Hlavní Bolest

Bolest prsu během těhotenství

Od prvních dnů těhotenství se ženské prsa začínají podrobovat velkým změnám. To je jeden z prvních a nejbezpečnějších příznaků těhotenství, který pociťují téměř všechny ženy. Hladina ženských pohlavních hormonů prudce stoupá. V tomto ohledu, stejně jako pod vlivem těhotenského hormonu (chorionický gonadotropin), začíná prsa stoupat (s rostoucím množstvím mléčných žláz a tukových tkání), stává se těžším a bobtná. Vnikne do ní více krve, může se jasně objevit „žilní síť“.

Mnoho žen hlásí otoky a ztmavnutí bradavek a kolostrum z nich může dokonce vyniknout. Hrudník nebo jen bradavky jsou velmi citlivé a bolestivé. A to vše je normální, neměli byste si dělat starosti. Existuje tedy příprava prsu na budoucí krmení dítěte. Kromě toho všechny změny v prsu, které se vyskytnou během tohoto období, jsou zvláštním vývojem mléčných laloků, k nimž může dojít výhradně během těhotenství. A ženy, které takové změny přežijí, tj. Těhotné a rodící, se v budoucnu stanou méně náchylnými k rakovině prsu..

U různých žen se tyto procesy vyskytují jednotlivě, projevují se ve větší či menší míře, jednotlivě nebo všechny najednou. Někteří si všimnou brnění nebo pálení v bradavkách, u některých lidí bradavky pouze ztmavnou, u jiných se prsní přecitlivělost bez dalších příznaků. Některé ženy cítí bolest pouze při dotyku nebo lisování. Někdy je citlivost na chlad. Mnoho pocitů se podobá přístupu menstruace. A někdo nikoho nijak neobtěžuje a zdá se, že se jí nestávají patrné změny.

Když prsa začne bolet během těhotenství a je to normální?

S nástupem těhotenství nevyhnutelně dochází ke změnám v těle ženy. Obzvláště citlivé na ně jsou mléčné žlázy. Mnoho nastávajících matek, zejména těch, které se ocitnou poprvé v pozici, se zajímá o to, kdy se během těhotenství začne bolet prsa, a zda je možné zmírnit nepohodlí.?

Změny ovlivňující hormonální pozadí se projevují ve všech orgánech a systémech. Bolest na hrudi se týká příznaků úspěšného početí a vývoje těhotenství. Může se objevit několik dní po oplodnění a připomenout si během těhotenství.

Když hrudník začne bolet?

Je docela obtížné určit těhotenství před zpožděním menstruace. Test stále mlčí, žaludek neroste, jediným znakem možné koncepce je bolest a napětí v mléčných žlázách. Ne všechny ženy berou tento příznak vážně, protože mnoho z nich začíná mít nepříjemné pocity na hrudi krátce před menstruací, a pouze v případě, že nedorazí včas, je zřejmé, že můžeme mluvit o těhotenství.

Takže v jakém týdnu nebo v jakém měsíci začíná prsu bolet během těhotenství - kdy k tomu dojde? Zvýšení citlivosti mléčných žláz se začne projevovat během několika dnů po početí. Protože je všechno individuální, pocity a načasování se mohou lišit. Bolest se nejčastěji objevuje na začátku těhotenství a prochází koncem prvního trimestru, aby se vrátila a připomněla si krátce před narozením dítěte.

Někdy si ženy stěžují, že hrudník stále bolí po celé období, ale zároveň budou pocity méně výrazné než před 12 týdny. Při opakovaném těhotenství začínají mléčné žlázy rušit dříve, než během početí prvorozených. Závažnost bolesti a doba, kdy hrudník začíná bolet, závisí na vlastnostech ženského těla.

Povaha bolesti

Bez ohledu na to, kdy prsa začne bolet během těhotenství a jak dlouho to trvá, je povaha bolesti určena individuálními vlastnostmi ženy.

Je-li těhotenství potvrzeno, již u mnoha žen je bolest v mléčných žlázách. Současně si některé budoucí matky všimnou jen brnění v bradavkách, zatímco jiné se prostě nemohou dotýkat hrudníku - bolesti jsou tak intenzivní.

Současně se mléčné žlázy znatelně zvyšují, jejich hustota se zvyšuje, a proto se pod kůží tvoří pavučina, protože tkáně potřebují další krevní oběh. Současně se z bradavek může objevit mlezivo, tento příznak je zvláště patrný u vícečetných.

Některé nastávající matky se začínají obávat situace, kdy hrudník vůbec neubližuje a během těhotenství nezpůsobuje nepohodlí. K tomu obvykle dochází po prvním trimestru, někdy však něžnost prsou dříve chybí..

Může to být také varianta normy, vzhledem ke snížené citlivosti receptorů prsu na hormonální změny. V tomto případě se může bolest a očekávaný růst mléčných žláz objevit o něco později - ve druhé polovině těhotenství. Abyste rozptýlili úzkost, musíte se poradit s gynekologem.

Během těhotenství vždy bolí prsa?

Těhotenství nemůže být stejné ani pro blízké příbuzné. Některé nastávající matky si stěžují na zvýšení citlivosti prsu, jiné si všimnou zvýšené pigmentace a zvýšení areolů a jiné si všimnou mírné bolestivosti. Ale někdy mléčné žlázy ženě vůbec nezpůsobují nepohodlí, ale zároveň stále rostou a jsou hustší, protože by to mělo být při porodu dítěte..

Bolest na hrudi budoucí matky se zpravidla podobají stejným pocitům napětí a nepohodlí, jaké mají v předvečer menstruace. Pokud ale není bolest, nemělo by to v žádném případě způsobit paniku, protože taková možnost je také součástí normy..

Jak dlouho to trvalo?

Mluvili jsme o období, během kterého prsa začíná bolet během těhotenství, ale po kolika týdnech bolest zmizí? Nejčastěji se nepohodlí v mléčných žlázách zmizí na konci prvního trimestru nebo blíže k 12 týdnům. Současně se u mnoha žen zmírňují příznaky časné toxikózy. Tělo tedy říká nastávající matce, že adaptace na hormonální změny byla dokončena.

Je třeba poznamenat, že vrchol citlivosti mléčných žláz klesá ráno, směrem k večeru je nepohodlí obvykle zmírněno. V důsledku zvýšeného přísunu krve se tkáně mléčné žlázy začínají zvětšovat. Pokud žena sleduje každodenní rutinu a ve dne vede aktivní životní styl, bude její mléčná žláza na večer méně citlivá.

Jak snížit bolest?

Bez ohledu na to, jak dlouho těhotenství začíná bolet prsu a jak dlouho to bude trvat, musíte se ujistit, že tato fáze je nejpohodlnější. Existuje několik jednoduchých doporučení, která vám mohou pomoci výrazně snížit nepohodlí na hrudi..

Nejprve musíte věnovat pozornost šatníku. Oblečení budoucí matky by mělo být šito z přírodních „dýchacích“ tkanin, mělo by být volno střih. Pečlivě musíte přistupovat k výběru povlečení. Během těhotenství je žena nucena změnit několik párů podprsenek, protože mléčné žlázy rostou postupně až do samého narození.

Podprsenky se musí plně shodovat s velikostí hrudníku, mít dobrou oporu a poměrně široké pásy. Úkolem této šatní skříně je nejen udržovat prsa, ale také ji chránit před striemi a dalšími problémy, proto chránit krásu a zdraví prsu, úspora na podprsence je nežádoucí.

Bez ohledu na to, kolik týdnů prsu začne bolet během těhotenství, neměli bychom zapomenout na stálou péči o pleť. Vzduchové koupele, kontrastní sprchy, ubrousky se studenou vodou a posilují pokožku hrudníku.

Nesmíme zapomenout na osobní hygienu: prsa by měla být vždy udržována v čistotě, proto se doporučuje umýt ji denně teplou vodou nebo otřít navlhčeným ručníkem. Při mytí mléčných žláz, například při sprchování, je nežádoucí používat mýdlo nebo jiné detergenty, protože velmi suchou jemnou pokožku.

Také, aby se zabránilo zvýšené citlivosti prsu, je nutné se vyhnout podchlazení a průvanům, nenavštěvovat přeplněná místa, aby nedošlo k náhodnému zatlačení do hrudníku. Nemůžete stimulovat bradavky a mačkat kolostrum - tyto akce zvyšují tón dělohy, což přispívá k rozvoji spontánního potratu.

Při návštěvě gynekologa by mu žena měla povědět o všech změnách, které se objeví na hrudi. Pečlivý přístup ke stavu mléčných žláz pomůže nejen přesně určit, ke kterému dni těhotenství začnou bolet prsa, ale také identifikovat možná onemocnění a komplikace spojené se žlázami v rané fázi..

Autor: Olga Rogozhkina, doktorka,
speciálně pro Mama66.ru

Bolest prsu během těhotenství: co dělat, když hrudník přestal bolet

Každá žena, která dosáhla porodu, zná pocit napětí v hrudi a zvýšenou citlivost bradavek, což naznačuje přístup k menstruaci. S tím není nic špatného: za pár dní se vše vrátí k normálu.

Během těhotenství se tyto příznaky jeví jasnější a jsou doprovázeny mírnou bolestí, což je považováno za normu. Pokud hrudník přestane bolet a všechny ostatní příznaky „zajímavého postavení“ nezmizí, nemůžete si dělat starosti: všechno je v pořádku s budoucím dítětem. Konzultace lékaře rozptýlí poslední pochybnosti a uklidní nastávající matku.

Mléčné žlázy mají zodpovědnou funkci krmení dítěte. Začnou se připravovat na důležitou misi od samého začátku těhotenství..

 1. 1. Žlázová tkáň. Pod vlivem hormonů podporuje těhotenství - prolaktin a progesteron, roste, počet alveol - sekreční oddělení, ve kterých se mléko produkuje, zvyšuje.
 2. 2. Bradavky. Stávají se většími, získávají zvýšenou citlivost. Jejich zbarvení se stává intenzivnějším, zvyšuje se počet hlíz na okraji dvorce (hlízy Montgomery). Je také možné malé kolostrum, nažloutlá hustá kapalina..
 3. 3. Kůže na hrudi. Roztahuje se, je tenčí a na jeho povrchu se jasně objevuje žilní vzor.
 4. 4. Tvar hrudníku. Železo se zvětšuje, stává se těžším a těžším, záhyb pod ním se prohlubuje.

Takové aktivní a rychlé změny neprojdou beze stopy: pojivové tkáně a kůže nedrží krok s rychlým růstem žlázy, proto jsou nuceny se protahovat, což způsobuje podráždění nervových zakončení a mírnou bolest, které jsou fyziologickou normou a svědčí pouze o tom, že těhotenství pokračuje bez problémů.

Čas výskytu bolesti, jejich intenzita do značné míry závisí na ženském těle: na hormonální úrovni a stavu mléčných žláz. Pro některé je charakteristická bolest, která se objevuje několik dní po početí, nepopiratelným příznakem těhotenství, zatímco jiní začínají cítit bolest blíže k porodu..

Některé nastávající matky se s tímto problémem vůbec nestarají, cítí jen napětí v bradavkách. Je to kvůli nízké citlivosti prsu nebo skutečnosti, že hormonální změny probíhají hladce, bez skoků. Tělo se dokáže přizpůsobit měnícím se podmínkám. To není patologie..

Ve druhém a následném těhotenství jsou bolesti na hrudi méně intenzivní nebo nepřítomné, protože tkáně jsou již zpočátku mírně natažené a nepotřebují tak intenzivní přípravu jako první.

Ve většině případů je pocit nepohodlí v hrudníku zcela normální jev, ale někdy to může naznačovat některé patologické procesy, které dříve zůstaly bez povšimnutí, pro které se těhotenství stalo jakýmsi katalyzátorem. Je třeba si uvědomit, že během těhotenství by se neměly nosit napínací podprsenky..

Pokud se vyskytnou závažné problémy, můžete je rozpoznat podle následujících znaků:

 1. 1. Přítomnost velmi silné bolesti, někdy doprovázené teplotou.
 2. 2. Bolest pouze v jedné hrudi.
 3. 3. Krvavé nebo hnisavé výboje z bradavky (bradavky).
 4. 4. Vzhled těsnění v tkáních hrudníku, tuberkulóz a depresí na jeho povrchu.
 5. 5. Změny ve tvaru nebo barvě, různé velikosti mléčných žláz.

V přítomnosti alespoň jednoho z těchto příznaků, které mohou naznačovat mastopatii nebo vývoj nádoru, byste měli okamžitě konzultovat radu s mamologem..

Neotřesitelný zákon, kterým se objevuje a vymizí bolest v prsou spojená s těhotenstvím. Vše záleží na těle ženy a na podmínkách, ve kterých se nachází..

Existují určitá období, ve kterých se zvyšuje pravděpodobnost vymizení bolesti:

 • Po 6 týdnech. Tělo se již částečně přizpůsobilo novým podmínkám, je možné snížit bolestivost.
 • V 9 týdnech. Do této doby tělo budoucí matky odvedlo skvělou práci a nyní se nechalo trochu odpočinout, čímž se snížila hladina progesteronu. Prsa na to může dobře reagovat zmizením pocitu nepohodlí.
 • V 10 týdnech. Do této doby, ve většině žen, prsa dosáhne své maximální velikosti a pak přestane růst: proces přípravy na krmení dítěte pokračuje, jeho tempo se zpomalilo a bolest zmizela.
 • Ve 12 týdnech. Absence bolesti znamená, že první trimestr těhotenství byl úspěšně dokončen, tělo se podařilo znovu vybudovat a je připraveno plod nést i nadále. Právě v této době se většina těhotných žen uklidňuje.
 • Ve 16-18 týdnech. Tvorba placenty se blíží ke konci, přebírá funkci podpory rostoucího plodu. Progesteron již není nutný v předchozích množstvích, jeho produkce se snižuje a hrudník ztrácí nadměrnou citlivost a bolestivost..

Zmizení bolesti na hrudi na konci třetího trimestru může naznačovat, že hormony, které dříve podporovaly a regulovaly průběh těhotenství, již nejsou produkovány, nitroděložní vývoj dítěte skončil a velmi brzy se narodí.

Popsaná období nejsou vůbec povinná: hrudník může přestat bolet v jiné době, později se bolest může obnovit a být periodická. To je ve většině případů způsobeno přírodními příčinami a není důvodem k obavám..

Dobrou známkou, která může uklidnit nastávající matku, je to, že vzhled prsu se nezměnil, a takové „příznaky“ těhotenství zůstávají jako jasná barva bradavek, jejich citlivost, jasně viditelná žilní síť. Pokud zmizení bolesti vyvolává obavy, pak nejlepší, co můžete udělat, je jít znovu k gynekologovi..

Nestojí za to poslouchat „zkušené“ přítelkyně, hledat na internetu články popisující různé patologie a zkoušet příznaky popsané v nich. Je nepravděpodobné, že nepřetržitý pobyt v dlouhodobém stavu úzkosti bude mít příznivý účinek na těhotenství a může vést k nežádoucím následkům..

Někdy jsou obavy budoucí matky plně ospravedlnitelné a náhlá bolest (zejména v prvních 12 týdnech) naznačuje, že existují určité problémy. Je důležité si uvědomit, že v přítomnosti patologie zmizení bolesti je pouze jedním z příznaků, obvykle jsou přítomny i další známky úzkosti..

Při prudkém vymizení pocitu nepohodlí v hrudi byste se měli poradit s odborníkem, abyste se vyhnuli nepříjemným důsledkům nejen pro zdraví matky, ale i pro dítě.

Jedná se o úplné zastavení vývoje plodu a jeho následné smrti. Nebezpečný stav je obvykle pozorován v prvním trimestru těhotenství, ale také později.

Kromě bezbolestnosti prsu jsou primární příznaky zmeškaného těhotenství:

 1. 1. Náhlé zastavení toxikózy (za předpokladu, že byla dříve přítomna).
 2. 2. Změny v mléčné žláze: stává se kulhavá, někdy se zmenšuje, žilní obrazec zmizí.
 3. 3. Nedostatek pohybu plodu (na konci druhého trimestru a ve třetím trimestru).

Později, když začne odmítnutí plodu, se objeví další příznaky, které jsou totožné s příznaky potratu..

Příčinou zmeškaného těhotenství může být patologie plodu, užívání během těhotenství nebo bezprostředně před početím některých léků, infekční onemocnění, hormonální selhání v těle matky, díky čemuž je plod vnímán jako cizí předmět.

Pokud je podezření na těhotenství, je ženě předepsán ultrazvuk, který určí přítomnost srdečního rytmu plodu, potvrdí nebo vyvrátí diagnózu.

Tento příznak může způsobit, že bolest zmizí v časných stádiích - 3 nebo 4 týdny a je vysvětlena nedostatečnou produkcí progesteronu. V tomto případě zmizení bolesti je doprovázeno změnou vzhledu prsu: stává se měkčí a menší a další důvody:

 • silná bolest zad;
 • pocit břicha v podbřišku;
 • špinění z pochvy;
 • celková nevolnost, někdy horečka.

Přítomnost některého z těchto příznaků vyžaduje okamžitou lékařskou péči: nastávající matka je předepsána injekce progesteronu, aby pomohla udržet těhotenství (za předpokladu, že je léčba zahájena včas).

Porážka hypofýzy a štítné žlázy, ve které se produkuje většina hormonů (kromě hlavního - progesteronu), regulují průběh těhotenství a zajišťují bezpečnost plodu. Pokud je narušena hypofýza, dojde k hormonálnímu selhání, které může vést k vymizení syndromu bolesti. K tomu dochází 6–7 týdnů těhotenství..

Příčinou hypofýzy může být poranění mozku, poškození klíční žíly, neúspěšná resekce hypofyzárního adenomu, záření, nádory, dlouhodobé užívání glukokortikoidních léků.

Kromě zmizení bolestivosti jsou možné i další příznaky podobné těm, které se vyskytují v prvních dvou případech.

Pokud neléčená hypofýza nebude vést k potratu, rozvoji závažných fetálních patologií, krvácení a obtížným porodům, pokud máte podezření na toto onemocnění, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Jediným důvodem, proč se toto onemocnění může najednou projevit, je vážné zranění hlavy nebo krku. Ve všech ostatních případech žena ví o své diagnóze před těhotenstvím, nebude to pro ni překvapení.

Abychom se chránili před zbytečnými starostmi spojenými s ukončením bolesti na hrudi, doporučujeme:

 1. 1. Dokonce i ve fázi plánování těhotenství proveďte komplexní vyšetření, které identifikuje a eliminuje možné patologie.
 2. 2. Zbavte se všech akutních a chronických onemocnění.
 3. 3. Vzdejte se alkoholu a kouření.
 4. 4. Vyhněte se stresovým situacím..
 5. 5. Pokud prodlevu prodloužíte, zaregistrujte se na prenatální klinice.
 6. 6. Přísně dodržujte harmonogram plánovaných zkoušek, včas podejte všechny potřebné testy a podrobte se zkouškám..
 7. 7. Příjem jakýchkoli léků by měl být dohodnut s lékařem pozorujícím těhotenství..
 8. 8. Při náhlém zmizení bolestivosti hrudníku, která je doprovázena dalšími známkami úzkosti, okamžitě kontaktujte antatologickou kliniku..

Pokud odborníci nedosáhli konečného rozsudku, je třeba se vyvarovat nezávislé diagnózy. Včasné vyhledání lékařské pomoci pomůže porodit zdravé dítě.

Bolest na hrudi během těhotenství

Počátek těhotenství dramaticky mění práci ženského těla. Díky ostré restrukturalizaci hormonálního pozadí začnou všechny orgánové systémy poslouchat jediný cíl - ložisko a narození zdravého potomka. V první řadě dochází k reakci v oblasti genitálií, zejména pociťují změny v prsou - bolestivost a těžkost v mléčných žlázách. A není divu, protože matčina prsa se připravuje na důležitou misi na následujících devět měsíců - krmení dítěte.

Příčiny bolesti na hrudi

Chorionický gonadotropin, nebo těhotenský hormon, má přímý účinek na ženské prsa. Pod vlivem tohoto hormonu prsa kvalitativně mění svoji strukturu. Zvyšuje se objem, nalije se, skrz kůži uvidíte, že před mřížkou krevních cév je jen stěží znatelná. Během těhotenství bradavky ztmavnou, trochu se zvětší a rozdávají kolostrum po kapkách.

V počátečních stádiích porodu dítěte cítí žena nepříjemnou bolestivost způsobenou protahováním tkání a vývojem dalších laloků v mléčných žlázách. Taková bolest je doprovázena pocitem těžkosti a plnosti zevnitř, obvykle se objevuje po spánku, ale některé ženy jsou narušeny večer.

Intenzita a povaha bolesti

Bolest na hrudi během těhotenství se vyskytuje s různými intenzitami. Některé ženy to necítí vůbec po celou dobu porodu plodu, zatímco jiné trpí až do narození dítěte. Tyto pocity závisí na:

 • Jednotlivé rysy ženy
 • Hladiny hormonů
 • Přítomnost předchozích těhotenství
 • Velikost prsou před těhotenstvím
 • Vlastnosti struktury mléčných žláz.

V přírodě se bolest na hrudi také liší. Může být bolavá, mravenčící, otravná, drcená - každá matka popisuje své pocity odlišně, což vytváří mozaiku klinického obrazu. Některé ženy trpí natolik, že se nemohou ani dotýkat prsou..

Norma a patologie bolesti na hrudi

Bolest ze strany mléčných žláz je normální jev, který doprovází ženu během těhotenství. Ale ne vždy může být bolest tak neškodná, jak se nám zdá. Žena musí navštívit gynekologa, pokud má řadu příznaků spojených s bolestí na hrudi:

 • Trvalá nebo dlouhodobá bolest na hrudi
 • Abnormální výtok z bradavky (s hnisem, smíchaný s krví)
 • Přítomnost pečetí, uzlů, hlíz
 • Nepřiměřené zvětšení prsou
 • Otok, hyperémie (zarudnutí), hypertermie (místní zvýšení teploty).

Lékař sbírá historii a pošle těhotnou ženu na řadu testů, které pomohou objasnit povahu bolesti a vybudovat další léčebné taktiky..

Pokud analýza nepotvrdí patologický proces v mléčných žlázách, pak není důvod se obávat: takto reaguje organismus na změnu hormonálního pozadí.

Příčiny patologických bolestí na hrudi spojených přímo s mléčnými žlázami:

 • Trhliny v bradavkách (narušení integrity pokožky)
 • Mastopatie (benigní proliferace prsní tkáně)
 • Mastitida (zánět prsu)
 • Absces (hnisavá tvorba dutin)
 • Zhoubný novotvar (glandulární nádor).

V některých případech je bolest na hrudi u těhotných žen způsobena nejen patologickými nebo hormonálními změnami, ale také průvodními poruchami v práci jiných orgánů a jejich systémů, které se zhoršují během těhotenství. Patří mezi ně intercostální neuralgie (kvůli osteochondróze, herniované meziobratlové ploténky), myositida prsních svalů, patologie dýchacích orgánů (bronchopneumonie), tonzilokarterový syndrom, angina pectoris. Podle jejich pocitů mohou být takové poruchy podány na hrudi, takže těhotné ženy si tyto poruchy často zaměňují se změnami mléčných žláz. Konečnou diagnózu stanoví lékař po diagnóze (ultrazvuk, mamografie, v případě potřeby biopsie).

Léčení bolesti na hrudi během těhotenství

Aby se bolest na hrudi nestala trvalým společníkem následujících devíti měsíců těhotenství, je třeba věnovat zvláštní pozornost péči. Mezi preventivní opatření, která pomohou zbavit se bolesti, si všimneme následujících:

 1. Nosit pohodlné spodní prádlo. Výběr podprsenky pro těhotné ženy se radikálně liší od výběru běžného spodního prádla. Během porodu dítěte se velikost prsou začne rychle zvyšovat, měnit jeho tvar, a proto by se s ohledem na tyto změny mělo koupit spodní prádlo. Je lepší, když podprsenka nemá kosti, které se drží pod hrudníkem a narušují krevní oběh. Ramenní popruhy by měly být široké - to uvolní nepříjemný tlak na ramena a zanechá „výtisky“. Jedním z hlavních kritérií pro těhotnou podprsenku je jednoduchost designu, velikost a přirozenost tkaniny. Podprsenka šitá bez krajky a volánů, ozdobných ozdob a nadměrných švů bude perfektně sloužit nastávající matce po celou dobu. V noci musí být podprsenka odstraněna, aby se uvolnily měkké tkáně.
 2. Přísné dodržování osobní hygieny. Změny v hormonálním pozadí vyvolávají somatické metamorfózy, které pro ženu nejsou vždy příjemné. Během těhotenství ženy pociťují nadměrné pocení, zvýšenou sekreci mazových žláz, u některých mlezivo začíná vystupovat i před narozením dítěte. Proto je osobní hygiena klíčem ke zdraví budoucí matky. Žena by se měla každý den osprchovat dvakrát, je-li to možné - navíc si otřete prsa ručníkem. Nepoužívejte běžné mýdlo ani kosmetiku pro péči o pleť, v lékárnách se prodávají speciální gely pro pokožku těhotných žen.
 3. Používejte pouze speciální kosmetiku. Pokud se ženská prsa znatelně zvětší, pak po porodu a laktaci na ní mohou zůstat stopy strií. Péče o prsu by proto měla začít od raných stadií těhotenství, ale pouze s použitím certifikovaných přípravků. Jakákoli jiná kosmetika, která není určena těhotným ženám, se může dostat do trhlin bradavek a způsobit zánět a bolest..
 4. Pokud jsou ženské bradavky bolestivé a je z nich vylučováno kolostrum, můžete si koupit podšívku z měkké tkaniny podprsenku. Během úniku mleziva zajistí pohodlnou a měkkou absorpci sekretů, což pomůže zmírnit bolest na hrudi.

Prostředky k léčbě bolesti na hrudi

Bolest na hrudi během těhotenství nevyžaduje zvláštní ošetření. U některých žen může bolest zmizet po deseti až dvanácti týdnech těhotenství, zatímco jiné to cítí až před porodem. Pokud se během těhotenství pravidelně vyskytuje slabá bolest, je to také varianta normy. V mírných případech je indikována symptomatická léčba těhotných žen. Například u trhlin bradavek je můžete namazat speciálními přípravky. Lékaři doporučují:

 • D-panthenol
 • Vidíme
 • Solcoseryl
 • Avent
 • Bepanten
 • Actovegin.

S využitím těchto prostředků můžete navíc použít recepty tradiční medicíny:

 • Lněný olej (mazat praskliny každých pět hodin)
 • Listy zelí (pečlivě omyté listy se nanášejí na poškozené oblasti několik hodin)
 • Koupele z březových listů a květů třezalky tečkované (expozice páry)
 • Medové obklady (směs medu, mléka a mouky se vaří, umístí do sáčku z přírodní tkaniny a vřele se aplikuje na trhliny v bradavkách).

Léčba závažných patologií mléčných žláz

Léčba zánětlivých onemocnění mléčných žláz závisí na konečné diagnóze nastávající matky.

Při léčbě časného stadia mastitidy se používá konzervativní terapie (obklady, ultrafrekvenční terapie). Pokud je mastitida zahájena a absces již vznikl, je nutné otevřít hnisavou dutinu, drenáž a odtok hnisavého obsahu. Je předepsán průběh antibiotik (s ohledem na možná rizika pro plod), provádí se pooperační rehabilitace v místě.

Léčba mastopatie během těhotenství se zpravidla neprovádí. Lékaři doporučují porod dítěte, dokončení laktace a poté volí metody léčby nemoci. Volba taktiky léčby závisí na příčině a stadiu onemocnění, typech mastopatie. V některých případech může patologie zmizet po porodu a krmení pod vlivem pohlavních hormonů. Pak musíte navštívit lékaře, periodický ultrazvuk pro relaps.

Rakovina prsu u těhotných žen vyžaduje vyvážený přístup k situaci. Mnoho žen se rozhodne ukončit těhotenství, protože je prokázán negativní účinek chemoterapie na plod a nestabilní hormonální pozadí ženy významně komplikuje léčbu onemocnění. V lékařské praxi však existují případy, kdy chemoterapie ve druhém a třetím trimestru neovlivnila plod a dítě se narodilo zdravé. V případě diagnózy rakoviny prsu je těhotná žena informována o všech rizicích a rozhoduje sama.

Bolest prsu během těhotenství: je to normální a co dělat?

Těhotenství ženy je ve většině případů spojeno s nepříjemnými pocity: nevolnost, slabost, závratě. Někdy se k nim také připojují bolesti na hrudi. Mnoho lidí ví, že nevolnost prochází, slabost je při takové zátěži na těle přirozená. Co však dělat s nepříjemným pocitem v hrudi?

Tento problém se vším významem není důvodem k obavám o budoucí matku. Bolest na hrudi během těhotenství je zcela přirozený výskyt, stejně jako vylučování kolostra. Musíte jen trochu tolerovat a nepohodlí samo o sobě projde. Ve druhém trimestru nejčastěji bolest klesá nebo úplně zmizí. Chcete-li zmírnit svůj stav, zkuste si vybrat nejpohodlnější spodní prádlo, aby vaše prsa nebyla omezena podprsenkou. V případě potřeby můžete použít speciální absorpční vložky.

Hlavní příčiny bolesti na hrudi

Za prvé, bolest na hrudi nastává v důsledku hormonů působících na ženské tělo. Začne se měnit, protože v budoucnu bude matka muset kojit své dítě. Kůže na bradavkách postupně ztmavne a prsa sama se zvětšuje, stává se citlivější, což vede k určitým nepohodlím. Proto jeden z příznaků těhotenství lze nazvat bolestí na hrudi..

V závislosti na individuálních vlastnostech a dalších faktorech, včetně dědičnosti, žena toleruje bolest na hrudi různými způsoby. Jejich intenzita může být od vzácného brnění až po těžké pálení na bradavkách a dokonce úplné odmítnutí jakéhokoli doteku. Odborníci říkají, že nepohodlí projde 10-12 týdnů těhotenství. Je však nepravděpodobné, že by to bylo pohodlí pro ty, kteří skutečně trpí bolestí na hrudi..

Navzdory intenzitě je tento stav pro každou těhotnou ženu zcela normální a nepředstavuje nebezpečí pro její zdraví. Výjimkou je vleklá bolest, která může být doprovázena dalšími komplikacemi. V takovém případě byste se měli ihned poradit s odborníkem. Pro ty, kteří postupně řeší svůj problém sami, můžete dát několik cenných tipů, jak snížit bolest na hrudi..

Snižte bolest na hrudi bez tablet

Nejlepší je začít bojovat proti nepohodlí v hrudi správným výběrem spodního prádla. Pokud jste zvyklí nosit módní spodní prádlo s krajkou a pevným rámem, měli byste projevit trpělivost a respekt k vašemu vlastnímu tělu a dát vhodnější příležitost stranou gizmy značky. Ideální alternativou by byla podprsenka z měkkých přírodních tkanin. Je lepší zvolit volnější model o jednu velikost větší, než je obvyklé.

Pokud trpíte neustálými bolestmi a také nemůžete vydržet sebemenší dotek na hrudi, neodstraňujte podprsenku ani v noci. Pomůže to snížit pravděpodobnost nepohodlí během spánku a konstantní nespavosti. Zkušení odborníci také doporučují otřít prsa vlhkou, tuhou tkání a vzít vzduchové koupele. Další výhodou těchto postupů je počáteční příprava krmení dítěte. Nezanedbávejte speciální gymnastiku pro vaše prsní svaly, které uvolní těžkost odtokem lymfy. To vám dá důvěru, zmírní stres a zmírní emoční stav..

Pokud se i přes všechny postupy a akce bolest na hrudi zesílila, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Může se stát, že problém leží hlouběji než v těhotenství ženy. Specialista provede vyšetření a pomůže vyrovnat se s nemocí. Hlavní věcí je nebát se znovu, protože to může ublížit vašemu dítěti.

Izolace podivné látky z hrudníku. Co je to?

Kromě bolesti na hrudi jsou těhotné ženy často obtěžovány mlezivem. Je to látka, která může vylučovat ňadra, dokud se v ní neobjeví skutečné mléko pro novorozence. Tento proces lze také připsat zcela normálnímu stavu těla, takže není důvod k obavám ani před dítětem, ani po propuštění po porodu.

V případě mleziva byste se měli pečlivě starat o svá prsa, provádět ranní a večerní vodní procedury. V opačném případě může sladké kolostrum tvořit film, který je příznivým prostředím pro růst bakterií. Použití mýdla se nedoporučuje, protože z pokožky vypláchne přírodní mazivo. Pokud je to možné, vyplatí se do podprsenky vložit speciální vycpávky, které chrání prádlo před šmouhami a bradavky před nepříjemným třením. Nezapomeňte je pravidelně a často měnit..

Proč bolest v prsou během těhotenství

Víte, který symptom je jedním z prvních, který signalizuje početí? Mléčné žlázy se zvětší a zvětší. A dnes si povíme o tom, jak bolí hrudník během těhotenství, proč jsou nepříjemné pocity a jak se s nimi vypořádat.

Bolest prsu během těhotenství - příčiny

U 90% žen dochází k vnějším a vnitřním změnám v mléčných žlázách dlouho před výskytem dalších příznaků těhotenství - tělo se začíná intenzivně připravovat na krmení již narozeného dítěte.

Ženská prsa je žláza, která se skládá z alveol obklopených 24 laloky. Po početí se na pozadí hormonálních změn počet laloků zvyšuje, mléčné kanály se začínají rozšiřovat - takové změny vyvolávají podráždění nervových zakončení, roztahování vláken pojivové tkáně, napětí na hrudi, začíná bolet.

Kromě bolesti a zvětšení mléčných žláz o asi 1 velikost, ženské prsa po početí podstoupí další změny:

 • bradavky a kůže kolem nich ztmavnou, což je způsobeno zvýšenou syntézou hormonální pigmentace;
 • bradavky vyčnívají, na uzlech se tvoří uzly, nazývají se hlízy z Montgomery;
 • svědění, pálení kůže mléčných žláz;
 • na pozadí zvýšeného krevního oběhu přicházejí žíly, na žlázách se objevuje cévní síť;
 • jak se mléčné kanály rozšiřují, žlázy ztuhnou, objevuje se neustálý pocit těžkosti;
 • se zvětšující se velikostí mléčných žláz se vytvářejí strie (striae) - to je způsobeno tím, že kolagenová vlákna nemohou odolat zvýšenému zatížení, začnou se trhat, bohužel je nemožné takovou vadu odstranit po porodu.

Ihned po početí se hormon hCG začíná v těle ženy aktivně vytvářet - právě tato látka pomáhá zvyšovat, otokovat mléčné žlázy.

Jiné hormony jsou také zodpovědné za výskyt bolesti na hrudi - estrogen se podílí na stimulaci mléčných kanálků, progesteron urychluje tvorbu žlázové tkáně.

Bolest v mléčných žlázách nastává, když se zvětšují - tuková pojivová tkáň se začíná natahovat, což způsobuje dojem tahání, bolestivé pocity.

Bolest na hrudi však může být způsobena nejen těhotenstvím, ale měli byste být ostražití, pokud jen jedna mléčná žláza bobtná a zvyšuje - může to být projev mastopatie, mastitidy, nádorů různého původu..

Jak se vypořádat s nepohodlí

Ženy popisují bolest na hrudi během těhotenství různými způsoby - štípání a pálení v bradavkách, často se vyskytuje závažnost mléčných žláz, přecitlivělost, kolostrum. Abyste se cítili méně nepohodlně, musíte k problému správně přistupovat.

Jednoduché tipy pro snížení bolesti na hrudi:

 1. Vyberte si pohodlnou podprsenku - vhodné jsou modely pro těhotné ženy se širokými řemínky, štěrbinami a extra švy, vždy vyrobené z prodyšných přírodních materiálů. Poháry by měly mléčné žlázy dobře zvednout a podepřít, aby nedocházelo k problémům s krevním oběhem a přetížením.
 2. Se zvýšenou citlivostí bradavek je lepší spát v podprsence.
 3. Pokud kolostrum začne vynikat, kupte si v lékárně speciální absorpční vložky.
 4. Pro vodní procedury používejte zvlhčující hygienické výrobky, prsa umývejte pouze teplou vodou, aby nedošlo k vysušení pokožky.
 5. Proveďte každodenní tření žláz vlhkým froté ručníkem, snadno masírujte svá prsa dlaněmi ve směru hodinových ručiček - tyto jednoduché postupy výrazně zlepšují proces krevního oběhu, snižují riziko přetížení tkání.
 6. Pravidelně provádějte gymnastiku, abyste posílili svaly na hrudi a zádech, plavání, jóga dobře pomáhá.
 7. Pro udržení krásy prsu po porodu pravidelně nanášejte krém na krk se silikonem, vitamínem E na oblast hrudníku a dekoltu..

Bolest na hrudi však není vždy normální a neškodný jev. Pokud se z bradavek uvolní krvavá nebo hnisavá tekutina, teplota se zvýší, bolest se stane nesnesitelnou, najdete vyrážky na kůži nebo těsnost v žlázách - okamžitě kontaktujte savce, ale nepropadejte panice předem.

Prsa během těhotenství neubližuje - to je špatné?

Obvykle se nepříjemné pocity na hrudníku objevují v raných stádiích, o 10 až 12 týdnů se syndrom bolesti znatelně snižuje nebo zcela zmizí, ale těsně před porodem se znovu objeví tažná bolest. Ale často si ženy nevšimnou žádné zvláštní změny v mléčných žlázách - není to děsivé, každé tělo reaguje jinak na těhotenství.

Horší je, že pokud se hrudník bolí, a pak se nepohodlí najednou zmizelo a stalo se to před 4 měsíci, ale takové situace nejsou důvodem k obavám, možná se tělo rychle přizpůsobilo nové poloze.

Je důležité si uvědomit, že s vývojem mimoděložního těhotenství bolest na hrudi přetrvává..

Pokud vám něco v průběhu těhotenství vadí, „nezkoušejte“ diagnózy jiných lidí, nepožádejte o radu své přátele a příbuzné, pouze o gynekologovi řekněte nepohodlí. Pamatujte, že jakýkoli stres v budoucí matce může vést k potratu.

Proč prsa během těhotenství nebolí - patologické důvody:

 1. Zmrazené těhotenství - dochází k patologii na pozadí infekčních chorob, poruch hormonálního systému, vývoje genetických abnormalit plodu. V této situaci tělo prožívá stres, protože již se začalo připravovat na narození dítěte, všechny probíhající procesy se náhle zastaví, hladina progesteronu klesá - nepříjemný pocit na hrudi zmizí. Pokud se žlázy náhle ochabnou, ztratí citlivost, proveďte neplánovaný ultrazvuk a poslouchejte srdeční rytmus embrya..
 2. Bolest může najednou zmizet za 3 až 4 týdny těhotenství, což často svědčí o patologii corpus luteum, které je odpovědné za produkci progesteronu. Tato situace se nazývá hrozba potratu - kvůli nedostatku hormonů se embryo nemůže správně usadit v endometriu, nachází se velmi blízko dělohy. Další příznaky - přetrvávající silná bolest v podbřišku nebo bederní oblasti, slabost, nevolnost. Pokud se tyto příznaky objeví, neodkládejte návštěvu u lékaře, včasná hormonální terapie pomáhá udržovat těhotenství.
 3. Hypofýza - téměř všechny hormony kromě progesteronu syntetizují hypofýzu. Pro nastávající matky je velmi důležitý hormon stimulující štítnou žlázu, který je nezbytný pro normální fungování štítné žlázy, a prolaktin - je zodpovědný za laktaci. Při poruchách hypofýzy po 5 až 7 týdnech těhotenství může bolest na hrudi zmizet. Nedostatek nezbytných hormonů je hlavní příčinou potratu v raných stádiích, vývoj vrozených abnormalit u dítěte, komplexní porody a těžké krvácení.

Absence bolesti na hrudi bez dalších projevů patologických procesů není neobvyklá, mléčné žlázy se stále připravují na krmení novorozence - nepřítomnost nepříjemných pocitů může být způsobena nízkou citlivostí nebo hladkými, spíše než náhlými hormonálními skoky. Naopak, pokud žlázy neustále bolí od početí do porodu, ale zároveň se cítíte dobře, není důvod k panice.

Závěr

Každá nastávající matka musí vědět, jaké změny nastávají v mléčných žlázách a v těle jako celku. Bolest na hrudi během těhotenství, zejména v raných stádiích, normální jev, při řádné a pravidelné péči se nepohodlí stává méně znatelným.

Řekněte nám v komentářích, jak vaše hrudník bolí během těhotenství, jak jste bojovali s nepohodlím. A nezapomeňte tento článek sdílet se svými přáteli na sociálních sítích.

Trvání bolesti během těhotenství a zda je příznak nebezpečný

Pokud hrudník začne bolet během těhotenství, pak byste neměli panikařit. Je zde nepohodlí kvůli proliferaci žlázové tkáně a zvýšení kanálů - takže se tělo připravuje na laktaci. Ale někdy bolest znamená patologii, takže je nebezpečné tento symptom vůbec ignorovat. Určení, zda je bolest v mléčných žlázách normální nebo ne, pomáhá při identifikaci doprovodných poplachů..

Bolest na hrudi jako znamení těhotenství

Mléčné žlázy mohou bolet téměř okamžitě po početí (v prvních týdnech) - to ženám umožňuje podezření na těhotenství. V časných stádiích je bolest způsobena prudkým nárůstem ženských hormonů. Vyvolávají tkáňový edém, který tlačí na nervové zakončení (na začátku se nepohodlí projevuje jako brnění nebo svědění)..

Souběžně s bolestmi na hrudi, nevolností a zvracením lze pozorovat náhlé výkyvy nálad, změny v chuťových návycích (nedostatek chuti k jídlu nebo naopak jeho zvyšování, touha po jídle něco, co obvykle není touha). Takové příznaky nejsou jedinečné, mohou se například objevit před zpožděním menstruace (během ICP).

Od konce prvního trimestru se bolest na hrudi zvýší a nemusí se zastavit celý den. Důvodem nejsou jen hormonální nárůsty, ale také strukturální změny ve tkáních žláz, které se připravují na produkci mléka.

Kromě bolestivosti v prsu během těhotenství dojde k dalším změnám - poprsí se zvětší, bradavky změní jejich tvar a barvu, případně „prosvítají“ cévy kůží. V poslední době začíná kolostrum jít.

Jak dlouho trvá bolest?

Neexistují přesná data, kdy by bolesti na hrudi měly začít a jak dlouho vydrží. Je to vždy individuální. U některých žen se nepohodlí v mléčných žlázách vůbec neobjevuje (zejména během druhého těhotenství). Ve většině případů jsou však stále pozorovány následující změny:

 • V prvním měsíci není žena mučena bolestí, ale bolestí a svěděním v bradavce.
 • Do 6. týdne se senzitivita prsu zvyšuje kvůli otokům a intenzivnímu proudění krve, žena zažívá nepříjemné pocity, když si bradavky otírá oblečení.
 • V 8. týdnu se zrychluje tvorba žlázové tkáně prsu. Mléčné žlázy bobtnají a jsou těžší, bolest je intenzivní a prodlužuje se.
 • Do 13. týdne dochází k aktivní změně žlázové tkáně hrudníku, která bolestí v různých částech poprsí (silně a neustále bolí).
 • Od 14. do 16. týdne se kolostrum začne vybíjet. Před tím se obvykle zvětšuje pocit svědění uvnitř žláz.

Do 38. týdne je prsa považována za připravenou na vzhled dítěte, je schopna plně produkovat mléko. Do této doby (nebo o něco později - například do 39. týdne) má většina žen v hrudi nepříjemné pocity. Zbývá jen závažnost způsobená nalévanými žlázami, ale budoucí matka si rychle zvykne na novou váhu svého poprsí..

Samotná bolest prsu během těhotenství tedy není alarmujícím znakem. Ale měli byste být opatrní, pokud se k ní přidají následující příznaky:

 • Z bradavek pochází krev nebo hnisavý zelený výboj. K tomu může dojít, když se rány objeví a infikují. Stává se to také u nádorů..
 • Palpace hrudníku odhaluje uzlíky. Může to být cysta, galaktokol, fibroadenom, zhoubný novotvar.
 • Prsa bobtná, ale bradavka klesá a je vtažena do žlázy. To je alarm, protože ve většině případů to znamená rakovinu..
 • Vzhled fialových nebo modrých skvrn na hrudi (od modřin), které při dotyku způsobují ostrou bolest.

Ženy by měly být o sebe ohleduplné, s výskytem uvedených příznaků musíte určitě jít do nemocnice. Jakékoli otálení hrozí zhoršením patologií, které mohou stát život matky i dítěte.

Bolest během zmrazeného těhotenství

Pokud se plod přestane vyvíjet, množství progesteronu v těle ženy se výrazně sníží. To vede k mnoha změnám. Například při zamrzlém těhotenství se bolest na hrudi náhle zastaví a zdá se, že samotné žlázy vypadávají („vyfukují“) - stávají se velmi měkkými, ztrácejí tvar.

Změny prsou samy o sobě ještě nenaznačují zmrazené těhotenství. Kromě tohoto příznaku by se měly objevit další varovné příznaky:

 • Hnisavý a krevní výtok z genitálií.
 • Slabost, nevolnost, zvracení (intenzivnější než toxikóza).
 • Prudký nárůst tělesné teploty.
 • Křečové bolesti v podbřišku.

Pokud se takové příznaky objeví, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Dítě se zmrzlým těhotenstvím samozřejmě nemůže být vzkříšeno, ale rozpadající se plod musí být co nejdříve odstraněn, aby se nezačaly komplikace ohrožující život ženy..

Bolest během mimoděložního těhotenství

Stává se, že oplodněné vajíčko nemůže dosáhnout dělohy a připojit se k zkumavkám. Tomu se říká mimoděložní těhotenství. V tomto případě nemůže dojít k plnohodnotnému vývoji plodu, protože oviduct není schopen natáhnout tolik jako tkáň dělohy. Embryo jednoduše zlomí zkumavky a způsobí vnitřní krvácení.

U mimoděložního těhotenství je velmi důležité včas rozpoznat patologii, aby se pravděpodobně zabránilo komplikacím. Je však obtížné diagnostikovat, že v prvních týdnech zažívá žena stejné příznaky jako u normálního vývoje plodu. Hrudník bolí stejným způsobem - nic víc a nic méně. Patologické vyšetření může pomoci pouze důkladné vyšetření gynekologem, takže nemůžete opomenout preventivní návštěvy u lékaře.

Po potratu

Po umělém ukončení těhotenství mají všechny ženy bolesti na hrudi. Bolest může mít jinou povahu. V prvních dnech má někdo silné bolesti zad pod pravým nebo pod levým prsem. Ostatní ženy trpí svědění v bradavce.

Hrudník by měl být po potratu bolestivý, protože tělo stále produkuje hodně estrogenu a progesteronu. Normalizace hormonální hladiny po chirurgickém potratu trvá nejméně 14 dní. Po ukončení těhotenství lékem je zotavení o něco rychlejší (bolest v maximu nastává během prvních 3 až 5 dnů, pak se snižuje).

Pokud bolest v žlázách přetrvává i 2 týdny po potratu, musíte o tom informovat gynekologa nebo savce. Zvláště špatné, když bolest na hrudi je doprovázena silnými křečemi v břiše, horečkou, intenzivním krevním výtokem z pohlavních orgánů. Tento stav je nebezpečný pro život ženy a vyžaduje rychlou hospitalizaci..

Jak snížit bolest?

Pokud nemluvíme o patologiích a bolestivost je normálním důsledkem restrukturalizace těla, pak to ještě neznamená, že musí být snášeno po celou dobu těhotenství. Existují způsoby, jak snížit nepohodlí:

 • Denní masáž prsu umožní, aby se krev rozptýlila přes cévy a zabránila tvorbě tuleni a žilní sítě.
 • V době zhoršení bolesti můžete utřít hrudník kousky ledu.
 • Nenoste těsné spodní prádlo, protože bolest při kontaktu s ním zesílí..
 • Pijte hodně vody (dehydratace vede k suché pokožce), ujistěte se, že je ve stravě dostatek bílkovin, minerálů, vitamínů.

Nezávisle zvolit léky proti bolesti (zejména Aspirin) pro ženy v pozici je zakázáno. Pokud je bolest příliš závažná, měli byste o tom informovat svého lékaře. Na základě průběhu těhotenství a celkového stavu ženy si odborník vybere vhodný lék (například to může být paracetamol, mast s ketoprofenem, přírodní krémy).

Pravidla pro péči o prsa

Hlavní chybou těhotných žen není sledování jejich těla během těhotenství. Výsledkem této nečinnosti jsou ošklivé strie, ztráta tvaru poprsí (po hepatitidě B jsou žlázy sníženy a ochablé). Aby se tomu zabránilo, je od prvních dnů po početí nutné používat vnější prostředky, které zvyšují pružnost kůže na hrudi a vyživují tkáně užitečnými látkami. Tyto vlastnosti jsou vlastněny oleji Veleda a Levrana, sérem Mustela Maternity, krémy Mama Comfort, Bepantol, Biolane.

Pro ženy je důležité sledovat hygienu prsu - denně ji umývat, pro vylučování kolostra používat absorpční vložky. To chrání před podrážděním kůže a dostává se do infekčních kanálů.

Je nutné nosit speciální podprsenku s podpůrným účinkem. Jeho poháry by měly pevně zapadat do mléčných žláz, zvedat je, ale nemačkat je. Prádlo by mělo být přírodní, dobře propustné pro vzduch. Správně vybraná podprsenka chrání hrudník před zraněním, střihem, uvolňuje stres ze páteře a snižuje bolest.

Během těhotenství je důležité podstoupit pravidelné lékařské prohlídky. Některé patologie (včetně prsou) prochází s implicitními příznaky, které doma nelze detekovat. Včasná detekce abnormalit ve zdraví vám umožní zahájit léčbu co nejrychleji, a tím chránit před komplikacemi.

Články O Neplodnosti