kliky a upřednostňovat podprsenky s měkkým šálkem. Vynikající možností by byla sportovní podpora témat vyrobených z přírodních materiálů nebo specializovaného spodního prádla určeného pro těhotné a kojící matky.
 • Každý den musíte udělat masáž a lehké cvičení. Jemné hladení a tření zlepší odtok lymfy a krevního oběhu a posílí vazy a svaly podporující mléčné žlázy. Taková péče zabraňuje vážnému protažení kůže a ochablé prsy v důsledku zvětšení její velikosti a hmotnosti..
 • Hygienické postupy pro péči o mléčné žlázy během těhotenství - teplá sprcha, otření mléčných žláz měkkým hadříkem a použití zvlhčovače nebo pleťového mléka, které zabrání strie.
 • Po konzultaci s lékařem mohou být do každodenních procedur zahrnuty kontrastní ubrousky a dávkování. Prudká změna teploty vám umožní posílit cévní stěny, zlepšit svalový a kožní tón.
 • Chcete-li zvýšit pružnost pokožky, musíte dodržovat zdravou stravu. Základem stravy by mělo být čerstvé sezónní ovoce a zelenina. Nezapomeňte jíst saláty s olivovým olejem. Díky zdravým tukům pokožka nevyschne a neodlupuje se.
 • Ujistěte se, že pijete hodně vyčištěné vody. Nedostatek tekutin způsobuje předčasné stárnutí, smrt mozkových buněk a rozvoj patologií u nenarozeného dítěte. Aby bylo možné porodit a porodit zdravé dítě, je důležité sledovat stravu a životní styl každý den, chodit na čerstvý vzduch a dostatek spánku.

Při komplexní péči bude po krmení minimální pravděpodobnost strií a ochablých prsou.

Mladé matky musí být v klidu, protože všechny fyziologické změny, ke kterým dochází během porodu dítěte, jsou přirozené.

Jakmile se tělo přizpůsobí změně hormonálního pozadí a jeho polohy, všechny nepříjemné pocity zmizí nebo zmizí a těhotenství bude nejkrásnějším obdobím v životě.

Jak se zbavit bolesti jednoho prsu během těhotenství? Příčiny asymetrické bolesti na hrudi během těhotenství

Než však přistoupíme k podrobnému popisu tohoto problému a všech opatření, která musí být přijata k nápravě současné situace, je vhodné uvést, ve kterých případech stojí za to zvýšit poplach, a ve kterém ne, vzhledem k tomu, že se jedná o zcela přirozený proces.

Bolest jednoho prsu během těhotenství může nastat ve velmi odlišných časech, ale důvody tohoto projevu v tomto případě budou zcela odlišné. Bolest na levé straně hrudi během těhotenství, se zády a pod lopatkou, může být diktována poruchou kardiovaskulárního systému a nebude mít nic společného se změnami mléčných žláz během tohoto zvláštního období. Abychom pochopili příčiny takových projevů, musíte se nejprve poradit s gynekologem, jehož těhotná žena je registrována, a také navštívit mamologa, který pečlivě prozkoumá problematické prsu a v případě potřeby odkáže pacienta na ultra - vyšetření mléčných žláz (dále jen ultrazvuk).

Nejdříve ale první. Příčiny bolesti v hrudníku mohou být zcela odlišné a závisí především na tom, v kolik hodin je těhotná žena. Takové nepohodlí se například považuje za absolutní normu, pokud jde o první trimestr těhotenství, který trvá od prvního do dvanáctého týdne včetně. Tento jev lze poměrně snadno vysvětlit procesy, které se v těle začínají objevovat budoucí matky.

Vznikne amniotická membrána, zvaná placenta, a dokud nebude tento proces konečně dokončen (k tomu obvykle dochází na začátku druhého trimestru nebo přesněji do šestnáctého týdne), celé břemeno je kladeno na matčino tělo. Ženský hormonální estrogen v krvi se začíná intenzivně produkovat, což přispívá k významným změnám, které se vyskytují uvnitř mléčných žláz. Za prvé, prsa znatelně rostou (někdy až o několik velikostí), vypadají oteklé nebo dokonce mírně oteklé, často se kůže stává průhlednou a skrze její kryt je jasně viditelná žilní síť.

Za druhé, tyto nevyhnutelné procesy jsou často doprovázeny bolestivými pocity, které mohou být vzácné, trvalé nebo podobné vlnám a připomínají bolesti, které často provázejí první dny menstruace a několik dní před jejím začátkem. Samy bolesti mohou být nejen bolestivé, ale také dost ostré, paroxysmální a mohou se šířit nejen do mléčné žlázy, ale také do podpaží, doprovázené jejich znatelným otokem. Pokud těhotná žena takové příznaky nepozoruje, nezazní poplach, protože tato doba pro každého jde úplně jinak.

Bolestivé pocity a výrazné zvýšení velikosti mléčných žláz v prvním trimestru těhotenství jsou vysvětleny strukturálními změnami na hrudi. Když se na to podíváte v sekci (což znamená virtuální simulaci procesu modelovaného pomocí počítačové 3D grafiky), můžete vidět, jak se zvyšuje počet a velikost prsních laloků. Tělo se tak připravuje na budoucí období kojení a veškerá odpovědnost za tento jev spočívá ve zvýšené produkci takzvaného těhotenského hormonu v krvi, jehož vědecký název zní jako chorionický gonadotropin..

To znamená, že mluvíme o naprosto přirozeném procesu, na který byste se určitě neměli bát, stejně jako byste neměli být naštvaní kvůli nedostatku takových příznaků, a nezapomínáme, že tento stav probíhá pro každého úplně jinak. S nástupem druhého trimestru by tyto pocity měly postupně mizet, dokud úplně nezmizí, což by se mělo nejlépe objevit blíže k šestnáctému až osmnáctému týdnu. Neměli byste se však úplně uvolnit, protože o něco později, počínaje dvacátým týdnem těhotenství, může prsa těhotnou ženu obtěžovat obnovenou energií.

Do této doby, prsa obvykle bobtná ještě více a roste ve velikosti, a bradavky halos znatelně expandovat a ztmavnout. Důvodem je především skutečnost, že mléčné žlázy se připravují na svou nejdůležitější roli v životě - budoucí kojení. Bohužel, tento jev není zdaleka vždy bezbolestný a často doprovázen akutní bolestí, pálením nebo dokonce silným svěděním uvnitř žlázy. To může být způsobeno příliš brzy mlezivem, které obvykle začíná vytékat z bradavek na začátku třetího trimestru, což je považováno za normu.

V případě, že během druhého trimestru dojde k velmi silným bolestem (zejména pokud se jeden trápí prsa), těsnosti, těžkosti, zarudnutí určitých oblastí, můžeme hovořit o tak závažných komplikacích, jako je lakostáza. Obvykle to vyvolává prodlouženou stagnaci stěží vytvořeného kolostra v kanálech prsu, v důsledku čehož se mohou tvořit těsnění zvaná „mléčné svíčky“. Jeden z příznaků potvrzujících tuto diagnózu je také považován za velmi silnou bolestivost při vylučování mleziva z bradavek. Je nesmírně důležité pochopit, že taková komplikace vyžaduje včasnou adekvátní léčbu, protože ignorování tohoto závažného problému může vést k mastitidě se všemi následnými následky..

Samotná mastitida probíhá téměř ve všech případech v extrémně akutní formě, doprovázené silnou bolestí, pálením a výrazným zvýšením celkové tělesné teploty. Zanícená oblast obvykle zčervená, ztvrdne jako kámen a jednoduše se jí nedotkne. V žádném případě není kam dále zdržovat a je naléhavě nutné kontaktovat vysoce kvalifikovaného specialistu, aby se zabránilo tvorbě hnisu a abscesu. Musíte pochopit, že tyto komplikace jsou během těhotenství nesmírně nežádoucí a je lepší podstoupit léčbu drogy včas, než být na operačním stole s poměrně působivým obdobím..

Mastitida často vyvolává takový nepříjemný jev jako praskliny v bradavkách, které se vytvářejí, když se silně expandují. Obzvláště často můžete tuto funkci pozorovat v případě, že těhotná žena má velmi jemnou, tenkou a suchou pokožku, která má extrémně slabou elasticitu. Proto kůže prsu potřebuje stálou hydrataci, a to je v první řadě nutné, aby se mohla protahovat bez tvorby mikrotrhlin a slz, kterými mohou pronikat různé patogenní bakterie..

Zároveň byste neměli experimentovat s hydratačními přípravky a používat některé domácí masky a krémy v oblasti pokožky bradavek, protože to může pouze zhoršit hmotu. Je stále lepší používat speciální kosmetiku prodávanou v licencovaných lékárnách, a pokud se již vytvořily trhliny v bradavkách, měly by se rozmazávat pouze léčivými masti, jako je Bepanten. Tyto prostředky lze také použít k odstranění kožních problémů u novorozenců nebo k hojení trhlin bradavek, které se obvykle projevují v prvních dnech laktace. Nezapomeňte na speciální spodní prádlo vyrobené z přírodních tkanin, ale budete muset chvíli zapomenout na staré syntetické podprsenky..

Neměli byste se však bát všeho, co je popsáno výše, protože takové případy jsou mimořádně vzácné, a aby se situace dostala do takového výsledku, musíte se snažit. Ve skutečnosti jsou popsány nejzávažnější možné důsledky, a to se děje tak, že nastávající matka se nezbavuje a nezabývá se její situací co nejodpovědněji.

Prsa ve třetím trimestru těhotenství: rysy péče před porodem

Prsa ve třetím trimestru těhotenství podléhají změnám: stává se mnohem větší a pro nastávající matku může způsobit nepohodlí.

Po 32 týdnech těhotenství potřebuje prsa zvláštní péči, nalije se a znatelně se zvětšuje objem a získá v průměru 700 gramů. Kůže zároveň zjemní a citlivá, což může způsobit strie a svědění..

JAK SE PÉČE O DOBU POČAS PREGNANCY

 • Ve třetím trimestru se doporučuje nosit speciální podpůrnou podprsenku, která pomůže zmírnit stres zezadu, a také stojí za to se zásobit krémy a speciálními prostředky od strie;
 • musíte připravit bradavky na proces kojení, k tomu musíte provést některá cvičení. Stiskněte základnu bradavky dvěma prsty: palcem a ukazováčkem. Vsuvky musí být stlačeny nejprve v horizontální a poté ve vertikální rovině. Ženy s mírnými bradavkami se doporučují používat tvarovače bradavek od 32 týdnů.
 • omezit příjem soli - sůl může zhoršit bolest na hrudi spojená s těhotenstvím, což přispívá k zadržování tekutin v těle;
 • v létě chrání hrudník před negativními účinky ultrafialového záření.

Ke konci třetího trimestru si můžete všimnout, že ze bradavek začala vyčnívat nažloutlá tekutina - kolostrum. Je to pro ně, že budete krmit své dítě v prvních dnech po porodu, dokud se neobjeví skutečné mléko.

Colostrum obsahuje ve svém složení všechny potřebné vitamíny, minerály a látky nezbytné pro novorozence. Pokud je kolostrum ve třetím trimestru velmi intenzivní, můžete použít čistý hadřík nebo speciální podprsenky..

BREAST PAIN BĚHEM PREGNANCY

Skok v hladinách estrogenových a progesteronových hormonů často vede k bolesti na hrudi v pozdním těhotenství. Současně se zvýšením hladiny hormonů se mléčné žlázy zvětšují - tuková vrstva zhušťuje, zvyšuje se průtok krve. V některých případech mohou takové hormonální změny vyvolat mastopatii, což je stav charakterizovaný tvorbou benigních formací v tkáních mléčných žláz. Mastopatie způsobuje bolest na hrudi, zpravidla však zmizí poté, co se hladina hormonů u ženy vrátí k normálu.

Jak se zbavit bolesti na hrudi během těhotenství

 • opláchněte si hruď teplou vodou nebo třením. Nedoporučuje se používat mýdlo, které způsobuje vysychání kůže;
 • ztuhnout hruď: střídat studené a teplé vlhké ubrousky, obkládat se a také se vzduchové koupele;
 • spát na levé straně, takže nic nenaruší normální krevní oběh, plod netlačí na játra, záda nebude bolet;
 • hodně odpočívat;
 • rozdělit jídla na několik malých;
 • přijímat komplexy vitamínů a minerálů, včetně vápníku, železa, hořčíku;
 • cvičit jógu pro těhotné ženy;
 • vzdejte se alkoholu, kofeinu, mastných, kořenitých jídel a rychlého občerstvení.

JAK SNÍŽIT BREAST BINING BĚHEM PREGNANCY

Chcete-li zmírnit bolestivé příznaky, musíte pít více tekutin. Pro tento účel jsou vhodné odvarky bylin, jakož i použití mandlí.

Co pít k úlevě od bolesti na hrudi:

 • zázvorový a heřmánkový čaj jednou nebo dvakrát denně;
 • sklenici teplého mléka spolu s lžičkou medu;
 • kokosová voda.

Pečujte o svá prsa i ve stadiu těhotenství, abyste netrpěli zvadnutím kůže a strií. Nezapomeňte také na správnou stravu a stravu ve třetím trimestru těhotenství.

VŠECHNY O TŘETÍCH OBRÁZEK ​​PREGNANCY

Příčiny bolesti na hrudi během těhotenství a způsoby jejich eliminace

Těhotenství je období významných změn v těle, které se odráží na hrudi. To může být doprovázeno bolestivými pocity, které přinášejí nějaké nepohodlí. Bolest na hrudi může být zmírněna sama o sobě, ale u některých příznaků musíte navštívit lékaře.

Změny v prsou u těhotných žen

Hrudník se začíná měnit téměř od okamžiku početí. Probíhající změny naznačují přípravu ženského těla na nadcházející mateřství.

Změny na hrudi jsou často prvními známkami těhotenství. Externě si můžete všimnout následujících faktorů:

 • Zvýšení hlasitosti. Někdy se hrudník zvětší o několik velikostí. Tyto změny jsou nejvýraznější v prvních 10 týdnech těhotenství, stejně jako před porodem.
 • Bradavky ztmavnou, stejně jako kůže kolem nich..
 • Zvyšuje se citlivost prsou a spolu s tím může nastat bolest..
 • Objeví se žilní síť. Krevní cévy ztmavnou kvůli zvýšenému průtoku krve v mléčných žlázách.
 • Objeví se kolostrum. Tzv. Tlustý výtok z nažloutlé hrudi. Tento jev je obvykle pozorován nejdříve 4 měsíce těhotenství.
 • Velikost bradavek a areolů se zvětší.
 • Objeví se kopce Montgomery. Toto je jméno pro malé formace na dvorci podél okraje bradavky. Jejich průměrný počet je 10-15, ale lze pozorovat až 28 takových formací..
 • Vzhled strie. Vyskytují se v důsledku otoku hrudníku. Strie je téměř nevyhnutelné s výrazným zvýšením prsu v důsledku nedostatečné pružnosti pokožky.

V časných stádiích těhotenství jsou změny v prsou často vnímány jako známka premenstruačního syndromu.

Změny na hrudi jsou individuální, proto má obrázek v každém jednotlivém případě své vlastní charakteristické znaky. Obvykle výrazné změny se zastaví o 10-14 týdnů.

Proč bolest v prsou během těhotenství?

Bolest na hrudi není povinným společníkem v těhotenství. Tělo každé ženy je individuální, stejně jako jeho citlivost na probíhající změny a práh bolesti.

Ihned po početí se hormonální pozadí mění. Jedním z projevů tohoto procesu je zvýšení citlivosti prsu až do nástupu bolesti.

Bolest na hrudi nastává, když se zvyšuje. Hlavním viníkem těchto změn je hormonální estrogen, který se během těhotenství vytváří ve zvýšeném objemu. Zvětšení prsou a bolestivost jsou druhem vedlejšího účinku takových hormonálních změn.

Závažnost bolesti se může dramaticky lišit. Některé ženy zažívají jemné nepohodlí. Nepříjemné pocity se mohou zvýšit, když kliknete na hrudník nebo jeho podchlazení. Povaha bolesti je obvykle bolestivá, tažná.

Jiné ženy zažívají bolest na hrudi během těhotenství neustále. Citlivost bradavek se zvyšuje natolik, že i mírný kontakt s oblečením může způsobit bolest..

Jaká bolest na hrudi je považována za normální?

Pouze odborník dokáže spolehlivě určit, zda je bolest na hrudi během těhotenství normou. Je vhodné se s ním znovu poradit, abychom vyloučili patologickou příčinu nepříjemných pocitů..

Pokud hrudník bolí, vznikají tahové pocity, pak je tento stav obvykle normou. Závažnost se může lišit.

Svědění může být také normou v oblasti bradavek, pocitem pálení, mravenčení. Tyto příznaky mohou doprovázet produkci mleziva. V tomto případě je zvláště důležitá osobní hygiena..

Příznaky úzkosti vyžadující lékařskou péči

Bolest na hrudi u těhotné ženy není vždy normou, která doprovází změny v těle. Žena by se měla poradit s lékařem, pokud se vyskytnou následující průvodní příznaky:

 • bolest v podbřišku;
 • vaginální výtok smíchaný s krví;
 • obecná nevolnost;
 • prudký nárůst teploty.

I když máte jeden z těchto příznaků, měli byste kontaktovat specialistu.

Člověk by se měl také obávat, když prsy rostou asymetricky. Alarmující znamení je vytvoření otoku nebo dutiny.

Dalším příznakem, který by měl vyvolávat obavy, je návrat prsou do normální velikosti. Tento příznak může znamenat hrozbu ukončení nebo zmeškané těhotenství..

Pokud se prsa cítí horká (vlevo, vpravo nebo obojí), pak existuje riziko zánětlivého procesu - mastopatie.

Další vážnou patologií mléčných žláz je lakostáza. Tento termín se chápe jako stagnace mléka v potrubí. Tento jev je charakteristický pro období po porodu, ale není vyloučen během těhotenství, kdy začala produkce mléka brzy.

Při bolestech pod hrudníkem existuje riziko latentního edému. Podobný příznak může mluvit o srdeční patologii..

Co dělat, když bolest prsu během těhotenství?

Pokud bolest v prsou během těhotenství, pak byste měli navštívit odborníka. Lékař prozkoumá stav mléčných žláz, provede hmat. Na základě takového vyšetření bude možné říci, zda jsou změny normální nebo zda je vhodné podstoupit další vyšetření, pokud existuje podezření na patologii.

Bolest prsu přináší nepříjemné pocity, snižuje kvalitu života, negativně ovlivňuje psychoemocionální stav. Existuje několik způsobů, jak pomoci zbavit se bolesti nebo snížit její projev na pohodlnější úroveň:

 • Nezapomeňte nosit podprsenku. Jeho nošení je důležité pro dobrý krevní oběh a zachování tvaru hrudníku. Pokud je narušen krevní oběh, existuje riziko zablokování mléčných kanálků. Takové poruchy vedou k laktostáze a mastitidě. Pokud se zvýší citlivost bradavek, pak se vyplatí v noci takové spodní prádlo odstranit. Tato možnost je možná za předpokladu pohodlného spodního prádla, které nenarušuje zdravý spánek..
 • Změňte podprsenku. Během těhotenství prsa roste, takže potřebujete prádlo vhodné velikosti. Protože se zvyšuje citlivost bradavek, měli byste pečlivě zvážit výběr látky - šálky krajky způsobí nepohodlí. Pokud je kolostrum zvýrazněno, vyplatí se koupit speciální podprsenku pro kojící matku, ve které můžete vyměnit podložky pro prsa. To nejen snižuje bolest, ale je také důležité pro osobní hygienu..
 • Masáž hrudníku. K tomu použijte froté rukavice. Masáž prsu je prospěšná již od prvních dnů těhotenství. To je vynikající prevence výskytu strií a vyvolává mírné zdrsnění bradavek, které poskytne pozitivní účinek během kojení. Pokud pocity nejsou příliš bolestivé, pak mohou být bradavky lehce napnuty a zkrouceny. Takové manipulace by měly být prováděny po hygienickém postupu..
 • Pro hygienu prsu používejte hypoalergenní přípravky. Během těhotenství se tělo mění, takže i běžné mýdlo a obvyklý sprchový gel mohou způsobit podráždění a vyschnout již citlivou pokožku.
 • Proveďte speciální cvičení na hrudi. Pravidelný výkon snižuje bolest a udržuje tvar a fit hrudníku..
 • Kalení. Může být provedeno od trimestru II. Chcete-li ztuhnout hrudník, můžete se uchýlit ke vzduchovým koupelím a kontrastním vlhkým ubrouskům. Vystavení příliš nízkým nebo vysokým teplotám však nesmí být povoleno. Tyto postupy jsou užitečné pro normalizaci průtoku krve, udržování tvaru prsou a dobrého stavu kůže. Temperování je vynikající prevencí mastitidy..

Jakékoli fyzické nebo teplotní účinky na hrudník by měly být mírné. Jinak můžete ublížit pouze tělu.

Bolest na hrudi během těhotenství je obvykle důkazem změn v těle. Normální bolestivé projevy je třeba odlišit od patologických příznaků různých nemocí. Při nejmenší pochybnosti byste se měli poradit s lékařem. Můžete se zbavit bolesti na hrudi nebo snížit jeho závažnost pomocí několika metod.

Bolest na hrudi během těhotenství

Bolesti na hrudi během těhotenství nejsou neobvyklé. Prsní žlázy jsou měněny hormony estrogen a progesteron. Nepohodlí však není vždy normou, v některých případech jde o patologii.

Změny

Citlivost prsou během těhotenství lze pozorovat již v raných fázích. Tělo ženy je kompletně zrekonstruováno a mění se hormonální pozadí.

Blíže k druhému trimestru se nepohodlí snižuje. Prsa se zvětšuje, zvětšuje, zvětšuje. Citlivost bradavek se zvyšuje, mléčné kanály se rozšiřují.

Celý proces může být doprovázen nepříjemnými pocity, které trvají od několika týdnů do měsíců.

Díky nim dochází ke změnám:

 • progesteron;
 • estrogen;
 • prolaktin - podporuje uvolňování mléka;
 • gonadotropin, který chrání orgán před rakovinným nádorem;
 • oxytocin - na tom závisí intenzita svalových kontrakcí.

Vzhled se také změní. Areoly se zvětšují, mění barvu z růžové na tmavě hnědou. Objeví se síť žil, která vyniká dobře.

Hmotnost prsou dosahuje 900 g.

Nepohodlí prvního trimestru

Bolí prsa vždy během těhotenství? Ne.

Mnoho dívek připisuje nepohodlí příznaku PMS, ani netuší, že v jejich těle již začal malý život. Někteří během tohoto období tyto pocity nepozorovali..

Aktivně se zajímají o to, kdy prsa začne v těhotenství bolet a proč tento příznak chybí..

Je třeba si uvědomit, že tělo každého je individuální a reaguje na různé faktory svým vlastním způsobem. Jakmile se vajíčko připojí k endometrii, progesteron se začne okamžitě produkovat..

Zvyšuje mléčné kanály, z tohoto důvodu busta nabobtná a stává se citlivou i na drobné, slabé dotyky.

Bolest je doprovázena těmito pozorováními:

 • zvětšení velikosti bradavky;
 • vzhled podkožních hlíz na dvorci;
 • ztmavnutí dvorce.

Nepříjemné pocity zmizí nebo se sníží do konce prvního trimestru, kdy se tělo „zvykne“ na hormonální změny.

Ve druhém a třetím

Na konci druhého trimestru se mléčné žlázy připravují na laktaci..

Prolaktin, zodpovědný za výrobu mleziva, stoupá. Tuková tkáň je nahrazena pojivovou tkání. Dýmky mléka se rozšiřují.

Na dvacátých letech si může nastávající matka všimnout, že busta se zvětšila a stala se těžší.

Nepohodlí není tak patrné ve druhém trimestru než v prvním trimestru. Objeví se po spánku a večer zmizí.

Jak dlouho to trvá

Nepříjemné pocity mohou přetrvávat po celou dobu těhotenství a mohou se objevit a zastavit na konci těhotenství nebo v počátečním stádiu.

V některých případech bolest zmizí ve třináctém týdnu, kdy se vytvoří placenta. Obal, ve kterém se dítě nachází, absorbuje progesteron, proto se procento hormonu v krvi snižuje a nepohodlí zanechává.

Ve druhém - třetím trimestru se k výše uvedeným pocitům přidá pocit pálení a svědění. Tuková tkáň roste a způsobuje takové projevy, jako jsou strie..

Nepohodlí opouští nastávající matku uprostřed třetího trimestru, když kolostrum již vyniká. To je signál, že tělo je zcela připraveno na krmení..

"Proč bolest v prsou během těhotenství?" - Nejoblíbenější otázka mezi očekáváním dítěte. Při normálním průběhu těhotenství nebude bolest silná, jako u PMS.

Jiné pocity mohou varovat před vážným porušením. Každá patologie má svůj projev nepohodlí. Neobvyklé pocity pomohou podezření na vývoj patologie před návštěvou lékaře.

S mimoděložním pojetím

Vývoj embrya mimo dělohu ohrožuje život ženy. Toto je nebezpečný jev, který vyžaduje okamžitý chirurgický zásah. O dva týdny později se objeví první příznaky, které varují před odchylkou.

Analýzy naznačují početí a ultrazvuk tuto skutečnost vyvrací. Expresní test také nedává jasný výsledek..

Oteklé žlázy a nepohodlí nemusí znamenat, že se plod vyvíjí normálně..

Se zmrazeným těhotenstvím

Chcete-li kontaktovat gynekologa, musíte si všimnout prvních příznaků:

 • srdeční zástava
 • nedostatek růstu.

Během zmrazení plodu poprsí nenasvědčuje okamžitě problém. Prsní žlázy zůstávají oteklé. Levý orgán může spadnout. Ztráta objemu okamžitě upoutá pozornost, proč je obtížné nevšimnout si takové patologie.

Kdy je norma

Několik hodin po oplodnění v těle začíná kompletní „připoutání“. Hormonální změny v pozadí, změny nálady, zvýšení vaginálního výboje. To jsou počáteční známky početí..

Norma, když si žena všimne následujících příznaků:

 • otok.
 • rozšíření mléčných kanálů.
 • zvýšený krevní oběh.

V blízkosti bradavky je také pocit pálení a svědění.

To vše se nezdá být důvodem k obavám. Chcete-li zmírnit tyto nepohodlí, musíte si koupit podprsenku pro nastávající matky, dodržovat pravidla hygieny a péče.

Důvod k obavám

Některé neobvyklé bolestivé pocity mohou varovat ženu před nějakou odchylkou.

Pokud je pod žlázami cítit bolest, signalizuje to latentní edém. Nepohodlí ve středu hrudníku naznačuje, že existují možné srdeční problémy.

Zvláštní pozornost by měla být věnována povaze bolesti: bolavé, nudné. Pokud je akutní, existuje tendence k takovým onemocněním, jako je mastitida, lakostáza.

Bolest na hrudi během těhotenství může být doprovázena výraznou asymetrií, pečetí nepochopitelné etiologie s mírným zvýšením teploty. Toto je příležitost okamžitě kontaktovat svého nadřízeného.

V každém případě musíte před porodem kontaktovat odborníky a zabránit rozvoji nemoci.

Bez zásahu se v orgánech může vytvořit absces. Často musí být chirurgicky odstraněna. Pokud nebude léčen, hnis přechází do krve těhotné ženy, dojde k sepse. Proto, zejména s akutní bolestí, musíte navštívit lékaře co nejdříve.

Jak snížit

Doporučuje se zmírnit nepohodlí několika tipy:

 • Pravidelná masáž. Ve druhé polovině těhotenství musíte být opatrní, abyste nevyvolávali předčasné narození.
 • Ranní cvičení. Taková cvičení pomáhají zůstat v dobré kondici a snižují bolest. Cvičení si musí vybrat speciální cvičení vhodná pro nastávající matky.
 • Správné spodní prádlo. Neměly by tam být žádné kosti, švy. Vyberte si přírodní materiál. Rozměry - aby se nestlačily a nebyly volné.
 • Trvalá hygiena. Ošetření bradavky by mělo být prováděno pravidelně.

Je-li bolest na hrudi během těhotenství často narušena, je rovněž nutná pravidelná konzultace s gynekologem - mamologem..

Denní rituály péče o poprsí pomohou nejen odstranit bolestivost mléčných žláz, ale také snížit riziko odchylek.

Bolest na hrudi během těhotenství

Každý ví, že zdravá žena by neměla mít bolesti na hrudi. Možná jen trochu - během menstruace. I v této situaci však moderní lékaři doporučují pečlivě poslouchat pocity a určitě podstoupit vyšetření u savce a endokrinologa. Bolest na hrudi během těhotenství budoucích matek je proto vnímána jako něco hrozného. Ale zatímco čekáme na dítě, není důvod se bát. Nadměrná bdělost však také nebolí.

Když je bolest na hrudi během těhotenství normální?

Jen pár hodin po početí začíná v těle ženy zvláštní „restrukturalizace“. Nejprve se změní hormonální pozadí. V důsledku těchto změn se může objevit nevolnost, výtok z vagíny nebo dříve neobvyklé výkyvy nálad. To vše jsou časné známky těhotenství..

Navíc u mnoha žen začnou nosní kruhy ještě před zpožděním ztmavnout a hrudník sám se stává citlivějším a dokonce začíná bolet. To se děje pod vlivem hormonů. To je s jejich pomocí, že prsa nastávající matky se připravuje na rozhodující dobu - krmení dítěte.

Žena může také pozorovat další změny spojené s prsou:

 • Mírný otok mléčných žláz - zvětšení prsou;
 • Zveřejnění mléčných kanálků - mírné vylučování mleziva;
 • Zvýšený krevní oběh - žilní síť se stává viditelnou přes kůži.

K takovým změnám však nedochází vždy v prvním trimestru. Pokud však po nějaké době po nechráněném pohlavním styku bolí hrudník, může to být příznak těhotenství. Obzvláště často k tomu dochází u žen čekajících na své prvorozené. Nemusíte se bát bolesti. Nejčastěji nepohodlí zmizí do konce 12 týdnů.

Ve vzácných případech však může bolest přetrvávat po celou dobu těhotenství. V této situaci se musíte ujistit, že přináší minimální nepříjemnosti. Jak to udělat, promluvíme si později a nyní se zamyslíme nad tím, kdy během těhotenství stále bolí prsa a to není důvod k obavám..

Bezpečná bolest na hrudi v druhé polovině těhotenství

Od pátého měsíce se v těle ženy zvyšuje hladina estrogenového hormonu. Tento produkt endokrinních žláz připravuje matčino tělo pro budoucí narození. Jedním z jeho „vedlejších účinků“ je však zvětšení prsou a bolest na hrudi během těhotenství..

Nejčastěji je takový syndrom bolesti slabý. V tomto případě je bolest pravděpodobnější tahání nebo bolest. Často se objevuje v důsledku reakce na podchlazení nebo mírný tlak. Ale někdy hrudník bolí téměř neustále a bradavky se stávají tak citlivými, že bolestivě reagují i ​​na lehký kontakt s oblečením.

Pokud současně začala výroba mleziva, pak si ženy v oblasti bradavky také všimnou brnění, pálení nebo svědění. Není to strach. Stačí si koupit podprsenku pro kojící matky a včas vyměnit speciální vycpávky. Měli byste také pečlivě sledovat hygienu prsu a bradavky umýt při nejmenším znečištění. Někdy stačí vyměnit podprsenku, aby nedošlo k poškození hrudníku během těhotenství.

Volejte: +7 (495) 222-13-94

Když je bolest na hrudi důvodem k obavám?

Normálně bývá nejčastěji bolest na hrudi během těhotenství. Ale někdy to může znamenat vážné patologie. Například, pokud je bolestový syndrom jasně patrný pod prsem, může to znamenat, že žena má během těhotenství latentní edém. Bolest pod hrudníkem nebo ve středu hrudníku může také naznačovat srdeční stav..

Budoucí matka by měla být na pozoru i v případě, že její hrudník během těhotenství velmi bolí. Akutní bolest v mléčných žlázách může naznačovat vážné onemocnění. Například, ona upozorní, že žena vyvine lakostázu nebo mastitidu. V obou případech je nutné navštívit porodníka a vyléčit nemoc před porodem.

Laktostáza je stagnace mateřského mléka v potrubí. Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje po porodu. Pokud se však mateřské mléko začne formovat příliš brzy, můžete se s tímto problémem setkat během těhotenství. Rozpoznání stagnace mateřského mléka není obtížné:

 • Hrudník je bolestivý;
 • V mléčných žlázách se vytvářejí hrudky, které se při prohlídce snadno uchopí;
 • V místě těsnění se může objevit zarudnutí kůže;
 • Vyprázdnění hrudních cest způsobuje nepohodlí nebo je doprovázeno akutní bolestí.

Lactostáza se vyvíjí takto:

 1. Pokud je kanál nebo segment hrudníku sevřen oděvem nebo není zcela vyprázdněn, vytvoří se v něm mléčná trubice;
 2. Uzávěr mléka ucpává vývod potrubí a mléko zůstává v hrudním segmentu;
 3. Dlouhá stagnace mléka vyvolává výskyt mastitidy.

Mastitida je zánět mléčné žlázy. Nemoc může být infekční a neinfekční, ale v každém případě nebezpečná. Neinfekční mastitida je způsobena prodlouženou laktostázou a infekční varianta vývoje onemocnění se objevuje v důsledku nedostatečné hygieny bradavek.

Mléčné tajemství je prospěšné prostředí pro četné bakterie. Pokud kolostrum a zbytky mléka nejsou z bradavek včas odstraněny, pak bakterie po krátké době stoupají podél potrubí a způsobují zánět mléčné žlázy. To je málo příjemné. Toto onemocnění probíhá v akutní formě a je doprovázeno příznaky, jako jsou:

 • zhutnění, zdrsnění a zvětšení mléčné žlázy;
 • akutní bolest na hrudi, zhoršená nejmenším dotykem;
 • zarudnutí prsu;
 • celkové zvýšení tělesné teploty a zvýšení teploty kůže v místech zarudnutí.

Při absenci správné léčby (zejména pokud jde o infekční mastitidu) se v prsu tvoří absces. Abychom to eliminovali, musíte se často uchýlit k chirurgickému zákroku. Pokud se absces nezpracovává, nejprve se v mléce objeví nečistoty hnisu a poté vstoupí do ženské krve, která je plná vývoje sepse. Proto, s akutní bolestí na hrudi, musíte navštívit lékaře co nejdříve.

Jak snížit bolest na hrudi během těhotenství?

Abychom se zbavili syndromu bolesti, je nutné zjistit, proč bolí hrudník během těhotenství. Pokud je příčinou onemocnění, musíte ji naléhavě léčit. Pokud však jde o fyziologickou reakci těla na změnu hormonálního pozadí, můžete použít následující tipy:

 1. Noste pohodlnou podprsenku. A dávejte přednost produktu z přírodní tkaniny na širokých pásech, vždy bez kamenů a syntetických vložek. Vyměňte si podprsenku, jak se vaše prsa zvětšují, nemačkejte hruď a mléčné kanály.
 2. Od prvních dnů čekání na potomstvo masírujte svá prsa froté rukavicí. Pomůže vám to vyhnout se striím během těhotenství a způsobí mírné zdrsnění bradavek, což pozitivně ovlivní následné krmení dítěte. Po hygienických procedurách můžete také mírně natáhnout bradavky a kroužit, pokud to nezpůsobí nepohodlí.
 3. Od druhé poloviny těhotenství se ujistěte, že se zapojíte do kalení mléčných žláz. K tomu vám pomohou vzduchové koupele a omývání mírně chladnou vodou..
 4. Z důvodu citlivosti bradavek se pokuste v noci neodstraňovat podprsenku..
 5. Po kolostra použijte hygienické sterilní vycpávky. Prodávají se v lékárnách..
 6. K umývání prsou nepoužívejte sprchové gely ani běžné mýdlo. Kupte si dětské mýdlo nebo šampon pro tyto účely se značkou „hypoalergenní“.
 7. Provádějte denně celou řadu cvičení na hrudi. To vám umožní nejen vyhnout se bolesti v mléčných žlázách, ale také zachovat jejich tvar.

souhrn

Nakonec bych vás chtěl znovu varovat. Mnoho těhotných žen odmítá nosit podprsenku kvůli nepříjemným pocitům v oblasti mléčných žláz a bradavek. Nedělej to! Správně vybraná podprsenka zvedá hrudník a pomáhá zlepšit krevní oběh. Navíc toto spodní prádlo nedovolí mléčným žlázám, aby se v těhotenství prohýbaly.

Pokud odmítnete nosit podprsenku, je pravděpodobné, že dojde k narušení krevního oběhu v hrudníku a zablokování mléčných kanálků. A to, jak již víte, je plné laktostázy a následné mastitidy. Takže nemusíte riskovat, starejte se o svá prsa!

Dívky! Pojďme znovu.

Díky tomu se k nám odborníci pustí a odpoví na naše otázky!
Níže můžete také položit svou otázku. Lidé jako vy nebo odborníci odpoví..
Děkuju ;-)
Všechny zdravé děti!
Ps. To platí i pro chlapce! Je tu prostě více dívek ;-)

Stojí za to se obávat ostré bolesti na hrudi (mléčné žlázy) během těhotenství?

Těhotenství je vzrušující cesta pro ženu, přestože je spojena s mnoha změnami v těle, které mohou způsobit nepohodlí. Akutní bolest v mléčných žlázách je jednou z nich a je velmi běžná. Citlivost, bolestivost, otok a bolest na hrudi patří mezi první příznaky, které se objevují po početí. To znamená, že ve vašem těle dochází ke změnám, které usnadňují laktační proces pro vaše dítě. Existují různé účinné strategie, kterými se můžete vypořádat s bolestí na hrudi..

Příčiny silné bolesti na hrudi během těhotenství

K ostré nebo akutní bolesti na hrudi může dojít kdykoli během těhotenství..

 • Vaše prsa se mohou stát citlivými již na začátku těhotenství. Hladina hormonů zodpovědných za reprodukční funkce (progesteron a estrogen) se zvyšuje ihned po početí. Působí na mléčné žlázy a připravují je na produkci mléka. To vede ke zvětšení velikosti prsou, které je doprovázeno bolestí a otokem. Estrogen zvyšuje vaše prsa a progesteron pomáhá zrání mléčných žláz, což způsobuje hromadění vody..
 • Během druhého trimestru se vaše mléčné žlázy a prsa obecně zvětšují a připravují se na výrobu a skladování mléka. Odložení přídavného tuku také přispívá ke zvýšení jejich velikosti. Během druhého trimestru není prsa tak citlivé, ale bradavky jsou citlivé. Díky zvětšení velikosti bude hrudník i nadále bolet..
 • Ve třetím trimestru vaše tělo produkuje hormon zvaný prolaktin. Je zodpovědný za produkci mleziva, látky vylučované prsu před vylučováním mateřského mléka. Citlivost prsou se vrací, jsou plné a těžké a často trpíte silnou bolestí.

Musím si vzít lék?

Pokud je bolest na hrudi silná, vyhledejte lékaře. Může doporučit úlevu od bolesti. Někdy mohou léky proti bolesti v lékárně pomáhat, ale neužívejte žádný lék bez konzultace se svým lékařem..

Když potřebujete navštívit lékaře?

Pokud je akutní bolest doprovázena horečkou, musíte navštívit lékaře, protože to může znamenat infekci nebo zablokovaný kanál.

Hledání pomoci je také užitečné, pokud se zaměření bolesti nenachází v samotném hrudníku (mléčné žlázy), ale uvnitř hrudníku a je navíc přítomno:

 • dušnost nebo kašel;
 • bolest dává v jedné z rukou;
 • horečka;
 • závratě, neobvyklé pocení a dušnost.

Jakýkoli z výše uvedených příznaků může znamenat problém se srdcem nebo plícemi, a proto musíte navštívit lékaře..

14 metod k úlevě od bolesti na hrudi

1. Masírujte olejem

Masáž olivovým, kokosovým nebo ricinovým olejem zlepšuje krevní oběh v hrudníku a zmírňuje bolest. Pomáhá také odtoku lymfatické tekutiny z lymfatických uzlin, čímž zabraňuje infekci. Před sprchováním jemně naneste na hrudník lžičku oleje a krouživým pohybem masírujte.

2. Vytvořte zelí

Zelný zábal bude mít uklidňující a hojivý účinek, který pomůže zmírnit bolest. K tomu oddělte listy zelí od hlavy, vložte do pánve, zalijte vodou a vařte 3-5 minut. Ochlaďte zelí, vezměte dva listy a zabalte je na každé prso. Opakujte proceduru dvakrát denně, abyste zmírnili bolest..

3. Zkuste lněná semínka

Lněné semínko vám pomůže zmírnit bolest na hrudi. Smíchejte 1 polévkovou lžíci suché lněné semínka s vodou, ovocnou šťávou nebo jogurtem a užívejte jednou denně. 1 Před přidáním lněných semen do vaší stravy se poraďte se svým lékařem.

4. Naneste studený obklad

Zvýšení teploty v hrudi v důsledku zvýšeného přísunu krve může způsobit brnění a bolest v něm. Použití studeného obkladu pomocí studeného hadříku nebo ledového obkladu usnadní nepohodlí.

5. Vyhněte se dráždivým látkám

Podráždění: Hořáky v pracích prostředcích mohou zvyšovat bolest na hrudi a pocit mravenčení. Používejte čisticí prostředky určené pro citlivou pokožku. Také byste se neměli používat mýdla, která suší pokožku a která mohou podráždění ještě zhoršit..

6. Naneste zvlhčovače a pleťové vody

Krémy a pleťové vody obsahující lanolin při aplikaci účinně zmírňují bolest na hrudi. Na trhu je mnoho krémů, které se prodávají na přepážce. Lanolin snižuje suchost, podráždění a zabraňuje infekci. Heřmánek a měsíček, produkty obsahující bambucké máslo a kokosový olej také poskytují účinnou úlevu od bolesti..

7. Vypijte více vody

Dehydratace může vést k otoku a citlivosti v hrudi. Stejně jako akumulace přebytečné tekutiny v něm. Pití velkého množství vody odstraní přebytečnou tekutinu, která se nahromadila v těle, zejména z vaší hrudi. Tím se sníží otok prsu a související bolest..

8. Snižte příjem soli

Zvýšený příjem soli způsobuje zadržování tekutin v těle, což může vést k otoku a citlivosti na hrudi. Tyto příznaky můžete zmírnit snížením množství soli ve vaší stravě..

9. Koupte se s teplou vodou

Teplá voda může zklidnit bolest a podráždění. Ačkoli teplá sprcha může problém naopak zhoršit kvůli silnému proudu vody. Proto je lepší naplnit vanu teplou vodou a relaxovat v ní, což zmírní nepříjemné pocity..

10. Zvažte přidání vitaminu E do vaší stravy.

Váš lékař může doporučit těhotným ženám vitamínové a minerální doplňky (prenatální vitamíny). Poraďte se s ním o tom, že je třeba do stravy přidat vitamin E a jaké doplňky stravy a také potraviny, které ji obsahují. Tento vitamín má antioxidační vlastnosti a je také schopen snížit bolest na hrudi a otoky. Jak studie ukázala, vitamin B6 má podobný účinek. 2 Mandle, avokádo, slunečnicová semínka a pšeničné klíčky jsou zvláště bohaté na vitamin E.

11. Noste správnou podprsenku

Během těhotenství, kdy se vaše prsa zvětšují, se doporučuje vybrat podprsenku, která se vejde do velikosti. Těhotenská podprsenka nebo sportovní podprsenka mohou být pohodlné. Vhodná je také měkká tkanina. Podprsenky podprsenky mohou zvýšit nepohodlí, takže byste je neměli nosit během těhotenství. Pro zmírnění příznaků neodstraňujte tuto speciální podprsenku na noc. Měli byste také zvážit nošení hrudních polštářků, abyste snížili podráždění bradavek..

12. Zkuste akupresuru.

Akupresura může být účinnou léčbou bolesti na hrudi. Měli byste kontaktovat specialistu na tuto alternativní medicínu, který vám může pomoci..

13. Proveďte cvičení

Zkuste cvičení posílit vaše prsní svaly. Než však začnete trénovat, musíte se poradit s lékařem a dělat to lépe pouze pod vedením trenéra.

14. Nejezte hydrogenované (hydrogenované) tuky.

Spotřeba hydrogenovaných olejů (trans-tuků) může inhibovat produkci kyseliny gama-linolenové (GLA), stejně jako nadměrná konzumace cukru nebo alkoholu. 3 Vyrábí se ze zdravých tuků z potravin. Existují důkazy, že nízká hladina GLA může přispívat k bolesti v mléčných žlázách. Studie však ukázaly, že další metoda nepomáhá těmto bolestem a roli hraje pouze nedostatek. Na základě toho se vyhněte potravinám obsahujícím margarín, cukrářský tuk a další transmastné tuky. Patří sem obchod s pečeným zbožím a smaženými potravinami, balené občerstvení, kávový krém, hotové těsto atd..

Články O Neplodnosti