Hlavní Neplodnost

12 týdnů těhotenství

Nyní jste již dosáhli známky 11-12 týdnů těhotenství. Je to hodně nebo málo?

Lékaři říkají, že toto je první výročí dítěte. Máma měla první trimestr, který je považován za nejbolestivější. Kromě toho byl doprovázen vysokou pravděpodobností potratu, který se nyní zmenšuje. Nyní můžete potěšit příbuzné a přátele skvělými zprávami o bezprostředním doplnění v rodině. Před zlatým časem těhotenství. A fyzický a morální blahobyt těhotné ženy se zlepšuje a nový život v bříšku pokračuje v aktivním růstu a rozvoji..

Mnoho lidí se zajímá o: 12 týdnů těhotenství - kolik měsíců? Vy a vaše dítě jste byli vedle sebe 3 měsíce.

Ovoce v tuto chvíli: jak to vypadá, co se s ním stane

Z malého embrya se stává čím dál více mužem. Ale stále velmi malé. Pokud byste to mohli vyzvednout, zapadalo by to do dlaně jedné ruky. Tělo je stále v nerovnováze - hlava je mnohem více nohou a pažemi.

Vaše dítě se však může pochlubit svou jedinečnou vlastností - má již plně vytvořené otisky prstů. Všechny vrstvy epidermis.

Je důležité pochopit, co se děje s 12 týdny těhotenství:

 • vytvořily se nohy a paže, objevily se hřebíky;
 • svaly se vyvíjejí a rostou, začíná se trochu pohybovat;
 • reaguje na vnější podněty;
 • nervový systém se stále zlepšuje;
 • objeví se budoucí obočí a řasenka, ale zatím ve formě zbraně v odpovídajících částech obličeje;
 • ví, jak se mračit;
 • zavře a otevře ústa;
 • může polykat plodovou vodu;
 • bránice se začne pohybovat a objevují se respirační pohyby.

Plod začne psát. A jeho mozek byl rozdělen do dvou polokoulí. Tvář se stále formuje a získala konečnou podobu ušních lalůček. Ale oční víčka, i když už jsou, ale stále docela pevně zavírají oči. Ale i přes to se dítě začne učit blikat. Velikost plodu po 12 týdnech těhotenství je od 5 do 8 centimetrů, hmotnost - pouze 12-16 gramů. Někteří to srovnávají s citronem.

Riziko infekce je sníženo, protože se vytvořily všechny vnitřní orgány a pomáhají v boji proti infekcím. K tomuto procesu přispívá zrání brzlíku nebo tzv. Brzlíku. Za imunitní systém je zodpovědná ona. Játra produkují žluč. Ve 12-13 porodnickém týdnu ještě nejsou patrné sexuální rozdíly. Chcete-li určit pohlaví maličké, musíte počkat další týden nebo dva.

Hypofýza začíná aktivně fungovat, což nyní produkuje mimořádně důležité látky pro růst a ukládání správného metabolismu. Oběhový systém funguje plně. V krvi již jsou bílé krvinky. Kosti a kostra chrupavkové struktury.

Srdce bije rovnoměrný rytmus 100-150 tepů za minutu. Orientaci v prostoru zajišťuje počínající vestibulární aparát.

V močovém měchýři je stále dostatek místa pro volné plavání.

Co se stane nastávající matce: změny v těle a pohodě

Pocity ve 12. týdnu těhotenství přecházejí do příznivé fáze. Ranní onemocnění zůstává pozadu, nevolnost ustupuje. Díky hormonům ženy před porodem „rozkvétají“. Jejich pleť se mění. Vlasy se stávají hedvábnými.

Emocionální stav je ale stále nestabilní: nyní se můžete obávat jakéhokoli maličkosti nebo dokonce bez důvodu. Ale po 5 minutách se radujete a usmíváte se.

Právě teď je čas se zaregistrovat u gynekologa. Nyní musíte navštívit jeho kancelář jednou nebo dvakrát měsíčně.

Navenek se změny ve vzhledu budoucí ženy v práci stávají patrnými pozorným lidem. Je nastíněna zaoblená bříško. Děloze se již podařilo zvětšit nejméně 10 cm a samozřejmě nemá dostatek místa. Proto se začíná prosazovat. Každých 7 dní přidá další centimetr. Svou „zajímavou pozici“ můžete stále skrývat za prostorným oblečením. Ale už byste měli jít nakupovat do obchodů a koupit speciální oblečení pro těhotné ženy.

Mezi nepříjemné rysy situace lze zaznamenat:

 • Zvýšený stres na srdce, játra a ledviny.
 • Pálení žáhy a zácpa vás mohou stále obtěžovat..
 • K únavě dochází.
 • Je zde nedostatek čerstvého vzduchu.
 • Vzhled věkových skvrn na kůži, ale nebojte se - po porodu zmizí. Totéž platí pro tmavý proužek na břiše..
 • Hrozí křečové žíly.

Prostřednictvím oběhového systému dostává plod všechny potřebné užitečné látky, takže zvýšený objem krve způsobuje tachykardii.

Hormon progesteron je nyní produkován placentou a ne corpus luteum, které nyní mizí (bylo to místo zralého vajíčka).

Z příjemných věcí pro mnoho dívek - objem poprsí se začíná zvětšovat. Dalším pozitivním bodem je to, že močení se stává méně častým.

Pokud jde o váhu, někteří mohou získat pár kilo, jiní je naopak hodit. To a další - v rámci normálních limitů.

Přidělení. Normální a nerušivý se považuje za bílý, mléčný nebo se nažloutlým nádechem. Možná vydají kyselou vůni.

Purulentní nebo mukózní výboj indikuje přítomnost houby candida. Jednoduše řečeno - vyvinuli jste drozd, který je naléhavě nutné vyléčit.

Pokud si však na spodním prádle všimnete krvavých skvrn, doprovází ho svědění, pálení, doprovází ho ostrý nepříjemný zápach a dokonce i bolest v dolním břiše - to je vážný důvod pro kontakt s prenatální klinikou.

Bolest Obecně by nic nemělo obtěžovat ženu. Přípustné jsou však sotva patrné bolesti v podbřišku. Faktem je, že vazy, které drží dělohu, se začínají protahovat a způsobují nějaké nepohodlí.

Dolní část zad může také bolet. Postupně se začíná zvětšovat břicho ve 12 týdnech těhotenství a posunuje těžiště a je dáno vzadu. Může však také hovořit o problémech s močovým měchýřem, konkrétně o zánětu nebo infekci. Chcete-li se zachránit od zbytečných starostí, vyhledejte lékaře.

Nezbytné testy a jmenování ultrazvukem

Analýzy. Krev je darována na biochemickou analýzu. Seznam zkoušek je aktualizován:

 • krevní cukr;
 • AIDS test, syfilis;
 • analýza na hepatitidu B;
 • stanovení krevní skupiny a faktoru Rh;
 • analýza hladiny hCG (lidský chorionický gonadotropin);
 • koagulogram;
 • stěr z flóry;
 • výsevní nádrž.

Také sledují mámu: měří objemy, kontrolují hmotnost, měří tlak, teplotu.

Ultrazvuk V tuto chvíli je jmenován poprvé. První setkání matky a dítěte se koná, ona vidí, jak její dítě vypadá.

Po zákroku vám určitě poskytnou ultrazvukovou fotografii a můžete si je užít doma a ukázat je svým příbuzným.

Včerejší embryo se od malička stává stále více známým. Také na obrazovce monitoru můžete vidět jemné výkyvy hrudníku - to jsou první pokusy vašeho dítěte o dýchání samy o sobě. Ale zatímco je v lůně, je to jen cvičení.

Navíc pomocí ultrazvuku:

 • vyšetří se děloha, vyhodnotí se její tón;
 • je určeno umístění placenty;
 • uznává počet očekávaných doplňování;
 • vylučuje / potvrzuje pravděpodobnost těhotenství mimo dělohu atd..

Deciphering ultrazvuk ve 12 týdnech těhotenství nám umožňuje určit přítomnost vrozených malformací, chromozomálních abnormalit.

Získané údaje jsou porovnány s regulačními indikátory. Doktor a rodiče tedy zjistí, zda všechno jde podle plánu.

Užitečné tipy a triky

Od chvíle, kdy jste na zkoušce viděli dva pruhy, musíte radikálně změnit své zvyky a životní styl.

Výživa. Strava by měla být pečlivě přezkoumána a vyvážená. Pokud je to obtížné udělat sami, můžete se obrátit na příslušného specialistu o pomoc..

V následujících 9 měsících je pro vás tabu:

 • Fast Food;
 • alkoholické a sycené nápoje;
 • mastná a smažená jídla;
 • plody citrusové rodiny (mohou vyvolat alergii v arašídu);
 • káva.

O kouření a řeči samozřejmě nelze.

A tady jsou vaši nejlepší přátelé:

 • mléčné výrobky (tvaroh, jogurt atd.);
 • cereálie;
 • zelenina;
 • ovoce;
 • zelený čaj, šípkový vývar, kompoty a voda.

Protein, zdravé uhlohydráty, vláknina a vitamíny by měly být přítomny v dostatečném množství..

Hlavním pravidlem není jít proti vašim touhám a přáním těla.

Sportovní a pohybová aktivita. Nemusíte si lehnout na pohovku a nepohybovat se, ale neměli byste tělu dávat příliš velké zatížení. Nyní jsou docela vhodné mírné, klidné cvičení, jóga, fitness, tanec a vodní aerobik pro těhotné ženy. Sledujte své pocity. Pokud se cítíte unavení, přestaňte cvičit.

Vyjděte na čerstvý vzduch častěji a vydejte se na procházky..

Zapomeňte na shon o městě a na „vzlety“ několika schody.

Intimní život. Kromě závažných lékařských kontraindikací neexistují žádná omezení. Jedno pravidlo: zkuste být opatrní, pečlivě si vybrat pózu, vyhnout se příliš hlubokým průnikům. A bude to přínosem pouze.

Vitamíny Většina nastávajících matek se doporučuje užívat kyselinu listovou. Nedostatek vápníku lze doplnit komplexem vitamínů skupiny D.

Osobní hygiena. Osprchujte se podle potřeby (v případě potřeby 2 a 3krát denně). Pečlivě si vyberte produkty intimní hygieny a kosmetiku, pečlivě si přečtěte složení. Také s ohledem na nedostatek vápníku nebudou návštěvy u zubaře zbytečné.

Každé narození je doprovázeno strachem a strachem. Komunikujte na speciálních fórech s již zkušenými, rozhodnými matkami. Pomohou překonat množství strašidelných strachů. A jen komunikujte s těmi lidmi, kteří jsou pro vás příjemní a vyvolávají pozitivní emoce.

12 týdnů těhotenství

Porodnický 12. týden těhotenství je čas, kdy je dítě plně formováno a všechny jeho orgány a systémy jsou již na svém místě. Nyní příroda bude muset provést pouze úpravy, díky kterým bude dítě stále dokonalejší. Maminka musí být trpělivá, protože před námi jsou ještě dva celé trimestry, po kterých si bude moci vzít malou hrudku do náručí.

Obsah

Úvod

Těhotenství je doba, kdy se ženský světonázor zcela mění. Žena začíná zažívat mnoho nových pocitů, některé z nich jsou příjemné a některé naopak děsivé.

Chcete-li přijmout všechny změny, ke kterým dochází bez stresu a nervozity, měli byste se připravit předem a pak nevzniknou žádné problémy. Jaká překvapení čeká nastávající matka na dobu dvanácti týdnů? Níže naleznete..

12 týdnů těhotenství, co se stane: Příznaky

12. týden těhotenství, jehož pocity se výrazně liší od pocitů na začátku, je konec prvního trimestru. Rizika a nebezpečí ustupují do pozadí, dítě už zesílilo a placenta spolehlivě chrání v děloze. Toxemie je stále méně pociťována ve 12 týdnech těhotenství, nevolnost ustupuje a život je plný jasných barev.

Jsou uvedeny příznaky charakteristické pro toto období:

 • Oslabení projevů toxikózy nebo její úplné vymizení. V některých případech však může nauzea obtěžovat ženu po celou dobu těhotenství..
 • Zdvojení dělohy - o tom svědčí tahové pocity v dolním břiše ve 12 týdnech těhotenství. Vznikají v důsledku podvrtnutí děložních vazů a zvýšeného průtoku krve v pánvi.
 • Nedostatek tlaku na močový měchýř - v důsledku růstu a pohybu dělohy do dutiny břišní přestává vyvíjet tlak na močový měchýř, a žena tedy již nechce často běžet na záchod.
 • Snížení emoční nestability - náhlé výkyvy nálady, podrážděnost, slza a deprese, charakteristika prvních měsíců těhotenství, zmizí.
 • Snížení únavy - mnoho matek se cítí mnohem veselěji, i když existují i ​​ti, kteří si stále stěžují na ospalost. Nejčastěji se to děje u žen, které nosí dvojčata pod svým srdcem. Při vývoji dvou dětí musí tělo vynaložit více úsilí, což znamená, že únava bude později ustupovat.
 • Vzhled břicha - břicho ve 12. týdnu těhotenství již mírně vzrůstá, což vede k roztažení kůže, a tedy i ke vzniku strií. Aby se zabránilo výskytu strie, je nutné začít používat speciální přípravky, které zvyšují kožní turgor. Velikost oblečení zůstává stejná, ale přesto je čas přemýšlet o koupi šatníku pro nastávající matky.

Termín 12 týdnů těhotenství je doba, kdy se žena může nadechnout a přestat se bát kvůli neznámým pocitům, které si začínají užívat jednoty s dítětem a emocionální uzdravení, které nastalo po hormonální bouři.

Kreslení v dolní části zad a břicha

Ve dvanáctém týdnu těhotenství se mohou vyskytnout také negativní příznaky, a aby nedošlo k opomenutí nebezpečné patologie, měla by nastávající matka pečlivě sledovat svůj stav, aby v případě jakýchkoli problémů včas vyhledala lékařskou pomoc. Nejběžnějším nepříjemným příznakem v této době je bolest v oblasti břicha.

Nepříjemné pocity v bederní oblasti vznikají v důsledku rozšíření dělohy a roztažení vazů při přípravě na narození dítěte. Švy bolesti v pánevní a ochlupení jsou důsledkem zvýšeného průtoku krve. Ze stejného důvodu k nim může být přidána bolest hlavy a zvýšená srdeční frekvence..

V důsledku účinků progesteronu na zažívací trakt může nastat žaludeční bolest a problémy s pohybem střev. Pro zmírnění nepříjemných příznaků je nutné do vaší stravy zahrnout potraviny obsahující vlákninu.

Svědění kůže břicha, hrudníku a stehen se objevuje v důsledku růstu dělohy a hormonálních změn. Aby nedocházelo ke vzniku strie, je třeba na kůži aplikovat speciální přípravky, aby se zabránilo jejich výskytu.

Vaginální výtok po dobu dvanácti týdnů

Přidělení ve 12 týdnech těhotenství by mělo být světlé nebo průhledné bez charakteristického zápachu. Pokud se v nich vyskytuje příměs krve nebo se sražuje, měl by být konzultován lékař.

Tato symptomatologie může být důkazem infekční etiologie nebo známkou hrozby potratu. Ale ať už je to tak, jak se zdá, při výboji, který není v souladu s normou, byste měli navštívit svého gynekologa.

Vnější změny budoucí matky

Jaké změny ženského těla, chování a pohody na konci prvního trimestru? První změny se týkají břicha, začíná se trochu zaokrouhlovat. Doposud vyniká jen trochu, ale už je jasné, že uvnitř se vyvíjí malý člověk. Také mléčné žlázy se zvětšují a bobtnají, takže jsou připraveny kojit v budoucnu..

Přestože je pokožka mnohem čistší a zdravější, mohou se na nich objevit věkové skvrny nebo pihy. Svislá tmavá čára se objeví na břiše kvůli zvýšené syntéze melaninu v těle těhotné ženy. V důsledku zvýšeného krevního oběhu v hrudníku se mohou bradavky zvětšit a ztmavnout.

Budoucí matka začne mít chuť k jídlu, i když před několika týdny mnoho produktů způsobilo trvalé znechucení. Morálně i fyzicky se žena již začíná připravovat na narození svého dítěte. Pokud je těhotenství druhé, pak už žena může cítit, jak se dítě pohybuje. Potřeba močit také klesá a vrací se do normálu.

Pokud měla těhotná žena před početí problémy se srdcem, ledvinami nebo játry, je pravděpodobné, že se během porodu plodu nemoc zhorší. V důsledku zvýšeného objemu krve a zvýšeného krevního oběhu se může také zvýšit krevní tlak. Protože tělo začíná syntetizovat velké množství progesteronu, těhotná žena má problémy s pohybem střev kvůli skutečnosti, že hormony uvolňují střeva a zpomalují jeho práci.

Můžete také zjistit, jaké vnější změny se vyskytují po 13 týdnech těhotenství, a jak se vyvíjí plod, jaké příznaky a pocity doprovázejí toto období a mnohem více. Všechny potřebné informace jsou v tomto článku..

12 týdnů těhotenství: vývoj plodu

V této době je plod již plně formován a jeho systémy jsou na svém místě. V příštích dvou trimestrech však bude dítě muset přibrat na váze a rozvinout své tělo, aby po narození dítěte mohla drobenka existovat bez problémů od matky.

Jak vypadá plod po 12 týdnech těhotenství? V této fázi je délka dítěte 63 milimetrů a jeho hmotnost je 13 gramů. Přesto, že drobky mají neúměrně dlouhé končetiny a velkou hlavu, už se aktivně pohybuje a studuje svůj dům.

V období dvanácti týdnů se začnou formovat sluchové orgány dítěte, krční páteře se prodlužují, dítě začne stříkat a usmívat se. Obličejové rysy se stávají výraznějšími. Prsty na koncích již nejsou odděleny membránou a objevují se na nich nehtové destičky.

Hmotnostní přírůstek ve 12. týdnu těhotenství je 500 gramů. Je třeba poznamenat, že tento trend bude pokračovat až do konce třetího trimestru. Takový týdenní přírůstek na váze je nezbytný, aby dítě mohlo z matčiny těla dostat všechny látky, které potřebuje, aniž by to vyčerpalo.

Ve věku 12 týdnů těhotenství má dítě střevní prodloužení, začíná se tvořit žluč, dítě vlaštovky, vyvíjí sací reflex, stlačuje a uvolňuje ruce, dýchací systém se stává dokonalejším - při vdechnutí plodu se zvedá hrudník.

Potrat při 12 týdnu těhotenství

Skvrnitost po 12 týdnech těhotenství je předzvěstí hrozby potratu. Pokud si budoucí matka všimla těchto alarmujících příznaků, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Před vyšetřením musí být gynekolog informován o povaze výtoku, jejich hojnosti, přítomnosti nebo nepřítomnosti bolesti v oblasti břicha a také o změně tělesné teploty, pokud jsou pozorovány. Po vyšetření lékařem bude rozhodnuto o hospitalizaci nebo o ambulantní léčbě.

Budoucí matka by si měla uvědomit, že potratu ve 12 týdnech těhotenství lze zabránit pouze včasným vyhledáním lékařské pomoci.

Ultrazvuk ve 12 týdnech těhotenství

Pomocí ultrazvukového vyšetření ve 12 týdnech těhotenství můžete posoudit stav nenarozeného dítěte. Monitor jasně ukazuje oči, které jsou stále zavřené. Dítě začíná reagovat na vibrace, hlasy a světlo, srdeční frekvence plodu po 12 týdnech je až 160 tepů za minutu.

V této fázi je dítě již zcela podobné osobě, s výjimkou velké velikosti lebky, ale v době narození bude mít normální tvar. Rovněž jsou jasně viditelné rysy obličeje. V období dvanácti týdnů můžete určit pohlaví dítěte, ale stále existuje určitá chyba, protože genitálie jsou ve fázi formace.

Dítě už ví, jak sát prst a pohybovat se. Vnitřní orgány dítěte jsou plně tvarované, nyní se během zbývajících dvou trimestrů zlepší spolu s dítětem.

Na památku průchodu ultrazvukem můžete požádat uzist, aby vyfotografoval drobky pro nadcházející album..

Testy při 12 týdnu těhotenství

V této fázi začíná budoucí matka žít v harmonii se svým dítětem. Uplynulo dvanáct týdnů od poslední menstruace a deset týdnů od okamžiku, kdy bylo vajíčko implantováno do dělohy a stalo se plnohodnotným embryem..

V tuto chvíli musí žena podstoupit první vyšetření ve stavu těhotné. Po obdržení výsledků testů bude lékař schopen udělat úplný obrázek o stavu těla matky a jejího budoucího dítěte, a také zjistit, zda nesení plodu probíhá správně.

V rámci vyšetření by žena měla podstoupit následující postupy:

 • Ultrazvukové vyšetření k detekci různých patologií;
 • Analýza krevního séra na hCG po 12 týdnech;
 • Obecná analýza krve a moči;
 • Proteinový krevní test PAPP-A.

Díky tomuto screeningu můžete zjistit, zda má dítě tendenci vyvíjet genetické patologie. Pokud jsou přítomny a dítě se může vyvinout vady, musí být těhotná žena navíc vyšetřena genetikem.

Dieta ve dvanáctém týdnu těhotenství

Správná výživa ve 12 týdnech těhotenství je klíčem ke správnému vývoji plodu a zdraví žen. Nejlepší možností by bylo, kdyby budoucí matka začala jíst těsně před početí. Vyvážená strava založená na zdravých produktech pomůže těhotné ženě přibrat nadváhu a také umožní jejímu dítěti přijímat všechny potřebné látky, aniž by poškodila tělo matky..

Nabídka budoucí maminky by měla jít na vysoce kvalitní, přírodní a čerstvé produkty. V prvních dvou měsících porodu plodu bude pociťován nedostatek folacinu, v důsledku čehož si žena začne stěžovat na únavu, ztrátu chuti k jídlu, ospalost a emoční nestabilitu. Aby se tomu zabránilo, měla by být strava doplněna mrkví, zelím, tvarohem, žloutky, sýrem, bylinkami, rajčaty, fazolemi a řepou.

Během prvního trimestru dítě aktivně roste, což znamená, že potřebuje energii. Aby se to vyrovnalo, mělo by se sníst trochu víc, než je obvyklé. Na tvorbu kostry dítěte se také vynakládá velké množství vápníku a vitamínu D, aby žena neměla mít problémy se zuby a neměla křeče, měla by doplnit svou stravu rozinkami, mléčnými výrobky, ovesnou kaší, máslem a vejci.

Chcete-li zvýšit hladinu železa a zabránit anémii, měli byste jíst rybíz, pohanka, játra, jablka a pít vývar z šípků..

12 týdnů těhotenství: Doporučení pro matky

Poradenství těhotným ženám po dobu 12 týdnů zahrnuje:

 • Přezkum a korekce každodenní stravy a stravy - měli byste opustit produkty s různými škodlivými aditivy a také zcela vyloučit alkohol ve 12 týdnech těhotenství z potravy. Sen budoucí matky by měl být alespoň 8 hodin.
 • Sledování hmotnosti a přijímání vitamínů předepsaných lékařem je velmi důležité, aby hmotnost budoucí matky nepřesáhla zavedené normy, v opačném případě budou mít další libry nepříznivý vliv na její zdraví a značně komplikují proces porodu..
 • Vyhýbání se kontaktu s nemocnými - onemocnění virové etiologie v rané fázi těhotenství jsou pro drobky velmi nebezpečné a mohou dokonce způsobit potrat..
 • Odmítnutí jehlové obuvi - vysoké podpatky vedou k rozvoji křečových žil a kloubních problémů, takže během těhotenství byste měli přejít na pohodlnou obuv s plochými podrážkami.
 • Chůze na čerstvém vzduchu a vyhýbání se stresu.

Při dodržení všech výše uvedených doporučení po dobu 12 týdnů těhotenství se můžete nejen vyhnout komplikacím, ale také si plně užít tento úžasný čas a zažít plné štěstí mateřství..

Sex ve 12 týdnech těhotenství

S nástupem tohoto období se intimní život stává méně omezeným. Pokud se nastávající matka cítí dobře a těhotenství postupuje normálně, dochází k sexu ve 12 týdnech těhotenství.

Po pohlavním styku by však těhotná žena měla během milování sledovat její výtok a pocity. V případě hrozícího potratu, vícenásobného těhotenství a nízké placenty previa by měl být sex opuštěn.

Závěr

12 týdnů těhotenství je nejlepší a nejtišší čas ze tří trimestrů. Neměli byste se tedy obávat. Stačí si užít tento úžasný okamžik a připravit se na narození tak dlouho očekávaného dítěte, protože dva zbývající trimestry budou létat velmi rychle.

Vývoj plodu po 12 týdnech těhotenství

Vývoj dítěte v matčině bříšku v prvních 12 týdnech jeho vývoje prochází řadou důležitých specifických změn.

Jak to vypadá?

Na konci 12. týdne již u dítěte zmizel ocas a tělo získalo poněkud podlouhlý tvar. Kostra dítěte se nadále formuje. U dětí tohoto věku se objevují počátky zubů a malých nehtů.

Tvar obličeje se také mění. Přijímá více „lidskou“ formu. Je důležité si uvědomit, že konečně se obličejové rysy dítěte vytvoří o něco později.

Horní vrstvy kůže se také trochu mění, na kterých bude mít dítě v budoucnu řasu a obočí. Když má dítě na svém místě speciální chmýří. Vlasy z měkkých zbraní jsou také přítomny ve spodní polovině obličeje - v oblasti brady a také v oblasti horní pery.

Schopnost otevřít a zavřít ústa přispívá k tomu, že dítě může polykat plodovou vodu, ve které se nachází. Panika o tom nestojí za to. Tato reakce je absolutně fyziologická a je nezbytná pro úplný vývoj močového systému u dítěte. Dítě, které polyká trochu plodové vody, může dokonce močit.

V tomto období svého fetálního života se dítě začíná aktivně učit svůj svět. Dotýká se jeho tváře. Odborníci poznamenávají, že dvojčata se mohou „studovat“ navzájem a dokonce si hrát s pupeční šňůrou bratra nebo sestry. Dítě často ohýbá a uvolňuje ruce a nohy. Na jeho tváři se mohou objevit bezvědomé grimasy nebo úsměv.

Trávicí orgány

Jeho játra tedy již začínají fungovat postupně. To se projevuje tím, že se začíná objevovat žluč. Je nezbytné pro trávení různých živin, které vstoupí do gastrointestinálního traktu dítěte.

Objeví se také specifické změny ve střevě. Začne provádět první řezy. Lékaři nazývají takovou kontraktilní aktivitu peristaltiky střeva. Ve 12. porodnickém týdnu těhotenství má dítě pouze první pokusy o zmenšení střevní stěny. Následně se bude vyvíjet a zlepšovat pohyblivost střeva, ale to vyžaduje několik týdnů života plodu.

Nervový systém

Zajímavé změny nastávají v nervovém systému. Dítě začíná aktivně rozvíjet mozek. Ve své anatomické struktuře se již podobá dospělému mozku, ale pouze v miniaturní velikosti. Počet interneuronálních spojení je stále zanedbatelný. Neurony (nervové buňky) dítěte se i nadále aktivně zlepšují.

Muskuloskeletální systém

Tělo dítěte v tomto období jeho nitroděložního vývoje nepřiměřeně roste. Současně jeho končetiny rostou a vyvíjejí se poněkud rychleji než jeho hlava. V budoucnu se proporce těla změní.

Aktivní růst končetin vede k tomu, že loketní klouby dítěte, stejně jako malé prsty a prsty na nohou, se u dítěte již formují již ve 12. týdnu jeho nitroděložního života. Jsou také vytvořeny ušnice. Palce se mírně liší velikostí..

Aktivní vývoj pohybového aparátu přispívá k tomu, že dítě má první motorické pohyby. Dítě začne pohybovat malými rukama a nohama. Jeho matka zpravidla takové pohyby necítí vůbec během tohoto období těhotenství, zatímco v žaludku nejsou žádné zvláštní pocity. Je to proto, že velikost dítěte je stále relativně malá.

Ve 12. týdnu svého nitroděložního vývoje může dítě již otevřít nebo zavřít ústa. Dělá to, ale zcela nevědomě. Taková motorická aktivita u dítěte je jen jakýmsi „zkoušením“ budoucích žvýkacích pohybů.

Oběhový a imunitní systém

Dítě se objeví červené krvinky - červené krvinky. Dodávají všechny živiny nezbytné pro růst, stejně jako kyslík, do buněk malého rostoucího organismu. Na konci 12. týdne života plodu se u dítěte objeví první leukocytové buňky. Jsou nezbytné k ochraně těla dítěte před různými nebezpečnými infekcemi..

V tomto období těhotenství je již srdce dítěte utvořeno. Má již 4 komory: pravou a levou komoru, stejně jako pravou a levou síň. Srdce dítěte už opravdu bije. Míra srdeční frekvence (HR) u dítěte v tomto období jeho fetálního života je uvedena níže v tabulce.

Klinická srdeční frekvence

Norma

Srdeční frekvence (tep za minutu)

Rychlá funkce srdce vede k rozvoji tachykardie. V tomto stavu musí lékař určit příčinu, která přispěla k jeho vývoji..

Během ultrazvuku lze vyhodnotit stav všech srdečních komor dítěte. V tomto případě se hodnotí nejen anatomická struktura srdečních chlopní, ale odhalí se také různé klinické stavy. Jedním z nich je trikuspidální regurgitace (zpětný průtok krve).

Endokrinní systém

U dítěte již endokrinní žlázy začínají fungovat postupně. Hypofýza začíná. Štítná žláza se „probudí“ do práce. Začne uvolňovat specifické hormony do krve. Pro jejich tvorbu je nezbytný dostatečný příjem jódu v těle dítěte.

To by měla sledovat jeho matka, aniž by zapomněl používat multivitaminové přípravky doporučené jejím lékařem.

O fetálních membránách a placentě

Pro plný vývoj dítěte je placenta velmi důležitá. V prvních týdnech těhotenství "corpus luteum" přebírá "své funkce. Za 11-12 týdnů se placenta objevuje již u fetálních membrán. Lékaři nazývají tento specifický orgánový komplex.

Placenta svým vzhledem připomíná zploštělý dort. Uvnitř jsou četné krevní cévy. Jsou dva typy: mateřské a fetální. První patří matce a ostatní dítěti.

Mezi těmito krevními cévami je přítomna specifická membrána. Plní velmi důležitou funkci, protože slouží jako specifická bariéra proti vniknutí nebezpečných mikrobů do těla dítěte. Taková utero-placentární bariéra chrání dítě před infekcí patogenními viry a bakteriemi a také snižuje pravděpodobnost vstupu různých toxických látek do krevního oběhu.

Díky takové hojné oběhové síti dostává dítě všechny nutriční složky potřebné pro jeho vývoj. Také skrze ně kyslík vstupuje do těla dítěte, což je nezbytné pro proces výměny plynu v těle dítěte.

Také díky placentě se u dítěte vyskytují důležité metabolické procesy. Vyhořelé a zbytečné látky z dětského těla přes mateřské krevní cévy vstupují do ledvin, odkud jsou následně odstraňovány močí.

Kromě ochranné funkce má placenta také endokrinní systém. Buňky, které ji tvoří, vylučují určité hormony. Jsou nezbytné pro normální průběh těhotenství a optimální intrauterinní vývoj dítěte.

Vnější genitálie

Existují změny v reprodukčním systému dítěte. Aktivní předchozí vývoj pohlavních orgánů vede ke vzniku prvních genderových rozdílů. U chlapců se tedy objevují první specifické příznaky vnějších pohlavních orgánů u mužů a u dívek - žen.

Určení pohlaví dítěte

Matky často spěchají, aby určily pohlaví svého dítěte. Je důležité si uvědomit, že v raných fázích je možné zjistit, zda se chlapec nebo dívka narodí, ale s vysokou pravděpodobností nepřesnosti nebo dokonce chyby. Vše záleží na zkušenostech ultrazvukového lékaře, který provádí tuto studii..

Určení pohlaví nenarozeného dítěte by mělo být ultrazvukem, nikoli srdečním rytmem nebo jinými méně informativními metodami..

Hlavní rozměry

Pro posouzení parametrů dítěte v tomto období jeho nitroděložního vývoje používají specialisté speciální klinické ukazatele. Jedním z nich je velikost kostry-parietální nebo KTR. Ve skutečnosti tento parametr odhaduje délku trupu dítěte. Změřte to od kostrče k hlavě dítěte.

Neméně důležitým klinickým parametrem je hmotnost. Během každé studie lékaři určují tělesnou hmotnost dítěte. Tento jednoduchý klinický parametr ukazuje, jak se dítě vyvíjí v matčině lůně. Hmotnostní sazby a KTP jsou uvedeny v následující tabulce..

Odhadovaný parametr

Norma

Pro posouzení intenzity nitroděložního vývoje někteří odborníci doporučují vyhodnotit intrakraniální prostor v zadní lebeční fossě. Podle jejich názoru tato studie poskytuje informace o tom, zda má plod nějaké defekty ve tvorbě nervové trubice..

Je lepší provést tuto studii po 11-13 týdnech těhotenství.

Možné patologie

K identifikaci abnormalit uvnitř nitroděložního vývoje dítěte můžete použít ultrazvuk. Ve 12 týdnech těhotenství se zpravidla provádí první taková studie. Během toho lékař určuje základní parametry dítěte, vyhodnocuje stav vnitřních pohlavních orgánů matky a může také říci o předpokládaném datu nadcházejícího porodu. Lékař také pomocí ultrazvuku vyhodnotí, kde a jak se dítě nachází v děloze. Zmáčknutí rostoucí dělohy sousedních orgánů vede k tomu, že je narušen žilní krevní tok v nich. Tento stav je nebezpečný při vývoji řady patologií..

K posouzení parametrů nitroděložního vývoje používá specialista speciální lékařské tabulky. Srovnává klinické hodnoty získané během studie s normami pro tento věk. Pokud se významně odchýlí od normálních hodnot, učiní to určitě v lékařské zprávě.

Podezření na nebezpečné genetické a chromozomální patologie v této době a pomoc při zvláštních testech, které jsou také zahrnuty do prvního screeningu během těhotenství. Tyto testy zahrnují hCG (jeho beta frakce) a PAPP-A. Recenze mnoha žen naznačují, že takovou komplexní studii dokončily v 11-13 týdnech těhotenství.

Jedním z hlavních markerů různých patologických stavů je límcová zóna. V tomto prostoru se hromadí tekutina. Tato oblast se nachází na krku - mezi kůží a měkkými tkáněmi. U dětí ve 12 týdnech se odhaduje tloušťka tohoto prostoru.

Při provádění studie je velmi důležité, aby ji provedl zkušený lékař. Nesprávný výsledek může nakonec vést k jeho nesprávnému výkladu..

V některých případech pomocí ultrazvuku identifikuje odborník:

 • omphalocele - klinická verze vrozené vady v přední břišní stěně;
 • megacystis - zvětšení velikosti močového měchýře;
 • hypoplasie nosu - nedostatečný vývoj nosních kostí;
 • atresie dvanáctníku 12 - nedostatečný vývoj jednoho ze střev;
 • cervikální hygroma-cystická formace v krku.

Zjištění těchto patologických stavů je nejdůležitějším důvodem konzultace s lékařem. Je důležité si uvědomit, že pouze jeden závěr ultrazvukového vyšetření není diagnóza. K určení genetické nebo chromozomální patologie je třeba provést řadu dalších analýz a testů.

Podívejte se, jak se dítě dívá na 12 týdnů těhotenství v dalším videu.

12 týdnů těhotenství

12 týdnů těhotenství znamená téměř dokončení prvního trimestru. Toxikóza by se měla brzy zastavit. Maličký muž pod srdcem matky je stále méně ohrožován vývojovými patologiemi. Riziko spontánního potratu se snižuje. Absence problémů v prvním trimestru snižuje pravděpodobnost různých komplikací v nadcházejících měsících..

Vývoj plodu

Ve 12. porodnickém týdnu (viz metodika načasování zde) je velikost plodu přibližně 6 cm. Jeho hmotnost stále ještě není cítit - asi 9–13 g.

Během ultrazvuku můžete jasně vidět, jak plod vypadá. Již bez jakéhokoli dekódování a vysvětlení lékaře je možné rozlišit obrysy těla. Tělo dítěte je o něco větší než jeho hlava a paže a nohy jsou stěží rozlišitelné - jsou stále velmi krátké a tenké. Ve velmi vzácných případech umožní moderní vybavení lékaři rozpoznat pohlaví dítěte - za předpokladu, že je jasně viditelný rozkrok dítěte. U standardních diagnostiků nebudou tyto informace k dispozici po dlouhou dobu.

To je zajímavé. Nastávající matky často kladou lékařům otázku: je jejich dítě umístěno v děložní dutině? Odpověď odborníků mnoho překvapuje. Nyní plod doslova dělá, co dělá. Může se „usadit“ v jakékoli poloze, neustále jej měnit, a dokonce i kotrmelec. Je to proto, že v děložní dutině je stále dostatek prostoru pro všechny pohyby plodu.

Co se obvykle děje s dítětem:

 • Byly vytvořeny všechny hlavní orgány a systémy. Někteří vykonávají své funkce (například srdce), jiní pokračují ve svém vývoji a zlepšují se (střeva, žlázy s vnitřní sekrecí);
 • Místo obočí a řasinek se objevuje sotva patrná chmýří;
 • Vytváření jedinečného vzoru na prstech pokračuje;
 • Vyvíjí se výraz obličeje: dítě se ušklíbne;
 • Vývoj prstů je dokončen - membrány úplně zmizí, ale již existují drobné nehty;
 • Vnější uši mohou být stále nedostatečně vyvinuté. Ale někdy dokonce i ve 12. týdnu jsou již vytvořeny laloky;
 • V krvi se aktivně tvoří bílé krvinky, budoucí regulátory imunity dítěte;
 • Některé reflexy fungují: dítě stlačuje a rozpíná pěsti, vlaštovky a napodobuje dýchací pohyby. Plod samozřejmě ještě nemůže opravdu dýchat: děložní dutina je naplněna tekutinou a kyslík vstupuje do krevních cév přes placentu a pupeční šňůru;
 • Objevuje se peristaltika (svalová kontrakce) střeva;
 • Slinivky břišní „při výrobě žluči“;
 • Aktivní posílení kostí.

Jak čekáš mámu?

Co se nyní děje v těle ženy? Vnější a vnitřní změny jsou trvalé, do nich je zapojen celý organismus.

 • Děloha již nezapadá do pánevního prostoru a postupně začíná zabírat břišní dutinu. Proto se bříško stává stále viditelnějším, zatím to nezasahuje. Až na to, že těsně přiléhající oděv již není vhodný;
 • Toxikóza (pokud existuje) se v tuto chvíli může úplně zastavit, ale může pokračovat. Jak se vypořádat s toxikózou - přečtěte si zde;
 • Emoční stav se stává stabilnějším. Panická strach ze ztráty dítěte ustupuje. Může přetrvávat podrážděnost a nadměrná citlivost..
 • Pocity neodolatelné ospalosti a neustálé únavy postupně mizí;
 • Je stále obtížné soustředit se a okamžitě vnímat komplexní nové informace. Nejedná se o pokles inteligence, jen vaše tělo nyní utrácí hodně energie na udržování pohody - vašeho a vašeho dítěte;
 • Srdce, játra a ledviny pracují ve vylepšeném režimu. Pokud máte chronická onemocnění těchto orgánů, mohou se zhoršit;
 • Střeva mohou být stále nestabilní, je možná zácpa a / nebo průjem;
 • Neustále nutkání k močení zmizí po dobu několika týdnů. Potom děloha poroste natolik, že znovu začne vyvíjet tlak na močový měchýř;
 • Amniotická tekutina je pravidelně aktualizována, takže metabolismus ve vodě je nyní velmi důležitý;
 • Objem krve se mírně zvyšuje (jedná se o probíhající proces);
 • Hrudník znatelně rostl. Pokud kolostrum nezačalo vylučovat z bradavek dříve, může to začít nyní. V žádném případě nevyjadřujte;
 • Po dlouhé procházce začnou nohy „bzučet“;
 • Může se objevit malý otok nohou a paží;
 • Vlasy mohou znatelně růst. Často jsou však suché a křehké. Stejný problém nastává u nehtů;
 • Kůže břicha je napnutá, protože se může objevit svědění;
 • Normálně by neměla být bolest ve 12. týdnu. Ale pokud si trochu zatáhnete žaludek nebo dolní část zad, je to v pořádku;
 • Vaginální výtok by měl být malý, bílý nebo průhledný, bez štiplavého zápachu. Oznámte jakoukoli abnormalitu svému lékaři. Obzvláště pokud se objevily špinění nebo krev skutečně vyšla z pochvy;
 • Pořádky jídla mohou přetrvávat po celé těhotenství. Připravte se na to.

Fotografie bříšků ve dvanáctém týdnu

Dynamika hmotnosti

Dodržujete nutriční pokyny pro těhotné ženy? Pokud ano, pak by měla být situace s hmotností poměrně stabilní. S toxikózou stále nemůžete přidat jediný kilogram a dokonce zhubnout. Pokud se zároveň cítíte dobře, nemáte se čeho bát.

Celkový přírůstek hmotnosti během těhotenství by měl být udržován v rozmezí 1,5 - 3,5 kg během dvanácti týdnů. V následujících dvou až třech měsících je přípustné přidat 400 až 500 g za týden.

Vzhledem k nedostatku tělesné hmotnosti nemusí mít dítě dostatek živin, což je pro jeho vývoj špatné. Nadváha ztěžuje život matce samotné: je těžké dýchat a hýbat se, rychle se ztrácí síla a potom nebude snadné porodit.

To je zajímavé. Lékaři jsou si vědomi výjimečných případů, kdy je hubnutí matky dobré. Ženy s nadměrnou tělesnou hmotností před těhotenstvím během těhotenství nerostly, ale ztratily na váze a zároveň se cítily dobře. To lze snadno vysvětlit: hormonální změny během těhotenství stabilizovaly metabolické procesy. „Rezervy“ mámy prostě šly na vývoj dítěte. Výsledkem bylo, že narození dětí pomohlo ženám být štíhlejší a zdravější. Tyto případy jsou však možné pouze tehdy, je-li nadváha výsledkem podvýživy a nikoli závažných onemocnění a metabolických problémů.

Povědomí o otcovství

Postava ženy ve 12. týdnu se stále nemění natolik, že si příbuzní (ti, kteří nejsou znají), přátelé nebo kolegové něco všimnou. Ale budoucí otec dokonale vidí fyzické změny ve své „polovině“. Pokud se otcovské instinkty ještě neprojevily, začnou se nyní formovat. Bude existovat touha chránit milovanou ženu a zvláště ji chránit.

Je třeba pomoci otci dítěte. Mnoho mužů stále věří, že těhotenství a porod jsou extrémně přirozeným procesem, který příroda zajistila pro všechno, a různé ženské rozmary a emoční poruchy jsou jen rozmary. Zkuste jemně diskutovat o svém stavu se svým blízkým, neskrývejte problém. Nemůžeš mluvit? Ukažte na internetu něco zajímavého na témata, která vás zajímají.

Lékařský dohled

Mnoho budoucích matek se zdravým zdravím nebude spěchat na předporodní kliniku. Je zajímavé, že v naší zemi se něco jako cena jmenuje, pokud se žena zaregistruje až 12 týdnů. Nejedná se o výhodu v plném slova smyslu, ale o malé jednorázové zvýšení plateb za mateřskou dovolenou.

Pokud jste se nezaregistrovali, navštivte lékaře. Po dobu 11–13 týdnů je čas provést tzv. Screening. Toto je komplexní zkoumání. Na ultrazvuku lékař zkontroluje některé specifické parametry plodu. Například vyhodnotí velikost týlní oblasti, podle níž je v počátečních stádiích určována hrozba Downova syndromu. Krevní testy určitých hormonů odhalí různé malformace plodu, pokud existují.

Po dobu až 12 týdnů má žena právo těhotenství ukončit. Později je to možné pouze ze zdravotních a / nebo sociálních důvodů:

 • těžká toxikóza s ohrožením života matky;
 • fatální malformace plodu;
 • násilné těhotenství.

Pokud jste již zaregistrováni, máte pouze screening. V ostatních případech lékař předepíše vyšetření krve, moči a vaginálního nátěru na různé nemoci a infekce. Budou vám položeny otázky ohledně pohody, rodinných poměrů, zdraví vaší domácnosti. Váš lékař změří váš krevní tlak, váhu a velikost pánve..

Pokud z nějakého důvodu nelze vypočítat dobu těhotenství z kalendáře menstruace, lze ji před 12. týdnem stanovit alternativními metodami. To je mnohem těžší udělat později..

Doporučení

Během těhotenství je důležité jíst dobře, věnovat pozornost vašemu zdraví a pohodě. Určitě již dodržujete mnoho doporučení. Pak jen zkontrolujte seznam níže - děláte všechno dobře.

Zásady výživy a výživy

 • Musíte se dlouho vzdát alkoholu;
 • Žádné rychlé občerstvení, vícebarevné sycené a nesycené nápoje se spoustou barviv a stabilizátorů;
 • Čaj a káva by neměly být silné;
 • Ani při ranní nevolnosti se nevzdávej snídaně. Používejte rady pro těhotné ženy s časnou toxikózou (odkaz výše);
 • Strava by měla zahrnovat 30% zeleniny a ovoce, obilovin, mléčných výrobků, libového masa a ryb tukových odrůd;
 • Pára, vařte nebo péct. Smažené a mastné - co nejméně;
 • Užívejte vitamíny (předepisuje je lékař);
 • Dejte si pozor na viry a infekce. Pokud ve vašem městě zaznamenáte ohniska nakažlivých chorob, můžete na veřejných místech chodit s lékařskou maskou;
 • Dokonce i nachlazení může být během těhotenství velmi obtížné. Tablety lze užívat pouze v krajních případech a podle pokynů lékaře. Pomohou vám různé aktuální přípravy. Kloktadlo s roztokem furatsiliny nebo infuze měsíčku. Rýma nosem projde díky oplachování mořskou vodou. U bolestí hlavy pomůže masáž určitých bodů (na chrámy, v dutině poblíž tragusu, nad můstkem nosu);
 • Vyvarujte se vysoké podpatky. V zimě zkontrolujte, zda se podešve vašich bot nebo bot neklouzají. Pokud ztratíte rovnováhu nebo spadnete, můžete být zraněni a vaše dítě bude v ohrožení. Pokud jsou boty kluzké, existuje snadný způsob. Kupte si pomůcku a nalepte z ní proužky na chodidlech a patách. Účinek je patrný okamžitě, ale náplast bude muset být čas od času vyměněna, protože se opotřebuje;
 • Sledujte svou váhu. V případě odchylek v jakémkoli směru se poraďte s lékařem - upraví stravu a v případě potřeby předepíše léky;
 • Vyhněte se stresu a nepokojům. Velká radost vás může unavit jen smutným zážitkem;
 • Začít sportovat. Plavejte v bazénu, učte se jógu, vyberte si gymnastický komplex pro těhotné ženy.

Zdraví a krása

Můžete si všimnout prvních strie na hrudi, boku a břiše. V současné době je možné účinně bojovat, je důležité začít co nejdříve. Pokud se kůže v problémových oblastech nezměnila, prevence nebude bolet. Kupte si speciální krém na strie (možná to je to, co potřebujete) nebo dobrý olivový olej a vtřete jej do pokožky 2-3krát denně.

Hrudník vyžaduje vaši zvláštní pozornost. Je zřetelně nalita a těžší. Nyní potřebujete speciální podpůrné podprsenky.

Tvář se může mírně zaoblit, je možné akné, pigmentace. Nikdy nemačkejte pupínky ani nanášejte make-up v silné vrstvě. Snažte se o to být složitý. V průběhu času se stav pokožky zlepší..

Intimní život

Pokud se cítíte dobře, můžete si být jisti, že jste obzvláště krásná a sexy. Váš intimní život se může vydat na cestu, pokud nezpůsobí panický strach a nebude mít radost. Pokud vás něco obtěžuje, nezapomeňte mluvit s partnerem. Nyní je čas posílit dobré rodinné komunikační dovednosti a porozumění.

Existují kontraindikace sexuálního života:

 • vícenásobné těhotenství;
 • množství plodové vody je pod normálem;
 • nízké umístění placenty;
 • riziko potratu;
 • genitální infekce (v tomto případě je nutné pečlivé ošetření obou partnerů).

Některé pózy se již mohou zdát nepříjemné. Empiricky vyberte nejpohodlnější pozici pro sex.

A ještě jeden důležitý tip. Milujte sebe a své dítě. Nyní by všechny vaše emoce měly být pozitivní, jasné a radostné. A nechte 12. týden těhotenství dobře.

Vývoj těhotenství, 12. týden těhotenství.

První týden trvá 12 týdnů těhotenství. Není divu, že toto období těhotenství je považováno za první výročí nenarozeného dítěte. Nejtěžší fáze těhotenství skončila.

Do 12. týdne těhotenství je většina žen již zaregistrována a jednou za měsíc začínají platit návštěvy svého nadřízeného..

V této fázi je riziko potratu výrazně sníženo, celkový zdravotní stav ženy se zlepšuje, ve většině případů toxikóza prochází, a aktivní růst a vývoj plodu pokračuje.

Co očekávat ve 12 týdnech těhotenství.

Každý týden těhotenství má své vlastní příznaky, příznaky, pocity a změny..

Ve 12. týdnu těhotenství mnoho žen zapomíná na toxikózu, ranní nevolnost je přestává mučit a jídlo začíná přinášet potěšení. Frekvence močení se vrací k normálu, ale v důsledku snížené motility střeva je možná zácpa.

Protože se rychlost krevního oběhu zvyšuje, ženské srdce pracuje ve zvýšeném režimu.

Po 12 týdnech těhotenství je pozorováno významné zvýšení dělohy - pohybuje se z malé pánve, kde je již přeplněné, do břišní dutiny.

Zatížení všech životně důležitých orgánů a systémů žen se zvyšuje. To znamená, že potřebujete více odpočinku a sledovat svůj jídelníček..

Charakteristika plodu ve dvanáctém týdnu těhotenství.

V této fázi těhotenství je plod již jako malé dítě, i když stále existuje disproporce v hlavě a kufru. Paže a nohy jsou již vytvořeny, ale jsou stále malé.

Ve 12. týdnu těhotenství je plod natažený již o 7-10 cm a jeho hmotnost kolísá v rozmezí 20 gramů.

Riziko komplikací pro nenarozené dítě v důsledku infekčních onemocnění nastávající matky nebo užívání jejích léků je významně sníženo po 12 týdnech těhotenství. Důvodem je skutečnost, že vnitřní orgány drobků již vznikly.

Po pečlivém prozkoumání plodu na ultrazvukových snímcích můžete vidět jeho víčka, laloky, uši, nehty.

Dítě se naučilo zavřít oči, otevřít ústa, stisknout prsty, polykat plodovou vodu a močit. Ve dvanáctém týdnu těhotenství se dítě začne aktivně pohybovat v lůně. Mozek plodu již má dvě hemisféry.

Změny nálady nastávající matky ve dvanáctém týdnu těhotenství.

V důsledku aktivní syntézy hormonů je emoční stav ženy ve 12. týdnu těhotenství stále velmi proměnlivý. Náhlé výbuchy úzkosti, bezpříčinné slzy se náhle změní na vysoké nálady. Stává se to ženě několikrát denně..

Stabilizaci nálady během tohoto období těhotenství napomáhá malá fyzická námaha - kondice pro těhotné ženy. Než však začnete s vyučováním - potřebujete povinnou konzultaci s lékařem. Užitečnou zábavou bude poslouchání vaší oblíbené hudby, snadná meditace, používání některých prvků auto-tréninku. To vše bude mít příznivý vliv na ženské tělo a její psychiku..

Pravidla výživy ve dvanáctém týdnu těhotenství.

Ne 12 týdnů těhotenství, výživa by měla být řádně vyvážená a různorodá. Mělo by se konzumovat hodně zeleniny a ovoce, protože v tomto období ženské tělo skutečně potřebuje vlákninu.

V této fázi těhotenství musíte vypít až dva litry vody denně. Perlivé nápoje a šťávy sycené oxidem uhličitým jsou kontraindikovány, je lepší obejít zařízení rychlého občerstvení.

Musíte jíst často, v malých porcích. V noci nejezte, protože to nepřispěje k úplnému spánku.

Ultrazvuk? ve dvanáctém týdnu těhotenství.

Ve dvanáctém týdnu těhotenství by měla být žena vyšetřena. Během tohoto období musíte také provést biochemický krevní test. Tato studie je velmi informativní, pomůže určit možné abnormality spojené se zdravím budoucí ženy při porodu nebo s vývojem plodu..

Ve 12. týdnu těhotenství musíte udělat první plánovaný ultrazvuk, který je informativní.

Výsledkem studie je posouzení stavu dělohy, jejího tónu, určení polohy placenty, velikosti budoucího dítěte a fáze jeho vývoje..

V procesu ultrazvuku ve 12 týdnech těhotenství můžete dokonce nastavit přibližné datum narození.

Přeskočení naplánovaného ultrazvukového vyšetření se nedoporučuje, protože během zákroku se vyhodnocuje riziko fetální patologie, možnost jeho genetických abnormalit.

Pocity ženy ve dvanáctém týdnu těhotenství.

12 týdnů těhotenství není tak dlouhá doba. Ale budoucí žena v práci již pozoruje viditelné proměny jejího vzhledu. Bříško ženy začíná růst, i když to ještě není viditelné pro ostatní. V tomto období musíte opustit pevné kalhoty. Je lepší nosit elastické oblečení, které se dobře táhne..

Prsa ženy ve 12. týdnu těhotenství se stává ještě větší a citlivější. Je čas změnit obvyklou podprsenku pro speciální spodní prádlo pro těhotné ženy. Vyznačuje se vysoce kvalitním přírodním materiálem..

V této fázi těhotenství se na kůži ženy, zejména na obličeji, může objevit hyperpigmentace ve formě skvrn. Je to způsobeno hormonálním pozadím a po porodu tento stav zmizí.

Je čas radikálně změnit šatní skříň, koupit finanční prostředky, které zabrání výskytu strií na těle, a těšit se z toho, že nejzajímavější první trimestr těhotenství je pozadu.

Články O Neplodnosti