Hlavní Bolest

Bolest v časném těhotenství

Předčasné těhotenství je důležité období zajímavé situace. To umožňuje přerušit, potratit, komplikace. Z tohoto důvodu by žena měla dvakrát monitorovat stav svého těla, poslouchat jakékoli hovory nebo poplachy. Bolest během časného těhotenství je důležitým majákem pro neplánované vyšetření. Dále se zabýváme možnými příčinami bolesti u těhotné ženy v prvním trimestru a seznamem příznaků onemocnění, které je způsobují.

Dolní bolest břicha

V „těhotné“ době žena uvnitř prožívá nejen fyziologické, ale také hormonální změny. To je způsobeno intenzivní sekrecí progesteronu, hormonu, který v časných stádiích eliminuje nadměrnou aktivitu dělohy po fixaci oplodněného vajíčka. Je to tento přirozený proces, který může být doprovázen bolestmi ve spodní části pobřišnice, podobnými menstruačním. Časem může tato doba trvat první trimestr.

Jelikož objem dělohy s fixovaným vajíčkem plodu roste, vyvíjí malý tlak na vaječníky a další orgány malé pánve. Možná je to druhý důvod nepohodlí.

Po oplodnění vajíčka začnou endokrinní žlázy aktivně fungovat v těhotném těle a produkují stejný progesteron. Právě tato látka má tendenci oslabovat aktivitu hladkých svalů pánevních orgánů. Střeva se také dostanou pod útok. Důsledkem přirozeného procesu je zadržování stolice, které způsobuje bolest v dolním břiše a často se pohybuje vlevo nebo vpravo.

Kdy navštívit lékaře?

Všechny uvedené důvody jsou normální jevy, které jsou pozorovány u každého „těhotného“ organismu, ale existuje celá řada příznaků, které spolu s bolestí mohou představovat červený signál a příležitost navštívit lékaře. O tom níže:

1. Vypouštění v raných fázích těhotenství. Každá nastávající matka, bez ohledu na gestační věk, musí sledovat povahu propouštění z genitálií. Normální jsou bělavé, možná se nažloutlým nádechem výboje. Nebude to děsivé, pokud bude v sekreci malé množství krve. Možným důvodem je poškození vaskulárního svazku děložního čípku v důsledku přirozených fyziologických procesů. Alarmující signál je výboj s velkým množstvím krve, protože to je možné znamení hypertonicity dělohy, což ohrožuje potrat nebo zmrazení plodu uvnitř lůna. Řešení problémů - Okamžité zavolání sanitky.

2. Mimoděložní těhotenství. Zřejmou příčinou bolesti v podbřišku v rané fázi je mimoděložní těhotenství, tj. Fixace vajíčka plodu ve vejcovodu. Tento proces může být doprovázen švy bolesti v boku, procházející do bederní oblasti a břišní dutiny. V tomto případě vyvstává otázka okamžité operace těhotné.

Bolest dolní části zad

První týdny zajímavé polohy se vyznačují postupným změkčováním vazů v dolní části zad. Tělo se tak připravuje na uvolnění plodu prostřednictvím porodního kanálu. Z tohoto důvodu je jednou z charakteristických znaků těhotné ženy nepohodlí v dolní hřbetní páteři. Mírná bolestivá bolest je považována za normální, ale pokud se symptomy, jako je horečka, výtok s příměsí krve, přetrvávající bolest po dlouhou dobu spojí s příznakem, pak neváhejte, ale jděte na prenatální kliniku.

Jsou chvíle, kdy si v prvních týdnech zajímavé situace mohou ženy všimnout přítomnosti nahnědlé sekrece sekretované z genitálního traktu. Pokud je tento příznak doprovázen bolestmi zad, můžeme hovořit o nadměrném tlaku sedacího nervu na dělohu.

Kolika v časném těhotenství

Bolest v prvních týdnech těhotenství může být doprovázena normální kolikou. V místě lokalizace se dělí na:

Střevní kolika

Střevní kolika během těhotenství je velmi antipatická patologie, doprovázená některými příznaky. Jejich nástup je doprovázen mírnou bolestí ve spodní části pobřišnice a povaha pocitů nabývá progresivního účinku. Piercing křeče někdy způsobí, že žena sténat, a dotykem na místě lokalizace může také způsobit bolest.

Střevní kolika je doprovázena příznaky: nutkání k zvracení, rozrušení stolice, těžkost v horním žaludku. V důsledku příznaků, zvýšení tělesné teploty a v závažných případech krevního tlaku.
Kromě výše uvedeného, ​​střevní kolické satelity - plynatost a zvýšená tvorba plynu. Hlavním důvodem jsou ostré křeče v trávicím traktu. Situace je významně komplikována přítomností progesteronu, jehož zvýšení zvyšuje slabost svalů a střevních vazů. Inkrementální cesta je inhibována, ve střevech dochází k stagnaci a nadýmání. Výsledkem je pocit plnosti, bolesti a nepohodlí v žaludku.

Porodnická praxe ukázala, že střevní bolestivé křeče v době zajímavého postavení získávají zvláštní historický obraz. Řada stavů a ​​pocitů těhotné ženy v této době shromažďuje následující příznaky:

 • Nadýmání doprovázené řinčením v žaludku.
 • Spasmodická frekvence.
 • Nadýmání.
 • Vážnost.
 • Ztráta chuti k jídlu.
 • Průjem nebo naopak zácpa

U těhotných žen často kolika následuje emoční stres, podvýživu a nedostatek pohybu. Pokud žena trpí nějakou formou neurózy, je situace komplikována zvýšením závažnosti symptomů.

V některých případech mají břišní křeče alergickou genezi, ale lékař musí stanovit diagnózu, a proto, pokud se objeví určité antipatické příznaky, je lepší neprodleně kontaktovat kliniku.

Trvání střevních křečí během těhotenství je někdy určeno několika hodinami, v těžkých případech několika dny. Piercingové intenzifikace změny bolesti v remisi. S dlouhými paroxyzmy stoupá tlak v tepnách. Kolika je někdy doprovázena bolestí močových cest a častým nutkáním malým způsobem. To je určeno růstem dělohy a jejím tlakem na sousední orgány. Situace v tomto případě může komplikovat tvorbu plynu.

Jaterní kolika

Ženy často mluví o přítomnosti křečové bolesti v boku. Pokud jsou pocity lokalizovány na pravé straně, může dojít ke změnám v játrech nebo žlučníku. Tato patologie je často vyvolána nesprávným jídlem, nesprávnou stravou a fyzickým přepracováním. Možnost tohoto druhu koliky nabývá na důležitosti, pokud těhotná žena měla dříve problémy se stavem jater nebo žlučníku. Jaterní křeče jsou doprovázeny letargií, nevolností, nadýmáním ve střevech a anémií.

Hepatická kolika může být rozpoznána specifickou pravou hypochondrií, která může reagovat v paži, lopatce nebo zádech. Hlavní léčbou jaterních kolik je změna stravovacích návyků, při nichž nebudou užitečná jídla.

Bolest ledvin

Je třeba říci, že jaterní spasmodická bolest neznamená vždy přítomnost zhoršené funkce jater. Dalšími důvody jsou křeče ledvin, které vznikají v důsledku snížené produkce moči nemocným orgánem. Výsledek patologických procesů se může objevit jako narušení průtoku krve do jedné z ledvin. Obrázek nemoci je křečovitá bolest v pravé oblasti pobřišnice, která reaguje na femorální část nohy, slabiny a vnější genitálie. Někdy je značka doprovázena chvěním v těle, vysokými dávkami na teploměru, nutkáním vyprázdnit žaludek.

Hlavním rysem ledvinové koliky je poškození stěn močovodů. To lze opravit vyšetřením moči na známky krve..
Renální kolika v časném těhotenství je vážná se zvýšením tonusu dělohy, což je nebezpečné náhlým otevřením děložního hrdla a předčasným porodem. Proto, pokud se kromě tohoto příznaku u ženy objeví neustálá bolest, měla by okamžitě zavolat tým zdravotnických pracovníků.

Závěr

Všechny výše uvedené typy bolesti v časných stádiích těhotenství jsou docela bezpečné a můžete je odstranit běžným drotaverinem doma. Pokud k nim navíc přidáte důležitý alarmující znak - přidělení hojného krevního tajemství z genitálního traktu, měli byste okamžitě vyhledat kompetentní lékařskou podporu, protože je ohroženo zdraví budoucího dítěte a samotné matky..

Bolest žaludku v časném těhotenství

I když z nějakého důvodu skryjete své těhotenství, po nějaké době vám jedna z částí vašeho těla dá ostatním, jak se říká, „s giblety“. Je to o žaludku.

Na začátku těhotenství, při pohledu na její stále ploché bříško, je žena překvapená: „a jak se moje kůže opravdu protahuje?“ Ale neměli byste si dělat starosti, protože příroda se ujistila, že kůže na břiše se natáhla a v případě potřeby se přitáhla k sobě. Ženy, které porodily, jsou dobře známé s konceptem strií na břiše, existuje však mnoho takových poporodní žaludky, že nikdy nemůžete říci, že byly těhotné. To vše závisí na vlastnostech kůže, genetické predispozici, velikosti břicha a konečně na tom, zda žena pečovala o své tělo, byla v zajímavém postavení. Ale to je téma samostatného článku. Dnes si povíme o tom, jaký by měl být žaludek v raných stádiích..

Nejprve by žaludek neměl v žádném případě bolet! Pokud se žena cítí nepříjemně, tahem a dokonce i silnými ostrými bolestmi, je to příležitost poradit se s gynekologem. Nenechávejte tuto podmínku na „možná to projde“. Je pravděpodobné, že lékař neuvidí nic vážného a vysvětlí to fyziologickými změnami vyskytujícími se v těle. Například pod vlivem hormonů vazy změknou a změní se relativní poloha vnitřních orgánů břišní dutiny. Ale pamatujte, že bolest může také naznačovat problémy. Například o mimoděložním těhotenství nebo hrozbě zhroucení.

Další: pokud žena trpěla bolestivou menstruací, je možné, že se v prvním trimestru bude cítit nepohodlí v podbřišku.

Proč žaludek bolí během těhotenství a jak zmírňuje bolest

Bolest břicha během těhotenství - norma a patologie

V ženském životě je těhotenství samozřejmě velmi zodpovědné období. Proto je velmi důležité vždy poslouchat svůj stav, abyste v případě potřeby včas vyhledali lékařskou pomoc. Poměrně často během těhotenství existují bolesti, které způsobují nepohodlí, ale ne vždy naznačují žádné patologie a hrozby.

Je třeba si uvědomit, že během těhotenství se velmi často vyskytuje bolest břicha kvůli zažívacím potížím, takže je třeba sledovat stravu. Na pozadí hormonálních změn může být proces trávení narušen. Mezi další příznaky může patřit pálení žáhy a ztráta chuti k jídlu..

Kromě toho se vyskytuje tažná bolest v souvislosti s růstem dělohy. Orgán vyvíjí tlak na okolní tkáně, které způsobují výrony a svaly. Během pohybu se takové nepohodlí může prohloubit, ale nepředstavuje hrozbu pro těhotenství. Bolest může nastat v důsledku pohybů plodu..

Bolest břicha během těhotenství v počáteční fázi je ve většině případů považována za normu. Ale někdy bolest signalizuje nebezpečí.

Nebezpečné příčiny bolesti břicha u těhotné ženy

Příčiny bolesti břicha během těhotenství se mohou velmi lišit, ale následující příznaky jsou nebezpečné:

 • Křečovité bolesti krvavým výtokem, které ukazují na placentární narušení a spontánní potrat, který začal. Patologii lze vyvolat zvýšenou fyzickou aktivitou, traumatem břicha nebo hypertenzí. V takovém případě můžete dítě zachránit pouze s neodkladnou lékařskou péčí..
 • Kreslení konstantní bolesti se sklonem k zesílení. Jsou hrozbou potratu..

Proč v časných stadiích těhotenství bolí spodní břicho

Příčiny bolesti v počáteční fázi těhotenství lze rozdělit do následujících typů:

 • Porodnictví, které přímo souvisí s těhotenstvím.
 • Neporodnické, které jsou způsobeny patologiemi jiných orgánů.

První bolest břicha během těhotenství se může objevit týden po oplodnění. Syndrom bolesti obvykle není silný a je často spojen s premenstruačním syndromem. Nejčastější příčinou mírné bolesti v podbřišku v počátečním stádiu těhotenství je hormonální restrukturalizace. Jinými slovy, bolest je spojena se zvýšením progesteronu v krvi..

Bolest žaludku může být způsobena mimoděložním těhotenstvím. K tomu dochází, když se vajíčko plodu připevní ve vejcovodech, nikoli v děloze. Proces růstu vajíček je doprovázen tažnými bolestmi. Pokud mimoděložní těhotenství není včas detekováno, následuje prasknutí vejcovodu. Patologie vyžaduje operaci.

Pokud má žena ovariální cystu, může také vyvolat bolest, i když obvykle nepředstavuje hrozbu pro těhotenství. V tomto případě to bolí na jednom místě a bolest se zesiluje po dlouhých procházkách, zvedání závaží nebo sportu.

Protože imunita ženy během těhotenství je oslabena, mohou nastat exacerbace chronických onemocnění a na pozadí různých infekcí se mohou vyvíjet zánětlivé procesy. Nejčastěji se bolesti břicha během časného těhotenství vyskytují v dolní části břicha s cystitidou. Dalším příznakem cystitidy je časté bolestivé močení. Snížení imunity může také vést k exacerbaci pyelonefritidy. S touto patologií vyzařuje bolest v bederní oblasti dolní část břicha.

Kreslení bolesti v podbřišku ve druhém a třetím trimestru těhotenství

Kreslení bolesti ve druhém a třetím trimestru jsou často považovány za normu. Jsou spojeny s protahováním muskulo-vazového aparátu, který podporuje dělohu v normálním umístění. Navíc se zvýšením dělohy se zvyšuje zatížení střev a dalších orgánů trávicího systému. To může způsobit narušení trávicího procesu, zácpu, nadýmání, nadýmání, což vyvolává bolest v podbřišku. Také bolest žaludku se může objevit na pozadí fyzického a nervového přetížení.

Nebezpečným stavem je hypertonicita dělohy, ke které může dojít v druhé polovině těhotenství. Tato podmínka je nebezpečná z důvodu rizika potratu nebo předčasného porodu. Při vyšetření není možné detekovat bolest při tahu, a proto, když se žena stěžuje na nepohodlí, je předepsán ultrazvuk.

Co dělat, když těhotná žena má bolesti žaludku

Velmi často vyvstává otázka, co dělat v případě bolesti břicha během těhotenství. Nejprve si uvědomte, že při silných bolestech musíte naléhavě vyhledat lékaře. Pouze včasná pomoc zachrání dítě. Ve všech ostatních případech se musíte pokusit zjistit příčinu bolesti.

V případě otravy, přejídání nebo toxikózy

Pokud během těhotenství dojde k otravě, je třeba zavolat sanitku. Před příjezdem lékaře byste měli vzít sorbent (aktivní uhlí, Smecta, Enterosgel atd.) A pokusit se vypít co nejvíce vody..

Předehřívání během těhotenství je nepřijatelné. Může nejen vyvolat nepříjemné příznaky, včetně bolesti břicha, ale může také vést ke zvýšení celkové hmotnosti plodu, což zrození zkomplikuje. Proto by se neměla vyvstávat otázka, co dělat při přejídání.

Při toxikóze se doporučuje jíst často, ale ve velmi malých porcích. Kromě toho byste měli minimalizovat fyzickou aktivitu, ale často chodíte na čerstvý vzduch. Chcete-li očistit tělo toxinů, zkuste pít co nejvíce čisté vody..

Bolest břicha s nadýmáním

Zvýšená nadýmání během těhotenství může způsobit bolest v podbřišku. Kromě toho, s nadýmáním se krevní tlak může zvyšovat, dochází k rychlému tepu a dušnosti. To jsou docela nepříjemné příznaky, které mohou výrazně zhoršit pohodu ženy..

Ke snížení nadýmání by měla být strava normalizována kvalitativně i kvantitativně. Během těhotenství by menu mělo obsahovat potraviny obsahující vlákninu. Předehřívání, jak již bylo uvedeno, by mělo být vyloučeno. Dobrým způsobem, jak normalizovat trávicí systém, je cvičení. Takový komplex by měl vytvořit lékař v souladu s individuálními charakteristikami ženy. Díky gymnastice bude možné zlepšit pohyblivost střeva a zbavit se zácpy.

Tréninkové zápasy

Tréninkové zápasy probíhají v posledním trimestru. Připravují tělo k porodu a nenesou hrozbu potratu. Normálně nejsou doprovázeny bolestí, i když se v přírodě křečí. Vzhledem k individuálním charakteristikám těla si některé ženy nemusí všimnout falešných kontrakcí. Může to být způsobeno tím, že napínání svalů břicha je v posledním měsíci těhotenství znepokojivější. Ke stabilizaci stavu během tréninků by si měly lehnout a pokusit se uvolnit svaly. Pokud napětí přetrvává, doporučuje se teplá sprcha..

Co absolutně nelze udělat těhotným

Po potvrzení těhotenství byste měli nejprve opustit špatné návyky, normalizovat životní styl a začít sledovat stravu. Kouření, užívání drog a alkoholu by mělo být zcela vyloučeno. Škodlivé návyky zpožďují vývoj plodu a vedou ke vzniku vrozených anomálií u dítěte.

Všechna zpracovaná jídla a konzervanty by měla být z nabídky vyloučena. Uzené maso by mělo být ve stravě minimalizováno a snížena spotřeba čaje a kávy. Kromě toho během těhotenství nemůžete navštívit solárium, osprchovat se a rentgenovat. Nežádoucí létají v letadle.

Prevence je klíčem ke zdraví matky a dítěte

Hlavní prevencí rozvoje mnoha patologií je správný životní styl. Během těhotenství je třeba mít na paměti odpovědnost za život a vývoj nové osoby.

To znamená, že potřebujete:

 • Minimalizujte fyzickou aktivitu a vyhněte se únavě a přepracování.
 • Sledujte možné komplikace chronických onemocnění.
 • Pravidelně navštěvujte gynekologa a proveďte všechny potřebné testy, dodržujte lékařský předpis.
 • Jezte správně.
 • Rychle léčte nachlazení.

V časném těhotenství bolest žaludku

Téměř každý zástupce krásné během těhotenství může cítit bolest v podbřišku. Příčina těchto příznaků může být velmi odlišná. Některé jsou dostatečně neškodné a nepředstavují žádnou hrozbu pro ženu a plod. Ale existuje bolest, která naznačuje hrozbu těhotenství. Pokud žaludek bolí během těhotenství v časných stádiích, neměla by se samoléčení provádět. Užívání léků může poškodit nenarozené dítě.

Bez ohledu na intenzitu, frekvenci a další příznaky, pokud se vyskytnou nepříjemné pocity, měli byste kontaktovat svého lékaře-gynekologa, který může určit příčinu a v případě potřeby předepsat léčbu. Tolerovat nebo odložit návštěvu u lékaře je nepřijatelné, protože výsledek může být katastrofální. V některých případech postačí rutinní lékařské vyšetření. Pokud tímto způsobem nebylo možné stanovit spolehlivou příčinu, jmenuje odborník absolvování dalších vyšetření. Nejčastěji bude dívka potřebovat ultrazvukové vyšetření, které ukáže průběh těhotenství a možné abnormality.

Fyziologický důvod bolesti žaludku

Na začátku těhotenství je bolest běžným jevem. To je více fyziologické povahy. Zároveň se žena necítí příliš nepohodlně a příznaky se nezvyšují. Společně s bolestí břicha mohou v bederní oblasti dojít k tažným pocitům. Aby se v tomto případě zmírnily příznaky, stačí si lehnout a trochu si odpočinout.

Mnoho žen, zejména během prvního těhotenství, se obává otázky: Proč žaludek bolí v raných fázích? Tyto příznaky se mohou objevit již za 7-10 dnů po početí. Zároveň si některé ženy ani neuvědomují počátek oplodnění. Takové pocity vznikají v důsledku skutečnosti, že vajíčko plodu začíná pronikat do vrstev endometria. Během toho jsou narušeny sliznice a krevní cévy. Takovým příznakům se zřídka věnuje pozornost, protože se podobají PMS. Ve druhém a příštím těhotenství je žena již vědoma a přesně určuje faktory takové bolesti.

Fyziologické faktory také zahrnují to, že se tělo mění jako celek v raných stádiích:

 • vazy jsou natažené;
 • těžiště se mění;
 • zvýšený průtok krve do pánevních orgánů atd.

Tyto faktory jsou bezpečné pro zdraví dívky a nenarozeného dítěte. Nezanedbávejte však zdraví, ale okamžitě se poraďte s odborníkem, protože stejné příznaky mohou být způsobeny vážnějšími faktory.

Patologická povaha bolesti žaludku

Příčinou bolesti v raných stádiích mohou být složitější a nebezpečnější faktory. V některých případech to znamená, že plod se zastavil. Důvody tohoto vývoje jsou obrovské. S takovou bolestí existuje šance na krvácení, protože děloha odmítá zmrazený plod. Bolest bude akutní. Je důležité neprodleně kontaktovat odborníka. Je důležité pochopit, že krvácení v tomto případě nemusí být zvlášť hojné..

Symptom bolesti také naznačuje mimoděložní těhotenství. Důvodem je skutečnost, že oplodněné vajíčko nedosahuje děložní dutiny a konsolidace probíhá přímo ve vejcovodech. Plod plodu roste dostatečně rychle, a tím napíná vejcovod a vytváří bolestivé pocity. Bolest má v tomto případě jedno místo a měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Ve vážnějších případech dochází k prasknutí potrubí, které bude doprovázeno krvácení, závratě a někdy dokonce mdloby. Ectopic je chirurgicky odstraněn.

Tyto příznaky mohou být také prvním zvonkem pro ženy v raných stádiích, což naznačuje, že hrozí zhroucení právě zahájeného těhotenství. Proces potratu zahrnuje oddělení vajíčka plodu od stěn dělohy. Při nástupu příznaků byste měli okamžitě kontaktovat svého lékaře. Těhotenství lze obvykle zachránit pod dohledem lékaře a pod přísným režimem.

Během těhotenství je pozorován abnormální vývoj luteu v těle. Jedná se o dočasný orgán v děložní dutině, který produkuje progesteron v rané fázi. Není nic nebezpečného, ​​ale stojí za to být sledován lékařem a kontrolovat bolestivé pocity. Během těhotenství může korpus luteum začít hromadit tekutinu samo o sobě, čímž se výrazně zvyšuje objem. Tento jev není v této formě nebezpečný, ale způsobuje určitou bolest
pocity u ženy. Lékař musí kontrolovat proces vývoje korpusu luteum. V některých případech se vytvoří cysta corpus luteum, což bude mít za následek vážnější problémy. Je důležité dodržovat přísný režim, který minimalizuje bolest u ženy.

Při jakémkoli projevu bolesti stojí za to omezit se ve fyzické aktivitě, oddechnout si více a dodržovat režim stanovený lékařem až do úplného odstranění jakýchkoli patologií. Včasná diagnostika a dodržování pokynů okamžitě minimalizují příznaky bolesti a následně ji zcela eliminují. Dále pokračujeme, od kterého žaludek bolí během těhotenství v raných stádiích.

Nemynekologická onemocnění při bolestech žaludku

Bolest v raných stádiích ženy může způsobit nemoci, které nejsou spojeny s gynekologií, je to také důležité. Bolest různého druhu v dolním břiše může naznačovat pyelonefritidu, cystitidu, apendicitidu atd. Je důležité si uvědomit, že nemoci se mohou objevit samy o sobě, ale mohou se objevit i během těhotenství. Bez ohledu na příčinu by mělo být jakékoli onemocnění léčeno. Pokud neuděláte nic, časem se situace může výrazně zhoršit a provádění léčby bude mnohem obtížnější. Samoléčení nelze provést, nejčastěji je žena v této pozici hospitalizována nebo podstupuje léčbu v ambulantním prostředí.

Příčiny bolestivosti mohou být velmi běžné, například obyčejné nadýmání. Tento jev je normální u žen v pozici. Abyste zabránili druhému útoku, měli byste být opatrnější při výběru stravy v raných fázích. Pokud si přejete, můžete získat lékařskou konzultaci, která vám pomůže sestavit správné menu. Malý obyčejný odpočinek normalizuje stav ženy a dává jí sílu.

Během těhotenství nepředstavují příznaky bolesti žádné nebezpečí. Aby se uklidnil, je důležité pravidelně navštěvovat lékaře. V případě, že se příznak přestane obtěžovat a poté se objeví znovu s dalšími projevy: krvácení, závratě by měla neprodleně vyhledat lékaře. Těhotenství je důležitým stádiem ženy a musí být kontrolováno tak, aby procházelo tak, jak má.

V těhotenství bolí břicho v raných stádiích, jako při menstruaci

Stížnosti, že žena má bolesti v žaludku v raných stádiích, stejně jako u menstruace, pravidelně slyší mnoho gynekologů. Tyto pocity mohou být spojeny s normálními fyziologickými procesy a patologickými stavy v těle. To je důvod, proč čelit bolesti v jakékoli části břicha při přenášení dítěte neodkládejte na lékaře.

Fyziologický stav žen

Od prvních dnů po početí prochází tělo budoucí matky různými změnami. Nejprve se jedná o hormonální pozadí. Prvním a nejdůležitějším znakem těhotenství je absence menstruace.

V tomto případě je přítomnost mírných nebo středně tažných bolestí v dolním břiše považována za zcela normální. Je to způsobeno restrukturalizací těla a přípravou pohlavních orgánů na plod.

Jaké další příznaky se mohou objevit?

Kromě nepohodlí v podbřišku se dívky v zajímavém postavení často setkávají s dalšími doprovodnými příznaky. Tyto zahrnují:

 • Zvětšení prsou, otok a citlivost bradavek.
 • Apatie, únava, podrážděnost, ospalost.
 • Změny nálady.
 • Poruchy trávení, nadýmání, nevolnost.
 • Změna chuťových preferencí, zhoršení vůně.
 • Prudké zvýšení nebo naopak snížení chuti k jídlu. Na tomto pozadí je přírůstek nebo ztráta hmotnosti.
 • Během těhotenství se často objevuje problém, jako je zácpa..
 • Rychlé močení.
 • Bolest hlavy a závratě.

Tyto známky naznačují, že se dívka brzy stane matkou. K potvrzení zajímavé situace samozřejmě nestačí jen poslouchat takové projevy těla..

Žena by měla určitě navštívit nemocnici, provést krevní testy na hCG a podstoupit gynekologické vyšetření. V jednom z našich článků si můžete přečíst více o hCG v různých týdnech těhotenství.

Jaká bolest může být?

V raných stádiích porodu dítěte mají budoucí matky často potíže v různých částech břicha. Jak jsme již řekli, mohou to být normální fyziologické bolesti a různé patologické stavy. Neškodná bolest na začátku těhotenství je obvykle mírná a během několika minut vymizí sama o sobě. V tomto případě lze pozorovat nepohodlí ve spodní části břicha nebo v bederní oblasti. Vysvětluje se to častěji výrony dělohy nebo stavem, jako je zavedení vajíčka plodu do stěny genitálního orgánu. Ale existují i ​​jiné bolesti.

Tahání

Od 2-4 týdnů těhotenství v ženském těle je koncentrace hormonů již poměrně vysoká. Vrchol hormonálního nárůstu je pozorován po 5, 6, 7, 8 týdnech. Některé hormony během tohoto období mají přímý účinek na střeva. Progesteron uvolňuje hladké svaly žaludku a střev, což vede ke snížení peristaltiky těchto orgánů. V důsledku toho se mohou objevit tupé tažné pocity v dolním břiše. Na pravé straně bude bolest výraznější a může být také pozorována zvýšená tvorba plynu..

Aby se tomuto stavu zabránilo, doporučuje se budoucí matce dodržovat správnou vyváženou stravu a pít více tekutin. To je zvláště důležité do 11-12, 17-18 týdnů. Fyzická aktivita bude mít také pozitivní účinek. Je lepší dát přednost chůzi, plynulým stoupáním a zatáčkám. Nejprve se musíte poradit s lékařem.

Šití

Během těhotenství může mít žena švy. Může dát spodní části zad, doleva nebo doprava. Takové pocity často naznačují zvýšený tón dělohy, ale existují i ​​jiné důvody. Podívejme se na ně podrobněji:

 • Zvýšený tón dělohy. Aby se snížilo nepohodlí, měla by budoucí matka zaujmout horizontální polohu a zhluboka dýchat. Pokud se jedná o tón, během několika minut by měl nepříjemný pocit zmizet.
 • Bolest v krátké době je často doprovázena nadýmáním a zácpou. Tento stav je způsoben porušením trávicího procesu..
 • Při cystitidě se často vyskytují švy. Zároveň se žena při močení setkává s příznaky, jako je bolest, časté močení. Tělesná teplota se může zvýšit na 37 ° C, méně často na 38-39 ° C.
 • Šití bolesti v časných a pozdních stádiích je častým příznakem, ke kterému dochází při krvácení z dělohy. Pokud se žena potýká s takovým příznakem a zjistí, že je špinavá, je naléhavé jít do nemocnice.

Ve 3 až 7 měsících se při mimoděložním těhotenství často vyskytují švy. Pokud je například vajíčko plodu fixováno ve vejcovodech, roste každý den a vyvíjí tlak na stěny orgánu. Existuje riziko prasknutí vejcovodu. Pocit nepříjemnosti, nemůžete nechat situaci unášet. Dívka musí vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud to bolí vážně a je také pozorováno špinění, může to znamenat počáteční potrat. Díky metodám moderní medicíny lze tomuto nebezpečnému jevu často zabránit včasnou lékařskou péčí..

Přečtěte si více o mimoděložním těhotenství. Každá žena by měla vědět o tomto nebezpečném stavu..

Napravo

Pokud v počátečním stádiu porodu dítěte bolí žena a táhne se na pravé straně, je důležité tomu věnovat zvláštní pozornost. Faktem je, že v této oblasti existují životně důležité orgány jako játra, žlučník, část střeva. Při onemocnění těchto orgánů dochází často k nepříjemným pocitům v horní části břicha. Na patologii uveďte nepříjemné pocity v pravé hypochondrii. Někdy se stává, že se nepohodlí objevuje nejprve napravo, přetrvává několik hodin a poté se lokalizuje v pupeční oblasti. V tomto případě můžeme s velkou pravděpodobností hovořit o apendicitidách. Patologie může být také doprovázena horečkou do 40 ° C..

Další příčinou takové bolesti je mimoděložní těhotenství v pravé vejcovodové trubici. Nastávající matka by měla okamžitě jít do nemocnice, pokud nepohodlí přetrvává půl hodiny v klidu. V takové situaci naléhavě potřebuje lékařskou pomoc.

Vlevo, odjet

Levostranná bolest ve většině případů naznačuje problémy se střevem, například střevní obstrukce. Navíc nepohodlí na této straně často hovoří o pankreatitidě. Toto onemocnění se může objevit jak v raných stádiích porodu dítěte, tak v pozdějších obdobích, například po 35–36 týdnech.

Bolest jako před menstruací

Některé dívky si stěžují, že mají pocity v raných stadiích těhotenství, jako při nástupu menstruace. Jako by šli, ale žádné špinění není. Často k tomu dochází přibližně 7-10 dní po nechráněném pohlavním styku. Toto období se zpravidla shoduje s takovým procesem, jako je zavedení vajíčka plodu do stěny dělohy. V tomto případě si dívka může všimnout drobného špinění, což je zcela normální fyziologický jev.

Délka nepohodlí v tomto případě může být různá, od několika hodin do několika dnů. Poté bolest sama zmizí bez jakýchkoli komplikací. Pokud se nevyskytly žádné doprovodné negativní příznaky, nebojte se. Na začátku těhotenství, bezprostředně po zpoždění, se může nastávající matka setkat s tažnými pocity v podbřišku. Pokud se tyto nepříjemné pocity každý den zesilují a stanou se znatelnějšími, je docela možné předpokládat takový nebezpečný stav, jako je mimoděložní upevnění vajíčka plodu. Kromě bolestivých pocitů je tato patologie často doprovázena dalšími příznaky. Krvácení je mezi nimi běžné..

V takové situaci by návštěva u lékaře neměla být odložena. Pouze včasné přijetí do nemocnice pomáhá předcházet život ohrožujícím následkům..

Ostrá bolest v slabinách

Pokud dolní část břicha bolí v oblasti tříselných záhybů, budoucí matka by se měla rozhodně poradit s lékařem a vyhledat příčinu takových pocitů. Příčiny inguinální bolesti mohou být fyziologické nebo patologické. Fyziologické příčiny jsou výrony a zvýšený stres na těle. Kromě toho cysta corpus luteum může způsobit nepohodlí. Jedná se o dočasný orgán, který se vytváří při početí, ale ve druhém trimestru se zcela rozpustí, aniž by zanechal stopy. Patologické příčiny mohou být následující:

 • Zánět lymfatických tříselných uzlin.
 • Mimoděložní těhotenství.
 • Inguinální kýla.
 • Genitourinární infekce.
 • Zranění v této oblasti.
 • Genitální opar.
 • Aneurysma tepny umístěné v této oblasti.

Z popisu je patrné, že příčiny nepohodlí v oblasti tříslovných záhybů mohou být velmi rozmanité.

Pokud se bolest zesiluje a u ženy se objeví průvodní příznaky, například horečka, zvracení, špinění a další, měli byste okamžitě vyhledat lékaře..

Časté příčiny bolesti

Gynekologická praxe ukazuje, že ve většině případů vznikají nepříjemné pocity v počátečních stadiích těhotenství u nastávajících matek z fyziologických důvodů. To se týká změn hormonálního pozadí a podvrtnutí dělohy. Ale bohužel ne všechno je omezeno na fyziologické důvody. Někdy se u ženy může vyvinout patologická bolest. Nejčastěji se vyskytuje v přítomnosti takových problémů.

Fetal Freeze

Tato patologie často způsobuje tažení pocitů v děloze. Doprovodné známky vyblednutí plodu zahrnují následující projevy:

 • Krevní výtok.
 • Nepohodlí a těžkost v dolní části břicha a v dolní části zad.
 • Náhlé zastavení všech příznaků toxikózy.
 • Hrudník přestane bolet a bradavky jsou méně citlivé.
 • Začne-li zánětlivý proces, může se zvýšit celková tělesná teplota.

K identifikaci zmeškaného těhotenství musí žena podstoupit lékařské vyšetření, včetně ultrazvukového vyšetření. Je třeba poznamenat, že test v tomto stavu zůstává pozitivní po dlouhou dobu. Tato metoda řízení se proto nepovažuje za spolehlivou..

Mezi příčiny zmeškaného těhotenství je třeba zmínit genetické poruchy, hormonální poruchy v těle ženy a embryo (stav, ve kterém se embryonální buňky přestávají dělit a vývoj močového měchýře pokračuje). Různé infekce, příjem určitých léků, chronické patologie u matky, otrava a mnohem více mohou také způsobit smrt plodu..

Fetální mrznutí se častěji vyskytuje před 12 týdny, často se však stává, že plod umírá z neznámých důvodů později, například 30-32, 33-34 týdnů.

Mimoděložní těhotenství

Pokud bylo těhotenství mimoděložní, je velmi důležité podezření na takový stav co nejdříve. Patologie je doprovázena růstem a vývojem embrya a vajíčka mimo dělohu. V tomto případě může být bolest slabá (v raných stádiích) a závažná (v pozdějších stádiích).

Samozřejmě po dlouhou dobu v takových podmínkách, například až 27-29 týdnů, embryo nemůže. Pokud tento stav není včas detekován, může dojít k prasknutí vejcovodů, což je velmi nebezpečné pro život a zdraví pacienta..

Začátek potratu

Až 12 týdnů je riziko potratu u budoucí matky poměrně vysoké. K tomu může dojít pod vlivem provokujících faktorů, jako jsou hormonální poruchy, přenos stresu, různá infekční onemocnění, chromozomální abnormality, nízká hladina progesteronu a mnoho dalšího. Mezi příznaky této patologie patří:

 • Bolest v dolním břiše.
 • Zkamenělá děloha.
 • Nepohodlí dávat dolní části zad a křížové kosti.

Při počátečním potratu má žena často skromný nebo těžký krvavý výboj. Pokud se objeví tyto příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Cysta ovariálního corpus luteum

Během těhotenství má žena dočasnou žlázu, která je určena k produkci hormonů, jako je estrogen a progesteron. Taková cysta je vytvořena místo praskajícího vaječníku a má benigní základ. Důvodem vzniku této formace je nízká cirkulace krve a lymfy ve vaječníku.

Ve většině případů CVT u pacienta nezpůsobuje žádné příznaky. Pouze v některých případech se objevují některé známky. Mezi nimi:

 • Závažnost v oblasti cysty.
 • Drobné špinění.
 • Brnění.
 • Bolest při pohlavním styku.

Když je tato formace nalezena, lékaři si zpravidla volí taktiku čekání a vidění. Ve většině případů se KZT řeší nezávisle ve druhém trimestru.

Hormonální nerovnováha

Nedostatek nebo nadbytek určitých hormonů v počátečních stadiích těhotenství často vede k různým problémům. Jedním z nich je riziko spontánního potratu. Často k tomu dochází v důsledku zhoršeného vývoje luteu corpus. To se může stát na pozadí zánětlivého procesu v oblasti vaječníků..

Hormonální poruchy se mohou objevit v přítomnosti následujících provokujících faktorů:

 • Patologie z vývoje plodu.
 • Nesprávná tvorba placenty.
 • Fetal Freeze.
 • Začátek potratu.
 • Endokrinní choroby u žen.

Zvýšená produkce hormonů je často pozorována v přítomnosti cysty corpus luteum v důsledku abnormálního vývoje placenty, s onemocněním ledvin a také při užívání některých léků.

Se zvýšenou hladinou hormonů se mohou objevit různé patologie z vývoje plodu, stejně jako nedobrovolné potraty..

Zlomení placenty

Někdy v počátečních fázích přenášení dítěte může budoucí matka zažít předčasné oddělení placenty. Toto je poněkud nebezpečný stav, při kterém se otevírá krvácení a dochází k potratu..

Klinický obraz pacienta bude vypadat takto:

 • Krvavý výboj, jehož intenzita bude záviset na síle oddělení.
 • Bolest v dolní části břicha a dolní části zad.
 • Zvýšený tón dělohy.
 • Slabost, ospalost, závratě.
 • Snížení krevního tlaku.

Mezi příčiny této patologie je třeba poznamenat skoky v krevním tlaku u matky, zvýšenou krevní srážlivost, onemocnění ledvin, placentární nedostatečnost, stres, emoční šok, poranění břicha (třes, mrtvice).

Pomozte s nižší bolestí břicha doma

Mohu si pomoci doma bez poškození plodu? První věcí, kterou musí žena při vzrušení udělat, je uklidnit se, ležet a hluboce dýchat. Pokud se objeví špinění, musíte naléhavě zavolat sanitku a vzít No-Shpu nebo Papaverine.

Pokud pacient trpí nízkým tlakem, můžete užívat pouze léky, které byly předem dohodnuty s lékařem a nepoškodí dítě. Jakékoli jiné léky při přenášení dítěte mohou být pro život nenarozeného dítěte velmi nebezpečné.

V jaké situaci bych měl neprodleně vyhledat lékaře?

Budoucí matka by měla být zodpovědná za své zdraví a zdraví dítěte. Během tohoto období je velmi důležité naučit se rozlišovat fyziologickou bolest od patologické. Kromě toho musíte vědět, kdy by se příznaky u lékaře měly okamžitě objevit:

 • Těžká bolest, která neodezní v klidu.
 • Nepohodlí je mírné, ale zvyšuje se každý den.
 • Všimly se jakékoli intenzity.
 • Tělesná teplota vzrostla.
 • Budoucí maminka objevila únik plodové vody.
 • Silná bolest hlavy, závratě, mouchy před očima.
 • Později se aktivita dítěte snížila, pohyby se staly vzácnými.
 • Žena utrpěla pád nebo zranění břicha.

V takových situacích byste neměli riskovat svůj život a život dítěte a zůstat doma. Když se objeví výše uvedené příznaky, je nesmírně důležité vyhledat co nejdříve kvalifikovanou lékařskou pomoc. Pomůže to chránit plod a porodí zdravé dítě..

Shrnout

Zjistili jsme tedy, že bolest v raných stádiích těhotenství, připomínající menstruaci, se může vyvinout z různých důvodů. Mohou být fyziologické, tj. Normální, i patologické, což je způsobeno různými chorobami.

Je velmi důležité, aby se žena naučila rozlišovat mezi těmito podmínkami a včas vyhledat pomoc. Pomůže to předcházet nebezpečným komplikacím a zachrání život plodu. Přejeme vám hodně zdraví a štěstí..

Video

V tomto videu naleznete další informace o tématu, které vás zajímá. Doporučujeme vám jej zkontrolovat až do konce, a pokud máte nějaké dotazy, můžete se jich zeptat v komentářích.

Bolest břicha během časného těhotenství: příčiny, léčba

Během těhotenství v časných stádiích žaludku periodicky bolí žaludek. Nelze ignorovat tento stav, protože to může být způsobeno závažnými faktory, mezi nimiž jsou patologie jiné povahy. Aby se předešlo zdravotním problémům, je nutné určit příčinu bolesti. Samoléčení během těhotenství je obzvláště nebezpečné, takže musíte vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc.

Bolest břicha během těhotenství může být prvním příznakem vážného onemocnění. Při ignorování nepohodlí se žena vystavuje nebezpečí, protože příčiny, které ji způsobily, se mohou stát hrozbou pro zdraví matky a nenarozeného dítěte..

Povaha takové bolesti v počátečních stadiích těhotenství může být fyziologická nebo patologická. Při vyšetřování a shromažďování anamnézy by měl gynekolog určit povahu nepohodlí.

V raných fázích těhotenství prochází ženské tělo přirozenými fyziologickými změnami, které mohou způsobit bolest v břiše od prvních dnů zpoždění:

 • Fetální vajíčko, pronikající do vnitřní sliznice dělohy, vede na tomto místě k mikrodamážím endometria a krevních cév. Tento proces způsobuje mírnou bolest, srovnatelnou s těmi, které zažívají některé ženy během menstruace. Drobné špinění se může objevit paralelně..
 • Pojivová tkáň pod vlivem hormonů změkčuje. Se zvýšením dělohy se vazy, které jej drží v požadované poloze, natáhnou, což způsobuje nepříjemné pocity.
 • Rostoucí děloha ovlivňuje relativní polohu břišních orgánů, což vede k bolesti. Žaludek "bolí", pocity nejsou příliš intenzivní.
 • Přirozený (nezvýšený) děložní tón na začátku těhotenství někdy způsobuje tažení bolesti v podbřišku.

Fyziologické pocity se nejčastěji projevují špatně, mohou být doprovázeny průhledným nebo mléčným výtokem bez zápachu, který je stejně narušen jak ve dne, tak v noci..

Bolest této povahy neohrožuje matku a nenarozené dítě..

Patologická bolest břicha v prvním trimestru je pocit, který je způsoben vývojem jakéhokoli onemocnění. Hovoříme o hrozbě potratů a poruch spojených s reprodukčním zdravím žen nebo o odchylkách v práci jiných orgánů a systémů těla.

Pokud váš žaludek bolí během těhotenství v časných stádiích z těchto důvodů, je třeba přijmout neodkladná opatření.

Mezi příčiny bolesti související s gynekologií a porodnictvím se rozlišují:

 • Odpojení vajíčka. Vyskytuje se až dvanáct týdnů a často vyvolá potrat. Současně se břicho „táhne“, bolest se vrací zpět k dolní části zad. Žena může zjistit, že krev rozmazává, barva výboje je hnědá,.
 • Hypertonicita dělohy. Projevuje se tahem, někdy - křečovitá bolest, možný výskyt krvavého výboje.
 • Cysta corpus luteum. K produkci hormonu progesteronu se v ženském těle vytváří zvláštní žláza, která se v případě těhotenství snižuje. Pokud dojde k oplodnění, zůstává luteum v těle aktivní. Když se v ní vytvoří cysty - dutiny s tekutinou - žena cítí bolest vpravo nebo vlevo, podle toho, ve kterém vaječníku je. Nejčastěji taková patologie probíhá bez propouštění a nepředstavuje velké nebezpečí.
 • Embryo (plod) zmrazení. Charakterizovány příznaky, jako je silná bolest, krvácení.
 • Mimoděložní těhotenství. Vyskytuje se, když fetální vajíčko neproniklo do děložní dutiny, ale do vejcovodu. Projevuje se to ostrými bolestmi vysoké intenzity, krvácením, náhlým pocením a slabostí.

Bolest u žen v břiše v prvním trimestru není vždy spojena s těhotenstvím. Mezi důvody, které se netýkají těhotenství, se rozlišují:

 • Trávicí choroby. Pokud měla žena před nástupem těhotenství chronická onemocnění, mohla by se u plodů zhoršovat.
 • Patologie ledvin. Se zvětšováním velikosti dělohy a v důsledku hormonálních změn se může objevit cystitida a pyelonefritida. Bolest je lokalizována v ochlupení, vrátí se k dolní části zad.
 • Apendicitida. Vyznačuje se akutní šicí bolestí na pravé straně, horečkou, nevolností, zvracením.

Vyhledání okamžité lékařské pomoci v časném těhotenství vyžaduje silnou a pokračující bolest břicha spojenou s krvácením, horečkou, nevolností a zvracením..

Terapie, která by byla běžná pro různé typy bolesti v časném těhotenství, neexistuje. Léčba je založena na příčinách nepohodlí..

Účinkem předepsaných léků je zmírnění příznaků a zastavení vývoje nemocí.

Pokud lékař diagnostikoval, že bolest je fyziologické povahy a nepředstavuje nebezpečí pro matku a plod, dává následující doporučení:

 • použití Drotaverinu (No-Shpa) pro úlevu od křečí;
 • snížená fyzická aktivita;
 • dodržování stravy;
 • minimalizaci stresu a úzkosti;
 • vyloučení z přepracování.

Pokud jsou identifikovány patologické stavy porodnictví, rozhodne lékař o ambulantní nebo lůžkové léčbě:

 • Hypertonicita dělohy. Předepište antispasmodika (tablety Drotaverin, No-Shpa, rektální čípky Papaverine), hormonální léky, sedativa (valeriána, mateřská voda). Doporučuje se psycho-emocionální a fyzický odpočinek..
 • Cysta corpus luteum. Patologie nevyžaduje léčbu, ale vyžaduje monitorování a pozorování.
 • Nemoci močových cest. Protože embryo není chráněno placentární bariérou v časných stádiích těhotenství, ale orgány budoucího organismu již ležely, je užívání léčiv, zejména antibakteriálních, nesmírně nežádoucí a někdy nemožné. Soulad s pitným režimem se doporučuje se zvýšením objemu tekutiny (voda, čaje, brusinková šťáva), bylinné ošetření je povoleno. O použití penicilinových antibiotik v případě závažné formy onemocnění rozhoduje lékař.
 • Nemoci trávicího ústrojí. Léčba této skupiny nemocí v časném těhotenství je omezená z důvodu možného rizika pro vývoj plodu. Hlavními doporučeními jsou racionální výživa, normalizace životního stylu, používání některých bylinných přípravků povolených během tohoto období. Podávání léků v případě jejich jmenování by mělo být prováděno pod dohledem gastroenterologa a gynekologa..

Když se objeví příznaky "akutního břicha", lékař rozhodne o konzervativní léčbě a možném chirurgickém zákroku..

Bolest břicha, která se obává ženy v raných fázích těhotenství, není vždy nebezpečná, ale nelze ji ignorovat.

Pokud jsou pocity intenzivní, mají bodavý, řezný charakter a jsou kombinovány s příznaky, jako jsou špinění, horečka, zvracení - musíte okamžitě navštívit lékaře..

Články O Neplodnosti