Hlavní Výživa

Screening pro 2 trimestry, zda provádět výzkum nebo zda odmítnout?

Diagnostické opatření pro těhotné ženy se nazývá perinatální screening. To se provádí za účelem zjištění, zda u ženy existuje abnormální vývoj plodu, zda existuje odchylka od normy. Kolikrát perinatální screening rozhoduje ošetřující lékař.
Taková studie zahrnuje:

 1. Ultrazvuk vývoje plodu během těhotenství.
 2. Biochemické testy na krevní testy.

Biochemický screening 2. trimestru samozřejmě nepomůže určit riziko patologií, nebude schopen chránit před porušením norem. K získání přesných výsledků je nutná další invazivní diagnostika..

Odrůdy prenatálního screeningu

Trvání až 14 týdnů - 1 trimestr. Byl proveden těhotenský test s dvojím trimestrem.
Pokud je doba 20 a více týdnů - screening 2 trimestrů. Je proveden trojitý test druhého trimestru, lékaři vypadají a určují dynamiku těhotenství, porovnávají se s normou.
Po 30 týdnech je screening komplexem studií, provádí se integrální test.

V zásadě stačí při dosažení normálních výsledků provést tři ultrazvuk. Musíte však dobře pochopit, že tělo každé ženy je individuální, proto, kolik ultrazvuku by mělo být odebráno gynekologem..

Musím provést druhý screening?

Jedním z argumentů, aby se neprováděla screeningová diagnostika, je strach ze získání přesných informací o utváření dítěte, zjišťování informací o odchylkách od normy. Někdy se výsledky takové diagnostiky ukážou jako nepravdivé, vykazují nesprávné odchylky od normy. To jistě způsobí matce obavy, což může negativně ovlivnit zdraví budoucího dítěte.
Proto se žena sama rozhodne provést druhý screening.

Pokud jsou u těhotné ženy všechny ukazatele normální, když nedochází k odchylkám, stačí udělat jeden ultrazvuk. Raději neinvazivní diagnostiku.

Data z opakovaného screeningu mohou vykazovat odchylky od stávajících norem ve vývoji plodu. Dítě se může narodit s výraznou patologií. Výsledky tohoto screeningu ovlivňují psychiku ženy. Vzhledem k tomu byl v Rusku na dva roky zakázán druhý screening.

Jaká onemocnění lze u plodu diagnostikovat?

Druhý screeningový trimestr umožňuje lékařům diagnostikovat pravděpodobnost několika onemocnění plodu:

 • Downova nemoc
 • Edwardsův syndrom
 • Poruchy nervové trubice

Indikace pro studii skríningem druhého trimestru se zvažují:

 1. Když je žena starší 35 let.
 2. Existuje riziko potratu.
 3. Už máte dítě s vrozenými vadami.
 4. Žena musí brát léky kontraindikované během těhotenství.
 5. Když první screening odhalil riziko patologických změn u plodu.

Při druhém screeningu je nutná speciální příprava na ultrazvuk, například budete muset vypít sklenici vody.

Fetometrické ukazatele

Standardní fetometrické ukazatele normálního vývoje plodu jsou:

 • Biparietal size - BDP. Stanoví se průměr hlavy plodu
 • Frontooccipitační data - LZR
 • Obvod hlavy - výfukové plyny
 • Velikost břicha a jeho zaoblenost - chladivo
 • Velikost dlouhých kostí

Získané výsledky umožňují lékaři určit gestační věk. Lékaři se také dívají na anatomickou strukturu vnitřních orgánů dítěte, aby zjistili výskyt vrozených malformací nebo odchylek od standardní normy..

Jaké testy jsou vyžadovány pro druhý screening

Aby podstoupil druhý screening, lékař dává pokyn k provedení povinných testů:

 1. Biochemický screening nebo trojitý test. Stanoví se hladina proteinu - hCG, AFP, estriol. Podrobnější výklad těchto hodnot je uveden na konci článku..
 2. Ultrazvuk Ve 20. týdnu může toto vyšetření odhalit abnormality, které nejsou normální. To se později stane nemožným. Odborník určí, do jaké míry velikost plodu odpovídá gestačnímu věku, zda je jeho vývoj správný.

Kromě toho se provádí několik dalších analýz:

 1. Studie plodové vody.
 2. Studuje se fetální krev. Cordocentesis je hotový, ve kterém krev je odebrána z pupeční šňůry.
 3. Když žena trpí chronickým onemocněním, provádí se další výzkum..

Příprava ke studiu

V zásadě není pro druhý screening nutná žádná zvláštní příprava. Před provedením diagnózy musíte dodržovat určitou dietu:

 • můžete jíst tři hodiny před promítáním
 • potraviny by neměly obsahovat hodně tuku a cholesterolu
 • Nepijte nápoje sycené oxidem uhličitým.
 • nejezte mořské plody
 • nepijte kakao a kávu

Samozřejmě, pokud byla touha po kousnutí, těhotná žena to nemusí úplně opustit. Po provedení druhého screeningu nemusí žena dodržovat přísnou stravu. Pouze první screening musí dodržovat přísnou stravu.

Druhé vyšetření nevyžaduje, aby byl močový měchýř zcela plný. Během tohoto období je hladina plodové vody dostatečná pro studii.

Stav gastrointestinálního traktu nemá vliv na diagnózu ultrazvuku. Během této doby se střeva pod tlakem dělohy posunula zpět. A přesto lékaři, aby co nejpřesnější výsledky poradili ženám, aby výše uvedené produkty nepoužívaly 24 hodin před zákrokem.

Je třeba říci, že screening během druhého trimestru během těhotenství otevírá možnost identifikace rizikové skupiny. Ukazuje dostupnou patologii. Příprava na tuto studii však bez ohledu na trimestr zůstává stejná a nezměněna..

Hlavním úkolem těhotné ženy je eliminace vzrušení, udržení normálního psychického stavu, touha dosáhnout pozitivního výsledku.

Diagnostická metodologie

K takové studii po 20 týdnech může dojít za přítomnosti manžela / manželky nastávající matky. Pro ultrazvuk se používá abdominální metoda. Pacientka by měla ležet na zádech, gauč můžete použít umístěním válečku pod její pravou stranu.

Břicho by mělo být otevřené pro pubis. Senzor je namontován na přední straně a je předem namazán gelem.

Po provedení studie sonologista po 20 týdnech změní umístění ultrazvukového převodníku. Žena se necítí nepříjemně. Dítě se v tuto chvíli pohybuje mnohem aktivněji.

Trojitý test

Ve 20. týdnu těhotenství musí každá žena pozorovaná na prenatální klinice provést „trojitý test“. Provedení takového postupu zahrnuje krevní test provedený brzy ráno na lačný žaludek. Je definováno více metrik.

Hladina HCG

To znamená lidský chorionický gonadotropin, patří do skupiny hormonů. Má několik vlastností:

 1. Nedovoluje, aby v průběhu těhotenství zmizelo corpus luteum. Tento hormon zvyšuje syntézu estrogenu v časném těhotenství..
 2. Zabýval se změnou anatomické struktury organismu budoucí matky.
 3. Zabraňuje odmítnutí fetálních buněk matkou imunitou.
 4. Povzbuzuje pohlavní žlázy.
 5. Zvyšuje činnost nadledvinek plodu.

Co je AFP (alfa-fetoprotein)

Protein nebo alfa-fetoprotein je produkován v fetálním játrech a gastrointestinálním traktu. Přenáší živiny do plodu, který se objeví. Chrání embryo před imunitním systémem matky. Zabraňuje odmítnutí plodu. Koncentrace AFP během těhotenství neustále stoupá v krvi matky a nenarozeného dítěte.

Zdarma estriol

Estrogenový hormon, produkovaný v ženském těle v malém množství.

Po těhotenství se role volného estriolu dramaticky zvyšuje. Děloha je pod svým vlivem připravena na výživu plodu, na jeho budoucí růst. Mléčné kanály jsou připraveny a otevřeny tak, aby v budoucnu mohly kojit dítě.

Tyto tři ukazatele umožňují odborníkům určit, zda má dítě ve 20. týdnu těhotenství vývojové patologie, zda je vše normální. Díky tomu bude možné pochopit, zda má dítě srdeční vadu, Downův syndrom a další vývojové patologie..

Musím říci, že někdy ani „negativní“ výsledky trojitého testu ne vždy přesně říkají, že plod se vyvíjí nesprávně.

2 trimestrální screening

Jak se promítá druhý trimestr?

Druhý trimestr těhotenství byl u mnoha žen označen screeningem, což je trojitý test na chromozomální fetální patologie. Tato studie je považována za mírně méně informativní než ta, která byla provedena na konci prvního trimestru. Nicméně biochemický screening 2. trimestru a ultrazvuku může a je považován za objektivní data pro výpočet rizik a dokonce i pro přesnou diagnózu.

Co je naznačená studie, jaký je její informační obsah, mohou nastat chyby? Screening 2. trimestru je soubor lékařských opatření, krevní test z žíly a ultrazvukové vyšetření, jehož výsledky jsou zadány do počítačového programu, který počítá rizika Downových, Edwardsových, Patauových, Turnerových, tripletových a dalších syndromů..

Současně program dekóduje výsledky biochemického screeningu 2. trimestru ve formě kvantitativního rizika. Například „Downův syndrom - 1: 1800. To znamená, že v jedné ženě z 1800 stejného věku se stejnými rysy těhotenství, ultrazvuku a krevních testů se narodí dítě s touto patologií.

Protože údaje o riziku u mnoha žen nejsou brány v úvahu vážně, rozhodly se podstoupit pouze část tohoto vyšetření. Konkrétně ultrazvukové vyšetření 2. trimestru, které může jasně ukázat malformace orgánů a systémů plodu, naznačuje, že má genetické onemocnění založené na některých markerech, jako je zkrácení nosní přepážky nebo nedostatek falangy malého prstu. Prenatální screening druhého trimestru navíc umožňuje diagnostikovat zjevné vrozené vady obličeje, srdce, žaludku, mozku a míchy, močového systému a poctivosti ledvin. Mnoho z těchto patologií je indikací pro umělé ukončení těhotenství, protože nejsou podrobeny chirurgickému ošetření a činí plod nezvratným. Mohou být také identifikovány některé markery, které naznačují genetické abnormality, ale ne vždy. Například renální pyeloektasie, hyperechoická inkluze v srdci, hyperechoická střeva atd. Tyto markery vyžadují opakované vyšetření. A krevní screening 2 trimestrů je v tomto případě velmi užitečný. Ale i když jsou výsledky screeningu dobré, ultrazvuk se po 2-3 týdnech opakuje. Je velmi žádoucí provést ultrazvuk expertní třídy, zvážit problémové oblasti, a to i ve 3D režimu, takže přijaté informace budou přesnější.

Screening prvního trimestru a druhého screeningu během těhotenství se liší metodologií. Při prvním screeningu je tedy velmi důležité přísně dodržovat načasování krevního testu a ultrazvuku. To musí být provedeno za jeden den. A načasování druhého screeningu během těhotenství pro ultrazvuk a biochemickou analýzu je jiné. Nastávající matka tedy daruje krev na alfa-fetoprotein (AFP), volný b-hCG a extriol po dobu 16-18 týdnů. Tato lhůta musí být dodržena! Ale ultrazvuk je nejinformativnější po dobu 20 týdnů. Navíc pouze biochemický screening je účinný ne více než 70%. To znamená, že asi 30% příznivých výsledků krevních testů je falešně negativních, ti, kteří je darují, budou mít děti s Downovým nebo Edwardsovým syndromem.

Současně výsledky nepříznivého screeningu trimestru obvykle svědčí o invazivní diagnóze. Pro delší období je to buď amniocentéza (po 16-20 týdnech) nebo kordocentéza (více než 20 týdnů). Amniocentéza je navíc méně nebezpečná z hlediska komplikací ve formě spontánního pozdního potratu nebo předčasného porodu. Někdy se stává, že se provádí ultrazvukové vyšetření 2. trimestru normy a narodí se dítě se syndromem. Důvodem je nedostatek jakýchkoli markerů chromozomálních patologií, špatná vizualizace během ultrazvukového vyšetření a někdy dokonce nedbalost lékaře..

Mnoho žen se špatně orientuje v tom, jak provádějí screening ultrazvukových trimestrů 2, provádí se krevní testy. A oni se pokoušejí projít těmito zkouškami sami. Mýlí se v načasování, dostávají výsledky krevních testů bez vypočítaných rizik - to vše dělá screening nespolehlivým. Konec konců, dešifrování výsledků screeningu druhého trimestru je úkolem speciálního počítačového programu, a nikoli těhotné ženy nebo dokonce jejího lékaře. Mimochodem, pro provedení biochemického krevního testu v tomto případě to není vůbec nutné pro nastávající matky v řadě. Kupóny jsou obvykle vydávány pouze těm, kteří měli špatný první screening, druhý screening během těhotenství je upřesňující.

Nezapomeňte předat toto vyšetření také ženám starším 35–40 let a bez ohledu na to, zda mají své vlastní děti, které trpí alkoholismem a (nebo) drogovou závislostí, přežívají vážné virové onemocnění v raných stádiích těhotenství, těm, které již mají děti s chromozomální patologií, s blízkým manželstvím, jakož i užíváním léků, které mají toxický účinek na plod.

Fakta, jako je IVF, vícenásobné těhotenství, cukrovka matky, příliš malá nebo příliš velká hmotnost ženy, některé špatné návyky mohou ovlivnit přesnost výsledků..

Dekódování druhého ultrazvukového screeningu

8 minut Zaslal Irina Bredikhina 388

Ve druhém trimestru je těhotná žena podrobena opakovanému screeningu, který potvrzuje nebo vyvrací údaje získané v první komplexní studii. Toto období je nejvhodnější pro diagnózu hormonálních hladin plodu. Získaná data umožňují posoudit její vývoj. Tento článek podrobně popisuje, jaké jsou standardy pro screening 2 trimestrů pro ultrazvuk, krevní analýzu.

Proč je naplánováno druhé vyšetření?

Druhé screeningové vyšetření se provádí v oblasti 16–20 týdnů těhotenství. Tyto podmínky nejsou náhodné. Protože plod rostl, již položil všechny základní systémy důležité pro podporu života. Studie provedená před 12 týdny se týká prvního screeningu. Diagnóza má specifický účel identifikovat anomálie systémů, jejich orgánů, detekovat chromozomální abnormality. Pokud existují závažné abnormality, mohou lékaři doporučit předčasný porod.

Kdo je v nebezpečí

Druhé promítání je provedeno pro každou ženu v zajímavém postavení. Rizikovou skupinu pro tuto studii však tvoří následující těhotné ženy:

 • primiparous, kteří jsou starší 35 let;
 • lidé úzce příbuzní;
 • ženy se zatíženou gynekologickou historií;
 • ženy pracující v nebezpečných pracovních podmínkách;
 • se zatíženou dědičností;
 • v přítomnosti anamnézy mrtvě narozených, potratů, zmeškaného těhotenství;
 • těhotné ženy užívající drogy.

Screening druhého trimestru je komplexní studie, která zahrnuje ultrazvukovou diagnostiku, biochemický test. Pokud žena může snadno otěhotnět, dítě se vyvíjí v souladu s normou, pak v této situaci lékař neprovádí druhý test..

Ultrazvuková diagnostika

Při druhém screeningu byl jmenován druhý ultrazvuk. Během kterého lékař dostává informace o tom, kolik žen má plod, tj. Zda je těhotenství vícečetné, je stanoveno období těhotenství. Někdy se liší od toho, co určilo první výsledek. Lékař také podává zprávu o předpokládaném datu narození a v případě potřeby může žena uvést pohlaví dítěte.

Druhý ultrazvuk během těhotenství hodnotí ukazatele jako:

 • anatomie vnitřních systémů;
 • Co je srdeční frekvence plodu?
 • hmotnost dítěte a jeho srovnání podle zvláštního vzorce s předchozím výsledkem;
 • v jakém stavu je plodová voda.

Lékař věnuje největší pozornost těmto parametrům, jako jsou:

 • struktura obličeje;
 • velikost plodu;
 • jaká zralost má plíce dítěte;
 • orgánová struktura;
 • počet prstů;
 • formování placenty;
 • objem plodové vody.

Výsledkem je, že lékař píše závěr o stavu plodu, přítomnosti vývojových poruch. Pokud jsou ultrazvukem zjištěny abnormality, doporučuje se ženě podstoupit studii s Dopplerem. Tato diagnóza bude hodnotit průchodnost krevních cév, dělohy, placenty, arteriálního krevního toku. Stejně jako míra saturace kyslíku mozkem dítěte v daném časovém období.

Výsledky ultrazvukové diagnostiky

Když druhý výsledek ultrazvuku má za následek špatný výsledek vývoje dítěte, je ženě předepsána diagnóza s Dopplerem. Provádí se kdykoli a nevyžaduje další školení. Přijatá data jsou zaznamenána na kazetu. To umožní další sledování léčby a zaznamenáte přítomnost změn. Dešifrování ultrazvukového screeningu 2 vyhodnocuje:

 • děložní cévy;
 • pupeční tepny;
 • mozkové cévy dítěte.

Při stanovení stavu cév dělohy se používá index rezistence. Lékař vyhodnotí levou, pravou děložní tepnu zvlášť. Důvodem je skutečnost, že v přítomnosti toxikózy dochází k narušení krevního oběhu jedné cévy. Pokud analyzujete výsledky pouze jedné tepny, získáte nesprávné, nepravdivé informace, které mohou poškodit budoucí matku a plod.

Pro informaci, pokud žena ve třetím trimestru trpí toxikózou, narušila průtok krve do pravé cévy dělohy. Při pozdní toxikóze se mohou na plod projevit negativní důsledky. Standardy v 20. týdnu indexu rezistence jsou 0,52. Kromě toho se přípustná hranice může pohybovat od 0,37 do 0,70. Je-li plod v klidu, je nutné vyšetřit pupeční šňůru.

A také s jeho srdeční frekvencí v rozsahu od 120 do 160 tepů za minutu. To je způsobeno skutečností, že při jakýchkoli odchylkách srdeční frekvence dochází ke změně indexu odporu v pupeční tepně. Pupeční šňůra obsahuje dvě hlavní tepny, jednu žílu. Ultrazvuk druhého screeningu má za cíl odhalit přítomnost anomálií.

Pokud mají krevní cévy nějaké abnormality, potom dítě trpí nedostatkem živin. To negativně ovlivní další růst, vývoj. Jsou chvíle, kdy se plod přizpůsobí vytvořené situaci. Výsledkem je narození zdravého dítěte s malou hmotností.

Pokud funguje pouze jedna krevní céva s narušeným průtokem krve, existuje šance na negativní výsledek těhotenství. Žena bude muset podstoupit další ultrazvuk a darovat krev na přítomnost chromozomálních abnormalit. Pokud je narušen průtok krve do tepen hlavy, bude pozorován snížený index pulzace. Jeho zvýšená hladina naznačuje přítomnost krvácení v mozku. Norma PI je 1,83. Jeho platný parametr se pohybuje od 1,36 do 2,31.

Krevní test

Po získání výsledků ultrazvuku je ženě předepsán krevní test pro biochemii, tzv. Trojitý test, který detekuje v krvi následující látky:

 • HCG hormon, který je pozorován pouze během těhotenství. Pomáhá určit, zda v domácí diagnostice došlo k početí..
 • AFP protein. Přítomnost normálních indikátorů naznačuje, že dítě má nezbytnou imunitu vůči matce.
 • Hormonální NE steroid podporuje přirozenou výměnu mezi mateřskými a dětskými látkami.

Výsledek

Po obdržení výsledků krevního testu porovná lékař své ukazatele s normou. V tomto případě je nutné vzít v úvahu okamžik, ve kterém týden studie nastal. Na základě získaných údajů se předpokládá, jak těhotenství postupuje, jaký je zdravotní stav dítěte.

Normy HCG

Dobrý výsledek lze očekávat s následujícími standardy (měření jsou uvedena v ng / ml):

 • od 10 000 do 58 000 při 16 týdnech těhotenství;
 • od 8000 do 57000 mezi 17-18 týdny;
 • od 7000 do 49000 v 19 týdnech těhotenství.

Pokud žena během studie dojde k mírné odchylce od druhého screeningu, nezoufejte, protože to nemá velkou hodnotu. Pokud je hladina vyšší, než se očekávalo, může tato skutečnost hovořit o těhotenství více než jednoho plodu. Pokud se norma zvýší o polovinu, pak existuje riziko, že bude mít dítě s Downovým syndromem. Pro informaci, při vícenásobném těhotenství jsou screeningové testy zbytečné, protože jeho výsledky budou mírně nadhodnoceny.

Kromě multiplicity může příčina zvýšeného výsledku hCG naznačovat diabetes u abnormalit chromozomů u ženy nebo plodu. Podceňovaný výsledek hormonu naznačuje možnost blednutí těhotenství, vývoj chromozomálních abnormalit. Kromě toho může být pokles normy známkou existující hrozby potratu, selhání placenty, přítomnosti Patauova syndromu..

Pokyny AFP

Protein AFP je produkován plodem po 5 týdnech vývoje plodu. S pomocí plodové vody proniká bílkovina do oběhového systému matky. Následující normy jsou měřeny v parametrech AFP, měřeny v jednotkách / ml:

 • 15-60 po dobu mezi 12-14 týdny;
 • 15–95 po dobu 15–19 týdnů;
 • 27–125 v 20. týdnu.

Pokud během studie bylo v játrech dítěte nalezeno snížené množství bílkovin, je to důvod k podezření na přítomnost Downova syndromu. Kromě toho může tento výsledek naznačovat nesprávně stanovené období těhotenství, cystický posun plodu. Pokud je během vyšetření zjištěna zvýšená hladina AFP, lze předpokládat, že nervový systém se vyvíjí nesprávně a játra jsou poškozena.

Normy NE

Steroidní hormon NE má následující normální ukazatele, měřeno v ng / ml:

 • od 5,7 do 15 mezi 13-14 týdny;
 • od 5,4 do 21 mezi 15-16 týdny;
 • od 6,6 do 25 mezi 17-18 týdny;
 • od 7,5 do 28 mezi 19–20 týdny.

Pokud screening odhalí odchylku ve formě zvýšení normy, může to být příznakem vícenásobného těhotenství. Zvýšení NE navíc naznačuje zhoršení funkce jater, velkého plodu. Snížený indikátor se vytváří v důsledku infekce dítěte, včasného užívání antibiotik, vývojových abnormalit, placentární nedostatečnosti.

Kritické snížení hormonu NE je známkou:

 • hrozby potratu;
 • anomálie nadledvin;
 • placentární poruchy;
 • Downův syndrom.

Kromě toho může být indikátor NE nadhodnocen, pokud žena v době analýzy užívala antibiotika.

Faktory ovlivňující výzkum

Dosažení výsledků screeningu ovlivňuje řada poměrů. Tato diagnóza má malé procento chyb. I bezchybné analýzy nemusí vždy naznačovat přítomnost patologie. Díky špatným výsledkům se tedy může narodit zdravé dítě. To platí pro biochemický krevní test.

Mezi faktory ovlivňující studii patří:

 • přítomnost chronických chorob matky, například nemocných ledvin, jater;
 • přítomnost špatných návyků, jako jsou: kouření, zneužívání alkoholu;
 • nadváha při zvyšování ukazatelů;
 • vícenásobné těhotenství;
 • Koncepce IVF.

Co dělat, když má žena špatné výsledky screeningu

Pokud žena vykazuje špatné výsledky, nemůžete panikařit. Nejčastěji se 10% z nich ukáže jako špatné. Avšak s vysokým stupněm rizika se nastávající matka musí co nejdříve spojit s genetikem, který předepíše další testy k posouzení přítomnosti vrozené nebo chromozomální patologie. Nejčastěji se doporučuje následující studie:

 • Kordocentóza je odběr krve plodu přes pupeční šňůru. Tento test je předepsán nejdříve 18 týdnů. Často způsobuje potrat, intrauterinní infekci dítěte.
 • Amniocentéza je hodnocení plodové vody. Doktor propíchne pobřišnice pro jejich sbírku. Tato analýza je docela účinná, ale často vede k potratu..
 • NIPT lze provést od 10 týdnů. Testování se provádí odebráním mateřské krve z žíly. Pokud dostanete negativní výsledek, jedná se o 100% záruku zdravého dítěte.

Samostatná odchylka by neměla být považována za ukazatel patologického jevu. Anomálie lze posuzovat až po obsáhlé studii.

Jak a proč 2 projekce trimestru

Screening pro 2 trimestry je standardní studie těhotných žen, včetně ultrazvuku a krevního testu. Na základě získaných údajů dokážou lékaři závěry o zdravotním stavu ženy a plodu a předpovídají další průběh těhotenství. Aby odpovědný postup nevystrašil nastávající matku, musí vědět, jaké indikátory budou lékaři studovat a jaké výsledky lze očekávat..

Cíle a indikace

Hlavním cílem skríninku ve druhém trimestru je identifikovat různé malformace a stanovit míru rizika patologií. Cílem studie je potvrdit nebo vyvrátit údaje získané lékaři během prvního screeningu. Tento postup není předepsán všem ženám, ale pouze těm, kteří jsou ohroženi.

Indikace pro 2. screening jsou virová onemocnění, která žena utrpěla v prvním trimestru těhotenství, neúspěšná předchozí těhotenství (potrat, blednutí, mrtvý porod), věk budoucích rodičů je více než 35 let a špatná dědičnost. Vyšetření je nutné také u žen pracujících v obtížných podmínkách, trpících alkoholismem a drogovou závislostí, těch, které užívaly nelegální drogy (například prášky na spaní nebo antibiotika) na začátku těhotenství. Kromě toho je nutné provést screening na 2 trimestry u ženy, která očekává dítě od svého příbuzného (v tomto případě je riziko rozvoje patologických odchylek velmi vysoké).

Pokud těhotenství probíhá normálně, bez jakýchkoli komplikací, není nutný druhý screening. To však může být dokončeno, pokud žena sama chce zkontrolovat stav dítěte.

Termíny

Chcete-li získat co nejpřesnější výsledky, je důležité zvolit správné datum pro screening 2 trimestrů. Obvykle se to děje nejdříve 16., ale nejpozději 20. týden. Optimální je 17. týden. Nyní můžete dítě detailně vidět a objektivně posoudit jeho stav. Toto období navíc umožní ženě podstoupit další vyšetření genetikem a jinými odborníky, pokud ultrazvuk a krevní test odhalí podezření na odchylky.

Postupy

Druhý screening zahrnuje ultrazvuk a biochemii krve. Oba postupy jsou obvykle naplánovány na jeden den. Ultrazvuk se provádí transabdominálně, tj. Senzor se pohybuje podél břicha. Lékař zkoumá a analyzuje následující parametry:

 • struktura obličeje dítěte - ústa, nos, oči, uši; fetometrie (velikost plodu);
 • struktura a stupeň zralosti vnitřních orgánů (plíce, mozek, srdce, střeva, žaludek, ledviny, močový měchýř) a páteře;
 • počet prstů na rukou a nohou; tloušťka a zralost placenty, objem plodové vody.

Také v této studii můžete s téměř 100% přesností zjistit pohlaví dítěte. Po dobu 17 týdnů jsou již na monitoru ultrazvukového přístroje jasně vidět primární sexuální charakteristiky.

Žilní krev se hodnotí podle následujících ukazatelů: obsah hCG, volný estriol a alfa-fetoprotein. Spolu s výsledky ultrazvuku získaná data pomáhají sestavit ucelený obrázek o vývoji dítěte.

Příprava ke studiu

Pro screening ve druhém trimestru není nutná žádná zvláštní příprava.

 • Krev se daruje jako obvykle - na lačný žaludek. Jakékoli jídlo konzumované za méně než 6-8 hodin může zkreslit výsledky studie..
 • 4 hodiny před darem je povoleno pít pouze čistou vodu.
 • V předvečer je lepší odmítnout sladké, mastné a moučné.
 • Nedoporučuje se také zapojit se do alergenových produktů - citrusových plodů, jahod, čokolády - před krevním testem.

V ideálním případě by měla být analýza provedena brzy ráno, aby se čas na snídani příliš nezdržoval. V opačném případě může žena pociťovat závratě, nevolnost přijde a jakékoli špatné zdraví budoucí matky negativně ovlivní stav jejího dítěte.

Ultrazvuk lze provádět kdykoli během dne. Plnost močového měchýře a střev neovlivňuje kvalitu zobrazovaného obrazu a nezasahuje do hodnocení stavu dělohy..

Jediný seriózní přípravek požadovaný před druhým screeningem je morální. Je velmi důležité naladit se na pozitivní výsledky a nemyslet na špatné. To platí zejména v případech, kdy studie prvního trimestru odhalily podezření na odchylky.

2 míry screeningu v trimestru

Pro správné dešifrování výsledků ultrazvukových a krevních testů je nutné znát normy screeningu 2 trimestrů.

Ultrazvuk zobrazí následující možnosti.

Těhotenství - 16 týdnů

Hmotnost plodu je 100 g. Délka plodu je 11,6 cm. Obvod břicha je od 88 do 116 mm. Obvod hlavy - od 112 do 136 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 41 do 49 mm. Velikost biparietálu - od 31 do 37 mm. Délka lýtkové kosti je od 15 do 21 mm. Délka stehenní kosti je od 17 do 23 mm. Délka kostí předloktí je od 12 do 18 mm. Délka humeru je od 15 do 21 mm. Index plodové vody 73–201.

17 týdnů

Hmotnost plodu je 140 g. Délka plodu je 13 cm. Obvod břicha je od 93 do 131 mm. Obvod hlavy - od 121 do 149 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 46 do 54 mm. Biparietální velikost - od 34 do 42 mm. Délka kosti kostí je 17 až 25 mm. Délka stehenní kosti je od 20 do 28 mm. Délka kostí předloktí je od 15 do 21 mm. Délka humeru je od 17 do 25 mm. Index plodové vody - 77–211.

18 týdnů

Hmotnost plodu je 190 g. Délka plodu je 14,2 cm. Obvod břicha je od 104 do 144 mm. Obvod hlavy - od 141 do 161 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 49 do 59 mm. Biparietální velikost - od 37 do 47 mm. Délka lýtkové kosti je od 20 do 28 mm. Délka stehenní kosti je od 23 do 31 mm. Délka kostí předloktí je od 17 do 23 mm. Délka humeru je od 20 do 28 mm. Index plodové vody - 80–220.

19 týdnů

Hmotnost plodu je 240 g. Délka plodu je 15,3 cm. Obvod břicha je od 114 do 154 mm. Obvod hlavy - od 142 do 174 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 53 do 63 mm. Velikost biparietálu - od 41 do 49 mm. Délka lýtkové kosti je od 23 do 31 mm. Délka stehenní kosti je od 26 do 34 mm. Délka kostí předloktí je od 20 do 26 mm. Délka humeru je od 23 do 31 mm. Index plodové vody - 83–225.

20 týdnů

Hmotnost plodu je 300 g. Délka plodu je 16,4 cm. Obvod břicha je od 124 do 164 mm. Obvod hlavy - od 154 do 186 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 56 do 68 mm. Biparietální velikost - od 43 do 53 mm. Délka lýtkové kosti je od 26 do 34 mm. Délka stehenní kosti je od 29 do 37 mm. Délka kostí předloktí je od 22 do 29 mm. Délka humeru je od 26 do 34 mm. Index plodové vody - 86–230.

Krevní test

Krevní test určuje obsah hormonů hCG, estriol (ES) a alfa-fetoprotein (AFP). Screeningové standardy pro druhý trimestr testu složení krve jsou následující. HCG - od 10 000 do 35 000 jednotek v 15. až 25. týdnu těhotenství.

 • 16. týden - 4,9-22,75 nmol / l,
 • 17. týden - 5,25 - 23,1 nmol / l,
 • 18. týden - 5,6–29,75 nmol / l,
 • 19. týden - 6,65–38,5 nmol / l,
 • 20. týden - 7,35–45,5 nmol / l.
 • 16. týden - 34,4 IU / ml,
 • 17. týden - 39,0 IU / ml,
 • 18. týden - 44,2 IU / ml,
 • 19. týden - 50,2 IU / ml,
 • 20. týden - 57,0 IU / ml.

Odchylky od četnosti screeningu ve 2 trimestrech mohou naznačovat přítomnost genetických abnormalit u dítěte. Míra rizika vývoje jedné nebo druhé odchylky se počítá na základě MoM - multiplicity výsledku markeru k jeho průměrné hodnotě. Dolní hranice MoM je 0,5, horní - 2,5. Optimální je výsledek 1.

Norma je považována za riziko anomálií 1 až 380. Pokud je však druhá číslice menší, existuje šance, že se dítě narodí nezdravě.

Odchylky

Screening ve 2 trimestrech odhaluje vývojové abnormality, jako je Downův syndrom, Edwardsův syndrom a defekt neurální trubice. Downův syndrom je možný s vysokými hCG a nízkými hladinami EZ a AFP. Edwardsův syndrom - s nízkým obsahem všech studovaných hormonů. Defekt neurální trubice - s vysokým AFP a EZ a normální hCG.

Po obdržení neuspokojivých výsledků (s rizikem vzniku odchylek 1 až 250 nebo 1 až 360) je nutná konzultace s předním gynekologem. Při riziku onemocnění 1 až 100 jsou nutné invazivní diagnostické metody, které poskytují přesnější výsledky. V případě, že lékaři naleznou potvrzení údajné diagnózy, které nelze vyléčit a které nelze zvrátit, je ženě nabídnuto umělé ukončení těhotenství. Konečné rozhodnutí je na ní..

Falešné výsledky

Stojí za zmínku, že neuspokojivé výsledky 2 projekcí nejsou vždy absolutně přesnou diagnózou. Někdy jsou výsledky studie chybné. K tomu může dojít z několika důvodů. Pokud je těhotenství více, mohou být výsledky nepravdivé. K chybě může dojít v důsledku původně nesprávně nastaveného gestačního věku. Ultrazvuk a krevní test mohou také ukázat nesprávné výsledky, pokud nastávající matka trpí cukrovkou, pokud má nadváhu nebo naopak má podváhu. Kromě toho se často objevují falešné výsledky během těhotenství po IVF.

Znát, co je screening pro 2 trimestry, načasování, normy jeho výsledků a další důležité aspekty, tento postup vám nezpůsobí žádný strach. Hlavní věc je mentálně se připravit na zkoušku a připravit se na úspěšný výsledek.

Screening pro 2 trimestry: data během těhotenství

Druhý screening během těhotenství je předepsán ve druhém trimestru v 16-20 týdnech těhotenství. Jejím hlavním úkolem je identifikovat genetická onemocnění a malformace, posoudit stav plodu a stupeň jeho vývoje, posoudit stav a umístění placenty..

Druhý těhotenský screening vám umožní potvrdit nebo popřít výsledek prvního screeningu, pokud byl pochybný nebo neuspokojivý.

Fáze druhého screeningu těhotenství

Komplex diagnostických opatření ve druhém trimestru představuje pánevní ultrazvuk a biochemické krevní testy. Hodnocení výsledků výzkumu je prováděno komplexně a poté porovnáno s výsledky screeningu v prvním trimestru.

Ultrazvuk vám umožňuje vyhodnotit stav dítěte a dělohy, děložního čípku a placenty, množství a kvalitu plodové vody. V době druhého screeningu je možné posoudit stav vaječníků, pokud si žena v místě jejich lokalizace stěžuje na bolest. To umožní včasnou identifikaci a léčbu oforhoritidy..

Ultrazvuk se provádí transabdominálně (přední stěnou břišní dutiny). Před zahájením studie již není nutné plnit močový měchýř, protože děloha je dostatečně velká a během vyšetření je dobře vizualizována.

Pomocí ultrazvuku obdrží lékař snímek na monitoru, kde si všimne velikosti hlavních vnitřních orgánů plodu a počítač je vypočítá pomocí speciálního programu. Lékař upozorňuje na markery genetických abnormalit (struktura kostry obličeje, délka nosní kosti atd.), A pokud tam nejsou, nemusí být stanoven krevní test. V pochybných případech, kdy první screening přinesl špatný výsledek nebo existují známky genetických patologií, by žena měla potvrdit ultrazvuková data biochemickým krevním testem.

Z plodu na ultrazvukové vyšetření:

 • Hlavní rozměry dítěte: hmotnost, délka (cm), obvod břicha (mm) a hlavy (mm), fronto-týlní velikost, biparietální velikost.
 • Stanovení srdeční frekvence plodu: v 18-19 týdnech, obvykle je to 130-170 tepů / min; ve 20-21 týdnech - 140-170 bpm.
 • Struktura obličejové kostry a měkkých tkání obličeje: délka nosní kosti, přítomnost rozštěpů obličeje, stupeň vývoje očních bulví.
 • Fetální plicní zralost.
 • Měření velikosti vnitřních orgánů: srdce, ledviny, játra. Ukazují velikost orgánů ve 3 rovinách a také si všímají vlastností jejich struktury: symetrie, stupeň formace oddílů atd..
 • Počet prstů na pažích a nohou dítěte.
 • Délka tubulárních kostí dolních končetin (stehenní kosti, kosti dolních končetin) a rukou (humerus, kosti předloktí).
 • Dětské pohlaví.

Lékař zkontroluje získané ukazatele a porodnické období těhotenství, které bylo dříve stanoveno na základě menstruačního cyklu, a uvádí přesný gestační věk podle úrovně vývoje plodu..

Na straně orgánů reprodukčního systému se odhaduje:

 • Stav děložní stěny: přítomnost myomatózních uzlin, ložiska endometriózy (pokud nebyly léčeny před těhotenstvím).
 • Tloušťka děložního čípku (normální - 3-4 cm, uzavřená). Nedostatečná tloušťka děložního čípku může naznačovat nástup nebo progresi ischemicko-cervikální nedostatečnosti. Často je způsobena hypotenzí svalů pánevního dna a děložního čípku..
 • Stav vaječníků. Přítomnost cyst, nádorů nebo zánětlivých změn pozorovaných na ultrazvuku jako zvětšení velikosti vaječníků s mírným rozmazáním jejich hranic.

Ze strany prozatímních orgánů plodu hodnotí:

 • Stav placenty: místo připojení, stupeň její zralosti (komplexní ukazatel, určený na základě tloušťky placenty a přítomnosti v tloušťce jejích ložisek kalcifikace a srdečních záchvatů). Pokud je detekována placenta previa, je předepsán odpočinek postele, aby se zabránilo narušení placenty a krvácení z dělohy.
 • Množství plodové vody a jejich stav: průhlednost / zákal, přítomnost vloček a suspendovaných látek. Nízká voda indikuje fetální hypoxii nebo fetoplacentální nedostatečnost. Polyhydramnie, zejména s opacitou a přítomností suspendovaných látek, ukazují na možnou nitroděložní infekci plodu.

Biochemický krevní test se nejlépe provádí ultrazvukem nebo den nebo dva před ním. Před odběrem krve je nutné se připravit na analýzu, aby nedošlo k falešným výsledkům.

Příprava krevních testů

Tři dny před analýzou je žádoucí vyloučit mastná jídla: smažená jídla, bohaté polévky, uzená masa, jakož i slaná a kořenitá jídla a jídla.

Den před studiem stojí za to úplně odstranit mastná jídla a výrobky (včetně sýrů, mastných tvarohů atd.), Slaná, uzená jídla, kořenitá a kořenitá jídla. Nejezte sladkosti a zejména hypealergické produkty (med, citrusy, jahody, čokoláda). Je nutné kontrolovat příjem tekutin - pít nejvýše 2 litry po celý den.

V den analýzy nemůžete jíst před odběrem krve. Studie se nejlépe provádí na lačný žaludek a je vhodné nepít před ní - proto je koncentrace hormonů ve vzorku co možná nejblíže jejich skutečné koncentraci v krvi..

Krevní chemie

Biochemická analýza při druhém screeningu zahrnuje:

 • HCG beta test.
 • Estriolový test.
 • Test alfa-fetoproteinů.

Údaje získané během biochemických krevních testů jsou nezbytné pro výpočet koeficientu, který určuje stupeň rizika genetických abnormalit u plodu. Vypočítává se na základě analytických údajů a zahrnuje také anamnézu života ženy (věk, hmotnost, špatné návyky atd.). MoM koeficient je normálně v rozmezí 0,5-2,5; optimální hodnota je -1,0. Pravděpodobnost, že dítě bude mít odchylky, je obvykle 1: 380 nebo méně (1: 500 atd.). Pokud je pravděpodobnost vyšší, je toto riziko hodnoceno jako vysoké.

Pro nejčastější genetická onemocnění existují v biochemii krve charakteristické změny:

 • U Edwardsova syndromu budou všechny indikátory pod normálním limitem..
 • Defekty neurální trubice se objevují s normálními hladinami hCG, vysokým titrem estriolu a AFP.
 • S Downovým syndromem bude vysoká hladina hCG, low - estriol a AFP.

Údaje získané během biochemie jsou v korelaci s výsledky ultrazvuku. V přítomnosti genetických chorob, malformací vnitřních orgánů bude patrná změna základních rozměrů těla dítěte (u Edwardsova syndromu, protáhlé stehenní kosti). Pokud při druhém screeningu biochemie krve i ultrazvuk naznačují pravděpodobnost genetických patologií u plodu, je jejich riziko velmi vysoké. Přestože v lékařské praxi jsou známy případy narození zdravých dětí se špatnými výsledky screeningu, ve druhém trimestru těhotenství.

Přesnost screeningu ve 2 trimestrech

Druhý screening během těhotenství, který se provádí po dobu 16-20 týdnů, má přesnost asi 70-80%. Existuje velký počet faktorů, které mohou ovlivnit informační obsah analýzy. Současně mají chyby, které se vyskytnou, nejméně dva zřejmé negativní důsledky:

 • chybné stanovení nízkého rizika patologie plodu;
 • chybná definice zvýšeného rizika.

Pokud neexistuje patologie, ale je detekována, je to s provedením invazivního testu, aby se potvrdilo podezření lékaře o existující nemoci. Tyto studie jsou spojeny s řadou komplikací: potrat, konflikt s Rh faktorem nebo krevním typem, infekce plodu, vývoj ztráty sluchu.

Druhou skupinou negativních důsledků je chybné posouzení nízkého rizika, pokud je ve skutečnosti vysoké. V tomto případě nejsou patologické procesy s vysokou pravděpodobností detekovány před narozením dítěte.

Společným zdrojem chyb jsou ruční výpočty. Mnoho vládních klinik nemá automatizované systémy pro zpracování výsledků analýzy. Současně ruční zpracování vyžaduje hodně pozornosti a času od odborníků. Podobné potíže vznikají při pokusu o kontrolu přesnosti zpracování výsledků screeningu 2 trimestrů. Negativní důsledky tedy mohou vést nejen chyby v analýze, ale i lidský faktor ve zpracování dat.

Dalším problémem je použití reagentů nízké kvality v laboratoři. Obvykle nejsou podrobeny další kontrole. Činidla se často používají pro nesprávné skladování nebo po uplynutí doby použitelnosti. Důvody jsou čistě finanční a důsledky mohou být smutné.

Výsledky biochemického screeningu 2 trimestrů ovlivňují vnější a vnitřní faktory:

 • stav těla matky;
 • životní styl, podmínky prostředí;
 • gynekologická nebo jiná onemocnění atd..

Ve většině případů je však druhý screening během těhotenství informativní a přesný. To vám umožní učinit správné rozhodnutí o nutnosti dalších invazivních studií nebo ukončení těhotenství, pokud jsou patologické nálezy u plodu neslučitelné se životem.

DNA screening

Kromě standardních povinných technik existují i ​​jiné screeningové metody. Jsou dražší, ale více informativní a spolehlivé. Na žádost ženy může být screening na 2 trimestry doplněn testováním DNA na aneuploidii. Je založeno na posouzení struktury fetální extracelulární DNA cirkulující v mateřské krvi..

Principy provádění screeningu DNA:

 • provádí žena dobrovolně a na vlastní náklady;
 • vždy v kombinaci s ultrazvukem;
 • prováděné po dobu ne dříve než 11 týdnů a nejčastěji - na začátku druhého trimestru těhotenství, optimálně do 17 týdnů.

Údaje pro zkoušku se nevyžadují. Všechny ženy mohou být vyšetřeny. Tento postup se doporučuje zejména těm, kteří se narodili s chromozomálními abnormalitami v rodině nebo v jejich nejbližší rodině. Screening DNA se doporučuje také pro starší ženy (po 35 letech) a v případě dvou nebo více potratů v historii.

 • onkologická onemocnění u matky;
 • spontánní redukce jednoho z plodů během vícenásobného těhotenství.

Testování DNA lze provést dokonce na konci 1. trimestru. V tomto případě však existuje větší riziko, že výsledky budou neplatné. Důvodem je skutečnost, že v počátečních stádiích těhotenství je hladina fetální DNA velmi nízká. Může být nižší než práh analytické citlivosti testu..

Vysoké riziko falešných výsledků je pozorováno u:

 • obezita - index tělesné hmotnosti ženy přes 30 kg na metr čtvereční;
 • těhotenství po IVF s dárcovským vejcem nebo použití náhradních programů;
 • přítomnost dárcovských orgánů a tkání, krevní transfuze;
 • mozaika v matce.

Technicky lze výsledek screeningu DNA získat až do doby dodání. Testování se však doporučuje nejpozději do 17 týdnů. Důvodem je skutečnost, že ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů je povoleno až do 22 týdnů. Žena by měla mít čas:

 • získat výsledky testování DNA;
 • v případě potřeby je potvrďte pomocí invazivních testů;
 • rozhodnout, zda těhotenství ponechat nebo ukončit do 22 týdnů.

Test DNA nenahrazuje invazivní testování. Je to screening, nikoli potvrzující. Přesto je informační obsah této metody poměrně vysoký. Zejména při detekci abnormalit na chromozomu 21 a 18. Citlivost screeningu je navíc nižší pro detekci trizomie na 13. chromozomu a různých poruch pohlavních chromozomů.

DNA test někdy nemůže poskytnout odpověď na přítomnost patologií u dítěte kvůli nízkému množství fetální DNA cirkulující v krvi. To je možné na pozadí některých nemocí matky. Příčinou může být také příliš brzy test nebo přítomnost chromozomálních abnormalit u plodu. Po obdržení neplatných výsledků se doporučuje opětovné vyšetření v pozdější fázi těhotenství. Pokud se to opět nezdaří (a to se stane přibližně v polovině případů), vyplatí se použít jiné metody prenatální diagnostiky.

Nejdůležitější výhodou testu DNA je téměř úplná absence falešně pozitivních výsledků. V praxi to znamená, že ženy nepodstupují invazivní postupy, které ve skutečnosti nejsou potřeba. Tento screening DNA je příznivý v porovnání s biochemickým screeningem, který vykazuje vysoké riziko u 1 z 80 žen. Ve většině případů nejsou diagnózy při provádění invazivních studií potvrzeny. Stále je však předepsán a nese riziko komplikací. Průměrnost testu DNA je 99,93%. To znamená, že pouze 0,07% žen dostane falešně pozitivní výsledky.

Citlivost testu DNA je také vysoká. To se liší pro různé chromozomy:

Pravděpodobnost nedetekování existující chromozomální patologie u plodu je tedy pouze 1-7%. To je významně méně než u biochemického screeningu, který vykazuje nízké riziko u skutečné choroby ve 20–30% případů.

Výsledky screeningu DNA mohou ovlivnit různé faktory. Příčiny několika falešně pozitivních výsledků jsou nejčastěji:

 • onkologická onemocnění u těhotné ženy;
 • mozaika.

Méně často se jedná o nedávné těhotenství, které se přerušilo v raných stádiích. Má-li to však historie, je to při provádění studie bráno v úvahu. Může být odloženo na pozdější datum..

Další problémy, se kterými se diagnostický proces setkal:

 • provedení krevního testu na konci prvního trimestru - během tohoto období některé ženy v plazmě obsahují nedostatečné množství fetální extracelulární DNA (pod prahem citlivosti testu);
 • obezita 1 stupně a vyšší - čím větší je index tělesné hmotnosti, tím méně se studie stává informativní;
 • chytlavá plazma - pozorována u žen, které neměly krevní test na lačno, proto je v ní příliš mnoho tuků (analýzu je třeba opakovat, protože vzorek může mít nerovnoměrnou distribuci DNA mezi kojeneckou a tukovou frakcí;
 • vstup léků do krve, které ovlivňují účinnost izolace nukleových kyselin z biologického vzorku (nejčastěji heparin).

Protože jsou chromozomy DNA testovány během screeningu DNA na abnormality, rodiče mohou teoreticky zjistit pohlaví dítěte. Doktoři však mají zakázáno tyto informace poskytovat. Toto omezení je způsobeno obavou, že někteří rodiče, kteří se naučili pohlaví, se mohou rozhodnout pro potrat, aby v budoucnu otěhotněli s dítětem požadovaného pohlaví. Výjimka z tohoto pravidla je učiněna, pouze pokud jsou detekovány abnormality pohlavních chromozomů nebo genetická onemocnění spojená s pohlavím.

Pokračujte se špatnými výsledky screeningu

Pokud jsou výsledky druhého screeningu špatné, může lékař předepsat různá vyšetření s vyšším obsahem informací. Například:

 • Konzultace gynekologa s rizikem genetických patologií 1: 250 nebo 1: 360.
 • Invazivní výzkumné metody (například punkce amniotické tekutiny - amniocentéza), s poměrem MoM 1: 100 nebo více.

Pokud je během vyšetření potvrzena diagnóza a konzervativní léčba patologie není možná, pak vyvstává otázka potratu. Toto rozhodnutí přijímá manželský pár. Lékař může doporučit ukončení těhotenství, pokud je riziko vzniku genetických chorob vysoké. To znamená, že když invazivní diagnostické postupy prokázaly přítomnost patologie, když výsledek prvního a druhého screeningu není normální, atd...

Potrat není možný při druhém screeningu. Proto se obvykle provádí umělá stimulace porodu a extrakce plodu.

I když je třeba těhotenství ukončit, nezoufejte - konec konců to neznamená, že příští těhotenství bude pokračovat stejným způsobem. Existují případy, kdy páry se zdravými dětmi během následujícího těhotenství odhalí genetické abnormality plodu a přerušují jej, protože zachování takového těhotenství může mít za následek vážné sociální důsledky pro ně a pro dítě (protože často takové děti mají několikanásobné malformace vnitřních orgány a pomalý duševní vývoj).

Nebojte se druhého screeningu. V pochybných případech by však měl být pár mentálně připraven přistupovat k otázce potratů ze zdravotních důvodů zodpovědně.

Články O Neplodnosti