Hlavní Bolest

Bolest v časném těhotenství

Těhotenství je velmi důležité období v životě každé ženy. Nastávající matky se často zajímají o otázku, zda mohou v prvních dnech těhotenství vytáhnout dolní část břicha. Normální fyziologické procesy nebo vážné patologie mohou způsobit takový stav, jehož vývoj často brání bezpečnému uložení plodu..

Hlavní příčiny bolesti břicha v časném těhotenství

Příčinou bolesti v dolním břiše v časném těhotenství může být proces implantace oplodněného vajíčka do dělohy nebo vývoj závažných gynekologických nebo chirurgických patologických stavů, které ohrožují život ženy a dítěte. Nastávající matka se musí naučit rozlišovat mezi neškodnými a nebezpečnými příznaky, aby mohla včas vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc.

Těhotenství

Hlavní příčinou nepříjemných pocitů v dolním břiše je samotné těhotenství nebo spíše změna hormonálního pozadí v těle. Zvýšení hladiny progesteronu a relaxinu stimuluje růst endometria, napínání sacrouterinních vazů a posun těžiště.

Kromě zvýšení produkce pohlavních hormonů může být bolest přímo spojena s procesem implantace oplodněného vajíčka a přípravou dělohy na těhotenství. Děloha mění tvar, zvětšuje se a stává se měkčí a uvolněnou.

Podobné příznaky při absenci jiných příčin nejsou příliš bolestivé a nevyžadují lékařské ošetření. S rostoucí periodou bolesti často taková etiologie prochází často.

Střevní dysfunkce

Těhotné ženy často zažívají nadýmání. V takové situaci je nutné pečlivě sledovat stravu a stravu. Je nutné vyloučit produkty, které způsobují zvýšenou tvorbu plynu ve střevech: čerstvý bílý chléb, pečivo, trochu zeleniny a sycené nápoje.

Dalším problémem, který se během těhotenství často vyskytuje, je zácpa. Předčasné vyprázdnění může také způsobit nepříjemné pocity v dolním břiše..

Riziko potratu

Hrozba potratů je doprovázena nejen akutním křečím nebo bolestí v dolním břiše, které se každý den zesiluje. K nepříjemným pocitům v děloze se přidává krvavý výtok, celková slabost, nevolnost a zvýšení tělesné teploty. Když hrozí potrat, břicho se stává často dost tvrdým.

Nepříjemné pocity naznačují předčasné odlupování placenty. Pokud se embryo vyvíjí normálně a odloučená oblast je malá, je žena okamžitě převezena do nemocnice, aby udržovala těhotenství a plod..

Zmrazené těhotenství

Zmrazené těhotenství může také vést k bolestivosti v podbřišku, to znamená k zastavení vývoje embryí a jeho smrti. Taková patologie je nejčastěji diagnostikována v raných stádiích. Hlavní příčiny vyblednutí jsou akutní infekce nebo chromozomální abnormality plodu.

Žena náhle přestane pociťovat všechny příznaky těhotenství: toxikóza zmizí, prsa je měkká, hladina hCG v krvi neodpovídá skutečnému stavu. Na ultrazvuku lékař neslyší srdeční rytmus plodu.

Další příznaky závisí na tom, jak dlouho zůstává mrtvé embryo v děložní dutině. Kromě změny intenzity a charakteru bolesti v zádech a dolním břiše se u ženy objevují špinavé hnědé nebo růžové zbarvení, možná je i celková slabost, horečka a mdloby a krvácení z dělohy..

Nejčastěji se v časných stadiích těhotenství děloha po určité době samostatně uvolňuje ze zmrazeného plodu. Pokud se tak nestane, gynekologové provádějí kyretáž dutiny, aby se vyvarovali závažných komplikací..

Mimoděložní těhotenství

První příznaky mimoděložního těhotenství jsou velmi podobné příznakům normálního těhotenství. Žena může být narušena nevolností, závratě, bolestí v dolním břiše, která je lokalizována ze strany vaječníku nebo vejcovodu, do kterého bylo oplodněné vajíčko implantováno..

Kromě nepříjemných pocitů v břiše mohou ultrazvukové a krevní testy na hCG určit přítomnost mimoděložního těhotenství. Na ultrazvuku nebude lékař schopen detekovat fetální vajíčko v děložní dutině a koncentrace hormonu je výrazně nižší než koncentrace, která by měla být v tomto období těhotenství.

Takové těhotenství není možné zachránit a vydržet. Floplopian trubice nebo vaječník nemůže protáhnout se zvětšením velikosti embrya a je roztrhaný. To vede k krvavému výtoku z pošvy a silné bolesti..

Gynekologická a pohlavní onemocnění

Jednou z příčin stavu, kdy je spodní břicho v prvních týdnech těhotenství taženo, může být cysta corpus luteum. Nejčastěji taková patologie nevyžaduje léčbu, protože její výskyt nepředstavuje pro plod žádné nebezpečí. Během prvního trimestru těhotenství se cysta postupně sama rozpustí. Pokud dojde k prasknutí nebo otočení nohou, bude nutná lékařská pomoc..

Během těhotenství se ženy často potýkají s problémy s močovým systémem, z nichž nejčastější je cystitida - ne fyziologický nárůst močení v důsledku zánětu sliznice. Patologie je doprovázena bolestí v dolní části břicha a dolní části zad, pocitem neustále naplněného močového měchýře, bolestí v procesu močení.

Pokud během nechráněného pohlavního styku došlo k infekci těla STD, může to také vést k výskytu bolesti břicha. K nepříjemným pocitům se přidává svědění, zarudnutí vnějších genitálií a nespecifický výboj s nepříjemným zápachem..

Chirurgická patologie

Kromě zánětlivých procesů v pánevních orgánech a dalších gynekologických problémech mohou chirurgické patologie, jako je akutní apendicitida, vyvolat břišní potíže v časných stádiích těhotenství. Žena se bojí akutní bolesti na pravé straně, která se může rozšířit na celé pobřišnice.

Pyelonefritida, nebezpečné zánětlivé onemocnění ledvin, může také vyvolat bolest v časných stádiích těhotenství. Příčinou onemocnění je bakteriální infekce, jejíž přítomnost je diagnostikována pomocí analýzy moči. Žena se kromě nepříjemných pocitů v zádech a břiše obává častého močení, přítomnosti krve v moči, silného otoku obličeje a končetin.

Příčinou bolesti v dolní části břicha během těhotenství může být tříslová kýla, na kterou tlačí zvětšující se děloha. Nepříjemné pocity zesilují při chůzi. Charakteristickým rysem patologie je znatelná boule na jedné straně břicha. Kýlu je možné odstranit až po narození dítěte, proto během těhotenství bude žena muset nosit podpůrný obvaz a speciální spodní prádlo.

Dalším vyvolávajícím faktorem může být cholecystitida - zánět žlučníku. Kromě tupé nebo ostré bolesti břicha a pravého horního kvadrantu je patologie doprovázena nevolností, zvracením, závratěmi a slabostí..

Dalším možným důvodem vzniku nepříjemných pocitů je střevní obstrukce. Hlavními příznaky patologie jsou bolesti břicha, nevolnost, zvracení, prodloužená absence pohybu střev.

Diagnostika

V raných fázích těhotenství je zakázáno používat většinu dostupných instrumentálních diagnostických metod. Proto se při jmenování gynekologem nejprve provádí vizuální vyšetření a výslech pacienta, aby se určila povaha bolesti, lokalizace a frekvence projevu. Se stížnostmi na bolest břicha během těhotenství lékař nasměruje pacienta na tyto studie:

 • obecná analýza krve a moči - umožňuje určit přítomnost zánětlivých procesů v těle, hladinu bílých krvinek a bílkovin;
 • ultrazvukové vyšetření je nejbezpečnější a nejinformativní diagnostická metoda, která vám umožní identifikovat patologické změny v pánevních orgánech, novotvarech, zmrazeném nebo mimoděložním těhotenství;
 • počítačová tomografie - umožněno provedení po 12 týdnech těhotenství a umožňuje přesnější diferenciaci patologií a určení povahy vyvíjejícího se nádoru.

Žena by měla informovat lékaře o předchozích zraněních, potratech a chirurgických zákrokech, ke kterým došlo při potratech. Pouze vytvoření úplného klinického obrazu nám umožní stanovit správnou diagnózu a předepsat účinnou léčbu..

Terapie

Metody léčby přímo závisí na skutečné příčině nepohodlí. Pokud dolní část břicha bolí a táhne v časných stádiích těhotenství v důsledku přirozených fyziologických změn v těle, lékaři nepředepisují žádnou závažnou terapii. Žena může vzít pilulku No-shpa nebo dát papaverinový čípek. Antispasmodika pomáhá snižovat tonus dělohy a zabraňuje hrozbě potratů.

Pokud existuje riziko potratu, je indikován přísný odpočinek. Udržet a nést plod pomůže pouze dobrý odpočinek a absence vážného fyzického námahy.

Některé chirurgické a gynekologické patologie vyžadují okamžitý chirurgický zásah. V tomto případě může být ze zdravotních důvodů položena otázka vhodnosti potratů v raných stádiích.

Léčba drogy

Většina léků je kontraindikována během těhotenství. Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a používání tradičních léčivých receptů musí být dohodnuto s ošetřujícím lékařem, který může objektivně vyhodnotit a porovnat přínosy pro matku s možnými riziky pro plod.

Pro silnou bolest lékaři předepisují paracetamol nebo ibuprofen, které nepoškozují dítě a pronikají placentární bariérou. Takové léky mohou být použity ve formě injekcí, tablet, čípků nebo topických mastí.

Příčinou předčasné exfoliace placenty může být také nedostatek progesteronu, který se vyskytuje na pozadí zánětlivého procesu v přílohách. Pro udržení normální hladiny hormonu jsou předepsány Utrozhestan nebo Dufaston. V některých případech je třeba je užívat během těhotenství.

Bezpochyby bude ženě předepsán komplex vitaminů, hořčíku a vápníku a čípků pro vaginální hygienu. Čípky na bázi chlorhexidinu používané k prevenci plísňových a bakteriálních infekcí.

Fyzická cvičení

Častou příčinou nepříjemných pocitů v podbřišku v počátečních stadiích těhotenství je zvýšený tón dělohy. Špatné návyky, nadměrná fyzická aktivita, stres, nošení špatných bot nebo příliš těsné oblečení ho mohou provokovat..

Můžete zmírnit nepohodlí pomocí jednoduchých cvičení zaměřených na relaxaci celého těla. K odstranění hypertonicity se používají následující metody:

 1. Žena musí ležet v jakékoli pohodlné poloze, zavřít oči a pokusit se úplně uvolnit všechny svaly těla. V tomto případě musíte dýchat pomalu, rovnoměrně a klidně. Musíte cítit, jak energie vychází z rukou. Je vhodné provádět cvičení několikrát denně.
 2. Těhotná žena musí klečet a ohýbat lokty. Sklopte hlavu dolů a uvolněte se co nejvíce. Vdechujte, ohněte se a hladce zvedněte hlavu. Chvíli zůstaňte v této poloze. Vydechněte, vraťte se do výchozí polohy. Proveďte cvičení 5krát, lehněte si na tvrdý povrch a úplně odpočívejte.

Během gymnastiky by žena neměla mít nepříjemné pocity a bolesti. Všechny pohyby musí být prováděny tak hladce a pečlivě, jak je to možné. V případě nepohodlí v břiše je lepší cvičení odmítnout.

Plavání a jóga

Pobyt ve vodním prostředí může výrazně snížit zátěž páteře a vazivového aparátu, pomáhá uvolnit všechny svalové skupiny. Proto v případě bolesti břicha a zad způsobené fyziologickými změnami gynekologové často doporučují nastávajícím matkám plavat se.

Je vhodné opustit plavání na otevřené vodě, dát přednost bazénu. Můžete to udělat sami nebo jako součást speciálních skupin pro těhotné ženy.

Jóga pomáhá obnovit dýchání, posiluje svaly pánevního dna, pomáhá uvolnit a uvolnit napětí ve svalech. Během těhotenství je lepší opustit klasické pózy, vyhnout se hlubokým dřepům, zatáčkám a cvičením pro posílení břišního tisku.

Když se objeví první alarmující příznaky, je nutné konzultovat kvalifikovaného lékaře. Ostré řezací šrouby, které jsou doprovázeny špinením, jsou výmluvou k přivolání záchranné posádky. Nejčastěji tento stav vyžaduje naléhavou hospitalizaci v nemocnici. Pouze včasná pomoc odborníků nám umožní udržovat těhotenství, vydržet a bezpečně porodit zdravé dítě.

Co dělat, pokud váš žaludek bolí během těhotenství

Jednoduchý kontrolní seznam pomůže nepropadat maličkosti.

Kontrolní seznam pro pacientky, které mají břicho během těhotenství

Známky, že je vše v pořádku Bolest žaludku v těhotenství: bolest není příliš silná, zmizí, když uvolníte nebo změníte polohu nebo po odchodu na záchod. Algoritmus bude proto následující:

 1. Zaujměte pohodlnou polohu.
 2. Udělejte si pauzu a zkuste se uvolnit. Dopřejte si půl hodiny, během které budete mít práci s hledáním pohodlné polohy..
 3. Přemýšlejte o tom, co by mohlo způsobit bolest: pamatujte, co jste jedli a kdy jste naposledy šli na záchod.
 4. Zkontrolujte podezření na vaginální výtok.

Kdy zavolat sanitku

 1. S jakýmkoli krvácením z pochvy na pozadí bolesti břicha.
 2. Pokud cítíte pravidelné kontrakce nebo záchvaty bolesti.
 3. Pokud bolest zesílí a nezmizí po 30-60 minutách, zatímco jste odpočívali.

Kdy jít k lékaři

 1. Pro jakýkoli neobvyklý vaginální výtok.
 2. Pokud pociťujete bolest při močení.
 3. Pokud cítíte bolest zad.

Proč mě bolí břicho během těhotenství?

Za prvé, žaludek může bolet z nejčastějších důvodů, které nesouvisejí s těhotenstvím: snědli jste něco špatného, ​​jedli příliš mnoho, nebo jste chytili mírnou infekci, nebo máte jen dyspepsii (poruchy trávení). Možná máte neléčená gynekologická onemocnění - to jsou všechna onemocnění, která se objevila před těhotenstvím a bez ohledu na to.

Za druhé, během těhotenství se zvyšuje riziko zácpy, která může také bolet žaludek. Musíte tedy pečlivě sledovat stravu a jíst více vlákniny (tj. Čerstvého ovoce a zeleniny), aby byla stolice pravidelná. Pokud dieta nepomůže, měly by se používat projímadla, která jsou povolena těhotným ženám. Například, laktulózový sirup nebo pravidelné čípky glycerinu.

Zatřetí existují konkrétní příčiny bolesti, které jsou přesně spojeny s novou situací. A lze je rozdělit do dvou velkých skupin: bez rizika a nebezpečné.

Když bolesti břicha nejsou nebezpečné

Těhotenství mění v těle ženy mnoho procesů. Změny jsou soustředěny v břiše a někdy reagují bolestí.

Bolest růstu

Když roste velikost plodu, děloha se protáhne Břišní bolest během těhotenství: Je to bolest plynu nebo něco jiného?, což samo o sobě může být nepříjemné. Ale spolu s dělohu jsou vazy, které ji podporují, napnuty. Někdo má štěstí, že nic takového necítí po celých devět měsíců, a někdo musí neustále hledat pohodlné místo v druhé polovině těhotenství, když se plod zvětší..

Pohybující se orgány

Děloha roste, zabírá břišní dutinu a zbytek orgánů se musí pohybovat Baby Belly Aches: 13 Příčiny bolesti břicha v těhotenství. Tento pohyb může také způsobit bolest a nepohodlí v různých částech břicha..

Tréninkové zápasy

Vypadají blíž k porodu ve třetím trimestru. U nich se děložní hrdlo neotevře a těhotenství není ohroženo bolestmi břicha během těhotenství. Od skutečných bojů se liší sílou (trénink je celkem měkký) a pravidelností. Skutečné boje zesilují a neustále rostou a výcvik přichází a odchází, když chtějí.

Když je bolest břicha během těhotenství nejnebezpečnější

Nebezpečné případy jsou ty, které ohrožují plod nebo těhotnou ženu. Ale zpravidla ohrožují oba.

Mimoděložní těhotenství

Když test ukáže dva proužky, ultrazvuk ještě nebyl proveden a žaludek najednou a nesnesitelně bolí, musíte být v nemocnici co nejdříve. Ostré bolesti na začátku těhotenství mohou být ukazatelem mimoděložního těhotenství.

Normálně je vajíčko oplodněno, když je ve vejcovodu. Již v oplodněné podobě „plave“ na dělohu a je připevněna ke své stěně. Někdy se tento proces pokazí a oplodněná buňka se připojí přímo ke zdi vejcovodu. Trubice však nemůže nahradit dělohu: je to banální nemůže vědět, jak se protáhnout.

A když je embryo příliš velké pro zkumavku, zlomí se a způsobí vnitřní krvácení. Toto je nebezpečný stav, který vyžaduje okamžitý provoz. V tomto případě je velmi obtížné udržet vejcovod neporušený, možná ho budete muset odstranit.

Proto se nevzdávejte ultrazvuku v raných fázích.

Tento postup pomáhá určit, zda je vajíčko správně lokalizováno, a pokud je zjištěno mimoděložní těhotenství, operace je méně traumatická, přičemž si zachovává funkci vejcovodu.

Potrat

Potrat je spontánní potrat. Může to mít mnoho důvodů, počínaje nezvratností plodu a končící nevysvětlitelnými případy. Tak či onak, pouze lékař může předepsat léčbu, takže s hlavními příznaky potratu - bolest a krvácení - musíte naléhavě zavolat sanitku.

Potrat se může objevit v kterémkoli trimestru. Teprve po 24. týdnu se to již nazývá předčasné narození. A čím blíže k porodu, zejména po 34. týdnu, tím vyšší je šance, že vše úspěšně skončí Předčasná práce a porod pro matku i plod.

Zlomení placenty

Placenta je dočasný orgán, který spojuje plod s děloží. To je přes placentu, že plod dostane vše potřebné pro růst. Placenta normálně dobře přiléhá k děloze a oddělí se až po porodu. K částečnému nebo úplnému oddělení placenty však někdy dochází dříve.

Tento stav způsobuje silnou bolest a může být nebezpečný pro plod i matku. Baby Belly Aches: 13 Příčiny bolesti břicha v těhotenství. Jednou záchranou je zavolat sanitku, pokud bolest břicha neodezní po odpočinku a změně polohy. Krvácení během oddělení je vnitřní a snadno chybí. Proto neváhejte vyhledat lékaře během těhotenství.

Apendicitida

U těhotných žen zřídka, ale příloha je zanícena - asi v jednom z tisíce případů, apendicitida v těhotenství: jak to zvládnout a zda porodit. Možná je na vině pohyb vnitřních orgánů.

Nebezpečí spočívá v obtížné diagnostice zaníceného dodatku. Například, pokud děloha „tlačila“ proces cecum zpět. Zánět slepého střeva zpravidla nepředstavuje hrozbu pro těhotenství. Operace a celková anestézie samozřejmě nejsou pro plod zvlášť užitečné, ale neznamenají, že s jejím dalším vývojem bude něco špatného..

Bolest břicha během časného těhotenství: příčiny, léčba

Během těhotenství v časných stádiích žaludku periodicky bolí žaludek. Nelze ignorovat tento stav, protože to může být způsobeno závažnými faktory, mezi nimiž jsou patologie jiné povahy. Aby se předešlo zdravotním problémům, je nutné určit příčinu bolesti. Samoléčení během těhotenství je obzvláště nebezpečné, takže musíte vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc.

Bolest břicha během těhotenství může být prvním příznakem vážného onemocnění. Při ignorování nepohodlí se žena vystavuje nebezpečí, protože příčiny, které ji způsobily, se mohou stát hrozbou pro zdraví matky a nenarozeného dítěte..

Povaha takové bolesti v počátečních stadiích těhotenství může být fyziologická nebo patologická. Při vyšetřování a shromažďování anamnézy by měl gynekolog určit povahu nepohodlí.

V raných fázích těhotenství prochází ženské tělo přirozenými fyziologickými změnami, které mohou způsobit bolest v břiše od prvních dnů zpoždění:

 • Fetální vajíčko, pronikající do vnitřní sliznice dělohy, vede na tomto místě k mikrodamážím endometria a krevních cév. Tento proces způsobuje mírnou bolest, srovnatelnou s těmi, které zažívají některé ženy během menstruace. Drobné špinění se může objevit paralelně..
 • Pojivová tkáň pod vlivem hormonů změkčuje. Se zvýšením dělohy se vazy, které jej drží v požadované poloze, natáhnou, což způsobuje nepříjemné pocity.
 • Rostoucí děloha ovlivňuje relativní polohu břišních orgánů, což vede k bolesti. Žaludek "bolí", pocity nejsou příliš intenzivní.
 • Přirozený (nezvýšený) děložní tón na začátku těhotenství někdy způsobuje tažení bolesti v podbřišku.

Fyziologické pocity se nejčastěji projevují špatně, mohou být doprovázeny průhledným nebo mléčným výtokem bez zápachu, který je stejně narušen jak ve dne, tak v noci..

Bolest této povahy neohrožuje matku a nenarozené dítě..

Patologická bolest břicha v prvním trimestru je pocit, který je způsoben vývojem jakéhokoli onemocnění. Hovoříme o hrozbě potratů a poruch spojených s reprodukčním zdravím žen nebo o odchylkách v práci jiných orgánů a systémů těla.

Pokud váš žaludek bolí během těhotenství v časných stádiích z těchto důvodů, je třeba přijmout neodkladná opatření.

Mezi příčiny bolesti související s gynekologií a porodnictvím se rozlišují:

 • Odpojení vajíčka. Vyskytuje se až dvanáct týdnů a často vyvolá potrat. Současně se břicho „táhne“, bolest se vrací zpět k dolní části zad. Žena může zjistit, že krev rozmazává, barva výboje je hnědá,.
 • Hypertonicita dělohy. Projevuje se tahem, někdy - křečovitá bolest, možný výskyt krvavého výboje.
 • Cysta corpus luteum. K produkci hormonu progesteronu se v ženském těle vytváří zvláštní žláza, která se v případě těhotenství snižuje. Pokud dojde k oplodnění, zůstává luteum v těle aktivní. Když se v ní vytvoří cysty - dutiny s tekutinou - žena cítí bolest vpravo nebo vlevo, podle toho, ve kterém vaječníku je. Nejčastěji taková patologie probíhá bez propouštění a nepředstavuje velké nebezpečí.
 • Embryo (plod) zmrazení. Charakterizovány příznaky, jako je silná bolest, krvácení.
 • Mimoděložní těhotenství. Vyskytuje se, když fetální vajíčko neproniklo do děložní dutiny, ale do vejcovodu. Projevuje se to ostrými bolestmi vysoké intenzity, krvácením, náhlým pocením a slabostí.

Bolest u žen v břiše v prvním trimestru není vždy spojena s těhotenstvím. Mezi důvody, které se netýkají těhotenství, se rozlišují:

 • Trávicí choroby. Pokud měla žena před nástupem těhotenství chronická onemocnění, mohla by se u plodů zhoršovat.
 • Patologie ledvin. Se zvětšováním velikosti dělohy a v důsledku hormonálních změn se může objevit cystitida a pyelonefritida. Bolest je lokalizována v ochlupení, vrátí se k dolní části zad.
 • Apendicitida. Vyznačuje se akutní šicí bolestí na pravé straně, horečkou, nevolností, zvracením.

Vyhledání okamžité lékařské pomoci v časném těhotenství vyžaduje silnou a pokračující bolest břicha spojenou s krvácením, horečkou, nevolností a zvracením..

Terapie, která by byla běžná pro různé typy bolesti v časném těhotenství, neexistuje. Léčba je založena na příčinách nepohodlí..

Účinkem předepsaných léků je zmírnění příznaků a zastavení vývoje nemocí.

Pokud lékař diagnostikoval, že bolest je fyziologické povahy a nepředstavuje nebezpečí pro matku a plod, dává následující doporučení:

 • použití Drotaverinu (No-Shpa) pro úlevu od křečí;
 • snížená fyzická aktivita;
 • dodržování stravy;
 • minimalizaci stresu a úzkosti;
 • vyloučení z přepracování.

Pokud jsou identifikovány patologické stavy porodnictví, rozhodne lékař o ambulantní nebo lůžkové léčbě:

 • Hypertonicita dělohy. Předepište antispasmodika (tablety Drotaverin, No-Shpa, rektální čípky Papaverine), hormonální léky, sedativa (valeriána, mateřská voda). Doporučuje se psycho-emocionální a fyzický odpočinek..
 • Cysta corpus luteum. Patologie nevyžaduje léčbu, ale vyžaduje monitorování a pozorování.
 • Nemoci močových cest. Protože embryo není chráněno placentární bariérou v časných stádiích těhotenství, ale orgány budoucího organismu již ležely, je užívání léčiv, zejména antibakteriálních, nesmírně nežádoucí a někdy nemožné. Soulad s pitným režimem se doporučuje se zvýšením objemu tekutiny (voda, čaje, brusinková šťáva), bylinné ošetření je povoleno. O použití penicilinových antibiotik v případě závažné formy onemocnění rozhoduje lékař.
 • Nemoci trávicího ústrojí. Léčba této skupiny nemocí v časném těhotenství je omezená z důvodu možného rizika pro vývoj plodu. Hlavními doporučeními jsou racionální výživa, normalizace životního stylu, používání některých bylinných přípravků povolených během tohoto období. Podávání léků v případě jejich jmenování by mělo být prováděno pod dohledem gastroenterologa a gynekologa..

Když se objeví příznaky "akutního břicha", lékař rozhodne o konzervativní léčbě a možném chirurgickém zákroku..

Bolest břicha, která se obává ženy v raných fázích těhotenství, není vždy nebezpečná, ale nelze ji ignorovat.

Pokud jsou pocity intenzivní, mají bodavý, řezný charakter a jsou kombinovány s příznaky, jako jsou špinění, horečka, zvracení - musíte okamžitě navštívit lékaře..

Vytáhne spodní část břicha během časného těhotenství bez propuštění

Během porodu dítěte čelí mnoho žen různým problémům. Někteří pacienti si stěžují, že mají během těhotenství v raných stádiích nižší břišní tah, ale nedochází k žádnému propuštění. Jaký je důvod tohoto stavu, jaké je jeho nebezpečí pro plod a zda stojí za to kontaktovat zdravotnické zařízení.

Proč kreslí bolesti v raných fázích

Praxe ukazuje, že různé známky mohou naznačovat počátek početí. To se týká takových jevů, jako je otok prsu, nevolnost, zvracení, závratě, bolesti hlavy, zvýšená citlivost na pachy a dokonce i bolest v dolním břiše. Často se stává, že v raných fázích dolního břicha se táhne jako před menstruací. Mnoho matek však naznačuje, že brzy začne menstruace a tomuto příznaku nevěnují pozornost..

U mnoha žen prochází nepohodlí v podbřišku téměř nepostřehnutelně, takže nepropadá panice a nevede známý životní styl. Stává se také, že bolesti jsou velmi intenzivní a je prostě nemožné si toho nevšimnout. Pokud dívka již provedla těhotenský test, takový nepříjemný příznak ji nutí přemýšlet, zda je všechno v pořádku s dítětem.

Důvody fyziologického typu

Lékaři rozlišují mezi fyziologickými a patologickými příčinami výskytu pocitů tažení v dolním břiše během těhotenství. V tomto případě se nepohodlí může objevit nejen v děloze, ale také v bederní oblasti, aby se hýždím dalo. K bolestem může dojít pravidelně. Pokud je takový příznak pozorován nepřetržitě, měli byste se určitě poradit s lékařem. Jaké jsou fyziologické příčiny nepohodlí v prvních týdnech těhotenství:

 • V prvním týdnu po početí bolestivé a bolestivé pocity šití často naznačují jev, jako je zavedení vajíčka plodu do stěny dělohy. Tento proces je často doprovázen drobnými špinavými hnědými. Mnoho matek si jich ani nevšimne, zatímco jiní se mylně domnívají, že začali menstruaci, ale není to úplně pravda.
 • Dalším fyziologickým důvodem, proč se žena může cítit nepohodlí, jsou změny v samotném genitálním orgánu. Od počátků se orgán začíná rozšiřovat a posouvat ve vztahu k jiným orgánům. V tomto případě vazy a tkáně samotné dělohy změknou, což může být doprovázeno tažnými pocity. Kromě toho se v genitálním orgánu významně zvyšuje průtok krve. Je nezbytná pro výživu a zachování nového života.

Fyziologické stavy však nemohou způsobit silnou bolest.

Pokud budoucí matka pociťuje silné, dlouhodobé nepohodlí, a to i bez výboje, doporučuje se neprodleně kontaktovat prenatální kliniku. To pomůže zabránit nebezpečné události, jako je potrat..

Patologické příčiny bolesti v raných stádiích

Často se stává, že v časných stadiích těhotenství dochází k bolesti na pravé nebo levé straně, je dána spodní části zad a šíří se do celé oblasti břicha. Pokud je zároveň nepohodlí docela soudržné a během několika minut nezmizí, měla by být budoucí matka opatrná. Obzvláště nebezpečné jsou podmínky, za nichž bolest neustále roste. I když se bolest zastavila, ale pak se nepohodlí vrátilo, měli byste okamžitě jít do nemocnice. Každá minuta zpoždění může mít nepříznivý vliv na zdraví matky a na život dítěte.

Odpojení vajíčka od děložní stěny

Jedná se o poměrně častý jev, který se vyskytuje v různých stádiích těhotenství. V tomto případě se fetální vajíčko, ve kterém je embryo lokalizováno, odchýlí od stěny genitálního orgánu. Díky včasnému přístupu do nemocnice je možné zachránit život dítěte.

Současně však může nastat podmínka, během níž bude po celou dobu trvání hrozby potratu a předčasného porodu přetrvávat. Žena může potřebovat hospitalizaci a stálý lékařský dohled..

Nemoci genitourinárního systému

Sexuálně přenosné infekce a další infekční patologie jsou dalším důvodem, který může v časných stádiích vyvolat bolest v dolním břiše. Pro vyloučení této podmínky se doporučuje naplánovat těhotenství včasnou registraci budoucí matky. Pokud je infekce detekována včas, existuje větší šance na její úspěšnou léčbu a prevenci nebezpečných následků pro ženy a děti.

Nevyvíjející se těhotenství

Podle lékařských statistik je brzké blednutí plodu poměrně častým jevem, který může způsobovat nepohodlí a tahání pocitů v podbřišku. V tomto případě plod v určitém čase zastaví jeho vývoj.

Příčiny nevyvinutého těhotenství jsou velmi rozmanité. Mohou to být chromozomální patologie, přenesené virové a bakteriální infekce, špatné návyky rodičů a mnoho dalšího.

Cysta ovariálního corpus luteum

V průběhu těhotenství se v ženském těle může vytvořit cysta corpus luteum. Tento dočasný orgán se tvoří místo prasklého folikulu. Je dočasně zodpovědný za syntézu hormonu progesteronu, dokud se nevytvoří placenta. Někdy, s netypickým vývojem tohoto dočasného orgánu, může žena zažít nepříjemné tahové pocity. Tato podmínka zpravidla nepředstavuje ohrožení života plodu. Jakmile se vytvoří placenta, musí se tyto nepohodlí zastavit..

Pokud je například levá strana mírně zatažena a píchnuta, může to znamenat, že cysta je umístěna v levém vaječníku a naopak..

Mimoděložní těhotenství

Poměrně častým a nebezpečným jevem je tzv. Mimoděložní těhotenství. V tomto případě není fetální vajíčko fixováno v děloze, ale v jiné oblasti, například ve vejcovodu. K tomu může dojít z různých důvodů. Patologické upevnění oplodněného vajíčka je často vyvoláno adhezivními procesy. Charakteristickým rysem takové patologie je intenzifikace bolesti každý den, jak roste embryo.

Pokud není tento nebezpečný stav včas diagnostikován, může dojít k prasknutí vejcovodu, což často dokonce způsobí, že pacient zemře. Přečtěte si více o tomto stavu zde..

Cystitida

Pokud má těhotná žena nižší bolesti a bolesti břicha, křeče a časté močení, může to znamenat stav, jako je zánět močového měchýře. Toto onemocnění se vyskytuje u dívek na pozadí poškození močového systému různými patogenními mikroorganismy v důsledku strukturálních rysů ženského genitourinárního systému. Při porodu dítěte je oslabena imunita nastávající matky, proto je cystitida během tohoto období poměrně častým jevem. Je nutné léčit tuto patologii pod přísným lékařským dohledem, který pomůže nepoškodit mámu a dítě.

Kreslení bolesti v podbřišku: je to normální?

Zjistili jsme tedy, že tažné pocity v děloze před zpožděním nebo v časných stádiích porodu dítěte mohou nést jak patologické, to znamená nebezpečné, tak fyziologické, tj. Přirozené příčiny. Recenze matek naznačují, že při porodu dítěte zažily v jednom nebo druhém stupni nepohodlí v podbřišku, což je zcela přirozený jev. Pokud váš žaludek trochu bolí a tento nepohodlí zmizí samo o sobě během několika minut, neměli byste si dělat starosti.

Při intenzivní bolesti a zvýšeném nepohodlí okamžitě vyhledejte lékaře.

Kdy by měla být vyžadována návštěva nemocnice?

Je velmi důležité, aby se dívka s dítětem naučila odlišit patologické bolesti od fyziologických. S mírným nebo mírným nepohodlí, které zmizí během několika minut, nebojte se. Pokud bolest neustále roste a dlouho neodezní, je nutné kontaktovat zdravotnické zařízení. Co dělat s budoucí matkou? V takové situaci byste měli zavolat sanitku nebo jít na kliniku sami.

Měli byste okamžitě jít do nemocnice s následujícími příznaky:

 • Nepohodlí neustále roste, bolestivé pocity rostou v přírodě a neodcházejí ani při vodorovné poloze těla.
 • Pocity v dolním břiše se křečí.
 • Nepříjemnost je doprovázena dyspeptickými poruchami - nevolností, zvracením, nedostatkem chuti k jídlu.
 • Z genitálního traktu se objevuje krvavé vypouštění jakékoli intenzity.
 • Bolest vlevo nebo vpravo, zvětšená palpací.

Odborníci doporučují, aby mladé matky vyhledaly radu gynekologa i v situaci, kdy je nepříjemný pocit slabý, ale pravidelně se objevuje..

Období těhotenství je doba, kdy je žena lepší být v bezpečí. Patologie u matky a plodu zjištěné v raných stádiích jsou lépe léčitelné.

Příčiny malování bolesti v pozdějším období

Šití a tahové pocity v děloze se mohou objevit nejen v raných fázích. Ve druhém a třetím trimestru jsou někdy pozorovány nepříjemné pocity. Jaký je důvod? Faktem je, že jak roste plod, děloha je velmi napnutá. To způsobuje nepohodlí. Mohou se šířit do celé oblasti břicha, dávat do dolní části zad a nohy. Tento jev je považován za zcela přirozený a neměl by vyvolávat obavy. Pokud je bolest silná, křeče, měli byste být opatrní. Takový příznak může naznačovat nástup předčasné porodu..

Ve třetím trimestru může matka pociťovat tzv. Falešné kontrakce. Jedná se o nepravidelné kontrakce pohlavních orgánů, které ukazují na přípravu dělohy na nadcházející porod. Pokud jsou kontrakce nepravidelné a rychle prochází, žena se nemusí bát.

Více o tréninkových bojích se můžete dozvědět v jednom z našich článků. Všechny potřebné informace jsou zde..

Shrnout

Období těhotenství připravuje pro nastávající matky mnoho obtíží a nepříjemných překvapení. V této důležité a odpovědné fázi života by dívka měla zacházet se svým zdravím s plnou odpovědností a poslouchat její tělo. Pokud se vyskytnou nepříjemné příznaky, návštěvu u lékaře neodložte. Včasné vyhledání lékařské pomoci často pomáhá zabránit mnoha komplikacím pro matku a dítě.

Všechny informace v tomto článku jsou poskytovány pro informační účely a nelze je považovat za výzvu k samoléčení. Postarej se o sebe a buď šťastný.

Video

Přečtením tohoto videa získáte více vizuálních informací o tématu, které vás zajímá..

Bolest v časném těhotenství

Předčasné těhotenství je důležité období zajímavé situace. To umožňuje přerušit, potratit, komplikace. Z tohoto důvodu by žena měla dvakrát monitorovat stav svého těla, poslouchat jakékoli hovory nebo poplachy. Bolest během časného těhotenství je důležitým majákem pro neplánované vyšetření. Dále se zabýváme možnými příčinami bolesti u těhotné ženy v prvním trimestru a seznamem příznaků onemocnění, které je způsobují.

Dolní bolest břicha

V „těhotné“ době žena uvnitř prožívá nejen fyziologické, ale také hormonální změny. To je způsobeno intenzivní sekrecí progesteronu, hormonu, který v časných stádiích eliminuje nadměrnou aktivitu dělohy po fixaci oplodněného vajíčka. Je to tento přirozený proces, který může být doprovázen bolestmi ve spodní části pobřišnice, podobnými menstruačním. Časem může tato doba trvat první trimestr.

Jelikož objem dělohy s fixovaným vajíčkem plodu roste, vyvíjí malý tlak na vaječníky a další orgány malé pánve. Možná je to druhý důvod nepohodlí.

Po oplodnění vajíčka začnou endokrinní žlázy aktivně fungovat v těhotném těle a produkují stejný progesteron. Právě tato látka má tendenci oslabovat aktivitu hladkých svalů pánevních orgánů. Střeva se také dostanou pod útok. Důsledkem přirozeného procesu je zadržování stolice, které způsobuje bolest v dolním břiše a často se pohybuje vlevo nebo vpravo.

Kdy navštívit lékaře?

Všechny uvedené důvody jsou normální jevy, které jsou pozorovány u každého „těhotného“ organismu, ale existuje celá řada příznaků, které spolu s bolestí mohou představovat červený signál a příležitost navštívit lékaře. O tom níže:

1. Vypouštění v raných fázích těhotenství. Každá nastávající matka, bez ohledu na gestační věk, musí sledovat povahu propouštění z genitálií. Normální jsou bělavé, možná se nažloutlým nádechem výboje. Nebude to děsivé, pokud bude v sekreci malé množství krve. Možným důvodem je poškození vaskulárního svazku děložního čípku v důsledku přirozených fyziologických procesů. Alarmující signál je výboj s velkým množstvím krve, protože to je možné znamení hypertonicity dělohy, což ohrožuje potrat nebo zmrazení plodu uvnitř lůna. Řešení problémů - Okamžité zavolání sanitky.

2. Mimoděložní těhotenství. Zřejmou příčinou bolesti v podbřišku v rané fázi je mimoděložní těhotenství, tj. Fixace vajíčka plodu ve vejcovodu. Tento proces může být doprovázen švy bolesti v boku, procházející do bederní oblasti a břišní dutiny. V tomto případě vyvstává otázka okamžité operace těhotné.

Bolest dolní části zad

První týdny zajímavé polohy se vyznačují postupným změkčováním vazů v dolní části zad. Tělo se tak připravuje na uvolnění plodu prostřednictvím porodního kanálu. Z tohoto důvodu je jednou z charakteristických znaků těhotné ženy nepohodlí v dolní hřbetní páteři. Mírná bolestivá bolest je považována za normální, ale pokud se symptomy, jako je horečka, výtok s příměsí krve, přetrvávající bolest po dlouhou dobu spojí s příznakem, pak neváhejte, ale jděte na prenatální kliniku.

Jsou chvíle, kdy si v prvních týdnech zajímavé situace mohou ženy všimnout přítomnosti nahnědlé sekrece sekretované z genitálního traktu. Pokud je tento příznak doprovázen bolestmi zad, můžeme hovořit o nadměrném tlaku sedacího nervu na dělohu.

Kolika v časném těhotenství

Bolest v prvních týdnech těhotenství může být doprovázena normální kolikou. V místě lokalizace se dělí na:

Střevní kolika

Střevní kolika během těhotenství je velmi antipatická patologie, doprovázená některými příznaky. Jejich nástup je doprovázen mírnou bolestí ve spodní části pobřišnice a povaha pocitů nabývá progresivního účinku. Piercing křeče někdy způsobí, že žena sténat, a dotykem na místě lokalizace může také způsobit bolest.

Střevní kolika je doprovázena příznaky: nutkání k zvracení, rozrušení stolice, těžkost v horním žaludku. V důsledku příznaků, zvýšení tělesné teploty a v závažných případech krevního tlaku.
Kromě výše uvedeného, ​​střevní kolické satelity - plynatost a zvýšená tvorba plynu. Hlavním důvodem jsou ostré křeče v trávicím traktu. Situace je významně komplikována přítomností progesteronu, jehož zvýšení zvyšuje slabost svalů a střevních vazů. Inkrementální cesta je inhibována, ve střevech dochází k stagnaci a nadýmání. Výsledkem je pocit plnosti, bolesti a nepohodlí v žaludku.

Porodnická praxe ukázala, že střevní bolestivé křeče v době zajímavého postavení získávají zvláštní historický obraz. Řada stavů a ​​pocitů těhotné ženy v této době shromažďuje následující příznaky:

 • Nadýmání doprovázené řinčením v žaludku.
 • Spasmodická frekvence.
 • Nadýmání.
 • Vážnost.
 • Ztráta chuti k jídlu.
 • Průjem nebo naopak zácpa

U těhotných žen často kolika následuje emoční stres, podvýživu a nedostatek pohybu. Pokud žena trpí nějakou formou neurózy, je situace komplikována zvýšením závažnosti symptomů.

V některých případech mají břišní křeče alergickou genezi, ale lékař musí stanovit diagnózu, a proto, pokud se objeví určité antipatické příznaky, je lepší neprodleně kontaktovat kliniku.

Trvání střevních křečí během těhotenství je někdy určeno několika hodinami, v těžkých případech několika dny. Piercingové intenzifikace změny bolesti v remisi. S dlouhými paroxyzmy stoupá tlak v tepnách. Kolika je někdy doprovázena bolestí močových cest a častým nutkáním malým způsobem. To je určeno růstem dělohy a jejím tlakem na sousední orgány. Situace v tomto případě může komplikovat tvorbu plynu.

Jaterní kolika

Ženy často mluví o přítomnosti křečové bolesti v boku. Pokud jsou pocity lokalizovány na pravé straně, může dojít ke změnám v játrech nebo žlučníku. Tato patologie je často vyvolána nesprávným jídlem, nesprávnou stravou a fyzickým přepracováním. Možnost tohoto druhu koliky nabývá na důležitosti, pokud těhotná žena měla dříve problémy se stavem jater nebo žlučníku. Jaterní křeče jsou doprovázeny letargií, nevolností, nadýmáním ve střevech a anémií.

Hepatická kolika může být rozpoznána specifickou pravou hypochondrií, která může reagovat v paži, lopatce nebo zádech. Hlavní léčbou jaterních kolik je změna stravovacích návyků, při nichž nebudou užitečná jídla.

Bolest ledvin

Je třeba říci, že jaterní spasmodická bolest neznamená vždy přítomnost zhoršené funkce jater. Dalšími důvody jsou křeče ledvin, které vznikají v důsledku snížené produkce moči nemocným orgánem. Výsledek patologických procesů se může objevit jako narušení průtoku krve do jedné z ledvin. Obrázek nemoci je křečovitá bolest v pravé oblasti pobřišnice, která reaguje na femorální část nohy, slabiny a vnější genitálie. Někdy je značka doprovázena chvěním v těle, vysokými dávkami na teploměru, nutkáním vyprázdnit žaludek.

Hlavním rysem ledvinové koliky je poškození stěn močovodů. To lze opravit vyšetřením moči na známky krve..
Renální kolika v časném těhotenství je vážná se zvýšením tonusu dělohy, což je nebezpečné náhlým otevřením děložního hrdla a předčasným porodem. Proto, pokud se kromě tohoto příznaku u ženy objeví neustálá bolest, měla by okamžitě zavolat tým zdravotnických pracovníků.

Závěr

Všechny výše uvedené typy bolesti v časných stádiích těhotenství jsou docela bezpečné a můžete je odstranit běžným drotaverinem doma. Pokud k nim navíc přidáte důležitý alarmující znak - přidělení hojného krevního tajemství z genitálního traktu, měli byste okamžitě vyhledat kompetentní lékařskou podporu, protože je ohroženo zdraví budoucího dítěte a samotné matky..

Články O Neplodnosti