Hlavní Analýzy

Laparoskopie a těhotenství

Operace laparoskopie se úspěšně používá jak v chirurgii, tak v gynekologii. Jak to ovlivňuje schopnost ženy otěhotnět - pomáhá nebo vytváří překážky? Kolik měsíců po laparoskopii se můžete pokusit otěhotnět a kdy to opravdu funguje? Těhotenství po laparoskopii - nejoptimálnější doba.

Co je to laparoskopie?

Laparoskopie se nazývá břišní chirurgie prováděná pomocí endoskopického vybavení. Operace je diagnostická i terapeutická. Přístup do břišní dutiny je miniaturní řez, takže kosmetická vada na kůži bude minimální.

V moderní medicíně se laparoskopické operace neustále zlepšují a začínají nahrazovat klasické operace prováděné prostřednictvím velkého přístupu k laparotomii..

Gynekologické indikace pro chirurgii

Laparoskopie je také velmi úspěšná v gynekologii. Jaké jsou indikace pro tento postup? V diagnostickém plánu se laparoskopie používá v následujících situacích:

 • podezření na tubální těhotenství;
 • diagnóza cysty nebo nádoru vaječníků, hydrosalpinx;
 • podezření na extragenitální endometriózu lokalizovanou v břišní dutině;
 • abnormality ve vývoji dělohy a zkumavek, což vede k primární neplodnosti;
 • chronická bolest v pánvi, která není diagnostikována jinými metodami, včetně použití hysteroskopie;
 • potřeba sterilizovat ženu ligací vejcovodů;
 • syndrom polycystických vaječníků;
 • komplikované případy diagnózy děložních fibroidů.

Takový zásah může pomoci při rozhodování, proč žena nemůže otěhotnět..

Laparoskopie může být převedena na lékařský zákrok, pokud během diagnostického vyšetření byla taková potřeba. Jaké lékařské manipulace lze provádět během gynekologické laparoskopie:

 • disekce adhezí mezi zkumavky, vaječníky, děloha;
 • eliminace mimoděložního těhotenství;
 • v případě potřeby odstranění vejcovodu;
 • odstranění cysty nebo nádoru vaječníků;
 • odstranění endometrioidních ložisek;
 • odstranění povrchových myomatózních uzlů.

Laparoskopická chirurgie může být plánována - pro diagnózu nebo pro odstranění nemocí, které neohrožují život. V případě tubálního těhotenství nebo ovariální apoplexie se provádí nouzová laparoskopie..

Technika

Laparoskopická chirurgie je vyšetření a provedení určitých manipulací v břišní dutině pomocí endoskopického vybavení. Gynekologická laparoskopie je vyšetření pánve. Pro operaci budete potřebovat:

 • trokary pro proražení břišní stěny;
 • laparoskopické přístroje sestávající z pomocných kanálů, miniaturní kamery a světelného zdroje;
 • jehly a chirurgické švy pro šití vpichů.

Při endoskopické chirurgii je riziko infekce vnitřních orgánů minimalizováno, protože jsou v kontaktu pouze s lékařskými nástroji. Při otevřené operaci vstupuje do rány vzduch, obvazy a rukavice se dotýkají orgánů.

Rovněž je minimalizována ztráta krve, protože chirurgický přístup je velmi malý. Rána v pooperačním období prakticky nebolí. Délka pooperačního období je ve srovnání s otevřeným chirurgickým zákrokem výrazně zkrácena.

Co je ovlivněno laparoskopií

Laparoskopie a těhotenství - jak tyto pojmy souvisejí? Pomocí této operace lze odstranit mnoho nemocí a stavů, které brání výskytu fyziologického těhotenství. Samotná laparoskopie však může způsobit sekundární neplodnost. Bez ohledu na to, jak je tato operace minimálně invazivní, stále to vede k poškození tkáně. V důsledku toho se mohou tvořit adheze, které mění správnou polohu dělohy a zkumavek..

Pro laparoskopickou chirurgii existuje řada kontraindikací. Zohledňují se zejména při předepisování plánovaného chirurgického zákroku:

 • dekompenzovaná patologie kardiovaskulárního systému;
 • hematomy v mozku;
 • patologie krevního koagulačního systému;
 • renální jaterní selhání ve fázi dekompenzace;
 • nádorové procesy v pánvi s metastázami;
 • těžký šok, kóma;
 • přítomnost akutních infekčních procesů v pánevní dutině;
 • neuspokojivé ukazatele laboratorního výzkumu;
 • stupeň čistoty vagíny je vyšší než třetí.

Kdy je těhotenství možné?

Mohu otěhotnět po laparoskopii a po jakém čase je lepší to udělat? Těhotenství lze naplánovat ihned po laparoskopii. Pojem plánování znamená přípravu ženského těla k početí a porodu dítěte. Z čeho se skládá:

 • eliminace chronických ložisek infekce z těla;
 • příjem speciálních vitamínů s vysokým obsahem kyseliny listové;
 • hubnutí, pokud existuje.

Ihned po operaci můžete otěhotnět, ale je lepší, když je ženské tělo úplně obnoveno. Termín těhotenství po laparoskopii závisí na několika faktorech a může se lišit:

 • povaha choroby, pro kterou byla provedena laparoskopie;
 • objem provedených manipulací;
 • stav ženského těla po operaci;
 • hormonální stav;
 • výskyt komplikací po operaci.

Po odstranění gynekologických onemocnění chirurgicky je zpravidla vyžadován průběh hormonální terapie, aby se obnovila reprodukční schopnost. Po laparoskopii se můžete začít připravovat na těhotenství a při užívání hormonálních léků.

Jaké jsou podmínky těhotenství po různých typech laparoskopické chirurgie?

 1. Chirurgický zásah k obnovení průchodnosti vejcovodů bude vyžadovat dobu zotavení alespoň tři měsíce. To je způsobeno nevyhnutelným poškozením stěny vejcovodů při manipulaci a tvorbou otoků. Zmizení trvá asi měsíc. Stejné množství bude vyžadováno k obnovení normálních hormonálních hladin. Po prvním fyziologickém cyklu může žena otěhotnět.
 2. Odstranění ovariálních cyst a polycystických vaječníků. Zde lze období těhotenství prodloužit až na šest měsíců. Obnovení normální ovariální tkáně trvá dlouho, pak žena podstoupí hormonální terapii pomocí perorálních kontraceptiv. To umožňuje vaječníkům plně se zotavit a začít produkovat hormony ve fyziologickém rytmu..
 3. Po vyloučení těhotenství zkumavky lze další plánovat nejdříve o šest měsíců později. Kolem této doby dochází k úplnému uzdravení zdi vejcovodu a obnovení jeho průchodnosti. Pokud těhotenství nastane dříve, riziko opětovného stanovení vajíčka plodu ve vejcovodu a jeho ruptury je vysoké.
 4. Odstranění endometriotických lézí bude vyžadovat, aby žena počkala asi tři měsíce, než bude těhotná. To je nezbytné ke sledování dynamiky nemoci a ke kontrole růstu nových ložisek.
 5. Děložní myomy jsou nejdelší dobou zotavení. Je to asi rok. Po odstranění myomatózních uzlů by děložní stěna měla zcela obnovit její pružnost a roztažitelnost. Kromě toho by žena měla podstoupit hormonální terapii a být pravidelně sledována gynekologem pro kontrolu opakování onemocnění..

Obecně je nejoptimálnější gestační věk po laparoskopii prvních šest měsíců po operaci. Během tohoto období je pravděpodobnost těhotenství pozorována u 85% žen. Šance se zvyšují s plnou přípravou ženského těla. Když žena po laparoskopii otěhotní, potřebuje pravidelné sledování gynekologem a prevenci komplikací. V případě jakéhokoli nebezpečí předčasného porodu je pro zachování těhotenství stanovena ústavní léčba.

Těhotenství po laparoskopii

Lékařské odborné články

Těhotenství je přirozený a očekávaný proces v ženském těle. Ne všechny ženy jsou však při prvním pokusu o otěhotnění šťastné: mnoho, aby se stalo matkou, musí čekat měsíce nebo dokonce roky. Reprodukční systém je velmi složitý mechanismus, který může za určitých okolností selhat. Ženy jsou často nuceny uchýlit se k nejrůznějším metodám moderní medicíny, aby přiblížily dlouho očekávaný okamžik - například mnoho z nich po laparoskopii dokáže úspěšně otěhotnět. Nicméně laparoskopický zásah je předepsán podle přísných indikací a navíc skutečnost, že těhotenství po laparoskopii vyvolává u pacientů mnoho otázek. Doufáme, že dokážeme odpovědět na nejčastější..

Statistiky těhotenství po laparoskopii: jaké jsou šance na otěhotnění?

Pokud vezmeme v úvahu dostupné statistické informace, pak mezi všemi pacientkami, které z nějakého důvodu podstoupily laparoskopický chirurgický zákrok, nastalo těhotenství v prvním měsíci cyklu u každé páté ženy. Přibližně 15% operovaných pacientů nemohlo otěhotnět ani 12 měsíců po laparoskopické intervenci a přibližně 85% žen mělo dlouho očekávané těhotenství do jednoho roku.

Pokud se očekávané těhotenství po laparoskopii neobjevilo do 12 měsíců, ženy často souhlasily s druhou operací. Mnoho gynekologů věnuje pozornost skutečnosti, že čím delší doba uplyne po laparoskopii, tím menší šance má žena na těhotenství. Pokud tedy během roku těhotenství neproběhlo, je nutné:

 • opakujte laparoskopii
 • uchýlit se k jiným metodám asistované reprodukce.

Kdy mohu naplánovat těhotenství po laparoskopii??

Metoda, jako je laparoskopie, je považována za jeden z nejméně traumatických chirurgických zákroků, ale tento postup může dočasně narušit některé tělesné funkce. Stejně jako po jakýchkoli jiných chirurgických zákrokech může pacient potřebovat určitou dobu na funkční obnovení funkce všech orgánů a systémů..

Bez ohledu na to, kolik času žena strávila v nemocnici - 2-3 dny nebo týden, bude tělo po operaci jedinečně oslabeno, takže bude pro něj obtížné okamžitě "spěchat do bitvy". A ačkoli se funkčnost ženského reprodukčního systému obvykle normalizuje během jednoho týdne, odborníci nedoporučují uzavřít intimní vztahy po dobu nejméně dalších 4 týdnů.

Optimálně, podle lékařů, nastane-li těhotenství po laparoskopii 90 dní po laparoskopické operaci: toto období stačí k prodloužení poškození vnějších a vnitřních tkání, stabilizuje se hormonální rovnováha.

Tyto případy je nutné zvlášť označit:

 • pokud byla provedena laparoskopie pro mimoděložní těhotenství nebo fibromyom, může žena začít plánovat nejdříve šest měsíců po zákroku;
 • pokud během laparoskopie chirurg odstranil velké množství hustých adhezí, je lepší odložit nástup těhotenství o šest měsíců;
 • pokud byla provedena laparoskopie pro zhoubné nádory, pak by těhotenství mělo počkat nejméně rok.

Kolik těhotenství nastane po laparoskopii?

Jaké jsou šance na otěhotnění u pacientů, kterým byla předepsána laparoskopie? Když se můžete spolehnout na úspěšné pojetí?

Po laparoskopii i po jakékoli jiné operaci nelze jednoznačně zaručit, že těhotenství nastane v nejbližší době. Faktem je, že ženy chodí na proceduru s různými diagnózami, mají různé indikace a kontraindikace, takže je velmi obtížné jednoznačně odpovědět na výše uvedené otázky. Předběžná prognóza však může být provedena v závislosti na důvodu, pro který byla žena dána laparoskopie..

 • Těhotenství po laparoskopii vejcovodů lze očekávat nejdříve 90 dnů po zákroku. Totéž platí pro případy, kdy operace byla způsobena obstrukcí vejcovodů (jako varianta peritoneální tubulární neplodnosti). Proč byste měli čekat tak dlouho - až tři měsíce? S laparoskopickým vyšetřením vejcovodů a odstraněním adhezí, které znemožňují postupovat vajíčko, se tkáně musí zotavit. Trubky po zásahu zpravidla zůstávají po určitou dobu edematózní a postupně se obnovují. Kromě toho potřebuje celý organismus odpočinek - mělo by být obnoveno hormonální pozadí, imunitní obrana a měsíční cyklus. Samozřejmě by neměla být uspořádána příliš dlouhá doba odpočinku, protože v průběhu času se šance na úspěšné pojetí snižují. Není však třeba spěchat: u edematózních, neúplně obnovených zkumavek je riziko vzniku mimoděložního těhotenství velké.
 • Těhotenství po laparoskopii ovariální cysty je teoreticky možné po 1-1,5 měsících. Lékaři v této situaci však nedoporučují spěchání: je optimální, pokud k těhotenství po laparoskopii vaječníků dojde za 3-6 měsíců. Navzdory skutečnosti, že chirurg provádí líhnutí cysty docela přesně, má vaječník stále menší poškození zdravých tkání, které musí být regenerováno před těhotenstvím. Pokud vaječníky nemají čas se zotavit, pak v budoucnu mohou existovat určité problémy s průběhem porodu dítěte.
 • Těhotenství po laparoskopii s polycystickým vaječníkem by mělo být naplánováno, jakmile vám lékař umožní žít sexuálně. Faktem je, že polycystóza pokračuje ve formaci četných cyst ve vaječnících a po laparoskopickém zákroku obnovuje reprodukční schopnost relativně krátkou dobu (obvykle ne déle než 12 měsíců). Aby nedošlo ke ztrátě šance a otěhotnění, měla by žena začít plánovat - čím dříve, tím lépe. Optimální je začít s plánováním za 1-1,5 měsíce po laparoskopii, bez ohledu na to, která laparoskopická metoda byla operace provedena (kauterizací, dekortikací nebo klínovou resekcí).
 • Další těhotenství po laparoskopii mimoděložního těhotenství by nemělo být plánováno nejméně šest měsíců po zákroku. Kromě toho, bez ohledu na to, jak byla operace provedena: odstraněním zkumavky nebo způsobem loupání vajíčka plodu s uchováním zkumavky. Proč? Faktem je, že žena ještě měla těhotenství, i když mimoděložní. To znamená, že hormonální hladina byla uvedena do stavu připravenosti na vývoj a posílení embrya. Nyní, po laparoskopii, je nutné, aby se hormonální rovnováha vrátila „do původního stavu“, jako tomu bylo před mimoděložním těhotenstvím. V opačném případě se může jednat o budoucí těhotenství..
 • Těhotenství po laparoskopii endometriózy se doporučuje plánovat nejdříve 90 dnů po zákroku. Pokud lékař po zásahu předepíše hormonální terapii, pak je plánování „odloženo“ až do jeho ukončení. To platí jak pro případy odstranění endometriotických ložisek, tak i pro laparoskopické odstranění endometrioidních cyst..
 • Těhotenství po laparoskopii fibroidů s odstraněním myomatózních hmot a bezpečnost děložního orgánu se obvykle plánuje po 6-7 měsících. Po laparoskopii by děloha měla „odpočívat“, tkáně by se měly regenerovat a vaječníky by si měly stanovit svou funkci. Pacientovi se zpravidla do šesti měsíců od laparoskopie předepíše perorální antikoncepce. Kromě toho se pravidelně podrobuje ultrazvuku, aby sledovala stav reprodukčního systému po operaci. Pokud tato doporučení ignorujete a necháte těhotenství vyvinout dříve, než je přípustné období, můžete v místě tvorby jizvy vyvolat prasknutí děložní tkáně. Jedná se o velmi závažnou komplikaci, která často končí odstraněním dělohy..

Příznaky těhotenství po laparoskopii

Příznaky, že se ženě po laparoskopii podařilo otěhotnět, jsou stejné jako při normálním těhotenství:

 • nedostatek menstruace, pokud se po laparoskopii obnoví;
 • tažné pocity v dolní části břicha (některé ženy mohou mít bolesti zad);
 • zvýšení bazální teploty;
 • mírné napětí mléčných žláz (jako při menstruaci);
 • změny nálady (může dojít k nevysvětlené síle a ospalosti);
 • změna kulinářských preferencí;
 • zhoršení vůně.

Aby bylo zajištěno, že těhotenství po laparoskopii nastane, musíte podstoupit krevní test na hCG nebo použít běžný testovací proužek ke stanovení těhotenství.

Těhotenství v prvním cyklu po laparoskopii

Přestože lékaři bezprostředně po laparoskopii nedoporučují spěchat s těhotenstvím, početí se teoreticky může konat v prvním cyklu po operaci. Každá žena má své vlastní charakteristiky těla a doba zotavení pro každého je také jiná. Je možné, že u některých pacientů se reprodukční funkce po první ovulaci normalizuje.

Nedoporučuje se však otěhotnět okamžitě po mimoděložním těhotenství nebo odstranění myomatózního nádoru. Přestože byla laparoskopie provedena pro endometriózu nebo polycystiku, nejlepší těhotenství je v prvním cyklu po operaci těhotenství..

K tomuto problému existuje pouze jeden závěr: každý případ je individuální, takže je lepší se poradit se svým lékařem.

Těhotenství s jednou vejcovodem po laparoskopii

Je možné otěhotnět, pokud laparoskopie odstraní jednu z vejcovodů? Vše záleží na tom, jak byla provedena včasná laparoskopie, a na stavu druhé přežívající trubice.

Pokud laparoskopie byla opožděná a vajcovod musel roztrhat vajíčko plodu, je odstraněn, což výrazně komplikuje nástup dalších těhotenství, protože zůstává pouze jedna zkumavka. Avšak velké množství žen si po odstranění vajcovodu zachovalo svou reprodukční schopnost: dokážou otěhotnět a to i vícekrát. Hlavní podmínkou je přítomnost zdravé průchodné druhé zkumavky s normálně fungujícím vaječníkem.

Bohužel, podle statistik, ženy starší 35 let jsou mnohem méně pravděpodobné, že otěhotní jednou vejcovodem, protože s věkem se mohou objevit šance na pokles vaječníků, endometriózu a adheze, jakož i další chronické patologie genitální oblasti. V této situaci se ženy často uchylují k oplodnění in vitro (IVF), ve kterém můžete otěhotnět, i když zbývající trubice je zcela neprůchodná..

Před plánováním těhotenství, které má jednu zkumavku, je třeba mít na paměti, že v takové situaci je riziko vzniku opakovaného mimoděložního těhotenství výrazně zvýšeno. Proto, pokud žena otěhotní jednou vejcovodem, pak potřebuje zvláštní dohled gynekologa, s neustálým sledováním hCG a ultrazvuku..

Těhotenství po laparoskopii a hysteroskopii

Mnoho pacientů po kombinované endoskopické operaci - laparoskopie a hysteroskopie, se obává možnosti těhotenství. Lékaři se ujišťují: nestojí to za to se znepokojovat, protože obě metody ve většině případů pouze přispívají k nástupu těhotenství, protože pomáhají odhalit a odstranit vážné problémy, které vedly k neplodnosti. Laparoskopie s hysteroskopií se provádí pro diagnostické a terapeutické účely. Zejména se doporučují takové metody intervence pro neplodnost neznámého původu, pokud jiné studie neumožňují prokázat jasný důvod, že žena nemůže otěhotnět..

Kdy může plánování začít po tak složité proceduře??

Po operaci je třeba přestat v sexuálních vztazích, asi 3-4 týdny. Dále je povolen sexuální kontakt s použitím antikoncepčních prostředků. Pokud ošetřující lékař nemyslí jinak, může většina operovaných žen otěhotnět, 2-3 měsíce po zákroku.

Po přerušení těhotenství laparoskopie?

Po potratu a laparoskopii byste se měli vyhýbat pohlavnímu styku po dobu čtyř týdnů až do příštího měsíce. Pokud začnete sexuálně žít před doporučeným časem, je nepravděpodobné, že otěhotníte, ale riziko vzniku zánětlivých procesů v genitální sféře se výrazně zvyšuje.

V budoucnu může nastat těhotenství, počínaje novým měsíčním cyklem.

Zmrazené těhotenství po laparoskopii

Pravděpodobnost blednutí těhotenství u pacientů po laparoskopii není vyšší než u těch, u kterých nebyla operace provedena. Důvodů může být mnoho a všechny jsou rozmanité. Například zmrazené těhotenství je možné, pokud početí přišlo příliš brzy, když se po laparoskopii hormonální rovnováha ještě neobnovila. Mezi další pravděpodobné příčiny patří:

 • chromozomální abnormality plodu;
 • infekční choroby u žen, včetně chlamydií, toxoplazmózy, herpesu;
 • alkohol a / nebo kouření;
 • užívání určitých léků;
 • konflikt rhesus;
 • vnější příčiny (vzpírání, nadměrná fyzická námaha, dlouhé cesty atd.).

Ženy, které zažily laparoskopii a zmrazené těhotenství, mají často strach z dalšího plánování početí. Mnozí začínají pochybovat o schopnosti mít děti v budoucnosti..

Lékaři jednoznačně doporučují: nebojte se, protože drtivá většina žen následně normálně otěhotní a porodí dítě. Ztráta reprodukční schopnosti lze očekávat pouze v případě opakovaných epizod těhotenství.

Normální těhotenství po laparoskopii se vyskytuje u 85% pacientů - a to je poměrně vysoká míra. Lékaři však trvají na tom, že plánování těhotenství je nutné zahájit během prvního roku po operaci - v tomto období je šance na těhotenství nejvyšší.

Kdy mohu naplánovat těhotenství po laparoskopii?

Plánování těhotenství po laparoskopii je důležitým a rozhodujícím okamžikem. Reprodukční orgány se musí zotavit, zejména pokud jde o chirurgický zákrok, aby se odstranilo gynekologické onemocnění. Procedura může být diagnostické nebo terapeutické povahy a v kterémkoli z těchto případů je období pro obnovení reprodukční funkce ženy. Takže kolik po laparoskopii můžete otěhotnět?

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/preg.jpg "alt =" těhotenství po laparoskopii "width =" 660 " height = "458" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/preg.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads /2018/02/preg-300x208.jpg 300w "size =" (maximální šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Jaké jsou indikace gynekologické laparoskopie?

Laparoskopie je minimálně invazivní operace, pomocí níž je možné léčit velké množství nemocí, včetně gynekologie. Lékaři v této oblasti se často setkávají s pacienty, kteří nejsou schopni otěhotnět. Tato odchylka je často způsobena porušením vnitřní struktury reprodukčních orgánů. Navíc po laparoskopii se šance na otěhotnění významně zvyšují.

 • novotvary v děložní dutině;
 • děložní myomy;
 • polycystický;
 • mimoděložní těhotenství;
 • ovariální cysta;
 • endometritida;
 • neplodnost;
 • pánevní bolest neurčitelné etiologie;
 • adheze v pánevních orgánech.

Tento postup lze také provést za účelem diagnostiky, aby se určila diagnóza nebo stanovila příčina onemocnění..

Trvání operace je asi 40 minut. Provádí se v celkové anestezii. Podstatou tohoto chirurgického zákroku je provedení tří malých vpichů. Rány jsou ve většině případů šity intradermálně, po kterém se aplikují sterilní obvazy.

Charakteristickým rysem laparoskopie je absence jizev v místech vpichů a rychlé zotavení po operaci. V nemocnici musí pacient ležet jen 2-3 dny.

Plánování těhotenství po laparoskopii

Pokud je možné po laparoskopické operaci otěhotnět, rozhodne se lékař, veden indikátory intenzity obnovení plného fungování reprodukčního systému.

Po mimoděložním těhotenství

Mimoděložní těhotenství spočívá v tom, že vajíčko plodu se nepřipevňuje ke stěně dělohy, ale ve vejcovodu nebo v přívěskách. Současně je možné protržení tkání údajného místa implantace embrya z důvodu neexistence plnohodnotné možnosti vývoje, která ohrožuje zdraví a v některých případech dokonce i život ženy..

Nesprávné připojení embrya je eliminováno laparoskopickou operací. Pokud jde o plánování, po laparoskopii k odstranění mimoděložního těhotenství musíte počkat 6 měsíců. Toto období stačí k úplnému uzdravení zdi vejcovodu a obnovení jeho průchodnosti.

V případě dřívějšího těhotenství je riziko opětovné implantace embrya ve vejcovodu a jeho ruptura velmi vysoké.

Po ošetření zkumavkou

V případě postupu pro obnovení průchodnosti vejcovodů bude obnovení normálního fungování reprodukčního systému trvat nejméně 3 měsíce. Činnost tohoto druhu je téměř vždy doprovázena poškozením tkání zkumavek a tvorbou otoků.

K otoku dochází přibližně 30 dnů po zákroku. Asi za měsíc se obnoví rovnováha hormonů v těle. A těhotenství po laparoskopii lze naplánovat až po prvním fyziologickém cyklu.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/image.jpg "alt =" těhotenství po laparoskopii "width =" 660 " height = "437" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/image.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads /2018/02/image-300x199.jpg 300w "size =" (maximální šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Po léčbě endometriózy

Endometrióza je onemocnění, při kterém endometriální buňky rostou mimo tuto vnitřní vrstvu děložní stěny. Laparoskopie je předepsána k odstranění endometriální cysty nebo k odstranění dalších ložisek nemoci za účelem obnovení reprodukční funkce.

Je možné po laparoskopii otěhotnět, aby se odstranily endometriální léze? Samozřejmě ano. Po operaci musíte počkat 3 měsíce před plánováním těhotenství.

V postsovětském prostoru a ve vyspělých zemích jsou léčebné protokoly odlišné: předepisujeme hormonální léky pacientovi, který vytváří umělou menopauzu, a pokročilý lék doporučuje těhotenství po 3 měsících, protože je to nejlepší lék na endometriózu.

Po diagnostické laparoskopii

Laparoskopii lze také provést za účelem diagnostiky, kdy lékař potřebuje zjistit skutečnou příčinu onemocnění. Počátek dítěte po diagnostické laparoskopii je možné naplánovat nejdříve 3 měsíce po zákroku. Během této doby mají orgány a tkáně čas na zotavení a obnoví se také hormonální hladiny..

Dojde-li k oplodnění okamžitě po operaci, může to způsobit předčasné ukončení těhotenství z důvodu zhoršené funkce příloh nebo vzniku placentární nedostatečnosti během operace na děloze nebo děložních kanálech..

Po děložních myomech

Plánování těhotenství po laparoskopii v případě děložních myomů je charakterizováno nejdelší dobou zotavení - asi 12 měsíců. Stěny dělohy po odstranění myomatózních uzlin by měly být zcela obnoveny. Jako podpůrná je také hormonální terapie často předepisována ženě, během níž lékař monitoruje stav pacienta, aby vyloučil relapsy..

Po odstranění cysty polycystická

Po laparoskopii je možné naplánovat těhotenství k odstranění ovariální cysty a polycystózy nejdříve po 6 měsících. Během tohoto období dochází k úplnému navrácení tkáně přívěsků.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Fotolia_3468381_Subscription_L.jpg "alt =" těhotenství po laparoskopii "width =" 660 " height = "440" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Fotolia_3468381_Subscription_L.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads /2018/02/Fotolia_3468381_Subscription_L-300x200.jpg 300w "size =" (max-width: 660px) 100vw, 660px "/>

Když shrneme všechny výše uvedené, učiníme malý závěr:

 1. Laparoskopická chirurgie je vysoce efektivní minimálně invazivní chirurgie s minimálním traumatem.
 2. V reprodukčním systému existuje celá řada nemocí a abnormalit, které jsou během laparoskopie eliminovány.
 3. Doba zotavení po takové operaci je ve všech případech jiná - od 3 do 12 měsíců.
 4. Normální těhotenství po laparoskopické operaci je pozorováno u 85% žen během prvního roku.
 5. Šance na početí se zvyšují, pokud organizujete úplnou přípravu těla na těhotenství a porodu dítěte.

Prvních 30 dní po operaci je nechráněný pohlavní styk zakázán. Jinak, pokud během tohoto období dojde k těhotenství, je riziko jeho předčasného spontánního potratu velmi vysoké.

Co víte o tomto postupu? Možná vy sami nebo vaši přátelé osobně čelíte potřebě laparoskopie?

Těhotenství po laparoskopii

Indikace a kontraindikace

Laparoskopie je chirurgický zákrok, který má své klady a zápory. K pozitivním aspektům tohoto typu operace patří rychlá obnova funkce střeva, kratší pobyt v nemocnici, snížení bolesti a jizev.

Další výhodou laparoskopie je rozšíření vidění chirurga, protože během operace se používá speciální zařízení, které zvětšuje obraz 20krát nebo vícekrát.

Nevýhody laparoskopie zahrnují složitost jeho implementace, tato operace vyžaduje speciální dovednosti chirurga. Při takovém zásahu neexistuje smysl pro hloubku, rozsah pohybů lékaře se zužuje. Specialista na laparoskopii musí mít rozvinuté „neintuitivní“ dovednosti, protože čepel nástroje směřuje od rukou.

V současné fázi medicíny se laparoskopie používá pro mnoho nemocí, včetně gynekologických. Plánované operace tohoto typu se používají pro následující patologie:

  cysty, nádory, polycystický vaječník;

proliferace epithelium matkipolipy;

chronická pánevní bolest;

myom, děložní adenomatóza;

 • adhezní proces ve vejcovodech.
 • Laparoskopie se provádí také podle urgentních indikací: při tubálním těhotenství, ovariální apoplexii, apendicitidě a dalších akutních onemocněních břišní dutiny a malé pánve. Mezi hlavní kontraindikace tohoto typu chirurgických zákroků patří závažné stavy pacienta, těžká obezita a onkologická onemocnění parenchymálních orgánů (játra, ledviny atd.)..

  Rehabilitace po laparoskopii:

  Pooperační období

  Obvykle se laparoskopie provádí v celkové anestezii, pacient se probudí 2-3 hodiny po operaci. V této době může mít bolestivé pocity v oblasti vpichů, na jejich zastavení se používají léky proti bolesti (Ketorol, Diclofenac). U pacienta se také může objevit zvracení, nevolnost, závratě, nepohodlí v krku z trubice - následky anestézie.

  Vstávání se doporučuje dříve než 8 hodin po operaci a pouze v případě potřeby. Pacienti podstupují profylaktickou antibiotickou terapii se širokou působností. Pooperační stehy jsou odstraněny po týdnu, do této doby byste se neměli vykoupat, zvedat věci o více než 3 kilogramy. Nedoporučuje se mít sexuální intimitu po dobu 2 týdnů, můžete se vrátit ke sportovním aktivitám za měsíc.

  První den po laparoskopii se nedoporučuje jíst, je povolena pouze voda bez plynu. Následující den by měla být do stravy zahrnuta vývar a měkké cereálie. Prvních 5 dní je třeba omezit spotřebu čerstvé zeleniny a ovoce, všechno jídlo by mělo být duseno. Do 1 měsíce po operaci se nedoporučuje jíst smažená, uzená a kořenitá jídla.

  Jizvy po 4 měsících od data laparoskopie:

  Těhotenství po laparoskopii

  Laparoskopie nemůže být příčinou ženské neplodnosti, po jejím dokončení se šance na těhotenství nesnižují a někdy dokonce zvyšují. Podle statistik se 85% pacientů dokáže otěhotnět dítě do jednoho roku po této operaci. Zbývajících 15% má patologie nesouvisející s operací.

  Přibližně 15% žen, které podstoupí laparoskopii, otěhotní o měsíc později. Dalších 20% pacientů zvládne počat dítě v intervalu od šesti měsíců do roku po operaci. Zbývající ženy otěhotní v období od 2 do 6 měsíců.

  Těhotenství po laparoskopii vejcovodů na adhezi je možné 4 týdny po operaci. Při této operaci je největší pravděpodobnost jejího výskytu v období do tří měsíců po operaci. Později může dojít k relapsu patologie. Pokud žena podstoupila laparoskopii o těhotenství v tubu, doporučuje se odložit další pokus o 2-3 měsíce, protože tělo potřebuje čas na zotavení.

  Plánování těhotenství po laparoskopii k odstranění ovariální cysty by nemělo být dříve než o měsíc později, přesné načasování závisí na stavu ženy. Tělo obvykle obnoví svoji činnost po několika dnech, ale pokud se tato doba prodlouží, pokusy o otěhotnění by se měly trochu odložit. S laparoskopií vaječníků v důsledku neplodnosti na pozadí polycystózy by mělo být těhotenství naplánováno v příštím menstruačním cyklu. K pozdějším datům existuje vysoká pravděpodobnost recidivy..

  Pokusy o otěhotnění dítěte s laparoskopickými zákroky z děložních myomů by měly začít alespoň měsíc po operaci. Tělo potřebuje čas, aby obnovilo své funkce a strukturu. Někdy se toto období může prodloužit, aby se objasnila doporučení, musí žena konzultovat s lékařem.

  S laparoskopií endometriózy lékař kauterizuje patologické oblasti epitelu dělohy. Pro jejich uzdravení je nutná určitá doba, záleží na velikosti zaměření a lokalizaci procesu. V průměru by plánování těhotenství po tomto zákroku mělo začít do 2 měsíců, lékař stanoví konkrétnější čas.

  Plánování těhotenství po laparoskopických intervencích u apendicitidy, cholecystitidy a jiných akutních onemocnění by mělo být zahájeno nejméně 2 měsíce po operaci. Tělo se musí vrátit do fyziologického stavu po patologii, která způsobuje zánětlivé reakce a změny ve fungování všech systémů.

  Doporučení pro rychlé těhotenství

  U některých nemocí (adheze ve vejcovodech, polycystické vaječníky) musí žena počat dítě co nejdříve, protože recidiva je možná za 2-3 měsíce. Nejčastěji však nastávající matka nemá žádný časový limit, ale v blízké budoucnosti chce otěhotnět. Existují 4 pravidla, která pomohou ženě počat dlouho očekávané dítě po operaci:

  # 1. Vypočítat ovulaci. V menstruačním cyklu jsou 2-3 dny, kdy je vejce připraveno spojit se spermatem. Aby nedošlo k vynechání ovulace, doporučuje se ženě použít kalendářní metodu nebo speciální test.

  # 2 Mít pohlavní styk každé 2 dny. Při příliš časté intimitě nemají spermie čas na hromadění ve správném množství.

  # 3 Prožijte zdravý život. Při plánování dítěte byste měli dodržovat správnou výživu, přestat užívat nikotin a alkohol.

  # 4. Nevstávejte z postele do 30 minut po pohlavním styku. Při vodorovné poloze ženy existuje vysoká pravděpodobnost, že spermie vstoupí do pochvy do dělohy a vejcovodů.

  Těhotenství po laparoskopii

  Laparoskopická chirurgie je „mladá“, ale oblíbená oblast moderní medicíny. Začátkem používání laparoskopie v gynekologické praxi se mnoha ženám podařilo udržet reprodukční orgány, zlepšit plodnost, zbavit se neplodnosti a dospět k dlouho očekávanému těhotenství. Dříve museli lékaři aplikovat radikální léčbu mnoha nemocí, po nichž těhotenství nebylo možné.

  Výhody

  Dnes se tato technika ve většině případů vyhýbá odstranění orgánů. To je její hlavní výhoda..

  Další výhody laparoskopie v gynekologii:

  • současně se jedná o diagnostický a léčebný postup;
  • během diagnózy vám umožní zjistit, co vyšetření neprokázalo, okamžitě provést léčbu;
  • se týká šetrných metod chirurgického zákroku na zachování orgánů;
  • zabere minimum času;
  • možnost přirozeného těhotenství je vyšší než po laparotomických operacích;
  • rehabilitace je snížena, jde to mnohem jednodušší. Ženy se vracejí do normálního života rychleji;
  • přesnost a účinnost;
  • nízké riziko komplikací;
  • nízká pravděpodobnost poškození sousedních tkání, jako u břišního přístupu;
  • téměř žádné pooperační krvácení;
  • na těle nezůstávají žádné jizvy, jako po laparotomii.

  Procento těhotenství po laparoskopii podle různých statistik je vysoké - od 80% do 99%.

  Indikace

  Indikace:

  • myomatózní uzly;
  • ucpání vejcovodů, stanovení jeho míry;
  • mimoděložní těhotenství;
  • cystické formace na vaječnících;
  • lepicí proces;
  • neplodnost;
  • studium struktury pohlavních žláz a dělohy s podezřením na anatomické vady;
  • endometrióza;
  • kontraindikace pro laparotomickou operaci pánevních orgánů;
  • chronická pánevní bolest;
  • kontrola předchozí léčby.

  Pokud nemůžete zjistit, proč k těhotenství nedochází, pak se laparoskopie často používá jako lékařská diagnostická metoda. Často je možné zjistit příčinu neplodnosti a odstranit ji. Před prováděním oplodnění in vitro je někdy nutná laparoskopická diagnostika. S endometriálními ložisky jsou tedy šance na úspěšné IVF po operaci výrazně zvýšeny. Laparoskopie je více informativní než ultrasonografie a hysteroskopie, proto se často upřesňuje diagnóza.

  Laparoskopický přístup je zakázán pro kardiovaskulární a plicní dekompenzaci, poruchy krvácení, těžkou obezitu, diafragmatickou kýlu, SARS.

  Dříve bylo těhotenství absolutní kontraindikací. Nyní s těhotenstvím, laparoskopie je často prováděna. Nejběžnější indikace jsou onemocnění žlučníku vyžadující cholecystektomii (až 48%), resekci slepého střeva (28-43%), apendektomii (16%). Výsledek a předpovědi jsou dobré..

  Laparoskopie během těhotenství je nutná v těchto případech:

  • kroucení vaječníků v prvním trimestru (1: 5000);
  • benigní cysta (nalezená u jedné z 80 těhotných žen). Počet provedených operací je však 1: 600, protože častěji se vyskytuje cysta corpus luteum, která se samostatně řeší;
  • zhoubný novotvar;
  • fibroidní nekróza (vzácná).

  Během těhotenství se uchýlí k naléhavé laparoskopii z důvodu nebezpečí malignity (1-8%), kroucení nebo prasknutí s krvácením (10-42%), předčasného porodu.

  Výcvik

  Před laparoskopií je pacient podroben lékařské prohlídce, je vyšetřena její zdravotní anamnéza a lékařský záznam a podstoupí základní testy:

  • krev, moč;
  • koagulogram;
  • biochemie;
  • RV, HIV, hepatitida;
  • FLG, EKG;
  • ultrasonografie (transvaginální nebo břišní);
  • kolposkopie;
  • krční nátěry pro onkocytologii a mikroflóru.

  Pokud výsledky mají podezření na jiné choroby, je předepsáno další vyšetření. Může se jednat o polymerázovou řetězovou reakci (PCR), MRI, biopsii. Pokud PCR vykázala infekci, laparoskopie je odložena do zotavení, protože akutní nebo chronický zánět z akutního stadia je dočasným omezením postupu. Pokud jsou při zobrazování magnetickou rezonancí detekovány metastázy nebo primární rakovinné zaměření jiného místa (nikoli v reprodukční sféře), je pro léčbu zvolen zcela odlišný přístup. Těhotenství může nastat po úspěšném odstranění nemetastazujícího karcinomu nebo benigního nádoru. Bioptický materiál z podezřelé oblasti se odebírá během samotné laparoskopie..

  Musíte se připravit, jako na každý zásah: nespotřebujte produkty, které zvyšují tvorbu plynu, den předtím očistěte střeva klystýrem. Termíny plánované implementace - 7-10 dní před očekávanou ovulací.

  Provádění

  Laparoskopie se provádí ve fázích:

  1. Zavádí se anestézie. Anesteziolog předem konzultuje pacienta, zjistí sklon k alergickým reakcím, vybere dávku anestetika.
  2. V suprapubických a pupečních zónách se vyrábějí 2-4 tenké řezy pro zavedení nástrojů, mikro-videokamerami skrz ně. Břišní oblast je předem naplněna oxidem uhličitým, aby se „pohybovala“ (pneumoperitoneum), rozšířila operační oblast pro zlepšení vizualizace.
  3. S pomocí manipulátorů lékař řídí nástroje a sleduje proces na obrazovce.
  4. Po odstranění problému, podrobné prohlídce operovaného orgánu, celého prostoru kolem něj, je laparoskop odstraněn. Punkce jsou šity nebo ošetřeny pouze antiseptikem se sterilním obvazem bez švů.

  Celý operativní proces je zobrazen na monitoru, řízený počítačovým systémem. To téměř eliminuje chyby v laparoskopii, která netrvá déle než hodinu. Nedochází k žádné ztrátě krve nebo je minimální - do 15 ml. Po několika hodinách s normálním zdravím můžete nemocnici opustit.

  Pomocí laparoskopie můžete odstranit děložní myomy, ovariální cysty, rozříznout adheze, obnovit průchodnost vajcovodů a revidovat reprodukční orgány - to vše pomůže vést ke zdravému těhotenství.

  Rehabilitace

  Když je nejlepší naplánovat těhotenství po laparoskopii - stojí za to diskutovat se svým lékařem. Obvykle trvá několik měsíců, než se vše připraví, pokud nedojde k žádným komplikacím, a diagnostika kontrol ukazuje uspokojivé výsledky. Pokud byla léčba nejen operativní, ale také terapeutická, například byly předepsány hormony, pak může trvat déle, než se obnoví hormonální rovnováha a připravenost ženského těla pro příznivý výsledek těhotenství..

  Po laparoskopii se v místě řezu může objevit bolest, obvykle se však neobtěžují. Můžete si vzít anestetickou pilulku, není třeba žádné zvláštní ošetření.

  Pokud pouze bolestový syndrom neodezní několik dní a je obtížné ho tolerovat, měli byste jít k lékaři na vyšetření. Bolest v dolní části zad, ramenní opasek, nadýmání kvůli použití plynu během laparoskopie. Za 2-3 dny se tyto nepříjemné pocity projeví samy o sobě.

  Nevolnost, zvracení, dočasná ztráta chuti k jídlu jsou častěji spojeny s používáním celkové anestézie. Tyto příznaky rychle zmizí. Pooperační stehy jsou odstraněny 5. až 7. den, vpichy jsou utaženy bez následků. První nebo dva měsíce po laparoskopii na jejich místě lze pozorovat tmavě červené jizvy, které postupně mizí, pak téměř zmizí. Na kůži mohou zůstat pouze malé tečky. To je pro ženy nesmírně důležité z hlediska estetiky. Po laparotomii zůstává velká jizva a zjizvení tkáně může vést k adhezi. Je-li šev mokrý, dlouho nevysychá, nehojí se, nevylévá se - vytéká - je možná infekce, kterou dokáže antibakteriální terapie zvládnout. V závislosti na technice se materiál stehu nemusí vůbec překrývat, rány se uzdraví samy.

  Laparoskopie může způsobit výskyt malých sekrecí typu krvácení nebo velmi vzácné menstruace. To může trvat až dva týdny. nemusíte se o to starat. Bohatá krevní výtok je nebezpečný, což může znamenat vnitřní krvácení. To vyžaduje okamžitou hospitalizaci..

  Kdy můžu otěhotnět?

  To, zda těhotenství nastane po laparoskopii, a kdy k tomu dojde, závisí na určitých faktorech. Zohledňuje věk pacienta, diagnózu, stupeň plodnosti, přítomnost somatických patologií, závažnost stavu, existuje anamnéza neplodnosti, jak včasná byla laparoskopie.

  Jak dlouho se těhotenství stalo (v měsících)

  Přibližný počet těhotných (%)

  Nejtěžší je otěhotnět u žen, které měly problémy s reprodukční sférou před laparoskopií. Největší šance na otěhotnění, vydržení a porod - po odstranění adhezí. Po celý rok se tělo plně zotaví, bude připraveno na těhotenství. Pokud k tomu nedojde, musíte podstoupit komplexní důkladné vyšetření. Pokud se provádí laparoskopie pro polycystický vaječník, pak existuje zvýšené riziko spontánního potratu v raných stádiích. Pokud indikací pro postup byla obstrukce vejcovodů, může se během těhotenství vyvinout placentární nedostatečnost.

  Zkušení lékaři mohou opravit problémové body, a proto při sebemenším podezření z potratu byste měli okamžitě vyhledat odbornou pomoc a neztrácet čas. Celé těhotenství je pod přísným lékařským dohledem. Předpokládá se, že laparoskopie může vyvolat rozvoj neplodnosti. Avšak operace kvalifikovaného lékaře v souladu s mezinárodními protokoly snižuje výskyt takového účinku téměř na nulu. Samotný zásah nemá vliv na schopnost otěhotnění.

  Doporučení

  Abyste se co nejlépe zotavili a těhotenství po laparoskopii probíhalo bezpečně, musíte dodržovat doporučení gynekologa:

  • Vyhněte se intimitě po dobu nejméně jednoho měsíce. Poté se poraďte se svým lékařem o možném plánování těhotenství. S největší pravděpodobností budete muset podstoupit diagnózu, která posoudí připravenost k početí. Pokud se tělo ještě zcela nezotavilo, budou předepsány nápravné léky. Po kontrolních studiích bude možné vybudovat taktiku pro přípravu na těhotenství.
  • Odmítejte jídlo nejen před laparoskopií, ale i po něm na celý den. Po dobu tří dnů nepijte nápoje sycené oxidem uhličitým, nejezte potraviny vytvářející plyn. Povolena jsou beztuková jídla, maso, zeleninový vývar, nízkotučné ryby, ovesná kaše, lehké polévky, sušenky, jogurty. Dále je diskutována strava s přihlédnutím k přípravám na těhotenství. Možná budete potřebovat speciální stravu z důvodu nadváhy nebo jejího nedostatku, což vám zabrání otěhotnět kvůli nedostatku stopových prvků a vitamínů. Často navíc předepsané multivitaminové komplexy. Proto musíte sledovat tělesnou hmotnost.
  • Laparoskopie je minimálně minimálně invazivní, ale chirurgický zákrok. Proto musíte na 2-4 týdny zapomenout na fyzickou námahu, vzpírání, aktivní sporty. Musíte se vrátit do tříd postupně, nejlépe pod vedením trenéra. Pokud je cílem těhotenství, měli byste se o sebe postarat, konzultovat s odborníky. K přenášení dítěte potřebujete silné myometrium (svalovou vrstvu dělohy) a silné svaly břišní stěny. Proto člověk nemůže zcela opustit fyzickou aktivitu. Ale musíte to udělat kompetentně.

  Žena hledá těhotenství, její partner by se měl vzdát pití alkoholu, kouření. U mužů alkohol a kouření zpomalují spermatogenezi o 73%, oslabují imunitní systém. V sexu by měla být pravidelnost. Pokud těhotenství nenastane s nechráněným pravidelným souložím do 12 měsíců, pak neplodnost primární (bez dětí) nebo sekundární (v rodině jsou děti)).

  Užívejte léky pouze se svolením svého lékaře. Léky, jako jsou hormony nebo antibiotika, mohou narušit schopnost reprodukce potomstva. Pokud tedy došlo k přenosu virové infekce a byla přijata antivirová nebo antibakteriální léčiva, nemůžete okamžitě začít otěhotnět. O načasování je třeba konzultovat lékaře, protože po nemoci je tělo oslabeno. Kromě toho může mnoho virů vést ke spontánnímu potratu nebo způsobit chromozomální mutace plodu. Pacientka bude vyzvána, aby provedla testy, aby se ujistila, že nehrozí budoucí těhotenství a bezpečné uložení.

  Menstruační funkce po laparoskopii je obnovena jinak u všech, v některých za pár dní, v jiných - v týdnech. taková dlouhá zpoždění jsou považována za normální a neměla by se týkat. Počátek menstruace do značné míry závisí na tom, proč byl proveden laparoskopie. Pokud se vyskytly předoperační poruchy, bude vyžadována restorativní terapie. Po úplném přizpůsobení menstruace bude možné naplánovat těhotenství. Obecně se doporučuje počkat tři cykly, aby se pokusilo otěhotnět. To postačuje s uspokojivým zdravotním stavem, pokud neexistují souběžné patologie, komplikace.

  Laparoskopie je povolena pouze:

  • ve specializovaných zdravotnických zařízeních, která mají příslušnou licenci;
  • na profesionální vybavení;
  • ve vybavených ovládacích jednotkách.

  Proceduru může provádět vysoce kvalifikovaný gynekolog, který vlastní techniku. Reprodukční klinika AltraVita splňuje akceptované parametry v souladu s mezinárodními standardy. Pro diagnostiku a léčbu laparoskopie ve zdravotním středisku používá high-tech zařízení. Můžeme projít laboratorní nebo hardwarovou diagnostikou. Po operaci je vydán protokol s lékařským posudkem, doporučení. V případě potřeby je vydána pracovní neschopnost.

  Tým zkušených odborníků udělá vše pro to, aby žena měla po laparoskopii těhotenství a porod. Bohužel není vždy možné zachránit varhany. Například s progresivním tubálním těhotenstvím je vejcovod odstraněn, vaječník - při přerušení. Pokud po takových případech není možné otěhotnět, můžete se poradit s reprodukčním technikem, aby pro každý pár vybral nejúčinnější IVF program. Můžete si domluvit schůzku opuštěním online aplikace nebo voláním. Můžete zjistit nuance zájmu konzultanta, náklady na služby, další záležitosti.

  Články O Neplodnosti