Hlavní Analýzy

Zuby během těhotenství

Tělo těhotné ženy je velmi zranitelné. Poměrně často, během období porodu dítěte, může dojít k bolesti zubů z různých důvodů. Toto onemocnění je docela nebezpečné v každém stadiu těhotenství, především proto, že zhoršuje kvalitu života. To může u ženy vyvolat stres nebo depresi, což negativně ovlivní vývoj plodu. Proto je nutné vědět, jaká opatření lze přijmout, aby se zabránilo rozvoji chorobného stavu.

Příčiny zubů během těhotenství

Příčiny zubů během těhotenství jsou následující zubní patologie:

 • Zubní kaz, který se v počáteční fázi projevuje zvýšenou citlivostí zubů při jídle horkých, studených, sladkých kyselých potravin. Takové znamení naznačuje přítomnost trhlin v zubní sklovině. Na takovém místě se může později vytvořit dutá dutina.
 • Pulpitida, charakterizovaná zánětem nervu. Bolest zubů je v tomto případě velmi akutní a v noci může být výrazně horší..
 • Zánětlivé procesy u kořene zubu. V takových případech dochází ke zvýšení bolesti při tlaku na zub.
 • Zuby moudrosti.

Hormonální změny v těle ženy během porodu dítěte mohou vést ke vzniku zánětu dásní nebo destrukci skloviny. Vzhledem k tomu, že plod z těla matky odebírá potřebné chemické prvky, rozvine se nedostatek vápníku. Těhotenství zubů křehké, chemické složení slin se mění, což zhoršuje proces přirozeného čištění zubů.

Co je nebezpečné pro budoucí matky?

Bolest zubů během těhotenství je velmi nebezpečný stav. Proto je při nejmenším nepohodlí v dutině ústní nutné konzultovat zubního lékaře. Aby se minimalizovalo riziko vzniku různých stomatologických patologických stavů během těhotenství, je nutné je během plánování těhotenství léčit.

V časném těhotenství

V časných stádiích je akutní bolest zubů obzvláště nebezpečná. Je to stresující pro celé tělo. Proto, když dojde k syndromu bolesti, může se zvýšit koncentrace adrenalinu, což může způsobit krvácení.

Bolest zubů během těhotenství je téměř vždy důkazem vývoje infekčního procesu (kaz, zánět plic). To znamená, že v prvním trimestru nese hrozbu pro plod. Placenta v této době ještě nebyla vytvořena, to znamená, že neexistuje žádná ochranná bariéra před negativními vnějšími projevy.

Nebezpečí také představují léky, které může žena během těhotenství vzít s bolestmi zubů. V prvním trimestru mohou léčivé látky, které se dostávají do celkového krevního řečiště, narušit správnou tvorbu vnitřních orgánů plodu..

V pozdním těhotenství

Zuby těhotné ženy ve třetím trimestru se mohou začít rozkládat nejintenzivněji. Důvodem je skutečnost, že dítě aktivně tvoří kosterní systém, který vyžaduje velké množství vápníku. Pokud tedy během těhotenství zažíváte bolest zubů, neměli byste odkládat návštěvu u zubaře.

Po vyšetření nabídne lékař přijatelné možnosti léčby zubu. Odstranění v pozdějších fázích těhotenství se zpravidla neprovádí kvůli skutečnosti, že stres může vyvolat předčasný porod.

Pokud včas nekonzultujete lékaře, kazící se dutina se rychle zvyšuje a rozvíjí se pulpitida. To vyvolává syndrom silné bolesti. V takových případech je léčba často nemožná a musí být odstraněn zub..

Jak anestetizovat a neubližovat

Vzhledem k tomu, že léky na bolest zubů během těhotenství je třeba užívat opatrně, je možné ve vážných případech pouze po konzultaci s lékařem použít určité alternativní metody.

Pokud není možné přihlásit se u zubaře v krátké době, můžete zkusit zmírnit bolest pomocí teplých výplachů. K tomu se používají bylinné odvary a infuze. Tuto metodu můžete použít v jakémkoli období těhotenství. K přípravě léčivých přípravků lze použít dubovou kůru, měsíček, heřmánek, šalvěj, řebříček, podbělky.

Léky proti bolesti pro ženy v pozici

Pro výběr bezpečných léků pro úlevu od bolesti v průběhu těhotenství je nutné vzít v úvahu období a celkový stav ženy. To může udělat pouze lékař, takže se nemůžete sami rozhodnout o použití léků.

V raných stadiích těhotenství představují léky zvláštní nebezpečí pro plod, protože v této době jsou položeny všechny vnitřní orgány a systémy nenarozeného dítěte. Užívání jakýchkoli léků může vyvolat vývoj anomálie. Ale s akutní bolestí zubů v počátečním období těhotenství může lékař předepsat jednu dávku Paracetamolu nebo Ibuprofenu. Účinné látky těchto léčiv nepříznivě neovlivňují tvorbu plodu..

Kromě toho lze povolit použití zubních kapek vyrobených na přírodním základě. Obvykle zahrnují gáforový olej, máta peprná a valeriánskou infuzi.

V pozdějších fázích těhotenství jsou drogy pro ženu nebezpečnější než pro plod. Mohou vést k poruchám vylučovacího a kardiovaskulárního systému. Při akutní bolesti může být předepsán také paracetamol. Doporučuje se vypít tabletu s velkým množstvím vody, ale pokud jsou detekovány patologické procesy v ledvinách a játrech, měli byste tento lék odmítnout. Je povoleno zmírnit bolest jednou dávkou aspirinu, který působí přímo na ohnisko bolesti. Tento lék není povolen, pokud máte žaludeční potíže nebo onemocnění krve..

etnoscience

Kromě oplachování nabízí tradiční medicína řadu dalších nástrojů, které dočasně zmírňují těžké bolesti zubů.

Můžete použít následující metody:

 • Připojte kousek česneku k nemocnému zubu. Ke zápěstí můžete také připojit stroužky česneku. V tomto případě, pokud zub bolí na levé straně, stroužek česneku je připojen k pravému zápěstí a obráceně.
 • Pokud je žvýkačka zanícená, může se posypat nasekanými hřebíčky. K nemocné dásni můžete také připojit kousek listu aloe.

Nezdržujte návštěvu u lékaře

Mylná představa je, že během těhotenství není možné léčit zuby. Jde o to, že jakýkoli zánětlivý proces, včetně kazu, je nebezpečný pro vývoj plodu. Důvodem je, že se patogenní bakterie mohou šířit krví v celém těle..

Na pozadí neléčených zubů se může vyvinout zánět dásní. Nemoc dásní je charakterizována pomalým a prodlouženým průběhem během těhotenství, který vyvolává vážné poškození tkáně. Postupně progresivní gingivitida vede k závažným patologickým stavům: paradentóze a parodontu. To bude vyžadovat další seriózní zacházení..

Mělo by být také zřejmé, že vývoj plodu vyžaduje dobrou výživu. Pokud se u zubů vyskytnou problémy, vede to ke skutečnosti, že žena nemůže plně žvýkat jídlo. Výsledkem je, že do těla dítěte vstoupí nedostatečné množství živin.

Je možné léčit zuby během těhotenství?

Během těhotenství jsou povoleny různé stomatologické výkony. Může být provedeno plnění zubních dutin zubů. Užitečným a nezbytným postupem je profesionální kartáčování, které je považováno za preventivní opatření, které zabraňuje zničení chrupu.

Plnění vylučuje použití anestezie. Proto musíte kontaktovat zubaře, pokud je dutina detekována co nejdříve, dokud se proces nerozšíří uvnitř zubu. Ve vzácných případech může být anestezie použita při léčbě zubů během těhotenství. K tomu se používají léky, které se vyznačují rychlým působením a minimálními vedlejšími účinky..

Rentgenové vyšetření zubů se během těhotenství nedoporučuje. Lze to provést pouze jako poslední možnost. Je tomu tak proto, že rentgenové paprsky mohou potenciálně poškodit vyvíjející se plod. Je-li vyžadována rentgenová diagnostika, je třeba nosit ochrannou zástěru na břiše těhotné ženy.

Zakázanou zubní manipulací během těhotenství je zubní implantace. Tento postup je komplexní chirurgický zákrok využívající anestezii. Také v extrémních případech se provádí extrakce zubu. Potřeba toho vyvstává s jejím vážným zničením a neschopností zmírnit bolest.

Riziko zubů během těhotenství můžete minimalizovat podle jednoduchých pravidel. Zuby by se měly čistit velmi pečlivě, dvakrát denně. Po jídle vypláchněte ústa. Kromě toho byste měli každé tři měsíce navštívit zubaře. To vám umožní odhalit vady v rané fázi a provést nezbytnou léčbu..

Je velmi důležité jíst správně během porodu dítěte. Strava by měla obsahovat hodně čerstvého ovoce a zeleniny. Po dohodě s lékařem by měly být užívány minerální a vitamínové komplexy.

Co dělat, když se bolest zubů během těhotenství

Příčiny bolesti zubů

Příčiny bolesti zubů u těhotných žen se neliší od příčin u jiných kategorií pacientů. Mezi nejčastější nemoci doprovázené dentalgií patří:

 • střední a hluboký kaz - destrukce skloviny a dentinu za vzniku dutiny, která zasahuje nervové kmeny;
 • pulpitida - zánět buničiny (uvolněná pojivová tkáň vyplňující zubní dutinu);
 • periodontitida - zánětlivý proces, který ovlivňuje tkáně obklopující zub;
 • zranění - destrukce nebo dislokace zubních struktur způsobená fyzickou expozicí, například při žvýkání tvrdých potravin;
 • praskliny - tvoří se hlavně s prudkým poklesem teploty, mytí teplých jídel studenými nápoji;
 • absces - hromadění hnisu v měkkých tkáních a pod periostem v důsledku pokročilého zánětu.

Během těhotenství se zvyšuje riziko bolesti zubů. Důvodem je zvýšená ztráta vápníku, která snižuje sílu tkáně. Navíc při porodu plodu oslabuje imunitní obrana ženy, což vytváří důvod pro aktivaci existujících ložisek chronické infekce. Hormonální restrukturalizace, která vede k přeměně metabolických procesů, má jistý význam..

Co dělat, když se objeví bolest

Vzhled dentalgie může naznačovat vážné poškození a vyžaduje povinnou návštěvu zubní kliniky. Pokud ještě není možné navštívit lékaře, měli byste přemýšlet o tom, jak zmírnit bolest. Je důležité zvolit metodu úlevy od bolesti s ohledem na stav ženy. Platí následující:

 1. Systémová léčiva. Většina analgetik je během těhotenství a kojení zakázána. Paracetamol je považován za relativně bezpečný. Nepříznivě neovlivňuje plod a tělo nastávající matky. Podle doporučení výrobce by měl být léčivý přípravek používán co nejkratší a v co nejméně účinných dávkách. Další lék vhodný pro úlevu od bolesti u těhotných žen je ibuprofen. Je učiněno v první a druhé fázi těhotenství. Ve 3. trimestru je kontraindikován.
 2. Lokální anestetika. Účinné pouze v případech, kdy proces vyvolávající bolest probíhá povrchně. Během těhotenství je dovoleno používat sprej s lidokainem, který neovlivňuje tvorbu a nesení plodu. Účinek léku je krátký, anestézie trvá 15-25 minut. Opakované použití léku, stejně jako použití vazokonstriktorů, které prodlužují účinek anestetika, se nedoporučuje.
 3. Opláchněte. Když přemýšlíme o tom, jak anestetizovat zub, neměli bychom zapomenout na použití prostředků, které přímo ovlivňují zaměření zánětu. V některých situacích je účinné oplachování miramistinem nebo chlorhexidinem. Je dovoleno používat vodný roztok sody, odvar z dubové kůry nebo heřmánku lékárny. Na postiženou oblast lze aplikovat tampón namočený v oleji rakytníku..

Přírodní léčivé přípravky nemají přímý analgetický účinek. Úlevu od nepříjemných symptomů je dosaženo uklidňujícím a antimikrobiálním účinkem..

Léčba

Při plánování těhotenství by měla být provedena rekonstrukce dutiny ústní. V tomto případě může zubní lékař pacienta zcela anestetizovat, odstranit všechny existující ložiska chronické infekce a zabránit výskytu zubů v příštích několika měsících. Léčba během těhotenství je vždy spojena s určitým rizikem. Léčba je proto předepisována pouze v případě, že je nepřijatelné odložit.

Optimální doba pro návštěvu zubaře je druhý trimestr. Po zbytek času se zákrok provádí podle nouzových indikací, kdy jsou zuby během těhotenství silně bolestivé. Práce se provádí v lokální anestezii bez použití prodloužených přípravků, které mají vazokonstrikční účinek a mohou vyvolat děložní hypertonicitu. Přijatelné jsou jak aplikační, tak i průvodce metodou úlevy od bolesti..

Poznámka: provádění manipulací bez blokování citlivosti je nepřijatelné, protože pocity bolesti stimulují uvolňování adrenalinu a mohou negativně ovlivnit ženský stav..

V závislosti na povaze problému může práce zubaře spočívat v instalaci těsnění, otevření abspertu subperiostea, následném nainstalování drenáže a odstranění poškozeného zubu. Instalace implantátů místo vyjmutých zubů je odložena až do porodu.

Možné důsledky

Situace, kdy zub v průběhu těhotenství bolí, mohou vést k závažným následkům ohrožujícím život. Nejméně nebezpečnou z nich je progrese nemoci s úplným zubním kazem. Struktury, které by mohly být zachovány včasnou žádostí o pomoc, musí být odstraněny následnou instalací implantátů. Postup je docela bolestivý, riskantní a nákladný.

Poznámka: Mnoho žen trpí bolestmi zubů, protože se obávají, že by léčba poškodila plod. Tento pohled je chybný. Moderní stomatologie má nástroje, které neovlivňují plod.

Druhou možnou komplikací je infekce plodu. Patogenní mikroorganismy s krví jsou zavedeny do dělohy, což vede k tvorbě hnisavých procesů. Ta často končí smrtí nenarozeného dítěte. Podobným způsobem dochází k metastázování infekce. Pronikání bakterií do mozku způsobuje meningitidu nebo encefalitidu, do jater - abscesy, hepatitidu a do plic - pneumonie. Každá z těchto podmínek může vést k úmrtí ženy..

Dalším negativním důsledkem bolesti zubů je dlouhodobý stres pacienta. To se odráží v její psychoemocionální sféře a stává se provokujícím faktorem pro další oslabení imunity. Kromě toho uvolňování stresových hormonů vede ke zvýšenému krevnímu tlaku, děložní hypertonicitě a zvyšuje riziko předčasného ukončení těhotenství..

Jaké léky a metody pro úlevu od bolesti nelze použít

Existuje obrovské množství tradiční a tradiční medicíny, které nelze použít během těhotenství. Mezi zakázané léky patří nejvíce nesteroidní protizánětlivé léky: analgin, ketorolac, nimesulid, diklofenak. Většina antibiotik je kontraindikována, což je účel po extrakci zubu nebo otevření abscesu čelisti. Je nepřijatelné užívat komplexní látky, které jsou navrženy tak, aby zastavily příznaky SARS a eliminovaly bolest jiného původu.

Je třeba opustit pokusy zastavit nepříjemné pocity pomocí metod, které nebyly vědecky potvrzeny a které během těhotenství neprošly bezpečnostními testy: nanesení česneku, sádla na zub, opláchnutí ústa alkoholem nebo vodným roztokem jodu. Druhá metoda je nebezpečná, protože může vést k poškození štítné žlázy a akutní intoxikaci jodem. Použití bylin, jako je oregano, dřišťál, máta, pelyněk, koště, čemeřice, řebříček, kapradina je kontraindikováno.

Aplikace česneku na zkažený zub je jednou z nejpopulárnějších alternativních ošetření. Musíte však pochopit, že hořící zelenina má dráždivý účinek. Kontakt šťávy s nervem vede k prudkému nárůstu bolesti.

Bolest zubů je známkou závažných onemocnění zubního profilu. Nemůžete ignorovat problém. V tomto případě je nežádoucí nezávislá léčba v časných nebo konečných stádiích těhotenství. Pokud se příznak objeví v noci, je povolena jedna dávka schváleného léku proti bolesti. Poté byste měli navštívit zubní kliniku. Doktor s potřebnými znalostmi poskytne kompetentní lékařskou péči, což je doma nemožné..

5 způsobů, jak zmírnit nepohodlí, pokud bolí zub: co dělat doma během těhotenství?

Během těhotenství se žena podrobuje hormonálním změnám v celém svém těle. V tomto případě se změní parametry oběhového systému v sliznici, včetně dásní.

Navíc se mnohem horší vstřebávají vitamíny, stopové prvky a minerály, včetně vápníku. To vše vede ke vzniku ohnisek zánětu v ústní dutině a bolesti zubů..

Zuby se zintenzivňují v noci, kdy nadledvinky přestanou produkovat sedativní hormony - kortikosteroidy.

Pravidla pro těhotnou ženu, pokud má bolesti zubů

V počátečních stadiích těhotenství, kdy se placenta úplně nevytvořila, není ještě žádná ochrana plodu zcela zajištěna. Použití většiny léků může poškodit nenarozené dítě. Schopnost konzultovat zubaře u těhotné ženy vždy neexistuje. Vzhledem ke změnám v psychice existuje panická obava z návštěvy lékaře. V tomto případě se nastávající matka musí zbavit příčiny nepohodlí v zubech, vypláchnout ústa, nejlépe odvar bylin.

Foto 1. Bolest zubů během těhotenství způsobuje velké nepohodlí, protože nemůžete brát a brát obvyklý analgetikum.

Pokud bolest zubů nezmizí, můžete použít alternativní způsoby, jak se toho zbavit. Jediná dávka léků, jako jsou: paracetamol, analgin, aspirin, ibuprofen a diclofenac, nebude nijak zvlášť škodlivá. Tyto léky mají kontraindikace, proto se používají podle pokynů ošetřujícího lékaře. Protože všechna tato opatření nevylučují příčinu bolesti zubů, musí navštívit zubař.

Co dělat doma: jak ulevit zubům

V případech, kdy se bolest stává nesnesitelnou a neexistuje způsob, jak vyhledat lékařskou pomoc, existují nástroje a metody, jak se zbavit bolesti doma, včetně lidových. Nejprve ze zbytků jídla odstraňte zuby. Propolis nebo jeho tinktura zklidňuje bolesti zubů, odvarky z bylin, studené obklady, různé výplachy, topické gely, tampóny se speciálními produkty, listy aloe, hřebíček, česnek, cibuli, čerstvé nesolené sádlo, červenou řepu a analgetika v jediné aplikaci.

Anestetické opláchnutí domácí antiseptickou sodou + solí + jódem

Jedním z jednoduchých, neškodných a dostupných prostředků k úlevě od bolesti v zubech je vypláchnutí ústní dutiny roztokem soli, sody a jodu. Toto řešení ničí patogeny, čistí sliznici, uvolňuje otoky dásní a vyrovnává se s akutními a bolestivými bolestivými pocity. Je to vynikající preventivní opatření proti rozvoji mnoha zubních chorob..

 1. Sůl (stůl a moře) - přírodní antiseptikum, potlačuje patogenní mikroflóru v ústech, uklidňuje nemocný zub, zmírňuje zánět.
 2. Hydrogenuhličitan sodný neutralizuje kyselé prostředí, ve kterém se bakterie množí, dezinfikuje ústní dutinu, působí protiplísňově, čistí zubní sklovinu, snižuje otoky.
 3. Jód snižuje krvácení z dásní, dezinfikuje zubní kanály, snižuje zánět.

K přípravě roztoku se vezme půl lžičky soli a jedlá soda ve sklenici vařené vody s přídavkem 1-3 kapek jódu. Po důkladném promísení složek je vhodné nalít roztok do jiné misky, aby nedošlo ke vzniku sraženiny. Před oplachováním se doporučuje vyčistit si zuby. Používá se čerstvě připravený roztok. Voda by měla být teplá. Opláchnutí se provádí důkladně po dobu pěti minut, přičemž se mění roztok každou půl minutu, s důrazem na nemocný zub. Je vhodné postup opakovat po každém jídle.

Důležité! Tento způsob by neměl být zneužíván, protože složky roztoku ničí sliznici v ústech.

Jak zklidnit bolest: opláchněte bylinkami

Bylinné infuze odstraňují zbytky potravin, snižují zánět a snižují citlivost zubů. Mnoho léčivých bylin má baktericidní účinek, ale některé způsobují alergické reakce v těle těhotné ženy. Pro vypláchnutí ústní dutiny se doporučuje připravit odvar z následujících léčivých rostlin:

 • květy měsíčku;
 • dubová kůra;
 • květy heřmánku;
 • travní a šalvějové květiny;
 • listy eukalyptu;
 • máta peprná;
 • tráva a květiny.

Šalvěj se nedoporučuje používat v posledním trimestru těhotenství, protože zvyšuje tón dělohy a může vyvolat potrat. Odvar se vaří jak z jedné byliny, tak ze směsi rostlin v poměru dvou polévkových lžic na litr vody. Opláchněte teplou infuzí po dobu 5-10 minut.

Lotiony česneku, aloe, propolisu a balzámu Asterisk

Bolest zubů také pomohou odstranit jiné netradiční prostředky:

 • turundochki namočené v propolisu roztavené nebo rozpuštěné v alkoholu, jakož i zabalení měkkého zubu změkčeným propolisem;
 • tampony s aloe šťávou nebo řezaný list aloe připojený k zubu;
 • aplikace s tampony se směsí rostlinného oleje a balzámem z vietnamské Zvezdochky;
 • želvy namočené do vymačkané česnekové šťávy nebo polovina stroužku česneku připojeného k místu bolesti.

Důležité! Tyto prostředky silně dráždí sliznici ústní dutiny a aloe je pro mnoho alergenů. Proto se nedoporučuje zneužívat popsané metody..

Použití uklidňujících masáží

Mezi metodami, které zklidňují bolesti zubů, je metoda akupresury. Akupunktura se rozšířila po celém světě ze starověké Číny a představuje dopad tlaku nebo akupunktury na nervové uzly lidského těla. Známé několik z těchto bodů:

 • na zádech ruky, ve výklenku mezi ukazováčkem a palcem, masírování se provádí prsty druhé ruky po dobu několika minut, dokud kůže nezačervená;
 • v levém dolním rohu hřebu ukazováčku, vystavení tlaku dvacetkrát na výskyt bolesti;
 • na křižovatce horních a dolních čelistí na levé tváři, prováděných pětinásobným lisováním a další masáží, dokud bolest nezmizí;
 • při prohlubování vnější strany ruky u loktů na obou rukou se masírují současně, třikrát za dvacet sekund;
 • v dlani mezi prstencem a prostředními prsty jednejte nehtem, dokud se neobjeví nepříjemný pocit bolesti;
 • na zápěstí, v místě hmatu pulsu, se aplikuje stroužek česneku nebo česnekové kaše a fixuje se obvazem, dokud nezmizí bolest zubů.

Metoda je v alternativní medicíně považována za docela účinnou, ale vše závisí na intenzitě bolesti a individuálních charakteristikách těla nastávající matky..

Co jiného můžete anestetizovat: použití zubních kapek přirozeně

Osvědčeným lékem proti bolesti zubů je použití tamponů nebo víček namočených v kapkách zubů. Kapky lze zakoupit v lékárně nebo nahradit následujícími prostředky:

 • hřebíčkový olej;
 • mátový olej;
 • corvalol;
 • Valeriánská tinktura;
 • jedlový olej;
 • novokainový roztok;
 • olej z rakytníku;
 • alkoholová tinktura z máty a malin;
 • hypericum olej;
 • med se skořicí, ve stejném poměru;
 • šťáva z červené řepy.

Důležité! Tyto prostředky jsou podmíněně účinné. Některé z nich mohou u těhotné ženy vyvolat alergickou reakci..

Rizika samoléčení nebo nedostatečné léčby během těhotenství

Léčba alternativními a alternativními metodami poskytuje nestabilní a trvalou úlevu. Mazá pouze příznaky zubního onemocnění, aniž by se vyloučila příčina bolesti. Nedostatek léčby zánětlivého procesu v ústní dutině je nebezpečný s následujícími následky:

 • nával adrenalinu ze stresu během bolesti zubů může způsobit krvácení matek a poruchy tvorby nervového systému nenarozeného dítěte;
 • je vysoce pravděpodobné, že ze zdroje zánětu v ústech těhotné ženy infekce společně s krevním oběhem pronikne do těla dítěte a naruší správnou tvorbu jeho orgánů a systémů;
 • drogová léčba analgetiky v prvním a třetím trimestru těhotenství je kontraindikována, protože způsobuje velké poškození zdraví nenarozeného dítěte;
 • protože zdrojem vápníku v dítěti, v prenatálním období, je tělo matky, zubní tkáň se obnovuje velmi pomalu a poškození způsobené kazem je mnohokrát silnější; to vede k nejrůznějším komplikacím a nevratně ničí zdraví zubů ženy a jejího těla jako celku.

Důležité! Moderní medicína má šetrné metody a prostředky k léčbě zubních onemocnění u těhotných žen. Kvalifikovaná pomoc včas ochrání zdraví matky a jejího nenarozeného dítěte.

Užitečné video

Podívejte se na video o těhotenství, včetně bolesti zubů.

Význam včasné lékařské péče

Bolest v zubech při přenášení dítěte má mnoho nepříjemných následků. Během tohoto období je důležitá prevence zubních onemocnění. Pokud se bolest zubů objevila a vyčerpala žena, je možné použít tradiční a alternativní medicínu. Je povoleno jednorázové užívání některých léků. Je důležité vědět, že pomoc zubaře je pro těhotnou ženu nesmírně nutná, protože nelékařské metody pomáhají pouze na krátkou dobu a někdy mohou poškodit.

Proč jsou bolesti během těhotenství bolesti a jak tomu zabránit?

Během těhotenství je ženské tělo výrazně oslabeno, protože musí pracovat s dvojím zatížením. V důsledku toho se v jakékoli části těla mohou objevit různé patologie. Ústní dutina není výjimkou, když jsou zuby během těhotenství otrávené.

Proč zuby během těhotenství bolí

Bolest v čelistech ženy v poloze je zubní a fyziologické povahy.

Zubní

 1. Zubní kaz. Proces probíhá v periosteu nebo kosti kosti. Je doprovázena nepříjemnými pocity, které se objevují při jídle studené, teplé a sladké stravy.
 2. Parodontitida Dochází k poškození nervu a tkání obklopujících kořen zubu. Zaznamenává se silná bolest, otoky tváří a rtů, oteklé lymfatické uzliny a horečka..
 3. Pulpitida. Zánět ovlivňuje měkké tkáně (dužinu). Silné bolesti v čelisti se objevují nejen při jídle, ale také v klidu a v noci zesilují.
 4. Zuby třetích stoliček - zuby moudrosti. Nepříjemné pocity přetrvávají skrz růst pevných formací.
 5. Trigeminální zánět. Bolí nejen zuby, ale také chrámy, část nosu, okraje úst a dásní, hlavně na pravé straně.

Fyziologický

Kvůli zvýšenému vylučování Ca z těla nastávající matky se v kostech, kloubech a zubech objevuje bolest. Zánět a bolest v dásních a čelisti způsobují hormonální poruchy způsobené zvýšeným gonadotropinem a progesteronem. Po porodu - tento stav je obvykle normální.

Co dělat, pokud si během těhotenství broušíte zuby

Nedoporučuje se snášet bolest v ústní dutině, protože pokud není patologie léčena, stává se zdrojem závažnějšího problému. Jednoduchý způsob, jak se z této situace dostat, je konzultovat odborníka. Zubní ošetření je však časné, ale i pozdější, nežádoucí.

V prvním trimestru povede sebemenší poškození sliznice, ke kterému často dochází během zubních výkonů, za následek pronikání toxinů skrz mateřskou krev do embrya. To je nebezpečné, protože za 1-12 týdnů se vytvářejí orgány dítěte a placenta, která ještě není zcela vytvořena, je nemůže chránit..

Ve 3. trimestru je zbytečný stres kontraindikován pro nastávající matku, protože s růstem plodu se zvyšuje zátěž na těle, což může vést k předčasnému porodu.

Nejvýhodnější návštěva u lékaře je od 14 do 21 týdnů. Během tohoto období se stav ženy stabilizuje a během léčby je možná anestézie a použití rentgenového záření..

Jaké léky proti bolesti mohu vzít

Bolest čelisti nelze tolerovat, protože negativně ovlivňuje stav matky a dítěte. Proto je důležité, aby analgetikum předepisoval zkušený porodník-gynekolog, který pozoruje ženu od prvních dnů těhotenství. A po potlačení akutní bolesti se doporučuje konzultovat zubního lékaře.

Při výběru účinného a nejdůležitějšího bezpečného léku se berou v úvahu následující faktory:

 • gestační věk;
 • přítomnost nízkého nebo vysokého krevního tlaku;
 • hmotnost ženy;
 • rysy průběhu těhotenství;
 • doprovodná onemocnění - diabetes mellitus, patologie ledvin a srdce.

"Paracetamol"

Běžný antipyretikum, ale také zmírňuje bolest..

Bezpečný nástroj pro matku a dítě, který se široce používá v gynekologické a stomatologické praxi.

Přestože účinná látka Paracetamolu proniká stěnami placenty, neovlivňuje plod.

Předepisuje se ve druhém a třetím trimestru těhotenství. Kontraindikováno u žen s onemocněním jater, ledvin a gastrointestinálního traktu.

Ibuprofen

Lék zmírňuje zánět a odstraňuje bolest. Nástroj odstraňuje známky chronické pulpitidy a parodontitidy. Ibuprofen se také vyrábí pod jinými obchodními názvy - „Nurofen“, „Ibuprom“.

"Analgin"

Účinně zmírňuje bolest a snižuje tělesnou teplotu, ale je zřídkakdy předepsáno, když jiné léky nemohou zvládnout úkol. Nástroj postupně proniká placentou a ovlivňuje stav budoucího dítěte.

Není předepsán v prvním trimestru ani po 34 týdnech těhotenství. Analgin dráždí žaludeční sliznici a může způsobit alergie. V extrémních případech je při užívání pozorováno snížení hladiny hemoglobinu, protože látka je schopna ředit krev.

Když bolestí čelisti, jsou použity roztoky manganistanu draselného nebo „furacilinu“, léky snižují zánět.

Jak ulevit bolavým zubům pomocí lidových prostředků

Nepříjemné pocity nezmizí samy, pokud nevykonáte žádnou akci. A jsou chvíle, kdy se bolesti vyskytují v noci, kdy je problematické dostat se na kliniku.

V tomto případě lidové recepty pomáhají:

 1. Každý ví a efektivní způsoby, jak bojovat proti bolesti zubů - opláchněte sody nebo solnými roztoky. Musí být silné, aby maximálně vyčistily ústní dutinu od škodlivých bakterií a zmírnily bolest. Nalijte čajovou lžičku požadované látky do sklenice teplé vařené vody a dobře promíchejte, aby se částice neusazovaly na zubech a jazyku. Procedura se provádí po jídle.
 2. Uvolněte stav léčivých rostlin. Heřmánkový výplach je účinný, který snižuje citlivost a na chvíli zmírňuje mírnou bolest.
 3. Pro ústní koupele se používá odvar z jitrocelu a šalvěje. Procedura se provádí třikrát denně po dobu půl hodiny. Je vhodné ponechat tekutinu chvíli na místě bolavého zubu, poté, co vyplivne ven, a poté získat novou část odvarku..
 4. Aloe buničina aplikovaná na bolavé místo oslabuje příznaky.
 5. Malý kus propolisu lze připojit k bolavému zubu. Ve třech z pěti případů to vede k dlouho očekávanému výsledku - zbavení se bolesti..
 6. Zmírňuje nepříjemný pocit oplachováním třemi kapkami oleje z čajovníku.

Prevence zubních chorob

Aby se zabránilo nepříjemným pocitům v ústech, doporučuje se dodržovat několik pravidel:

 • Pravidelně každých šest měsíců navštěvujte zdravotnické zařízení se stomatologickým profilem.
 • Čistěte si zuby dvakrát denně, efektivně zpracovávejte a mezizubní prostor.
 • Jednou za měsíc - jeden a půl vyměnit zubní kartáček.
 • Použijte dvě pasty - ráno s vápníkem a fluoridem, večer protizánětlivé.
 • Vypláchněte ústní dutinu pokaždé po jídle speciálními prostředky, odvarem léčivých rostlin nebo jednoduše převařenou vodou.
 • Absolvujte kurzy komplexů vitamínů a minerálů.
 • Snižte spotřebu sladkých kyselých potravin.
 • Jemně masírujte dásně, abyste zabránili zánětu..

Mnoho žen, které mají dítě, trpí bolestmi zubů. A je důležité neodkládat léčbu na později, protože to může mít vliv na stav matky a dítěte. V této situaci pomůže pouze specializovaný lékař, který vezme v úvahu nuansy těhotenství a zvolí správnou metodu léčby.

Jaké léky proti bolesti lze užívat během těhotenství s bolestí zubů

Během těhotenství se neléčená a chronická onemocnění zhoršují. Jedním z nejzranitelnějších míst v této době jsou zuby a dásně. Jak se zbavit bolesti zubů v období, kdy většinu drog nelze vzít, přečtěte si článek.

Vlastnosti volby metod anestezie zubů během těhotenství

Při kontaktování stomatologické kliniky je nezbytné informovat zdravotnický personál o gestačním věku. Pro úlevu zubů u těhotné ženy se vybírají nejjemnější léky, které nepronikají placentou a nemají toxický účinek na plod..

Preventivní opatření

 • Nejbezpečnější doba pro ošetření zubů a úlevu od bolesti pomocí vhodných léků je druhý trimestr. V tuto chvíli se vytvoří všechny dětské orgány.
 • V prvním trimestru i v posledním měsíci těhotenství jsou přípravky proti bolesti a anestezie indikovány pouze v naléhavých případech..
 • Při anestezii na zubní klinice se upřednostňují léky obsahující malé množství adrenalinu - Ultracain a Primacain. „Ultracaine“ nepřekračuje placentu, je také povoleno během krmení. "Primacaine" vstupuje do těla nenarozeného dítěte v minimálním množství, aniž by vyvolával toxický účinek.
 • Tolerovat těžkou bolest zubů je někdy škodlivější než užívání léků, které jsou povoleny během těhotenství. Tělo nastávající matky produkuje bolestí adrenalin, který přispívá k hypertonicitě dělohy. Tento stav může vést k předčasnému potratu nebo porodu..

Vlastnosti zubního ošetření během těhotenství:

Jaké je nebezpečí

Bolest zubů je signál, že žena má ve svém těle zdroj infekce, který může ovlivnit nitroděložní vývoj dítěte. Zánět tkáně dásní a vlákniny je nebezpečný v prvním trimestru těhotenství, kdy se pokládají vnitřní orgány.

Z tohoto důvodu je důležité podstoupit preventivní prohlídku u zubaře a v případě potřeby vyléčit všechny zuby před těhotenstvím.

Některé léky proti bolesti jsou toxické a způsobují vývojové abnormality. Je obzvláště nebezpečné užívat tyto léky v prvním trimestru těhotenství (až 12 týdnů). V této době se formují všechny orgány a systémy dítěte.

V tomto období je lepší neprovádět plánované stomatologické ošetření doprovázené anestézií. Výjimkou jsou nouzové případy. V posledním měsíci těhotenství může užívání zubů proti bolesti a anestézie během zubních zásahů vyvolat hypertonitu dělohy a předčasný porod.

Důležité! Samoléčení bolesti zubů u žen „v zajímavém postavení“ může vést k potratu nebo předčasnému porodu, stejně jako k malformacím, k úmrtí plodu. Užívání léků je možné pouze po konzultaci s odborníkem. Lékař vybere léky, které jsou neškodné pro nenarozené dítě.

Léky proti bolesti pro těhotné ženy

Nejoblíbenější léky proti bolesti a jejich účinky na plod:

Názvy drogFunkce aplikace a přípustný termín
Je to lék volby, jak se zbavit zubů u těhotných žen.

V prvním a třetím trimestru - jmenování pod přísným dohledem lékaře.

Zmírňuje mírný příznak bolesti. Doporučeno pro onemocnění kloubů.

Nedoporučuje se během těhotenství. Ve třetím trimestru způsobuje zpoždění přirozeného porodu, zvyšuje riziko krvácení a je toxická pro kardiovaskulární systém dítěte.

Rozšiřuje krevní cévy, uvolňuje křeče. Pomáhá zmírnit bolesti hlavy. U zubů má krátkodobý analgetický účinek pouze při lokální aplikaci (pilulku vložte do dutiny zubního zubu). Požití zubů je nepraktické.

V prvním trimestru je vstup možný pouze s hrozbou potratu, při přísném dodržování všech pokynů ošetřujícího lékaře. Pozor - ve druhém a třetím trimestru.

Nejbezpečnější v podobě gelů a svíček. Doporučuje se k léčbě onemocnění kloubů a chrupavek.

Prášky nebo injekce mohou způsobit abnormální tvorbu embryí v prvním trimestru.

Ve třetím trimestru je zakázána v jakékoli formě kvůli možným komplikacím:

 • nedostatek práce;
 • poporodní krvácení;
 • oslabení děložních kontrakcí po porodu.
Protizánětlivý lék. Má analgetické a antipyretické účinky.

Kontraindikováno ve třetím trimestru. V prvním trimestru je podávání možné pouze v případě vysoké teploty. Ve druhém trimestru buďte opatrní, aniž byste nadhodnocovali dávkování..

Protizánětlivý lék s mírným analgetickým účinkem.

Nedoporučuje se během těhotenství. Způsobuje poruchy krvácení, zvyšuje riziko krvácení během porodu.

Analgetikum se zřetelným účinkem.

Příjem v prvním trimestru a 6 týdnů před porodem je extrémně nebezpečný. Způsobuje poruchy ve formování kardiovaskulárního systému plodu. Některé země zakázaly.

Obsahuje paracetamol ve směsi. Antipyretikum s analgetickým účinkem.

V prvním a třetím trimestru je přijetí pod dohledem lékaře.

Analgetikum s mírným antipyretickým účinkem.

Během těhotenství je zakázáno. V prvním trimestru má negativní vliv na formující se orgány embrya. Ve druhém způsobuje poruchy krevního oběhu plodu. Ve třetím - zvyšuje riziko krvácení během porodu.

Protizánětlivé s analgetickým a antipyretickým účinkem.

Kontraindikováno v těhotenství. Způsobuje závažné fetální malformace.

Jaké léky jsou povoleny v pozdních fázích s bolestí zubů

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje paracetamol jako jediné bezpečné ošetření příznaků bolesti a horečky.

Jeho přijetí je možné ve 3. trimestru, avšak po konzultaci s lékařem a pod jeho přísnou kontrolou. Mnoho léků na teplo a bolest sestává z paracetamolu, například Efferalgan, Kalpol, Cefekon D, Panadol.

Co dělat s bolestmi zubů v rané a pozdní fázi:

Co brát s těžkou bolestí

Chcete-li bolest zastavit, můžete rozdrtit tabletku bez shp a položit ji na špatný zub. Anestezie je dosaženo rychle, ale netrvá dlouho - asi 30 minut.

Okamžitě anestetizuje lidokain ve spreji. Během těhotenství se používá v minimální dávce - ne více než jeden sprej léku do postižené oblasti zubu. Za stejným účelem můžete namočit vatový tampon s lidokainem z ampulek a připojit k dásni. Plivejte sliny, nikdy spolkněte!

Pozornost! V případě těžkých bolestí zubů je nutné co nejdříve vyhledat zubní kliniku. Při užívání lékaře informujte lékaře o těhotenství, jeho délce trvání, alergických reakcích na léky.

Zubní anestézie během těhotenství:

Aktuální gely

Zubní gely rychle zmírňují bolest díky chladivému účinku na sliznici. Někteří z nich bojují s bakteriemi v ústní dutině. Použití gelů k úlevě od bolesti zubů může být krátké období.

 • Cholisal - rychle zmírňuje bolest, má antimikrobiální účinek. Používá se pro stomatitidu, gingivitidu, parodontitidu. Vytlačte gel pomocí proužku o délce 1 cm a vtřete ho do dásně poblíž bolestivého zubu.
 • Calgel je analgetikum a antimikrobiální činidlo. Zmírňuje bolest. Používá se u kojenců s zubatými zuby a těhotných žen je používá opatrně. Asi 5 až 7 mm gelu se vtírá do gumy ne více než 6krát denně.
 • Dentinox - účinek na tělo těhotné ženy nebyl studován, proto se používá opatrně. Kapka gelu s hráškem se vtírá do gumy 2-3krát denně.

Při léčbě bolesti zubů dodržujte následující pravidla:

 1. Před nanesením gelových forem očistěte ústní dutinu - opláchněte nebo vyčistěte zuby.
 2. Nepřekračujte dávku - je to nebezpečné pro zdraví ženy a budoucího dítěte.
 3. Gél vtřete do dásní pouze sterilní špachtlí nebo čistým prstem.

Lidové metody

Před přijetím specialisty pomohou metody tradiční medicíny zmírnit bolest a zničit mikroby. Tyto recepty jsou časově testovány a naprosto bezpečné pro nenarozené dítě..

 • Opláchněte solí a sodou. ½ lžičky sody a ½ lžičky soli se rozpustí ve sklenici teplé vařené vody. Opláchněte alespoň 5 minut. Voda by neměla být příliš horká.
 • Bylinné infuze. Uvolněte bolesti zubů a zánět heřmánku, šalvěje, měsíčku. 2 polévkové lžíce kterékoli z těchto bylin nalije 500 ml vroucí vody, trvají na tom, 40 minut. Opláchněte po každém jídle a v případě bolesti.
 • V lékárnách se prodávají hotové zubní kapky. Skládají se z rostlinných složek - máty peprné a tinktury valeriánu a gáforu, což má uklidňující účinek. Bavlněná koule je impregnována kapkami a nanesena na gumu špatným zubem. Nemůžete spolknout kapky a vyplivnout sliny.
 • Tření česneku do oblasti biologicky aktivních míst. Natřete mřížku nasekaného česneku do zápěstí, kde je slyšet puls. Pokud zub bolí na pravé straně, vtírá se do levé ruky a obráceně. Zbylá kaše se obvazuje k zápěstí a nechá se 20 minut. Pokud máte nepříjemné pocity - silné pálení, svědění, zarudnutí kůže - obklad je okamžitě odstraněn.
 • Tření vietnamského balzamu Zvezdochka je podobné. Obsahuje přírodní složky - éterické oleje, kafr, menthol a včelí vosk. Vnější použití výrobku nepoškodí plod. Chcete-li se zbavit zubů, mast maže tvář z postiženého zubu i laloky obou uší. Při výskytu nepříjemných pocitů by měl být „Asterisk“ omyt.
 • Semena hřebíčku nalijte do oblasti dásní. Vydržte 20 minut a vyplivněte sliny. Hřebíček má výrazný analgetický účinek.

Aby nedošlo k bolesti zubů během těhotenství, je důležité vyléčit všechny problémové zuby ve fázi plánování. Jinak i malé zubní kazy v této rozhodující době způsobí zhoršení a potřebu užívání léků nebo dokonce ošetření na klinice s použitím anestézie..

Pokud však během těhotenství došlo k zánětu dásní nebo buničiny, nejhorší cestou ven je přetrvávající bolest a nečinnost. Správně vybrané léky a léčebné metody pro bolesti zubů zbaví ženu stresu způsobeného bolestí a nebudou mít škodlivé účinky na vyvíjející se dítě..

Výběr lidových metod, jak se zbavit zubů:

Články O Neplodnosti