Hlavní Testy

Nejčastější nemoci během těhotenství

Během těhotenství tělo věnuje maximální úsilí vývoji dítěte a jeho udržování v příznivých podmínkách. Pro boj s nemocemi prakticky neexistují žádné prostředky, takže matky musí pečlivě sledovat stav svého těla, protože to přímo souvisí se zdravím dítěte. Není však vždy možné se chránit před vnějším světem. V současné době je vzácná u těhotných žen, které netrpěly jediným onemocněním během 9 měsíců těhotenství. S čím jsou nejčastěji nemocné těhotné ženy?

Klasifikace nemocí

Existuje celá řada nemocí, které jsou specifické pro těhotenství a často je komplikují. Tyto zahrnují:

 • zvracení těhotných žen (časná toxikóza);
 • nefropatie (pozdní toxikóza);
 • anémie (nedostatek hemoglobinu v krvi);
 • gestační pyelonefritida (infekce ledvin).

Tyto nemoci vyžadují pravidelné sledování odborníkem..

Ohrožené skupiny

Nastávající matky mohou být během těhotenství zvláště náchylné k různým druhům nemocí, což může být způsobeno:

 • těhotný věk (nad 40 let);
 • počet dříve narozených dětí;
 • vícenásobné těhotenství;
 • přítomnost chronických onemocnění získaných dříve.

Ženy na tomto seznamu je třeba vyšetřovat častěji a pečlivě sledovat jejich zdraví.

Důležité! Ohrožení nevylučuje možnost klidného těhotenství bez vážného onemocnění.

Onemocnění kůže

Během těhotenství se stav kůže znatelně zhoršuje - narušuje se pigmentace, mění se mazové žlázy, dochází k vnitřním změnám, které ovlivňují stav dermis. Ovlivňuje také vlasy a nehty, které vyžadují zvláštní péči..

Dermatózy u těhotných žen jsou celkem běžné, z nichž nejčastější jsou:

 1. Akné.
 2. Lichen planus.
 3. Pigmentová kopřivka.
 4. Vyrážka plenky.
 5. Plísňová onemocnění.

Hlavní důvody vzniku kožních onemocnění během těhotenství jsou:

 • změna hormonálních hladin;
 • exacerbace existujících kožních onemocnění;
 • modifikovaná reakce na sluneční paprsky.

Každodenní faktory jsou také schopné ovlivnit stav dermis, protože kůže nemusí mít čas se přizpůsobit novým podmínkám těla a chránit se před vlivy prostředí. Kosmetika, léky, odřeniny, modřiny, popáleniny, kousnutí hmyzem, kontakt s rostlinami, sluneční paprsky, oděrky různých stupňů atd. Mohou mít účinek..

Hlavní příznaky kožních onemocnění:

Důležité! Pokud se objeví příznaky, poraďte se s dermatologem.

Chřipka a ARI

Chřipka, akutní respirační infekce nebo akutní respirační virové infekce během těhotenství přinášejí další nepohodlí, slabost, únavu a vyčerpávající stav a vývoj na pozadí onemocnění.

Hlavní důvody vzniku SARS / ARI / chřipky:

 • přímý kontakt s nemocnou osobou;
 • snížená imunita;
 • podchlazení;
 • chronická forma nemocí.

Důležité! Hlavní rozdíl mezi akutními respiračními virovými infekcemi a akutními respiračními infekcemi - první je pouze infekční onemocnění, druhé může být způsobeno viry i bakteriemi.

 1. Zvýšení teploty (obvykle mírné).
 2. Rýma (jasný a bohatý výtok).
 3. Suchý kašel.
 1. Rýma (nazelenalý výtok).
 2. Mokrý kašel (sputum také „zelené“).
 1. Teplo.
 2. Bolesti těla.
 3. Těžká slabost.
 4. Nosní přetížení.
 5. Těžký kašel (může být suchý nebo mokrý).

Důležité! Pokud jsou tyto příznaky nalezeny, doporučuje se poradit se s porodníkem-gynekologem nebo terapeutem, protože je velmi obtížné, aby těhotné ženy snižovaly teplotu v důsledku negativního účinku antipyretik na plod..

Gastrointestinální choroby

Během těhotenství dochází ke změnám v gastrointestinálním traktu, u žen dochází k zácpě, nevolnosti a pálení žáhy. Samy o sobě tyto příznaky nejsou něco hrozného, ​​ale jsou dost běžné.

Hlavním důvodem těchto podmínek je hormonální restrukturalizace, která mění tělo. To může být usnadněno:

 • exacerbace chronické formy onemocnění;
 • přejídání;
 • stres;
 • závislost na potravinách, které byly před těhotenstvím konzumovány v malém množství nebo vůbec nekonzumovány;
 • otrava.

Příznaky onemocnění trávicího traktu:

 1. Silná kolika po jídle (slabé jsou považovány za normální).
 2. Bolest v žaludku nebo ve střevech.

Důležité! Mírná nevolnost, pálení žáhy, průjem nebo zácpa se u těhotné ženy považují za normální..

Pokud je při lokalizaci žaludku a střev zjištěna bolest, měli byste se okamžitě poradit s gastroenterologem.

Alergické reakce

Během těhotenství se může objevit alergie, která se neprojevila dříve, nebo se může zhoršit stará..

Důvodem této tělesné reakce je jeden - oslabení imunitního systému.

Hlavními „novými“ alergeny jsou:

 • prach;
 • rostlinný pyl;
 • zvířecí chlupy;
 • jídlo, obvykle obsahující chemické složky;
 • kosmetické nástroje;
 • Studený.

Alergie se mohou vyskytovat s různými formami závažnosti. Mezi mírné příznaky patří:

 1. Rýma.
 2. Zčervenání očí.
 3. Místní kopřivka.

Mezi ty těžké patří:

 1. Quinckeho edém.
 2. Anafylaktický šok.
 3. Celková kopřivka.

Důležité! Těžké formy alergií se objevují rychle a zanechávají malé množství času, aby jim zabránily.

Během těhotenství se situace může obrátit opačným směrem - dříve mučená alergie může zmizet bez zanechání stopy nebo významně snížit její účinek.

Krkavci

Epistaxa není běžná u těhotných žen, takže když ženy vidí krev, začnou si dělat starosti o své tělo. S tím však není nic špatného..

Hlavní příčiny krvácení z nosu jsou:

 • hormonální změny v těle (zvýšené zatížení krevních cév, zvýšený krevní oběh);
 • avitaminóza;
 • zranění
 • nedostatek vápníku v těle;
 • nemoci ovlivňující srážlivost krve;
 • stres;
 • negativní podmínky prostředí.

Krvácení z nosu je nebezpečné pouze tehdy, jsou-li kromě hlavního příznaku nalezeny cizí lidé, což ukazuje na vážné problémy v těle:

 • závratě nebo bolest;
 • hluk v uších;
 • ztmavnutí v očích;
 • obecná slabost;
 • otok;
 • dušnost.

Důležité! Při krvácení z nosu nevyhazujte hlavu dozadu ani nevyfukujte nos.

Pokud se objeví výše uvedené příznaky, měli byste okamžitě zavolat sanitku, protože s největší pravděpodobností má žena problémy s krevním tlakem. Pokud kromě nosebleedů neexistují žádné další příznaky, měli byste se brzy poradit s lékařem ORL..

Závěr

Během těhotenství pečlivě sledujte své zdraví, protože nejmenší odchylky mohou ovlivnit růst a vývoj plodu. Nezapomeňte pravidelně navštěvovat porodníka-gynekologa a další odborníky, pokud je to potřeba.

Udržujte odkaz na článek, abyste neztratili!

Nemoci v těhotenství

Pokud je nutná hospitalizace?

Zdravá žena přichází do porodnice, když cítí pracovní bolest. Pokud má však budoucí matka onemocnění srdce, plic, jater, ledvin nebo jiných vnitřních orgánů a snaží se udržovat své zdraví a porodit zdravé dítě, bude muset být sledována nejen porodníkem-gynekologem, ale také terapeutem a hospitalizována po celou dobu těhotenství. porodnice předem. A s některými nemocemi je nutné být v těhotenství několikrát v porodnici. Co diktuje takovou potřebu?

Může Shechtman
Terapeut, Dr. med. věd, akademik Mezinárodní akademie informatizace

Těhotenství je vážná zátěž pro tělo. U budoucí matky se aktivují nejen dělohy a mléčné žlázy, ale aktivuje se také tuková vrstva pod kůží, množství tekutiny v těle, objem pohybující se v krevních cévách, nervový, endokrinní a imunitní systém, který reguluje všechny procesy v těle. Zdravá žena je dobře přizpůsobena těmto i dalším změnám charakteristickým pro těhotenství, i když má také některé příznaky, které nejsou charakteristické jindy: slabost, ospalost, perverzní chuť, pálení žáhy, nevolnost, změna chuti k jídlu, únava, podrážděnost, zhoršená pozornost, snížení zdraví atd. U žen s určitým onemocněním jsou tyto změny, jak objektivní, tak subjektivní, často výraznější, těhotenství může způsobit zhoršení existujícího onemocnění a mohou se objevit komplikace..

Další odpovědnou zkouškou pro ženské tělo je porod. Během porodu se prudce aktivuje nejen děloha, ale také napětí svalového systému celého organismu, činnost oběhového, respiračního, endokrinního žlázy a dalších orgánů a systémů. Na toto rozhodující období musí být připraveny ženy trpící různými nemocemi - aby se co nejvíce normalizoval funkční stav nemocných orgánů..

Podívejme se, co to znamená pro jednotlivé nemoci..

Ženy se srdečními chorobami (revmatické a vrozené srdeční vady, revmatické nebo infekční myokarditidy - zánět srdečního svalu způsobený různými mikroby, srdeční arytmie atd.) Potřebují tři hospitalizace: poprvé - po 8–12 týdnech těhotenství, druhý - po 26 —28 týdnů a třetina - 3 týdny před datem dodání.

První hospitalizace je nutná k objasnění diagnózy nemoci (například jaký druh srdeční vady je přítomen, její závažnost, je doprovázen arytmií, zhoršením zánětlivého procesu v srdečním svalu, zhoršeným krevním oběhem, jak účinnou byla chirurgická léčba srdečních chorob, pokud existuje atd.) d.). Po objasnění diagnózy je vyřešena otázka přípustnosti těhotenství ze zdravotních důvodů. Vyšetření je často vyžadováno poměrně komplikované a je nemožné provést ambulantně v krátkém čase..

Potřeba druhé hospitalizace je způsobena skutečností, že během těhotenství se zátěž srdce zvyšuje kvůli potřebě pumpovat ji oběhovým systémem, přičemž se zvyšuje o jednu třetinu nebo dokonce jeden a půlnásobek množství krve. Toto zvýšení krevní hmoty je nerovnoměrné a vrcholí po 28 týdnech těhotenství. Srdce oslabené vadou jeho chlopní nebo zánětlivým procesem ve svalu není schopno se s takovou zátěží vyrovnat a vyvíjí se oběhové poruchy (jinými slovy, oběhové selhání), vyžadující léčbu v nemocnici.

Konečně, třetí hospitalizace je diktována potřebou dalšího důkladného vyšetření, aby se vyřešila otázka načasování a způsobu doručení. Faktem je, že práce prováděná srdcem během porodu je extrémně velká. Při každém boji nebo pokusu proudí z kontraktující dělohy do srdce 600-800 ml krve, která musí být rychle pumpována do aorty. Pokud během tohoto období nebude narušen krevní oběh, srdce se vyrovná s nezbytnou zátěží. Taková žena je pod dohledem lékařů v porodnici až do přirozeného termínu porodu a rodí spontánně. Pokud je srdce slabé, může tato zátěž vést k rozvoji akutního srdečního selhání (plicní edém). Pokud se srdce nedokáže vyrovnat se zátěží již na konci těhotenství (došlo k dekompenzaci krevního oběhu), během porodu bude srdce umístěno ve velmi obtížných podmínkách. Taková žena musí být připravena na porod, tj. léčit. V závislosti na výsledcích léčby je rozhodnuto, která metoda porodu bude nejvíce šetrná: spontánní porod, porod s deaktivací pokusů použitím porodních kleští nebo císařského řezu.

Kromě těchto tří povinných hospitalizací jsou některé ženy posílány do nemocnice, bez ohledu na dobu 6 let změny, pokud se jejich stav kardiovaskulárního systému zhoršuje a vyžadují léčbu..

Kombinace těhotenství s hypertenzí je často nepříznivá pro vývoj plodu a zdraví ženy. Prognóza závisí na výšce a stabilitě krevního tlaku. S hladinou systolického tlaku (první číslice) v rozmezí 140 - 159 mm Hg. Umění. a diastolický (druhé číslice) 90-95 mm RT. Umění. a s dostatečnou lehkostí pro její normalizaci s léčivými a neléčebnými (odpočinek, fyzioterapie atd.) znamená, že prognóza těhotenství je příznivá. Při vyšším tlaku a stabilitě je prognóza často nepříznivá a vyžaduje se stálá účast lékaře na sledování její těhotenské léčby. Proto je s hypertenzí nutná re-hospitalizace těhotné ženy.

Poprvé je žena hospitalizována za 8-12 týdnů, aby objasnila stadium hypertenze a rozhodla se o možnosti pokračujícího těhotenství. Poté se provádí hospitalizace pokaždé, když se žena zhorší, když krevní tlak přesáhne 140/90 mm Hg a nelze jej normalizovat ani týden doma, ani u hypertenzních krizí (zvýšený krevní tlak, doprovázený výrazným zhoršením pohody), přidání gestózy nebo příznaky fetální tísně. Poslední hospitalizace je nutná 3–4 týdny před datem dodání, aby se vyřešila otázka času a způsobu jejich provedení a připravila se na ně.

V posledním měsíci těhotenství, kdy je plod již dostatečně zralý, se často výrazně zvyšuje krevní tlak, což ohrožuje zdraví a život matky a plodu. V těchto případech je dodávka provedena dříve, než je očekávané datum dodání. Typicky je práce u takových žen očekávaná, pozoruje pacienta a zvyšuje léčbu během porodu, jako je během tohoto období krevní tlak stoupá iu zdravých puerper. Pokud během pokusů nelze vysoký krevní tlak korigovat léky, lze pokusy vypnout a porod je dokončen pomocí porodních kleští. Císařský řez se používá pouze při vývoji podmínek, které ohrožují život matky a plodu.

U žen trpících bronchiálním astmatem je každá exacerbace onemocnění indikací pro hospitalizaci, bez ohledu na gestační věk, je lepší jít do terapeutické nemocnice, protože je zřídka možné eliminovat astmatické záchvaty u těhotných žen doma. A pokud existují náznaky hrozícího ukončení těhotenství a dva týdny před datem narození, je třeba do porodnice nastoupit a připravit se na porod..

Ženy s chronickou virovou hepatitidou B nebo C a cirhózou jater také vyžadují povinnou hospitalizaci v časném těhotenství, aby určily funkční stav jater, a v závislosti na tom pokračují v těhotenství nebo ho ukončují. Zhoršení funkce jater během těhotenství je indikací pro opakovanou léčbu v nemocnici nebo ukončení těhotenství bez ohledu na jeho trvání. A konečně, tři týdny před datem narození, je třeba se na ně připravit.

U většiny chronických onemocnění gastrointestinálního traktu (chronická gastritida, peptický vřed nebo dvanáctníkový vřed, chronická cholecystitida, onemocnění žlučových kamenů, chronická kolitida atd.) Je těhotná žena posílána do nemocnice pouze s exacerbacemi onemocnění, které nelze vyloučit doma.

Jedno z nejčastějších nemocí těhotných žen - anémie z nedostatku železa (anémie) - obvykle vede k úspěšné léčbě doma. Pouze nejzávažnější případy onemocnění s hladinou hemoglobinu v krvi pod 69 g / l vyžadují hospitalizaci.

Současně jsou jiné formy anémie mnohem závažnější a ženy vstupují do porodnice ihned poté, co pacient dorazí k lékaři. V případě aplastické nebo hypoplastické anémie (při tomto onemocnění je tvorba všech krvinek významně inhibována) se provede urgentní potrat, pro který je žena ihned po potvrzení diagnózy poslána do porodnice.

Těhotné ženy s akutní a chronickou leukémií (maligní onemocnění krve) jsou hospitalizovány okamžitě po kontaktu s lékařem. Potřebují potrat kdykoli..

Není to tak dávno, chronická glomerulonefritida - zánět močových cest ledvin - byla považována za kontraindikaci těhotenství. Nyní bylo zjištěno, že to neplatí pro všechny formy nemoci. Ženy s glomerulonefritidou by proto měly být hospitalizovány před 12 týdny těhotenství, aby se objasnila diagnóza a vyřešila otázka udržování těhotenství. Pacientky s latentní (latentní) formou onemocnění mohou být pozorovány na prenatální klinice a zapsány do porodnice s nástupem porodu. Pacienti s nefrotickou formou onemocnění (v této formě převládají otoky) by měli být hospitalizováni tolikrát a zůstat v nemocnici tak dlouho, jak to vyžaduje jejich stav (někdy i několik měsíců do porodu). Pokud pacientky s hypertenzí (s touto formou je zvýšen krevní tlak) a smíšené (edematózní-hypertenzní) formy glomerulonefritidy, u kterých je těhotenství kontraindikováno, odmítají těhotenství ukončit, podrobují se taktice doporučené pro nefrotickou formu onemocnění. Protože pacientky s nefrotikou, hypertenzí a smíšenými formami glomerulonefritidy mohou potřebovat včasné porod, měly by být tyto ženy přijaty do porodnice v dostatečném předstihu (ve 36–37 týdnech těhotenství). Včasná práce je způsobena, když je zjištěno, že plod trpí a jeho život ohrožen, nebo aby nedošlo k prudkému zvýšení krevního tlaku v posledních týdnech těhotenství, což je nebezpečné jak pro matku, tak pro plod..

Urolitiáza se nemusí projevit během těhotenství. Poté ženy vstupují do porodnice pouze pro porod. Exacerbace urolitiázy (výskyt záchvatů ledvinové koliky), přidání pyelonefritidy (infekce močových cest), těhotenské komplikace vyžadují hospitalizaci bez ohledu na gestační věk.

Pokud u akutní pyelonefritidy (zánětu ledvin), ke které došlo během těhotenství, není nutné těhotenství ukončit, protože je úspěšně léčeno, pak chronická pyelonefritida komplikovaná vysokým krevním tlakem nebo selháním ledvin, nebo pyelonefritida jediné ledviny, je známkou potratu, protože ohrožuje život nemocný. Proto musí být ženy s chronickou pyelonefritidou poslány do porodnice na vyšetření v časném těhotenství. Pyelonefritida se během těhotenství často zhoršuje a je obtížné ji léčit. To je usnadněno přirozenými změnami v močovém traktu, které jsou charakteristické pro období těhotenství: expanze ledvinové pánve, močovodů a močového měchýře, zpomalení odtoku moči skrz ně atd. Proto není léčba exacerbací pyelonefritidy doma vždy účinná a žena je nucena být hospitalizována, kdykoli dojde k exacerbaci..

Těhotenství výrazně ovlivňuje průběh diabetu. Tento vliv spočívá v tom, že v určitých stádiích těhotenství se funkce slinivky břišní přirozeně zvyšuje nebo snižuje. V souladu s tím se hormon inzulínu produkovaný železem stává v krvi více či méně. Pokud pacient dostává léčbu injekcemi inzulínu ve stejné dávce, může to vést k závažným komplikacím. Změna dávky inzulínu je spolehlivější pod kontrolou studií prováděných v nemocnici. Proto by pacienti s diabetem měli být v konkrétní době přijati do porodnice nebo terapeutické jednotky..

V prvních týdnech, jakmile je těhotenství diagnostikováno, je žena hospitalizována, aby vyhodnotila závažnost onemocnění a pečlivě kompenzovala diabetes výběrem dávky inzulínu. Další hospitalizace se provádí ve 20-24 týdnech těhotenství, kdy se průběh onemocnění zhoršuje a je třeba zvýšit dávku inzulínu. Nakonec žena dorazí do nemocnice ve věku 32 týdnů - aby snížila dávku inzulínu, kompenzovala diabetes a vyřešila otázku načasování a způsobu doručení.

Pokud těhotenství pokračuje dobře a cukrovka je kompenzována (hladina cukru v krvi zůstává v normálních mezích), porod by měl být včasný. V případě nedostatečně kompenzovaného diabetu nebo při komplikovaném těhotenství se předčasné porodu provádí po 37 týdnech těhotenství. Porodí žena sama nebo bude muset podstoupit císařský řez? Závisí to na stavu matky a plodu.

Výše uvedené příklady kombinace těhotenství a některých nemocí vnitřních orgánů ukazují, že pro ženy, které nemají dobré zdraví, nemohou existovat jediná doporučení. Byly však vyvinuty vědecky podložené zásady pozorování a léčby během těhotenství prakticky všech nemocí. Je velmi důležité, aby se žena neprodleně obrátila na prenatální kliniku, takže v raných stádiích těhotenství (až do 12 týdnů) mohou lékaři posoudit její zdravotní stav z hlediska nastávajícího mateřství, nastínit plán a podmínky vyšetření.

Jaká je nebezpečí nachlazení během těhotenství??

Nachlazení bylo vždy považováno za velmi nepříjemné, ale prakticky ne nebezpečné onemocnění, ale to se netýká těhotných žen. Imunita žen během změn těhotenství je proto i každá mírná nachlazení považována za vážnou nemoc. Proto je nutné se pokusit neochornat a v případě nemoci, dokonce i plic, vyhledejte lékaře.

Jaké je nebezpečí nachlazení??
Nachlazení není mírné onemocnění, i když se to považuje za. Zaprvé, bakteriální infekce mohou komplikovat nachlazení, budou muset být přijata antibiotika a pro plod nejsou nebezpečná. Viry a mikroby mohou dítěti poškodit jeho proniknutí, což může vést k malformacím nebo narušení funkce orgánů. Obzvláště nebezpečná jsou onemocnění během těhotenství, během prvních deseti týdnů, kdy se začne tvořit placenta a vnitřní orgány. Nachlazení ve druhé polovině těhotenství může narušit dodávku potravy a kyslíku plodu, což se nazývá feto-placentární nedostatečnost. V důsledku expozice toxinům, lékům a teplotě je placenta poškozena, což může způsobit předčasný porod, zpomalení růstu plodu a poškození nervové tkáně..

Dokonce i mírné nachlazení může ovlivnit tělo matky, objevuje se anémie, a proto dochází k hladovění kyslíku u dítěte, které musí být naléhavě napraveno. V důsledku snížení imunity se mohou chronická onemocnění zhoršovat, může se objevit pozdní toxikóza těhotenství. Z tohoto důvodu musíte navštívit lékaře, pokud onemocníte, terapeut a gynekolog ošetřují nachlazení současně, doporučí vám provést vyšetření a posoudit stav dítěte během vyšetření.

ARVI u těhotných žen.
Během těhotenství je hlavním zdrojem akutních respiračních virových infekcí u žen nachlazení nebo v nosohltanu je aktivována jejich podmíněně škodlivá mikroflóra způsobená podchlazením, stresem a dalšími faktory snižujícími imunitu. Chladný člověk pár dní před nástupem nemoci představuje nebezpečí pro ostatní a asi další tři až čtyři dny akutního období, dokud se jeho projevy nezmizí. Virus můžete získat polibkem, kašlem, kýcháním nebo mluvením, což se považuje za infekci přenášenou vzduchem. Můžete se také nakazit kontaktem pomocí běžných jídel, pokud se rukama dotknete obličeje a rtů, které způsobují viry. Každá nachlazení má své charakteristické rysy, ale běžné klinické příznaky je mohou kombinovat do jedné společné skupiny respiračních infekcí, které ovlivňují dýchací systém..

První projevy
Při běžném nachlazení jsou prvními projevy bolest v krku nebo pocit bolesti, dušnost nebo výtok z nosu, kašel, kýchání nebo svědění v nose, pocit písku v očích, celková nevolnost. Závažnost symptomů bude záviset na závažnosti infekce a typu viru. U těhotných žen jsou adenovirová infekce a chřipka nejzávažnější, což může v rozporu s obecným stavem způsobit komplikace. Mnoho virů, kromě respiračních projevů, může ovlivnit zažívací systém a vytvářet průjem.

Jak jsou tyto infekce léčeny?.
Pokud jste během těhotenství nachladli, měli byste kontaktovat místního terapeuta na klinice nebo mu zavolat doma, a pokud se cítíte velmi nemocně, musíte zavolat sanitku a ujistěte se, že jste těhotná. Je nemožné samostatně léčit a používat tradiční medicínu, i když nevidíte vážné příznaky nachlazení. Vzhledem k těhotenství nemůžete objektivně posoudit svůj stav a sami si určit diagnózu, což znamená, že můžete začít s léčbou špatného onemocnění. Kromě toho je nutné během těhotenství pečlivě užívat obvyklý lék nachlazení, například těhotné ženy nesmí užívat aspirin. Lékař poté, co vás vyšetřil, provede správnou diagnózu a předepíše léčbu, která je bezpečná pro vás a vaše dítě.

Trochu o symptomech.
Doktor, který vás sleduje, samozřejmě poskytne všechny potřebné pokyny, ale měli byste znát některá obecná pravidla pro léčbu různých nachlazení. Téměř každou zimou je jedním z hlavních příznaků zvýšení teploty nebo horečka. Bude to ochranná reakce těla, když do něj vstoupí viry a mikroby, protože většina z nich při teplotě 38 stupňů a více jednoduše zemře. V důsledku horečky se aktivuje metabolismus, mobilizuje se imunita pro boj s infekcí, produkující interferon a ochranné protilátky. Osvobozují tělo od infekce, pomáhají vázat a vylučují virové a mikrobiální částice z těla.

Proto, pokud dobře snášíte horečku a máte možnost tolerovat, neměli byste teplotu snižovat pod 38,5 stupňů. Pomůže to urychlit zotavení a infekce skončí dříve. V důsledku začlenění všech částí imunitního systému se druhý nebo čtvrtý den postupně stav zlepšuje. Imunita se pro tuto infekci již formuje a ustupuje.

Co dělat s horečkou?
Když se vytvoří horečka, tělo produkuje velké množství tepla, ale vy byste neměli zasahovat do těla, vydávat toto teplo. Nedoporučuje se balit a potit, je to škodlivé pro těhotné ženy, musíte ležet více a pít hodně tekutin. Pokud pocení doprovází horečka, ztratí se více tekutiny než obvykle. Všechny tekutiny k pití by měly být teplé, ale neměli byste to přehánět čajem. Můžete pít teplé mléko, infuze, bylinné čaje, sušené ovocné kompoty, ovocné nápoje, džusy. V nápoji můžete přidat lžíci medu. Při teplotě, malinové listy, podběl, lipový květ, vařený v termosky dobře pomáhat.

Jakákoli běžná antipyretika, jako je paracetamol, nurofen, mohou být používána se souhlasem lékaře a v dávce, kterou předepisuje. Používají se při vysoké teplotě, která se nevyskytuje při použití konvenčních metod, pití a tření. Pokud horečka trvá déle než dva až tři dny, je nutné druhé vyšetření lékaře, aby se s vážností infekce eliminovaly komplikace.

Co si pamatovat?
Neriskujte své zdraví a nenarozené dítě, nechodte nemocně do práce, neberte si nemocenskou dovolenou, zůstaňte doma a relaxujte více. Nemoc vždy nese další zátěž pro tělo, takže se musíte o sebe postarat. Odpočiňte si více, dobře se najíte, pijete tekutiny, jedíte čerstvou zeleninu a ovoce. Vitamín C, který obsahují, vám pomůže brzy se zlepšit. Bez souhlasu lékaře se nedoporučuje během těhotenství používat různé imunostimulanty, protože mohou způsobit poruchu imunitního systému. Multivitaminy a přípravky železa však během těhotenství pomohou rychleji se zotavit..

Během těhotenství je nejlepší se chránit před infekcemi a nachlazením, během epidemie nechodte na trhy a do obchodů, snažte se cestovat méně veřejnou dopravou a při cestování neváhejte nosit masku. Větrejte a čistěte dům častěji a profylaxe interferonem je užitečná jako kapky v nose..

Těhotenství a SARS

Léčba ARVI během těhotenství

Akutní respirační infekce jsou jedním z nejčastějších onemocnění na světě. Až 95% respiračních infekcí je virové povahy (ARVI). Každý třetí obyvatel planety je nemocný se SARS. Nejčastějšími komplikacemi SARS jsou zánětlivé změny v paranazálních dutinách a středním uchu.

Mezi vysoce rizikové skupiny patří děti, starší a těhotné ženy. Podle různých autorů se akutní respirační virové infekce vyskytují u těhotných žen s frekvencí 55 až 82%.

Co je ARVI

Akutní respirační infekce jsou běžným názvem řady infekčních chorob způsobených viry a bakteriemi a vyskytujících se s příznaky poškození sliznic dýchacích cest (nos, hrtan, průdušnice, průdušky) a někdy s poškozením spojivek očí.

Akutní respirační infekce zahrnují akutní respirační virové infekce, chřipku, parainfluenzu, adenovirus, rinovirové infekce a některé další infekce..

Infekce pochází od nemocných lidí. Hlavní cestou přenosu viru je vzduch, ale je možná i infekce domácími potřebami (nádobí, ručníky, hračky atd.) A také když se kapky slin pacienta dostanou při kašli, kýchání.

Inkubační doba trvá v průměru 2 až 7 dní. Virus vstupuje do sliznic horních cest dýchacích proudem vzduchu a proniká do epitelu (buňky vnější vrstvy sliznice), zatímco se uvolňuje endotoxin, který způsobuje intoxikaci - otravu těla.

Mezi hlavní příznaky nástupu nemoci patří obecná neklid, slabost, nazální kongesce, rýma, rýma, kašel, slzení, někdy bolesti hlavy a horečka. Tyto příznaky se nemusí objevit současně a neodezní okamžitě. Některé, jako je kašel a kongesce nosu, mohou zůstat až dva až tři týdny poté, co zmizí hlavní příznaky..

Někdy mohou být první příznaky blížícího se onemocnění zachyceny v prvních přístupech. Pozorně poslouchejte. Máte-li ospalost, slabost, únavu, bolest v krku, jste příliš chladní - musíte nalít horký čaj s citronem a medem, začít brát vitamíny a... dobře spát. Dva nebo tři dny strávené v posteli mohou způsobit zázrak - a nemoc ustupuje.

Pozornost! Neexistují žádné spolehlivé údaje o tom, že ARVI způsobuje infekci plodu a vede k malformacím plodu. Ale aby nedošlo k obavám, těhotná žena musí provést PAPP test v období 10-13 týdnů nebo prenatální screening v období 16-20 týdnů, stejně jako ultrazvukové vyšetření.

Léčba ARVI během těhotenství

Pokud stále onemocníte, nezoufejte. Nezapomeňte zavolat svému lékaři doma, na pracovní neschopnost. Nezapomeňte, že vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte jsou důležitější než vyšší moc při práci.

Výraz je dobře znám, že pokud je chřipka léčena, proběhne za 7 dní, a pokud nebude léčena, za týden. A bez ohledu na to, jak jste skeptičtí ohledně nachlazení, neměli byste této nemoci věnovat pozornost. Snadno se vyskytující respirační infekce před těhotenstvím jsou často závažnější v důsledku fyziologických změn, které se vyskytují v ženském těle během těhotenství.

S rozvojem akutních respiračních virových infekcí v těle těhotné ženy dochází k prudkému poklesu průtoku krve v systému matka-placenta-plod a potom se do dítěte dostává méně kyslíku. Včasná léčba pomáhá zabránit rozvoji hypoxie plodu. Je také spolehlivě známo, že při komplikacích těhotenství akutní respirační virové infekce mírně zvyšují frekvenci předčasného těhotenství.

Kompetentní konzultace s odborníkem pomůže včas vyrovnat se s nemocí, předcházet komplikacím SARS a možným komplikacím těhotenství. Nejzávažnějšími podmínkami těhotné ženy a vývoje plodu jsou respirační infekce, po nichž následuje bronchitida a pneumonie..

Pozornost! Povinné monitorování krevních a močových testů po akutních respiračních virových infekcích. Tyto testy jsou první, které signalizují změny ve vašem těle..

Léky k léčbě akutních respiračních virových infekcí

Moderní arzenál léčiv pro prevenci a léčbu akutních respiračních virových infekcí je velmi rozsáhlý. Aby se předešlo akutním infekcím dýchacích cest v období podzim-zima a jaro, používají se různé metody: vakcinace, jmenování antivirových a imunostimulačních léků. Bohužel většina těchto léků je kontraindikována během těhotenství. Antibiotika se používají pouze pro komplikovaný průběh akutních respiračních virových infekcí u těhotných žen, proto by mělo být odůvodněno jmenování antibakteriálního léčiva. V každém případě je hodnoceno riziko užívání antibakteriálního léku, pravděpodobnost jeho účinku na vývoj dětských orgánů, přítomnost chronických chorob v matce, délka těhotenství atd...

Chcete-li chránit své blízké a snížit riziko akutních infekcí dýchacích cest v rodině, můžete se poradit se svým lékařem a vybrat si vakcíny proti chřipce a antivirová léčiva, abyste zabránili ARI.

U ARVI jsou těhotným ženám předepisovány také symptomatická léčiva (antitusika, expektorant, nachlazení), vitamínové komplexy, homeopatické léky. Široce se používá aromaterapie, inhalace páry, fyzioterapie..

Pozornost! Drahé dámy, neléčte sami. Během těhotenství by užívání léků mělo být předepsáno pouze ošetřujícím lékařem a s ohledem na jejich možný účinek na plod.

V poslední době byla při prevenci a léčbě nekomplikovaných forem akutních virových infekcí dýchacích cest u těhotných žen upřednostňována homeopatická léčiva. Důvodem je skutečnost, že tyto léky nemají prakticky žádné kontraindikace a nejsou návykové..

Pokyny lékaře pro akutní respirační virové infekce

 1. Pravidelně větrejte místnost, ale vyvarujte se průvanu..
 2. Mokrý pokoj. Pro snadnější dýchání musíte zvýšit vlhkost v místnosti. Umístěte otevřenou misku s vodou do blízkosti baterie nebo na baterii..
 3. Udržujte své nohy v teple: noste teplé vlněné ponožky.

Pozornost! Horké koupele během těhotenství se nedoporučují. Rovněž nohy a nohy nevystřikujte v horké vodě, chřipkové zábaly chodidel provádějte. Tyto postupy zvyšují riziko krvácení a předčasných kontrakcí..

 1. Pro těhotnou ženu je důležitý fyzický a emoční mír, zejména v období malátnosti.
 2. Spánek by měl být dostatečný, až 7-8 hodin a plný. Před spaním nezapomeňte vyčistit nos: dýchání by mělo být zdarma. Kapky, spreje s vazokonstrikčními vlastnostmi používejte opatrně. Předávkování těmito léky může vést ke zvýšení krevního tlaku a bušení srdce (tachykardie).
 3. Parní inhalace jsou užitečné. K inhalaci použijte bramborový vývar, odvar heřmánku, máty, šalvěje, heřmánku, měsíčku a listy třezalky tečkované. Nyní je v prodeji také mnoho hotových inhalačních směsí pro elektro-inhalátory. Vdechnutí vám umožní usnadnit dýchání, stimulovat imunitní systém, zlepšit krevní oběh v sliznici horních dýchacích cest.
 4. Můžete mít také aromaterapii. Vyberte si přírodní éterické oleje v lékárnách podle jejich tradiční činnosti. Geranium eliminuje zánět nosu v krku, borovice eliminuje kašel a usnadňuje dýchání, tymián má expektorační účinek. V žádném případě nepoužívejte esence verbeny, eukalyptu, zázvoru, gáfru, hřebíčku, rozmarýnu, yzopu, skořice. Mohou mít nežádoucí účinky na tělo. Jako doplňky výživy nejsou zázvor, hřebíček, rozmarýn, skořice kontraindikovány.
 5. Pijte hodně tekutin - až 1,5 až 2 litry denně. Je lepší, když to byly kyselé nápoje, například brusinky, brusinky, čaj s citronem. Teplé mléko s medem nebo malinovým ovocem vám umožní zahřát se, aktivní pocení vám umožní odstranit toxiny z těla. Užitečný je také zelený čaj, čaj s lípou, černý rybíz, březová šťáva s mlékem. Minimalizujte kávu, soda.
 6. Výživa těhotné ženy během nemoci by měla být plná, nasycená bílkovinami. Výrobky musí být snadno stravitelné. Silný kuřecí vývar s kořeny je velmi užitečný. Do stravy přidejte vařené maso s nízkým obsahem tuku a ryby, zeleninu a čerstvé ovoce. Potraviny obsahující vitamín C (citrusové plody, černý rybíz, brusinky, borůvky, jablka, špenát, květák atd.), Zinek (jaterní jídla, drůbež, luštěniny), kyselina listová (meloun, černý jsou v tomto období užitečné) rybíz, brambory, luštěniny), jód (mořské plody a ryby). Jezte často v malých porcích.

Některé příznaky SARS a jak se s nimi vypořádat během těhotenství

Kašel je jedním z nejčastějších příznaků onemocnění dýchacích cest. Kašel je suchý (bez produkce sputa) a mokrý (s produkcí sputa). Produktivní kašel, který odstraňuje sputum, je součástí procesu regenerace v SARS. Při kašli, doprovázeném bohatou produkcí sputa, musíte pomoci odstranit „nežádoucí materiál“, který dráždí sliznici. Za tímto účelem jsou předepsáni expektoranti.

Alternativní medicína nabízí mnoho různých receptů, například tyto:

 1. 1 polévková lžíce. lžíce medu, šťáva z 1 citronu, 2 čerstvá vejce, sklenice vařené vody. Smíchejte med, vejce a citron, nalijte vroucí vodu a znovu promíchejte. Pijte několik doušek každou hodinu během dne.
 2. Zralé banány protřepejte sítem a vložte je do pánve s horkou vodou v poměru 2 banány na 1 šálek vařené vody se 2 lžičkami cukru, zahřejte a pijte tuto směs při kašli.
 3. Při kašli je dobré jíst cibuli smaženou v másle a smíchanou s medem.
 4. 1 šálek šťávy z tuřínů a 1 lžíce. důkladně promíchejte lžíci medu a udržujte ho v ohni až do varu, vyjměte, chladte Pijte 3 doušky několikrát denně před jídlem.
 5. Vezměte stejně malinové ovoce a bylinky oregano. 1 polévková lžíce. čajovou lžičku směsi v 1 šálku vroucí vody, nechte působit 20 minut. Pijte vývar jako čaj a horké. Můžete přidat lžíci medu.
 6. Do 0,5 šálky horkého mléka přidejte 0,5 šálku minerální vody Borjomi s plynem. Pijte v malých doušek.

Suchý kašel může být zmírněn neustálým změkčováním krku speciálními pastilkami nebo teplými nápoji. Můžete si vzít odvar z fíků - 100 g sušeného ovoce nalijte 2 šálky horké vody (nebo mléka), na mírném ohni 15-20 minut. Trvejte na tom 2-3 hodiny. Vezměte 0,5 šálků 2-3krát denně.

Rýma obvykle začíná pocitem sucha a pálení v nose, kýcháním, někdy bolestmi hlavy, neklidem, slabostí. Pak se uvolní z nosu (rýma), dýchání je obtížné. Nedostatečná léčba může vést ke komplikacím, jako je sinusitida, frontitida, ethmoiditida, méně často sphenoiditida.

 1. Květy heřmánku vaří vroucí vodu. Kmen, nechte vychladnout. Kapejte 2-3 kapky do každé nosní dírky.
 2. Při nachlazení je užitečné vzít odvar jahod nebo malin. Vezměte 100 g čerstvých nebo suchých bobulí jahod a malin, nalijte je dvěma sklenicemi vody a vařte 5 minut. Vývar se bere 2-3krát denně a vždy v noci. Doporučuje se provádět parní inhalace současně: nalijte trochu vroucího vývaru do ploché misky a vydechněte, zakryte froté ručníkem. Vdechování páry by mělo být příjemné a nemělo by vám spálit obličej..
 3. Při bolestech v nose, uších a hlavě se do nosu vštípí ředkvička nebo se zavedou tampony s ředkvičkou. Takto se získá čerstvá ředkvičková šťáva: nakrájíme výklenek na kořenové plodině, po 15–20 minutách se naplní šťávou. Pro urychlení výroby šťávy můžete do vybrání vložit trochu cukru nebo soli.

Nachlazení a jiná akutní onemocnění dýchacích cest charakteristické pro podzimní a zimní období může být spojena s bolestmi hlavy, horečkou. V tomto ohledu obsahuje mnoho komplexních přípravků analgetické a antipyretické složky. Nezávislé užívání těchto drog je však nebezpečné. Například aspirin je kontraindikován (zejména po dobu 32 týdnů), protože zvyšuje riziko krvácení u matky a plodu. Proto, když se tyto příznaky objeví, je nutná odborná konzultace. Samotná bolest hlavy, při absenci nevolnosti a zvracení, nepříznivě neovlivňuje těhotnou ženu a plod..

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Nemoci, které mohou komplikovat průběh těhotenství

Komplikace během těhotenství může způsobit řada onemocnění (jako je například onemocnění srdce a ledvin, anémie, infekce nebo diabetes). Tyto komplikace postihují buď pouze těhotnou ženu, nebo mohou způsobit poškození plodu..

Díky vylepšeným diagnostickým a léčebným nástrojům mohou ženy s onemocněním srdce obvykle bezpečně porodit zdravé dítě. Těhotenství a porod v nich nevedou k nevratným změnám funkce srdce a nesnižují délku života.

Normální změny oběhového systému během těhotenství jsou doprovázeny dodatečnou zátěží na srdci, takže těhotná žena nebo žena, která se chystá mít dítě, by měla informovat lékaře, že měla nebo měla srdeční potíže..

Těhotenství ztěžuje diagnostiku srdečních chorob. Během těhotenství se zvyšuje krevní objem a objevují se zvuky (zvuky vytvářené krví, která rychle prochází srdcem), což může vést k tomu, že lékař mylně předpokládá srdeční patologii, pokud skutečně chybí. Kromě toho se žíly rozšiřují, srdce se stahuje rychleji a rentgenem vypadá jinak.

Srdeční selhání je neschopnost srdce dodat potřebné množství krve, aby vyhovovalo potřebám těla..

Jak se těhotenství vyvíjí, u ženy se srdečním selháním může dojít k výraznější únavě, i když má dostatek odpočinku, vyhýbá se stresu, konzumuje výživné potraviny, bere doplňky železa, aby předcházela anémii, a monitoruje její hmotnost. Obzvláště důležité jsou období, kdy jsou nejvyšší požadavky na srdeční funkci - mezi 28. a 34. týdnem těhotenství, během porodu a bezprostředně po porodu. Srdeční onemocnění u těhotné ženy může také ovlivnit stav plodu. Se zvýšeným srdečním selháním u těhotné ženy může plod umřít nebo se narodit příliš brzy (předčasně).

Stres během porodu a zvýšené množství krve vracející se do srdce s kontrakcemi dělohy dramaticky zvyšuje práci srdce. Během každé kontrakce dělohy srdce vypouští přibližně o 20% více krve, než je obvyklé. Žena v porodu s těžkým srdečním selháním často podstoupí epidurální anestézii (cerebrospinální anestezii bederní páteře), aby zablokovala citlivost v dolní části těla a vyloučila pokusy během porodu. Je to nutné, protože pokusy jsou doprovázeny snížením absorpce kyslíku v plicích ženy a jejím dodáním plodu. V takových případech je dodávka prováděna pomocí porodních kleští nebo císařského řezu. Současně použití porodních kleští představuje pro matku nižší riziko než u císařského řezu, i když je pravděpodobnější poranění dítěte. Tyto škody jsou obvykle malé.

Po porodu zůstávají požadavky na práci srdce ženy vysoké. U žen se srdečním selháním toto riziko přetrvává nejméně 6 měsíců.

Revmatická srdeční choroba

Revmatická srdeční choroba je častá komplikace revmatismu, která může zúžit otevření jedné nebo více srdečních chlopní, zejména mitrální chlopně (mitrální stenóza)..

Poruchy způsobené zúžením ventilových otvorů srdce během těhotenství se zhoršují. Na postiženou chlopni je zvýšená zátěž způsobena zvýšením srdeční frekvence, zvýšením objemu krve a zvýšením pracovní zátěže srdce, ke které dochází během těhotenství. V důsledku toho se v plicích může hromadit tekutina, která je doprovázena rozvojem plicního edému, což je nejnebezpečnější komplikace mitrální stenózy..

Žena s těžkým revmatickým onemocněním srdce by měla podstoupit operaci k obnovení mitrální chlopně před plánovaným těhotenstvím. V případě potřeby lze tuto operaci provést během těhotenství, ale operace na otevřeném srdci zvyšuje pravděpodobnost potratu a předčasného porodu..

Během těhotenství by měla žena omezit fyzickou aktivitu a vyvarovat se přepracování a úzkosti. Nejvhodnější doba dodání je několik dní před očekávaným datem dodání. Protože chlopně postižené revmatickým procesem jsou náchylnější k infekcím, jako preventivní opatření během porodu, 8 hodin po porodu a po jakékoli manipulaci, která zvyšuje riziko infekce (například zubní postup nebo předčasné prasknutí membrán obklopujících plod). antibiotika jsou předepisována. Infekční zánět vznikající v takových případech je velmi nebezpečný..

Vrozené vady srdce

U většiny žen s vrozenými srdečními vadami, ale bez závažných příznaků před těhotenstvím, se riziko komplikací během těhotenství nezvyšuje. U žen s určitými chorobami ovlivňujícími pravé srdce a plíce (například s Eisenmengerovým syndromem nebo primární plicní hypertenzí) je však pravděpodobnější, že se během porodu nebo krátce po něm zhroutí. Příčina smrti je nejasná, ale riziko je tak vysoké, že těhotenství se u takových chorob nedoporučuje. Pokud je žena trpící některým z těchto onemocnění těhotná, provádí se porod za nejlepších možných podmínek pro poskytování specializované péče, pokud je připravena resuscitační zařízení. Aby se zabránilo rozvoji infekčního zánětu postižených srdečních chlopní, jsou předepisována antibiotika. Tyto ženy mají vysokou pravděpodobnost spontánního potratu (potrat) nebo potřebu umělého ukončení těhotenství a potrat po 20 týdnech těhotenství.

Prolaps mitrální chlopně (nedostatečnost)

S prolapsem mitrální chlopně během kontrakční ventrikce vyčnívají chlopně chlopně do dutiny levé síně, která je někdy doprovázena zpětným tokem (regurgitací) do síně malého množství krve.

Prolaps mitrální chlopně je častější u mladých žen a je v tom dědičná predispozice. Příznaky jsou srdeční šelest, pocit zvýšeného tlukotu srdce (rychlý tlukot srdce) a někdy i porušení pravidelnosti (rytmu) tlukotu srdce. U žen s tímto onemocněním se zpravidla nevyvíjejí komplikace během těhotenství, ale obvykle během antibiotik jsou předepisována antibiotika, aby se zabránilo infekcím srdečních chlopní.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak může být u ženy před těhotenstvím. Pokud se žena, jejíž krevní tlak je mírně zvýšený (od 140/90 do 150/100 mm Hg), snaží otěhotnět, nebo se ukáže, že je těhotná, lékař obvykle léky, které užívá ke snížení krevního tlaku, zruší (hypotenzivní) léky). Pravděpodobnost, že léky poškodí plod, může být větší než výhoda, že je vezme pro ženu. Pro kontrolu krevního tlaku se doporučuje ženě omezit příjem soli a snížit fyzickou aktivitu.

Těhotná žena, která má mírný nárůst krevního tlaku (z 150/90 na 180/110 mm Hg), by měla zpravidla i nadále užívat antihypertenziva. Některé léky, které jsou bezpečné pro ženy, však mohou plod poškodit. Antihypertenziva, která se nejčastěji předepisují těhotným ženám, jsou methyldopa a hydralazin. Léky, které snižují krevní tlak odstraněním přebytečné tekutiny z těla (diuretika), snižují objem krve u těhotné ženy, ale mohou ovlivnit růst plodu. Pokud žena vzala diuretikum ke snížení krevního tlaku, pak po ustavení těhotenství je obvykle nahrazena methyldopou. V případě potřeby se také podává hydralazin. Každý měsíc je žena vyšetřována na funkci ledvin a růst plodu je monitorován ultrazvukem (ultrazvuk). Porod obvykle vyvolává (tj. Indukuje se uměle), obvykle v 38. týdnu těhotenství.

Těhotná žena se signifikantně zvýšeným krevním tlakem (180/110 mmHg) potřebuje zvláštní dohled a péči. Těhotenství může velmi výrazně zvýšit krevní tlak, což někdy vede k otoku mozku, mrtvici, selhání ledvin, srdečnímu selhání a může vést k úmrtí ženy. U těchto těhotných žen dochází častěji k předčasnému odloučení placenty od děložní stěny, zatímco dodávka kyslíku a živin do plodu se náhle zastaví a plod může zemřít. I když placenta neodlupuje, vysoký krevní tlak může snížit přísun krve do placenty, což zpomaluje růst plodu. Pokud žena nechce přerušit těhotenství, potřebuje ke snížení krevního tlaku účinnější léky. Obvykle je taková žena hospitalizována v druhé polovině těhotenství nebo dokonce dříve, aby ji chránila a plod. Pokud se její stav zhorší, může být ženě doporučeno ukončit těhotenství, aby se zachránil její život..

Anémie je stav, při kterém je počet červených krvinek nebo obsah hemoglobinu (bílkoviny, která nese kyslík) v nich pod normálem.

Těhotné ženy mají zpravidla mírnou anémii, která není nebezpečná. Anémie způsobená dědičnými abnormalitami hemoglobinu však může způsobit těhotenské komplikace. Tyto nemoci zvyšují pravděpodobnost nemoci a smrti novorozence a komplikace u matky. Krevní testy k detekci abnormalit hemoglobinu před porodem se provádějí u žen, jejichž rasa, etnický původ nebo choroba u příbuzných naznačuje pravděpodobnost takové poruchy. K detekci abnormality hemoglobinu u plodu lze provést studii choriových klků nebo amniocentézu..

Ženy s srpkovitou anémií, nejčastější abnormalitou hemoglobinu, mají během těhotenství zvláště vysoké riziko infekce. Nejčastěji se vyskytuje pneumonie, infekční zánět močových cest a děloha. Třetina žen s srpkovitou anémií má během těhotenství vysoký krevní tlak. Může dojít k srpkovité krizi - náhlý závažný záchvat bolesti se zvýšenou anémií. Může se také vyskytnout srdeční selhání a život ohrožující plicní embolie s malými krevními sraženinami v krevních cévách (plicní embolie). Čím závažnější onemocnění bylo před těhotenstvím, tím vyšší je riziko komplikací a úmrtí během těhotenství.

Pravidelné krevní transfuze pro udržení normálního hemoglobinu a další léčby snižují pravděpodobnost komplikací..

Těžké onemocnění ledvin může vést k předčasnému ukončení těhotenství. Ženy, které pravidelně dostávají dialýzu v důsledku selhání ledvin a které se podrobují transplantaci ledvin, však mohou porodit zdravé děti..

Některé infekce mohou být pro plod nebezpečné. Taková známá virová infekce, jako je zarděnka, je hlavní příčinou vrozených malformací plodu, zejména jeho srdce a vnitřního ucha..

Nemoc štítné žlázy

Poruchy štítné žlázy jsou běžné během těhotenství..

U žen s chronickou hepatitidou, zejména s cirhózou (poškození jater se zjizvením), je pravděpodobnost těhotenství snížena. Pokud nastane těhotenství, pak jsou častěji než obvykle potraty a předčasné porody možné..

Těhotenství může ovlivnit ženy s astmatem různými způsoby, i když jejich stav se často zhoršuje, než zlepšuje. Podobně bronchiální astma různými způsoby ovlivňuje průběh těhotenství - nemoc může vést ke zpomalení růstu plodu nebo naopak k předčasnému porodu.

Léčba bronchiálního astmatu během těhotenství závisí na závažnosti a trvání záchvatů. Pro mírné záchvaty se ženám doporučují bronchodilatátory pro inhalaci, například isoproterenol, který rozšiřuje zúžené dýchací cesty v plicích. Těhotná žena by však neměla takové drogy zneužívat. K léčbě závažnějších záchvatů se bronchodilatační aminofylin podává intravenózně. Extrémně závažné záchvaty (přetrvávající astma) jsou také léčeny kortikosteroidy, které jsou podávány intravenózně. Pokud je přítomna infekce, jsou předepsána antibiotika. Po útoku se ženě doporučuje užívat tablety s prodlouženým uvolňováním (bronchodilatátor) ve formě tablet, aby se zabránilo novým útokům. Bronchodilatancia a kortikosteroidy se v těhotenství hojně používají, aniž by způsobovaly vážné poruchy.

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje ženy dvakrát častěji než muži / cm. str. 181 /. Průběh revmatoidní artritidy se během těhotenství často zlepšuje, pravděpodobně v důsledku skutečnosti, že se obsah kortizolu v krvi během těhotenství zvyšuje. Toto onemocnění neovlivňuje plod, ale pokud je doprovázeno artritidou kyčelních kloubů nebo dolní (bederní) páteře matky, může být porod komplikovaný..

Myasthenia gravis je autoimunitní onemocnění, které je doprovázeno svalovou slabostí; je častější u žen než u mužů. Během porodu může žena s myasthenia gravis potřebovat asistovanou ventilaci. Protože protilátky, které způsobují toto onemocnění, mohou procházet placentou, má 20% kojenců narozených nemocným matkám při narození myasthenia gravis. Svalová slabost u novorozence je obvykle přechodná, protože matky protilátky postupně mizí, zatímco dítě takové protilátky neprodukuje..

Idiopatická trombocytopenická purpura

Toto onemocnění má také autoimunitní povahu; s tím je počet krevních destiček v krvi výrazně snížen z důvodu, že jsou zničeny patologickými protilátkami. To vede ke zvýšenému krvácení. U žen je toto onemocnění častější než u mužů. Pokud se neléčí, obvykle se během těhotenství stává závažnějším. Protilátky se mohou dostat k plodu a počet krevních destiček v něm před a bezprostředně po narození je snížen na nebezpečnou úroveň. Výsledkem je krvácení plodu během porodu, což někdy vede k poškození nebo smrti, zejména pokud ke krvácení dojde v mozku. Malé množství krve z pupeční šňůry se odebere pro analýzu, aby se zjistilo, zda plod má protilátky a zda se snižuje počet krevních destiček. Pokud protilátky pronikly do plodu, provede se císařský řez, aby se zabránilo poranění při porodu, které může být doprovázeno krvácením z mozkových cév dítěte. Protilátky v krvi novorozence zmizí do 21 dnů a poté se krev krve dítěte normálně koaguluje.

Kortikosteroidy zlepšují srážení krve u těhotných žen, ale toto zlepšení trvá pouze v polovině případů. K dočasnému zlepšení koagulace krve, bezpečnému vyvolání porodu a vytvoření podmínek pro vaginální porod bez rizika nekontrolovaného krvácení se intravenózně podávají vysoké dávky gama globulinu. Destičky jsou transfuzovány pouze v případech, kdy je pro bezpečnost dítěte nezbytný císařský řez a kdy je počet krevních destiček v matce tak snížen, že se může vyvinout těžké krvácení. Ve vzácných případech, kdy i přes léčbu zůstává počet krevních destiček nebezpečně nízký, se odstraní slezina ženy (tj. Provede se splenektomie), která zachycuje a ničí destičky. Nejlepší čas pro tuto operaci je druhý trimestr těhotenství. Odstranění sleziny zlepšuje koagulaci krve po dlouhou dobu přibližně u 80% lidí s idiopatickou trombocytopenickou purpurou.

Operace během těhotenství

Chirurgie během těhotenství je nutná zejména u akutních onemocnění břišní dutiny. Těhotenství komplikuje diagnostiku a může komplikovat jakýkoli chirurgický zákrok. Protože chirurgický zákrok může způsobit potrat, zejména v časných stádiích těhotenství, je obvykle maximálně opožděn až do pozdějšího těhotenství, pokud není ohroženo zdraví matky.

Akutní apendicitida může být doprovázena křečovitou bolestí, která se podobá kontrakcím dělohy. Krevní test vám umožní detekovat zvýšení počtu bílých krvinek, ale protože se jejich počet zvyšuje v průběhu těhotenství a tato analýza je normálně nespolehlivá pro diagnostiku akutní apendicitidy u těhotné ženy. Navíc, jak se těhotenství vyvíjí, slepý střev (slepý střev) se pohybuje v dutině břišní, takže bolest v pravém dolním břiše, kde se slepý střev obvykle nachází, není během těhotenství příznakem slepého střeva. Pokud je podezření na akutní apendicitidu, je okamžitě proveden chirurgický zákrok k odstranění slepého střeva (apendektomie), protože ruptura (perforace) slepého střeva během těhotenství může být fatální. Odstranění přílohy obvykle nepoškodí plod a není doprovázeno hrozbou potratu.

cysty vaječníků se mohou během těhotenství projevovat a zvyšovat, což je doprovázeno bolestivými pocity. Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) vám umožňuje tyto nádory bezpečně a spolehlivě detekovat. Pokud se u cysty nezjistí zjevné příznaky malignity, operace se obvykle odloží do konce 12. týdne těhotenství, protože cysta může produkovat hormony, které jsou nezbytné pro normální průběh těhotenství, a často spontánně mizí. Operace však může být nezbytná i do 12. týdne, pokud cysty nebo nádory vaječníků stále rostou nebo se zvyšuje palpační bolest (v případě, že příčinou jejich vzniku je rakovina nebo absces)..

Onemocnění žlučníku také někdy nastane během těhotenství. Těhotná žena je často vyšetřována, aby sledovala průběh nemoci. Pokud se stav nezlepší, může být nutný chirurgický zákrok..

Akutní střevní obstrukce během těhotenství může být velmi nebezpečná. Pokud se vyvine nekróza střeva a peritonitida (zánět pobřišnice), je život ženy v nebezpečí a vysoká pravděpodobnost potratu. Když se u těhotné ženy objeví příznaky akutní střevní obstrukce, zejména pokud v minulosti podstoupila chirurgický zákrok nebo infekční zánět břišní dutiny, obvykle jsou nezbytné diagnostické testy a pohotovostní chirurgie okamžitě provedeny (pokud je uvedeno)..

Články O Neplodnosti