Hlavní Bolest

Těhotenství a všechno o ní

Těhotenství je úžasný čas, který je naplněn kapacitou tak odlišnými a protichůdnými pocity a emocemi. Existují šťastná očekávání, naděje a úzkosti, obavy a radost. A kolik mýtů existuje kolem tohoto tématu! Samozřejmě nyní nikdo nebere vážně přesvědčení, že během těhotenství není možné stříhat vlasy, mrtvé kočky a háčkování. To však bylo nahrazeno novými názory. Co z nich je pravda a co je mýtus, pomohla porodní asistentka, instruktorka přípravy na narození Centra pro děti a rodiče „Vánoce“, perinatální psychologka Julia Pavlova.

Mír, mír a znovu mír!

Předpokládá se, že bazén, tělocvična a cyklistika během těhotenství by měly být zrušeny a obecně lepší ležet více, zejména v posledních měsících těhotenství..

"Je opravdu nutné zrušit cyklistické výlety a energetické zátěže v tělocvičně, ale to neznamená, že musíte lhát víc," říká Julia Pavlova. - Obecně můžete vést normální životní styl, pokud byl režim více či méně správný. Ale musíte přidat venkovní procházky a jemnou gymnastiku. “.

Podle instruktora pro přípravu na porod je gymnastika potřebná, zejména k ochraně páteře. Koneckonců, když břicho rychle roste, je zatížení bederní oblasti výrazně zvýšeno. K dispozici je dokonce i soubor cvičení speciálně pro těhotné ženy, v nichž jsou cvičení na páteř a na posílení svalů pánevního dna. Je také užitečné plavat v bazénu. Dobré pro těhotné a jógu.

Mimochodem, domácí úkol je také užitečný, pokud se nevztahuje na vzpírání, ale nutí vás ohýbat se a protahovat se. Například je užitečné umýt podlahu rukama! A pokud jste pořádali gymnastiku, nebude to tak těžké.

Těhotenství není nemoc, takže žijeme, jak jsme žili

Opačné hledisko existuje i ve společnosti. Jeho příznivci se domnívají, že není třeba vůbec nic měnit: žijeme tak, jak jsme žili.

"Těhotenství samozřejmě není nemoc," říká Julia Pavlova. - Ale musíte vést šetrný životní styl: nepracujte od rána do noci, ale věnujte čas procházkám a dobrý odpočinek. Těhotná žena by měla mít zdravý režim dne. A výživa se musí změnit, zejména pokud to nebylo správné. Koneckonců, existují produkty, které těhotné ženy potřebují jíst, ale existují i ​​ty, které je lepší odmítnout. Nemluvě o špatných návycích, které zahrnují nejen alkohol a kouření, ale také hodiny sezení u počítače “.

Během těhotenství je žena hloupá a její postava se zhoršuje

"Stav ženy lze pravděpodobně popsat těmito slovy," směje se instruktor přípravy. "Je to proto, že hormon progesteron uvolněný během těhotenství ovlivňuje neokortex, část mozku, která je zodpovědná za lidské myšlení a emoce.".

Postava se však zhoršuje pouze v tom smyslu, že se žena stává více emocionální, například se může rozplakat v situaci, kterou dříve nebude považovat za hodnou pozornosti. Během tohoto období je proto třeba se ženou zacházet opatrněji a trpělivě, s vědomím, že její stav je způsoben biochemií, a s tím nemůže nic dělat. V útěchu můžeme říci, že se jedná o dočasný jev, a ne každý se tak jasně projevil.

Během tohoto období však mnoho žen objevilo skryté talenty, o kterých ani nevěděly. Někteří začínají psát poezii, zpívat nebo malovat úžasné obrazy.

Všichni lékaři jsou zajišťovateli a ženská konzultace je zlá

Toto hledisko se objevilo v posledních desetiletích, po přirozeném těhotenství a domácím porodu. Ani ti odborníci, kteří se zabývají přípravou těhotných žen na domácí porod, však nedoporučují vyhýbat se prenatálním klinikám.

"Lékař je lékař k lékaři," říká Yulia Pavlova. - Je nutné navštěvovat prenatální kliniku, i když pouze za účelem včasného testování a sledování. Doporučení lékařů však lze zpochybnit. Nejlepší je mít příležitost se poradit s lékařkou, která je zaměřena na nejpečlivější, bezdrogovou léčbu těhotenství a individuální přístup. “.

Podle instruktora pro přípravu na porod jsou na našich předporodních klinikách někdy lékaři, kteří ne vždy dávají odpovídající schůzky. Například jako profylaxe je mnoha těhotným ženám předepsáno Duphaston nebo Utrozhestan. Jsou předepisovány každému v řadě: obě ženy po 35 letech, i ty, které dříve měly potrat, a ty, které mají zvýšený tón dělohy. Jsou to hormony a ve většině případů není toto jmenování odůvodněné. Každý je také předepsán Magnesium B6, který ne každá žena potřebuje. A ve třetím trimestru je naším cílem pro lékaře předporodních klinik jmenovat zvonkohry na podporu kardiovaskulární aktivity. Mezitím existují velmi dobré přírodní náhražky této drogy..

"To je nejlepší poslouchat vše, napsat si to a jít s výsledky vyšetření získaných v konzultaci konzultovat s lékařem, kterému důvěřujete," říká Julia. - Jak ho najít? Buď na doporučení přátel a příbuzných, nebo prostřednictvím kurzů pro těhotné ženy, protože zde existuje velká zkušenost s řízením široké škály těhotenství. Zjistili už dávno, ve kterých klinikách a lékařských centrech, jaký přístup je uplatňován a kdo jsou hodní lékaři. “.

Samozřejmě nemluvíme o kurzech pro těhotné ženy na prenatálních klinikách. Musíme hledat alternativní kurzy, nejlépe ze všech, opět podle doporučení, prostřednictvím přátel.

Zdravá žena může porodit doma

Domácí narození existuje. Toto už není tajemství. "Ale musíme se vážně připravit na domácí porod: psychologicky i fyziologicky," říká Julia Pavlova. "Pouze kvalifikovaná odbornice, která má úplné informace o zdraví ženy a o jejím těhotenství, může posoudit, zda žena může porodit doma.".

Nestačí tedy hodnotit své zdraví sami, je třeba shromáždit kompletní anamnézu a poradit se s odborníkem, který se narodí doma. Někdy sama žena říká, že se cítí skvěle, ale má například nízkou hladinu hemoglobinu. Její stav tedy vyžaduje úpravu. Nemluvě o dalších, složitějších odchylkách od normy.

Celý proces je doprovázen velmi silnou bolestí

Podle porodní asistentky Julie Pavlové záleží na tom, jak moc žena chápe, co by měla dělat v každém okamžiku.

"Ano, všichni víme, že porod je bolestivý," říká. - A jak jinak by nám příroda měla dát dostatečně znatelný signál, který nelze ignorovat, pokud ne bolestí? Kdyby žena nedostala tento signál, pak by vůbec nevěděla, že rodí, a na to by se připravit nemohla nejlépe: mohla porodit kdekoli, doslova na cestách. “.

Kromě toho se během porodu uvolňují endorfiny, léky proti bolesti dostatečné k tomu, aby zabránily ženě mít bolestivý šok. Bolest při porodu je proto vždy taková, jakou může žena vydržet, nikdy nepřekračuje tuto hranici. A pak již existují metody úlevy od bolesti: správné dýchání, správné držení těla, relaxační techniky, akupresura a mnoho dalšího, což ženě umožňuje udržet tuto bolest pod kontrolou během porodu a zabránit jí v nadměrném růstu. Tyto techniky se nejlépe osvojily. Samozřejmě můžete porodit i bez ní, ale jak bolestné to dopadne, záleží na chování ženy.

Při porodu je žena bezmocná a sama se o ničem nerozhoduje

Během porodu je pro ženu opravdu těžké posoudit, jak se daří doktorům. Lékař má právo jednat tak, jak považuje za nejpřesnější. Ale přesto by člověk neměl zapomenout na přísahu Hippokrata a že žádný lékař nepoškodí vás ani vaše dítě. Jak moc se však celý proces bude shodovat s vašimi nápady a touhami, je opravdu otázkou..

"Pokud chcete, aby porodnice zvážila vaše přání, musíte konkrétně hledat takovou porodnici," říká Julia Pavlova. - V Moskvě a Moskevské oblasti to určitě je, a je jich několik. Žena musí přijít předem a promluvit si s lékařem, který ji porodí. V této konverzaci musí přímo uvést, co chce, a zeptat se, jaká jsou pravidla nemocnice. “.

Například se chce obejít bez stimulace a anestézie, aby její manžel byl při narození přítomen, nebo aby se mohl po porodu dostat na oddělení. A také proto, aby její vakcína nebyla podána svému dítěti. V některých porodnicích je to možné, v jiných téměř nic z toho není možné.

"Při narození je velmi těžké se hádat s lékařem," říká porodní asistentka. - Protože argument „musíte to udělat, jinak ztratíte dítě“ platí pro všechny. Žena si musí být předem jistá, že s ní počítají a že lékaři sami nenabízejí nic navíc k přirozenému porodu. Když uzavíráte smlouvu, musíte zjistit vše, protože každá porodnice v naší zemi je samostatným státem. A musíte přijmout pravidla, která tam existují. “.

Podle Julie nejsou ani drahé porodnice zárukou, že se s vámi setkají. Ano, budou se usmívat a točit před vámi, ale udělají vše, co se rozhodli, a podrobně vám vysvětlí, že ve vašem případě nebylo možné udělat něco jiného a vše bylo provedeno pro vaše vlastní dobro.

„To neznamená, že musíte rodit doma,“ říká porodní asistentka, „ale musíte velmi pečlivě zjistit, na co se můžete spolehnout a na co ne, a položit spoustu otázek, které prokazují, že víte, co chcete. A na to musíte samozřejmě být připraveni a znát to. “.

Během těhotenství a po něm každý zhubne

Ne to není. Naopak, těhotenství nepřispívá k přibírání na váze. A hormony, které se uvolňují během těhotenství, ji omladí. Kvete, a mnoho také zhubnout. Samozřejmě je důležité jíst správně. Plné zásobování těla všemi potřebnými látkami, ale ne větší objem než dříve.

Samozřejmě, pokud má žena metabolickou poruchu, může se zotavit i při správné výživě. Hmotnostní přírůstek často také pochází z přepracování. Proto je nutné správné poporodní zotavení. Po porodu musíte bezpodmínečně odpočívat a druhý den po porodu nepřevzít celou zátěž domácích prací. A pokud žena prochází zotavovacím obdobím po těhotenství správně, nebude se zotavovat. K žádnému přírůstku na váze nedojde.

Stretch značky vyžadují speciální krém

"Od strie pomáhá vyvážené a správné výživě, takže všechny potřebné látky vstupují do pokožky," říká Julia. - Kůže se živí 90% krve a pouze 10% látek lze navenek doplnit. Aby se předešlo strie, musí být s jídlem dodáno dostatečné množství vitamínu E, které pokožku napíná. A na vnější straně není potřeba drahý krém. Stačí použít přírodní oleje, zejména pokud je pokožka suchá. “.

Ale je špatné si myslet, že syntetický komplex vitamínů pro těhotné ženy řeší všechny problémy, připomíná instruktorovi přípravu na porod. Tyto syntetické vitaminy by se navíc neměly používat, pokud je možné zajistit příjem všech naturálních vitaminů spolu s jídlem. A i když používáte komplex vitamínů, není syntetický, ale přírodní. Například všechny nezbytné látky v jejich přirozené formě jsou přítomny v včelařském produktu, jako je včelí chléb. Dobrý, plnohodnotný včelí chléb musí být určitě v medu a ne v prášku. Někdy se včelí chléb prodává také pod názvem „chléb“, je to také kvalitní, dobrý produkt.

Mimochodem, kosmetika používaná těhotnou ženou by neměla obsahovat vitamin A. Těhotné ženy by měly tento vitamin obecně používat velmi opatrně, protože vědci zjistili, že jeho nadbytek může nepříznivě ovlivnit vývoj plodu..

Po porodu obvykle dochází k depresi.

Ve skutečnosti existuje koncept „poporodní deprese“ a existuje procento žen, které jsou po porodu vystaveny. Pokud je však doba zotavení provedena správně, není pozorována žádná deprese. Žena po porodu potřebuje psychologickou podporu od svých příbuzných a normální odpočinek. Pokud prvních 40 dnů po narození jeden z příbuzných převezme všechny domácí úkoly a žena zůstane pouze ponořením do mateřství, v péči o dítě, nedojde k žádné depresi..

Potřebujeme také psychologické a informační školení pro mladou matku. Pokud je připravena předem na to, že se její život změní, a v tom najde kouzlo a radost, odkud pochází deprese? Je také důležité, aby byla mladá matka připravena a uměla se vypořádat s novými starostmi a co dělat v daném okamžiku. Pokud chápe, proč dítě křičí, ví, jak na ni reagovat, a obecně vědomě, s jistotou prochází první fází života s dítětem, pak nedojde k žádné depresi. A to je třeba se naučit předem: číst příslušnou literaturu, vědět, na které odborníky se matka může obrátit a požádat o radu během dne i v noci. Poté budou rychle vyřešeny všechny první pochybnosti a mladá matka bude sebevědomá a vyrovnaná, ponořená do šťastného mateřství bez obav a strachu..

Těhotenství a všechno o ní

Těhotenství je cesta k novému životu

Těhotenství je skvělá podmínka, která během následujících 9 měsíců zcela změní život ženy. Normálně těhotenství trvá 38 týdnů od data početí, nebo 40 porodnických týdnů od data poslední menstruace. Každá žena může ještě před návštěvou lékaře zjistit těhotenství doma pomocí testů. Budoucí matka, která vidí 2 vzácné pruhy, má obrovské množství otázek, na které najdete odpovědi v této sekci:

 • Bolest je první věc, které musí budoucí matky čelit. Bolest v dolním břiše může být fyziologický jev, který nevyžaduje lékařskou péči, nebo naznačuje riziko spontánního potratu..
 • Uvolnění - s nástupem těhotenství se hormonální pozadí mění v těle nastávající matky, což může vést ke zvýšenému výtoku z pohlavních cest. Někdy hojné vaginální výboje během těhotenství mohou naznačovat přítomnost drozdů nebo jiných závažných onemocnění;
 • Výživa během těhotenství - strava nastávající matky by měla být co nejužitečnější a nejvyváženější, protože na tom zásadně závisí zdraví ženy samotné a plodu rostoucího v lůně;
 • Léky během těhotenství jsou dalším vzrušujícím problémem pro budoucí matky. Při prvních známkách nachlazení žena dříve přijala obvyklý lék a všechno zmizelo, ale během období přenášení dítěte může užívání některých léků vést k vážným abnormalitám plodu a spontánnímu potratu..

Mnoho nastávajících matek, které se zaregistrovaly na prenatální klinice, se zajímá, proč by měly tolikrát provádět krevní testy a co se ukáže. Testy během těhotenství umožňují lékaři sledovat stav vnitřních orgánů ženy a při nejmenší odchylce od normy provádět adekvátní léčbu.

Ohrožení zdraví a úspěšného vývoje plodu v děloze je nemoc během těhotenství. Imunitní systém budoucí matky je oslabený a nemůže odolávat virům a choroboplodným zárodkům, proto je velmi důležité dodržovat všechna možná preventivní opatření, aby nedošlo k vystavení vyvíjejícího se těhotenství nepřiměřenému riziku..

Můžete použít kalendář těhotenství, určit pohlaví dítěte a mnoho dalších užitečných služeb.

Těhotenská mytologie: Nejlepší 3 předsudky

Stalo se tak, že v moderní společnosti je čekací doba na narození dítěte zahalena tisíci a jedním mýtem. Těhotné ženy po celém světě doprovázejí vzrušení, pochyby, obavy, ale pouze zde jsou zarostlé mystickými předsudky. Z bodu.

Jak poslouchat srdeční rytmus plodu doma?

V průběhu těhotenství se nastávající matka učí novým pocitům, podlehne strachu a panice. To je normální reakce - skoky v hormonech v těle, ale stále se musíte udržet pod kontrolou, protože sebemenší vzrušení ovlivňuje nejen stav m.

Jak zjistit pohlaví dítěte pomocí tluku plodu?

Většina budoucích otců a matek chce vědět, jaké pohlaví se jejich dítě narodí. Nejjednodušší způsob, jak to zjistit na ultrazvukovém stroji. Ale někdy dítě leží takovým způsobem, že zařízení není schopno dát přesnou odpověď na tuto otázku. Přesné metody.

sinupret během těhotenství

Kašel a rýma způsobují během těhotenství velké nepříjemnosti. Je s nimi zacházeno docela obtížně, protože v současné době je mnoho léků nedostupných a zakázaných. V tomto ohledu je třeba zjistit, zda lze přípravek Sinupret užívat během těhotenství od tohoto léku.

Je možné stavět a laminovat řasy během těhotenství??

Otázkou je, zda je možné, aby těhotné ženy zvyšovaly řasy, je položena téměř každá mladá dáma nesoucí plod. Dlouhá a svěží řasenka dokáže udělat obraz budoucí matky neuvěřitelně přitažlivým a dojemným. Hlavní rysy postupu.

Proč pupek bolí během těhotenství?

V různých obdobích těhotenství nastávající matka zažívá takový nepříjemný pocit jako bolest v pupku. Zkusme přijít na to, proč tato oblast bolí. V tom případě byste se o to neměli bát a kdy je čas na to.

Jaké vitamíny pít v prvním trimestru těhotenství?

První trimestr porodu dítěte je jedním z nejdůležitějších základních období těhotenství. Perestrojka v ženském těle v prvním trimestru je kolosální, proto je vhodné v tuto chvíli přehodnotit svůj životní styl, stravu, zhodnotit, jak.

Nejlepší způsoby, jak léčit drozd během těhotenství s lidovými prostředky

Drozd během těhotenství je považován za samozřejmost. Ale ať je to jakkoli, může toto onemocnění pro ženy přinést spoustu nepříjemných okamžiků. A protože ošetření tradičními metodami během těhotenství není vždy možné, většina.

Norma bílých krvinek u těhotných žen

Každá těhotná žena se obává o svůj stav a zdraví svého dítěte. Při návštěvě gynekologa by nastávající matka měla provést obecnou analýzu moči, krve a vaginálních nátěrů. Bílé krvinky jsou jedním z důležitých ukazatelů krve, která je za to zodpovědná.

Proč se žlutý výboj objevuje na počátku těhotenství?

Očekávání dítěte je v životě každé ženy důležitým a velmi vzrušujícím procesem. Jakmile se dozví o jejím těhotenství, všechny záležitosti a obavy zmizí do pozadí a jediným cílem je porod a narození zdravého dítěte. Během těhotenství.

Nejlepší léky proti kašli během těhotenství ve 2. trimestru

Je obtížné zbavit se kašle, zejména během těhotenství ve 2. trimestru, protože ne všechna léčba léky a lidovými prostředky bude vyhovovat ženě. Nesprávná terapie v této době může narušit vývoj plodu. Léky proti kašli pro těhotné ženy, např.

Výživa pro těhotné ženy v prvním trimestru

Správná výživa těhotné ženy v prvním trimestru by měla být vyvážená, aby bylo možné položit všechny nezbytné látky pro vývoj dítěte. Jaké jsou nuance výživy v prvním trimestru, které menu by měla těhotná žena sledovat, jak by měla vypadat.

Alternativní metody pro stanovení pohlaví dítěte během těhotenství

Lidové znamení pomáhaly našim předkům ve všem a není divu, že mnoho z nich je zaměřeno na určování těhotenství a dokonce i pohlaví dítěte. Proč zjistit pohlaví? Někteří rodiče.

Nejlepší způsoby léčby otoku během těhotenství

Edém v pozdním těhotenství je poměrně častý jev, který nelze ignorovat. Nakonec to může vést k vážným komplikacím. Proto neodkládejte návštěvu u lékaře, který poté, co zjistil příčiny vzniku otoku.

Co může těhotné ženy s rýmou?

Imunita ženy nesoucí plod je dostatečně oslabená, a proto je běžným jevem rýma, která se objevila během těhotenství. Tento příznak způsobuje značnou nepříjemnost nastávající matce a může dítě poškodit. Proto je velmi důležité vědět, jak rychle dokážete.

Vývoj plodu za týden

Těhotenství je proces, ve kterém se dítě vyvíjí ze dvou malých rodičovských buněk. Vývoj plodu po týdnech těhotenství je vzrušující příběh o tom, co se přesně děje v každém týdnu těhotenství, jak se mění hmotnost a výška plodu, jaké pocity v matce vzrůstají, jak se zvyšuje její těhotenství. V článku si povíme o tom, co má každá nastávající matka zájem: když dítě začne slyšet její řeč, kdy a jak se mění hmotnost plodu, kdy můžete pořídit fotografii plodu pomocí ultrazvukového vyšetření, co způsobuje pocity matky během těhotenství a mnohem více.

První a druhý týden těhotenství: dítě? Které dítě?

foto: 1 týden těhotenství

V době objevení embrya je doba těhotenství již 2 týdny. Proč? Pojďme se rozhodnout, co budeme považovat za termín. Existují pojmy fetálního a porodnického termínu. Embryonální období těhotenství je skutečný pojem od okamžiku početí. Porodnické období - od prvního dne poslední menstruace. Porodnické období je v průměru o 2 týdny delší než fetální období. Během ultrazvuku bude porodnické období podle data poslední menstruace vždy uvedeno na nemocné kartě na kartě těhotné ženy. Ale od třetího týdne těhotenství ve skutečnosti začíná vývoj plodu. Níže naleznete popis každého týdne těhotenství: jak se vyvíjí plod, co se děje s děloží, jak se mění pocity nastávající matky.

3. týden těhotenství: setkání s rodiči

Foto: 3 týdny těhotná

Na konci druhého a začátku třetího týdne (v průměru 14 dní cyklu) dochází k ovulaci. V tomto okamžiku ženské vajíčko opouští vaječník do vejcovodu a kde se příští den setkává se spermatem. Ze 75–900 milionů spermií, které vstupují do vagíny, dosáhne méně než tisíc krční kanál. A pouze vajíčko proniká.

Spermie a vejce nesou polovinu chromozomů budoucího člověka. V důsledku jejich fúze se vytvoří první buňka nového organismu s úplnou sadou chromozomů - zygota. Chromozomy určují pohlaví dítěte, barvu jeho očí a dokonce i charakter. Zygota se začíná dělit a přesouvat do děložní dutiny. Cesta k děloze bude trvat asi 5 dní, v tomto věku bude embryo tvořeno asi 100 buňkami. Další fáze - implantace - zavedení embrya do děložní stěny.

4. týden těhotenství

Foto: 4. týden těhotenství

Koule buněk se oficiálně nazývá embryo. Velikost plodu v tomto okamžiku je jako mák, asi 1,5 mm.

Na konci tohoto týdne si nastávající matka všimne, že očekávaná menstruace nezačne. V této době může žena pociťovat první známky ospalosti, slabosti, zvýšené citlivosti mléčných žláz, výkyvů nálady. Těhotenský test ukazuje pozitivní výsledek. Zkouška stanoví hormon hCG, který se po implantaci začne vytvářet..

Embryonální období trvá až 12 týdnů. K dispozici je pokládání axiálních orgánů a tkání dítěte. Žloutkový vak je tvořen zásobou živin, amniotickým močovým měchýřem, fetálními membránami a chorionem, budoucí placentou, z těchto extra-zárodečných orgánů se následně vyvíjí. Níže budeme analyzovat, co se děje v embryonálním období každý týden, jak se mění výška a hmotnost plodu a jaké pocity žena očekává..

5. týden těhotenství

Foto: 5. týden těhotenství

Embryo se skládá ze tří vrstev - vnější ektodermy, ze které se vytvoří uši, oči, vnitřní ucho a pojivová tkáň; endoderm, ze kterého se budou vyvíjet střeva, močový měchýř a plíce; a mesoderm - základ pro kardiovaskulární systém, kosti, svaly, ledviny, reprodukční orgány.

U embrya jsou určeny přední a zadní póly - budoucí hlava a nohy. Tělo embrya je položeno podél osy symetrie - akord. Všechny orgány budou symetrické. Některé jsou spárovány, například ledviny. Jiní rostou ze symetrických primordií, jako je srdce a játra.

V 5. týdnu těhotenství s hladinou hCG 500 - 1 000 IU / l můžete určit vajíčko plodu od velikosti 2 mm, to je velikost sezamového semínka. Každá žena prožívá toto období různými způsoby, ale většina má nevolnost, ospalost, nesnášenlivost na pachy - známky toxikózy.

6. týden těhotenství

Foto: 6. týden těhotenství

Nyní dítě není víc než čočka, 3 mm na začátku týdne a 6-7 mm na konci. Embryo je poněkud podobné rybám a zatím se málo podobá lidské bytosti. Objeví se začátky paží a nohou. Když se objeví ruce, nohy budou stále ve formě primordie. Vznikají hemisféry mozku. Malé srdce pulzuje, je rozděleno do oddělení.

Budoucí placenta je vyložena z chorionických klků, krevní cévy aktivně rostou skrze výměnu krve a podle toho vše potřebné pro nenarozené dítě mezi matkou a dítětem.

V této době se může jev toxikózy zesílit, může se objevit silná slabost a zvracení. V těchto týdnech těhotenství je důležité odpovídající pití..

7. týden těhotenství

Foto: 7. týden těhotenství

Embryo je o borůvkách, výška 8-11 mm, hmotnost až 1 g. Existují náznaky budoucího nosu, očí, uší a úst. Existuje fantastická rychlost růstu mozku 100 000 buněk za minutu! Na úchytkách se již objevily mezizubní prostory, ale prsty dosud nejsou rozděleny. Tvoří se pupeční šňůra a systém děložního oběhu: dýchání a výživa dítěte pochází z mateřské krve.

Právě v této době mnoho těhotných matek často přichází na první ultrazvuk během těhotenství. Po 7-8 týdnech s KTR (velikost kostrče-parietální velikost) 10-15 mm. Ultrazvukové vyšetření určuje tep s frekvencí 100 až 190 tepů za minutu, což je mnohem více než u dospělých. V tuto chvíli je první fotogalerie vývoje plodu vyrobena týdně. Bez pokynů lékaře a nechápe, kde hledat. Později to bude jasnější, zejména na trojrozměrném ultrazvuku.

Matka zatím nezaznamenala zvětšení břicha a gynekolog může již říci o zvýšení dělohy. Žena má zvýšenou frekvenci močení, což je spojeno se zvýšením objemu tekutiny v těle.

8. týden těhotenství

Foto: 8. týden těhotenství

Dítě má velikost fazole, od 15 do 40 mm, a váží asi 5 gramů. Za poslední dva týdny rostla 4krát! Obličeje se nadále vyvíjejí, stávají se elegantnějšími, horní ret, vyniká špička nosu, začíná se tvořit víčka.

V 8. týdnu těhotenství začíná osifikace kostí - paže, nohy, lebka. Struktura gastrointestinálního traktu, srdce, ledvin, močového měchýře je dokončena.

Někdy v 7 - 8 týdnech těhotenství se dítě začne hýbat, ale matka v následujících měsících tyto pohyby nepocítí. Maminka se prakticky nezměnila. Může být snazší díky přizpůsobení státu a povědomí o své nové roli.

9. týden těhotenství

Foto: 9. týden těhotenství

Malý muž velikosti pouze hroznů - jeho délka je 35-45 mm a hmotnost dosahuje 10 gramů. Je rozmnožován reprodukční systém a nadledvinky již produkují hormony, včetně adrenalinu.

Mozek se vyvíjí intenzivně, včetně mozečku, který je zodpovědný za koordinaci pohybů. Pohyby se více ovládají. Trávicí systém se aktivně vyvíjí. Játra začínají produkovat nové krvinky. Hlava zabírá polovinu celé délky těla. Drobné prsty se prodlužují.

Množství cirkulující DNA embrya v mateřské krvi je dostatečné k provedení neinvazivního prenatálního testu.

Známky toxikózy u matky jsou stále zachovány. V tuto chvíli se obvykle obrátí na gynekologa, aby se zaregistroval.

10. týden těhotenství

foto: 10 týdnů těhotenství

Znáš takové ovoce - kumquat? To je teď o velikosti dítěte. Tento týden se to oficiálně nazývá plod, ale prozatím to nazýváme embryo. Toto období je považováno za konec prvního kritického období. Nebezpečný účinek drog, který vede k malformacím, nyní není tak významný.

V těchto dnech se děje mnoho událostí. Membrány mezi prsty zmizí a prsty se oddělují. Kosti ztvrdnou. Ledviny začnou fungovat, plní svou hlavní funkci - produkci moči. Každou minutu se v mozku tvoří 250 000 neuronů. Mezi břišní a hrudní dutinou je vytvořena bránice.

Máma zažívá toxikózu. Díky změnám ve výživě, metabolismu, svalovém tónu a hormonálním skokům se může měnit tvar těla a pohyby těla. Děloha má velikost grapefruitu, ale těhotenství není pro ostatní ještě viditelné..

11. týden těhotenství

Foto: 11. týden těhotenství

Od 11 do 13 týdnů podstoupí dítě vážné lékařské vyšetření - ultrazvukové vyšetření. Určete tloušťku límcového prostoru, nosní kosti, proveďte studii krevních cév, vyloučte hrubé změny ve struktuře těla. Prohlédněte si vnitřní orgány, strukturu obličeje, mozek, paže a nohy, páteř. Vaše dítě má velikost jen figy a lékař píše anatomii plodu s takovými podrobnostmi! Hlava je vzhledem k tělu stále velká, ale proporce se stále mění: hlava je velká, tělo malé, horní končetiny dlouhé a dolní končetiny krátké a ohnuté na kolenou. Objevují se začátky nehtů a zubů.

S výsledky ultrazvuku matka podstoupí biochemický krevní test na chromozomální abnormality a riziko těhotenských komplikací.

Symptomy toxikózy jsou nahrazeny novými pocity: pálení žáhy, nadýmání, může dojít k zácpě. Žena by měla věnovat více pozornosti své stravě a příjmu tekutin.

12. týden těhotenství

Foto: 12. týden těhotenství

Vaše dítě má velikost vápna. Až do 11-12 týdnů neexistují spolehlivé ultrazvukové rozdíly mezi chlapci a dívkami. Pravděpodobnost správného určení pohlaví plodu je již nad 50%. Hmotnost plodu je asi 20 gramů a délka je asi 9 cm.

V tuto chvíli dítě začne aktivně pohybovat rukama a nohama, rukama, prsty. Díky aktivnímu růstu střevo přestane zapadat do bříšku a začne se skládat do smyček. Během tohoto období se střeva cvičí: skrz něj prochází plodová voda, kterou plod spolkne. V krvi se objevují bílé krvinky - bílé krvinky, které nesou funkci ochrany proti infekcím..

Hmotnost mámy do 12. týdne těhotenství je asi 1-2 kg. Lékaři doporučují dělat gymnastiku pro těhotné ženy, ukazovat plavání.

13. týden těhotenství

Foto: 13. týden těhotenství

Hrachové lusky - to může popsat velikost dítěte v domácích měřeních. Nebo 7-10 cm, 20-30 gramů. Od 13. týdne začíná druhý trimestr těhotenství. Všechny hlavní orgány a systémy již byly vytvořeny, zbytek času před narozením budou orgány růst a vyvíjet se..

Tvář se stává čím dál více lidskou. Uši se pohybují blíže k jejich místu od krku a oči jsou na straně ke středu obličeje. Objeví se první chloupky. Tvoří 20 listnatých zubů.

Hlava je stále nepřiměřeně velká, ale nyní bude tělo růst rychleji. Ruce stále rostou, dítě může dosáhnout obličeje. Během ultrazvuku lékaři často ukazují rodičům, jak dítě vkládá prst do úst.

V této době se mění tvar břicha, stávají se staré šaty stísněné. Lidé si mohou všimnout nové emoční nálady ženy, stává se klidnější a uvolněnější..

14. týden těhotenství

Foto: 14. týden těhotenství

Ve 14. týdnu roste ovoce na 13 cm a 45 gramů. U chlapců sestupují do prostaty formy prostaty a vaječníky u dívek. Obloha je již plně formována, začíná aktivní sací reflex. Dítě napodobuje respirační pohyby, takže po narození je efektivní první dech.

Vytvořený pankreas začíná produkovat nejdůležitější hormon metabolismu sacharidů - inzulín. A v hlubinách mozku začíná hypofýza fungovat - hlava všech orgánů endokrinního systému, následně kontroluje všechny žlázy těla.

Děloha je 10-15 cm nad pubis, žena sama cítí její horní část. Doporučuje se používat speciální kosmetiku pro pokožku břicha..

15. týden těhotenství

Foto: 15. týden těhotenství

Velikost ovoce je asi jablko a hmotnost je asi 70 g. Celé dítě je pokryto malými chlupatými vlasy - jsou na zádech, ramenou, uších, na čele. Tyto chloupky pomáhají udržovat teplo. Poté, co dítě sbírá dostatek tukové tkáně, vlasy vypadnou. Dítě staví různé úšklebky, mračil se, mračil se, mžoural, ale to vůbec neodráží jeho náladu. Neustále mění svoji pozici a aktivně se pohybuje. Ale dítě je stále příliš malé a nepadá na stěny dělohy. Na koncích prstů se objevuje jedinečný vzorek kůže a na bílých krvinek, které definují krevní skupinu, se objevují speciální bílkoviny.

Máma může mít na břiše pigmentaci.

16. týden těhotenství

Foto: 16. týden těhotenství

Velikost dítěte se podobá avokádu. Kosterní kosti jsou těžší, ale dostatečně flexibilní, aby dítě prošlo porodním kanálem. Pupeční šňůra obsahuje jednu žílu a dvě tepny obklopené želatinovou látkou, která chrání cévy před sevřením a způsobuje klouzavost pupeční šňůry pro pohyb. Dnes mají dívky sexuální buňky - vaše budoucí vnoučata.

Hmotnostní přírůstek pro tento týden těhotenství - 2-3 kg.

17. týden těhotenství

Foto: 17. týden těhotenství

Velikost dítěte je 12-13 cm a hmotnost je až 150 g, velikost vodnice. Ruce a nohy jsou úměrné velikosti těla a hlavy. Pod kůži se začne ukládat tuk, vyvíjejí se potní žlázy. Placenta poskytuje dítěti vitamíny, minerály, bílkoviny, tuky a kyslík a odstraňuje tak odpad.

V důsledku zvýšení objemu cirkulující krve může matka zažít rychlý srdeční rytmus. V tomto případě věnujte pozornost svému lékaři a zjistěte, zda je vše v pořádku.

18. týden těhotenství

foto: 18 týdnů těhotenství

Vaše dítě má velikost papriky, váží 250 gramů a je připraveno ke komunikaci. Ano, teď dítě slyší a hlasitý zvuk ho může vyděsit. Zvykl si na hlas svých rodičů a brzy ho bude schopen rozpoznat od ostatních zvuků.

Endokrinní systém plodu se aktivně vyvíjí a funguje. Existuje tolik „dětských“ hormonů, že dítě může zásobovat i tělo matky.

Máma tento týden poprvé může cítit pohyby plodu. I když jsou slabí a vzácní, nebojte se, pokud dítě příliš často neslyšíte.

19. týden těhotenství

Foto: 19. týden těhotenství

Růst plodu je 25 cm a hmotnost je již 250 - 300 g.

Mazivo na bázi sýra zakrývá pokožku dítěte a pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Tam je záložka stoliček, jsou pod základem mléka. Hlava neroste tak rychle a končetiny a tělo stále rostou, takže se dítě stává symetričtější.

Děloha je 1-2 cm pod pupkem. Díky svému intenzivnímu růstu se mohou objevit bolestivé pocity spojené s vazy dělohy..

20. týden těhotenství

foto: 20 týdnů těhotenství

Spokojené dítě vážící 240 gramů. Zvláště dobrý v této době, on dostal flexe a prodloužení paží a nohou. Je stále více a více jako jeho rodiče..

20. týden je rovník těhotenství. Rostoucí děloha utahuje vnitřní orgány, takže matka čelí dušnosti, častému močení.

V těchto týdnech maminka navštíví další plánovaný ultrazvuk, provede se Dopplerometrie. To je ten pravý čas na ultrazvuk na videu a na další fotografii dědice.

21. týden těhotenství

Foto: 21 týdnů těhotná

Růst plodu je 25 cm a hmotnost 400 g. Většina živin pochází z placenty. Při požití plodové vody je žaludek již vybaven k trávení a získávání živin. Dítě začíná chutnat.

Máma dodává větší váhu, protože dítě intenzivně roste.

22. týden těhotenství

foto: 22 týdnů těhotenství

Do konce týdne bude dítě asi 500 g. Kůže přestane být průhledná, ale zůstává červená a zvrásněná a potažená tukem. Nervové zakončení zraje a dítě se stává citlivým na dotek. Od 21 do 25 týdnů se mozek zvyšuje 5krát - z 20 na 100 gramů!

23. týden těhotenství

Foto: 23 týdnů těhotná

Během několika příštích týdnů se budou vyvíjet miliardy mozkových buněk. Jejich úkolem je ovládat všechny pohyby vašeho dítěte, smysly i základní životní funkce, jako je dýchání.

V plicích se začíná vytvářet látka, která po narození umožňuje plicímu bobtnání a naplnění vzduchem a plod začne „dýchat“. Rychlost dýchání - 50–60 za minutu.

Výška dna dělohy je 4 cm nad pupkem. Děloha roste, což může způsobit nepříjemný pocit v páteři, kloubech, proto může být vyžadován speciální obvaz.

24. týden těhotenství

Foto: 24. týden těhotenství

Dítě je stále malé, jeho hmotnost je 600 g, jeho výška je asi 33 cm. Dítě aktivně reaguje na odvolání. Vnitřní ucho je již plně formováno (vestibulární aparát), začal pochopit, kde se pohyby v dutině dělohy stávají smysluplnější.

Máma přidává asi 500 gramů týdně. Může dojít k otoku nohou, proto je důležité vybrat si pohodlnou obuv a položit si nohy..

25. týden těhotenství

Foto: 25. týden těhotenství

Růst plodu je 30-32 cm, hmotnost 750 gramů. V tlustém střevě se tvoří meconium - první stolička dítěte, která se úplně vyjde během několika dnů po narození. Osteoartikulární systém se aktivně vyvíjí, kosti se posilují.

Máma může pociťovat známky anémie (anémie), která se vyvíjí v důsledku nedostatku železa. Únava, bledost, únava a tachykardie - příležitost konzultovat s terapeutem a provést krevní testy na anémii.

26. týden těhotenství

Foto: 26. týden těhotenství

Výška 34 cm, hmotnost 900 gramů.

Plíce se aktivně vyvíjejí, jsou naplněny speciální látkou, která po prvním dechu nedovolí, aby se plíce držely pohromadě.

Dítě jasně rozlišuje období spánku a bdělosti. Máma cítí svou aktivitu pohybem v břiše. Pokud budete mít štěstí, pak se časy spánku a aktivity u vás a dítěte shodují.

27. týden těhotenství

Foto: 27. týden těhotenství

Tělesná hmotnost plodu je již asi kilogram a růst 34 cm. V hypofýze se začíná tvořit růstový hormon. A v štítné žláze - hormony regulující metabolismus.

V důsledku nedobrovolných kontrakcí bránice může matka cítit pohyby škytavky dítěte. U dospělých jsou tyto pohyby doprovázeny uzavřením hlasivek, takže je charakteristický zvuk „ik“ a u dítěte je tento prostor naplněn tekutinou před porodem, takže tento „škytavka“ je bezhlučný.

Mohou nastat nové pocity na nohou - mravenčení, husí kůži nebo dokonce křeče. Je to příležitost konzultovat s lékařem další vyšetření a předepisování léčby.

28. týden těhotenství

Foto: 28. týden těhotenství

Nyní vaše dítě začne zavírat a otevírat oči, které se do té chvíle úplně nezavřely. Iris získal barvu kvůli pigmentu, ačkoli tato barva není konečná. Až rok u dětí se může barva očí změnit.

V 28. týdnu dostává matka v případě vícenásobného těhotenství „nemocenskou dovolenou“. Hmotnostní přírůstek do této doby je 7-9 kg. Nyní je imunoglobulin podáván Rh-negativním matkám.

29. týden těhotenství

Foto: 29. týden těhotenství

Dítě má délku 36-37 cm, váží asi 1300 gramů a stává se silnějším a aktivnějším. Můžeme říci, že ukazuje postavu. Dítě reaguje odlišně na různé produkty, zvuky, světlo.

Žena je trápena pálením žáhy, těžko po jídle. Může to být rychlé močení nebo dokonce falešné nutkání.

30. těhotenství

foto: 30 týdnů těhotenství

V následujících týdnech bude vaše dítě aktivně přibírat na váze. Tuková tkáň bude po narození vykonávat funkci termoregulace, dodá energii, ochrání orgány. Pohyby dítěte se stanou méně aktivními, což je spojeno se zvětšením jeho velikosti. Pokud ale necítíte žádné rány obvyklým způsobem, informujte svého lékaře. Těhotné ženy mohou pociťovat otoky prsu a všimnout si kolostra.

V současné době se vydává osvědčení o invaliditě na jedno těhotenství.

Od 28-30 týdnů těhotenství začíná běžný CTG (kardiotocografie) posuzovat stav plodu. CTG měří srdeční frekvenci plodu, tonus dělohy a pohybovou aktivitu.

31. týden těhotenství

Foto: 31 týdnů těhotná

Před narozením bude malý muž v pozici embrya, protože jinak už nebude v dutině dělohy, jeho hmotnost je 1600 g a jeho výška je již 40 cm.

V těchto dnech se u mužského plodu vyskytuje důležitá událost - varlata na cestě do šourku. Dívky jsou téměř tvořeny klitorisy.

Týdenní hmotnostní přírůstek - 300 - 400 gramů. V této době se může objevit otok a tlak, který může být příznakem impozantní komplikace - gestózy. Nastávající matka by proto měla být co nejvíce pozorná ke všem zdravotním změnám.

V období 30–32 týdnů se provádí ultrazvuk třetího trimestru s dopplerometrií - hodnocení průtoku krve.

32. týden těhotenství

Foto: 32 týdnů těhotná

Je to důležitý týden, uplynulo další kritické období. Děti narozené v této době jsou zdravé a plně funkční. Do tohoto týdne jsou všechny hlavní orgány plně funkční, kromě plic, které potřebují trochu více času, aby plně dospěly..

Budoucí matka může pociťovat bolest kloubů, ochlupení. Plavání může tyto jevy zmírnit nošením obvazu..

33. týden těhotenství

Foto: 33 týdnů těhotná

Pro dítě je těžší se pohybovat, je už 44 cm a váží asi 2 kg. Mnoho dětí ráda žije v rytmu své matky: zvuky, výživa a chůze mohou ovlivnit činnost dítěte.

Výška dna dělohy je 34 cm od pubis. Pro matku je stále obtížnější chodit nebo cvičit, potřebuje přestávku.

34. týden těhotenství

Foto: 34. týden těhotenství

Během několika týdnů se váš chlapec nebo dívky začnou připravovat na setkání s rodiči. Původní bílý tuk, který pokrývá kůži, začíná zhoustnout a hromadí se v axilárních a tříslovných záhybech za ušima. V době první toalety novorozence bude mazivo odstraněno. Výška 47 cm, hmotnost 2200 - 2300 g.

Těhotné ženy začnou pociťovat falešné kontrakce - připravují svaly na proces porodu.

35. týden těhotenství

Foto: 35 týdnů těhotná

Plod se připravuje na narození a nakonec zaujímá správnou pozici vzhůru nohama. To je přibližně 97% dětí. Zbývající 3% mohou být v poloze dolů nebo dokonce v příčné poloze. Růst plodu 47-48 cm, hmotnost 2300-2500 g.

Téměř všechny nastávající matky zažívají během tohoto období dušnost.

36. týden těhotenství

Foto: 36 týdnů těhotná

Dítě dále hromadí tuk, který je po narození nesmírně důležitý pro energii a teplo. Sací svaly jsou připraveny k práci: po narození bude dítě hladové a požádá ho, aby ho poprvé nakrmilo.

Výška děložního pozadí je 36 cm. V přípravě na porod začíná hormonální restrukturalizace ženského těla - produkují se oxytocin a prostaglandiny.

37. týden těhotenství

Foto: 37 týdnů těhotná

Pohyby prstů se více koordinují, on brzy bude schopen uchopit váš prst. Hromadění podkožního tuku pokračuje, jeho objem je přibližně 15% hmotnosti dítěte. Výška 48-49 cm, hmotnost 2600-2800 g. Nadýchané vlasy zakrývající tělo postupně mizí.

Těhotná žena cítí předchůdce porodu - snižuje spodní část dělohy, snižuje objem břicha, uvolňuje stolici, posiluje kontrakční kontrakce, výtok sliznice.

38-40 týdnů těhotenství

Foto: 39 týdnů těhotná

V učebnicích o porodnictví bylo období plného těhotenství přesně 38 týdnů. Pokud se vaše dítě narodí právě teď, bude to celé těhotenství a dítě nebude mít žádné rizikové faktory spojené s předčasným porodem. Všechny další akce jsou zaměřeny na přípravu na porod..

Výtok sliznice by měl být odlišen od úniku plodové vody. Pokud je příliš mnoho výboje, poraďte se se svým lékařem o zvláštním testu..

Ve většině případů hlava dítěte klesla do malé pánve ve 38-39 týdnech, což se nazývá prezentace hlavy. Pokud dítě leží přesně hlavou dolů, nazývá se to podélná poloha, pokud je trochu pod úhlem - pak šikmá. Existuje také koncept polohy plodu: Poloha I znamená, že záda je otočena k levé stěně dělohy a II - doprava. O tom, jak je plod umístěn, řeknou na ultrazvuku.

Foto: 40 týdnů těhotná

Při narození lékaři hodnotí stav dítěte podle několika parametrů: aktivita, svalový tonus, srdeční rytmus, dýchání, barva kůže, reflexní reakce. Čím více bodů, tím zdravější se vaše dítě narodí..

Takže jsme dokončili naši cestu po 40 týdnech vývoje plodu během těhotenství. Nejdůležitější je věnovat pozornost sobě a slovům svého lékaře, předepisovat testy a ultrazvuk, věnovat pozornost všem pocitům a užívat si těhotenství a budoucího mateřství.

Těhotenství týdně: od početí po narození

Řekneme vám podrobně o tom, co vás čeká od začátku narození nového života do samého narození.

Těhotenství je zvláštní čas, který mění světonázor nastávající matky, její hodnoty a priority. Téměř každá žena se setká s určitými potížemi při porodu dítěte. Aby se jim zabránilo, je důležité mít úplné informace o všech procesech, které se vyskytují v ženském těle v každé fázi těhotenství.

Předčasné těhotenství: první měsíc

Většina žen ani nepředpokládá, že jsou na svém místě, zatímco v jejich těle začínají velmi závažné přestavby. O těhotenství je známo až na konci prvního měsíce a někdy na začátku druhého měsíce.

Lékaři zvažují začátek těhotenství od začátku poslední menstruace, i když k oplodnění dochází zpravidla po ovulaci. Proto je pojem „porodnický termín“ o několik týdnů delší než skutečný čas těhotenství.

Změny v ženském těle

První a druhý týden v měsíci je doba, kdy žena ještě není těhotná, ale ve svém reprodukčním systému se provádí aktivní příprava na početí. V prvním týdnu obvykle proběhne menstruace. Pokud se chcete stát matkou, měli byste odmítnout užívat analgetika pro menstruační bolest: šance na úspěšné početí budou vyšší. Ve druhém týdnu začíná zrání jednoho z vajec.

Na začátku třetího týdne v době ovulace zanechává nejsilnější vajíčko speciální močový měchýř naplněný tekutinou do vejcovodu. Ženská reprodukční buňka zde zůstane několik dní a čeká na oplodnění.

Začne se tvořit tzv. Žluté tělo. Bude odpovědný za hormonální pozadí, optimální pro vývoj těhotenství.

Nyní je potřeba pouze splynutí se spermatem. Dvě buňky, spojené dohromady, tvoří zygota - budoucí embryo. Zygota má miniaturní rozměry a volně se pohybuje kolem dělohy, až po několika dnech připevnění ke své stěně.

Pro udržení zygot, produkuje tělo matky velké množství progesteronu. Z tohoto důvodu bude žena cítit tíže v podbřišku a bolest v bradavce, jako u PMS. Močení, aby se stalo častým, bude mít za následek ospalost a citlivost na pachy..

Vývoj dítěte po 1 měsíci

V tomto časném období jsou položeny všechny genetické informace, které vytvářejí vzhled, charakterové vlastnosti a náchylnost k nemocem vašeho dítěte..

Rovněž je určeno pohlaví drobků. Spermie jsou dvou typů: jeden nese chromozom XX, druhý - XY. Pohlaví dítěte závisí na tom, které z nich se může dostat k vajíčku. Pokud dojde ke splynutí s spermatem XX, začne se vyvíjet samičí plod; Pokud se spermie XY dostane do vejcovodu, pár bude mít chlapce. Na konci 4 týdnů těhotenství plod již dokončuje připevnění k děložní dutině a přechází do stadia embrya.

Hladina hormonu hCG se zvýší a nyní lze těhotenství určit pomocí jednoduchého lékárenského testu.

V jeho těle jsou položeny tři oblasti, které se následně stávají plnohodnotnými orgány a systémy. Také tento týden se formuje chorion (budoucí placenta) a amnion (fetální membrány). A vaše dítě je stále velmi malé - velikost embrya je pouze 0,5 milimetru.

Doporučení:

 1. Jakmile dojde k podezření na početí, je nutné podstoupit ultrazvuk okamžitě. To pomůže včas diagnostikovat mimoděložní těhotenství..
 2. V této době je užitečné užívat vitaminy A a E. Rovněž všem těhotným ženám je předepsána kyselina listová pro správný vývoj plodu..
 3. Vyžaduje se úplné odmítnutí tabáku, alkoholu a nezdravých potravin. Nastávající matka musí chodit co nejvíce venku a získat příjemné emoce.

Druhý měsíc těhotenství: změny v těle ženy

V této době je již prokázána skutečnost těhotenství. Menstruace je zpožděna, nemělo by docházet k žádnému propouštění. Jakýkoli výtok s krvavými nečistotami naznačuje nebezpečí odmítnutí embrya, v tomto případě je nutná návštěva u lékaře. Objevují se první známky časné toxikózy. To se projevuje zejména ranní nevolností a zvracením..

V zažívacím traktu jsou problémy: pálení žáhy, říhání, zácpa. Tyto jevy se zastaví až do konce 3 měsíců.

Vážným testem budou změny v psychologickém plánu. Váš domov by měl být soucitný s výkyvy nálad. Těhotná žena by se však měla pokusit ovládnout sama sebe, protože nervové napětí není pro vás nebo pro dítě užitečné.

Vývoj corpus luteum dosahuje svého vrcholu a do konce tohoto měsíce se děloha zvětší na velkou oranžovou barvu a při vyšetření se dokonale projeví..

V důsledku podvrtnutí může mít žena po stranách boky a dolní část zad.

Spolu s progesteronem, laktogen, hormon zodpovědný za vývoj placenty, začíná ovlivňovat tělo. Jejich účinek snižuje syntézu proteinů a zvyšuje produkci glukózy a mastných kyselin. To je nezbytné pro kompenzaci energetických výdajů na vývoj plodu..

Vývoj dítěte ve 2 měsících

Tento měsíc nahradí všechny orgány a systémy drobků. Do 5. týdne jeho srdce vydá první rytmy, objeví se krevní cévy. Tvoří se orgány dýchacího a vylučovacího systému. Mozek již začíná reagovat na primitivní reflexy.

Embryo má stále malý ocas, takže vypadá jako malý žlábek. Na hlavě plodu se objeví základy rysů obličeje: nos, oční dutiny, ušnice.

U chlapců se stanoví penis a varlata. Nyní vaše budoucí dítě ze stádia embryí prošlo do stádia plodu. Jeho fyzické rozměry jsou asi 2,5 cm.

Doporučení:

1 Ke snížení zátěže žaludku byste měli jíst často v malých porcích. Čerstvá zelenina a ovoce zlepšují jejich stav. Je také důležité konzumovat dostatek tekutin..

2 Je zakázáno nosit těžká břemena nebo provádět náhlé pohyby. Vzdejte se těsných věcí, spejte s několika polštáři - vaše hlava by měla být mírně zvednutá.

3 Pokud existuje v důsledku toxikózy touha jíst dříve nemilované, ale ne škodlivé produkty, můžete klidně uspokojit své touhy. Pokud chcete jíst například křídu - to znamená nedostatek vápníku. Poraďte se s lékařem a vytvořte komplex potřebných léků.

4 Ve druhém měsíci je registrována těhotná žena. Je nutné provést vyšetření krve a moči, ultrazvuk. Pokud máte zdravotní problémy, informujte o nich svého gynekologa. Na tom bude záviset seznam lékařů, kteří jsou povinni navštívit..

Třetí měsíc těhotenství: změny v těle ženy

Toxikóza do poloviny měsíce ustupuje, ale letargie a ospalost se stále cítí. To naznačuje, že je třeba změnit rytmus života: nyní potřebujete více spánku a odpočinku. Chcete-li vyrovnat emoční pozadí, dělejte hezké a užitečné věci - jógu, meditaci, poslech klasické hudby.

Prsa se začíná připravovat na krmení. Může se změnit velikost, halo bradavek začne ztmavnout, budou cítit mravenčení. Objem krve v těle proto zvyšuje projevy žil na nohou, pažích, žaludku a hrudi. Jako prevence křečových žil by měly být vysoké podpatky odstraněny. K plné výživě plodu živinami je zapotřebí více krve.

Vývoj dítěte ve 3 měsících

Plod je obklopen plodovou vodou, přičemž pupeční šňůra je spojuje s placentou. Vizuálně se již podobá malému muži, základní ocas zmizí. Kostra plodu je vytvořena z měkké chrupavkové tkáně. Její klouby jsou pohyblivé a ve spodní a horní čelisti jsou zárodky mléčných zubů.

V očních dutinách se tvoří oční bulvy, vytváří se duhovka.

Endokrinní systém funguje a pankreas je již schopen samostatně produkovat inzulín. Dítě spolkne plodovou vodu, zatímco stěny jeho střev provádějí rytmické kontrakce.

Do konce tohoto měsíce může lékař říct pohlaví vašeho dítěte. Pokud ovšem, plod bude obrácen k ultrazvukovému stroji „správným“ způsobem. Výška dítěte bude nyní 10-12 cm.

Doporučení:

1 V důsledku prudkého zvětšení prsou se na kůži mohou objevit strie. Abyste se tomuto jevu vyhnuli, použijte speciální krémy nebo oleje..

2 Na konci 11-12 týdnů těhotenství musíte navštívit další plánovaný ultrazvuk. Tato událost je velmi důležitá, protože nyní budou odhaleny všechny možné vývojové anomálie.

3 Pro těhotné ženy bude užitečná sada Kegelových cvičení - trénink svalů pánevního dna. To vám pomůže vyhnout se mezerám při porodu a usnadní jejich proces..

Čtvrtý měsíc těhotenství

První trimestr těhotenství je pozadu a pro většinu těhotných žen je druhý trimestr nejklidnější čas. Nyní nejsou vnější faktory pro plod tak hrozné.

Pokud ultrazvuk neodhalil žádné patologie, bude se dítě v budoucnu harmonicky vyvíjet.

Změny v ženském těle

Po 4 měsících těhotenství je bříško již viditelné. U štíhlých dívek se to může stát i dříve - obrys břicha je trochu „rozmazaný“ pod pupkem.

U některých žen se vlasy a nehty během tohoto období zesilují, v jiných se naopak objevují křehkost a suchost. Pigmentace kůže zesiluje, díky čemuž se zvyšuje počet molů. Objeví se tmavá linie od pubis k pupku, která po narození zmizí. Pokud jste v létě těhotná, pokuste se jít ven bez opalovacího krému, aby již nebyly žádné další věkové skvrny..

Děloha vyvíjí tlak na střeva, takže opět je zde zácpa. V těle dochází k zadržování tekutin: zvyšuje se množství potu a vodního výtoku z pochvy.

Od 17. týdne těhotenství se první pohyby dítěte staly příjemným překvapením.

4 měsíční vývoj dítěte

Objevují se první projevy sání reflexu, dítě se snaží sát prst. Jeho paže a nohy jsou ohnuté na klouby, dítě provádí bizarní pohyby: kotrmelec, popadne pupeční šňůru prsty, strčí z děložních stěn.

Plod získává stále více funkcí, díky nimž vypadá jako máma nebo táta. Měsíce, řasy a obočí jsou vyrobeny.

Vzniká reprodukční systém dítěte. U chlapců se objevuje prostata, u dívek je položena sada vajec. Vaše dítě reaguje na světlo a zvuk. Po směru proudu jasného světla na matčině břiše plod plodí oči. Dítě doroste za 20 cm za měsíc.

Doporučení:

 1. Přemýšlejte o nákupu nových, prostorných věcí. Až do doby narození není ve vašem šatníku místo pro stísněné věci vyrobené ze syntetických materiálů..
 2. Pro prokázání abnormalit plodu je vyžadován trojitý test.

Pátý a šestý měsíc těhotenství: ženské pocity

Na rovníku těhotenství se žena může objevit svědění v místech natažení kůže - na boky a břicho. Tyto oblasti nečesejte, je lepší používat krémy s uklidňujícím nebo chladícím účinkem.

Růst dělohy způsobuje „syndrom dolních žil“, což má za následek závratě a ztmavnutí očí. Vyskytuje se s tlakem na žílu podél páteře. To se může stát, když spočíváte na zádech. Budete muset ležet na vaší straně nebo napůl sedět.

Kolostrum začíná vystupovat z bradavek - nažloutlá tekutina. To naznačuje připravenost kojení. Někdy se toto znamení objeví před samotným narozením.

Po 6 měsících se mohou objevit problémy s vaginální mikroflórou. Kvůli oslabené imunitě u některých žen se kandidóza nebo vaginitida zhoršuje. Naštěstí existuje mnoho bezpečných způsobů, jak léčit tyto nemoci..

Je velmi důležité sledovat krevní tlak. V cévách je čím dál více krve, proto jsou možné poklesy tlaku a projevy anémie.

Do konce posledního týdne 6 měsíců se doporučuje nosit obvaz. Pomáhá minimalizovat stres na páteři a omezuje napínání kůže. Vaše váha se mění každý týden. Zvýšení může být až 400 gramů za 7 dní: potřebujete pravidelné sledování tělesné hmotnosti.

Na konci druhého trimestru těhotenství si pravděpodobně všimnete otoku. Objeví se na konci dne, hlavně v oblasti chodidel a telat. Kořenitá a slaná jídla zlepší otoky a harmonický nápoj po celý den jim pomůže snížit..

Vývoj dítěte po 5 a 6 měsících

V kůži se objevují různé vrstvy. Nyní podkožní tuk dítěte plní funkci oteplování. Umírající kožní buňky tvoří mazivo podobné sýru, které je dítě při narození zakryto. Dítě se otevírá a zavírá oči, jeho tělo je pokryto lehkou chmýří.

Na tváři dítěte jsou vidět různé emoce. Při polykání plodové vody mění výraz obličeje; pokud jsou kyselé - dítě se šklebe.

Dítě se setká s třetím trimestrem o hmotnosti asi 1 kg. Již od této chvíle se nebezpečí předčasného porodu snižuje. Pokud ano, pak může dítě přežít v ambulantní podobě..

Doporučení:

1 Po dobu 5 a 6 měsíců se několikrát podrobíte kompletní prohlídce v nemocnici. Pokud vám něco vadí, informujte svého lékaře. Při absenci jakýchkoli prvků budou předepsány multivitaminové komplexy.

2 Začněte dělat dechová cvičení, která se vám hodí během porodu. Lepší, pokud se cvičení budou konat s instruktorem.

3 Pokuste se omezit kontakt se zvířaty, protože existuje riziko nitroděložní infekce (toxoplazmóza).

Sedmý a osmý měsíc těhotenství

Do doby narození zbývá méně času. Nastávající matky chodí na mateřskou dovolenou, hledají dobrého porodníka a porodnici. Rovněž se vyplatí rozhodnout, zda chcete, aby byl váš manžel během porodu přítomen..

Pocity ženy po 7 a 8 měsících

Produkce hormonu relaxin, který připravuje vazy vašich svalů k porodu, se zvyšuje. Z tohoto důvodu se objevuje bolest zad, je pro svaly a klouby obtížnější mít dobrou kondici. Vaše chůze může být trochu nepříjemná, křečové žíly se mohou zintenzivnit a močová inkontinence je také možná..

Působení hormonů také zvyšuje růst vlasů na těle. Po porodu by měly zmizet, takže nyní není nutné řešit nadměrné vlasy.

Na konci 8 měsíců těhotenství roste břicho téměř na maximální velikost. Nyní bude výška dna dělohy až 40 cm. Začnou se tréninkové (falešné) kontrakce, které vůbec nezpůsobí bolest. Připravují dělohu na skutečnou práci.

U mnoha těhotných žen je hnízdní reflex aktivován. Stále více budete chtít mít čas na obnovení pohodlí v domě, perforovat, dáváte přednost těhotným ženám při prohlížení a čtení materiálů.

Vývoj dítěte po 7 a 8 měsících

Vaše dítě se stalo velmi velkým, v děloze se stále více zaplňuje. Plod zaujímá pozici, která bude přetrvávat až do narození. Pokud je prezentace nepříznivá, můžete provést speciální cvičení, která pomohou „otočit“ dítě.

Všechny hlavní reflexy jsou již vytvořeny. Kosti jsou posíleny, obsah vápníku v nich je výrazně zvýšen. Plíce jsou zcela připraveny na první dech..

Do posledního týdne 8 měsíců těhotenství váží plod dvakrát tolik jako na konci druhého trimestru - 2,5 kg.

Doporučení

 1. Nejnebezpečnější věcí, která se nyní může stát, je vývoj gestózy. Pokud máte obavy z bolesti hlavy, otoku se zintenzivnil a krevní tlak prudce vzrostl, má smysl naléhavě jít do nemocnice.
 2. Jednou za dva týdny navštívíte lékaře a provedete testy. Povinné úplné vyšetření: měření dolní části dělohy, srdeční frekvence plodu.
 3. Plavání pomůže snížit pocit těžkosti. Mají relaxační účinek na svaly a také zklidňují nervový systém..

Devátý měsíc těhotenství: ženské pocity

Dosáhli jste cílové čáry! Přestože před porodem existuje úzkost, pro mnoho matek je tento měsíc nejjednodušší. Doslova to pro vás bude snazší - žaludek klesne, což znamená, že tlak na všechny vnitřní orgány se sníží.

Nyní je váš rozdíl hmotnosti u stavu „před těhotenstvím“ od 8 do 16 kg. Břicho již nebude růst, naopak, vizuálně se může zmenšovat. K tomu dochází v důsledku vyčerpání plodové vody. Zažijete, jaké jsou předchůdci porodu. Objeví se několik týdnů před porodem (někdy se prekurzory objevují několik dní před porodem). Mezi nimi - zvýšené falešné kontrakce a průchod sliznice.

Problém zácpy zmizí, ale s tlakem na močový měchýř, neustále nutkání k močení.

Plodové pohyby méně znatelné.

Váš psychologický přístup se také mění. Budete charakterizováni pomalostí a rozptýlením. Změna nálady je důsledkem úzkosti před porodem. Uvolněte své emoce, bavte se nebo plačte. Komunikujte se svými blízkými v posledních týdnech před nemocnicí, protože je pro vás tak důležité cítit jejich péči.

Vývoj dítěte v 9 měsících

Dítě zaujme konečné místo, ve kterém prochází porodním kanálem. Jeho kůže má světlý stín, chmýří zmizí a sýrový lubrikant je uložen v záhybech těla. Kosti drobků jsou docela pevné, mezi stehy lebky je fontanel. Vyroste brzy po narození. Díky fontanelu bude pro dítě snazší se narodit - kosti lebky budou ve volné poloze.

Dítě je zcela připravené na život mimo matčino lůno. Plíce jsou připraveny k otevření, když se narodí, srdce se přizpůsobí práci v novém rytmu.

Ve střevech novorozence jsou původní výkaly (meconium), skládající se ze zbytků látek z plodové vody.

Doporučení

1 V posledním týdnu těhotenství musí být máma velmi opatrná. Bude pro vás obtížné se pohybovat, takže pokud je to možné, musíte chodit s podporou. Procházejte schody, které drží na zábradlí.

2 Práce může začít kdykoli. Vždy byste měli mít po ruce číslo osobního lékaře.

Nenechávejte dům po dlouhou dobu, a ještě lépe - projděte se pouze ve společnosti blízkých. Vždy noste s sebou balíček dokumentů potřebných pro nemocnici.

3 Na začátku měsíce sbírejte sáčky v nemocnici. Takže si budete jisti, že jste ve spěchu nezapomněli na nic důležitého.

Těžké těhotenství tak skončilo. Nyní přichází nové období plné naprosto odlišných starostí a radostí. Udržujte pozitivní přístup a určitě se stanete nejlepší matkou!

Články O Neplodnosti