Hlavní Analýzy

Studená v prvním trimestru těhotenství

Počátek těhotenství je radostnou událostí pro každou ženu. Radost je však často nahrazována úzkostí a úzkostí pro jejich zdraví. Stojí za zvážení, že v této době dochází k vážným změnám v těle, snižuje se imunita a ochranné vlastnosti těla.

Proto může žena snadno chytit i jednoduché katarální onemocnění. Časté nachlazení v prvním trimestru těhotenství může způsobit vážné problémy ve vývoji dítěte a ve vážnějších případech to může vést k potratu. Nezapomeňte znát vlastnosti průběhu nemoci a jak ji odstranit.

Příčiny

Každá žena v počátečním období porodu dítěte snižuje imunitní systém. Faktem je, že embryo v této době tělem nastávající matky je vnímáno jako cizí tělo. Aby se zabránilo jeho odmítnutí, imunitní struktury snižují intenzitu jejich práce, je nutné vytvořit nejvhodnější mikroklima pro vývoj dítěte.

Zároveň však klesá rezistence těla na akutní respirační virové infekce a různé nachlazení. Proto se za běžný případ považuje za studena v 1. trimestru těhotenství.

Kromě snížení imunity mohou být nachlazení způsobeny i dalšími faktory:

 • komunikace s infikovanými lidmi;
 • podvýživa;
 • různé špatné návyky - kouření, pití alkoholu, drogy. To vše dále potlačuje imunitní systém;
 • podchlazení;
 • zůstat v místech s velkým davem lidí v období epidemie;
 • intraorganické patologické procesy s chronickou povahou.

Příznaky

Nachlazení během těhotenství v prvním trimestru se projevuje jako v normálním stavu. Zpočátku se objeví mírná malátnost, bolesti hlavy a stav únavy. Navíc se stav během dne významně zhoršuje.

Dále se objevují následující příznaky:

 • syndrom kašle;
 • kýchání
 • snížený nebo úplný nedostatek chuti k jídlu;
 • může být zaznamenána bolest nebo bolest v krku;
 • při vyšetřování krku dochází k otoku a zarudnutí;
 • zimnice
 • horečka;
 • silné roztržení;
 • pocit svědění v nosní dutině;
 • rýma
 • zvýšení teploty.

Pokud je nachlazení v prvním trimestru doprovázeno syndromem suchého a mírného kašle a horečkou maximálně 38 stupňů, nepovažuje se to za závažné. S vývojem chřipky se však všechny příznaky projevují. Obvykle po 2-3 dnech všechny nepříjemné projevy úplně zmizí, je to kvůli ukončení aktivní periody nachlazení.

Jaké je nebezpečí

Je třeba vědět, jaké je nebezpečí nachlazení během těhotenství, zejména v počáteční fázi. Pokud nezačnete léčbu okamžitě, může to způsobit vážné komplikace, jako je bronchitida a sinusitida. Během nich stoupá teplota a vyvíjí se intoxikace. To vše negativně ovlivňuje dítě. Kromě toho, k eliminaci těchto projevů je nutné brát antibiotika, která mohou poškodit vývoj dítěte.

Pokud virová infekce začíná v době, kdy nastávající matka není informována o přítomnosti těhotenství, pak obvykle začne brát antivirová léčiva, snižuje teplotu pomocí pilulek, kapka se silným účinkem v nose. To vše špatně odráží dítě a může mu v budoucnu ublížit..

Aby běžný nachlazení během těhotenství v prvním trimestru nevyvolával nebezpečné následky v následujícím období, neprovádějte lék okamžitě. Je lepší začít okamžitě používat lidové léky, samozřejmě nemají silný účinek, jako mnoho léků, ale přesto mohou pomoci překonat nemoc bez nebezpečných komplikací.

Jaké je tedy nebezpečí nachlazení během 1. trimestru těhotenství? Je třeba zvážit jeho možné komplikace:

 • katarální onemocnění v počátečním stádiu těhotenství často způsobuje patologický vývoj orgánů dítěte;
 • někdy vysoká teplota vede k rozvoji hypoxie u dítěte. V tomto stavu je nedostatek kyslíku, který je vyžadován pro dýchání a růst;
 • ve vzácných případech způsobují infekční onemocnění předčasné ukončení těhotenství.

Rubella je v těhotenství považována za zvláště nebezpečné onemocnění. Pokud nastávající matka v dětství netrpěla v dětství, měla by před plánováním těhotenství věnovat maximální pozornost, ani by neměla být v kontaktu s infikovanými.

V počáteční fázi je zarděnka jako běžná nachlazení. Během toho se objeví rýma, silné kapky, to pokračuje, dokud se neobjeví vyrážka. Je třeba si uvědomit, že virus tohoto patologického procesu má destruktivní účinek na embryo a způsobuje vážné poruchy tvorby orgánů..

Nachlazení v prvním trimestru těhotenství může způsobit nepříjemné následky. Ale stále to všechno záleží na včasném ošetření. Pokud je nemoc detekována v počátečním stádiu, lze zabránit všem nepříjemným komplikacím..

Jak zacházet s ARVI v prvním trimestru

Ujistěte se, že víte, jak zacházet s nachlazením během trimestru těhotenství 1, pomůže vám to zabránit nepříjemným následkům a komplikacím. Stojí za to přistupovat k terapii s vysokou odpovědností, protože v počátečním období porodu dítěte dochází k položení a formování důležitých orgánů a systémů, proto by žena měla myslet nejen na sebe, ale také na dítě.

Léčba nachlazení v prvním trimestru těhotenství by měla probíhat pod přísným dohledem ošetřujícího lékaře. Musí provést úplné vyšetření ženy, zjistit její stav a složitost nemoci. Na základě toho si bude moci vybrat nejvhodnější metody terapie..

Jak zacházet s nachlazením během těhotenství 1 trimestr určuje pouze specialista. Během tohoto období je užívání drog považováno za nežádoucí, ale občas se bez nich neobejdete. V těchto případech jsou neúčinná činidla předepisována a pokud možno s přírodním složením.

Léčba nachlazení těhotných žen v prvním trimestru se často provádí pomocí metod uvedených v tabulce.

Pokud je během těhotenství v 1. trimestru detekována nachlazení, pak je léčba často prováděna pomocí inhalací a kloktadel. Nejúčinnější a nejúčinnější prostředky, které se při těchto postupech používají, jsou zvažovány - vařené brambory s pláštěm, infuze na bylinkách, éterické oleje, roztok s jedlou sody nebo furacilin.

Při inhalaci můžete použít účinný a efektivní způsob - vařte několik brambor v uniformách, přidejte pár kapek éterického oleje eukalyptu, přikryjte ručníkem a vdechujte páru po dobu 5-7 minut.

V případě silného kašle pomáhá silný kašel, stačí jíst 1 čajovou lžičku. Léčivý účinek zajišťuje léčivý nápoj z teplého mléka, medu a jedlé sody, zvláště dobře odstraňuje bolestivý kašel. Můžete také pít jiné léčivé nápoje - infuze sušených bobule viburnum (do sklenice horké vody se přidává půl sklenice bobule), mrkvová šťáva, čaj na bázi šípů, cibulový sirup.

Poslední nápoj se připravuje následujícím způsobem - průměrná cibule musí být vložena do nádoby, nalijte malé množství vody a přidejte 50 gramů cukru. Je nutné vařit na mírném ohni, potom se ochladí a filtruje. Je nutné vzít 1 lžičku 4-5krát denně.

MetodaPopis
Klid na lůžkuHlavní podmínkou pro léčbu infekčních a virových onemocnění je plná shoda s lůžkem. Pokud je na nohou přenášen chlad, vede to často k vážným komplikacím. Místnost, ve které bude žena, musí být neustále větraná a je také nutné pravidelně provádět mokré čištění.
Pravidelný nápojAby všechny škodlivé látky opustily tělo, je nutné se dobře potit. Za tímto účelem se doporučuje pít zelený čaj, tinktury a odvarky z bylin, kompotů a jiných přírodních nápojů. Kromě toho by tekutina měla být teplá, horký nápoj může zhoršit otok hrdla..
Vdechování a oplachování
Použití vykašlávání
Opláchněte nosPro odstranění otoku nosní sliznice a snížení nepříjemných příznaků rýmy se provádí výplach roztokem vyrobeným z teplé vody, několika kapkami jódu, malou špetkou soli. V nosních průchodech můžete vštípit roztok aloe šťávy a vody, který se připravuje v poměru 1: 1.
OtíráníKdyž se teplota zvýší, hodně se pomáhají tření, které se provádí pomocí čisté vody nebo vody s malým přídavkem octa. K otírání nepoužívejte alkohol ani vodku. Neoblékejte se příliš teplo, jinak by mohlo dojít k přehřátí těla..
DietaPokud se v prvním trimestru objevila nachlazení během těhotenství, měla by být léčba doprovázena speciální výživou. Výživa by měla být mléko a zelenina, do stravy se doporučuje zavést velké množství vitamínů a nutričních složek, což výrazně usnadní proces boje proti toxinům a struskám.

Jaké léky jsou povoleny pro těhotné ženy

Jaké léky mohou těhotné ženy s nachlazením v prvním trimestru určit ošetřujícím lékařem. Jejich výběr by měl být zpracován obzvláště pečlivě, v této době se doporučuje odmítnout brát drogy. Pokud však nic není bez nich, měly by být upřednostněny léky s přírodním složením, a nikoli se silným účinkem.

Existuje několik nachlazení pro těhotné ženy, které lze užít v prvním trimestru, ale musí být pod přísným dohledem lékaře a pouze v extrémních případech.

Lék proti kašli

Suchý kašel s paroxysmální povahou může budoucí matce způsobit velké nepohodlí a může se také stát překážkou toku kyslíku k dítěti. Svým aktivním průběhem dochází k silnému napětí břišních svalů, které vede k děloze k tónu a nakonec způsobuje potrat.

Jaké prášky na kašel lze použít pro nachlazení těhotných žen v prvním trimestru určuje odborník. Nejprve provede vyšetření, stanoví složitost běžného nachlazení, určuje stav ženy. A poté vybere nejvhodnější léky.

Co tedy mohou těhotné ženy s nachlazením v prvním trimestru? Zvažte seznam léků, které mohou rychle eliminovat silný syndrom kašle:

 • Mukaltine. Srdcem léku je léčivý ibišek. Má expektoranční vlastnosti. Doporučuje se používat u nemocí, které jsou doprovázeny výskytem sputa s obtížně oddělitelným a viskózním sputem. Užívejte 4 tablety 3-4krát denně. Průběh léčby není delší než 2 týdny;
 • Stodální. Jedná se o homeopatický lék, ve kterém jsou rostlinné látky. Pomáhá odstraňovat suchý, křečovitý a mokrý kašel. Doporučuje se užívat až 5krát denně po dobu 5-15 ml;

Bioparox. Je to inhalační činidlo, které obsahuje antibiotikum. Má účinný účinek, který eliminuje různé škodlivé organismy. Při použití se prakticky neabsorbuje do krve, ale vzhledem k tomu, že kompozice obsahuje antibiotikum, lék předepisují pouze odborníci a podle indikací. Používá se jako inhalace ústy nebo nosem. Průběh léčby není delší než 7 dnů.

Bolest v krku

Jaké léky mohu užívat pro těhotné ženy s nachlazením v prvním trimestru, abych odstranil bolest v krku? Měl by je vybírat pouze lékař v závislosti na stavu ženy. Obvykle se bolest projevuje v důsledku zánětlivého procesu, který bakterie a virové organismy způsobují..

Pro zmírnění stavu a odstranění nepohodlí v krku se doporučuje užívat antibakteriální a protizánětlivá léčiva. Měli byste si však vybrat léky s přírodním složením.

Co tedy mohou mít těhotné ženy v prvním trimestru nachlazení? Zvažte nejvhodnější léky:

 • Cameton. Tento lék je bezpečný, často se používá k lokální léčbě infekčních a zánětlivých onemocnění krku. Při použití pomáhá snižovat otoky hrdla. Droga se doporučuje stříkat do krku 3-4krát denně;
 • Ingalipt. Jedná se o kombinovaný sprej, který obsahuje antimykotické a antimikrobiální složky. Odstraňuje zánět, má analgetický účinek. Musí se stříkat do ústní dutiny až 3-4krát denně;
 • Šestiúhelník. Lék má antimikrobiální, protizánětlivý a analgetický účinek. Může být použit pro různá zánětlivá onemocnění krku - angíny, faryngitidy, angíny a mnoho dalších. Nástroj musí být nastříkán na postižené oblasti krku během 2-3 sekund.

Léky pro odstranění nachlazení

Rýma a kašel mohou těhotným ženám způsobit dýchací potíže. V důsledku toho nemusí být dostatek kyslíku pro dítě. Pro zmírnění stavu mohou být předepsány speciální léky, nikoli však vazodilatační.

Co mohou těhotné ženy s nachlazením v prvním trimestru porazit špatný nachlazení? Zvažte několik léků:

 • Aqua Maris. Srdcem této drogy je vyčištěná mořská voda, která je zcela bezpečná pro tělo těhotné ženy a nemá nepříznivý vliv na vývoj dítěte. Způsobuje zkapalnění hlenu a jeho aktivní vylučování, snižuje lokální zánět. Lék musí být v závislosti na formě uvolňování stříkán nebo vkapáván do každého nosního průchodu 3-4krát denně. Průběh použití je od 2 do 4 týdnů;
 • Pinosol. Složení léku obsahuje éterické oleje borovice, máty, eukalyptu. Má antiseptické, analgetické a dekongesivní účinky. Lék se vstřikuje jednou dávkou do každého nosního průchodu až 3 až 6krát denně.

Léky na snížení tepla

Když léčíte nachlazení během těhotenství v prvním trimestru, neměli byste zapomenout, že by se drogy měly používat ke snižování teploty. Je povoleno používat pouze produkty, které obsahují paracetamol. Panadol je dobrý.

Teplotu je nutné snižovat pouze v případech, kdy jsou její ukazatele vyšší než 37,5–28 stupňů. Pokud však teploměr vykazuje 39,5–40 stupňů, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

souhrn

Každá žena by si měla pamatovat, že první trimestr těhotenství a nachlazení jsou nebezpečné stavy. Faktem je, že katarální onemocnění může vyvolat závažné komplikace a poruchy v procesu vývoje dítěte. Chcete-li tomu zabránit, měli byste okamžitě konzultovat lékaře v počátečním stádiu onemocnění, který vybere optimální léčbu.

Nemusíte začít s nemocí, lze ji rychle eliminovat bez poškození sebe a vašeho dítěte přírodními a účinnými prostředky.

Těhotenství: 7 nebezpečných příznaků v prvním trimestru, které nelze ignorovat

Jste těhotná? Zjistěte, jaké příznaky v prvním trimestru těhotenství mohou být únosci nebezpečí a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Nalezení pozice je velmi emocionální a vzrušující okamžik, ale může to být znepokojující. Kromě všech změn v těle se můžete trápit úzkostí z různých důvodů: budete dobrá matka, budete mít dost peněz na podporu rodiny.
Co je normální? Co ne? Kdy navštívit lékaře a kdy se můžete jen zhluboka nadechnout a relaxovat?
Níže uvádíme názor odborníků na závažné příznaky, které se mohou objevit během prvního trimestru, co mohou znamenat a co byste měli udělat, pokud si jich všimnete. Samozřejmě, pokud vám v průběhu těhotenství něco vadí - i když se liší od těchto příznaků - vyhledejte lékaře.

Nebezpečný symptom číslo 1: vaginální krvácení (může být doprovázeno křečemi a bolestmi)

Co to může znamenat: „Některé krvácení je normální, ale těžké krvácení může být známkou potratu nebo mimoděložního těhotenství,“ říká Natalie Aziz, MD, odbornice na zdraví matek a dětí v dětské nemocnici Lucille Packard v Palo Alto, Kalifornie. "Jasnější a červenější barva krve, tím nebezpečnější je," říká. "Čím tmavší je barva krve, tím je pravděpodobnější, že se z těla vylučuje stará krev.".

"Pokud máte krvácení a těžké menstruační křeče, mohlo by to být známkou potratu," říká Manju Monga, MD, ředitel prenatálního lékařství na University of Texas v Houstonu. „Pokud je to doprovázeno akutní bolestí v dolním břiše, může to být příznak mimoděložního těhotenství (LINK),“ závažná komplikace, při které je oplodněné vajíčko implantováno mimo dělohu, obvykle do vejcovodů.

Co dělat: „Zavolejte svému lékaři,“ říká Monga. "Váš lékař pravděpodobně provede ultrazvukové vyšetření, provede gynekologické vyšetření a na základě vašich příznaků předepíše krevní test.".

Sečteno a podtrženo: většina špinění nebo drobného krvácení není vážný problém, ale nemůžete ho ignorovat, pokud je doprovázeno křečemi nebo bolestmi břicha nebo pokud je krvácení horší. Jistota je jistota.

Nebezpečí Symptom číslo 2: Nadměrná nevolnost a zvracení

Nevolnost a zvracení v prvním trimestru těhotenství jsou normální, ale pokud se budete cítit příliš často, může to mít vážné následky..

To, co ohrožuje: „Neustálé zvracení, které zcela ničí vaši každodenní rutinu, může vést ke snížení hmotnosti, závratě, dehydrataci a nerovnováze elektrolytů,“ říká Aziz.

Co dělat: poraďte se se svým lékařem. Možná budete potřebovat hospitalizaci k léčbě dehydratace. Kromě toho Vám lékař může předepsat účinné léky k potlačení nevolnosti..

Sečteno a podtrženo: Nevolnost a zvracení jsou během těhotenství normální, ale nadměrné zvracení může způsobit problémy. Většina žen trpících nevolností a zvracením v prvním trimestru těhotenství bude mít normální zdravé těhotenství..

Nebezpečný příznak číslo 3: vysoká horečka

Teploty nad 38 ° C (101 ° Fahrenheita) během těhotenství mohou být nebezpečné..

Co to může znamenat: „Víme, že těhotné ženy mají vyšší riziko výskytu závažnějších forem chřipky, včetně tzv. Chřipky. prasečí chřipka, “říká Aziz. Vysoká teplota během prvního trimestru může být také spojena s určitými vrozenými vadami. Jedním z nich je defekt nervové trubice, protože nervová trubice plodu se tvoří během prvního trimestru.

Během těhotenství může být horečka, která je doprovázena vyrážkou a bolestmi kloubů, příznakem infekce: cytomegalovirus (CMV), toxoplasma a parvovirus. „CMV je nejčastější příčinou vrozené hluchoty a není tak neobvyklé, jak se může zdát,“ říká Natalie. Aziz.

Co dělat: Okamžitě informujte svého lékaře o horečce, která je doprovázena příznaky infekce horních cest dýchacích, bolestmi svalů, příznaky podobnými chřipce nebo vyrážkami a bolestmi kloubů. "Je nezbytně nutné, aby vás lékař vyšetřil a snížil teplotu paracetamolem (nebo jiným lékem na bázi acetaminofenu)," říká Aziz.

Sečteno a podtrženo: Těhotná žena má zvýšené riziko vzniku vážného onemocnění, které by mohlo mít za následek hospitalizaci a přijetí na jednotku intenzivní péče. Úmrtnost na chřipku, zejména H1N1, je vyšší u těhotných žen. "Snižte riziko očkováním," radí Natalie Aziz.

Nebezpečí Symptom 4: Vaginální výtok a svědění

"Mohou to být příznaky infekcí nebo sexuálně přenosných nemocí, které mohou mít významný vliv na těhotenství," říká Aziz..

Co to ohrožuje: Může to způsobit předčasný porod nebo infekci plodu.

Co dělat: Informujte co nejdříve svého lékaře..

Sečteno a podtrženo: Nebuď plachý. Dejte gynekologovi vědět, co se děje „tam dole“, protože léčba základního problému je klíčem k vašemu zdraví a zdraví vašeho dítěte.

Nebezpečný příznak číslo 5: bolest nebo pálení při močení

Co to může znamenat: „Mohou to být příznaky infekce močového měchýře nebo močových cest. Pokud se neléčí, mohou vést k vážnějším onemocněním, infekcím a předčasnému porodu, “říká Aziz..

Co dělat: Informujte co nejdříve svého lékaře..

Sečteno a podtrženo: Léčení infekce může zmírnit bolest a zajistit zdravé těhotenství..

Nebezpečný příznak číslo 6: bolest na nohou nebo telatách nebo na jedné straně výrazný otok; Silná bolest hlavy

Co to může znamenat: „Může to znamenat krevní sraženinu (krevní sraženinu),“ říká Natalie Aziz. "Těhotenství je stav hyperkoagulace." To znamená, že těhotné ženy mají vyšší riziko krevních sraženin na dolních končetinách a v mozku. “ Krevní sraženina v lýtku nohy může vést nejen k bolesti a otoku končetiny. Krevní sraženina z nohy může cestovat přes cévy do plic a může být fatální. Předzvěst krevní sraženiny v mozku může být těžká bolest hlavy, zatímco tvorba krevní sraženiny v dolních končetinách je často charakterizována silnou bolestí, zarudnutím a otokem. Oslepující bolest hlavy může být také způsobena vysokým krevním tlakem nebo může naznačovat malformaci v mozku..

Co dělat: Co nejdříve navštivte svého lékaře..

Závěr: Ženy s anamnézou krevních sraženin by měly projednat preventivní léčbu se svým lékařem dříve, než otěhotní nebo okamžitě poté, co zjistí, že jsou v poloze.

Nebezpečí Symptom 7: Exacerbace chronické choroby

Ženy, které jsou těhotné předtím, než trpí řadou chronických stavů (jako je onemocnění štítné žlázy, cukrovka, vysoký krevní tlak, astma a / nebo lupus), by měly být během těhotenství ostražité a měly by si všímat jakýchkoli změn jejich stavu..

Co to může znamenat: Pokud vaše onemocnění dramaticky progreduje nebo ho neovládáte, může to mít vážné důsledky pro vaše zdraví - a zdraví vašeho dítěte. Například „„ pokud jsou vaše hladiny hormonů štítné žlázy mnohem vyšší nebo nižší, můžete mít vyšší riziko potratu, “říká Gale Olson, MD, specialista na prenatální medicínu v Galvestonské pobočce University of Texas. "Pokud není hladina cukru v krvi přísně sledována, zvyšuje se riziko abnormalit plodu a potratu," říká..

Sečteno a podtrženo: Jakákoli exacerbace chronického onemocnění je pro těhotnou ženu červenou vlajkou a měla by se jí okamžitě věnovat pozornost..

U většiny žen probíhá těhotenství bez problémů a komplikací, takže si zkuste těhotenství užít. Nemá smysl pro stres a čím pozitivnější je postoj, tím lepší pro mámu a dítě. Důležité jsou také pravidelné návštěvy u lékaře, správná výživa a dobrý odpočinek. A nezapomeňte vzít své prenatální vitamíny!

První trimestr těhotenství

1. trimestr

Těhotenský test ukázal dva pruhy? Gratulujeme! V našem kalendáři najdete vše o tom, co se stane vašemu tělu a jak se bude dítě vyvíjet. Čekají na vás potřebné lékařské prohlídky, zejména strava a denní rutina, přípustná fyzická aktivita a další užitečné, důležité informace pro nastávající matku a její blízké.!

Těhotenství se počítá dvěma způsoby.

Porodnické období těhotenství se počítá od 1. dne poslední menstruace: od tohoto dne začíná vejce zrát, které bude oplodněno spermatem. Celková délka porodního období je 40 týdnů a v době těhotenství se jím řídí lékaři. Ultrazvukové nálezy jsou také interpretovány na základě počtu porodníků..

Skutečný nebo embryonální gestační věk se počítá ode dne ovulace a početí, a proto je o 2 týdny kratší než porodnictví. Lékaři tuto metodu počítání nepoužívají, protože bez lékařského dohledu není možné s absolutní přesností stanovit, v který den ovulace menstruačního cyklu došlo a početí nastalo.

Jak víte, čekací doba dítěte je 9 měsíců a toto období je obvykle rozděleno do tří stejných částí: 1., 2. a 3. trimestr.

1. trimestr zahrnuje 1., 2. a 3. měsíc těhotenství a trvá od 1. do 13. porodního týdne včetně.

Co se děje v těle budoucí matky

1. trimestr je pro těhotnou ženu šťastným i těžkým obdobím. Její blaho, její tělo se mění a tyto změny je třeba přijmout (samozřejmě, diskutovat o všem, co vadí s porodníkem-gynekologem a dalšími lékaři).

Ráno nevolnost. Toxikóza je nejznámějším příznakem těhotenství. Je obeznámen s 60–80% nastávajících matek a je způsoben změnou hormonálních hladin. Nevolnost může také vyvolat nedostatek vitamínů a minerálů nebo prudký pokles hladiny cukru v krvi. Toxikóza začíná ve 2. - 3. nebo 4. - 5. týdnu těhotenství, končí ve 12. – 14. Pokud nepříjemný příznak přetrvává déle nebo předjíždí pozdní těhotenství, je nutná pomoc lékaře. Pokud je zvracení více než 5krát denně, je nutný také lékařský dohled, aby nedošlo k potratu způsobenému dehydratací.

Problémy s trávením. Kvůli hormonálním hrám mohou mít nastávající matky silnou chuť k jídlu a jejich úplnou nepřítomnost a zácpu (to je obecně běžný problém během těhotenství, nebezpečná hrozba potratu) a průjem. A také preference potravin, reakce na pachy se mění.

Přibývání na váze. Přibližná norma přírůstku hmotnosti v prvním trimestru je 1–2 kg. Tento ukazatel se liší podle individuálních charakteristik zdraví těhotné ženy: lékař, nedostatek, mlácení nebo normální hmotnost, rozhodne lékař.

Častější močení. Po celou dobu těhotenství bude nutnost jít na záchod častější: čím větší bude velikost dělohy, tím více bude tlačit na močový měchýř. Změna hormonálního pozadí také ovlivňuje: zvýšení hladiny progesteronu v krvi vyvolává větší spotřebu a v důsledku toho uvolňování tekutin.

Krvavé problémy. Malé množství krve z pochvy se vyskytuje u 75% těhotných žen v prvních týdnech funkčního období. To znamená, že plod byl implantován - fixován v děloze. Důležité! Špinavé krvácení může znamenat mimoděložní těhotenství, těžké krvácení může znamenat potrat, je nutná lékařská péče.

Otok hrudníku. Mléčné žlázy se mírně zvětšují a stávají se citlivějšími (až do bolestivých pocitů), jako před nástupem menstruace. Tělo nastávající matky se tak začíná připravovat na kojení.

Pocit únavy a ospalosti, mdloby a mdloby. Opět je to důsledek hormonálních změn v těle, zejména zvýšení produkce progesteronu, který ovlivňuje krevní cévy, způsobuje křeče, stagnaci a pokles krevního tlaku.

Jak se dítě vyvíjí

Spolu s radostí z uvědomování si, že očekáváte dítě, je pro něj také úzkost: první 3 měsíce jsou nejnebezpečnější z hlediska statistik potratů a nejdůležitější pro utváření zdraví dítěte.

1. měsíc. Po pohlavním styku dochází k oplodnění - fúzi samčích a samičích zárodečných buněk (spermie a vajíčka) ve vejcovodu. Výsledná nová buňka - zygota - vstupuje do dělohy a je v ní fixována. Embryo je tvořeno základy kostry a svalů, zažívacího traktu, kardiovaskulárního, nervového, močového systému, jakož i placenty a pupeční šňůry. Na konci měsíce je velikost embrya 4–5 mm.

2. měsíc. Embryo ukazuje prsty na rukou a nohou. Tvoří se krk, základy smyslů, genitálie. Mozek začíná koordinovat práci jiných orgánů, objeví se srdeční rytmus, žaludek vylučuje žaludeční šťávu, játra plní funkci hematopoézy. Na konci druhého měsíce je plod již považován za plod. Jeho velikost dosahuje 25-30 mm, zatímco velikost hlavy se rovná polovině „růstu“ plodu.

3. měsíc. Vytvoří se oční víčka, základy nehtů a vlasů, urogenitální a anální otvory, v chrupavkové kostře se objevují osifikované oblasti. Plod již má výrazy obličeje, může pohybovat pažemi a nohama. Tvar vnějších genitálií může určovat pohlaví nenarozeného dítěte. Délka plodu je 7–8 cm, zatímco hlava zůstává vzhledem k proporcím těla velká.

Pokud máte dvojčata

Statistiky říkají: pro každých 87–90 případů těhotenství je jedno těhotenství dvojčat (podle jiných zdrojů 3 ze 100 případů). Pro budoucí rodiče, zejména pro mámu, je to dvojí štěstí a dvojitá odpovědnost. Co je důležité vědět?

- dvojčata mohou být monozygotní (a potom se budou rodit dvojčata) a závratě (nikoliv oplodněná, ale dvě zralá vejce a narozená děti, dokonce stejného pohlaví, nebudou navzájem navenek kopie). Přítomnost heterosexuálních dvojčat se stanoví ultrazvukem ve 4–5 týdnech těhotenství, stejnými vejci ve 12 týdnech;

- při vícenásobném těhotenství je hladina hCG hormonů v těle nastávající matky dvakrát vyšší než při běžném těhotenství;

- Obecně se blahobyt budoucí matky neliší od zdravotního stavu těch, kteří očekávají jedno dítě, i když toxikóza, anémie, pálení žáhy, bolest dolní části zad a přírůstek hmotnosti mohou být výraznější. Ideální přírůstek hmotnosti u dvojčat po dobu 9 měsíců by měl být nejméně 7 kg a ne více než 18–20 kg;

- predispozice k vícenásobnému těhotenství se přenáší geneticky (obvykle prostřednictvím generace) a šance na otěhotnění s dvojčaty je vyšší u žen ve věku 30–40 let. Vědci to vysvětlují jako záchrannou síť těla, která je od přírody naprogramována tak, aby pokračovala v rodu. Rovněž predispozice k početí dvojčat je ovlivněna odmítnutím perorálních antikoncepčních prostředků na pozadí jejich dlouhodobého užívání, léčby neplodnosti, IVF;

- dvojčata se vyvíjejí v děloze stejným tempem jako děti během jednorázového těhotenství, ale zpravidla mají menší váhu a velikost (ale po narození snadno dohoní vrstevníky v tomto parametru). Na konci prvního trimestru tedy obě plody dosáhnou délky 6 cm a váží asi 8 g.

Fotografie z 1. trimestru těhotenství

Lékařské vyšetření

 • Porodník-gynekolog (nejlepší je zaregistrovat se na prenatální klinice v gestačním věku 6-8 týdnů, musíte navštívit gynekologa v 1. trimestru nejméně 1krát za měsíc)
 • terapeut
 • oční lékař
 • endokrinolog
 • kardiolog
 • otolaryngolog
 • konzultace s dalšími odborníky, pokud nastávající matka má chronická onemocnění nebo komplikované těhotenství
 • celkový krevní test (pravidelně se vzdává, nejdůležitějšími indikátory jsou hladina hemoglobinu, počet bílých krvinek, počet krevních destiček, ESR)
 • biochemický krevní test (podávané pravidelně, nejdůležitějšími ukazateli jsou hladina cukru, bilirubinu, kreatininu a močoviny)
 • koagulogram (vzhledem k 1krát za trimestr, nejdůležitějším ukazatelem je rychlost koagulace krve)
 • krevní test na skupinu a faktor Rh (při těhotenství 1krát nejdůležitějším indikátorem je přítomnost / nepřítomnost Rhesusova konfliktu u dítěte a matky)
 • krevní test na HIV, hepatitidu B a C, syfilis (1 těhotenství se vzdá)
 • krevní test na infekce TORCH: toxoplazmóza, mykoplazmóza, zarděnka, cytomegalovirus, opar (předávání 1krát během těhotenství)
 • analýza moči (pravidelně, nejdůležitějšími ukazateli jsou průhlednost, hustota, kyselost, obsah bílkovin, přítomnost / nepřítomnost bakterií a kvasinek)
 • rozmazání na flóře z vagíny (3x se během těhotenství vzdává, nejdůležitějším indikátorem je přítomnost / absence infekcí, včetně sexuálně přenosných infekcí).
 • elektrokardiogram (provedeno nejméně dvakrát během těhotenství, v 1. a 3. trimestru, poprvé - při registraci na prenatální klinice; odhaluje přítomnost / nepřítomnost poruchy srdce nastávající matky vzhledem ke zvyšující se zátěži)
 • Ultrazvuk (provedeno nejméně 3krát během těhotenství, poprvé za 10–12 týdnů, je možná dřívější diagnóza; potvrzuje samotný fakt očekávání dítěte, odhaluje přítomnost / nepřítomnost mimoděložního těhotenství, rizika potratů a abnormalit plodu, umožňuje jej vyhodnotit) rozvoj)
 • test na chorionické klky (PVC) (provedeno 1krát během těhotenství po 10–12 týdnech, pokud existují náznaky, například v pozdním těhotenství; odhalí přítomnost / nepřítomnost genetických abnormalit u plodu)
 • screening (provádí se 3x během těhotenství, poprvé - v 11. - 12. týdnu; zahrnuje ultrazvuk, krevní test na hCG, krevní test na PAPP-A; odhalí přítomnost / nepřítomnost genetických abnormalit u plodu).

Ložiskové potíže

Hormonální poruchy, špatná dědičnost, těžký stres, nemoci matek a další nepříznivé faktory mohou vést k různým fetálním malformacím a jejich ztrátám. S obtížemi porodu se můžete vyrovnat v mnoha případech, pokud jste pod dohledem lékařů a řídíte se jejich doporučeními.

Potrat. Lékařské statistiky říkají: 15–20% těhotenství (tj. Přibližně každou pátou početí) končí spontánním potratem, když tělo matky odmítne plod. V 1. trimestru se navíc vyskytne více než 80% potratů. Důvodem ztráty dítěte je mnoho, mezi nimi špatná ekologie (včetně obtížných pracovních podmínek), špatné návyky a přirozený výběr (moudrá příroda zbavuje neživotaschopného embrya) a infekce TORCH, které nastávající matka dostane, a předchozí potrat.

Nevyvíjející se těhotenství. 10-15% těhotenství se zastaví ve vývoji, to znamená, že končí smrtí plodu. Nejčastěji k tomu dochází až 28 týdnů a nejnebezpečnější - týdny 1. trimestru, i když plod se může, bohužel, v pozdějších fázích zastavit. Příčiny blednutí těhotenství jsou podobné faktorům, které vyvolávají potrat: od špatných návyků a vedlejších účinků některých léků po genetickou predispozici, stres a potrat..

Mimoděložní těhotenství. 1-2% těhotenství jsou případy, kdy se vajíčko plodu nepřipevní uvnitř dělohy, ale uvnitř jedné ze dvou zkumavek nebo, méně často, na děložním čípku nebo vaječníku. Patologii lze zjistit ve 3. až 4. týdnu těhotenství pomocí ultrazvuku a krevního testu na hCG (hladina tohoto hormonu bude nižší než při správném fixaci plodu v děloze). Počínaje 4. - 5. týdnem je budoucí matka s mimoděložním těhotenstvím ohrožena: rostoucí plod vede k prasknutí trubice a vnitřnímu krvácení - ohrožení zdraví a života ženy. Jakým způsobem se rozhodnete odstranit vajíčko plodu: chirurgické nebo chemické, rozhodne lékař. Příčiny mimoděložního těhotenství mohou být nezdravé návyky nastávající matky a jejích potratů, zánětlivá onemocnění dělohy, tubulární chirurgie, předchozí mimoděložní těhotenství, použití nitroděložního zařízení jako antikoncepčního prostředku atd..

Vývoj fetálních patologií. Přibližně 5% zdravých párů se stává rodiči zvláštních dětí - s poruchami duševního nebo fyzického vývoje. Navíc podle Světové zdravotnické organizace mohou být malformace způsobeny genetickými, infekčními, socioekonomickými nebo environmentálními důvody. Pamatujte: za prvé, diagnostická data musí být zkontrolována pomocí dalších vyšetření, a to i od různých specialistů stejného profilu. A za druhé, úroveň moderní medicíny je taková, že jedno nebo druhé onemocnění dítěte může být napraveno buď ve stadiu nitroděložního vývoje, nebo po narození..

SARS v časném těhotenství

SARS v časném těhotenství je nemoc, která by měla být na pozoru. V době, kdy jsou všechny systémy malého organismu stále v plenkách, může jakýkoli virový nebo bakteriální útok způsobit tento proces vážnému poškození a vyvolat porušení.

Všudypřítomnost virových infekcí způsobuje, že se před nimi chrání, protože jsou těhotné, velmi obtížné. ARVI v prvním trimestru těhotenství je velmi časté také proto, že žena prostě ještě nemusí vědět o svém vlastním stavu a nadále žít běžný život, nesnaží se chránit své vlastní tělo před virovou expozicí.

Příčiny a příznaky SARS

ARVI během těhotenství v prvním trimestru není neobvyklé, nejprve si žena nemusí ani myslet, že virus již pronikl do jejího těla a usadil se na sliznicích nosu nebo ústní dutiny. Inkubační doba tohoto onemocnění může trvat dva až sedm dní. Po celou tu dobu prochází tělo těhotné ženy procesy doprovázené pronikáním toxinů z virové aktivity do krevního řečiště.

Proč jsou těhotné ženy tak citlivé na virovou expozici? Jejich tělo, které věnuje veškerou svou energii vývoji a růstu nového života, oslabuje, obrana již nefunguje na stejné úrovni, a proto se žena stává extrémně citlivou na infekční choroby. Období těhotenství je navíc vždy spojeno s hormonálními změnami, kdy hormon progesteron výrazně ovlivňuje imunitu ženy.

Příznaky ARVI během těhotenství jsou rýma, rýma, někdy horečka, kašel a bolest v krku. Kromě toho může u ženy dojít k závažné slabosti (zvláště u žen, které mají první trimestr s toxikózou)..

Jasným příznakem virové infekce jsou lámavé bolesti, které se vyskytují ve svalech a kloubech.

SARS během těhotenství

Důsledky akutních respiračních virových infekcí v časném těhotenství nejsou vždy velmi závažné, častěji infekce prakticky neovlivňuje zdraví nenarozeného dítěte..

Nicméně, ARVI během těhotenství je 1 trimestr, důsledky pro dítě mohou přinést nejvíce negativní. Obzvláště nebezpečný je přenos respiračních infekcí, akutních respiračních virových infekcí a časného těhotenství. První týdny po početí se mateřské tělo podrobuje složitým procesům položení základů tkání, orgánů a buněk budoucího člověka. Expozice viru může narušit normální průběh tohoto procesu, díky kterému se mohou vyvinout různé patologické stavy.

Poté, co žena v prvních 12 týdnech těhotenství přenesla virovou infekci, může být gynekologem vyšetřena na ultrazvukové vyšetření, aby vyhodnotila pravděpodobný účinek ARVI na plod v prvním trimestru..

Důsledky SARS, že nemoc může mít na ženu, která nosí dítě:

 • potrat (předčasný porod);
 • nedostatek kyslíku pro dítě;
 • rozvoj fytoplacentální nedostatečnosti;
 • nízké zdravotní ukazatele drobků po narození (slabý pláč, potíže s nezávislým dýcháním, blanšírování kůže, letargický stav);
 • narození dítěte s nakaženým virem, který komplikuje proces jeho adaptace ve světě (když moje matka onemocněla ARVI v pozdějších fázích).

Pokud žena onemocní akutními respiračními virovými infekcemi v časných stádiích těhotenství, musí být nutně léčena předepsaným specialistou. Léčba akutních respiračních virových infekcí během těhotenství by měla být opatrná, aby pomohla mamince a nepoškodila dítě.

Rysy průběhu akutních respiračních virových infekcí týdně

Žena nesoucí dítě, jakákoli patologie, která se v této době vyskytuje, by měla být alarmující a měla by vyvolat touhu navštívit lékaře..

Je velmi obtížné předem předpovědět, jaký účinek může mít virus, který vstoupil do ženského těla během těhotenství.

 1. Pokud žena onemocní až 6 týdnů, může se situace rozvinout dvěma způsoby. Za prvé: molekuly viru pronikají do embrya, což nepříznivě ovlivňuje jeho stále se formující orgány, jakož i centrální nervový systém. To může způsobit potrat. Druhý scénář: infekce nebude mít žádný vliv na zdraví embrya, bude se dále vyvíjet podle gestačního věku.
 2. V období od 6 do 9 týdnů těhotenství, respirační infekce nezpůsobuje dítěti mnoho poškození. Existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že dítě bude informováno před datem splatnosti a porodí dítě bez jakýchkoli odchylek ve vývoji. Existuje však malá část rizika, kterou nelze vyloučit. Je velmi obtížné předvídat skutečný vývoj událostí..
 3. Pokud žena onemocní v posledních třech týdnech prvního trimestru (od 9 do 12 týdnů), snižuje se pravděpodobnost, že dojde k potratu nebo že dojde k narušení rovnováhy ve vývoji vnitřních systémů dítěte. Akutní respirační virové infekce v této době však mohou vyvolat narušení dodávky krve do placenty, jakož i stupeň dodávky kyslíku pro dítě, které poskytuje. Taková nitroděložní hypoxie může vést ke skutečnosti, že se dítě narodí s nízkou hmotností, lézemi centrální nervové soustavy nebo příznaky zpoždění ve správném vývoji..

Obecně lze říci, že akutní respirační virová infekce přenášená ženou na začátku těhotenství může vyvolat takové patologie:

 • zvýšení množství plodové vody;
 • placentitida;
 • předčasný nástup porodu.

Pravděpodobnost spontánního potratu v časných stádiích v důsledku výskytu akutních virových infekcí dýchacích cest závisí na závažnosti virového účinku a stavu ženské imunity. Pravděpodobnost nepříjemného výsledku se může zvýšit, pokud budoucí matka má horečku nebo pokud bere nesteroidní protizánětlivé léky bez lékařského dohledu.

Vliv na pracovní sílu

Virová infekce přenášená těhotnou ženou může dobře ovlivnit plod a průběh pracovního procesu:

 • slabé kontrakce;
 • rychlý průchod procesu narození;
 • výskyt problémů s dýcháním ženy během porodu, kdy jí kašel neumožňuje udržovat optimální dýchací techniku;
 • infekce plodu během porodu (když žena onemocněla v posledních týdnech těhotenství);
 • narození dítěte s nízkými apgarskými indikátory (bledost nebo modrost pokožky, slabý pláč, letargie, nízký svalový tonus);
 • virová infekce nepříznivě ovlivňuje schopnost dítěte spontánně dýchat, což může být narušeno.

Do observatoře je umístěna žena se zjevnými příznaky akutní respirační virové infekce při přijetí do porodnice. To je nezbytné, aby se zabránilo šíření viru mezi dalšími mladými matkami a dětmi..

Prevence ARVI během těhotenství

Aby nedocházelo k zastínění těhotenství ženy vývojem virové infekce, je velmi důležité, aby dodržovala přiměřená preventivní opatření:

 • výživa by měla být nasycena bílkovinami, vitamíny a minerály;
 • v bytě pravidelně provádějte mokré čištění, větrání místností;
 • pro udržení normální vlhkosti v domácnosti byste si měli zakoupit zvlhčovač vzduchu (správně navlhčené sliznice lépe odolávají virovým útokům);
 • po návratu z ulice je nezbytné vypláchnout ústní dutinu odvarem heřmánku nebo měsíčku, aby se odstranily mikroby, které pronikly do sliznic. Nosní průchody mohou být vypláchnuty a dodatečně zvlhčeny zavlažováním fyziologickým roztokem;
 • Po návratu domů si vždy umyjte ruce;
 • abyste se vyhnuli přeplněným místům a pokud je to nutné, měli byste na nich být nasazeni ochranné masky;
 • užívejte speciální multivitaminové přípravky doporučené gynekologem;
 • uspořádat talíře po celém bytě s trochou vody a jemně nasekanou cibulkou a česnekem. Budou vylučovat fytoncidy, které mají škodlivý účinek na viry..

Léčba ARVI během těhotenství

Těhotenství je doba, kdy je samoléčení velmi nebezpečné. Každý lék má zvláštní účinek na ženské tělo, pro plod není vždy bezpečný. Proto, když se objeví první známky nachlazení, je tak důležité vyhledat lékařskou pomoc.

 1. Vysokou tělesnou teplotu můžete vyřešit otřením teplou vodou nebo užíváním drog obsahujících paracetamol nebo ibuprofen. Nedovolte, aby teplota stoupla nad 38 stupňů, může to být pro dítě nebezpečné.
 2. K odstranění toxinů z těla potřebuje žena teplý nápoj. Mohou to být ovocné nápoje, kompoty, čaje. Velké množství tekutiny vstupující do těla nedovolí, aby došlo k dehydrataci a pomůže rychleji se zbavit virové infekce.
 3. Mezi léky proti kašli může žena používat pouze bezpečný mukaltin.
 4. Nos lze omýt solným roztokem obsahujícím mořskou vodu: Aquamaris, Aqualor, Salin.
 5. Pro zmírnění otoku a snížení množství hlenu v nosních pasážích můžete použít Pinosol nebo Otrivin.
 6. Od bolesti v krku po budoucí mámu, Kametone, Stopangin pomáhá dobře. Jejich příjem je však povolen až po 12 týdnech, před touto dobou je však třeba opláchnout hrtan roztokem sody a soli.

Těhotná žena by neměla užívat komplexní přípravky zaměřené na odstranění příznaků akutní virové infekce (například Coldrex, Fervex, Rinza). Obsahují několik účinných látek najednou, některé z nich mohou být kontraindikovány pro použití během těhotenství.

Lidové léky proti ARVI během těhotenství

Těhotná žena musí pít nejen léčiva, aby se zbavila ARVI. V mírných případech lze použít recepty tradiční medicíny..

Alternativní metody léčby nachlazení:

 • kloktání roztokem soli nebo sody, infuze šalvěje, heřmánku, měsíčku;
 • čaj s medem a citronem je také velmi užitečný (za předpokladu, že žena není na tyto složky alergická);
 • ke snížení zánětu hrtanu můžete použít mírně zahřátou minerální vodu Borjomi;
 • je velmi důležité neustále zvlhčit nosní sliznici, za tímto účelem můžete použít solný nebo solný roztok.

Důležité! Nenechte se příliš unavit tradiční medicínou a odmítněte navštívit lékaře. Aby nedocházelo k komplikacím, musí být schůzka provedena bezpodmínečně.

Prevence ARVI během těhotenství

Aby se zabránilo infekci SARS před počátkem 12 týdnů těhotenství, je důležité dodržovat preventivní doporučení:

 • Nenavštěvujte místa, kde se shromažďuje mnoho lidí. Zejména se jedná o obchody, vždy můžete upřednostnit online zdroje, po objednání, prostřednictvím kterého budou nákupy doručovány přímo do vašeho domu;
 • ujistěte se, že každý den najdete čas na procházky po ulici, nejlépe pokud jde o park. Na místo výkonu práce se můžete dostat pěšky, pokud nelze přidělit jiný čas;
 • nezapomeňte si vzít vitaminy (neměli byste si je sami vybírat, je lepší svěřit tento postup odborníkovi);
 • zkontrolovat svou vlastní stravu, vyjma sladké, slané a mastné a přidávat čerstvé ovoce a zeleninu, bílkoviny a výrobky z kyselého mléka;
 • pokud je to možné, dělejte svůj oblíbený sport nebo raději neutrální plavání v bazénu, jógu pro těhotné ženy;
 • po návratu domů si důkladně umyjte ruce mýdlem a vypláchněte nosní dutinu fyziologickým roztokem;
 • Ujistěte se, že větráte a navlhčete byt: suchá sliznice je vynikajícím místem pro reprodukci mikrobů, virů a bakterií;
 • když jste na ulici, nemusíte se rukou dotýkat své vlastní tváře, měli byste se odvrátit od lidí, kteří kašli, kýchají nebo mají zjevné známky nachlazení;
 • nejezte jídlo mimo domov;
 • po nachlazení vyhledejte lékařskou pomoc.

Odborné poradenství

Odborníci doporučují v prvních týdnech těhotenství dodržovat řadu doporučení, aby se zabránilo infekci chřipkou. Těhotné ženy nedostávají vakcíny proti chřipce, takže jejich preventivní opatření budou nespecifická..

Imunitu nastávající matky můžete zvýšit, pokud strávíte první trimestr těhotenství v sanatoriu v hustém jehličnatém lese. Pro zlepšení vlastního zdraví není nutné chodit do horkých zahraničních středisek. Kromě toho jsou tyto experimenty pro těhotné ženy zakázány. Pobyt v sanatoriu v proužku, který žena obvykle žije, jí a budoucímu dítěti přinese mnoho výhod.

Navíc odborníci radí:

 • každodenně provádějte úklid v bytě vlhkým hadříkem, což pomůže odstranit viry, které se mohou skrývat na povrchu místnosti;
 • ventilovat dům ráno, před spaním a také během dne, opouštět byt (neměli byste být uvnitř během ventilace, abyste se vyhnuli podchlazení);
 • oblékání do počasí, udržování nohou v teple (prudce se zvyšující chodidla nebo používání hořčičných omítek během těhotenství je přísně zakázáno);
 • dostatek spánku, snažit se zajistit, aby noční spánek trval nejméně 8 hodin;
 • Snažte se být méně nervózní a starat se, klidný emoční postoj je pro těhotnou ženu velmi důležitý;
 • pravidelně používejte aromaterapeutické techniky s použitím éterických olejů tymiánu nebo geranium;
 • provádět inhalaci páry přes čerstvě vařené brambory nebo převařenou vodu s přídavkem měsíčku, máty nebo šalvěje;
 • dávají přednost masovým pokrmům, které nejsou příliš mastné, kuřecí vývar, čerstvé ovoce, zeleninu a bobule (zrající podle sezóny);
 • pít hodně tekutin.

Těhotná žena by měla dbát na své vlastní zdraví. Při sebemenším náznaku SARS by nastávající matka měla kontaktovat lékaře a přísně dodržovat doporučení, která od něj obdrží.

Články O Neplodnosti