Hlavní Neplodnost

Jaké změny nastanou u plodu ve 2. trimestru těhotenství

2 trimestr těhotenství je pro ženu nejvýhodnějším obdobím. Všechny obavy a zážitky jsou pozadu, můžete si odpočinout a užít si nové pocity. Co se stane během tohoto období s dítětem, s jakými riziky se můžeme setkat, budeme dále zvažovat.

Jaké změny se dějí s dítětem

Druhý trimestr těhotenství je od 13 do 26 týdnů. Všechny vnitřní orgány dítěte jsou již vytvořeny, takže můžete téměř zapomenout na rizika potratu. Podle statistik je spontánním potratům v daném období připisováno pouze 25% případů..

Pokud těhotenství ženy pokračuje bez patologií, pak je 2. trimestr časem, abyste si užili své zajímavé postavení.

Jak se dítě vyvíjí? Zvažte změny v kalendářních měsících.

13 - 17 týdnů (4 měsíce):

 • Kostra dítěte nejen roste, ale také posiluje. Pojivová tkáň je nahrazena kostí;
 • Ultrazvuk již jasně ukazuje břišní orgány;
 • Ledviny začínají dělat svou práci. Nyní polykají plodovou vodu, dítě nakoukne a vylučuje moč;
 • V tomto ohledu začíná fungovat gastrointestinální systém;
 • Mozek pokračuje ve svém intenzivním rozvoji;
 • Nadledvinky produkují hormony.

Ovoce váží asi 60 gramů. Jeho výška je asi 7 cm. Do této doby už žena zpravidla již slyší rozruch dítěte.

18–21 týdnů (5 měsíců):

 • Zprovozňují se žlázy endokrinního systému, normalizují se hormonální hladiny;
 • Kůže plodu je pokryta hustým filmem, který chrání dítě před zraněním;
 • V slezině se začínají vyvíjet krvinky.

Do této doby se výška a hmotnost dítěte několikrát zvýší. Odborníci říkají, že dítě už všechno slyší a chápe, takže s ním musíte mluvit, poslouchat klasickou hudbu.

22–26 týdnů (6 měsíců):

 • Plíce dítěte začnou fungovat. Provádí první dechové pohyby;
 • Drobeček je již poměrně velký, takže pohyby jsou velmi patrné. Doba spánku je přibližně 16-18 hodin denně;
 • Dítě rozvíjí mentální schopnosti. Odborníci ujišťují, že pokud matka během tohoto období zažije depresivní stav, mohou se tyto poznámky v budoucnu objevit také u dítěte;
 • Senzorické orgány se postupně tvoří..

Do konce 6 měsíců, dítě dosáhne hmotnosti 800-1000 gramů, výška - 30-35 cm.

Jaká rizika mohou nastat?

Přestože je druhý trimestr těhotenství považován za nejbezpečnější, musíte své zdraví pečlivě sledovat. Vzhled těchto příznaků by vás měl upozornit:

 1. Kreslení nebo ostré bolesti v podbřišku. V tomto případě musíte navštívit lékaře, možná budete muset podstoupit ultrazvukové vyšetření, abyste vyloučili děložní tón. Pokud ano, pomohou svíčky „Viburkol“, „Papaverin“, „No-shpa“ a odpočinek na posteli;
 2. Krevní výtok. Je nutná okamžitá hospitalizace. Existuje riziko narušení placenty;
 3. Gestóza. Začíná se projevovat malým otokem a přibýváním na váze. Postupně se k nim přidává zesílení otoku, nevolnost a zvracení. Jedná se o poměrně vážnou a nebezpečnou patologii jak pro plod, tak pro samotnou matku. Nemocniční léčba je nezbytná;
 4. Sýrový výboj. Drozd v této době je běžným jevem. Neodkládejte ošetření do dlouhé krabice. Douching a svíčky pomohou vyrovnat se s problémem..

Proč je druhý trimestr dobrý? Pokud dojde k onemocnění, může lékař předepsat mnoho léků. Proces vytváření vnitřních orgánů v embryi je dokončen, nyní dítě jen roste. Placenta je velmi hustá, rizika infekce plodu jsou minimální.

Nové pocity pro budoucí matku

Jaké změny se dějí v těle nastávající matky:

 1. Velikost mléčných žláz se významně zvyšuje. Jejich bolestivost prochází, ale místo těchto nepříjemných symptomů přichází zvýšená citlivost bradavek. Proto odborníci doporučují nosit měkké podprsenky z přírodních tkanin. Nebojte se, pokud je kolostrum vylučováno z prsu, tělo se tak připravuje na nadcházející porod;
 2. Nepříjemná tažná bolest v podbřišku. Pokud jsou pravidelné, není důvod k obavám. Toto jsou falešné kontrakce, které budou pokračovat až do porodu;
 3. Zvýšení objemu břicha. Dítě se aktivně rozrůstá a vyvíjí, potřebuje hodně místa v děloze. V tuto chvíli lékaři již nedoporučují ženám spát na břiše. Optimální poloha je na boku. Vena cava tedy není sevřena, dítě přijímá kyslík dobře;
 4. Pálení žáhy. Vyskytuje se zpravidla v noci. Pro mnoho těhotných žen se to stává skutečným problémem. Vyskytuje se v důsledku zvýšené kyselosti. Vaše akce: udělejte správnou stravu, udělejte homeopatické léky zaměřené na odstranění pálení žáhy;
 5. Pigmentace kůže. Na břiše a hrudi se objevují tmavé pruhy. Nebojte se, po narození bude barva kůže stejná;
 6. Strie. Nenalezen u všech těhotných žen. Vše záleží na individuálních vlastnostech a stavu kůže. Pomocí speciálních krémů, masáží, jednoduchých fyzických cvičení se můžete vyhnout výskytu strie;
 7. Krvácení z dásní. Sliznice jsou měkčí, což může při čištění zubů vést k nepříjemným, bolestivým pocitům. Vaším úkolem je vybrat zpevňující pastu, leštidlo, změnit štětiny na měkčí;
 8. Křeče. Zvýšit v noci. Posílit telata, přesunout se během dne více, vzít vápník, vypít dostatek vody;
 9. Vaginální výtok. Pokud jsou průhledné, nemají nepříjemný zápach, nebojte se, je to normální.

Pamatujte, že v těhotenství není nic nepřirozeného. Nezaujímejte své zajímavé postavení jako nemoc. Pohybujte se více, buďte na čerstvém vzduchu, dělejte, co máte rádi, navštivte kulturní instituce a těhotenství bude snadné.

Odborná rada

Jaké hlavní body je třeba zdůraznit ve druhém trimestru:

 • Žena by neměla zapomenout na správnou výživu. Její jídla by měla být bohatá na vitamíny a další užitečné stopové prvky;
 • Nezapomeňte na návštěvu gynekologa. Budete muset podstoupit screening, ultrazvuk, hormonální testy (trojitý test);
 • Žena musí sledovat krevní tlak. Plod roste, velká zátěž je položena na srdce a krevní cévy. Zvýšení tlaku ohrožuje hladovění kyslíku pro dítě;
 • Chůze na čerstvém vzduchu a plný spánek by se měli stát vašimi stálými společníky.

2 trimestru těhotenství je skvělý čas, abyste si užili své zajímavé postavení. Břicho ještě není velké, není otok a toxikóza. Dítě se aktivně vyvíjí, všechny vnitřní orgány jsou již vytvořeny, nyní bude jen růst a zvyšovat tělesnou hmotnost.

2 trimestru těhotenství

2 trimestru těhotenství - to je počet týdnů, kdy začíná?

Druhý trimestr se skládá ze tří kalendářních měsíců a 14 porodnických týdnů. Mladé a nezkušené matky jsou někdy o termínu zmateny, protože nevědí přesně, co začíná týden a kdy končí druhá polovina těhotenství. Důvodem je skutečnost, že lékařské a kalendářní hodnoty pro období porodu dítěte se po dobu 1,5 až 2 týdnů liší.

V porodnické praxi se obecně uznává, že 2. trimestr začíná od 14. a končí 27. týdnem včetně. Podle zkušených matek lze tentokrát právem nazvat nejlepší v životě těhotné ženy, která dosud nebyla unavena vzácným „břemenem“, ale již zbavila všech nepříjemných symptomů zvyknutí na nový stát, projevujících se ve formě nevolnosti a emočních výbuchů.

Příznaky těhotenství ve 2. trimestru

Druhý trimestr slibuje budoucí matce vážné změny ve fyzické rovině. V této fázi je břicho výrazně zaoblené a zvyšuje se hmotnost. Důležité procesy probíhají také v těhotném těle: prsa se nadále vyplňuje a zvětšuje, děloha se před porodem „zahřeje“, protože roste bříško, může se objevit pálení záhy. Tyto příznaky mohou zahrnovat otoky nohou a dušnost, odlupování kůže a strie, které jsou považovány za nebezpečné příznaky, kterým lze zabránit dodržováním elementárních těhotných „pravidel“.

 1. nevolnost (pozdní toxikóza)
 2. silná bolest v podbřišku
 3. horečka
 4. mdloby
 5. krvácející
Pokud se některý z těchto příznaků objeví, měli byste okamžitě kontaktovat lékaře o pomoc, protože to může znamenat zmrazení plodu nebo riziko potratu..

Nejpříjemnější známkou druhého trimestru je pohyb dítěte, které nejprve začne maminku tlačit v 16-18 týdnech. To je nezapomenutelný pocit, který ani zkušené matky neumí popsat slovy - jedna se zdá, že v žaludku praskají vzduchové bubliny, zatímco druhé první dítě připomíná „burácení“ břicha..

Těhotenství ve druhém trimestru

Bohaté sekrece ve druhém trimestru jsou výsledkem hormonálních změn v těle a jsou považovány za absolutní normu, pokud nezmění barvu a nejsou doprovázeny svěděním nebo pálením.

Mezi nebezpečné emise patří:

 • zápach sliznice. Objevují se, pokud se u těhotné ženy vyvine bakteriální vaginóza, která vyžaduje okamžitou léčbu..
 • Narůžovělý tekutý výtok, který ukazuje únik plodové vody.
 • Nažloutlé nebo nazelenalé odstíny naznačují infekci v těle.
 • Krvavý, rozmazaný výboj je nejnebezpečnější. Mohou být známkou ohroženého potratu nebo zmrazení plodu. Mohou se objevit také kvůli problémům s děložním čípkem, které jsou také závažným důvodem pro naléhavou lékařskou péči..
Příčiny krvavé, nejnebezpečnější propouštění, mohou být různé faktory, od genetických poruch a hormonálních poruch, končících infekčními chorobami a životním stylem matky. V každém případě, pokud k nim dojde, je třeba se poradit s gynekologem, který může situaci adekvátně posoudit a v případě potřeby se domluvit, aby zastavil možný proces potratů.

Sex druhého trimestru

Sexuální život ve 2. trimestru je docela přijatelný a je dokonce indikován porodníky. Kontraindikace sexu mohou být komplikace těhotenství, kdy nastávající matka hrozí potratem nebo jinými komplikacemi.

Pokud lékař intimitě dá „zelené světlo“, můžete se bezpečně milovat s manželem. Zejména na pozadí hormonálních změn u mnoha žen v polovině těhotenství je sex ještě zábavnější než v době „ne těhotné“.

Těhotná výživa ve druhém trimestru

S odchodem toxikózy se obvyklá chuť k jídlu téměř vždy vrací k těhotným ženám. K tomu dochází v týdnu 14-16, kdy je tělo nastávající matky plně přizpůsobeno těhotenství. Mnoho matek, které se těší, že konečně mohou jíst ze srdce, začnou jíst „pro dva“, což je považováno za nesprávný přístup. Výživa těhotné by měla být vyvážená, protože přejídání a podvýživa negativně ovlivňují vývoj drobků a mohou dokonce vést ke zpoždění jejího nitroděložního vývoje..

Správné menu druhého trimestru by mělo být dietní. Je důležité, aby obsahoval bílkoviny, rostlinné tuky a uhlohydráty, jakož i komplex vitamínů potřebných pro dítě. Základem výživy v polovině těhotenství je podle doporučení odborníků na výživu nejlépe zahrnout jednoduché, ale bohaté na cenné živiny a produkty stopových prvků (maso, ryby, játra, obiloviny, zelenina a ovoce, mléčné výrobky) a připravovat z nich jídla bez „restaurace“. zaujatost. Žádné steaky s krví - veškeré jídlo musí projít tepelným zpracováním.

Měli byste také maximálně vyloučit ze stravy sladké a moučné výrobky, kečupy a majonézy, uzené maso a další obchody. Tyto produkty mohou vést k zadržování tekutin v těle, vyvolat skok v krvi u těhotné ženy a také způsobit přírůstek na váze..

Testy v druhém trimestru těhotenství

Od druhého trimestru musí ženy častěji navštěvovat prenatální kliniku a podstoupit vyšetření gynekologem, protože v tomto období je velmi důležité sledovat vývoj plodu, jehož vývojové problémy se nejčastěji projevují od 15. do 25. týdne..

Kromě vizuálního vyšetření těhotné ženy, měření objemu břicha a výšky dna dělohy, předepisuje gynekolog obecnou analýzu krve a moči. S jejich pomocí je stanovena hladina hemoglobinu u těhotné ženy, jejíž nízká četnost může vést k fetální hypoxii, a práce ledvin matky, jejíž nesprávná funkce vyvolává vývoj pozdní toxikózy..

Také v 16-18 týdnech může být těhotná nabídnuta k podstoupení „trojitého testu“ - biochemického screeningu, který detekuje chromozomální abnormality a fetální malformace.

Potratové metody druhého trimestru

Je možné ve druhém trimestru a ukončení těhotenství. Tento proces může probíhat přirozeně i mechanicky. Indikace k potratu později jsou: zmrazení plodu, chronická onemocnění matky, infekce, které se vyskytly, genetické a chromozomální abnormality u dítěte, spontánní potrat.

Pokud nelze zabránit pozdějšímu potratu nebo z jiných důvodů je potrat nevyhnutelný, jsou ženám nabídnuty dvě možnosti potratu: lékařské a mechanické. Gynekologové dávají přednost umělým porodům (tzv. Přerušení léku), které se nazývají pomocí speciálních drog. Tento proces je podobný přirozenému porodu, v důsledku čehož ženské tělo zažívá menší stres než po mechanickém „čištění“, které je spojeno s vážnými následky a komplikacemi až do neplodnosti..

Co je možné a co není ve druhém trimestru

Druhý trimestr, stejně jako první a třetí, má standardní zákazy, které je důležité dodržovat u těhotné ženy, aby nedošlo k poškození dítěte. Mezi kategorická tabu patří:

 • alkohol a kouření
 • stres a cvičení
 • samoléčení i při mírném nachlazení
 • horké vany
 • návštěva solária
 • spát na mém žaludku
Gynekologové také v době aktivního růstu dítěte radí, aby opustili pevné oblečení vyrobené ze syntetických tkanin, vysoké podpatky, kosmetické procedury, které se provádějí pomocí chemických sloučenin.

Zároveň můžete po dobu 4-6 měsíců bezpečně cestovat, dělat jógu nebo vodní aerobik a dokonce navštívit ruskou lázeň, ve které je možné regulovat teplotu vzduchu.

A nezapomeňte, že tělo každé těhotné ženy má svá „překvapení“, která je třeba individuálně upravit. Proto odborníci doporučují naslouchat vašemu stavu a neběhat na gymnastiku uvedenou v „pravidlech“, pokud si protahujete žaludek nebo máte velmi oteklé nohy.

2 trimestru těhotenství: čas na růst

Začátkem 2. trimestru jsou již vytvořeny orgány a systémy plodu a v přední části - období aktivního růstu.

Nina Sohnina
Porodník-gynekolog, Barnaul

Co se v této době děje v těle budoucí matky, jak se dítě vyvíjí a jak se chovat tak, aby těhotenství pokračovalo bez problémů?

2 trimestr nazýval interval od 13 do 28 týdnů těhotenství. Termín 13 týdnů je považován za hranici mezi trimestry, protože do této doby jsou dokončeny složité procesy tvorby hlavních orgánů a systémů plodu, které nabývají tvaru malého muže a začínají rychle růst a rozvíjet se..

Druhý trimestr těhotenství končí po 28 týdnech, protože v této době plod dosáhne takového stupně vývoje, že je při vhodné péči schopen žít mimo dělohu. Průměrná hmotnost dítěte narozeného ve 28 týdnech je 1000 g, výška - 35? Cm. Připomeňme, že gestační věk se počítá v porodnických měsících, z nichž každý obsahuje přesně 4 týdny, takže těhotenství trvá 10 porodnických měsíců nebo 40 týdnů, což odpovídá 9 kalendářním měsícům.

Toto období je pro těhotnou ženu docela klidným obdobím, protože takové problémy v raných stádiích, jako je toxikóza, náhlé výkyvy nálady atd., Již prošly a stále nejsou daleko od porodu. Teprve ve 2. trimestru má nastávající matka příležitost plně si užívat své „zajímavé pozice“.

Jak se plod vyvíjí

4 měsíce těhotná.

Do 13. týdne těhotenství plod aktivně vytváří svaly a vazy, stejně jako 20 mléčných zubů. Dítě se aktivně pohybuje v děloze, ale zatím, v období od 13 do 16 týdnů, nastávající matka tento „vnitřní pohyb“ nepociťuje.

První chloupky začínají růst na hlavě plodu a celé jeho tělo je pokryto vlasy děla, zvané lanugo. Obvykle v době úplného těhotenství lanugo úplně zmizí nebo zůstane v malém množství na ramenou a uších. Kůže plodu během tohoto období je stále velmi tenká, krevní cévy se jí lesknou, což jí dává jasně červenou barvu a podkožní tuk prakticky chybí, takže pokožka dítěte je pomačkaná.

Během této doby je plod již schopen vyprázdnit močový měchýř: přibližně každých 45 minut močí v plodové vodě, čímž „přispívá“ k jejich tvorbě.

Na konci 16. týdne těhotenství plod dosáhne výšky 15–16 cm, hmotnosti 135 ga volně volně plovoucí v plodové vodě může snadno změnit polohu v děloze..

5 měsíců těhotná.

Za 17–20 týdnů dosáhne děloha takovou velikost, že těhotenství je pro ostatní zřejmé, protože po 20 týdnech je spodní část dělohy již 2 cm nad pupkem.

Po 5 měsících plod již vytvořil základy trvalých zubů, které jsou vyšší než mléčné zuby. Dítě má řasy a obočí, které jsou stále bezbarvé, protože melanin - pigment, který jim dává barvu - se začne syntetizovat později. Prsty a prsty jsou plně tvarované, objevuje se na nich individuální vzor - otisky prstů. Mazové žlázy kůže začnou fungovat a z vlasů děla a epiteliálních buněk kůže se vytvoří bělavé mazivo, které porodníci nazývají pro svůj charakteristický vzhled mazivem podobným sýru. V této době pokrývá celé tělo plodu a plní ochrannou funkci, protože dítě je ve vodném prostředí po dlouhou dobu až do narození.

Svaly plodu dosahují takového stupně vývoje, že jeho pohyby jsou uspořádány a kontrolovány: může sát prst, dotknout se jeho těla a obličeje. Dítě již má pohyby mimických svalů - zamračí se, otevře a zavře ústa, otevře oči, ale dokud neuvidí.

Střeva dítěte v pátém měsíci těhotenství jsou již zcela utvářena, v něm jsou klky, díky nimž dochází k absorpci živin. Slinivka vylučuje inzulín - hormon, který podporuje zpracování a absorpci glukózy. Při polykání plodové vody, ke kterému dochází normálně, probíhá ve střevech dítěte proces tvorby původního stolice - mekonia; odchází po narození.
Na konci 20. týdne těhotenství je růst plodu 20–21? Cm a hmotnost 300–350 g. Dítě je již tak dospělé, že lékař může poslouchat jeho srdeční rytmus přední stěnou břicha s porodním stetoskopem. Pokud má budoucí matka subkutánní tukovou vrstvu, může být srdeční rytmus dítěte slyšen od pozdějšího data - od 22 do 24 týdnů. Normální srdeční frekvence u plodu je obvykle 120–160 tepů za minutu, to znamená, že jeden srdeční rytmus matky odpovídá dvěma tepům srdce dítěte.

6 měsíců těhotná.

Po 21-24 týdnech pokračuje rychlý růst a vývoj plodu, pohyby se stávají aktivnějšími. Vytváří svůj vlastní režim střídání období odpočinku a činnosti, který se ne vždy shoduje s režimem mámy. Intenzita pohybů plodu je vynikajícím markerem, který umožňuje ženě sledovat nitroděložní stav dítěte, protože změna povahy pohybů (nadměrně násilné nebo naopak pomalé a vzácné pohyby) může znamenat jakoukoli poruchu během těhotenství..

Na konci 6 měsíců je růst dítěte poněkud zpomalen, ale začíná se aktivně zvyšovat tělesná hmotnost. Pod kůží plodu se aktivně hromadí hnědý tuk, který má vysokou energetickou kapacitu, protože při jeho spalování se vytváří velké množství tepelné energie, která hraje důležitou roli při udržování konstantní tělesné teploty po porodu..

Během druhého trimestru těhotenství se mozek plodu intenzivně vyvíjí, nervové buňky - neurony se zlepšují a stupeň vývoje centrálního nervového systému je takový, že dítě slyší zvuky přicházející zvnějšku. Příliš hlasité a drsné zvuky mohou dítě vyděsit a jemná měkká hudba na něj někdy působí uklidňujícím účinkem..

Způsob, jak poznat svět pro plod, se dotýká: dotýká se pupeční šňůry, jejích paží a nohou, stěn dělohy. Být v lůně, může dítě škytnout: v tuto chvíli se žena cítí malé vnitřní chvění, které se vyskytují v pravidelných intervalech. Škytavka dítě není známkou patologie a je pozorována během normálního těhotenství.

Po 6 měsících již kostní dřeň dítěte funguje: produkuje červené krvinky - červené krvinky obsahující fetální hemoglobin, které mohou ve větší míře saturovat buňky kyslíkem ve srovnání s běžným hemoglobinem, který se po narození vytváří v lidském těle. Tento adaptivní mechanismus vytváří spolehlivou ochranu proti hypoxii - nedostatečné zásobování kyslíkem vlivem různých nepříznivých environmentálních faktorů a těhotenských komplikací. Než kostní dřeň začala fungovat, byly v játrech a slezině syntetizovány krvinky. Kostní dřeň také produkuje bílé krvinky - bílé krvinky zodpovědné za boj proti infekci..

Do 24. týdne těhotenství se dostatečně vytvoří vnitřní orgány plodu, ale plíce zůstávají výrazně nezralé, ve kterých již začala syntéza povrchově aktivní látky - látka, která jim nedovolí při výdechu odpadnout. Jeho množství je však stále nedostatečné pro plné fungování plic v případě předčasného porodu, proto v tomto případě nebude schopen dýchat sám - bude potřebovat mechanickou ventilaci, intenzivní péči a podávání syntetického povrchově aktivního činidla obsahujícího léčivo. Dýchání dítěte v této fázi se provádí placentou, ve které dochází k výměně plynu mezi matkou a plotem.

Být v lůně, dítě začne dělat první respirační pohyby; to neznamená, že dýchá - takové pohyby jsou nezbytné pro plné zásobení krve hrudními orgány a rozvoj dýchacích svalů.

Na konci druhého trimestru těhotenství dosáhne plod průměrné hmotnosti 900 ga výšky 34 cm.

Pocit těhotenství

Od začátku druhého trimestru se blaho budoucí matky výrazně zlepšuje. Problémy s časnou toxikózou ustupují: zpravidla ve 14. až 16. týdnu těhotenství je nevolnost, zvracení a související celková slabost minulostí, protože procesy rychlých hormonálních změn charakteristické pro začátek těhotenství jsou stabilizovány a placenta začíná fungovat.

Ve druhém trimestru v těle nastávající matky dochází k intenzivnímu nárůstu objemu cirkulující krve (BCC): na konci těhotenství se tělo stává o 1 500 ml více krve než na začátku. To je nezbytné pro plné fungování tzv. „Třetího kruhu krevního oběhu“ - děložního placentu, který se tvoří v průběhu těhotenství..

Důležitým adaptivním mechanismem je zvýšení objemu cirkulující krve. Za prvé, zajišťuje intenzivní přísun krve do placenty a vyvíjejícího se plodu, a za druhé, připravuje tělo těhotné ženy na nadcházející ztrátu krve, která je nevyhnutelná po oddělení placenty.

Bylo zjištěno, že největší nárůst BCC je pozorován přesně ve druhém trimestru, proto se během tohoto období zvyšuje zátěž na kardiovaskulární systém, který musí být čerpán větším objemem krve. Zvýšení tepové frekvence (80–90 úderů za minutu se považuje za normální u těhotných žen), nevýznamně, přibližně o 10 až 15 μm Hg. Art., Krevní tlak stoupá.

Po 20 týdnech těhotenství začíná spodní část dělohy stoupat výš, v souvislosti s níž břicho začíná vyčnívat, zakulacuje a napíná kůži přední břišní stěny. Vzhledem k individuálním strukturálním vlastnostem pokožky není vždy čas se přizpůsobit rychlému natažení rostoucí dělohy, což vede k tvorbě strií - striae. Během těhotenství mají červenou nebo dokonce karmínovou barvu kvůli průsvitným krevním cévám, ale nakonec mizí a jsou méně patrné..

Nejpamátnějším a nejzajímavějším okamžikem druhého trimestru je nepochybně vzhled hnutí plodu hmatatelný budoucí matkou: těhotné ženy jasně pociťují, jak se nový život uvnitř vyvíjí a vyvíjí. Mnoho matek se těší na tento nezapomenutelný okamžik a dlouho naslouchá jejich pocitům. Ženy popisují první pohyby plodu jako „plavání ryb“, „motýlí flutter“. Někdy nastávající matky zároveň zažívají pocity podobné aktivní střevní motilitě. Jak těhotenství postupuje, pohyby plodu jsou výraznější a výraznější a je nemožné je zaměnit s něčím jiným. Vzhledem k tomu, že ženy, které poprvé nesou dítě, jsou s těmito pocity dobře obeznámeny, začínají je cítit o 2-3 týdny dříve než ty, které čekají na první dítě. Zpravidla se primiparous ženy poprvé cítí pohyby plodu po dobu 20 týdnů, mnohonásobně - po 18 týdnech. Také o něco dříve (po 17–18 týdnech) poprvé mohou po narození cítit pohyby dítěte novorozené ženy astenické postavy s nevyjádřeným podkožním tukem.

Do konce druhého trimestru si mnoho těhotných žen všimne nažloutlého výtoku z bradavek, což často vyvolává obavy. S tím není nic špatného - tímto způsobem se uvolňuje kolostrum. Nevytlačujte to z mléčných žláz, protože mechanická stimulace bradavek vyvolává zvýšení děložního tónu.

Ve druhé polovině těhotenství může děloha přijít krátkodobě v reakci na pohyby plodu: tímto způsobem začíná před porodem „trénovat“. Pokud se děloha uvolní sama, trvání jejího tónu je několik sekund, není doprovázeno bolestí, lze tento jev považovat za variantu normy.

Možné problémy

V této fázi těhotenství děloha rychle roste. Proto typické komplikace tohoto období mohou být spojeny nejen s těhotenstvím, ale také s poruchami vnitřních orgánů v důsledku velké velikosti dělohy..

Hrozba potratu.

Jednou ze společných komplikací prvního i druhého trimestru je hrozba ukončení těhotenství. Je to vždy důsledek jakéhokoli problému buď na straně matky (somatická onemocnění, nadměrné duševní nebo fyzické napětí, přítomnost infekčního procesu atd.), Nebo na straně plodu - tato komplikace může způsobit například placentární nedostatečnost.

Projevy hrozby potratu jsou bolestivé kontrakce dělohy. Cítí se jako bolest, tažná bolest, periodicky se vyskytující pocit „těžkosti“ v dolním břiše trvající déle než 2 minuty, s frekvencí více než 7-10krát denně. Pokud se tyto příznaky objeví, měli byste co nejdříve kontaktovat svého lékaře kvůli včasné diagnostice a léčbě. Časový faktor ve vývoji této komplikace je velmi důležitý.

Za prvé, čím dříve je zahájena léčba, tím účinnější bude: v tomto případě žena nebude mít výrazné otevření děložního čípku.

Za druhé, se zvýšeným tonem dělohy jsou cévy placenty ve stavu zúžení křečí, což vede ke snížení zásobování plodu kyslíkem a životně důležitými živinami a stává se přímou příčinou vzniku nedostatku kyslíku - fetální hypoxie a dokonce s prodlouženou hrozbou přerušení - dokonce i retardací intrauterinního růstu růst plodu. Léčba hrozby potratu zahrnuje odstranění příčinného faktoru, který tuto komplikaci způsobil, odstranění veškerého psychoemocionálního a fyzického stresu, jakož i užívání drog, které snižují tón dělohy; Patří mezi ně GINIPRAL, hořčíkové přípravky - SULFUR MAGNESIA, MAGNE B6, MAGNEROT, antispasmodika.

Pálení žáhy. Hlavní hormon těhotenství, progesteron, redukuje tón hladkých svalů gastrointestinálního traktu, který se projevuje ve formě pálení žáhy, který často zastíní průběh druhé poloviny těhotenství.

Pálení žáhy je nepříjemný pocit pálení nebo, méně často, pocit těžkosti, plnosti, hrudky za hrudní kostí, která je způsobena refluxem a podrážděním sliznice jícnu kyselými žaludečními obsahy v důsledku relaxace jícnového svěrače - svalového „zámku“, který neumožňuje vrácení obsahu žaludku zpět do jícnu. Ve velké většině případů pomáhá frakční výživa vyrovnat se s tímto problémem - nejméně 5-6krát denně v malých porcích - a vyloučením potravin, které způsobují pálení žáhy ze stravy: jejich seznam je pro každou těhotnou ženu individuální. Z léčiv se používají antacida - léčiva, která neutralizují kyselinu chlorovodíkovou, která je produkována buňkami žaludeční sliznice - GAVISCON, MAALOX, RENNI atd..

Anémie. Tato komplikace je spojena se snížením hladiny hemoglobinu a červených krvinek - červených krvinek. S postupujícím těhotenstvím dochází k aktivním výdajům zásob železa nejen pro potřeby matky, ale také pro plný vývoj plodu. Proto v přítomnosti chronických onemocnění, která brání vstřebávání železa nebo vedou k jeho zvýšené spotřebě: gastritida, peptický vřed, onemocnění jater, hemoroidy, jakož i při těžké menstruaci nebo nevyvážené stravě, během níž dochází k těhotenství, je anémie jednou z nejčastějších komplikací.. Tato diagnóza se provádí, když hladina hemoglobinu klesne pod 110 g / l, u 90%%. Anémie u těhotných žen má nedostatek železa. S anémií se zhoršuje dodávka kyslíku do buněk a tkání, což vede ke komplikovanému těhotenství: hrozba přerušení, placentární nedostatečnost. Porod může být komplikován anomáliemi rodného listu, porodním krvácením. K léčbě anémie u těhotných žen jsou předepsány přípravky železa - SORBIFER, MALTOPHER, FENULS atd..

Křeče. Tyto nepříjemné a často bolestivé spastické kontrakce svalů se nejčastěji vyskytují ve holeně, ale lze je také pozorovat v pažích, krku atd. Křeče se objevují ve druhém trimestru těhotenství, protože během tohoto období plod roste intenzivně, a proto aktivní příjem vápníku, hořčíku, draslíku. Vzhledem k tomu, že tělo budoucí matky nemá vždy čas na vyrovnání nedostatku těchto stopových prvků, dochází ke křečím. Dalšími možnými příčinami jejich výskytu je snížení hladiny cukru v krvi, které lze pozorovat při nesprávné stravě, jakož i přítomnost křečových žil dolních končetin v důsledku zhoršeného odtoku krve z nohou a rozvoje hypoxie tkání.
Pokud dojde k záchvatu, je nutné nohu přitáhnout nohou k sobě, aby se zajistilo napětí svalů, a poté masírovat křečový sval ve směru z periferie do centra.

V případě periodických záchvatů by mělo být provedeno další vyšetření, aby se identifikovaly choroby, které mohou být jejich příčinou. S vyloučením závažných příčin záchvatů se doporučuje odpočívat se zvednutými nohami, aby se zlepšil odtok krve, aby se aktivoval krevní oběh, koupejte se nohou s mořskou solí. V takových případech se používají multivitamínové přípravky s mikroelementy, v případě potřeby lze kromě multivitaminů předepsat přípravky obsahující vápník, draslík a hořčík - CALCIUM D3 NIKOMED, ​​MAGNE B6, MAGNELIS, PANANGIN, ASPARKAM.

Otok. U těhotných žen se otoky objevují poměrně často, jsou způsobeny hromaděním tekutin v mezibuněčném prostoru a nárůstem tohoto objemu tkání. Nejčastěji se nejprve objevují na nohou, pak na pažích, břiše, obličeji.

Důvody vzniku otoku u nastávajících matek jsou následující:

 • Těhotenský hormon progesteron podporuje zadržování tekutin v těle.
 • Odtok krve z dolních končetin je obtížný kvůli stlačení velké cévy - dolní duté žíly.
 • Edém během těhotenství může být příznakem závažných onemocnění ledvin, kardiovaskulárního systému a komplikací, jako je gestóza, při nichž se kromě otoku objevuje bílkovina v moči a vysoký krevní tlak.
 • Dojde-li k otokům, je nutné další vyšetření k diagnostice jejich možných příčin. Malá retence tekutin u těhotných žen bez patologie pozadí nepředstavuje vážné nebezpečí. V tomto případě lékař doporučí nosit speciální punčocháče s kompresním účinkem, aby se zabránilo vzniku žilní nedostatečnosti dolních končetin. Pro optimalizaci funkce ledvin lékař předepíše rostlinné přípravky pro ledviny, bylinné léky - KANEFRON, PHYTOLYSINE. Léčebné metody budou záviset na specifické situaci, závažnosti otoků a na přítomnosti souběžné patologie.

Pravidla chování

Ve 2. trimestru si může nastávající matka plně vychutnat své „zajímavé postavení“, protože problémy časných stádií těhotenství prošly a bříško není tak velké, aby omezilo aktivitu ženy na jeden nebo druhý stupeň. V tomto ohledu můžete vděčně přijmout péči a známky pozornosti svých blízkých, ale nevzdávejte se mírné fyzické aktivity, domácích prací, procházek na čerstvém vzduchu.

Pokud se chystáte navštěvovat přípravný kurz pro porod nebo školu pro mladou matku, je na čase postarat se o její volbu: pokud chcete absolvovat důkladný výcvik, musíte absolvovat kurzy začínající od 20 do 22 týdnů nebo ještě dříve - záleží to na typu zvolených kurzů.

Nezapomeňte na správný výběr oblečení, protože dnes existuje obrovské množství modelů pro těhotné ženy. Oblečení by nemělo mačkat žaludek, tkanina by měla být převážně z přírodních vláken. V případě potřeby si můžete vybrat takové modely oblečení, které jsou užitečné pro období po porodu. Je také důležité zvolit si správné spodní prádlo, které musí být „prodyšné“, aby dobře plnilo podpůrnou funkci, ale zároveň nemačkalo tělo a neztěžovalo dýchání..

Správná volba obuvi není jen otázkou pohodlí, ale také bezpečnosti budoucí matky a dítěte, protože v důsledku změkčení vazů se zvyšuje pohyblivost kloubů, včetně kolen a kotníku, což zvyšuje riziko zastrčení nebo pádu. Na vysoké podpatky a boty na platformě se na chvíli zapomene. Výška paty by neměla přesáhnout 4 cm, je čas doplnit šatník pantoflemi - „baletní boty“ nebo mokasíny, které vám budou dobře sloužit a při procházkách s dítětem.

Nezapomeňte pravidelně navštěvovat prenatální kliniku: ve 2. trimestru to bude muset být provedeno častěji než v prvním - jednou za 2 týdny. Je to dáno rostoucí zátěží na těle ženy, což vyžaduje pečlivější sledování zdraví nastávající matky a plodu. Před každou návštěvou je nutné provést obecný močový test - tato poměrně jednoduchá metoda výzkumu pomůže včas diagnostikovat takové závažné abnormality, jako je pyelonefritida, gestóza a diabetes těhotných žen. Krevní testy v případě normálního průběhu těhotenství se provádějí méně často: ve druhém trimestru se tato studie provádí po 18 - 20 týdnech. Samozřejmě, pokud existují náznaky: těhotenské komplikace, exacerbace nebo primární detekce nemocí, může být krevní test proveden dodatečně a opakovaně..

Ve 2. trimestru se provádí trojitý test - screeningová studie (screening znamená „screening“, „výběr“). Tato analýza vám umožňuje určit kontingent nastávajících matek, které potřebují důkladné vyšetření z hlediska identifikace malformací plodu. Trojitý test zahrnuje prozkoumání tří složek, které zahrnují:

 • alfa-fetoprotein, tvořený v játrech a gastrointestinálním traktu plodu; změna v jeho koncentraci naznačuje malformace nervového systému, chromozomální abnormality, abnormality gastrointestinálního traktu;
 • estriol - hormon produkovaný za aktivní účasti plodu, a proto umožňuje posoudit jeho stav;
 • chorionický gonadotropin syntetizovaný v placentě.

Optimální doba pro trojitý test je 16-18 týdnů. Je třeba si uvědomit, že přítomnost odchylek ve výsledcích trojitého testu vůbec neznamená, že se dítě nutně narodí s vrozenými anomáliemi..

Změna parametrů analýzy je možná s hrozbou potratu, gestózou, retardací intrauterinního růstu. Aby se však zajistila bezpečnost v případě odchylek při trojitém testu, je nutné podstoupit další studii, která objasní stav plodu: za tímto účelem jsou předepsány konzultace s genetikem a neplánovaný ultrazvuk. Pokud má pacient indikace a souhlas, používají se invazivní diagnostické metody s vysokým informačním obsahem - odběr vzorků plodové vody (amniocentéza) nebo fetální pupeční šňůry (Cordocentesis) ke studiu chromozomové sady fetálních buněk.

Po dobu 24–26 týdnů vám lékař předepíše druhý naplánovaný ultrazvuk, který se provádí pro všechny nastávající matky, a to i v případě normálního těhotenství. Ultrazvuk změří velikost plodu, aby se ujistil, jak moc odpovídá gestačnímu věku. Bude také studováno umístění a struktura placenty, struktura vnitřních orgánů plodu, aby se vyloučily malformace, pohlaví dítěte je přesně určeno, pokud to jeho poloha v děloze umožňuje.

Protože v tomto období dochází k aktivnímu rozvoji pohybového aparátu plodu, budoucí matka zvyšuje potřebu vápníku. Pro prevenci nedostatku vápníku v těle se na doporučení lékaře přijímají speciální léky - CALCIUM D3 NIKOMED, ​​KALTSEMIN. Mohou být předepisovány kromě multivitaminových komplexů. Je také nutné jíst potraviny bohaté na vápník: mléko, tvaroh, sýr, ryby.

Po 24 týdnech těhotenství je čas přemýšlet o koupi obvazu pro těhotné ženy. Toto zařízení pomůže vyhnout se mnoha potížím, protože zmírní rostoucí zátěž páteře. Obvaz také zabraňuje výskytu strií na břiše, dobře podporuje dělohu v optimální poloze, což snižuje kompresi močového měchýře a velkých cév břišní dutiny. Vzhledem k tomu, že nyní existuje velký výběr obvazů na prodej, je výběr záležet na vašem vkusu a postavě.

Druhý trimestr: co lékaři doporučují

Kdy ultrazvuk ve druhém trimestru? Jak jíst nastávající matku? Jak si vybrat správné oblečení a spodní prádlo?

Tatyana Oboskalova porodnice-gynekologka, MD

Nejste vždy zvyklí navštěvovat porodníka-gynekologa pokaždé, ale začnete čekat na tato setkání, protože každá z nich vám dá vědět, jak těhotenství pokračuje a zda je vše v souladu s vývojem dítěte. Otázky týkající se činnosti lékařů jsou tradičně následující.

 • Jak dlouho trvá ultrazvukové vyšetření ve druhém trimestru?
 • Kamarádka v polovině těhotenství doporučila odpočinek - proč?
 • Proč nemůžeš spát na zádech? Na které straně je nejlepší spát?
 • Jaké vitamíny zvyšují potřebu druhého trimestru?
 • Je možné mít sex, protože žaludek se zvětšuje?
 • Slyšel jsem, že lékař může doporučit kompresní punčochy, pro které?

V týdnech bude doporučeno druhé ultrazvukové vyšetření. Toto je termín druhého screeningu k detekci fetálních abnormalit. Ultrazvukové vyšetření navíc vyhodnotí stav děložního čípku. Není nutné častější ultrazvukové vyšetření, ledaže by lékař musel objasnit některé nejasné nebo rušivé body, zejména pokud existuje podezření na ischemicko-cervikální nedostatečnost. Pokud jsou identifikovány příznaky cervikální nedostatečnosti (nedostatečnost vnitřního hltanu děložního hrdla), můžete být požádáni, abyste na děložní hrdlo aplikovali speciální šev, abyste zabránili potratu nebo předčasnému porodu..

Aby se zabránilo narušení uteroplacentární cirkulace, doporučuje se odpočívat v posteli - ležet na levé straně několik hodin denně. To bude částečně odpověď na vaši otázku: „Na které straně je lepší během těhotenství spát?“ To však není tak důležité, hlavní věc není na břiše a ne na zádech. Při zvětšení dělohy nebudete samozřejmě spát na břiše a nedoporučuje se spát na zádech, protože rostoucí děloha stlačuje krevní cévy umístěné na zadní straně břišní dutiny a narušuje tok krve do nadměrných orgánů (srdce, mozek), což způsobuje snížení krevního tlaku, závratě, dokonce i ztrátu vědomí. Tyto jevy se nazývají „syndrom horší vena cava“ a ve třetím trimestru se mohou projevit výrazněji..

Léčba druhého trimestru pro normální těhotenství bere vitamín-minerální komplexy obsahující (denní norma) 60 mg železa, 0,4 mg (400 μg) kyseliny listové, μg jodu. V případech, kdy komplexní přípravek nemá dostatečné množství nezbytných látek, se k nim přidávají monopreparace, nejčastěji je to železo, jód, vápník. Když se ve druhém trimestru objeví alergické příznaky nebo jiné známky intolerance vitamínů, nahradí se jmenováním některých z nezbytných prvků.

Přípravky progestogeny (Dufaston, Utrozhestan) se obvykle nepoužívají ve druhém trimestru, ale pokud příznaky možného ukončení těhotenství přetrvávají, stejně jako pro zachování funkce placenty, lze tyto léky v malých dávkách předepsat ve třetím trimestru. Aby se zajistil normální krevní oběh v placentě, může se doporučit Curantil a / nebo aspirin, aby se zabránilo zvýšení potenciálu srážení krve, které je pozorováno v některých případech během těhotenství. K prevenci zvýšení vaskulárního tonusu a tím i krevního tlaku se v kombinaci s vitamínem B doporučují hořčíkové přípravky6.

Chci zdůraznit, že mluvíme o prevenci komplikací těhotenství. S profylaktickým užíváním drog nesouhlasí pouze pacienti, ale ne všichni lékaři. Rozhodnutí je na pacientce: zda bude používat malé dávky a krátké léky s prokázanou účinností nebo čekat na vývoj komplikací a poté se bude vážně léčit. Rozumné dávky a distribuce léků během dne zvýší jejich pozitivní účinky na tělo a minimalizují možné vedlejší účinky..

Sex ve druhém trimestru těhotenství bez lékařských kontraindikací není omezen. Manželé obvykle zažívají zvláštní teplo a náklonnost k sobě, užívají si vzájemné pohlazení. Milujte se navzájem, užívejte si, protože v blízké budoucnosti se budete muset soustředit na nové rodné stvoření, které, co skrýt, zasáhne ve vaší intimní sféře.

Na konci druhého trimestru se státní zájem o vás projevuje tím, že od 30 týdnů je poskytována dovolená na 140 dní, včetně období po porodu. Pro ženy, které mají dvojčata nebo trojčata, je poskytnuta dovolená 196 dní. Mateřská dovolená je věnována těhotné ženě, aby se poslední měsíce věnovala přímo těhotenství, a tedy i jejímu nenarozenému dítěti, jejímu budoucímu štěstí. Poslední měsíce těhotenství nejsou pro jeho úspěšný výsledek neméně důležité než první.

Ale přesto je druhý trimestr nejpříjemnějším obdobím během celého těhotenství, takže vaše otázka zní: „Jaké by měly být nové šaty pro rostoucí břicho?“ - je docela vhodné.

Nyní v jakémkoli, i malém městě, najdete obchod nebo oddělení specializující se na mateřské oblečení. Jde samozřejmě o krásu a eleganci, ale především o pohodlí a hygienu věcí, které žena potřebuje při čekání na dítě. Začněme s prádlem. Především by mělo být dostatečně volné a nemělo by napínat tělo ženy. Je vhodné vybrat si kalhotky z tenké bavlněné tkaniny, aby kůže vnějších pohlavních orgánů „dýchala“, nebyla vystavena vyrážce a otěrám z plen, a proto se neinfikovala. Spodní prádlo se samozřejmě musí denně měnit. Odmítnutí by mělo být z úzkých kalhot jeans, které také brání cirkulaci vzduchu ve vnějších genitáliích. A džíny samotné nebo kalhoty, které otevřely břicho a spodní část zad, by měly být do skříně vyjmuty až na lepší čas.

Možná jste hrdí na své těhotenství a chcete ukázat své nádherné břicho celému světu, ale věřte mi, že ne všichni lidé to vidí. Kromě toho na veřejných místech v dopravě riskujete infekční kožní onemocnění. V chladném období může otevřená dolní část zad způsobit zánět ledvin, protože se nacházejí v této oblasti. Pohodlným oblečením pro těhotné ženy jsou kombinézy a kalhoty, jejichž přední strana je vyrobena z úpletu nebo poskytuje větší šířku díky dalším pásům a upevňovacím prvkům. Blůzy a šaty prodloužené dolů nebudou omezovat vaše pohyby a zakrývají břicho krásnými záhyby, zdůrazňujíc vaši ženskost a zvláštní krásu těhotenství.

Je vhodné používat punčochy a punčocháče s vlastnostmi malé komprese. Pokud jste měli žilní nedostatečnost před těhotenstvím nebo s jeho počátkem, měli byste po konzultaci s chirurgem zakoupit speciální kompresivní punčochy nebo punčocháče. Nošení golfu, tahání dolní končetiny, může zhoršit porušení žilního výtoku z dolních končetin. Nohy budou i večer mírně bobtnat, takže boty by neměly být stísněné, ale neměli byste odmítnout malou stabilní patu, protože se zvyšuje zátěž na oblouku nohy a při nošení bot s plochými podrážkami se může objevit bolestivost, zejména u těch, kteří mají plochá chodidla. Oblečení a boty pro těhotné ženy by proto měly zdůraznit kouzlo tohoto období života ženy, poskytnout pohodlí, chránit před nepřízní počasí.

Tady je snad všechno, co se týká druhého trimestru. Nechte své těhotenství postupovat, cítíte bití nového života v sobě, radujte se ze svého štěstí, ale začněte se připravovat na závěrečnou fázi.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

2. trimestr těhotenství

Druhým trimestrem těhotenství je období od 13. do 28. týdne. Doba 13 týdnů je hraniční mezi trimestry. Do této doby jsou dokončeny komplexní procesy tvorby hlavních systémů a orgánů plodu. Navenek se stává jako malý muž a začíná se rychle rozvíjet. Končí 2. trimestr těhotenství po 28 týdnech. V této době plod dosáhne takové fáze vývoje, že s náležitou péčí může přežít mimo lůno. Dítě narozené ve 28 týdnech váží v průměru asi 1 kilogram s výškou 35 cm.

Pro ženu je 2. trimestr těhotenství nejklidnější, protože takové nepříjemné komplikace, jako je toxikóza a náhlé změny nálady, již prošly, a porod bude trvat dlouho. Proto je to ve druhém trimestru těhotenství, kdy si budoucí matky mohou plně užívat svého stavu.

Vývoj dítěte ve 2. trimestru těhotenství

Do 13. týdne plod již aktivně vytváří vazy a svaly, stejně jako mléčné zuby. Dítě se již aktivně pohybuje, ale do 16 týdnů to nastávající matka stále necítí.

První vlasy se objevují na hlavě a celé tělo dítěte je pokryto chmýří zvanou lanugo. Obvykle v době narození lanugo úplně zmizí nebo zůstává v malých množstvích na uších a bedrech dítěte. Kůže dítěte je stále velmi tenká, skrz ni jsou vidět krevní cévy, díky čemuž je jasně červená. U dítěte stále neexistuje podkožní tuk, takže kůže plodu je mírně zvrásněná.

Dítě už ví, jak vyprázdnit močový měchýř a močí přibližně každou hodinu v plodové vodě.

Do konce 16. týdne váží dítě asi 135 g, jeho výška je 15-16 cm. Neustále plave v plodové vodě a mění svou polohu v děloze.

Za 17-20 týdnů je děloha tak velká, že se znatelně obklopuje. Do 20. týdne těhotenství je dno dělohy 2,5 cm nad pupkem.

V této době se u plodu již vytvořil základ trvalých zubů nad mléčnými zuby. Dítě má obočí a řasy, které jsou stále bezbarvé. Melanin - pigment, který jim dává barvu, se tvoří o něco později. Prsty a prsty jsou plně tvarované, na nich se již objevují jednotlivé otisky prstů. Mazové žlázy začnou fungovat a z epiteliálních buněk kůže a vellusových vlasů se uvolňuje bělavé mazivo, které zakrývá tělo dítěte a plní ochrannou funkci.

V pátém měsíci těhotenství jsou svaly dítěte již tak utvářeny, že začne ovládat své pohyby: dotkne se jeho těla a obličeje, nasává prst. Během této doby může dítě pozorovat výrazy obličeje: otevírá a zavírá ústa, mračí se, otevírá oči, ale stále nic nevidí. Střeva dítěte jsou již dostatečně formována, jsou v něm klky, díky nimž dochází k absorpci živin. Slinivka produkuje hormon inzulín, který pomáhá vstřebávat glukózu. Při požití plodové vody ve střevech dítěte se proces tvorby meconia - původní stolice, která odejde krátce po narození.

Na konci 20. týdne je hmotnost dítěte 350 ga jeho výška je 20 cm. Lékař již může klidně uslyšet srdeční tep břišní stěnou pomocí porodního stetoskopu. Normálně je srdeční frekvence pro toto období 120-160 tepů za minutu.

Ve 21-24 týdnech těhotenství dítě neustále roste a vyvíjí se intenzivně. Dítě se začne aktivně pohybovat. Už vytvořil svůj vlastní způsob činnosti a míru, který se ne vždy shoduje s režimem mámy. Intenzivní míchání dítěte umožňuje matce sledovat jeho stav, protože změna v povaze pohybů (příliš pomalé a vzácné pohyby nebo naopak příliš násilné) může mluvit o jakýchkoli problémech během těhotenství..

Na konci šestého měsíce těhotenství se růst dítěte trochu zpomalí, ale začne se aktivně přibírat na váze. Hnědý tuk se hromadí pod kůží, což má vysokou energetickou hodnotu. Při spalování hnědého tuku vzniká tepelná energie, která je velmi důležitá pro udržení konstantní tělesné teploty dítěte po narození.

Celý druhý trimestr těhotenství se mozek dítěte rychle vyvíjí, nervové buňky se zlepšují. Centrální nervový systém je již vyvinut tak, že dítě slyší zvuky přicházející zvnějšku. Příliš ostré a hlasité zvuky ho tedy mohou vyděsit a tichá jemná hudba působí uklidňujícím způsobem.

Dítě se učí svět pomocí doteků: dotýká se jeho nohou a paží těla, pupeční šňůry, stěn dělohy. Nastávající matka často slyší škytavka dítěte - cítí malé vnitřní chvění, které se vyskytuje v pravidelných intervalech. To je naprosto normální a neměli byste se o to starat..

Kostní dřeň dítěte již produkuje červené krvinky - červené krvinky obsahující hemoglobin, které nasycují tělo kyslíkem. Jedná se o spolehlivou ochranu dítěte před hypoxií, ke které dochází pod vlivem různých nepříznivých faktorů. Kromě toho kostní dřeň již produkuje bílé krvinky bojující s infekcemi..

Na konci druhého trimestru těhotenství jsou již vnitřní orgány dítěte téměř vytvořeny, nicméně plíce jsou stále nezralé, ačkoli již začaly syntetizovat povrchově aktivní látku - látku, která zabraňuje pádům plic při výdechu. Tato látka však stále nestačí k plnému fungování plic v případě předčasného porodu, proto může po narození potřebovat mechanickou ventilaci a intenzivní péči. V této době dítě váží přibližně 900 ga jeho výška je 34 cm.

Blaho budoucí matky ve 2. trimestru těhotenství

Ve druhém trimestru se nastávající matka začne cítit mnohem lépe. Všechny problémy časné toxikózy ustupují. V ženském těle dochází k intenzivnímu nárůstu objemu cirkulující krve (na konci těhotenství je ženské tělo o 1,5 litru více krve než obvykle). To je nezbytné pro normální vývoj těhotenství, protože zvýšení objemu cirkulující krve poskytuje intenzivní přísun krve do placenty a plodu a také připravuje ženské tělo na ztrátu krve během porodu. Zátěž na kardiovaskulární systém u žen se tedy významně zvyšuje, což vede ke zvýšení srdeční frekvence asi o 10 až 15 mm RT. Umění. Krevní tlak stoupá.

Avšak nejzajímavějším a nejpamátnějším okamžikem ve 2. trimestru těhotenství pro každou matku je pohyb plodu: ženy jasně cítí, jak se v nich vyvíjí nový život. Mnoho matek poslouchá své pocity dlouhou dobu a první pohyby dítěte jsou často označovány jako „vlajení křídla motýla“ nebo „plavání ryb“. Jak těhotenství postupuje, pohyby jsou jasnější a těžší si je zaměnit s čímkoli jiným..

Články O Neplodnosti