Hlavní Bolest

Neuroendokrinní syndrom se sekundárními polycystickými ovárími.
Primární neplodnost v manželství

Přední prostor bez patologie. Podpora prostoru bez patologie. V peritoneálních kapsách není endometrióza. V břišní dutině není výtok. Vaze Sacro-dělohy jsou viditelné, bez patologie, neexistuje endometrióza, žádné adheze. Děloha je viditelná, tvar má správnou velikost 4,2 × 3,2 × 3,9. Správné přídavky: vaječník je viditelný 4,2 × 2,4 × 2,5, hustá proteinová tobolka. Floplopian tube je viditelný v celém... Přečíst více>

Neuroendokrinní syndrom se sekundárními polycystickými vaječníky. Primární neplodnost v manželství (esej, seminární práce, diplom, kontrola)

Altai State Medical University Katedra porodu a gynekologie № 1

Vedoucí oddělení: MD, profesor...

Kurátor: student lékařské fakulty, 515 skupin...

..., 26 let. Klinická diagnóza:

Neuroendokrinní syndrom se sekundárními polycystickými vaječníky. Primární neplodnost v manželství Barnaul-2008

Místo výkonu práce: železniční pracovník.

Prof. nebezpečí: žádné Domácí adresa:...

Datum přijetí: 11/20/08 v 9 hodin Datum dohledu: 11/21/08 Konečná diagnóza: Neuroendokrinní syndrom se sekundárními polycystickými vaječníky. Primární neplodnost v manželství.

Stížnosti na menstruační dysfunkce (během posledních pěti let přichází menstruace nepravidelně - jednou za dva měsíce); nadměrný růst vlasů na horním rtu, podél bílé linie břicha a na vnitřním a vnějším povrchu stehen; pro nepřítomnost těhotenství po dobu 8 měsíců v přítomnosti pravidelného sexuálního života v manželství bez ochrany.

Anam nesis morbi:

První příznaky této choroby se objevily před pěti lety. Nejprve nastala menstruační dysfunkce: menstruace začala přicházet jednou za dva měsíce. V této fázi nebyl pacient vyšetřen a nebyl léčen. Asi před 1,5–2 lety si pacient všiml nadměrného růstu vlasů na horních rtech, vnitřních stehnech, podél bílé linie břicha. V manželství byl pacient chráněn hormonální antikoncepcí (Diane-35). Před rokem pacientka přestala užívat antikoncepci, protože plánovala těhotenství. Během 8 měsíců nemohla pacientka otěhotnět, poté se obrátila na vyšetřovací středisko pro rodinné plánování Aphroditů. V červenci tohoto roku byla pacientka stimulována Klostilbegitem, což také nepřineslo výsledek. Ultrazvukové vyšetření (ze dne 20. října 2008) odhalilo multifolikulární transformaci vaječníků. 20. listopadu 2008 byl pacient rutinně přijat do gynekologického oddělení Gore. Nemocnice číslo 5 k objasnění příčin neplodnosti a její korekce.

Narodil se na Altajském teritoriu Barnaul. Rostl a vyvíjel se normálně v duševním a fyzickém vývoji nezanechal. Vystudovala 11 tříd střední školy. Vystudovala Polytechnickou univerzitu. Nyní pracuje ve své specializaci. Žádné pracovní riziko. Ve 24 se oženila. Dědičnost není zatěžována. Hepatitida, tuberkulóza, sexuálně přenosná onemocnění byla zamítnuta. Nebyly provedeny žádné operace, krevní transfuze. Alergie na drogy a potraviny nejsou zaznamenány. Nejsou žádná chronická onemocnění. Gynekologická onemocnění: cervikální eroze, DEK v roce 2001.

A) Menstruační funkce: První menstruace ve věku 14 let byla zřízena okamžitě. Zpočátku menstruace trvala 5 dní po 26 dnech, nyní za posledních pět let došlo k poklesu menstruace (opsomenorrhea po dobu 5 dnů po 60 dnech). Poslední menstruace od 14/14/08 do 19/19/08 Bezbolestná. Vypouštění není hojné. Po nástupu sexuální aktivity nedochází ke změnám v menstruační funkci.

C) Sexuální funkce: Začátek sexuální aktivity od 18 let, pravidelně od 24 let. Coitus je bezbolestný. Ve 24 se oženila. Manžel je zdravý, STD popírá.

C) Porodní funkce: nebyla těhotenství. Primární neplodnost je pozorována do jednoho roku. Chráněné kondomy, perorální antikoncepční prostředky (Diana-35) po dobu jednoho roku.

E) Sekreční funkce: Výboj v mírném množství, lehký, bez zápachu.

Na postavě pacienta se projevují nezřetelné rysy virilizace: mírné zúžení velikosti pánve a zvětšení šířky ramen, mléčné žlázy jsou mírně hypoplastické. Obecný stav je uspokojivý. Kůže, sliznice normální barvy. Kůže je teplá, mírná vlhkost. Pružnost pokožky je přiměřená věku. Muskuloskeletální systém je vyvíjen normálně, neexistují žádné zakřivení páteře, zkrácení končetin, žádné kotníkové révy kyčelního a kolenního kloubu. Ústava je astenická. Procházka bez funkcí.

Pulz 75 úderů / min HELL D 120/80 mm Hg.

HELL S 120/80 mm Hg.

Zvuky srdce jsou jasné, rytmické. Hranice srdce jsou v normálních mezích. Žádné patologie z periferních cév.

Vezikulární dýchání, bez pískání. Hranice plic jsou normální. Dýchací frekvence 16 tepů / min.

Játra na palpaci je bezbolestná, Kurlovovy rozměry bez patologických odchylek. Patologie sleziny nebyly detekovány. Židle je normální.

Příznak kývání je negativní. Močení 4–5krát denně, bezbolestné.

Krevní skupina 4 (AB).

Vnější genitálie jsou vyvíjeny správně. Vlasy mužského typu. Sexuální mezera je uzavřena. Stydké pysky se nemění. Bartholinové žlázy nejsou hmatatelné. Slizniční vestibul normální barvy, bez ulcerace. V zrcadlech je sliznice pochvy a děložního čípku růžová. Externí hltan bez funkcí. Vypouštěcí sliznice, střední.

Vagína je úzká, vaginální oblouky jsou symetrické bez útvarů, děložní čípek je bezbolestný kónický tvar, kanál je uzavřen. Močová trubice je měkká, bezbolestná.

Bimanální vyšetření dělohy.

Děloha je mírně odkloněna doleva, není zvětšená, bezbolestná, mobilní, hustá a elastická. Levý a pravý přívěs jsou těžké, bezbolestné, mobilní. Parametry bez patologie.

PR Svěrač je bohatý. Rektální sliznice je mobilní, bezbolestná, ampule je zdarma.

Plán péče o pacienta:

2. Kombinované endoskopické vyšetření v rozsahu pravděpodobně bilaterální klínové resekce vaječníků.

1. Obecný krevní test:

Hemoglobin 128 g / l červené krvinky 4,8 × 10 12 / l destičky 310 × 10 9 / l bílé krvinky 5,7 × 10 9 / l

2. Obecná analýza moči:

Průhlednost Velmi zamračený protein: Negativní Bílé krvinky: Negativní.

Epitelové buňky: 2-3 buňky v dohledu

3. Biochemický krevní test:

INR-1,12 u Protrombinový čas-13,2 s Fibrinogen 3,12 g / l Sodík-146,9 mmol / l Draslík-5 mmol / l

4. Vaginální nátěr:

Jednotlivé bílé krvinky v zorném poli.

Trichomonády, gonokoky, klíčové buňky.

DOE - nebyl detekován.

5. Ultrazvuk (od 10,21,08 g): Tělo dělohy je vychýleno přední, velikost: délka 42 mm, přední plocha 32 mm, šířka 46 mm. Velikost dělohy je normální. Obrysy jsou rovné. Forma je obyčejná. Struktura myometria se nezmění. U CDC není patologický krevní tok v myometrii lokalizován. Meho: tloušťka 5 mm; třívrstvé okraje jsou jasné, kontury jsou rovnoměrné. Endometrium odpovídá první fázi cyklu. Děložní dutina není zdeformovaná, ani expandovaná. Cervix je obvyklá velikost 29 mm, struktura se nezmění. Krční kanál je štěrbinový. Vnitřní a vnější hltan jsou uzavřeny. Levý vaječník s rozměry: 45 × 25 × 27. Struktura se nezmění. Folikuly s průměrem 2 až 5 mm, více v celém vaječníku. Pravý vaječník o velikosti: 44 × 25 × 25. Struktura ovariálního parenchymu se nezmění. Folikuly o průměru 2 až 5 mm jsou v celém vaječníku četné. V pánevní dutině nebyly nalezeny žádné patologické léze. Volná tekutina nebyla detekována.

Závěr

: Multifolikulární transformace vaječníků.

6. Hysteroskopie: žádná viditelná patologie v děložní dutině a endometrii

FSH-8,4 mU / L LG-816 mU / L testosteronu 2,97 mmol / l DEAS 2,47 μg / ml prolaktinu 264 mU / l

8. Histologické vyšetření: v endometrii fáze proliferace; ovariální polycystický vaječník.

9. Laparoskopie (od 11,21,08 g): Přední prostor bez patologie. Podpora prostoru bez patologie. V peritoneálních kapsách není endometrióza. V břišní dutině není výtok. Vaze Sacro-dělohy jsou viditelné, bez patologie, neexistuje endometrióza, žádné adheze. Děloha je viditelná, tvar má správnou velikost 4,2 × 3,2 × 3,9. Správné přídavky: vaječník je viditelný 4,2 × 2,4 × 2,5, hustá proteinová tobolka. Ve vejcovodu je viditelný celý tvar, tvar se nezmění, jsou vyjádřeny fimbrie. Barva je normální. Roztok indigo karminu pronikl do zkumavky a nalil do břišní dutiny. Levé přívěsky: vaječník je viditelný 4,5 × 2,1 × 2,7, hustá proteinová tobolka. Ve vejcovodu je viditelný celý tvar, tvar se nezmění, jsou vyjádřeny fimbrie. Barva je normální. Roztok indigo karminu pronikl do zkumavky a nalil do břišní dutiny.

Závěr

: NES se sekundárními polycystickými vaječníky.

Na základě stížností pacienta na menstruační dysfunkci (během posledních pěti let dochází k menstruaci nepravidelně - jednou za dva měsíce), k nadměrnému růstu vlasů na horních rtech, podél bílé linie břicha a na vnitřním a vnějším stehně a absence těhotenství během 8 měsíců v přítomnosti pravidelného sexu v manželství bez ochrany; na základě anamnézy a porodnické a gynekologické historie: že první příznaky této choroby se objevily před pěti lety: nejprve došlo k porušení menstruační funkce menstruace začalo přicházet jednou za dva měsíce; přibližně před 1,5–2 lety si pacientka všimla nadměrného růstu vlasů na horních rtech, vnitřních stehnech, podél bílé linie břicha a během 8 měsíců nemohla otěhotnět, a také na základě objektivního vyšetření pacienta, že pacientova postava není jasně vyjádřena virilizace se vyznačuje mírným zúžením pánve a zvětšením šířky ramen, mléčné žlázy jsou mírně hypoplastické, můžeme říci, že se jedná o neuroendokrinní syndrom a lze předpokládat, že pacient má sekundární polycystické vaječníky (sekundární protože pacient měl normální menarche a menstruační dysfunkce nastala před pěti lety). Na základě údajů o dalších metodách vyšetřování laparoskopie a histologického vyšetření ovariálního materiálu jsme zjistili, že pacient s NES se sekundárními polycystickými vaječníky. Kromě toho, protože pacientka není těhotná po dobu jednoho roku v přítomnosti pravidelného sexuálního života bez použití antikoncepčních prostředků, můžeme říci, že má neplodnost, a protože těhotenství v anamnéze neexistuje, je primární.

Na základě výše uvedených skutečností lze stanovit následující klinickou diagnózu: Neuroendokrinní syndrom se sekundárními polycystickými vaječníky. Primární neplodnost v manželství.

Diferenciální diagnostika

Sekundární polycystické vaječníky.

Stížnosti: Menstruační dysfunkce, nadměrný růst vlasů, neplodnost.

Anamnéza: Vyskytuje se buď v pubertě, nebo v reprodukčním věku. Existuje chronologický vztah mezi nástupem choroby a stresovým stavem (nástup sexuální aktivity, mentální trauma, porod, potrat, může být výsledkem akutní a chronické infekce).

Objektivní vyšetření: Charakteristická struktura skeletu (široká ramena, úzká pánev, hypoplastické mléčné žlázy), nadměrný růst vlasů na vnitřním a vnějším stehně, podél bílé linie břicha, na horním rtu..

Gynekologické vyšetření: Menarche je normální, ale v budoucnu dojde k narušení menstruační funkce jako hypo-, oligo-, opso-, amenorea. Častěji sekundární neplodnost. Při zkoumání vnějších genitálií může dojít ke klitoriální hypertrofii.

1. Studie krevních plazmatických hormonů: poměr LH k FSH je vyšší než 2,5-3, hladina DHEA je zvýšena.

2. Pelvický ultrazvuk: oboustranné zvětšení vaječníků s hypoplastickou děloží.

3. Ovariální ultrazvuk: zvýšení objemu vaječníků, stroma je hyperplastická, na periferii je pod zesílenou kapslí více než 10 atrofických folikulů [https://referat.bookap.info, 5].

4. Laparoskopie: zvětší se velikost vaječníků, mají vyhlazenou, zahuštěnou, perlou bělavou tobolku.

Taktika: obnovení reprodukčních a menstruačních funkcí.

1. Konzervativní léčba: hormonální terapie

2. Stimulace ovulace klostilbegitem

3. Pokud je konzervativní léčba neúčinná, je nutná chirurgická léčba, resekce sfenoidálních vaječníků.

Stížnosti: Nadváha, přítomnost růžových strií na těle, akné, nadměrný růst vlasů, menstruační nepravidelnosti, svalová slabost, hypertenze, bolest páteře a kostí.

Anamnéza: Může se vyskytnout v každém věku. Předchází duševní a fyzické trauma, neuroinfekce, intoxikace, stres.

Objektivní vyšetření: Obezita s ukládáním tukové tkáně na břicho ve formě zástěry; Tvář „Měsíce“; růžové strie na kůži břicha, v axilární oblasti, v ramenním opasku, stehnech a hýždích; otok dolních končetin; chlupatý chlup, vousy, vlasy na hrudi a pubis podle mužského typu; změny v osteoporóze kostních tkání, deformace tubulárních kostí, obratlovců; zvýšení krevního tlaku; svalová atrofie (ochablý žaludek, ochablé svaly, dokud se pacient nemůže postavit); mentální porucha euforie, podrážděnost, slza.

Gynekologické vyšetření: Menstruační dysfunkce jako opso-, oligo-, amenorea; při zkoumání hyperémie nebo cyanózy pohlavních orgánů na sliznicích pohlavních orgánů; děložní hypotrofie. Charakteristická je primární nebo sekundární neplodnost.

Další vyšetřovací metody:

1. Radiografie: kostní osteoporóza.

2. Radioimunologický výzkum: zvýšené ACTH

3. Diagnostický test s dexamethosonem: pokud je pozitivní, snížené vylučování 17-ACS

4. Laparoskopie: skleróza vaječníků

5. Obecná a biochemická analýza krve: snížení počtu lymfocytů a eozinofilů, zvýšení počtu granulocytů, polycytémie, zvýšení hemoglobinu, snížení draslíku.

6. Test s ACTH: s pozitivním zvýšením obsahu kortizolu v krvi a snížením vylučování moči.

7. Ultrazvuk nadledvin: bilaterální rozšíření nadledvin.

Taktika: Zaměřeno na blokování sekrece ACTH nebo kortikosteroidů.

1. Léková terapie:

- Antiserotoninové přípravky (Parlodel, Metergolin)

2. Radiační terapie

3. S progresí onemocnění adrenalektomie Adrenoblastom Stížnosti: menstruační dysfunkce, nadměrný růst vlasů, hrubost hlasu, neplodnost, komplikace bolesti v podbřišku..

Anamnéza: Toto onemocnění se vyvíjí pomalu, všechny klinické příznaky se objevují postupně. Zpravidla u pacientů mladších 20 let.

Objektivní vyšetření: známky defemenizace; snížené mléčné žlázy; známky maskulinizace; hrubý hlas; vlasy mužského typu; kontury těla a obličeje mají maskulinní rysy, málo podkožního tuku.

Gynekologické vyšetření: amenorea, neplodnost, zvýšené libido. Clit hypertrofie. Při vaginálně abdominálním vyšetření je nádor určen na stranu dělohy, je jednostranný, mobilní, bezbolestný, o průměru 5 až 20 cm, husté konzistence, s hladkým povrchem.

Ultrazvuk: heterogenní vnitřní struktura s více hyperechoickými oblastmi a hypoechoickými inkluzemi.

Taktika: Chirurgická léčba závisí na věku pacienta.

U dívek a pacientů v reprodukčním věku, odstranění děložních příloh z postižené strany.

U postmenopauzálních pacientů supra vaginální amputace dělohy s přídavky.

Účel léčby: obnovení reprodukčních a menstruačních funkcí.

1. Vzhledem k neúčinnosti konzervativní terapie (stimulace klostilbegitem) je v objemu indikována chirurgická léčba: oboustranná klínová resekce vaječníků.

2.Po operaci, průběh zátěžové terapie, fyzioterapie.

... 26 let bylo přijato s diagnózou Neuroendokrinního syndromu se sekundárními polycystickými vaječníky? Primární neplodnost v manželství.

Stížnosti v době přijetí: menstruační dysfunkce (během posledních pěti let přichází menstruace nepravidelně - jednou za dva měsíce); nadměrný růst vlasů na horním rtu, podél bílé linie břicha a na vnitřním a vnějším povrchu stehen; pro nepřítomnost těhotenství po dobu 8 měsíců v přítomnosti pravidelného sexuálního života v manželství bez ochrany.

Pacientka byla podrobena obecnému klinickému vyšetření a potřebuje laparoskopii, aby objasnila diagnózu s možným přechodem na chirurgický zákrok.

Oblast působnosti: Bilaterální resekce vaječníků ve tvaru klínu.

Anestézie Pneumoperitoneum 4000 mm CO2 položeno.

Přední prostor bez patologie. Podpora prostoru bez patologie. V peritoneálních kapsách není endometrióza. V břišní dutině není výtok. Vaze Sacro-dělohy jsou viditelné, bez patologie, neexistuje endometrióza, žádné adheze. Děloha je viditelná, tvar má správnou velikost 4,2 × 3,2 × 3,9. Správné přídavky: vaječník je viditelný 4,2 × 2,4 × 2,5, hustá proteinová tobolka. Ve vejcovodu je viditelný celý tvar, tvar se nezmění, jsou vyjádřeny fimbrie. Barva je normální. Roztok indigo karminu pronikl do zkumavky a nalil do břišní dutiny. Levé přívěsky: vaječník je viditelný 4,5 × 2,1 × 2,7, hustá proteinová tobolka. Ve vejcovodu je viditelný celý tvar, tvar se nezmění, jsou vyjádřeny fimbrie. Barva je normální. Roztok indigo karminu pronikl do zkumavky a nalil do břišní dutiny.

Laparoskopická diagnóza: NES se sekundárními polycystickými vaječníky.

Chirurgie: Bilaterální resekce vaječníků ve tvaru klínu.

1. Diana 35 podle schématu antikoncepce po dobu 3 měsíců.

2. Bazální termometrie po hormonální terapii k řešení problému stimulace ovulace.

3. Kontrola ultrazvukové folikulogeneze po 4 měsících.

4. Pokračujte v absorpční terapii.

Prognóza Prognóza pracovní kapacity a života je příznivá, protože tento stav neohrožuje život pacienta. Pro menstruační, sexuální a reprodukční funkce, s výhradou všech doporučení, příznivý.

G. B. Beznoschenko: Vybrané přednášky z gynekologie. Omsk, 1999.

IN A. Bodyazhina, V.P. Smetnik, L.G. Tumilovich: Neoperativní gynekologie. Moskva, "Medicine", 1990.

JÍST. Vikhlyaeva. Endokrinologický průvodce. Moskva, 1997.

IN A. Kulakov, N. D. Selezneva, V.I. Krasnopolsky: Operativní gynekologie. Moskva, "Medicine", 1990.

K.I. Malevich, K. S. Rusakevich: Léčba a rehabilitace pro gynekologická onemocnění. Minsk, "Higher School", 1994.

Bodyazhina V.I., Zhmakin K.N. Gynekologie. - M., 1977.

Neplodnost 1 anamnéza

Místo výkonu práce, specialita (prof. Škodlivost):

Datum a čas přijetí:

Bolest (charakter, lokalizace)

Menstruační změna funkce

Leucorrhoea, abnormality sexuálního pocitu, dysfunkce sousedních orgánů.

Reprodukční poruchy: Neplodnost, Potrat.

Nástup nemoci, její první příznaky, údajné příčiny, které k nemoci vedly (porod, potrat, chlazení, chirurgický zákrok, mimoděložní choroby, spojení s průmyslovými neuropsychickými šoky atd.).

Související události (horečka, bolesti hlavy, zimnice).

Léčba před přijetím na kliniku.

Dědičnost, předchozí onemocnění, předchozí gynekologická onemocnění. Metody léčby, výsledek onemocnění.

Menarche, založená po kolika měsících, letech. Trvání, intenzita, rytmus, bolestivost (kdy). Změna menstruační funkce s nástupem sexuální aktivity (která), po porodu, potratu (která).

Začátek sexuální aktivity, manželství v řadě. Sexuální život je normální nebo neobvyklý, nátlak (bolestivý, bezbolestný), antikoncepce. Zdraví manžela (plodnost, pohlavně přenosné nemoci).

V jakém roce sexuální aktivity je první těhotenství. Celkové těhotenství, porod, potrat, komplikace při narození, potrat, potrat. V případě poruchy reprodukční funkce - trvání neplodnosti, její primární nebo sekundární povaha, souvislost s přenesenými gynekologickými chorobami a další. Jaké metody antikoncepce jste použili, na jak dlouho.

FUNKCE SUSEDNÝCH ORGÁNŮ:

Vztah k této nemoci.

Obecný stav (uspokojivý, ne).

Integuments, sliznice.

Z prsních bradavek vypouštěly mléčné žlázy.

Periferní lymfatické uzliny, palpace k dispozici.

Plíce (dýchání, sípání).

Srdce (tóny, rytmus).

Pulse - počet tepů za minutu.

Palpace břicha.

Játra (zvětšená, nezvětšená).

Příznak Pasternatsky (negativní, pozitivní, kde).

Močení (zdarma, bolestivé, časté).

Vnější genitálie jsou vyvíjeny správně.

Ženské vlasy mužského typu.

Genitální mezera (zející, uzavřená). Labia (praskliny, oděrky, condylomy). Bartholinské žlázy (zvětšené nebo ne).

Mukózní vestibula vagíny (hyperémie, cyanóza. Pallor, ulcerace).

V zrcadlech: sliznice pochvy a děložního čípku (zbarvení).

Externí hltan (forma, „jev“ žáka).

Eroze, polyp, nádor atd..

Výtok (hlen, krvavý, hnisavý, umírněný, bohatý).

Vagina (úzká, volná), vaginální oblouky (hloubka, symetrie, výčnělek, vyhlazování, utahování).

Cervix (kónický, válcový, velikost, hustota).

Urethra (měkká, bezbolestná, pevná).

BIMANUÁLNÍ STUDIE UTEROVÉHO ORGÁNU:

Poloha, velikost, pohyblivost, bolestivost, konzistence, posunutí.

Doplňky (vlevo, vpravo), velikost, konzistence, povrch, bolestivost, pohyblivost, infiltrace okolních tkání.

Parametrie (infiltrace, změkčení).

Rektální, rekto-vaginální, rektabdominální vyšetření (data).

DOPLŇUJÍCÍ METODY VÝZKUMU:

Data bakterioskopie, kulturní studie.

Biochemické krevní testy.

Endoskopické metody, ultrazvuk atd..

KLINICKÁ DIAGNÓZA A JEJICH SUBSTANTIACE:

S přihlédnutím k stížnostem, anamnéze, životním datům, objektivním a dalším vyšetřovacím údajům.

PLÁN PACIENTSKÉHO ŘÍZENÍ

Diferenciální diagnóza (se třemi gynekologickými nebo chirurgickými onemocněními podobnými klinice).

Léčba pacienta (v případě chirurgického zákroku - podrobný popis operace).

Rehabilitace (následná ambulantní fáze tohoto pacienta).

Prognóza (pro menstruační, sexuální a reprodukční funkce, zdraví a život).

Co je neplodnost 1. stupně

Neplodnost 1. stupně je chybný termín, který používají pacienti, ale ne lékaři. Ve správné verzi, primární neplodnost. To znamená, že manželský pár, který nemůže otěhotnět po dobu 12 měsíců pravidelných pokusů, nikdy nedosáhl společného těhotenství. Samostatně se rozlišuje primární neplodnost mužů a žen. U žen, které ještě nikdy nebyly těhotné, je diagnostikována primární neplodnost žen. Primární mužská neplodnost je dána pacientům, u kterých dosud nikdo nebyl těhotný - nejen současnému manželovi, ale také předchozím ženám. Nezáleží na tom, zda v minulosti došlo k pokusům o otěhotnění nebo že muž přestal chránit teprve před 12 měsíci.

Jaký je rozdíl mezi stupni neplodnosti?

Mezi neplodností 1. a 2. stupně (primární a sekundární) není žádný zvláštní rozdíl. Ačkoli s neplodností 2 stupně, šance na otěhotnění jsou vyšší. Historie těhotenství znamená pouze jednu věc: pár nebo jednotlivá pacientka nemá vrozená onemocnění, která jsou neslučitelná s těhotenstvím. Z tohoto důvodu jsou okamžitě vyloučeny některé, obvykle nejzávažnější a neléčitelné formy poškození plodnosti.

Jinak nejsou žádné rozdíly. Neplodnost druhého stupně může mít stejné důvody jako neplodnost prvního stupně. Absence těhotenství v minulosti neznamená, že nebylo dosaženo právě kvůli problémům s reprodukčním systémem. Někteří pacienti jsou chráněni po mnoho let a teprve v pozdním reprodukčním věku se dítě rozhodnou otěhotnět.

Důvody pro ženy

Neplodnost prvního stupně se vyskytuje přibližně dvakrát častěji než neplodnost druhého stupně. Je to proto, že většina párů, které nemohou otěhotnět, ještě nemá děti..

Hlavní příčiny neplodnosti 1 stupně u žen:

1. Překážka vejcovodů a adhezí v břišní dutině. Tento stav se nazývá tubulární peritoneální neplodnost. Je diagnostikována u 50% pacientů s primární formou neplodnosti. Tubální neplodnost je obtížné léčit. Chirurgie může být provedena k obnovení průchodnosti, ale nezaručuje pozitivní výsledek. IVF zůstává nejspolehlivější metodou řešení problému..

Příčiny tubal-peritoneálního faktoru jsou zase:

 • předchozí pohlavně přenosné infekce;
 • nespecifické zánětlivé procesy pánevních orgánů;
 • intrauterinní manipulace;
 • historie pánevní a břišní chirurgie;
 • endometrióza.

2. Endokrinní poruchy. S poškozenou tvorbou jednotlivých hormonů nebo jejich nadměrnou produkcí je spojeno velké množství nemocí. Neplodnost se vyvíjí v důsledku narušení ovulačních procesů.

3. Faktor dělohy. Je to skupina patologií spojených s poškozením dělohy a narušenou implantací vajíčka. Zaprvé ve frekvenci - chronická endometritida. Způsobuje neplodnost 2krát častěji než jiné příčiny kombinovaného děložního faktoru. Na druhém místě jsou intrauterinní synechiae. Existují také abnormality ve vývoji dělohy, myomu a dalších nádorů, vnitřní endometriózy. Frekvence děložního faktoru je nejvyšší u žen s neúspěšnými pokusy o IVF..

S neplodností 1. stupně jsou některá onemocnění, která nikdy nejsou detekována s neplodností 2. stupně. Sekundární forma patologie nakonec umožňuje dosáhnout těhotenství (většina z těchto žen již má děti). S primární neplodností je někdy nemožné si představit dítě. Například pokud neexistují funkční vaječníky, děloha nebo žena s chromozomálními abnormalitami, vrozené poruchy neuroendokrinní regulace reprodukčního systému.

Důvody pro muže

Často páry neplodnosti kvůli mužské neplodnosti. I když je to méně běžné než žena. Podle SZO:

 • ve 41% je žena neplodná;
 • ve 24% případů muž;
 • v 24% oba partneři najednou;
 • v 11% není možné zjistit, který z manželů trpí chorobami reprodukčního systému, protože použité diagnostické metody nevykazují známky patologie, ale těhotenství stále nedochází.

Příčiny neplodnosti 1 stupně u mužů jsou velmi rozmanité. Těžká porušení spermogramu jsou možná nejen na pozadí nemocí, ale také při otravě toxiny kvůli špatným návykům nebo nezdravému životnímu stylu. / P>

Některé příčiny primární mužské neplodnosti:

 • infekce
 • toxiny;
 • vrozené a genetické příčiny;
 • léky;
 • hladovění;
 • záření;
 • endokrinní poruchy;
 • varikokéla;
 • prostatitida;
 • onemocnění jater, plic, ledvin;
 • testikulární poranění;
 • imunitní neplodnost v důsledku poškození hematotestikulární bariéry;
 • testikulární chirurgie.

Diagnostika

Inspekce jsou oba manželé. Je důležité zjistit původ neplodnosti 1. stupně. Ženy provádějí více testů a absolvují více instrumentálních testů než muži.

Mužské vyšetření plán je, že se spermogram a MAR test. Pokud nejsou zjištěny žádné odchylky, není nutná další diagnóza. Někdy již v první fázi se navíc provádějí hormonální testy, pohlavně přenosné infekce a zkoumá se sekrece prostaty. Na některých klinikách je pacientovi předepsáno úplné vyšetření pouze v případě abnormalit spermiogramu.

Žena je vyšetřena důkladněji. Alespoň to projde:

 • echo hysterosalpingoskopie nebo hysterosalpingografie k posouzení průchodnosti vejcovodů;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • hormonální krevní testy;
 • skvrny na flóře (mikroskopické vyšetření);
 • nátěry a krev na genitální infekce;
 • koagulogram.

Další diagnostické testy lze provádět podle indikací: laparoskopie, hysteroskopie, genetické testy, endometriální biopsie, ultrazvuk štítné žlázy, nadledvinky, MRI hlavy atd., V závislosti na výsledcích předchozích studií.

Léčba

Neplodnost 1. stupně je řešena odlišně, v závislosti na zjištěné příčině..

Možnosti léčby pro ženy:

 • s tubulárně peritoneálním faktorem neplodnosti se provádí laparoskopický chirurgický zákrok nebo IVF;
 • s děložním faktorem je možná antibiotická léčba, fyzioterapie, odstranění synechie hysteroskopií, odstranění fibroidů nebo polypů;
 • s endokrinním faktorem je nutná normalizace hormonálního pozadí pomocí léků, může být použita indukce ovulace léky před těhotenstvím.

Možnosti léčby pro muže:

 • u varikokély jsou odstraněny dilatační žíly šourku;
 • s endokrinními poruchami se předepisují hormonální léky k normalizaci hladiny testosteronu v krvi a obnovení spermatogeneze;
 • kryptorchidismus, obstrukční neplodnost jsou léčeny chirurgickými metodami;
 • pokud jsou detekovány sexuálně přenosné infekce nebo prostatitida, jsou indikována antibiotika.

Je důležité zajistit zdravý životní styl, vyloučení vnějších nepříznivých faktorů. Tato opatření často stačí ke zlepšení počtu spermií.

Těhotenství někdy nelze dosáhnout po léčbě. V tomto případě se používá IVF. Nejčastěji je tento postup předepsán pro tubulární peritoneální faktor neplodnosti u žen a také pro mužský faktor s významnými odchylkami ve spermogramu.

S pomocí IVF je léčena jakákoli forma neplodnosti, pokud jiné metody léčby nevedou k těhotenství do 12 měsíců. / P>

IVF je nejúčinnější pro:

 • tubální peritoneální faktor;
 • endokrinní poruchy;
 • mužský faktor.

IVF je méně úspěšný s děložním faktorem neplodnosti, genetickými chorobami. Tyto problémy jsou spojeny nejen s potížemi při početí, ale mohou také narušovat implantaci embrya a způsobit spontánní potraty..

Primární neplodnost: historie nemoci a její příčiny, metody boje proti nemoci

Podle statistik k dnešnímu dni nemůže každý 7. května pár otěhotnět.

Musí se podrobit velkému množství různých studií po dobu několika měsíců a dokonce i let, aby s nimi bylo možné počkat dlouho očekávané dítě.

Současně lékaři rozlišují mezi sekundární a primární neplodností, která může být diagnostikována jak u mužů, tak u žen. Ne každý však chápe, o jaký druh patologie jde a zda je možné úplné uzdravení..

Podle lékařské terminologie je primární neplodnost patologickou neschopností otěhotnět dítě od samého počátku reprodukčního věku..

 • Tato diagnóza se provádí, pokud k těhotenství páru nedochází do 1 roku u nechráněného sexu, zatímco dřívější početí nikdy nenastalo. Patologie nezávisí na sexuálních charakteristikách (tj..
 • to může ovlivnit ženy i muže). Důvody mohou být navíc úplně jiné.

Lékařský vzdělávací program.

 • Diagnóza primární neplodnosti může být také označována jako neplodnost stupně I..

Nejprve musíte zjistit příčiny primární neplodnosti - faktory, které znemožňují početí. Navíc u mužů a žen se budou lišit.

 1. Nedostatečný vývoj ženských pohlavních orgánů zvaný infantilismus.
 2. Anomálie dělohy nebo její nesprávná poloha.
 3. Oslabení funkce pohlavních žláz.
 4. Infekce genitálního traktu různými infekcemi.
 5. Zánět genitálií.
 6. Nemoci dělohy: myom, cysta, eroze, endometrióza (mohu otěhotnět s endometriózou, přečtěte si zde).
 7. Jakákoli patologie vaječníků, porušení jejich funkčnosti: polycystóza, nedostatek ovulace.
 8. Hormonální porucha, která zabraňuje zrání zdravého vajíčka.
 9. Špatné vejce kvůli stárnutí. Po 40 letech mohou být vejce neobvyklá.
 10. Tubální obstrukce, když zdravé vajíčko nemůže dosáhnout dělohy.
 11. Nepřetržité užívání léků pro nouzovou antikoncepci. Stejný slavný „Postinor“ obsahuje velmi velkou dávku hormonů, které v budoucnu narušují oplodnění vajíčka..
 1. Infekční choroby. Zánět je usnadněn aktivací různých hub, virů, bakterií, díky nimž se spermie spojují a stávají se neproduktivními.
 2. Špatná průchodnost spermatu.
 3. Produkce protilátek proti spermatu.
 4. Varicocele - dilatační žíly spermatického kanálu.

Příčiny primární neplodnosti, společné pro muže a ženy, jsou také:

 1. Špatný, nezdravý životní styl: špatná výživa, nedostatek motorické aktivity, různé závislosti (alkohol, drogy, tabák) atd..
 2. Nepříznivé podmínky prostředí - špatné podmínky prostředí.
 3. Stálý stres.
 4. Vážné vrozené nebo získané patologie (zdravotní problémy). Systémová onemocnění, jako je cirhóza, cukrovka, tuberkulóza, bronchiální astma, poranění hlavy.
 5. Dědičné genetické abnormality.
 6. Záření, nepřetržitý nebo dlouhodobý kontakt se škodlivými chemikáliemi.

Je velmi důležité identifikovat všechny tyto nepříznivé faktory, aby byly včas eliminovány - toto bude hlavní průběh léčby. Nejprve se ale musíte ujistit, že mluvíme o primární neplodnosti, nikoliv o jiné patologii.

Mějte na paměti! Mladé páry příliš podceňují roli stresu v procesu početí dítěte. S přetrvávající depresí je šance na otěhotnění výrazně snížena..

Hlavním příznakem primární neplodnosti je absence těhotenství během roku se stálou sexuální aktivitou a absence antikoncepce. Všechny ostatní příznaky mohou být implicitní a naznačují další nemoci a patologie, proto je nutné na lékařském vyšetření zjistit další, přesnější symptomy.

 • dlouhodobá absence menstruace, neustálé poruchy menstruačního cyklu, prodloužené krvácení během menstruace jsou příznaky hormonálního selhání;
 • bolestivost menstruace může naznačovat endometriózu;
 • velká (nebo malá) tělesná hmotnost, rychlý růst tělesných vlasů, akné - příznaky polycystických;
 • nepříjemný zápach.
 • bolest při močení;
 • obezita;
 • bolest a pálení v šourku, nepohodlí při chůzi, zvýšené pocení, sexuální dysfunkce - příznaky varikokély.

Pokud má pár ve věku 20 až 40 let v průběhu roku pravidelný pohlavní styk s úplným, dlouhodobým odmítnutím antikoncepčních prostředků, ale nekončí těhotenstvím a nenastalo ani dřívější početí, můžeme hovořit o primární neplodnosti. Existují-li výše uvedené další příznaky, zvyšuje se riziko potvrzení diagnózy. Konečné závěry však lze učinit až po laboratorní diagnostice.

Tvrdohlavá statistika. Asi 15% párů je neplodných. Ve 40% případů je příčinou mužský faktor, v 50% ženský faktor a pouze 10% je diagnostikováno u obou.

Pokročilá diagnostika primární neplodnosti zahrnuje řadu opatření. Jedná se o sběr historických dat (rozhovor s pacienty, studium jejich lékařské historie), fyzikální vyšetření (vyšetření, palpace), laboratorní techniky.

 • Index tělesné hmotnosti přesahuje normální rozsah (20–26).
 • Stav kůže indikuje narušení endokrinní činnosti.
 • Nedostatečný vývoj mléčných žláz u žen.
 • Bolestivost, těsnost v oblasti genitálií s gynekologickou palpací.
 • Vyšetření děložního čípku pomocí colposcopy nebo vaginálního speculum.
 • Infekční screening na pohlavně přenosné infekce STI.
 • Hormonální screening k vyloučení primární endokrinní neplodnosti.
 • Ultrazvuk malé pánve, štítné žlázy.
 • Hysterosalpingography (GHA) - rentgen vejcovodů.
 • MRI pro nádor v mozku, který inhibuje produkci hormonů.
 • Spirální počítačová tomografie (CT) pánevních orgánů pomáhá identifikovat anatomickou primární neplodnost.
 • Laparoskopie (břišní vyšetření) nachází adheze, nádory, ovariální cysty.
 • Hysteroskopie (vyšetření dutiny dělohy).

V důsledku všech těchto studií je u jednoho z partnerů diagnostikována primární neplodnost a je předepsána vhodná léčba.

Užitečné rady. Nenechávejte laboratorní metody pro diagnostiku primární neplodnosti, které vám lékař nabídne. Příčinou patologie je někdy onemocnění, které je náhodně detekováno a nikdy se nikdy neprojevilo.

 • Hlavní lékovou léčbou primární neplodnosti je odstranění nemoci nebo patologie, která ji vyvolává.
 • Anovulace (zmeškané vaječník) se léčí následujícím způsobem:
 • korekce hormonálních změn;
 • stimulace ovulace;
 • podpora fáze II.

V tomto případě po těhotenství hormonální terapie pokračuje.

Léčba primární neplodnosti diktovaná infekčním a zánětlivým procesem zahrnuje použití následujících léků:

 • širokospektrá antibiotika s přihlédnutím k mikroorganismům, které jsou patogeny;
 • vitaminy;
 • imunostimulační činidla;
 • hormonální drogy.
 • S adhezivní překážkou vejcovodů je indikován laparoskopický zásah.
 • Plastická chirurgie - k odstranění deformace vejcovodu.
 • Provádění komplexní terapie, jejímž cílem je eliminace porušení.
 • Léčba hormonálních poruch: kombinovaná perorální antikoncepce, progestogenová léčiva, antigonadotropiny, agonisté gonadoliberinu.
 • Rozdělení adhezí.
 • Ovulace stimulace.
 • Podpora menstruace fáze II.
 • Metody asistované reprodukce.

Pokud je příčina primární neplodnosti neodstranitelná (genetické onemocnění, věk atd.), Mohou lékaři nabídnout pár extrémních opatření:

 • IVF - hnojení in vitro.
 • Náhradní mateřství.

V každém případě je otázka předepisování léků k odstranění primární neplodnosti přidělena individuálně. Samoléčení alternativními metodami je možné pouze se souhlasem lékaře po určení příčiny patologie. Na radu přítele nebo známého je tento nebo recept s bylinkami přísně zakázán.

To je fakt! Pokud vám byla diagnostikována primární neplodnost, zjistěte její typ. Nejobtížnějším případem, který je obtížné léčit, je idiopatická primární neplodnost.

Kořen červený kartáč

Primární neplodnost je metlou nejen naší doby. Tato nemoc předbíhá páry po mnoho staletí..

Při absenci správné úrovně medicíny bylo třeba hledat alternativní způsoby léčby této vady: touha mít dítě byla přece jenom nadmíru. Výsledkem bylo, že lidé byli otráveni, zemřeli a snažili se vybrat jeden nebo druhý lék. A někdo byl úspěšně vyléčen.

 • Některé metody tradiční medicíny jsou v současné době schváleny klinickými zkouškami a nejsou nebezpečné, pokud jsou správně a správně aplikovány..
 • Normalizuje lokální imunitu, pomáhá léčit primární imunologickou neplodnost a snižuje počet androgenů, které brání početí. Vařte lžíci koření ve 300 ml vroucí vody, nechte hodinu. Pijte 100 ml třikrát denně na lačný žaludek. Léčba trvá 1,5 měsíce.
 • Royal želé zlepšuje tělo, uklízí endokrinní pozadí, podporuje pravidelnou ovulaci. Užívejte 100 mg třikrát denně, zcela vstřebatelné. Kurz - od 4 do 6 měsíců.

Viz také: Příčiny, příznaky a léčba streptodermy u dětí s podrobnými fotografiemi

Podporuje pravidelnost menstruačního cyklu, eliminuje nepravidelné intermenstruační krvácení. Dvě polévkové lžíce trvají na 300 ml vroucí vody po dobu 1 hodiny. Pijte polévkovou lžíci čtyřikrát denně. Kurz - 1 měsíc.

Léčí adheze, zánět slepého střeva, imunologickou neplodnost, nízkou pohyblivost spermií. Polévková lžíce semen napařená 200 ml vroucí vody, vařte po dobu 5 minut při nízkém zahřátí, napněte. Pijte 2 polévkové lžíce denně. Existuje jedna přísná kontraindikace - trombóza.

Má protizánětlivé, protinádorové, antiedematózní účinky. Eliminuje depresi, stres a psychogenní primární neplodnost.

Rostlinný olej (250 ml) se nalije do sklenice naplněné čerstvými květy pelargónie (50 g). Trvejte na 14 dnech v naprosté tmě.

Rozpusťte 4 kapky připraveného pelargónie ve 100 ml teplé vody, přidejte lžíci medu, pijte před jídlem dvakrát denně. Léčba trvá 2 měsíce.

Borovice děloha normalizuje hormony, léčí endometriózu a zmírňuje zánětlivá onemocnění dělohy. Kontraindikace - nízké hladiny estrogenu. Doporučuje se zahájit terapii 3.-7. Den cyklu. Je zakoupeno v lékárně ve formě tinktur. Zředí se vodou 40 kapek třikrát denně. Léčba trvá šest měsíců. Přestávky se dějí během menstruace.

Šalvěj obsahuje hormonálně podobné látky jako estrogeny. Tato rostlina tedy aktivně stimuluje činnost vaječníků, urychluje zrání folikulů. 1 polévková lžíce dušená se sklenicí vroucí vody. Trvejte na tom, 20 minut, napětí. Pijte 100 ml třikrát denně na lačný žaludek. Léčba trvá 3 měsíce.

 • Hirudoterapie ovlivňuje imunitní systém, normalizuje oběhový systém, má vstřebatelný a protizánětlivý účinek. Léčení provádí výhradně odborník. Pijavice jsou umístěny na křížové a dolní části břicha. Průběh terapie - 10-15 sezení.
 • Honey tampóny pro ženy úspěšně zvládají zánět dělohy, erozi, nádory, adheze. Dali je v noci, ráno je vyčistili. Kurz - 15krát.

Chcete podpořit hlavní postup léčby primárních neplodností lidových prostředků? V takovém případě o tom informujte svého lékaře a poslouchejte, co vám říká. Možná se budete muset vzdát některých receptů, které jste našli. Ale někdy gynekolog může navrhnout něco jiného, ​​také od bylinkářů, ale ve vašem případě je vhodnější.

Při aktivní léčbě patologie léky a lidovými prostředky může být prognóza nejvýhodnější. A aby dlouho očekávané těhotenství přijelo co nejdříve, musíte si vždy pamatovat preventivní opatření.

Zajímavý fakt. Lékaři říkají, že to zvyšuje šance na těhotenství v misijní pozici, kterou mnozí zanedbávají.

K udržení reprodukčního zdraví je třeba pravidelně přijímat preventivní opatření, aby vás problém primární neplodnosti neovlivnil. Co je potřeba k tomu?

 1. Léčte každou nemoc u obou partnerů.
 2. Normalizujte menstruaci.
 3. Zabraňte nechtěnému těhotenství bezpečnými metodami.
 4. Zabraňte potratům.
 5. Vyhněte se podchlazení.
 6. Udržujte sexuální kulturu, která snižuje riziko zánětu ženských pohlavních orgánů.
 7. Včasné ošetření a pozorování gynekologem.

Primární neplodnost je nepochybně vážným problémem se závažnými následky (lékařským a sociálním). Proto se důrazně doporučuje zahájit diagnostické vyhledávání co nejdříve a upřesnit možnou příčinu patologie. Po zjištění základní nemoci lékaři ve většině případů provádějí velmi účinnou léčbu, která zaručuje úplné uzdravení.

Problém primární neplodnosti a léčebné metody

Primární neplodnost v medicíně se nazývá neplodnost 1. stupně. Tento koncept charakterizuje stav, kdy dospělý člověk není schopen produkovat potomstvo kvůli vrozeným nebo získaným patologiím reprodukčního systému..

Důvody této odchylky je mnoho. Potrat a další metody potratu vedou k primární neplodnosti. Pravděpodobnější poškození těla během prvního těhotenství. Přerušení těhotenství znamená náhlé zastavení hormonálních procesů s ním spojených. Tělo není schopné rychle přestavět a dojde k selhání.

 • Mezi vyprovokující gynekologická onemocnění: děložní myomy, cysty a eroze. Více šancí na neplodnost u chronických nebo dlouhotrvajících onemocnění.
 • Při patologiích vaječníků nemá vejce zrání v důsledku nesprávného fungování folikulu. Patologie je vyjádřena při absenci menstruace nebo jejího těžkého průběhu.
 • Adheze vejcovodů zcela zakrývají průchod do dělohy. Ohroženy jsou také ženy s poraněním genitálií..

U mužů je také běžná primární neplodnost. Důvodem je porucha reprodukčního systému nebo problémy se spermiemi. Kvůli jeho nedostatečnosti nebo nepřítomnosti, ejakulace selže. Stává se, že primární neplodnost je diagnostikována u obou partnerů.

Druhy primární neplodnosti

Existuje několik typů primární neplodnosti:

 • vrozená (patologie existující v době narození) nebo získaná (v důsledku choroby, která vznikla po narození a před sexuální aktivitou);
 • dočasný (přechodný stav z přírodních důvodů, který nevyžaduje ošetření) nebo trvalý (vznikající z důvodů, které nemohou jít samy o sobě);
 • absolutní (nevratná patologie, nemožnost početí) nebo relativní (těhotenství nenastává z důvodů, které lze eliminovat).

Druhé typy jsou nejstabilnější. Jak se věda a medicína vyvíjejí, objevují se způsoby, jak vyléčit dříve nevratné patologie reprodukčního systému.

 • Vynález IVF (oplodnění in vitro) byl průlom. S jeho pomocí se naděje objevila i u žen, které nemají vejcovody.
 • Experimenty dnes umožňují transplantaci dělohy. Až donedávna byly tyto důvody považovány za absolutní..
 • Existuje také kombinovaná neplodnost - dětství obou partnerů.

Příčiny primární neplodnosti

Mezi nejčastější příčiny primární neplodnosti patří endokrinní patologie, vývojové abnormality, komplikace onemocnění, nadměrný počet pokusů o otěhotnění. Podle zdroje se příčiny neplodnosti dělí na endokrinní, děložní, tubální a imunologické.

Ze všech žen s primární neplodností více než polovina dostala diagnózu kvůli abnormalitám v endokrinním systému. V ohrožení pro ženy s:

 • poruchy ovulace způsobené stresem a přepracováním;
 • polycystický vaječník;
 • hypotyreóza (nedostatečné množství hormonů štítné žlázy);
 • Obezita
 • adrenogenitální syndrom (poruchy syntézy kortikosteroidů).

Primární neplodnost u žen způsobuje:

 • Neexistuje ovulace (proces vytváření nového vajíčka). Vyskytuje se na pozadí nestability hormonů, projevuje se těžkými menstruacemi a poruchami cyklu.
 • Stárnutí vajíčka Po čtyřiceti letech nejsou vejce prakticky schopna oplodnit. Transplantace zdravých vajec pomáhá.
 • Endometrióza nebo proliferace děložní tkáně za. Projevuje se jako silná bolest během menstruace. Vyžaduje chirurgický zákrok.
 • Tubální obstrukce.
 • Plné přerůstání panen (síň hymen).
 • Polycystické nebo cystické vaječníky. Projevuje se zpožděním menstruace a ovulace, nadváhou, rychlým růstem vlasů, akné.
 • Nedostatek dělohy, vaječníků a vejcovodů.
 • Infekce dělohy v pravém úhlu k vejcovodu (hyperanteflexie).
 • Ohyb dělohy směrem k páteři (hyperretroflexe).

Primární neplodnost u mužů způsobuje:

 • Křečové žíly nebo abnormální rozšíření žil spermatického kanálu. V důsledku toho se varlata přehřívají a poškozují sperma. Toto je nejčastější příčina mužské neplodnosti (40% je primární a 80% je sekundární neplodnost).
 • Infekce močových cest. K přilnutí spermií přispívají různé houby a viry.
 • Genetické anomálie (neumožňují možnost náhradního nošení, protože nemoc je zděděna).
 • Hormonální faktory.
 • Gastrointestinální choroby (zejména abnormality slinivky břišní).
 • Onemocnění dýchacích cest (nejčastěji bronchiální astma).
 • Poranění genitálu.
 • Zranění hlavy.
 • Zneužívání kombinovaných perorálních kontraceptiv.
 • Využití nouzové prevence těhotenství.
 • Genitální infantilismus (vývoj genitálií v důsledku zánětu hypotalamu a hypofýzy).
 • Gonadova dysgeneze (nedostatečný vývoj vaječníků nebo varlat kvůli chromozomálním abnormalitám).
 • "Dětská" onemocnění (šarlatová horečka, záškrtu).
 • Pohlavně přenosné nemoci.
 • Genitální tuberkulóza.
 • Cukrovka.
 • Tuberkulóza.
 • Cirhóza jater.
 • Dlouhodobé špatné návyky (kouření, alkoholismus, drogová závislost).
 • Silná expozice, radiační expozice, chemická otrava.
 • Bydlení nebo práce v nebezpečném prostředí.
 • Stres.
 • Chronická únava a trvalé přepracování.
 • Špatný životní styl.
 • Antigenicita vajíčka a spermatu.

Stává se, že není možné zjistit příčinu neplodnosti. Taková neplodnost se nazývá temná nebo nejasná..

Anamnéza a příznaky

Hlavním alarmem neplodnosti je absence těhotenství během roku s aktivními pokusy. V závislosti na příčině mohou být tyto projevy:

 • narušení menstruačního cyklu;
 • nedostatek menstruace po dobu několika měsíců v řadě (amenorea);
 • snížení menstruačních dnů a počtu sekrecí (hypomenstruální syndrom);
 • silná bolest během menstruace, podobná kontrakcím (algomenorrhea).

Většina menstruačních nepravidelností se však neobjevuje. Jediným příznakem je nedostatek těhotenství.

U genitálního infantilismu jsou příznaky následující:

 • nepřítomnost nebo nevýznamné množství ochlupení ochlupení, podpaží;
 • nedostatečný rozvoj mléčných žláz, vnější a vnitřní genitálie;
 • nedostatek první menstruace po 15 letech.

Při gynekologickém vyšetření lékař upozorní na abnormální velikost vagíny, nesprávné umístění stydkých pysků, dělohy ve tvaru válce s dlouhým kuželovým krkem. Při absenci dělohy se vnější genitálie vyvíjejí správně, menstruace chybí. Pokud je vagina nedostatečně vyvinutá, příznakem může být bolest při pohlavním styku nebo její absolutní nemožnost.

 • Nedostatečný vývoj dělohy a vagíny je doprovázen nejen primární neplodností, ale také řadou chorob ledvin a močových cest..
 • Z psychologického hlediska způsobuje primární neplodnost depresi. Neschopnost otěhotnět a porodit dítě činí ženu nervózní, podrážděnou a agresivní. Je náchylná k neuróze, má nízkou sebeúctu, je chráněna před společností. Neplodnost je často příčinou rozvodu, protože pár nemůže využít jejich rodičovský potenciál.

Primární neplodnost: Diagnóza

Léčebný režim se vyrábí v závislosti na kořenové příčině neplodnosti a průvodních abnormalitách. Existuje mnoho studií a testů, které mohou identifikovat primární odchylku:

 • historie;
 • vyšetření pacienta;
 • analýza korelace výšky, hmotnosti, růstu vlasů a velikosti mléčných žláz s věkem;
 • rektální a bimanální testy;
 • laboratorní a instrumentální studia;
 • funkční diagnostika;
 • vyšetření hormonálního stavu;
 • roztěrová analýza;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů a štítné žlázy;
 • folikulometrie;
 • UZGSS;
 • hysterosalpingografie;
 • laparoskopie;
 • analýza pozadí;
 • genetický výzkum;
 • spermogram;
 • Ultrazvukové šourek;
 • postkoitální test.

Léčba primární neplodnosti u mužů a žen

Především je sterilní žena poslána k psychoterapeutovi, aby napravila svůj emoční stav. Pro normalizaci hmotnosti jsou předepsány speciální diety. Cigarety, alkohol a jiné špatné návyky jsou vyloučeny. Mělo by to být každodenní rutinou.

U infekcí jsou indikována antibiotika. Pokud je příčinou nádor hypofýzy, žena potřebuje konzultaci s neurochirurgem. U infantilismu se používá fyzioterapie a gynekologická masáž..

 • Z léků je předepisován vitamin A, B, E a kyselina listová, aby se předešlo abnormalitám u nenarozeného dítěte. S výše uvedenou neefektivností se uchýlte k umělé stimulaci ovulace.
 • Je také účinný pro endokrinní neplodnost..
 • Pokud je veškeré úsilí zbytečné, doporučuje se ženě po roce léčby chirurgický zákrok. Laparoskopie může léčit peritoneální a tubulární neplodnost bez vážného poškození kůže.

Léčení člověka začíná odmítnutím špatných návyků. Po konzultaci s andrologem je nutné sperma vyšetřit na abnormality..

 • S polycystózou: klínová resekce, kauterizace.
 • Obezita: strava, cvičení, léky.
 • Genitální infantilismus: hormonální terapie, vitamíny, fyzioterapie.
 • Problémy s ovulací: Léková stimulace.
 • Tubální neplodnost: fyzioterapie, léky na zánět, imunomodulátory, hydrotubace s enzymy a kortikosteroidy. V případě selhání bude vyžadován chirurgický zákrok (plastik vejcovodů, laparoskopická adhiolyzační).

U všech typů primární neplodnosti je psychoterapie povinná. IVF se považuje za alternativní léčbu.

Co je primární neplodnost, jak je stanovena diagnóza a je možné těhotenství??

Neplodnost lze říci, pokud žena během těhotenství nemá těhotenství, aniž by během roku použila antikoncepci. Ve 40% případů je spojena s nemocemi u mužů, u 45% - u žen. Ve zbývajících 15 ze 100 případů neplodnosti mají oba partneři příčinu..

Co je primární neplodnost?

Jedná se o stav, kdy žena nikdy v těhotenství nikdy nebyla těhotná, byla vystavena pravidelným sexuálním kontaktům a nebyla-li antikoncepce. Se sekundární neplodností měla žena dříve těhotenství, ale následně v důsledku některých nemocí zmizela schopnost nést dítě. U všech neplodných žen je primární forma pozorována u 60%, sekundární - u 40%.

Primární ženská neplodnost může být relativní a absolutní. V prvním případě je těhotenství možné; ve druhém, početí a těhotenství nenastanou in vivo. Typickým příkladem relativní primární neplodnosti u ženy je absence dětí vdaných za neplodného muže.

Co způsobuje neplodnost u žen?

Hlavní příčiny primární neplodnosti jsou spojeny s anatomickými poruchami ve struktuře pohlavních orgánů:

 • infantilismus (nedostatečný rozvoj);
 • vrozené vady;
 • nesprávná poloha dělohy;
 • sexuálně přenosné infekce.

Kromě toho může být tato forma patologie těhotenství spojena s porušením vaječníků, změnami ovulace a menstruačního cyklu..

Zánětlivé procesy v genitálním traktu, nádory, intoxikace, endokrinní a jiná závažná onemocnění nejčastěji způsobují sekundární neplodnost.

Primární neplodnost je patologie, která může nastat v důsledku psychoemocionálních změn. Poruchy ovulace, u kterých vajíčko není schopno oplodnit, se objevují v důsledku dlouhodobého stresu, konfliktů v rodině, nespokojenosti s intimním životem. Mohou je vyvolat strachem z těhotenství nebo naopak vášnivou touhou mít dítě.

Kromě inhibice ovulace tyto faktory přispívají k uvolňování stresových hormonů a mění aktivitu autonomního nervového systému. V důsledku toho je kontraktilní aktivita vejcovodů narušena a je vytvořena funkční tubulární obstrukce. Tuto kombinaci ovulace a funkce děložních příloh je obtížné diagnostikovat..

Nerealizovaná touha stát se matkou vede k chronickému nervovému napětí a dále snižuje pravděpodobnost oplodnění. Vytvoří se tedy „začarovaný kruh“ neúrodného manželství.

Faktory, které mohou u žen vyvolat primární neplodnost:

 • onemocnění endokrinních žláz;
 • poškození vejcovodů nebo pobřišnice;
 • gynekologická onemocnění;
 • imunitní nekompatibilita.

Endokrinní poruchy mohou způsobit primární neplodnost, pokud se objevily v mladém věku před prvním těhotenstvím. Jsou spojeny s porušením ovulačního cyklu, ke kterému dochází z jednoho z následujících důvodů:

 • anovulace;
 • selhání luteální fáze během menstruačního cyklu;
 • luteinizace folikulů bez ovulace.

Anovulace - nedostatek zrání vajec, který může být způsoben patologií hypofýzy, hypotalamu, vaječníků, nadledvin.

Absence ovulace vede ke zvýšení obsahu mužských pohlavních hormonů v krvi - androgenů, prolaktinu; nedostatek ženských pohlavních hormonů - estrogen; nadváha nebo vyčerpání.

Anovulační neplodnost může být způsobena Hisenko-Cushingovým syndromem nebo onemocněním a také onemocnění štítné žlázy se sníženou tvorbou hormonů štítné žlázy (hypo- nebo hypertyreóza)..

Hormonální poruchy jsou často spojovány s traumatickým poraněním mozku, encefalitidou a také s prodlouženým stresem. Kromě anovulace mohou vyvolat selhání luteální fáze menstruačního cyklu.

Současně vaječníky nezajišťují produkci hormonů zodpovědných za přípravu děložního endometria pro těhotenství. Sliznice dělohy nezhoustne, v důsledku toho se k ní nemůže embryo vytvořené během početí připojit.

 • K spontánnímu potratu dochází ještě před očekávaným zpožděním menstruace.
 • Někdy se folikul, ve kterém vajíčko dozrává, předčasně promění v luteum v těle a nenastane ovulace. Příčiny tohoto stavu nejsou známy..
 • Porážka vejcovodů nebo pobřišnice je charakteristická pro sekundární neplodnost. Pokud se nemoc rozvine u dívky nebo dospívajícího, může způsobit počáteční neschopnost těhotenství.
 • Porušení funkce vejcovodů, které není doprovázeno strukturálními změnami v těchto orgánech, se může objevit na pozadí stresu, zvýšení koncentrace androgenů v krvi, jakož i při chronických zánětlivých procesech v těle, při nichž se zvyšuje obsah prostacyklinů..

Hlavní příčinou primární tubulární neplodnosti je tuberkulóza reprodukčního systému.

Peritoneální neplodnost se může objevit v důsledku výrazného adhezivního procesu v břišní dutině. Taková adheze se tvoří po rozsáhlých operacích na břišních orgánech.

Gynekologická onemocnění nejčastěji vedou k sekundární neplodnosti, primární forma patologie způsobuje abnormality ve vývoji dělohy..

Ve vzácných případech je příčinou neplodnosti vývoj protilátek, které ničí sperma sexuálního partnera (imunologická neplodnost) v ženském těle. Bylo však zjištěno, že takové imunoglobuliny lze také detekovat v kompatibilním páru. Definice antispermových protilátek se proto v klinické praxi nepoužívá.

Jedna příčina patologie je detekována pouze u 48% žen, v ostatních případech je zaznamenána primární neplodnost kombinované geneze. To je třeba vzít v úvahu při plánování těhotenství. Čím později se žena rozhodne otěhotnět, tím je pravděpodobnější, že „nahromadí“ několik rizikových faktorů neplodnosti.

Diagnostika

Aby bylo možné stanovit diagnózu „primární neplodnosti“, musí lékař dotazovat a vyšetřit pacienta.

Objasňují se následující otázky:

 • v jakém věku začala menstruace;
 • jak dlouho cyklus trvá, zda měsíční období začíná pravidelně;
 • zda mezi jednotlivými obdobími je špinění;
 • bolestivost menstruace;
 • zda žena měla v minulosti těhotenství;
 • použitá antikoncepce a délka jejího používání;
 • trvání neplodnosti;
 • pravidelnost sexuální aktivity.

Lékař hledá příznaky onemocnění jiných orgánů: cukrovka, tuberkulóza, onemocnění nadledvin a štítné žlázy. Pacient je dotazován na možné psychogenní faktory..

 • Při externím vyšetření věnujte pozornost nadměrné tělesné hmotnosti, stavu kůže, přítomnosti akné, vlasovým vlasům.
 • Provádí se ultrazvukové vyšetření mléčných žláz a gynekologických orgánů. Do 3 měsíců by měla žena změřit bazální teplotu. Studie nátěrů z pochvy, z povrchu děložního čípku. V případě potřeby je předepsána kultivace mikroflóry, polymerázová řetězová reakce k identifikaci možných infekčních faktorů.
 • Pokud máte podezření na endokrinní neplodnost, musíte najít postižené spojení v systému „hypotalamus - hypofýza - vaječníky“. Za tímto účelem, počítačová radiografie nebo magnetická rezonance zobrazující lebku a turecké sedlo, prozkoumejte fundus, proveďte ultrazvuk štítné žlázy, vaječníků a nadledvinek.

Hormonální pozadí je podrobně analyzováno:

 • folikuly stimulující hormon;
 • luteinizační hormon;
 • prolaktin;
 • hormon stimulující štítnou žlázu;
 • adrenokortikotropní hormon;
 • estradiol;
 • progesteron;
 • tyroxin a trijodtyronin;
 • kortizol;
 • testosteron;
 • DHEA-S.

Při současné obezitě je pro detekci diabetu předepsán test tolerance glukózy.

Luteální nedostatečnost je diagnostikována měřením bazální teploty. S touto patologií je druhá fáze cyklu zkrácena na 10 dní a teplotní rozdíl před a po ovulaci nepřesahuje 0,6 ° C. Diagnóza je potvrzena detekcí snížené hladiny progesteronu jeden týden po ovulaci (21 dní cyklu).

Luteinizace neovulovaného folikulu je rozpoznávána opakovaným ultrazvukem. Podle této studie se folikul zpočátku zvětšuje a jeho růst se zastaví. Ovulace nenastane, folikul se zmenší.

Tubální peritoneální a gynekologická neplodnost je nejčastěji sekundární. Pro jeho diagnostiku použijte:

 • Pomocí těchto metod je možné najít strukturální změny, které brání rozvoji těhotenství. Stejné studie se často předepisují pro primární neplodnost..
 • Jednou z nejlepších výzkumných metod k detekci porušení struktury pohlavních orgánů je spirální počítačová tomografie pánevních orgánů. Používá se také magnetické rezonance v této oblasti, ale její diagnostická hodnota je o něco nižší..
 • K diagnostice imunologické neplodnosti se provádí postkoitální test. Chcete-li to provést, určete počet a povahu pohybů spermií v děložním hlenu ve dnech 12 až 14 cyklu. Pokud jsou spermie nehybné nebo nejsou detekovány, může to být známkou imunitní nekompatibility sexuálních partnerů..

Ve vzácných případech je obsah antispermových protilátek stanoven v krvi nebo děložním hlenu; tento test je však nespecifický a neměl by se používat..

Současně s vyšetřením ženy se od jejího partnera odebere spermie, aby se vyloučila mužská neplodnost.

Léčba

Terapie začíná pokusem o normalizaci emočního stavu pacienta. Je jmenována konzultace s lékařským psychologem, psychoterapeutem. V některých případech je užitečné vyšetřit psychiatra a předepsat sedativa nebo trankvilizéry. Někdy tato opatření pomáhají vyřešit problém neplodnosti bez stimulace ovulace..

 • Je důležité normalizovat tělesnou hmotnost. V některých případech hubnutí přispívá k těhotenství, protože normalizuje produkci hypofyzárních gonadotropinových hormonů.
 • V případě detekce pohlavně přenosných infekcí je ženě předepsána vhodná antibiotika.
 • Pokud je příčinou neplodnosti nádor hypofýzy, je žena odkázána na neurochirurga. Funkční hormonální poruchy vyžadují jmenování vhodných léků.
 • Pokud je příčinou neplodnosti infantilismus, je pacientovi předepsána fyzioterapie a gynekologická masáž.

  V první fázi cyklu by měly být užívány vitaminy B, pro prevenci vrozené patologie plodu je nezbytná kyselina listová v primární neplodnosti. Druhá fáze ukazuje vitaminy A a E.

  Kromě toho je předepsán průběh perorální antikoncepce. Pokud tato opatření nepomohla, je stimulace ovulace a pokud je neúčinná, používají se asistované reprodukční technologie..

  Při endokrinní neplodnosti se často používá stimulace ovulace. Taková léčba primární neplodnosti se provádí za použití následujících léků:

  • monofázové kombinované perorální antikoncepční prostředky po dobu 3 cyklů;
  • Clomiphene od 5. do 9. dne cyklu;
  • gonadotropinové přípravky (folikuly stimulující luteinizační hormony s následným zavedením chorionického gonadotropinu).

  Stimulace ovulace je komplexní procedura, její plán je vytvořen individuálně pro každého pacienta. To, co pomohlo jedné ženě, může ublížit pouze druhé. Proto u všech otázek souvisejících s touto metodou léčby musíte osobně konzultovat kvalifikovaného gynekologa.

  • Pokud během jednoho roku léčby nedošlo k těhotenství, je pacientka předána k laparoskopii.
  • Peritoneální a tubulární neplodnost se léčí laparoskopickou intervencí, například disekcí adhezí v břišní dutině. V případě těžkého ucpání zkumavek se provede salpingektomie a IVF se používá pro těhotenství.
 • Pokud je diagnostikována imunologická neplodnost, doporučuje se párům používat antikoncepci s kondomy po dobu šesti měsíců. Do 3 dnů před ovulací je pacientovi předepsána estrogenní léčiva. Po ukončení antikoncepce bariéry často dochází k žádoucímu těhotenství.
 • Primární neplodnost u mužů vyžaduje především odvykání kouření, konzumaci alkoholu, normalizaci režimu a fyzickou aktivitu.

  Pacient je vyšetřen andrologem, po kterém je předepsána vhodná terapie.

  V patologii vas deferens se navrhuje odebrat sperma přímo z přívěsku nebo varlat samotného, ​​následuje umělé oplodnění (zavedení do ženské dělohy)..

  Pokud je terapie neúčinná po dobu 2 let, používají se asistované reprodukční technologie - umělé oplodnění nebo IVF. Pokud je žena v době diagnózy „primární neplodnosti“ již 35 let, neměla by se vůbec používat konzervativní metody léčby. V těchto případech musí být technologie asistované reprodukce použity co nejdříve..

  Úspěch léčby závisí na mnoha faktorech a nelze ji předvídat předem. Je třeba si uvědomit, že psychický stav ženy je velmi důležitý pro její plodnost.

  V průměru v důsledku léčby stimulací ovulace dochází v průběhu roku k těhotenství asi u poloviny pacientů s primární neplodností..

  Prognóza je horší u nemocí, jako je rezistentní ovariální syndrom a předčasné vyčerpání vaječníků, doprovázené nedostatkem zrání vajíček a menstruace. V tomto případě pomáhá moderní lékařská technologie..

  Mužská neplodnost

  Pokud pár nemá děti, je nutné oba partnery vyšetřit.

  Primární mužská neplodnost může být způsobena těmito důvody:

  • varikokéla;
  • orchitida přenesená v dětství, například s příušnicemi (příušnicemi);
  • abnormality vývoje reprodukčního systému;
  • endokrinní choroby u dítěte nebo dospívajícího.

  Hlavní diagnostickou metodou tohoto stavu je analýza spermií. Tato tělesná tekutina je testována podle protokolu schváleného Světovou zdravotnickou organizací. Výsledky by měl interpretovat androlog nebo urolog..

  Pokud je spermogram v normálních mezích, považuje se člověk za zdravého. Pokud jsou zjištěny abnormality, je pacientovi předepsáno urologické vyšetření. Někdy je nutné konzultovat endokrinologa nebo genetiku.

  Články O Neplodnosti