Hlavní Analýzy

N97.9 Ženská neplodnost nespecifikovaná

Ženská neplodnost je ženskou neschopností pochopit dítě přirozeně. S věkem se riziko zvyšuje, nejčastěji trpí ženy starší 35 let. Ve vzácných případech je onemocnění způsobeno chromozomální patologií. Mezi rizikové faktory patří stres, zvýšená fyzická aktivita a nadváha nebo podváha..

V asi polovině případů je žena ve dvojicích, které nejsou schopny otěhotnět, neplodná. Schopnost otěhotnění klesá s věkem, ve většině případů až 35 let, což způsobuje potíže s nástupem těhotenství u žen starších než tento věk.

Existuje řada chorob žen, které mohou ovlivnit jeden nebo více procesů nezbytných pro těhotenství.

Problémy s ovulací. Běžnou příčinou ženské neplodnosti je neschopnost uvolnit zralé vajíčko z vaječníku, ke kterému obvykle dochází každý měsíční cyklus. Ovulace je řízena komplexní interakcí hormonů produkovaných hypotalamem (část mozku), hypofýzou a štítnou žlázou. Častým a léčitelným onemocněním vedoucím k ženské neplodnosti je syndrom polycystických vaječníků, který může být doprovázen hormonální nerovnováhou, což znemožňuje ovulaci. Onemocnění štítné žlázy, jako je hypotyreóza, mohou také vést k vývoji hormonálních nerovnováh, které ovlivňují frekvenci ovulace. Podobnou nerovnováhu lze pozorovat u onemocnění hypofýzy, například u prolaktinomu, benigního nádoru hypofýzy. Příčiny poruch ovulace jsou různé a v současnosti nejsou vždy známy. Ženy, které užívají antikoncepční přípravky po mnoho let, někdy mohou nějakou dobu trvat, než obnoví normální hormonální cyklus po odmítnutí ochrany. Hladinu hormonů může ovlivnit také těžká fyzická námaha, stres, obezita nebo podváha..

Včasná menopauza je také doprovázena selháním vaječníků. Ovariální dysfunkce se někdy vyvíjí bez zjevného důvodu, ale může být také výsledkem chirurgického zákroku, chemoterapie nebo radioterapie. Ve vzácných případech existuje patologie vývoje vaječníků v důsledku chromozomální abnormality, jako je například Turnerův syndrom..

Problémy s oplodněním a pohybem vajíčka. Pokud je vejcovod poškozen, může být cesta vajíčka od vaječníku k děloze blokována. Poškození vejcovodů může nastat v důsledku zánětlivého procesu v pánevní oblasti, který se zase může vyvinout jako komplikace sexuálně přenosných nemocí, jako je chlamydiální cervicitida. Takové infekce mohou nastat bez příznaků a mohou být diagnostikovány pouze kontaktováním lékaře o neplodnosti..

Endometrióza, nemoc charakterizovaná tvorbou vláknité tkáně a cyst v pánevní oblasti, může také ovlivnit vejcovody, které blokují cestu vajíčka k děloze..

U některých žen není oplodnění vajíčka spermatem možné, protože hlen normálně produkovaný děložním čípkem obsahuje protilátky, které ničí sperma partnera před tím, než se dostanou k vajíčku, nebo je příliš viskózní a brání oplodněnému vejci proniknout do dělohy.

Problémy se zavedením vajíčka do dělohy. Pokud je sliznice dělohy poškozena v důsledku infekce, jako je kapavka, nemusí být implantace oplodněné buňky možná. Hormonální problémy mohou také způsobit nedostatečnou přípravu děložní sliznice na přijetí vajíčka..

Většina příčin ženské neplodnosti, dnes je možné během vyšetření identifikovat. Žena může určit, kdy ovuluje, a zda k tomu vůbec dojde, pomocí speciálního komerčně dostupného zařízení nebo vedením denních záznamů bazální teploty. Pokud má lékař podezření, že pacient nepravidelně ovuluje, může během menstruačního cyklu pravidelně provádět krevní testy na hladinu hormonu progesteronu (po ovulaci se normálně zvyšuje). Kromě toho lze provádět řadu ultrazvukových skenů vaječníků během menstruačního cyklu, což umožňuje určit, zda dojde k ovulaci, a žena může odebrat vzorek děložní tkáně, aby se vyloučila přítomnost patologie..

Pokud vyšetření ukáže, že žena ne ovuluje, může provést další krevní testy, aby stanovila hladinu hormonů štítné žlázy a dalších hormonů. Pro stimulaci ovulace může být pacientovi předepsán lékařský postup léčby.

Pokud je ovulace ženy normální a partnerská sperma je také normální, lékař zkontroluje problémy, které mohou narušovat proces oplodnění spermií. Například pacientka může být dotázána, zda má sex, zatímco ovuluje, a vzorek hlenu produkovaného děložním čípkem (odebraný nejpozději několik hodin po pohlavním styku) bude vzorkován pro analýzu spermatických protilátek. Pokud analýza odhalí přítomnost protilátek, je možné několik možností léčby. Například partnerské spermie může být injikováno přímo do děložní dutiny, což zabraňuje jeho kontaktu s hlenem.

Pokud nelze zjistit příčinu neplodnosti, bude dalším vyšetřením zaměřeno na zjištění přítomnosti ucpání vejcovodů nebo patologie dělohy. Mezi použité metody patří laparoskopie. Výběr léčby závisí na problému; mikrochirurgii lze použít k zablokování zkumavek a pro endometriózu je vybrán průběh léčby léčivem.

Plná lékařská referenční kniha / Per. z angličtiny E. Makhiyanova a I. Dreval. - M.: AST, Astrel, 2006 - 1104 s.

Neurčená ženská neplodnost

Nadpis ICD-10: N97.9

Obsah

Definice a pozadí [Upravit]

Ženská neplodnost je ženskou neschopností otěhotnět v plodném věku. Manželství se považuje za neplodné, ve kterém, s pravidelným sexuálním životem a bez antikoncepce, těhotenství nenastane do 1 roku.

Četnost neplodných manželství v Ruské federaci je asi 15%, z toho 40–60% jsou ženské neplodnosti. Nejběžnější formy ženské neplodnosti jsou trubice-peritoneální (50-60%) a anovulační nebo endokrinní (30-40%) formy, jakož i endometrióza zevního genitálu (25%); kombinované formy neplodnosti představují 20-30%. Ve 2-3% případů nelze příčinu neplodnosti určit.

1. Primární neplodnost - absence těhotenství od začátku sexuální aktivity.

2. Sekundární neplodnost - neplodnost, pokud má žena v anamnéze jedno nebo více těhotenství (porod, potrat, WB - mimoděložní těhotenství).

3. Absolutní neplodnost - neplodnost spojená s nevratnými patologickými změnami v genitáliích, které vylučují možnost početí (vrozená absence vnitřních pohlavních orgánů nebo jejich chirurgické odstranění, bilaterální tubální okluze).

Etiologie a patogeneze [Upravit]

Podle etiologického faktoru se rozlišují následující formy ženské neplodnosti (ICD-10):

Příčiny primární neplodnosti:

- nedostatečný vývoj pohlavních orgánů (infantilismus), vývojové abnormality a související hormonální poruchy;

- nesprávná poloha dělohy, vytvářející mechanické překážky nepříznivé pro početí;

- funkční nedostatečnost pohlavních žláz, projevující se porušením menstruačního cyklu.

Příčiny sekundární neplodnosti:

- komplikace po potratu;

- genitální nádory, endometrióza;

- perineální poranění, pooperační komplikace;

- obecná oslabující onemocnění a chronické intoxikace (alkohol, drogy, nikotin, pracovní rizika atd.);

Klinické projevy [Upravit]

Neurčená ženská neplodnost: Diagnóza [Upravit]

Anamnéza a fyzikální vyšetření

Při sběru anamnézy, trvání neplodnosti, počet, výsledek a komplikace předchozích těhotenství, povaha sexuální aktivity, použití antikoncepčních metod.

Věnujte pozornost věku pacienta, přítomnosti špatných návyků (kouření, alkohol, drogy) a rizikům z povolání, užívání drog (NSAID, barbituráty, antipsychotika, antidepresiva, cytostatika, antihistaminika a antihypertenziva), přítomnost těžké fyzické námahy, dědičné faktory. Důležité indikace v historii chirurgických zákroků, včetně na pánevních orgánech; genitální zánětlivá onemocnění a pohlavně přenosné infekce.

Menstruační funkci je nutné podrobně vyhodnotit (menarche věk, pravidelnost, trvání cyklu, povaha menstruace, dysmenorea, přítomnost prodlouženého vzácného výtoku krve před menstruací a po menstruaci), v případě poruch cyklu zjistit věk a příčiny jejich výskytu, povahu porušení.

Při zkoumání věnujte pozornost růstu, tělesné hmotnosti, určete Brayův index (poměr tělesné hmotnosti ke čtverci růstu), distribuci podkožního tuku, přítomnost karmínových stretch pásů na kůži a hyperpigmentaci (negroidní akantóza); změřit poměr obvodu pasu k obvodu boků, popsat stupeň vývoje mléčných žláz podle Tannera a přítomnost výtoku z bradavek.

Hodnotí se gynekologický stav: stupeň vývoje a rysy vnějších genitálií, povaha pohlavního růstu vlasů, velikost klitorisu, stav vagíny, děložního čípku, vlastnosti děložního hlenu, velikost a tvar dělohy, pohyblivost, bolestivost; přídavky dělohy, adheze, vazokonuterinní vazy, povaha a množství vaginálního výtoku.

Speciální výzkumné metody

- Obecná analýza krve a moči, krevního typu a faktoru Rh;

- Bakteroskopie nátěrů z pochvy, děložního čípku a močové trubice;

- Test ovulace moči;

- Genitální ultrazvuk;

- Hysterosalpingografie se provádí za účelem vyloučení tuboperitoneálního faktoru neplodnosti a identifikace intrauterinní patologie;

- Kolposkopie eliminuje patologii děložního čípku;

- Spermogram manžela, stanovení antispermových protilátek ve spermatu manžela, se provádí za účelem identifikace neplodnosti mužského faktoru;

- Pokud existuje podezření na chromozomální patologii, provádí se lékařsko-genetické poradenství, studie pohlavního chromatinu a karyotypu manželů;

- Mamografie, rentgen lebky, CT.

Diferenciální diagnostika [Upravit]

Neurčená ženská neplodnost: Léčba [Upravit]

Cílem léčby je obnovit reprodukční funkce.

Základním principem léčby neplodnosti je včasná identifikace jejích příčin a následné provádění léčebných fází..

Mezi moderní vysoce efektivní metody léčby neplodnosti patří lékové a endoskopické metody a technologie asistované reprodukce. Kromě toho jsou posledně jmenované fáze konečné léčby neplodnosti nebo alternativa ke všem existujícím metodám.

Taktika léčby závisí na formě a době trvání neplodnosti, věku pacienta, účinnosti dříve používaných léčebných metod. Při neexistenci pozitivního účinku tradiční léčby po dobu 2 let je vhodné použít metody asistovaných reprodukčních technologií.

Příčiny, příznaky a léčba nemoci u žen a mužů. Neplodnost 1. stupně: co to je a co může být prognóza?

Jedním z důležitých problémů naší doby je neplodnost. Podle statistik, asi 10-15% manželských párů trpí touto podmínkou. Důvody mohou spočívat jak v těle ženy, tak v těle muže. V každém případě neplodnost není věta, je možné těhotenství.

Tento článek vám pomůže pochopit, co způsobuje neplodnost a jaké léčení je nutné v každé konkrétní situaci..

Diagnóza neplodnosti v primární fázi: co to je?

Primární neplodnost je absence těhotenství po 12 měsících běžného sexuálního života bez použití antikoncepčních metod, zatímco těhotenství v anamnéze neexistuje..

Primární kód neplodnosti pro 10 mikrobů:

 • Neplodnost ženy - N97.
 • Mužská neplodnost - N46.

Mezi ženami

Neplodnost u žen má své vlastní příčiny, příznaky a taktiku léčby..

Příčiny

Faktory vývoje ženské neplodnosti 1. stupně zahrnují:

 1. Endokrinní choroby. Může být důsledkem nesprávné funkce vaječníků (např. Vyčerpání, syndrom polycystických vaječníků), dalších endokrinních (např. Nadledvinek, hypofýzy, hypotalamu) a neendokrinních (např. Játra, ledviny) orgánů. Neplodnost endokrinního typu může být důsledkem těžkého stresu, metabolických poruch v těle. Dochází k poruchám ovulačního procesu, což se projevuje nepřítomností produkce vajíčkových buněk.
 2. Porušení průchodnosti vejcovodů. Po ovulaci vstoupí vajíčko do těchto zkumavek, kde se v normálním stavu sloučí se spermatem. Při absenci průchodnosti (například kvůli adhezím) nedochází k setkávání spermií a vajíčka, k fúzi nedochází, nedochází k oplodnění.
 3. Endometrióza Tato patologie je charakterizována nadměrným růstem děložní sliznice za jejími hranicemi, výsledkem je tvorba adhezí, které narušují implantaci embrya..

Upozorňujeme na video na téma ženské neplodnosti:

Příznaky

Hlavní klinický obraz neplodnosti je uveden:

 • Nepřítomnost těhotenství po dobu jednoho roku nebo déle od začátku sexuální aktivity, podléhá zdraví sexuálního partnera a nepoužívá žádné antikoncepční prostředky.
 • Amenorea.
 • Nepravidelný menstruační cyklus.
 • Menstruace.
 • Nízká menstruace.

Při nedostatečném vývoji pohlavních orgánů mohou být:

 1. Slabá nebo žádná chlupatost v podpaží a pubis.
 2. Nedostatečný rozvoj mléčných žláz.
 3. Absence nástupu menstruačního cyklu za 15-16 let.
 4. Dyspareunie (bolestivý pohlavní styk).
obsah ↑

Diagnostika

Počátek diagnostických opatření je založen na objasnění porodnické a gynekologické historie. Hodnotit:

 • Výška.
 • Hmotnost.
 • Index tělesné hmotnosti.
 • Povaha vlasů.
 • Stav mléčných žláz.
 • Stav genitálií.

Určete dostupnost:

 • Zatížená porodnická historie.
 • Endokrinní choroby.
 • Somatické patologie.
 • STD.
 • Tuberkulóza, HIV a další zvláště nebezpečné infekce.
 • Psychogenní faktory.

Provádějte laboratorní a instrumentální studie:

 1. Kolpositologie - studie cytologického složení vaginálního výboje.
 2. Vyšetření cervikálního hlenu - provádějí se speciální testy, které odrážejí hormonální stav ženy (například identifikace symptomu žáka).
 3. Analýza grafu bazální teploty - studie zaměřená na identifikaci hormonálních nerovnováh na základě schopnosti hormonálního progesteronu zvyšovat tělesnou teplotu.
 4. Vyhodnocení hormonálního stavu (prolaktin, gonadotropiny, estradiol, testosteron, kortizon, hormony štítné žlázy) - krevní test, který odráží koncentraci těchto látek, jejichž průchod mimo normální rozmezí může naznačovat určitou patologii.
 5. Roztěr na flóře - hodnocení ženské vaginální biocenózy.
 6. Bakteriologický výzkum - stanovení flóry způsobující neplodnost.
 7. Krevní polymerázová řetězová reakce - identifikace možného genomu patogenu.
 8. Enzymově vázaný imunosorbentový test - sérologická metoda výzkumu založená na detekci protilátek proti specifickým antigenům mikroorganismů, které způsobily onemocnění.
 9. Ultrazvukové vyšetření - hodnocení morfologického stavu genitálií.
 10. Foliklometrie - ultrazvuková diagnostika ovariálních výkonů v dynamice.

Léčba

Možnost a účinnost prvního typu terapie neplodnosti je určena následujícími faktory:

 • Hlavní patologie.
 • Související nemoci.
 • Možnost odstranění příčiny.
 • Možnost využití asistovaných reprodukčních technologií.

Pokud se zjistí, že příčinou základního onemocnění je nedostatečný vývoj pohlavních orgánů, pak předepište:

 • Drogová terapie hormonálními drogami (gestageny, estrogeny).
 • Vitaminová terapie.
 • Fyzioterapie (gynekologická masáž, balneoterapie).

V případě obstrukce vejcovodů může být léčba konzervativní nebo chirurgická. Konzervativní léčba zahrnuje:

 1. Fyzioterapie.
 2. Enzymatické přípravky.
 3. Protizánětlivé léky.
 4. Imunomodulátory.

Chirurgická léčba se provádí bez účinku konzervativní terapie. Skládá se z:

 • Laparoskopická lýza adheze.
 • Resekce části vejcovodů.
 • Plastové vejcovody.
obsah ↑

Předpověď

Pokud jsou příčiny primární neplodnosti reverzibilní, je prognóza příznivá. Při vhodné terapii je možný nástup a těhotenství. Pokud tato patologie závisí na genetických faktorech, chromozomálních abnormalitách, je těhotenství nepravděpodobné.

U mužů

Neplodnost u mužů má také své vlastní vlastnosti.

Příčiny

Příčinné faktory neplodnosti prvního stupně u mužů jsou:

 • Infekční a zánětlivá onemocnění močových cest. Během zánětlivého procesu jsou vytvářeny protilátky, které vedou ke vzniku antispermálního imunitního stavu. Zánět může být virová, plísňová, bakteriální etiologie. Před zahájením léčby nemoci je nutné najít zdroj infekce, zjistit patogen.
 • Varicocele. Je dilatace žil spermatického kordu. Dochází k přehřátí varlat, v důsledku čehož je možná autoimunitní reakce proti spermatozoím.
 • Somatická systémová onemocnění. Tuberkulóza, diabetes mellitus, bronchiální astma, cirhotické poškození jater, onemocnění dýchacích cest, traumatická poškození mozku, patologie trávicího systému, hormonální poruchy mohou způsobit zhoršení spermatogeneze, strukturu spermií a jejich fertilizační schopnost.
 • Hormonální nerovnováha. Důvodem změny poměru hormonů v těle člověka jsou stresující situace, přepracování, porušení režimu a nutriční rovnováha. Hypogonadismus, hyperestrogenie, hyperprolaktinémie mohou být možnosti pro změnu rovnováhy hormonálních látek.

Příznaky

Často není pozorován specifický klinický obraz s primární mužskou neplodností. Příznaky mohou být velmi variabilní v závislosti na faktoru, který způsobil neplodnost primární formy..

Diagnostika

Diagnostická opatření začínají povinným sběrem anamnézy života, nemoci, doprovodných patologií, které by mohly v této patologii sloužit jako faktor. Zkontrolujte anatomické abnormality.

Hlavní diagnostickou metodou je spermogram. Analýza by měla být provedena několikrát (asi 2-3), než se procedura vyhne pohlavnímu styku, masturbuje po dobu 3 dnů. Posoudit tvar, velikost, mobilitu, dospělost spermií.

Cenný je také ultrazvuk. Díky tomu si můžete vizualizovat anatomii pohlavních orgánů a diagnostikovat možnou patologii. Povinné je vyloučení hormonální nerovnováhy v těle. Stanovuje se koncentrace folikuly stimulujících, luteinizačních hormonů, testosteronu a progesteronu v krvi..

Léčba

K léčbě tohoto stavu by měla:

 • Normalizujte denní rutinu.
 • Rovnovážná výživa.
 • Vyvarujte se nebezpečí jak profesionálních, tak domácích.
 • Diagnostikovat a léčit patologie urogenitálního traktu.
 • Proveďte vitaminovou terapii.

Pokud je zjištěno porušení spermatogeneze, pak:

 • Léčí se infekční a zánětlivá onemocnění genitourinárního systému.
 • Opravte endokrinní nerovnováhu.
 • Substituční terapie androgenními přípravky.

Léčebný režim a jeho trvání se stanoví individuálně. Chirurgie je indikována u křečových žil. Operací se zlepšuje odtok žilní krve z varlat. Žíly se podrobují obvazu nebo skleroterapii nebo ligaci. Výsledek - neexistují žádné stagnující jevy, metabolismus se vrací k normálnímu stavu, pozoruje se zotavení spermatogeneze. U vrozených anomálií je indikována plastická chirurgie..

Předpověď

Kombinovaná léčba mužské neplodnosti je příznivá prognóza. Včasná diagnostikovaná patologie a správně zvolená terapie významně zvyšují šance na těhotenství.

Je také připojeno video o mužské neplodnosti:

Primární neplodnost je patologie, která dnes není vzácností. Jeho příčina může být pokryta v mužském i ženském těle. Pro přesnější diagnostiku možných příčin je třeba podstoupit společné vyšetření s odborníky.

ICD kód N98.2

Léčba

Konzervativní léčba žen zahrnuje:

 • eliminace zánětu;
 • korekce endokrinních poruch;
 • příjem duphastonu nebo jeho analogů;
 • vitaminová terapie;
 • ovládání ovulace pomocí ultrazvuku nebo testovacích proužků;
 • léčba doprovodných nemynekologických chorob.

Chirurgické ošetření je indikováno pro:

 • děložní myomy;
 • ovariální cysty;
 • ucpání vejcovodů;
 • endometrióza.

Pokud jsou neúčinné, doporučují IVF, náhradní.

Eliminace mužského faktoru se dosahuje eliminací infekcí, protizánětlivou terapií, chirurgickou léčbou anatomických příčin neplodnosti.

Dlouhá absence těhotenství je děsivá, objevují se myšlenky, že už nebudou žádné děti. Neplodnost je však zřídkakdy absolutní - s kompetentním přístupem a včasným přístupem k lékařům je skutečná spokojenost rodičů!

Příčiny

Etiologie • Fixované spermie: •• U Kartagenerových syndromů a spermatu „pevné řasinky“ se nepohybují, přestože tito muži jsou potenciálně plodní. V těchto případech se provádí oplodnění in vitro, po kterém následuje zavedení konceptu do dělohy •• Vadný akrozom (102530, Â, À nebo polygenní) - nedostatek oplodnění způsobený narušenou tvorbou spermatid a spermatoz akrosomem. Podle různých odhadů představuje tato patologie až 15% mužské neplodnosti. Spermie mají kulatou hlavu, jsou pohyblivé, ale akrosomální reakce není možná • Azoospermie. Příčiny: spermatogenezní defekty během genových mutací jednoho z azoospermiových faktorů (* 415000, azoospermický faktor 1, Yq11, AZF gen, * 400000, Yq, azoospermický faktor 2, AZF2 gen, Y - vázaná dědičnost), radiační poškození, obstrukce mužských pohlavních cest systémy •• Oligospermia. Snížený objem ejakulátu (

Jaké jsou různé formy etiologie

Nejasná geneze

Neplodnost neznámého původu se týká kódu ICD-10 č. 97.9 a je detekována v 5 až 10% případů. Tuto formu neplodnosti uvádějí lékaři v případě, že nelze zjistit její příčinu. Zároveň pár, který chce otěhotnět, to nemůže udělat jeden rok.

Během vyšetření nemohou specialisté u partnerů identifikovat žádné překážky oplodnění nebo vrozené patologie. I při nejmodernějších diagnostických metodách je někdy nemožné identifikovat funkční a anatomické defekty v reprodukčním systému obou pacientů..

Endokrinní

V případě narušení procesu zrání vajec jsou diagnostikována endokrinní neplodnost pomocí kódu ICD-10 č. 97.0, což se projevuje ve 30–40% případů. Porušení reprodukční funkce žen může být způsobeno nedostatkem normální folikulogeneze ve vaječnících.

Příčiny patologie mohou být:

 • porušení štítné žlázy a nadledvin;
 • funkční selhání v reprodukčním systému.

Endokrinní neplodnost se projevuje v nepřítomnosti ovulace a narušení menstruačního cyklu.

Cervikální původ

Polypy v cervikálním kanálu nebo jeho eroze mohou způsobit cervikální neplodnost (kód ICD 97.3). Hlen je tak hustý, že mu nemůže uniknout sperma, které vstupuje do dělohy.

I když sperma dokáže proniknout do děložní dutiny, hlen jedovatý ve svém chemickém složení vede k nevyhnutelné smrti spermií.

Původ potrubí

Neplodnost tubálního původu se vyskytuje ve 20-60% případů a je kódem ICD 97,1. Vyznačuje se adhezivními procesy v pánevní oblasti a patologiemi vejcovodů. To vše vede k blokování volného pohybu vajíčka a nemožnosti jeho proniknutí do dělohy.

K tubulární neplodnosti mohou vést tyto důvody:

 • vrozené vady;
 • genitální endometrióza;
 • genitální tuberkulóza;
 • salpingitida;
 • chirurgický zákrok v břišní dutině nebo pánevních orgánech;
 • potraty.

Nabízíme vám možnost sledovat video o tubulární neplodnosti:

Děložní

Neplodnost děložního původu (kód ICD 97.2) může být způsobena:

 1. Vrozené vady. Děložní nedostatečný vývoj, zdvojnásobení, tvar sedla nebo úplná absence tohoto orgánu.
  V děložní dutině se může vyvinout patologie ve formě septa, které blokuje pronikání spermatu do jeho dutiny.
 2. Získané svěráky. Vznikají v důsledku nitroděložních intervencí nebo po přetrvávajících zánětlivých procesech endometria, které následně vedou ke vzniku cicatricialních deformit děložní dutiny, intrauterinních adhezí (synechiae).

U této formy neplodnosti u ženy jsou zpravidla pravidelné bolesti v dolním břiše, bez ohledu na pravidelnost menstruačního cyklu..

Mužské faktory

Podle kódu ICD tato patologie prochází pod číslem 97,4 a je diagnostikována ve dvojicích, pokud žena nemá odchylky v sexuální reprodukční funkci a muži mají tyto odchylky. V tomto případě je na spermogramu detekována nízká schopnost hnojení..

Příčiny patologie mohou být:

 • znečištění životního prostředí;
 • podvýživa;
 • obezita;
 • špatné návyky (zneužívání alkoholu a kouření);
 • neustálé deprese a vzrušení;
 • dlouhodobé užívání hormonálních léků a některých antibiotik;
 • nachlazení a podchlazení;
 • škodlivé faktory na pracovišti;
 • pohlavně přenosné infekce;
 • zranění varlat;
 • varikokéla;
 • endokrinní poruchy v těle;
 • pasivní životní styl.

Potenciál muže s touto patologií nemusí být narušen, ale pravděpodobnost početí je značně snížena. Aby se vyloučilo, že ženská neplodnost je spojena s mužskými faktory, musí být muž vyšetřen na možné infekce a absolvovat postkoitální test a spermogram.

Diagnóza mužské neplodnosti

Diagnostika

• Mužský faktor. Spermatozoa mohou být vyšetřeny jak ve svém vlastním prostředí (semenné tekutině), tak i v hlenu děložního čípku. K hodnocení mužského faktoru se používají následující testy: • Analýza semenné tekutiny • Normální ukazatele: objem - 2, 5–6, 0 ml; počet spermií - více než 20 milionů v 1 ml; více než 75% spermií by mělo být pohyblivé; kvalita pohybu - stupeň mobility od slabých (1 stupeň) po vysoký (4 stupně); morfologie - více než 70% spermatu normální formy • Normy plodného spermatu (podle WHO): počet spermií - 20´ 106 / ml; motility - více než 25% pohyblivých spermií 60 minut po ejakulaci; morfologie - více než 50% normální formy; bez aglutinace; objem ejakulátu - více než 2 ml; viskozita spermatu je normální; pH 7, 2–7, 8; leukocyty - méně než 1, 0´ 106 / ml • Postkoitální test: v polovině menstruačního cyklu je pod mikroskopem vyšetřen cervikální hlen získaný za 2-12 hodin po pohlavním styku, aby se stanovil celkový počet spermií, jakož i jejich stupeň pohyblivosti. Zkouška se považuje za vyhovující, pokud je v každém zorném poli při velkém zvětšení viditelných více než 10 pohyblivých spermií. Kritéria pro neuspokojivý výsledek testu: existuje velmi málo nebo žádné spermie (azoospermie); většina spermií je nehybná; Motilita spermií je ve větší míře charakterizována spíše oscilačním než translačním pohybem • Protilátky proti spermatu mohou být detekovány jak u mužů (v semenné tekutině nebo krevním séru), tak u žen (v sekretech z genitálního traktu nebo krevního séra). • Test schopnosti spermatu oplodnění vajíčka • Stanovení spermatického acrosinu. Acrosin je enzym obsažený v hlavě spermií, který způsobuje rozpouštění zona pellucida a usnadňuje pronikání spermií přes glykoproteinovou membránu vajíčka. Zkouška oplodnění vajíčka se používá zřídka, s výjimkou případů oplodnění in vitro. Tato technika umožňuje vyhodnotit schopnost spermií proniknout nejen do cytoplazmy vajíčka, ale také zahájit jeho fragmentaci.

• Koitální faktor (viz Neplodnost žen).

Korekce mužského faktoru neplodnosti • Léky: korekce základních faktorů (například onemocnění štítné žlázy, nadbytek prolaktinu, malnutrice atd.) • Umělé oplodnění dárcovským spermatem • Chirurgická korekce: rekonstrukční chirurgie po sterilizaci • Chirurgická léčba varikokély.

ICD-10 • N46 Mužská neplodnost.

Pomohl vám tento článek? Ano - Ne - Pokud článek obsahuje chybu Klikněte zde 71 Hodnocení:

Klikněte sem pro mužskou neplodnost

ICF Infertility 10 International Classifier

Neplodnost mcb 10 - toto onemocnění je spojeno s problémem početí dítěte. Když manželský pár pravidelně nechráněný sex po celý rok, ale těhotenství nenastane.

Podle statistik často pár nemá 35% dětí kvůli vině ženy, ale kvůli mužské neplodnosti. K určení příčiny onemocnění je proto nutné podrobit oběma partnerům důkladné vyšetření. Pokud byly u ženy a muže zjištěny zdravotní potíže, je pro manželský pár předepsáno komplexní ošetření.

Kvalifikace

ICD-10 je mezinárodní kvalifikace nemocí desáté revize. Zavedený regulační dokument pro všechny nemocnice, který se používá k zaznamenávání nemocí, který popisuje důvod návštěvy lékaře.

Kód ICD se používá ve všech regionech Ruské federace od roku 1997.

ICD 10 se kvalifikuje pro diagnostický kód nemoci:

 • 0 - problémy s ovulací blokují početí embrya.
 • 1 - adheze ve vejcovodech, což komplikuje jejich průchodnost.
 • 2 - onemocnění dělohy.
 • 3 - problémy s děložním hrdlem.
 • 4 - bezdětnost, která je způsobena mužskými faktory.
 • 8 - jiné typy bezdětnosti.

Pro dosažení výsledku je lepší kontaktovat zdravotnické zařízení s moderním vybavením a profesionálními lékaři.

Léčba bez dětí

Pokud je problém s endokrinním systémem, je důležité normalizovat hormonální pozadí těla, léčba onemocnění je předepsána individuálně pro každou ženu po diagnostickém vyšetření. S nadváhou je nutné upravit stravu, normalizovat tělesnou hmotnost

Doporučují také léky, které stimulují ovulaci. Pokud v průběhu roku nenastane početí po léčení, je nutné provést studii průchodnosti vejcovodů.

Neplodnost žen je často spojována s různými gynekologickými chorobami - děložní myomy, endometrióza, polycystické vaječníky, deformita dělohy, problémy s děložním hrdlem. Všechny tyto nemoci lze určit během vyšetření. Pokud jsou identifikovány v prvních fázích, můžete po řádném ošetření otěhotnět a porodit dítě.

Při diagnostice neplodnosti se vyšetření provádí u obou manželů a předepisuje se také vzájemná léčba.

Typy patologických stavů ve stupních

Hlavní

Diagnóza neplodnosti prvního stupně nastává, pokud nezačne těhotná po dobu 12 měsíců pravidelné sexuální aktivity, a za předpokladu, že žena dříve neotěhotněla a porodila. Primární forma může být vyvolána řadou nepříznivých faktorů, jako je porucha endokrinního systému a abnormální struktura reprodukčních orgánů..

Sekundární

Druhým stupněm neplodnosti jsou ženy, které byly dříve těhotné. Navíc nezáleží na výsledku předchozího pojetí (přímo se vyskytující porod, potrat, mimoděložní nebo zmeškané těhotenství). Sekundární neplodnost se může vyvinout ze stejných důvodů jako primární.

Tato patologie však vyvolává také řadu faktorů. Těmito faktory ženské nemoci jsou:

 • potrat a vývoj komplikací;
 • endometrióza;
 • hormonální poruchy;
 • zranění pánevních orgánů;
 • poškození vejcovodů v důsledku chirurgického zákroku;
 • genitální zánět a infekce;
 • ucpání vejcovodů;
 • časná menopauza.

Absolutní (3 stupně)

Co to je - 3 stupně neplodnosti u žen?

Třetí stupeň zahrnuje případ, kdy u žen neexistuje možnost početí přirozeným způsobem a u mužů neexistuje způsob, jak oplodnit vajíčko kvůli abnormalitě spermií.

Ženská absolutní neplodnost se vyskytuje z následujících důvodů:

 • nedostatek reprodukčních orgánů;
 • anomálie jejich vývoje, což vede k neschopnosti otěhotnět a porodit dítě.

Příčiny absolutní mužské neplodnosti jsou azoospermie, což znamená nepřítomnost spermií v semenné tekutině v důsledku vrozených anomálií nebo zánětlivých procesů vyplývajících z předchozí chemoterapie nebo po chirurgickém zákroku na šourku.

Diagnóza absolutní neplodnosti je velmi vzácná a věda nestojí v klidu a snaží se minimalizovat neschopnost mít děti. Toto jsou náhradní děti a zkumavky.

U mužů

Neplodnost u mužů má také své vlastní vlastnosti.

Příčiny

Příčinné faktory neplodnosti prvního stupně u mužů jsou:

 • Infekční a zánětlivá onemocnění močových cest. Během zánětlivého procesu jsou vytvářeny protilátky, které vedou ke vzniku antispermálního imunitního stavu. Zánět může být virová, plísňová, bakteriální etiologie. Před zahájením léčby nemoci je nutné najít zdroj infekce, zjistit patogen.
 • Varicocele. Je dilatace žil spermatického kordu. Dochází k přehřátí varlat, v důsledku čehož je možná autoimunitní reakce proti spermatozoím.
 • Somatická systémová onemocnění. Tuberkulóza, diabetes mellitus, bronchiální astma, cirhotické poškození jater, onemocnění dýchacích cest, traumatická poškození mozku, patologie trávicího systému, hormonální poruchy mohou způsobit zhoršení spermatogeneze, strukturu spermií a jejich fertilizační schopnost.
 • Hormonální nerovnováha. Důvodem změny poměru hormonů v těle člověka jsou stresující situace, přepracování, porušení režimu a nutriční rovnováha. Hypogonadismus, hyperestrogenie, hyperprolaktinémie mohou být možnosti pro změnu rovnováhy hormonálních látek.

Příznaky

Často není pozorován specifický klinický obraz s primární mužskou neplodností. Příznaky mohou být velmi variabilní v závislosti na faktoru, který způsobil neplodnost primární formy..

Diagnostika

Diagnostická opatření začínají povinným sběrem anamnézy života, nemoci, doprovodných patologií, které by mohly v této patologii sloužit jako faktor. Zkontrolujte anatomické abnormality.

Hlavní diagnostickou metodou je spermogram. Analýza by měla být provedena několikrát (asi 2-3), než se procedura vyhne pohlavnímu styku, masturbuje po dobu 3 dnů. Posoudit tvar, velikost, mobilitu, dospělost spermií.

Cenný je také ultrazvuk. Díky tomu si můžete vizualizovat anatomii pohlavních orgánů a diagnostikovat možnou patologii. Povinné je vyloučení hormonální nerovnováhy v těle. Stanovuje se koncentrace folikuly stimulujících, luteinizačních hormonů, testosteronu a progesteronu v krvi..

Pozornost! Pokud je pár vyšetřen na neplodnost, je vhodné provést všechny studie na jedné klinice s dalším přesným určením příčiny této patologie a jmenováním správné terapie.

Léčba

K léčbě tohoto stavu by měla:

 • Normalizujte denní rutinu.
 • Rovnovážná výživa.
 • Vyvarujte se nebezpečí jak profesionálních, tak domácích.
 • Diagnostikovat a léčit patologie urogenitálního traktu.
 • Proveďte vitaminovou terapii.

Pokud je zjištěno porušení spermatogeneze, pak:

 • Léčí se infekční a zánětlivá onemocnění genitourinárního systému.
 • Opravte endokrinní nerovnováhu.
 • Substituční terapie androgenními přípravky.

Léčebný režim a jeho trvání se stanoví individuálně. Chirurgie je indikována u křečových žil. Operací se zlepšuje odtok žilní krve z varlat. Žíly se podrobují obvazu nebo skleroterapii nebo ligaci. Výsledek - neexistují žádné stagnující jevy, metabolismus se vrací k normálnímu stavu, pozoruje se zotavení spermatogeneze. U vrozených anomálií je indikována plastická chirurgie..

Předpověď

Kombinovaná léčba mužské neplodnosti je příznivá prognóza. Včasná diagnostikovaná patologie a správně zvolená terapie významně zvyšují šance na těhotenství.

Je také připojeno video o mužské neplodnosti:

Primární neplodnost je patologie, která dnes není vzácností. Jeho příčina může být pokryta v mužském i ženském těle. Pro přesnější diagnostiku možných příčin je třeba podstoupit společné vyšetření s odborníky.

Neplodnost ICD kódu 10

KÓD ICD-10 N46 Mužská neplodnost.

EPIDEMIOLOGIE INFERTILITY PÁNŮ

Neplodnost u mužů je projevem různých patologických stavů, nikoli jejich nosologické formy. Tento jev však získal jasný klinický význam a získal klinický význam. Důvodem 40% neplodných manželství je porušení mužského reprodukčního systému, 45% u žen a 5–10% je kombinací mužských a ženských faktorů neplodnosti. Vyšetření často neodhalí žádné změny v manželských partnerech.

ETIOLOGIE (DŮVODY) MAN INFERTILITY

Příčiny mužské neplodnosti lze klasifikovat na základě povahy patologických změn (např. Genetických, endokrinních, zánětlivých, traumatických) a jejich lokalizace (hypotalamus, hypofýza, varlata, ejakulační trakt, androgenní orgány). Všechny etiologické faktory jsou rozděleny do tří skupin: pre-testikulární, testikulární a post-testikulární.

HLAVNÍ DŮVODY PRO INFERTILITU MAN

Poruchy zraku (patologie hypotalamu, hypofýza). Vrozená vada sekrece GnRH (například Kallmanův syndrom, Prader - Williho syndrom). Získaná vada sekrece GnRH, hypopituitarismus (v důsledku nádoru, traumatu, ischemie, záření). ZPR. Izolovaný deficit LH (Pasqualiniho syndrom). Hyperprolaktinémie (v důsledku adenomu hypofýzy, expozice drogám). Porušení funkcí jiných endokrinních žláz, užívání hormonálních drog.

Testikulární poruchy. Chromozomální abnormality (Klinefelterův syndrom). Vrozená a získaná anorchismus. Izolovaná aplazie spermatogenního epitelu (Sertoliho buňka nebo syndrom Del Castillo). Kryptorchidismus. Varicocele. Testikulární poškození (trauma, torze, orchitida). Poruchy způsobené systémovými chorobami nebo exogenními faktory. Nedostatek nebo odpor androgenů.

Poruchy varlat. Překážka vas deferens (vrozená, získaná). Hypospadie. Poškozená funkce nebo pohyblivost spermií (např. Autoimunitní poruchy, genitální infekce).

PATHOGENEZA INFERTILITY PÁNŮ

Neplodnost způsobená hypogonadismem nastává v důsledku narušení generativních (spermatogeneze) a hormonálních (steroidogeneze) funkcí, méně často pouze generativních. Neplodnost je často kombinována s projevy nedostatku androgenů. Hypogonadismus se může objevit od narození nebo se může vyvinout během puberty, dospělosti nebo stáří.

DIAGNOSTIKA INFERTILITY MAN

V neplodnosti je povinná zkouška dvou partnerů (a je lepší začít zkouškou muže). Cílem je zjistit neplodnost a určit její příčinu. Posouzení plodnosti člověka není obtížné, ale příčinu neplodnosti nelze snadno identifikovat a v 15–20% případů to nelze provést a neplodnost je považována za idiopatickou. Diagnostický proces u mužské neplodnosti se skládá z několika po sobě jdoucích fází. Měl by být prováděn s minimálními ekonomickými náklady a zahrnovat zejména neinvazivní prostředky.

Anamnéza Zahrnuje objasnění charakteristik sexuální aktivity, těhotenství u sexuálních partnerů a informace o minulých nemocech, operacích, negativních faktorech.

FYZICKÝ PRŮZKUM NA NEPŘETRŽNOST MAN

Při fyzickém vyšetření se určuje stupeň závažnosti sekundárních sexuálních charakteristik (nedostatek androgenů se projevuje eunuchoidní postavou, skromným růstem vlasů, gynekomastií). Palpace šourku odhaluje přítomnost varlat, jejich velikost (průměr: délka - 4,6 cm, šířka - 2,6 cm, objem - 18,6 ml) a konzistence (normální - hustě elastická), jakož i změny v přívěsech varlat a rozšíření žil spermatická šňůra (varicocele). Vyloučte zánětlivé léze prostaty a semenných váčků.

LABORATOŘNÍ VÝZKUM NA NEPŘÍTOMNOST MANU

Studie ejakulátu (spirmogram) je hlavním stádiem diagnostiky mužské neplodnosti. Ejakulát pro výzkum se získá po 2-3 dnech abstinence masturbací (nejlépe) nebo přerušeným pohlavním stykem. Ejakulát je dodáván do laboratoře při pokojové teplotě nejpozději 1 hodinu po odběru. Regulační ukazatele, které jsou v současné době přijaty pro hodnocení spermatu, jsou uvedeny v tabulce. 19-1.

Tabulka 19-1. Normální hodnoty parametrů ejakulátu (směrnice WHO, 1999)

Neplodnost ICD

Neplodnost ICD je kódována speciálním alfanumerickým kódem, který pacienti opakovaně vidí v lékařských záznamech, a nemají představu o jeho významu.

Zdá se mnohem jednodušší napsat název nemoci, než hledat potřebný kód v obrovském seznamu patologií.

Nakonec registr obsahuje až 3 svazky! Jednotná klasifikace vám ve skutečnosti umožňuje přerozdělit finanční zdroje na státní úrovni, optimalizovat práci lékařských a vědeckých center v závislosti na obdržených informacích..

Co je to ICD?

Mezinárodní klasifikace nemocí je celosvětově standardizovaný dokument - seznam patologií, který zjednodušuje shromažďování údajů o příčinách nemocnosti a úmrtnosti. Díky jednotné metodě kódování informací pro většinu států je statistikům a epidemiologům snazší orientovat se v změnách základních zdravotních ukazatelů..

Důležité. Rejstřík umožňuje organizovat práci zdravotnických zařízení ve městech, řídit systém zdravotní péče v celé zemi, určovat priority nejdůležitějších studií na světě

Klasifikace nemocí podle ICD-10

Od roku 1994 se široce používá verze desáté revize nebo zkrácené ICD-10. Dnes vyvíjíme novou verzi kódu 11, která by měla být vydána za několik let..

Ve struktuře dokumentu je 22 skupin onemocnění zašifrováno latinkou. Neplodnost ICD u žen je uvedena pod společným kódem N97. Tato patologie je charakterizována jako neschopnost pacienta otěhotnět dítě s pravidelným sexem bez antikoncepce.

ICD ženská neplodnost

V mezinárodní klasifikaci je absence početí rozdělena do podskupin, které způsobily patologii.

Tato nemoc je šifrována následovně:

 • N97.0 poruchy ovulace (hormonální nerovnováha, anovulace, endokrinní změny, toxické účinky);
 • N97.1 tubální faktory (zánětlivé změny, adheze, předchozí mimoděložní těhotenství);
 • N97.2 patologie dělohy (strukturální abnormality, implantační defekty);
 • N97.3 Cervikální příčiny;
 • N97.4 Porušení spojená s mužskými faktory (imunologická nekompatibilita);
 • N97.8 jiné typy (endometrióza, myom);
 • N97.9 Neznámá příčina.

Počáteční neplodnost podle ICD-10 umožňuje numerické vyjádření počtu párů, u kterých k početí nikdy nedošlo během běžné sexuální aktivity. U žen je zaznamenán nedostatečný vývoj struktury pohlavních orgánů, neobvyklé umístění dělohy, závažné hormonální poruchy vedoucí k přetrvávajícímu nedostatku ovulace.

Kód sekundární neplodnosti podle ICD-10 kvantitativně zobrazuje pacientky, které mají v anamnéze těhotenství, bez ohledu na výsledek: porod, potrat, potrat, mimoděložní lokalizace embrya. Neplodnost je obvykle spojena s častými zásahy do děložní dutiny, zánětlivými onemocněními, nástupem nádorů, špatnými návyky, metabolickými poruchami.

ICD mužská neplodnost

Členové silnějšího pohlaví mají kód neplodnosti ICD-N46. Šifra znamená porušení kvality spermií člověka, patologií spojených s ejakulací. Spouštěcí mechanismus pro neschopnost otěhotnět je: zánětlivý proces, křečové žíly genitálního aparátu, anomálie ve struktuře reprodukčních orgánů.

Potřeba aplikace

Použití jediného kódování umožňuje zjistit hlavní problémy zdravotní péče, kombinovat úsilí v boji proti nejčastějším příčinám úmrtnosti, nemocnosti.

Při určování hlavního typu neplodnosti vypočítává kód ICD-10 u dospělých přesměrování prostředků pro určování a léčení nejběžnějších příčin, které ovlivňují reprodukční zdraví. Revize dokumentu neustále odráží vědecké úspěchy medicíny v oblasti demografie, lékařská praxe obecně.

Závěr

Kódování neplodnosti ICD nemá pro většinu pacientů žádný význam. Při poskytování dokumentace na pracovišti nebo z jiných důvodů kód navíc uvádí hlavní nemoc ve sloupci. Ne každý je připraven nahlásit skutečnou příčinu patologie ostatním, takže ICD 10 je pohodlný legální způsob, jak tento problém obejít..

V životě jediné šifrování nosologických jednotek umožňuje světovému společenství posoudit úroveň neplodnosti konkrétní země nebo města, příčiny této patologie, což přispívá k vytvoření programu, který zabraňuje a zabraňuje absenci početí mezi obyvatelstvem.

Příznaky

Stojí za to přemýšlet o reprodukčním zdraví, pokud nedošlo k alespoň jednomu těhotenství do jednoho roku od ukončení ochrany partnerů. Jiné příznaky často chybí. Pouze laboratorní testy spojené s kompetentním vyšetřením odhalí důvody, na jejichž základě bude diagnóza vytvořena.

Neplodnost se považuje za absolutní pouze tehdy, když žena nemá dělohu ani vaječníky. Jinak se považuje za relativní. Po vyšetření a léčbě lze diagnostikovat primární neplodnost. Často se vyskytují případy, kdy ženy porodily jedno nebo několik dětí poté, co byly považovány za neplodné.

U mužů

Hlavním příznakem u mužů je absence těhotenství u každého partnera, s nímž muž měl sexuální vztahy bez ochrany.

Neplodnost se často vyskytuje u jiných patologií, jako jsou:

 • nepřítomnost obou varlat;
 • ageneze vas deferens;
 • chromozomální a genové abnormality;
 • varikokéla, kroucení varlat, kryptorchidismus;
 • zánětlivá onemocnění reprodukčního systému neinfekční povahy;
 • sexuálně přenosné infekce.

Vyznačují se svými příznaky - různými zvukovými funkcemi, problémy s močením, alokací jejich močové trubice, bolestí.

Mezi ženami

Hlavním projevem je absence těhotenství po dobu 12 měsíců. Jinak to může být asymptomatické..

Další příznaky se objevují, pokud k těhotenství nedochází v důsledku doprovodných nemocí, patří:

 • nepravidelné cykly;
 • amenorea;
 • nadměrná tělesná hmotnost nebo podváha;
 • bolest v podbřišku;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • neobvyklý vaginální výtok;
 • intermenstruační krvácení.

Patogeneze

Ovulace - proces opouštění zralého vajíčka z folikulu, regulovaný pohlavními hormony a neurotransmitery hypofýzy.

Fáze ovulace jsou normální:

 1. Snížený folikuly stimulující hormon a estrogen v krvi,
 2. Zvýšení luteinizačního hormonu a progesteronu,
 3. Roztržení folikulu,
 4. Vaječný výnos,
 5. Zachycení jejích klků ve vejcovodu a pohybující se do děložní dutiny.

K ovulaci dochází u žen v reprodukčním věku každý měsíc ve 14. den menstruačního cyklu. Tento proces je regulován hormony hypotalamu a hypofýzy prostřednictvím univerzální zpětné vazby mezi nimi a vaječníky..

Při nedostatečné koncentraci některých hormonů v krvi dochází k rychlému roztržení folikulu. Při relativní hypoestrogenemii jsou pozorovány drobné změny na úrovni endometria: částečně exfoliační. To vede k rozvoji ovulačního syndromu s odpovídajícím klinickým obrazem - bolest a špinění.

Lokální zánětlivé a adhezní procesy v zkumavkách vedou k nesprávnému pohybu vajíček, zhutňování ovariální tobolky a stěn vejcovodů. Ruptura zanícených tkání a peristaltika hustých vejcovodů jsou doprovázeny bolestí.

Příznaky

Normálně je proces ovulace nepostřehnutelný. Ženy obvykle nemají ani podezření, když mají vejce. Jsou energičtí, sportují, plavají, navštěvují diskotéky a další veřejná místa, jedním slovem - vedou aktivní životní styl. Pouze u některých může dojít k mírnému zvýšení množství serózního výtoku z dělohy. Ale jsou tu ti, kteří mají méně štěstí - bolestivé ovulace je „pokaždé“ pronásledují. Intenzivní bolest břicha zbavuje ženu všech obvyklých radostí, schopnosti provádět každodenní činnosti a dokonce mít sex.

Přestože ovulační syndrom není doprovázen organickými změnami v orgánech reprodukčního systému, může způsobit funkční problémy v těle.

Klinické příznaky ovulačního syndromu:

 • Bolest je často jednostranná, lokalizovaná ve spodní části břicha a vyzařující do slabin, sakro-bederní oblasti. Zesiluje při chůzi, souloži, fyzické aktivitě, náhlých pohybech. Bolest je mírná nebo akutní, prodloužená nebo krátkodobá, tažná nebo prošívaná.
 • Skromné ​​serózní nebo špinění z pochvy je způsobeno malým oddělením endometria způsobeným nízkými hladinami estrogenu a nepřítomností progesteronu.
 • Zvýšení libida během ovulace je spojeno s povahou ženského těla. V tomto období jsou početí a plodení možné.
 • Bolestivost a citlivost mléčných žláz je známkou jejich přípravy na těhotenství a následné laktace. Bolest na hrudi obvykle netrvá dlouho a končí před tvorbou corpus luteum.
 • Slabost, podrážděnost a slza. Emoční nestabilita je spojena se změnami hormonálního pozadí.
 • Zvýšení tělesné teploty na 37,5 - 37,7 ° C.
 • Ve vzácných případech nevolnost a zvracení.
 • Otoky stydkých pysků.

Nouzová lékařská pomoc je nutná v případě výrazných bolestí v podbřišku, které jsou kombinovány s progresivním zhoršením celkového stavu, náhlým mdloním, hojným krvavým výtokem z pochvy, nesnesitelnou nevolností a opakovaným zvracením, horečkou, zimnicí a dalšími příznaky trvajícími déle než 2 dny.

Prevence

Pro prevenci v období údajné ovulace se doporučuje vyloučit významnou fyzickou aktivitu a omezit sexuální aktivitu (s ohledem na plánování těhotenství). Závažnost bolestivých projevů je významně snížena nebo se úplně zastaví, když se strava, spánek a odpočinek normalizují, stres a další zátěž se sníží. Zvláště účinná je včasná a adekvátní léčba gynekologických chorob, snížení rizika jejich výskytu v důsledku odmítnutí potratu a nepřiměřených invazivních postupů, ochrana před nežádoucím těhotenstvím a infekcí pohlavními infekcemi..

Články O Neplodnosti