Hlavní Testy

Děloha po porodu

Po porodu se ženské tělo nevrací k normálu: práce všech systémů a orgánů se obnovuje postupně během několika měsíců. Děloha, která „roste“ s dítětem (tento orgán se může zvětšit více než 500krát), „dostane“ nejvíce, proto je nejvíce zraněna. K obnovení dělohy po porodu je nutná náležitá péče, čas a kontrola gynekologa.

Děloha se začne stahovat postupně po narození dítěte a tento proces je čistě individuální pro každou ženu, protože každé tělo potřebuje „svůj vlastní“ čas, aby se zotavilo.

Co je děloha po porodu?

Z vnitřku vypadá děloha po porodu jako obrovská rána, která je maximálně poškozena v místě připojení placenty. Kromě toho krevní sraženiny a zbytky membrán zůstávají na svém vnitřním povrchu. Děložní dutina by se měla normálně vyčistit během prvních 3 dnů po narození.

Děloha po porodu je natažená a zvyšuje se její objem. Lochia (poporodní výboj), krvavá v raných dnech, lehčí do 4. dne, do konce 3. poporodního týdne se stanou více tekutými a světelnými a úplně přecházejí v 6. týdnu.

O obnově vnitřní výstelky dělohy po porodu nemůžeme mluvit dříve než ve 3. týdnu ao místě připojení placenty - na konci poporodní periody.

Děloha po porodu je umístěna pod pupkem o 4–5 cm a stejně jako jeho horní část má největší tloušťku.

Jak dlouho trvá kontrakce dělohy po narození?

Tento proces obvykle trvá 1,5–2,5 měsíce, přičemž nejaktivnější je během prvních dnů po porodu. Například průměr děložního hltanu bezprostředně po narození je přibližně 12 cm, v důsledku čehož gynekolog může vložit ruku do dělohy, aby odstranil zbytky placenty. Na konci prvních dvou dnů se však tento „vstup“ postupně zužuje, díky čemuž mohou být do dělohy třetí den vloženy pouze 2 prsty a 1.

K úplnému uzavření vnějšího hltanu dělohy dochází přibližně ve 3. týdnu.

Hmotnost dělohy po porodu je 1 kg. Sedmý den váží asi 500 gramů, ve 21. - 350 gramech a již blížící se ke konci poporodní periody se děloha vrátí do své předporodní velikosti (přibližná hmotnost je 50 gramů).

V procesu kontrakce dělohy po porodu se ženy cítí malé křeče v dolním břiše, které jsou intenzivnější a výraznější po opakovaném porodu. Pokud jsou tato redukce doprovázena silnou bolestí, musíte nejprve vyhledat lékaře, po kterém bude schopen předepsat nezbytné antispasmodické nebo analgetikum ke zmírnění bolesti. Ale pokud je to možné, je lepší vydržet všechno a obejít se bez drog.

Atonie a hypotenze dělohy po porodu

Bohužel, ne všechny ženy v porodu mají dělohu, která se po narození zmenšuje. Tento stav se nazývá děložní atonie (jinými slovy je to přímý důsledek únavy jeho svalů), v důsledku čehož se nesnižuje a dochází k krvácení z dělohy. Atonie se nejčastěji vyskytuje u vícečetných žen, také při narození velkého plodu, s polyhydramniemi nebo s vícenásobným těhotenstvím.

Vlastnosti kontrakcí dělohy po porodu

Ihned poté, co dítě během porodu opustí dělohu, začíná proces zpětného vývoje ženského reprodukčního orgánu. Během těhotenství děloha roste téměř 500krát. Je jasné, že se po porodu nemůže okamžitě snížit na původní velikost.

V tomto článku si povíme o tom, jak postupuje proces obráceného vývoje, co může ovlivnit a jaké porušení může být.

Jak je normální?

Proces zpětného vývoje reprodukčního orgánu u žen po narození dítěte se nazývá involuce v medicíně. Involuce je termín, který neznamená nic patologického, je to popis procesu a nic víc. Děloha splnila svůj úkol - pomohla porodit a porodit dítě. Nyní má za úkol vrátit se k původním parametrům, obnovit funkce, aby se žena znovu stala plodnou a mohla otěhotnět, porodit a porodit další dítě.

U primiparous a multiparous ženy, proces involuce obvykle trvá asi 6-8 týdnů. Jedná se o složitý a vícestupňový proces. Ihned po narození dítěte váží děloha asi kilogram, její objem je obvykle v rozmezí 4900 - 5250 ml, délka dělohy (pokud se měří okamžitě ultrazvukem) je asi 22 - 25 centimetrů a napříč je téměř 15 centimetrů. Děloha je umístěna nad pánví a ve skutečnosti je to prázdný sáček, ze kterého byl odebrán veškerý obsah.

Je třeba poznamenat, že před těhotenstvím má samice dělohy velmi malý objem (ne více než 5 ml) a hmotnost reprodukčního orgánu je 60-70 gramů. Aby se znovu dosáhlo takových rozměrů, děloha a celé ženské tělo se budou muset „pokusit“.

Co se děje uvnitř reprodukčního orgánu? Vlákna z tkáně dělohy (myometrium) se postupně snižují. Tento proces je nejintenzivnější během prvních 3 až 4 dnů po narození dítěte, ale ani tehdy se nepřestává objevovat. Když se napnutá, klíčící vlákna stahují, cévy se zužují.

Postupně dochází k jejich úplnému uzavření a vlákna, která se stanou zbytečnými, odumře a jdou ven ve formě přísavek - krvavé poporodní výboje se sraženinami. Pokud je jedna část deciduální vrstvy během kontrakce odmítnuta, pak druhá zůstává, aby se stala základem nové endometriální vrstvy.

Involuce začíná okamžitě poté, co dutina dělohy opustí placentu (poslední).

V mnoha ohledech je tento proces způsoben změnou hormonálního pozadí: nízké množství progesteronu, vysoký oxytocin v puerperální krvi zajišťují kontraktilní schopnost reprodukčního orgánu.

V době revoluce se aktivují myometriální receptory, které jsou na oxytocin nejcitlivější, více než ostatní.

Od narození dítěte začíná matka odpočítávání do konce involuce. Děloha každý den klesá o 1-1,4 centimetru, postupně by měla zaujmout své dřívější postavení v malé pánvi. Návrat do pánve končí 10-11 dní po narození.

Cervix se uzavře hladce, den po porodu se zmenší o 5 centimetrů, ale zůstává pootevřený, což usnadňuje výstup z lochie. Vnitřní hltánek děložního čípku se uzavírá dva týdny po narození a vnější - až po dvou měsících.

Po prvním narození se uzavřený vnější hltan již nezakrývá, ale je příčný, a to je hlavní rozdíl mezi děložním hrdlem ženy, která rodila, a bezúhonnou ženou. Po druhém nebo třetím narození je tvar hltanu stejný, pouze proces involuce probíhá poněkud pomaleji, protože stěny dělohy a svaly děložního hrdla jsou poměrně napnuté a méně pružné..

Uvnitř dělohy po porodu je placentární rána - místo připojení placenty. Je to ona, kdo krvácí v prvních dnech po porodu, a to je hlavní rozdíl mezi Lochií a menstruací. Rána se hojí a hojí asi 4 týdny po narození.

Po císařském řezu jsou všechny procesy identické, ale situace je komplikována přítomností jizvy na děloze.

A proto je revoluce poněkud opožděná a může trvat až 4-5 měsíců.

Pocity, které provázejí revoluci, se obvykle podobají menstruačním bolestem, ale jsou mnohem silnější. Některé ženy porovnávají pocity s nástupem porodu. Jsou však takové, až v prvních dnech, týden po narození dítěte, se proces zpětného vývoje dělohy stane pro ženu téměř nepostřehnutelným..

Co ovlivňuje?

Četné faktory ovlivňují kontraktilitu dělohy po porodu: počet narození, povaha posledního narození, věk ženy a možný vývoj komplikací po porodu. Hormon oxytocin, který je produkován přesně v množství nezbytném pro přeměnu reprodukčního orgánu během kojení, má zvláštní účinek. Současně jsou podrážděné receptory, které vysílají „signály“ do mozku, podrážděny a je stimulována produkce prolaktinu a oxytocinu. Pokud žena nedojčí, měla by jí být předepsána injekce oxytocinu.

Včasné připevnění k hrudi může kojení urychlit převrat. Aby se děloha rychleji stahovala a vrátila se do své původní velikosti, doporučuje se dostatečně aktivní motorový režim bez zvedání závaží a nadměrné fyzické námahy.

Pokud žena celou dobu leží, redukce půjde pomalu.

Subinvoluce

Jak můžete snadno odhadnout z přítomnosti předpony, tento termín znamená, že involuce probíhá patologicky, nebo spíše ne zcela nebo částečně. Mezi všemi poporodními komplikacemi je tato situace celkem běžná: asi 2% puerperů čelí skutečnosti, že se děloha špatně stahuje, po dlouhou dobu jsou kontrakce bolestivé, reprodukčního orgánu nelze dosáhnout ve správné velikosti.

Mezi další typy komplikací poporodního období subinvoluce je uvedeno rekordní místo - až 50% všech komplikací je této povahy.

Protože ve většině případů dochází ke špatné kontraktilitě na pozadí zánětlivého onemocnění - endometritidy, vědci se dosud nerozhodli, zda subinvoluci považovat za samostatnou patologii nebo ji považovat pouze za symptomatický příznak endometritidy. Vývoj tohoto stavu je téměř vždy spojen s narušenou kontraktilitou děložní tkáně (myometrium).

Může se však vyvíjet kvůli mnoha samostatným faktorům a jejich souhrnu. Předpokládá se, že se předpokládá otok tkáně po porodu, jakož i pomalejší tvorba kolagenových vláken.

Po vícenásobném těhotenství nebo těhotenství s velkým dítětem, stejně jako v případě, že již došlo k více než dvěma narozením, existuje riziko narušené kontraktility svalové tkáně v důsledku jejího nadměrného natažení..

Pokud infekce vstoupila do dělohy v jakémkoli stadiu porodu nebo před ním, pravděpodobnost subinvoluce dělohy prudce stoupá, protože přítomnost infekčního zánětu zpomaluje proces snižování přirozeného předčasného poporodní tkáně.

Příčiny

Ve většině případů, když se ptají, proč se děloha špatně stahuje, porodníci říkají, že je to infekce. To se týká zánětlivého procesu, který vyvolal viry nebo patogenní bakterie, které se dostaly do děložní dutiny. I přes to infekce není vždy příčinou slabé kontraktility, někdy je endometrióza diagnostikována po porodu jako samostatné onemocnění, zatímco procesy involuce v puerpera nejsou narušeny. Proto bylo rozhodnuto nevyvodit seznam příčin subinvoluce, ale seznam predispozičních faktorů a okolností, které zvyšují pravděpodobnost nesprávného zpětného vývoje reprodukčního ženského orgánu po porodu..

Tyto situace zahrnují následující faktory..

 • Neúplné vyprázdnění placenty. Částice placenty, fragmenty membrán zůstaly v děložní dutině. Po narození po porodu se musí porodníci ujistit, že dutina dělohy je vyčištěna, ale to se provádí ručně, to znamená téměř na dotek. Audit placenty se provádí na porodním stole a kontroluje se přítomnost všech laloků a skořápek v místě dítěte..

Pokud došlo k prasknutí placenty, pak se to, stejně jako hádanky, shromažďuje po částech. Tato metoda se vyhýbá zanechávání velkých fragmentů, ale nikdo není v bezpečí před zanecháním malých fragmentů..

 • Komplikace v procesu porodu plodu. Tato kategorie rizikových faktorů pro subinvoluci zahrnuje velký plod (při narození více než 4 kilogramy), polyhydramniy, vícenásobné těhotenství, tj. Faktory, které přispívají k nadměrnému roztahování stěn reprodukčního orgánu..

Nepříznivým faktorem je také zhoršení cystitidy a pyelonefritidy během těhotenství, zejména na samém konci, protože tato onemocnění zvyšují pravděpodobnost infekce do děložní dutiny ihned po narození dítěte..

 • Složitý porod. Subinvoluce se nejčastěji vyskytuje u žen, které porodily rychle, a také u žen, jejichž práce byla opožděna.
 • Tělesné rysy. Předpokládá se, že u žen s poddimenzovanou velikostí je v poporodním období pravděpodobnější zhoršení kontrakcí dělohy než u vysokých nebo středních.
 • Genetické rysy. Pokud matka matky nebo babička po porodu trpěla subinvolucí, je pravděpodobnost, že se to samé stane jejich ženským potomkům, velmi vysoká..

Mezi další nepříznivé faktory patří přítomnost děložních fibroidů, věk puerper před 19 lety a po 35 letech, neschopnost kojit dítě v prvních dnech po porodu, stejně jako různé jednotlivé strukturální rysy dělohy, například nesprávné umístění pohlavních orgánů, narušení vazivového aparátu..

Někdy se děloha špatně stahuje u žen po porodu, které trpí těžkou anémií a mají chronická onemocnění srdce a krevních cév.

V porodnictví existuje několik typů poruch děložních kontrakcí v období po porodu. Některé existují hlavně na stránkách porodnických učebnic a v reálném životě se vyskytují v ojedinělých případech.

 • Skutečná subinvoluce je vzácná patologie, ve které se děloha stahuje špatně nebo se nesnižuje vůbec bez zjevného důvodu (neexistuje ani zánět, ani infekce ani části placenty). V této skupině existuje myogenní porucha, ve které je absence involuce spojena s narušením pružnosti svalů, myocirkulační porucha, u níž se otok tkáně pomalu snižuje a krevní síť reprodukčního orgánu je horší obnovena, a endokrinní porucha, při které je produkce přírodního oxytocinu v ženském těle nedostatečná.
 • Infekční subinvoluce je velmi běžný jev, u kterého je kontraktilní schopnost reprodukčního orgánu narušena bakteriálním nebo virovým zánětlivým procesem v děložní dutině..

Příznaky a příznaky

Přidělení Lochie po porodu je normální jev, ale obvykle se pátý den zmenšují a výtok se mění na sliznici. Subinvoluce je indikována zachováním světlé a poměrně hojné praštěné nahnědlé barvy po dobu několika týdnů.

Také nepřítomnost bolestivých křečí v dolním břiše během kojení může nepřímo znamenat porušení kontrakcí dělohy během kojení..

Některé ženy si téměř nepřetržitě všimnou nepříjemnou tažnou bolest, zatímco nezávisí na způsobu kojení.

Pokud má porušení infekční povahu (což je s největší pravděpodobností vzhledem k výskytu právě takové subinvoluce), budou příznaky plně odpovídat symptomům a příznakům endometritidy. Horečka stoupá, objevuje se pocit zimnice. Pokud zároveň přestane být krvavá a při nepříjemném zápachu se zelenají nebo zbarví do zelena nebo žlutě, mluví o hnisavé endometritidě.

Pokusy doktora, jak se dotknou břicha, prohmatají přední břišní stěnu, způsobují bolest v puerperu, bolesti hlavy, slabost se zesiluje s rozvojem zánětu, může dojít k nevolnosti a poruchám srdečního rytmu.

Diagnostika

Porušení děložních kontrakcí se současnou úrovní vývoje diagnostické medicíny se obvykle nejen snadno stanoví, ale také předpovídá. Porodník-gynekologové dokonce během těhotenství identifikují ženy, které mají zvýšené riziko takových následků. Jsou to budoucí matky s velmi krátkou postavou, vícečetné a ti, kteří rodí dvojčata nebo trojčata, jakož i ti, kteří nosí velké děti, kteří trpí polyhydramniemi a gestózou v pozdních stádiích těhotenství. Jsou pečlivě sledovány nejen v období těhotenství, ale také v nejranějším období po porodu.

Konzultace s porodníkem po narození dítěte umožňuje ženě prokázat porušení kontrakcí reprodukčních orgánů. Lékař identifikuje dobu trvání, povahu a objem poporodního výboje, vyhodnocuje další příznaky charakteristické pro subinvoluci.

K objasnění a potvrzení diagnózy se provádí gynekologické vyšetření. Velikost dělohy, její nepravidelný tvar, který je po porodu nepřijatelný, je odhalena na židli. Kanál děložního hrdla děložního hrdla je pootevřený, může docházet k hromadění krevních sraženin, děložní čípek má fialovou nebo karmínovou barvu, je oteklý. Ultrazvuk ukazuje přesnou velikost dělohy a zesílení jejích stěn. Pokud je v dutině reprodukčního orgánu něco cizího, je to také potvrzeno ultrazvukem s velkou přesností.

Hysteroskopie může také pomoci lékařům. Tato studie poskytuje přesné odpovědi na všechny otázky, navíc je možné odebrat vzorek tkáně z vnitřního povrchu reprodukčního orgánu pro analýzu, což vám umožní přesně určit typ patogenu. Žena je testována na moč a krev, na mikroflóru se dostává stěr z pochvy.

V těžkých případech může být předepsána MRI pánevní.

Léčba

Porušení děložních kontrakcí po narození dítěte nutně vyžaduje léčbu. Ať už bylo porušení původně způsobeno zpočátku, dříve nebo později, při absenci léčby se stává infekčním, vyvíjí se plnohodnotná endometritida nebo endomyometritida. Pokud tyto stavy nejsou léčeny, není vyloučen vývoj sepse, peritonitidy, septického šoku, těžkého krvácení z dělohy. Dříve byly tyto komplikace poměrně častou příčinou smrti po porodu. Nyní existuje každá příležitost, aby problém nebyl ohrožen smrtelným nebezpečím a vážnými důsledky, proto musíte začít s léčbou včas.

Pomozte ženě být komplexní. Léčba spočívá v užívání drog, instrumentálních metod terapie a masáží. Je-li zjištěna bakteriální infekce, začnou ji v první řadě bojovat: u žen se antibiotika zobrazí v tabletách, injekcích - jak přesně se lékař rozhodne na základě závažnosti zánětlivého procesu.

Je těžké říci, jak dlouho bude léčba trvat, v každém případě hraje roli celkový stav puerperální imunity a specifika její patologie.

K léčbě se používají hormonální přípravky na bázi oxytocinu - oxytocinu, methylergometrinu atd., Které mohou zlepšit kontraktilitu děložních tkání. Pokud se v dutině dělohy nacházejí fragmenty placenty nebo fetálních membrán, když se v ní hromadí krevní sraženina, ucpávají cervikální kanál, veškerá cizí látka z dutiny reprodukčních orgánů je odstraněna. K tomu dochází pod anestézií vakuovým odsáváním nebo kyretáží (kyretáží) pomocí porodních nástrojů. To nakonec umožňuje děloze úplně stahovat.

Za účelem zmírnění bolesti se používají léky proti bolesti, které uvolňují děložní hrdlo, když se sbírají sraženiny, používají No-shpa a jiná antispasmodika v kombinaci s hormonálními léky ke zvýšení kontraktility myometria.

Léčba se nejčastěji provádí v nemocnici, kde je možné neustále sledovat dynamiku, provádět testy a v případě potřeby doplňovat nebo nahrazovat léky v léčebném režimu a podávat léky ve formě kapátka. Gynekologická masáž se osvědčila v léčbě děložní subinvoluce, která zlepšuje myometrium a urychluje zotavení po porodu.

Zobrazuje odpočinek postele. Žena by se neměla moc namáhat, zažívat fyzický stres, stres.

Po opuštění akutního období zánětu se doporučuje fyzioterapeutická sezení a terapeutická cvičení.

Prognózy lékařů při detekci subinvoluce dělohy po porodu jsou obvykle pozitivní a příznivé, protože patologie je velmi léčitelná. A to je důvod, proč přestat bát a nervózní kvůli skutečnosti, že lékař věří, že děloha se stahuje méně, než je nutné. Situace je nepříjemná, ale ne kritická.

Aby se předešlo problémům s děložními kontrakcemi, doporučuje se ženám s rizikem podávat oxytocin v prvních hodinách a dnech po narození v injekcích, bez ohledu na to, zda mají příznaky slabé involuce nebo ne.

Lidové léky

Mělo by být zřejmé, že v tomto případě není možné nahradit tradiční léčbu lidovými prostředky.

Kromě toho byste si sami neměli předepisovat lidové léky, protože mohou ovlivnit kvalitu mateřského mléka a pohodu dítěte.

Doma mohou alternativní medicínské předpisy pomoci zlepšit zotavení dělohy poté, co zůstane akutní období zánětu. Existují lékárenské bylinné přípravky na bázi arnických květů, listů a kořenů kopřiv, ze kterých si můžete připravit tinkturu vody pro orální použití.

Mezi další byliny, které pomáhají očistit děložní dutinu, patří řebříček, taška pastýře a přeslička. Kromě pití, z těchto bylinných prostředků, aby koupele pro mytí.

Dámské recenze

Podle žen se po podání oxytocinu bolest v podbřišku stává výraznější, některé je označují za poměrně silné a nepříjemné. U většiny žen v práci lze problémy s kontraktilitou dělohy identifikovat i v porodnici, proto se provádí ultrazvukové vyšetření po dobu 2–3 dnů a teprve poté, co se rozhodne, zda je možné zapsat matku do dětského domova.

V některých případech se příznaky objevují po propuštění domů, a proto se novým matkám doporučuje pečlivě sledovat povahu vypouštění a tělesnou teplotu během prvních 10 až 12 dnů po propuštění..

Pokud zjistíte jakékoli varovné příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře, a když otevřete krvácení a zvýšíte teplotu, zavolejte sanitku.

Podle žen nebyly po léčbě žádné problémy ani důsledky. Některé trvalo týdny, než se vložily vaginální čípky s protizánětlivým dezinfekčním účinkem. Patologie neovlivnila následné těhotenství, ačkoli existuje určité procento recenzí, které naznačují, že ženy po subinevoluci měly při plánování následné těhotenství problémy s otěhotněním.

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Jak anestetizovat kontrakce dělohy po 2 porodech

Dobré ráno všem!
Před 2 dny jsem porodila dceru, porod byl perfektní, 7 bolestivých kontrakcí a dítě na břiše /girl_smile.gif "alt =" :) ">
Ale poté. děloha se stahuje velmi bolestivě.. chytne po dobu 5 minut, ostrá bolestivá bolest. Dnes jsem celou noc nespal. Při krmení obvykle mlátit.
Ne, můžete brousit, ale někdy už je to chlad a horečka

Existuje nějaký způsob, jak zmírnit bolest? V RD jeden lékař říká no-show, druhý nemůže být no-shpu, protože se děloha nebude stahovat..
Něco jsi zachránil?

Kolik dělohy se kontraktuje po porodu a jak urychlit zotavení

Děloha - hlavní orgán porodu - prochází významnými změnami během těhotenství, porodu a po nich. A to není překvapivé, protože ona, která ukládá ženskou energii a dává sílu pro zrození nového života, je spolehlivou ochranou a útulným útočištěm pro nenarozené dítě. Po narození dítěte se děloha postupně stahuje a vrací se do předchozího, před těhotenství, jako celé tělo mladé matky. Jak dlouho tento proces trvá??

Proč se děloha stahuje?

Děloha je ženský orgán složený z těla a krku, který má jedinečnou vlastnost natahování díky své struktuře (svaly a spojovací vlákna vzájemně propojené), dobré zásobování krví a vliv hormonů. Tvar dělohy se podobá obrácené hrušce

Když je žena těhotná, její děloha roste s dítětem. Po narození dítěte je v prodlouženém stavu, zatímco je velmi mobilní, její tkáňový tón je snížen. Kromě dítěte v něm byla placenta a plodová voda, která zabírala velký prostor. Postupně se děloha obnovuje, to znamená, že je očištěna (všechno zbytečné přichází s přísavkami - krvavé sekrece) a kontrakty. Je to kvůli účinkům hormonu oxytocinu, který je produkován kojením. Děloha se zmenšuje v důsledku resorpce a smrti buněk, které se objevily během těhotenství. A i když už nebude mít stejnou velikost, při absenci patologických procesů se průměrně za 1,5–2 měsíce sníží na konstantní parametry, které se až do příštího těhotenství nezmění. Protože to závisí na individuálních charakteristikách ženy, doba zotavení se pohybuje od 4 do 10 týdnů.

Funkce obnovy

Návrat dělohy do původní polohy (v pánevní oblasti), její redukce na normální velikost se nazývá involuce. U ženy, která právě porodila, má následující charakteristiky:

 • lineární rozměry jsou 38 cm a 24 cm napříč - 25 cm;
 • průměr krku asi 10 - 14 cm;
 • hmotnost více než kilogram;
 • objem je asi 5000 ml;
 • umístění horní části je těsně pod pupkem a spodní část je v břišní dutině;
 • stav uvnitř otevřené rány, zejména krvácení, když byla připojena placenta, mohou existovat zbytky močového měchýře a zahuštěná krev.

Objem děložní dutiny na konci těhotenství se zvyšuje 500krát.

V normálním stavu je děloha malá: délka těla je asi 5 cm, krk je o něco více než 2 cm. V prvních dnech po porodu je intenzivně omezena, pak tyto procesy postupně zpomalují.

Ihned po narození dítěte je děloha 2 cm nad pupkem. Někdy se mírně posune jedním směrem. Postupně sestupuje z pupku do ochlupení, v průměru denně o 1 cm. Po 5-7 dnech již přechází do malé pánve a 10. se vrací na své původní místo.

Proces obnovy krku je delší. Po 12 hodinách po porodu má průměr 5-6 cm. Po dni se výrazně zmenšuje, po dvou dnech prochází dvěma prsty - jeden, po třech týdnech se úplně uzavře.

Cervix jako univerzální voják plní různé funkce v závislosti na potřebách ženského těla. Mezi povinnosti obvykle patří ochrana dělohy před cizími mikroorganismy, vodou, tampóny a dalšími problémy. Za příznivých podmínek se spermie pohybují při hledání vajíčka podél děložního čípku. Během těhotenství chrání dítě tím, že mu umožňuje zůstat v děloze. Během porodu je také obtížné přeceňovat jeho význam..

Po 6-8 týdnech se vytvoří vnější hltan dělohy. Po přirozeném porodu a císařském řezu je to výrazně odlišné, protože tkáně orgánu jsou velmi napnuté. Pokud má hltavá žena kulatý otvor, pak po porodu je štěrbinovitý a jeho tvar se mění - z kuželového na válcový. Gynekolog podle vzhledu děložního čípku může určit, zda žena porodila nebo ne

Uzdravení vnitřního povrchu (endometria) je dokončeno za 10–12 dní a místo připojení placenty je obnoveno do konce 3. týdne po narození.

Spolu s velikostí se také mění hmotnost orgánu. Pokud je děloha ženy, která nenarodila, 50 g, pak je bezprostředně po narození její hmotnost 1 kg. Jeden týden po narození dítěte je tento parametr 500 g, o dva týdny později, o něco více než 300 g. Na konci poporodního období je hmotnost dělohy asi 60 g (obvykle o něco více než před narozením). V průměru je po měsíci a půlce děloha plně obnovena

Všechny tyto údaje jsou podmíněné, protože rychlost obnovy orgánu závisí na různých faktorech:

 • hormonální pozadí ženy;
 • její věk;
 • rysy průběhu porodu.

Takže po císařském řezu se děloha vrátí do normálu déle kvůli narušení její integrity. Pokud byla operace plánována, pak nebyly zahájeny přirozené mechanismy kontraktilní aktivity dělohy. Aby jim byla způsobena, je do ženy injikován umělý hormon oxytocin.

Obnovení mohou zpomalit následující faktory:

 • polyhydramnios;
 • vícenásobné těhotenství;
 • velká hmotnost a velikost dítěte;
 • komplikace těhotenství a porodu;
 • zánětlivé procesy v těle;
 • trauma k porodnímu kanálu nebo přílohám;
 • děložního ohybu a dalších patologií orgánů.

Příznaky normální kontrakce

Pokud k uzdravení dochází bez patologií, má žena následující podmínky:

 • nepohodlí v umístění dělohy;
 • bolest v podbřišku, připomínající kontrakce, zejména při krmení dítěte (v této době je oxytocin intenzivně produkován a způsobuje kontrakce dělohy);
 • nepohodlí v oblasti genitálií;
 • špinění, které se časem stane nažloutlým nebo průhledným - lochie.

Tyto příznaky jsou nejvýraznější v prvním týdnu po narození, poté postupně mizí. Pokud se vyskytnou následující příznaky, poraďte se s lékařem:

 • nepohodlí se nezmizí po dvou týdnech;
 • bolesti nejsou křeče v přírodě, ale konstantní, bolestivé;
 • dochází ke zvýšení teploty.

Jak pomoci, pokud jsou kontrakce bolestivé

Děložní involuce je přirozený proces, ale často bolestivý, připomínající práci. Nejčastěji to může vydržet. Pokud žena pociťuje silnou bolest, která narušuje normální život, uchovejte se například ke zvláštním prostředkům, které potřebujete:

 1. Udržujte pozitivní přístup. Jakákoli bolest je dočasná, propadne. Navíc nejtěžší a nejnepříjemnější - porod - je již pozadu.
 2. Sleduj dech. Co se hodí během bojů, to udělá.
 3. Zajistěte teplo a tlak na žaludek. K tomu můžete použít topnou podložku. Pomáhá také ležení na břiše..
 4. Včas vyprázdněte močový měchýř, jinak zabrání děloze v kontrakci a návratu na své místo.
 5. Proveďte masáž žaludku. To nevyžaduje zvláštní dovednosti, je vhodné hladit ve směru hodinových ručiček.
 6. Užívejte léky proti bolesti pro silnou bolest. Pokud to lze tolerovat, nedoporučuje se pít léky, protože mohou pronikat do mateřského mléka.
Užívání léků proti bolesti je oprávněné pouze v případě těžkého neklidu

Populární léky na anestezii děložních kontrakcí po porodu:

 1. No-shpa nebo drotaverin. Lék zmírňuje křeče, snižuje otoky a zánět svalové tkáně, zlepšuje krevní oběh v orgánech. Má rychlý účinek. Snižuje citlivost dělohy na oxytocin a uvolňuje ji. Je k dispozici ve formě tablet a roztoku pro intramuskulární a intravenózní podání. Příjem ve formě tablet vede k dosažení maximálního účinku po 45-60 minutách po podání, zavedení roztoku vám umožní cítit účinek po maximálně půl hodině. Po 72 hodinách je zcela vyloučen. Protože neexistují žádné klinické údaje o účinku léku na kojence, je možné použít lék během kojení pouze podle pokynů lékaře. Náklady na šest tablet - z 50 rublů, 25 ampulí - ze 450 rublů. No-shpa je vynikající antispasmodikum
 2. Naproxen. Tento léčivý přípravek má protizánětlivý a analgetický účinek. Naproxen dosahuje maximální koncentrace v krvi 2-3 hodiny po podání a vylučuje se po 15 hodinách. Mladé matky ji mohou používat ve formě tablet, suspenzí, čípků (čípků). Protože v malém množství přechází do mateřského mléka, při laktaci se používá opatrně. Stojí to lék od 180 rublů za 30 tablet.
 3. Ibuprofen Tento lék se používá k mírné bolesti, má protizánětlivý účinek. Působí po 15-20 minutách. Maximální účinek je dosažen 1–2 hodiny po podání a trvá několik hodin. Při kojení je použití přípustné v omezeném množství. Ibuprofen je dostupný ve formě tablet, jejichž cena je od 50 rublů za 20 kusů. Ibuprofen nedokáže zvládnout silnou bolest
 4. Ketonal. Lék má analgetický, protizánětlivý, antipyretický účinek, vysoce účinný. Může být použit ve formě tablet, tobolek, čípků, roztoku pro intramuskulární a intravenózní podání. Často se předepisuje ženám, které porodily, ačkoli neexistují žádné klinické údaje o jeho účinku na laktaci, je třeba je proto používat opatrně. Tablety stojí od 200 rublů za 20 kusů, svíčky - od 240 za 12 kusů, tobolky pro orální podání - asi 110 rublů po 25 kusech, 10 ampulek roztoku - od 250 rublů.
 5. Homeopatické léky (Caulophyllum, Sepia a další). V poslední době si získávají stále větší oblibu, protože jednají jemně, aniž by brali velké dávky. Jejich použití je možné pouze pod dohledem odborníka.

Přesné dávkování, četnost a trvání užívání léků určuje ošetřující lékař s přihlédnutím k závažnosti různých příznaků.

Jak urychlit proces obnovy

Bezprostředně po narození je na ženský žaludek položen chladný vyhřívací polštářek, který omezuje krevní cévy, snižuje krvácení a urychluje kontrakce dělohy. Následně by se děloha měla pod vlivem oxytocinu stahovat. V nemocnici je tento proces pravidelně sledován odborníky. Obnova dělohy někdy vyžaduje nejen čas, ale také zvenku. Budou účinná následující doporučení:

 • proveďte vnější masáž povrchu břišní stěny;
 • naneste na žaludek chladnou topnou podložku nebo led; Chlad pomáhá při kontrakcích dělohy po porodu
 • dodržovat pravidla osobní hygieny, aby se zabránilo vniknutí infekce do těla, poporodní komplikace;
 • vyhnout se plnému naplnění močového měchýře a konečníku, jít na záchod včas;
 • projděte se, více se pohybujte;
 • kojit ke stimulaci produkce oxytocinu;
 • spát na mém žaludku.
Spánek na břiše přispívá k rychlému zotavení dělohy po porodu

Lidové léky na stahy dělohy

Existují lidová léčiva, která mohou usnadnit průběh zotavovacího období, urychlit jeho průběh:

 1. Infuze rostlin. K nejefektivnějším patří kopřiva, pastýřská taška, bílá kopřiva, polní yarot, květ březové a malinové listy. K přípravě léčivé infuze se 6 až 7 polévkových lžic rostliny nalije do litru vroucí vody a nechá se několik hodin vyluhovat. Pijí tento lék půl sklenky třikrát denně.
 2. Tinktura z papriky. Prodává se v lékárně a podporuje kontrakce dělohy. Protože do této tinktury je zahrnut ethanol, používá se během kojení s opatrností v malém množství. Je nutná odborná konzultace.
 3. Čerstvě vymačkaná šťáva z kalina. Denní dávka tohoto přírodního léčiva je tři polévkové lžíce. Viburnum juice je vynikajícím léčivem pro urychlení regenerace dělohy

Je však důležité sledovat reakci dítěte na takové prostředky. Pokud má dítě vyrážky na kůži, úzkost, problémy s gastrointestinálním traktem, je třeba léčbu přerušit. Před zahájením léčby se musíte poradit se svým lékařem.

Některé ženy doporučují používat koňak pro rychlé obnovení síly. U kojení je však takový lék kontraindikován.

Léky

Léky na rychlou evoluci dělohy obsahují umělý hormon oxytocin. To:

 1. Hyphotocin. Lék je rostlinného původu, stimuluje svalovou aktivitu a neumožňuje nadměrnou destrukci krevních cév.
 2. Demoxytocin Kromě stimulace děložních kontrakcí zabraňuje i laktostáze.
 3. Pituitrin. Obsahuje vazopresin, který posiluje krevní cévy. Pituitrin je k dispozici v injekčních ampulích
 4. Ergotal. Obsahuje bylinné přísady.

Rovněž lze úspěšně použít homeopatické léky (Millefolium, Sekale, Hamamelis, Sabina), které byly vytvořeny na základě složek rostlinného původu. Mají mírnější účinek na tělo..

Fyzická cvičení

Od prvního dne po narození, pokud se cítíte dobře, můžete udělat zvláštní cvičení k obnovení těla. Tato gymnastika se provádí v dobře větrané místnosti při příjemné teplotě..

Cvičení by měla být pravidelná po dobu dvou měsíců a postupně zvyšovat zatížení. Pro bolestivé pocity by se komplex neměl provádět. Je také zakázáno po chirurgických zákrokech, prasklinách dělohy. Doporučuje se následující cvičení:

 • pomalé ohýbání a narovnání končetin; Můžete začít cvičit na snížení dělohy téměř okamžitě po narození
 • střídavé napětí a uvolnění nohou;
 • hluboké dýchání přicházející z břicha;
 • houpání v různých směrech na gymnastický míč; Cvičení na gymnastickém míčku pomohou nejen rychleji obnovit tkáň dělohy, ale také udržet tón všech svalů
 • komprese a relaxace svalů perineu (Kegelova gymnastika).

Technika posledně jmenovaného je následující:

 1. Lehněte si, položte ruce na břicho. Na výdech vymačkejte svaly perineum, napětí, jako by chtěli zastavit močení. Linger v této poloze, pomalu počítající do pěti. Poté, na úkor až pěti, se postupně uvolněte. Opakujte až desetkrát.
 2. Rychle komprimujte a uvolněte svaly perineum, čímž počet opakování dosáhnete 15krát.

Existují i ​​jiné možnosti provádění těchto cvičení. Po cvičení je lze provést pokaždé, jakmile je volný čas (sedí v dopravě nebo stojí v řadě), protože jsou ostatním zcela neviditelní.

Video: vše o cvičeních Kegel

Pokud se děloha stahuje příliš rychle

Stává se, že se děloha stahuje velmi rychle, zvláště často s opakovaným narozením. Tento proces je doprovázen těžkým krvácením, bolestivostí. S tím se můžete vyrovnat podle stejných doporučení jako při úlevě od bolesti:

 • fyzická aktivita;
 • procházky pod širým nebem;
 • časté výlety na záchod;
 • hladil břicho v kruhu.

Patologie kontrakce po porodu

Ve vzácných případech se vyskytují patologické stavy. Nejčastějšími komplikacemi jsou krční ohýbání a blokáda hltanu krevními sraženinami.

Ohyb krčku

Ohyb krku je ve většině případů vrozená anomálie, ale nejčastěji se projevuje v poporodním období. Děloha natažená po těhotenství se může velmi rychle vrátit do své předchozí polohy, ale nemůže být správně přijata. Příčinou patologie se někdy stává:

 • infekce v oblasti pánve z genitálního traktu nebo v důsledku zranění;
 • onemocnění tlustého střeva nebo močového měchýře;
 • přítomnost vnitřního nádoru.

Při vyšetření gynekologem nebo při ultrazvukovém vyšetření je detekován posun dělohy vzhledem k děložnímu čípku a pánvi. Pro léčbu této patologie je předepsán komplex léčiv, fyzioterapie, speciální gymnastika.

Ohýbání děložního čípku může vést k potížím s početím a nepohodlím během intimity

Blokování hltanu krevními sraženinami

Žena by měla být upozorněna ostrým zastavením výboje v rané fázi po porodu, protože to může znamenat zablokování hltanu krevními sraženinami. V tomto případě jsou pozorovány bolesti v podbřišku a horečka. Alarmujícím příznakem je také dlouhý, hustý výboj, který se časem nestane průhledným. Mohou být hlen a špatně vonět. Tento stav vyžaduje okamžité ošetření, schéma, které lékař vybere.

Hlavním kritériem pro zotavení ženy po porodu je stav její dělohy. Během 1,5–2 měsíců se vrátí do své původní podoby. Zpravidla se jedná o přirozený proces, který nevyžaduje zásah třetích stran. Mobilní životní styl, zavedené kojení a dodržování pravidel osobní hygieny pomůže překonat obtížné období bez následků. V některých případech však tělo potřebuje pomoc. Pokud se obracíte k lékaři včas, můžete vyřešit všechny složité problémy, které se objevily v období po porodu.

Jak dlouho se děloha stahuje po porodu a je možné tento proces urychlit

Poporodní krvácení je normální fyziologický proces, který přirozeně odstraňuje zbytky placenty. Ženy, zejména ty, které se poprvé staly matkami, se zajímají o to, jak moc se děloha po porodu kontraktuje. Zdraví, informace o zotavení budou užitečné.

Stav dělohy

Vzhled dítěte přizpůsobuje reprodukční systém žen. Děloha, dutý svalový orgán, prochází významnými změnami. Pod vlivem hormonů během těhotenství je velmi napnutý..

Vnitřní orgán je poškozen. Husté spojovací útvary, praskliny na něm jsou běžným jevem. Ženský orgán je více poškozen v oblasti připojení placenty. Dochází k hromadění trombotických cév.

Krevní sraženiny, zbytky po porodu - lochie - opouštějí pochvu v prvních třech dnech po narození dítěte. Zotavení vnitřní sliznice je dokončeno do konce druhého týdne. Po měsíci se místo přistání placenty zpozdilo: jizva ustoupila a zmizela.

8 až 12 hodin po narození může žena vstát. Nejprve musíte sedět na posteli, abyste cítili své tělo. V tomto okamžiku se tlak znovu rozdělí, děloha se sníží. Intenzivní kontrakce vede k umístění dutého orgánu na úrovni pupku, někdy nižší. Způsobuje to nějaké nepohodlí: mírné závratě, slabost..

Příznaky normální kontrakce

Poporodní krvácení probíhá v několika fázích, které se liší barvením a intenzitou. Příznaky normální kontrakce jsou:

 • hojné propouštění prvních čtyř dnů po narození - jasná šarlatová krev;
 • výrazný pokles v následujících dvou týdnech - růžová, hnědá nebo žlutá;
 • po 10 dnech se výboj stane průhledným - neexistují žádné krevní nečistoty;
 • po 5 - 6 týdnech je snížení objemu dokončeno.

Po narození dítěte je hmotnost dělohy asi kilogram. Expanze hltanu dosahuje 12 cm. Délka orgánu je 20 cm, šířka je 15. Po 7 dnech se hmotnost dělohy sníží o tři. Na konci sedmého týdne poporodního období bude jeho hmotnost 70 g, přičemž obvyklé formy budou.

Jak dlouho se děloha stahuje po porodu

Návrat k normálu ovlivňuje řada faktorů. Kontrakce dělohy po porodu je pomalá. Kolik dní zotavení bude trvat, závisí na individuálních vlastnostech..

To obvykle trvá 6 až 8 týdnů. Návrat dělohy do jejího obvyklého stavu je ovlivněn:

 • rysy průběhu těhotenství;
 • povaha práce;
 • fyziologická kontraktilní aktivita;
 • způsob doručení - přirozený / provozní;
 • komplikace - infekční a zánětlivé procesy;
 • kojení.

Při častém kojení se děloha stahuje rychleji.

Odchylka od normy

Převod dělohy je nejpřesněji určován výškou dna. Padne denně z pupku asi o 10 mm. Děloha získává normální hodnoty do konce 8. týdne. Poporodní období se někdy nazývá desátý měsíc těhotenství..

Chcete-li vědět, jak se děloha po porodu kontraktuje, je nutné řídit proces obnovy. Odchylky od normálních hodnot jsou pozorovány od pohlavních orgánů, mléčných žláz, žilního systému.

Zotavení po císařském řezu

Období po chirurgickém porodu zahrnuje soubor opatření zaměřených na zvýšení kontraktilní aktivity, obnovení normální tělesné aktivity.

 1. Antibiotická terapie - prevence zánětu.
 2. Bandáž - prevence prolasu dělohy.
 3. Dieta - normální jídlo je povoleno pátý den po operaci. V prvních dnech byla voda, kuřecí vývar, nízkotučný kefír.
 4. Intimní vztahy - pohlaví je kontraindikováno až do úplného zahojení povrchu rány kvůli vysokému riziku infekce.

Po propuštění z porodnice vstupuje žena do lékárny. Pozorován gynekologem dva roky po císařském řezu.

Atonie a hypotenze

V normální poporodní fázi se genitálie uvolňují ze zbytků placenty za 72 hodin. Epitel výstelky pokračuje po 21 dnech. Tento proces někdy probíhá bolestivě, doprovázený lehkými kontrakcemi.

Po druhém narození se děloha stahuje paroxysmálně. Jak dlouho bude redukce trvat, závisí na anatomických vlastnostech, hmotnosti narozeného dítěte a obecném stavu ženy. Ve zvláště bolestivých případech jsou předepisovány léky..

Patologické stavy nebezpečné pro zdraví:

 • hypotenze - nízkointenzivní komprese;
 • atony - úplná absence kontrakcí.

Hypertenze dělohy je možná u primiparous, zvláště v malém věku. Příčiny výskytu:

 • malformace - anatomická méněcennost, nedostatečný vývoj v důsledku věku;
 • patologie - myom, zánětlivá onemocnění, potraty;
 • jizvy po chirurgických zákrokech;
 • komplikované těhotenství;
 • poruchy práce - slabost, rychlý průběh, trvání;
 • chronická onemocnění;
 • nízká poloha plodu.

Hypotenze při absenci účinku probíhajících terapeutických opatření se vyvine v atonii. Zřídka pozorovaný jev způsobuje hojné, dlouhodobé krvácení..

Příčiny atonie:

 • ohyb - stav, ve kterém se tělo dělohy odchyluje dopředu, dozadu, ke stranám vzhledem k děložnímu čípku;
 • porodní trauma;
 • nedostatečný vývoj penisu;
 • zánětlivé procesy různého původu;
 • fibroma - benigní nádor;
 • polypy;
 • polyhydramnios;
 • poruchy krvácení.

Atonie je nebezpečná: ženské tělo se nedokáže osvobodit od zbytků placenty. To vede k zánětlivým procesům. Čištění pomáhá vyhnout se patologii.

Jak urychlit kontrakce dělohy

Odstranění ženského reprodukčního orgánu ze zvětšeného stavu je zahrnuto v určitém časovém rámci. Zrychlující hojení, kontrakce přispívají k dodržování každodenního života, správné výživě.

Žena by měla střídat aktivitu s dobrým odpočinkem. Klíčem k zrychlené redukci je spánek, každodenní procházky. Maminky, které měly dvojčata, potřebují další pomoc od blízkých. Užívání léků je nežádoucí. Častěji jsou zaznamenány případy, kdy jsou ženy zmateny, co dělat, když se děloha po porodu špatně stahuje. Lékařský zásah, speciální cvičení, lidová léčba pomůže.

Poporodní propuštění

K návratu do známého stavu je třeba určitý čas. Ihned po porodu je pozorován hojný výtok, takže běžné podložky vyměňte za absorpční pleny.

Hlavním důvodem výboje je otevřený povrch po oddělení placentární tkáně. V posledním období fyziologického porodu je pozorována reakce endometriálního odmítnutí. K jeho zesílení došlo během těhotenství. Po porodu se velikost reprodukčního orgánu zmenší.

Před propuštěním z perinatálního centra na 3-5 dní je žena pod lékařským dohledem. Lékař provádí denní vyšetření:

 • měří krevní tlak, puls, teplotu;
 • zkoumá vnější genitálie;
 • určuje výšku dna;
 • odhady absolutoria.

Povaha kozy se změní. K nejintenzivnějšímu krvácení dochází během prvních tří dnů. Dále se jejich intenzita snižuje, barva se mění na světlejší.

Vypouštění v pozdním porodním období se může lišit:

 • sliznice;
 • krvavý
 • postupné;
 • temný
 • Jasný;
 • s krevními pruhy.

Někdy dochází k náhlému zastavení propouštění. Poté pokračují, zejména po fyzické námaze, kojení. Toto je norma 42 dnů po dodání.

Jaké komplikace mohou nastat

Rychlost osvobození od následků narození se stává příčinou různých komplikací. Tyto zahrnují:

 • hnisání zbytků placenty;
 • tvorba zánětlivých onemocnění;
 • porušení laktace - snížení množství mléka, změna složení;
 • pravděpodobnost krátkého těhotenství.

Poporodní deprese je častým jevem. Příznaky - úzkost, podrážděnost, panický strach, nespavost - zmizí bez lékařského zásahu po 5 dnech. Trpící projevy bolestivé povahy vyžadují konzultaci s neurologem, gynekologem.

Zotavení dělohy po porodu

Existují časté případy, kdy propuštění doprovázené bolestivostí trvá déle než osm týdnů. Toto je považováno za odchylku od normy. Gynekolog může určit, proč se děloha po porodu nesnižuje. Pokud se vyskytne problém, měl by být vyřešen..

Lékař předepíše léky. Bude užitečné provádět speciální cvičení. Můžete použít tradiční medicínu.

Zdravotní péče

Pro zvýšení kontraktilní aktivity dělohy je předepsán uměle vytvořený hormon oxytocin. Stimuluje hladké svalstvo, urychluje proces. Lék zvyšuje uvolňování prolaktinu, který je zodpovědný za produkci mléka. Kojení urychluje normalizaci ženského těla.

Zavedení oxytocinu je intravenózní, intramuskulární, někdy se injekce podávají subkutánně. U oslabených žen je děložní kontrakce po císařském řezu dosažena kapkovou infuzí léčiva.

Léky - tablety, injekce - obsahující různé přísady patří do skupiny oxytocence. O vhodnosti jejich jmenování rozhoduje ošetřující lékař.

etnoscience

Absence sekrecí a křeče v dolním břiše naznačuje, že děloha se po porodu dobře nesnižuje. Přirozené prostředky pomohou přirozenému zahájení procesu.

Kopřiva - 40 g suchých surovin uvaří 0,5 l vroucí vody. Trvejte na tom, cool, filtr. Konzumovat uvnitř půl sklenice před jídlem.

Jehněčí (mrtvá kopřiva) - 20 g květin nalije studenou převařenou vodu o objemu 500 ml. Napjatá infuze k pití 1/2 šálku třikrát denně.

Shepherd's bag - ze 40 g trávy, 500 ml vroucí vody k přípravě odvarů. Dávka je určena pro každodenní použití.

Lopuch - Promyté listy protlačte mlýnkem na maso. Vylisovaná šťáva k pití lžičky ráno a večer.

Tradiční medicína podporuje nezávislé aktivní zotavení bez použití umělých drog. To má pozitivní vliv na zdraví mámy a dítěte..

Metody fyzického zotavení

Aby stimuloval kompresi dělohy, lékař provádí vnitřní masáž každé 2 hodiny bezprostředně po narození. Díky individuální organické struktuře se žena zraní. Tento postup je nutný ke zlepšení přirozeného stavu.

 • Se souhlasem lékaře můžete provádět jednoduchá cvičení s fyzickou aktivitou. Jejich cílem je zkrátit dobu zotavení..
 • Leží na zádech, aby se ohýbala / uvolňovala na kolenou nohy spojené dohromady.
 • Ve stejné poloze utáhněte ponožky co nejvíce..
 • Posaďte se na gymnastický míč, utáhněte intimní svaly. Zvedněte pravou nohu, držte na váze 10 sekund. Udělej to samé zleva.
 • V sedě otočte pánev 10krát v každém směru.
 • Sedět na kouli, houpat tělo doleva a doprava.
 • Mačkejte prsty po celý den.

Cvičení je zakázáno pro ženy, které byly šity během porodu. Implementace vyžaduje jejich úplné uzdravení..

Začátek 10. měsíce těhotenství se počítá od okamžiku narození po porodu. Doba trvání závisí na vývoji genitálií, tkání. V období po porodu se vytváří pocit mateřství, psychologie žen a fyzický vývoj se zásadně mění, v této fázi by měla být pacientka trpělivá a pečlivě sledovat její zdraví.

Alexandra je pravidelným odborníkem na portálu PupsFull. Píše články o těhotenství, rodičovství a školení, péči o děti a zdraví dětí.

Články O Neplodnosti