Hlavní Neplodnost

Jak dlouho lze krmit směs bez laktózy?

Odborníci z online trhu „Dcery a synové“ vám řeknou, jak připravit směs neobsahující laktózu, jak ji správně skladovat, představí vám sortiment léčivých přípravků v našem obchodě.

Jak podávat směs bez laktózy

Při diagnostice nedostatku laktázy se doporučuje zavést do dětské výživy směsi neobsahující laktózu - neschopnost těla rozložit mléčný cukr (laktózu). Příznaky tohoto onemocnění jsou nevolnost, průjem, bolest břicha a podváha. Děti s takovými stížnostmi jsou po dalších klinických testech převedeny na klinickou výživu směsí bez laktózy.

Podávání směsi bez laktózy novorozenému nebo dítěti by mělo být postupné, aniž by došlo k dramatické změně stravy. Obvykle začněte s minimální dávkou (30 ml první den a dvakrát 60 ml druhý den mezi hlavním jídlem). Úplně přecházejí na jídlo bez laktózy pouze po dobu 4-5 dnů. V tomto případě musíte pečlivě sledovat reakci dítěte - způsobuje nové jídlo alergie, zácpu nebo jiné nepříjemné příznaky.

Stejně jako jiné typy směsí je důležité správně připravit bez laktózy. Výrobci obalů tento proces podrobně popisují. Požadovaného terapeutického účinku lze dosáhnout pouze dodržením správné dávky a poměru vody k prášku..

Kolik mohu krmit směsí bez laktózy

Protože směs neobsahující laktózu je terapeutická, není vhodná pro dlouhodobé použití. Zpravidla se po prvním nebo druhém týdnu přijetí obnoví gastrointestinální trakt, normalizuje se stolice, zlepší se celkový stav a přidá se hmotnost dítěte. Ale odpověď na otázku, jak dlouho mohu mít směs bez laktózy, nemůže být jednoznačná.

Existuje několik možností, všechny závisí na zdravotním stavu dítěte. O tom, kolik dávat směs bez laktózy, rozhoduje odborník. Pediatr může doporučit potraviny bez laktózy pouze po dobu jednoho nebo dvou týdnů, po dobu jednoho měsíce nebo delší dobu. Možné jsou kombinované možnosti stravování - střídání směsi bez laktózy se standardní nebo kyselým mlékem. Rodiče by měli poslouchat názor lékaře a neměli experimentovat s výživou dítěte.

Přechod ze směsi bez laktózy na běžnou

Po obnovení střevní mikroflóry se podávání směsí bez laktózy zastaví. Dělají to postupně, nejprve kombinují a střídají léčivé přípravky s běžným nebo kyselým mlékem a poté je zcela nahrazují běžnými čerstvými směsmi..

Když jste přestali dávat směs neobsahující laktózu, musíte pečlivě sledovat blaho dítěte, jak jeho tělo vnímá nové jídlo. Dojde-li k negativním reakcím (nevolnost, vyrážka), upraví pediatr dětskou stravu.

zjištění

Je nemožné krmit dítě směsí bez laktózy neustále. Toto je prostředek, který je určen pro dočasné terapeutické nebo profylaktické použití. Pediatr, který zná vlastnosti těla vašeho dítěte, může správně stanovit délku krmení bez laktózy..

Jaká směs mléka bez laktózy je nejlepší pro děti, seznam nejlepších a seznam podle hodnocení

Někdy děti mají problémy s krmením a výživa je tělem špatně přijímána. To vede k odmítnutí jídla a koliky. Často je to způsobeno nedostatkem laktázy. Je to způsobeno enzymatickou nedostatečností způsobenou vrozenými a získanými faktory. Lékaři předepisují mléčné prášky bez laktózy, které vám umožní udržovat kompletní stravu a vylučovat laktózu ve všech projevech. Ale musíte vědět, která směs je vhodná pro dítě.

Složení směsí neobsahujících laktózu

Kojenecká výživa, ve které nejsou obsaženy žádné laktosové látky, je označena jako bezlaktózová, na níž je na obalu odpovídající značka.

Hlavní složkou takových směsí je protein. Jeho zdroje jsou různé. Často je izolován z mléčných výrobků, ale pak existuje riziko, že ve směsi zůstanou stopy laktózy. Pro úplné odstranění tohoto prvku se směs připravuje z kaseinátu vápenatého. Obvykle se používají od narození do roku.

V závislosti na alergenickém stavu dítěte a reakci na složky směsí může být proteinová složka odlišná. Je důležité vybrat produkt, který odpovídá charakteristikám trávicího systému dítěte.

Použitým uhlohydrátem jsou prvky škrobu, cukru a maltodextrinu. Velkou roli hraje věk dítěte a stav jeho trávicího systému.

V jakých případech se používají

Takové směsi jsou předepsány pro patologie trávicího systému. Častěji to vše:

 • nedostatek laktázy - nedostatečná produkce enzymových látek, které umožňují rozkládat a trávit složky prsu a jiných typů mléka. Někdy tento enzym zcela chybí;
 • galaktosémie - přerušený proces štěpení mléčných složek na glukózové molekuly kvůli nedostatku řady enzymů.

Pediatr připraví dietu vhodnou pro dítě, které provede vyšetření a provede diagnózu. Vybírá nejoptimálnější složení směsi, které vylučuje nepříjemné faktory a současně udržuje kompletní stravu pro rostoucí organismus.

Odchylky v barvě stolice neznamenají vždy vážná onemocnění.

Mnoho právě narozených dětí je mylně diagnostikováno s nedostatkem laktázy. Je to kvůli individuálním vlastnostem endokrinního systému, který u různých dětí začíná pracovat v plné síle v různých věcích. Nezaměňujte toto onemocnění s jinými typy poruch trávení.

Odrůdy směsí a jejich vlastnosti

Základem pro výrobu dětské výživy neobsahující laktózu jsou sójové a mléčné výrobky. Použití mléka znamená, že existuje riziko odhalení stop látek škodlivých pro děti. Takové směsi se nazývají produkt s nízkým obsahem laktózy. Rovněž vznikají směsi, které nezpůsobují alergie, ve kterých je sníženo dávkování některých prvků. Kterou směs použít, určuje pediatr.

Která směs bez laktózy je lepší?

Neexistuje jediná odpověď na otázku, která směs je lepší, protože všechny mají různá složení a jsou vhodná pro určité trávicí problémy. Proto je výběr směsi záležitostí lékaře.

Každý rodič však chce dát svému dítěti jen to nejlepší..

Níže je uveden seznam nejoblíbenějších směsí neobsahujících laktózu:

 • Bez obsahu laktózy;
 • Enfamil Lactofree;
 • Nutrilac;
 • Bellact;
 • Nutrilon bez laktózy.

Nízká laktóza

Dětská výživa s nízkým obsahem laktózy jsou produkty, v nichž jsou přítomny složky laktózy, ale v malém množství. Na obalu je zkratka „N L“. Taková výživa se používá pro terapeutické účely..

V seznamu směsí s nízkým obsahem laktózy jsou:

 • Similac nízká laktóza;
 • Bellact NL;
 • Nestabilní nízká laktóza;
 • Humana LP;
 • Humana LP + SCT;
 • Similac antireflux;
 • Similak pohodlí.

Hypoalergenní

Přírodní látky se nepoužívají k výrobě hypoalergenních přípravků. Prvky jsou vybrány tak, aby nezpůsobovaly alergické reakce. Dnes rozlišují mezi podobnou kojeneckou výživou: výrobky bez mléka, bez laktózy, upravené bílkoviny, bez lepku.

V žebříčku nejlepších jsou:

 • Nan je hypoalergenní;
 • Nutrilon je hypoalergenní;
 • Similak hypoalergenní;
 • Hypoalergenní je nestabilní;
 • Nutrilac hypoalergenní;
 • Bellact hypoalergenní.

Bez laktózy

Výrobek je vyroben z mléčných a sójových složek. Sója vám umožňuje zcela eliminovat laktózu a přitom zachovat všechny prospěšné látky a stopové prvky. Dítě dostává dobrou výživu bez zažívání.

Mezi nejoblíbenější směsi patří:

 • Nutrilon Soya;
 • Mamex neobsahuje laktózu;
 • Nutrilon bez laktózy;
 • Bez laktózy bez laktózy;
 • NAS bez laktózy.

Vlastnosti použití při nedostatku laktázy

Dětská výživa neobsahující laktózu se používá k preventivním účelům s patologií nesnášenlivosti laktózy. Hlavní složkou je glukóza. Při identifikaci příznaků nedostatku laktózy je dítě převedeno na specializovanou stravu.

Pokud je dítě kojeno, je přípravek bez laktózy podáván postupně, přičemž se mléko nahrazuje, dokud není přechod dokončen. Vyskytuje se od tří do pěti dnů. Použití kojenecké výživy bez laktózy v kombinaci s jinými výrobky je koordinováno ošetřujícím lékařem.

Předčasný porod je dalším důvodem, proč je předepsána výživa bez laktózy..

S kojením

Pokud je kojení zcela vyloučeno, použijí se prvky laktózy. Zředí se směsí mateřského mléka, po dvaceti minutách dají dítěti a potom kojí. Pokud je vyžadováno částečné použití dětské výživy neobsahující laktózu, podává se postupně. Náhradou je mléko. To se provádí za tři až pět dní. Současně se celkové množství energie udržuje na požadované úrovni..

S umělým krmením

Laktózové složky jsou povinné pro všechny kojence. Ale s nesnášenlivostí a stravitelností musí být laktóza postupně vylučována. Nahrazuje se syntetickými látkami. To vám umožní zajistit normální fungování trávicího systému dítěte.

Při používání potravin bez laktózy má dítě problémy se stolicí. V tomto případě:

 • přezkoumává se proveditelnost konzumace konkrétní dětské výživy, hledá se náhrada;
 • konzultace s pediatrem.

Se zavedením doplňkových potravin

Když novorozenec vyroste, stává se problém přidávání nových potravin do potravin relevantní. Zachování intolerance laktózy provádí vlastní úpravy. Lékaři doporučují přidávat dětskou výživu neobsahující laktózu do obilovin a jiných pokrmů. To umožní jemnější přechod na pevná jídla..

Přidávání doplňkových potravin probíhá postupně. Rodiče se ujistí, že ve stolici nejsou žádné potíže a problémy. V případě potřeby je zapojen pediatr.

Pro předčasně narozené děti

Děti předčasně narozené mají také problém s asimilací produktů obsahujících laktózu. Zároveň se nedoporučuje krmit pravidelnou stravou bez laktózy, protože výrobky doporučené pro krmení předčasně narozených dětí jsou již přizpůsobeny vlastnostem těla dítěte, které se narodilo předčasně.

Současně, laktóza, která vstupuje do těla, zrychluje tvorbu enzymatické funkce pro produkci laktázy. Proto je použití mateřského mléka v omezeném množství dokonce prospěšné. Je důležité poskytnout dítěti výživu, která je co nejblíže k přirozenému stavu, aniž by bránila nevyvinutým funkcím těla.

Správný přechod na směs bez laktózy

Přecházejí na dětskou výživu bez laktózy pouze pod dohledem pediatra. Na základě údajů z průzkumu vybere nejvhodnější produkt. V takovém případě lékař sleduje stav dítěte a v případě potřeby dává doporučení, pokud není vhodné, nahradí jídlo. Rozhodnutí přejít na výživu bez laktózy je nejčastěji učiněno před rokem.

Vedlejší účinky směsí bez laktózy

Negativní účinky při užívání přípravků neobsahujících laktózu:

 • alergie na určité složky;
 • porušení stolice;
 • při dlouhodobém používání - porucha mikroflóry.

Při použití kojenecké výživy bez laktózy nemusí být jedna ze složek vstřebávána, což vede k zažívacímu rozrušení.

Směsi bez laktózy pro novorozence: názvy dobrých směsí bez laktózy a bílkovin krav, palmového oleje, lepku

Téměř každý výrobce dětské výživy se ujistil, že ve své produktové řadě musí být přítomna směs neobsahující laktózu. Taková výživa je určena dětem, jejichž střeva nejsou schopna zvládnout vstřebávání mléčných přípravků. V tomto článku představíme čtenáře nejlepším dětským přípravkům bez laktózy.

Seznam kojenecké výživy bez laktózy

Při výběru vhodné směsi pro vaše dítě si prohlédněte seznam existujících možností.

 1. NAS neobsahuje laktózu. V této stravě je kravské mléko nahrazeno izolátem sójového proteinu. To je jeho jediný rozdíl od adaptivní směsi. Kromě toho výživa zahrnuje komplex rostlinných olejů, vitamínů různých skupin, hlavních minerálů, kyseliny linolové, uhlohydrátů. Směs získala od rodičů mnoho pozitivních recenzí. Sója však někdy může u dětí vyvolat alergickou reakci, proto ji používejte opatrně. Lze také použít k léčbě intolerance sacharózy..
 2. Nutrilak bez laktózy plus. Doporučeno pro galaktosémii (neschopnost převést galaktosu na glukózu), průjem, nedostatek laktázy, nesnášenlivost lepku. Složky obsažené ve složení dávají dítěti dostatek energie pro růst, umožňují mozku dítěte správně se vyvíjet, navazovat metabolismus, vytvářet stabilní imunitu.
 3. Celia lactofree. Syrovátková bílkovina v kombinaci s kaseinem v poměru 60 až 40 (identické s mateřským mlékem) - to je základ kojenecké výživy bez Celia. Dobře vylučuje důsledky střevní dysfunkce, které jsou nezbytné pro nedostatek laktázy. Ve složení najdete maltodextrin (zahušťovadlo), které někteří odborníci považují za škodlivé pro zdraví dítěte.
 4. Bez laktózy. Vyrobeno z odstředěného kravského mléka. Vhodné pro děti s intolerancí mléčného cukru od narození do 6 měsíců. Pozitivním bodem je nízká cena a poměrně dobrá kvalita. Složení mléčné směsi je vyvážené, výrobci se ujistili, že vše potřebné pro úplnou tvorbu látky vstupuje do těla dítěte. Rodiče považují karton za nevýhodu.
 5. Enfamil Lactofree. Strava obsahuje vysoký obsah kaseinu, ale dostatečné množství mastných kyselin, díky čemuž je docela podobná mateřskému mléku. Je vytvořen na základě glukózového sirupu, který je tělo dítěte snadno absorbováno. Vhodné pro děti, které trpí zácpou nebo střevními poruchami. Mléčná bílkovina, která je součástí směsi, může u dětí s intolerancí vyvolat alergickou reakci.
 6. Mamex laktofree. Směs může být použita k zabránění porušení trávicího traktu u kojenců. Není však vhodný pro krmení kojenců alergických na bílkoviny kravského mléka. Mastné kyseliny jsou zastoupeny Omega-3, 6 a 9. Bohužel v Rusku je velmi obtížné najít je v maloobchodě.

Seznam směsí bílkovin bez laktózy a kravského proteinu

Podobné směsi se vyrábějí na základě izolátu sójového proteinu, kaseinových hydrolyzátů.

 • Nutrilak Soy. Je určen pro stravu dětí od narození. Další aminokyseliny umožňují výrobci zvýšit biologickou hodnotu této potraviny. Obsahuje všechny nezbytné živiny pro zdravý vývoj dítěte.
 • Nutrilon Premium bez laktózy. Dobrá terapeutická směs, která zcela zastavuje projev nedostatku laktázy u kojenců. Laktóza je nahrazena glukózovým sirupem, který se snadno vstřebává trávicím systémem novorozence. Obsahuje všechny potřebné živiny pro plný vývoj dítěte. Pokud je dítěti diagnostikována deficience primární laktázy, může mu taková výživa krmit neustále, a pokud je sekundární, pak pouze do vymizení projevů nemoci. Úspěšné řešení alergií na bílkoviny krav.
 • Nutrilon Soy. Vhodné pro děti po šesti měsících. Zákazníci oceňují dobrý vkus a ne příliš vysoké náklady na směsi. Obsahuje palmový olej.
 • Babiččina Lukaško bez laktózy. Výrobek má vynikající vyvážené složení, má všechny potřebné živiny pro plný vývoj dítěte. Francouzská kvalita za nízkou cenu - to jsou hlavní výhody směsi. Úspěšně se vyrovná s příznaky galaktosémie.
 • Frisosoy. To může být zavedeno do stravy od narození, vhodné pro každodenní krmení. Nukleotidy, aminokyseliny a mastné kyseliny podporují správnou tvorbu dítěte. Produkt, Frisosa, byl bohužel ukončen, byl nahrazen Friso Gold Pep.
 • Nutrigen je bez bílkovin. Pokud dětská nesnášenlivost laktózy přetrvává i po roce, měl by přejít na ruskou výživu společnosti Nutrigen. Jedná se o směs rostlinných olejů, uhlohydrátů, minerálů a vitamínů, které jsou celkem dobře vyvážené. Může vařit mléko bez bílkovin a laktózy, přidávat do jiných jídel. Mohou ho konzumovat i dospělí s typickou odchylkou ve zdraví. Jídlo je obtížné najít na prodej a má vysoké náklady.

Seznam bezlaktózových směsí bez oleje

V tomto seznamu směsí bez škodlivého palmového oleje ve složení.

 • Similac je nízká laktóza. Předepisuje se poté, co dítě trpí gastroenteritidou nebo trpí průjmem. Kromě toho je indikován u dětí s nesnášenlivostí laktózy. Vyrábí se na bázi syrovátkového bílkovinného koncentrátu s přídavkem rostlinných olejů, minerálů a vitamínů. Některé děti mohou být alergické na kasein, který je součástí tohoto jídla..
 • Humana Lactofree. Vyrábí se na základě zpracovaného sójového proteinu. Lékaři doporučují dětem s alergickou reakcí na bílkoviny kravského mléka, lepek. Jídlo nelze použít jako jediné, ale mohou krmit alergické děti.
 • Nízká laktóza je nestabilní. Směs nízké laktózy je indikována pro korekci intolerance laktózy u dětí. Je dobře tráven, umožňuje střevům malého dítěte, aby se po utrpení rychle vrátil do normálu.

Seznam bezlepkových dětských bezlaktózových směsí

 • FrisoPep. Je dokonale vstřebáván tělem dítěte, zmírňuje příznaky celiakie (nesnášenlivost lepku). Jeho neustálé používání může vyvolat změnu stolice. Navíc, ne všechny děti si ji užívají kvůli hořké chuti..
 • Humana HN. Terapeutická hypoalergenní výživa, která pomáhá snižovat průjem, posiluje imunitu, zlepšuje trávicí trakt dítěte.

Některé z výše uvedených směsí je zakázáno zavádět do stravy bez souhlasu pediatra, protože jsou terapeutické, neupravené.

Směs bez laktózy pro novorozence

V článku budeme hovořit o dětské výživě bez laktózy. Pediatrové to předepisují ze zdravotních důvodů. Dozvíte se - v jakých případech se používá směs neobsahující laktózu a proč je užitečné mít ji i v domě, kde je zdravé dítě.

Směs neobsahující laktózu je spasením nedostatku laktázy a rotaviru

Laktóza je mléčný cukr. Nebo uhlohydrát, který se nachází ve zvířecím mléku. Podílí se na asimilaci vitamínů a vápníku, je živnou půdou pro prospěšné bakterie ve střevech. Laktóza - hlavní zdroj energie pro novorozence.

Laktáza je enzym, který je produkován ve střevech dítěte a pomáhá vstřebávat laktózu. Někdy není tento enzym dostatečně formován. Pak se laktóza úplně nerozloží. To vede k nadýmání, průjmu a úzkosti dítěte.

Pediatrové diagnostikují deficit laktázy.

Je důležité vědět, že nedostatek laktázy je vrozený - je to velmi vzácné dědičné onemocnění. Ohroženi jsou děti, jejichž nejbližší rodina trpí nesnášenlivostí laktózy. Vědí to, rodiče musí být ostražití.

Častěji je nedostatek laktázy - získaný - v důsledku nemoci v minulosti nebo z jiných příčin. Její příznaky zmizí po léčbě a odstranění příčiny. A opět můžete dát dětským mléčným výrobkům.

Kojenci, kteří jsou na umělém a někdy kojícím, jsou dočasně nebo před přechodem na potravu pro dospělé převedeni na bezlaktózové nebo nízkotučné krmivo..

Pokud je předepsána směs neobsahující laktózu

Na rozdíl od směsi s nízkým obsahem laktózy, která se doporučuje pro dočasný nedostatek laktázy, se výživa bez laktózy používá v případě vážných zdravotních problémů. Jedná se o vrozenou deficienci laktázy - galaktosémii nebo rotavirovou infekci.

Směs bez laktózy s rotavirem

Děti, které jsou kojeny a dostávají rotavirus, musí přejít na dietu neobsahující laktózu. U rotavirové infekce mléčné výrobky zhoršují příznaky choroby, a proto je zakázáno.

Pokud je vaše dítě umělá osoba, zásobte se v nouzi na sklenici sojové směsi. Nakonec, s střevní infekcí, poslední věc, kterou chcete udělat, je ztrácet čas hledáním jídla pro dítě. A pokud se vám to nebude hodit, vařte na něm kaši, když vyroste.

Příroda se starala o děti, které dostávají mámino mléko. Obsahuje imunoglobuliny a další látky, které usnadňují průběh nemoci..

Pediatrové proto doporučuje nepřerušovat kojení během rotaviry..

Bez laktózy - což je lepší

Maminky se někdy obávají - může výživa bez laktózy poskytnout dítěti všechny potřebné látky. Není pochyb o tom, že směs neobsahující laktózu, jako každá jiná, je kompletní kojeneckou výživou. Nakonec je tento problém pod kontrolou státu. Činnosti související s výrobou dětské výživy podléhají povinné certifikaci.

Směsi bez laktózy jsou dvou typů: na rostlinném proteinu, například sóji nebo hypoalergenní.

Pokud dítě není alergické na sóju, je lepší použít sóju.

A co znamená hypoalergenní směs? To znamená, že nemohou způsobit alergie. Všechny komponenty jsou vybírány tak, aby byly absorbovány tělem. Hypoalergenní směsi nebo hydrolyzáty jsou produktem, kde se proteiny částečně štěpí a lépe absorbují. Hydrolyzáty se však předepisují v nejtěžších případech. Jsou hořké a děti se zdráhají je jíst..

Pokud neexistují žádné závažné náznaky, nespěchejte s přenosem dítěte na hypoalergenní dietu.

V linii izraelské kojenecké výživy Materna existují 2 typy sójových směsí a jedna nízk laktóza:

Extra pohodlí pro péči o matku - nízká laktóza

Materna Soy Ageless - na sójových bílkovinách pro kojence od narození;

Materna Soy 0+ a 12+ - sojová výživa se zlepšeným složením, přizpůsobená věkovým charakteristikám novorozenců a kojenců od roku.

Zavolejte nám a pediatrička Materna na bezplatné konzultaci pomůže určit, jaké jídlo vaše dítě potřebuje..

Veškerá dětská výživa Materna se vyrábí bez palmového oleje, bez cukru a bez GMO.

Jak přenést dítě do směsi neobsahující laktózu

Vzorec přechodu závisí na příčině. Pokud přenášíte dítě na dietu neobsahující mléčné výrobky v důsledku rotaviru, musíte současně vyměnit jídlo. Stačí vyměnit jídlo za sóju. Dítě může mít čas zvyknout si na nový produkt. Ale to je méně zlé, než pokračovat v dojení..

Pokud je plánován přechod na výživu sóji, doporučujeme ji zavést podle našeho schématu.

Reakce na směs neobsahující laktózu

Když přenášíte dítě na jiné jídlo, sledujte jeho reakci. Pokud byla sója vybrána jako směs neobsahující laktózu a vznikla nežádoucí reakce, měla by být vyloučena alergie na sóju. Za tímto účelem proveďte krevní test a vyhledejte lékaře.

Materna Shop je jediný internetový obchod, který funguje od roku 2016
prodává dětskou výživu Materna ze skladu v Moskvě.

Rassadina Zinaida Vladimirovna, pediatr

Dieta neobsahující laktózu pro kojící matky a děti

U kojenců s nedostatkem laktázy a jejich kojících matek se používá dieta neobsahující laktózu. Protože při kojení tenké střevo dítěte nezvládne proces rozkladu laktózy. Sacharidy, které nejsou ošetřeny enzymem a vstupují do části tlustého střeva, se stávají patogenní flórou po celý život škodlivých mikroorganismů, které způsobují intenzivní průjem a nadýmání. V takových případech přirozeně děti špatně přibývají na váze, trpí dehydratací a vyznačují se zvýšenou nervozitou. To jsou velmi nebezpečné příznaky pro kojence..

Podstata stravy

Pokud má dítě nesnášenlivost mléka, měly by matky věnovat pozornost bezlaktózové stravě po dobu nejméně prvních šesti měsíců života dítěte.

Alternativou k mléku v tomto případě jsou sójové náhražky mléčných výrobků, kterých je nyní tolik, tvaroh, protože v nich je výrazně snížena koncentrace mléčného cukru. A tyto výrobky mohou být konzumovány v malém množství. V omezeném množství můžete vyzkoušet mléčné výrobky a přísně sledovat reakci dítěte na každé krmení..

V případech, kdy existuje podezření na nedostatek laktózy u dítěte, je nutné provést speciální vyšetření. Po potvrzení diagnózy se zavádí speciální dieta neobsahující laktózu, která zcela nebo v omezeném množství nahrazuje látky obsahující mléčné bílkoviny. Zůstává jen malý seznam kyselého mléka, složek tvarohu, sýrů a nízkokalorického másla.

Takové řešení je dobré pouze v případě zralých lidí a dospívajících. Kojenci, kteří krmí laktózu, jsou nuceni užívat speciální přípravky pro přípravu laktózy (laktosar, laktáza, dětská laktáza). Tyto přísady se zavádějí do mechanicky vylučovaného mateřského mléka a pomáhají rozpouštět laktózu bez změny složení. Pokud příznaky z takového mléka přetrvávají, pro krmení dítěte se používají speciální směsi neobsahující laktózu.

Praktikuje se vylučování mateřského mléka z prvního proudu (35-40 ml). Dodává se s malým procentem tuku, takže k fermentaci nedochází v tenkém střevě, mléko vstupuje do tlustého střeva, kde se tvoří plyny a fermentace. Druhý tok mléka je již s větším podílem tuku a je úspěšně zpracován gastrointestinálním traktem.

Zakázané produkty

V každém případě je kojící matce předepsána dieta bez mléčných výrobků. Nemůžete použít a doporučit omezení:

 • Mléko živočišného původu;
 • Výrobky z kravského a kozího mléka;
 • Sérum živočišného původu;
 • Klobásy;
 • Masové bujóny;
 • Ořechy
 • Čokoláda a její deriváty;
 • Hořčičné a hořčičné omáčky, majonézové omáčky.

Vydávání ze stravy podléhá všem pikantním, mastným, sladkým. Výjimkou jsou máslo a tvaroh, protože mají velmi malé množství laktózy.

Povolené produkty

U bezmléčné stravy musíte kontrolovat obsah vápníku v těle matky. Nezapomeňte do jídla zahrnout:

Tato jídla mají vysoký obsah vápníku. Taková přísná strava bude muset být dodržována během prvních šesti měsíců života dítěte při kojení, potom je gastrointestinální trakt dítěte nejčastěji normalizován. Spotřeba laktózy (mléko a mléčné výrobky) však bude muset být v budoucnosti kontrolována.

 • Všechny cereálie se vaří na vodě.
 • Soubor obilovin je omezen ovesné vločky, pohanky, rýže.
 • Používá se při krmení netučného ptačího masa, ryb libových odrůd.
 • Na druhém masovém vývaru lze připravit první chody.
 • Zelenina se konzumuje hlavně v zelené. Jsou dobří při výrobě různých bramborových šťáv, džusů.
 • Používání luštěnin by mělo být omezeno, a to i přesto, že neobsahují laktózu. Oni sami způsobují nadýmání..
 • Mnoho druhů ořechů může být jeden, ale v omezeném množství, sledovat reakci dítěte.
 • Vařená vejce bez bílkovin jsou nejlepší..
 • Sada ovoce je také omezena na jablko, hruška.
 • Z angreštů a rybízu.
 • Díky dietě bez laktózy, sójovým výrobkům, kokosovému, sójovému, mandlovému rostlinnému mléku, pšeničnému chlebu, crackerům dokonale diverzifikují nabídku..

Při prvním uvádění nových produktů do nabídky je třeba pečlivě sledovat reakci dítěte na konkrétní produkt. Nepřidávejte více než jeden nový produkt do jednoho jídla, abyste jasně kontrolovali tělesné reakce.

Příklad menu

Dieta neobsahující mléko pro děti sestává, jak bylo uvedeno výše, založená na použití různých obilovin a zeleniny vařených ve vícekojičkách ve vlastní šťávě. V souladu s tím je menu vyvíjeno velmi rozmanité. Zde je zkušební nabídka pro dny v týdnu.

pondělí

 • Snídaně: vařená rýže se sušenými meruňkami, vařené vejce, celerový koktejl;
 • Druhé jídlo: máta peprná, magnát;
 • Oběd: šťovík boršč, dušená pollock, squashový kaviár, džus;
 • Občerstvení: švestky;
 • Večeře: Pohanka, krůta ve vlastní šťávě, kompot.

úterý

 • Snídaně: pečená dýně s jablky, džusem;
 • Druhá snídaně: sójová omeleta, kompot;
 • Oběd: šťouchaná polévka squash, mrkev zrazy, vařená telecí maso, čaj;
 • Občerstvení: angrešt;
 • Večeře: bulgur, čaj s balzamem citronu:;
 • V noci: želé.

středa

 • Snídaně: rýže se sušenými meruňkami;
 • Druhá snídaně: sušenky, brusinková želé;
 • Oběd: cuketová polévka, dušené telecí maso, ovesná kaše, okurkový salát s cibulkou a bylinkami, kompot;
 • Občerstvení: míchaná vejce s brokolicí, zelený čaj;
 • Večeře: vařený telecí salát s chřestem a olivami, mátový čaj.

Bylinné čaje jsou skvělou náhradou kávy, mléka a jiných nápojů nevhodných pro stravování. Po konzultaci s lékařem - odborníkem na výživu si můžete vybrat nejvhodnější poplatky. Mnoho rostlinných přípravků může být neocenitelných při krmení dítěte, protože ovlivňuje laktaci a kvalitu mateřského mléka u žen. A navíc přinese prevenci různých nachlazení bez chemických léků..

Podobná strava se také úspěšně používá pro hubnutí kojících matek, které po těhotenství podstoupí regenerační proces. Vyvážená strava vám pomůže rychle a bezbolestně se formovat po těhotenství a porodu.

Recepty

Nyní můžete hovořit o nejběžnějších a nejoblíbenějších receptech na stravu bez laktózy (bez mléka). Na základě tak malého seznamu je vidět, jak různorodý může být poměr..

Kissel

 • Škrob 2 L;
 • 1 litr vody;
 • Půl sklenice cukru;
 • Jablka, angrešt, jiné ovoce nebo bobule.

Základem pro výrobu želé je vždy škrob. A množství tohoto prášku vám vždy umožní měnit, jaké jídlo dostanete: pěna, pití nebo dezert.

Tato technologie je jednoduchá. Cook berry kompot. Zřeďte škrob ve sklenici studené vody a tento roztok nalijte do vývaru z bobuloviny intenzivně narušující rovnoměrnost nápoje. Kissel má uklidňující účinek na stěny žaludku a střev díky své tažnosti a současně dobře nasycuje tělo. Proto je velmi užitečné vzít si ji na večeři. Nezpůsobí nadýmání a tvorbu plynu. Množství cukru může být nastaveno nezávisle..

Mrkev kastrol

Na základě krupice můžete vytvořit mnoho variací pro zákusky, které diverzifikují výživu kojící matky.

 • Vejce 1 ks;
 • Krupice 1 lžíce;
 • Cukr 0,5 lžíce;
 • Mrkev 200 g;
 • Skořice, ořechy podle chuti.

Mrkev musí být nastrouhána velmi jemně, ale ne v ovesné kaši. Poté přidejte cukr, krupici, vejce, skořici a jemně drcené ořechy. Smíchejte a vyplňte formu promazanou rostlinným olejem. Pečeme asi hodinu. Tento skvělý dezert má také přísný režim krmení, kde musí být mléko vyloučeno..

Bulgur Cupcakes

 • 2 vejce;
 • Sklenici sojového mléka;
 • 3 polévkové lžíce rostlinného oleje;
 • 1 šálek cukru;
 • 1,5 šálků jemně rozemletého bulguru;
 • Slakovaný ocet;
 • Tymián;
 • Celozrnná mouka.

Porazte vejce s cukrem v silné pěně. Chlazený bulgur s mlékem, tymiánem a dalšími přísadami je dobře promíchán. Do této směsi se již přidává mouka a také se mísí. Těsto není příliš těsné. Ve formách, naolejovaných, položte těsto, aniž byste ho naplnili na vrchol. Pečte v troubě po dobu 35-45 minut.

Bulgur s cuketou a lilkem

 • Sladká paprika;
 • Cuketa squash;
 • Lilek;
 • Bulgur;
 • Rostlinný tuk;
 • Šalotka;
 • Petržel;
 • Sůl, pepř podle chuti.

Pepř pečený, lilek a cuketa, nakrájený na malé kostky, přidejte k odstranění hořkosti, poté smažte v rostlinném oleji, dokud nebude měkký.

Bulgur se páří, dokud není připraven. Poté se všechny ingredience jemně promíchají s kořením a jemně nasekanými bylinkami. Nebyl přidán žádný olej. Tento salát se podává také teplý. Recept na tento salát adekvátně nahrazuje hlavní jídla v dietní nabídce kalorií. Bulgur je zrno pšenice ve stadiu "mléčné" zralosti, zbavené nečistot, omyté a několikrát usušené. Vlákno ve velkém množství ho činí téměř nepostradatelným ve stravě..

Cuketa pyré

Následující recept je velmi vhodný pro krmení dítěte trpícího nedostatkem enzymu laktázy. Skládá se výhradně ze zeleniny. Říkejte tomu bramborová kaše nebo kaviár a podstata se nezmění. Děti si toto jídlo obvykle užívají s radostí..

Cuketa by měla být loupána, nakrájena na malé kostky a dušená, dokud nezměkne při nízkém žáru. Poté přidejte sůl, cukr a trochu kyseliny citronové. Perfektní jako příloha pro druhý chod k obědu. Pokud neexistují kontraindikace a jako dezert, zvýšíte-li množství cukru nebo do receptury zavedete jablko. Podávejte toto jídlo lépe zdobené petrželkou. Tato jednoduchá technologie vaření je použitelná pro téměř všechny zeleniny a kořenové plodiny nevyloučené ze stravy..

Čočková polévka

Nesmíme zapomenout na první jídla. Jediným trikem je, že při vaření polévek použijete druhý vývar. To znamená, kuře bez kůže, nikoli mastné hovězí maso nebo králík, vaříte a vypustíte první mastný vývar. Poté znovu naplňte čistou vodou a znovu vařte. A tento vývar se bude jmenovat druhý a používá se také při výrobě prvních kurzů výživy.

 • Čočková krupice nebo celá zrna 100 gramů;
 • Koriandr, kopr, petržel parta;
 • Kurkuma je třetina lžičky;
 • Rostlinný olej 2 polévkové lžíce;
 • Mrkev.

Čočka se vaří na sekundárním vývaru od libového hovězího masa do měkké, poté se do malých kostek zavádí mrkev, pasážovaná v rostlinném oleji. Přidejte koření a naše dietní čočková polévka je připravena.

Skvěle se hodí pro krmení dětí, domácí šťouchané zeleniny a ovoce. Chcete-li to provést, musíte nejprve produkty uhasit uvedeným způsobem a potom směs promíchat peřím. Nebo okamžitě nakrájejte syrovou zeleninu nebo ovoce a poté je zahřejte. Obě metody jsou dobré pro výrobu bramborové kaše..

Vidíme tedy, že výživa dietou bez laktózy může a měla by být rozmanitá a výživná strava. Je nutné ukázat malou představivost a vynalézavost. A trochu se vzdálte od standardního, známého jídla. A samozřejmě nezapomeňte na seznam zakázaných nebo omezených produktů.

Dětská výživa bez laktózy

Pokud jsou zapotřebí směsi bez laktózy?

V případě jeho absence je lidské mléko nebo směsi umělého mléka důležitou součástí stravy dětí prvního roku života, obsahují nezbytné bílkoviny, tuky, uhlohydráty, vitamíny a minerály, aby byl zajištěn odpovídající růst a vývoj dítěte..

Laktóza je hlavní uhlohydrát mateřského mléka a kojenecké výživy, které se vyrábějí na základě mléka. Pro trávení laktózy potřebuje střevo enzym - laktázu, obvykle se vyrábí v gastrointestinálním traktu.

Pokud enzym laktáza u dítěte nestačí, vede to k nedostatku laktázy. Podívejme se, proč se to děje.?

 • Vrozený deficit laktázy - primární deficit laktázy, charakterizovaný vrozeným deficitem enzymu laktázy, je zpravidla dědičný.
 • Nedostatek sekundární laktázy - často se vyskytuje u dětí prvního roku života, z důvodu nedostatečného fungování enzymu laktázy, zpravidla se stává nezralostí gastrointestinálního traktu, u předčasně narozených dětí nebo se střevními infekcemi s průjmem, u dětí prvního roku života. Sekundární deficit laktázy nastává po úpravě stravy dítěte a jako orgánů ve formě gastrointestinálního traktu.
 • Galaktosémie je vzácné dědičné onemocnění, při kterém je narušena práce enzymů zodpovědných za další trávení sacharidů laktózy..

Správně organizovaná dietní terapie je jednou z hlavních metod léčby nedostatku laktázy, sekundární i vrozené. Zpravidla se dítěti podávají umělé výživy dětem bez laktózy a jakýkoli druh mléka a mléčných výrobků, jakož i výrobky a jídla, která je obsahují, jsou z dětské výživy vyloučeny. U kojených dětí je matce předepsána dietní terapie.

Vysoce přizpůsobené kojenecké výživy bez laktózy lze použít od narození a během prvního roku života. Místo mléčného cukru - laktózy je uhlohydrátová složka těchto směsí reprezentována derivátem glukózy - dextrinmaltózy. Kojenecká výživa neobsahující laktózu by měla obsahovat všechny potřebné živiny, aby dítě mohlo růst a správně se vyvíjet.

Co Nutrilak nabízí?

V Nutrilak Premium byla laktóza neobsahující laktózu nahrazena glukózovým sirupem a maltodextrinem, které se snadno vstřebávají a pomáhají normalizovat funkci gastrointestinálního traktu, pozitivně ovlivňují střevní mikrobiocenózu, což je zvláště důležité během a po střevní infekci.

Vysoce kvalitní mléčná bílkovina a mléčný tuk jako součást výživy pro novorozence Nutrilak Premium bez laktózy. Bezlaktózové složení přibližuje složení aminokyselin a tuků směsi mateřskému mléku, přispívá k jeho snadné absorpci a trávení a zabraňuje zácpě..

Nutrilak Premium bez laktózy neobsahuje palmový a řepkový olej, je snadno štěpitelný a dobře snášen v případě nedostatku laktázy a je doporučován jak v případě omezení laktózy (nedostatek sekundární laktázy v případě nedostatečné enzymatické funkce při tvorbě orgánů gastrointestinálního traktu, střevních infekcí) a jeho úplné vyloučení ze stravy (vrozený deficit laktázy a galaktosémie).

Směsi bez laktózy - co to je, složení, když je předepsáno

Směsi bez laktózy jsou speciální druh dětské výživy. Jedná se o lék, který je předepisován dětem až do roku, kdy jsou diagnostikovány intolerancí na laktózu..

Přečtěte si o intoleranci laktózy nebo deficienci laktázy zde..

Tyto směsi jsou druhem dětské výživy spolu s upravenými směsmi v mléce krav a koz, směsí v sóji atd..

Co jsou směsi bez laktózy

Z názvu je zřejmé, že směsi neobsahující laktózu pro kojence jsou takové, které neobsahují uhlohydrát laktózy, jednu ze složek mléka.

Prakticky každý výrobce dětské výživy má ve své sestavě směs bez laktosy, na balení obvykle píše „BL“ (bez laktózy) nebo „LF“ (bez laktózy).

Nejoblíbenějšími výrobci těchto směsí na ruském trhu jsou společnosti jako Nan, Nutrilak, Nutrilon, Bellakt, Babushkino Lukoshko, Celia. Přečtěte si více o výrobcích směsí bez laktózy zde..

Jaký je obsah laktózy v těchto směsích? Výživa je považována za prostou laktosy, pokud buď nemá laktózu a její stopu, nebo nejde o více než jednu desetinu gramu na litr hotového jídla..

Stopy laktózy mohou být ve směsi na bázi syrovátkového proteinu nebo albuminu. Jeho směs vůbec neobsahuje kaseinát vápenatý.

Existují také směsi založené na hydrolyzovaném kaseinovém proteinu, sójovém izolátu nebo dokonce speciální směsi aminokyselin - používají se k léčbě nedostatku laktázy, pokud to bylo důsledkem například galaktosémie..

Složení směsí neobsahujících laktózu

Směsi bez laktózy, jejichž složení se příliš neliší od upravené výživy, jsou terapeutické, nelze je vybrat jako hlavní výživu dítěte..

Hlavní rozdíl ve složení těchto směsí spočívá právě v nepřítomnosti takového zdroje sacharidů, jako je laktóza. Ale protože laktóza je velmi důležitá pro růst a vývoj dětského těla, jednoduše se bez ní neobejdete, potom se směs bez laktózy obvykle podává dítěti spolu s jakoukoli další kojeneckou výživou..

Co v takových směsích působí jako náhrada laktózy?

Může to být sójový izolát, hydrolyzovaný protein, glukóza, sacharóza, jakož i směs specifických aminokyselin.

Směsi na sójovém proteinu vůbec neobsahují laktózu, ve zbytku je malé procento jeho zbytkové stopy.

Zároveň je toto jídlo mimořádně bohaté na vitamíny a minerály a směsi kozího mléka jsou podle rodičů absorbovány ještě lépe než směsi v kravském mléce.

Obsah kaseinu v takových směsích ponechává 40%, s výjimkou několika druhů, u kterých je kasein mnohem více než 40%, takové směsi se nazývají kasein.

V uvažovaných směsích je zpravidla zdrojem uhlohydrátů maltodextrin (dextrinmaltóza) místo laktózy, tukový komplex zahrnuje palmový olej.

Důležitou součástí každé dětské výživy jsou pro a prebiotika. Ve směsích bez laktózy tedy neexistují žádná prebiotika a probiotika nejsou přítomna všude.

Jinak se tyto směsi z hlediska obsahu užitečných mikroelementů, vitamínů a minerálů neliší od upravených směsí..

Pokud jsou předepsány směsi neobsahující laktózu

O výživě krmiv bez laktózy je třeba vědět dvě věci:

 • Rodiče by se sami neměli rozhodnout o přechodu na toto jídlo, protože mohou nesprávně interpretovat příznaky nedostatku laktázy, protože jsou tak podobné příznakům jiného podobného onemocnění - alergie na bílkoviny kravského mléka.
 • Směs je předepsána lékařem po prohlídce dítěte nebo absolvování některých testů a diagnostikování konkrétní nemoci u něj. Před předepsáním takové směsi bude každý pediatr nejprve předepsat dětským přípravkům enzym laktázy. Podrobný přehled těchto léčiv, jejich vlastnosti a rozdíly jsou uvedeny zde..

Pokud je tedy předepsána směs neobsahující laktózu?

Pediatr může předepsat dietu s touto dietou pro dítě, které má příznaky nedostatku primární nebo sekundární laktázy (více informací zde).

Někdy je toto jídlo předepsáno pro děti s galaktosémií..

Konkrétně kojenecká výživa neobsahující laktózu, tj. Směs s nulovým obsahem laktózy, je „nevhodná“ pro stálé krmení dítěte. Musí být smíchán v poměru s konvenčními přizpůsobenými směsmi, které dítě jedlo před tím, než mu byla diagnostikována deficience laktázy.

Proč není možné krmit dítě pouze směsí bez laktózy?

Protože laktóza, složka, která je špatně absorbována tělem dítěte s nedostatkem laktázy, je velmi důležitá pro vývoj a růst dítěte. Měl by být v dětské stravě. Přesto je absorbován v malém množství, takže nemůže být zcela vyloučen z výživy. Smícháním směsi bez laktózy s běžnou směsí jednoduše snížíte množství laktózy na jednu porci a stane se přesně takovou, jakou dokáže tělo dítěte zpracovat..

Stojí za zmínku, že strava s touto směsí je vždy dočasná, stejně jako onemocnění „nedostatek laktázy“ (velmi vzácné, ale stále se stává, že přetrvává po celý život). Účelem stravování dítěte směsí bez laktózy je zmírnit příznaky průběhu nemoci, takže se musíte čas od času vrátit k „normálnímu“ jídlu a zkontrolovat, zda má dítě nějaké příznaky nedostatku laktázy..

V jakém poměru smíchat směs neobsahující laktózu s obvyklou, jak dlouho a jak přísně dodržovat dietu a kdy ji zrušit - to vše by měl říci pediatr.

Vlastnosti krmení dítěte směsí bez laktózy:

 • Pokud se dítě narodilo předčasně a během prvních dnů života mu byla stanovena diagnóza „nedostatku laktázy“, nemusí takovou rodinu krmit. Pro tyto děti již byly vyvinuty speciální směsi s nízkým obsahem laktózy s vysokým obsahem vitamínů a vše potřebné pro předčasně narozené dítě. Balení s tímto druhem jídla mají obvykle předponu „pre-“.
 • Pokud je dítě mateřské mléko, je velmi nežádoucí podávat mu směs bez laktózy. V tomto případě se léky s enzymem laktáza používají k eliminaci příznaků nedostatku laktázy..
 • Pokud je dítě umělá osoba, je přijatelné použít směsi s nízkým obsahem laktózy, nikoli směsi bez laktózy. Nebo je smíchejte s obyčejnými, jak jsme psali výše.
 • Pokud již dítě dospělo a je doplňkové, měla by se ovesná kaše vařit nebo chovat na směsi neobsahující laktózu, nikoli na mléko. Po 6 měsících se můžete pokusit dát svému dítěti jídla s nízkým obsahem laktózy, jako je tvaroh, máslo a zkontrolovat reakci jeho těla. Po šesti měsících již mohou příznaky nedostatku laktázy zmizet.

Vedlejší účinky směsí bez laktózy

Nevýhody nebo nevýhody směsí bez laktózy se projevují projevem jejich vedlejších účinků:

 • Směsi na bázi izolátu sójového proteinu nemusí být pro dítě vhodné a způsobují alergie na sójový a sójový protein.
 • Příliš rychlé zavedení do dětské výživy může způsobit zácpu.
 • Příliš dlouhé krmení těmito jídly narušuje zažívací trakt, který se projevuje plynatostí, plynem, kolikou, zácpou a průjmem, dysbiózou, změnou stolice, nadýmáním.

Jak přenést dítě do směsi neobsahující laktózu

Obvykle je možné přenést dítě do směsi bez laktózy během 5-7 dnů.

Den 1: Do každé krmení musíte přidat 30 ml nové směsi..

Den 2 a 3: Do všech dvou krmiv již přidejte 60 ml směsi neobsahující laktózu.

Den 4 a 5: Při jakémkoli dvou krmení musíte dítě krmit pouze směsí neobsahující laktózu.

Jedná se o přibližný „harmonogram“ přechodu na novou stravu, pediatr vám obecně řekne, jak toho nejlépe dosáhnout, a předepíše potřebné proporce pro ředění směsí.

Dítě se může zdráhat přejít na směs neobsahující laktózu, odmítnout jídlo nebo být vrtošivý. Je to proto, že toto jídlo není tak chutné a sladké jako upravené směsi, ve kterých je laktóza, která zase dává potravině sladkou chuť.

Bez ohledu na to, jak moc chcete, nemůžete se pokusit přenést dítě do nové stravy příliš rychle, například do 1-2 dnů. Takový rychlý přechod může způsobit zácpu.

Rovněž se nedoporučuje narušovat rozvrh krmení nebo měnit dávkování předepsané lékařem.

Jedná se hlavně o popis směsí bez laktózy, jejich složení, plusy a mínusy.

Směsi bez laktózy pro děti - seznam a analýza složení

Směsi bez laktózy vyrábí téměř každý hlavní výrobce dětské výživy. Pokud je produkt bez laktózy, je obsah mléčného cukru v něm téměř nulový. Proč jsou potřeba a co jsou zač?

V jakých případech se používají

Směsi bez laktózy nebo s nízkým obsahem mléčného cukru jsou předepsány pro děti krmené přípravkem, které mají příznaky nedostatku laktázy. Protože enzymatická aktivita často klesá jen částečně, není nutné na ně úplně přecházet. Přizpůsobenou směs a laktózu můžete smíchat pro jednu porci, jejíž množství je individuálně vybráno.

Indikace k použití je sekundární forma intolerance laktózy způsobená střevními chorobami. Například, když má dítě střevní infekci, může být dítě po jmenování pediatrem zcela převedeno na směs neobsahující laktózu. Jakmile je dítě uzdraveno, měla by se obvyklá mléčná směs postupně vrátit do své stravy..

Předčasně narozené děti, které mají často přechodný nedostatek laktázy, jsou krmeny potravou určenou speciálně pro děti narozené předčasně. Má méně laktózy než obvykle.

Směsi bez laktózy se také používají jako základ pro přípravu obilovin a bramborové kaše při zavádění doplňkových potravin dětem s nedostatkem laktázy..

Je nutné zcela vyloučit laktózu pouze s vrozenou formou onemocnění, což je velmi vzácné. U většiny dětí je deficit laktázy představován přechodnou formou, ve které je enzymatická aktivita snížena pouze dočasně.

Laktóza je velmi důležitá pro vývoj střevní mikroflóry a pro nervový systém dítěte. Kromě toho v mateřském mléce existuje mnoho dalších složek, které jsou velmi cenné pro drobky..

Nejlepší způsob, jak kojení dětí používat laktázu.

Dr. Komarovsky v jedné ze svých odpovědí na téma nedostatku laktázy vyjádřil názor, že tato diagnóza je často prováděna neoprávněně, aby se zvýšil prodej směsí s nízkým obsahem laktózy. Doporučení lékařů pro mladé matky, aby přestaly kojit a dávaly je dětem, jsou příliš častá. Jakmile si matka stěžuje, že dítě má zpěněnou zelenkavou stolici, pediatr okamžitě začne mít podezření na nesnášenlivost laktózy a předepisuje směs bez tohoto uhlohydrátu. Ve skutečnosti se s větší pravděpodobností setkávají s funkční formou selhání..

Funkce

Směsi bez laktózy jsou léčebnou kojeneckou výživou, proto by je měl předepisovat lékař. Nestojí to za to, abyste se sami rozhodli, zda jim dáte drobky. Laktóza je nesmírně důležitá pro tělo dítěte a neodůvodněné krmení drobků produktem neobsahujícím laktózu může poškodit zdraví dítěte..

Funkce:

 • Nejčastěji jsou předepisovány pouze na chvíli a po každém cyklu krmení dítěte přípravkem neobsahujícím laktózu musíte zkontrolovat, zda se absorpce laktózy v těle dítěte nezlepšila..
 • Mohou být vyrobeny z mléka nebo sojových bílkovin. A pokud v sójových směsích není laktóza, lze v produkovaném mléce zjistit stopy tohoto disacharidu.
 • Mnoho pediatrů doporučuje sójové směsi jako dietu neobsahující laktózu, děti však mohou být na takovou výživu alergické..
 • Chuť je poměrně nízká, takže je mnoho dětí odmítá.
 • Při dlouhodobém krmení se mohou objevit zažívací problémy - změna barvy stolice, průjem, nadýmání, kolika, zhoršená mikroflóra.
 • S ostrým úvodem může dítě začít se zácpou.

Přenos dítěte do směsi bez laktózy by měl být postupný. První den přidejte 30 ml nového produktu do obvyklé směsi v jednom krmení. Druhý den se směs neobsahující laktózu přidá do dvou dávek po 60 ml. Následující den je produkt neobsahující laktózu nahrazen dvěma krmivy. Dále může být dítě krmeno pouze k ní.

Na rozdíl od přizpůsobených

Upravená směs je vytvořena tak, aby co nejvíce připomínala složení lidského mléka. Hlavní přísadou pro ni je mléko krav nebo koz. Na rozdíl od takto upravené směsi je ve stravě s nízkým obsahem nebo laktózou velmi málo nebo žádné mléko. Nejčastěji je mléko v těchto směsích nahrazeno sójou.

Hlavním rozdílem je nedostatek sacharidů zvaných laktóza. Tento uhlohydrát se nachází v lidském mléce a je nutně přítomen v upravených formulacích. Pokud se podíváte na složení mikroelementů a vitamínů, je patrné, že nejsou nižší než mléčné směsi.

Seznam

Následující výrobci mají směsi bez laktózy bez mléka:

 • Nan;
 • Mamex;
 • Celia lactofree;
 • Nutrilon;
 • Enfamil Lactofree;
 • Nutrilac;
 • Bellact;
 • Babiččina koš.

Sacharidy ve směsích bez laktózy jsou obvykle představovány maltodextrinem. Tuková složka je směsí rostlinných olejů, včetně palmového oleje.

Přezkum a analýza složení

Ve většině mléčných směsí neobsahujících mléko je podíl syrovátkových bílkovin na kaseinu 60: 40. Pouze ve směsi Enfamil je tento poměr 20: 80 a Nutrilon je zcela kasein. V Nan a Selii jsou probiotika (bifidobakterie). Prebiotika se do této stravy nepřidávají. Ve všech směsích, s výjimkou Enfamilu, existují nukleotidy. Nejvyšší osmolalita je určena směsí Celia.

Směsi, které neobsahují laktózu, zahrnují produkty na bázi sóji..

Také laktóza není přítomna v takových hypoalergenních směsích, jako jsou:

 • Alfare;
 • Aminokyseliny Nutrilon;
 • Nutrilac peptidy STC.

Mezi sójovou kojeneckou výživou pro nedostatek laktázy se často předepisuje sójová směs Nutrilon. Jeho základem je sójový izolát, proto neobsahuje vůbec živočišné bílkoviny, což z něj činí vynikající produkt pro alergie (zejména pokud alergická střevní léze vede k sekundární intoleranci laktózy).

V Nana neobsahující glukózu neexistuje glukóza, proto se doporučuje pro novorozence s nesnášenlivostí na normální cukr. Sacharidy v tomto produktu jsou kukuřičný sirup. Do této směsi byly také přidány látky stimulující obnovu střevní sliznice..

Nelze říci, že některé směsi neobsahující laktózu jsou lepší než jiné. Každá z nich má své výhody a zvláštní vlastnosti, díky nimž lze jídlo vybrat individuálně s ohledem na zdravotní stav dítěte.

Kdy očekávat normalizaci stolice?

Se zavedením směsí bez laktózy do dětské výživy začíná stolice normalizace třetí nebo pátý den. Obvykle je stolice plně normalizována do 5 až 7 dnů po zahájení krmení bez laktózy. Stav dítěte se zlepšuje a začíná přibývat na váze.

Léčba nedostatku laktózy u kojenců viz program Dr. Komarovského.

Články O Neplodnosti