Hlavní Analýzy

6 příčin bolesti ocasní kosti po porodu. Jak je to vážné a co dělat?

Žena má často po porodu kostrčník. Podle gynekologů jsou taková nepříjemná onemocnění na ocasní kosti po porodu považována za samozřejmost. Taková bolest by však měla po nějaké době zmizet..

Pokud se žena během mateřské dovolené cítí nepříjemně na svém ocasu po dobu 2-3 měsíců nebo déle, pak určitě musí najít příčinu a odstranit ji.

Postupem času se takové onemocnění stává jen silnějším a léčba takového onemocnění a odstraňování všech příznaků bolesti je stále obtížnější..

Proč se projevuje bolest?

Proč bolí kost ocas po porodu? Bolest po porodu na ocasní kosti se vytváří z následujících důvodů:

 • díky svíranému nervu v křížové kosti a kostrči kosti. Tímto způsobem dochází k bolesti na kostrči kosti po průchodu porodem.
 • Se silnou odchylkou kostní kosti zpět, když dítě procházelo porodním kanálem děložní kanály (obvykle velké dítě). Obecně platí, že ocasní kost se během porodu vždy spojí. To je nezbytné pro zahuštění porodního kanálu děložních kanálů a podle toho pro snadný vzhled dítěte.
 • Vzhledem k poporodnímu prolapsu perineu, který také vede k bolestem kostí. Podobná příčina bolesti ocasních kostí postihuje ženy po těžkém porodu.
 • S porodním traumatem k perineu. Krevní krvácení se tedy vyskytuje v kostrči, křížové kosti a poté dochází k bolesti a tvoří se modřiny.
 • Kvůli poškození vazů, které jsou v blízkosti kostní kosti. Toto je vzácné při porodu, ale stává se to.
 • S porodní zlomeninou (dislokací) poškozeného ocasu. Velmi zřídka se to stane, s velmi těžkým narozením.

V jakých situacích se bolest objevuje?

Během porodu se v ženském těle vyskytují různé fyziologické změny.

Když se pánevní kosti pohybují od sebe, někdy je postižena kostní kostí. Po porodu je tedy ocas velmi bolestivý.

Mladý pacient cítí bolest v ocasu v takových situacích:

 • s prodlouženou polohou v sedě. Když sedí na ocasu, bolest se stává ostřejší,
 • když náhle vstanete, bolí také kostra,
 • když leží na posteli, na zádech - na páteři po porodu,
 • když jdu na toaletu "velkým způsobem". Během porodu se ocasní kost někdy zlomí a nepříjemná onemocnění se stanou ostřejší. Trvají nepřetržitě. Podobné bolesti dávají třísla.

Proto je pro mladou matku obtížné starat se o své dítě, protože neustále cítí bolestivé příznaky.

Povaha bolesti

Pokud nepříjemná onemocnění na kostrči nejsou spojena s jeho traumatem, pak bolesti v kostrči po porodu obvykle bolestí, méně často pálí nebo jsou ostré. V tomto případě pacient trpí nepohodlí v perineu. To se stává častěji, když sedíte, zůstanete na 1 pozici nebo naklápíte.

Po traumatu na kostrči kosti cítí nemocná bolest silná, která se šíří do hýždí a nohou.

Video

Cviky

Diagnostika

Při provádění diagnózy po porodu a v případě poškození ocasní kosti provádí gynekolog správnou diagnózu pro mladou matku a vybírá konkrétní léčebný plán. Lékař tedy provádí následující diagnostiku:

 • použití instrumentální manipulace. Zde gynekolog kontroluje povahu poškození kostní kosti - kombinované či nikoli. Pokud dojde k kombinování traumatu z coccygeal zpět, pak je mladá matka zraněna i během mateřské dovolené v pubických kostech a dalších formacích..
 • Historie. Zde gynekolog analyzuje rysy porodu (například vakuovou extrakci), kontroluje, zda existují predispozice ke specifickým faktorům, a také zjistí od mladé matky během mateřské dovolené, jaké období bolí ocasní kost.
 • Palpace. Gynekolog provádí tento postup pomocí konečníku. V tomto případě gynekolog někdy odhalí pohyblivost nebo uslyší specifický zvuk přemístění kostních fragmentů, který se podobá sněhové krupici.
 • Rentgen. Během rentgenového vyšetření gynekolog zkoumá stav ženské pánve a ocasu po porodu a také kontroluje zlomeniny, praskliny. S takovou studií je však obtížné odhalit malá zranění - jsou určena pomocí MRI,
 • MRI je sama o sobě účinnou diagnostickou metodou. Během MRI odhalí gynekolog i ta nejmenší zranění a hodnotí tkáň ve vrstvách.

Kdy kontaktovat gynekologa

Gynekologové často způsobují poškození ženského ocasu závažnou povahou porodu..

U pacientů během mateřské dovolené se často vyskytuje poporodní bolest na ocasní kosti, otoky a výrony.

Gynekologové tomu často nevěnují pozornost a píší ženu a dětský domov.

Po krátké době mladá matka prochází bolestmi v kostní kosti, pokud byl výtěžek malý.

S těžšími posuny v obratlech různých částí páteře se nespadají na místo, vazy jsou napjaté a bolest se stává velmi závažnou.

Proto pacient, který porodil, trpí při chůzi akutní bolestí. Kromě toho jsou hýždě dána nepříjemná onemocnění a připomíná to jeden z pocitů zánětu různých sedacích nervů.

Pacient, který porodil, by měl vyhledat lékařskou pomoc u gynekologa, pokud:

 • trpí nepohodlí v kostrči déle než 14 dnů,
 • nepříjemná akutní onemocnění hýždí,
 • stydké střevo (stydké kloub),
 • nepříjemná onemocnění se šíří směrem k různým sedacím nervům.

Obvykle gynekologové léčí kostrčník během manuální speciální terapie, léčení pilulky proti různým zánětům, jakož i různých analgetik.

Vybrané léky by neměly mít žádné vedlejší účinky. V obtížných situacích operují chirurgové se ženou.

Jak se zbavit bolesti?

Co dělat, když je bolest v ocasu?

Aby zmírnili nepříjemná onemocnění na kostrči kosti ihned po porodu, předepisují gynekologové ženu, aby podstoupila relaxační a podpůrné fyzioterapeutické cvičení..

Nemocná žena během mateřské dovolené tedy provádí různá cvičení s gymnastickým míčem.

V případě nepříjemných onemocnění coccygeal pacient, který porodil, dodržuje následující lékařská doporučení:

 • zpočátku nesedí na měkkých pohovkách nebo na površích postele a nezvedá žádné závaží,
 • leží víc než sedí,
 • pro prevenci používá zahřívací obklady. Poté pacient zahřeje nemocný kostrčník vařeným vejcem nebo na něj nanese horkou sůl, která je zabalena v ručníku,
 • nosí speciální obvaz.

V závislosti na povaze vzniku nepříjemných onemocnění gynekolog předepisuje pacientovi následující ošetření:

 • fyzioterapie,
 • masáž,
 • vitamínová terapie,
 • při svírání různých sedacích nervů je mladá matka předepsána odpočinek v posteli, přičemž užívá léky proti různým poporodním zánětům a různým analgetikům,
 • ruční terapie,
 • akupunktura.

Pokud gynekolog našel na kostrční kosti praskliny nebo zlomeniny, pak v akutním stádiu předepíše konzervativní léčbu, při níž pacient, který porodil, leží na posteli po dobu nejméně 7 dnů.

Pokud gynekolog diagnostikoval dislokaci nebo zlomeninu s přemístěním konkrétní kosti, chirurg ji upraví přes konečník během manuálního lékařského vyšetření. Poté pacient leží 10 dní na posteli.

Pokud gynekolog diagnostikoval neunion, stejně jako výše uvedená konzervativní léčba nepřinesla požadované konkrétní výsledky a bolest kostí nebyla odstraněna, gynekolog-chirurg provede chirurgickou operaci.

Drogová terapie

Rovněž musí být vyléčena všechna doprovodná onemocnění, která byla zjištěna gynekologem během vyšetření pacienta. Například neurolog předepisuje léčbu různými léky, aby zmírnil stres..

Během těhotenství nemohou ženy užívat psychotropní ani jiné léky. Proto odstraňují nepříjemná onemocnění tímto způsobem: sedí na speciálním gumovém kruhu.

Výrazně snižuje zatížení kostry.

Používají ho všichni lidé, kteří mají takové onemocnění..

Je-li ocasní kost velmi bolestivá, pacient, který porodil, zmírní bolest použitím ibuprofenu a naproxenu. Pacient také vyrábí mikrolytry a vkládá svíčky.

Ve složitějších situacích injekční gynekologové aplikují novokain do postižené oblasti.

Cvičení

Pokud po porodu neexistují žádné vážné patologie a zranění, podstoupí nemocná žena terapeutický cvičební komplex. V podobné situaci provádí následující cvičení:

 • leží na zádech, ohýbá obě nohy a přitahuje je k hrudi. Potom si vezme a roztáhne nohy. Počet takových cvičení: 11-15krát.
 • V poloze na zádech stiskne míč mezi nohama, potom ho stiskne po dobu 6-10 sekund a uvolní se. Počet cvičení: 7-8 krát.
 • Dále narovná ohnuté nohy a koule se valí podél vnitřní oblasti levé nebo pravé spodní nohy po dobu 6-10 sekund. Počet cvičení: 9-10 krát.
 • Ohýbá nohy a staví podpatky na hýždě. Opatrně pomalu zvedá pánev, aniž by namáhal páteřní svaly. Tímto způsobem jsou napjaty pouze svaly hýždí, záda, abs.
 • Převrátí se na žaludek a okamžitě zvedne nohy a paže vysoko. Cvičení provádí 3-4 krát. Mezi opakováním se pozastaví na 6-7 sekund.
 • Tímto způsobem se zvyšuje a dokončuje cvičební terapie - naklápění nebo otáčení ze strany na stranu.

Po zátěžové terapii jde pacient k masáži kostrče.

Ruční terapie

Protože během kojení nemocná žena neužívá žádné léky k léčbě během mateřské dovolené, podstoupí ruční terapii. Pacient se tak snadno a rychle vyrovná se stávajícími problémy a onemocněními..

Při pocitech a lehkém poklepání na pacienta identifikuje chiropraktik problémové oblasti, ve kterých jsou orgány, tkáně, obratle nepohyblivé nebo velmi stresované. Poté, co problém identifikoval, terapeut jej začne čistit rukama.

Výsledkem je, že ženský svalový vazový aparát zaujímá správnou polohu, přestává komprimovat různé nervy.

S prodlouženou manuální terapií se zlepšuje svalová paměť a pacient se zbavuje syndromů bolesti a jejich příčin.

Lidové metody

Po porodu a po dohodě s ošetřujícím gynekologem využívá nemocná žena také různé recepty z tradiční medicíny.

K odstranění bolesti v kostrči po porodu používá pacient, který porodil, následující lidové metody k léčbě bolesti v kostrči:

 • se koupe pelargónie odvar. Vezme 4 lžičky pelargónie a nalije 4 šálky vařené vody a vaří na mírném ohni 10 minut. Dále ponechá tento léčebný roztok po dobu 30 minut, vyléčí ho a nalije do lázně.
 • Aplikuje geraniové obklady na poškozenou oblast. Dále namočí gázu do bylinného roztoku pelargónie, nanese ji na postiženou kostrčí kost a zakryje ji vrstvou polyethylenu. Coccyx je nahoře potažený froté ručníkem. Pacient, který porodil, provádí tento postup každý den, dokud nepohodlí nepomine..
 • Dává obklady z tinktury valeriánu. Poté zvlhčuje turundu z vaty nebo gázy a aplikuje ji na poškozené místo. Pokrývá ocas s teplou hustou kostkovanou kostrou..
 • Třetí den tře olej do nemocné ocasní kosti.
 • Vezme obyčejný ocet a med v poměru 1: 2, dobře se promíchá a tře do postižené oblasti.
 • Někdy při odstraňování zánětlivého procesu na kostrči kreslí mřížku jódu.
 • Namažte ocasní kost mastí troxevasinu.

Preventivní opatření

Tělo pacienta během mateřské dovolené je velmi oslabené a je ve stresujícím stavu. Žena potřebuje hodně času, aby plně obnovila své zdraví.

Za účelem zlepšení stavu po porodu a snížení bolesti provádí pacient, který porodil, následující akce:

 • snižuje fyzickou aktivitu,
 • při použití cvičení Kegel posiluje pánevní svaly,
 • leží víc než sedí,
 • zabývá se posilováním gymnastiky,
 • pije velké množství zdravých čajů a nápojů,
 • konzumuje potraviny s vysokým obsahem vápníku.

V důsledku toho se po přečtení tohoto článku bude nemocná žena během mateřské dovolené moci vyvarovat výskytu závažných komplikací po porodu a silné bolesti v ocasu.

Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl + Enter. Opravíme to a budete mít + karma

Bolest Coccyx po porodu: jaký je důvod jejich vzhledu?

I přes nespornou skutečnost, že těhotenství je zcela normální fyziologický stav ženy, musí její tělo vynaložit velké úsilí, aby si zvyklo na svůj nový stav..

Po narození dítěte se může objevit bolest v kostrči, která obvykle netrvá déle než 2-3 týdny.

Taková bolest se může vyskytnout pouze v kostrči, dá trochu konečníku, genitálím, vnitřnímu stehnu a také má jinou intenzitu a charakter.

Hledáme důvody

Příčinou bolesti v kostrči - konec páteře mohou být komplikace normálního procesu porodu (při dlouhodobém porodu nebo pánevní prezentaci plodu je pravděpodobnost tohoto příznaku poněkud vyšší než při nekomplikovaném průběhu porodu).

Mladé matky si často stěžují, že ocasní kost bolí po porodu během rychlého porodu dítěte - v tomto případě tkáně porodního kanálu prostě nemají čas na přípravu a může dojít k subluxaci kostrčích obratlů..

Rovněž je třeba mít na paměti, že příčinou tohoto příznaku se mohou stát takové stavy, jako je skolióza kterékoli části páteře, a právě malé boční zakřivení často zůstává bez povšimnutí a není léčeno včas, a tedy během posledních týdnů těhotenství a po porodu..

Tento syndrom bolesti (coccyalgia) je nejčastěji spojen se skutečností, že během těhotenství a těsně před porodem se pánevní kosti pohybují odděleně, aby dítěti poskytly příležitost k samostatnému narození..

Zpočátku je bolest způsobena neobvyklou polohou kostí, ale kosti se budou neustále sbíhat zpět a toto onemocnění rychle zmizí.

Proto může být kostrč po narození dítěte nemocná i při chirurgickém porodu - tuto stížnost lze slyšet i u matek, které měly císařský řez.

V některých případech může být příčinou bolesti míšní poranění, které bylo přijato ještě před těhotenstvím, nebo onemocnění vnitřních orgánů, které jsou doprovázeny sevřením nervů procházejících v kostrči..

Pokud ano, bolest se objeví dlouho před narozením a bude téměř stejnou intenzitou téměř vždy.

Příčinou mohou být také všechna onemocnění genitourinárního systému, zánět kloubů, neuralgické problémy a ukládání solí..

V některých případech se mladé matce zdá, že bolest je soustředěna v kostrči - může se projevit hemoroidy, které se často vyskytují v posledních týdnech těhotenství, rektální choroby, poranění perineální tkáně a svaly pánevního dna, které se vyskytují během porodu..

Proto lékaři říkají, že k určení skutečné příčiny bolesti je nutné komplexní vyšetření ženy.

Diagnóza a léčba

Za zmínku stojí, že je možné určit přesnou příčinu koccyalgie až po tomografickém a rentgenovém vyšetření mladé matky, což vyžaduje odpovídající předběžnou přípravu pacienta..

Vyžaduje se komplexní čištění střev, ve kterém by se měly používat projímadla a klystýry - zanedbání těchto doporučení několikrát snižuje informační obsah studie.

V některých případech je nutné přenést dítě do náhradní směsi mateřského mléka - v této době musí žena vyjádřit své prsy, aby si udržel laktaci.

Návrat do normálního režimu krmení 3-5 dnů po vyšetření - načasování musí být dohodnuto s lékařem.

Pokud diagnóza nebyla stanovena před porodem, musíte navštívit lékaře nejdříve 30-40 dní po narození, neměli byste však odkládat návštěvu u specialisty..

V případě, že bolest zesiluje během námahy nebo chůze, může to být příznak sevření sedacího nervu, ke kterému může dojít i při porodu, zejména pokud je dítě velké.

V tomto případě je nutná urgentní konzultace neurologa - bolest s takovým porušením se může časem jen zesílit a vést k úplné imobilitě (imobility) pacienta.

Pokud bolí ocas po porodu bolí, musíte se pokusit tyto pocity odstranit sami, pro která jsou cvičení pro gymnastiku po porodu velmi vhodná..

Můžete také provést zahřívací komprimaci (horké vejce nebo zahřátou sůl hadříkem, který se připevní k bolavému místu), musíte se vyhnout nošení těžkých věcí, dokonce i dámská taška musí být zbavena zbytečných drobností, které se nosí „v rezervě“.

Pokud se o dítě musíte starat, je lepší nosit speciální poporodní obvaz, který by se však měl nosit pouze ve stoje, a pokud existuje touha si lehnout - nezapomeňte odstranit.

Obrovský problém spočívá v tom, že ne všechna účinná léčiva mohou být užívána během kojení - je zakázáno nejen brát léky proti bolesti uvnitř nebo jako injekce, ale také místní terapii.

Koneckonců mohou být tyto léky absorbovány povrchem kůže, do systémového oběhu a vylučovány do mateřského mléka. Stejně jako schopnost brát nějaké léky, léky, které mohou pomoci zmírnit bolest v kostrči, by měl být předepsán kvalifikovaným lékařem..

Někteří „experti“ říkají, že pouze masáže a ruční terapie mohou pomoci, když ocasní kost bolí po porodu..

Je třeba si uvědomit, že coccyx, i když je to základ (zbytek, který člověk opustil od vzdálených předků), zůstává součástí páteře, proto by se jeho léčbě mělo věřit pouze profesionálům.

Pokusy o provedení blokád novokainu jsou účinné pouze v těch případech, kdy se nervové záchvaty stávají příčinou bolesti a dokonce ne vždy.

Proč kostrče bolí po porodu?

Po porodu si mnoho žen stěžuje na bolest v kostní kosti.

Většina gynekologů je k této záležitosti loajální, protože porod je pro tělo obrovskou zátěží a dolní dorzální oblast je zapojena do všech fází vzniku nového života.

Bolestivé příznaky by měly samy odezní během 2-4 týdnů.

V případě, že se vaše zdraví zhorší a ocasní kost byla bolavá několik měsíců, musíte vyhledat pomoc odborníka..

Nedostatek správné léčby vede k vážným problémům pohybového aparátu.

Bolest Coccyx během těhotenství a po porodu: normální nebo odchylka

Počínaje prvním trimestrem těhotenství může žena pociťovat mírné nepohodlí v zádech. V pozdějších stádiích trpí asi 90% nastávajících matek bolestí kostrče. Těmto procesům předchází řada důvodů..

Jsou fyziologické a patologické povahy. Aby nedošlo k přetížení nervového systému zbytečnými pocity a včasnému konzultaci s lékařem, musí žena znát normální a odchylkové možnosti. Mnoho příčin souvisí s výskytem bolesti po porodu..

Fyziologické důvody

K fyziologickému, tj. Mezi nebezpečné příčiny bolesti patří:

 • divergence pánevních kostí pro usnadnění průchodu plodu porodním kanálem;
 • zvětšení velikosti dělohy a podle toho i jejího tlaku na vazy pánevního dna;
 • vysoká hmotnost plodu;
 • pánevní prezentace dítěte (nohy dolů);
 • problémy s gastrointestinálním traktem (zejména častá zácpa, hemoroidy);
 • poruchy psychosomatického systému.

Patologické příčiny

Patologické příčiny zahrnují následující stavy těla nastávající matky:

 • riziko potratu;
 • následky zranění zad;
 • nedostatek minerálních solí, hořčík;
 • novotvary na kostrči (cysta, nádor atd.);
 • rektální onemocnění;
 • zánět a infekce pohlavních orgánů, pánevních orgánů.

Pokud jsou detekovány i drobné příznaky bolesti v kostrči, je třeba o tom informovat svého gynekologa. Pomůže diagnostikovat a zjistit příčinu, odstranit možné negativní důsledky..

Příčiny a podstata bolesti kostrče po porodu

V prvních týdnech po narození dítěte může žena pociťovat nepříjemné a bolestivé pocity spojené s kostrčí v sedu, v přísně vodorovné poloze (zejména na měkké matraci), s pohybem střeva.

Prodloužená (více než 14 dní) a akutní bolest naznačuje, že během porodu došlo k poranění, které narušilo normální fungování vašeho těla:

 • Posun ocasu. Neúspěšný pád nebo otočení může vyvolat tento druh změny umístění kosti. Stojí za povšimnutí, že příznaky se nemusí projevit první den, ale po nějakém velkém zatížení hřbetní oblasti. V tomto případě je hlavním faktorem exacerbace porod..
 • Úzké porodní kanály a nezávislé porody mohou být pro ženu nebezpečné, protože První věc, na kterou se zátěž zaměřuje, je kostní kostí, která může vést k prasklinám nebo dokonce ke zlomeninám.
 • Během porodu mohou být ucpána určitá nervová zakončení, což způsobuje akutní bolest a neschopnost normálního pohybu.
 • Pánevní bolest a poškození pánevních vazů.
 • Četné stehy a slzy porodního kanálu.
 • Nesprávné podání epidurální anestezie během porodu.

Existují také jiné odchylky, které se vyskytují v oslabeném ženském těle po objevení dítěte a způsobují bolest v sakrální oblasti, zejména v kostrči.

 • Kojení + nevyvážená strava = nedostatek vápníku.
 • Ukládání solí v důsledku nízké fyzické aktivity.
 • Zánět dělohy, vejcovodů, močového měchýře, vaječníků atd..
 • Hemoroidy.
 • Anální trhliny.

Video: "Rehabilitace po porodu: skutečná zkušenost"

Eliminace bolesti v ocasní kosti

Při syndromu menší bolesti se pacient obvykle nespěchá do nemocnice, ale snaží se poskytnout první pomoc sám. V tomto případě by měla být samoléčba zvláště opatrná.

Za prvé, mnoho žen je ve fázi kojení, takže většina léčiv je pro použití nebezpečná. A za druhé, domácí terapie, aniž by byla stanovena příčina bolesti, je ve většině případů téměř neúčinná.

Své nepříjemné projevy můžete zmírnit pouze v klidu postele (je důležité zvolit tvrdý, nejlépe ortopedický povrch), teplý nápoj, správnou denní rutinu a nedostatek pohybu (zvedání těžkých předmětů je zakázáno).

Lékař obvykle předepisuje pánevní ultrazvuk, rentgen, krevní a močové testy a v některých případech - MRI zpět.

Léčba je předepisována individuálně: někdo by měl eliminovat příčiny, které přispívají ke vzniku bolesti, a někdo by měl přijít za hospitalizaci.

Léčba drogy

Ve většině případů jsou předepisovány léky. V zásadě se jedná o léky proti bolesti a masti (Ketanov, Nurofen atd.).

Hemoroidní příznaky, které způsobují bolest v ocasu, jsou léčeny čípky a masti (Reliéf, rakytník, Natalsid atd.). Kromě toho lékař předepisuje přípravky vápníku a hořčíku pro rychlejší zotavení po porodu a regeneraci kostí (Calcium D3 Nycomed, Magne B 6).

Léčení bolesti v kostní kosti, bez ohledu na příčinu výskytu, je komplexní metodou. Mnoho neurologů, zejména s aktivním kojením, doporučuje odstranit příznaky pomocí chiropraktika, jako je akupunktura.

etnoscience

Neměli byste slevu na recepty tradiční medicíny. Jedlový olej je považován za vynikající protizánětlivý a analgetikum. Je levný, lze jej zakoupit v jakékoli lékárně. Olej by měl být nanesen na dlaň a vtřen ​​do zad, s přechodem do kostrče, třikrát denně. Průběh léčby: 7 dní.

Důležité! Je nutné třít olej v bolavém místě, v žádném případě nedělat komprimaci, protože můžete způsobit popálení kůže.

Tinktura pálivé papriky má také hojivý účinek: je nutné zvlhčit gázu a aplikovat po dobu 15 minut na kostrče. Tím se zlepšuje krevní oběh a výživa vnitřních orgánů. Aplikujte před spaním 1krát denně. Tinktura z šeříkových květů má stejný účinek. Naneste roztok na měkký hadřík a připevněte jej k zadní části. Upevněte pomocí přilnavé fólie nahoře. Počkejte asi 2 hodiny. Průběh léčby: 5 dní.

Vany s odvarem pelargónie jsou dobré pro bolest a zánět. Nejprve připravte odvar z čerstvých nebo sušených stonků a listů rostliny. 5 lžiček suché suroviny (10 polévkových lžic čerstvé) by mělo být nalito 1,5 litru vařené vody (teplota asi 90 stupňů). Trvejte na 30 minut a nalijte do velké lázně. Stejný odvar lze použít jako komprimaci pro noc.

Valeriánská tinktura je široce používána externě k léčbě onemocnění pohybového aparátu. Navlhčete velkou vrstvu bavlněné vlny v kompozici (přibližně jedna láhev na proceduru) a připojte k bolavé skvrně. Zabalte na něj teplou vlněnou přikrývku nebo šálu. Stůj tři hodiny.

Fyzioterapie

Terapeutický komplex cvičení je velmi užitečný jak pro léčbu, tak i pro prevenci bolesti v kostrči.

Důležité! Tělo ženy se zotavuje po přirozeném porodu asi po 6 týdnech, po řezu císařským řezem - po 8-9 týdnech. Z tohoto důvodu by měla být léčebná terapie zahájena nejdříve po tomto období a po konzultaci s gynekologem.

Cvičení:

 1. Výchozí pozice - ležící na tvrdém povrchu, natažené ruce a nohy, tělo uvolněné. Mezi patami musíte držet míč střední velikosti. Vytáhněte ponožky dopředu. Zkuste držet míč po dobu asi 7 sekund. Opakujte 10krát.
 2. Výchozí pozice - viz 1. Měli byste ohýbat kolena a mírně zvedat pánev. Pokuste se co nejvíce napnout pánevní oblast. Spusťte a opakujte s frekvencí 5 sekund. 15-20 sad.
 3. Výchozí pozice - ležící na vodorovné ploše s ohnutými koleny. Držte malou kouli mezi koleny. Zvedněte pánev tak, aby míč zůstal na svém místě a neklesl. Opakujte 20krát. Interval mezi opakováním 6 sekund.
 4. Výchozí pozice - sedí na tvrdém povrchu, záda je rovná. Nakloňte se dopředu a zároveň se rukou snažíte dosáhnout nohou. Vložte 2 koule v úhlu 45 stupňů k tělu (vlevo a vpravo). Střídavě se dotkněte prvního míče, prstů na nohou, druhého míče. Opakujte alespoň 10krát.
 5. Výchozí pozice - postavení, šířka ramen od sebe. Otáčejte a naklápějte doleva, doprava, maximálně namáhejte svaly pánve, ne hrudník. Opakujte 30krát.

Se zvýšenou bolestí a nepohodlí je nutné cvičení zastavit. Během cvičení by pohyby měly být plynulé, bez trhání a rychlého tempa. Po každém cvičení je třeba si dát pauzu a obnovit dýchání.

Video: "Co dělat s bolestí páteře po porodu?"

Masáž

Nejbezpečnějším nástrojem při komplexní léčbě bolestí v kostrči je masáž.

Je však třeba si uvědomit, že tento neškodný způsob léčby má řadu kontraindikací:

 • chybí přesná diagnóza;
 • akutní bolest a zánět (průběh se provádí až po odstranění příznaků);
 • zakončené nervové zakončení;
 • bolest způsobená zraněním, otlaky nebo zlomeninou.

Specialista obvykle tráví 10 úplných sezení, každá přibližně 40 minut. Poté, co dojde k výraznému zlepšení. Ale mladá matka nemá vždy čas navštívit ošetřovnu. V takovém případě to můžete udělat sami, nebo požádat svého manžela nebo blízké příbuzné o masáž bolesti.

Aby nedošlo ke zhoršení situace, musíte vědět, jak provádět terapeutické masáže:

 • Pro zlepšení krevního oběhu a další bezbolestnost postupu natáhněte celou sakrální oblast. Pohyby by měly být silné, ale zároveň posuvné (jako by vymazání nápisu).
 • Technika bodového úderu. Lehkými pohyby, několika prsty udeří do tkání a soustředí se na ocasní kost.
 • Pěstí se otočí. Položili jsme zaťatou ruku na kostrči, stiskli a začali ji otáčet doprava, pak doleva. To může způsobit pocit pálení..
 • Opakujeme 3 cvičení, pouze místo pěst používáme palce obou rukou. Posouvejte se bodově na místě a maximalizujte celou bolestivou oblast.
 • Nakonec třeme sakrální zónu hřbetem ruky. Hladká a lehce hnětící ocasní kost.

Závěr

Po objevení nového života, který žil v žaludku matky asi 40 týdnů, se tělo každé ženy mění. Kromě toho je proces porodu enormní zátěží celé pánve. Asi 70% matek proto uvádí bolestivé příznaky v kostrči.

Gynekologové to považují za absolutní normu, protože za nesoulad kostí a jejich návrat do původního postavení - dlouhý postup, doprovázený určitým nepohodlím a někdy i bolestí.

Je užitečné navštívit lékaře, když ocasní kost bolí více než 14 dní. Toto není varianta normy. V tomto případě bude diagnostikována žena a bude předepsána komplexní léčba. Může to být léčebná terapie, cvičení, masáže, služby chiropraktiků atd..

Nově ražená matka by měla být velmi zodpovědná za své pocity po porodu, protože mnoho nemocí je snadnější léčit v počátečním stadiu než v pokročilém stádiu.

Jak se zbavit bolesti kostí po porodu

Po porodu má mladá matka mnoho otázek týkajících se jejího života, navázání kontaktu s dítětem a vzájemné pomoci v rodině. Někdy se zdravotní problémy žen přidávají k vyřešení těchto problémů. Například poporodní bolest v kostní kosti.

Proč kostrče bolí po porodu

Poporodní bolest v ocasní kosti je častým problémem. Proces změny polohy kostrče během porodu, tj. Jeho prodloužení, je fyziologicky přirozený. Je nutné zvýšit porodní kanál a bezpečný průchod dítěte. Stává se, že po porodu žena zažívá bolest dlouho. Příčiny bolesti končetiny mohou být následující:

 • poškození vazů přiléhajících k kostrči;
 • sevření nervu v křížové kosti a ocasní kosti během porodu;
 • ohnutí ocasní kosti v důsledku narození velkého plodu;
 • fyziologický nesoulad pánevních kostí (nevyžaduje zvláštní ošetření, používá se restorativní gymnastika).

Ocasní kost může být nemocná kvůli fyziologickým rozdílům v pánevních kostech před porodem

Přesná příčina bolesti v ocasní kosti pomůže vytvořit specialistu.

Po 3 týdnech po narození se zpravidla ženské tělo obnoví. Z tohoto důvodu bolest zmizí bez jakéhokoli ošetření.

Video o fyziologii bolesti kostrče po porodu

Jaké příznaky bolesti kostrče se mohou objevit

Následující příznaky řeknou o problémech s kostrou:

 • bolest během pohybu střev nebo v době intimity;
 • ztráta citlivosti kostrče;
 • otok, modřiny v kostrči;
 • potíže s urychlením kroku;
 • pocit bolesti v noze z ocasní kosti pacienta.

Metody léčby poporodní coccyx bolesti u mladých matek

Po porodu žena zpravidla kojí dítě, a proto si musíte vybrat léčbu bolesti kostí. Terapie je nejčastěji komplexní. Například lékař může předepsat fyzioterapii, masáže a gymnastiku..

Gymnastika

Cenově dostupný a jednoduchý způsob léčby pro mladou matku bude speciální gymnastika. Je vhodné, pokud je bolest způsobena fyziologickou divergencí pánevních kostí a je navržena tak, aby urychlila zotavovací období. Můžete použít favorit mnoha fitballů (velký míč).
Zde je několik cvičení (možná jste je již potkali v kurzech pro nastávající matky):

  Ze stoje jsme rozložili šířku ramen nohou. Ohýbáme se dopředu a rukama se snažíme dosáhnout nohou. Doporučuje se 5–10 opakování.

V prvním cvičení se musíte snažit dosáhnout prsty na nohou rukama

Pelvic Lift

Dalším cvičením je přitahování kolen k hrudníku.

Pokud nemáte fitball, můžete si stisknout kolena s jinými simulátory nebo jen polštářem

Zvedněte a spusťte fitball a držte ho v nohou

Poslední cvičení: odtrhněte současně ruce a nohy z podlahy

Při absenci fyzické přípravy pro ženu se první lekce nejlépe provádí pod dohledem instruktora.

Fyzioterapie

Dobrým řešením problémů s kostrčem může být fyzioterapie, která se používá k vytěsnění a roztažení vazů, nebo sevření nervů během porodu. Fyzioterapie zahrnuje následující postupy:

 • ultrazvuk;
 • bahenní terapie;
 • laserová terapie;
 • magnetické ošetření atd..

Fotogalerie fyzioterapie pro bolest kostí

Masáž

Masáž se nejlépe střídá s průběhem manuální terapie. Tato možnost léčby je vhodná pro „ohyb“ ocasní kosti spojené s průchodem porodním kanálem velkého plodu během porodu. Masáž má relaxační účinek na povrchové tkáně a svaly, pomáhá zmírnit křeče. Ruční terapie má hlubší účinek na klouby. Pomocí masáže můžete dosáhnout následujících vylepšení:

 • zvýšený průtok krve;
 • zmírnit nebo zmírnit bolest;
 • eliminace křečí;
 • obnovit správné fungování buněk postižených oblastí.

Jednou z regeneračních funkcí masáže je normalizace buněk postižených oblastí

Vlastní masáž

Pro zmírnění bolesti můžete tělo sami masírovat následujícím způsobem:

  Míchejte sakrální oblast třením.

Nejprve se sakrální část zad otře

Druhý, který musíte provést bodové zásahy prsty

Ve třetí fázi se provádí kroucení tlakem

Čtvrtým krokem je posouvání palců

Pátým krokem je hladení pomocí kruhových pohybů

Jak správně sedět

V poloze vsedě se pokuste opřít o bok a ne o záda. Pokud často sedíte, je lepší si koupit ortopedický polštář, váleček nebo si ho vyrobit z improvizovaných prostředků (ručník, několik plenek, přehoz přes postel). Sedět na něm se doporučuje, aniž by se spoléhal na kostrče, který by měl mít na váze. Pokud doma máte malou židli, na které váš kostravec není umístěn na sedadle, ale na váze, můžete tuto možnost použít.

Fotogalerie: ortopedické polštáře a sedáky

Komprimuje

Pro zmírnění bolesti v kostrči jsou vhodné následující recepty pro obklady:

 • namočte gázu s tinkturou Valeriana a položte ji na kostru. Zabalte na něj teplý šátek. Nechte komprimovat 2-3 hodiny nebo přes noc;
 • pelargónie (2 lžíce l.) nalijte litr horké vody, přiveďte vývar k varu. Trvejte na tom, půl hodiny, co nejvíce. Ve výsledném vývaru navlhčte stlačený hadřík a aplikujte na kostrčník. Doba aplikace - 2-3 hodiny.

Použití léků proti bolesti

Pro zmírnění zotavení z bolesti v kostrči pomohou léky proti bolesti pro lokální použití:

 • Arnica (homeopatický lék);
 • Traumeel C (homeopatický lék);
 • DIP Relief (obsahuje ibuprofen, je povolen během kojení pro jednu dávku, ale je často předepisován ženám, které nedojčí).

Masti zastavují bolest, odstraňují hematomy, otoky v kostrči. Ošetřující lékař může předepsat ibuprofen nebo naproxen s přihlédnutím k diagnóze, době laktace atd. Používání těchto léků se však často nedoporučuje. Při silných bolestech je problémová oblast přerušena novokainem, který během kojení není kontraindikován. Dalším lékem na bolest jsou náplasti Dorsaplast, uvolňující svaly. Jsou povoleny kojení a obvykle se používají v kombinaci s fyzioterapií..

Fotogalerie: Léky proti bolesti Coccyx

Recenze kojících žen o bolesti v kostrči

Dívky, cvičení, cvičení, plavání v bazénu, nejméně jednou týdně. Pomáhá hodně. Po porodu trpěla strašlivou bolestí zad. Pomalu jsem začal sportovat, konec konců všechno odešlo!

Elya86

http://www.my-bt.ru/talk/post19202.htm

Moje kostrče po porodu bolí peklo! Byl jsem nemocný tři měsíce, takže kosti padly na místo. Časem to bude!

Chodidlo

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/rody/posle_rodov_bol_v_rajone_kopchika/

Po porodu jsem měl také strašlivou bolest ocasní kosti a dokonce i během porodu jsem si vzal pózy, které pomáhají dítěti postupovat vpřed a uvolňují ocasní kost. Ale teď uplynulo několik dní... speciálně pro to neudělal nic.

Galulya

https://eva.ru/static/forums/54/2003_12/87370.html

Ocas i kostní kost byly nemocné. Po 6 měsících jsem nemohl odtrhnout nohy z podlahy z ležící polohy (((osteopath pomohl, vše napravil, bolest byla pryč.) Řekla, že během narození jsem obratle vykloubila.

Samalen

http://mamochki22.ru/forum/index.php?/topic/15146-%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%8C-%D0%B2-%D0%BA%D0%BE% D0% BF% D1% 87% D0% B8% D0% BA% D0% B5-% D0% BF% D0% BE% D1% 81% D0% BB% D0% B5-% D1% 80% D0% BE% D0% B4% D0% BE% D0% B2 /

Po porodu mladá matka těžce postrádá čas a někdy musí „zavřít oči“ podle vlastního zdraví. Nezapomeňte však na pravidlo týkající se letadel: nejprve si zajistěte kyslíkovou masku a pak ostatním. Totéž: zdravá matka je klíčem ke šťastné rodině. Samozřejmě, že nejčastěji bolest v ocasní kosti zmizí sama o sobě, ale pokud je obtížné si užívat mateřství, musíte jednat. Navíc, mnoho z nich je v bezpečí a nepoškodí dítě.

Bolest Coccyx po porodu: příčiny

Vysvětlení toho, proč bolí ocas po porodu bolí, je jednoduché - po dobu 9 měsíců se tělo připravovalo na porod a obratle spodní části, včetně ocasní kosti, se postupně od sebe oddělily. A nyní radostné pocity po narození dítěte mohou být nahrazeny bolestivými a nepříjemnými příznaky spojenými s přirozeným procesem zotavení.

V některých případech to může přetrvávat, což je signálem těla o závažnosti problému.

Příčiny

Bolest Coccyxu po porodu se vyskytuje z následujících důvodů:

 • v důsledku dodacího procesu - opomenutí perineu, nepřirozená odchylka kostní kosti zpět, když se dítě pohybovalo podél porodního kanálu, trauma k perineu, prasknutí vazů, dislokace kostrče;
 • v důsledku exacerbace pokročilých stavů - vertebrální kýla (proč může být dána kostrči), svírání sedacího nervu, zánět močového ústrojí, nemoci konečníku.

Ocasní kost bolí po porodu a v případě nedostatku hořčíku a vápníku v těle, které byly vynaloženy na vytvoření kostního systému dítěte.

Bolest může být ostrá, bolavá, s charakteristickým pocitem pálení a může nastat, pokud žena sedí po dlouhou dobu, ostře vstává, během pohybu střeva a v poloze na zádech..

V jakých případech musíte navštívit lékaře?

Pokud bolí ocas po porodu bolí, měli byste se poradit s lékařem. Platí to zejména pro následující stavy: bolest nepřechází déle než 2 týdny, došlo k prasknutí vazů a ochlupení, bolest je dána do gluteus svalu.

Kterého lékaře bych měl kontaktovat kvůli bolesti v kostní kosti po porodu?

Příčiny bolesti v ocasu po porodu je mnoho a každá z nich zahrnuje pomoc specialisty. Žena se může obrátit na:

Vyšetření je nutné zahájit u gynekologa, který v případě potřeby dá doporučení jiným lékařům, předepíše další studie a zjistí, proč bolí ocasní kost.

Diagnostika

Chcete-li zvolit terapeutickou taktiku, když bolí kostní kost po porodu, je nutné provést diagnózu, která zahrnuje:

 • laboratorní testy - krevní a močové testy;
 • rentgen
 • MRI nebo CT;
 • Ultrazvuk vnitřních orgánů.

Léčba

Léčba závisí především na původu bolesti a na povaze průběhu nemoci. Zásady léčby, pokud bolí kostní kost po porodu, jsou stanoveny po stanovení etiologie choroby, možné rizikové faktory.

Léky

Při předepisování léků se vybírají především prostředky, které jsou při kojení bezpečné - všechny léky z mateřského mléka se mohou dostat do těla dítěte a poškodit jeho zdraví. Mezi povolené lze identifikovat:

 • Troxevasinová mast, která se používá s maximální opatrností - pomůže zmírnit otoky, záněty a bolesti;
 • homeopatický přípravek Traumel-C se používá pro obklady na silnou bolest v kostrči;
 • heparinová mast - antimikrobiální a dekongesční prostředek, který lze použít pod lékařským dohledem.

Rovněž není zakázáno použití terapeutických náplastí, které mohou být přilepeny k kostrči a nemohou být odstraněny po dlouhou dobu - jeho léčivé složení bude mít prodloužený terapeutický účinek..

Fyzioterapie

Coccyalgia (coccyx bolest, včetně poporodní bolesti) je úspěšně léčena fyzioterapií, která má ve svém arzenálu mnoho technik. Mezi nimi:

 • Elektroforéza - pomocí zařízení, které produkuje konstantní elektrické impulsy, se dosáhne terapeutického účinku. V některých případech je elektroda vložena přímo do konečníku pro intenzivnější účinek na místo zánětu.
 • Ultrafonoforéza - postup zahrnuje zavedení léků ultrazvukovou expozicí. Díky této léčbě jsou tkáně nasycené kyslíkem, aktivují metabolismus buněk, zahřívají se, což vede k úlevě od příznaků, odstranění bolesti.
 • Terapeutické bahno, které má tepelný (kompresní) účinek nebo specifický chemický účinek jako dráždivé nervové receptory.
 • Aplikace s parafinem pro zahřívání a ozokeritem pro stimulaci krevního oběhu.

Fyzioterapeutické postupy se používají jako součást komplexní terapie ke zmírnění bolesti a zmírnění zánětu.

Masáž

Terapeutická masáž dává dobrý výsledek - při použití relaxačních gelů a mastí uvolňuje křeče z perineum a ochlupení ochlupení, což snižuje bolest. Měl by být prováděn pouze odborníkem poté, co je diagnostikována žena a je stanovena etiologie coccygeal bolesti.

Cvičení

Terapeutická cvičení bez kontraindikací mohou výrazně zlepšit stav, zmírnit bolest a posílit svaly dolní části páteře. V závislosti na závažnosti stavu by měla být cvičení prováděna:

 • stojící, ležící a sedící - s mírnou formou;
 • ležící a stojící - s průměrem;
 • ležící na boku nebo zádech se zvednutými nohami a na všech čtyřech - v závažných případech onemocnění.

Mezi efektivní cvičení lze uvést například:

 • Loď - ležící na břiše musíte zvednout ruce a nohy natažené a mírně od sebe na stranu a pokusit se je několik sekund odtrhnout z podlahy současně. Postupně lze tento čas prodloužit.
 • Hlaveň - nohy ohnuté na kolenou by měly být ovinuty kolem paží a taženy co nejblíže k bradě. V této poloze několikrát najeďte na záda s dobrou amplitudou.
 • Kočka - stojící na všech čtyřech, musíte se ohnout zády v oblouku a držte je na několik sekund, pak se ohněte a dobře se protáhněte.

Gymnastika poskytne výsledky pouze v případě systematických cvičení. Přečtěte si více o zátěžové terapii páteře →

Lidové metody

Pokud je ocas velmi bolestivý, zejména při sezení, mohou lidové metody pomoci:

 • teplé koupele - používající infuze bylin, například pelargónie;
 • terapeutické obklady infuzí valeriánu nebo stejného pelargónie;
 • mletí, jehož složení je jedle nebo vyrobené z medu a octu (2: 1).

Přes jednoduché komponenty musí být použití těchto receptů dohodnuto s lékařem.

Obecná doporučení a prevence

Pro rychlé zotavení po porodu a zmírnění bolesti v kostrči se doporučuje:

 • provádět terapeutická cvičení;
 • vyhýbejte se zvedání závaží a vážnému fyzickému namáhání;
 • používat ortopedickou matraci pro spánek;
 • Nezůstávejte dlouho v jedné póze;
 • neprovádějte náhlé pohyby, neskákejte na tvrdý povrch.

Při krmení dítěte je nutné zvolit pohodlnou polohu, ve které by zatížení kostrče bylo minimální.

Chcete-li tomuto stavu zabránit, musíte během těhotenství do svého jídelníčku zahrnout potraviny bohaté na vápník a hořčík, více se pohybovat, vyhýbat se úrazům a denně provádět řadu cvičení posilujících páteř.

Při narození dítěte zažívá ženské tělo vážnou zátěž. Musíte být připraveni na skutečnost, že úplné zotavení bude nějakou dobu trvat. S kompetentním přístupem bude bolest spojená s následkem porodu ustupovat a žena bude schopna plně prožívat radost z mateřství, nezatížená fyzickým utrpením..

Bolest koců po porodu způsobuje, léčebné metody

Proč bolí ocas po porodu bolí?

Bolest Coccyxu po porodu (coccyalgia) často začíná po narození dítěte a může trvat měsíce. Proč vznikají? Nejběžnějším důvodem je složitý proces porodu, při pokusech o ženy se ochlupení ochlupení liší, což negativně ovlivňuje kostní kost. Po silném mechanickém namáhání tato oblast bolí..

Proč dochází k bolesti?

Pocity bolesti, které se vyskytují u žen, jsou různé: bolavá příroda, pálení, periodické nebo konstantní. Někdy zesilují po dlouhém sezení, nebo naopak, náhle, když žena vstane, během močení, při pohybu střev atd..

Bolest se může zavlažovat do svalů hýždí, řiti, dávat perineum, stehna, dolní končetinu. Ve vzácných případech dává do konečníku.

 • Nepohodlí začíná dokonce během těhotenství, pak se může zesílit nebo zmizet. Může to trvat 14–21 dní a může trvat až 7–8 měsíců. Ve většině případů bolest trvá tři až čtyři měsíce po narození dítěte. Nečekejte, až bolest sama o sobě propadne, měli byste se poradit s lékařem.
 • Dalším důvodem, proč bolí ocas po porodu bolí, je zranění, posunutí ocasní kosti. Pacient často neví, že je zraněn. K poškození dochází v důsledku neúspěšného pádu nebo nárazu. Nebo může být zranění zraněno jednoduše nepříjemným pohybem, jízdou na kole. První den nemusí onemocnět s lehkou prasklinou, po porodu se může objevit trauma.
 • U úzkých porodních kanálů nebo u plodu s velkou hmotností je také poškozena ocasní kost až do dislokace nebo zlomeniny..
 • S procesem porodu jsou možné zakončené nervové zakončení.
 • Coccyx bude velmi bolestivý, bude-li při průchodu plodu porodním kanálem nadměrně odklonen (narovnán). Prodloužení ramimentu rozšiřuje tlačnou a šířku porodního kanálu.
 • Pokud perineum po porodu klesne nebo dojde k traumatu s krvácením, může dojít ke zranění ocasní kosti.
 • U zraněných vazů se v této oblasti vyskytuje bolest..

V období po porodu se často zhoršují další choroby, které způsobují nepohodlí a bolest:

 • Nedostatek vápníku;
 • Vklady solí;
 • Zánětlivé procesy močového ústrojí a pánevních orgánů;
 • Neuralgické patologie;
 • Hemoroidy;
 • Anální trhliny;
 • Rektální choroby.

Kdy potřebujete lékaře??

Trauma na oddělení kostrče je často přičítána lékaři a ženami obtížnému procesu porodu. To může být otok, podvrtnutí a příznaky bolesti. Lékaři nemusí věnovat pozornost a psát maminku a dětský domov.

Bolest v kostrči po porodu může sama o sobě projít, pokud je přemístění zanedbatelné. A s vážnějšími posuny se obratle nespadají na své místo, vazy se stávají napjatými a pocity bolesti zesilují. Začnou se obtěžovat pohybem, vracejí se do hýždí a připomínají zánět sedacího nervu.

 • Nepohodlí nepřestává 14 dní;
 • Nepříznivé pocity jsou dány gluteal svalu;
 • Protažení je přítomno v ochlupení;
 • Bolest se šíří směrem k sedacímu nervu.

Ocasní kost může být obvykle vrácena na místo pomocí ruční terapie, která doplňuje léčbu protizánětlivými léky a léky proti bolesti. Vybrané léky by měly být pro kojící matku bezpečné. V závažných případech lékaři doporučují operaci.

Léčba

Jako terapii lékaři používají elektroterapii, parafínové koupele a ultrazvukové ošetření. Žena se doporučuje komplex cvičení terapie. Při silné bolesti lékař provádí lokální nebo celkovou anestézii, doporučuje masážní kurz pro tuto oblast. Mohou být předepsány postele nebo polštáře. Někdy je předepsán pijavice nebo hirudoterapie..

Pokud konzervativní opatření nemají účinek, lékař se rozhodne provést operaci.

Doma

Pokud lékaři potvrdili, že nemáte vážné patologie nebo zranění, můžete zmírnit nepohodlí pomocí následujících opatření:

 • Gymnastická cvičení na míči;
 • Restorativní cvičení;
 • Odmítnutí zvedat závaží;
 • Vybavení lůžka ortopedickou matrací střední tvrdosti;
 • Pokud se nechcete zhoršovat, nemusíte sedět na měkkých polštářích;
 • Odpočívejte více, abyste nepohodlí nepohodlili;
 • Po konzultaci s lékařem se používají dráždivé tinktury na bázi feferonky nebo lila na bázi alkoholu. Gáza zvlhčená léčivou tekutinou se lehce vymačkává a aplikuje na kostrče. Poškozená oblast je zabalena fólií po dobu 2 hodin;
 • V první den po porodu byste měli udělat krátký ledový krém, abyste eliminovali otoky;
 • Zkontrolujte stravu. Obohaťte své menu o potraviny s vysokým obsahem vlákniny a vápníku. Mohou to být mléčné výrobky;
 • Pijte hodně tekutin, abyste se vyhnuli zácpě. Porušení stolice zvyšuje zatížení kostry;
 • Zkuste sedět na speciálních polštářích; na válcovaném ručníku; mírně se naklonil dopředu.

Lidové metody

 • Doporučuje se vykoupat se s odvarem pelargónie. Za tímto účelem se 4 lžičky pelargónů nalijí 4 šálky vroucí vody a 10 minut vaříme. Polévku necháme napustit půl hodiny, filtrujeme a nalijeme do vany.
 • Na postižené oblasti se provádí odvar pelargónů a obkladů. Tenká máčeme namočíme do odvarku z pelargónie, oblékneme nemocného kostrče a zabalíme jej plastovou fólií, zakryjeme froté ručníkem nebo vlněnou šálkou. Tento postup se provádí denně, dokud nepohodlí nezmizí..
 • Dalším obkladem, který pomáhá s bolestí, bude aplikace valeriánské infuze. Vlhká bavlněná tunda nebo gáza a položená na bolavé místo. Zabalte je do teplé přikrývky nebo šály.
 • Zmírňuje bolest a eliminuje zánětlivý proces, který třikrát denně vtírá jedle do postižené oblasti.
 • Zasadíme stolní ocet a med v poměru 1: 2, důkladně promícháme a vtíráme do bolavé skvrny.
 • Čas od času můžete zmírnit zánět a vytvořit jodovou mřížku.
 • Lékaři doporučují mastí troxevasinu, aby zmírnili nepohodlí..

Cvičení

Pokud jsou vyloučeny vážné patologie a zranění, lékaři doporučují provedení komplexu zátěžové terapie.

 1. Pacient leží na zádech, ohýbá nohy a přitahuje je k hrudi. Poté jsou provedeny informace a chov nohou. Počet přístupů: 10–15.
 2. Ve stejné poloze držte míč mezi nohama, začněte ho stlačovat nohama po dobu 5-10 sekund a uvolněte se. Opakujte: 6-8 krát.
 3. Poté se ohnuté nohy narovná a koule se valí na vnitřní straně dolní končetiny po dobu 5-10 sekund. Počet přístupů: 8-10 krát.
 4. Ohněte si nohy, přiveďte nohy k hýždím. Jemně a pomalu zvedá pánev, ale aby nepocítila napětí ve svalech zad. Svaly zad, zadní, abs, svaly pánevního dna by měly být napnuty.
 5. Lehněte si na břicho a současně zvedněte ruce a nohy tak vysoko, jak je to možné. Cvičení se provádí dvakrát až čtyřikrát. Odpočíváme mezi 5-7 sekundami.
 6. Vstáváme a končíme cvičení s náklony a zatáčkami ze strany na stranu. Po zátěžové terapii se doporučuje masírovat cocycyx.

Doporučuji přečíst si další články k tomuto tématu

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lékař je manuální terapeut, ortopedický traumatolog, ozonový terapeut. Metody expozice: osteopatie, postisometrická relaxace, intraartikulární injekce, měkká ruční technika, masáž hlubokých tkání, analgetická technika, kranioterapie, akupunktura, intraartikulární podání léčiva.

Jak léčit nádory kostní dřeně

Anokopchikovy bolestový syndrom

Bolest v sakrální páteři u žen

Coccyx po porodu: příčiny, léčebné metody

Stav, kdy má žena po porodu kostrčník, se nazývá coccyalgia.

Příznakem této choroby je bolest, která se projevuje během pohybu střev, náhlý pohyb z jednoho místa do druhého, v sedu, ležící na zádech. Bolest může být dána konečníku, perineu, vnitřnímu stehnu, gluteus maximus.

Může být akutní, bolestivý nebo pálivý, vyskytuje se pravidelně nebo může být trvalý.

Při dlouhotrvajících bolestech v ocasní kosti, které se objevují v období po porodu, dochází k malému počtu žen. Nejčastěji se tento problém vyřeší sám během několika týdnů, ale pokud bolest zesílí, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem.

Pokud se neléčí, mohou nastat problémy s pohybovým aparátem..

Při kontaktu s lékařem zahrnuje diagnóza onemocnění vizuální vyšetření, palpaci kostrče, rentgenové studie. Někdy lékař předepíše MRI.

Příčiny bolesti

Coccyx je uzavírací část páteře a skládá se z 5 roztavených kostí, které musí být nepohyblivé, avšak pokud je žena fyzicky připravena k porodu, může se tento kloub rozdělit a bolest se objeví během těhotenství.

V procesu porodu se kostní kostí mírně opírá, takže plod může procházet porodním kanálem bez překážek a nezranit se.

Pokud má žena po porodu kostrčník, může to mít několik důvodů:

 1. V procesu porodu vytěsnění pánevních kostí byl ovlivněn ischiadický nerv.
 2. Došlo k dislokaci nebo zlomenině kostrče. K tomu dochází velmi zřídka v případě, že k porodu došlo s komplikacemi.
 3. V důsledku rychlého porodu došlo k subluxaci kostní kosti. K tomu může dojít v důsledku skutečnosti, že tkáně porodního kanálu neměly čas na přípravu na narození dítěte.
 4. Došlo k poranění svalů pánevního dna nebo perineum. To může být doprovázeno krvácením v kostrči..
 5. Žena má pánevní onemocnění, nedostatek vápníku, hemoroidy, spinální kýlu nebo zánět kloubů.
 6. Dokonce před narozením byla nastávající matka poraněna ocasní kost, která zůstala bez povšimnutí a porod vyvolal výskyt syndromu bolesti.
 7. Žena v porodu trpí skoliózou. I nejmenší zakřivení páteře po porodu bude zvláště akutní.

Léčebné metody

Při poranění ocasní kosti se nejčastěji provádí konzervativní léčba. To zahrnuje:

 • ruční terapie,
 • fyzioterapeutické výkony (kontraindikovány u míšní kýly),
 • masáž,
 • klid na lůžku po dobu 1 měsíce (se zlomeninou),
 • použití ortopedických sedáků,
 • hirudoterapie,
 • akupunktura,
 • protizánětlivé a léky proti bolesti.

Pokud příčinou bolesti je dislokace kostní kosti, měl by ji lékař nastavit rektem.

V prvních 2 dnech po narození se v případě bolesti na řiť aplikují studené obklady, které pomáhají zmírňovat otoky. Pacient musí dodržovat speciální dietu, která pomůže eliminovat výskyt zácpy, která sníží zatížení zraněného místa..

Takové jídlo se v každém případě doporučuje poprvé po narození dítěte. Měl by zahrnovat rostlinné oleje, potraviny bohaté na vlákninu (zelenina, ovoce, fazole).

Měli byste pít hodně vody, opustit mouku a snížit příjem bílkovinných potravin.

Pokud je příčinou bolesti v kostrči svírání sedacího nervu, pomůže tinktura na bázi feferonky zmírnit stav. Pomůže to aktivovat krevní oběh v bolavém místě..

Za tímto účelem si vezměte gázu, navlhčete ji v medicíně, mírně ji stlačte a na 2 hodiny připojte k kostrči..

Kromě toho se ženě nedoporučuje ležet na zádech, zvedat závaží. Lepší spánek na ortopedických matracích.

Můžete sedět na následujících pozicích:

 1. Na straně.
 2. Naklonil se dopředu a opřel se o lokty.
 3. Na stolici se nakloníte dopředu, aby se snížilo zatížení končetiny nebo na válcované ručníky.

Prevence bolesti v ocasu zahrnuje restorativní gymnastiku během těhotenství, snížení fyzické aktivity, pití hodně tekutin a potravin obsahujících vápník. Kromě toho můžete provádět cvičení Kegel, která vám pomohou posílit svaly pánevního dna.

Chirurgická léčba poškození kostrče je indikována pouze ve zvláště závažných případech, pokud nic z výše uvedeného nepomůže.

Fyzická cvičení

Během léčby nemocí páteře, včetně poranění kostrče, by měla být provedena řada cvičení, která uvolní dolní části zad a kosti pánve:

 1. Lehněte si na záda, ohněte nohy od sebe a položte ruce na vnitřní stranu kolen. Pak by měla být kolena spojena a pokuste se zabránit spojení rukama. Opakujte 8-12 krát, po každé přestávce 10-15 sekund.
 2. Lehněte si na záda, stiskněte fotbal nebo volejbal mezi ohnutými koleny, stiskněte míč po dobu 5-7 sekund, držte žaludek rukama, aby nevyčníval. Opakujte 6-8krát, po každé přestávce 10-15 sekund.
 3. Znovu si lehněte na záda, narovnejte si nohy, přitlačte míč mezi nohy a stiskněte ho 5-7 sekund. Proveďte 6-8krát s přestávkami 10-15 sekund, jako v předchozích cvičeních.
 4. Lehněte si na záda, ohněte si kolena, mírně je roztáhněte do stran a zvedněte pánev, namáhejte si hýždě. V této poloze držte 3-5 sekund. Stejně jako v předchozích cvičeních opakujte 6-8 krát s přestávkami po dobu 10-15 sekund.

Cvičení je nutné provádět klidným tempem, bez spěchu. Měli by se opakovat každý den dvakrát - ráno a večer. Před použitím se poraďte s lékařem..

Prvních několikrát se cvičení nejlépe provádí pod dohledem odborníka, aby se naučili, jak je správně provádět. V opačném případě se může bolest zadních kostí zhoršit..

Kopírování materiálů z webu je možné bez předchozího souhlasu v případě instalace aktivního indexovaného odkazu na náš web

Pozornost! Informace zveřejněné na webu slouží pouze pro informační účely a nejsou doporučením k použití.
Nezapomeňte se poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče.!

Coccyx po porodu: příčiny, léčebné metody

Stav, kdy má žena po porodu kostrčník, se nazývá coccyalgia.

Příznakem této choroby je bolest, která se projevuje během pohybu střeva, náhlý pohyb z jedné polohy do druhé, v sedové poloze, ležící na zádech. Bolest může být dána konečníku, perineu, vnitřnímu stehnu, gluteus maximus.

Může být akutní, bolestivé nebo pálivé, vyskytuje se pravidelně nebo může být trvalé.

Při dlouhotrvajících bolestech v ocasní kosti, které se objevují v období po porodu, dochází k malému počtu žen. Nejčastěji se tento problém vyřeší sám během několika týdnů, ale pokud bolest zesílí, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem.

Pokud se neléčí, mohou nastat problémy s pohybovým aparátem..

Při kontaktu s lékařem zahrnuje diagnóza onemocnění vizuální vyšetření, palpaci kostrče, rentgenové studie. Někdy lékař předepíše MRI.

Příčiny bolesti

Coccyx je uzavírací část páteře a skládá se z 5 roztavených kostí, které musí být nepohyblivé, avšak pokud je žena fyzicky připravena k porodu, může se tento kloub rozdělit a bolest se objeví během těhotenství.

V procesu porodu se kostní kostí mírně opírá, takže plod může procházet porodním kanálem bez překážek a nezranit se.

Pokud má žena po porodu kostrčník, může to mít několik důvodů:

 1. V procesu porodu vytěsnění pánevních kostí byl ovlivněn ischiadický nerv.
 2. Došlo k dislokaci nebo zlomenině kostrče. K tomu dochází velmi zřídka v případě, že k porodu došlo s komplikacemi.
 3. V důsledku rychlého porodu došlo k subluxaci kostní kosti. K tomu může dojít v důsledku skutečnosti, že tkáně porodního kanálu neměly čas na přípravu na narození dítěte.
 4. Došlo k poranění svalů pánevního dna nebo perineum. To může být doprovázeno krvácením v kostrči..
 5. Žena má pánevní onemocnění, nedostatek vápníku, hemoroidy, spinální kýlu nebo zánět kloubů.
 6. Dokonce před narozením byla nastávající matka poraněna ocasní kost, která zůstala bez povšimnutí a porod vyvolal výskyt syndromu bolesti.
 7. Žena v porodu trpí skoliózou. I nejmenší zakřivení páteře po porodu bude zvláště akutní.

Léčebné metody

Při poranění ocasní kosti se nejčastěji provádí konzervativní léčba. To zahrnuje:

 • ruční terapie,
 • fyzioterapeutické výkony (kontraindikovány u míšní kýly),
 • masáž,
 • klid na lůžku po dobu 1 měsíce (se zlomeninou),
 • použití ortopedických sedáků,
 • hirudoterapie,
 • akupunktura,
 • protizánětlivé a léky proti bolesti.

Pokud příčinou bolesti je dislokace kostní kosti, měl by ji lékař nastavit rektem.

V prvních 2 dnech po narození se v případě bolesti na řiť aplikují studené obklady, které pomáhají zmírňovat otoky. Pacient musí dodržovat speciální dietu, která pomůže eliminovat výskyt zácpy, která sníží zatížení zraněného místa..

Takové jídlo se v každém případě doporučuje poprvé po narození dítěte. Měl by zahrnovat rostlinné oleje, potraviny bohaté na vlákninu (zelenina, ovoce, fazole).

Měli byste pít hodně vody, opustit mouku a snížit příjem bílkovinných potravin.

Pokud je příčinou bolesti v kostrči svírání sedacího nervu, pomůže tinktura na bázi feferonky zmírnit stav. Pomůže to aktivovat krevní oběh v bolavém místě..

Za tímto účelem si vezměte gázu, navlhčete ji v medicíně, mírně ji stlačte a na 2 hodiny připojte k kostrči..

Kromě toho se ženě nedoporučuje ležet na zádech, zvedat závaží. Lepší spánek na ortopedických matracích.

Můžete sedět na následujících pozicích:

 1. Na straně.
 2. Naklonil se dopředu a opřel se o lokty.
 3. Na stolici se nakloníte dopředu, aby se snížilo zatížení končetiny nebo na válcované ručníky.

Prevence bolesti v ocasu zahrnuje restorativní gymnastiku během těhotenství, snížení fyzické aktivity, pití hodně tekutin a potravin obsahujících vápník. Kromě toho můžete provádět cvičení Kegel, která vám pomohou posílit svaly pánevního dna.

Chirurgická léčba poškození kostrče je indikována pouze ve zvláště závažných případech, pokud nic z výše uvedeného nepomůže.

Fyzická cvičení

Během léčby nemocí páteře, včetně poranění kostrče, by měla být provedena řada cvičení, která uvolní dolní části zad a kosti pánve:

 1. Lehněte si na záda, ohněte nohy od sebe a položte ruce na vnitřní stranu kolen. Pak by měla být kolena spojena a pokuste se zabránit spojení rukama. Opakujte 8-12 krát, po každé přestávce 10-15 sekund.
 2. Lehněte si na záda, stiskněte fotbal nebo volejbal mezi ohnutými koleny, stiskněte míč po dobu 5-7 sekund, držte žaludek rukama, aby nevyčníval. Opakujte 6-8krát, po každé přestávce 10-15 sekund.
 3. Znovu si lehněte na záda, narovnejte si nohy, přitlačte míč mezi nohy a stiskněte ho 5-7 sekund. Proveďte 6-8krát s přestávkami 10-15 sekund, jako v předchozích cvičeních.
 4. Lehněte si na záda, ohněte si kolena, mírně je roztáhněte do stran a zvedněte pánev, namáhejte si hýždě. V této poloze držte 3-5 sekund. Stejně jako v předchozích cvičeních opakujte 6-8 krát s přestávkami po dobu 10-15 sekund.

Cvičení je nutné provádět klidným tempem, bez spěchu. Měli by se opakovat každý den dvakrát - ráno a večer. Před použitím se poraďte s lékařem..

Prvních několikrát se cvičení nejlépe provádí pod dohledem odborníka, aby se naučili, jak je správně provádět. V opačném případě se může bolest zadních kostí zhoršit..

Kopírování materiálů z webu je možné bez předchozího souhlasu v případě instalace aktivního indexovaného odkazu na náš web

Pozornost! Informace zveřejněné na webu slouží pouze pro informační účely a nejsou doporučením k použití.
Nezapomeňte se poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče.!

Příčiny, příznaky a léčba bolesti kostí, po porodu

Stav těhotenství zanechává své stopy na celém ženském těle. Výsledná bolest kostrče po porodu je coccyalgia, je důsledkem restrukturalizace ochlupení. Trauma do sekce coccygeal dává ženě vážné nepohodlí kvůli silné bolesti.

Podstata problémů s ocasem po porodu

Coccygodynia je u žen poměrně častým výskytem po porodu. Coccyx je pět fúzovaných základních kostí. Toto je stacionární zóna, schopná pouze ohýbání a roztahování. Mobilita obratlů se považuje za patologickou, pokud se kostra kosti odchyluje o úhel přesahující 30 stupňů. Pokud je na čtvrtině kruhu zatáčka, je diagnostikována dislokace.

Vážení čtenáři, v tomto videu vám řekneme více o příčinách a příznacích nemoci:

Aktivita klanu bez zranění je způsobena pohyblivostí křížové kosti a ocasní kosti. Tento faktor ovlivňuje nejen pánvi ženy, ale i hlavu plodu. Vstup hlavy plodu do pánevní oblasti je doprovázen křížem pohybujícím se dozadu a kostrou kupředu. Pokud je základna křížové kosti nehybná, pak se objeví potíže, kontrakce se mohou zastavit. Bude také obtížné postupovat dítětem kvůli ohýbání ocasní kosti.

Příčiny bolesti Coccyxu

Proč bolí ocas po porodu bolí? Hlavní příčinou bolesti je sevření nebo poškození nervů páteře během porodu. Riziko coccygodynia je s největší pravděpodobností u žen, které trpěly před těhotenstvím s příznaky:

 • Deprese.
 • Zánětlivá onemocnění.
 • Poranění ocasní kosti.
 • Nedostatek vápníku.

Příčinou vzniku choroby je také sedavá, sedavá zábava. Neustálé sezení s nohama zvednutými do žaludku také vyvolává nástup nemoci. Poranění přijaté před těhotenstvím se nemusí dlouho projevit. Porod a porod se stávají důvodem k odhalení skrytých patologií páteře, projevujících se nepohodlí v dolní části zad, pánevní oblasti. Porod je přirozený proces, ale existují faktory, na kterých závisí výskyt komplikací na jejich průběhu:

 • Obecné zdraví.
 • Síla pokusů.
 • Míra pokroku plodu prostřednictvím porodního kanálu.
 • Velikost plodu.
 • Pánevní struktura.
 • Plodová poloha.

Vztah je ovlivňován propojením několika faktorů, a každý z nich samostatně. V důsledku kombinace glutealní prezentace se zvyšuje úzká pánev, velká velikost plodu, riziko dislokace, podvrtnutí sakrococcygálního vazu, stejně jako přemístění, zlomenina kostrče. Porod může být rychlý, v důsledku čehož pánevní kosti nemají čas se zotavit. Odchylka rudimentu rozšiřuje porodní kanál, zlepšuje tlačení plodu. Pokud během porodu došlo k příliš velkému rozšíření kostrče, pak dochází k silné bolesti. Nemoc je také způsobena opomenutím perineum, traumatem s krvácením během porodu, poškozením vazů.

Nepříjemný stav v kostrči je pozorován i během těhotenství. Po dvou nebo třech týdnech může bolest zmizet, ale může trvat i 7 nebo 8 měsíců. Poté, co se dítě narodí, může matka cítit bolest ocasních kostí po dobu asi 4 měsíců.

Příznaky

Poškození kostní kosti je často ignorováno, pokud byl porod vážný. S nevýznamným stupněm přemístění kostrče existuje možnost samoregulace základu. Vážná zranění způsobují komplikace, protože obratle zůstávají přemístěny a napětí vazů se zvyšuje. Žena má při pohybu bolest zad a bolest zad se projevuje také v zadku. Potřeba kontaktovat odborníka vzniká s následujícími faktory:

 • Nepohodlí trvá déle než 2 týdny.
 • Bolest dává hýždě.
 • V ochablém kloubu je pozorováno napětí.
 • Bolest je také cítit v oblasti sedacího nervu..

Neurolog Shperling Michail Moiseevich řekne více o výskytu bolesti v páteři po porodu:

Poporodní těžká bolest trvající déle než 3 týdny vyžaduje lékařskou péči. Znepokojující známky bolesti:

 • Nepohodlí při pohybu střev, pohlavní styk.
 • Ozáření bolesti v perineu, hýždě.
 • Ztráta citlivosti ocasu.
 • Bolesti zad ve stehně.
 • Edém, hematom coccygeal zóny.
 • Obtížné chůze.

Diagnostika

Pro přesnou diagnózu je nutné projít několika specialisty: traumatologem, neuropatologem, gynekologem, chirurgem, proktologem. Coccygodynia má podobné příznaky u řady dalších onemocnění: radikulární syndrom, rektální neuralgie, cystitida, endometritida, chronická kolitida, adnexitida, hemoroidy.

Specialista zkoumá pacienta, který zaujímá polohu kolenního lokte. Vyšetření přes konečník. Při hmatu a tlaku na poškozenou kostní kost se bolest zesiluje. Lékař analyzuje stížnosti, stanoví historii progrese onemocnění. Hlavní vyšetřovací metody jsou: MRI, CT, ultrazvuk, radiační metoda, rentgen.

Léčba

Metody konzervativní terapie zahrnují parafínové koupele, elektroléčbu a expozici ultrazvukem. Je prováděna lokální nebo celková anestézie. Prostředky ve formě čípků, mikroklystry se podávají rektálně. Některé z nich nelze použít kojení, takže výběr léků by měl být svěřen odborníkovi. Předepsána je řada terapeutických cvičení, masáže, použití speciálních polštářů k sezení. V období po porodu pomáhají cvičení na léčebném plese dobře. Vzpírání je u žen na měkkých površích kontraindikováno. V některých případech hirudoterapie hodně pomáhá. Závažné patologie jsou léčeny odpočinkem na lůžku..

Další ošetření

Pomoc s bolestí v kostrči může být poskytnuta s lidovými prostředky. Existují takové metody:

 1. Tření jedle denně do postižené oblasti dvakrát nebo třikrát denně eliminuje zánět. Nepoužívejte jej však ve formě obkladů, aby nedošlo k popálení.
 2. Tinktura feferonky se aplikuje na oblast kostrče pomocí zvlhčené gázy. Má dráždivý účinek. Můžete také použít alkoholovou tinkturu z lila. Potom musíte zabalit postiženou oblast filmem a počkat 2 hodiny.
 1. Pokud vás bolí záda, pomůže vám dobře koupel, do které se přidá odvar pelargónie. Vývar vývar: 4 lžičky. suroviny nalít 4 šálky vroucí vody. Je nutné vařit směs po dobu 10 minut, čímž se snižuje teplo. Po půl hodině infuze a namáhání se vývar přidá do lázně. Můžete vytvořit obklady pro kostru. Na postiženou oblast se umístí gáza zvlhčená pelargónem, obaly se potáhnou a zabalí se silným ručníkem. Denní rutinní odstranění nepohodlí.
 2. K vyrovnání zánětu se používá mřížka jódu..
 3. Aplikace s valeriánskou infuzí dobře zmírňuje bolest. Nemocná oblast je pokryta vatovou vatou nebo gázou zvlhčenou infuzí, zabalená do oteplovacího materiálu (přehoz, vlněný šátek).

Pro urychlení procesu zotavení s coccyalgií je třeba dodržovat řadu doporučení. Je třeba se vyvarovat přenášení těžkých břemen, včetně naložené kabelky. Je lepší si lehnout než sedět. V tomto případě by měl být povrch tuhý, je lepší použít ortopedickou matraci. Protože žena by se měla o dítě starat, je třeba nosit poporodní obvaz. Postavte se. Pokud si potřebujete lehnout, obvaz musí být odstraněn. Je indikováno použití projímadel, protože situace zhoršuje zácpa. Léky by se měly používat pouze se souhlasem lékaře, protože mnoho z nich je během laktace kontraindikováno.

Včasná diagnóza může určit efektivní léčebný režim a zabránit komplikacím. Sebepéče může poškodit nejen matku, ale i dítě.

Články O Neplodnosti