Hlavní Neplodnost

20 týdnů těhotenství

20. týden těhotenství je v kalendáři jakýmsi „rovníkem“. Polovina vzdálenosti již byla dokončena. Pocity ženy se každý den zesilují. Už je s dítětem v lepším kontaktu a věděla, kdy se pohybuje. Bříško je dostatečně zaoblené, ale stále nezpůsobuje nepříjemnosti.

Individuální zkušenosti a typické příznaky

Dvacátý týden těhotenství je období, kdy se děloha značně zvyšuje. Pupek může vyčnívat. Má podobu malého tlačítka nebo tlačítka. V této fázi je rozhodně nutné postarat se o výměnu šatníku. To platí zejména pro ženy, které porodí v zimě a na jaře. Nosit dítě bude mít v chladném období. Teplé kalhoty a svrchní oděvy jsou nezbytné pro zajištění pohodlí matky a dítěte.

Příznaky těhotenství ve 20. týdnu:

 • Boky.
 • V důsledku zvýšení objemu cirkulující krve může být pozorováno kolísání krevního tlaku. Projevují se závratě a celková slabost..
 • V této fázi by již všechny nastávající matky měly cítit pohyby vlastního dítěte. Popis tohoto procesu u žen ho srovnává s chvěním motýla uvnitř nebo pohybem malého červa. Chvění se postupem času zvyšuje. Obzvláště znatelné dětské noční převrácení.
 • Většina nastávajících matek v této fázi výrazně zlepšuje kvalitu vlasů, nehtů a kůže. Může zvýšit libido.

Mnoho zástupců spravedlivého sexu zaznamenává obecné zlepšení nálady a nárůst síly. Zvýšený výkon. Nezneužívejte však zátěž. Nastávající matka potřebuje více odpočinku.

Změny v těle ženy

Ve 20. týdnu těhotenství se tělo stále přestavuje, aby plod poskytl všem potřebným živinám.

Co se stane ve 20. týdnu těhotenství:

 • Další rozšíření dělohy. To vede ke stlačení nervových zakončení, které může vyvolat menší bolest v dolním břiše..
 • Do této doby se mateřská hmotnost zvyšuje asi o 6–6,5 kg.
 • Zvýšený objem cirkulující krve vede k rychlejší únavě, výskytu dušnosti a rychlému tluku srdce po normální fyzické námaze.
 • 20. týden těhotenství je obdobím, kdy může kolostrum vyniknout. Je stále malý, ale pokud zabarví oblečení, doporučuje se použít speciální vycpávky.

V této fázi často dochází k mírnému poškození zraku. Tento příznak zůstává variantou normy, stále však stojí za konzultaci s oftalmologem.

Vývoj plodu

Dítě pokračuje v aktivním růstu a rozvoji. Každý den zabírá stále více místa v břišní dutině matky a má na ni odpovídající účinek. 20. týden těhotenství je charakterizován následujícími změnami v těle dítěte:

 • Konečně se vytvoří fetální kůže. Už má 4 plné vrstvy. Pot a mazové žlázy fungují v plné síle.
 • Na povrchu pokožky se objeví mazivo se základním nátěrem. Upevňuje se tam dělo - lanugo. Společně chrání tělo dítěte.
 • Množství vlasů na koruně stále roste.
 • Dítě jasně rozlišuje mezi dnem a nocí. To ovlivňuje jeho aktivitu v různých denních dobách..
 • Malé oči otevřené.
 • Dítě slyší dobře, reaguje na zvuk. Mohou se vyděsit příliš intenzivní hudbou nebo ostrými výkřiky.
 • Mozková kůra rychle roste. Objeví se rýhy.
 • Dítě může ocenit emocionální tón mateřského hlasu. Proto v této fázi a během celého těhotenství se vyplatí starat a konfliktovat s příbuznými a sousedy a více komunikovat se svým dítětem.
 • Kreslí se stále více a více rysů obličeje. Obočí začíná růst.
 • Rozměry dítěte dosahují délky 25 cm a hmotnosti 250 - 320 g.

Analýzy a další diagnostické postupy

V této fázi zůstává povinný pouze ultrazvuk. Zbývající vyšetření jsou předepsána podle potřeby, podle pokynů lékaře. Může se jednat například o klinický močový test nebo biochemický krevní test.

S objektivním vyšetřením je možné stanovit výšku děložního pozadí. V této fázi je to přibližně 1–2 cm pod pupkem. Se stetoskopem lékař poslouchá srdeční rytmus plodu..

S jistým podezřením lékaře může nařídit trojitý test ke stanovení hCG, alfa-fetoproteinu (AFP) a nekonjugovaného estriolu (NE). Toto genetické vyšetření v kombinaci s ultrazvukem, objektivními údaji a výsledky dalších testů může objasnit, zda existuje riziko rozvoje abnormalit u dítěte..

20. týden těhotenství - období, kdy musíte provést druhý ultrazvukový screening vývoje plodu. Ultrazvuk je nezbytný pro kvalitativní posouzení stavu dítěte a analýzu fungování hlavních orgánů a systémů. Lékař věnuje pozornost:

 • rysy vývoje límcové zóny a nosní kosti;
 • velikost jater, plic, ledvin, mozku, končetin;
 • se správnou polohou dítěte můžete určit jeho pohlaví;
 • zaznamenaná motorická aktivita dítěte;
 • vyhodnocuje se srdeční frekvence a zkoumá se struktura srdce.

Se zvláštním štěstí, nastávající matka bude moci vidět, jak její dítě hraje pupeční šňůra, házet rukama a nohama.

Výživa a vitamíny

Stravovací režim je stále založen na zásadách zdravého životního stylu:

 • Jezte často, ale trochu.
 • Více zeleniny a ovoce..
 • Dostatek tekutiny (až 1,5 litru denně).
 • Omezte rychlé občerstvení a lehká jídla.
 • Jezte čerstvé, přírodní a vyvážené potraviny..

Vitamínové a minerální komplexy by se měly užívat, pokud není možné přiměřeně poskytnout všechny potřebné živiny. Vápník a vitamín D zůstávají téměř nezbytnými složkami stravy..

Doporučení, tipy a triky

V této fázi je placenta již plně funkční. Kvalitně chrání tělo dítěte před škodlivými chemickými látkami. Nastávající matka by se však stále měla vzdát pití alkoholu a kouření cigaret. Tyto toxiny snadno pronikají feto-placentární bariérou a vedou ke zpoždění vývoje plodu.

Rovněž stojí za to upustit od samoléčení a tradiční medicíny. Pokud se u vás vyskytnou nějaké patologické příznaky nebo necharakteristický výtok z pochvy (červená, zelená, jasně žlutá se nepříjemným zápachem), měli byste se vždy poradit se svým lékařem.

Fyzická aktivita by měla být mírně snížena. To platí zejména pro ženy, které se dříve aktivně věnovaly sportu. Počet a délka cvičení by měla být snížena nejméně o 30%. Současně je třeba se vyvarovat vzpírání a skákání. Nejlepší zátěž v této fázi zůstávají fitness třídy nebo jóga pro těhotné ženy. Ranní cvičení, chůze na čerstvý vzduch a plavání dokonale rozvinou tělo nastávající matky a připraví ji na nadcházející narození.

Intimní život ve 20. týdnu těhotenství může přinést řadu nových pocitů. V důsledku postupné změny hormonálních hladin mnoho žen zaznamenává prudký nárůst sexuální touhy. Zvýšení přísunu krve do pánevních orgánů přispívá ke vzniku živějších a bohatších pocitů během sexu. Hlavní věcí je vyhnout se silnému tlaku na žaludek a příliš ostrým pohybům.

20 týdnů těhotenství

20 týdnů od početí nebo 22. porodnictví

Těhotenství trvá 20 týdnů. Stále docela pohodlné období pro ženy, které nezískávají na váze příliš rychle a mají elastickou břišní stěnu. Výška dna dělohy je 20-24 cm, obvykle 22 cm, a obvod břicha se zvětšil o 22 cm k těhotenství. To znamená, že pokud měl váš pas 65 cm před těhotenstvím, nyní je to již asi 87 cm. Puziko rychle roste a je jasně viditelný pro ostatní, kteří nevědí o vaší zajímavé situaci..

Pocity a pocity ve dvaceti týdnech

1. Bolest v zádech, dolní části zad, nohou. Je třeba se vzdát pat. Jejich nošení nejen zjemňuje dělohu a přináší nepohodlí, ale je také nebezpečné, protože těžiště těhotné ženy je posunuto dopředu. Existuje riziko pádu na břicho nebo zasunutí nohy.

Pokud jste těhotná v zimě, ujistěte se, že podrážka boty není kluzká. Pogumovaná podrážka nejméně.

Nadváha nepřináší sebevědomí a lehkost. Do druhé poloviny těhotenství byste obvykle neměli získat více než 5 až 6 kilogramů. Pokud víc, i když jste nebyli původně hubení, je čas přemýšlet o stravě. Mimochodem, pokud nezískáváte váhu příliš rychle, je nepravděpodobné, že se setkáte s takovým běžným problémem, jako jsou strie na kůži nebo strie..

2. Imunita klesne. Chronická onemocnění se zhoršují. Včetně herpes genitálií. Ta není tak nebezpečná, jak si mnoho lidí myslí, že infekce se nevyskytla přímo během těhotenství. Protilátky, které jsou v mateřské krvi, se přenášejí na dítě..

Úkolem budoucí matky je zabránit recidivě oparu v posledních 2-3 týdnech těhotenství. Protože pokud se v době porodu vyskytnou vyrážky na genitáliích, lékaři se s největší pravděpodobností rozhodnou mít císařský řez.

3. Množství vaginálního výboje zůstává na vysoké úrovni. To je normální. Musíte si na to zvyknout. Ve třetím trimestru budou o něco méně. Snažte se používat denní podložky ne často, pouze na cestě ven. No, doma můžete prostě prádlo vyměnit častěji.

4. Otok. Měli byste si dělat starosti, pouze pokud je to velmi znatelné a dochází k rychlému nárůstu hmotnosti. Například za 2 dny bude přírůstek hmotnosti 3 kg. Pak musíte naléhavě udělat močový test, abyste viděli hladinu bílkovin. Normálně to není více než 0,3. Nebo vůbec ne. Pokud žena trpí gestózou a je vážná, hladina bílkovin stoupá na 9–11 gramů. To je hodně a smrtící. Sledujte svoji pohodu a nezapomeňte navštívit lékaře každé 2 týdny.

Pokud gynekolog má podezření na gestózu, je obvykle stanoven neplánovaný ultrazvuk, aby se vyhodnotil vývoj plodu, zda existuje zpoždění. A také pro studium jejího krevního toku.

5. Posílení sexuální touhy. To je normální. A můžete mít sex s budoucí matkou, pokud nemá krvavý výtok z pochvy a její žaludek jí neublíží. Silné libido díky hormonálnímu pozadí mámy.

Ale po porodu se pravděpodobně nebude chtít sex, naopak. Zejména v případě poporodní amenorey a kojení. Teď je tedy čas na intimní život.

Z nových a zajímavých - mnoho žen ve 20 týdnech těhotenství zažívá pocit roztažení kůže, který se vyznačuje mravenčením a znecitlivěním. Pravděpodobně je to způsobeno pravidelným tónem dělohy. Není to nebezpečné.

Co dělat s bolestí

Některé nastávající matky mají různé bolesti, kterým okamžitě nerozumíte, jak interpretovat. Zde jsou některé z jejich možností a doporučení pro akci..

1. Bolest v pupku. To je nejčastěji spojováno se střevy. Stává se to krátce před nástupem průjmu. Možnými příčinami jsou otrava, střevní infekce. Nejjednodušší, co může být, je silná tvorba plynu.

2. Bolest v pravé hypochondrii. Obvykle označuje onemocnění žlučníku. Možná kameny v něm.

3. Bolest v dolním břiše na pravé straně. Může to být apendicitida. Brzy kontaktujte svého lékaře. Těhotná apendicitida je také odstraněna a úspěšně.

4. Bolest v levé hypochondrii. Existuje mnoho možných důvodů. To je pravděpodobně žaludek. Pokud jste nejedli něco, například hodně tuku kebab, pak dietní jídlo pomůže. Ale pokud je bolest akutní - zavolejte sanitku.

5. Bolest v bederní oblasti. Pokud to neublíží žaludku, ledviny pravděpodobně trpí. Pamatujte, že infekce močových cest je pro dítě velmi nebezpečná. Léčba antibiotiky bezpečná pro těhotné ženy.

Jen silná bolest v žaludku. Dávejte pozor, pokud je křeče v přírodě. To je, zabaveno, pak puštěno. Pokud ano, mohl by to být skutečný boj. Naléhavě musíte zavolat sanitku a jít do nemocnice. Tam lékaři zjistí, zda existuje pracovní činnost, a pokud je to možné, bude zastavena. Termín je velmi krátký a jednotky narozené po 20 týdnech nebo později, po 21 týdnech těhotenství (od data početí), přežijí. A pokud přežijí, zůstanou zdravotně postiženi.

Naštěstí není v tak rané fázi ukončeno mnoho těhotenství. Silná bolest je často způsobena střevní kolikou. Bolest se zpravidla nevyskytuje v celém břiše, ale v určitém bodě v něm. Zjevně se střeva velmi protahují plyny. V tomto případě děložní čípek netrpí vůbec a lékař při prohlídce diagnostikuje jeho hustou strukturu a dostatečnou délku. V budoucnosti, abyste se vyhnuli střevní kolice, musíte ze své stravy odstranit potraviny, které vyvolávají plynatost. Hlavním zdrojem problémů jsou hrozny. Je lepší to odmítnout budoucí matce, náchylné ke kolice.

Pokud máte střevo, vypijte několik tablet No-Shpa, dejte svíčku Papaverine do konečníku a během jedné hodiny se bolest uvolní.

Dalším nepříznivým příznakem je střílení bolesti v perineu. To se stane, když je děložní hrdlo zkráceno. Ale právě periodicky se vyskytující bolest v perineu je obvykle známkou křečových žil. Můžete to vidět sami, dokonce i bez lékaře. Nejlepší léčbou je zkrátit dobu, kterou trávíte ve vzpřímené poloze, dokud nepříjemné příznaky nezmizí. U těžkých křečových žil není možné nezávislé dodání.

Co se stane s plodem po dvaceti týdnech

Ultrazvuk se v tuto chvíli obvykle neprovádí. Plánováno bylo o 1-2 týdny dříve. Neplánované ultrazvukové vyšetření čeká na ženy, které mají jakékoli stížnosti, které naznačují riziko předčasného porodu, nebo pokud mají lékaři nějaké dotazy ohledně posledního ultrazvuku. Například došlo k narušení průtoku krve a je třeba zjistit, zda se zotavil, nebo je dítě podezřelé z malformací neslučitelných se životem. Mimochodem, tento týden je poslední, kdy lékaři mohou těhotenství ukončit z výše uvedeného důvodu. Pak to bude možné, pouze pokud bude ohrožovat život matky. A po 20 týdnech početí (22 porodnictví) se ukončení těhotenství také nazývá potratem nebo potratem, dítě, i když se narodí naživu, se nemusí spořit. A zřídka se rodí naživu, pokud se vyskytují četné malformace. Ale příští týden by se dítě mělo pokusit oživit.

A nyní k dobrému. Fetometrie plodu je následující:

- BPR - 48-60 mm;
- LZ - 64-76 mm;
- Výfukové plyny - 178-212 mm;
- Chladivo - 148 - 190 mm;
- BK - 35 - 43 mm;
- PC - 31-39 mm;
- KP - 26-34 mm;
- KG - 31-39 mm.

Připomeňme, že jsme rozepsali všechny tyto kontrakce ve 14. týdnu těhotenství.

Ultrazvuk u dítěte určuje výšku a hmotnost. Váží v průměru 400 gramů a je vysoký 20 cm. Přesně malá kukla. A už s obočím, řasinkami a tenkými chlupy na hlavě. Je pravda, že v tuto chvíli mají všechny děti stejnou barvu vlasů - bílou, dosud nemají pigment.

Dítě pravidelně otevírá oči a všimne si, že v jeho domě je někdy tma nebo světlo. Když je příliš mnoho světla, dítě se začne aktivně pohybovat. Není to pohodlné. Snažte se nevystavovat své otevřené břicho na slunci, neopalovejte se. To je nejen nepříjemné pro dítě, ale také nebezpečné pro vaši pokožku, která je nyní náchylná k silné pigmentaci.

Dítě už to trochu slyší. A hlavní zvuk pro něj, který hned po jeho narození pozná, je tvůj hlas. A další domorodec - tlukot srdce a hluk krve cirkulující v cévách. Když je dítě aktivní, zkuste začít monotónně něco číst nebo zpívat a všimněte si, že se změní povaha pohybů. V závislosti na povaze dítěte se mohou stát aktivnějšími nebo naopak odeznít.

To, co se stane plodu ve dvaceti týdnech těhotenství a co může udělat, úzce souvisí s jeho již dobře rozvinutým nervovým systémem. Včetně hmatové citlivosti. Má rád nové pocity - dotýká se placenty, pupeční šňůry, jeho obličeje a hlavy, tře oči. Někdy se obejme.

Už jsou přítomny výrazy obličeje. Dítě vystrčí jazyk, zamračí se, usměje se, zvrásní nos a zívá. Pokud uděláte ultrazvuk ve formátu 3D nebo 4D, získáte velmi dojemné a zábavné fotografie.

Jaké patologie jsou viditelné na ultrazvuku

Lékař pečlivě zkoumá strukturu mozku, zejména mozečku. To je nezbytné pro identifikaci nebo potvrzení nepřítomnosti závažné malformace, defekt neurální trubice.

Další často zjištěnou patologií je hydrocefalus, expanze komor mozku. Jejich příčná velikost obvykle není větší než 1 cm. Obvykle se hydrocefalus, zvláště výrazný, vyskytuje jako jeden ze symptomů závažné malformace nebo genetické patologie.

Ultrazvukový specialista kromě hlavy zkoumá míchu a páteř plodu. Patologie jsou nejlépe vidět na přístroji na úrovni odborníka. K tomu je nutné podstoupit diagnózu u žen, které měly zvýšený alfa-fetoprotein - glykoprotein, jehož hladina se měří v 16-18 porodnických týdnech těhotenství.

20. týden, životní styl během těhotenství (video):

20 týdnů, životní styl během těhotenství

Poradenství nastávajícím matkám

Dejte si pozor na nachlazení a virová onemocnění! Pokud nemáte dobrý důvod, nechodte na kliniky, do nemocnic ani do míst s velkým množstvím lidí, zejména pokud jde o uzavřený prostor. Pamatujte, že jakákoli infekce, kterou máte, může vést ke smrti dítěte. Obzvláště pokud je to chřipka.

V některých případech infekce proniká do plodové vody, ovlivňuje močový měchýř, slzy a plodová voda začíná vytékat nebo zcela odchází. Někdy se dítě in utero nakazí sám a po nějaké době zemře.

Samozřejmě, že ne každý studený konec tímto způsobem. Ale jak říkají, Bůh zachrání trezor. Různé „ferony“ pro prevenci akutních respiračních virových infekcí jsou však zbytečné. Nejlepší prevencí bude časté mytí rukou. Nedotýkejte se tváře nemytými rukama. Infekce nejsou často přenášeny vzduchovými kapičkami, konkrétně rukama.

A pokud už jste nemocní, co by se mělo léčit? V případě mírného ARVI se provádí symptomatická léčba. Pokud je bolest v krku, musíte ji zvlhčit. Kromě toho to není nutné bonbóny, které se prodávají v lékárnách (často také způsobují bolesti žaludku), ale s běžným karamelem. Můžete jednoduše kloktat - vodou s tělesnou teplotou (pro maximální pohodlí) nebo odvarem jakýchkoli bylin, jako je měsíček, heřmánek nebo šalvěj - na tom nezáleží.

Pokud se objeví kašel, je čas navlhčit vzduch v místnosti. Bohužel během topné sezóny v našich bytech mikroklima vůbec nepřispívá k rychlému zotavení. Pokud je dům horký, musíte vypnout baterie, větrat místnost (teplota v něm by neměla být vyšší než 18-20 stupňů) a zapnout zvlhčovač. Musí být v každém domě. Mimochodem, tato stejná opatření vás zachrání před nachlazením, právě když je váš nos velmi dusný a musíte dýchat ústy. Vazokonstrikční kapky jsou však nežádoucí. Měly by být použity pouze jako poslední možnost, pokud možno ne více než 1-2krát denně. Obvykle jsou kapány před spaním..

Nejbezpečnější je snížit teplotu pomocí Paracetamolu. Hlavní věc je, že denní dávka by neměla být překročena - maximálně 3-4 gramy.

Pokud vaše onemocnění začalo silným kašlem a horečkou - je třeba neprodleně vyhledat lékaře. Možná je to chřipka. Jeho nastávající matky jsou léčeny v nemocnici.

20 týdnů těhotenství

20 porodnických týdnů - to je 18 týdnů od početí - embryonální období těhotenství a 20 týdnů od začátku poslední menstruace.
První polovina těhotenství se tedy chýlí ke konci, všechny nejobtížnější zaostávají a nyní by se měly všechny vaše myšlenky zaměřit na budoucí mateřství.

Velikost plodu

Co se stane s plodem

Přestože je 20. týden jen poloviční čas, tělo vašeho dítěte se již plně formovalo a dozrálo, zůstávají jen malé dotyky. Mimochodem, dvacátý týden těhotenství je také uprostřed druhého trimestru, a podle toho o něco více a třetí začne. Po 20 týdnech těhotenství dítě začalo více polykat, což je nepochybně dobrá praxe pro jeho trávicí systém. Také do 20 týdnů vytvořil meconium (původní výkaly) - černou, tmavě zelenou látku - výsledek trávicích procesů, polykal plodovou vodu.

Dobré vědět

Mekonium - původní výkaly - se skládá ze žluči, hlenu, plodové vody, prenatálních vlasů a epidermálních buněk, které dítě spolklo spolu s plodovou vodou. Mekonium opouští střeva dítěte v prvních hodinách po narození.

Dítě je docela aktivní. Nyní je děloha poměrně prostorná a dítě si může dovolit cvičit a rozvíjet svaly. Cítíte všechny jeho pohyby jako pohyby.

Dítě pravidelně provádí dechové pohyby a trénuje dýchací svaly. K těmto pohybům dochází, když je glottis uzavřen (plodová voda nevnikne do plic).

Dítě má dobře bříško. Je teplý a pohodlný, je spolehlivě chráněn před vnějším světem močovým měchýřem a jeho tělo je nadále pokryto prvotním tukem, který ho chrání před plodovou vodou.

Dítě se v této fázi stává citlivým na vnější vlivy, takže nyní je velmi důležité s ním komunikovat: mluvit, zpívat písně, hladit bříško. Pokud se mu něco nelíbí, může o tom docela jasně dát své matce..

Dobré vědět

Za pouhých několik týdnů se vaše dítě teoreticky stane životaschopným. Všechny orgány a systémy jsou vytvořeny, ale stále se zlepšují a připravují se na nezávislé fungování bez pomoci matky.

Jak dítě vypadá


Vzhled plodu se stává atraktivnějším. Jeho nos nabývá ostřejšího obrysu a uši se zvětšují a získávají konečný tvar. Tělo dítěte je již poměrně přiměřené, nohy jsou poměrně dlouhé. Genitálie jsou tak dobře tvarované, že není pochyb o pohlaví plodu.

Tento týden se pokožka dítěte zlepšuje - jeho struktura je komplikovaná, objevují se žlázy, které produkují zvláštní tajemství, které hraje roli maziva v procesu porodu. Na hlavě drobků byla uvedena určitá podobnost vlasů a nyní můžete rozlišit jejich barvu. Podkožní tuk se nadále ukládá, ale na jeho tváři je jeho tvorba pomalejší, proto je stále zachováno skládání kůže, díky čemuž se mimika tváře podobá senilní. Ve dvacátém týdnu těhotenství se dítě stává ještě aktivnějším - jeho pohyby jsou velmi rozmanité, počínaje somersaultem a končící pohybem prstů. Velikost plodu v tomto okamžiku lze porovnat s velikostí vaší dlaně nebo. mango! Hmotnost je přibližně 280–330 gramů, délka od zadní části hlavy po ocasní kost je 140–160 mm a plná výška je přibližně 240 mm. Srdeční frekvence 120-160 tepů / min! Během první poloviny těhotenství se dítě zvětšilo asi o 300 gramů! A to není limit rychlosti - za sekundu se přidá desetkrát tolik - získá zpět o další tři kilogramy.

Ve dvacátém týdnu těhotenství si mnoho dětí již zvolilo pozici vzhůru nohama. Pokud však vaše dítě ještě tuto pozici nezískalo, nebojte se, má na to ještě dost času, navíc se otočí více než jednou.

Vývoj plodu


 • Nyní můžete rozlišit zvuk srdce bez pomoci sofistikovaného vybavení, ale pomocí stetoskopu.
 • Vlasy na hlavě začínají růst, nehty se objevují na prstech nohou a paží.
 • Začne molaring.
 • Od dvacátého týdne těhotenství začíná diferenciace kožních vrstev. Tento týden se pokožka dítěte zhoustne a stane se čtyřvrstvou.
 • Dítě již rozlišuje mezi ránem, dnem a nocí a začíná projevovat aktivitu v určitou denní dobu. V tuto chvíli se dítě nejprve pokusí otevřít oči..
 • Na sítnici se objevují fotoreceptory. Jasné světlo nyní pohání plod.
 • Nenarozené dítě je velmi aktivní. Může reagovat na externí zvuky..
 • Pokud těhotenství postupuje normálně a nenarozené dítě je pohodlné, mohou jeho pocity doprovázet konkrétní představy o jevech skutečného světa: kvetoucí zahrada, duha atd. Tyto obrazy vznikají pod vlivem informací, které jeho matka dostává..
 • Množství primordiálního lubrikantu (bílé mastné látky, která chrání kůži plodu v děloze) se zvyšuje na kůži dítěte. Originální tuk je na pokožce držen původním chmýřím lanugo: je obzvláště hojný kolem obočí.
 • Produkuje hormony a štítnou žlázu, které zase ovlivňují vývoj mozku. Formování oddělení mozku, formování rýh a křivek na jeho povrchu.
 • Hlavním růstovým hormonem dítěte je inzulín, který je produkován slinivkou břišní.
 • Budoucí dítě ukončí tvorbu imunitního systému. To znamená, že se nyní může chránit před určitými infekcemi..
 • Roste také počet nefronů v ledvinách. Dětská moč je hlavním zdrojem plodové vody.

Co se děje v ženském těle

Většina matek zažívá emoční vzestup, protože polovina jejich těhotenství již bezpečně prošla.

Dvacátý týden těhotenství připadá na konec pátého měsíce, takže je nepravděpodobné, že skryje vaši „zajímavou pozici“. Břicho je stále více zaoblené a zvedá se a pas se „rozpíná“ a zmizí.

Možná právě teď budete poprvé cítit, jak se vaše dítě pohybuje! Tyto pocity jsou velmi zvláštní a je obtížné je přesně popsat. Obvykle jsou srovnávány s mírným chvěním, s třepotáním v břiše, ale také s podobnými údery loktů, pohybem plynu ve střevech, žvýkající tekutinou.

Maminky, které se pohybovaly několik týdnů, někdy říkají, že mobilita dítěte není tak chaotická jako dříve. Odborníci tvrdí, že je to proto, že jeho mozek se vyvíjí zrychleným tempem, což mu pomáhá získat určitou kontrolu nad jeho pohyby. Nebo jinak to bude: nějaký čas uběhne a bude se vám zdát, že dítě zvlášť opírá nohu o vaše žebra nebo zamíří na játra.

Pravděpodobně v tuto chvíli již budete mít určité dýchací potíže, protože orgány uvnitř břišní dutiny tlačí bránici nahoru, čímž mírně narušují volné pohyby vašich plic. Zpravidla to pokračuje, dokud se plod nepohybuje hlouběji a není v dutině pánve. V prvním těhotenství se to obvykle stává několik týdnů bezprostředně před porodem a v případě následných těhotenství těsně před porodem..

Během této doby můžete být narušeni nízkým nebo vysokým krevním tlakem, což vede k nepříjemným pocitům. Kvůli zvýšenému tlaku může z nosu vytékat krev a kvůli sníženému tlaku může dojít k omdlení nebo závratě. Stojí za to upozornit svého lékaře, že máte obavy z takových stížností..

Hrudník vylil a stal se hustým, citlivým. Bradavky ztmavly, z nichž může kolostrum pravidelně vystupovat. Obvykle se jedná o kapičky bílo-žluté barvy na prádle. Normálně by takové sekrece mělo být jen málo, takže konvenční podložky pod prsníky jsou schopny tento problém zcela vyřešit. Nemačkejte kolostrum úmyslně, podráždění bradavek způsobuje zvýšení tonusu dělohy, což není dobré, zvláště pokud hrozí přerušení vývoje plodu..

Během tohoto období těhotenství se může vaginální výtok zvýšit, což je způsobeno aktivní produkcí určitých hormonů v těle. Lehký výboj bez zápachu je považován za normální.

Krvácení dásní, rozmazané vidění, vzhled pigmentace na kůži - to vše může předjíždět těhotnou ženu po 20 týdnech těhotenství. Všechny tyto jevy jsou dočasné: pigmentace po porodu přejde, obnoví se vidění.

Během těhotenství se objem krve ve vaskulárním lůžku zvyšuje o 30-50%. To je doprovázeno zvýšením srdečního výdeje. Srdeční frekvence se může také zvýšit o 10-20 úderů za minutu. Vrchol těchto změn se objevuje po 20–24 týdnech a obvykle úplné obnovení funkce nastane 6 týdnů po narození.

Pro prevenci křečových žil by měl člověk ležet spíš se zvednutými nohama (na nohu postele můžete dát další polštář). Bylo by také moudré opustit vysoké podpatky. Pokud již máte problém s křečovými žilami, můžete se poradit s terapeutem o možnosti nošení speciálního kompresního punčochového zboží.

Žaludek

Pokud jste byli záviděníhodní v harmonii ještě před těhotenstvím, pak je vaše bříško pravděpodobně stále dost malé a během celého těhotenství si můžete ponechat pas. Pokud jste podsaditá dívka a široká kost, pak vám bříško udělá radost z velikosti i přes mírný nárůst tělesné hmotnosti. Děloha s dítětem je nyní na úrovni pupku a žaludek je míč těsně pod ním. Pupek u většiny nastávajících matek se začne vyhlazovat, stává se méně hluboký.

Vlog

Rada

Od té doby je růst břicha obzvláště aktivní, proto je v této době velmi důležité používat speciální prostředky k prevenci strií na kůži kvůli neustále rostoucímu břichu - pokud jste to ještě nezačali. Krémy, masti a gely pro strie lze zakoupit v lékárnách nebo specializovaných obchodech a je třeba je používat 1-2krát denně, lehce masírovat do kůže břicha, stehen a hrudníku. Místo drahých léčiv můžete použít olivový rostlinný olej.

Těhotná žena ve dvacátém týdnu své zajímavé pozice cítí hodně stresu kvůli neustále rostoucímu břichu. Vnitřní orgány pod tlakem stoupajícího fundusu dělohy zase tlačí na kopuli bránice a nastávající matka může cítit dušnost i při malé fyzické námaze. Plicní objem je snížen, a proto žena musí často dýchat, aby sama a dítě měla kyslík.

Stále je možné bojovat s krvácejícími dásněmi, uchýlit se k výplachu s odvarem dubové kůry, heřmánku.

Pokud jste to ještě nezačali dělat, je čas začít - Kegel Cvičení. Usnadňují vám porod a mít dítě. Cvičení Kegel jsou jednoduchá a bezpečná cvičení, která pomáhají udržovat pánevní dno, včetně svalů kolem vagíny, močové trubice a konečníku. Cvičení Kegel pomáhají zastavit únik moči (například při kýchání a kašli) a připravují se na porod. Studie ukazují, že cvičení Kegel snižují šanci na epiziotomii během porodu..

Zintenzivňující se aktivní pohyby plodu, tlak dělohy na močový měchýř opět vyvolává zvýšení nutkání k močení. Vzhledem k narušení inervace močového měchýře a střev může u ženy dojít k zácpě, nemusí se cítit jako jít na záchod, přestože močový měchýř může být plný. V tomto ohledu by měla žena ve 20. týdnu těhotenství přísně kontrolovat odchod stolice a močení, a to co nejčastěji na toaletu, aby se zabránilo stagnaci. Přetékající močový měchýř může vyvolat průtok moči do ledvin a nastávající matka může mít komplikace, jako je pyelonefritida nebo infekce ledvinové pánve..

Věnujte pozornost stupni otoků, ke kterým může dojít i v této fázi těhotenství. Menší otok není nebezpečný a je pouze důsledkem zadržování tekutin v těle. Ale výrazná otoky je alarmující příznak, s nímž je lepší konzultovat lékaře.

Od 20. týdne začne žena dramaticky přibývat na váze: dítě začne hromadit tuk, což samozřejmě nemůže ovlivnit její matku. Není překvapivé, že právě v tomto období dochází ke znatelnému zvýšení chuti k jídlu, ale hmotnost je stále třeba přísně kontrolovat. Pokud jste od začátku těhotenství získali hmotnost více než 5 kg, informujte svého gynekologa. Nadměrné zvýšení zvyšuje zatížení všech orgánů ženy a může komplikovat těhotenství.

Díky aktivní sadě a zvětšování velikosti břicha může dojít ke svědění kůže. Zejména je to charakteristické pro břicho, boky a hýždě. Tyto příznaky se nejčastěji objevují u větších žen se zvýšenou hmotností. Speciální krémy a oleje pomohou zmírnit stav..

Dobré vědět

Aromatické oleje by se měly používat opatrně. Mnoho z nich je kontraindikováno během těhotenství. V žádném případě nečesejte pokožku, jen to zhorší její stav i vaše pocity..

Na zádech byste v žádném případě neměli spát. Spát na boku, používat přikrývku, několik polštářů nebo speciální polštář pro těhotné ženy.

Pokud neexistují kontraindikace, cvičení pro těhotné ženy. Nyní je hlavní věcí těhotné ženy udržovat svaly a pokožku v dobrém tónu, což se po porodu rychle zotaví. Ano, a samotný proces porodu bude jednodušší, pokud žena dělá, snadný komplex speciálních cvičení pro těhotné ženy. Nejlepší je přihlásit se na speciální kurzy přípravy k narození. Tam budete dělat všechna cvičení pod dohledem odborníků. Většina cvičení by měla být zaměřena na snížení zátěže páteře..

Vyhoďte boty na vysokém podpatku, nezvedejte těžké. Pokud se gravitaci nelze vyhnout - udělejte to správně. Vezměte břemeno ze stolu, aniž byste se ohnuli, nebo pokud jej zvednete z podlahy, dřepete, vezměte břemeno na sebe a postavte se zády rovně. Pokud přepravujete tašky, používejte batohy a rovnoměrně rozložte hmotnost nákladu na obě ruce. Dlouho stálo za to začít používat předporodní bandáž. Noste jej správně - v náchylné poloze. Usnadní vám život..

Nyní potřebujete důkladnou ústní hygienu, protože dítě od vás odebírá mnoho vápníku, aby si vytvořilo vlastní kostní tkáň, což může způsobit nejen bolest kostí, ale také rozvoj zubního kazu..

Sledujte svou stravu a kvalitu konzumovaného jídla.

Nebezpečí

Nejhorší, co se může stát, je potrat. Zmrazené těhotenství v tomto období je také možné, ale vyskytuje se to zřídka, obvykle kvůli placentárnímu narušení. Potrat může nastat kvůli isthmic-cervikální nedostatečnosti. Ohroženy jsou ženy, které měly potraty, porod s poraněním děložního čípku.

Pokud všechno postupuje normálně, má děložní hrdlo válcovitý tvar a díky kruhovým svalům je zcela uzavřeno, což mu brání v otevření. Děložní čípek je poměrně hustý, před dodáním je třeba jej vyhladit a zjemnit.

Pokud byl děložní čípek poraněn při předchozích porodech nebo během potratu, byly některé svaly nahrazeny pojivovou tkání, čímž se cervikální kanál úplně nezavřel. Fetální močový měchýř dítěte proniká do lumenu a vyvíjí tlak, který vede k jeho dalšímu otevření a postupnému změkčení krku. Tím je vyvolán počátek kontrakcí. Fetální močový měchýř je často infikován.

Bohužel v takové době je dítě stále příliš malé a nezralé, nemůže s moderní úrovní medicíny přežít. Úspěšně uspěje pouze malá část dětí vážících více než 500 gramů, což je období 24 týdnů nebo více. Potrat může začít bez povšimnutí, s tažením bolesti v dolním břiše, zvýšeným tónem dělohy. Zvýšený tón dělohy pociťuje žena jako ztvrdlý kamenný žaludek.

Dobré vědět

Pokud trpíte častou silnou bolestí, vždy se poraďte s lékařem, protože pocit bolesti není v této fázi těhotenství vždy normální.

Žaludek by neměl v takovém čase bolet, takže je to vždy příležitost konzultovat s lékařem, stejně jako zvýšení tělesné teploty, vzhled nebo posílení vaginálního výtoku. Při včasné manipulaci je často možné zabránit neštěstí. Na děložní čípek je umístěn šev nebo speciální omezení, které omezuje motorickou aktivitu (musíte si lehnout).

Žena a její blízké by si měli dát pozor na následující negativní příznaky:


 • Krvavý výtok z genitálního traktu, tažné nebo křečovité bolesti v podbřišku, dolní části zad a perineu.
 • Silný otok obličeje, nohou, prstů.
 • Neustálý únik tekutiny z genitálního traktu.
 • Úplné zastavení, výrazné oslabení pohybů dítěte.
 • Tělesná teplota vyšší než 38,5 ° C.
 • Zvracení, průjem, známky dehydratace.
 • Ztráta vědomí.
 • Ztmavnutí, oslnění, záblesky v očích, rozmazané obrazy, bolest v očních bulkách.
 • Silná bolest hlavy s zvracením a křečemi.
 • Každé zranění, jakékoli jiné onemocnění, padne.

S některým z těchto příznaků by těhotná žena měla kontaktovat svého lékaře nebo nejbližší lékařskou instituci o pomoc, protože tyto příznaky naznačují přímé ohrožení zdraví a života nastávající matky a jejího dítěte. Žena v jakékoli fázi těhotenství by v žádném případě neměla být samoléčivá!

Dobré vědět

Druhý trimestr je čas, který je nebezpečný z hlediska těhotenských komplikací, jako je gestóza. Z tohoto důvodu byste měli věnovat pozornost otoku v nohou, pravidelně měřit tlak a pro prevenci omezit množství použité tekutiny na 1,3 l.

Analýzy

Pokud má těhotná žena jakékoli stížnosti, je nutná konzultace s porodníkem-gynekologem.

Z analýz - „Triple Test“, pokud se to neuskuteční 16. - 19. týden, musíte projít hned.

Gynekologové prenatálních klinik obvykle doporučují, abyste se v tuto chvíli zaregistrovali na ultrazvuk, protože nastal čas na druhou screeningovou studii, která může být provedena od 20 do 24 týdnů. Obzvláště nikde se pospěšejte, ale v blízké budoucnosti byste stále měli plánovat návštěvu ultrazvukové diagnostické kanceláře.

Během ultrazvuku lékař prozkoumá a změří plod, vyhodnotí umístění placenty (její spodní okraj by neměl být menší než 5 cm od vnitřního hltanu děložního čípku) a vyšetřit případná porušení děložní stěny. Kromě toho, pokud jste nikdy podstoupili ultrazvukové vyšetření od 12 týdnů, specialista nejprve věnuje pozornost průtoku krve ve velkých cévách plodu, pupečníkové šňůře a děložních tepnách. Je pravděpodobné, že v průběhu studie nebudete na obrazovce nic vidět, ale pravděpodobně víte, že lékař zkoumá cévy, protože v tuto chvíli uslyšíte zesílený šum pohybu krve skrz ně. Mimochodem si nedělejte starosti s tím, že dítě neuvidíte: na konci procedury vám bude určitě ukázána tvář, dětské paže a vše ostatní, co si přejete.

Ve 20. týdnu můžete určit pohlaví dítěte, pokud je „pohodlně“ otočeno k senzoru zařízení. Pokud si přejete, aby podlaha zůstala neznámá, informujte o tom předem lékaře. V opačném případě vám může během studia přímo poskytnout informace nebo zavolat dítě „on“ nebo „ona“, což zničí celé vaše překvapení. Když už mluvíme o překvapení! V Americe existuje taková slavná tradice - „Gender Reveal Party“ - strana pro rozpoznávání sexu! A můžete uspořádat podobnou párty!

Plodové dimenze ve dvacátém týdnu těhotenství


 • Biparietální velikost 43–53 mm.
 • Fronto-týlní 56–68 mm.
 • Obvod hlavy 154–186 mm.
 • Obvod břicha 124–164 mm.
 • Humerus je 26–34 mm.
 • Předloktí 22–29 mm.
 • Femur 29–37 mm.
 • Holení 26–34 mm.

Lékař velmi pečlivě zkoumá placentu; jeho tloušťka je optimálně 22 mm, ale může být v rozsahu 16,7 až 28,6 mm. Jeho struktura odpovídá 0 stupni zralosti. Index plodové vody v týdnu 20 86–230 mm.

Ve 20. týdnu těhotenství by měla placenta důkladně poskytnout plodu potřebný kyslík a všechny živiny. Pokud jsou v placentě zjištěny známky předčasného stárnutí, existují oblasti se zahuštěním nebo ztenčením tkáně, v tomto případě jsou předepsány další studie o průtoku krve v těle dítěte a je také provedeno nemocniční ošetření..

Aby se předešlo předčasnému porodu, je diagnostikován počet cév v pupeční šňůře. Normálně by měly být 3. Jinak by měla být žena pečlivě sledována lékaři. Ve 20. týdnu těhotenství, během ultrazvuku, lékař pečlivě zkoumá dělohu a děložní hrdlo těhotné ženy.

Pomocí ultrazvukového vyšetření ve 20 týdnech těhotenství jsou fetální orgány vyšetřeny bez selhání. Jsou vidět jeho ledviny, je vyloučena expanze pánve, je vidět žaludek, močový měchýř, žlučník, střeva, srdce, plíce.

Ultrazvukové vyšetření srdce určuje jeho polohu, symetrii srdečních komor, integritu příček, hlavních cév a jejich výstupů. V případě nesrovnalostí je budoucí matka poslána na specializované ultrazvukové vyšetření fetálního srdce, je nutné vyloučit srdeční onemocnění.

Rovněž ve dvacátém týdnu těhotenství s ultrazvukem je stanovena přítomnost segmentálních kontrakcí vrstvy svalu dělohy..

20 týdnů těhotenství

Po 20 týdnech těhotenství má vaše dítě velikost banánů.

- Měření velikosti pánve, hmotnosti a výšky.
- Měření krevního tlaku
- Obecná analýza moči

Pokud se vaginální výtok stane nazelenalým, objeví se nepříjemný zápach - navštivte svého lékaře.

Omezte kyseliny a koření.

Pokud pravidelně cítíte, že máte nedostatek vzduchu, zkuste relaxovat častěji. Pokud je tento příznak velmi závažný a jste doslova „dusivý“, poraďte se se svým lékařem.

Nachází se v červeném masu, sóji, špenátu, rozinkách, švestkách. Zeptejte se svého lékaře, pokud potřebujete užívat doplňky železa..

Statistiky ukazují, že těhotné ženy ve druhém trimestru se často dostávají do vážných nehod. Je to kvůli zvýšené únavě, nevolnosti a snížené koncentraci.

Co se stane ve 20. týdnu těhotenství?

Dvacátý týden je „rovníkem“ těhotenství. Čtyři a půl měsíce, přesně půl, pozadu. Určitě už znáte pohlaví nenarozeného dítěte a podařilo se mu pro něj koupit nějaké věci. Nezapomeňte aktualizovat svůj šatník: ve druhém trimestru roste bříško budoucí matky velmi rychle. V důsledku zvýšení dělohy a hormonálních změn se objevují některé příznaky, ale mohou ztmavit radost z nadcházejícího narození dlouho očekávaného dítěte?

20 týdnů je kolik?

Dvacet týdnů porodního těhotenství odpovídá 18 týdnů vývoje plodu.

Dvacet týdnů vývoje plodu je 22 týdnů těhotenství.

Dvacet týdnů je polovina těhotenství, asi 4 měsíce a 2 týdny.

Co se stane s dítětem?

Ve 20. týdnu těhotenství má vaše dítě velikost banánů. Váží asi 290 gramů, délka jeho těla je 16-17 cm od horní části hlavy k pánvi a 25,4 cm od hlavy po paty.

Během prvních 20 týdnů těhotenství jsou nohy plodu malé a přivedené k tělu, jsou velmi obtížné měřit. Proto je délka dítěte stanovena od koruny k nejvýraznějším částem pánve. Od dvacátého týdne se měří od hlavy k patě.

V období 20 týdnů se tvoří hlavně všechny orgány plodu. Zkrátka, v příštích týdnech musí jen růst a být silnější. Aktivní zrání nervového systému pokračuje. Senzorické orgány jsou vylepšeny. Vyvíjí se chuťové receptory. Dítě pokračuje v provádění akrobatických čísel v břiše své matky. Polyká více plodové vody - to přispívá k rozvoji trávicího systému.

Ve střevech se nadále tvoří primární stolice, meconium. Odchází téměř okamžitě po narození, někdy před porodem nebo během porodu.

Dívky mají dělohu, vejcovody a vaječníky, ve kterých je sedm milionů primitivních vajec. Následně zůstanou jen dva miliony - dívka dostane tuto zásobu po celý svůj život, v budoucnu se v jejím těle nevytvoří nová vejce. U chlapců vnější genitálie nadále rostou pod vlivem hormonů. Varlata jsou stále v žaludku, později sestoupí do šourku, blíže k narození.

Co se stane nastávající matce?

Ve 20. týdnu těhotenství se žena cítí docela dobře, má hodně energie. Samozřejmě, že se vyskytnou některé příznaky, mohou způsobit určité nepohodlí, ale obvykle nejsou závažné.

Mnoho nastávajících matek poznamenává, že zvýšily počet vaginálních výtoků. Tělo se tak snaží chránit dítě před infekčními agens. Křeče na nohou se vyskytují. Proti nim pomáhá hojné pití, masáže, časté změny polohy těla..

Rostoucí děloha vytlačuje vnitřní orgány vzhůru, protože tím pravidelně narušuje pálení žáhy, dušnost. V důsledku stlačení cév uvnitř pánve dochází k otokům nohou. Kvůli hormonálním účinkům, průtoku krve, bohatého na kyslík a živiny, na nehty a vlasy se zvyšuje, začnou růst rychleji.

Jaké studie je třeba provést ve 20. týdnu těhotenství?

Dvacátý týden těhotenství je časem čtvrtého rutinního vyšetření ženy gynekologem. Nyní, při každém vyšetření, lékař určí výšku děložního fundusu (vzdálenost od ochablého kloubu k samému vrcholu dělohy). Nyní je to 18-22 cm, v budoucnu se zvýší asi o jeden centimetr týdně. Odchylka výšky děložního pozadí od normy může naznačovat některé patologie.

Během příjmu lékař změří obvod břicha, krevní tlak, teplotu a vypočítá tepovou frekvenci. Dostanete pokyny pro obecnou analýzu moči a analýzu syfilis.

20. týden těhotenství: co se děje, vývoj plodu, ultrazvuk

Když přijde 20. týden těhotenství, nastávající matka přistupuje k nějakému rovníku. Za vzrušujícím prvním trimestrem a téměř polovinou druhého. Mnohé nepříjemné pocity zmizely, období hrozby potratu a zmrazení plodu uplynulo. Podívejme se podrobněji na vše o těhotenství v tomto období, zjistíme hmotnost plodu po 20 týdnech, mluvíme o změnách v těle matky a dítěte.

Fotografie: Guidi W. Anatomie člověka. Dětská ilustrovaná encyklopedie. - M.: Vladis, 2016.-- 62 s.

20 týdnů těhotenství: pocity budoucí matky

20 týdnů je kolik měsíců? Toto je poslední týden v pátém měsíci těhotenství, jinými slovy čas, který uplynul od začátku posledního menstruačního období ženy. Snad nejpříjemnějším výsledkem 20 týdnů těhotenství je krásně zaoblená bříško. Dítě v něm již dosáhlo takových rozměrů, že žena začne cítit jeho aktivní pohyby.

Při prvním těhotenství se plod ve 20. týdnu poprvé poprvé pohybuje. Zkušené matky mohou cítit pohyby o pár týdnů dříve, protože kouř:

 • tlačil do stěn dělohy;
 • pohybuje rukama a nohama;
 • převrátí se a trhne.

Spolu s těmito radostnými a vzrušujícími okamžiky přináší těhotenství 20 týdnů řadu nepříjemných pocitů. Většina z nich je spojena se zvýšením dělohy a jejím tlakem na okolní orgány. Ve své praxi se často setkávám s podmínkami těhotných žen jako:

 • trávicí poruchy: pálení žáhy, nevolnost, říhání, nadýmání;
 • časté močení;
 • vzhled strie s rychlým nárůstem hmotnosti.

Co je pozoruhodnějších 20 týdnů těhotenství? Břicho začíná ovlivňovat svaly. Žena se unavuje rychleji při chůzi, cítí bolest v dolní části zad a na nohou se objevuje otok. Proto je ve druhém trimestru důležité snížit stres, více relaxovat a vybrat si pohodlné oblečení a obuv.

Moji kolegové také doporučují věnovat pozornost těmto změnám:

 • bradavky mohou začít vylučovat nažloutlou bílou tekutinu - kolostrum. Toto je normální fyziologický proces, který naznačuje přípravu těla na porod;
 • křeče nohou v noci. Nepříjemný příznak naznačuje nevyváženou stravu. Lékař vám řekne, jaké potraviny přidat do stravy, nebo předepsat vitaminový komplex.

Stále doporučuji sledovat teplotu těla v případě, že se u vás objeví nachlazení, stejně jako povahu výboje. Jakékoli změny je třeba neprodleně nahlásit lékaři..

20. týden těhotenství: vývoj plodu

Jak vypadá dítě ve věku 20 týdnů? Z vnějšího i vnitřního hlediska je to téměř úplně vytvořený malý muž. Jaká je hmotnost plodu po 20 týdnech? Norma se pohybuje od 250 do 280 gramů.

Hmotnost dítěte jsme se naučili po 20 týdnech, a co výška? Svým rozměrem je dítě srovnatelné s malými kokosovými ořechy: už se mu podařilo dorůst až do 15 cm. To je velikost plodu po 20 týdnech, což jasně dává matce břicho.

Současně trávicí, kardiovaskulární a nervový systém již aktivně působí v malém organismu. Kromě toho se nadále formují:

 • respirační orgány, zejména plíce;
 • vize, vývoj sítnice;
 • kůže zhoustne a začne produkovat speciální mazivo.

Dítě slyší velmi dobře a dokonce si pamatuje zvuky. Například dokáže rozlišit hlas své matky, a proto je již možné a nutné s ním mluvit, poznámky autoritativní online publikace WebMD. Vize se dosud plně nevyvinula, ale na světelné podněty již existuje reakce.

Co jiného je zajímavé po 20 týdnech těhotenství? Fotografie břicha pořízené během ultrazvukového vyšetření ukážou, že:

 • na malých prstech dítěte se objevily hřebíky;
 • hlava byla pokryta prvními vlasy;
 • obočí a řasy rostly.

Dítě tedy ve 20. týdnu těhotenství již není embryem, které nastávající matka pozorovala během prvního ultrazvuku. Zázrak vývoje ho každým dnem přibližuje k narození.

Foto: Abrahams P. Těhotenství. Ilustrovaná encyklopedie. - M.: Bertelsmann, 2007. - 63 s.

20 týdnů těhotenství: ultrazvuk, testy, doporučení

Celé těhotenství provází různé testy a studie. 20 týdnů nebude výjimkou. Za prvé, lékař předepíše ženě řadu standardních testů:

 • moč - k posouzení funkce ledvin, detekci cystitidy v raných stádiích, kontrola zánětlivých procesů v těle;
 • krevní test - obecná klinická analýza ke kontrole cukru a hemoglobinu. V případě nepříjemných příznaků se navíc provede podrobnější biochemická analýza;
 • „Triple test“ - stanovení hladiny hCG, estriolu, fetoproteinu - k určení, jak se dítě vyvíjí a diagnostikují chromozomální abnormality.

Za druhé, ultrazvuk je plánován na 20. týden těhotenství. Po výzkumu v prvním trimestru to bude druhé „setkání“ s dítětem na obrazovce. Během ultrazvuku lékař:

 • posoudit celkový průběh těhotenství;
 • určit pohlaví drobků;
 • odstranit nitroděložní malformace.

Také se doktor zajímá o tloušťku placenty. Po 20 týdnech jsou hranice normy v rozmezí 16–20 mm.

Po zákroku bude jasné, jak probíhá 20. týden těhotenství. Ultrazvuk určí velikost dítěte, práci jeho srdce a vnitřních orgánů.

Co doporučuji matkám, když nastane 19–20 týdnů těhotenství? Pohyby dítěte jsou stále výraznější, ale budoucí matka by měla aktivitu omezit. Odmítnout od:

 • extrémní sporty;
 • silná fyzická námaha (nezvedejte závaží a neohýbejte se);
 • dlouhá procházka;
 • vysoké podpatky a pevné oblečení;
 • špatné návyky;
 • návštěvy lázní, saun, solárií, dlouhodobé sluneční expozice.

Během odpočinku a spánku se nedoporučuje ležet na břiše, varuje vydání WebMD. Posezení v poloze nohou na nohou rovněž narušuje průtok krve a není prospěšné.

Správná výživa zůstává relevantní. Vadná strava může způsobit poruchy v procesu růstu a vývoje plodu, řekne L.G. Mamonová v článku „Moderní problémy výživy těhotných a kojících žen“.

Doporučuji, aby všechny nastávající matky zahrnuly do nabídky produkty, které obsahují následující živiny:

 • vápník;
 • draslík;
 • hořčík;
 • vitaminy ze skupin A, B, C a E.

Vítáme intimní život, hobby a oblíbené věci. Čím příjemnější a radostnější život ženy během těhotenství, tím lepší je vývoj dítěte.

Foto: Serova V. Atlas lidské anatomie. - M.: White City, 2018. - 104 s..

Ačkoli dvacátý týden těhotenství je téměř polovina gestačního období, je příliš brzy na odpočinek. Každý den stále přinese něco nového. Poslouchejte sebe a své pocity a starejte se o sebe!

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

 1. Mamonova L.G. Moderní problémy výživy těhotných a kojících žen // Otázky moderní pediatrie. - 2006 - č. 4. - S. 104–106.
 2. Cynthia Dennison Haines. Zdravě spát během těhotenství // WebMD. - 2002. - č. 2. - Přístupový režim: https://www.webmd.com/baby/features/sleep-soundly-during-pregnancy#1
 3. Trina Pagano Váš týden těhotenství po týdnech: Týdny 17-20 // WebMD. - 2019. - 4. července. - Přístupový režim: https://www.webmd.com/baby/guide/your-pregnancy-week-by-week-weeks-17-20#2

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Články O Neplodnosti