Hlavní Testy

20 týdnů těhotenství

Kalendář se blížil ke značce 19-20 týdnů těhotenství, do druhého trimestru. Kolik je to za měsíce? Protože v jednom porodním měsíci jsou 4 celé týdny, nyní už máte 5 měsíců. Toto je zlatý průměr, polovina termínu je už za vámi.

Nastávající matka obešla břicho. Všude kolem si všimněte, že v rodině se očekává doplnění. Cítíme první pohyby a lehké otřesy dítěte, které dávají neobyčejnou radost a plné vědomí, že nový život uvnitř roste a vyvíjí se. Pohlaví dítěte je již známo.

Tentokrát lze nazvat jedním z nejvýhodnějších. Zaoblené tvary jsou příjemné pro oko, ale stále nezpůsobují vážné potíže v každodenních záležitostech a pohybu.

20. týden těhotenství: co se stane s dítětem

Od 10-12 týdnů víte, zda čekáte na dívku nebo chlapce. Přímo o tom, jak dítě vypadá a jaké procesy se s ním dějí, je známo, že se již plně formoval. Pokud jde o velikost, lze ji porovnat s kokosovým nebo zelím rolkou:

 • hmotnost: 250 až 270 gramů;
 • výška: 16-23 centimetrů.

Prostřednictvím stetoskopu můžete slyšet jeho bití srdce. Rychlost nárazu je přibližně 120 až 160 za minutu.

V tuto chvíli poprvé otevírá oči a může se pochlubit nejen staletími, ale také řasami.

Vlastnosti vývoje plodu

Po 18-20 porodnických týdnech těhotenství se vytvořily vnitřní orgány a systémy. Aktivní formování a rozvoj však stále pokračuje..

Nervový, trávicí a oběhový systém, respirační orgány jsou plně funkční. Stoličky jsou kladeny. Hřebíky vyrostly a objeví se Lungo - první vlasová linie v celém těle. Kůže zhoustne a stane se čtyřvrstvou, pod nimi leží tuk. Výjimkou je tvář. Zatímco tuk tam není a stále zůstává scvrklý.

V krvi jsou červené a bílé krvinky. Nyní je arašíd schopen bojovat s mnoha infekcemi a nemocemi.

Začne se vyrábět prvotní mazivo - jeho ochrana v současném přírodním vodním prostředí. Důležitá bude také jeho role při porodu - zjednodušení průchodu porodním kanálem.

A i když je velikost plodu ve 20. týdnu těhotenství malá, stále je to několik týdnů a stává se nezávislým a docela životaschopným mužem. Pro zbývající období je nutné konečné zlepšení a příprava na život mimo matčina ňadra.

Možná jste nepřemýšleli o tom, kolik toho už vaše malá ví, jak na to:

 • začíná gestikulovat;
 • spojuje kliky;
 • popadne pupeční šňůru;
 • otočí hlavu a dotkne se jí;
 • úsměvy;
 • slyší zvuky a vnímá řeč.

Rozpoznává hlasy svých rodičů a získává chuťové preference. Může se dokonce zamračit, pokud najednou začnete jíst něco, co se mu nelíbí. Dvojčata se začnou navzájem dotýkat, držte se za ruce.

Jedním slovem je aktivní studium nás samých a všeho kolem nás..

Stav a pocity budoucí matky

20 porodnických týdnů těhotenství je považováno za nejjednodušší dobu. V tomto okamžiku nenastávají žádné významné změny v těle. Naopak, existuje emoční vzestup a dobrá nálada.

Žaludek. Už vstal dost a získal jasný obrys. Je nemožné to skrýt. S pasem je nutné se rozloučit alespoň před odjezdem z nemocnice. Některé ženy se vracejí do svých obvyklých podob po několika měsících, nebo dokonce rok po porodu.

Fotografie břicha ve 20. týdnu těhotenství vypadá takto:

Děloha. Zvyšuje se a pohybuje se na úroveň pupku. A každých 7 dní stoupne o další centimetr. Jak roste, zvyšuje se také tlak na vnitřní orgány, což může způsobit nepříjemné příznaky, jako je pálení žáhy, zácpa. Možná dušnost.

Norma délky děložního čípku je nyní 4-4,5 cm. A čím blíže k porodu, tím kratší bude.

Právě teď se tělo začne aktivně trénovat před budoucím řešením. To se projevuje ve formě děložního tónu. Čas od času budete pociťovat tzv. Falešné kontrakce. Jsou naprosto bezpečné. Ale buď opatrný. Pokud je tento stav zaznamenán příliš často, je lepší konzultovat gynekologa a podstoupit vyšetření, aby se vyloučilo možné negativní důsledky pro dítě. Většina žen v práci se v takových případech podporuje tím, že vezme obvyklý vitamín Magne B6.

Hruď. Začne také růst postupně a může se zvyšovat i po porodu. Vzhled nažloutlé tekutiny z bradavek bude zcela normální a přirozený. To je předzvěst mateřského mléka - kolostra. Nemačkejte jej, v případě potřeby použijte obyčejné měkké ubrousky.

Bolest Nejčastěji se vyskytují nepříjemné bolesti v dolní části zad a zad. To je způsobeno zvýšeným zatížením svalů a kloubů. Vzhled křečí v nohou je vysvětlen nárůstem hmotnosti ženy a v důsledku toho tlakem na nohy. Řešením je pravidelná relaxační a relaxační masáž..

Pokud je dolní část břicha tažena nebo bolavá, je to také důvod, proč konzultovat lékaře. Podobný příznak může naznačovat:

 • placentární narušení;
 • Ohrožených potratů;
 • eroze děložního čípku (pokud se bolest vyskytuje po sexu nebo vyšetření gynekologem).

Únik amniotické tekutiny, zcela průhledné, bez zápachu a bezbarvé kapaliny, je důvodem k poznání. Pokud k tomu dojde po 22 týdnech, je zde každá šance na záchranu těhotenství. Pokud však silně uniknou nebo dokonce vytékají před tímto termínem - jedná se o hrozbu. Pokud je jich dokonce najdete, měli byste okamžitě jít do zdravotnického zařízení.

Přidělení. Přijatelné a nerušivé jsou bílé a světle žluté zvýraznění. Pokud získají nasycené žluté nebo nazelenalé odstíny doprovázené nepříjemným zápachem - vyhledejte lékaře. S největší pravděpodobností se jedná o projev infekce, která by měla být naléhavě ošetřena.

Svědění a močení bolestí naznačují cystitidu. Právě v „zajímavém postavení“ se dívky stávají nejzranitelnějšími. Pokud ji ignorujete, můžete získat pyelonefritidu nebo zánět tkáně ledvin.

Výrazným zvýšením otřesů v břiše vaše dítě nahlásí nedostatek kyslíku. Častěji chodí na čerstvý vzduch.

Zmrazené těhotenství. Charakterističtější pro začátek těhotenství, ale může nastat uprostřed. Důvodem může být mnoho (poruchy endokrinního systému, vliv negativních faktorů, stres, vážné ublížení na zdraví atd.).

Žena to cítí. Zná přibližnou denní rutinu svého dítěte, kdy je nejaktivnější, když spí. Proto je první známkou dlouhodobý nedostatek pohybu. Norma - asi 10 pohybů denně.

Analýzy a ukazatele ultrazvuku po 20 týdnech těhotenství

Nyní je třeba dvakrát měsíčně navštěvovat prenatální kliniku. Vyžaduje se screeningový ultrazvuk (US). Poskytuje nejkomplexnější informace. Hlavní úkoly:

 • posouzení stavu placenty;
 • vyšetření ledvin, jater, žaludku, plic a jiných vnitřních orgánů dítěte;
 • analýza množství vody obklopující plod (tzv. plodová voda).

Srdce je pečlivě studováno, aby se zabránilo rozvoji defektů.

Krevní testy se provádějí za účelem sledování hladiny cukru a včasné detekce anémie, moči - sledování práce ledvin. Testovány jsou také pohlavně přenosné infekce..

Kromě toho je možný biochemický krevní test. Nazývá se také trojitý test. Provádí se za účelem stanovení hladiny hCG (chorionický gonadotropin), alfa-fetoproteinů a estriolů. Pokud jsou výsledky mimo přijatelný rozsah, existuje riziko malformací u dítěte nebo dokonce chromozomálních abnormalit.

Doporučení a tipy

Ve 20–21 týdnech těhotenství musíte začít aktivně sledovat sebe i své tělo.
Speciální krémy, které lze zakoupit v lékárnách, pomohou v boji proti vzhledu strií na břiše a hrudi. Obyčejný olivový olej udělá..

Výživa. Pečlivě přemýšlejte a vyvážte svůj jídelníček. Toxikóza je pozadu a chuť k jídlu se vrací, ale důrazně se nedoporučuje přidávat více než půl kilogramu týdně.

Hlavním pravidlem je jíst často, ale v malých porcích. Snídaně a oběd by měly být plné, ale večeře by měla být velmi lehká. Dává přednost nízkotučnému masu a rybám, mléčným výrobkům, obilovinám (zejména pohankové a ovesné vločky, bohaté na železo), zelenině a ovoce. Omezte příjem soli, přispívá k otoky.

Tělesné cvičení. Můžete a měli byste se pohybovat. Neváhejte jít do fitness a Pilates, navštivte bazén, zaregistrujte se na tanec nebo jógu pro těhotné ženy. A jen projít trochu víc. Chcete-li se zbavit bolesti zad a dolní části zad - sledujte polohu těla a provádějte speciální cvičení pro vykládku.

Intimní život. Odmítnutí pohlaví se projeví pouze v případě prevence placenty nebo jiných kontraindikací. Pokud je vaše zdraví normální - nepopírejte potěšení. Vyhněte se však tlaku na žaludek.

Boty a oblečení. Vzhledem ke zvýšenému zatížení nohou zkuste opustit boty na vysokém podpatku (přípustná výška až 5 cm) a plošinu. Pokud jde o spodní prádlo - dávejte přednost kalhotkám vyrobeným z přírodních materiálů. Estetický vzhled poprsí pomůže udržet pohodlnou, správně vybranou podprsenku.

Chcete-li se dozvědět více, sledujte video a chatujte na fórech s matkami, které již porodily. Informace z první ruky jsou nejspolehlivější a pomohou vám je naladit.

20. týden těhotenství: pocity, pohyby, vývoj plodu

Co se stane ve 20. týdnu

Nyní je konec pátého porodního měsíce těhotenství, což je již více než polovina období.

Na konci 20. porodního týdne těhotenství je děloha samice hmatná téměř na úrovni pupku, o velikosti průměrného melounu. Tento týden pro mnoho párů bude novou fází vývoje těhotenství, protože

Přečtěte si více o druhém screeningovém ultrazvuku zde.

Ultrazvuk v medicíně se stal revolučním, zejména v porodnictví, protože předtím, než jste museli čekat až devět měsíců, než se dítě objeví, nyní je tato příležitost k dispozici téměř od prvního měsíce těhotenství. Kromě toho jsou lékař i žena v době narození naprosto připraveni a přesvědčeni, že nedochází k odchylkám a nemělo by dojít k nepříjemným překvapením a někdy v kritických okamžicích může taková studie zachránit život matky i dítěte.

Proč uzi?

Ultrazvukový výzkum vám umožní získat jedinečné informace o:

 • vývoj těhotenství, ať už je či není, zda existuje mrtvé těhotenství;
 • vývoj plodu;
 • anomálie a abnormality;
 • stávající a možné problémy;
 • anomálie ve struktuře dělohy;
 • Objem plodové vody
 • přítomnost nemocí;
 • oprava pracovní doby;
 • počet vajíček plodu.

Kromě toho, vidět vaše dítě na monitoru, slyšet rytmus jeho srdce, počítat prsty na jeho rukou a nohou - to jsou nesrovnatelné pocity pro ženu, což dále posiluje její spojení s dítětem. Je to skvělá příležitost pro to, aby se otec cítil jako otec právě teď, a ne po narození dítěte.

Kdy uzi?

Ultrazvuk může být proveden ve fázi přípravy na těhotenství, během těhotenství samotného a přímo během porodu. Existují tři plánované ultrazvuk:

 1. 12 týdnů těhotenství;
 2. 20-21 týdnů těhotenství;
 3. 34–36 týdnů těhotenství.

Porodník-gynekolog však může podle svého uvážení jmenovat ostatní, zejména pokud existuje riziko pro dítě.

Jak to dělají?

Na základě názvu tato metoda výzkumu používá zvukové vlny při frekvencích, které nejsou lidským uchem vnímány. Existují dva typy ultrazvuku:

Transabdominal - uzistský lékař vloží na břicho speciální gel, který zlepšuje ultrazvukovou vodivost a vede jej ultrazvukovou sondou. Ultrazvukové vlny se od dítěte odrážejí a jsou vnímány senzorem a počítač již převádí přijímaný signál na obraz.

Transvaginální - senzor, podobný zkumavce, je vložen do vagíny do samotného děložního hrdla, zcela bezbolestně. Protože v tomto typu studie je senzor umístěn přímo u dělohy, obraz je podrobnější a jasnější, taková studie nám umožňuje identifikovat možné odchylky poněkud dříve než transabdominální, asi o 1–1, 5 týdnů.

Je ultrazvuk bezpečný?

Až dosud se vědci na celém světě hovoří o tomto tématu, ale dlouhodobé studie těhotných žen a jejich dětí neprokázaly negativní dopad ultrazvukových vln na rostoucí plod a na dítě v budoucnosti. V každém případě je na vás a na vašem gynekologovi, aby se rozhodl..

A pamatujte, že ultrazvuk pomáhá vyhnout se mnoha nepříjemným okamžikům a někdy zachrání život vašeho dítěte. Uvědomte si, že lékař vám nemusí sdělit pohlaví dítěte. Může to udělat pouze na vaši žádost. A nezapomeňte, že i zkušení lékaři se někdy mohou dopustit chyb.

Blaho ženy ve 20. týdnu těhotenství

Možné fyzické pocity

 1. Zácpa - zácpa začíná během těhotenství z několika důvodů:
 • těhotenské hormony oslabují střeva;
 • protože k zadržování tekutin dochází v celém těle, střeva nejsou výjimkou, proto se stolice stává suchší;
 • zvětšená děloha tlačí nejen na močový měchýř, ale také na střeva;
 • praskání konečníku - nastane začarovaný kruh - během zácpy se objevují praskliny a pak přispívají k jeho opětovnému výskytu;
 • druhý důvod se zdá neuvěřitelný, ale faktem zůstává - čím více žena prožívá, tím častěji zažívá stres, tím vyšší je riziko zácpy, protože náš nervový systém je zodpovědný za práci střeva.
 1. Otok končetin - nyní v ženském těle dochází k zadržování tekutin, zejména na konci dne si můžete všimnout, že vaše boty jsou vymačkané, jsou proužky z dásní ponožek nebo prsteny jsou z prstů stěží odstraněny. Pokud vám to způsobuje nepříjemnosti nebo dokonce bolesti, odložte je do lepších časů. Přečtěte si o otoku během těhotenství zde..
 2. Svědění kůže břicha - děloha stoupá výš a bříško roste, kůže na něm se rychle napíná a to způsobuje svědění.
 3. Bolest zad - posunutí těžiště, přibírání na váze a záda a dolní část zad začnou nést nové zatížení.
 4. Zčervenání kůže - díky zvýšenému průtoku krve v těle těhotné ženy se začnou snadno začervenat tváře, nohy a dlaně. To není nic nebezpečného a prochází po porodu.
 5. Závratě a mdloby - poměrně běžný jev během těhotenství, spojený s ostrým pohybem krve z horní části těla na nižší, se obvykle objevuje poté, co žena prudce nebo rychle stoupá, zejména z náchylné polohy. V každém případě musíte mít na paměti, že krevní zásobení mozku během těhotenství se zhoršuje, protože veškerá pozornost a péče o tělo je zaměřena na dělohu a plod, takže se musíte pohybovat pomalu a hladce.
 6. Pocit prvních pohybů. O tom, jak a kdy k tomu dojde, jsme podrobně popsali oddíl 18 týdne těhotenství.

Možné emoční zážitky

 1. Radost - znáte pohlaví dítěte a je to přesně to, co jste chtěli, dítě je v perfektním stavu a těhotenství se vyvíjí správně.
 2. Úzkost - jak dítě roste a vyvíjí se, zda v jeho vývoji existují odchylky a anomálie, zda vaše tělo dobře odpovídá svým povinnostem. Nebojte se, ultrazvuk se dokáže vypořádat se svými obavami a potvrdit, že všechno jde dobře.
 3. Touha podělit se o novinky - s radostí informujete svou rodinu a přátele, že budete mít dlouho očekávaného syna nebo dceru.
 4. Touha vybrat si jméno - nyní, když je již známo pohlaví nenarozeného dítěte, začíná proces výběru jmen u matky, velmi často se zvolené jméno mění po porodu, nebo několikrát během těhotenství.
 5. Netrpělivost - většina těhotenství je pozadu, ale před námi je ještě krátké období a nejdůležitější událostí je narození dítěte. Žena už může být unavená a čekat, až skončí.
 6. Strach z pádu je zcela pochopitelný strach, protože vaše tělo se rychle mění: vaše hruď rostla a váš žaludek neustále roste, brzy bude obtížné zjistit, kam vaše noha šlápne, nejsi tak půvabná jako dříve a jsou malé problémy s rovnováhou. Kvůli malým pádům se nebojte, protože vaše dítě je spolehlivě chráněno stěnami dělohy, žaludkem a plodovou vodou. Pokud nemáte dostatek slov, proveďte malý experiment - naplňte plastovou nádobu vodou, vložte do ní kuřecí vejce a dobře ji protřepejte. S vejcem se nic nestane - bude to bezpečné a zdravé. Měli byste však okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte po pádu špinění nebo bolest v podbřišku. Přečtěte si o krvácení během těhotenství zde..

Dámské recenze kolem 20. týdne

Galina: „Zítra se chystám na ultrazvuk a mám strach, v mé duši je něco tak neklidného, ​​kdyby se s dítětem všechno v pohodě dalo, jinak by se mi hlava otáčela, objevila se moje slabost a já opravdu nechci nic dělat“

Anastasia: „Teď cítím, že se dítě velmi dobře hýbe, můj manžel a já jsme začali tradici - jdeme spolu spát a čekáme, až se dítě probudí, myjeme si ruce rukama a promluvíme si s ním o budoucnosti, o tom, jak se na to těšíme, jak se budeme spolu dobře cítit... "

Marina: „Nemilosrdně bobtnají ruce a nohy, dokonce jsem musel sundat snubní prsten, i když jsem se to opravdu necítil, pokračoval jsem v mučivé zácpě, vypil bych nějaký lék, jsem unavený z utrpení, chápu, že je to nemožné, dítě je škodlivé, piju olej na lačno na prázdný žaludek a jíst vařenou zeleninu, nemohu se na ně dívat! “

Katya: "A doktor nám nařídil, abychom příští týden provedli ultrazvuk, také nemůžu čekat, opravdu chci dívku a můj manžel, stejně jako všichni muži, pravděpodobně chce chlapce, bude to fotbalista," řekl. A tak je vše v pořádku a cítím se dobře, jediná věc je, že moje nohy na konci dne trochu bobtnají. “.

Barbara: „Hurá. Byli jsme na ultrazvuku a víme, že tam bude chlapec! Manžel je tak šťastný! Dědic bude! Doktor vše popsal tak dobře a všechno bylo na monitoru víceméně viditelné. Samozřejmě jsem nerozuměl všemu, manžel se pokusil vysvětlit, proč takový obraz, ale zřejmě ne osud..))) Hlavní věc je, že jsem teď klidná a vím, že všechno je v pořádku s dítětem. “

Vývoj plodu při těhotenství 20 týdnů

Dítě roste dobře a brzy bude téměř stejné, jako ho uvidíte po narození.

Vrstva podkožního hnědého tuku se zvětšuje a pokožka dítěte je pokryta speciálním prvotním lubrikantem, který je díky lanugo zadržován na kůži dítěte.

Pokládka stoliček pokračuje, vlasy na hlavě začínají růst.

Nos a uši se zvětšují, začnou nabírat náš obvyklý tvar.

Mozek se stává složitějším a vyvíjí se, drážky a spirály se stávají stále více.

Srdce bije velmi dobře s frekvencí 1 20 - 160 tepů za minutu. Je pravděpodobné, že od tohoto týdne ho lékař poslouchá a při každém jmenování aplikuje na bříško stetoskop..

Imunitní systém dítěte se zlepšuje, už ví, jak se chránit před některými infekcemi.

Oči se začnou mírně otevírat, dítě se dobře rozlišuje ve dne i v noci.

Dokonale slyší mámu a tátu, stejně jako hudbu a další zvuky prostředí. Přečtěte si o tom, jak a proč komunikovat se svým dítětem před porodem..

Vaše nenarozené dítě již ví hodně věcí ve dvacátém týdnu těhotenství: převalte se, natáhněte paže a nohy, cíleně se dotkněte stěn dělohy, pište, polykejte a vyplivněte plodovou tekutinu, grimasa nebo zamračení, odvraťte se.

Fotografie z ultrazvuku plodu

Doporučení ve 20. týdnu

S závratě:

Sledujte režim a kvalitu vaší stravy. Je lepší jíst šestkrát denně při povinném používání zeleniny a ovoce, ale bez zneužívání potravin, které mohou způsobit alergie, například citrusových plodů. Přečtěte si o pravidlech výživy budoucí matky zde..

Po konzultaci se svým lékařem pijte komplex vitamínů a minerálů pro těhotné ženy. Přečtěte si o výběru vitamínového komplexu pro těhotné ženy zde..

Začněte navštěvovat kurzy pro nastávající rodiče, zeptejte se na takové kurzy na prenatálních klinikách. Přečtěte si, proč chodit na mateřskou školu..

Pokud vám to lékař dovolí, začněte navštěvovat mateřské kurzy, ale mějte na paměti několik tipů:

 • objektivně posoudit úroveň vaší fyzické zdatnosti tak, aby výcvik během těhotenství nebyl těžší než před těhotenstvím;
 • neměly by se vyskytovat žádné náhlé pohyby;
 • oblečení by mělo být volné a nemělo by vám bránit v pohybu;
 • nenatěžujte klouby a páteř;
 • Cvičit pravidělně
 • Nepřehřívejte se a neustále pijte čistou vodu;
 • pamatujte, čím delší je těhotenství, tím snazší by mělo být školení.

Co by si budoucí matka měla při sportu pamatovat, přečtěte si zde.

Pokud máte obavy z otoku nohou, zkuste udržet nohy zdvižené častěji. Nestůjte dlouho, změňte polohu těla. Zvykněte si večer večer masírovat speciálním chladícím krémem na unavené nohy. Vracíte se z práce, dopřejte si chladnou koupel nohou, do vody můžete přidat svůj oblíbený éterický olej. Používejte pouze ponožky a boty z přírodních tkanin, které vyhovují vašim novým potřebám..

20 týdnů těhotenství

Po 20 týdnech těhotenství má vaše dítě velikost banánů.

- Měření velikosti pánve, hmotnosti a výšky.
- Měření krevního tlaku
- Obecná analýza moči

Pokud se vaginální výtok stane nazelenalým, objeví se nepříjemný zápach - navštivte svého lékaře.

Omezte kyseliny a koření.

Pokud pravidelně cítíte, že máte nedostatek vzduchu, zkuste relaxovat častěji. Pokud je tento příznak velmi závažný a jste doslova „dusivý“, poraďte se se svým lékařem.

Nachází se v červeném masu, sóji, špenátu, rozinkách, švestkách. Zeptejte se svého lékaře, pokud potřebujete užívat doplňky železa..

Statistiky ukazují, že těhotné ženy ve druhém trimestru se často dostávají do vážných nehod. Je to kvůli zvýšené únavě, nevolnosti a snížené koncentraci.

Co se stane ve 20. týdnu těhotenství?

Dvacátý týden je „rovníkem“ těhotenství. Čtyři a půl měsíce, přesně půl, pozadu. Určitě už znáte pohlaví nenarozeného dítěte a podařilo se mu pro něj koupit nějaké věci. Nezapomeňte aktualizovat svůj šatník: ve druhém trimestru roste bříško budoucí matky velmi rychle. V důsledku zvýšení dělohy a hormonálních změn se objevují některé příznaky, ale mohou ztmavit radost z nadcházejícího narození dlouho očekávaného dítěte?

20 týdnů je kolik?

Dvacet týdnů porodního těhotenství odpovídá 18 týdnů vývoje plodu.

Dvacet týdnů vývoje plodu je 22 týdnů těhotenství.

Dvacet týdnů je polovina těhotenství, asi 4 měsíce a 2 týdny.

Co se stane s dítětem?

Ve 20. týdnu těhotenství má vaše dítě velikost banánů. Váží asi 290 gramů, délka jeho těla je 16-17 cm od horní části hlavy k pánvi a 25,4 cm od hlavy po paty.

Během prvních 20 týdnů těhotenství jsou nohy plodu malé a přivedené k tělu, jsou velmi obtížné měřit. Proto je délka dítěte stanovena od koruny k nejvýraznějším částem pánve. Od dvacátého týdne se měří od hlavy k patě.

V období 20 týdnů se tvoří hlavně všechny orgány plodu. Zkrátka, v příštích týdnech musí jen růst a být silnější. Aktivní zrání nervového systému pokračuje. Senzorické orgány jsou vylepšeny. Vyvíjí se chuťové receptory. Dítě pokračuje v provádění akrobatických čísel v břiše své matky. Polyká více plodové vody - to přispívá k rozvoji trávicího systému.

Ve střevech se nadále tvoří primární stolice, meconium. Odchází téměř okamžitě po narození, někdy před porodem nebo během porodu.

Dívky mají dělohu, vejcovody a vaječníky, ve kterých je sedm milionů primitivních vajec. Následně zůstanou jen dva miliony - dívka dostane tuto zásobu po celý svůj život, v budoucnu se v jejím těle nevytvoří nová vejce. U chlapců vnější genitálie nadále rostou pod vlivem hormonů. Varlata jsou stále v žaludku, později sestoupí do šourku, blíže k narození.

Co se stane nastávající matce?

Ve 20. týdnu těhotenství se žena cítí docela dobře, má hodně energie. Samozřejmě, že se vyskytnou některé příznaky, mohou způsobit určité nepohodlí, ale obvykle nejsou závažné.

Mnoho nastávajících matek poznamenává, že zvýšily počet vaginálních výtoků. Tělo se tak snaží chránit dítě před infekčními agens. Křeče na nohou se vyskytují. Proti nim pomáhá hojné pití, masáže, časté změny polohy těla..

Rostoucí děloha vytlačuje vnitřní orgány vzhůru, protože tím pravidelně narušuje pálení žáhy, dušnost. V důsledku stlačení cév uvnitř pánve dochází k otokům nohou. Kvůli hormonálním účinkům, průtoku krve, bohatého na kyslík a živiny, na nehty a vlasy se zvyšuje, začnou růst rychleji.

Jaké studie je třeba provést ve 20. týdnu těhotenství?

Dvacátý týden těhotenství je časem čtvrtého rutinního vyšetření ženy gynekologem. Nyní, při každém vyšetření, lékař určí výšku děložního fundusu (vzdálenost od ochablého kloubu k samému vrcholu dělohy). Nyní je to 18-22 cm, v budoucnu se zvýší asi o jeden centimetr týdně. Odchylka výšky děložního pozadí od normy může naznačovat některé patologie.

Během příjmu lékař změří obvod břicha, krevní tlak, teplotu a vypočítá tepovou frekvenci. Dostanete pokyny pro obecnou analýzu moči a analýzu syfilis.

20. týden těhotenství: co se stane s dítětem a matkou, foto, vývoj plodu

20. týden těhotenství (5 měsíců) je druhým trimestrem těhotenství. Polovina cesty již byla pokryta. Dítě stále roste a vyvíjí se, v této době se vytvářejí všechny orgány a tkáně dítěte. Hlavní událostí 20. týdne je pohyb plodu, který dává nastávající matce neuvěřitelnou radost. Nyní může komunikovat se svým milovaným dítětem. Druhý trimestr těhotenství je považován za nejjednodušší a obvykle nezpůsobuje nepohodlí. Žena může vést aktivní, včetně sexuálního života, prakticky bez omezení..

Nyní pojďme na to podrobněji..

Co se stane s dítětem a mámou?

Po 20 týdnech těhotenství se vytvoří všechny orgány dítěte, ale proces růstu a vývoje funkčních systémů bude trvat až do konce nitroděložního období a po narození. Výška dítěte se pohybuje od 16-19 cm, hmotnost je 240-260 gramů. Plod mohl zapadnout do dlaně matky podobné velikosti jako ucho kukuřice nebo kokosu. Dítě je stále velmi malé, ale má všechny základní příznaky novorozence. Jeho nos, uši jsou jasně vizualizovány, vlasy mu na hlavě rostou, objevují se obočí a řasy. Ve vlasech je málo melaninu, takže jejich barva je světlá. To jsou nadýchané vlasy, které vypadnou během prvního měsíce života dítěte.

Kůže plodu zhušťuje a má 4 vrstvy, jako u dospělých. Zvláště na tváři je vrásčitá, takže dítě vypadá jako starý muž. V průběhu času získá pokožka normální turgor, ale bude to o něco později. N

Pod tukem jsou původní vlasy nebo latugo.

Kosterní systém a páteř plodu jsou docela dobře tvarované. Na ultrazvuku můžete vidět obratle a meziobratlové ploténky, vazy, neurovaskulární svazky. Svalnatý systém začíná fungovat, což umožňuje pohyb dítěte. Ve 20. týdnu se objevuje pohyb plodu - jedná se o chaotické pohyby se pažemi a nohama, kotrmelci, převrácení. Dítě může tahat za pupeční šňůru, sát prst, spočívat na matčině břiše patami. Dítě je schopné otevřít a zavřít oči.

V této době je v centrálním nervovém systému položen potřebný počet neuronů, které kontrolují tělo po celý život dítěte. V budoucnu míše a mozek získají během růstu masu a zvýší interneuronovou komunikaci pro normální fungování nervového systému. Slyšení se rychle rozvíjí - dítě dokáže rozlišit zvuky, vnímat intonaci a emocionální zbarvení řeči matky. V této fázi můžete mluvit s dítětem, číst mu poezii, poslouchat klasickou hudbu. Uklidňuje dítě, dává mu pocit bezpečí.

Fetální srdeční kontrakce lze nyní slyšet pomocí fonendoskopu. Při příštím jmenování gynekolog určitě poslouchá tep. Podle frekvence a charakteru mrtvic lékař posoudí správný vývoj kardiovaskulárního systému, identifikuje malformace nebo hypoxii (nedostatek kyslíku).

Dítě v této době rozlišuje časové intervaly dne, poprvé začínají fungovat biologické rytmy. Je aktivnější ve dne než v noci. Nastávající matka si často všimne rytmických vibrací v břiše. Toto je škytavka plodu, která se vyvíjí v důsledku nedokonalosti svalových vláken bránice a je považována za normální. Někdy dítě zaujme pozici hlavy v děloze a připravuje se na proces porodu. To však není nutné a závisí to na individuálních charakteristikách vývoje těhotenství.

Změny v ženském těle

Ve 20. týdnu jsou změny v ženském těle patrné již pro ni a další, ale stále nepřinášejí nepohodlí a neporušují obvyklý způsob života. Bříško je zaoblené, pupek vyčnívá. Lidé kolem nás nyní chápou, že žena je v zajímavém postavení, je obtížné skrýt fakt těhotenství. Malá bříško nezasahuje do volného pohybu, ale je čas přemýšlet o speciálním oblečení pro pohodlí nastávající matky a dítěte.

Spodní část dělohy je na úrovni pupku. Každý den jeho stěny zesílí, roste s plodem. Od nynějška se děloha zvětšuje o 1 cm každý týden ve vývoji plodu dítěte. Velikost orgánu však ještě nezpůsobuje nepohodlí, netlačí na bránici a nevede k těžkosti v břiše.

Colostrum začíná vystupovat z bradavek mléčných žláz - předchůdce mateřského mléka, které je tak důležité pro zdraví dítěte po narození. Kolostrum se tvoří v malém množství až do okamžiku narození. Je nutné vypustit výtok bavlněnými tampóny včas, aby nedošlo k maceraci a zánětům bradavek.

Z vagíny se vylučují hojné průhledné sliznice - jedná se o variantu normy. Krevní žíly se objevují během exacerbace cervikální eroze nebo po neopatrném sexu. Při dodržení intimní hygieny přísada krve do sekrecí přestane během několika dnů.

Rychle rostoucí děloha způsobuje roztahování kůže na břiše. Do 20. týdne může žena získat 4-6 kg. Tyto procesy přispívají k tvorbě strií na těle nastávající matky. Včasné použití speciálních gelů nebo krémů pomáhá předcházet nežádoucím účinkům.

Do 20. týdne není celkový zdravotní stav ženy s normálním těhotenstvím uspokojivý. Chuť k jídlu se zlepšuje, stolice je normální, dobrá nálada. V důsledku plazmatické části dochází ke zvýšení celkového množství krve v důsledku tvorby několika kruhů krevního oběhu. To může vést ke snížení fyziologických parametrů červených krvinek a hemoglobinu - mírné anémie.

Placenta ve 2. trimestru těhotenství je dobře tvarovaná a plní bariérovou funkci. To vám umožní rozšířit stravu matky a seznam přijatelných léčivých látek. V tuto chvíli může být diagnostikována placenta previa, což vyžaduje speciální sledování porodníkem-gynekologem a přípravu na porod císařským řezem.

Příznaky a pocity po 20 týdnech těhotenství

Druhý trimestr těhotenství je nejpříznivější období, které obvykle nepředstavuje ohrožení zdraví žen a dětí. Budoucí matka může pracovat, sportovat podle zvláštního programu, nakupovat, vést intimní život.

Příznaky a pocity 20 týdnů těhotenství.

 1. Zvýšení břicha - objem 70-75 cm.
 2. Zaoblení knoflíku na břiše.
 3. Plodový pohyb.
 4. Snížený krevní tlak (těhotná hypotenze): závratě, slabost, ospalost.
 5. Mírná anémie: blikající mouchy před očima, bledost kůže, únava.
 6. Otok dolních končetin na konci dne v důsledku zvýšení zátěže močového systému.
 7. Pohodlí v dolní části zad způsobené posunem těžiště a zvýšeným zatížením bederní páteře.
 8. Zvýšená chuť k jídlu.
 9. Přibývání na váze.
 10. Lehké křeče břišní bolesti.
 11. Mírný pokles zrakové ostrosti.
 12. Zvětšení velikosti nohou.

Po narození dítěte zmizí všechny příznaky těhotenství. Jedná se o dočasné klinické projevy, které jsou spojeny se zátěží na těle nastávající matky v souvislosti s porodem plodu..

Ve 2. trimestru těhotenství se libido ženy zvyšuje.

Zkoušky a zkoušky

Ve 2. trimestru těhotenství musí být gynekolog dvakrát navštěvován. Lékař provádí měření pánve, objemu břicha, výšky a hmotnosti ženy, určuje úroveň dna dělohy. Specialista vede rozhovory s těhotnou ženou o příznacích a pocitech, identifikuje odchylky ve vývoji dítěte a celkový stav nastávající matky. Nezapomeňte změřit krevní tlak.

Diagnostická vyšetření ve 20 týdnech těhotenství:

 • obecná analýza krve;
 • obecná analýza moči;
 • krevní test na koncentraci hCG, estriolu a přítomnost alfa-fetoproteinu;
 • Ultrazvuk plodu;
 • gynekologické vyšetření.

Podle obecné analýzy moči jsou odhalena možná porušení fungování močového systému. Obecný krevní test ukazuje na zánětlivá a infekční onemocnění, zvýšení obsahu cukru, narušení tvorby krve v těle ženy. Krevní test na hormony a alfa-fetoprotein umožňuje v kombinaci s dalšími faktory (věk, životní podmínky prostředí) určit riziko vývoje chromozomálních mutací plodu..

Ultrazvuk ve 20. týdnu je druhým plánovaným screeningovým vyšetřením, které pomáhá posoudit stav placenty, určit množství plodové vody a včas identifikovat malformace, zejména kardiovaskulární systém. V této fázi těhotenství již můžete vidět pohlaví nenarozeného dítěte. Lékař provede na gynekologickém křesle vyšetření, aby vyhodnotil stav děložního hrdla a jeho tón.

Možná nebezpečí po 20 týdnech těhotenství

Ve 2. trimestru těhotenství dochází k potratům spojeným s chromozomálními mutacemi, které nejsou kompatibilní s životem, jen zřídka. V této době je plod docela životaschopný a chráněný hematoplacentální bariérou před účinky intoxikace a infekcí. Riziko intrauterinní infekce však zůstává vysoké..

Komplikace ve 20. týdnu těhotenství:

 • zmrazený plod (absence pohybu plodu déle než 2 dny);
 • intrauterinní infekce plodu infekcemi (zarděnkami, herpesem, cytomegalovirem, toxoplazmou);
 • placentární abrupce (projevující se hojným krvácením z pochvy);
 • zvýšený tón dělohy a hrozba potratu;
 • cystitida, hemoroidy u žen.

Pokud se u vás vyskytnou nepříjemné pocity a porušení celkového stavu, musíte neprodleně vyhledat lékaře. Plánované návštěvy u gynekologa vám umožňují včasně určit poruchu vývoje těhotenství a předepsat odpovídající léčbu.

Doporučení

Ve druhém trimestru těhotenství se musí žena plně uvolnit a nadále vést zdravý životní styl. Kouření a pití alkoholu, i když v malém množství, je přísně nepřijatelné. Nikotin a ethylalkohol způsobují narušení nitroděložního vývoje plodu, což vede ke zpoždění fyzického a duševního vývoje.

Strava zahrnuje čerstvou zeleninu, byliny, ořechy, ovoce. Výrobky z kyselého mléka a cereálie (pohanka, oves, pšenice) normalizují střeva. Nízkotučné maso dodává ženskému tělu bílkoviny pro růst plodu a zabraňuje rozvoji anémie. Doporučuje se vyloučit ze stravy mastná a smažená jídla, uzená masa, lehká jídla, rychlé občerstvení, sladké sody. Omezte pečivo a sladkosti.

Oděv by měl být volný, neomezující pohyb, z přírodních tkanin. V tuto chvíli již můžete vyzvednout speciální styly pro těhotné ženy. Boty by měly být na nízkém podpatku nebo klínu ne větším než 2-3 cm. Zvláštní pozornost by měla být věnována spodnímu prádlu. Bavlněné kalhotky, volná podpůrná podprsenka, nemačkající hrudník.

Ženy se doporučuje navštěvovat budoucí kurzy matek. Pro normální vývoj dítěte je důležité vést aktivní životní styl. K tomu je doporučeno se přihlásit k Pilates, vodní aerobik, fitness pro těhotné ženy, pravidelně chodit do bazénu. Pro udržení dobré fyzické zdatnosti je vhodné se projít pomalým tempem v parcích nebo na náměstích od rušných dálnic. Jak předepisuje lékař, těhotné ženy mohou užívat multivitaminy.

Dvacátý týden těhotenství je dalším krokem, který přiblíží ženu k porodu a připraví dítě na život mimo děloze. Správný režim dne a výživa, včasné návštěvy u lékaře, pozitivní emoční přístup pomáhají projít tímto obdobím bez komplikací.

Vývoj těhotenství, 20. týden těhotenství.

U budoucí matky je počátek dvacátého týdne těhotenství již téměř polovinou ujeté vzdálenosti (celková těhotenství trvá v průměru 40 týdnů). V této době by měl být vývoj těhotenství stabilní a s některými jasně patrnými změnami, a to jak u dítěte, tak s tělem nastávající matky.

Jaké hlavní změny nastávají ve 20. týdnu těhotenství?

1) Hrozba potratu zmizí.

2) Těhotné břicho se stává kulatou koulí. A navzdory skutečnosti, že velikost dítěte je pouze asi 16 cm a hmotnost 260 g, těhotenství je již z vnějšku jasně vidět. Důvodem je to, že děloha stoupá do oblasti pupku a zvětšuje se tak, aby bylo dítě uprostřed pohodlné.

3) Ve 20. týdnu vývoje těhotenství je předepsán speciální screeningový ultrazvuk, na kterém můžete slyšet jasný srdeční rytmus dítěte, sledovat, jak se dítě pohybuje zábavně a možná už můžete zjistit pohlaví dítěte.

4) Průsvitná kapalina se žlutým nádechem může začít vyčnívat z mateřských bradavek - to je kolostrum. Kolostrum je předchůdcem produkce a uvolňování mateřského mléka. To je zcela normální proces. Je však třeba poznamenat, že kolostrum nelze vytlačit, ale jen jemně poklepat ubrouskem.

5) První strie se mohou objevit na břiše nastávající matky, dokonce se může objevit svědění. Proto se doporučuje používat speciální krémy a pleťové vody.

A nyní zvážíme, jak se dítě chová a jak se cítí ve 20. týdnu těhotenství.

• Dítě váží již 260 g, délka těla dosahuje 16 cm. Ve velikosti vypadá jako malý kokos.

• Všechny životně důležité systémy a orgány jsou již vytvořeny prakticky, ale dítě není přirozeně ještě připraveno k narození. Dalších 20 týdnů těhotenství se dítě zvětší, jeho tělo bude každým dnem silnější a životaschopnější.

• V této fázi plod již nasbírá zvuky, umí sát prst, otočit hlavu ke straně.

• Ve dvacátém týdnu těhotenství dítě otevře oči a on samozřejmě vidí světlo, nikoli jasné, ale postupně si dítě začne všímat, že je během dne jasnější než v noci..

• Kůže dítěte je hustší, pod jeho kůží se začíná objevovat tuk. Tvář se však stále vyvíjí bez tuku a může se nějak podobat tváři starého muže. Ale to není dlouho, na obličeji drobků se brzy také naplní tukové tkáně.

• Dítě se kolem očí začíná objevovat řasy a obočí.

• Dítě ráda hraje již v tuto chvíli a nastávající matka to začíná cítit. Různá tlačení, převraty - to je v tuto chvíli naprosto normální vývoj těhotenství a přispívá k rozvoji dítěte.

Ve dvacátém týdnu těhotenství si nastávající matka už na svou pozici zvykne, je tu psychologická realizace, že v jejím těle žije malý muž. Kromě toho je těhotenství znatelné a existuje jen několik týdnů před mateřskou dovolenou. Takže 20. týden těhotenství pro nastávající matku je čas začít si užívat její pozice.

Základní tipy pro nastávající matku, která je ve 20 týdnech těhotenství:

1) Pokud je tělesná kondice těhotné ženy dobrá, to znamená, že ji nemučí bolest a pohyb není obtížný, neměli byste popírat dlouhé procházky, chodit do divadel nebo trávit čas v kavárně. Naopak, čerstvý vzduch pro drobky bude užitečný.

2) Zkuste naplnit svůj život pozitivními emocemi a užít si více. Vývoj těhotenství a fyzický stav nastávající matky do značné míry závisí na stabilním emočním stavu. Chraňte se před stresem a starostí. Dítě cítí, jestli je jeho matka nemocná a jestli je velmi nervózní.

3) V příštích 20 týdnech přibírá na váze nejen dítě, ale i matka je k tomu náchylná. Doporučuje se vytvořit speciální výživnou stravu, ve které je povinné zahrnout ovoce a zeleninu, jakož i obiloviny a vařené ryby a maso. Z ovesných kaší se doporučuje jíst pohanka a ovesné vločky. Snažte se, aby vaše strava byla vyvážená a plná vitamínů, které vaše dítě potřebuje..

4) Nezapomeňte sledovat stav vaší hrudi. Doporučuje se zvolit správnou podprsenku: zejména pro těhotné ženy a později pro kojící matky. To vám může ušetřit zbytečné zbytečné problémy s prsou..

5) Získejte si speciální krémy a krémy na strie. Vzhledem k tomu, že po 20 týdnech těhotenství začne plod znatelně narůstat, a proto poroste i břicho nastávající matky..

6) Snažte se nosit boty pohodlné a praktické. Velikost paty není větší než 5 cm, zatímco pata musí být pevná a stabilní.

Pozornost. Pokud se ve dvacátém týdnu těhotenství začnete objevovat otoky nebo silná bolest nebo možná jen nějaké zvláštní pocity, pak se poraďte s lékařem. Budoucí matka je zodpovědná za život svých drobků, takže je vždy lepší hrát si bezpečně.

20 týdnů těhotenství


20. týden těhotenství je jedním z nejkrásnějších období v životě dítěte a matky. Bříško ještě nezpůsobuje mnoho problémů, hormony se uklidnily a možná už jste ve vás cítili pohyb nového života.

Pocity budoucí matky

Pokud těhotenství půjde dobře, tento týden se budete cítit skvěle. Děloha stoupá o centimetr týdně, roste bříško - vše je v pořádku. Lidé kolem vás si již všimli, že jste budoucí matka. Proto se předveďte, jak chcete - nyní jste krásná. Vaše pozice a pohyb se změnily díky posunutému těžisku, takže jste velmi elegantní a ženský.

Ve 20. týdnu těhotenství je poprvé možné se setkat s problémem křečí v lýtkových svalech. Obvykle nepříjemně probudí ženu uprostřed noci. Chcete-li útok zastavit, narovnejte nohu a přitáhněte ponožku směrem k sobě. Příčinou těhotných křečí je obvykle kombinace křečových žil, únavy nohou a nedostatku vápníku..

Je možné zvýšit pigmentaci pokožky: vzhled pihy, věkové skvrny, ztmavnutí dvorce bradavek. Po narození dítěte se vše vrátí do normálu. Právě teď se vyrábí spousta melaninu. Proto je kontraindikováno, aby těhotné ženy byly na slunci po dlouhou dobu.

Méně příjemným důsledkem zvýšení hladiny melaninu mohou být „maska ​​těhotné ženy“, chloasma - skvrny na obličeji a žaludku ženy. Nejčastěji se vyskytuje v brunetách se světlou pokožkou. Po nástupu menstruace chloasma zmizí, ale prozatím to může rozrušit nastávající matku. Snažte se na problém zavěsit: nepoškodí vás ani dítě z chloasmy. Zkuste tyto skvrny odstranit například chemickým peelingem - zbytečné škodlivé účinky na plod. Proto buď lidové léky (šťouchaná okurka, kostka ledu z petrželky), nebo tónovaná kosmetika. Ideálně - prostě ignorujte.

Někdy se vám může zdát, že není dostatek vzduchu: tato vyvýšená a zvětšená děloha tlačí na bránici. Bohužel, s růstem dítěte se tento pocit jen zesílí a až před samotným narozením, kdy je žaludek snížen, můžete plně dýchat.

Srdeční frekvence u těhotných žen se zvyšuje o 10-20 úderů za minutu a dosahuje svého maxima za pouhých 20–23 týdnů. Zvýšená srdeční frekvence je spojena se zvýšením objemu krve (30-50%).

Svědění kůže na rostoucí břiše je známkou nedostatečné vlhkosti pokožky. Používejte speciální protahovací značky nebo jakýkoli zvlhčovač.

Vývoj plodu po 20 týdnech těhotenství a fotografie břicha

Malý obyvatel břicha mé matky se hodně rozrostl. Váží od 250 do 300 gramů. Tento týden se měří tak daleko od kostrče až k temeni hlavy (velikost plodu při 20 týdnech těhotenství asi 16 cm). Od příštího bude provedeno obvyklé měření od hlavy k patě..

Kůže dítěte zhoustla a nyní má čtyři vrstvy, jako u dospělých. Je pokryta vlasy - lanugo. Plní funkci dodatečného tepelného izolátoru, protože tuk dítěte je stále velmi malý. Tyto vlasy obvykle zmizí v době narození.

Díky malému množství tuku je obličej pomačkaný. Ale dítě teď začíná tleskat se zdánlivou řasinkou. Stále se puzozhitel naučil polykat. „Jí“ plodovou vodu, a proto ve svém střevě vytvořil meconium (původní výkaly).

Dítě se skvěle baví v žaludku své matky, zatím je mu dost místa. Při provádění ultrazvuku ve 20. týdnu těhotenství je již možné vyfotit plod, na kterém bude dítě jasně viditelné. Odtáhne se od stěn dělohy, které v tuto chvíli tak potěší jeho matku, třesou mu nohy a paže, cucá mu prst a spolkne plodovou vodu a trénuje dovednosti, které potřebuje po narození. Raduje se ze slyšení hlasů mámy a táty, bojí se slyšet hlasitý zvuk. Dítě reaguje na jasné světlo a zvyšuje motorickou aktivitu.

Vaše bříško je již vidět - buďte na to hrdí. Nyní jste speciální.

Během těhotenství často mladá matka chytí nachlazení. Je důležité, aby budoucí matky věděly, jak zacházet se suchým kašelem během těhotenství. Je nutné zaujmout odpovědný přístup k výběru léků pro léčbu, protože mohou nepříznivě ovlivnit zdraví plodu.

Nastávající matky jsou nejen náchylné k nachlazení, ale také velmi nízká hladina hemoglobinu v krvi. V tomto článku se naučíte, jak zvýšit hladinu hemoglobinu během těhotenství, aniž byste poškodili plod..

Lékařské vyšetření, ultrazvuk pro sex

Ve 20. týdnu těhotenství nastává čas na druhé povinné ultrazvukové vyšetření (provedené od 20 do 23 týdnů) a můžete určit pohlaví dítěte. Můžete projít obvyklým 2D ultrazvukem nebo 3D, barevným ultrazvukem. Ve dvacátém týdnu těhotenství je zajímavá 3D fotografie, protože dítě je stále dost malé a můžete jej vidět v celém rozsahu. Můžete vidět jeho tvář, vidět, jak saje prst nebo úsměvy. Je zajímavější, pokud dítě během ultrazvuku nespí. Probudit ho samozřejmě není možné. Můžete však snížit faktory, které vedou k usínání. Dítě pravděpodobně spí, pokud matka snědla vydatné jídlo. Proto je lepší po jídle jíst se svým dítětem. Neexistuje žádná záruka, ale šance se zvyšují.

Při druhém plánovaném ultrazvuku lékař kontroluje vývoj vnitřních orgánů. Pomáhá také identifikovat fetální vývojové patologie: například srdeční choroby.

Na plánovaném ultrazvuku ve 20. týdnu těhotenství může být detekována nízká placentace. Co je to? Placenta je obvykle připevněna k horní části dělohy. Ale z mnoha důvodů se stává, že k tomuto upevnění dochází v blízkosti hltanu dělohy, někdy dokonce díru uzavře. Riziko krvácení a potratu (v 10% případů). Při nízké placentaci je nutné opustit vysokou fyzickou aktivitu, sex. Nejčastěji v průběhu času stoupá místo připoutání placenty. Pro dítě je tento jev nebezpečný z důvodu nedostatku živin a kyslíku, ačkoli nejčastěji nemá žádné negativní důsledky.

Ve 20. týdnu budete moci určit pohlaví dítěte s vysokou mírou přesnosti. Samozřejmě jsou chvíle, kdy děti chtějí dát svým rodičům překvapení a schovat se do posledního. No, zvědavé maminky a tatínky budou muset vydržet.

Možné odchylky od normy

Během těhotenství se spodní břicho táhne - dobrý důvod k návštěvě lékaře, i když jsou nepravidelné. Mohou být důkazem zvýšeného tonusu dělohy.

Vypouštění krve nebo hnědých skvrn jsou možným příznakem ohroženého potratu, stejně jako v jiných obdobích. Špinění bez bolesti, zejména po sexu, je možným příznakem eroze děložního čípku.

V tuto chvíli je obvykle hodně vypouštění a dokonce dostali vědecký název tohoto jevu: leukorrhea. Často musíte používat denní podložky. Výboj je trochu neobvyklý: mají jednotnou konzistenci a šedivý odstín.

Heterogenní výboj zelenavě žluté barvy by měl vyvolat podezření - je to obvykle příznak infekce genitourinárního systému. Typicky je takový výboj doprovázen svěděním a pálením. Gynekologové douching zakazují během těhotenství! To je plné potratů. I sprcha musí být používána opatrně..

Pokud jste pravidelně pociťovali pohyby plodu, a pak tyto pocity zmizely - to je možné znamení blednutí těhotenství. Ale když posloucháte své dítě a dlouho necítíte jeho otřesy, pamatujte také na to, že zmrazené těhotenství je jednou z nejčastějších fobií těhotných žen. Nezblázněte se, počkejte, možná byste měli vzít sedativum pro těhotné ženy. S největší pravděpodobností jste byli jen zaneprázdněni a zmeškali jste pohyby - v tuto chvíli nejsou příliš výrazní.

Užitečné tipy

 • Věnujte pozornost nárůstu hmotnosti. Za normu se považuje zvýšení o 3 až 5 kg. Pokud jste skórovali méně nebo více - poraďte se se svým lékařem, zjistěte důvody odchylky, upravte stravu a životní styl;
 • Pijte 2-2,5 litru vody denně - během těhotenství potřebujete zvýšené množství tekutiny;
 • Omezte příjem soli, abyste zabránili otokům;
 • Ve dvaceti týdnech těhotenství vás může váš muž omluvit a říci, že jste začali chrápat. Díky práci hormonů zvětšuje nosohltana. Spát na své straně, vybrat polštáře výše.

Obrázky plodu

Fotografie ukazují ultrazvukové snímky, jakož i 3D fotografie plodu po 20 týdnech těhotenství.

Články O Neplodnosti