Hlavní Neplodnost

Proč může žaludek bolet na začátku těhotenství?

Dlouho očekávané dva proužky způsobují, že žena věnuje pozornost svému zdraví. Břicho na začátku těhotenství je zcela neviditelné, ale nastávající matka již cítí určité nepohodlí. Je důležité naučit se rozlišovat mezi normálními změnami a související bolestí od vážného problému vyžadujícího okamžitou hospitalizaci.

Proč jsou na začátku těhotenství mírné bolesti břicha?

První dny po početí žena obvykle nic necítí. Po pár týdnech, kdy je plod implantován, začnou velké změny. Děloha se zvětšuje a hormony se zcela reorganizují do nového režimu činnosti. To vše doprovází nepříjemné pocity různých sil..

Proč bolí břicho na začátku těhotenství:

 • Relaxin zjemňuje vazy a mění polohu vnitřních orgánů. Pocity budou jako začínající menstruace - mírné, tažné bolesti.
 • Ovoce, i když mírně, ale zvětšuje se. Tělo dělohy roste, stává se kulatým a může vyvíjet tlak na sousední orgány. Střeva se pohybují první.
 • Progesteron ovlivňuje trávení, zejména rychlost potravy procházející střevem. Nadýmání, nadýmání, zácpa jsou častými společníky těhotenství. Změňte stravu na jemnější, jíst častěji, ale v menších porcích.

Všechny tyto příznaky jsou normální a nevyžadují léčbu, pokud nezasahují do běžných činností..

Kdy konzultovat s lékařem, pokud váš žaludek bolí na začátku těhotenství?

Je užitečné poslouchat vaše pocity, aby bylo možné zjistit známky vážného problému a podniknout včasné kroky..

U kterých příznaků těhotné ženy je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc:

 • Pocity bolesti rostou. Objevují se netypické bolesti, které se natahují natolik, že je nemožné se pohybovat, stát a dokonce sedět.
 • Teplota prudce vzrostla;
 • Akutní bolest na jedné straně, silné krvácení, mdloby jsou příznaky mimoděložního těhotenství. Okamžitě zavolejte sanitku.
 • Silná bolest soustředěná v podbřišku a krvácení jsou příznakem hrozby potratu. Lehněte si a zavolejte na pohotovost.
 • Někdy se místo corpus luteum, které je odpovědné za produkci progesteronu, vytváří cysta. Silně tlačí na okolní orgány a způsobuje lokalizovanou bolest. Vyznačují se stálostí. Při včasné terapii není cysta nebezpečná.
 • Bolest může být spojena s negynekologickým problémem - apendicitida, pyelonefritida, cystitida a další nemoci.

Před těhotenstvím se musí žena naučit rozlišovat mezi normálním fyziologickým nepohodlí a nemocí..

Mírná bolest břicha je v prvním trimestru normální. Musíte být ostražití, pokud jsou systematičtí a intenzivnější. V takovém případě co nejdříve vyhledejte lékaře.

Bolest v těhotenství v raných stádiích: příčiny, diagnostika, možné odchylky, léčba

Bolest v břiše a dolní části zad často způsobuje paniku těhotné ženy. Podle statistik je v prvním trimestru riziko potratu a rozvoje dalších patologických chorob obzvláště vysoké. Mezitím lékaři poznamenávají, že bolest v časném těhotenství mohou být způsobeny fyziologickými faktory, které nepředstavují žádné nebezpečí pro matku a plod. O tom, jak lze vyvolat nepohodlí, jak se s nimi vypořádat a kdy konzultovat s lékařem, budeme tento článek diskutovat.

Bolí žaludek v raných fázích těhotenství? Norma nebo patologie?

Od početí dítěte s budoucí matkou dochází k mnoha zdánlivě neviditelným změnám. V důsledku toho může dojít k nepohodlí v dolní části břicha nebo v dolní části zad, více o tom je dobře popsáno v článku https://www.syl.ru/article/329277/bolit-poyasnitsa-na-rannem-sroke-beremennosti-prichinyi-i -lechenie. Ale ne vždy to signalizuje nebezpečí. Je otázkou, zda žaludek v prvních týdnech těhotenství bolí, nejčastěji žena spěchá na předporodní kliniku spolu s pozitivním výsledkem testu. Pouze lékař může určit, co způsobuje stávající nepohodlí a jak je odstranit..

Bolest během těhotenství je rozdělena na porodnické a ne-porodnické. V prvním případě mohou být způsobeny fyziologickými vlastnostmi těla nebo různými patologiemi. Mezi ně patří mimoděložní těhotenství, předčasné oddělení placenty, spontánní potrat. Neporodnická bolest je spojena s poruchou orgánů, které nesouvisejí s reprodukčním systémem. Fyziologická bolest nízké intenzity lze nazvat variantou normy. Nejsou nebezpeční pro ženu a plod. Mezitím jsou situace, kdy těhotná žena může potřebovat pohotovostní lékařskou péči..

Kdy navštívit lékaře?

Okamžitá pomoc odborníka může být nezbytná, pokud v časných stádiích těhotenství bolí žaludek nebo bolest je spojena s následujícími příznaky:

 • bolest je akutní, roste v přírodě a nezmizí po zaujetí ležení;
 • bolestový syndrom je doprovázen kontrakcemi různých intenzit;
 • je zde nauzea, zvracení, poruchy fungování gastrointestinálního traktu, ztráta chuti k jídlu;
 • objevily se skvrny z genitálního traktu;
 • bolest se zvětšuje s palpací.

Výše uvedené příznaky nelze přičíst fyziologické normě. Označují patologické procesy probíhající uvnitř těla..

Fyziologické důvody

Pocity bolesti způsobené následujícími faktory nejsou pro matku a plod nebezpečné:

 1. Implantace plodu. Bolest v dolním břiše může nastat několik dní před začátkem údajné menstruace, dokonce před zpožděním. Nejpravděpodobnější příčinou nepohodlí je zavedení oplodněného vajíčka do tkáně dělohy..
 2. Podvrtnutí dělohy. V tomto případě je bolest pozorována blíže ke konci prvního trimestru. Do této doby se děloha zvětšuje a mírně mění své umístění (stoupá).
 3. Zvýšené hladiny progesteronu v těle. Bez tohoto hormonu není možné normálně nést plod, protože právě on dělá pružné vazy a klouby. K bolesti dochází v důsledku hormonálních změn v těle.
 4. Ranní nevolnost. Toxikóza (zejména zvracení) je jedním z běžných důvodů, proč spodní břicho bolí v časném těhotenství..
 5. Zácpa. Těhotenství ovlivňuje nejen lidský reprodukční systém, ale i trávicí systém. V důsledku toho nadýmání a potíže s defekací.

Patologická povaha bolesti v prvních týdnech těhotenství

Bohužel ne všechny ženy nesoucí dítě dokážou zabránit nepříjemným pocitům v břiše, které se vyskytují v raných stádiích. Pokud se objeví bolest, je důležité včas posoudit možná rizika následujících patologií:

 1. Hypertonicita dělohy. Tento stav je nejčastější příčinou bolesti břicha v časném těhotenství. S hypertonicitou se děloha stává „kamenitou“, je zdeformována a narušuje správné umístění embrya v děloze. To zase může vést k potratu. Hypertonicita dělohy vyžaduje léčení a neustálé sledování lékařem.
 2. Anembryony. Tento problém čelí asi patnáct žen ze sta. S anembryem se dítě stane životaschopným v prvních týdnech těhotenství. Žena může kromě bolesti cítit i nevolnost, nevolnost, zvracení, ale příznaky jako toxikóza, otok mléčných žláz zmizí.
 3. Mimoděložní těhotenství. Při předčasné diagnóze může mít tento stav negativní důsledky pro ženské tělo a zpochybnit další pokusy otěhotnět.

Mimoděložní těhotenství: nebezpečné příznaky

Pokud dojde k implantaci oplodněného vajíčka do jedné z vejcovodů, bude mít ženský syndrom bolesti následující charakteristické rysy:

 • bolesti křeče, jednostranné, jsou konstantní nebo periodické;
 • bolest dává levé rameno (s prasknutím trubice a krvácení);
 • silné krvácení nebo špinění (v závislosti na tom, zda se trubka praskla nebo jen zlomila);
 • silná prošívací bolest pronikající do břišní dutiny.

Na samém začátku těhotenství může být bolest tažná. Tento stav může trvat několik dní až měsíců. Mimoděložní těhotenství však vždy končí smrtí vajíčka, prasknutím vejcovodu a chirurgickým zákrokem.

Non-těhotné příčiny bolesti břicha

Během porodu dítěte se zvyšuje zatížení všech orgánů a systémů těla. Současně dochází k poklesu imunity, což může vyvolat zhoršení chronických onemocnění:

 1. Pyelonefritida. Při zánětu ledvin se žena cítí tažením bolesti v dolním břiše, vyzařující k dolní části zad. Toto onemocnění je často doprovázeno horečkou, ale někdy je asymptomatické. Pyelonefritida může být detekována pomocí obecného testu moči..
 2. Cholecystitida. U této choroby je bolest pozorována na pravé straně břicha. Zároveň je těhotná žena zvracena zvracením.
 3. Cystitida. Zánětlivé onemocnění močového měchýře je pro dítě nebezpečné, protože škodlivé mikroorganismy přes reprodukční trakt mohou proniknout přímo do plodu a narušit jeho vývoj. Cystitida je při močení doprovázena častým močením a bolestí.
 4. Gastritida. U tohoto onemocnění, které je charakteristické pro druhý trimestr, ale často se vyskytuje v časných stádiích těhotenství, je bolest v horním břiše pociťována bolestí v důsledku mačkání žaludku rostoucím dělohy..
 5. Apendicitida. Bolest nastává, když je zanícený orgán. V této situaci je nutná lékařská pomoc a chirurgický zákrok..

Patologická diagnostika

Pokud se v počátečních stádiích těhotenství objeví bolest jakékoli povahy a intenzity, měla by se žena poradit s gynekologem o konzultaci, vyšetření a léčbě (pokud je to nutné). Pro přesnou diagnózu bude poslána na:

 • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů - pomůže identifikovat mimoděložní těhotenství, novotvary a další děložní patologie;
 • pro vyšetření krve a moči - odhalí patologické procesy mimo reprodukční systém.

Nezakrývejte informace svého lékaře o předchozích potratech, potratech, mimoděložních těhotenstvích a nemocech. Tím se vyhnete komplikacím a zvolíte účinnější terapii..

Léčba bolesti břicha během těhotenství

Pokud se po vyšetření a ultrazvuku ukáže, že nepříjemné pocity jsou fyziologické povahy, může lékař doporučit ženě další relaxaci, procházky na čerstvém vzduchu, dobrou výživu. Léčba drogy v tomto případě není nutná. Pokud příčina bolesti spočívá v patologických procesech v těle, ve zhoršení chronických onemocnění, bude těhotné ženě předepsána nezbytná léčba:

 • s hypertonicitou dělohy - antispasmodická léčiva;
 • v případě mimoděložního těhotenství chirurgický zásah následovaný hormonální terapií;
 • při zánětlivých a infekčních onemocněních - léky, které neovlivňují normální nitroděložní vývoj plodu.

Bolesti zad a jejich příčiny

S nástupem těhotenství v ženském těle začíná významná restrukturalizace všech systémů. Z tohoto důvodu je v počátečních stádiích možný výskyt lehké bolesti nejen v dolní části břicha, ale také v dolní části zad. Nejčastěji tento druh nepohodlí významně neovlivňuje stav budoucí matky.

Pokud bolí dolní část zad v časném těhotenství, doporučuje se ženě:

 • chodit více na čerstvý vzduch;
 • relaxujte při nejbližším pohodlí;
 • držte se zdravé výživy, abyste předešli problémům se střevem.

Je-li bolest zad silná, doprovázená závratěmi a malátností, je to vážný důvod, proč se poradit s lékařem. Podobné příznaky mohou znamenat nebezpečné onemocnění močových cest..

Prevence bolesti během těhotenství

Následující tipy vám pomohou zmírnit stav ženy s nepohodlím v dolní části břicha a dolní části zad:

 • Nepři přejídat se;
 • trávit nejméně čtyři hodiny denně na čerstvém vzduchu;
 • zahrnout do stravy potraviny, které snižují zátěž trávicího systému, jater a ledvin;
 • neužívejte léky, doplňky stravy ani vitamíny bez lékařského předpisu.

Stojí za zmínku, že všechna výše uvedená doporučení lze použít, pouze pokud je identifikována příčina bolesti v časných stádiích těhotenství a jsou vyloučeny všechny druhy patologií a chronických chorob.

Bolest žaludku v časném těhotenství

I když z nějakého důvodu skryjete své těhotenství, po nějaké době vám jedna z částí vašeho těla dá ostatním, jak se říká, „s giblety“. Je to o žaludku.

Na začátku těhotenství, při pohledu na její stále ploché bříško, je žena překvapená: „a jak se moje kůže opravdu protahuje?“ Ale neměli byste si dělat starosti, protože příroda se ujistila, že kůže na břiše se natáhla a v případě potřeby se přitáhla k sobě. Ženy, které porodily, jsou dobře známé s konceptem strií na břiše, existuje však mnoho takových poporodní žaludky, že nikdy nemůžete říci, že byly těhotné. To vše závisí na vlastnostech kůže, genetické predispozici, velikosti břicha a konečně na tom, zda žena pečovala o své tělo, byla v zajímavém postavení. Ale to je téma samostatného článku. Dnes si povíme o tom, jaký by měl být žaludek v raných stádiích..

Nejprve by žaludek neměl v žádném případě bolet! Pokud se žena cítí nepříjemně, tahem a dokonce i silnými ostrými bolestmi, je to příležitost poradit se s gynekologem. Nenechávejte tuto podmínku na „možná to projde“. Je pravděpodobné, že lékař neuvidí nic vážného a vysvětlí to fyziologickými změnami vyskytujícími se v těle. Například pod vlivem hormonů vazy změknou a změní se relativní poloha vnitřních orgánů břišní dutiny. Ale pamatujte, že bolest může také naznačovat problémy. Například o mimoděložním těhotenství nebo hrozbě zhroucení.

Další: pokud žena trpěla bolestivou menstruací, je možné, že se v prvním trimestru bude cítit nepohodlí v podbřišku.

Bolest břicha v časném těhotenství

Většina žen od prvních dnů těhotenství zažívá výskyt bolesti břicha, která může vyděsit. Bolest však může mít odlišnou povahu a není to vždy hrozba nebo důvod k obavám. Proto se nemusíte starat předem. Zvažte příčiny bolesti břicha na začátku těhotenství a příčiny bolesti objevující se v podbřišku při chůzi.

Bolest břicha během těhotenství

Během těhotenství lze téměř všechny bolesti břicha, ke kterým dochází při chůzi, rozdělit do dvou hlavních skupin: ty, které mají porodnický a ne-porodnický původ. Porodnické bolesti jsou ty, které se vyskytují v případě předčasného placentárního narušení, mimoděložního těhotenství a hrozby potratu. Non-porodnické bolesti jsou ty, které vznikají v důsledku toho, že vazy, které podporují dělohu, jsou napnuty, stejně jako bolest spojená s gastrointestinálním traktem, takže břišní svaly jsou nadměrně zatíženy také chirurgickým onemocněním (například apendicitida).

Povaha bolesti břicha v časném těhotenství

Nejčastěji jsou u těhotných žen zaznamenány následující bolesti břicha: periodická bolest v podbřišku; bolest v podbřišku, ke které dochází hlavně při chůzi; bolest v bocích nebo jiné bolesti, pro které jsou možné individuální vlastnosti. Těhotná žena může pociťovat tažnou bolest, velmi podobnou bolesti, která se objevuje před menstruací, může se vyskytnout pocit nepohodlí, napětí. Může táhnout žaludek, pocit mravenčení.

Ve většině případů jsou všechny tyto bolesti, které se objevují v 1. trimestru těhotenství, normální. Důvodem je skutečnost, že po oplodnění je vajíčko připevněno ke stěně dělohy a postupně roste a protahuje se. Ve většině případů jsou takové pocity neviditelné a mnoho žen je vůbec necítí. Pokud existují velmi silné a akutní bolesti, pak není nutné brát v úvahu, že takové bolesti jsou normou. V takovém případě musíte navštívit lékaře.

Proč břicho bolí na začátku těhotenství?

Počátek těhotenství může být doprovázen bolestmi břicha. Důvodem je skutečnost, že v průběhu těhotenství dochází k významnému zvýšení velikosti dělohy. Vazy, s nimiž je podporována, jsou nataženy a zažívají velmi silný stres. S přetížením vazů, bolestmi břicha, ostrými bolestmi břicha při chůzi, bolestmi s náhlými pohyby, zvedáním závaží a kašlem.

Dalším důvodem výskytu bolesti na začátku těhotenství je to, že z nějakého důvodu se děloha snaží trhat vajíčko plodu kvůli tomu, že ho vnímá jako cizí tělo. Kromě toho mohou být doprovázeny špinením. V takovém případě se poraďte s lékařem.

Žaludek může bolet v důsledku hormonální dysfunkce, která se chápe jako zvýšení hladiny mužských hormonů nebo kolísání hormonálního stavu štítné žlázy. Tento stav může způsobit potrat nebo zmeškané těhotenství. K vývoji hormonální dysfunkce dochází zpravidla ještě před těhotenstvím, v souvislosti s tím je důležité podstoupit důkladnou diagnózu před těhotenstvím a odstranit stávající problémy v těle před početím.

Jak odstranit bolest břicha v časném těhotenství

V případě, že bolest není porodnická, často postačí zaujmout polohu při sezení nebo ležení. Díky klidnému odpočinku je možné zmírnit nepříjemné příznaky. Pokud v sedě stále není úleva, můžete se pokusit ohnout dopředu měkkou zadní částí pohovky nebo židle nebo si klečet a opřít se o lokty..

Musíte vstávat velmi pomalu. To by mělo svalům poskytnout čas na přizpůsobení a držení těla při změně polohy. Musíte také vyzkoušet a postupně zvedat pánev, aby se mírně pohnul.

Kromě toho se můžete pokusit ohnout kolena a přitlačit si je na břicho nebo ležet na boku, zatímco pod žaludek byste měli dát malý polštář a vložit druhý polštář mezi nohy. Relaxace přispívá k přijetí teplé lázně, ale ne horké! Během těhotenství je horká koupel nebezpečná.!

Gynekologové často doporučují nosit pásek k udržení břicha, elastického obvazu nebo obvazu pro těhotné ženy, díky čemuž bude zátěž odstraněna z břišních svalů. Místní lékař může poskytnout individuální doporučení ohledně výběru obvazu.

Kreslení bolesti v podbřišku v časném těhotenství: co říkají a co tento stav ohrožuje?

Když v těle ženy nastane těhotenství, začíná nastávat globální restrukturalizace, která je způsobena přípravou na nadcházející porod dítěte a porodu. V této době se mohou objevit různé známky toho, že se uvnitř narodil nový život. Mezi hlavní příznaky patří tažení bolesti v podbřišku. A právě tento příznak nejčastěji způsobuje úzkost nastávajících matek. Tak proč táhne břicho v časném těhotenství?

Proč v raných fázích těhotenství táhne žaludek?

Často, když se břicho táhne na začátku těhotenství, způsobuje to těhotné ženě velké vzrušení, protože takový příznak může předpovídat předčasné ukončení těhotenství. A skutečně existuje riziko, ale za předpokladu, že tahová bolest je doprovázena krvavým vaginálním výtokem.

Fyziologicky je taková bolest normou při oplodnění. To je způsobeno proudem krve do dělohy a zvýšeným oběhem. Také tyto bolestivé pocity jsou spojeny s otokem a výronem dělohy. Musí se spolu s rostoucí děloží neustále natahovat, což ve skutečnosti může způsobit určitý druh nepohodlí. Ne všechny ženy ve „zajímavém postavení“ však tento příznak pozorují..

Běžně dochází k tažným bolestem pouze při fyzické aktivitě. Pokud však ve zcela uvolněném stavu bolest nezmizí, můžeme mluvit o patologii. Proto, pokud plánujete těhotenství, je velmi důležité včas informovat svého konzultanta o všech změnách v těle..

Fyziologické důvody

Zpravidla se tažení bolesti v břiše může objevit týden po početí, což je normální projev probíhajících fyziologických procesů během těhotenství. V tuto chvíli se tělo začne znovu nastavovat tak, aby fungovalo v aktivnějším, tak řečeno režimu. A tento jev se nemůže odrazit na blahu budoucí matky:

 1. Bolest přitažlivé povahy v gynekologii je přičítána prvním příznakům těhotenství. A v naprosté většině případů se vyskytují v době implantace embrya do stěny dělohy. Tento pocit je trochu jako bolest před obdobím. Ve stejném období se začínají objevovat změny v mléčných žlázách: jsou vylévány, zvyšuje se jejich citlivost. Mohou se také objevit další příznaky početí. Máte-li zájem, můžete se s nimi podrobněji seznámit v jedné z našich předchozích publikací..
 2. Jak již bylo zmíněno dříve, bolesti při tažení v podbřišku jsou spojeny se zvýšeným krevním oběhem v děloze. To je nezbytné, aby embryo dostalo kyslík a výživu. Nadměrně zvýšený krevní oběh však zároveň může vyvolat děložní tonus, který je zase pro plod v počátečních fázích velmi nebezpečný.
 3. Druhým důvodem tohoto jevu jsou změny samotné dělohy. Ligamenty a tkáně obklopující dělohu zjemňují, protahují a posunují. Zejména rychlý růst je pozorován v prvních 4-6 týdnech těhotenství.
 4. Jedním z důvodů tažení bolesti v podbřišku je také zvýšení množství progesteronu. V tomto případě lze pozorovat charakteristické bolesti horních končetin a dolní části zad..

Nebezpečné podmínky

Jak již bylo zmíněno dříve, bolesti při tažení mohou mít odlišný charakter, který není spojen s fyziologickými změnami s ohledem na nástup těhotenství. Proto by výskyt určitých podmínek měl upozornit nastávající matku a přimět ji, aby okamžitě konzultovala gynekologa.

V případě, že se žaludek nejen netáhne, ale má tendenci zvyšovat bolestivost s charakteristickými křečovitými záchvaty a zároveň se čas od času objeví špinění, musíte okamžitě zavolat sanitku. Důvody této podmínky mohou být:

 1. Hrozba potratu nebo již dokončeného oddělení vajíčka plodu od stěny dělohy. Tento stav je charakteristický pro první trimestr těhotenství, ale včasná lékařská péče pomůže zachránit život plodu vyvíjejícího se v lůně..
 2. Přítomnost infekčních chorob. Nejde jen o různé druhy zánětlivých chorob, ale také o ty, které jsou pohlavně přenosné. Jsou to taková onemocnění, která se během těhotenství zhoršují a způsobují řadu nepříjemných následků, včetně bolestí břicha.
 3. Zmrazené těhotenství často způsobuje tažení bolesti v děloze. Mimoděložní těhotenství a jiné patologické procesy spojené s nesprávným umístěním vajíčka mají podobné příznaky..
 4. Cysta corpus luteum. Jedním z příznaků takové patologické odchylky může být také tažení bolesti v děloze. Je však důležité pochopit, že cysta corpus luteum není v žádném případě schopna poškodit nenarozené dítě a ve většině případů se po 1-2 měsících jednoduše vyřeší.
 5. Cystitida je jedním z častých společníků těhotenství. Výskyt bolestí, časté močení a další podobné příznaky charakterizují přítomnost takové choroby.

Co dělat, když si stáhnete žaludek?

Nastávající matka je povinna informovat svého konzultujícího lékaře o jakémkoli nepohodlí. Včasná diagnóza, například ultrazvuk, pomůže vyhnout se negativním důsledkům, jak pro pohodu ženy, tak pro její nenarozené dítě..

Ale kromě nepříjemných pocitů existuje řada symptomů, při kterých byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc:

 • kreslení bolesti v děloze a přívěskech, doprovázené ostrými, zesilujícími křečemi;
 • křeče bolesti různých intenzit;
 • silné zvracení, nevolnost, průjem, který je spíše jako intoxikace;
 • krvavé, hluboké propuštění;
 • bolest v jakékoli části břicha, která je prohloubena palpací.

V případě výskytu jedné z výše uvedených podmínek by těhotná žena měla zavolat sanitku a zaujmout vodorovnou polohu. V žádném případě se k lékaři nedostanete sami, protože jakékoli otřesy a fyzická aktivita mohou jen zhoršit vaši pohodu.

Na konci publikace bych rád učinil malý závěr:

 1. Ve velké většině případů spojených s tažením bolesti v dolním břiše na začátku těhotenství je dítě vyvíjející se uvnitř lůna mimo nebezpečí..
 2. U ženy, která není v „zajímavém postavení“, mohou být takové pocity způsobeny nevhodnými hormonálními drogami, aktivním pohlavním stykem, stresem a dokonce i gynekologickým vyšetřením.
 3. Těhotná žena by měla informovat svého gynekologa o všech pocitech, které nejsou charakteristické pro její postavení. Včasná diagnostikovaná patologie nebo nebezpečí pomůže eliminovat negativní dopad na zdraví nastávající matky a jejího dítěte.

Setkali jste se vy nebo vaši přátelé s podobným jevem během těhotenství? Pokud ano, bolest po několika dnech skutečně zmizela bez lékařské péče? Sdílejte s námi a našimi čtenáři zajímavé a pro některé, možná i užitečné informace, zanechte komentáře na konci publikace.

Může se břicho po početí zranit a zranit?

Pocity v břiše v časném těhotenství mohou být pro ženu důležitým vodítkem. Podle některých příznaků lze ještě před zpožděním očekávat vznik nového života. K tomu je třeba neustále naslouchat. Nejlepší čas pozorovat „chování“ břicha je ráno a večer. Během dne je nastávající matka zaneprázdněna prací, domácími pracemi a každodenním ruchem. Při tomto tempu bude velmi obtížné si všimnout drobných změn..

První známky těhotenství po početí

Plánovaná žena může cítit, zda je těhotná nebo ne, a to i poté, co se pokusila otěhotnět. Můžete podezření na novou pozici neobvyklými znameními. Po početí se může charakter výboje změnit. Charakteristické změny se mohou objevit v grafu bazální teploty, pokud ho dívka vedla. Zároveň nastávající matka poznamenává, jaké pocity zažívá nyní. To vše může být náznakem pro netrpělivější.

Těhotenství v raných stádiích však lze spolehlivě určit pouze krevním testem (analýza na hCG). Laboratorní analýza poskytuje nejen odpověď na vzrušující otázku, ale také pomáhá zhruba vypočítat, kdy došlo k oplodnění..

Udělejte si na našem webu během několika minut krátký online těhotenský test a dostanete odpověď - jste těhotná nebo ne.

Pocity v břiše v časných stadiích těhotenství před zpožděním se prakticky nemění. Žena si může všimnout drobných tažných bolestí, mravenčení. Tento příznak však může také naznačovat blížící se menstruaci. První příznaky nové situace zahrnují drobné krvácení. Vyskytuje se při implantaci oplodněného vajíčka. Tento příznak se vyskytuje přibližně 3 až 7 dní po početí..

Ještě před zpožděním menstruace si může žena všimnout, že se její vkus změnil (přečtěte si o tom, jak pochopit, že se jedná o PMS nebo těhotenství).

Progesteron, který ovlivňuje dělohu a střeva, je zodpovědný za to, že žaludek bolí po početí. To může být příznakem bezprostřední menstruace nebo možná úplného oplodnění vajíčka. U každé třetí těhotné ženy je zaznamenána slabost a ospalost, horečka a známky akutních virových infekcí dýchacích cest. Všechny tyto příznaky mohou být nepřímou známkou toho, že vyhláška se blíží..

Pocity v břiše během ovulace a početí

V závislosti na prahu citlivosti mohou být pocity před ovulací a během fertilizace u žen odlišné. Tažná bolest v dolním břiše uprostřed cyklu naznačuje, že vajíčko bude brzy uvolněno. Nepohodlí trvá 1-2 dny a je to naléhavá bolest..

Žena má pocit, že na jedné straně břicha je něco velkého. Takže se projevuje růst dominantního folikulu. Den před ovulací dosáhne své maximální velikosti. Stává se, že v jednom vaječníku rostou současně dva folikuly. V takové situaci jsou roztržení pocity jasnější. Uvolnění vajíčka může být doprovázeno mírnou bolestivostí. Ovšem ne každá žena může cítit ovulaci, mnoho z nich nezažije nic neobvyklého uprostřed cyklu.

Během oplodnění se neobjeví žádné pocity ani u nejcitlivějších žen. Velikost vajíčka a spermií je tak malá, že není možné cítit jejich splynutí.

Břišní pocity v časném těhotenství se mohou velmi lišit. Často jsou velmi přitažliví, protože žena se snaží hledat příznaky těhotenství. Skutečnost, že došlo k početí (nebo spíše implantaci fetálního vajíčka), může být indikována mírnou bodnou bolestí v děloze. Připojení vajíčka je doprovázeno poškozením sliznice. Embryo „vykope“ díru samo o sobě v endometriální vrstvě. Způsobuje také poškození malých krevních cév a výskyt hnědých sekretů (ale ne vždy).

Pokud dojde k početí a žena má bolesti při žaludku během pohlavního styku, může to znamenat zánětlivý proces v pánvi nebo jiných nemocech. Pravidelně se opakující nepohodlí by mělo upozornit a být příležitostí kontaktovat gynekologa. Dolní břicho po početí se může lehce táhnout a bolet, protože děloha přichází v tónu. Tento stav je vyvolán různými faktory:

 • implantace embrya;
 • střevní problémy;
 • nedostatek progesteronu;
 • fyzická aktivita.

Akutní bolest po početí, lokalizovaná v dolním břiše, by neměla být normální. Pokud k takové úzkosti dojde ještě před nástupem menstruace, musíte se poradit s lékařem. Možná je to příznak patologického procesu. Všechny ženy, které hledají známky těhotenství, by měly vědět, že během početí nemůže žaludek špatně ublížit. Drobné nepohodlí, tahání nebo drcení pocitů, mravenčení nezpůsobuje velké obavy a během několika dní se předává sám. Důvodem je jakákoli ostrá, nesnesitelná bolest, která porušuje obvyklý rytmus života.

Jak se žaludek mění po početí

Některé ženy se z jejich žaludku poučí o nové pozici. Po početí v oblasti mezi pubis a pupkem mají stěží znatelný tmavý pruh. K takové pigmentaci dochází během těhotenství, ale obvykle později, po zpoždění. Navíc utváření temné oblasti nemůže být spolehlivým znakem nové situace, jedná se pouze o nepřímý důkaz.

Po početí se děloha zvětší. Pokud porovnáme se začátkem menstruačního cyklu a velikostí po menstruaci, genitální orgán roste přibližně jednou a půlkrát. Postupem času bude růst pokračovat. Velikost dělohy po početí je srovnatelná s pěstmi. Na dotek (během gynekologického vyšetření) je napětí. Krk zůstává měkký a získává namodralý nádech. Zbarvení sliznice je spojeno se zvýšeným krevním oběhem v pánevní dutině.

Břicho během těhotenství v počátečních fázích nemění svou velikost. Některé ženy si však myslí, že se zvyšuje. Je to proto, že lze pozorovat mírný otok tkání. Vyplývá to z restrukturalizace hormonálního pozadí. Ze stejného důvodu se během těhotenství může stolice změnit před zpožděním..

Aktivní syntéza progesteronu je nezbytná k udržení vhodného děložního tónu. Tento hormon je určen k uvolnění reprodukčního orgánu, aby se zabránilo odmítnutí vajíčka. Má také relaxační účinek na střeva. V důsledku toho dochází k inhibici peristaltiky. Zpožděné výkaly způsobují kvašení, v souvislosti s nímž se nadýmání zvyšuje. Nastávající matka může oslavovat nové pocity: kňučení, dunění, zvýšené nadýmání (jednoduchým způsobem, plyny). Během tohoto období mají ženy pocit, že se nevejdou do neformálního oblečení kvůli zvýšenému růstu břicha. Ve skutečnosti není nepohodlí spojeno s rychlým nárůstem dělohy, ale je to pouze důsledek střevní nepokoje..

Příznaky, které lze přičíst nepřímým příznakům těhotenství:

 • táhne spodní břicho;
 • v průřezu se tvoří stěží viditelný pigmentový pás;
 • dochází k nadýmání, doprovázenému plynatostí;
 • žaludek bobtná a nezapadá do obvyklého oblečení;
 • děloha se stává napjatou, postupně se zvětšuje;
 • děložní čípek zůstává klidný (zůstává měkký a uvolněný).

Proč bolesti žaludku v časném těhotenství

Ještě před zpožděním si může žena všimnout, že v břiše se objevují zvláštní procesy. Budoucí matka je může spojit s novým postavením a najít úplné příznaky početí. Po zpoždění jsou její podezření oprávněna domácím testem, krevním testem nebo ultrazvukem..

Stejně jako před přesným stanovením těhotenství a po něm může mít žena bolesti žaludku. Pocit nepohodlí spočívá v tahání, drcení, prasknutí, ostrém řezání. Projevy se vyskytují dočasně (v závislosti na vlivu vnějších faktorů) nebo jsou trvale přítomny.

Pokud se žaludek táhne po početí, pak pro vaše vlastní pohodlí, musíte se poradit s gynekologem. Eliminuje možné problémy a stanoví, že těhotenství je děloha, pacient dostane seznam povolených léků pro zastavení nepříjemných pocitů. Každá druhá nastávající matka, která vyhledává lékařskou pomoc kvůli bolesti břicha v raných stádiích, má patologii. Čím dříve ji odstraníte, tím větší bude šance na příznivou předpověď.

Bolest v bolesti, jako při menstruaci

Kreslení bolesti v dolní části břicha po početí naznačují zvýšený tón dělohy. Dočasné pocity, které nejsou doprovázeny uvolňováním krve, se mohou objevit v důsledku fyzické námahy, únavy, nervového napětí. Téměř všechny nastávající matky čelí těmto projevům..

Horší je, když po početí žaludek neustále bolí. Pacient se navíc obává stížností na dolní části zad a špinění. Tyto příznaky naznačují hypertonicitu a vyžadují povinné ultrazvukové monitorování. Během vyšetření objevuje sonolog hematom vytvořený mezi vajíčkem plodu a stěnou dělohy. Otevření vychází ve formě krvavého výboje hnědé barvy. Vzhled červené krve je ještě nebezpečnější známkou..

Tažení dolního břicha v důsledku hypertonicity může být způsobeno nedostatečnou syntézou progesteronu. Tento stav může být stanoven pomocí krevního testu pro stanovení hladiny tohoto hormonu. Pokud dojde k bolesti, jako u menstruace, je pacientovi předepsána udržovací terapie. Léčba zahrnuje odstranění příčin hypertonicity a doplnění nedostatku hormonu corpus luteum. Takovou bolest břicha jako znamení těhotenství nelze vzít. Alarmující příznak je nebezpečný stav a může vést k potratu..

Ostrá bolest v oblasti třísel

Křečovitá bolest břicha může být příznakem mimoděložního těhotenství. Tato podmínka je nebezpečná pro život ženy, proto netrpí otálením. Mimoděložní těhotenství je charakterizováno připevněním embrya na nevhodném místě. Většina těchto případů se nachází v oblasti vejcovodů. Méně často je vajíčko plodu připojeno k vaječníku nebo pobřišnici.

Je třeba si uvědomit, že takové těhotenství nelze udržet. Růst vajíčka bude trvat až 5-8 týdnů, poté se zastaví. V tomto případě může prasknout vejcovod nebo vaječník, což je plné s úplným odstraněním pohlavních orgánů a dokonce smrtí. Pokud se na jedné nebo druhé straně břicha objeví silná bolest, musíte se poradit s gynekologem, abyste vyloučili patologický stav..

Akutní bolest břicha může být známkou zánětu slepého střeva. Statistiky ukazují, že asi 10% nastávajících matek čelí této podmínce. Patologii doprovází horečka, nevolnost, zhoršená stolice. Pro vyloučení je nutné konzultovat chirurga, provést krevní a močový test.

Pocit tlaku a plnosti v perineu

Žaludek může po otěhotnět z důvodu podvrtnutí. Díky rychlému růstu dělohy fungují svaly pánevního dna. Ligamenty, které drží úsek genitálních orgánů, způsobují lumbago a tlak v perineu. Často k tomu dochází během dlouhého těhotenství, kdy děloha přesahuje pánevní.

Tlak a prasknutí mohou být vyvolány střevní funkcí. Jak víte, fungování progesteronu ovlivňuje fungování trávicího traktu. Konzumace velkého množství nekompatibilních produktů (což není neobvyklé v raných stádiích) způsobuje roztržení v žaludku.

Není vždy možné odlišit jejich pocity a rozlišit fyziologické nepohodlí od patologických nepohodlí samy o sobě. Abychom rozptýlili pochybnosti a zbavili se starostí, je nutné konzultovat gynekologa.

Nižší bolest břicha v časném těhotenství

Důvod, proč žaludek bolí v časných stádiích těhotenství, se ne vždy stává ohrožením. Bolest může být způsobena chorobami zažívacího traktu. Nezapomeňte, že nástup těhotenství je doprovázen silnou hormonální restrukturalizací, proto existuje vysoké riziko exacerbace chronických patologií nebo vývoje nových.

Fyziologická (přirozená) bolest během těhotenství

Může žaludek z fyziologických důvodů bolet na začátku těhotenství? Ano, to není vyloučeno. A ve většině případů žaludek bolí v prvních dnech těhotenství z úplně přirozených důvodů. Žena by se tím neměla bát. Fyziologická bolest nezpůsobuje mnoho nepříjemností a je pro ni téměř neviditelná.

V prvním týdnu těhotenství může dojít k bolesti v důsledku procesu zavádění vajíčka plodu do sliznice endometria. Někdy je doprovázeno mírným krvácením: žena si může na spodním prádle všimnout trochu krve. A toto neplánované krvácení může naznačovat, že je těhotná.

V prvním měsíci těhotenství je bolest v podbřišku způsobena významnou tvorbou progesteronu a dalšími změnami v těle. To vše nevyžaduje lékařské ošetření a nemělo by vyděsit ženu.


Běžná bolest v časných stádiích těhotenství se nejčastěji vyskytuje z přirozených důvodů

Bolest doprovázející těhotenství

Ale v raných stádiích těhotenství může bolest břicha ohrožovat její další vývoj. Během prvního trimestru těhotenství je možné diagnostikovat:

 • Zmrazené těhotenství. Tento stav je charakterizován zastavením vývoje plodu a jeho smrtí. Existuje přirozený potrat plodu, který je doprovázen bolestivými křečemi v dolním břiše.
 • Mimoděložní těhotenství. K upevnění a vývoji vajíčka plodu dochází v dutině vejcovodu. Při překročení jeho průměru dojde k mezeře, která je doprovázena silným bolestivým syndromem.
 • Hrozby pro potrat. Někdy bolí břicho v prvních týdnech těhotenství s rozvojem hrozby spontánního přerušení těhotenství. V tomto případě dochází k oddělení vajíčka, doprovázenému nejen bolestí, ale také přítomností krvavého výboje. Může to být mírné mazlení, stejně jako úplné krvácení. Síla bolestivých pocitů se také může lišit. Léčba zahájená včas může plod v určitých případech zachránit..
 • Cysty corpus luteum. Korpus luteum se používá k udržení těhotenství na začátku jeho vývoje. Jeho úkolem je produkce progesteronu, dokud není dokončena tvorba placenty. Vznik cysty je doprovázen tažnými bolestmi. Cysta nevyžaduje léčbu, ale může prasknout v důsledku významné fyzické námahy. Sexuální kontakt může způsobit narušení integrity. Příznaky jsou zcela specifické - silná bolest, silné vnitřní krvácení.


Časná bolest břicha může znamenat potrat.

Možné nemoci s bolestmi břicha

Kromě gynekologických problémů se u ženy mohou vyvinout další nemoci, které nesouvisejí s vývojem těhotenství.

Syndrom dráždivého tračníku

Pokud má žena na začátku těhotenství bolesti žaludku a syndrom bolesti po uvolnění střeva oslabí, může být příčinou syndrom dráždivého tračníku. Další příznaky mohou zahrnovat:

 • průjem / zácpa;
 • nadýmání;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • obsah ve stolici slizních částic;
 • neustálé nutkání k defekaci.

Léčba nemoci je následovat dietu. Doporučuje se, aby těhotná žena vypila co nejvíce čisté vody, snížila a pokud možno úplně opustila kofein a zvýšila množství potravin obsahujících vlákninu..

Divertikulitida

Někdy bolí žaludek během těhotenství v časných stádiích v důsledku vývoje divertikulitidy. Toto onemocnění je doprovázeno tvorbou kulovitých tobolek na sliznici tlustého střeva, které se pak infikují a zanícují v důsledku infekce stolicí..

Příznaky divertikulitidy jsou:

 • zvýšení celkové tělesné teploty;
 • nevolnost končící zvracením;
 • křeče
 • zácpa.

Léčba nemoci by se měla zabývat specialista. Lékař může předepsat antibiotika a léky proti bolesti s ohledem na vyvíjející se těhotenství, stejně jako na dodržování klidného stavu postele a tekuté stravy. Ve výjimečných případech, pokud onemocnění ohrožuje vývoj těhotenství, lze terapii provádět v nemocnici.

Apendicitida

Akutní zánět slepého střeva je dalším důvodem, že v břiše se může v počátečních stadiích těhotenství vyskytnout specifická bolest. Toto onemocnění je velmi nebezpečné a vyžaduje okamžité chirurgické ošetření..

Mezi příznaky slepého střeva patří:

 • Náhle se rozvíjející syndrom bolesti lokalizovaný v pupeční oblasti. Později byl celý žaludek bolestivý a několik hodin po začátku útoku se mu to podařilo. Bolest je konstantní a otravná.
 • Horečka, někdy doprovázená nevolností a zvracením.
 • Oblast lokalizace bolesti závisí na umístění zaníceného dodatku. Pokud je umístěna pod játry, je bolest stanovena v pravém horním břiše. Když opustí cecum, bude nemocný na pravé straně dolní části zad. Někdy bolest přebírá celý žaludek.

Ostré zastavení bolesti naznačuje průlom v zaníceném dodatku. Když se takové příznaky objeví, těhotná žena potřebuje okamžitou hospitalizaci.

Exacerbace peptického vředu

V prvních týdnech těhotenství mě bolí žaludek, co by mohlo být příčinou? Změna hormonálního pozadí může vyvolat exacerbace ulcerativní patologie. V tomto případě bolest břicha nastane několik hodin po jídle.

Pokud dojde k exacerbaci patologie vředů dvanáctníku 12, bolest se vyvíjí hlavně v noci..

Exacerbace vředu je doprovázena docela typickými příznaky: konec záchvatu bolesti je bohatý na zvracení, které přináší úlevu, hlavně bolestivost je určována ve středním horním břiše, někdy v hypochondrii, zřídka v dolním břiše..

Zesílení bolesti je zaznamenáno při fyzické námaze a poněkud odezní v poloze s nohama zvednutými do žaludku. Trvalá bolest je typická pro vředy pronikající slinivkou.

Perforace žaludečních vředů nebo dvanácterníkových vředů

V prvním měsíci těhotenství může žaludek bolet v důsledku exacerbace peptického vředu žaludku nebo dvanáctníku. Perforace (průlom) vředu se stává velmi nebezpečným stavem, při kterém se obsah orgánu nalije do břišní dutiny.


Perforace vředu je doprovázena silnou, někdy nesnesitelnou bolestí

Pro patologii jsou typické neuvěřitelně silné bolesti dýky, které se vyvíjejí bez jakýchkoli předpokladů. Další znaky jsou:

 • bolest v epigastrické oblasti;
 • adopce nuceného držení těla - žena napne nohy na břicho;
 • omezení dýchání - stává se povrchním, břišní svaly jsou velmi bolestivé a prakticky se nezúčastňují dýchání;
 • blanšírování kůže;
 • vzhled studeného potu;
 • redukce pulsu.

Na samém začátku nemoci se cítí bolest v pravé hypochondrii. Pak se může šířit dozadu, na povrch pravého ramene, lopatku a subklaviál. Ve vzácných případech je bolest vlevo.

Důležitým příznakem průniku vředů je silné napětí v břišních svalech: stává se těžkým a stahuje se.

Po 6 hodinách od počátku nemoci (druhá fáze) se u těhotné ženy objeví příznaky peritonitidy: palpitace, zvýšení obecné teploty, jazyk vyschne, nadýmání je pozorováno se současným zpožděním výkalů a plynů. Ve třetí etapě - 12-14 hodin po perforaci - dochází ke zvýšení příznaků peritonitidy.


Palpace břicha se stává tvrdou jako deska

Akutní střevní obstrukce

Překážka je porušení evakuace obsahu gastrointestinálního traktu způsobené různými patologickými stavy. A to je také jedna z možných příčin bolesti v podbřišku v časném těhotenství.

Toto onemocnění má akutní nástup. Je doprovázena neustálými křečovitými bolestmi, zhoršenými obstrukční formou patologie - když je střevní lumen blokován fekálními kameny, nádory, spleti červů nebo cizími tělesy. Se střevní obstrukcí způsobenou komisemi, narušenou kýly nebo komisemi, silnější a nepřetržitý.

Druhým častým příznakem střevní obstrukce je zvracení. Při zkoumání jazyka se zaznamená jeho suchost. V pozdějších stádiích je pozorováno nadýmání, snížení srdeční frekvence a snížení krevního tlaku..

Exacerbace chronické enteritidy

Důvodem, proč jsou bolesti na dolním břiše na začátku těhotenství, může být exacerbace chronické enterokolitidy. Toto onemocnění je charakterizováno rozvojem zánětu sliznice tenkého střeva, v některých případech, v kombinaci s poškozením sliznice tlustého střeva - enterokolitidy.


Na začátku těhotenství není vyloučena exacerbace gastrointestinálního traktu

Klinický obraz onemocnění je následující:

 • tupá rozlitá bolest lokalizovaná v horním / dolním břiše;
 • těžkost v žaludku;
 • pocit plnosti v epigastrické zóně;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • dunění a nadýmání.

Akutní forma pankreatitidy

Pankreatitida je zánět slinivky břišní a je doprovázen následujícími příznaky:

 • přetrvávající bolest v epigastriu, vyzařující na ramena, lopatky - nejčastěji je žena popisuje jako opasky;
 • nevolnost a zvracení, které nepřináší úlevu;
 • žaludek zůstává oteklý a napjatý;
 • vývoj žloutenky není vyloučen.

Příčiny vzniku akutní formy pankreatitidy jsou onemocnění jater a žlučových cest, jakož i další zažívací orgány. Na samém začátku útoku se bolest šíří do oblasti levého (méně často pravého) hypochondia. Mohou být dány na levou lopatku, ale ve vážných případech jsou podobné opasku. Povaha bolesti je dlouhá, stahující se.

Exacerbace chronické kolitidy

V některých případech, v časných stádiích těhotenství, bolí spodní břicho bolet kvůli exacerbaci chronického formátu kolitidy - zánět povrchu sliznice lemující vnitřní povrch tlustého střeva. Důvodem je přítomnost velkého množství sacharidů v potravě a nedostatek bílkovinných potravin, jakož i konzumace hrubých a špatně zpracovaných potravin..

Příznaky nemoci jsou:

 • mírná bolestivost lokalizovaná v podbřišku;
 • pocit těžkosti a pálení v konečníku;
 • dunění a bolest v projekci konečníku.

Jaterní kolika

Příčinou jaterní koliky je zablokování žlučovodů s kameny různých velikostí. Stav se náhle vyvíjí. Žena vyvine bolest v pravé hypochondrii, rychle zintenzivní intenzitu a při hlubokém dechu zesiluje, když leží na levé straně.


Útok u těhotných žen může trvat tak dlouho, jak budete chtít: od několika hodin do několika dnů

Silně prochází a je doprovázen následujícími příznaky: nevolnost, končící zvracením žluči - nepřináší úlevu, zbarvení skléry žlutou barvou různých intenzit, zvyšující celkovou tělesnou teplotu. Žena musí zajistit odpočinek v posteli. Užívání jakýchkoli léků, jakož i jídla a vody je zakázáno..

Patologie žlučníku

Pokud těhotná žena měla bolesti žaludku ve správné hypochondrii a bolest sama o sobě začala po jídle zesílit, je to typický znak rozvoje cholecystitidy - zánět stěn žlučníku..

Pro akutní formu onemocnění jsou typické následující příznaky:

 • akutní bolest pulzující povahy;
 • nevolnost, často končící zvracením;
 • vzhled hořké chuti v ústech.

Vývoj jaterní koliky vyvolané zablokováním žlučovodů je indikován výskytem téměř nesnesitelné bolesti v pravé hypochondrii. Exacerbace nebo rozvoj cholecystitidy vyžaduje lékařské ošetření.

Výběr léků by měl provádět kvalifikovaný odborník, protože je nutné vzít v úvahu situaci pacienta. Bolest břicha na začátku těhotenství může mít různé příčiny. A s výskytem patologických symptomů musí žena vyhledat lékařskou pomoc.

Články O Neplodnosti