Hlavní Analýzy

Bolest prsu během těhotenství: co dělat, když hrudník přestal bolet

Každá žena, která dosáhla porodu, zná pocit napětí v hrudi a zvýšenou citlivost bradavek, což naznačuje přístup k menstruaci. S tím není nic špatného: za pár dní se vše vrátí k normálu.

Během těhotenství se tyto příznaky jeví jasnější a jsou doprovázeny mírnou bolestí, což je považováno za normu. Pokud hrudník přestane bolet a všechny ostatní příznaky „zajímavého postavení“ nezmizí, nemůžete si dělat starosti: všechno je v pořádku s budoucím dítětem. Konzultace lékaře rozptýlí poslední pochybnosti a uklidní nastávající matku.

Mléčné žlázy mají zodpovědnou funkci krmení dítěte. Začnou se připravovat na důležitou misi od samého začátku těhotenství..

 1. 1. Žlázová tkáň. Pod vlivem hormonů podporuje těhotenství - prolaktin a progesteron, roste, počet alveol - sekreční oddělení, ve kterých se mléko produkuje, zvyšuje.
 2. 2. Bradavky. Stávají se většími, získávají zvýšenou citlivost. Jejich zbarvení se stává intenzivnějším, zvyšuje se počet hlíz na okraji dvorce (hlízy Montgomery). Je také možné malé kolostrum, nažloutlá hustá kapalina..
 3. 3. Kůže na hrudi. Roztahuje se, je tenčí a na jeho povrchu se jasně objevuje žilní vzor.
 4. 4. Tvar hrudníku. Železo se zvětšuje, stává se těžším a těžším, záhyb pod ním se prohlubuje.

Takové aktivní a rychlé změny neprojdou beze stopy: pojivové tkáně a kůže nedrží krok s rychlým růstem žlázy, proto jsou nuceny se protahovat, což způsobuje podráždění nervových zakončení a mírnou bolest, které jsou fyziologickou normou a svědčí pouze o tom, že těhotenství pokračuje bez problémů.

Čas výskytu bolesti, jejich intenzita do značné míry závisí na ženském těle: na hormonální úrovni a stavu mléčných žláz. Pro některé je charakteristická bolest, která se objevuje několik dní po početí, nepopiratelným příznakem těhotenství, zatímco jiní začínají cítit bolest blíže k porodu..

Některé nastávající matky se s tímto problémem vůbec nestarají, cítí jen napětí v bradavkách. Je to kvůli nízké citlivosti prsu nebo skutečnosti, že hormonální změny probíhají hladce, bez skoků. Tělo se dokáže přizpůsobit měnícím se podmínkám. To není patologie..

Ve druhém a následném těhotenství jsou bolesti na hrudi méně intenzivní nebo nepřítomné, protože tkáně jsou již zpočátku mírně natažené a nepotřebují tak intenzivní přípravu jako první.

Ve většině případů je pocit nepohodlí v hrudníku zcela normální jev, ale někdy to může naznačovat některé patologické procesy, které dříve zůstaly bez povšimnutí, pro které se těhotenství stalo jakýmsi katalyzátorem. Je třeba si uvědomit, že během těhotenství by se neměly nosit napínací podprsenky..

Pokud se vyskytnou závažné problémy, můžete je rozpoznat podle následujících znaků:

 1. 1. Přítomnost velmi silné bolesti, někdy doprovázené teplotou.
 2. 2. Bolest pouze v jedné hrudi.
 3. 3. Krvavé nebo hnisavé výboje z bradavky (bradavky).
 4. 4. Vzhled těsnění v tkáních hrudníku, tuberkulóz a depresí na jeho povrchu.
 5. 5. Změny ve tvaru nebo barvě, různé velikosti mléčných žláz.

V přítomnosti alespoň jednoho z těchto příznaků, které mohou naznačovat mastopatii nebo vývoj nádoru, byste měli okamžitě konzultovat radu s mamologem..

Neotřesitelný zákon, kterým se objevuje a vymizí bolest v prsou spojená s těhotenstvím. Vše záleží na těle ženy a na podmínkách, ve kterých se nachází..

Existují určitá období, ve kterých se zvyšuje pravděpodobnost vymizení bolesti:

 • Po 6 týdnech. Tělo se již částečně přizpůsobilo novým podmínkám, je možné snížit bolestivost.
 • V 9 týdnech. Do této doby tělo budoucí matky odvedlo skvělou práci a nyní se nechalo trochu odpočinout, čímž se snížila hladina progesteronu. Prsa na to může dobře reagovat zmizením pocitu nepohodlí.
 • V 10 týdnech. Do této doby, ve většině žen, prsa dosáhne své maximální velikosti a pak přestane růst: proces přípravy na krmení dítěte pokračuje, jeho tempo se zpomalilo a bolest zmizela.
 • Ve 12 týdnech. Absence bolesti znamená, že první trimestr těhotenství byl úspěšně dokončen, tělo se podařilo znovu vybudovat a je připraveno plod nést i nadále. Právě v této době se většina těhotných žen uklidňuje.
 • Ve 16-18 týdnech. Tvorba placenty se blíží ke konci, přebírá funkci podpory rostoucího plodu. Progesteron již není nutný v předchozích množstvích, jeho produkce se snižuje a hrudník ztrácí nadměrnou citlivost a bolestivost..

Zmizení bolesti na hrudi na konci třetího trimestru může naznačovat, že hormony, které dříve podporovaly a regulovaly průběh těhotenství, již nejsou produkovány, nitroděložní vývoj dítěte skončil a velmi brzy se narodí.

Popsaná období nejsou vůbec povinná: hrudník může přestat bolet v jiné době, později se bolest může obnovit a být periodická. To je ve většině případů způsobeno přírodními příčinami a není důvodem k obavám..

Dobrou známkou, která může uklidnit nastávající matku, je to, že vzhled prsu se nezměnil, a takové „příznaky“ těhotenství zůstávají jako jasná barva bradavek, jejich citlivost, jasně viditelná žilní síť. Pokud zmizení bolesti vyvolává obavy, pak nejlepší, co můžete udělat, je jít znovu k gynekologovi..

Nestojí za to poslouchat „zkušené“ přítelkyně, hledat na internetu články popisující různé patologie a zkoušet příznaky popsané v nich. Je nepravděpodobné, že nepřetržitý pobyt v dlouhodobém stavu úzkosti bude mít příznivý účinek na těhotenství a může vést k nežádoucím následkům..

Někdy jsou obavy budoucí matky plně ospravedlnitelné a náhlá bolest (zejména v prvních 12 týdnech) naznačuje, že existují určité problémy. Je důležité si uvědomit, že v přítomnosti patologie zmizení bolesti je pouze jedním z příznaků, obvykle jsou přítomny i další známky úzkosti..

Při prudkém vymizení pocitu nepohodlí v hrudi byste se měli poradit s odborníkem, abyste se vyhnuli nepříjemným důsledkům nejen pro zdraví matky, ale i pro dítě.

Jedná se o úplné zastavení vývoje plodu a jeho následné smrti. Nebezpečný stav je obvykle pozorován v prvním trimestru těhotenství, ale také později.

Kromě bezbolestnosti prsu jsou primární příznaky zmeškaného těhotenství:

 1. 1. Náhlé zastavení toxikózy (za předpokladu, že byla dříve přítomna).
 2. 2. Změny v mléčné žláze: stává se kulhavá, někdy se zmenšuje, žilní obrazec zmizí.
 3. 3. Nedostatek pohybu plodu (na konci druhého trimestru a ve třetím trimestru).

Později, když začne odmítnutí plodu, se objeví další příznaky, které jsou totožné s příznaky potratu..

Příčinou zmeškaného těhotenství může být patologie plodu, užívání během těhotenství nebo bezprostředně před početím některých léků, infekční onemocnění, hormonální selhání v těle matky, díky čemuž je plod vnímán jako cizí předmět.

Pokud je podezření na těhotenství, je ženě předepsán ultrazvuk, který určí přítomnost srdečního rytmu plodu, potvrdí nebo vyvrátí diagnózu.

Tento příznak může způsobit, že bolest zmizí v časných stádiích - 3 nebo 4 týdny a je vysvětlena nedostatečnou produkcí progesteronu. V tomto případě zmizení bolesti je doprovázeno změnou vzhledu prsu: stává se měkčí a menší a další důvody:

 • silná bolest zad;
 • pocit břicha v podbřišku;
 • špinění z pochvy;
 • celková nevolnost, někdy horečka.

Přítomnost některého z těchto příznaků vyžaduje okamžitou lékařskou péči: nastávající matka je předepsána injekce progesteronu, aby pomohla udržet těhotenství (za předpokladu, že je léčba zahájena včas).

Porážka hypofýzy a štítné žlázy, ve které se produkuje většina hormonů (kromě hlavního - progesteronu), regulují průběh těhotenství a zajišťují bezpečnost plodu. Pokud je narušena hypofýza, dojde k hormonálnímu selhání, které může vést k vymizení syndromu bolesti. K tomu dochází 6–7 týdnů těhotenství..

Příčinou hypofýzy může být poranění mozku, poškození klíční žíly, neúspěšná resekce hypofyzárního adenomu, záření, nádory, dlouhodobé užívání glukokortikoidních léků.

Kromě zmizení bolestivosti jsou možné i další příznaky podobné těm, které se vyskytují v prvních dvou případech.

Pokud neléčená hypofýza nebude vést k potratu, rozvoji závažných fetálních patologií, krvácení a obtížným porodům, pokud máte podezření na toto onemocnění, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Jediným důvodem, proč se toto onemocnění může najednou projevit, je vážné zranění hlavy nebo krku. Ve všech ostatních případech žena ví o své diagnóze před těhotenstvím, nebude to pro ni překvapení.

Abychom se chránili před zbytečnými starostmi spojenými s ukončením bolesti na hrudi, doporučujeme:

 1. 1. Dokonce i ve fázi plánování těhotenství proveďte komplexní vyšetření, které identifikuje a eliminuje možné patologie.
 2. 2. Zbavte se všech akutních a chronických onemocnění.
 3. 3. Vzdejte se alkoholu a kouření.
 4. 4. Vyhněte se stresovým situacím..
 5. 5. Pokud prodlevu prodloužíte, zaregistrujte se na prenatální klinice.
 6. 6. Přísně dodržujte harmonogram plánovaných zkoušek, včas podejte všechny potřebné testy a podrobte se zkouškám..
 7. 7. Příjem jakýchkoli léků by měl být dohodnut s lékařem pozorujícím těhotenství..
 8. 8. Při náhlém zmizení bolestivosti hrudníku, která je doprovázena dalšími známkami úzkosti, okamžitě kontaktujte antatologickou kliniku..

Pokud odborníci nedosáhli konečného rozsudku, je třeba se vyvarovat nezávislé diagnózy. Včasné vyhledání lékařské pomoci pomůže porodit zdravé dítě.

Bolest prsu v časném těhotenství

Bolest na hrudi je jedním z běžných příznaků, které provázejí ženu během těhotenství. Nepříjemné pocity vznikají ještě před zpožděním menstruace a přetrvávají až do porodu. Bolest na hrudi v časných stádiích těhotenství může být variantou normy nebo může znamenat patologii mléčných žláz. Přesnou příčinu tohoto stavu lze zjistit po vyšetření odborníky - gynekologem a savcem.

Bolest na hrudi jako normální možnost

Pohodlí a mírné brnění v hrudníku se vyskytuje po dobu 3–5 týdnů a přetrvává po celý první trimestr. Některé ženy zažívají nepohodlí před porodem.

Příčiny fyziologické bolesti na hrudi:

 • zvýšený průtok krve do tkání;
 • zvýšení podílu glandulární tkáně ve struktuře orgánu;
 • otok tkáně v důsledku růstu progesteronu;
 • zvýšení počtu kanálů mléčných žláz;
 • podráždění nervových zakončení zvětšením žlázy;
 • expanze safénových žil v mléčné žláze;
 • suchá kůže na hrudi.

Prsní žlázy se přestavují, aby se zajistilo plné laktace po 9 měsících. Na pozadí těchto změn dochází k nepohodlí na hrudi.

 • zvětšení prsou;
 • zvětšení prsou v důsledku otoku;
 • zapíchnutí prsu;
 • citlivost prsou;
 • vzhled cévní sítě na kůži (rozšířené žíly);
 • zvětšené bradavky;
 • ztmavnutí a zvýšení areolů;
 • svědění kůže spojené s růstem prsu;
 • sekreci Montgomeryho žlázy - malé hlízy roztroušené po dvorci;
 • vzhled strií na kůži na hrudi;
 • kolostrum - nažloutlá tekutina z bradavek.

Výskyt těchto příznaků spolu s bolestí v mléčných žlázách s vysokým stupněm pravděpodobnosti naznačuje nástup těhotenství. Těmito příznaky se žena může dozvědět o početí dítěte ještě před zpožděním menstruace.

Závažnost bolesti v časném těhotenství se může lišit. Některé ženy pociťují na hrudi jen určitou tíživost, mírné mravenčení a mírné nepohodlí. Jiní si povšimli, že hrudník začal bolet a bobtnat. Bolest vždy táhne, prošívá, ale není ostrá. Silná bolest během těhotenství by neměla být. Všechny pocity jsou tolerantní, fyziologické a nevyžadují léky proti bolesti..

Je důležité vědět, že náhlé vymizení bolesti a jiné charakteristické změny v mléčných žlázách naznačují hormonální změny a naznačují regresivní těhotenství..

Bolest na hrudi v časném těhotenství může být způsobena nesprávným výběrem spodního prádla. Pevná podprsenka, zejména s kostmi, tlačí na měkké tkáně a vede ke vzniku těžkého nepohodlí. Po výměně prádla nepohodlí zmizí.

Patologické příčiny bolesti na hrudi

Podmínky vedoucí k bolesti na hrudi:

 • Cysta prsu. Nezhoubný novotvar naplněný tekutinou se často tvoří před těhotenstvím. Nezasahuje do koncepce dítěte, ale během těhotenství vytváří určité nepohodlí. Bolest je často šitá, střílí, jednostranná a nesouvisí s pozicí těla. S růstem cysty se nepříjemné pocity zesílí.
 • Mastopatie Kreslení a šití bolesti na hrudi jsou charakteristickým příznakem mastopatie. Nepříjemné pocity se objevují ještě před těhotenstvím, obvykle lokalizované v horních kvadrantech. Při narození plodu bolest často ustupuje a vrací se až po narození dítěte a po ukončení laktace..
 • Nádor mléčných žláz. Nádory stlačující sousední tkáně, cévy a nervy vedou k bolesti na hrudi. Bolest je obvykle jednostranná, šití, řezání. Při palpaci je často možné cítit tvorbu objemu v hrudníku.
 • Mastitida. Zánět mléčných žláz může být jednostranný a oboustranný. Bolest je silná, praskne, doprovázená hnisavým výbojem z bradavky a zvýšením tělesné teploty. V oblasti zánětlivého procesu dochází k zarudnutí a otoku kůže. Častější u žen, které pokračují v kojení během skutečného těhotenství..
 • Poranění hrudníku. Vyznačuje se výskytem bolesti na jedné nebo dvou stranách, zarudnutím kůže, tvorbou hematomů. Nepříjemné pocity se objevují okamžitě po zranění nebo o několik hodin později s tvorbou zánětlivého ohniska.

Přesná diagnóza se provádí po vyšetření pacienta. Během ultrazvuku je možné identifikovat patologii mléčných žláz. Pokud je podezření na cystu nebo nádor, je propíchnut nádor a je provedena tkáňová biopsie. Histologický závěr vám umožní zjistit typ nádoru a určit taktiku léčby.

Nemoci jiných orgánů vedoucí k bolesti na hrudi:

 • Osteochondrosis. Poškození páteře vede z jedné nebo ze dvou stran ke vzniku šicích a řezných bolestí v hrudníku. Povaha bolesti se mění s fyzickou námahou a změnou polohy těla. Vyšetření neodhalí patologii mléčných žláz. Zobrazena konzultace neurologů.
 • Intercostal neuralgia. To je doprovázeno výskytem akutní, řezné, švy bolesti na hrudi, často na jedné straně. Bolest se objevuje náhle nebo postupně, zintenzivňuje se inspirací a během pohybu. Prochází spontánně nebo po použití léků proti bolesti. Diagnostikováno po vyšetření neurologem.
 • Nemoci dýchacího systému. S porážkou pohrudnice je zaznamenána jednostranná nebo oboustranná bolest na hrudi, která často napodobuje patologii mléčných žláz. Konzultace s terapeutem je zobrazena.

Co dělat, když vás bolí hrudník?

Pokud je bolest na hrudi způsobena fyziologickými příčinami a není spojena se závažnými onemocněními, je třeba nejprve vyměnit spodní prádlo. Správně vybraná podprsenka zmírňuje bolest a zmírňuje stav nastávající matky.

 • Od prvních dnů opožděné menstruace používejte pohodlnou podprsenku. Vybrané spodní prádlo by mělo podporovat zvětšené prsa, ale nemělo by na něj vyvíjet tlak. Vhodná je podprsenka na širokých pásech s hustou nosnou lištou pod poháry.
 • Je lepší dát přednost prádlu vyrobenému speciálně pro těhotné ženy. Podporuje prsa, zabraňuje vzniku strií a snižuje bolest související s fyziologickými hormonálními změnami. Toto spodní prádlo můžete nosit celý den..
 • Stojí za to koupit podprsenku s malou zásobou objemu. V průběhu těhotenství se mléčné žlázy v průměru zvyšují o 1-2 velikosti. K maximálnímu růstu prsu dochází v prvním trimestru.
 • Nenoste podprsenku s kosticemi. Husté prvky stlačují žlázovou tkáň, vedou k bolesti a ztěžují laktaci po porodu.
 • Na vybrané podprsence by neměly být drsné švy a ozdobné prvky, které stlačují mléčné žlázy.
 • Přednost se dává lněnému šití z přírodních měkkých tkání. Nenoste podprsenku ze syntetických vláken.
 • Při neustálém nepohodlí musíte podprsenku nosit nejen během dne, ale také v noci. Tím se zabrání kontaktu jemné kůže prsu s podestýlkou ​​a zmírní se bolest..
 • Při zvýrazňování mleziva musíte použít speciální vložky do podprsenky a při vyplňování je měnit.

Jiné metody pomohou vyrovnat se s nepříjemnými pocity na hrudi:

 • Studená a horká sprcha. Voda by neměla být příliš horká nebo studená. Střídání teplých a chladných trysek zlepšuje pružnost pokožky, uvolňuje svalové napětí, odstraňuje otoky tkání a zabraňuje striím.
 • Péče o prsa Po sprše je třeba jemně poklepat pokožku ručníkem, aniž byste ji otřeli nebo ovlivnili bradavky. Naneste zvlhčovač nebo natahovací masáž s kruhovými pohyby. Suchost a těsnost pokožky zvyšuje nepohodlí na hrudi.
 • Jóga a gymnastika pro těhotné ženy. Důraz je kladen na cvičení pro horní polovinu trupu a paží. Pravidelná fyzická aktivita posiluje svaly zad a hrudníku, zmírňuje nepohodlí a zmírňuje stav ženy.
 • Plavání. Být ve vodě odstraňuje stres ze zad a eliminuje bolest. Po procedurách s vodou nepokrývejte pokožku hrudníku a použijte zvlhčovač.

Pokud se bolest na hrudi objeví v časném těhotenství, měli byste se poradit s lékařem. Je důležité zajistit, aby stížnosti byly spojeny s fyziologickými hormonálními změnami a nikoli s patologickými procesy v tkáních orgánu. Při detekci nemocí mléčných žláz, páteře nebo jiných orgánů je nutná konzultace s odborníkem.

Co dělat, když bolest prsu během těhotenství?

Jakmile došlo k početí, ženské tělo okamžitě přestavuje svou práci. Změny, včetně změn souvisejících s mléčnými žlázami žen.

Obálka plodu produkuje hormon, díky kterému se samičí prsa začínají připravovat na produkci mléka. Z tohoto důvodu se výrazně zvyšuje objem, v některých případech dokonce o několik velikostí.

Jedním z prvních příznaků těhotenství je bolest na hrudi..

Bolest na hrudi během těhotenství - normální nebo patologická?

Ihned po početí se ženské prsa mění svou strukturu. K tomu dochází pod vlivem hormonálního chorionického gonadotropinu, který se také nazývá hormon těhotenství. Pod vlivem tohoto hormonu se prsa znatelně zvětší a zvětší..

V důsledku zvýšení přísunu krve pod povrchem kůže je vidět žilní síť. Kromě zvýšení si můžete všimnout ztmavnutí bradavek a mleziva.

Kromě toho se hrudník stává velmi citlivým a dochází k bolesti. Důvodem je vývoj dalších laloků v mléčné žláze..

V časném těhotenství, bolest na hrudi nastane v důsledku protažení tkání. V hrudníku se objevuje pocit těžkosti a na jeho povrchu se objevují žíly.

Projev bolesti na hrudi během těhotenství je zcela individuální. Některé ženy se tomu mohou úplně vyhnout. A někteří mají nejen bolestivé pocity při mačkání, ale také silné bolesti. Velmi často bolí mléčná žláza natolik, že se jí nelze dotknout..

Bradavky také velmi citlivé. Z tohoto důvodu je pro některé ženy bolestivé nosit dokonce i podprsenku. Nepříjemné svědění v oblasti bradavek doprovází vzhled kolostra. Zpravidla se začíná projevovat v pozdějším těhotenství.

Co může znamenat bílý výboj během ovulace? V tomto článku najdete spoustu užitečných informací..

Příznaky hemoroidů po porodu budou popsány v tomto článku..

Možné příčiny bolesti

Při těžké bolesti na hrudi během těhotenství je nutné ji vyšetřit.

Trhliny v bradavkách mohou být příčinou této bolesti. Tyto trhliny mohou nejen vyvolat nepříjemný pocit v bradavce, ale také způsobit zánět mléčné žlázy. Pokud se objeví praskliny, kontaktujte svého gynekologa. Péče o takové prsa musí být velmi pečlivě a ujistěte se, že je omyjte teplou vodou bez mýdla, které ještě více usuší pokožku bradavek.

Bolestivé pocity mohou být také důkazem rozvoje mastopatie nebo mastitidy. Tyto nemoci se však obvykle vyskytují již během krmení kvůli stagnaci mléka v prasklinách a infekcím.

Pokud vás bolest v mléčné žláze způsobuje nepříjemně, měli byste o tom informovat svého gynekologa a podstoupit vyšetření u savce.

Musí prsa během těhotenství bolet??

Tělo každé ženy a každé těhotenství je individuální. Různé příznaky těhotenství se mohou objevit v různých časech, v jednom či druhém stupni, nebo se vůbec nevyskytují..

Některé ženy si všimnou pálení v bradavkách, jiné - jejich ztmavnutí a jiné - silnou citlivost na hrudi a bradavkách. Někdy bolest na hrudi nastane pouze při mačkání. Bylo zjištěno, že v některých případech je silná citlivost na chlad. Obecně jsou pocity v prsu těhotné ženy velmi podobné pocitům před menstruací.

Ale pokud nemáte všechny tyto příznaky, nebojte se. Docela normální absence bolesti na hrudi během těhotenství.

Bolest na hrudi je známkou těhotenství?

Pokud si myslíte, že jste těhotná a chcete vědět, zda je nebo není, pečlivě se podívejte na své tělo.

Ihned po početí začnou ženské tělo docházet ke změnám. V důsledku působení hormonu těhotenství se velikost prsou začíná zvětšovat a v důsledku toho vzniká pocit těžkosti. Toto je úplně první známka těhotenství.

Bolest na hrudi a něha obvykle zmizí do konce prvního trimestru.

Bolest na hrudi však může naznačovat řadu dalších procesů, které se vyskytují v těle ženy. A tyto procesy nemusí souviset s těhotenstvím..

Pokud tedy máte v oblasti hrudníku potíže, měli byste okamžitě kontaktovat specialistu. Kromě těhotenství mohou takové pocity naznačovat méně příjemné stavy, které je třeba diagnostikovat a léčit..

Je krvácení nebezpečné měsíc po porodu? Přečtěte si tento článek.

V jakých případech bych měl navštívit lékaře?

Bolest a citlivost prsu během těhotenství je přirozená a nestojí za to se obávat. Pokud si však všimnete snížení nebo naopak zvýšení bolesti, měli byste se poradit se svým gynekologem.

Snížení bolesti na hrudi v prvním trimestru těhotenství může znamenat spontánní potrat nebo zmrazené těhotenství. Ale nepropadejte panice. Poraďte se se svým lékařem, aby provedl vyšetření a předepsal potřebné testy..

Zvýšení citlivosti a bolesti na hrudi nemusí nutně znamenat žádnou patologii. Ale měli byste o tom určitě říct svému lékaři..

Jaké je nebezpečí (a je to nebezpečné?) Bolest na hrudi během těhotenství?

Bolest v mléčné žláze se objevuje v důsledku působení hormonu těhotenství. Takže se zmizením charakteristických bolestí může gynekolog položit otázku hrozby ukončení nebo zmeškaného těhotenství..

Během těhotenství se však může objevit zánět prsu zvaný mastopatie. Během období nemoci se v hrudi ženy vyskytují vláknité změny. Kromě toho může dojít k vypouštění z bradavek. Takový zánět může být jednostranný nebo oboustranný.

Způsoby, jak zmírnit a zmírnit bolest

Nosit správné spodní prádlo k úlevě od bolesti na hrudi během těhotenství.

Podprsenka by měla být pohodlná a vyrobena z přírodních materiálů. Jeho popruhy by měly být široké, aby bylo možné náklad dobře rozložit..

Na takovém prádle by neměly být nadbytečné ozdobné prvky a švy. Hlavním úkolem takové podprsenky je zabránit kompresi prsu a zlepšit krevní oběh v něm.

Speciální podprsenka pro těhotné a kojící matky je ideální a bude sloužit po dlouhou dobu. Jak vaše prsa rostou, měli byste změnit podprsenku na větší.

V prvním trimestru

Se silnou citlivostí bradavky nevyjímejte podprsenku v noci.

Prsa si umývejte každý den teplou vodou, můžete je také otřít vlhkým ručníkem. Nepoužívejte čisticí prostředky, které by mohly vysušit vaše prsa a bradavky..

Suchá kůže bradavek přispívá k jejich prasklinám. U trhlin bradavek by se měly používat masti jako D-panthenol nebo Bepanten. Pokud jsou trhliny velmi hluboké, lze použít Avent nebo Actovegin..

Kromě toho je tradiční medicína velmi účinná při léčbě trhlin v bradavkách. Mezi nimi je třeba vyzdvihnout léčivé vlastnosti lněného oleje, lopuchu nebo listů zelí, třezalky tečkované, listů petržele a semen konopí..

Můžete také namazat bradavky medem, díky tomu budou měkčí a rychleji se uzdraví..

Ve druhém a třetím trimestru

Ve druhém a třetím trimestru těhotenství by se pro snížení bolesti v mléčné žláze a bradavce měly použít všechny stejné prostředky jako v prvním trimestru..

Kromě toho byste také měli vyzkoušet:

 1. Zmírněte hrudník. K tomu použijte vzduchové koupele a kontrastní ubrousky. Pomůže to v budoucnu zabránit rozvoji mastitidy a sníží bolest a citlivost bradavek..
 2. Kupte si speciální podložky v podprsence, které absorbují výtok z ní. Nezapomeňte je včas změnit na čisté, abyste zabránili rozvoji infekce.
 3. Provádět jednoduchá jednoduchá cvičení k posílení svalů hrudníku, které usnadňují odtok lymfy a snižují pocit těžkosti.

Těhotenství je nejkrásnější doba v životě každé ženy. Nicméně takové znamení těhotenství, jako je něžnost prsou, může pro vás toto období významně zničit..

Mohu vzít aspirin během těhotenství? O indikacích a kontraindikacích - náš článek.

V tomto článku si můžete přečíst o léčbě zácpy po porodu..

Na začátku těhotenství bolest na hrudi: proč, kdy, co dělat?

Po oplodnění vajíčka a jeho upevnění na stěně dělohy v těle ženy se začnou objevovat mnohé změny, které tělo připravují na nadcházející porod dítěte. Zejména se dramaticky mění hormonální pozadí. Nejcitlivější na změny hladiny hormonů v těle jsou mléčné žlázy. Proto si ženy často stěžují, že jejich hrudník bolí na začátku těhotenství. Pro mnoho nastávajících matek jim tento nepříjemný jev znemožňuje vést známý životní styl. V tomto článku se budeme zabývat odpověďmi na všechny otázky týkající se bolesti na hrudi při porodu.

Proč bolest na prsou v časném těhotenství

Jak jsme již řekli, pocit, že bolí hrudník, je známkou těhotenství. Hlavní příčinou tohoto jevu je změna hormonálního pozadí těla. Zejména neustále se zvyšující hladina lidského chorionického gonadotropinu (hCG) a progesteronu „připravuje“ mléčné žlázy pro nadcházející krmení dítěte. V mléčných žlázách začíná proces hromadění tukové hmoty, což často vede ke vzniku strií v důsledku prasknutí pojivové tkáně. Během období přenášení dítěte se může prsa zvětšit o několik velikostí. Také v těhotenství se v žlázách vyvíjejí další laloky, což zvyšuje citlivost orgánu. Kromě toho se významně zvyšuje přísun krve do prsu, což vede ke vzniku žilní sítě na žlázách, ztmavnutí paranasálních kruhů a bradavek. Všechny tyto faktory jsou důvodem, že bolest na prsou se objevuje na začátku těhotenství. Stav mléčných žláz je nesprávně popsán jedním slovem „bolí“. Hrudník se také stává těžším, vylévaným, zaobleným, tažným, brnění a svědí..

Když prsa začne bolet během těhotenství

Přesný údaj o dni po oplození v mléčné žláze neexistuje. Tento jev je čistě individuální. Soudě podle příběhů těhotných žen na online fórech věnovaných zajímavé situaci, některé měly nepříjemné pocity v hrudníku 3-5 dnů po ovulaci, jiné několik dní po zpoždění menstruace a jiné v 5-7 týdnech těhotenství. Ale většina nastávajících matek říká, že si všimly, že hrudník bolí v prvních týdnech těhotenství. Za zmínku také stojí, že některé ženy v této situaci nezaznamenaly nepříjemné pocity v oblasti mléčných žláz..

Je důležité, aby nastávající matky zjistily nejen to, kdy hrudník začne bolet, ale také, jak dlouho to trvá. Tato otázka také nemá jasnou odpověď. Většina mladých matek říká, že bolest v oblasti mléčných žláz v nich prošla koncem prvního trimestru, ale byli i ti, kteří pociťovali bolest během těhotenství.

Proč mají některé ženy bolesti na hrudi na začátku těhotenství, zatímco jiné ne? Proč někteří lidé cítí tento pocit pouze v prvních třech měsících zajímavé situace, zatímco jiní se cítí nepohodlně po celou dobu těhotenství? Na tyto otázky nejsou žádné odpovědi. Každé těhotenství se vyvíjí podle jeho individuálních pravidel a tělo každé ženy je jedinečné a reaguje svým vlastním způsobem na změny, které s ní nastanou..

Co dělat pro zmírnění bolesti na hrudi

Ačkoli bolest prsu je známkou těhotenství, jen málo žen je s tímto příznakem spokojeno. Všechny budoucí matky, které zažívají tento nepříjemný pocit, se ho snaží co nejvíce omezit. Chcete-li to provést, první věc, kterou musíte koupit speciální podprsenku pro těhotné ženy správné velikosti. Měl by mít široké popruhy, aby rovnoměrně rozložil zátěž vytvářenou hrudníkem. Přirozeně si musíte vybrat mateřskou podprsenku z přírodních materiálů. Je nutné zvolit podprsenku, která zbytečně nestlačí hrudník, ale zároveň jí zabrání v ochabnutí a bude ji podporovat.

Pokud hrudník bolí v prvních týdnech těhotenství velmi špatně, i když není možné vést normální životní styl, měli byste se pokusit tento jev redukovat pomocí následujících postupů:

 • Aplikace obkladů zvlhčených infuzí léčivých bylin, jako je měsíček a heřmánek, do mléčných žláz.
 • Vodní masáž hrudníku pomocí paprsku ze sprchy.
 • Kalení mléčných žláz pomocí vzduchových lázní a kontrastních ubrousků. Trvání každého postupu je od 10 do 15 minut.
 • Snižte denní příjem soli. Protože toto koření podporuje zadržování vody v těle a výskyt otoky.
 • Pravidelný příjem čaje z fenyklu a kopřivy, který má lehký močopudný účinek, pomůže odstranit přebytečnou tekutinu z těla a snížit otoky. Takový nápoj můžete vzít těhotné ženě až poté, co se o tom poradí se svým lékařem.
 • Pokud se vedle bolesti objevil výtok z bradavek, musí v podprsence použít speciální vložky, aby absorbovaly tekutinu. V opačném případě může výtok způsobit podráždění kůže a popraskání..
 • Denní výkon speciálních cvičení pro mléčné žlázy přispěje k odtoku mízy, což snižuje bolestivost orgánů. Těhotné ženy, které jsou kontraindikovány k provádění i lehkých fyzických cvičení v souvislosti se svým zdravotním stavem, mohou bezpečně provádět „cvičení“ pro hrudník. Protože všechna cvičení jsou prováděna ležící na zádech a současně není na spodní polovině těla žádná zátěž.

Situace, kdy na začátku těhotenství je bolest na hrudi, je zcela přirozená a ve většině případů nevyžaduje lékařský zásah. Pokud žena pociťuje ucpání žlázy nebo bolest na hrudi je neúnosná, měl by být konzultován gynekolog.

Bolest prsu během těhotenství

Od prvních dnů těhotenství se ženské prsa začínají podrobovat velkým změnám. To je jeden z prvních a nejbezpečnějších příznaků těhotenství, který pociťují téměř všechny ženy. Hladina ženských pohlavních hormonů prudce stoupá. V tomto ohledu, stejně jako pod vlivem těhotenského hormonu (chorionický gonadotropin), začíná prsa stoupat (s rostoucím množstvím mléčných žláz a tukových tkání), stává se těžším a bobtná. Vnikne do ní více krve, může se jasně objevit „žilní síť“.

Mnoho žen hlásí otoky a ztmavnutí bradavek a kolostrum z nich může dokonce vyniknout. Hrudník nebo jen bradavky jsou velmi citlivé a bolestivé. A to vše je normální, neměli byste si dělat starosti. Existuje tedy příprava prsu na budoucí krmení dítěte. Kromě toho všechny změny v prsu, které se vyskytnou během tohoto období, jsou zvláštním vývojem mléčných laloků, k nimž může dojít výhradně během těhotenství. A ženy, které takové změny přežijí, tj. Těhotné a rodící, se v budoucnu stanou méně náchylnými k rakovině prsu..

U různých žen se tyto procesy vyskytují jednotlivě, projevují se ve větší či menší míře, jednotlivě nebo všechny najednou. Někteří si všimnou brnění nebo pálení v bradavkách, u některých lidí bradavky pouze ztmavnou, u jiných se prsní přecitlivělost bez dalších příznaků. Některé ženy cítí bolest pouze při dotyku nebo lisování. Někdy je citlivost na chlad. Mnoho pocitů se podobá přístupu menstruace. A někdo nikoho nijak neobtěžuje a zdá se, že se jí nestávají patrné změny.

Bolest na hrudi během těhotenství

Bolesti na hrudi během těhotenství nejsou neobvyklé. Prsní žlázy jsou měněny hormony estrogen a progesteron. Nepohodlí však není vždy normou, v některých případech jde o patologii.

Změny

Citlivost prsou během těhotenství lze pozorovat již v raných fázích. Tělo ženy je kompletně zrekonstruováno a mění se hormonální pozadí.

Blíže k druhému trimestru se nepohodlí snižuje. Prsa se zvětšuje, zvětšuje, zvětšuje. Citlivost bradavek se zvyšuje, mléčné kanály se rozšiřují.

Celý proces může být doprovázen nepříjemnými pocity, které trvají od několika týdnů do měsíců.

Díky nim dochází ke změnám:

 • progesteron;
 • estrogen;
 • prolaktin - podporuje uvolňování mléka;
 • gonadotropin, který chrání orgán před rakovinným nádorem;
 • oxytocin - na tom závisí intenzita svalových kontrakcí.

Vzhled se také změní. Areoly se zvětšují, mění barvu z růžové na tmavě hnědou. Objeví se síť žil, která vyniká dobře.

Hmotnost prsou dosahuje 900 g.

Nepohodlí prvního trimestru

Bolí prsa vždy během těhotenství? Ne.

Mnoho dívek připisuje nepohodlí příznaku PMS, ani netuší, že v jejich těle již začal malý život. Někteří během tohoto období tyto pocity nepozorovali..

Aktivně se zajímají o to, kdy prsa začne v těhotenství bolet a proč tento příznak chybí..

Je třeba si uvědomit, že tělo každého je individuální a reaguje na různé faktory svým vlastním způsobem. Jakmile se vajíčko připojí k endometrii, progesteron se začne okamžitě produkovat..

Zvyšuje mléčné kanály, z tohoto důvodu busta nabobtná a stává se citlivou i na drobné, slabé dotyky.

Bolest je doprovázena těmito pozorováními:

 • zvětšení velikosti bradavky;
 • vzhled podkožních hlíz na dvorci;
 • ztmavnutí dvorce.

Nepříjemné pocity zmizí nebo se sníží do konce prvního trimestru, kdy se tělo „zvykne“ na hormonální změny.

Ve druhém a třetím

Na konci druhého trimestru se mléčné žlázy připravují na laktaci..

Prolaktin, zodpovědný za výrobu mleziva, stoupá. Tuková tkáň je nahrazena pojivovou tkání. Dýmky mléka se rozšiřují.

Na dvacátých letech si může nastávající matka všimnout, že busta se zvětšila a stala se těžší.

Nepohodlí není tak patrné ve druhém trimestru než v prvním trimestru. Objeví se po spánku a večer zmizí.

Jak dlouho to trvá

Nepříjemné pocity mohou přetrvávat po celou dobu těhotenství a mohou se objevit a zastavit na konci těhotenství nebo v počátečním stádiu.

V některých případech bolest zmizí ve třináctém týdnu, kdy se vytvoří placenta. Obal, ve kterém se dítě nachází, absorbuje progesteron, proto se procento hormonu v krvi snižuje a nepohodlí zanechává.

Ve druhém - třetím trimestru se k výše uvedeným pocitům přidá pocit pálení a svědění. Tuková tkáň roste a způsobuje takové projevy, jako jsou strie..

Nepohodlí opouští nastávající matku uprostřed třetího trimestru, když kolostrum již vyniká. To je signál, že tělo je zcela připraveno na krmení..

"Proč bolest v prsou během těhotenství?" - Nejoblíbenější otázka mezi očekáváním dítěte. Při normálním průběhu těhotenství nebude bolest silná, jako u PMS.

Jiné pocity mohou varovat před vážným porušením. Každá patologie má svůj projev nepohodlí. Neobvyklé pocity pomohou podezření na vývoj patologie před návštěvou lékaře.

S mimoděložním pojetím

Vývoj embrya mimo dělohu ohrožuje život ženy. Toto je nebezpečný jev, který vyžaduje okamžitý chirurgický zásah. O dva týdny později se objeví první příznaky, které varují před odchylkou.

Analýzy naznačují početí a ultrazvuk tuto skutečnost vyvrací. Expresní test také nedává jasný výsledek..

Oteklé žlázy a nepohodlí nemusí znamenat, že se plod vyvíjí normálně..

Se zmrazeným těhotenstvím

Chcete-li kontaktovat gynekologa, musíte si všimnout prvních příznaků:

 • srdeční zástava
 • nedostatek růstu.

Během zmrazení plodu poprsí nenasvědčuje okamžitě problém. Prsní žlázy zůstávají oteklé. Levý orgán může spadnout. Ztráta objemu okamžitě upoutá pozornost, proč je obtížné nevšimnout si takové patologie.

Kdy je norma

Několik hodin po oplodnění v těle začíná kompletní „připoutání“. Hormonální změny v pozadí, změny nálady, zvýšení vaginálního výboje. To jsou počáteční známky početí..

Norma, když si žena všimne následujících příznaků:

 • otok.
 • rozšíření mléčných kanálů.
 • zvýšený krevní oběh.

V blízkosti bradavky je také pocit pálení a svědění.

To vše se nezdá být důvodem k obavám. Chcete-li zmírnit tyto nepohodlí, musíte si koupit podprsenku pro nastávající matky, dodržovat pravidla hygieny a péče.

Důvod k obavám

Některé neobvyklé bolestivé pocity mohou varovat ženu před nějakou odchylkou.

Pokud je pod žlázami cítit bolest, signalizuje to latentní edém. Nepohodlí ve středu hrudníku naznačuje, že existují možné srdeční problémy.

Zvláštní pozornost by měla být věnována povaze bolesti: bolavé, nudné. Pokud je akutní, existuje tendence k takovým onemocněním, jako je mastitida, lakostáza.

Bolest na hrudi během těhotenství může být doprovázena výraznou asymetrií, pečetí nepochopitelné etiologie s mírným zvýšením teploty. Toto je příležitost okamžitě kontaktovat svého nadřízeného.

V každém případě musíte před porodem kontaktovat odborníky a zabránit rozvoji nemoci.

Bez zásahu se v orgánech může vytvořit absces. Často musí být chirurgicky odstraněna. Pokud nebude léčen, hnis přechází do krve těhotné ženy, dojde k sepse. Proto, zejména s akutní bolestí, musíte navštívit lékaře co nejdříve.

Jak snížit

Doporučuje se zmírnit nepohodlí několika tipy:

 • Pravidelná masáž. Ve druhé polovině těhotenství musíte být opatrní, abyste nevyvolávali předčasné narození.
 • Ranní cvičení. Taková cvičení pomáhají zůstat v dobré kondici a snižují bolest. Cvičení si musí vybrat speciální cvičení vhodná pro nastávající matky.
 • Správné spodní prádlo. Neměly by tam být žádné kosti, švy. Vyberte si přírodní materiál. Rozměry - aby se nestlačily a nebyly volné.
 • Trvalá hygiena. Ošetření bradavky by mělo být prováděno pravidelně.

Je-li bolest na hrudi během těhotenství často narušena, je rovněž nutná pravidelná konzultace s gynekologem - mamologem..

Denní rituály péče o poprsí pomohou nejen odstranit bolestivost mléčných žláz, ale také snížit riziko odchylek.

Bolest na hrudi během těhotenství

Každý ví, že zdravá žena by neměla mít bolesti na hrudi. Možná jen trochu - během menstruace. I v této situaci však moderní lékaři doporučují pečlivě poslouchat pocity a určitě podstoupit vyšetření u savce a endokrinologa. Bolest na hrudi během těhotenství budoucích matek je proto vnímána jako něco hrozného. Ale zatímco čekáme na dítě, není důvod se bát. Nadměrná bdělost však také nebolí.

Když je bolest na hrudi během těhotenství normální?

Jen pár hodin po početí začíná v těle ženy zvláštní „restrukturalizace“. Nejprve se změní hormonální pozadí. V důsledku těchto změn se může objevit nevolnost, výtok z vagíny nebo dříve neobvyklé výkyvy nálad. To vše jsou časné známky těhotenství..

Navíc u mnoha žen začnou nosní kruhy ještě před zpožděním ztmavnout a hrudník sám se stává citlivějším a dokonce začíná bolet. To se děje pod vlivem hormonů. To je s jejich pomocí, že prsa nastávající matky se připravuje na rozhodující dobu - krmení dítěte.

Žena může také pozorovat další změny spojené s prsou:

 • Mírný otok mléčných žláz - zvětšení prsou;
 • Zveřejnění mléčných kanálků - mírné vylučování mleziva;
 • Zvýšený krevní oběh - žilní síť se stává viditelnou přes kůži.

K takovým změnám však nedochází vždy v prvním trimestru. Pokud však po nějaké době po nechráněném pohlavním styku bolí hrudník, může to být příznak těhotenství. Obzvláště často k tomu dochází u žen čekajících na své prvorozené. Nemusíte se bát bolesti. Nejčastěji nepohodlí zmizí do konce 12 týdnů.

Ve vzácných případech však může bolest přetrvávat po celou dobu těhotenství. V této situaci se musíte ujistit, že přináší minimální nepříjemnosti. Jak to udělat, promluvíme si později a nyní se zamyslíme nad tím, kdy během těhotenství stále bolí prsa a to není důvod k obavám..

Bezpečná bolest na hrudi v druhé polovině těhotenství

Od pátého měsíce se v těle ženy zvyšuje hladina estrogenového hormonu. Tento produkt endokrinních žláz připravuje matčino tělo pro budoucí narození. Jedním z jeho „vedlejších účinků“ je však zvětšení prsou a bolest na hrudi během těhotenství..

Nejčastěji je takový syndrom bolesti slabý. V tomto případě je bolest pravděpodobnější tahání nebo bolest. Často se objevuje v důsledku reakce na podchlazení nebo mírný tlak. Ale někdy hrudník bolí téměř neustále a bradavky se stávají tak citlivými, že bolestivě reagují i ​​na lehký kontakt s oblečením.

Pokud současně začala výroba mleziva, pak si ženy v oblasti bradavky také všimnou brnění, pálení nebo svědění. Není to strach. Stačí si koupit podprsenku pro kojící matky a včas vyměnit speciální vycpávky. Měli byste také pečlivě sledovat hygienu prsu a bradavky umýt při nejmenším znečištění. Někdy stačí vyměnit podprsenku, aby nedošlo k poškození hrudníku během těhotenství.

Volejte: +7 (495) 222-13-94

Když je bolest na hrudi důvodem k obavám?

Normálně bývá nejčastěji bolest na hrudi během těhotenství. Ale někdy to může znamenat vážné patologie. Například, pokud je bolestový syndrom jasně patrný pod prsem, může to znamenat, že žena má během těhotenství latentní edém. Bolest pod hrudníkem nebo ve středu hrudníku může také naznačovat srdeční stav..

Budoucí matka by měla být na pozoru i v případě, že její hrudník během těhotenství velmi bolí. Akutní bolest v mléčných žlázách může naznačovat vážné onemocnění. Například, ona upozorní, že žena vyvine lakostázu nebo mastitidu. V obou případech je nutné navštívit porodníka a vyléčit nemoc před porodem.

Laktostáza je stagnace mateřského mléka v potrubí. Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje po porodu. Pokud se však mateřské mléko začne formovat příliš brzy, můžete se s tímto problémem setkat během těhotenství. Rozpoznání stagnace mateřského mléka není obtížné:

 • Hrudník je bolestivý;
 • V mléčných žlázách se vytvářejí hrudky, které se při prohlídce snadno uchopí;
 • V místě těsnění se může objevit zarudnutí kůže;
 • Vyprázdnění hrudních cest způsobuje nepohodlí nebo je doprovázeno akutní bolestí.

Lactostáza se vyvíjí takto:

 1. Pokud je kanál nebo segment hrudníku sevřen oděvem nebo není zcela vyprázdněn, vytvoří se v něm mléčná trubice;
 2. Uzávěr mléka ucpává vývod potrubí a mléko zůstává v hrudním segmentu;
 3. Dlouhá stagnace mléka vyvolává výskyt mastitidy.

Mastitida je zánět mléčné žlázy. Nemoc může být infekční a neinfekční, ale v každém případě nebezpečná. Neinfekční mastitida je způsobena prodlouženou laktostázou a infekční varianta vývoje onemocnění se objevuje v důsledku nedostatečné hygieny bradavek.

Mléčné tajemství je prospěšné prostředí pro četné bakterie. Pokud kolostrum a zbytky mléka nejsou z bradavek včas odstraněny, pak bakterie po krátké době stoupají podél potrubí a způsobují zánět mléčné žlázy. To je málo příjemné. Toto onemocnění probíhá v akutní formě a je doprovázeno příznaky, jako jsou:

 • zhutnění, zdrsnění a zvětšení mléčné žlázy;
 • akutní bolest na hrudi, zhoršená nejmenším dotykem;
 • zarudnutí prsu;
 • celkové zvýšení tělesné teploty a zvýšení teploty kůže v místech zarudnutí.

Při absenci správné léčby (zejména pokud jde o infekční mastitidu) se v prsu tvoří absces. Abychom to eliminovali, musíte se často uchýlit k chirurgickému zákroku. Pokud se absces nezpracovává, nejprve se v mléce objeví nečistoty hnisu a poté vstoupí do ženské krve, která je plná vývoje sepse. Proto, s akutní bolestí na hrudi, musíte navštívit lékaře co nejdříve.

Jak snížit bolest na hrudi během těhotenství?

Abychom se zbavili syndromu bolesti, je nutné zjistit, proč bolí hrudník během těhotenství. Pokud je příčinou onemocnění, musíte ji naléhavě léčit. Pokud však jde o fyziologickou reakci těla na změnu hormonálního pozadí, můžete použít následující tipy:

 1. Noste pohodlnou podprsenku. A dávejte přednost produktu z přírodní tkaniny na širokých pásech, vždy bez kamenů a syntetických vložek. Vyměňte si podprsenku, jak se vaše prsa zvětšují, nemačkejte hruď a mléčné kanály.
 2. Od prvních dnů čekání na potomstvo masírujte svá prsa froté rukavicí. Pomůže vám to vyhnout se striím během těhotenství a způsobí mírné zdrsnění bradavek, což pozitivně ovlivní následné krmení dítěte. Po hygienických procedurách můžete také mírně natáhnout bradavky a kroužit, pokud to nezpůsobí nepohodlí.
 3. Od druhé poloviny těhotenství se ujistěte, že se zapojíte do kalení mléčných žláz. K tomu vám pomohou vzduchové koupele a omývání mírně chladnou vodou..
 4. Z důvodu citlivosti bradavek se pokuste v noci neodstraňovat podprsenku..
 5. Po kolostra použijte hygienické sterilní vycpávky. Prodávají se v lékárnách..
 6. K umývání prsou nepoužívejte sprchové gely ani běžné mýdlo. Kupte si dětské mýdlo nebo šampon pro tyto účely se značkou „hypoalergenní“.
 7. Provádějte denně celou řadu cvičení na hrudi. To vám umožní nejen vyhnout se bolesti v mléčných žlázách, ale také zachovat jejich tvar.

souhrn

Nakonec bych vás chtěl znovu varovat. Mnoho těhotných žen odmítá nosit podprsenku kvůli nepříjemným pocitům v oblasti mléčných žláz a bradavek. Nedělej to! Správně vybraná podprsenka zvedá hrudník a pomáhá zlepšit krevní oběh. Navíc toto spodní prádlo nedovolí mléčným žlázám, aby se v těhotenství prohýbaly.

Pokud odmítnete nosit podprsenku, je pravděpodobné, že dojde k narušení krevního oběhu v hrudníku a zablokování mléčných kanálků. A to, jak již víte, je plné laktostázy a následné mastitidy. Takže nemusíte riskovat, starejte se o svá prsa!

Dívky! Pojďme znovu.

Díky tomu se k nám odborníci pustí a odpoví na naše otázky!
Níže můžete také položit svou otázku. Lidé jako vy nebo odborníci odpoví..
Děkuju ;-)
Všechny zdravé děti!
Ps. To platí i pro chlapce! Je tu prostě více dívek ;-)

Články O Neplodnosti