Hlavní Bolest

Syndrom vyčerpání vaječníků

Smyslova Elena Viktorovna
Lékařský porodník-gynekolog nejvyšší kategorie
Autor webu „WebGynekolog“
Pokud se mě chcete osobně zeptat, přejděte na můj web a rychle obdržíte odpověď

Musíte projít krevní hormony LH, FSH, estradiol, prolaktin a odeslat výsledky.

Ph.D. Zherdev D.V. www.lapro.ru

Porodník-gynekolog, reprodukční chirurg, kandidát lékařských věd Zherdev Danila Vladimirovich. 89262452217


Perinatální lékařské centrum Moskva


Sevastopol Avenue d 24. budova 1

VYTVOŘTE NOVOU ZPRÁVU.

Jste však neoprávněným uživatelem.

Pokud jste se zaregistrovali dříve, pak „přihlaste se“ (přihlašovací formulář v pravé horní části stránky). Pokud jste zde poprvé, zaregistrujte se.

Pokud se zaregistrujete, budete moci sledovat odpovědi na vaše zprávy v budoucnu, pokračovat v dialogu o zajímavých tématech s ostatními uživateli a konzultanty. Registrace vám navíc umožní soukromou korespondenci s konzultanty a dalšími uživateli webu.

Úbytek vaječníků a těhotenství

Mnoho lékařů bohužel tvrdí, že těhotenství a syndrom vyčerpaného vaječníku nejsou kompatibilní..

Vzhledem k tomu, že tato diagnóza je v první řadě neplodná, zvážíme, zda je možné těhotenství se syndromem vyčerpání vaječníků, a jaká opatření je třeba k tomu učinit.

Je těhotenství možné s syndromem vyčerpání vaječníků?

S patologií je reprodukční funkce vaječníků inhibována, zmenšují se, přestávají produkovat vajíčka a pohlavní hormony. Folikuly nezrají a menstruační nepravidelnosti se objevují až do úplné amenorey. Doprovodné příznaky jsou charakterizovány typickými klimatickými projevy - návaly tepla, výkyvy nálad, vegetovaskulární abnormality, nedostatek libida atd..

V současné době je syndrom deplece vaječníků málo studován, přesné příčiny jeho výskytu nejsou známy, a proto neexistuje jediný léčebný režim pro patologii. Z tohoto důvodu není jasné, jak nemoc ovlivňuje početí a zda je možné otěhotnět. Na jedné straně, protože vaječníky nefungují dobře, je těhotenství velmi problematické. Na druhé straně je ovulace vzácná, ale stává se a existuje mnoho případů, kdy ženy s anamnézou SIA a pravidelným sexuálním životem otěhotnily a měly zdravé dítě..

Jak otěhotnět

Pokud je u ženy diagnostikován syndrom zbytečných vaječníků a chce otěhotnět, nezoufejte. V současné době existuje celá řada technik, které přispívají, pokud ne k úplné eliminaci patologie, pak přinejmenším výrazně zvyšují šance na úspěšnou koncepci:

 1. Bez lékařského ošetření. Tento případ je použitelný, když ženská menstruace zcela chybí a dochází k ovulaci, i když nepravidelně. Proto, aby koncepce mohla přijít, je nutné zajistit pravidelný sexuální život (čím častěji, tím lépe). Protože v tomto případě není možné vypočítat ovulaci, je nutná stálá přítomnost spermií. Pravidelný sexuální život významně zvyšuje šance na početí, ale úplný nedostatek léčby drogy pro SIA se nedoporučuje.
 2. Léčba SIA hormonálními léky může obnovit reprodukční funkci vaječníků. K tomu se používají syntetické estrogeny a potom se přidá progesteron. Úkolem léků není jen „umísťovat“ umělé hormony do ženského těla, ale také zajistit, aby vaječníky fungovaly a syntetizovaly své vlastní hormony. Obvykle je léčba docela úspěšná, zejména pokud je pacient stále mladý (do 40 let). Pro větší účinnost hormonální terapie se doporučuje užívat vitaminy B, jakož i komplexní vitamínové přípravky, zklidňující bylinné přípravky (k eliminaci projevů stresu). Masáž, akupunktura, mírná fyzická aktivita jsou dobré pro reprodukční systém. Všechny tyto léčby SIA zvyšují vaše šance na těhotenství..
 3. Hnojení in vitro (IVF). V případech, kdy je běžný sexuální život spolu s léčbou drogami neúčinný a těhotenství nenastává, uchýlte se k IVF. Oplodnění in vitro je metoda léčby neplodnosti, při které je žena uměle oplodněným vajíčkem „roubována“ přímo do dělohy. Problémem v tomto případě je vzít toto vejce od ženy. Koneckonců, se syndromem vyčerpání vaječníků vajíčka buď úplně přestanou být produkována, nebo jsou vaječníky produkována nepravidelně..
 4. V prvním případě je použit dárcovský materiál. Při úspěšném IVF se těhotenství neliší od přirozeného a normálně postupuje. Po celou dobu však musí být žena pravidelně sledována lékařem, který provedl zákrok, a také pečlivě sledovat její stav. Protože produkce pohlavních hormonů v těle byla narušena ještě před těhotenstvím, je nutné během těhotenství sledovat jejich hladinu. Například s nedostatečným progesteronem existuje vysoké riziko potratu, protože plod se nemusí k placentě připojit. Použití oplodnění in vitro pro syndrom vyčerpání vaječníků je často jediným způsobem, jak otěhotnět..
 5. Náhradní mateřství. Jsou chvíle, kdy je i IVF se SIA bezmocný. Například, pokud při dlouhodobé absenci menstruace dochází k endometriálním poruchám dělohy. To znamená, že děloha prakticky nefunguje, a připevnění embrya, i když je implantováno uměle, je nemožné. V tomto případě je jediným způsobem, jak mít dítě, náhradní mateřství nebo adopce. Ale zde byste měli vědět, že tyto případy jsou mimořádně vzácné a nesouvisí s diagnózou SIA jako takovou, ale také s mnoha doprovodnými faktory. Například k přetrvávající neplodnosti a rezistenci na léčbu dochází, pokud je žena ve věku 40+, pokud již dříve měla problémy s vaječníky a menstruačním cyklem (polycystická, amenorea, hormonální poruchy, chronická zánětlivá onemocnění atd.). Rovněž v kombinaci s jinými chorobami (například patologií štítné žlázy) progreduje syndrom vyčerpaných vaječníků a prakticky se neléčí. V ostatních případech je vyčerpání vaječníků a těhotenství zcela kompatibilní, žena může otěhotnět a porodit zdravé dítě. Měli byste být trpěliví a řídit se pokyny lékaře.

Syndrom deplece vaječníků - nejlepší léčba

Syndrom ovariální deplece označuje gynekologická onemocnění, která narušují normální početí. Toto onemocnění se vyvíjí u žen v reprodukčním věku. Podívejme se podrobněji na patologii, jako je vyčerpání vaječníků, léčba jeho projevů, zdůraznění hlavních příznaků, příčin.

Co je to vyčerpání vaječníků??

Výraz „vyčerpání vaječníků“ v gynekologii se používá k označení komplexu příznaků, který se vyznačuje zvýšením hladiny gonadotropinů, absencí menstruace a snížením koncentrace estrogenu. Patologie se vyskytuje u žen v reprodukčním věku, které dříve měly normální menstruaci. Nemoc má jiná jména - předčasná menopauza, předčasná menopauza, ovariální selhání. Frekvence onemocnění u žen v reprodukčním věku je 1,6%. Včasné vyčerpání vaječníků se může vyvinout za 20–25 let.

Vyčerpání vaječníků - příčiny

Předčasné vyčerpání vaječníků, jehož příčiny jsou často obtížné zjistit, se vyznačuje zhoršenou reprodukční funkcí. Při analýze možných příčin patologie lékaři v první řadě navrhli hormonální nerovnováhu, která se stává spouštěčem pro rozvoj patologií reprodukčního systému. Mezi další příčiny nemoci stojí za zmínku:

 • dědičnost, chromozomální abnormality přenášené z matky na dceru (nedostatečný vývoj vaječníků);
 • autoimunitní reakce doprovázené tvorbou protilátek proti tkáni vaječníků v těle;
 • narušení center mozku, které řídí činnost gonád;
 • infekční choroby doprovázené poškozením tkáně vaječníků - streptokoková infekce, zarděnky;
 • špatná výživa, nedostatek vitamínů;
 • neustálé stresové situace;
 • vliv teratogenní povahy na organismus ve stadiu vývoje plodu (užívání těhotných drog, špatných návyků, expozice ionizujícímu záření).

Deplice vaječníků - příznaky

Příznaky vyčerpání vaječníků mají jasné rysy, takže žena může patologii identifikovat sama. První věc, kterou si pacient všimne, je náhlá amenorea, která se objevuje ve věku 36–38 let a dříve. Často mu předchází skromný, mírný menstruační tok, který časem ustává. Je třeba poznamenat, že amenorea může nabývat cyklického charakteru - k ovulaci dochází v samostatných cyklech, takže možnost těhotenství přetrvává.

Kromě poruchy cyklu je syndrom deplece vaječníků doprovázen vegetativně-vaskulárními projevy. Jsou charakteristické pro ženy v menopauze, když reprodukční funkce mizí. Vývoj následujících příznaků u žen v reprodukčním věku naznačuje SIA:

 • příliv a odliv;
 • zvýšené pocení;
 • přetrvávající slabost;
 • podrážděnost;
 • poruchy spánku;
 • bolesti hlavy;
 • závrať.

Syndrom ovariální deplece je doprovázen snížením koncentrace estrogenu. To způsobuje gynekologické poruchy. Syndrom vyčerpání vaječníků, jehož příznaky jsou uvedeny výše, provokuje:

 • atrofické změny v mléčných žlázách;
 • atrofická kolpitida;
 • snížení hustoty kostí;
 • poruchy urogenitálního systému - časté močení, močová inkontinence;
 • zmenšení velikosti žláz, vyčerpání děložní sliznice (určeno ultrazvukem).

Syndrom ovariální deplece - léčba

Před léčbou SIA lékaři provedou komplexní vyšetření. Zahrnuje ultrazvuk pánve, krevní test na hormony. Po diagnóze je předepsána terapie. Jeho cílem je napravit vegetativní a vaskulární poruchy, zlepšit celkovou pohodu a odstranit kardiovaskulární poruchy. Nejlepší výsledky léčby jsou pozorovány při používání hormonálních léků, hormonální substituční terapie. Léky jsou vybírány lékařem individuálně, jsou uvedeny dávky, frekvence a trvání podávání.

Lze vyléčit vaječníky??

Léčba SIA je zaměřena na zlepšení celkové pohody a odstranění dalších patologií. Nelze úplně vyléčit nemoc. Užívání drog vám umožní podporovat práci gonád. Hormonální substituční terapie se provádí až do počátku přirozené menopauzy. To snižuje riziko vzniku urogenitálních chorob, které se často vyvinou kvůli nedostatku estrogenu v ženském těle.

Vyčerpání vaječníků - drogy

S rozvojem syndromu vyčerpání vaječníků u mladých žen lékaři předepisují kombinace etinylestradiolu s desogestrelem, gestodenem nebo norgestimátem k léčbě poruchy. Takové hormonální sloučeniny zcela napodobují normální fungování gonád. Lékaři doporučují starším ženám kombinaci estradiolu a dydrogesteronu. Léky s těmito hormony se užívají orálně, intramuskulárně. U SIA se hormonální léčba provádí podle předepsaného schématu. Estrogeny se používají častěji než 14 dní:

 • 17-estradiol;
 • mikronizovaný estradiol;
 • estriol sukcinát;
 • sulfát estronu.

Často používejte kombinované prostředky. Ovarium Compositum s vyčerpáním vaječníků tak pomáhá zmírňovat projevy poruchy a zlepšuje pohodu pacienta. S pomocí drogy je často možné úplně obnovit práci pohlavních žláz. Z tohoto důvodu se droga používá, pokud žena chce otěhotnět, obnovit ovulaci, cyklus. Mezi další kombinované léčby:

Vyčerpání vaječníků - léčba lidovými prostředky

Syndrom předčasného vyčerpání vaječníků lze napravit lidovými prostředky. Jejich použití pomáhá zmírňovat příznaky. Jídla velkého množství vitamínu E usnadňuje průběh nemoci. Obsahuje:

Efektivní recept na SIA je kolekce bylin.

 • Valeriánský kořen - 30 g;
 • listy máty peprné - 30 g;
 • lékárna heřmánek - 40 g;
 • voda - 500 ml.
 1. Mleté bylinky, nalít vroucí vodou.
 2. Trvejte na tom 1 hodinu.
 3. Po jídle si dejte sklenici ráno a večer.

Úbytek vaječníků a těhotenství

Předčasné vyčerpání vaječníků se stává překážkou v procesu plánování těhotenství. Pokud během nemoci dojde k spontánní remisi - menstruační cyklus se obnoví sám, je možné těhotenství. Ve většině případů žena potřebuje léky. U 5–10% pacientů je zaznamenána vzácná ovulace, která dává příležitost otěhotnět.

Mohu otěhotnět s vyčerpáním vaječníků?

I když je stanovena diagnóza „syndromu vyčerpání vaječníků“, je těhotenství možné, ale často až po absolvování speciální terapie. Nezávislé pokusy otěhotnět nepřinesou výsledky. Absence ovulačního procesu zabraňuje těhotenství. Jedinou možností, jak se žena stát matkou, je často oplodnění in vitro.

IVF s vyčerpáním vaječníků

Syndrom časného vyčerpání vaječníků se často stává indikací pro IVF. Současně není vždy možné získat ženskou sbírku vajec pro další oplodnění. Z tohoto důvodu je nutné použít dárcovskou zárodečnou buňku. Hnojení se provádí spermií partnera, manžela pacienta. Po oplodnění se vajíčko umístí do děložní dutiny. Pokud je implantace úspěšná, začíná těhotenství..

Mohu otěhotnět se SIA

Lékařský porodník-gynekolog, reproduktor, gynekolog-endokrinolog, lékař nejvyšší kategorie.

Člen ESHRE, RARCH. Účastní se mezinárodních a ruských konferencí.

Poradenství v oblasti:

 • Co dělat, když nemůžete otěhotnět?
 • Jaké testy je třeba v tomto případě předat manželskému páru?
 • Jaké vyšetření je nutné před plánováním těhotenství?
 • Co je neplodnost? Jaká je účinná léčba neplodnosti??
 • Co je stimulace ovulace? V jakých případech je to nutné?
 • Patologie endometria, diagnostika a léčba. Když je potřeba hysteroskopie?
 • Co by mohlo být příčinou neúspěšných pokusů o IVF? Jak se připravit na program IVF tak, aby byl co nejefektivnější?
 • Příčiny potratu. Jaké vyšetření je nutné k určení příčin potratu (ztráta těhotenství)?

Syndrom ovariální deplece: příznaky a léčba

Předčasné zastavení menstruace v reprodukční fázi může být známkou zhoršené funkce vaječníků. Tento stav má několik termínů: „předčasná menopauza“, „časná menopauza“, „předčasné selhání vaječníků“ nebo „syndrom vyčerpání vaječníků“.

Formy vyčerpání vaječníků

Depletovaný ovariální syndrom je patologický jev představovaný komplexem příznaků charakterizujících nástup menopauzy. Toto onemocnění se v gynekologické praxi považuje za velmi vzácné. Vyskytuje se u žen mladších 40 let, které měly v minulosti normální menstruační a generativní funkce..

U syndromu vyčerpaných vaječníků je pozorována jejich hypoplasticita. Stávají se malými - 1,5x2,0 a 1,0x1,5 cm a malé hmotnosti - ne více než 1-2 gramy každý. Takové vaječníky jsou správně tvarovány, ale počet pravěkých folikulů v nich je výrazně snížen, takže vydrží příliš krátkou reprodukční dobu 5 až 15 let. V době dokončení reprodukční funkce se ve vaječnících vyvíjí sterilní kůra s atrofií intersticiální tkáně..

Při gynekologickém vyšetření lékař upozorňuje na rychlou hypoplasii dělohy a snížení estrogenní reakce sliznic. U vyčerpaných vaječníků vejce nezrají, proto dívka ovuluje a nevytváří se žlutá těla, která jsou zodpovědná za produkci estrogenu a progesteronu. Koncepce v těchto podmínkách je nemožná..

Gynekologové rozlišují dvě formy syndromu vyčerpaného vaječníku:

 • Hlavní Celkový počet vajíček je položen do samičích plodů již od embryonálního vývoje. Novorozenec tak již má zásobu folikulů, které začnou být konzumovány od okamžiku první menstruace. Vejce by měla trvat až 45-55 let a u některých žen až 60 let. Když dojde zásoba dříve než tentokrát, můžeme mluvit o syndromu vyčerpaných vaječníků.
 • Sekundární Objevuje se v rozporu se vztahem hypofýzy a reprodukční funkce. Životní styl pacienta je důležitý..

Příčiny vyčerpání vaječníků

Výskyt syndromu vyčerpání vaječníků může ovlivnit různé faktory, vnější i dědičné. U téměř 80% pacientů byla expozice nepříznivým faktorům odhalena i během embryonálního vývoje a také v období dospívání.

Analýza anamnézy dědičných údajů ukázala, že v 45–50% případů u žen spočívajících v prvním a druhém stupni příbuzenství byla pozorována menstruační dysfunkce a relativně časná menopauza. Spolu s tím stojí za pozornost věnovat se některým exogenním účinkům:

 • těžká intoxikace těla;
 • pánevních infekcí;
 • časté stresové situace;
 • špatné návyky;
 • obezita;
 • narušení metabolických procesů;
 • časté instrumentální potraty;
 • autoimunitní onemocnění;
 • použití nitroděložních zařízení nízké kvality.

Jednou z příčin atresie folikulárního aparátu mohou být genové mutace..

Během embryonálního vývoje se pravděpodobnost ochuzeného ovariálního syndromu u plodu ženy zvyšuje, pokud matka trpěla následujícími chorobami a nebezpečnými podmínkami:

 • těžká chřipka;
 • zarděnky;
 • spalničky;
 • intoxikace toxickými výpary chemikálií;
 • vysoké dávky záření;
 • prodloužené dávky léků škodlivých pro embryo.

Velký vliv na stabilní fungování orgánů ženského reprodukčního systému má životní styl. Dívky by se měly vyvarovat:

 • expozice silným toxickým látkám;
 • půst;
 • přejídání;
 • špatné návyky;
 • častá stimulace ovulace hormonálními léky.

Ohroženy jsou ženy, které často provádějí pokusy o oplodnění in vitro. Uměle způsobují ovulaci hormonálními drogami a působí nadměrně na reprodukční orgány.

Příznaky syndromu vyčerpaného vaječníku

Nemoc se projevuje jako amenorea, která trvá od šesti měsíců do tří let. Následující příznaky jsou pozorovány pár měsíců po ukončení menstruace:

 • Horké záblesky do hlavy;
 • variabilita termoregulace;
 • horečka nízké kvality;
 • obecná slabost;
 • zarudnutí kůže obličeje, krku a hrudníku;
 • dušnost;
 • zvýšená ospalost;
 • časté bolesti hlavy;
 • náhlé údery srdce;
 • snížený výkon;
 • zánik sexuální touhy.

Nedostatek estrogenu způsobuje suchost sliznice vnějších pohlavních orgánů a ztenčení stěn vagíny, což způsobuje vážné nepohodlí.

Nebezpečné komplikace zániku funkce vaječníků

Estrogeny se nazývají „hormony krásy“. Snížení těchto hormonů v krvi okamžitě ovlivňuje vzhled ženy. To se projevuje v předčasném stárnutí těla. Tyto procesy jsou bohužel považovány za nevratné. První známky stárnutí jsou následující:

 • ztráta pružnosti a pevnosti pokožky;
 • vzhled vrásek na těle;
 • znatelná ztráta vlasů na hlavě;
 • vlasy jsou matné a křehké;
 • delaminace nehtových desek;
 • vzhled bílých skvrn a necharakteristického reliéfu na nehtových deskách;
 • snížená pohyblivost kloubů.

Tyto metamorfózy mají samozřejmě extrémně negativní dopad na duševní stav ženy, která je nucena akceptovat, že proces stárnutí začíná. Změny nálady v důsledku negativních změn vzhledu se mohou projevit zvýšenou úzkostí a podrážděností, jakož i úplnou lhostejností vůči sobě samému a celému světu kolem. Ženy v tomto období zažívají nepřiměřená vypuknutí agrese, po které mohou spadnout do dlouhodobých depresivních stavů. Apatie však může náhle uvolnit impulsy pro násilnou činnost.

Pracující ženy s podvyživeným syndromem vaječníků si mohou stěžovat na:

 • narušená koncentrace pozornosti;
 • zapomnětlivost;
 • snížený výkon;
 • panický záchvat;
 • zhoršení mezilidských vztahů v týmu.

Často se snížením produkce jednoho hormonu může množství jiných hormonů zvýšit náhodně. Náhlé snížení koncentrace progesteronu a estrogenu v krvi je tedy spojeno s následky. Jedním z prvních, který reagoval na problém, je štítná žláza. Variabilita funkce štítné žlázy může způsobit nežádoucí příznaky:

 • bušení srdce;
 • třes;
 • skoky v bazální teplotě;
 • poruchy krevního tlaku;
 • zvýšené pocení;
 • ospalost.

Depletovaný ovariální syndrom může také vyvolat rozvoj autoimunitních chorob:

 • systémový lupus erythematodes;
 • alergické reakce;
 • zhoubné nádory;
 • bronchiální astma.

Některé komplikace mohou probíhat u „skrytého“ typu. To:

 • diabetes mellitus 2. typu;
 • metabolická porucha;
 • maligní nádorové procesy;
 • srdeční selhání.

Nedostatek ženských hormonů může vést ke zvýšení hladiny mužských hormonů, například testosteronu. Žena si tak začíná všímat, jak její tělo nabírá mužský tvar, vlasy na hlavě se ztenčují a růst vlasů na kůži se zvyšuje „u mužského“ typu.

Diagnostické metody pro vyčerpaný ovariální syndrom

Pro stanovení správné diagnózy po gynekologickém vyšetření jsou předepsány instrumentální studie a laboratorní testy.

Ultrazvuk. Ultrazvuk shromažďuje podrobné informace o stavu pánevních orgánů. Studuje se tedy velikost dělohy, tloušťka stěn endometria, struktura vaječníků a počet folikulů v nich. Zařízení bude vykazovat známky zrání vajec.

Krevní test na koncentraci pohlavních hormonů. U vyčerpaných vaječníků se výsledky budou výrazně lišit od normy..

Laparoskopické vyšetření. Flexibilní sonda se senzorem je vložena do břišní dutiny malým řezem v břišní stěně, což ukazuje stav vnitřních orgánů.

Karyotyping. Dost „mladé“ diagnózy. Umožňuje shromažďovat podrobné informace o chromozomové struktuře.

Je nezbytné, abyste si nezaměňovali vyvíjející se syndrom podvyživených vaječníků s chorobami, které se vyskytují s podobnými příznaky při stanovení diagnózy. Příznaky vyčerpání vaječníků vypadají velmi rozmazaně, takže pokusy o stanovení diagnózy samy o sobě nepřinesou pozitivní výsledek.

Léčba a prevence syndromu ochuzených vaječníků

Léčba depletovaného ovariálního syndromu se týká substituční terapie sexuálních hormonů. Pokud amenorea trvá příliš dlouho, je předepsán kurz estrogenizace. Obvykle poté přichází první menstruace. Může to být velmi vzácné a krátkodobé, na jeho základě však můžeme hovořit o začátku regeneračního procesu..

Po hormonální terapii začnou eliminovat autonomní příznaky, projevující se v „přílivu“ tepla a zvýšeném pocení. Ošetření se provádí v malých dávkách, dokud není dosaženo pozitivního výsledku..

Hormonální terapie se provádí až do počátku přirozené menopauzy. V jarních měsících doporučené kurzy užívání vitamínových a minerálních komplexů.

Jako preventivní opatření při zániku funkce vaječníků je nutné zabránit vlivu nepříznivých faktorů. To:

 • těhotenská toxikóza;
 • nechtěné těhotenství;
 • infekčních chorob v každém věku.

Každá žena by měla dodržovat bezpečnostní opatření během sexuálních kontaktů, provádět včasnou diagnostiku různých patologií a vést zdravý životní styl.

Strava by neměla obsahovat alkohol, tonikum a sladké nápoje sycené oxidem uhličitým, příliš mastná a slaná jídla. Potraviny bohaté na rostlinnou vlákninu a stopové prvky budou mít příznivý vliv na fungování všech vnitřních orgánů..

Pozornost! Tento článek je pouze informativní a za žádných okolností není vědeckým materiálem nebo lékařskou radou a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Pro diagnózu, diagnostiku a léčbu kontaktujte kvalifikovaného lékaře!

Může být dítě během pandemie počato??

Stejně jako práce, pracovní neschopnost a rady lékaře pro ty, kteří plánují mít dítě nebo jsou již v situaci epidemie nové infekce koronaviry.

Foto: TASS / Dino Stanin / PIXSELL

Coronavirus změnil životy milionů lidí na celé planetě. V souvislosti s finanční krizí, která nastala v období COVID-19, přijala společnost řadu nových zkušeností. Nejtěžší věcí v tomto tak obtížném období byly těhotné ženy. Není známo, jak virus, který dosud nebyl plně studován, ovlivní matku a plod..

5-tv.ru zjistil, zda je možné otěhotnět s koronavirem, jak otěhotnět a jaká rizika pro plod těhotné ženy budou čelit během období izolace kvůli COVID-19.

Mohu otěhotnět s koronavirem?

Ti, kdo plánují doplnění v rodině, se často zajímají o to, zda je možné otěhotnět novou infekcí koronaviry. Odborníci připomínají, že tento problém není zcela pochopen. V současné době lékaři nemají úplný obrázek o průběhu COVID-19 u těhotných žen a o tom, jak to ovlivňuje vývoj plodu..

Neexistují žádné údaje o účinku koronaviru na reprodukční systém. globallookpress.com / Alexander Schnurer

Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v zemi se doporučuje odložit požadované těhotenství až do konce pandemie koronaviru. Údaje o účinku koronaviru na početí však dosud nejsou k dispozici. Je pravděpodobné, že žena může otěhotnět, i když je infikována COVID-19. Přítomnost neznámého onemocnění však může způsobit komplikace jak pro matku, tak pro dítě.

Avšak i v případě úspěšného těhotenství bude budoucí žena v porodu během epidemie obtížnější než obvykle.

Jaká je nebezpečí izolace těhotných žen?

V případě těhotenství v podmínkách izolace je žena zbavena řady služeb a svobod, které ona a její dítě potřebují. Odborníci obvykle doporučují budoucím matkám časté procházky na čerstvém vzduchu a předepisují lékařský dohled. Ve druhém případě, po otěhotnění, bude žena muset každý týden navštívit nemocnici, kde je také ohroženo nakažením novou infekcí koronaviry.

Nedostatek fyzické aktivity může také negativně ovlivnit zdraví nastávající matky a jejího dítěte. Jak víte, nadváha u porodu u ženy může vést ke složitým porodům. Kromě toho, dítě počaté během období stresu může být narozeno s duševními poruchami..

Lékaři doporučují odložit požadované těhotenství až do konce epidemie. TASS / Metzel Michail

V březnu časopis Nature Communication publikoval studii vědců z University of Maryland. Podle výsledků vědecké práce je stres schopen změnit složení spermií, což negativně ovlivňuje vývoj mozku plodu. V tomto případě se zvyšuje riziko dětí s psychickými poruchami.

V souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru může těhotná žena čelit řadě nových problémů. Jednou z nich je práce v období rozsáhlých neprozkoumaných nemocí ve městě..

Těhotenství a práce s koronavirem

Zatímco většina Rusů sedí doma, podniky podporující život nadále fungují. Mezi ně patří nejen továrny a továrny, ale také obchody s potravinami a lékárny. Mezi pokladníky a prodejci jsou také těhotné ženy.

Nastávající matky jsou chráněny před infekcí zvýšenou hygienou rukou a domácím antiseptikem. Těhotná žena však často stále zachytává sezónní nachlazení, jehož léčba během období zuřící epidemie koronaviru je plná komplikací. V tomto případě se doporučuje čerpat zákonnou nemocenskou dovolenou..

Jak získat nemocenskou dovolenou pro těhotné ženy s epidemií koronaviru

Na pozadí epidemie COVID-19 v zemi je těhotná žena vystavena mnohem většímu stresu než obvykle. Je známo, že takové emocionální výbuchy mají nejhorší dopad na vývoj plodu..

Po přečtení pochybných informací v sociálních sítích o koronaviru těhotné pacientky vůbec nevědí, jak odlišit falešné od pravdy. Těhotné ženy dnes často přicházejí na pracovní neschopnost, aniž by vykazovaly příznaky stejné SARS, nemluvě o nešťastném koronavírusu COVID-19.

V takovém případě může lékař odmítnout vydat nemocenskou dovolenou, protože očekávání dítěte samo o sobě není nemoc. Pokud jde o pracovní neschopnost těhotných žen, její problém nastává za určitých podmínek.

V epidemii je důležité, aby těhotné ženy omezily návštěvy nemocnice. globallookpress.com / Christian Vorhofer

Jak a kým je těhotná žena vystavena pracovní neschopnosti

Těhotná žena může požádat lékaře nebo gynekologa o nemocenskou dovolenou, která ji pozoruje, když nastane 30. týden těhotenství (pokud se očekávají dvě nebo více dětí, 28.). To je stanoveno v článku 255 zákoníku práce Ruské federace.

Jaké jsou příznaky těhotné ženy?

 • Časté nevolnosti.
 • Těžká toxikóza.
 • Riziko potratu.
 • Infekční nebo pohlavně přenosné nemoci.
 • Častá bolest.

Během období epidemie koronavirů COVID-19 lékaři doporučují, pokud je to možné, izolaci z oblastí s vysokým přeplněním. Zároveň by budoucí matka neměla zapomenout na plánované návštěvy u dohlížejícího lékaře. Během boje proti infekci koronaviry však musí těhotné ženy navštěvovat konzultace na klinikách pouze v případě potřeby. Za jiných okolností by měly být všechny objasňující otázky položeny dálkově..

To platí zejména pro ženy, které jsou těhotné poprvé. První těhotenství je zcela nová zkušenost v životě dívky. Za normálních okolností se těmto pacientům doporučuje pravidelně navštěvovat konzultace se svým gynekologem. Během období samostatné izolace způsobené epidemií koronaviry však lékaři radí těhotným ženám, které jsou stále těhotné poprvé, aby omezily svůj přístup na ulici a objevily se v nemocnicích v naléhavé potřebě.

Vydání pracovní neschopnosti těhotné ženy je způsobeno 255. čl. Zákoník práce Ruské federace. TASS / Anthony Devlin

Práce těhotná s epidemií koronaviru

V dubnu navrhla Olga Pavlova, členka Státního výboru pro práci, sociální politiku a záležitosti veteránů Duma, poskytnout těhotným ženám placenou nemocenskou dovolenou v důsledku epidemie COVID-19. Podle politika se častěji objevovaly případy odmítnutí získat zaměstnání u těhotných žen.

Ženy jsou znepokojeny vlastním i dětským zdravím a jsou nuceny se neobjevit na pracovišti. Budoucí žena v práci však ztratí zdroj příjmu. TASS uvádí, že tato iniciativa navrhuje převést těhotné ženy na vzdálenou práci s plným platem.

Syndrom ovariální deplece (SIA): příčiny, projevy, diagnostika, léčba

Syndrom ovariální deplece (SIA) je komplexní komplex symptomů, u kterého je funkce vaječníků u žen předčasně narušena: jejich vaječníky přestávají produkovat hormony a produkují zárodečné buňky o něco dříve, než se očekávalo. Tento syndrom se vyvíjí u žen ve věku 35–40 let, které mají pravidelnou menstruaci a jsou schopny rodit děti. Vaječníky správné strukturální organizace náhle přestanou fungovat. Jejich folikulární zásoba je vyčerpaná, ovulace přestává, sekrece pohlavních hormonů klesá. U žen je plodnost narušena - schopnost produkovat potomstvo. Není možné obnovit funkce reprodukčního systému.

Vaječníky jsou párový žlázový orgán, který vykonává hormonální, generativní a autonomní funkce. Ovlivňují formování sexuálních charakteristik v pubertě a jsou odpovědné za fyziologický věk žen, zabraňují předčasnému stárnutí a poskytují příležitost mít krevní děti. Vrchol ovariálního výkonu klesá na plodný věk a pak začíná klimakterické období charakterizované zánikem ženské reprodukční funkce. U SIA se menopauza vyskytuje mnohem dříve než při přirozeném stárnutí. U žen mladších 40 let jsou hormony cyklicky syntetizovány a ztrácí se plodnost.

ženský reprodukční systém

SIA je relativně vzácná patologie, jejíž prevalence nepřesahuje 3%. Hlavní příčina syndromu je považována za dědičnou predispozici. Pacienti obvykle uvádějí, že jejich matka nebo sestra měla podobné problémy. U této choroby neexistují žádné abnormality ve vývoji vaječníků. Tento syndrom je založen spíše na funkční než organické poruchě.

Klinicky se onemocnění projevuje neexistencí menstruace, neplodnosti, příznaků metabolických, neurovegetativních, kardiovaskulárních a psychologických poruch. Ženy si stěžují na snížené libido, tepelné útoky, emoční labilitu. Diagnóza syndromu spočívá ve stanovení pohlavních hormonů v krvi, provedení ultrazvuku vaječníků, laparoskopických a histologických studií. Léčba patologie je hormonální, symptomatická a fyzioterapeutická. Je nemožné obnovit ztracenou funkci vaječníků, ale je zcela možné odstranit závažné příznaky a zastavit proces stárnutí. Hormonální terapie je zaměřena na vyplnění nedostatku estrogenu v krvi. Provádí se po dlouhou dobu - do údajného počátku přirozené menopauzy.

V současné době jsou choroby reprodukčního systému docela běžné. Abychom mohli otěhotnět, porodit a porodit dítě, překonaly ženy mnoho obtíží a prošli obtížnou „terapeutickou“ cestou. SIA - vážná překážka pro pita k šťastnému mateřství. In vitro fertilizace dárcovskými oocyty pomůže ženám se SIA.

Etiologie

Příčiny syndromu předčasného vyčerpání vaječníků nejsou jasně definovány. V současné době existuje několik pracovních hypotéz týkajících se etiopatogenetických patologických faktorů..

 • Genetická teorie - u některých pacientů s touto poruchou je sledována zátěž dědičnosti. U žen ze stejné rodiny jsou pozorovány určité odchylky: pozdní nástup menstruačního krvácení, porucha cyklu a náhlé zmizení menstruace. V genetickém poradenství mají ženy se SIA často třetí chromozom X.
 • Autoimunitní původ patologie je základem titulní teorie. Je založen na schopnosti těla produkovat protilátky proti žlázové tkáni vaječníků. K tomu dochází u různých autoimunitních onemocnění - hypotyreóza, SLE, vaskulitida. Výsledné imunitní komplexy inhibují glandulární kapacitu.
 • Teorie poškození centrálního nervového systému je spojena s přítomností organické patologie na jejích hlavních odděleních. Dysfunkce hypotalamo-hypofyzárního systému, který reguluje fungování pohlavních žláz, vede k včasnému dokončení procesu tvorby hormonů..
 • Existuje také teorie účinků iatrogenních faktorů v důsledku snížení množství ovariální tkáně v důsledku chirurgického zákroku zaměřeného na odstranění cysty nebo nádoru žlázy..

Pokud se syndrom vyvíjí v prenatálním období, mluví o primární formě patologie. Nitroděložní folikulární aparát vaječníků je poškozen následujícími faktory:

 1. Pozdní toxikóza,
 2. Těžká somatická onemocnění matky,
 3. Časté ARVI u těhotných žen,
 4. Užívání různých léků,
 5. Ionizační lék,
 6. Expozice chemickým látkám a jiným toxinům,
 7. Duševní poruchy a výbuchy emocí během těhotenství,
 8. Zranění,
 9. Aktivní a pasivní kouření,
 10. Budoucí matka pije alkohol.

Dopad nepříznivých faktorů na tělo těhotné ženy vede k vrozenému poškození žlázové tkáně pohlavních žláz (gonád). V důsledku těchto jevů vznikají vaječníky s nedostatkem folikulů. S prudkým poklesem jejich počtu dochází k destrukci zárodečných buněk, narušení regulace hypotalamu.

SIA, která se vyvinula po narození dítěte, se nazývá sekundární. Tato forma se vyskytuje pod vlivem nepříznivých faktorů na dokonale zdravé vaječníky. Substituce gonád vlákny pojivové tkáně je způsobena:

 • Virová nebo bakteriální infekce,
 • Přísná strava,
 • Hypovitaminóza,
 • Nízká motorická aktivita,
 • Metabolické poruchy,
 • Gynekologická patologie,
 • Častý stres,
 • Konstantní léky,
 • Nepříznivé podmínky prostředí.

Ještě před narozením dívky se v jejích vaječnicích vytvářejí folikuly v přesně definovaném množství. Tato populace není doplňována po celý život. Folikul je bublina naplněná tekutinou, ve které je umístěno nerozvinuté vajíčko. Folikuly zůstávají neaktivní až do puberty. Když množství gonadoliberinu produkovaného hypotalamem dosáhne potřebné koncentrace v krvi, uvolní se hormony vylučované hypofýzou. Přispívají k růstu folikulu, dokud není dosaženo určitého stupně zralosti, po kterém se během ovulace zlomí, a vejce, spolu s obsahem folikulu, je v břišní dutině a poté transportováno do vejcovodů. Zbytky praskající bubliny tvoří luteum v těle, produkují hormon progesteron, který připravuje ženské tělo na těhotenství.

Po každé menstruaci je folikulární zásoba ve vaječníku vyčerpána. Jakmile bude jejich počet minimální, dojde k vyvrcholení. Klimakterický věk u zdravé ženy je časový interval 45-55 let. Při syndromu časného vyčerpání vaječníků dochází ke stejným procesům ve stejné sekvenci, ale mnohem dříve než v uvedeném období.

Symptomatologie

Klinické příznaky SIA připomínají příznaky menopauzy, ale vyskytují se mnohem dříve - ve věku 35–37 let.

 1. Příznaky menstruační dysfunkce - porušení frekvence a trvání menstruačního cyklu, nedostatek krevních sekretů a jejich postupné vymizení;
 2. Hyperhidróza, zimnice, návaly horka, které se vyskytují hlavně v noci, zatímco horní část těla a pot hlavy;
 3. Dušnost, záchvaty astmatu;
 4. Letargie, únava, únava, tachykardie, kardialgie, cefalgie, závratě, kolísání tlaku, poruchy trávení, bolest zad, krátkodobá zmatenost;
 5. Zvýšená a bezpříčinná podrážděnost, záchvaty paniky, sklon k depresi, zhoršení stávajících psychopatologií;
 6. Apatie k sobě a úplná lhostejnost k ostatním, podezření, přecitlivělost, zvýšená zranitelnost, úzkost;
 7. Snížené libido, nedostatek vaginální lubrikace, nepohodlí a bolest při pohlavním styku;
 8. Poruchy spánku - nespavost, noční můry, neklidný spánek, nevyhovující;
 9. Atrofické procesy v pochvě, suché sliznice urogenitálního traktu, svědění a pálení v genitáliích a močové trubici, exacerbace zánětu vulvy, dělohy, močové trubice;
 10. Příznaky osteoporózy;
 11. Vývoj syndromu suchého oka;
 12. Kůže ztrácí turgor, pružnost, stává se tenčí a ochablá, tvář a ruce nemocných žen jsou před časem pomačkané;
 13. Vlasy intenzivně vypadávají, nehty se lámají a loupají, jsou špinavé a pruhované;
 14. Metabolická porucha je způsobena hormonálním selháním v těle a projevuje se příznaky thyrotoxikózy - třes, úzkost, vypuknutí hněvu, tachykardie, hypertenze, hypertermie, jakož i symptomy diabetes mellitus nebo hyperandrogenismus..

Nemocné ženy kvůli nespokojenosti s jejich vzhledem, problémům v intimní sféře a marným pokusům otěhotnět, zažívají hluboké emoční pocity a jsou depresivní. Proto potřebují hormonální substituční terapii, která pomáhá zastavit nepříjemné příznaky a navrátit radost ze života. Při absenci včasné a adekvátní terapie SIA neustále postupuje, narušuje výkonnost a zbavuje sebevědomí.

Diagnostická opatření

Diagnóza SIA začíná vyšetřením pacienta a anamnézou. Nemocné ženy mají normální postavu bez patologických rysů. Všímají si včasného nástupu menarche a schopnosti rodit děti. Jejich menstruační cyklus je pravidelný posledních 10–15 let. Při shromažďování anamnestických údajů by měl lékař objasnit přítomnost negativních faktorů a zjistit dědičnou predispozici. Pacienti obvykle vypadají starší než jejich roky a mají charakteristické vnější známky vadnutí - vrásky, rudě šedé vlasy, řídké vlasy, matná pleť.

 • Gynekologické vyšetření - objektivní hodnocení zdraví žen. Gynekolog zkoumá suchou sliznici a příznak „žáka“; s bimanální palpací - nedostatečný vývoj dělohy ve srovnání s věkem a fyziologickou normou.
 • Ultrazvuk pánevních orgánů - známky genitálního infantilismu, snížení velikosti dělohy, uniformita struktury myometria, ztenčení endometria, ovariální hypotrofie.
 • Metrosalpingography je rentgenové vyšetření dutiny dělohy a vejcovodů pomocí kontrastu. Umožňuje detekovat příznaky charakteristické pro syndrom: tenká endometria, fibulární degenerace žlázové tkáně vaječníků, absence folikulů v nich.
 • Diagnostické laparoskopické vyšetření vám umožní vidět změny, ke kterým dochází v pohlavních žlázách, a provést biopsii pro histologii.
 • Stanovení hormonů v krvi - zvýšené gonadotropiny, prudký pokles estrogenu a progesteronu.
 • Denzitometrie - moderní metoda, která vyhodnocuje hustotu kostí a účinnost léčby osteoporózy.
 • Elektroencefalografie - detekce funkčních patologií hypotalamu, které lze léčit léky.
 • CT a MRI hlavy - detekce organických procesů v mozku, které mohou způsobit syndrom.

Léčba

U všech pacientů je prokázána dlouhodobá hormonální substituční terapie prováděná před očekávaným nástupem menopauzy. Takové ošetření umožňuje ženám žít plným, uspokojivým pocitem a vypadat dobře..

Hlavní cíle terapie:

 1. Oprava vegetativně-cévních poruch,
 2. Obecná pohoda,
 3. Eliminace urogenitálních poruch,
 4. Boj proti osteoporóze,
 5. Eliminace kardiovaskulárních chorob.

Mladé ženy jsou předepisovány syntetické sexuální steroidy ve formě kombinovaných orálních antikoncepčních prostředků, pod jejichž vlivem se cyklicky mění hladina pohlavních hormonů v krvi. Obnovují menstruační cyklus a simulují práci vaječníků. Léčba kombinovanými perorálními kontraceptivy významně zlepšuje stav pacientů. Obvykle předepsané tablety jsou „Janine“, „Mercilon“, „Logest“, „Novinet“. Je možné použít injekční formy nebo náplasti na kůži. V některých případech je indikována lokální léčba hormonálními masti, čípky a krémy..

Pro odstranění nepříjemných příznaků a zlepšení celkového zdraví jsou pacienti předepisováni:

 • Multivitaminové komplexy,
 • Uklidňující přípravky - Afobazol, Tenoten, Motherwort,
 • Fytoestrogenní léky - „Dopelherzova menopauza“, „Klimafen“, „Tsi-Klim“,
 • Antihypertenziva - Enalapril, Bisoprolol, Tenorik,
 • Antidepresiva - Sertralin, Fluoxetin, Citalopram.
 1. Elektroforetický efekt,
 2. Hydroterapie, léčebné koupele,
 3. Masáž,
 4. Akupunktura,
 5. Fyzioterapie,
 6. Psychoterapie.

Pro zvýšení účinnosti základní terapie je vhodné provádět dávkovou fyzickou aktivitu, která zlepšuje krevní oběh a zvyšuje náchylnost tkáně k lékům.

Dietní terapie spočívá v obohacení stravy o produkty obsahující dostatečné množství bílkovin, vitamínů, vápníku a dalších stopových prvků. V tomto ohledu užitečné: mořské ryby, libové maso, sójové boby, zázvor, ořechy, fazole, obiloviny, zelenina, ovoce.

Lidové léčivé přípravky, které doplňují hlavní léčbu: tinktura vajec a citronů, vývar z ostružin, kalina, čerstvě vymačkaná šťáva z červené řepy s medem, lipový čaj, tinktura z borovice dělohy, odvar jetele, pastýřská taška a chmelové hlávky. Sběr valeriány, máty a heřmánku se nalije vroucí vodou, zahřívá se ve vodní lázni, filtruje se, chladí a bere několikrát denně po dobu jednoho měsíce. Připravuje se také infuze lastovičníků, potentil, řebříčku a heřmánku. Před zahájením léčby některým z uvedených způsobů byste se měli poradit s lékařem: prospěje pouze bezpečné a kompetentní kombinaci rostlin.

Správně zvolená léčba a dodržování všech lékařských doporučení umožňují v 5-10% případů otěhotnět a porodit zdravé dítě. Specialisté předepisují in vitro fertilizaci s použitím darovaného vajíčka všem ostatním ženám. Před zákrokem se ženy podrobují hormonální terapii, jejímž účelem je obnovit endometrium a připravit jej na připojení embrya. Po opětovném výsadbě oplodněného dárcovského vajíčka a zahájení těhotenství jsou ženám předepsány hormonální ošetření, které nahradí vaječníky.

V rodinách, kde se vyskytly případy této patologie, je riziko vzniku syndromu v následujících generacích velmi vysoké. K porodu geneticky narozeného dítěte mohou být ženská vejce zmrazena. Kryokonzervace vám umožňuje zmrazit a rozmrazit vejce a zachovat jejich strukturu po mnoho let a bez poškození oocytů. Takto koncipované děti se rodí do světa bez chromozomálních abnormalit a vrozených anomálií.

Pokud žena nemůže porodit dítě, uchýlte se k náhradě.

Komplikace SIA se vyvíjejí bez léčby. Tyto zahrnují:

 • Nízký věk,
 • Neschopnost otěhotnět,
 • Koronární srdeční choroba, poruchy srdečního rytmu, akutní koronární nedostatečnost,
 • Křehkost kostí,
 • Sexuální problémy,
 • Deprese,
 • Snížení výkonu.

Prevence

Události zabraňující rozvoji SIA:

 1. Chraňte plod před účinky teratogenních faktorů, těhotné ženy před zářením a chemikáliemi a novorozenou dívkou před infekcemi a stresem,
 2. Jezte správně,
 3. Včasné vyléčení virových infekcí,
 4. Vyhněte se samoléčení,
 5. Alespoň jednou za šest měsíců navštívit gynekologa.

Dodržování těchto jednoduchých doporučení minimalizuje riziko rozvoje patologie..

SIA je vážný problém, který může způsobit vážné poškození zdraví žen. Včasná diagnóza a správně zvolená terapie zlepší pohodu pacienta a vrátí se do normálního života. Se SIA můžete plně žít, pokračovat v práci a posilovat rodinné hodnoty.

5 otázek o syndromu vyčerpání vaječníků

Pokud ještě nemáte 40 let a podařilo se vám zapomenout, kdy jste naposledy označili dny menstruace v kalendáři, může to znamenat, že vaše vaječníky přestaly plnit svou funkci produkce vajec. Jedná se o tzv. Syndrom deplece vaječníků (SIA), který podle oficiálních statistik čelí 3% žen v plodném věku.

Proč vaječníky předčasně „odcházejí do důchodu“?

Produkce vajec je složitý proces, do kterého je zapojeno několik orgánů a systémů. Všechno to začíná v mozku nebo spíše v hypofýze. V určitém období menstruačního cyklu uvolňuje do krve dva hormony - luteinizující a folikuly stimulující. Oni zase ovládají fungování vaječníků a způsobují, že jejich folikuly produkují vejce.

Když dojde k ovulaci a prasknutí folikulů, uvolnění vajíčka do vejcovodu, aby se setkalo s spermatickou buňkou, na jeho místě se vytvoří tzv. Corpus luteum. Poté pouze produkuje hlavní ženské hormony, aby se již oplodněný zygota mohl spolehlivě připojit ke stěně dělohy a rozvíjet se tam během následujících devíti měsíců.

Když mluvíme o syndromu vyčerpání vaječníků, máme na mysli, že vejce v nich nezrají, nedochází k ovulaci, a proto se netvoří žlutá těla odpovědná za produkci progesteronu a estrogenu. Za takových okolností není možné otěhotnět. Abychom pochopili, proč k tak závažnému hormonálnímu selhání dochází v ženském těle, je nutné objasnit, jaká forma syndromu se týká..

Primární forma syndromu

Faktem je, že počet vajíček je položen do ženského těla ve fázi jejího nitroděložního vývoje. Dívka se již narodila s určitou zásobou pravěkých folikulů a začíná je utrácet od okamžiku první menstruace. Podle přírodního plánu by měla mít dostatek vajíček až asi 45-55 let. Pokud je tato zásoba vyčerpána v předstihu, musíte mluvit o syndromu časného vyčerpání vaječníků.

Může existovat několik důvodů, proč se ve vaječnících plodu netvoří dostatečný počet vajíček, a všechna z nich souvisejí s okolnostmi, za nichž těhotenství probíhalo. Pravděpodobnost SIA u ženy se výrazně zvyšuje, pokud během těhotenství její matka:

 • měl těžkou formu chřipky, příušnic, zarděnky;
 • vdechl pár chemických jedů;
 • vystaven záření;
 • užívali léky, které jsou škodlivé pro plod - některé skupiny antibiotik, léky snižující krevní tlak, protinádorová léčiva.

Sekundární forma syndromu

Máma s tím nemá nic společného. Důvodem je buď pokles počtu folikulů, nebo porušení vztahu mezi hypofýzou a reprodukčním systémem. Ale v prvním a druhém případě jde o životní styl samotné ženy. Sekundární forma SIA se může vyvinout v důsledku:

 • vystavení jedům, záření nebo škodlivým vibracím;
 • půst;
 • brát protinádorová léčiva jako součást chemoterapeutického kurzu;
 • předchozí chirurgický zákrok na vaječnících, například odstranění cyst;
 • opakovaná stimulace ovulace hormonálními léky (často se používá při léčbě neplodnosti, pokusech o IVF, darování vajíček).

Jak syndrom vyčerpání vaječníků ovlivňuje vzhled ženy?

Bez ohledu na příčiny syndromu vyčerpání vaječníků jsou příznaky u většiny žen stejné. Prvním a nejdůležitějším příznakem je zastavení menstruace. Poté se „cítí“ příliv, který ženy trpí během menopauzy. Objevují se:

 • ostré teplo v celém těle;
 • zarudnutí obličeje, krku, hrudníku;
 • silné pocení;
 • nedostatek vzduchu.

Vzhledem k prudkému poklesu hladiny ženských pohlavních hormonů je sexuální touha oslabena. Nedostatek estrogenu způsobuje suché genitálie a řídnutí stěn vagíny, což zase vyvolává nepohodlí a dokonce i bolest během intimity.

Hormon krásy

Estrogen se marně nazývá hormon krásy. Když jeho koncentrace v krvi prudce klesne, okamžitě se projeví na vzhledu mladé ženy, jejíž známky stárnutí se začínají objevovat v předstihu:

 • pokožka ztrácí pevnost a pružnost, ztenčuje, zvrásňuje;
 • vlasy rostou matně, lámají se a vypadávají;
 • nehty začínají lupit, objevují se na nich bílé skvrny, tvoří se drážky a nepravidelnosti.

Je zřejmé, že takové proměny se nemohou odrazit na psychoemotivním stavu ženy, která začíná trpět náhlými výkyvy nálad - od zvýšené podrážděnosti až po úplnou lhostejnost. Vznikají nepřiměřené výbuchy hněvu, následované prodlouženým depresivním obdobím. Apatii lze nahradit nárůstem aktivity a násilným jednáním.

Pracující ženy si stěžují na problémy s koncentrací, poškozením paměti a v důsledku toho na snížení pracovní kapacity. V průběhu času se situace může zhoršit panickými útoky.

Vážné následky

Hormonální rovnováha je obecně nejistým systémem. Když hladina jednoho hormonu klesá, množství druhého se začne zvyšovat. Proto ostrý pík progesteronu a estrogenu samozřejmě mění koncentraci dalších hormonů v krvi. V důsledku nerovnováhy začíná štítná žláza selhat - může se stát příliš pasivní nebo naopak začít fungovat příliš aktivně. Tyto vnitřní vibrace jsou doprovázeny zvýšeným srdečním tepem a krevním tlakem, třesoucíma se rukama, vysokou tělesnou teplotou.

Za takových okolností nelze mlčet o závažnějších důsledcích. Syndrom ovariální deplece může vyvolat mechanismus vývoje diabetes mellitus 2. typu a / nebo metabolického syndromu (snížená citlivost tkáně na inzulín a hromadění tuku v břiše). Nedostatek ženských hormonů je navíc přímou cestou ke zvýšení hladiny testosteronu a hyperadrogenismu, díky čemuž postava ženy postupně nabývá mužského tvaru.

Důležité! I když se ocitnete se všemi výše uvedenými příznaky, není to důvod k diagnóze. Syndrom vyčerpání vaječníků nemá žádné zvláštní známky a projevuje se přesně stejným způsobem jako většina hormonálních onemocnění ženských genitálií.

Takže dřívější zastavení menstruačního krvácení může naznačovat cokoli od porušení psychologické mikroklima v rodině nebo v týmu až po přítomnost maligních nádorů v těle. Samotná klinická analýza příznaků proto nestačí k provedení přesné diagnózy a výběru vhodné léčebné strategie..

Jaké vyšetření byste měli provést, pokud máte podezření na SIA?

Pokud jde o pomoc, měla by být žena připravena upřímně říct nejen o svých stížnostech, ale také o minulých nemocech a použitých drogách. Takové závažné komplikace, jako je vyčerpání vaječníků, mohou být někdy výsledkem působení zdánlivě neškodných léků, jejichž vedlejší účinky se objevují pouze s časem.

Po předběžném gynekologickém vyšetření Vám lékař předepíše řadu instrumentálních studií a analýz.

 1. Ultrazvuk pánevních orgánů, který by měl poskytovat podrobné informace o velikosti dělohy a přívěsků, tloušťce endometria, struktuře vaječníků a počtu folikulů, a také odpovídat na hlavní otázku - jsou v žlázách nějaké známky zrání vajec.
 2. Krevní test k určení hladiny pohlavních hormonů. V případě SIA se výsledek bude výrazně lišit od normy - koncentrace progesteronu a estrogenu se sníží a naopak se bude zvyšovat hladina hypofyzárních hormonů - folikuly stimulující a luteinizující. Zohledňuje se také množství estradiolu a prolaktinu..
 3. V některých případech může být nutné provést laparoskopické vyšetření - zavedení do břišní dutiny flexibilní tenkou sondou s mini kamerou na konci řezem do břišní stěny.
 4. Vzhledem k tomu, že syndrom deplece vaječníků má genetickou predispozici, může být pacientovi předepsán karyotyping - podrobná studie chromozomální struktury.

Je možné uvést vyčerpané vaječníky zpět do života a otěhotnět?

Léčba syndromu vyčerpaných vaječníků má zmírnit příznaky a zabránit předčasnému stárnutí a zároveň zachovat zdraví a krásu ženy. K tomu se používá hormonální substituční terapie. To znamená, že pokud samotné tělo nemůže vyvinout dostatečný počet ženských pohlavních steroidů, jsou podávány z vnějšku, nejčastěji ve formě tablet. Žena bude muset brát hormony až do počátku přirozené menopauzy - až 45–55 let.

Hlavní věc je vybrat si lék, který bude nejlépe kompenzovat hormonální deficit konkrétního pacienta. K tomuto účelu se nejčastěji používají orální antikoncepční prostředky na bázi estrogenu a progesteronu - Femoden, Novinet, Marvelon, Regulon atd..

Důležité! Užívání hormonálních léků by mělo být doprovázeno pravidelným biochemickým krevním testem, který pomůže kontrolovat situaci a ve správný čas upravit rovnováhu některých hormonů v těle. Samoléčení a nekontrolované používání perorálních antikoncepčních prostředků má vážné následky.

Zde je třeba objasnit důležitý bod: hormonální substituční terapie kompenzuje nedostatek hormonů, které jsou produkovány corpus luteum u zdravé ženy. Neobnovuje funkci vaječníků a nepodporuje růst nových vajec.

Přesto se v lékařské praxi vyskytují případy, kdy se tento druh léčby „probudil“ ženské pohlavní žlázy a v těle byl znovu zahájen proces ovulace. Spravedlivě stojí za zmínku, že takové příklady jsou svobodné a nemohou sloužit jako základ pro povzbuzení bezdětných žen. Dosud je verze oficiální medicíny následující: u syndromu vyčerpání vaječníků je těhotenství možné až po oplodnění in vitro, pro které je použito dárcovské vajíčko.

Dodatečná opatření

Kromě hormonální substituční terapie zahrnuje léčba SIA řadu dalších opatření.

 1. Užívání léků obsahujících vápník a vitamín D. Toto je způsob, jak předcházet a léčit raná stádia osteoporózy, protože je známo, že nedostatek ženských hormonů negativně ovlivňuje stav kostní tkáně.
 2. Léčebné procedury - fyzioterapeutická cvičení, akupunkturní kurzy a relaxační masáže.
 3. Vitamínová terapie (vitamíny skupin B, C a E jsou zvláště důležité pro zdraví žen).
 4. Užívání vhodných mírných sedativ.

Co o problému říká tradiční medicína??

Okamžitě stojí za zmínku, že pokus o léčbu syndromu vyčerpání vaječníků lidovými léky je zbytečný a dokonce nebezpečný, protože odložením cesty na gynekologa a endokrinologa můžete zakoupit celou řadu doprovodných nemocí.

Důležité! Rozsáhlá víra, že vaječníky mohou být oživeny infuzemi červeného kartáče a dělohy, je vyvrácena oficiální medicínou. Naopak, fytoterapeuti kategoricky nedoporučují pít tyto byliny pro syndrom vyčerpání vaječníků..

Lidové léky však lze bezpečně použít k sedativním účelům namísto léků. Za tímto účelem smíchejte 30 g. kořen farmaceutického valeriánu, 40 g. lékárna heřmánek, špetka máty peprné a pije odvar dvakrát denně - ráno a večer. Průměrná délka kurzu je jeden měsíc.

Je zřejmé, že problému je snazší zabránit než léčit. Chcete-li to provést, musíte pravidelně sledovat své zdraví, léčit virové infekce včas, jíst správně, vzdát se špatných návyků (tabákový kouř je obzvláště škodlivý pro vaše vejce!), Navštívit gynekologa dvakrát ročně - tyto jednoduché kroky jsou dost, aby se zabránilo proniknutí do riziková skupina. Na druhé straně syndrom deplece vaječníků není větou. Moderní medicína umožňuje každé ženě udržovat mládí a krásu po mnoho let, hlavní věcí je včasná pomoc.

Články O Neplodnosti