Hlavní Analýzy

Bolesti zad v časném těhotenství

Přečíst článek:

Podle moderních dat, pokud v lidském těle vzniknou bolestivé pocity, je to první poplachový signál, který naznačuje nepříznivý projev. Zkušené matky a gynekologové však vědí, že těhotenství je doprovázeno vážnými změnami v těle budoucí matky.

První trimestr důležitého období je považován za „nejodpovědnější“, protože proces vývoje se nahrazuje jeden po druhém. Je důležité vědět, že bolest v podbřišku a dolní části zad v raných stádiích má své vlastní příčiny. Naštěstí bolest není vždy důvodem k obavám z patologií. Abychom se bát a nosit dítě s radostí, stojí za to pochopit, jaké bolesti vznikají s patologií a jsou normální.

Tažení dolní části břicha a dolní části zad může být způsobeno četnými normálními procesy v těle s bolestí v dolní části zad během těhotenství:

 1. V časném stádiu těhotenství (1–2 týdny) je vejce připojeno k děložní sliznici. Někdy může být tento proces doprovázen menší a často neviditelnou bolestí ženy v dolním břiše. V této době není nastávající matka ani podezřelá z těhotenství a bere takovou bolest jako předzvěst menstruace.
 2. Po dobu 3–4 týdnů dochází k tvorbě chorionu, tkáně, ze které potom vzniká placenta. V této fázi jsou klky připojeny k děloze, objevují se krevní cévy a krevní zásobení embryí. Toto období může být doprovázeno bolestí v dolní a dolní části zad.
 3. Po dalších 2 týdnech se významně změní lumen cév, které živí embryo. Průměr žil a tepen je hustší a hustší. Svalová vrstva úplně zmizí. V této fázi se vytváří její přirozená biologická obrana. Proud krve do dělohy a vnějších orgánů se zvyšuje, protože průtok krve v tomto orgánu je stejný jako tok životně důležitých složek těla: mozek, ledviny, srdce. Takový spěch může být doprovázen mírnou popíjející bolestí v dolní části břicha a zad..
 4. Po 7-8 týdnech dochází k biosyntéze relaxinu, která se vyvíjí nejen uvnitř vaječníků, ale také ve chorionu. To je další důvod, proč může narušit dolní část zad v raných fázích..
 5. Po 9 až 10 týdnech se svalová vlákna významně zvětší. Hmotnost dělohy a její velikost během tohoto období se několikrát zvyšují. Během tohoto období je vazivový aparát natažený a důležité vazy. Takové anatomické změny postupně kondenzují, stávají se hustými a spolehlivými. Během tohoto období se v ocasní kosti projevuje bolest.
 6. Po 11 a 12 týdnech končí první trimestr těhotenství. Všechny orgánové systémy jsou plně a správně vytvořeny. Někdy se děloha během tohoto období co nejvíce zmenší, ale neměli byste si dělat starosti. Taková snížení, pokud nepřesáhnou 8krát denně, nejsou nebezpečná. Tón se často objevuje přesně v období aktivity, zřídka během spánku a odpočinku. K odtoku krve v tomto období dochází spontánně, děloha je postupně snižována, protože v ní nejsou žádné křečové žíly.

Bolestivé pocity také významně ovlivňují ženský močový systém. zatížení ledvin se zvyšuje, začnou intenzivně fungovat, takže bolest v zádech se stává nejcharakterističtější. Nezapomeňte na časté a spontánní nutkání na záchod.

Navzdory mnoha normálním bolestivým pocitům nezapomeňte, že to může s patologií bolet.

Takové projevy během těhotenství vyžadují zvýšenou pozornost:

 1. Pokud dojde k intenzivní bolesti, může to znamenat možnost potratu. Pokud opatření k udržení těhotenství nebudou přijata včas, může tento proces výrazně pokročit. Pokud již samovolné potraty začaly, bolest bude pravidelná a dostatečně silná. Mnoho lidí věří, že hrozba je nemožná bez krevních sekretů, ale není tomu tak. Proto, pokud bolest začne vážně obtěžovat - je lepší vyhledat pomoc lékaře.
 2. Bedra během tohoto období může být nemocná se zmrzlým těhotenstvím. Ve zárodku se vyvíjí zánětlivý proces, který přechází ke stěnám dělohy. Období je charakterizováno horečkou a silnými ostrými bolestmi charakteristickými pro apendicitidu.
 3. Silná bolest může mluvit o mimoděložním těhotenství. S touto patologií se embryo vyvíjí mimo děložní dutinu, často ve zkumavce. Často žena bolí na jedné straně. V tomto případě je naléhavá potřeba přijmout opatření, protože možnost úmrtí v případě prasknutí potrubí je maximální.
 4. Drift bublin je vzácným, ale nebezpečným jevem, při kterém se plod znovu narodí a jeho tkáně degenerují. Žena cítí bolest a toxikózu.
 5. Existující děložní myomy během těhotenství začnou rychle růst. Krvná zásoba dělohy se zvyšuje, objevuje se bolest, zejména v dolní části zad a křížové kosti.
 6. Pokud měla žena problémy s močovým systémem před těhotenstvím, je možné zhoršení nemocí na maximum. Pyelonefritida, urolitiáza se vyvíjejí a zhoršují častěji než ostatní. Je to způsobeno zvýšením kyselosti moči a krve. Tento vývoj je doprovázen bolestí a otoky dolní části zad a změnou v moči..

V průběhu toho lze vyvodit následující závěry: bolestivost v prvním stadiu těhotenství může být normální, projevující se vývojem embrya a patologickým. V prvním trimestru by se žena měla starat o sebe a o embryo, protože se plod vyvíjí a potřebuje podporu. V případě bolestivého pocitu byste se měli poradit s lékařem, který diagnostikuje a pochopí, co přesně se děje s tělem a zda jsou takové změny normální.

Bolest v dolní části zad během těhotenství - tažná, těžká, v raných stádiích, v prvním trimestru

Pokud má žena v prvním trimestru bolesti zad během těhotenství, je to ve většině případů normální. Tyto pocity jsou nedílnou součástí období porodu dítěte. Vzhled bolesti může být spojen s fyziologickými procesy probíhajícími v těle matky. Změnou životních podmínek může životní styl také přispět k nepohodlí v zádech.

Často se ale bolest vyskytuje z mnohem nebezpečnějších důvodů. Může to být příznak nemocí pohybového ústrojí nebo orgánů trávicího a genitourinárního systému. Tyto patologie se mohou vyskytovat v mírné formě a mohou také představovat hrozbu pro život matky i plodu..

V jakých situacích je bolest zad v prvním trimestru normální?

Pokud bolest zad není doprovázena žádnými dalšími příznaky, pak s největší pravděpodobností příčiny jejího výskytu:

 1. Děložní tlak na páteř, napětí svalové korzety na zádech. Bolest zad obvykle začíná ve druhém nebo třetím trimestru, ale u některých žen se tento příznak objevuje již ve 2-3 měsících těhotenství.
 2. Relaxin, progesteron - to jsou hormony, které jsou zodpovědné za uvolnění svalů dělohy a zabrání potratu. Ostatní svalová vlákna, zejména svalová korzet zad, se však uvolňují spolu s dělohou. Proto se míra podpory páteře snižuje a dochází k bolesti.
 3. Tvrdá nebo měkká ortopedická matrace. Nebo nesprávné držení těla během spánku, prodloužený pobyt v jedné poloze při odpočinku.
 4. Po zádech se může také bolet záda, dlouhé sedění u počítače, stojící na nohou, aktivní pracovní den, strávené ve vysokých podpatcích.

Hypodynamie a nedostatek vitamínů a minerálů může také přispět k nástupu bolesti.

Jeden nepříznivý faktor může způsobit nepříjemné pocity v zádech, pak bolest obvykle není silná, tolerovatelná. A někdy působí několik faktorů současně a bolest se občas zesiluje.

Jaké patologie se mohou projevovat bolestmi zad

Těhotenství je období, kdy se ženské tělo nejen přestavuje, ale také se stává zranitelnějším vzhledem k výskytu nebo zhoršení různých patologií. Pokud by například žena měla před početím skoliózu, mohla by být asymptomatická. A zatížení dolní části zad během období porodu dítěte se stává určujícím faktorem pro rychlý progres patologie. A zde se skolióza začíná projevovat bolestmi zad.

Pokud má žena kromě bolesti další příznaky, může to znamenat vývoj nemocí:

 1. Příznaky dyspepsie a poruch trávení, úbytek na váze, bolest pod žebra - patologie trávicího systému.
 2. Porušení močení, krev v moči, horečka, akutní bolest v bederní a dolní části břicha - patologie močového systému.
 3. Ostré, střílení bolesti zad, hrudníku, krku. Stejně jako omezený pohyb, necitlivost končetin, závratě - onemocnění pohybového aparátu.

Pokud je bolest v dolní části zad provázena krvácením z pochvy, může to být příznak blížícího se potratu. V každém případě, pokud se žena bojí a má nějaké příznaky, musíte navštívit lékaře. Pouze odborník může odpovědět na otázku, proč bolí záda, přijímá okamžitá a přiměřená opatření k odstranění příznaku..

Co dělat, pokud jste neustále znepokojeni bolestmi zad v prvním trimestru

Léčba bolesti zad v prvním trimestru spočívá hlavně v normalizaci životního stylu, zlepšení životních podmínek a používání bezpečných metod léčby. V špetce může lékař předepsat léky proti bolesti, které jsou lehké a schválené pro těhotnou ženu..

Co dělat, abyste svůj stav zmírnili sami:

 1. Udělejte jednoduchou gymnastiku, jógu pro těhotné ženy. Je vhodné, aby se kurzy konaly za přítomnosti instruktora. Může být praktikován samostatně nebo ve skupině s jinými těhotnými ženami.
 2. Užijte si více odpočinku, jděte na procházky na čerstvý vzduch.
 3. Správně, plně jíst. Je lepší jít na stravu, která zahrnuje potraviny bohaté na vápník. To je mléčné a kyselé mléko, ořechy, ryby a maso, zelenina. Hlavní věcí je zajistit, aby potravinové alergie nebyly přidávány k bolesti zad, takže je lepší vyloučit exotické produkty.
 4. Užívejte farmakologický komplex vitamínů a minerálů nebo obohacené fytopreparáty předepsané lékařem.
 5. Vyberte si správnou ortopedickou matraci (středně tvrdá, elastická, vyrobená z přírodních materiálů).
 6. Poraďte se se svým lékařem, který postoj je pro spaní nejlepší. Odborníci obvykle doporučují spát na levé straně, vkládat polštáře pod hlavu a mezi kolena. Jak děloha roste, polštář je také umístěn pod žaludkem.
 7. Pro podporu zad můžete nosit individuální obvaz, který nezkomprimuje břicho.
 8. Všechny boty, vysoké podpatky odložte až do příštího roku. Přednost dává lehké boty s plochými podrážkami.
 9. Začněte navštívit bazén.
 10. Před spaním je užitečné vzít si relaxační teplou koupel, kterou lze kombinovat s aromaterapií.
 11. Některé ženy těží z jemné masáž zad s jemným proudem teplé vody ve sprše..
 12. Bolestivé místo lze ovlivnit pomocí lokálních přípravků (masti, krémy). Hlavní věc je, že tyto prostředky budou schváleny pro použití během těhotenství.

Nejlepší rada, kterou může těhotná žena dostat s bolestmi zad, je rada lékaře. Koneckonců, odborníci vědí vše o těhotenství a mohou navrhnout neočekávaná řešení ke zmírnění stavu nastávající matky.

Kterého specialisty bych měl kontaktovat pro bolesti zad v prvním trimestru

Pro okamžité odstranění rizika potratu je lepší nejprve konzultovat gynekologa. Pokud je v tomto ohledu všechno normální, můžete se obrátit na terapeuta, který provede vyšetření, a poté odkažte ženu na specialistu s úzkým profilem.

S bolestí v zádech nastávající matky může být vyžadováno vyšetření:

Možná budete muset provést testy, provést vyšetření MRI a určit příčinu nepříjemného příznaku.

Co nelze udělat s bolestí zad v prvním trimestru

Během těhotenství byste se neměli samoléčit. Užívejte jakýkoli lék i v malých dávkách - to znamená, že ohrožujete zdraví vašeho dítěte. Nemůžete však svůj stav ignorovat, protože některé patologie vyžadují naléhavou, někdy chirurgickou léčbu.

Těhotenství se také nedoporučuje:

 1. Silně masírujte sakrální region sami a požádejte milovaného o masáž - to může způsobit nebezpečné zvýšení děložního tónu.
 2. Odpočiňte si v horké lázni.
 3. Tvrdá práce, včetně domácích prací.
 4. Na bederní oblast naneste jakékoli přípravky pro vnější použití se zahříváním. Použijte topnou podložku s horkou vodou, zahřejte obklady - to je v žádném případě ohřev oblasti dolní části zad a křížové kosti.

Bolest zad během těhotenství znepokojuje mnoho nastávajících matek. Jeho výskyt obvykle není spojen s průběhem patologických procesů. Tělo ženy reaguje na změny, které se vyskytují s jejím tělem v období porodu dítěte, nebo těhotná žena jednoduše spí na nepohodlné matraci, nosí boty na vysokém podpatku. Každý případ je individuální, aby bylo možné zjistit příčinu bolesti, vyloučit vývoj nebezpečných chorob, musíte navštívit gynekologa a informovat ho o problému..

Proč dolní části zad bolí v časném těhotenství

Dlouho očekávaná zpráva o těhotenství je jednou z nejdůležitějších událostí v životě každé ženy. Když však nový život začne růst a rozvíjet se v těle budoucí matky, její tělo prochází mnoha změnami, které mohou ovlivnit její celkový blahobyt. Jakékoli nepříjemné pocity se stávají příčinou silných pocitů a stresu. V raných fázích těhotenství se férový sex často setkává s bolestmi zad. Aby to nezpůsobilo paniku, měli byste zjistit příčinu jejich výskytu..

Bolest v bederní oblasti se vyskytuje hlavně z fyziologických důvodů, které jsou spojeny s četnými změnami v těle. To není nebezpečné pro zdraví ženy a jejího nenarozeného dítěte. Proto byste měli pochopit, co přesně způsobuje takovou bolest:

 • Již v prvních týdnech těhotenství se tělo již začíná postupně připravovat na to, že plod neustále roste. Především se změní struktura páteře v bederní oblasti, protože po krátké době celé zatížení přejde do této konkrétní sekce.
 • V šestém týdnu se sakrální sekce mění. Postupem času se stává mnohem pružnějším, takže žena později necítí vážné nepohodlí z tlaku hmoty dítěte na páteř. Během tohoto období se pravidelně objevují bolestivé pocity a neovlivňují celkovou pohodu budoucí matky.
 • Děloha se začíná výrazně zvětšovat a stoupá o něco výš, proto je dolní část zad ve vysokém napětí.
 • Asi v desátém týdnu těhotenství je bolest v dolní části zad spojená s rychlým růstem plodu, který způsobuje prudký skok v zátěži na celé tělo. Během této doby žena stále nemá čas zvyknout si na závažnost břicha, při chůzi, pro pohodlí, musíte páteř příliš ohýbat.
 • V posledních dnech prvního trimestru se vazy začnou intenzivně protahovat pod tlakem dítěte. Tyto pocity vytvářejí velké nepohodlí, ale nemělo by být důvod k obavám, protože se jedná o přirozený proces..

Nízké bolesti zad v časném těhotenství

Lékařské odborné články

Bolest v dolní části zad v časném těhotenství, v závislosti na závažnosti příznaků, může být jak zcela přirozeným jevem spojeným s podvrtnutím, tak poněkud alarmujícím znamením, signalizujícím jakékoli poruchy v těle.

Při nadměrném napínání svalů dělohy může dojít ke křečím v dolní části zad. Takový jev může vést k rozvoji syfyzitidy, při níž je bolest mnohem silnější a kromě dolní části zad se šíří do stehna a slabiny..

Bolest dolní části zad v časném těhotenství může být způsobena zvýšeným tonem dělohy. Tento jev se vyskytuje poměrně často během prvních tří měsíců těhotenství a vyžaduje povinnou léčbu..

Bolest v dolní části zad může být spojena se zvýšeným zatížením bederní oblasti v důsledku zvětšení břicha..

Udržování neaktivního a nevhodného životního stylu může také ovlivnit stav bederní, zejména pokud měla žena v minulosti problémy spojené s páteří. Dlouhodobé sezení v nepohodlné poloze nebo sezení může také způsobit nepohodlí ve spodní části zad..

Takový poměrně častý problém během těhotenství, jako je zácpa, může také způsobit nepohodlí v dolní části zad.

Bolest dolní části zad v časném těhotenství může nastat s patologií ledvin, myositidou, genitálními infekcemi, zánětem dělohy a jejích přívěsků atd..

Vzhledem k mnoha důvodům, které mohou vyvolat bederní bolest v časném těhotenství, se objevením takového příznaku je nezbytné informovat ošetřujícího lékaře.

Příčiny bolesti zad v časném těhotenství

Mezi mnoho faktorů, které mohou způsobit bolest v dolní části zad, můžeme samostatně rozlišit následující příčiny bolesti v dolní části zad v časném těhotenství:

 • Hypertonicita dělohy. V časných stadiích těhotenství může být tento problém způsoben hormonálními změnami a nedostatečnou produkcí progesteronu v těle ženy. Kromě toho může být hypertonicita dělohy důsledkem onemocnění, jako je endometrióza, výsledek zánětlivých procesů v děloze a jejích přívěskech, a také se vyskytuje při přetížení děložních svalů, přítomnosti nádorů (děložních myomů) a emočního přetížení. Bolest v dolní části zad s hypertonicitou dělohy může být kombinována s bolestí v dolním břiše i v sakrální oblasti.
 • Symphysitis. Příčinou rozvoje symfýzy mohou být změny v hormonálním pozadí, které se vyskytují během těhotenství v ženském těle. Pod vlivem relaxinu dochází ke změkčení tkání v oblasti ochlupení. Jedná se o přirozený proces těhotenství, ale u příznaků, jako je silný otok a kostní rozpor v parietální oblasti, je nutný lékařský zásah. Kromě bolesti v dolní části zad a slabiny se může vyskytnout nepohodlí se symfýzou v kyčlích a ocasu. Zintenzivnění bolesti v přítomnosti této patologie je zaznamenáno se změnou držení těla, v poloze ležení je pro ženu obtížné zvednout a narovnat si nohy.
 • Zácpa. V časných stádiích těhotenství může být příčinou bolesti vyzařující do dolní části zad tak delikátní problém, jako je zácpa. Aby se vyloučila a normalizovala stolice, musí žena nejprve vyrovnat svoji stravu, je možné užívat bylinné přípravky, které pomáhají vyprázdnit střeva. Tyto léky můžete použít pouze po konzultaci s lékařem. Těhotné projímadla nejsou povoleny.
 • Zvětšení a přemístění dělohy. Tento jev v časném těhotenství je přirozený proces a může způsobit nepohodlí v bederní oblasti. V tomto případě dochází jak k vazu nesoucímu dělohu, tak k vazu podporujícímu páteř v důsledku přemístění těžiště břicha. Po 20 týdnech těhotenství tento příznak obvykle zmizí..
 • Osteochondrosis a ischias. Tato onemocnění často způsobují bolest v dolní části zad. Pokud žena dříve měla problémy s páteří, bolest v dolní části zad během těhotenství může být způsobena exacerbací osteochondrózy a radikulitidy.

Kromě uvedených příčin může bolest v zádech v časném těhotenství doprovázet i další stavy, které mohou představovat hrozbu pro zdraví ženy a těhotenství, a proto, pokud se u bederních nohou vyskytne nepříjemný pocit, měli byste se určitě poradit s lékařem. Příznaky bolesti dolní části zad, jako je vaginální výtok a bolest břicha, vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Proč mi v průběhu těhotenství bolí záda? Příčiny a diagnostika bolesti zad během těhotenství. Co dělat s bolestmi zad během těhotenství?

Často kladené otázky

Proč záda bolí během těhotenství?

Více než 50% žen si během těhotenství stěžuje na bolesti zad. Bolest je spojena se změnami ženského těla v souvislosti s nástupem těhotenství. Bolest zad se nejčastěji objevuje po 12 týdnech těhotenství a trvá až 28 týdnů, poté se postupně snižuje, opět se zintenzivňuje před porodem, některé ženy však hlásí bolest zad po celou dobu těhotenství. Bolest během těhotenství se nejčastěji vyskytuje v bederní oblasti (lumbalgia), protože právě tato část páteře zažívá největší zátěž. V závislosti na přítomnosti dalších patologií u ženy však může být bolest ve středu a na zádech.

Během těhotenství přispívají k výskytu bolesti zad následující faktory:

 • Hormonální přizpůsobení. V prvním trimestru těhotenství se hormonální relaxin začíná produkovat ve vaječnících. Působí na vazy a chrupavky a způsobuje jejich změkčení a uvolnění. To vede ke zvýšené mobilitě kostních kloubů. Taková mobilita je nezbytná k přípravě ženské pánve na porod. Pokud je však pohyblivost příliš vysoká, dochází k nestabilitě mezi kostmi pánve. Tato nestabilita zvyšuje zátěž páteře a vede k bolesti zad, zejména dolní části zad, v prvním trimestru těhotenství.
 • Změna těžiště. Ve druhém a třetím trimestru je důležitější mechanický faktor. Jak se velikost dělohy zvětšuje, těžiště se posune dopředu, což zvyšuje zatížení bederní páteře. Žena je nucena postupně ohýbat záda, což vede k přemísťování křížové kosti, zvyšuje se závažnost bederní křivky páteře. To vede ke zmenšení vzdálenosti mezi obratly v bederní oblasti, což zase zvyšuje zatížení kloubů mezi obratly. Snížení vzdálenosti mezi obratlemi je nebezpečné, protože se zmenšuje velikost otvorů, kterými nervové kořeny opouštějí míchu.
 • Hmotnostní přírůstek a krátká postava. Čím více kilogramů žena získá během těhotenství, tím větší zátěž na páteř a vyšší šance na bolesti zad. Ženy s krátkou postavou jsou nuceny nést plod se stejnou hmotností jako ženy se střední a vysokou postavou, ale jejich páteř zažije hodně stresu.
 • Žilní přetížení. Během těhotenství dochází k přívalu krve k těhotné děloze, v některých případech však může dojít k narušení odtoku žilní krve z pánve. Žilní přetížení způsobuje otok měkkých tkání, a to i v bederní oblasti, což vede k poměrně silné bolesti zad. Tyto bolesti jsou charakterizovány výskytem nebo zesílením v noci.
 • Pozice plodu v děložní dutině. V závislosti na poloze plodu v děloze se těžiště posune. Tento faktor je relevantní v pozdním těhotenství, kdy se plod začne pohybovat v lůně a pravidelně se dotýká orgánů přiléhajících k děloze, včetně nervových plexů malé pánve. V posledních měsících těhotenství se plod nachází ve většině případů s předním zadem, zatímco jeho hlava směřuje k pochvě. V této poloze se snižuje zatížení páteře nastávající matky. Zbývající pozice plodu v děloze mohou vyvolat pocit bolesti zad, protože se zvyšuje komprese nervových plexů umístěných za dělohou.
 • Protahování svalu rekta abdominis. Svaly břišní svaly rekta (dlouhé svaly abs, které sahají od hrudní kosti do ochlupení kosti a jsou umístěny na obou stranách pupku) během těhotenství se mohou protáhnout. V důsledku takového nadměrného rozšíření mohou být narušeny jejich funkce, včetně funkce udržování polohy těla (ohýbání těla, naklánění na stranu). Když se tyto svaly napnou v souvislosti s rostoucím břichem těhotné, zatížení se přenáší na stejnou páteř, která je někdy nucena přizpůsobit se změně těžiště.
 • Věk těhotné. Čím mladší nastávající matka, tím výraznější změny nastávají v jejím muskuloskeletálním systému pod vlivem hormonů. Také těhotné ženy nad 35 let mohou pociťovat bolest zad, protože tělo se během těhotenství obtížněji přizpůsobuje změnám.
 • Profesionální faktory. Pokud byla těhotná žena před početí nebo již v průběhu těhotenství zapojena do fyzické práce, která vyvíjí tlak na páteř, zvyšuje se riziko bolesti zad. To platí zejména pro vzpírání, stejně jako pro monotónní pohyby, při kterých musíte provádět ohyby vpřed nebo ohyby těla. Patří sem také sportovní, stereotypní pohyby. Rovněž vibrační faktor poškozuje páteř, takže během těhotenství je třeba vyloučit vibrace (mluvíme o profesionálních činnostech, například při práci v továrnách nebo v blízkosti hlučných motorů).
 • Pasivní životní styl. Pokud žena před těhotenstvím nebyla fyzicky aktivní, stupeň tréninku jejích zadních svalů může být nízký, takže stres během těhotenství může způsobit bolest zad.
 • Psychosociální faktory. Existuje něco jako psychogenní bolest zad, která je spojena s emoční sférou nastávající matky.

Všechny výše uvedené faktory mohou přispívat pouze k rozvoji bolesti zad během těhotenství, avšak taková stížnost se nevyskytuje u všech žen.

Příčiny bolesti zad během těhotenství

Bolesti zad se mohou vyskytnout u žen v plodném věku jak během těhotenství, tak před ním a po něm. Pokud měla žena před těhotenstvím nějakou patologii ze strany páteře nebo muskuloskeletálního systému, může se během těhotenství zhoršit nebo objevit poprvé. Ženy, které během předchozích těhotenství zažily bolest v zádech, mají vyšší šanci na stejnou stížnost, když jsou znovu těhotné. Přes skutečnost, že patologie páteře je považována za nemoc starších, je nyní známo, že změny meziobratlových plotének začínají po 20 letech.

Bolest zad, v závislosti na příčině, může být:

 • mechanická (změna biomechaniky pohybu kloubů, omezení pohybu);
 • nemechanické (zánět, otok, infekce);
 • viscerální (onemocnění vnitřních orgánů).

Okamžitou příčinou bolesti zad během těhotenství jsou:

 • přetížení svalů, které jsou pod vlivem změn během těhotenství;
 • stlačení nervových kořenů vystupujících skrz otvory mezi obratlemi.

Trvání bolesti zad může být:

 • Přechodná - dočasná bolest, která rychle zmizí, ale její příčina zůstává po určitou dobu (taková bolest nevyžaduje léčbu);
 • Akutní doba trvání se shoduje s délkou patologického procesu, trvá 3 až 7 dní.
 • Chronická - bolest přetrvává i po patologických změnách trvajících déle než 6 týdnů.

Bolest zad od přírody je:

 • Lokální (lokální) - nastává tam, kde zdroj bolesti, tj. Je výsledkem podráždění „lokálního“ nervu. Taková bolest je často konstantní, ale může se zvyšovat nebo snižovat v závislosti na poloze těla..
 • Odráží - bolest, která se přenáší z páteře do bederní nebo sakrální oblasti nebo z vnitřního orgánu na páteř. Druhá možnost se vyvíjí v důsledku podráždění smyslového nervu, který je směrován ze míchy do vnitřních orgánů. Pokud je bolest zad odrazem bolesti pocházející z vnitřního orgánu, pak poloha těla neovlivní jeho intenzitu. Pokud je však zdroj bolesti stejný nervový kořen vymačkaný obratlem, pak pohyby těla mohou vyvolat nebo zesílit bolest.
 • Myofascial - konstantní napětí svalů na zádech, pánvi a hýždích, které se objevují v reakci na patologii páteře nebo vnitřních orgánů.
 • Radikál - bolest, která se šíří podél nervového kořene míchy po končetinu.

Nízké bolesti zad během těhotenství

U těhotných žen je nejčastěji pozorována bolest v dolní části zad, tj. V bederní oblasti. Je to právě tato část páteře, která je kvůli změně těžiště zatížena velkým zatížením. Bolest v dolní části zad začíná trápit těhotnou ženu těsně před porodem. Taková bolest se často vyskytuje u takzvaných tréninkových kontrakcí Braxton-Hicks, které jsou výsledkem zvýšeného tónu dělohy před porodem. Tyto kontrakce nejsou nebezpečné, protože připravují dělohu na porod. Současně s velmi silnou bolestí v zádech by měla být vyloučena hypertonicita dělohy - zvýšená tendence dělohy ke křečím, která se objevuje u děložních fibroidů, stresových stavů a ​​emočního stresu budoucí matky.

Vzhledem k tomu, že jiná onemocnění mohou způsobit bolest v bederní oblasti, je důležité vyloučit přítomnost takových nemocí u těhotné ženy..

K příčinám bolesti zad u těhotných žen patří:

 • onemocnění páteře;
 • svalová onemocnění
 • onemocnění břišních orgánů (gynekologická patologie, patologie ledvin, onemocnění trávicího systému).

Nemoci páteře způsobují vertebrogenní bolest (příčinou je patologie páteře), jiná onemocnění způsobují nevertebrogenní bolest.

Vertebrogenní bolest v bederní oblasti může být způsobena jednou z následujících patologií páteře:

 • Osteochondrosa je léze meziobratlových plotének (chrupavky), v důsledku čehož se obratle postupně opotřebovávají, poté se deformují a přemístí. Různá onemocnění mohou vést k osteochondróze, například poškození cév, které živí chrupavku, autoimunitní onemocnění, která způsobují destrukci chrupavky.
 • Kýla meziobratlové ploténky je důsledkem osteochondrózy. Herniace disku se rozumí výčnělek meziobratlové ploténky v důsledku prasknutí nebo ostrého oslabení prstence, který udržuje jeho normální tvar.
 • Spondylóza - deformace obratlů, vedoucí k tvorbě kostních hrotů nebo osteofytů v oblasti vazby vazů na obratle. Spondylóza je také forma osteochondrózy..
 • Spondylarthrosis - narušení pohyblivosti meziobratlových kloubů, což je také forma osteochondrózy.
 • Segmentální nestabilita páteře - zvýšená pohyblivost obratlů, která se vyvíjí v důsledku poškození obratlů, vazů nebo meziobratlové ploténky. Toto onemocnění je nejčastěji detekováno poprvé během těhotenství, zejména u obézních žen středního věku..
 • Spondylolistéza - přemístění jednoho obratle vpřed vzhledem k podkladu, obvykle v bederní oblasti.
 • Bederní stenóza je zúžení páteřního kanálu v bederní oblasti. Tato patologie je obvykle výsledkem jiných onemocnění páteře, jako je herniovaný disk, spondylartróza, spondylolistéza.
 • Skolióza - boční ohnutí páteře, které může být vrozené nebo získané.
 • Zánětlivé léze míchy - zahrnují osteomyelitidu a tuberkulózu páteře. Zvláštností těchto dvou patologií je to, že bolest je obvykle konstantní, doprovázená horečkou nebo konstantní tělesnou teplotou v rozmezí 37 - 37,5 ° C.
 • Nádory Poškození páteře může být primární (nádor se původně tvoří v kostech páteře) nebo sekundární (kosti páteře jsou ovlivněny nádorem jiného orgánu). Častější jsou sekundární nádory.

Následující onemocnění svalů a vazů mohou vést k bolesti zad u těhotných žen:

 • Fibromyalgie je bolestivý stav svalů celého těla. Fibromyalgie se obvykle týká případů chronické symetrické bolesti svalů, u kterých není možné zjistit konkrétní příčinu, ale byly stížnosti po dobu 3 měsíců nebo více.
 • Myositis je zánět svalu, který je často pozorován na pozadí obecné infekce, s podchlazením, po poranění nebo s chronickými nemocemi, které zhoršují krevní oběh (například s diabetes mellitus). Ve všech případech dochází ke svalovým křečím, dochází k narušení metabolických procesů, hromadění toxických látek. To vše způsobuje bolest zad, jsou-li postiženy svaly zad..
 • Poškození svalů a vazů. Při provádění náhlých pohybů může dojít k poškození nebo svalové námaze a výronu. Při protažení jsou pozorovány otoky a zánětlivé reakce, které jsou doprovázeny bolestí až do zotavení. Někdy se protahování svalů a vazů stává chronickým, což vede k periodické exacerbaci a projevení bolesti v zádech. S touto patologií je žena obtěžována rozlitou bolestí zad.

Obvykle jsou všechny typy bolesti svalů kombinovány pod pojmem „syndrom myofasciální bolesti“, dokud není objasněna přesná příčina..

Následující nemoci vnitřních orgánů mohou během těhotenství způsobit bolesti zad:

 • pyelitida, pyelonefritida - zánětlivé onemocnění ledvin;
 • polycystická ledvinová choroba - tvorba několika malých cyst (dutin naplněných nezánětlivou tekutinou) v ledvinách;
 • hydronefróza - otok renální tkáně, ke kterému dochází v důsledku narušení odtoku moči;
 • renální tuberkulóza - infekční léze tkáně ledvin při infekci tuberkulózou;
 • paranefritida - zánět perinefrické vlákniny;
 • nefroptóza - patologická renální mobilita, která vede k periodickému renálnímu vytěsnění;
 • malformace ledvin - další ledviny, nedostatečný vývoj ledvin, zdvojnásobení ledvin a další;
 • urolitiáza - tvorba kamenů v ledvinách nebo močovodu;
 • chronická enteritida a kolitida - chronický zánět tenkého a tlustého střeva;
 • pankreatitida - zánět slinivky břišní;
 • cholecystitida - zánět žlučníku;
 • duodenální vřed - poškození sliznice dvanáctníku za vzniku hlubokého defektu;
 • mimoděložní těhotenství - připojení vajíčka plodu ne ke stěně dělohy, ale k jinému orgánu, například ke stěně vejcovodu, k vaječníku;
 • hrozící potrat - riziko potratu způsobené kontrakcemi dělohy;
 • isthmicko-cervikální nedostatečnost - slabost svalů děložního čípku, díky které děloha nemůže udržet vajíčko plodu uvnitř, v důsledku toho existuje riziko ukončení těhotenství;
 • adnexitida - zánět děložních přívěsků (vaječník a vejcovod);
 • hypertonicita dělohy - zvýšená tendence dělohy ke kontrakci vznikající před zahájením porodu;
 • šindele - virové onemocnění, které postihuje kůži podél nervových vláken v zádech;
 • aortální aneuryzma - světská expanze největší tepny vycházející ze srdce, přičemž existuje riziko prasknutí její stěny.

Bolest může být také spojena s nádory kteréhokoli z výše uvedených orgánů..

Diagnóza bolesti zad během těhotenství

Arzenál metod pro diagnostiku bolesti zad během těhotenství je omezený kvůli nedostatečné schopnosti provádět rentgenové vyšetření páteře. Těhotná žena, která má potíže s bolestmi zad, může být vyšetřena odborníky, jako je ortopedická traumatologka a neurologka. Existuje řada testů, které vám umožní stanovit přibližnou příčinu bolesti zad a v případě potřeby předepsat studie specifikující diagnózu.

Bolest v zádech před oddálením menstruace se obvykle považuje za známku těhotenství, která je způsobena stejným účinkem progesteronu a relaxinu na vazy a klouby páteře.

Diagnóza příčiny bolesti zad u jakéhokoli pacienta, včetně těhotné ženy, začíná hledáním a vyloučením tzv. „Červených vlajek“ - to jsou známky naznačující, že bolest zad v těhotenství může být způsobena nádorem, poraněním nebo infekcí, a pak existují nebezpečné („červené“) podmínky.

Mezi „červené vlajky“ chronické bolesti zad patří:

 • Věk - čím starší je těhotná, tím vyšší je riziko.
 • Trvání stížností - pokud bolest a jiné stížnosti trvají déle než 3 měsíce a jejich závažnost zůstává stejná, obvykle je to méně nebezpečná, nezhoubná patologie.
 • Povaha bolesti - konstantní (téměř nezmírňující) bolest, která se v noci zesiluje, je špatným znakem, zatímco benigní patologie jsou charakterizovány spojením mezi bolestí a pohybem, jeho oslabením v poloze ležení nebo odpočinku, dobrým účinkem při používání léků proti bolesti..
 • Poranění v minulosti - označení poškození v minulosti eliminuje nádorovou povahu bolesti zad.
 • Příznaky intoxikace - intoxikace se nazývá otrava těla chronickým zánětlivým nebo maligním procesem. Mezi příznaky intoxikace patří horečka, zimnice, pocení (zejména v noci), únava, přetrvávající nepohodlí, nedostatek tělesné hmotnosti během těhotenství a dokonce i hubnutí..
 • Přítomnost chronických chorob - minulých infekcí, pro které byla žena intravenózně léčena, byly stanoveny imunosupresiva a glukokortikosteroidy (protizánětlivé a imunosupresivní léky), existuje transplantovaný orgán. To vše zvyšuje riziko poškození páteře, infekčních nebo nádorových lézí. Tyto léky mohou narušovat tvorbu kostí a také snižovat odolnost těla..
 • Příznaky stlačení bederních a sakrálních nervů - bolest, která začíná od dolní části zad, šíří se do hýždí a šíří se podél nohy až k dolní noze, naznačuje výrazné posunutí obratle.

Pokud by těhotná žena měla bolesti v zádech před početí, mohla by vytvořit tzv. „Bolestivé chování“ - to je pocit očekávání bolesti, podrážděnosti a změny v motorickém stereotypu, tj. Volba takového držení těla a pohybů, které snižují riziko opětovného výskytu bolesti. Takové situace jsou označovány jako žluté vlajky. „Žluté vlajky“ zahrnují všechny ty faktory, které mohou zhoršit bolest zad zad, například úzkostná depresivní porucha a potřeba ochrany. Tyto psychologické faktory se zhoršují zejména u těhotné ženy, která potřebuje více podpory a důvěry. Faktem je, že jakýkoli emoční stres může potenciálně způsobit svalové křeče v jakékoli oblasti, včetně zadních svalů, což způsobuje bolest.

Rysy bolesti zad během těhotenství, v závislosti na příčině

Způsobit

Bolest funkce

Přidružené příznaky

Změny hormonálního pozadí a těžiště během těhotenství

 • Termíny výskytu. Častěji začíná ve druhém trimestru těhotenství, po 5 - 7 měsících. Méně často si ženy stěžují na bolesti zad před 16 týdny a dokonce i v prvním měsíci těhotenství.
 • Bolest se nachází buď v bederní oblasti (lumbalgia) nebo v pánevní oblasti, včetně hýždí a stehen (coccyalgia). Na rozdíl od bolesti při osteochondróze a kompresi kořenů (radikulopatie), bolesti zad a bolesti v pánevní oblasti během těhotenství nepřesahují pod koleno.
 • Bolest se může večer zvětšovat nebo se během dne postupně snižovat.

Někdy může dojít k zadržování moči, zácpě, nevolnosti. Tyto příznaky jsou pozorovány později, jak se zvětšuje velikost dělohy..

Choroby páteře

(vertebrogenní bolest)

 • Bolest je obvykle lokální, je cítit v blízkosti postiženého segmentu páteře a je spojována s reflexním svalovým křečem nebo podrážděním nervových zakončení v postižené tkáni. Méně často se bolest v zádech odráží podél nervu stlačeného mezi obratlů do dolní končetiny, oblasti hýždí (radikulopatie)..
 • Bolest se objevuje nebo zesiluje fyzickou námahou, zejména při zvedání závaží nebo při nepříjemném otočení těla. U těhotné ženy se bolesti zad mohou objevit ve chvíli, kdy se snaží dostat ze sedu nebo ležící polohy. Někdy se bolest vyskytuje při prodlouženém postavení. Při ležení bolest ustupuje. Typicky vám žena může přesně říci, jaký pohyb ji taková bolest často chytí.

V případě poškození bederní oblasti lze pozorovat syndrom koňského ocasu, tj. Kompresi kořenů dolních bederních a sakrálních nervů, které jsou zasílány do pánevních orgánů. V těchto případech, pokud jsou nervy, které jdou do vnitřních orgánů, stlačeny, může u těhotné ženy spolu s bolestí zad při pohybu dojít ke znecitlivění končetin, k narušení močení a funkce střev..

Poškození zadních svalů

 • Bolest je omezená nebo cítit v celém těle, včetně zad.
 • Při pohybu se bolest zesiluje, ale je přítomna téměř neustále. Dotykem svalu zvyšuje bolest. Bolest je také vyvolána emocionálním nebo fyzickým stresem. Vzhledem k bolesti zaujme těhotná žena nucené postavení, protože pohyb způsobuje nebo prohlubuje bolest.
 • Bolest může začít náhle. Intenzita bolesti je jiná. Může být tupá bolest nebo těžká, někdy nesnesitelná.
 • Bolest se obvykle vyskytuje na jedné straně. Bederní svaly jsou pevně na dotek, jejich křeč, zkrácení jsou zaznamenány.

Často dochází ke zčervenání kůže nad zaníceným svalem.

Patologie ledvin

 • Bolest je častěji jednostranná, méně často dvoustranná, obvykle se šíří dopředu a dolů (podél močovodu).
 • Intenzita bolesti je jiná. Bolest může být mírná nebo „nesnesitelná“, což způsobí, že se žena spěchá.
 • Bolest zesiluje, když zasáhne, to znamená, když udeří na okraj dlaně v ledvinách.

Bolest je spojena s nutkáním na močení nebo se vyskytuje během vyprazdňování močového měchýře. Před nebo po ataku bolesti v moči se objeví krev. Izolovaná moč je často zakalená, s vločkami, má nepříjemný zápach plodu.

Nemoci trávicí soustavy

(duodenum, žlučník, pankreas)

 • Bolest je umístěna vpravo, v horní části zad, pod lopatkou. Někdy je bolest šindele (v dolní části zad a přední části břicha).
 • Bolest se po jídle zesiluje a zmírňuje, pokud těhotná žena sedí v poloze s lehkým trupem vpřed.

Bolesti zad spojené s nevolností, zvracením, poruchou stolice

Porodnická a gynekologická patologie

(choroby pohlavních orgánů)

 • Bolesti zad a tahání, někdy se bolest stává nesnesitelnou.
 • Bolí i spodní břicho, někdy více vpravo nebo vlevo.

Bolest je často kombinována s děložním krvácením, závratě a slabostí (mdloby), rychlým močením a zácpou.

Kožní léze

 • Bolest nebo pálení opasku, tj. Vpravo nebo vlevo, které sahá až k přední části břicha (podél nervu).

Vyrážka ve formě vezikul podél nervu na boční části těla.

Patologie velkých plavidel

 • Bolest v horní části zad pulzující povahy. U těhotných žen je vzácný, obvykle v případech, kdy žena dosud nebyla vyšetřena a existující patologie byla poprvé zjištěna během těhotenství.

Krevní tlak prudce klesá, pozorované bušení srdce.

Metody diagnostiky příčin bolesti zad během těhotenství zahrnují:

Vyšetření a pocit zezadu vám umožní vyhodnotit:

 • držení těla;
 • nucená pozice;
 • stav svalů páteře, břicha a končetin (bolest, křeče a kontrakce);
 • stav kůže;
 • příznaky patologie pánevních orgánů (například kožní vyrážky se střevními chorobami, otoky s patologií ledvin a další).

Jednou z fází diagnostiky příčin bolesti v dolní části zad a křížové kosti je použití funkčních testů. Funkční testy jsou založeny na provokaci bolesti, aby bylo možné přesně určit zdroj bolesti (páteř nebo pánevní kost)..

Funkční testy na bolest v dolní části zad u těhotných žen

Snaž se

S patologií páteře (bederní a sakrální)

S patologií kloubů pánve

Silné mačkání pánve

(tlak na výčnělky pánve k sobě)

Bolest se nezvyšuje

Natažená noha

Poloha na zádech

Bez bolesti

Hip up v poloze na zádech

Na postižené straně se objeví bolest

Další funkční test je test FABER. Zkouška se provádí v poloze na zádech. Noha těhotné ženy je ohnutá v kolenním kloubu a poté je stažena na stranu, takže kotník ohnuté nohy s vnějším povrchem spočívá na stehně narovnané nohy těsně nad kolenem. Jednou rukou fixuje lékař pánevní kost ze strany narovnané nohy a druhou rukou tlačí na koleno ohnuté nohy, přičemž provádí pohyby podobné otáčení a únosu. Test umožňuje reprodukovat bolest, která se vyskytuje u těhotné ženy v dolní části zad, v oblasti křížové kosti a kyčelního kloubu, aby bylo možné přesně určit zdroj bolesti. Pokud během testu došlo k omezení bolesti nebo pohybů, považuje se to za pozitivní. To znamená, že příčinou bolesti je léze kyčelního kloubu, nikoli patologie páteře..

Těhotná s bolestí zad musíte absolvovat následující testy:

Ultrazvuk může identifikovat následující nemoci, které způsobují bolest zad:

MRI zůstává téměř jedinou metodou pro diagnostiku patologie páteře během těhotenství. Navzdory radiačním standardům, které umožňují použití rentgenové metody jako diagnostické metody během těhotenství v některých případech a v omezené oblasti, je pro plod plodná dokonce i minimální úroveň záření. Navíc se těhotná žena nejčastěji stěžuje na bolest v bederní oblasti a záření v této oblasti je během těhotenství přísně kontraindikováno..

MRI se obvykle provádí těhotným, když leží na zádech. Pokud je tato pozice extrémně nepříjemná, může těhotná žena ležet na levé straně. MRI není kontraindikována u těhotných žen, a to ani v raných stádiích. Lékaři se přesto pokoušejí mít MRI v prvních měsících těhotenství.

MRI dokáže identifikovat následující příčiny bolesti zad:

 • osteochondróza;
 • spinální nádory;
 • spondylóza;
 • spondylartróza;
 • kýla meziobratlové ploténky;
 • bederní stenóza;
 • spinální tuberkulóza;
 • osteomyelitida;
 • trauma.

Co dělat s bolestmi zad během těhotenství?

Ve většině případů bolest zad po porodu zmizí sama o sobě, aniž by zanechala jakékoli škodlivé účinky. Proto mnoho žen považuje bolest v zádech během těhotenství za běžný jev, který není vážným důvodem k obavám. U některých těhotných žen je však závažnost bolesti zad značná a vyžaduje lékařskou pomoc a ošetření.

Léčba bolesti zad během těhotenství zahrnuje:

 • provádění doporučení, která snižují zátěž páteře během dne a v noci;
 • léčba drogami;
 • fyzioterapie;
 • alternativní (alternativní) metody úlevy od bolesti.

Chcete-li snížit zatížení zadních svalů, můžete postupovat podle těchto doporučení:

 • Neohýbejte se. Pokud potřebujete zvednout váhu, je lepší dřepět, udržovat záda rovně a teprve poté zvedat padlý předmět..
 • Obuv. Pohodlné boty by se měly nosit na malé plošině, ale ne na podpatcích a baletních botách.
 • Lehká taška. Pro bolesti zad budete muset opustit velké a prostorné tašky, nahradit je malou taškou nebo batohem, který lze nosit na ramenním popruhu.
 • Spíte pohodlně. Nedoporučuje se spát na zádech - zvyšuje to kompresi nervových zakončení těhotné dělohy. Nejlepší je spát na vaší straně s polštářem mezi nohama a pod zády (existují speciální polštáře ve tvaru písmene U pro těhotné ženy).
 • Pohodlná židle. Pokud je těhotná žena nucena pracovat v poloze vsedě, musíte si vybrat židli s pevným hřbetem, sedět na ní co nejhlubší a přitom nejprve umístit válcovaný ručník nebo polštář pod bederní bednu.
 • "Nohy nahoru." Je možné snížit zátěž na páteř, pokud v sedu položíte nohy na malou lavici nebo pohovku, takže vaše kolena jsou nad boky, zatímco vaše ramena lze sklopit..
 • Obvaz. Aby nedocházelo k posunu pánevních kostí a ke správnému rozdělení závažnosti (plod a plodová voda), doporučuje se pro těhotné ženy používat speciální obvazy..

Léčba bolesti zad během těhotenství

Obvyklé léky, které se používají k úlevě od bolesti během těhotenství, se obvykle nedoporučují. Lékaři považují paracetamol za nejbezpečnější lék, nicméně dávku a počet dávek stanoví lékař individuálně, pokud nejsou kontraindikace. V některých případech může lékař doporučit antispasmodika (bez lázní), tj. Léky, které zmírňují svalové křeče, včetně děložních svalů. Nelze je však používat s tendencí ke snížení krevního tlaku během těhotenství. V některých případech jsou těhotným ženám předepsány doplňky vápníku a pro posílení kostí se doporučuje dieta s vysokým obsahem vápníku (například sýr, tvaroh)..

Je důležité vědět, že většina mastí, které se široce používají k úlevě od bolesti zad, je během těhotenství kontraindikována. Faktem je, že i přes to, že se masti aplikují pouze lokálně, je část léčiva absorbována do krevního řečiště. Některé léky mohou mít nepříznivý účinek na plod, takže můžete používat pouze mast, kterou vám předepsal lékař, s přihlédnutím k minimálním vedlejším účinkům a při absenci kontraindikací.

Alternativní léčba bolesti zad během těhotenství

Alternativní metody pro zmírnění bolesti zad zahrnují metody, které nelze připsat lékařským nebo chirurgickým metodám, které zmírňují bolest, a někdy nejen symptom, ale také jeho příčina. Jedná se hlavně o fyzikální metody ovlivňování zdroje bolesti..

Alternativní způsoby léčení bolesti zad během těhotenství zahrnují:

 • "Chladný a horký." Tuto metodu lze použít pouze po konzultaci s lékařem a vyloučení kontraindikací. Pokud bolest není způsobena vážným důvodem, tón dělohy je normální, pak lékař doporučí použití studeného obkladu v bederní oblasti po dobu několika dnů, a pak teplé teplo ve stejné oblasti po dobu několika dnů. Jako studený obklad lze použít sáčky mraženého ovoce a zeleniny nebo ledu v sáčku, jako teplo - topnou podložku nebo láhev horké vody. Je důležité vědět, že během těhotenství nelze na břicho umístit topnou podložku ani jiné teplo..
 • Balneoterapie. Jedná se o metodu ošetření vodou, zejména minerální. Účinek balneoterapie není jen anestetický. Vliv minerálních vod na tělo těhotné ženy přispívá k normalizaci hormonálních hladin, metabolismu, krevního oběhu a funkce nervového systému.
 • Klepnutí. Pružné pásy (kinesio páska) jsou přilepeny na bederní oblast. Takové pásky významně zvyšují schopnost zadních svalů odolat zátěži, čímž je bolest snížena nebo zcela odstraněna. Tyto pásky také zlepšují lokální cirkulaci tkání..
 • Akupunktura. Metoda je akupunktura, tj. Účinek na funkci orgánů prostřednictvím akupunktury reflexních bodů na těle.
 • Masáž Masáž umožňuje zmírnit fyzický a emoční stres, uvolnit svaly zad. Při komplikovaném těhotenství se nedoporučuje masáž dolních částí zad a boků.
 • Ruční terapie. Ruční techniky, jejichž účelem je obnovit přirozený pohyb v kloubech, provádí chiropraktik. Tento specialista používá pouze ruce k odstranění tzv. „Bloků“ v těle.
 • Osteopatie. Metoda podobná ruční terapii, ale liší se od ní nejen v různých technikách, ale také v přístupu k příčinám bolesti v těle. Osteopatie léčí nejen lokální problémy, ale také zlepšuje funkci celého organismu, na rozdíl od ruční terapie. Na rozdíl od ruční terapie pomáhá osteopatie těhotným ženám při přípravě na porod..

Cvičení s bolestí zad v těhotenství

Na první pohled se může zdát podivné provádět fyzické cvičení k úlevě od bolesti zad, protože je mnohem logičtější pro těhotnou ženu více se uvolnit, čímž se sníží zatížení páteře. Avšak vzhledem k tomu, že bolest zad je způsobena oslabením nebo nadměrným napětím svalů a vazů, je možné pomocí fyzické aktivity zpřísnit oslabené svaly a uvolnit napjaté. Aby se bolest zastavila, musí být zadní svaly v dobrém stavu - jedná se o stav normálního napětí svalových vláken. Cvičení se nejlépe provádí předem, jako prevence bolesti zad během těhotenství. Hlavní typy cvičení si vypůjčily z jógy.

Během těhotenství je následujících 5 cvičení nejúčinnější pro zmírnění bolesti zad:

 • Sklon pánve. Používá se k posílení břišních svalů a ke snížení bederní křivky páteře. Žena leží na zádech, ohýbá kolena, nohy jsou volně umístěny na koberci. Poté se zhluboka nadechne, při výdechu se břišní svaly napnou, žaludek se vtáhne. Cílem je přinést spodní část zad co nejblíže k podlaze. Při pokusu o stisknutí dolní části zad musíte jemně stisknout a zvednout hýždě. To bude sklon pánve nahoru. Cvičení nelze provést rychle. Je důležité dýchat a dělat všechny kroky pohodlným tempem, bez přepětí. Toto cvičení lze také provést při sezení nebo stání..
 • "Zůstatek". Cvičení posiluje svaly hýždí a zad. Žena spočívá na dlaních a kolenou (stojí na všech čtyřech). V této poloze je pánev nakloněna (pomáhá redukovat ohyb dolní části zad), po kterém se paže a noha protilehlé strany zvednou tak, že rovnoběžně spolu tvoří přímou linii. Tato poloha těla musí být udržována po dobu 20 sekund, poté pomalu spusťte ruku a nohu. Opakujte s „nepoužitou“ rukou a nohou.
 • "Kočka je zpět." V poloze na všech čtyřech se musíte ohýbat zády dechem a naklonit hlavu dozadu (podobně jako pohyb kočky), a když vydechujete, zakulacujte záda a přitiskněte si bradu k hrudi. Opakujte cvičení 3 - 5krát.
 • "Embryo". Žena klečí, pak si hýždí na spodní nohy (sedí na nich) a lehne si na břicho tak, aby její čelo spočívalo na podlaze, zatímco ruce volně ležely podél těla (dlaně směřující k nohám). Žena uvolňuje tělo a leží v této poloze 2 až 3 minuty. Cvičení dobře protahuje svaly zad.
 • "Podlouhlý trojúhelník." Výchozí pozice - postavení, nohy k sobě, paže natažené podél těla. Při výdechu žena udělá krok na stranu nebo roztáhne nohy tak, aby vzdálenost mezi nohama byla větší než 1 metr. V této poloze by ruce měly být zvednuty, nataženy do stran a drženy rovnoběžně s podlahou, dlaněmi dolů. Ruce by měly být staženy na stranu, pocit, že lopatky se „rozpínají“. Na patě pravé nohy, spočívající na podlaze, žena zvedne její špičku a otočí nohu spolu se stehnem doprava o 90 stupňů. Levá noha se také mírně otočí doprava. Po inspiraci se pravá ruka začíná snižovat od stehna k dolní končetině a poté se tělo ohýbá doprava. Levá ruka musí být zvednuta a tělo těla mírně nasazeno doleva. V této poloze proveďte 3 - 5 dechů. Poté opakujte stejné cvičení opačným způsobem. Póza vám umožní napnout páteř a učinit ji pružnější, posílí boky, zlepší fungování vnitřních orgánů. Kromě toho tato pozice pomáhá zmírnit emoční stres..

Cvičení během těhotenství by mělo být omezeno v následujících případech:

 • placenta previa;
 • riziko potratů;
 • riziko krvácení z dělohy;
 • zvýšený tón dělohy;
 • těžká toxikóza;
 • vícenásobné těhotenství;
 • polyhydramnios;
 • exacerbace jakéhokoli chronického onemocnění;
 • jakékoli akutní infekční onemocnění během těhotenství;
 • těžká anémie (nízký počet červených krvinek);
 • sklon k vysokému nebo nízkému krevnímu tlaku.

Během těhotenství je také užitečné kardio zatížení - chůze, běh, jízda na kole, plavání (všechny typy činností, které stimulují srdeční činnost, projevující se zvýšením srdeční frekvence). Kardio zátěž se doporučuje těhotným ženám během 20 až 45 minut 3 až 5krát týdně. Zatížení by mělo být střední a nemělo by vést k velké únavě..

Proč se během těhotenství bolí záda a boky?

Lékaři rozlišují dva typy bolestí zad, které jsou charakteristické pro těhotné ženy - to je bolest zad a bolest zad v hýždích a stehnech. Poslední typ bolesti se také nazývá pánevní bolest, protože je spojena se změnami pánvových kostí. Je to pánevní bolesti, které se cítí jako bolest v bocích. Někdy bolí jen jedna strana. Bolest je obvykle spojena s pohybem. V klidu mizí nebo se významně snižují. Příčinou bolesti v zadní a boční části pánve je divergence kloubních povrchů kostí. K tomu dochází pod vlivem hormonového relaxinu. Zjemňuje vazy, aby se pánevní kosti staly mobilnějšími a plod může snadněji procházet úzkými částmi malé pánve během porodu. Pokud jsou svaly ženy dostatečně napnuté, pak tento rozpor nezpůsobí vážnou bolest - svaly neumožňují významný rozdíl v kloubech a obratlích. Avšak na pozadí svalové slabosti může bolest v zádech a bocích během těhotenství ženu velmi narušit. V takových případech je nejúčinnějším způsobem nosit obvaz, který fixuje kosti ve správné poloze. Pomáhají také alternativní léčby, jako je ruční terapie, osteopatie. Tyto techniky umožňují „vrátit“ přemístěné kosti na jejich místo, posílit svaly zad a pánve.

Co dělat, když se během těhotenství bolí žaludek a záda?

Pokud bolest břicha během těhotenství dává záda, je to obvykle kvůli tónu dělohy. Nervy vycházející ze páteře jsou vhodné pro dělohu, takže bolest v děloze se přenáší nervy k zádům, zejména k dolní části zad. Kromě toho, šíření bolesti do oblasti zad z břicha nebo naopak je charakteristické poškození orgánů, které může současně způsobit podráždění peritoneální (membrána pokrývající břišní orgány) a plexy pánevních nervů.

V případě bolesti zad a žaludku by těhotná žena měla konzultovat lékaře, aby vyloučila následující patologie:

 • mimoděložní těhotenství - příčina bolesti zad v časném těhotenství (až 8 týdnů), přičemž bolest začíná od spodního břicha, šíří se na stranu těla a dává ji na záda (bolest zad je signálem, že existuje riziko prasknutí vejcovodu);
 • zmrazené těhotenství - smrt plodu uvnitř dělohy může vést k bolesti v břiše a zádech, stejně jako ke krvácení z dělohy, zatímco žena přestane pociťovat pohyb plodu (typické pro pozdní těhotenství - po 20 týdnech);
 • Symphysitis - změkčení chrupavky mezi větvemi ochlupení kostí (pubis), které způsobuje určité přemísťování kostí spojených s touto konkrétní chrupavkou, a to zase způsobuje bolest v podbřišku, které se šíří dozadu a stehna;
 • patologie ledvin - bolest dolní části zad s poškozením ledvin často dává dopředu a šíří se podél močovodů;
 • zánět pánevních orgánů - během těhotenství, akutního zánětu vermiformního slepého střeva slepého střeva (slepého střeva) se mohou vyskytnout vaječníky, které způsobují tažení bolestí kolem pupku nebo na pravé straně břicha, dávat dozadu;
 • pankreatitida - zánět slinivky břišní způsobuje charakteristickou bolest pletence, tj. bolest břicha a dolní části zad;
 • střevní onemocnění - při zácpě se může bolest břicha šířit až k zádům;
 • předčasný porod - bolest v břiše v pozdějších stádiích, která vrací zpět k dolní části zad, může sloužit jako známka nástupu porodu.

Proč v průběhu těhotenství bolí záda vpravo nebo vlevo (vlevo nebo vpravo)?

Někdy během těhotenství je bolest zad cítit více vlevo nebo na pravé straně, jako by ze strany, a je jednostranná. Tento příznak vyžaduje důkladnější vyšetření těhotné ženy, protože podobná bolest může nastat iu těhotných žen s některými patologiemi vnitřních orgánů..

Bolest v zádech napravo nebo bolest na pravé straně v průběhu těhotenství může být příznakem patologie následujících orgánů:

 • pravý vaječník (nádor, zánět);
 • pravá vejcovod (mimoděložní těhotenství);
 • proces cecum (appendicitis);
 • pravá ledvina a močovod (zánět, urolitiáza, nádor);
 • střeva (zánět, otok, zácpa, střevní obstrukce a další);
 • duodenum (peptický vřed);
 • močový měchýř (cholecystitida, onemocnění žlučových kamenů);
 • pankreas (nádor, pankreatitida);
 • játra (chronická hepatitida).

Bolest v zádech vlevo nebo vlevo během těhotenství může být příznakem patologie následujících orgánů:

 • levá trubice dělohy, levý vaječník, levá ledvina a levý močovod (všechny stejné patologie jako u párového orgánu napravo);
 • žaludek (gastritida, peptický vřed);
 • střeva (stejná patologie jako u bolesti na pravé straně);
 • slinivka břišní (poškození těla nebo ocasu tohoto orgánu, které jsou umístěny vlevo);
 • slezina (přetížení tobolky sleziny v důsledku komprese dělohy nebo nádoru).

Vzhled bolesti na jedné straně však není vždy známkou vážné choroby. Někdy je příčinou samotná těhotná děloha. Zvětšená děloha může komprimovat pánevní orgány, což způsobuje narušení jejich funkce, zejména u močovodů a střev. Komprese močovodu způsobuje stagnaci moči, která se začíná hromadit nad místem komprese, včetně renální pánve. Stěny močovodu a ledvin jsou natažené, nervové zakončení je podrážděné, což způsobuje místní bolest, obvykle pociťovanou jako bolest dolní části zad, výraznější na jedné straně. Komprese střevních smyček způsobuje narušení pohybu stolice. Stěna střeva je také napnutá. V závislosti na místě komprese může být bolest cítit více vpravo nebo vlevo. Jak roste děloha, mohou být také vymáčknuty další orgány umístěné v horní břišní dutině, jako je žaludek, játra, dvanáctník a žlučník..

Příznaky patologie jsou kombinací bolesti zad a boku s následujícími příznaky:

 • zvýšení tělesné teploty;
 • nevolnost, zvracení (prodloužené a bohaté);
 • zácpa a průjem (těžká zácpa a prodloužená a silná průjem);
 • alergická reakce na kůži;
 • změna barvy kůže;
 • ostrá bolest při palpaci břicha (svalové napětí);
 • zakalení moči, krev v moči;
 • špinění z pochvy.

Proč záda bolí v raných stádiích těhotenství, ve druhém a třetím trimestru?

V časných stadiích těhotenství může být bolest zad jedním z příznaků těhotenství. Příčinou této bolesti jsou hormonální změny v ženském těle (uvolňování progesteronu a relaxinu), které způsobují změkčení vazů a chrupavek mezi stavci a pánevními kostmi. V důsledku takového změkčení se zvyšuje pohyblivost těchto kostních kloubů a povrchy kostí jsou od sebe poněkud vzdálené. To může způsobit podráždění nervových zakončení a výskyt nepohodlí nebo spíše silnou bolest v zádech, zejména v dolní části zad.

V časných stadiích těhotenství, zejména v prvních 2 měsících, může dojít k bolesti zad v důsledku hrozby ruptury orgánů během mimoděložního těhotenství (například prasknutí vejcovodů). Nadměrné rozšíření stěn vejcovodu způsobuje podráždění nervových plexů malé pánve, které jsou nasměrovány na páteř.

V pozdním těhotenství jsou příčinou bolesti zad obvykle všechna onemocnění a stavy, které zvyšují mechanické zatížení páteře. Čím větší je děloha, plod, množství plodové vody, tím více se mění těžiště a zvyšuje se zatížení páteře. Čím méně žena trénuje svaly před těhotenstvím, tím vyšší je riziko, že její zádové svaly zažijí nadměrné napětí, aby se její tělo přizpůsobilo podmínkám změněné těžiště (těhotná děloha změní své těžiště dopředu, takže se páteř ženy mírně vychýlí zpět).

Rovněž je třeba mít na paměti, že jakékoli stávající onemocnění svalů, kloubů a kostí během těhotenství se může zhoršit, takže bolest zad v pozdějších stádiích může naznačovat patologii muskuloskeletálního systému. A často žena nedochází k podezření na takovou patologii před těhotenstvím.

Bolesti zad během těhotenství, stejně jako při menstruaci - to je normální?

Během menstruace i během těhotenství se v ženském těle vyskytují hormonální změny. Ženské hormony uvolňují střevní svaly, což způsobuje zadržování plynu. Když jsou střevní stěny natažené, bolest se může šířit až k dolní části zad. U žen s nízkým prahem bolesti (zvýšená citlivost na bolest) může některé otoky měkkých tkání dolní části zad pod vlivem hormonů způsobit nepohodlí.

Hormonální změny mohou také způsobit stázi krve v pánevních orgánech, protože během těhotenství se zvyšuje průtok krve do dělohy, ale zvětšující se děloha může komprimovat vaskulární plexy a narušovat odtok krve žilami. Edematózní měkké tkáně pánevních orgánů způsobují podráždění nervových plexů, zatímco bolest se objevuje v zádech, protože citlivé nervy pocházejí ze páteře. Všechny tyto jevy jsou považovány za normální během těhotenství. S normalizací hormonálního pozadí po 12 týdnech těhotenství obvykle taková bolest zad klesá.

Před porodem se tato bolest může znovu objevit v důsledku zvýšení kontraktility dělohy. V rámci přípravy na porod se začnou stahovat různé části dělohy. Tento nervový impulz se může šířit dozadu a způsobovat svalové napětí v bederní oblasti. Taková bolest je považována za předzvěst nástupu práce..

V takových případech se během těhotenství bolí záda i nohy?

Bolest v zádech, která sahá až k noze nebo k oběma končetinám, je běžným příznakem patologie páteře nebo pánevních kostí. Pokud se bolest v zádech a nohou objevuje s nepříjemným pohybem, je často „střelba“ doprovázená necitlivostí a svalovou slabostí, pak se taková bolest nazývá radikální. Radikální bolest nastává v důsledku stlačení nervového kořene (radix) v úzkém otvoru mezi obratlů, který je pozorován při přemístění obratlů, otoku meziobratlové ploténky, přítomnosti nádoru, kostních špičkách a dalších patologických formacích, které mohou vyvíjet tlak na nervový plexus. Tato bolest je spojena s pohybem, zejména trupem, nepohodlným držením těla během spánku.

Změny v kostech ženské pánve během těhotenství také způsobují bolest v dolní části zad, hýždích a nohou, avšak důležitý rozdíl v bolesti spočívá v tom, že se na rozdíl od radikální bolesti nikdy nešíří pod kolenem.

Proč v těhotenství bolí záda mezi lopatkami??

Tento typ bolesti během těhotenství se nepovažuje za běžný. Hlavní zátěž během těhotenství padá na bederní páteř, takže obvyklá „přirozená“ bolest v zádech během těhotenství se vyskytuje ve spodní části zad. Bolest mezi lopatkami může být spojena se sevřením nervu mezi obratlů, svalovým křečím nebo odraženou bolestí pocházejících z vnitřních orgánů. Všechny tyto patologie vyžadují přesnou diagnózu a léčbu..

Bolest zad mezi lopatkami (v oblasti lopatek) během těhotenství může nastat při poškození následujících orgánů:

 • páteř (osteochondróza, herniovaný disk, skolióza);
 • zádové svaly (zánět,> podchlazení, nadměrné napětí);
 • pankreas (pankreatitida, pankreatický nádor);
 • žaludek a dvanáctník (peptický vřed);
 • močový měchýř (cholecystitida, onemocnění žlučových kamenů);
 • plíce (zápal plic, zánět plic).

Kromě toho může být záda mezi lopatkami zraněna normální modřinou nebo zraněním..

V jakém období těhotenství nejčastěji bolí záda?

Bolest zad se může objevit v kterékoli fázi těhotenství. Mnoho žen hlásí bolest zad, která se objevila ještě před zpožděním menstruace a ve skutečnosti byla první známkou těhotenství. Příčinou takové bolesti jsou změny vazů a chrupavky pod vlivem těhotenských hormonů. Nejčastěji si však těhotné ženy všimnou bolesti zad po 20 až 22 týdnech. V této době je plod již dostatečně velký, začíná své aktivní pohyby v děloze. V pozdějších fázích se bolesti zad nejčastěji vyskytují na konci pracovního dne, po dlouhé procházce a v nepohodlné poloze, ale prochází po odpočinku. Někdy bolest v zádech začíná v noci, což je také spojeno s nepříjemnou polohou těla během spánku (ležící na zádech, bolest v zádech během těhotenství zesiluje).

Bolest zad v posledních týdnech těhotenství je známkou toho, že hlava plodu se snížila a postupně se pohybuje směrem k východu z pánve, je tlačena do spodní části dělohy a vagíny. Otravuje nervové zakončení. Navíc v posledních týdnech těhotenství se kontraktilní aktivita dělohy prudce zvyšuje - připravuje se na porod. To také způsobuje nepohodlí nebo bolest v zádech..

Články O Neplodnosti