Hlavní Neplodnost

Bolest prsu během těhotenství

Od prvních dnů těhotenství se ženské prsa začínají podrobovat velkým změnám. To je jeden z prvních a nejbezpečnějších příznaků těhotenství, který pociťují téměř všechny ženy. Hladina ženských pohlavních hormonů prudce stoupá. V tomto ohledu, stejně jako pod vlivem těhotenského hormonu (chorionický gonadotropin), začíná prsa stoupat (s rostoucím množstvím mléčných žláz a tukových tkání), stává se těžším a bobtná. Vnikne do ní více krve, může se jasně objevit „žilní síť“.

Mnoho žen hlásí otoky a ztmavnutí bradavek a kolostrum z nich může dokonce vyniknout. Hrudník nebo jen bradavky jsou velmi citlivé a bolestivé. A to vše je normální, neměli byste si dělat starosti. Existuje tedy příprava prsu na budoucí krmení dítěte. Kromě toho všechny změny v prsu, které se vyskytnou během tohoto období, jsou zvláštním vývojem mléčných laloků, k nimž může dojít výhradně během těhotenství. A ženy, které takové změny přežijí, tj. Těhotné a rodící, se v budoucnu stanou méně náchylnými k rakovině prsu..

U různých žen se tyto procesy vyskytují jednotlivě, projevují se ve větší či menší míře, jednotlivě nebo všechny najednou. Někteří si všimnou brnění nebo pálení v bradavkách, u některých lidí bradavky pouze ztmavnou, u jiných se prsní přecitlivělost bez dalších příznaků. Některé ženy cítí bolest pouze při dotyku nebo lisování. Někdy je citlivost na chlad. Mnoho pocitů se podobá přístupu menstruace. A někdo nikoho nijak neobtěžuje a zdá se, že se jí nestávají patrné změny.

Bolest prsu během těhotenství: co dělat, když hrudník přestal bolet

Každá žena, která dosáhla porodu, zná pocit napětí v hrudi a zvýšenou citlivost bradavek, což naznačuje přístup k menstruaci. S tím není nic špatného: za pár dní se vše vrátí k normálu.

Během těhotenství se tyto příznaky jeví jasnější a jsou doprovázeny mírnou bolestí, což je považováno za normu. Pokud hrudník přestane bolet a všechny ostatní příznaky „zajímavého postavení“ nezmizí, nemůžete si dělat starosti: všechno je v pořádku s budoucím dítětem. Konzultace lékaře rozptýlí poslední pochybnosti a uklidní nastávající matku.

Mléčné žlázy mají zodpovědnou funkci krmení dítěte. Začnou se připravovat na důležitou misi od samého začátku těhotenství..

 1. 1. Žlázová tkáň. Pod vlivem hormonů podporuje těhotenství - prolaktin a progesteron, roste, počet alveol - sekreční oddělení, ve kterých se mléko produkuje, zvyšuje.
 2. 2. Bradavky. Stávají se většími, získávají zvýšenou citlivost. Jejich zbarvení se stává intenzivnějším, zvyšuje se počet hlíz na okraji dvorce (hlízy Montgomery). Je také možné malé kolostrum, nažloutlá hustá kapalina..
 3. 3. Kůže na hrudi. Roztahuje se, je tenčí a na jeho povrchu se jasně objevuje žilní vzor.
 4. 4. Tvar hrudníku. Železo se zvětšuje, stává se těžším a těžším, záhyb pod ním se prohlubuje.

Takové aktivní a rychlé změny neprojdou beze stopy: pojivové tkáně a kůže nedrží krok s rychlým růstem žlázy, proto jsou nuceny se protahovat, což způsobuje podráždění nervových zakončení a mírnou bolest, které jsou fyziologickou normou a svědčí pouze o tom, že těhotenství pokračuje bez problémů.

Čas výskytu bolesti, jejich intenzita do značné míry závisí na ženském těle: na hormonální úrovni a stavu mléčných žláz. Pro některé je charakteristická bolest, která se objevuje několik dní po početí, nepopiratelným příznakem těhotenství, zatímco jiní začínají cítit bolest blíže k porodu..

Některé nastávající matky se s tímto problémem vůbec nestarají, cítí jen napětí v bradavkách. Je to kvůli nízké citlivosti prsu nebo skutečnosti, že hormonální změny probíhají hladce, bez skoků. Tělo se dokáže přizpůsobit měnícím se podmínkám. To není patologie..

Ve druhém a následném těhotenství jsou bolesti na hrudi méně intenzivní nebo nepřítomné, protože tkáně jsou již zpočátku mírně natažené a nepotřebují tak intenzivní přípravu jako první.

Ve většině případů je pocit nepohodlí v hrudníku zcela normální jev, ale někdy to může naznačovat některé patologické procesy, které dříve zůstaly bez povšimnutí, pro které se těhotenství stalo jakýmsi katalyzátorem. Je třeba si uvědomit, že během těhotenství by se neměly nosit napínací podprsenky..

Pokud se vyskytnou závažné problémy, můžete je rozpoznat podle následujících znaků:

 1. 1. Přítomnost velmi silné bolesti, někdy doprovázené teplotou.
 2. 2. Bolest pouze v jedné hrudi.
 3. 3. Krvavé nebo hnisavé výboje z bradavky (bradavky).
 4. 4. Vzhled těsnění v tkáních hrudníku, tuberkulóz a depresí na jeho povrchu.
 5. 5. Změny ve tvaru nebo barvě, různé velikosti mléčných žláz.

V přítomnosti alespoň jednoho z těchto příznaků, které mohou naznačovat mastopatii nebo vývoj nádoru, byste měli okamžitě konzultovat radu s mamologem..

Neotřesitelný zákon, kterým se objevuje a vymizí bolest v prsou spojená s těhotenstvím. Vše záleží na těle ženy a na podmínkách, ve kterých se nachází..

Existují určitá období, ve kterých se zvyšuje pravděpodobnost vymizení bolesti:

 • Po 6 týdnech. Tělo se již částečně přizpůsobilo novým podmínkám, je možné snížit bolestivost.
 • V 9 týdnech. Do této doby tělo budoucí matky odvedlo skvělou práci a nyní se nechalo trochu odpočinout, čímž se snížila hladina progesteronu. Prsa na to může dobře reagovat zmizením pocitu nepohodlí.
 • V 10 týdnech. Do této doby, ve většině žen, prsa dosáhne své maximální velikosti a pak přestane růst: proces přípravy na krmení dítěte pokračuje, jeho tempo se zpomalilo a bolest zmizela.
 • Ve 12 týdnech. Absence bolesti znamená, že první trimestr těhotenství byl úspěšně dokončen, tělo se podařilo znovu vybudovat a je připraveno plod nést i nadále. Právě v této době se většina těhotných žen uklidňuje.
 • Ve 16-18 týdnech. Tvorba placenty se blíží ke konci, přebírá funkci podpory rostoucího plodu. Progesteron již není nutný v předchozích množstvích, jeho produkce se snižuje a hrudník ztrácí nadměrnou citlivost a bolestivost..

Zmizení bolesti na hrudi na konci třetího trimestru může naznačovat, že hormony, které dříve podporovaly a regulovaly průběh těhotenství, již nejsou produkovány, nitroděložní vývoj dítěte skončil a velmi brzy se narodí.

Popsaná období nejsou vůbec povinná: hrudník může přestat bolet v jiné době, později se bolest může obnovit a být periodická. To je ve většině případů způsobeno přírodními příčinami a není důvodem k obavám..

Dobrou známkou, která může uklidnit nastávající matku, je to, že vzhled prsu se nezměnil, a takové „příznaky“ těhotenství zůstávají jako jasná barva bradavek, jejich citlivost, jasně viditelná žilní síť. Pokud zmizení bolesti vyvolává obavy, pak nejlepší, co můžete udělat, je jít znovu k gynekologovi..

Nestojí za to poslouchat „zkušené“ přítelkyně, hledat na internetu články popisující různé patologie a zkoušet příznaky popsané v nich. Je nepravděpodobné, že nepřetržitý pobyt v dlouhodobém stavu úzkosti bude mít příznivý účinek na těhotenství a může vést k nežádoucím následkům..

Někdy jsou obavy budoucí matky plně ospravedlnitelné a náhlá bolest (zejména v prvních 12 týdnech) naznačuje, že existují určité problémy. Je důležité si uvědomit, že v přítomnosti patologie zmizení bolesti je pouze jedním z příznaků, obvykle jsou přítomny i další známky úzkosti..

Při prudkém vymizení pocitu nepohodlí v hrudi byste se měli poradit s odborníkem, abyste se vyhnuli nepříjemným důsledkům nejen pro zdraví matky, ale i pro dítě.

Jedná se o úplné zastavení vývoje plodu a jeho následné smrti. Nebezpečný stav je obvykle pozorován v prvním trimestru těhotenství, ale také později.

Kromě bezbolestnosti prsu jsou primární příznaky zmeškaného těhotenství:

 1. 1. Náhlé zastavení toxikózy (za předpokladu, že byla dříve přítomna).
 2. 2. Změny v mléčné žláze: stává se kulhavá, někdy se zmenšuje, žilní obrazec zmizí.
 3. 3. Nedostatek pohybu plodu (na konci druhého trimestru a ve třetím trimestru).

Později, když začne odmítnutí plodu, se objeví další příznaky, které jsou totožné s příznaky potratu..

Příčinou zmeškaného těhotenství může být patologie plodu, užívání během těhotenství nebo bezprostředně před početím některých léků, infekční onemocnění, hormonální selhání v těle matky, díky čemuž je plod vnímán jako cizí předmět.

Pokud je podezření na těhotenství, je ženě předepsán ultrazvuk, který určí přítomnost srdečního rytmu plodu, potvrdí nebo vyvrátí diagnózu.

Tento příznak může způsobit, že bolest zmizí v časných stádiích - 3 nebo 4 týdny a je vysvětlena nedostatečnou produkcí progesteronu. V tomto případě zmizení bolesti je doprovázeno změnou vzhledu prsu: stává se měkčí a menší a další důvody:

 • silná bolest zad;
 • pocit břicha v podbřišku;
 • špinění z pochvy;
 • celková nevolnost, někdy horečka.

Přítomnost některého z těchto příznaků vyžaduje okamžitou lékařskou péči: nastávající matka je předepsána injekce progesteronu, aby pomohla udržet těhotenství (za předpokladu, že je léčba zahájena včas).

Porážka hypofýzy a štítné žlázy, ve které se produkuje většina hormonů (kromě hlavního - progesteronu), regulují průběh těhotenství a zajišťují bezpečnost plodu. Pokud je narušena hypofýza, dojde k hormonálnímu selhání, které může vést k vymizení syndromu bolesti. K tomu dochází 6–7 týdnů těhotenství..

Příčinou hypofýzy může být poranění mozku, poškození klíční žíly, neúspěšná resekce hypofyzárního adenomu, záření, nádory, dlouhodobé užívání glukokortikoidních léků.

Kromě zmizení bolestivosti jsou možné i další příznaky podobné těm, které se vyskytují v prvních dvou případech.

Pokud neléčená hypofýza nebude vést k potratu, rozvoji závažných fetálních patologií, krvácení a obtížným porodům, pokud máte podezření na toto onemocnění, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Jediným důvodem, proč se toto onemocnění může najednou projevit, je vážné zranění hlavy nebo krku. Ve všech ostatních případech žena ví o své diagnóze před těhotenstvím, nebude to pro ni překvapení.

Abychom se chránili před zbytečnými starostmi spojenými s ukončením bolesti na hrudi, doporučujeme:

 1. 1. Dokonce i ve fázi plánování těhotenství proveďte komplexní vyšetření, které identifikuje a eliminuje možné patologie.
 2. 2. Zbavte se všech akutních a chronických onemocnění.
 3. 3. Vzdejte se alkoholu a kouření.
 4. 4. Vyhněte se stresovým situacím..
 5. 5. Pokud prodlevu prodloužíte, zaregistrujte se na prenatální klinice.
 6. 6. Přísně dodržujte harmonogram plánovaných zkoušek, včas podejte všechny potřebné testy a podrobte se zkouškám..
 7. 7. Příjem jakýchkoli léků by měl být dohodnut s lékařem pozorujícím těhotenství..
 8. 8. Při náhlém zmizení bolestivosti hrudníku, která je doprovázena dalšími známkami úzkosti, okamžitě kontaktujte antatologickou kliniku..

Pokud odborníci nedosáhli konečného rozsudku, je třeba se vyvarovat nezávislé diagnózy. Včasné vyhledání lékařské pomoci pomůže porodit zdravé dítě.

Jak se mění prsa během těhotenství

Jak se mění prsa během těhotenství v rané a pozdní fázi

Hormonální změny se začaly aktivně hlásit na samém začátku těhotenství. Je to první prsa, která cítí restrukturalizaci sama o sobě. Abyste se nedopustili chyby a abyste se nebáli neznámých pocitů, musíte vědět, jaké změny v prsu nastanou během těhotenství..

Co se děje v časném těhotenství

V těle těhotné ženy dochází k výraznému zvýšení koncentrace progesteronu v krvi. Po oplodnění a připojení vajíčka se aktivně syntetizuje estrogen a progesteron. Dále budou tyto hormony odpovědné za udržování těhotenství a za poskytnutí všech nezbytných složek plodu prostřednictvím placentární bariéry. Aby hormonální systém fungoval normálně a hormony byly produkovány v dostatečném množství a bylo jim umožněno udržovat těhotenství, musí štítná žláza a nadledvinky plně fungovat. Proto, aby se vyloučily patologie a plné nasazení plodu, je prokázáno, že ženy v prvním trimestru analyzují hormony a ultrazvuk štítné žlázy, ledviny..

Prsa začíná růst aktivně, v důsledku čehož jsou zaznamenány změny:

 • vnější - zvětšení objemu prsou, bradavek a areol;
 • fyziologická - zvyšuje se citlivost, kolostrum se vylučuje.

Hlavní hormonální změny se vyskytují u každého různými způsoby, v závislosti na individuálních vlastnostech těla. Načasování, kdy taková restrukturalizace začíná, se také liší pro každého..

Otok prsu je prvním a nejčasnějším příznakem těhotenství. Obvykle se objem prsu zvyšuje v prvních 10 týdnech, stejně jako v období před porodem.

Někdy se prsa v procesu nošení dítěte příliš nezvýší. Vše záleží na počáteční velikosti a vlastnostech ženského těla..

Stává se však také to, že prsa se postupně zvyšuje až v šestém nebo sedmém měsíci, ve chvíli, kdy se tělo začne připravovat na budoucí narození.

Růst mléčných cest nastává v důsledku estrogenů, zatímco žlázová tkáň začíná svůj aktivní růst díky progesteronu.

 • Citlivost a bolest žlázy

Po dobu těhotenství může žena doprovázet nepohodlí a bolest. Ale právě v bolesti na hrudi se ženy začnou cítit na samém začátku těhotenství. Žlázy mohou bolet nebo svědit, i když bradavky přicházejí do styku se spodním prádlem. Zároveň si budoucí matky všimnou otoku, váhy, brnění prsu.

 • Změna barvy bradavky

Bradavky a areoly u žen v rané fázi ztmavnou, zvětší se průměr. Tyto změny jsou důležitým krokem v přípravě na narození dítěte a kojení. Má se za to, že právě díky tmavé barvě areolů je pro novorozence snazší najít svůj zdroj výživy. Kromě změny barvy a průměru se na dvorcích objevují i ​​malé pupínky.

 • Vypouštění bradavek

Colostrum je novorozené první jídlo. Díky němu dítě v prvních minutách své existence dostává užitečné látky, které pomáhají posilovat imunitní systém a chrání jej před negativními vlivy prostředí. Kolostrum je hustá, lepkavá, žlutá hmota, která vyniká před výskytem mléka. V časných stadiích těhotenství může také vyniknout kapka kolostra z prsu, což ukazuje na přípravu prsu k narození a budoucí výživu dítěte. Pro zajištění hygieny prsu v této fázi se doporučuje zakoupit speciální vložky, které jsou umístěny na bradavkách v podprsence. Tím se zajistí čistota prádla a zabrání se tomu, aby se kolostrum dostalo na podprsenku..

 • Strie a žilní síťovina na hrudi

Všechny tyto změny se vyskytují v důsledku zvýšení objemu mléčných žláz a zvýšení krevního oběhu v těle ženy. Při dostatečném množství kolagenu se lze vyhnout strie. Při použití správné péče jsou strie méně viditelné..

Změna objemu a tvaru prsu během těhotenství je nevyhnutelná

Jaké změny prsu jsou charakteristické pro různé fáze těhotenství

Druh a stav prsu se mění v závislosti na délce těhotenství. 1. trimestr - nejbolestivější. Během prvního trimestru dochází ke zvýšení množství tukové pojivové tkáně, mléčné kanály začnou růst, krevní oběh a zvýšení krevního zásobení orgánů. Mnoho z nich se bojí nepříjemných pocitů a bolestivosti bradavek v raných stádiích. K charakteristickým změnám dochází před 12 týdny těhotenství. Špičková aktivita a extrémní citlivost - 7-10 týdnů.

Jak se prsa mění ve 2. trimestru během těhotenství: změny začínají klesat, bolestivé pocity, které trápí nastávající matku, neustále klesají. V průběhu času zmizí také přecitlivělost v oblasti mléčných žláz, ale objem prsu stále roste..

Ve třetím trimestru získají změny novou sílu, ale postupně se zvyšují a přibližují se k porodu do aktivní fáze. Během této doby se doporučuje používat speciální krémy, které pomohou zabránit vzniku strií a nosit podpůrnou podprsenku.

Prsa ženy v počátečních stádiích narůstá

Obvykle, než se dítě narodí, prsa významně vzroste, uvolní se kolostrum, bradavky mohou znovu nabobtnat a bolet. Dále, po narození dítěte, je důležité se naučit, jak ho správně aplikovat na hrudník. To pomůže vyhnout se prasklinám v bradavkách a bolestem, které se mohou v důsledku toho vyskytnout..

Co dělat, pokud se nezmění

Stává se, že je potvrzena skutečnost těhotenství a v mléčných žlázách nedošlo ke změnám. Hrudník nebolí a nezvyšuje se. Takové situace nejsou důvodem paniky. Citlivost mléčných žláz u každé ženy je jiná. Proto změny, ke kterým dochází na těle, si některé nemusí prostě všimnout. Signálem toho, jak se během těhotenství objeví změny prsu, je období před menstruací. Pokud je menstruace ženy bolestivá a její hrudník značně bolí, budou mléčné žlázy také velmi nemocné během přenášení dítěte.

U mnoha žen začíná prsa aktivně růst až ve třetím trimestru, takže na začátku porodu dítěte nejsou změny patrné.

Jak pomoci zmírnit stav

Ke zmírnění bolesti potřebujete:

 • poskytují pohodlí na hrudi;
 • vyvarujte se spodního prádla ze syntetických materiálů, ujistěte se, že kůže na hrudi se nepotí a nevdechuje;
 • pravidelně provádějte vodní procedury pomocí kontrastní sprchy (lze ji provádět pouze od začátku druhého trimestru, aby nedošlo k aktivní kontrakci dělohy);
 • vyberte si správnou, vhodnou velikost spodního prádla (nemůžete si koupit malou podprsenku s kostmi vyčnívajícími z pohárků);
 • s těžkou bolestí na hrudi v noci, získat podprsenku nahoře;
 • masáž prsou mandlovým olejem (před použitím se poraďte s odborníkem, eliminujte alergickou reakci na olej).

Před provedením jakékoli manipulace se doporučuje poradit se s lékařem.

Nebezpečné signály

Panika na začátku těhotenství, kdy prsa začíná otokovat a bolet, za to nestojí. Existují však podmínky, za nichž je nutná odborná konzultace:

 • skutečnost těhotenství není potvrzena a hrudník bolí a otoky;
 • objem prsou vzrostl asymetricky (jeden výrazně větší než druhý);
 • teplota prudce vzrostla, došlo k obecné malátnosti, byly tam skvrny od vagíny, bolest v podbřišku.

V případě výše uvedených příznaků je důležité včas konzultovat lékaře a provést studii s cílem vyloučit patologie.

Těhotenství je skvělý čas cítit se jako skutečná žena. Bohužel se problémům a problémům ne vždy vyhýbá. Prsa se může projevovat různými způsoby v různých stádiích těhotenství. V případě podezření nebo patologických stavů se doporučuje poradit se s lékařem včas.

Bolest prsu během těhotenství - normální nebo patologická?

Čas čtení: 4 minuty

Nastávající matka si zpravidla všimne nových pocitů prsu ještě předtím, než se dozví o novém stavu. Citlivost prsou je jedním z prvních příznaků těhotenství v důsledku kardinálních změn v těle po početí. Prsa se zvětšuje, bobtná, zvyšuje se jeho citlivost a obvyklá barva bradavek ztmavne.

Je něžnost prsu považována za normální během těhotenství, jaké jsou příčiny a jak snížit bolest?

Obsah článku:

Když začne břicho těhotné ženy bolet?

Existují samozřejmě výjimky, ale během těhotenství prsa začínají bolet téměř u všech nastávajících matek, takže byste neměli panikařit.

Úroveň pocitů přímo závisí na těle: v některých to bolí neustále, a dokonce se svědí i svědění, v jiných se objevuje žilní síť, v jiných se hrudník stává tak těžkým, že je nemožné ani spát na žaludku.

Co říká medicína?

 • Bolest na hrudi se může objevit krátce po početí. Fyziologicky je to snadno vysvětlitelné a nepovažuje se to za patologii..
 • Zmizení takové bolesti obvykle nastává na začátku 2. trimestru, kdy je dokončen proces přípravy mléčných žláz na krmení..
 • Někdy může hrudník bolet před nástupem porodu. Patologie, tato možnost se také nebere v úvahu a je vysvětlena pouze individuální charakteristikou těla matky. Ačkoli podmínka není normou (konzultace s lékařem neublíží).
 • Z častých projevů takových bolestí je možné zaznamenat bolestivé pocity na hrudi, svědění, pálení bradavek, zvýšenou citlivost prsu ráno.

Proč se těhotná žena cítí bolavě?

Samozřejmě, vzhledem k nízkému povědomí o takových podmínkách, je matka znepokojena a vystrašena bolestivými pocity. Zejména pokud je dítě první a se všemi „kouzly“ těhotenství, matka ještě není známá.

Nebude tedy chybné zjistit o příčinách výskytu takových bolestí:

 • Silné hormonální změny během těhotenství mají nejpřímější účinek na mléčné žlázy. Poprvé rodí matky, jsou to špatně vyvinuté mléčné lalůčky s počátky žlázové tkáně (odpovědné za produkci mateřského mléka). Zbývajícím (hlavním) objemem prsu jsou svaly, kůže, pojivová tkáň a podkožní tuk.
 • Se vzestupem hladin prolaktinu a progesteronu charakteristických pro těhotenství je stimulováno dozrávání buněk žlázových tkání v mléčných žlázách: zvyšuje se objem, stává se podobným hroznovému kartáčku, kde mléčné větve jsou „větvemi“, podél nichž mléko produkované tkání.
 • Růst mléčných lalůček vede k protažení pojivové tkáně a kůže, což se stává důvodem pro pocit plnosti a bolestivého tlaku na hrudník. Pocity se zhoršují dotykem a (zejména) náhodnými mrtvicemi a jsou výraznější přesně během počátečního těhotenství..
 • Důsledkem zvýšení hladin prolaktinu je zvýšení citlivosti kůže samotné bradavky a její báze.
 • V procesu laktace se také zvyšuje oxytocin (hormon, který ho reguluje) - to také přispívá ke vzniku bolesti.
 • V krvi také zvyšuje hladinu gonadotropinu, který má přímý účinek na mléčné žlázy nastávající matky.

Jak snížit bolest na hrudi - rady lékaře nastávajícím matkám

Uvolněte utrpení pomocí následujících pokynů:

 • Pravidelně provádíme lehkou masáž prsou (od druhé poloviny těhotenství při této masáži buďte opatrní, aby nedošlo k předčasnému porodu). Například, tření prsu namočené ve studené vodě, tvrdý froté ručník (3-5 minut). Nebo kontrastní sprcha.
 • Ztužíme prsa a častěji pro ni zajišťujeme vodní / vzduchové lázně pro prevenci laktační mastitidy.
 • Nevzdávejte se radosti z ranních cvičení. Přirozeně si vybíráme speciální cvičení pro nastávající matky. Pomohou zůstat v dobré kondici a snížit úroveň bolesti..
 • Vybereme správné a kvalitní spodní prádlo pro těhotné ženy (již od 1 týdne). Žádné kosti, extra švy, nadměrné oříznutí. Materiál je výhradně přírodní (bavlna), velikost je tak, že podprsenka není stísněná a současně dokonale podepírá hrudník, pásy jsou široké. V noci můžete spát přímo v něm a odlétat na několik ranních hodin k normalizaci krevního oběhu.
 • Pravidelně myjeme naše prsa teplou vodou a opouštějí oblíbené hygienické výrobky (zasychají pokožku).
 • Pravidelně konzultujeme s gynekologem a savcem.
 • Jsme naladěni pouze na pozitivní emoce.

Denní rituál péče o prsu pomůže nejen zmírnit bolest, ale také vhodně připraví kojení na krmení a sníží také riziko vzniku mastopatie..

Proč bolest v prsou během těhotenství

Víte, který symptom je jedním z prvních, který signalizuje početí? Mléčné žlázy se zvětší a zvětší. A dnes si povíme o tom, jak bolí hrudník během těhotenství, proč jsou nepříjemné pocity a jak se s nimi vypořádat.

Bolest prsu během těhotenství - příčiny

U 90% žen dochází k vnějším a vnitřním změnám v mléčných žlázách dlouho před výskytem dalších příznaků těhotenství - tělo se začíná intenzivně připravovat na krmení již narozeného dítěte.

Ženská prsa je žláza, která se skládá z alveol obklopených 24 laloky. Po početí se na pozadí hormonálních změn počet laloků zvyšuje, mléčné kanály se začínají rozšiřovat - takové změny vyvolávají podráždění nervových zakončení, roztahování vláken pojivové tkáně, napětí na hrudi, začíná bolet.

Kromě bolesti a zvětšení mléčných žláz o asi 1 velikost, ženské prsa po početí podstoupí další změny:

 • bradavky a kůže kolem nich ztmavnou, což je způsobeno zvýšenou syntézou hormonální pigmentace;
 • bradavky vyčnívají, na uzlech se tvoří uzly, nazývají se hlízy z Montgomery;
 • svědění, pálení kůže mléčných žláz;
 • na pozadí zvýšeného krevního oběhu přicházejí žíly, na žlázách se objevuje cévní síť;
 • jak se mléčné kanály rozšiřují, žlázy ztuhnou, objevuje se neustálý pocit těžkosti;
 • se zvětšující se velikostí mléčných žláz se vytvářejí strie (striae) - to je způsobeno tím, že kolagenová vlákna nemohou odolat zvýšenému zatížení, začnou se trhat, bohužel je nemožné takovou vadu odstranit po porodu.

Ihned po početí se hormon hCG začíná v těle ženy aktivně vytvářet - právě tato látka pomáhá zvyšovat, otokovat mléčné žlázy.

Jiné hormony jsou také zodpovědné za výskyt bolesti na hrudi - estrogen se podílí na stimulaci mléčných kanálků, progesteron urychluje tvorbu žlázové tkáně.

Bolest v mléčných žlázách nastává, když se zvětšují - tuková pojivová tkáň se začíná natahovat, což způsobuje dojem tahání, bolestivé pocity.

Bolest na hrudi však může být způsobena nejen těhotenstvím, ale měli byste být ostražití, pokud jen jedna mléčná žláza bobtná a zvyšuje - může to být projev mastopatie, mastitidy, nádorů různého původu..

Jak se vypořádat s nepohodlí

Ženy popisují bolest na hrudi během těhotenství různými způsoby - štípání a pálení v bradavkách, často se vyskytuje závažnost mléčných žláz, přecitlivělost, kolostrum. Abyste se cítili méně nepohodlně, musíte k problému správně přistupovat.

Jednoduché tipy pro snížení bolesti na hrudi:

 1. Vyberte si pohodlnou podprsenku - vhodné jsou modely pro těhotné ženy se širokými řemínky, štěrbinami a extra švy, vždy vyrobené z prodyšných přírodních materiálů. Poháry by měly mléčné žlázy dobře zvednout a podepřít, aby nedocházelo k problémům s krevním oběhem a přetížením.
 2. Se zvýšenou citlivostí bradavek je lepší spát v podprsence.
 3. Pokud kolostrum začne vynikat, kupte si v lékárně speciální absorpční vložky.
 4. Pro vodní procedury používejte zvlhčující hygienické výrobky, prsa umývejte pouze teplou vodou, aby nedošlo k vysušení pokožky.
 5. Proveďte každodenní tření žláz vlhkým froté ručníkem, snadno masírujte svá prsa dlaněmi ve směru hodinových ručiček - tyto jednoduché postupy výrazně zlepšují proces krevního oběhu, snižují riziko přetížení tkání.
 6. Pravidelně provádějte gymnastiku, abyste posílili svaly na hrudi a zádech, plavání, jóga dobře pomáhá.
 7. Pro udržení krásy prsu po porodu pravidelně nanášejte krém na krk se silikonem, vitamínem E na oblast hrudníku a dekoltu..

Bolest na hrudi však není vždy normální a neškodný jev. Pokud se z bradavek uvolní krvavá nebo hnisavá tekutina, teplota se zvýší, bolest se stane nesnesitelnou, najdete vyrážky na kůži nebo těsnost v žlázách - okamžitě kontaktujte savce, ale nepropadejte panice předem.

Prsa během těhotenství neubližuje - to je špatné?

Obvykle se nepříjemné pocity na hrudníku objevují v raných stádiích, o 10 až 12 týdnů se syndrom bolesti znatelně snižuje nebo zcela zmizí, ale těsně před porodem se znovu objeví tažná bolest. Ale často si ženy nevšimnou žádné zvláštní změny v mléčných žlázách - není to děsivé, každé tělo reaguje jinak na těhotenství.

Horší je, že pokud se hrudník bolí, a pak se nepohodlí najednou zmizelo a stalo se to před 4 měsíci, ale takové situace nejsou důvodem k obavám, možná se tělo rychle přizpůsobilo nové poloze.

Je důležité si uvědomit, že s vývojem mimoděložního těhotenství bolest na hrudi přetrvává..

Pokud vám něco v průběhu těhotenství vadí, „nezkoušejte“ diagnózy jiných lidí, nepožádejte o radu své přátele a příbuzné, pouze o gynekologovi řekněte nepohodlí. Pamatujte, že jakýkoli stres v budoucí matce může vést k potratu.

Proč prsa během těhotenství nebolí - patologické důvody:

 1. Zmrazené těhotenství - dochází k patologii na pozadí infekčních chorob, poruch hormonálního systému, vývoje genetických abnormalit plodu. V této situaci tělo prožívá stres, protože již se začalo připravovat na narození dítěte, všechny probíhající procesy se náhle zastaví, hladina progesteronu klesá - nepříjemný pocit na hrudi zmizí. Pokud se žlázy náhle ochabnou, ztratí citlivost, proveďte neplánovaný ultrazvuk a poslouchejte srdeční rytmus embrya..
 2. Bolest může najednou zmizet za 3 až 4 týdny těhotenství, což často svědčí o patologii corpus luteum, které je odpovědné za produkci progesteronu. Tato situace se nazývá hrozba potratu - kvůli nedostatku hormonů se embryo nemůže správně usadit v endometriu, nachází se velmi blízko dělohy. Další příznaky - přetrvávající silná bolest v podbřišku nebo bederní oblasti, slabost, nevolnost. Pokud se tyto příznaky objeví, neodkládejte návštěvu u lékaře, včasná hormonální terapie pomáhá udržovat těhotenství.
 3. Hypofýza - téměř všechny hormony kromě progesteronu syntetizují hypofýzu. Pro nastávající matky je velmi důležitý hormon stimulující štítnou žlázu, který je nezbytný pro normální fungování štítné žlázy, a prolaktin - je zodpovědný za laktaci. Při poruchách hypofýzy po 5 až 7 týdnech těhotenství může bolest na hrudi zmizet. Nedostatek nezbytných hormonů je hlavní příčinou potratu v raných stádiích, vývoj vrozených abnormalit u dítěte, komplexní porody a těžké krvácení.

Absence bolesti na hrudi bez dalších projevů patologických procesů není neobvyklá, mléčné žlázy se stále připravují na krmení novorozence - nepřítomnost nepříjemných pocitů může být způsobena nízkou citlivostí nebo hladkými, spíše než náhlými hormonálními skoky. Naopak, pokud žlázy neustále bolí od početí do porodu, ale zároveň se cítíte dobře, není důvod k panice.

Závěr

Každá nastávající matka musí vědět, jaké změny nastávají v mléčných žlázách a v těle jako celku. Bolest na hrudi během těhotenství, zejména v raných stádiích, normální jev, při řádné a pravidelné péči se nepohodlí stává méně znatelným.

Řekněte nám v komentářích, jak vaše hrudník bolí během těhotenství, jak jste bojovali s nepohodlím. A nezapomeňte tento článek sdílet se svými přáteli na sociálních sítích.

Bolest na hrudi během těhotenství

Každý ví, že zdravá žena by neměla mít bolesti na hrudi. Možná jen trochu - během menstruace. I v této situaci však moderní lékaři doporučují pečlivě poslouchat pocity a určitě podstoupit vyšetření u savce a endokrinologa. Bolest na hrudi během těhotenství budoucích matek je proto vnímána jako něco hrozného. Ale zatímco čekáme na dítě, není důvod se bát. Nadměrná bdělost však také nebolí.

Když je bolest na hrudi během těhotenství normální?

Jen pár hodin po početí začíná v těle ženy zvláštní „restrukturalizace“. Nejprve se změní hormonální pozadí. V důsledku těchto změn se může objevit nevolnost, výtok z vagíny nebo dříve neobvyklé výkyvy nálad. To vše jsou časné známky těhotenství..

Navíc u mnoha žen začnou nosní kruhy ještě před zpožděním ztmavnout a hrudník sám se stává citlivějším a dokonce začíná bolet. To se děje pod vlivem hormonů. To je s jejich pomocí, že prsa nastávající matky se připravuje na rozhodující dobu - krmení dítěte.

Žena může také pozorovat další změny spojené s prsou:

 • Mírný otok mléčných žláz - zvětšení prsou;
 • Zveřejnění mléčných kanálků - mírné vylučování mleziva;
 • Zvýšený krevní oběh - žilní síť se stává viditelnou přes kůži.

K takovým změnám však nedochází vždy v prvním trimestru. Pokud však po nějaké době po nechráněném pohlavním styku bolí hrudník, může to být příznak těhotenství. Obzvláště často k tomu dochází u žen čekajících na své prvorozené. Nemusíte se bát bolesti. Nejčastěji nepohodlí zmizí do konce 12 týdnů.

Ve vzácných případech však může bolest přetrvávat po celou dobu těhotenství. V této situaci se musíte ujistit, že přináší minimální nepříjemnosti. Jak to udělat, promluvíme si později a nyní se zamyslíme nad tím, kdy během těhotenství stále bolí prsa a to není důvod k obavám..

Bezpečná bolest na hrudi v druhé polovině těhotenství

Od pátého měsíce se v těle ženy zvyšuje hladina estrogenového hormonu. Tento produkt endokrinních žláz připravuje matčino tělo pro budoucí narození. Jedním z jeho „vedlejších účinků“ je však zvětšení prsou a bolest na hrudi během těhotenství..

Nejčastěji je takový syndrom bolesti slabý. V tomto případě je bolest pravděpodobnější tahání nebo bolest. Často se objevuje v důsledku reakce na podchlazení nebo mírný tlak. Ale někdy hrudník bolí téměř neustále a bradavky se stávají tak citlivými, že bolestivě reagují i ​​na lehký kontakt s oblečením.

Pokud současně začala výroba mleziva, pak si ženy v oblasti bradavky také všimnou brnění, pálení nebo svědění. Není to strach. Stačí si koupit podprsenku pro kojící matky a včas vyměnit speciální vycpávky. Měli byste také pečlivě sledovat hygienu prsu a bradavky umýt při nejmenším znečištění. Někdy stačí vyměnit podprsenku, aby nedošlo k poškození hrudníku během těhotenství.

Volejte: +7 (495) 222-13-94

Když je bolest na hrudi důvodem k obavám?

Normálně bývá nejčastěji bolest na hrudi během těhotenství. Ale někdy to může znamenat vážné patologie. Například, pokud je bolestový syndrom jasně patrný pod prsem, může to znamenat, že žena má během těhotenství latentní edém. Bolest pod hrudníkem nebo ve středu hrudníku může také naznačovat srdeční stav..

Budoucí matka by měla být na pozoru i v případě, že její hrudník během těhotenství velmi bolí. Akutní bolest v mléčných žlázách může naznačovat vážné onemocnění. Například, ona upozorní, že žena vyvine lakostázu nebo mastitidu. V obou případech je nutné navštívit porodníka a vyléčit nemoc před porodem.

Laktostáza je stagnace mateřského mléka v potrubí. Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje po porodu. Pokud se však mateřské mléko začne formovat příliš brzy, můžete se s tímto problémem setkat během těhotenství. Rozpoznání stagnace mateřského mléka není obtížné:

 • Hrudník je bolestivý;
 • V mléčných žlázách se vytvářejí hrudky, které se při prohlídce snadno uchopí;
 • V místě těsnění se může objevit zarudnutí kůže;
 • Vyprázdnění hrudních cest způsobuje nepohodlí nebo je doprovázeno akutní bolestí.

Lactostáza se vyvíjí takto:

 1. Pokud je kanál nebo segment hrudníku sevřen oděvem nebo není zcela vyprázdněn, vytvoří se v něm mléčná trubice;
 2. Uzávěr mléka ucpává vývod potrubí a mléko zůstává v hrudním segmentu;
 3. Dlouhá stagnace mléka vyvolává výskyt mastitidy.

Mastitida je zánět mléčné žlázy. Nemoc může být infekční a neinfekční, ale v každém případě nebezpečná. Neinfekční mastitida je způsobena prodlouženou laktostázou a infekční varianta vývoje onemocnění se objevuje v důsledku nedostatečné hygieny bradavek.

Mléčné tajemství je prospěšné prostředí pro četné bakterie. Pokud kolostrum a zbytky mléka nejsou z bradavek včas odstraněny, pak bakterie po krátké době stoupají podél potrubí a způsobují zánět mléčné žlázy. To je málo příjemné. Toto onemocnění probíhá v akutní formě a je doprovázeno příznaky, jako jsou:

 • zhutnění, zdrsnění a zvětšení mléčné žlázy;
 • akutní bolest na hrudi, zhoršená nejmenším dotykem;
 • zarudnutí prsu;
 • celkové zvýšení tělesné teploty a zvýšení teploty kůže v místech zarudnutí.

Při absenci správné léčby (zejména pokud jde o infekční mastitidu) se v prsu tvoří absces. Abychom to eliminovali, musíte se často uchýlit k chirurgickému zákroku. Pokud se absces nezpracovává, nejprve se v mléce objeví nečistoty hnisu a poté vstoupí do ženské krve, která je plná vývoje sepse. Proto, s akutní bolestí na hrudi, musíte navštívit lékaře co nejdříve.

Jak snížit bolest na hrudi během těhotenství?

Abychom se zbavili syndromu bolesti, je nutné zjistit, proč bolí hrudník během těhotenství. Pokud je příčinou onemocnění, musíte ji naléhavě léčit. Pokud však jde o fyziologickou reakci těla na změnu hormonálního pozadí, můžete použít následující tipy:

 1. Noste pohodlnou podprsenku. A dávejte přednost produktu z přírodní tkaniny na širokých pásech, vždy bez kamenů a syntetických vložek. Vyměňte si podprsenku, jak se vaše prsa zvětšují, nemačkejte hruď a mléčné kanály.
 2. Od prvních dnů čekání na potomstvo masírujte svá prsa froté rukavicí. Pomůže vám to vyhnout se striím během těhotenství a způsobí mírné zdrsnění bradavek, což pozitivně ovlivní následné krmení dítěte. Po hygienických procedurách můžete také mírně natáhnout bradavky a kroužit, pokud to nezpůsobí nepohodlí.
 3. Od druhé poloviny těhotenství se ujistěte, že se zapojíte do kalení mléčných žláz. K tomu vám pomohou vzduchové koupele a omývání mírně chladnou vodou..
 4. Z důvodu citlivosti bradavek se pokuste v noci neodstraňovat podprsenku..
 5. Po kolostra použijte hygienické sterilní vycpávky. Prodávají se v lékárnách..
 6. K umývání prsou nepoužívejte sprchové gely ani běžné mýdlo. Kupte si dětské mýdlo nebo šampon pro tyto účely se značkou „hypoalergenní“.
 7. Provádějte denně celou řadu cvičení na hrudi. To vám umožní nejen vyhnout se bolesti v mléčných žlázách, ale také zachovat jejich tvar.

souhrn

Nakonec bych vás chtěl znovu varovat. Mnoho těhotných žen odmítá nosit podprsenku kvůli nepříjemným pocitům v oblasti mléčných žláz a bradavek. Nedělej to! Správně vybraná podprsenka zvedá hrudník a pomáhá zlepšit krevní oběh. Navíc toto spodní prádlo nedovolí mléčným žlázám, aby se v těhotenství prohýbaly.

Pokud odmítnete nosit podprsenku, je pravděpodobné, že dojde k narušení krevního oběhu v hrudníku a zablokování mléčných kanálků. A to, jak již víte, je plné laktostázy a následné mastitidy. Takže nemusíte riskovat, starejte se o svá prsa!

Dívky! Pojďme znovu.

Díky tomu se k nám odborníci pustí a odpoví na naše otázky!
Níže můžete také položit svou otázku. Lidé jako vy nebo odborníci odpoví..
Děkuju ;-)
Všechny zdravé děti!
Ps. To platí i pro chlapce! Je tu prostě více dívek ;-)

Proč bolest v prsou během těhotenství? Kdy bolest na hrudi zmizí? Jak zmírnit tento stav?

Často kladené otázky

Proč bolest v prsou během těhotenství?

Během těhotenství může mít žena bolesti na hrudi, které jsou nejčastěji způsobeny rostoucím plodem a změnami v jejím těle. Současně žádná žena není imunní vůči chorobám, které během těhotenství vznikají nebo se zhoršují a způsobují bolest na hrudi. Faktem je, že těhotenství je zvýšenou zátěží pro všechny orgány ženského těla. S takovým přetížením lze zjistit „slabá“ místa, která tělo snadno kompenzují mimo těhotenství. Proto je důležité rozlišovat mezi bolestmi spojenými s přirozenými změnami orgánů během těhotenství a bolestmi způsobenými zjevnou patologií..

Bolest na hrudi související s těhotenstvím

Změny během těhotenství, které přispívají k výskytu „neškodných“ bolestí na hrudi, mohou být způsobeny buď hormonálními, nebo anatomickými změnami v ženském těle. Bolest na hrudi se může objevit kdykoli během těhotenství. Bolest na hrudi nebo spíše bolest na prsou je často prvním příznakem těhotenství.

Příčiny bolesti na hrudi při normálním těhotenství mohou být:

 • Změny mléčných žláz. Hladina ženských hormonů začíná postupně stoupat od okamžiku, kdy oplodněné vajíčko vstoupí do dělohy. Ženské pohlavní hormony, jmenovitě estrogeny a progesteron, začínají ovlivňovat mléčnou žlázu, zatímco mnoho žen má bolestivé otoky mléčných žláz ještě před zpožděním menstruace. To je považováno za jeden z prvních příznaků těhotenství. Současně, blíže k 5. měsíci těhotenství, tj. Do 20. týdne, se zvětší velikost mléčných žláz v důsledku růstu žlázové tkáně, expanze a zvýšení počtu mléčných kanálků a vylučování mléka. Během tohoto období jsou možné bolestivé pocity, pocit plnosti nebo nepohodlí v důsledku otoku mléčných žláz v souvislosti se zahájenou produkcí mléka. Těžkost na hrudi také nastává v důsledku zvýšení průtoku krve do mléčné žlázy. Proud krve je také příčinou vzniku žilního vzoru na hrudi, což je považováno za normální. V pozdějších fázích může být nepohodlí spojeno s vylučováním mléka a jeho pohybem po mléčných cestách, jakož i se stagnací mléka v mléčných žlázách. Současně se pod váhou zvětšených mléčných žláz zvyšuje zatížení ramenního pletence a žeber, což může také způsobit bolest na hrudi.
 • Rozšíření dělohy. V pozdním těhotenství, po 24 týdnech, děloha, s její horní částí, dosáhne bránice (to je svalová deska mezi hrudníkem a břišní dutinou, účastnící se aktu dechu), postupně na ni začne vyvíjet tlak zdola. Zvyšující se bránice až na 4 cm způsobuje těhotná děloha určité přemístění orgánů v hrudní dutině, zejména srdce, plic a jícnu. Samotný tento stav nezpůsobuje bolest, ale může způsobit nepříjemné dýchání, bušení srdce (často pociťované jako silné údery na hrudník), pálení (pálení žáhy). V některých případech může dojít ke kompresi mezikostálních nervů..
 • Rozšíření hrudníku. Během těhotenství prochází hrudník, stejně jako ostatní části kostry, některým změnám. Hormonální pozadí těhotenství pomáhá změkčit vazy a chrupavky mezi kostmi, v důsledku toho se vzdálenost mezi kloubními povrchy zvětšuje. To se týká hlavně 8 - 10 párů žeber, které se nazývají falešná žebra, protože každé žebro se připojuje k chrupavce horního žebra a ke hrudní kosti jsou všechny spojeny společným obloukem. 11 a 12 párů žeber nejsou vůbec připojeny ke hrudní kosti, jejich konce jsou volné. To vede k určité vzdálenosti žeber od hrudní kosti, přičemž získává mírně vodorovnější polohu, což může způsobit bolest na hrudi.
 • Špatné trávení. Nějaká porucha trávení je společná pro všechny těhotné ženy. V raných stádiích je zaznamenáno časté zvracení, díky kterému může být poškozena sliznice jícnu. Navíc těhotný hormon progesteron působí na chlopně mezi žaludkem a jícnem a způsobuje jeho uvolnění. Výsledkem je, že část obsahu žaludku je vrácena zpět, což způsobuje pocit pálení žáhy nebo pálení za hrudní kost. To je také usnadněno pohyby plodu ve třetím trimestru, když děloha dosáhne bránice (její pohyby mohou být přeneseny do bránice a způsobit bolest v hrudi).

Bolest na hrudi bez těhotenství

Bolest na hrudi bez těhotenství zahrnuje všechna onemocnění, která se mohou vyvinout u těhotné ženy. Přesněji řečeno, všechna tato onemocnění se obvykle vyskytují u ženy před těhotenstvím, ale nová zajímavá situace způsobuje zhoršení těchto patologií. Při správném plánování těhotenství, tj. Důkladném vyšetření budoucích rodičů před početím, se včas diagnostikují chronické nemoci ženy, takže lékař „dokáže“ kompenzovat stav postiženého orgánu, eliminovat nebo zmírnit provokativní a rizikové faktory.

Bolest na hrudi je často spojena se srdcem, ale v hrudníku se mohou „bolet“ i jiné orgány.

Bolest na hrudi se vyskytuje s patologií nebo přetížením následujících orgánů:

 • mléčné žlázy;
 • srdce;
 • velké cévy (aorta, plicní tepna);
 • plíce;
 • průdušky;
 • membrána;
 • jícen;
 • žaludek;
 • žlučník;
 • svaly hrudníku
 • žebra a klouby hrudníku;
 • páteř.

Příčiny bolesti na hrudi během těhotenství

Patologie

Mechanismus bolesti

Bolest funkce

Přidružené příznaky

Infarkt

Srdeční infarkt je způsoben narušením krevního oběhu v srdečním svalu. Nedostatek krve způsobuje ostré kyslíkové hladovění, takže srdce začne vysílat „signály“ ve formě bolesti.

Za hrudní kosti je bolest, obvykle se vyskytuje při fyzické námaze. Bolest způsobí, že se žena přestane pohybovat. V klidu bolest zmizí.

Studený

(akutní respirační infekce, akutní respirační infekce)

Akutní infekce dýchacích cest často způsobují kašel. Dlouhodobý kašel způsobuje přetížení prsních svalů.

Bolest na hrudi během kašle, stejně jako pocit těsnosti mimo kašel.

U akutních infekcí dýchacích cest se vyskytuje rýma, horečka, bolest svalů, pocení a kašel..

Neuróza

U takzvané neurózy nebo vegetativně-vaskulární dystonie může být bolest na hrudi způsobena bušení srdce, zvýšenými kontrakcemi srdce a křečí svalu hrudníku.

Bolest je obvykle spojena s emočním přetěžováním. Těhotenství může být odvráceno od pocitu bolesti, pokud obrátíte její pozornost na něco jiného.

Pocení, bušení srdce, zvýšení nebo snížení krevního tlaku, dušnost, podrážděnost.

Intercostal neuralgia

Intercostal neuralgia je stav ve kterém nastane komprimace nervů, které jdou podél žeber. Příčinou intercostální neuralgie během těhotenství je změna polohy žeber ve spojení s rostoucí dělostí a podvrtnutím mezi kloubními povrchy žeber. Jako výsledek, nervy s ostrým pohybem mohou “se protáhnout”, působit bolest podél žeber. Další příčinou tohoto typu neuralgie je stlačení nervů v hrudních obratlících s osteochondrosou.

Ostrá bolest v oblasti hrudníku (vpravo nebo vlevo), někdy podél žeber (přední, přední), vznikající nárazovým pohybem, otáčením těla, zvedáním závaží, kašlem, kýcháním, smíchem, v době hlubokého dechu. Bolest obvykle netrvá dlouho.

Obvykle neexistují žádné další příznaky, ale u žen se zvýšenou citlivostí na bolest, závratě, nedobrovolné močení, nevolnost se mohou objevit „mouchy“ před očima.

Srdeční vady

Srdeční vady mohou způsobit bolest v oblasti srdce jako infarkt. Méně často, jako bolest, se žena cítí silným srdečním rytmem na hrudi s rychlým srdečním tepem nebo zvýšením hmoty srdečního svalu.

Povaha bolesti je obvykle stejná jako u infarktu. Bolest se vyskytuje při fyzické námaze, po odebrání velkého množství tekutiny uvnitř, po zvracení, na pozadí zvýšeného krevního tlaku.

U těžkých srdečních vad může u ženy dojít k srdečním arytmiím (nepravidelný srdeční rytmus), otokům, těžké dušnosti, blednutí nebo modré tváři.

Peripartální kardiomyopatie

Peripartální kardiomyopatie je náhlé oslabení srdečního svalu, které vede k srdečnímu selhání (snížená pumpovací funkce srdce). Přesná příčina onemocnění není známa, předpokládá se, že účinek hormonů (prolaktin, relaxin) na srdeční sval.

Bolest na hrudi se objevuje v posledních měsících těhotenství a po porodu (v prvních 5 měsících). Běžně se při cvičení vyskytuje bolest ve formě pocitu nepohodlí nebo zvýšeného srdečního rytmu..

Místo bolesti na hrudi se těhotná žena častěji obává o těžkou dušnost s nejmenší fyzickou námahou a otokem dolních končetin, jakož i o poruchy srdečního rytmu a závratě.

Hypertrofické kardiomyopatie

Tento typ patologie srdečního svalu je charakterizován prudkým a nepřiměřeným nárůstem hmotnosti srdečního svalu, zejména v blízkosti srdečních chlopní, což narušuje přívod krve do samotného srdečního svalu a do celého těla.

Bolest srdce.

Dýchavičnost, závratě, mdloby, přítomnost podobné nemoci u příbuzných, změny EKG (elektrokardiogram), poslech stetoskopu nad srdcem.

Aneurysma hrudní aorty

Aneurysma hrudní aorty se nazývá cévní expanze největší tepny vycházející ze srdce v oblasti hrudníku. S expanzí existuje riziko rozvrstvení stěny, to znamená pronikání krve mezi vrstvami stěny tepny s postupným prasknutím. Tento život ohrožující stav způsobuje silnou bolest..

Velmi silná bolest na hrudi, která se šíří dozadu, páteř. Bolest je vlnobarevná, to znamená, že se zesiluje, poté se snižuje.

Obvykle se zaznamenává prudký pokles krevního tlaku, závratě, mdloby, bušení srdce.

Refluxní ezofagitida

Refluxní ezofagitida je onemocnění způsobené absorpcí žaludečního obsahu do jícnu prostřednictvím prosakující jícnové žaludeční chlopně. Jak bylo uvedeno výše, tento ventil se během těhotenství „uvolňuje“, takže pokud žena měla před těhotenstvím refluxní ezofagitidu, obvykle se zhoršuje. To je také usnadněno změnou polohy bránice v pozdějších stádiích, protože když se změní anatomické umístění bránice, změní se také anatomie jícnu a žaludku, což přispívá k zpětnému pohybu jídla.

Pálení za hrudní kostí, ke které dochází po jídle a v noci ve vodorovné poloze. V některých případech se pálení šíří na krk, záda a paže..

Může se objevit kašel, dušnost.

Roztržení jícnu

Ruptura jícnu u těhotných žen je obvykle pozorována na pozadí silného zvracení. S nekoordinovanou aktivitou horních a dolních svěračů jícnu, to znamená, když je horní svěrač hrtanu uzavřen a žaludek se stahuje. V důsledku toho tlak uvnitř jícnu prudce stoupá a dochází k lineárním (podél) prasklinám sliznice jícnu.

Akutní bolest za hrudní kostí, která sahá až ke krku nebo žaludku, nastává po intenzivním zvracení nebo traumatu.

Zvracení krví, dušnost, praskání pod kůží (hromadění vzduchu), horečka, zimnice.

Biliární dyskineze

Dyskineze se nazývá narušení motorické funkce. Biliární dyskineze je buď tendence ke křečím žlučníku, nebo jeho laxnost. Oba stavy se projevují bolestí, zejména v přítomnosti kamenů v žlučových cestách (onemocnění žlučových kamenů) nebo zánětu žlučníku (cholecystitida)..

Bolestná tupá bolest napravo pod žebra, která přetrvává (neprobíhá hned), dává pravé lopatce, dochází po hojném množství tuku.

Nevolnost, zvracení, poruchy stolice, hořkost v ústech, nažloutnutí kůže.

Pneumotorax

Pneumotorax je stav, kdy vzduch vstupuje do pleurální dutiny (membrána kolem plic), stlačuje plíce a zabraňuje dýchání. Pneumotorax se může vyskytovat u naprosto zdravých žen (obvykle v tomto případě příčinou je trauma) nebo u žen s chronickými plicními chorobami.

Náhlá akutní bolest, která vyzařuje na rameno, se během dýchání zesiluje.

Útok udušení, přítomnost určitých rizikových faktorů (chronické onemocnění plic, trauma, vysoký růst a špatná postava pacienta).

Perikarditida

Perikarditida je zánět perikardiálního vaku. Při otírání zanícených listů srdečního vaku proti sobě dochází k bolesti.

Ostrá bolest ve středu hrudníku nebo mírně doleva, která se stává výraznější v poloze na zádech a snižuje se v poloze vsedě s tělem nakloněným dopředu.

Změní se EKG a poslouchá perikardiální hluk třením se stetoskopem.

Plicní embolie

Plicní tromboembolie je nebezpečná patologie, při které krevní sraženina (trombus) vstupuje do velké nebo malé větve plicní tepny (opouští pravou stranu srdce). Výsledkem je, že část plic, která dostávala krev z trombu, ucpaná tepna úplně „vypne“ bez přijetí krve a proces výměny plynu je v ní přerušen..

Akutní bolest na hrudi, horší při dýchání. Na rozdíl od srdečního infarktu se náhle objevuje bez ohledu na fyzickou aktivitu.

Palpitace srdce, hemoptýza, udušení, prudký pokles krevního tlaku, přítomnost rizikových faktorů (žilní onemocnění dolních končetin, krevní sraženiny v srdeční dutině), změny EKG.

Kostní chondritida

(Titzova choroba)

Rib chondritida je léze kloubů mezi horními žebry a hrudní kostí. Toto onemocnění postihuje vazy a chrupavky obvykle po poranění a způsobuje otoky a poškození těchto tkání..

Bolest v horní části hrudníku, obvykle jednostranná, ale může se šířit po celé přední straně hrudníku, krku, ramene. Bolest se může zvýšit během pohybu a emočního stresu, jakož i při dýchání a kašli. Obvykle bolest netrvá dlouho, ale může přetrvávat po dlouhou dobu, periodicky se zvyšuje a oslabuje.

Bolestivost a otok v oblasti postiženého žebra je určován dotykem, ale nedochází k zarudnutí kůže.

Fibromyalgie

Fibromyalgie je nemoc nespecifikované (pravděpodobně autoimunitní nebo neurologické) povahy, která postihuje mnoho svalů, včetně meziregální. Charakteristickým rysem této patologie je přítomnost tzv. Spouštěcích nebo spouštěcích bodů, při stisknutí můžete vyvolat bolest.

Obvykle je bolest lokalizována na dvou stranách hrudní kosti v horní části hrudníku, horší při stisknutí.

Bolest hlavy, nespavost, bolest v jiných svalech, bolest břicha, porucha stolice často doprovázejí tuto patologii.

Zlomenina žeber

Zlomenina žeber je porušením integrity kosti, zatímco se vytvářejí fragmenty kosti, je periosteum natažené nebo roztrhané, ve kterém jsou umístěny konce bolesti.

Bolest na hrudi při vdechování (bolest způsobuje, že se zhluboka nadechne a povrchově dýchá), zatímco na straně zlomeniny hrudník začíná zaostávat při dýchání.

V místě zlomeniny je patrné krvácení, otok, „krok“ (pokud existuje směs fragmentů).

Mastitida

Mastitida je zánět mléčných žláz. Obvykle se vyskytuje u žen po porodu, ale vyskytuje se také u těhotných žen s nedodržováním osobní hygieny a stagnací mléka. Zánět způsobuje silné otoky prsní tkáně, která stlačuje nervové zakončení a způsobuje bolest..

Praskající bolest, která zesiluje tlak na žlázu.

Zčervenání kůže nad mléčnou žlázou, zvýšení místní (nad žlázou) a celkové tělesné teploty, zvýšení velikosti zanícené žlázy a také vypuštění z bradavky.

Laktostáza

Laktostáza je stagnace mléka v mléčné žláze. Obvykle se vyskytuje po porodu, kdy začíná produkce mléka, ale kvůli předčasnému vyprázdnění se hromadí v mléčné žláze. Expanze potrubí způsobuje bolest.

Prasknutí bolesti, obvykle na obou stranách (na rozdíl od mastitidy, která je obvykle jednostranná).

U lakostázy neexistují žádné známky zánětu charakteristické pro mastitidu, což umožňuje rozlišit tyto dva stavy.

Mastopatie

Mastopatie se nazývá hormonálně závislé změny v prsní tkáni - její žlázové části a vývodech, s častým vytvářením hustých bolestivých uzlů a jizev. K samotné bolesti dochází v důsledku zablokování mléčných kanálků a otoku žlázové tkáně.

Roztržení bolesti v jedné nebo (častěji) obou mléčných žlázách. Obvykle pozorováno u ženy před těhotenstvím.

Obvykle v kombinaci s podrážděností, otoky. Před početí mohla žena pozorovat nepravidelná období.

Srdeční patologie jsou jedním z běžných problémů, které se během těhotenství zhoršují. Těhotná žena si nemusí být vědoma vrozených nebo získaných srdečních chorob, různých poruch v rytmu a funkci srdečního svalu, protože srdce má velký potenciál kompenzovat mnoho poruch prostřednictvím začlenění adaptačních mechanismů. Těhotenství zvyšuje stres srdce. V časných stádiích těhotenství je tato zátěž způsobena zvýšením množství krve a výskytem dalšího oběhového systému mezi děloží a plodem - děložně-placentární cirkulace. V pozdním těhotenství je zátěž srdce způsobena změnou polohy v hrudi. Jak plod roste a velikost dělohy roste, srdce získává vodorovnější polohu, jako by „lže“ na bránici. To je způsobeno tím, že zvětšená děloha, dosahující bránice, na ni začíná vyvíjet tlak zdola.

Dalším důležitým bodem exacerbace srdeční patologie během těhotenství je aktivace systému srážení krve. To je výraznější v pozdějších stadiích těhotenství, protože tělo se musí připravit na porod, tj. Na krvácení, které musí být rychle zastaveno. Míra zastavení krvácení závisí na aktivitě koagulačních faktorů a dalších indikátorech koagulogramu (krevní test na stav parametrů krevního koagulačního systému). Když je koagulační systém příliš aktivní, může sebemenší poškození uvnitř cévy, například zásobování srdečního svalu, vést k vytvoření krevní sraženiny v této cévě. A to zase vede k infarktu..

Jak prsa bolí během těhotenství?

Chcete-li rozlišit mezi bolestí na hrudi způsobenou vážnými zdravotními problémy a bolestí, která se vyskytuje téměř u všech těhotných žen z nějakého důvodu, musíte věnovat pozornost povaze bolesti na hrudi. „Podstatou“ bolesti je to, jak žena popisuje její nepohodlí. Nejdůležitějším indikátorem patologie je rostoucí bolest na hrudi, která vyžaduje použití léků proti bolesti a často neprochází ani na pozadí.

Během těhotenství může mít bolest na hrudi následující charakter:

 • pocit mravenčení;
 • ostrá bolest;
 • hořící;
 • bodová bolest;
 • otravná bolest;
 • vystřelující bolest;
 • pocit stlačení nebo těžkosti v hrudi;
 • pocit plnosti.

Aby bylo možné rozlišit mezi „nebezpečnou“ bolestí na hrudi těhotných žen a „neškodnou“, je třeba vyloučit tzv. „Červené vlajky“ - jedná se o příznaky naznačující akutní problém, který vyžaduje rychlou identifikaci a léčbu.

Mezi „červené vlajky“ pro bolest na hrudi těhotných žen patří:

 • náhlý nástup bolesti;
 • bolest na hrudi, která se šíří na obě horní končetiny (paže), záda, dolní čelist;
 • bolest na hrudi, která trvá déle než 15 minut;
 • dušnost;
 • nízký tlak;
 • bušení srdce (více než 90 úderů za minutu) nebo příliš vzácné (méně než 50 úderů za minutu);
 • hemoptysis;
 • bolest, která se vyskytuje během cvičení nebo s intenzivním emočním stresem;
 • otoky kotníků.

Pokud se bolest zesiluje tlakem, jedná se obvykle o muskuloskeletální bolest nebo bolest způsobenou zánětlivým procesem v mléčné žláze. Poškození orgánů umístěných uvnitř hrudní dutiny nezpůsobuje bolest, která se zvyšuje s tlakem. Onemocnění vnitřních „hrudních“ orgánů je indikováno bolestí, která zesiluje nebo oslabuje v určité poloze těla nebo je spojena s fyzickou aktivitou.

Někdy může mít žena nepříjemné pocity a pocit pálení za hrudní kostí pro bolest, která je cítit se pálením žáhy. Za zmínku stojí. Pokud je pocit pálení za hrudní kostí doprovázen příznaky zažívacího traktu, objevuje se na břiše, zmizí po jídle, je pravděpodobné, že se žaludeční šťáva dostane zpět do jícnu. Pokud se při fyzické námaze objeví pálení žáhy v kombinaci se srdečním rytmem, dušností a kašlem, během odpočinku zmizí, může to být příznak infarktu.

Kdy bolest na hrudi prochází během těhotenství?

Bolest na hrudi může „zmizet“ po 12 týdnech těhotenství. Nepanikařte, protože po 5 měsících se hlavní endokrinní orgán (produkující pohlavní hormony) stává placentou, nikoli vaječníky. Placenta normalizuje hormonální pozadí, takže nadměrný vliv ženských pohlavních hormonů je výrazně snížen. Současně, pokud bolest na hrudi náhle zmizí před 12 týdny, může to být známkou potratu. Pokud těhotenství „zamrzne“, to znamená, že plod přestane růst nebo jsou v děloze přítomny pouze fetální membrány, hladina hormonů prudce klesá, hormonální pozadí těhotenství se mění a bolest na hrudi zmizí. Žena si však může všimnout, že dříve oteklá prsa náhle zjemnila a vypustila. V případě výskytu takových příznaků se poraďte s lékařem.

Obvykle před narozením žena poznamenává, že nepříjemný pocit v její hrudi zmizel nebo se stal méně výrazným. Důvodem této „úlevy“ je snížení hladiny prolaktinu, hormonu, který stimuluje produkci mléka v mléčných žlázách. Před porodem dochází v mozku ke změnám, neuroendokrinní systém mění „prioritu“ zachování těhotenství na „prioritu“ nástupu porodu a mění hormonální pozadí ženy. Během tohoto období se žena obává bolesti v břiše, a nikoli na hrudi, což je také zcela normální - příprava dělohy na porod. Současně se u mnoha žen před narozením nepohodlí na hrudi zvyšuje.

Bolest prsu během těhotenství nemusí zmizet, pokud je citlivost mléčných žláz na hormony vysoká. To znamená, že i při normální hladině hormonů bude mléčná žláza reagovat stejným způsobem, jako by byla vysoká. Glandulární tkáň a kanály budou v tomto případě růst aktivněji. Pokud má těhotná žena tendenci k otokům, pak to také přispívá k zachování bolesti na hrudi, protože mléčná žláza může také bobtnat, což způsobuje pocit plnosti.

Co dělat, když bolest prsu během těhotenství?

Pokud je na hrudi bolest, musí se žena vždy poradit s lékařem, i když bolest rychle prochází (toto je mimochodem nebezpečnější známkou, než kdyby bolest přetrvávala během dne ve formě mírného nepohodlí). Žena nemůže samostatně rozlišovat mezi „nebezpečnými“ bolestmi na hrudi a „neškodnými“ bolestmi. Zvláštní pozornost by měla být věnována bolesti, která odpovídá popisu „červených vlajek“. V případě náhlé bolesti na hrudi u těhotné ženy, která je spojena se zvýšením nebo snížením krevního tlaku, těžkými bušení srdce, závratě a dokonce mdloby, je třeba zavolat sanitku..

Vyšetření těhotné ženy se stížnostmi na bolest na hrudi zahrnuje následující studie:

 • vyšetření a prohmatání mléčných žláz a hrudníku;
 • elektrokardiografie (EKG);
 • ultrazvuk (ultrazvuk) mléčných žláz, ultrazvuk srdce, velké cévy, jakož i svaly, klouby a kosti;
 • obecný krevní test, obecná analýza moči a obecná fekální analýza;
 • krevní test na srdeční markery;
 • koagulogram;
 • analýza sputa (je-li kašel).

V případě pozměněných analýz a údajů o instrumentálním výzkumu ji vedoucí porodník-gynekolog pošle k podrobnému vyšetření tak úzkým odborníkům, jako je kardiolog, pulmonolog, traumatolog, neurolog, mamolog, gastroenterolog.

Pokud existuje podezření na nádor prsu (zejména pokud se jedná o dědičnost, těhotenství starší 35 let, existují laboratorní ukazatele přítomnosti nádoru), lékař (mamolog) nabídne těhotné ženě podstoupit ultrazvuk prsu nebo studii zvanou mamografie. Na rozdíl od mamografie s ozářením (ve skutečnosti rentgenovým vyšetřením prsu) je však během těhotenství nahrazena elektroimpedanční mamografií, při které nedochází k žádné radiační expozici.

Jak zmírnit bolest na hrudi během těhotenství?

Lékaři nedoporučují používat léky proti bolesti k úlevě od bolesti na hrudi během těhotenství, protože většina z nich představuje pro plod jasné (prokázané) nebo potenciální nebezpečí. Bolest na hrudi spojená s těhotenstvím nevyžaduje léčbu. Když je hormonální pozadí stabilizováno, přechází na sebe. Jiné patologie vyžadují léčbu, ale s ohledem na délku těhotenství a závažnost patologie si mohou lékaři zvolit různé způsoby léčby.

Zmírnění bolesti na hrudi u těhotných žen se provádí následujícími metodami:

 • řádná péče o prsa;
 • výživa;
 • léčba drogami;
 • masáže a další techniky ruční léčby, jako je ruční terapie, osteopatie;
 • lidové recepty.

Správná péče o prsa

Žena by měla používat podprsenky, které nemačkají mléčné žlázy, jsou vyrobeny z přírodních tkanin, mají široké popruhy, ale bez krajky a ozdob, které mohou způsobit trauma bradavek a kůže. V noci a pokud možno během dne po dobu několika hodin by měla být podprsenka odstraněna, aby se usnadnil průtok krve. V pozdním těhotenství, kdy je kolostrum již vylučováno (první část mléka během těhotenství), by měla žena používat prsní absorpční obložení. Nezapomeňte sledovat čistotu bradavek a kůže na hrudníku, ale také to nestojí za to, abyste si to silně otřeli. Chcete-li chránit pokožku před vysušením, musíte použít zvlhčovače. Pro zlepšení krevního oběhu v mléčné žláze (pokud bobtná v důsledku otoku), můžete použít masážní techniky (měli byste se nejdříve poradit se svým lékařem).

Výživa

Pokud je příčinou bolesti na hrudi pálení žáhy způsobené refluxní ezofagitidou, měla by těhotná žena dodržovat některá doporučení. Bezprostředně po jídle nemůžete zaujmout vodorovnou polohu, protože reflux žaludečního obsahu nastává pasivně, pokud jsou jícen a žaludek umístěny na stejné úrovni. Pro snížení závažnosti pálení žáhy nejezte kořenitá, kořenitá nebo kyselá jídla. Můžete použít kefír, mléko, které normalizují kyselost žaludku. Známá soda, která se používá ke snížení kyselosti žaludku, se nepoužívá během těhotenství, protože může dramaticky změnit rovnováhu kyseliny a báze v těle (částečně může soda vstoupit do krevního oběhu). Změna této rovnováhy ovlivňuje funkci ledvin, které během těhotenství pracují ve zvýšeném režimu. Navíc u těhotných žen má svěrač jícnu tendenci být v uvolněném stavu a použití sodovky může tuto relaxaci zvýšit, protože oxid uhličitý se tvoří ze sodovky v důsledku chemických reakcí v žaludku (má tendenci uvolňovat svalová vlákna).

Pokud je bolest způsobena biliární kolikou, lékař doporučí těhotnou stravu s omezeným množstvím tuku.

Léčba drogy

Léčba léků na bolest na hrudi u těhotných žen není zaměřena na zmírnění symptomu, tj. Bolesti, ale na odstranění příčiny. Některá léčiva se používají pro akutní záchvat bolesti v dávce, kterou lékař zvolí individuálně. Většinou se používají léky ze skupiny nehormonálních protizánětlivých léků (nesteroidní protizánětlivé léky). U některých zástupců této skupiny a skupiny antispasmodik (léků, které zmírňují svalové křeče) je prokázána relativní bezpečnost používání během těhotenství. Takové léky zahrnují ne-shpa a paracetamol. Přesná dávka by měla být zvolena lékařem po posouzení přínosů a rizik užívání léku. Pokud existují jiné způsoby, jak zmírnit bolest, lékař tyto léky předepíše.

K léčbě srdeční patologie během těhotenství se obvykle používají diuretika, léky, které mají kardioprotektivní účinek (zpomalují puls, zlepšují krevní oběh a snižují potřebu kyslíku v srdečním svalu).

U častých akutních infekcí dýchacích cest a nachlazení jsou těhotným ženám předepisovány vitamínové přípravky, léky, které zvyšují imunitu.

Masáže, manuální terapie a osteopatie

Tyto metody ručního působení na svaly a vazy na hrudníku jsou účinné zejména pro intercostální neuralgii, osteochondrózu hrudní páteře, fibromyalgii, tj. Pro bolest způsobenou podrážděním nervů a svalovým křečem. Díky působení na body bolesti a obnovení správné polohy obratlů se doktorovi podaří uvolnit svalové křeče a odstranit bolest.

Se slabými svaly hrudníku a zad, s osteochondrosou může lékař doporučit, aby těhotná žena provedla fyzické cvičení. Silné svaly na zádech a hrudi drží obratle a žebra v poloze, což brání jejich přemístění a protažení nervů.

Lidové recepty

Lidová léčiva jsou účinná při zmírnění určitých příznaků, jako je pálení žáhy, bolest v neuróze, palpitace, bolest způsobená kašlem a zažívací potíže. Je důležité vědět, že většina bylin je kontraindikována během těhotenství, navzdory zjevné bezpečnosti přírodních léčivých přípravků. Zejména se vyhněte časným odvarům..

Pro bolest na hrudi můžete použít následující lidové recepty:

 • Obálky na pálení žáhy. Z lidových léčivých přípravků, které urychlují hojení žaludeční sliznice a snižují pálení žáhy, se používá rostlinný olej (při pálení žáhy lžíci), bramborová šťáva, mrkvová šťáva, ořechy a semena.
 • Uklidňující odvar. Je dovoleno používat kořen valeriána. Vezměte 10 gramů suchého kořene a nalijte 200 ml vroucí vody. Dále musíte vše držet ve vodní lázni půl hodiny, zavřít víko a nechat vychladnout. Když se vývar ochladí, musí být filtrován. Můžete vzít 1 polévkovou lžíci 4krát denně po dobu 2 týdnů. Odvar umožňuje normalizovat krevní tlak, snížit srdeční frekvenci a také zlepšuje trávení a spánek. To vše pomáhá zmírnit neurotickou bolest na hrudi..
 • Expektorantní byliny pro kašel. Aby se sputum stalo méně viskózním a snáze se odlišovalo, čímž pomáhá eliminovat kašel a související bolest na hrudi, mohou těhotné ženy používat recept, který zahrnuje marshmallow, oregano, podběl a jitrocel. Všechny tyto byliny se berou ve stejném množství a smíchají se. 1 polévková lžíce bylinné sbírky se nalije do sklenice vroucí vody a vaří se po dobu 15 minut. Jakmile se kapalina ochladí, musí být filtrována. Nápoj by měl být půl šálku 2krát denně před jídlem. Vývar může být odebrán déle než 1 týden.
 • Dekorace Cholagogue. Mohou být použity pouze v nepřítomnosti velkých kamenů, jejichž přemístění může způsobit biliární koliku, to znamená, že lékař předepíše tyto odřezky těhotné ženě pouze v případě, že bolest je způsobena dysfunkcí bez strukturálních změn ve žlučníku nebo žlučovodech. Pokud je tón žlučníku snížen a dochází ke stagnaci žluči, použijte slaměný písek. Vezměte 10 - 15 gramů trávy a nalijte sklenici studené vody (200 ml), přiveďte k varu, ochlaďte, nechte vařit po dobu 8 hodin, filtrujte. Užívejte perorálně půl šálku 2krát denně před jídlem. Tuto bylinu nelze použít se zvýšeným tlakem u těhotné ženy, ani u toxikózy a gestózy (pozdní toxikóza těhotných žen).

5 týdnů těhotenství a bolest na hrudi - to je normální?

Pátý týden těhotenství je období, kdy žena již vykazuje známky hormonálních změn v těle. Bolest na hrudi je jedním z těchto příznaků. To je zcela normální. Žlázy mléčných žláz bobtnají, bradavky se zvětšují, stávají se citlivými, pokožka ztmavne kolem bradavek a na hrudi se objeví žilní „síť“ v důsledku zvýšení průtoku krve do mléčné žlázy. Takové bolesti se projevují v obou mléčných žlázách. Další příčinou bolesti na hrudi v raných stádiích může být výron žeber a páteře. K tomu dochází působením hormonálního relaxinu, začíná se to produkovat již nyní a změkčuje vazy. Určité posunutí žeber a obratlů může způsobit nepohodlí při pohybu a zhluboka se nadechnout. Také to není důvod k obavám..

Pokud je bolest na hrudi doprovázena těžkou dušností, má naléhavý, pálivý charakter, měli byste se poradit s lékařem a zjistit, zda je vše v pořádku s orgány uvnitř hrudní dutiny..

37 týdnů těhotenství, bolest na hrudi - to je normální?

V posledním měsíci těhotenství bolest na hrudi málokdy trápí těhotnou ženu, to znamená, že prasknutí bolestí na hrudi charakteristických pro včasné těhotenství není v pozdějších fázích charakteristické. Avšak blíže k 37. týdnu těhotenství jsou mléčné žlázy již maximalizovány, visí dolů. V tomto případě roste břicho také na dýchací desku (bránice). Žena se cítí mátnout v hrudi kvůli neschopnosti plně dýchat a mléčné žlázy se stávají tak těžkými v důsledku přísunu krve, že může způsobit nějaké nepohodlí. Prasklé bolesti na hrudi, které se při stlačení zvyšují, mohou naznačovat stagnaci mléka (lakostáza) nebo zánět prsu (mastitida).

V posledních týdnech těhotenství začíná výroba hormonu oxytocinu. Pod vlivem tohoto hormonu se děloha připravuje na porod, zatímco oxytocin způsobuje kontrakci nejen dělohy, ale také svalových buněk obklopujících žlázové buňky a kanály mléčné žlázy. Díky tomuto účinku oxytocinu se mléko vylučuje z prsu. Obvykle není bolest současně, ale příval mléka do bradavek může způsobit nepohodlí na hrudi.

Když prsa začne bolet během normálního těhotenství?

Bolest na hrudi může být stížností, která doprovází ženu během jejího těhotenství. Nástup bolesti se může objevit v prvním, druhém nebo třetím trimestru těhotenství.

V prvním trimestru těhotenství, tj. Až do 12 týdnů, je bolest v mléčných žlázách způsobena zvýšením průtoku krve do žlázy a jejím otokem, určitým rozšířením kanálků a začátkem hormonální restrukturalizace žlázy. Tyto změny jsou důsledkem zvýšené hladiny ženských hormonů, zejména progesteronu..

Ve druhém trimestru těhotenství, tj. Až do 24 týdnů, je bolest způsobena postupným zvyšováním samotné žlázy v důsledku žlázové tkáně, jakož i začátkem produkce mléka. Velikost prsou se zvětšuje nejméně o 1 velikost. V tomto období je však bolest zřídka závažná, někdy není, ale existuje citlivost bradavek. Skutečnost je taková, že po 12 týdnech je hormonální pozadí víceméně normální díky zahájení placenty. Od tohoto týdne je zodpovědná za uvolňování hormonů. Produkce progesteronu ve vaječnících se zastaví, takže nepříjemné příznaky ve formě bolesti na hrudi se významně snižují nebo úplně vymizí.

Ve třetím trimestru se hladina prolaktinu, hormonu, který stimuluje produkci mléka, stává maximální (do 30. týdne). Potrubí je naplněno mlékem, které začíná vynikat. Z toho mohou na hrudi vzniknout nepříjemné pocity, pocit, že hrudník je oteklý. Blíže k porodu se prolaktin v krvi snižuje, zatímco hladina hormonu oxytocinu stoupá. Tento hormon usnadňuje rozvoj mléka v mléčných žlázách, což je důsledkem stagnace mléka a s tím spojeného nepohodlí v hrudi. Po narození začne prolaktin opět stoupat, aby žena mohla krmit své mléko.

V některých případech je možný rozvoj zánětu mléčné žlázy - mastitidy. Mastitida během těhotenství je poměrně vzácná událost, protože jejím hlavním důvodem je stagnace mléka v potrubí a infekce. Během těhotenství se produkuje malé mléko, i když mnoho žen si stěžuje na vypouštění mléka z bradavek a jsou nuceny používat absorpční obložení. I přes toto se může mastitida vyskytnout u těhotných žen starších 35 let na pozadí snížení imunity po poranění prsu.

Jak rozlišit bolest na hrudi s PMS a těhotenství?

Je docela obtížné rozlišovat mezi bolestí v premenstruačním syndromu (výkyvy nálad, citlivost v mléčných žlázách, záda, otoky a další příznaky, které se objevují týden před menstruací) a bolestí na hrudi, což je známkou těhotenství. Před opožděnou menstruací je bolest v mléčných žlázách v obou případech způsobena otokem tkáně mléčné žlázy a proliferací žlázové tkáně. U PMS neexistují žádné příznaky, jako jsou tmavé kruhy kolem bradavek (areola), zvýšená citlivost bradavek a jejich zvýšení. Všechny tyto příznaky naznačují vysokou hladinu hormonu progesteronu, tj. Přítomnost těhotenství, která není pozorována u PMS.

U premenstruačního syndromu (PMS) nehraje hlavní roli progesteron (který se naopak naopak před menstruací obvykle snižuje), ale prolaktin. Předpokládá se, že vysoká hladina prolaktinu ve druhé fázi menstruačního cyklu způsobuje mnoho příznaků tohoto onemocnění, včetně změn v mléčné žláze. V některých případech se s PMS tvoří cysty z dilatačních kanálů, které lze pociťovat jako těsnění. Toto je již začátek mastopatie - hormonální onemocnění mléčných žláz. Tento jev není typický pro těhotenství..

V takových případech je bolest v hrudi a kašel během těhotenství?

Bolest na hrudi a kašel během těhotenství je kombinací příznaků, které obvykle ukazují na patologii dýchacího nebo kardiovaskulárního systému. Kašel sám může způsobit bolest na hrudi. Dlouhodobý kašel způsobuje přetížení svalů hrudníku. Charakteristickým rysem takové bolesti je její vzhled při kašli. Jindy se může cítit nepohodlí na hrudi nebo napětí. Kašel během těhotenství se obvykle vyskytuje v přítomnosti jakéhokoli chronického onemocnění plic a průdušek. Tuberkulóza, která se během těhotenství zhoršuje, je obzvláště nebezpečná. Časté nachlazení může také způsobit kašel, ale bolest na hrudi se objeví pouze tehdy, je-li postižena průdušnice a průdušky..

V některých případech je kašel vyvolán bolestí, například s patologií srdce během cvičení se u ženy může vyvinout bolest ve středu hrudníku a kašel. Kašel se vyskytuje v důsledku náhlé změny krevního oběhu v srdci a plicích. Bolest a kašel mohou být známkou vrozených a získaných srdečních vad, které se během těhotenství zhoršují v důsledku zvýšeného stresu na těle..

Pokud se žena často obává pálení žáhy a regurgitace, může dojít ke kašli spolu s pocitem pálení na hrudi v důsledku požití potravy ze žaludku do jícnu a poté do průdušek. Charakteristicky zvýšené příznaky v poloze na zádech. Tento stav se nazývá refluxní ezofagitida, tj. Zánět jícnu způsobený vniknutím kyselého obsahu žaludku zpět do jícnu..

Proč je během těhotenství bolest pod prsou?

Vpravo pod ženskou hrudí může poškodit žebra, svaly na hrudi, močový měchýř a játra. Tato oblast se nazývá hypochondrium, protože se nachází pod pobřežním obloukem tvořeným dolními žebry. Tato žebra mají zvláštnost - jsou připojena ke hrudní kosti pomocí jediné chrupavky a navzájem jsou spojena samostatnou chrupavkou. Během těhotenství se chrupavka a vazy uvolňují, jsou měkčí, takže existuje riziko, že se tato žebra posunou. V důsledku nepříjemného pohybu, bolestivých pocitů vzniká pocit plnosti. Příčinou této bolesti je podvrtnutí.

Existuje patologie, jako je intercostální neuralgie nebo doslova „bolest nervů procházejících mezi žebra“. K tomuto stavu dochází mimo jiné kvůli určité expanzi hrudníku během těhotenství, nejčastěji se však příčina bolesti v mezikostálním prostoru nachází za, v oblasti hrudních obratlů, kde sevřené hrudní nervy potom pohybují podél okraje žebra dopředu. Projevuje se to střelbou, ostrou a silnou bolestí v mezistupním prostoru, kdy trup, hluboký dech, tj. Pohybem svalů zad a hrudníku.

Pod prsou na pravé straně může močový měchýř i játra ublížit. S bolestí způsobenou křečem žlučníku nebo stagnací žluči si těhotná žena stěžuje na bolestnou tupou bolest, která způsobuje žaludek, záda a rameno. Obvykle se taková bolest objevuje po hojném mastném jídle. Pokud kliknete na oblast bolesti, bolest při inhalaci se zesílí.

Co způsobuje bolest v levé části hrudníku během těhotenství?

Levá polovina hrudníku je primárně spojena se srdcem, ale uvědomte si, že bolest na levé straně hrudníku není spojena s vážnou patologií srdce (střed hrudníku je bodem „srdeční“ bolesti). Obvykle je bolest vlevo způsobena neurotickou poruchou, která je charakteristická pro mnoho žen a může se během těhotenství zhoršovat. Tupá bolavá bolest vlevo, kombinovaná s palpitacemi, pocení, slabost, které se vyskytují na pozadí emočního stresu, obvykle naznačují právě takovou poruchu. Pokud je bolest stanovena pod hrudníkem vlevo, pak je trávení pravděpodobně narušeno, dochází k podráždění žaludku. Bolest na levé straně může být také způsobena intercostální neuralgií (sevření nervů podél žeber), patologií sleziny a slinivky břišní.

Během těhotenství vždy bolí prsa?

Bolest na hrudi není povinným příznakem, který by se měl vyskytnout u všech těhotných žen. Mnoho žen necítí nepohodlí v mléčných žlázách. To se vysvětluje stabilním hormonálním pozadím, normální citlivostí mléčné žlázy na hormony a nízkou citlivostí na bolest. Pokud se bolest na hrudi neobjeví během těhotenství, ale prsa roste, kolostrum se vylučuje (první mléko), bradavky ztvrdnou, pak není důvod k obavám.

Proč hrudník během těhotenství náhle přestal bolet?

Obvykle je bolest v hrudníku pro těhotnou ženu v prvním trimestru těhotenství znepokojující, nepohodlí po 12 týdnech těhotenství se postupně snižuje. Po 20 týdnech začíná produkce mléka, což může v některých případech způsobit prasknutí bolesti na hrudi, pokud je prsa příliš citlivá na hormony. Blíže k porodu bolest a citlivost bradavek mléčných žláz téměř úplně zmizí, protože mléčné žlázy jsou již připraveny vylučovat mléko, v nich již proběhla veškerá nezbytná restrukturalizace. To je normální, nepřítomnost bolesti nepředstavuje pro dítě žádnou hrozbu. Jiná věc je, když bolest náhle přestala nebo citlivost bradavek v časných stádiích těhotenství zmizela. Pokud se dříve zvětšené mléčné žlázy najednou odfouknou, změknou, možná hladina hormonu progesteronu v těle prudce poklesla. Důvodem nízké hladiny hormonu může být zmrazené těhotenství, tj. Smrt plodu a destrukce vajíčka plodu při absenci známek potratu („prázdné vajíčko plodu“). V takových případech obvykle zmizí další příznaky těhotenství, jako je zvracení, nevolnost a žaludek přestane růst. Je zaznamenáno zvýšení teploty, objeví se vaginální výtok. Diagnóza je stanovena pomocí ultrazvuku (ultrazvuk) a krevního testu na hladinu hCG v krvi (lidský chorionický gonadotropin)..

Proč bolí hrudník a břicho v průběhu těhotenství?

Pokud během těhotenství, zejména v prvních měsících, začíná břicho bolet spolu s hrudníkem, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Důvodem může být hrozba potratu. Bolest na hrudi se objevuje během vyvíjejícího se těhotenství, ale přidání bolesti břicha může být signálem, že se děloha stahuje, a to je nebezpečné odmítnutím vajíčka (potrat)..

Mírné bolesti v podbřišku a citlivost na hrudi až do opožděné menstruace se považují za známky těhotenství. V době zavedení vajíčka do sliznice dělohy může žena cítit bolest v dolním břiše.

Pokud hrudník a břicho „bolí“ současně a současně, může se žena předčasně narodit nebo existuje riziko potratu.

Články O Neplodnosti